PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΗ ΒΟΛΤΑ ΠΑΡΟΛΙΓΟΝ ΤΡΑΓΩΔΙΑ



vs316ti
22-09-12, 11:56
χθες βραδυ το γνωστο freeday διοργανωνε βολτα στο καβουρι, κ ενω παντα περνονται τα καταλληλα μετρα κ παντα ακολουθει κ περιπολικο, στο γυρισμο απο καβουρι βγαινοντας στον κεντρικο τα ποδηλατα κ ενω εχει σταματησει η κυκλοφορια κ στα 2 ρευματα κ υπαρχουν ανθρωποι σε κα8ε ρευμα κ για αυτο το σκοπο , ερχοντουσαν 4 μηχανες ss 'σπασμενεs' απο γλυφαδα προς λαιμο κ ο πρωτος εμβολισε το πληθος..το φρεναρισμα του ηταν πανω απο 50 μ κ μπροστα μου ακριβως βλεπω 2 ποδηλατα στον αερα κ μετα διαλυμενα κ ο ******Σ δε σταματησε να δει τι προκαλεσε αλλα ουτε κ τα φιλαρακια του..κ μετα αναρωτιομαστε οταν μας ξαπλωνουν εμας γιατι φευγουν ..γιατι εχουμε τα ιδια σκατα μυαλα..απλα ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ..
Υ.Γ Εννοειται ο 'μαγκας' δεν ειχε πινακιδα σε εμφανη σημειο
__________________

Samaro
22-09-12, 13:58
Ο δολοφόνος, ειτε χρησιμοποιεί μαχαίρι , είτε χρησιμοποιεί πιστόλι, δολοφόνος δεν λεγεται ;;

Είναι καθαρά θέμα παιδίας και στην ελλάδα αυτο....δεν !!

spar@
22-09-12, 14:12
παιδια ηταν θεμα χρονου να γινει ατυχημα, δεν εχω προβλημα με τα ποδηλατα αλλα η οργανωση ειναι για τα πανηγυρια...
δεν ξερω αν σας αρεσει ή οχι αλλα ο τροπος που το εκφραζω αλλα θελω να το πω...
ειναι καθαρα δικη μου γνωμη
Καταρχην η διαδρομη, παραλιακη και πολλες φορες περνανε απο λιμανακια γιατι φτανουν μεχρι βαρκιζα...
Σορρυ κιολας αλλα απο λιμανακια με μηδεν φωτισμο, ωρες ωρες φοβαμαι να περασω με το αυτοκινητο.
Η μερα συναντησης ειναι παρασκευη βραδυ που οπως ολοι ξερουμε, παρασκευη βραδυ, στη διαδρομη αυτη γινεται χαμος...
απο ανθρωπους που δεν ξερουν να οδηγουν, απο ανθρωπους που τα εχουν πιει, απο ανθρωπους που πηραν το διπλωμα και πανε να δειξουν τις ικανοτητες τους στην παρεα...
Ναι αυτο ειναι λαθος, αλλα σε αυτην την φαση δεν βλεπουμε τι ειναι λαθος, αλλα προστατευουμε την ζωη μας, και σε μειονεκτικη θεση ειναι ο ποδηλατης!


Προσωπικες εμπειριες:
συναντηση περσι το καλοκαιρι, και στην βαρκιζα ερχονται οι ποδηλατες, στο γυρισμο υπηρχαν μεμονομενοι ποδηλατες που γυρναγαν απο "λιμανακια" χωρις φωτα στα ποδηλατα και σε σκοτεινο δρομο

φετος το καλοκαιρι παρασκευη βραδυ... αφου εχουν δημιουργησει κυκλοφοριακο προβλημα (κανενα προβλημα), σε καποια φαση ανοιγει ο δρομος, και ενω κινουμε σε αριστερη λοριδα και δεξια υπαρχει κομβοι απο ποδηλατες καποιοι "εξυπνοι" με κουρσακια βγαινουν στην αριστερη λοριδα για προσπερασουν το κομβοι...

τυχαιοι ποδηλατες στο δρομο, με ακουστικα στα αυτια οι οποιοι προσπερουν απο δεξια αριστερα και οπου να ναι!

Οπως το εχω πει και με τους μηχανοβιους που κραζουν τους αυτοκινητακιδες ετσι θα το πω και για τους ποδηλατες....
Παντα κραζουμε τους αλλους αλλα ολοι ειμαστε λαθος...και η παιδεια ισχυει για ολους, και πρεπει να καταλαβουν ολοι οτι στον δρομο εισαι μονος σου, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΞΕΙ...
ειτε εχεις ποδηλατο ειτε μηχανη ειτε οτιδηποτε...
Γι αυτο περισσοτερο μυαλο και σε οδηγους αλλα και διοργανωτες..


υ.γ υπηρχαν τραυματιες?

stef
22-09-12, 14:18
Το free friday απλά είναι επικίνδυνο
Και εγώ είμαι ποδηλάτης αλλά να μου λείπει να πάω βόλτα με όλους αυτούς τους τρελλούς
Καλύτερα μόνος μου ή με τον κολλητό μου και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ σε κεντρικό δρόμο...

