PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΠΛΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ!!!!!



ankor
21-09-12, 21:08
Κυριοι οπωs λεει και ο τιτλοs θα τα δειτε και με τα ματια σαs,,,,θα σκαναρω το τιμολογιο(αυριο το πρωι) και θα δειτε ανταλλακτικα 2 φορεs χρεωμενα ΝΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ 2 ΦΟΡΕS XΡΕΩΜΕΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ????και για αυτα που θα δειτε θα δειτε και κοστos εργασιαs!!!!!!συν οτι το αυτοκινητο ειναι Ε92 Μ3 KAI ANTAΛΛΑΚΤΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ Ε46/Μ3.ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ!!!! Η συνεχεια ερχεται.........Εκει να πηγαινετε τα αυτοκινητα σαs.

mark e92
21-09-12, 21:12
Αυτο λες εσυ εγω ειχα παει για αλλαγη υγρα φρενων και ξερεις τι εκαναν? Τα εβγαλαν με συρυγγα απο το δοχειο και μετα εβαλαν νεα. Φυσικα εγινε της π....

ankor
21-09-12, 21:20
Αυτο λες εσυ εγω ειχα παει για αλλαγη υγρα φρενων και ξερεις τι εκαναν? Τα εβγαλαν με συρυγγα απο το δοχειο και μετα εβαλαν νεα. Φυσικα εγινε της π....

Και εγω δεν θα το αφησω ετσι...... συν οτι μπηκε και καποιοs συνοδηγοs στο αυτοκινητο και μου αφησε μουτζουρα στο καθισμα του συνοδηγου.

Stamatis
21-09-12, 21:22
Και εγω δεν θα το αφησω ετσι...... συν οτι μπηκε και καποιοs συνοδηγοs στο αυτοκινητο και μου αφησε μουτζουρα στο καθισμα του συνοδηγου.

με το δικηγόρο σου αύριο κατευθείαν.
Σκίστους και μη μασάς μία.

Μην πας μόνος γιατί ειναι μανούλες στο να σε φέρνουν εκτός εαυτου και μετά να βγαίνουν και απο πάνω για εξύβριση κτλ κτλ.

Βάλε μπροστά τον δικηγόρο και μείνει πίσω να κοιτάς.

aristent
21-09-12, 21:28
Κυριοι οπωs λεει και ο τιτλοs θα τα δειτε και με τα ματια σαs,,,,θα σκαναρω το τιμολογιο(αυριο το πρωι) και θα δειτε ανταλλακτικα 2 φορεs χρεωμενα ΝΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ 2 ΦΟΡΕS XΡΕΩΜΕΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ????και για αυτα που θα δειτε θα δειτε και κοστos εργασιαs!!!!!!συν οτι το αυτοκινητο ειναι Ε92 Μ3 KAI ANTAΛΛΑΚΤΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ Ε46/Μ3.ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ!!!! Η συνεχεια ερχεται.........Εκει να πηγαινετε τα αυτοκινητα σαs.

μηπως δεν ειχαν ανοιξει νεους κωδικους ανταλλακτικων και ειπαν δε βαριεσαι η τελικη χρεωση ειναι που μας ενδιαφερει???

.....δεν τους δινω δικαιο,αλλα καμμια φορα δεν σκεφτονται και δεν κανουν αυτο που ειναι αυτονοητο!!!!......και πιθανον να φταιει ενας απλος υπαλληλος στο λογιστηριο για τετοιες καταστασεις....

ankor
21-09-12, 21:30
με το δικηγόρο σου αύριο κατευθείαν.
Σκίστους και μη μασάς μία.

Μην πας μόνος γιατί ειναι μανούλες στο να σε φέρνουν εκτός εαυτου και μετά να βγαίνουν και απο πάνω για εξύβριση κτλ κτλ.

Βάλε μπροστά τον δικηγόρο και μείνει πίσω να κοιτάς.

Καλα.......θα μπλεξουν μαζι μου και ασχημα,πολυ ασχημα,να ναι σιγουροι.

Stamatis
21-09-12, 21:30
Και δεν κατάλαβα Αρη?

Τι παει να πεί αυτό?

Αν ερθουν στο μαγαζί σου και σου ζητήσουν πανί πριμαβέρα και τους κόψεις απόδειξη τενκάτε, είναι σωστο?

Stamatis
21-09-12, 21:31
Καλα.......θα μπλεξουν μαζι μου και ασχημα,πολυ ασχημα,να ναι σιγουροι.

Μονο κοίτα Αντώνη να πας με άλλον και ποτε μονος σου.
Και κράτα ψυχραιμία.

ankor
21-09-12, 21:33
μηπως δεν ειχαν ανοιξει νεους κωδικους ανταλλακτικων και ειπαν δε βαριεσαι η τελικη χρεωση ειναι που μας ενδιαφερει???

.....δεν τους δινω δικαιο,αλλα καμμια φορα δεν σκεφτονται και δεν κανουν αυτο που ειναι αυτονοητο!!!!......και πιθανον να φταιει ενας απλος υπαλληλος στο λογιστηριο για τετοιες καταστασεις....

Απλα στο να ανεβασουν το τιμολογιο μπερδευτηκαν,αυτο ειναι,εγω ομωs πληρωσα σαν μαΛ@κ@s

STREETRACING
21-09-12, 21:34
Το διπλό πόσο χρεωσης δεν σε έβαλε σε σκέψη όταν πληρωσες;
Δεν ήταν πιο πολυ απο το αναμενόμενο;

aristent
21-09-12, 21:35
Και δεν κατάλαβα Αρη?

Τι παει να πεί αυτό?

Αν ερθουν στο μαγαζί σου και σου ζητήσουν πανί πριμαβέρα και τους κόψεις απόδειξη τενκάτε, είναι σωστο?

Φυσικα ΟΧΙ!!!


αλλωστε η αποδειξη που δινω στον πελατη δινει και την αντιστοιχη εγγυηση αγορας.....αρα πως να του δωσω κατι τετοιο???

....βεβαια στο δικο ειμαι εγω υπευθυνος και για το λογιστικο μερος,αποθηκη,τιμολογια κλπ .....δεν υπαρχει περιπτωση να κανω τετοια "πατατα"!!!thumb

ankor
21-09-12, 21:35
Μονο κοίτα Αντώνη να πας με άλλον και ποτε μονος σου.
Και κράτα ψυχραιμία.

Σε ευχαριστω Σταματη.

STREETRACING
21-09-12, 21:35
Αυτο με τους κωδικούς συμβαίνει μερικές φορές.
Η διπλοχρεωση είναι το πολυ μεμπτο

steliosm46
21-09-12, 21:38
δηλαδή φίλε μου όταν εννοείς 2 φορές χρεωμένα εννοείς οτι πχ το ανταλλακτικό που άλλαξες το πλήρωσες 2 φορές? ή απλά το στο χρέωσε 1 εσένα και το χρέωσε στο τιμολόγιο 2 φορές μάλλον για να πάρει φ.π.α πίσω..

ankor
21-09-12, 21:40
Το διπλό πόσο χρεωσης δεν σε έβαλε σε σκέψη όταν πληρωσες;
Δεν ήταν πιο πολυ απο το αναμενόμενο;

Το τιμολογιο το κοιταξα οταν ηταν πλεον αργα.Μου ειχαν πει ενα ποσο και ανεβηκε 150 ευρω παραπανω απο το συμφωνηθεν λεω δεν τρεχει τιποτα αλλα οταν ειδα με ησυχια την διπλη χρεωση σε ανταλλακτικα τοτε τρελαθηκα.

Z4 DCT
21-09-12, 21:42
Σκιστους.........:ranting2:

aristent
21-09-12, 21:42
Απλα στο να ανεβασουν το τιμολογιο μπερδευτηκαν,αυτο ειναι,εγω ομωs πληρωσα σαν μαΛ@κ@s

....φανταζομαι καποιος δεν κοιμηθηκε καλα το βραδυ ή ηταν πολυ κουρασμενος!!!!....και τα λαθη για τους ανθρωπους ειναι,.......αλλα οταν αυτο το λαθος "εκταμιευεται" απο το πορτοφολι μας, μας κανει εξωφρενων!!!

εχεις απολυτο δικιο.