vs316ti
22-09-12, 14:30
για ολα τα παραπανω φταιει η πολιτεια , για το οτι η μηχανη ηταν εκτος οριο ταχυτητας (παραβαση 1), εκανε ελιγμους στα ηδη σταματημενα αυτοκινητα(παραβαση 2 ), εκανε αυτοσχεδιους αγωνες (παραβαση 3) προκαλεσε ατυχημα κ εγκαταλειψη τραυματια (παραβαση 4) δε ειχε σε εμφανη θεση τον αριθμο κυκλοφοριας παραβαση 5 κ ισως δεν φοραγε κρανος, για ολα αυτα δεν υπαρχει δικαιολογια -απλα ειναι δολοφονια- ολοι εχουμε δικαιωμα στην κυκλοφορια ειτε με ποδηλατο ειτε με hummer.Κυκλοφορω καθημερινα κ με μηχανη κ με αυτοκινητο , ποδηλατο 2-3 φορες την βδομαδα κ ξερω ποσο εκτεθημεος μπορει να ειναι καποιος με ολα τα μεσα..υπαρχει κ στον Κ.Ο.Κ ενα αρθρο που λεει για την πομπη κ πως πρεπει να κοινουνται οσοι δεν την ακολουθουν..οι περισσοτεροι οταν ειμαστε εκτος της οποιαδηποτε πομπης αναλογα αν μας περνει πραττουμε αναλογα..αν περναγε ο πρωθυπουργος κ ειχε κοπει ο δρομος θα εμπαιναν σφηνες οι μηχανες κ τα αυτοκινητα η θα εκανα τις κοτες?
υ.γ. 2 παιδια τραυματιστηκαν το 1 στο ποδι , ηρθε αμεσα ασθενοφορο κ το λιγοτερο ηταν η καταστροφη των ποδηλατων
υγ2 αλλα μπροστα σε τοσο κοσμο κ δε σταματησε δηλαδη ελεος.. υπαρχει βιντεακι στο fb freeday απο 1 κοπελα που τραβαγε εκεινη την στιγμη..

Samaro
22-09-12, 14:31
Παιδιά , έχετε δίκιο σχετικά με την οργάνωση της ποδηλατικής βόλτας, τις επιλογές διαδρομών, αλλά και τον απρόσεχτο τρόπο με τον οποίο κυκλοφορούν οι ποδηλάτες.
ΟΜΩΣ η τελική ευθύνη, δεν παύει να είναι στα μηχανοκίνητα γρήγορα οχήματα.
Δηλαδή αν σε κάποιο σημείο του δρόμου, κυκλοφορεί δεξιά, ποδηλάτης , θα περάσουμε απο πάνω του ;;

stef
22-09-12, 14:34
Και ερώτώ σε ένα κράτος μπ#%^&λο η αστυνομία τι έκανε?
Τους έπιασε? ΟΧΙ
Εφόσον λοιπόν δεν υπάρχει αστυνομία δεν έχω λόγο να ριψοκινδυνέψω τη ζωή μου πηγαίνοντας σε μία κατα τα άλλα οργανωμένη εκδήλωση..

Samaro
22-09-12, 14:35
Το free friday απλά είναι επικίνδυνο
Και εγώ είμαι ποδηλάτης αλλά να μου λείπει να πάω βόλτα με όλους αυτούς τους τρελλούς
Καλύτερα μόνος μου ή με τον κολλητό μου και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ σε κεντρικό δρόμο...

Στέφανε, μερικές φορές, οι απομεροι δρόμοι ειναι πιο επικινδυνοι !

PANOS-E60
22-09-12, 14:40
αλλα σε αυτην την φαση δεν βλεπουμε τι ειναι λαθος, αλλα προστατευουμε την ζωη μας,


πάρα πολύ σωστά Σπύρο, αυτή είναι η πρώτη προτεραιότητα και κατόπιν έπεται η οποιαδήποτε ανάλυση γιά να δούμε ποιός από τους εμπλεκόμενους στα στραβά της οδικής ασφάλειας ευθύνεται περισσότερο. thumb

spar@
22-09-12, 14:59
για ολα τα παραπανω φταιει η πολιτεια , για το οτι η μηχανη ηταν εκτος οριο ταχυτητας (παραβαση 1), εκανε ελιγμους στα ηδη σταματημενα αυτοκινητα(παραβαση 2 ), εκανε αυτοσχεδιους αγωνες (παραβαση 3) προκαλεσε ατυχημα κ εγκαταλειψη τραυματια (παραβαση 4) δε ειχε σε εμφανη θεση τον αριθμο κυκλοφοριας παραβαση 5 κ ισως δεν φοραγε κρανος, για ολα αυτα δεν υπαρχει δικαιολογια -απλα ειναι δολοφονια- ολοι εχουμε δικαιωμα στην κυκλοφορια ειτε με ποδηλατο ειτε με hummer.Κυκλοφορω καθημερινα κ με μηχανη κ με αυτοκινητο , ποδηλατο 2-3 φορες την βδομαδα κ ξερω ποσο εκτεθημεος μπορει να ειναι καποιος με ολα τα μεσα..υπαρχει κ στον Κ.Ο.Κ ενα αρθρο που λεει για την πομπη κ πως πρεπει να κοινουνται οσοι δεν την ακολουθουν..οι περισσοτεροι οταν ειμαστε εκτος της οποιαδηποτε πομπης αναλογα αν μας περνει πραττουμε αναλογα..αν περναγε ο πρωθυπουργος κ ειχε κοπει ο δρομος θα εμπαιναν σφηνες οι μηχανες κ τα αυτοκινητα η θα εκανα τις κοτες?
υ.γ. 2 παιδια τραυματιστηκαν το 1 στο ποδι , ηρθε αμεσα ασθενοφορο κ το λιγοτερο ηταν η καταστροφη των ποδηλατων
υγ2 αλλα μπροστα σε τοσο κοσμο κ δε σταματησε δηλαδη ελεος.. υπαρχει βιντεακι στο fb freeday απο 1 κοπελα που τραβαγε εκεινη την στιγμη..