....πιστευω οτι θα σου πουνε να σου επιστρεψουν το ποσο που πληρωσες παραπανω.....ομως παρ'ολα αυτα δεν σε βλεπω να ξαναπατας εκει.:original:

ankor
21-09-12, 21:43
δηλαδή φίλε μου όταν εννοείς 2 φορές χρεωμένα εννοείς οτι πχ το ανταλλακτικό που άλλαξες το πλήρωσες 2 φορές? ή απλά το στο χρέωσε 1 εσένα και το χρέωσε στο τιμολόγιο 2 φορές μάλλον για να πάρει φ.π.α πίσω..

Εβαλε 2 φορεs τα ιδια ανταλλακτικα τα χρεωσε 2 φορεs για να ανεβει το κοστοs.

steliosm46
21-09-12, 21:47
Εβαλε 2 φορεs τα ιδια ανταλλακτικα τα χρεωσε 2 φορεs για να ανεβει το κοστοs.

πω πω ρε συ αν είναι δυνατόν! απορώ με τι λογική το έκαναν αυτό,πιστεύω οτι μάλλον κάποιο λάθος θα έκανε και αν πας και τους το δείξεις θα σου γυρίσουν τα λεφτά πίσω!

Εγώ λέω πρώτα να τους πάρεις ένα τηλέφωνο και να τους πεις μήπως είναι κάποιο λάθος και αν σου κάνουν την παλαβή τότε απευθύνσου σε ένα δικηγόρο.

ankor
21-09-12, 21:47
....φανταζομαι καποιος δεν κοιμηθηκε καλα το βραδυ ή ηταν πολυ κουρασμενος!!!!....και τα λαθη για τους ανθρωπους ειναι,.......αλλα οταν αυτο το λαθος "εκταμιευεται" απο το πορτοφολι μας, μας κανει εξωφρενων!!!

εχεις απολυτο δικιο.

....πιστευω οτι θα σου πουνε να σου επιστρεψουν το ποσο που πληρωσες παραπανω.....ομως παρ'ολα αυτα δεν σε βλεπω να ξαναπατας εκει.:original:

Τουs τα χαριζω φιλε τουs τα χαριζω απλα δεν γουσταρω να νομιζουν οτι μου πιασανε τον ......ΟΥΤΕ ΠΕΘΑΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ ΟΥΤΕ ΠΕΘΑΜΕΝΟΣ

ankor
21-09-12, 22:03
Την Δευτερα το αυτοκινητο θα παει σε 2-3-4 εξουσιοδοτημενα για να ελεγθουν τα ανταλλακτικα και εαν εχουν κανει και το λαθοs και εχουν βαλει μεταχειρισμενα ανταλλακτικα ε θα τρεχουν και δεν θα φτανουν.

S8N
21-09-12, 22:04
Ποιοι είναι ρε παιδιά αυτοί επιτέλους; Να ξέρω, αν είναι ο δικός μου να τον διαγράψω κι εγω.

Σε κάθε περίπτωση, προσπάθησε να είσαι κύριος και να διατηρείς την ψυχραιμία σου. Όταν πέφτει το επίπεδο, εξασθενεί και το δίκιο σου. Εγω θα έκανα τα παράπονα μου παρουσία δικηγόρου και άλλων πελατών.

ntinos
21-09-12, 22:06
Κυριοι οπωs λεει και ο τιτλοs θα τα δειτε και με τα ματια σαs,,,,θα σκαναρω το τιμολογιο(αυριο το πρωι) και θα δειτε ανταλλακτικα 2 φορεs χρεωμενα ΝΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ 2 ΦΟΡΕS XΡΕΩΜΕΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ????και για αυτα που θα δειτε θα δειτε και κοστos εργασιαs!!!!!!συν οτι το αυτοκινητο ειναι Ε92 Μ3 KAI ANTAΛΛΑΚΤΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ Ε46/Μ3.ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ!!!! Η συνεχεια ερχεται.........Εκει να πηγαινετε τα αυτοκινητα σαs.


Εβαλε 2 φορεs τα ιδια ανταλλακτικα τα χρεωσε 2 φορεs για να ανεβει το κοστοs.

Παραειναι τραβηγμενο για να εγινε εξ' επητηδες.

Αποκλειεται να εγινε κατα λαθος ?

ankor
21-09-12, 22:14
Παραειναι τραβηγμενο για να εγινε εξ' επητηδες.

Αποκλειεται να εγινε κατα λαθος ?

Σου απαντω συγκεκριμενα θα αλλαξουμε το ενα ζοαν τηs εξατμισηs ενταξει?Ενταξει απαντω εγω.Στο τιμολογιο ζοαν τεμαχια 2.πιο κατω στο τιμολογιο παλι ζοαν τεμαχια 2.Ενα ζοαν αλλαχτηκε 4 ΧΡΕΩΘΗΚΑΝ

ntinos
21-09-12, 22:17
Στην προφανη ερωτηση:

- "Γιατι το τιμολογιο γραφει 2 ζοαν παραπανω, και γιατι αφου μου ειπατε οτι θα αλλαξετε ενα ζοαν βαλατε 2, και εν τελη με χρεωνετε για 4 ?",

τι σου απαντησαν ?

ankor
21-09-12, 22:20
Στην προφανη ερωτηση:

- "Γιατι το τιμολογιο γραφει 2 ζοαν παραπανω, και γιατι αφου μου ειπατε οτι θα αλλαξετε ενα ζοαν βαλατε 2, και εν τελη με χρεωνετε για 4 ?",

τι σου απαντησαν ?

Ο υπευθυνοs ελειπε......

ntinos
21-09-12, 22:26
ΕΑΝ πληρωσες, κακως.

Εκτιμω οτι εγινε λαθος.
Πολυ κραυγαλεο να σε εκλεψαν στην ψυχρα

Δλδ αν εγραφε το τιμολογιο και αλλαγη κινητηρα θα εκανες κατι ?

ankor
21-09-12, 22:31
ΕΑΝ πληρωσες, κακως.

Εκτιμω οτι εγινε λαθος.
Πολυ κραυγαλεο να σε εκλεψαν στην ψυχρα


Φυσικα και πληρωσα,και μαλιστα οταν ζητησα την αποδειξη τηs courier που ηρθαν τα ανταλλακτικα απο Γερμανια και εννοειται οτι εγω πληρωσα την courier αποδειξη μηδεν......

hades7
21-09-12, 22:45
Για ποιο συνεργείο μιλάμε;

EVERGET
21-09-12, 22:48
ή τουλάχιστον φωτογράφησέ το εάν δεν θες να πεις....

ankor
21-09-12, 22:55
Δεν εχω παρει ακομη την γνωμη του δικηγορου μου για να ξερω εαν πρεπει να πω η οχι το ονομα,οποτε λιγο υπομονη μεχρι αυριο παιδια.

nikos1400
21-09-12, 22:58
Ο υπευθυνοs ελειπε......

στην Ελλαδα ο υπευθυνος παντα λειπει

γα$^%&&@ :ranting2:

χωρις λυπηση...

hades7
21-09-12, 23:00
Με τιμολόγιο στα χέρια σου που αναγράφεται αυτο που αναφέρεις τι έχεις να φοβάσαι συκοφαντική δυσφήμιση ;

Panos 316T
21-09-12, 23:02
Ειμαι περιεργος τι δικαιολογια θα βρουν να πουν...

καλα ξεμπερδεματα

ankor
21-09-12, 23:04
Με τιμολόγιο στα χέρια σου που αναγράφεται αυτο που αναφέρεις τι έχεις να φοβάσαι συκοφαντική δυσφήμιση ;

Ναι γιατι μπορει να τα φερουν στα μετρα τουs αν και το βλεπω πολυυυυυυ δυσκολο.

ankor
21-09-12, 23:06
Ειμαι περιεργος τι δικαιολογια θα βρουν να πουν...

καλα ξεμπερδεματα

Ε κατι θα βρουν,θα δουμε.

hades7
21-09-12, 23:07
Χωρίς ίχνος ειρωνικης διάθεσης και με το συμπαθειο μήπως είσαι φοβικος;

S8N
21-09-12, 23:12
Προτείνω να ρίξεις μια μάτια στο realoem με τους κωδικούς ώστε να γνωρίζεις τι ακριβώς σε εχουν χρεώσει. Ενδεχομενως, μιας και μιλάμε για v8 με διπλες εξατμίσεις και διπλα τα πάντα, τα ζουαν να είναι περισσότερα του ενός. Κάνε μια προεργασία να εισαι σιγουρος κι εν συνεχεια ελέγχεις και σε ένα εξουσιοδοτημένο αν τα ανταλλακτικά αυτά είναι καινούργια.

ankor
21-09-12, 23:13
Χωρίς ίχνος ηρωνικης διάθεσης και με το συμπαθειο μήπως είσαι φοβικος;

Οχι αλλα επειδη θελω να τουs την κανω για τα καλα,για να με θυμουνται,ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΑΞΙΟΤΙΜΟΙ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΕΣ

ankor
21-09-12, 23:16
Προτείνω να ρίξεις μια μάτια στο realoem με τους κωδικούς ώστε να γνωρίζεις τι ακριβώς σε εχουν χρεώσει. Ενδεχομενως, μιας και μιλάμε για v8 με διπλες εξατμίσεις και διπλα τα πάντα, τα ζουαν να είναι περισσότερα του ενός. Κάνε μια προεργασία να εισαι σιγουρος κι εν συνεχεια ελέγχεις και σε ένα εξουσιοδοτημένο αν τα ανταλλακτικά αυτά είναι καινούργια.