φιλε μου δεν συζηταμε για το αν φταιει ή οχι η μηχανη... ειναι προφανεστατο!
το θεμα ειναι αλλο, την επομενη παρασκευη να γυρισετε ολοι σπιτια σας χωρις γρατζουνια...
αφου οδηγας μηχανη ξερεις πολυ καλα οτι υπαρχει ποσοστο με ss μηχανακια που εχουν σκοτωθει και δεν το χουν καταλαβει ακομα...
ειτε γιατι νομιζουν οτι ειναι αθανατοι
ειτε γιατι ειναι "φτιαγμενοι"
ειτε γιατι θελουν να κανουν "ονομα"...
γι αυτο το ποσοστο να παρακαλαμε μην τους βρουμε απεναντι μας και οχι αν θα τους ποιασει η αστυνομια!
σαν οδηγος αυτοκινητου παρατηρω τις μλκς ολων... παρατηρω οτι ο δρομος ειναι ζουγκλα...
θελω να οδηγησω καποτε μηχανη και το καθυστερω.. το καθυστερω... το καθυστερω...
θεωρω τα ποδηλατα πιο επικινδυνα απ την μηχανη στο δρομο...
και δεν ειναι το θεμα δικαιολογιας που ακουω απο πολλους, σιγα με ποσο να τρακαρεις με το ποδηλατο??:hystericalbs1::hystericalbs1:
φοβαμαι με ποσα θα πεσουν πανω μου...
στην παραλιακη σε συγκεκριμενα σημεια περνανε με απαγορευτικες ταχυτητες...
θεωρω πιο ασφαλες να βγειτε στην εθνικη οδο να πατε μεχρι χαλκιδα...
Πραγματικα... τουλαχιστον εχει περισσοτερες λοριδες, λιγοτερη κινηση και επαρκη φωτισμο...ετσι και αλλιως τα κμ/ωρα που θα περνανε απο διπλα σας τα μηχανοκινητα θα ειναι τα ιδια!

Loukas
22-09-12, 15:06
Τελειως ενημερωτικα η συγκεκριμενη διοργανωση ειναι κατοχηρωμενη νομικα? Εχουν δηλαδη αδεια να καταλαμβανουν 2 λωριδες, να περνανε αβερτα κοκκινα φαναρια κλεινοντας επειδικτικα οποια αλλη διευθυνση οχηματων ,σε διαφορες καθε φορα διαδρομες? Διοτι αν δεν εχουν την απαραιτητη αδεια (που στον Κ.Ο.Κ. αναφερεται νομιζω κατι για πομπες και ειναι ειδικη περιπτωση), τοτε πρεπει να κινουνται σε μια σειρα δεξια επι της δεξιας λωριδας και προφανως να σεβονται σηματα κλπ. +το οτι χτες που τους πετυχα στον φλοισβο (πεζος εγω) το 70% και βαλε ηταν ακρανωτοι...
Ενημερωτικα και φιλικα ρωταω.:thanks:

vs316ti
22-09-12, 15:24
Τελειως ενημερωτικα η συγκεκριμενη διοργανωση ειναι κατοχηρωμενη νομικα? Εχουν δηλαδη αδεια να καταλαμβανουν 2 λωριδες, να περνανε αβερτα κοκκινα φαναρια κλεινοντας επειδικτικα οποια αλλη διευθυνση οχηματων ,σε διαφορες καθε φορα διαδρομες? Διοτι αν δεν εχουν την απαραιτητη αδεια (που στον Κ.Ο.Κ. αναφερεται νομιζω κατι για πομπες και ειναι ειδικη περιπτωση), τοτε πρεπει να κινουνται σε μια σειρα δεξια επι της δεξιας λωριδας και προφανως να σεβονται σηματα κλπ. +το οτι χτες που τους πετυχα στον φλοισβο (πεζος εγω) το 70% και βαλε ηταν ακρανωτοι...
Ενημερωτικα και φιλικα ρωταω.:thanks:

αυτο πραγματικα δε το γνωριζω , διοτι δεν ειμαι στους οργανωτες της ολης καταστασης..παρολαυτα θα συμφωνησω με το κρανος ,εγω ανηκω στο 30% κ το ποδηλατικο κρανος με εχει σωσει με πτωση σε δασικο δρομο με 50 χλμ/ω κ μπορω κ γραφω αυτη την στιγμη..thumb

pilot
22-09-12, 15:31
:shok::shok::shok:

πραγματικά τραγικό! έλλειψη οδηγικής παιδείας(γενικότερα παιδείας βέβαια) από ΟΛΟΥΣ, έλλειψη υποδομών και και και και και......:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

Harisp
22-09-12, 15:54
Υπάρχουν ομάδες με μηχανές(SS, tdm και xt) που κυκλοφορούν στην παραλιακή-λιμανάκια σε ομάδες 2 έως και 20 μηχανάκια σαν συμμορίες, οι περισσότεροι χωρίς πινακίδες και συμπεριφέρονται γκανστερικά...

Ένας φίλος μου ήθελε να τους προσπεράσει πριν 4 χρόνια επειδή πηγαίναν με 40 κλεινοντας και τις δύο λωρίδες κάνοντας την πλάκα τους, και επειδή κόρναρε επίμονα και μετά από ένα σημείο τους προσπέρασε βγαίνοντας στο αντίθετο και συνέχισε, σταμάταει στο φανάρι της λίμνης βουλιαγμένης και τον περικυκλώνουν αρχίζοντας να χτυπάνε αυτόν και τον συνοδηγό μέσα από το παράθυρο.
Αυτός έφυγε να γλιτώσει, όπου συνεχίστηκε καταδίωξη σε όλη την παραλιακή με φάσεις να του κλωτσάνε εκ κινήσει το αμάξι, να φτύνουν και άλλα τέτοια ώσπου κάποια στιγμή την γλίτωσε πηγαίνοντας σε κάποιο τμήμα.
Η ιστορία εκκρεμεί με δικαστήρια αφού είδε την πινακίδα ενός από την παρέα...

Γενικά δεν με εκπλήσει η εγκατάλειψη, αφού πολλοί φέρονται σαν γκάγκστερ(κρυμμένες πινακίδες κτλπ).

katsaraios
22-09-12, 15:56
Καρναβαλια που θεωρουν τις σφηνες και τον δρομο αστειο πραμα....
Η νοοτροπια τους ειναι οτι με την ταχυτητα μπορουν να χωνονται παντου να τους "φυλαμε" ολοι να σπαμε το αμαξι σε καμια λακουβα γιατι ο λακαμας ερχεται απο οπου του καπνισει να περασει φαναρια δεν υπολογιζει κλπ κλπ...
Απορω πως υπαρχει ακομα η αντιληψη για τους νταλικιερηδες-σκοτωστρες και οχι για τις διακοσμητικες κρεμαστρες με τα κρανη στα χερια ...
Αυτα για οσους τα κανουν οχι για οσους τηρουν τα βασικα ...

E60_Arkadia
22-09-12, 15:57
Λαθος της αστυνομιας που τους επιτρεπει να το κανουν.Να γινοταν μια φορα τον χρονο τοτε ενταξει,σε χωρες του εξωτερικου πρωτα θα πηγαινε μεσα ο διοικητης της αστυνομιας που εδωσε την αδεια για κατι τετοιο και μετα οι ποδηλατες.Απο την στιγμη που δεν υπαρχουν ποδηλατοδρομοι ειναι ακυρο.

oldcarskickass
22-09-12, 17:13
για ολα τα παραπανω φταιει η πολιτεια , για το οτι η μηχανη ηταν εκτος οριο ταχυτητας (παραβαση 1), εκανε ελιγμους στα ηδη σταματημενα αυτοκινητα(παραβαση 2 ), εκανε αυτοσχεδιους αγωνες (παραβαση 3) προκαλεσε ατυχημα κ εγκαταλειψη τραυματια (παραβαση 4) δε ειχε σε εμφανη θεση τον αριθμο κυκλοφοριας παραβαση 5 κ ισως δεν φοραγε κρανος, για ολα αυτα δεν υπαρχει δικαιολογια -απλα ειναι δολοφονια- ολοι εχουμε δικαιωμα στην κυκλοφορια ειτε με ποδηλατο ειτε με hummer.Κυκλοφορω καθημερινα κ με μηχανη κ με αυτοκινητο , ποδηλατο 2-3 φορες την βδομαδα κ ξερω ποσο εκτεθημεος μπορει να ειναι καποιος με ολα τα μεσα..υπαρχει κ στον Κ.Ο.Κ ενα αρθρο που λεει για την πομπη κ πως πρεπει να κοινουνται οσοι δεν την ακολουθουν..οι περισσοτεροι οταν ειμαστε εκτος της οποιαδηποτε πομπης αναλογα αν μας περνει πραττουμε αναλογα..αν περναγε ο πρωθυπουργος κ ειχε κοπει ο δρομος θα εμπαιναν σφηνες οι μηχανες κ τα αυτοκινητα η θα εκανα τις κοτες?
υ.γ. 2 παιδια τραυματιστηκαν το 1 στο ποδι , ηρθε αμεσα ασθενοφορο κ το λιγοτερο ηταν η καταστροφη των ποδηλατων
υγ2 αλλα μπροστα σε τοσο κοσμο κ δε σταματησε δηλαδη ελεος.. υπαρχει βιντεακι στο fb freeday απο 1 κοπελα που τραβαγε εκεινη την στιγμη..


Για όλα τα παραπάνω φταίει η πολιτεία επειδή καταρχάς παραχωρεί και περιπολικό για να προστατέψει ενήλικα άτομα τα οποία αποφασίζουν να βγούνε παρασκευή βράδυ βολτίτσα με τα ποδήλατα.

Επίσης για το ότι φταίει η πολιτεία. Δε μας είπες; Φορούσαν ΟΛΟΙ οι ποδηλάτες κράνη; Είχαν ΟΛΟΙ οι ποδηλάτες φωτάκια αναμμένα;

Εννοείται και δεν φταίει η πολιτεία αλλά το μυαλό κάποιων ανθρώπων που πάνε να προωθήσουν την ποδηλασία με τέτοια βλαμμένα events όπως το freeday και μάλιστα ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ.

Ε συγνώμη αλλά ήταν θέμα χρόνου. Και πως δλδ προωθείται η ποδηλασία; Βλέπει το πιτσιρίκι ξέρω γω στις; 11 το βράδυ στην ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ 300 ποδήλατα να κάνουν βόλτα και τους αναβάτες να κάνουν παρέα και ζηλεύει; Ότι τι δηλαδή; Πήγα να δω το μαύρο σκοτάδι στην Ελλάδα με την ελληνική οδηγική παιδεία;

Θα τρελαθούμε τελείως δλδ.

Κωνσταντίνος
22-09-12, 17:39
Σήμερα στην Πάτρα είχαν αποκλείσει το κέντρο απο αυτοκίνητα. Θα ήταν μέρα ποδηλάτου λέει.
Σάββατο, όποτε δηλαδή οι "πενθήμεροι" εργαζόμενοι θα κατέβουν για ψώνια, καφέ κ.τ.λ.
Στους γύρω δρόμους έξω απο το εμπορικό κέντρο δεν σας περιγράφω τι γινόταν απο τα αυτοκίνητα.
Στο κέντρο δε, ζήτημα αν είδα παραπάνω απο 2 !!! ποδήλατα.
Αυτά τα ωραία σήμερα στην πόλη μας.

Samaro
22-09-12, 18:32
Κύριοι !

Μην τα βάζετε με τους ποδηλάτες ! Μακάρι ολοι να κυκλοφορούσαμε με το ποδήλατο .

Τι θα πεί,"Απο την στιγμη που δεν υπαρχουν ποδηλατοδρομοι ειναι ακυρο. " ; Δεν ειναι δυνατο να γίνουν ποδηλατόδρομοι σε ολοι την ελλαδα ! Αλλωστε εχει προβλεφθει για την Αθηνα η κυκλοφορία των ποδηλάτων εντός των λεοφορειοδρόμων δίνοντας φυσικά την προτεραιότητα στα ΜΜΜ.

Και σε οσους δήμους υπάρχουν ποδηλατοδρομοι υπαρχουν παρκαρισμένα αυτοκίνητα που εμποδίζουν την κυκλοφορία.
Στο Παρίσι με εκραξαν έντονα, γιατί περπατούσα χαζεύοντας σε σημείο που είχε ποδηλατόδρομο.