Το κυριοτερο και το εγραψα πιο πανω θα ελεγχθουν τα ανταλλακτικα εαν ειναι καινουργια η μεταχειρισμενα αυτο με χαλαει περισσοτερο εαν ειναι μεταχειρισμενα

Nino
22-09-12, 08:22
Ειμαι περιεργος τι δικαιολογια θα βρουν να πουν...

καλα ξεμπερδεματα

κανανε παπαρια, το πιθανοτερο χωρις δολο!! βεβαια αυτο θα φανει και απο τον ελεγχο των ανταλλακτικων.
θα ζητησουν συγνωμη ,θα επιστρεψουν το ποσο που χρεωθηκε απο λαθος και θα προσφερουν καποιο service - εργασια δωρεαν ως ενδειξη καλης θελησης και συγνωμης για το λαθος.
Αα και πιθανον ο υπευθυνος του λαθους θα απολυθει...

Thomelef
22-09-12, 08:34
Για πατατα υπαλληλου μου μυριζει η δουλεια. Αν μιλαμε για αντιπροσωπεια, μιας και ειναι γνωστο οτι στις περισσοτερες τετοιου ειδους λαθη συμβαινουν και περνανε στο ντουκου, επειδη τα αφεντικα παραειναι αφεντικα, και δεν ασχολουνται με τετοιες υπαλληλικες γκελες.
Αν μιλαμε για απλο συνεργειο, τοτε εχουν κανει μ@λ@κι@.
Αλλα για να υπαρχει και υπευθηνος που δεν ηταν εκει, μαλον για την πρωτη περιπτωση μιλαμε...

mark e92
22-09-12, 09:31
Δεν σου ειχαν δωσει εκτιμηση για το κοστος?

ankor
22-09-12, 10:26
Δεν σου ειχαν δωσει εκτιμηση για το κοστος?

Bεβαια ρωτησα πριν να γινει η παραγγελια των ανταλλακτικων μου ειπαν, συμφωνησα αλλα.......απο οτι φαινεται για να δικαιολογησουν το συνολικο κοστοs ανταλλακτικων τα χρεωσαν διπλα,παντωs η ακρη θα βρεθει.

aristent
22-09-12, 12:09
Bεβαια ρωτησα πριν να γινει η παραγγελια των ανταλλακτικων μου ειπαν, συμφωνησα αλλα.......απο οτι φαινεται για να δικαιολογησουν το συνολικο κοστοs ανταλλακτικων τα χρεωσαν διπλα,παντωs η ακρη θα βρεθει.

...σε βλεπω πιο ηρεμο τωρα!!!:thumbsup:


....εννοητε θα βρεθει ακρη,δεν ψαχνουμε "το χαμενο διαμαντι του Νειλου"......τον π@π@ρ@ τον υπαλληλο που εκανε προχειροδουλεια και κουτοπονηρια ψαχνουμε.thumb

ankor
22-09-12, 12:45
...σε βλεπω πιο ηρεμο τωρα!!!:thumbsup:


....εννοητε θα βρεθει ακρη,δεν ψαχνουμε "το χαμενο διαμαντι του Νειλου"......τον π@π@ρ@ τον υπαλληλο που εκανε προχειροδουλεια και κουτοπονηρια ψαχνουμε.thumb

Οκ σωστα.Ευχαριστω.

astraxan
22-09-12, 12:49
+1 στον street και επειτα, ολα αυτα με τους δικηγορους τις μηνυσεις και τις μουτζουρες μου ακουγονται καπως, δεν το συζητω σε περιπτωση ζημιας, μονιμης βλαβης ή ελλειψη σεβασμου, αλλα πιστευω στη συγκεκριμενη περιπτωση μπορει να λυθει το θεμα απλα με απλη συζητηση, ειδικα εφοσον το τιμολογιο κανει μπαμ οτι ειναι αλλα αντι αλλων.
μου εχει συμβει και εμενα στην οπελ οπυ ειχα παει το αμαξι μου για σερβις και το διορθωσαν επιτοπου

Thomelef
22-09-12, 12:59
Ε ναι...για 150 ευρα, δεν αξιζει η χαζοφασαρια των δικηγορων. Να πας και να σκασεις και εγω δεν ξερω τι, για να κυνηγησεις καποιον για ένα τετοιο ποσο.
Ζητας τα ρεστα, ζητας το δικιο σου, τους κανεις μια ωραια δισφημησουλα σε οποιον βρισκεται εκει περαν και δεν ξαναπατας.
Προσωπικα, δεν θα εφευγα αν δεν επαιρναν τηλ να γυρισει πισω ο υποτιθεμενος υπευθυνος.

mark e92
22-09-12, 14:22
Σωστα τα λεει ο Τομ . Το πολυ πολυ να κανεις Service δωρεαν!!!

Stamatis
22-09-12, 15:01
Εγω για να κλεισω το θεμα απο μεριας μου, μιας και ανεφερα πρωτος τον δικηγορο, εχω να πω οτι αν γενικα υπηρχε τιμωρια και οχι "φιλικος διακανονισμος" θα ειμαστε πολυ πιο σοβαροι σαν χωρα και νοοτροπια.
Τι παει να πει "λαθος του υπαλληλου" ;
Την επομενη φορα που θα κανει "λαθος" και απλα καποιος θα πληρωσει χωρις κουβεντα ποιος θα ειναι ο χαμενος;
Φιλοτιμο γιατι να εχουμε μονο εμεις και ποτε οι αλλοι;
Αν το απλο "λαθος" του υπαλληλου ειναι "οδηγια" του αφεντικου ποιος το ξερει;

Andri
22-09-12, 15:12
Όπως ακριβώς τα λέει ο Σταμάτης, το κακό είναι (και πιστεύω πατάνε) το κόστος του Δικηγόρου...Δύσκολα τα βγάζουμε πέρα έτσι όπως πάνε τα πράγματα πόσο μάλλον να βάλουμε δικηγόρο ανάμεσα και μάλιστα για 150ευρώ.
Πιστεύω σε τέτοιες τιμές γίνονται τα "λάθη" και όχι σε τιμολόγια 4Κ+ ευρώ που εκεί πας καρφί σε δικηγόρο...

steliosm46
22-09-12, 15:52
Κάπου είδα που λες οτι σου είχαν πει το κόστος πριν το βάλεις μέσα το αυτοκίνητο έτσι δεν είναι? άρα ήξερες τι θα πληρώσεις.

όταν πήγες στο ταμείο να πληρώσεις και είδες οτι είναι 150ε πάνω απο αυτό που συμφώνησες δεν τους είπες τίποτα εκείνη την ώρα?

πέρα απ το τιμολόγιο εννοώ εντάξει δεν το είδες εκείνη την ώρα άνθρωποι είμαστε..

πιστεύω οτι θα ξεμπερδέψεις και θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω..καλύτερα μείνε λίγο ψύχραιμος και δες το πρώτα μόνος σου μήπως και δεν αξίζει τον κόπο τα 150 ευρώ που θα πάρεις πίσω να τα δώσεις στον δικηγόρο.

katsaraios
22-09-12, 16:01
Για αυτο θα ζουνε μια ζωη οι τιμιοι Μαστρο-Μητσοι της γειτονιας με το στουπι και την μουτζουρα στο χερι και το τσιγαρακι μισοκαπνισμενο ....
Πολυ χαιρομαι οχι για τον φιλο φυσικα αλλα για τα 'ομορφα" που λαμβανουν χωρα στα κυριλε μαγαζια:th_Laie_67-1:

ankor
22-09-12, 16:17
Παιδια πρωτα απο ολα δεν με ενδιαφερουν τα 150 ευρω τοχω γραψει πιο πριν.Δευτερον τα συν 150 ευρω ταδωσα γιατι ξερετε πωs γινεται..να βαλαμε και εκεινο το ανταλλακτικο που δεν ειχαμε υπολογισει στην αρχη.Ολα ωραια και καλα.Αυτο που με εκανε εξω φρενων το ξαναγραφω ειναι οτι στο τιμολογιο υπαρχουν ανταλλακτικα 2 φορεs χρεωμενα και μαλιστα απο αλλο μοντελο αυτοκινητου.επαναλαμβανω 2 φορεs χρεωμενα,απο αλλο μοντελο αυτοκινητου.ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΔΙΑΨΕΥΣΤΟΣ ΜΑΡΤΥΡΑΣ.Και θα κινηθω ετσι οπωs πρεπει να κινηθω για 2 λογουs
1) Πρωτον γιατι με ξερουν χρονια σαν πελατη,
και 2)για να μαθουν να σεβονται τον εκαστοτε πελατη που τουs εμπιστευεται.

Απο την στιγμη που πληρωνω εχω και απαιτηση,νομιζω ειναι πολυ απλα τα πραγματα.Κοροιδιεs και σουπα μουπεs δεν χωρανε.Και πληροφοριακα μιλαμε για ποσο πολυ πανω απο 1000 ευρω........

Thomelef
22-09-12, 16:39
Βασικα σιγουρεψου μηπως και η αξια της διαφορας ειναι η πραγματικη.
Πολλες φορες οι εταιρειες, για διαφορους λογους εχουν προβλημα με την αποθηκη τους, ειδικα σε μικροπραγματα.
Μπορει λοιπον, να σου χρεωσαν την πραγματικη αξια που επρεπε, αλλα λογο καποιου προβληματος στην αποθηκη τους, να το καναν ετσι ωστε να δικαιολογησουν καποιες ελειψεις σε σχεση με καποιο πλεονασμα, για να μην εχουν αργοτερα προβλημα στην απογραφη τους.
Το θεμα ειναι να δικαιολογηθει απο τον υπευθυνο η αυξηση της τιμης, να εξηγηθει για το θεμα του τιμολογιου, και να λυθει το θεμα.
Το.διμο σου λαθος και απο τη στιγμη που βραζεις απο τανευρα, ειναι που δεν απαιτησες επιτοπου τον υπευθυνο.

ankor
22-09-12, 18:48
Βασικα σιγουρεψου μηπως και η αξια της διαφορας ειναι η πραγματικη.
Πολλες φορες οι εταιρειες, για διαφορους λογους εχουν προβλημα με την αποθηκη τους, ειδικα σε μικροπραγματα.
Μπορει λοιπον, να σου χρεωσαν την πραγματικη αξια που επρεπε, αλλα λογο καποιου προβληματος στην αποθηκη τους, να το καναν ετσι ωστε να δικαιολογησουν καποιες ελειψεις σε σχεση με καποιο πλεονασμα, για να μην εχουν αργοτερα προβλημα στην απογραφη τους.
Το θεμα ειναι να δικαιολογηθει απο τον υπευθυνο η αυξηση της τιμης, να εξηγηθει για το θεμα του τιμολογιου, και να λυθει το θεμα.
Το.διμο σου λαθος και απο τη στιγμη που βραζεις απο τανευρα, ειναι που δεν απαιτησες επιτοπου τον υπευθυνο.

Hμουν στο πολυ τρεξιμο πιστεψε με,εκει ναι μεγα λαθοs που σηκωθηκα και εφυγα.

sofos 2.8i
22-09-12, 19:01
Για αυτο θα ζουνε μια ζωη οι τιμιοι Μαστρο-Μητσοι της γειτονιας με το στουπι και την μουτζουρα στο χερι και το τσιγαρακι μισοκαπνισμενο ....
Πολυ χαιρομαι οχι για τον φιλο φυσικα αλλα για τα 'ομορφα" που λαμβανουν χωρα στα κυριλε μαγαζια:th_Laie_67-1:

Ετσι ακριβως!!!!Γραφικοτατος...

Thomelef
22-09-12, 19:11
Sorry πλυ θα σας στεναχωρησω, αλλα 9/10 μαστρομητσους κοβουν μια αποδειξη στο διμηνο. Ακομα δεν ξερουμε τι ακριβως εχει γινει με την χρεωση του φιλου, αφου δεν εχει παρει ακομα εξηγησεις.
Αυτο που εχω να πω μεχρι τωρα, ειναι οτι η συγκεκριμενη εταιρεια κοβει παραστατικα, δεν κρυβει εσοδα και πωλησεις απο την εφορια, ενω απο την αλλη υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να εχει ωινει καποιο μπερδεμα στην αποθηκη, και απο λογιστικη αναγκη να εβαλαν στην περιγραφη, αλλο εξαρτημα.
Το.ζητημα ειναι να λυθει η παρεξηγηση με τον ανκορ. Οσων αφορα την τιμιοτητα στο τυπικο μερος, εγω τους βρισκω μια χαρα εφοσων κοβουν κανονικα και με πραγματικες χρεωσεις τα παραστατικα τους.

EVERGET
22-09-12, 19:25
Sorry πλυ θα σας στεναχωρησω, αλλα 9/10 μαστρομητσους κοβουν μια αποδειξη στο διμηνο. Ακομα δεν ξερουμε τι ακριβως εχει γινει με την χρεωση του φιλου, αφου δεν εχει παρει ακομα εξηγησεις.
Αυτο που εχω να πω μεχρι τωρα, ειναι οτι η συγκεκριμενη εταιρεια κοβει παραστατικα, δεν κρυβει εσοδα και πωλησεις απο την εφορια, ενω απο την αλλη υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να εχει ωινει καποιο μπερδεμα στην αποθηκη, και απο λογιστικη αναγκη να εβαλαν στην περιγραφη, αλλο εξαρτημα.
Το.ζητημα ειναι να λυθει η παρεξηγηση με τον ανκορ. Οσων αφορα την τιμιοτητα στο τυπικο μερος, εγω τους βρισκω μια χαρα εφοσων κοβουν κανονικα και με πραγματικες χρεωσεις τα παραστατικα τους.

Θωμά εάν κόβουν τα ελλειματοπλεονάσματά τους με αυτόν τον χαζό τρόπο που τους εκθέτει στους πελάτες φανερώνει αντιεπαγγελματισμό και αποτελεί παρατυπία. Κάθε αποθήκη που σέβεται τον εαυτό της θα πρέπει να έχει κάποια έγγραφα εσωτερικής διακίνησης με τα οποία να χρεώνουν τα ελλείματα/πλεονάσματά τους, και όχι ο πελάτης να λαμβάνει ένα χρεωστικό που άλλα γράφει και άλλα αυτός πληρώνει...

Thomelef
22-09-12, 19:34
Ρε νασο οκ...
Για οποιοδηποτε λογο μπορει να εχει γινει κατι. Ας μην ειμαστε υπερβολικοι με τα παντα. Ακομα και οι σωστοτεροι, πολλες φορες χρειαζεται να κανουν καποιες παρατυπιες επειδη καποιος ανευθυνος υπαλληλος εχει κανει καποια γκελα.
Δλδ εσενα τι σε νοιαζει αν πληρωνεις αυτο που πρεπει, ενω στο τιμολογιο γραφει κατι αλλο?

Stamatis
22-09-12, 20:10
Ρε νασο οκ...
Για οποιοδηποτε λογο μπορει να εχει γινει κατι. Ας μην ειμαστε υπερβολικοι με τα παντα. Ακομα και οι σωστοτεροι, πολλες φορες χρειαζεται να κανουν καποιες παρατυπιες επειδη καποιος ανευθυνος υπαλληλος εχει κανει καποια γκελα.
Δλδ εσενα τι σε νοιαζει αν πληρωνεις αυτο που πρεπει, ενω στο τιμολογιο γραφει κατι αλλο?

με νοιάζε ρε μλκ, πρώτα απο όλα για την ιστορικότητα των σέρβις του αυτοκινήτου μου.
Εγώ που το πουλάω πχ αυτή την εποχή, τι θα δώσω στον άλλον?
Οριστε και τα παραστατικά ότι άλλαξα μπουζί:
12 μπουζί για 850csi?

πλάκα κάνεις?

να πάνε να κόψουν αλλού τέτοια παραστατικά.
αδικαιολόγητο.