Προχθές,ενώ οδηγούσα στην ακρη δεξιά σε κάποιο δρόμο του ολυμπιακού χωριού,όπου είχα πάει με το ποδηλατό μου, νέος ηλικιακά οδηγός, μου κόρναρε έντονα παρατηρώντας με γιατί δεν οδηγούσα πάνω στο πεζοδρόμιο !!!!!!:shok: Αυτή είναι η παιδία μας και η γνωση του ΚΟΚ.

Οι ποδηλάτες ειναι υποχρεωμένοι να σέβονται τον ΚΟΚ και να συμορφωνονται με οσα αυτος προβλέπει. Κυρίως όμως, να σέβονται τον εαυτό τους, προστατεύοντάς τον με κράνος, γάντια, φωτα πορείας κλπ .
Οι οδηγοί των μηχανοκίνητων οχημάτων πάλι, πρέπει να σεβονται τους ποδηλάτες οι οποίοι καταβάλουν σωματική προσπάθεια για να κινηθούν.

Γιατί υπάρχει ειρηνική συνυπαρξη σε ολα τα ευρωπαικά κράτη ;; Ειναι τόσο δύσκολο να το καταλάβουμε στη χωρα μας ;

Για να λέγεται κύριοι κάποιος "οδηγός" (γενικά), πρέπει πρώτα να είναι ευγενής και να σέβεται ολους τους άλλους αλλα και τον εαυτό του.

oldcarskickass
22-09-12, 18:59
Ρε παιδιά δεν έχει να σεβαστεί κάποιος τον ΚΟΚ ή τον συνανθρωπό του ή 1002 άλλα άκυρα.

ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ, και ΤΙΠΟΤΑ από τα παραπάνω ΔΕΝ ισχύει.

Ο καθένας είναι απλά για την πάρτυ του, δείτε τι γίνεται γύρω σας ρε σεις, μην εθελοτυφλείτε.

Άραγε όσοι είναι από Αθήνα και βλέπουν εδώ, άραγε αν αύριο το παιδί τους πάρει δίπλωμα στα 18 και τους πει ότι θα πάει με το αμάξι του και παρέα (μέσα στο αμάξι) παραλιακή, θα κοιμηθεί το βράδυ; Αν έχει λίγο τσίπα πάνω του όχι, για τους λόγους που αναφέρει ο spar@.

Δε θα γίνουμε άνθρωποι anytime soon γιαυτό ας παίρνει ο καθένας τις προφυλάξεις του καλύτερα ώστε όταν γίνει η στραβή τουλάχιστον να περιορίζονται οι απώλειες.

pilot
22-09-12, 19:29
Κύριοι !

Μην τα βάζετε με τους ποδηλάτες ! Μακάρι ολοι να κυκλοφορούσαμε με το ποδήλατο .

Τι θα πεί,"Απο την στιγμη που δεν υπαρχουν ποδηλατοδρομοι ειναι ακυρο. " ; Δεν ειναι δυνατο να γίνουν ποδηλατόδρομοι σε ολοι την ελλαδα ! Αλλωστε εχει προβλεφθει για την Αθηνα η κυκλοφορία των ποδηλάτων εντός των λεοφορειοδρόμων δίνοντας φυσικά την προτεραιότητα στα ΜΜΜ.

Και σε οσους δήμους υπάρχουν ποδηλατοδρομοι υπαρχουν παρκαρισμένα αυτοκίνητα που εμποδίζουν την κυκλοφορία.
Στο Παρίσι με εκραξαν έντονα, γιατί περπατούσα χαζεύοντας σε σημείο που είχε ποδηλατόδρομο.

Προχθές,ενώ οδηγούσα στην ακρη δεξιά σε κάποιο δρόμο του ολυμπιακού χωριού,όπου είχα πάει με το ποδηλατό μου, νέος ηλικιακά οδηγός, μου κόρναρε έντονα παρατηρώντας με γιατί δεν οδηγούσα πάνω στο πεζοδρόμιο !!!!!!:shok: Αυτή είναι η παιδία μας και η γνωση του ΚΟΚ.

Οι ποδηλάτες ειναι υποχρεωμένοι να σέβονται τον ΚΟΚ και να συμορφωνονται με οσα αυτος προβλέπει. Κυρίως όμως, να σέβονται τον εαυτό τους, προστατεύοντάς τον με κράνος, γάντια, φωτα πορείας κλπ .
Οι οδηγοί των μηχανοκίνητων οχημάτων πάλι, πρέπει να σεβονται τους ποδηλάτες οι οποίοι καταβάλουν σωματική προσπάθεια για να κινηθούν.

Γιατί υπάρχει ειρηνική συνυπαρξη σε ολα τα ευρωπαικά κράτη ;; Ειναι τόσο δύσκολο να το καταλάβουμε στη χωρα μας ;

Για να λέγεται κύριοι κάποιος "οδηγός" (γενικά), πρέπει πρώτα να είναι ευγενής και να σέβεται ολους τους άλλους αλλα και τον εαυτό του.
Πέρα από το δεν υπάρχουν υποδομές για την εκτενή χρήση του ποδηλάτου, πιστεύω πως πολύ απλά η χώρα και οι κάτοικοί της είναι εντελώς ''ανώριμοι'' ακόμα..τι να κάνουμε, είμαστε καμιά 100ρια χρόνια πίσω..

HULK
22-09-12, 19:43
Πολυ λαθος η επιλογη ημερας, ειδικα το καλοκαιρι γινοταν απο απολυτος συνωστισμος στην παραλιακη με ολα αυτα τα ποδηλατα, θεμα χρονου ηταν να γινει κατι.Καθημερινες επρεπε να γινονται αυτα.