Υπάρχει τρόπος να σβήσεις τα κενά της αποθήκης σου διαφορετικός απο αυτόν.
Εγώ ξέρεις τι καταλαβαίνω απο αυτό?
κάπου είχαν χώσει 6 μπουζάκια χωρίς απόδειξη, είδαν το κενό στο σύστημα και τα πέρασαν στον Αντώνη.
Αυτό μου λέει "η μύτη" μου.

Καιρός να σοβαρευόμαστε γενικά Θωμά.
Τα κενα της αποθήκης, τα ράφια χωρίς αντικρυσμα είναι φάουλ και τέλος.

Οσο για τον μαστρομήτσο που ειπε ο Γιώργος παραπάνω, να σου δείξω εγώ εναν μαστρομήτσο που μου έκανε τον κώλο τηγάνι...

Κωλόφαρες υπάρχουν παντού.
Το θέμα είναι να τους τσακίζεις αμέσως και να μην παίρνουν αέρα.

GiannisRob
22-09-12, 20:34
Θα ήθελα να πω και 'γω δυό πράγματα:

1. Ο μπαρμπα-Μήτσος της γειτονιάς βασίζεται σε δύο πράγματα. Σε προσωπικές γνωριμίες και/ή αρπαχτές. Συνήθως γνωρίζεται προσωπικά με τον πελάτη και είναι κάπως σπάνιο να σε κοιτάει στα μάτια και να σου λέει ψέματα. Με μικρό σχετικά πελατολόγιο, κάθε αρνητικό σχόλιο μετράει, όπως και κάθε αρπαχτή που ακούγεται. Ίσως είναι λίγοι οι καλοί μάστορες της γειτονιάς, ίσως εγώ υπήρξα πολύ άτυχος. Ποιος ξέρει...

2. Η αντιπροσωπεία, ή μια πολύ μεγάλη μονάδα, καλώς ή κακώς είναι μια αρκετά απρόσωπη εταιρία. Πληρώνεις στο λογιστήριο και όχι το μάστορα στο χέρι. Άλλος βάζει χέρι στο αμάξι σου, άλλος είναι υπεύθυνος, άλλον πληρώνεις, με άλλον συνεννοείσαι. Υποτίθεται ότι ακριβώς επειδή είναι μεγάλη και σοβαρή εταιρία, υπάρχει ενδελεχής μηχανοργάνωση, τέτοια λάθη είναι απαράδεκτα. Επίσης, ακριβώς επειδή υπάρχει αυτός ο λαβύρινθος συνεννόησης, ο δικηγόρος, πιστεύω, είναι η καλύτερη λύση.

Πάντως είναι αδιόρθωτοι. Σπάνια ένας πελάτης θα το κυνηγήσει αν δεν μείνει ευχαριστημένος και σπάνια κάνει κάποιος ντα τον υπεύθυνο, όταν ο τελευταίος κάνει βλακεία, είτε ηθελημένα είτε άθελα.

Όταν βρέθηκα σε παρόμοια περίπτωση με το φίλο ankor, μετά από αρκετές προσπάθειες συνεννόησης, με αρκετά παράπονα στη Volvo Car Hellas, στο τέλος απευθύνθηκα στο δικηγόρο μου. Ναι, μου κόστισε 150¤, τα οποία δεν υπήρχε λόγος να ξοδέψω αν η αντιπροσωπεία φερόταν σωστά, αλλά η ηθική ικανοποίηση του να βλέπεις όλους αυτούς που γελάγανε πίσω από την πλάτη σου λέγοντας "με τι θέλει τώρα ο μ@λ@κ@ς και μας τα σκοτίζει. Ας το κάνει τουμπεκί να τελειώνουμε, να κάνουμε και 'μεις τη δουλειά μας", ξαφνικά να χάνουν τη γη κάτω απ' τα πόδια τους, ξέροντας ότι έχεις δίκιο και έχουν άδικο, είναι πραγματικά ανεκτίμητη. Επίσης, σε περίπτωση που έχεις βίτσια ή δεν έχεις άλλη επιλογή, και θα συνεχίσεις να είσαι πελάτης τους, πλέον σου συμπεριφέρονται με διαφορετικό τρόπο, γνωρίζοντας ότι άλλες μαλαγανιές δεν χωράνε.

Οπως και να 'χει το ζήτημα, καλά ξεμπερδέματα εύχομαι!

Thomelef
22-09-12, 21:00
Δλδ ρε σταματη μαζι με το βιβλιο σερβις, εσυ δινεις και τα παραστατιμα που ειναι κομμενα στο ονομα σου, σε καποιον που θελει να αγορασει το αμαξι?
Αυτα νομιζω πανε στην εφορια παντως.
Δεν ξερω τι λετε εσεις, συμφωνω οτι πρεπει γενικα να σοβαρευτουμε, γιατι αν ειμασταν σοβαροι δεν θα φταναμε εδω που ειμαστε σημερα.
Φιλε γιαννη ρομπ, εγω θα σου πω πολυ απλα, οτι εισουν και τυχερος. Γιατι με το κωλοσυστημα που εχουμε εδω μεσα στο δικαστικο τομεα, θα μπορουσε να γυρισει μπουμεραγκ εοανω σου η υποθεση, και να σου παιρναν και το βοδι...οι δικηγοροι φιλαρακο γβωριζονται αναμεταξυ τους, δουλευουν φασον τις υποθεσεις ο ενος του αλλου πολλες φορες, και γενικα δεν μπορεις να εχεις την παραμικρη ιδεα, τινσχεση εχει ο δικηγορος σου με τον δικηγορο του αντιπαλου, και τι κουβεντες μπορει να κανουν πισω απο την πλατη σου. Και ναι, αυτο που λεω, το μαθαμε δε χαρντ γουει το 2004, πληρωνοντας τα κερατα μας μετα απο μια υποθεση που κρατησε πεντε χρονια.
Γιατι αν για 150 ευρω βγει δικαιωμενος ο αντιπαλος, τοτε θα σε κυνηγησει, κια θα σε σκισει.
Τα δικαστηρια δεν ειναι παιδικες χαρες η σχολεια. Υπαρχει πολυ βρωμια, και καλυτερα να μενεις μακρυα.
Ας μαθουμε πρωτα τινακριβως εχει γινει, μιας και ο φιλος δεν εχει παρει ακομα εξηγηση για τις χρεωσεις και το παραστατικο και μετα τον ξανακραζουμε.
Και μιαν ερωτηση.
Πριν εφτα χρονια, ειχαμε εναν μλκ που ειχε μπερδεψει τους κωδικους σε δυο κρεβατια. Τα κρεβατια δοξα το θεο ειχαν την ιδια τιμη. 350 ευρω...απο τα τιμολογια λοιπον, φαινοταν οτι στην αποθηκη ειχαμε 30 κρεβατια χ και 60 κρεβατια ψ, ενω στην πραγματικοτητα συνεβαινε το αντιθετο.
Ναι οκ, ξερω ξερω, τον απολυω για να μαθει να μην κανει λαθη (ευκολο να το λες, δυσκολο να το κανεις. Συνηθως ετσι ειναι, στα λογια ολα ευκολα ειναι). Για να διορθωθει η γκελα και να μην εχω προβλημα στην αποθηκη, τι επρεπε να κανω, και ειμαι πολυ περιεργος να μου πειτε το τι θα κανατε και εσεις?

nikos1400
22-09-12, 22:44
Θα ήθελα να πω και 'γω δυό πράγματα:

1. Ο μπαρμπα-Μήτσος της γειτονιάς βασίζεται σε δύο πράγματα. Σε προσωπικές γνωριμίες και/ή αρπαχτές. Συνήθως γνωρίζεται προσωπικά με τον πελάτη και είναι κάπως σπάνιο να σε κοιτάει στα μάτια και να σου λέει ψέματα. Με μικρό σχετικά πελατολόγιο, κάθε αρνητικό σχόλιο μετράει, όπως και κάθε αρπαχτή που ακούγεται. Ίσως είναι λίγοι οι καλοί μάστορες της γειτονιάς, ίσως εγώ υπήρξα πολύ άτυχος. Ποιος ξέρει...

2. Η αντιπροσωπεία, ή μια πολύ μεγάλη μονάδα, καλώς ή κακώς είναι μια αρκετά απρόσωπη εταιρία. Πληρώνεις στο λογιστήριο και όχι το μάστορα στο χέρι. Άλλος βάζει χέρι στο αμάξι σου, άλλος είναι υπεύθυνος, άλλον πληρώνεις, με άλλον συνεννοείσαι. Υποτίθεται ότι ακριβώς επειδή είναι μεγάλη και σοβαρή εταιρία, υπάρχει ενδελεχής μηχανοργάνωση, τέτοια λάθη είναι απαράδεκτα. Επίσης, ακριβώς επειδή υπάρχει αυτός ο λαβύρινθος συνεννόησης, ο δικηγόρος, πιστεύω, είναι η καλύτερη λύση.