Nino
22-09-12, 20:10
εγω λιγο που εψαξα και στο fb facebook ειδα και το βιντεακι....
η μηχανη που περασε αναμεσα απο δυο ποδηλατα και κρατησε και ισορροπια ερχοταν απο το δρομο και ειχε κανονικα πρασινο. Ο Θεος τους βοηθησε εκεινη τη στιγμη!!!
Δεν θα πω περισσοτερα. ψαχτε και δειτε ποσο ανοητα και σε ποιο δρομο ο οδηγος της πορειας των ποδηλατων περναει καθετα τον δρομο με ολο το τσουρμο....

Kostas_1
22-09-12, 20:40
Η κατασταση εχει ξεφυγει παντως.

Πριν 20 μερες Παρασκευη βραδυ ομαδα ποδηλατες ειχαν κλεισει ΟΛΗ τη Κηφισιας.
Και τις 3 λωριδες κυκλοφορίας!
Περναγαν με κοκκινο ολα τα φαναρια (4-5 ποδηλατες εκλειναν θρασυτατα τις διασταυρωσεις) λες και ηταν κανενα τραίνο που δεν μπορουσε να σταματησει!

Απο πισω τους ειχε σχηματιστει μια ατελειωτη ουρα αυτοκινητων με αγανακτισμένους οδηγους, ενω ουτε τις μηχανες δεν αφηναν να περασουν αναμεσα τους!

Ηταν προφανες οτι το εκαναν επιτηδες. Λες και δεν μπορουσαν να βολευτουν σε 1 λωριδα.

Δεν λεω καλο το ποδηλατο, και γω πρωτος μια και το χρησιμοποιούσα εδω και 10 χρονια πριν (δεν ηταν τοτε ακομη μοδα) και πηγαινα στη δουλεια με ποδηλατο.., αλλα να σεβομαστε τους άλλους οδηγους...

Τωρα βλεπεις εχει γινει μοδα και νομιζουν οτι εχουν παραπανω δικαιωματα.

Δεν ξερω τι να πω, σε αυτο το τοπο ότι γινεται, θα γινει παντα με το στραβο τροπο...

deepBLUE
22-09-12, 22:15
εγω λιγο που εψαξα και στο fb facebook ειδα και το βιντεακι....
η μηχανη που περασε αναμεσα απο δυο ποδηλατα και κρατησε και ισορροπια ερχοταν απο το δρομο και ειχε κανονικα πρασινο. Ο Θεος τους βοηθησε εκεινη τη στιγμη!!!
Δεν θα πω περισσοτερα. ψαχτε και δειτε ποσο ανοητα και σε ποιο δρομο ο οδηγος της πορειας των ποδηλατων περναει καθετα τον δρομο με ολο το τσουρμο....

Δώσε λινκ Γιαννο η ανέβασε το βίντεακι .

Nino
22-09-12, 22:47
Δώσε λινκ Γιαννο η ανέβασε το βίντεακι .

Βαγγελη θα το κανω αυριο απο το σπιτι γιατι τωρα ειμαι στη δουλεια και ειναι κλειδωμενο και το you tube και το facebook.
Παντως αν κανεις search freeday θα σου βγαλει τη σελιδα τους, εκει πας στα events και στο <<πρωτη μουρη>> στο καβουρι...
Παντως απο τα σχολια που διαβασα εκει μαλλον πολυ τυχεροι ηταν ολοι και ποδηλατες και μηχανοβιος.
Αυτοι ακουσαν τις μηχανες που φορτωναν αλλα σου λεει θα μας δει θα σταματησει, ηλιθια σκεψη...
Απο τραυματιες δεν αναφερουν κατι σοβαρο και ο ενας λιγο στο ποδι και μονο η ροδα του ποδηλατου του στραβωσε.
Βεβαια στο βιντεο δεν φαινεται η μηχανη να εμβολιζει, αλλα φαινεται ξεκαθαρα οτι κανουν οτι θελουν στο δρομο, λες και ο δρομος τους ανηκει, να τολμησω να πω οτι το ευχαριστιουνται κιολας τη ανακατοσουρα που προκαλουν.
Το αστειο ειναι οτι και οι ποδηλατες ειναι οι ιδιοι ανθρωποι εμεις,που σε διαφορετικες συνθηκες φερομαστε οσο ποιο ανωριμα μπορουμε.
Οι ιδιοι ανθρωποι βριζουν τους αλλους που κλεινουν δρομους οταν αυτοι ειναι αντι στο ποδηλατο ,στο αυτοκινητο τους ή στις μηχανες τους.

katsaraios
22-09-12, 22:59
Ρε παιδιά δεν έχει να σεβαστεί κάποιος τον ΚΟΚ ή τον συνανθρωπό του ή 1002 άλλα άκυρα.

ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ, και ΤΙΠΟΤΑ από τα παραπάνω ΔΕΝ ισχύει.

Ο καθένας είναι απλά για την πάρτυ του, δείτε τι γίνεται γύρω σας ρε σεις, μην εθελοτυφλείτε.

Άραγε όσοι είναι από Αθήνα και βλέπουν εδώ, άραγε αν αύριο το παιδί τους πάρει δίπλωμα στα 18 και τους πει ότι θα πάει με το αμάξι του και παρέα (μέσα στο αμάξι) παραλιακή, θα κοιμηθεί το βράδυ; Αν έχει λίγο τσίπα πάνω του όχι, για τους λόγους που αναφέρει ο spar@.

Δε θα γίνουμε άνθρωποι anytime soon γιαυτό ας παίρνει ο καθένας τις προφυλάξεις του καλύτερα ώστε όταν γίνει η στραβή τουλάχιστον να περιορίζονται οι απώλειες.
Ρε συ σαν πιο νεος δεν πρεπει να βγαζεις αρνητισμο(τι 85 χρονων γραφεις:th_Laie_67-1:)
Οχι οπου συμφερει τους πιτσιρικαδες να βριζουν και να λενε οτι εσεις Γ@@ΗΣΑΤΕ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ..και να κανουν το ιδιο ..
Αλλαζουν οι ανθρωποι και αυτο θα γινει μονο απο τους νεους που εχουν πιο πολυ μορφωση και αντιληψη των αλλαγων ..
φιλικη μου γνωμη σαν 40ρης

oldcarskickass
22-09-12, 23:16
Ρε συ σαν πιο νεος δεν πρεπει να βγαζεις αρνητισμο(τι 85 χρονων γραφεις:th_Laie_67-1:)
Οχι οπου συμφερει τους πιτσιρικαδες να βριζουν και να λενε οτι εσεις Γ@@ΗΣΑΤΕ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ..και να κανουν το ιδιο ..
Αλλαζουν οι ανθρωποι και αυτο θα γινει μονο απο τους νεους που εχουν πιο πολυ μορφωση και αντιληψη των αλλαγων ..
φιλικη μου γνωμη σαν 40ρης

28 είμαι ρε συ, λολ.

Αυτό ακριβώς λέω, δε μπορεί να κατηγορούμε τους πάντες να κάνουμε ότι μας καπνίσει (με το ανάλογο ρίσκο) και μετά να μας φταίει η πολιτεία και ο καθείς τυχόντας.

Έχω επανηλημένως πει τονίσει και πιστεύω ότι για ό,τι άσχημο συμβαίνει γύρω μου φταίω πρώτα εγώ, για πολλούς λόγους.

Να αλλάξουν ρε συ εννοείται αλλά να αλλάξουν σωστά.

και το παραπάνω θα άλλαζε αν
1)Υπήρχε πρόγραμμα με μέλλον, και όχι να σκάσει το όλο θέμα σαν διάτοντας αστέρας και με πιθανό κόστος σε ζωές.
2)γίνονταν ΗΜΕΡΑ
3)σε μέρη που ΟΝΤΩΣ αξίζει να πας βόλτα με ποδήλατο, Π.χ. κάποιο βουνό, να έρθει ο έλληνας ρε φίλε λίγο πιο κοντά στην φύση (ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΕΒΕΤΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ)
4)να ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΝ η συμμετοχή σε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ έκανε χαζομάρες/καγκουριές, δεν φόραγε τον ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ εξοπλισμό

και επιτέλους να υπήρχε μια ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ρε το κέρατό μου. Κακά τα ψέμματα όσα πράγματα πήγαν μπροστά και άφησαν εποχή είχαν σκοπό και πρόγραμμα το οποίο τηρούνταν ευλαβικά. Όταν σαν νοοτροπία έχουμε το πως θα δειχτούμε και θα κάνουμε τζέρτζελο τι να περιμένεις; Ή όταν θεωρούμε αυτόν που τηρεί στοιχειώδεις κανόνες ασφαλείας και είναι στοιχειωδώς τυπικός φλώρο ή δεν ξέρω γω τι (αρνητικό) ε δεν είναι κατάντια; Δεν είναι κατάπτυστο;

Επίσης σε γενικές γραμμές αυτά που γράφω ισχύουν, στο ποστ στο οποίο πρωτοαπάντησες. Δυστυχώς, αλλά ισχύουν.

nikos1400
22-09-12, 23:22
σχολιο μιας κοπελας στο ΦΒ

Όλοι έχετε δίκιο για την οδική συμπεριφορά του οδηγού της μηχανής αλλά διερωτωμαι αφού τους ακούγαμε πριν ξεκινήσουμε, προσωπικά άρχισα να ανησυχώ γιατί ήμουν μπροστά, γιατί τότε ξεκινήσαμε;Γιατί δεν τους αφήσαμε να περάσουν;Σ&acute; αυτή τη χώρα ξέρουμε πολύ καλά ότι το θέμα προτεραιότητας δεν ισχύει και σαφώς ο οδηγός έχοντας πράσινο μπροστα του σιγά μην υπολόγιζε την προτεραιότητα της πομπής .Δεν θέλω να καταλόγισω ευθύνες σε κανένα απο τα παιδιά της οργάνωσης , η ευθύνη είναι όλων μας,έπρεπε να περιμένουμε.Οπως ανέφερε πολυ σωστα μια ποδηλάτης πιο κάτω οι οργανωτές δεν έχουν την ευθύνη για 2000 κόσμο. Περαστικά στα παιδιά που χτύπησαν και εύχομαι αυτό να είναι το τελευταίο

αλλο

Τυχεροί που πέσαμε σε καλό οδηγό και δεν πανικοβλήθηκε!
Το να περάσουμε από το χειρότερο φανάρι της παραλιακής δεν ξέρω ποίος εγκέφαλος το σκέφτηκε?!?
Σίγουρα όχι η ΔΙΑΝΟΙΑ που αποφάσισε να «κόψει» το ΤΡΑΜ!!!

το βιντεο δεν το βρηκα

andreas72
23-09-12, 00:13
οι ελληνικοι ''δρομοι'' δεν ειναι καταλληλοι να φιλοξενησουν ουτε αυτοκινητα ουτε ποδηλατα. Οι περισσοτερο ομως ακαταλληλοι για κυκλοφορια ειναι οι ''οδηγοι'' παντος τυπου που δεν τους ελειπε η εμφυτη γαιδουρια τους εχουνε και μια πολιτικη απογνωση να διαχειριστουν και βεβαια την εξωτερικεουν στο δρομο.

Bassakos
23-09-12, 03:20
στην Ελλαδα έχουμε χοντρό πρόβλημα διαχείρισης δικαιωμάτων και ελευθερίας!!! όπως επίσης υπάρχει το ΧΑΟΣ απο την θεωρία στην πράξη!!!

εαν δεν μπορούν οι "έξυπνοι" ποδηλάτες να καταλάβουν κάποια πράγματα, όταν θα ειναι στο κρεβάτι του πονου και ζήσουν , ας πάνε μετά να ζητήσουν τα ρέστα θεωρητικά! γιατι πρακτικά πήγαν να το παίξουν "μάγκες" στους άμυαλους οδηγούς της παρασκευής ! γιατί ναι μεν , αλλα ερχετε ο μλκας και σε παίρνει σβαρνα! και άντε μετά να βρεις το δίκιο σου!