Πάντως είναι αδιόρθωτοι. Σπάνια ένας πελάτης θα το κυνηγήσει αν δεν μείνει ευχαριστημένος και σπάνια κάνει κάποιος ντα τον υπεύθυνο, όταν ο τελευταίος κάνει βλακεία, είτε ηθελημένα είτε άθελα.

Όταν βρέθηκα σε παρόμοια περίπτωση με το φίλο ankor, μετά από αρκετές προσπάθειες συνεννόησης, με αρκετά παράπονα στη Volvo Car Hellas, στο τέλος απευθύνθηκα στο δικηγόρο μου. Ναι, μου κόστισε 150¤, τα οποία δεν υπήρχε λόγος να ξοδέψω αν η αντιπροσωπεία φερόταν σωστά, αλλά η ηθική ικανοποίηση του να βλέπεις όλους αυτούς που γελάγανε πίσω από την πλάτη σου λέγοντας "με τι θέλει τώρα ο μ@λ@κ@ς και μας τα σκοτίζει. Ας το κάνει τουμπεκί να τελειώνουμε, να κάνουμε και 'μεις τη δουλειά μας", ξαφνικά να χάνουν τη γη κάτω απ' τα πόδια τους, ξέροντας ότι έχεις δίκιο και έχουν άδικο, είναι πραγματικά ανεκτίμητη. Επίσης, σε περίπτωση που έχεις βίτσια ή δεν έχεις άλλη επιλογή, και θα συνεχίσεις να είσαι πελάτης τους, πλέον σου συμπεριφέρονται με διαφορετικό τρόπο, γνωρίζοντας ότι άλλες μαλαγανιές δεν χωράνε.Οπως και να 'χει το ζήτημα, καλά ξεμπερδέματα εύχομαι!


Δλδ ρε σταματη μαζι με το βιβλιο σερβις, εσυ δινεις και τα παραστατιμα που ειναι κομμενα στο ονομα σου, σε καποιον που θελει να αγορασει το αμαξι?
Αυτα νομιζω πανε στην εφορια παντως.
Δεν ξερω τι λετε εσεις, συμφωνω οτι πρεπει γενικα να σοβαρευτουμε, γιατι αν ειμασταν σοβαροι δεν θα φταναμε εδω που ειμαστε σημερα.
Φιλε γιαννη ρομπ, εγω θα σου πω πολυ απλα, οτι εισουν και τυχερος. Γιατι με το κωλοσυστημα που εχουμε εδω μεσα στο δικαστικο τομεα, θα μπορουσε να γυρισει μπουμεραγκ εοανω σου η υποθεση, και να σου παιρναν και το βοδι...οι δικηγοροι φιλαρακο γβωριζονται αναμεταξυ τους, δουλευουν φασον τις υποθεσεις ο ενος του αλλου πολλες φορες, και γενικα δεν μπορεις να εχεις την παραμικρη ιδεα, τινσχεση εχει ο δικηγορος σου με τον δικηγορο του αντιπαλου, και τι κουβεντες μπορει να κανουν πισω απο την πλατη σου. Και ναι, αυτο που λεω, το μαθαμε δε χαρντ γουει το 2004, πληρωνοντας τα κερατα μας μετα απο μια υποθεση που κρατησε πεντε χρονια.
Γιατι αν για 150 ευρω βγει δικαιωμενος ο αντιπαλος, τοτε θα σε κυνηγησει, κια θα σε σκισει.
Τα δικαστηρια δεν ειναι παιδικες χαρες η σχολεια. Υπαρχει πολυ βρωμια, και καλυτερα να μενεις μακρυα.
Ας μαθουμε πρωτα τινακριβως εχει γινει, μιας και ο φιλος δεν εχει παρει ακομα εξηγηση για τις χρεωσεις και το παραστατικο και μετα τον ξανακραζουμε.
Και μιαν ερωτηση.
Πριν εφτα χρονια, ειχαμε εναν μλκ που ειχε μπερδεψει τους κωδικους σε δυο κρεβατια. Τα κρεβατια δοξα το θεο ειχαν την ιδια τιμη. 350 ευρω...απο τα τιμολογια λοιπον, φαινοταν οτι στην αποθηκη ειχαμε 30 κρεβατια χ και 60 κρεβατια ψ, ενω στην πραγματικοτητα συνεβαινε το αντιθετο.
Ναι οκ, ξερω ξερω, τον απολυω για να μαθει να μην κανει λαθη (ευκολο να το λες, δυσκολο να το κανεις. Συνηθως ετσι ειναι, στα λογια ολα ευκολα ειναι). Για να διορθωθει η γκελα και να μην εχω προβλημα στην αποθηκη, τι επρεπε να κανω, και ειμαι πολυ περιεργος να μου πειτε το τι θα κανατε και εσεις?

στην Ελληνικη (μοναδικη στον κοσμο) πραγματικοτητα, εχετε και οι δυο δικιο.

katsaraios
22-09-12, 22:52
με νοιάζε ρε μλκ, πρώτα απο όλα για την ιστορικότητα των σέρβις του αυτοκινήτου μου.
Εγώ που το πουλάω πχ αυτή την εποχή, τι θα δώσω στον άλλον?
Οριστε και τα παραστατικά ότι άλλαξα μπουζί:
12 μπουζί για 850csi?

πλάκα κάνεις?

να πάνε να κόψουν αλλού τέτοια παραστατικά.
αδικαιολόγητο.


Υπάρχει τρόπος να σβήσεις τα κενά της αποθήκης σου διαφορετικός απο αυτόν.
Εγώ ξέρεις τι καταλαβαίνω απο αυτό?
κάπου είχαν χώσει 6 μπουζάκια χωρίς απόδειξη, είδαν το κενό στο σύστημα και τα πέρασαν στον Αντώνη.
Αυτό μου λέει "η μύτη" μου.

Καιρός να σοβαρευόμαστε γενικά Θωμά.
Τα κενα της αποθήκης, τα ράφια χωρίς αντικρυσμα είναι φάουλ και τέλος.

Οσο για τον μαστρομήτσο που ειπε ο Γιώργος παραπάνω, να σου δείξω εγώ εναν μαστρομήτσο που μου έκανε τον κώλο τηγάνι...

Κωλόφαρες υπάρχουν παντού.
Το θέμα είναι να τους τσακίζεις αμέσως και να μην παίρνουν αέρα.

Εννοειται φιλοι μου οτι παντου υπηρχαν υπαρχουν και θα υπαρχουν σκιτζηδες...
Με αυτο το σαρκαστικο περι ΜαστροΜητσων φυσικα δεν περιλαμβανω ολα τα εξειδικευμενα-εξουσιοδοτημενα στα λαμογια ...
Αλλα περιμενεις τουλαχιστον εκει σωστη και τιμια αντιμετωπιση μεχρι σεντ..
Και φυσικα εχω και εγω παραδειγματα "λαθος"χρεωσεων δεν ειναι του παροντος ομως..
Προσοχη και ψαξιμο καλο παιδια.

hades7
22-09-12, 22:56
Ωραία για να καταλάβω απο ποιο συνεργείο φυλαχθηκαμε ; Δηλαδή μάθαμε ότι πρέπει να κοιτάμε το τιμολόγιο πρώην πληρώσουμε ; Εντάξει τότε

Nino
22-09-12, 22:59
εμενα καποτε μου ειχε γινει καταθεση στο λογαριασμο μου ενα μεγαλο για την εποχη ποσο απο λαθος, και φυσικα αμεσως εγινε αναληψη χωρις καν να ενημερωθω..
τι επρεπε να γινει να πληρωθει το ποσο απο τον ταμια και να τα χαρω εγω επειδη εγινε ενα λαθος?
Βρε παιδια αν δεν υπαρχει δολος ας μην εξαντλουμε την αυστηροτητα μας σε μικροπραγματα.
Με χιλιους δυο τροπους μπορει να εχουν χρεωθει οι κωδικοι, μπορει να διαβασε η ταμιας λαθος, μπορει να εγραψε ο μηχανικος λαθος, μπορει και το ιδιο το συστημα να φταιει.
Για αυτο υπαρχουν ευαναγνωστες οι χρεωσεις στα τιμολογια για να καταλαβαινουμε τι μας εχουν χρεωσει.