λοιπον, ας αφήσουμε τις εξυπνάδες ΟΛΟΙ και ποδηλατες και οδηγοί και ας προσαρμοστούμε στην Ελληνικη πραγματικότητα! ΑΠΛΑ πράγματα! ο Ελληνας ποδηλάτης και ο Ελληνας οδηγός σε μια νύχτα Ευρωπαίοι δεν γινονται! δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν συμπεριφορά! ο καθένας θα πηγαίνει όπως θέλει! ο ποδηλάτης με θράσος του stile " ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ!" ,,,,,,,,,,,μπαμ!!!!! ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΜΕΤΑ να βρεις το δικιο σου μεγάλε!

η βολτα της παρασκευής βραδυ για εμενα ειναι ΕΓΚΛΗΜΑ!!! ΤΕΛΟΣ!!!!! που ρε ζώα???? ΠΟΥ??????? ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΒΡΑΔΥ?????? ΘΑ ΣΑΣ ΦΑΝΕ ΛΑΧΑΝΟ ΟΙ ΜΛΚΕΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!! ΞΥΠΑΝΤΕ!!!!!!!!
κάνω 20 χρονιά ποδήλατο στην Αθήνα , να με πληρώνεις ΔΕΝ παω στο free day της παρασκευής ! ΟΥΤΕ με σφαίρες!!!! βάζω το ποδήλατο στο αμάξι και παω καπου να κάνω με ασφάλεια! ή οταν φυγω απο το σπιτι με το ποδηλατο , θα παω μέσα απο στενά να μην εχω κίνηση να κάνω ποδήλατο! ΟΥΤΕ κατά διάνοια σε δρόμους κεντρικούς! γιατι καλη η θεωρία περί δικαιωμάτων κτλ κτλ, ΑΛΛΑ ο "μλκας" ειναι πάντα ΕΚΕΙ!!!! και άντε μετά εάν ζήσεις απο το "μπαμ" να πεις ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ και εγω στο δρόμο! στην θεωρία ΝΑΙ! στην πράξη (κακος εννοειται!) ΟΧΙ!

δλδ Κυριακή πρωί δεν μπορεί να γίνει FREE DAY???? κυριακη πρωι! οι περισσότεροι ειναι στο κρεβατι! κίνηση οι δρόμοι δεν έχουν και (ΒΑΣΙΚΟ!) ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΑΑΑΑΑΑΑ!!!!! ελεος δλδ παρασκευή ΒΡΑΔΥ βολτα , με τι? ? ? με ποδήλατο απο απο την φύση του ειναι όχημα ημέρας! θα πηδηχτ@ απο το παράθυρο δλδ!

τε σπα! δεν θα πω άλλα γιατι θα γίνω κακώς και θα φλερτάρω με το μπαν μετα!

ps: μακαρι να μην έχουν χτυπήσει τα παιδιά με τα ποδήλατα , και μακάρι με κάποιον τρόπο να βρεθει ο @##$#$ που τους χτύπησε!

Kostas_1
23-09-12, 09:48
σχολιο μιας κοπελας στο ΦΒ


...αυτή τη χώρα ξέρουμε πολύ καλά ότι το θέμα προτεραιότητας δεν ισχύει και σαφώς ο οδηγός έχοντας πράσινο μπροστα του σιγά μην υπολόγιζε την προτεραιότητα της πομπής...
αλλο


..Σίγουρα όχι η ΔΙΑΝΟΙΑ που αποφάσισε να «κόψει» το ΤΡΑΜ!!!..

το βιντεο δεν το βρηκα

Ακου προτεραιότητα της πομπής!!!! λες και ηταν πεζοι σε πορεια...(συμφωνα με τον ΚΟΚ η "πομπη" αφορα μονο πεζους)

....αλλά τι να σχολιασεις οταν: να «κόψει» το ΤΡΑΜ!!!

Loukas
23-09-12, 12:36
Ακου προτεραιότητα της πομπής!!!! λες και ηταν πεζοι σε πορεια...(συμφωνα με τον ΚΟΚ η "πομπη" αφορα μονο πεζους)

....αλλά τι να σχολιασεις οταν: να «κόψει» το ΤΡΑΜ!!!

Ακομα και αν δεν αφορουσε μονο πεζους η κοινη λογικη λεει πως η διαδρομη θα επρεπε να εχει δηλωθει στους αρμοδιους φορεις εκ των προτερων, γεγονος που δεν νομιζω πως γινεται καθως απ' οτι καταλαβα απο εδω:
https://www.podilates.gr/node/17921
αυτη δεν ανακοινωνεται καν!!!
Εφ'οσον ομως ισχυουν τα παραπανω (γιατι δεν εψαξα ιδιαιτερα) η ομαδα αυτη εφ'οσον καταλαμβανει 2 λωριδες ειναι καθ'ολα παρανομη, αφου συμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. τα ποδηλατα κινουνται σε μια σερια δεξια δεξια λογω της χαμηλης Μ.Ω.Τ. τους. Αρα το ατυχημα, δυστυχως ,ηταν αναμενομενο καποια στιγμη να συμβει...Και εχοντας δει το βιντεο ειναι προφανες οτι η μηχανη ετρεχε πολυ και φταιει, αλλα και παλι εχοντας παραβιασει το κοκκινο και εχοντας κανει καταληψη ολου του πλατους του δρομου στ σημειο (και τα δυο ρευματα) προφανως μη ακολουθωντας το συγκεκριμενο (ενοχλητικο ειναι η αληθεια) φαναρι και να ηθελε ο αναβατης δεν μπορουσε να διορθωσει το λαθος του.
Παντα φιλικα,
Λουκας

Υ.Γ. συγνωμη αν κουρασα.

120ie87
23-09-12, 12:48
Λοιπόν, τι λέτε να κανονίσουμε να πάμε σε κανένα βουνό για ποδηλασία ?