STREETRACING
22-09-12, 23:35
Ουδείς αλαθητος

320d
22-09-12, 23:46
Ουδείς αλαθητος


Να σε διορθώσω :

Ουδείς Άσφαλτος
:D

Stamatis
23-09-12, 01:13
Δλδ ρε σταματη μαζι με το βιβλιο σερβις, εσυ δινεις και τα παραστατιμα που ειναι κομμενα στο ονομα σου, σε καποιον που θελει να αγορασει το αμαξι?
Αυτα νομιζω πανε στην εφορια παντως.

εντελώς εκτός οφ τοπικ, αλλά ναι, στο βιβλίο εχω αντίγραφα απο ολα τα παραστατικά του αυτοκινήτου.

spar@
23-09-12, 04:20
εντελώς εκτός οφ τοπικ, αλλά ναι, στο βιβλίο εχω αντίγραφα απο ολα τα παραστατικά του αυτοκινήτου.

Σταματη την Δευτερα αν εχει καταλαβει κατι λαθος ο ανκορ απ το τιμολογιο τι θα πεις??
Μιλαμε απ τις υποθεσεις που εχουν γινει, μονο οτι το παιδι του αντιπροσωπου ειναι γκει δεν εχετε πει και οτι θελει να κρυψει τα χρηματα απ τις γοβες που αγοραζει!
Τα τιμολογια αντιπροσωπειας για να τα διαβασεις θελουν ειδικο ξορκι (θα σας το πω αλλη φορα γιατι εχει πολλα υλικα)
1η παραλλαγη
2121121 ζοαν εξατμισης
11122121 ζοαν εξατμισης (ροδελα)
1212212 ζοαν εξατμισης e46 m3 (παξιμαδι 13αρι ιδιο)
1122112 ζοαν εξατμισης ε46 316 (βιδα 13αρα)
2η παραλλαγη
1221212 ζοαν εξατμισης
21121221 ζοαν εξατμισης (εργασια)
1211212 ζοαν εξατμισης (φπα)
122112211212 ζοαν εξατμισης (ελεγχος)

αν και τον τελευταιο καιρο επειδη εχουν πεσει αναδουλειες εχω δει πολυ ωραια πραγματα...προσφατα σε αντιπροσωπεια σκοντα...αχαχαχχαχαχαχα

Thomelef
23-09-12, 08:18
Ωραια. τελος παντων, εγω θα σας πω μια πιθανη τροπη.
Στελνει ο δικηγορος μια επιστολη οπως του φιλου ρομπ, και πεφτει στα χερια χοντροκεφαλου, και πανε τελικα στα δικαστηρια.
Χωρια ολη την ταλαιπωρια που εχει μια δικαστικη περιπετεια, να ειστε σιγουροι, οτι αυτο που θα εξεταστει τελικα, ειναι το αν ο πωλητης εχει χρεωσει πραγματα τα οποια δεν εχει βαλει, και αν ειναι νομιμος ως προς το κρατος. Πραγμα το οποιο ειναι, μιας και το παραστατικο αναγραφει την πραγματικη αξια που πληρωσε ο πελατης.
Το τι κανει με την διακινηση εντος του μαγαζιου, δεν τους ενδιαφερει απο τη στιγμη που δεν κρυβει κερδη.
Την γλυτωνει δλδ με μια επιπληξη και αντε με καναν ελεγχο, στην περιπτωση που ο δικαστης εχει καναν γνωστο στο σδοε.
Τελειωνει λοιπον εκει η ιστορια, και μια ωραια πρωια, ο φιλος ανκορ βρισκει εναν ωραιο φσκελο, με οτι μ@λ@κι@ εχει κατεβει στο κεφαλι του αλουνου, και φτου ξανα μανα απο την αρχη, με τον ανκορ για κατηγορουμενο.
Φυσικα ολα αυτα, εφοσων εχουμε δικαστηρια που να λειτουργουν, μιας και ολοι βλεπετε τι γινεται με τους δικαστες...
Φιλε ανκορ, πανε δευτερα απο εκει, και ζητα εξηγησεις ο ιδιος. Ειδικα αν εισαι χρονια πελατης τους, ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει καποια λογικη εξηγηση.
Και αν στο μελον θες να εισαι σιγουρος για τις εργασιες που γινονται στο αμαξι, βρες ενα συνεργειο που να μπορεις να εισαι μπροστα οταν αυτες γινονται.

ankor
23-09-12, 09:36
Εγω πιστευω θα ζητησουν ενα ωραιο μεγαλο συγνωμη και οπωs παντα ο Α θα τα ριξει στον Β ο Β θα τα ριξει στον Γ και και και και ξερετε πωs γινεται πιαστ τ΄αυγο και κουρεφτο.....ειδωμεν και αναλογα με τιs απαντησειs τουs θα πραξω και εγω.Οχι βεβαια οτι θα τουs πω ευχαριστω και θα τουs στειλω και λουλουδια......

Την καλημερα μου παιδια σε ολουs σαs.

aristent
23-09-12, 09:38
Εγω πιστευω θα ζητησουν ενα ωραιο μεγαλο συγνωμη και οπωs παντα ο Α θα τα ριξει στον Β ο Β θα τα ριξει στον Γ και και και και ξερετε πωs γινεται πιαστ τ΄αυγο και κουρεφτο.....ειδωμεν και αναλογα με τιs απαντησειs τουs θα πραξω και εγω.Οχι βεβαια οτι θα τουs πω ευχαριστω και θα τουs στειλω και λουλουδια......

Την καλημερα μου παιδια σε ολουs σαs.

.... τα ζουαν,τι ειναι???...ειδες καμμια διαφορα?

Thomelef
23-09-12, 10:10
Τα ζουαν ειναι τα ημικυκλικα δαχτυλιδια, που χρησιμοποιουνται για τις ενωσεις της εξατμισεις.

bmw5argolida
23-09-12, 20:02
Oτι νεοτερο ας μας ενημερωσεις φιλε ankor και να μας πεις και το ονομα του ειτε δημοσιως ειτε με προσωπικο μηνυμα για να εχει ο καθενας την προσοχη του στην τιμολογηση αν ειναι πελατης του συγκεκριμενου συνεργειου.

Bassakos
23-09-12, 21:27
για να δούμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση! είμαι πολύ περίεργος!
με έχει φάει η αγωνία ενα πράγμα! πιστεύω πολύ φασαρία για το τίποτα
τα λάθη είναι ανθρώπινα , και πιστεύω ότι και εδώ λάθος έχει γίνει
χωρίς κάποιο συγκεκριμένο κίνητρο

κάτι μου λέει οτι ολα θα τελειώσουν χωρίς πολλά-πολλά,
με μια απλή συγνώμη , επιστροφή των χρημάτων και ένα δώρο
από το συνεργείο ως ένδειξη καλής θέλησης , μια δωρεάν αλλαγή λαδιών πχ!

δεν βλέπω κάποιο λόγο να μπει στην black list ενα συνεργείο απο την στιγμή
που το λάθος είναι λογιστικό και όχι κάτι που έχει να κάνει έμμεσα ή άμεσα με την λειτουργία του αυτοκίνητου
και την ασφάλεια των επιβατών!

ολοι μας δεν εχουμε κάνει λάθη στην δουλειά μας? σωστα? ολοι μας!
"μηδενα προ του τέλους μακάριζε" ειχε πει ο Σολων

ankor
24-09-12, 13:09
Tελικα η παρεξηγηση λυθηκε. Ο υπευθυνοs του συνεργειου ειχε κανει λαθoς με τουs κωδικουs των ανταλλακτικων προs το λογιστηριο και το το παραδεχθηκε και μου αρκει αυτό.
Τα ανταλλακτικα ειχαν αντικατασταθει με καινουργια(επιβεβαιωση εξουσιοδοτημενου ).Μου αρκει η συγνωμη και η ευγενεια που εδειξαν προs το προσωπο μου.

Φυσικα από μερουs μου το θεμα κλεινει.

Stamatis
24-09-12, 13:14
Οκ λοιπόν.
Τελος καλό, όλα καλά.

Καλά χιλιόμετρα και -αμα δεις τίποτα καλό στα διόδια σαν την άλλη φορά, σφύρα να κατέβω να βάλω ένα "χεράκι" στο ξεκοκάλισμα-

Thomelef
24-09-12, 13:21
Tελικα η παρεξηγηση λυθηκε. Ο υπευθυνοs του συνεργειου ειχε κανει λαθoς με τουs κωδικουs των ανταλλακτικων προs το λογιστηριο και το το παραδεχθηκε και μου αρκει αυτό.
Τα ανταλλακτικα ειχαν αντικατασταθει με καινουργια(επιβεβαιωση εξουσιοδοτημενου ).Μου αρκει η συγνωμη και η ευγενεια που εδειξαν προs το προσωπο μου.

Φυσικα από μερουs μου το θεμα κλεινει.

όσων αφορά την επιπλέον χρέωση? ήταν εξαρτήματα που βγήκαν στην πορεία και δεν είχαν υπολογιστεί απο την αρχή?
μάλον...

ankor
24-09-12, 14:21
όσων αφορά την επιπλέον χρέωση? ήταν εξαρτήματα που βγήκαν στην πορεία και δεν είχαν υπολογιστεί απο την αρχή?
μάλον...

Φιλε ειναι ολα οκ.

ankor
24-09-12, 14:24
Οκ λοιπόν.
Τελος καλό, όλα καλά.

Καλά χιλιόμετρα και -αμα δεις τίποτα καλό στα διόδια σαν την άλλη φορά, σφύρα να κατέβω να βάλω ένα "χεράκι" στο ξεκοκάλισμα-

Eισαι αμαρτια........καλα παντρεμενοs ανθρωποs δεν ντρεπεσαι να λεs και να ΚΑΝΕΙS TETOIA ΠΡΑΓΜΑΤΑ???????

Την καλημερα μου Σταματη,τα λεμε.

Stamatis
24-09-12, 14:53
Αφου με ξερεις, μονο λογια ειμαι.... Το βραδυ τρωω την παντοφλα μου και παω για υπνο.
Χαχαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk

S8N
24-09-12, 15:05
Τι, αυτό ήταν? Έχοντας διαβάσει τα πρώτα posts πίστευα ότι θα τους έκανες τα μούτρα κρέας. Λανθασμένοι κωδικοί, υπερβολικές ποσότητες ανταλλακτικών, όλα παρεξήγηση ήταν? Η μουτζούρα στο κάθισμα του συνοδηγού? Καθάρισε μόνη της κι αυτή?

mark e92
24-09-12, 15:08
Τι, αυτό ήταν? Έχοντας διαβάσει τα πρώτα posts πίστευα ότι θα τους έκανες τα μούτρα κρέας. Λανθασμένοι κωδικοί, υπερβολικές ποσότητες ανταλλακτικών, όλα παρεξήγηση ήταν? Η μουτζούρα στο κάθισμα του συνοδηγού? Καθάρισε μόνη της κι αυτή?

Eλα ντε??? Τι ολα ΟΚ τι εγινε με τα ανταλλακτικα ???

ntinos
24-09-12, 15:12
Ηταν προφανες οτι επροκειτω για λαθος ευθύς εξ αρχης.

Ωδινεν ορος ετεκεν μυ ;-)

NickM3CS
24-09-12, 15:20
Κυριοι οπωs λεει και ο τιτλοs θα τα δειτε και με τα ματια σαs,,,,θα σκαναρω το τιμολογιο(αυριο το πρωι) και θα δειτε ανταλλακτικα 2 φορεs χρεωμενα ΝΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ 2 ΦΟΡΕS XΡΕΩΜΕΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ????και για αυτα που θα δειτε θα δειτε και κοστos εργασιαs!!!!!!συν οτι το αυτοκινητο ειναι Ε92 Μ3 KAI ANTAΛΛΑΚΤΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ Ε46/Μ3.ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ!!!! Η συνεχεια ερχεται.........Εκει να πηγαινετε τα αυτοκινητα σαs.

μπορεισ να με ενημερωσεις φιλε ankor εστω με πμ μονο και μονο να εχουμε το νου μας απο το συγκεκριμενο συνεργειο..για τυχον μελλοντικα λαθη...:original:

Samaro
24-09-12, 16:01
Ενα "σοβαρό "μαγαζί" δεν επιτρέπετε να κάνει "λάθος".
Τα "λάθη" κλονίζουν την εμπιστοσύνη του πελάτη. Ιδιαίτερα όταν συμβαίνει να είναι πάντα σε βάρος του .- (τελεία & παύλα)

thumb

aristent
24-09-12, 16:08
Τι, αυτό ήταν? Έχοντας διαβάσει τα πρώτα posts πίστευα ότι θα τους έκανες τα μούτρα κρέας. Λανθασμένοι κωδικοί, υπερβολικές ποσότητες ανταλλακτικών, όλα παρεξήγηση ήταν? Η μουτζούρα στο κάθισμα του συνοδηγού? Καθάρισε μόνη της κι αυτή?

Εσυ φιλος τωρα τι θες???...σκοτωμους και αιματα???

αμα θες τετοια, να δεις το βραδυ την "Σιλα" και τον "Σουλεϊμαν τον Μεγαλοπρεπη"!!!

ntinos
24-09-12, 16:10
Μεγαλη κουβεντα.

Ας ξεραμε ποιος εκανε το λαθος. ΟΚ συμφωνω οτι εν τελη το "μαγαζι" φερει την ευθυνη, αλλα....

STREETRACING
24-09-12, 16:11
Τι, αυτό ήταν? Έχοντας διαβάσει τα πρώτα posts πίστευα ότι θα τους έκανες τα μούτρα κρέας. Λανθασμένοι κωδικοί, υπερβολικές ποσότητες ανταλλακτικών, όλα παρεξήγηση ήταν? Η μουτζούρα στο κάθισμα του συνοδηγού? Καθάρισε μόνη της κι αυτή?

σιγα μην εκανα φασαρια και για τις μουτζουρες ρε αρη

PANOS-E60
24-09-12, 16:27
σιγα μην εκανα φασαρια και για τις μουτζουρες ρε αρη

μην του το χαλάς τώρα ... είναι βαλτός από τους διαχεριστές να χωνεται σε μανούρες γιά να ανεβαίνει η αναγνωσιμότητα του φόρουμ :thumbsup:

S8N
24-09-12, 16:34
σιγα μην εκανα φασαρια και για τις μουτζουρες ρε αρη

Εγώ Γιάννη κάνω φασαρία για τα πάντα. Όπως το παραδίδω καθαρό, έτσι απαιτώ και να το παραλάβω καθαρό. Το αυτοκίνητό μου δεν είναι ούτε παιδική χαρά, ούτε ο καναπές του σπιτιού του καθενός. Αν αυτό το καταλαβαίνουν τα παιδιά μου, ετών 2 και 4, οφείλει να το καταλαβαίνει και ο μηχανικός. Κι αν ο μηχανικός είναι στ******στής, υπάρχει και ο τεχνικός σύμβουλος και ο υπεύθυνος του συνεργείου. Ας το καθαρίσουν εκείνοι. Αυτούς τι τους έχουνε? Για να τους ξεσκονίζουν? Ή για να μας συνοδεύουν με τυμπανοκρουσίες και φωτα νέον στο ταμείο κρατώντας τον λογαριασμό των χρεώσεων?

Επίσης, δεν καταλαβαίνω το 'συγνώμη, λάθος' με τους κωδικούς. Αύριο δηλαδή που θα με ελέγξει κάποιος για τις μονώσεις ενός κτηρίου, να του πάω παραστατικά για λεκάνες και μπιντέδες. Συγνώμη, λάθος.

Thomelef
24-09-12, 16:52
Ε τωρα νομιζω οτι πλεον ειμαστε οντως υπερβολικοι.
Από την στιγμη που παραδεχονται το λαθος, ο πελατης αισθανεται ικανοποιημενος, γιατι το τραβαμε?
Λαθη κανουμε ολοι, σημασια εχει οταν γινεται το λαθος, ο υπευθυνος να αναλαμβανει την ευθυνη, και να αποζημιωνει στο ακεραιο το λαθος που επομιστηκε ο πελατης. Ειμαι σιγουρος οτι αν ο φιλος ανκορ τους ελεγε για το καθισμα, θα του το εκαναν χωρις δευτερη κουβεντα και θα ζητουσαν και συγνωμη.
Τουλαχιστον από τις μεχρι τωρα περιγραφες ειναι πρωτη φορα που αντιμετωπιζει προβλημα με το εν λογο συνεργειο.
Αν κατι γινεται κατ'εξακολουθηση, τοτε ναι...και μπινελικια και δισφημιση και ολα τα συναφι...

Nino
24-09-12, 17:20
βρε Αρη τα λαθη κρινονται και απο τη σοβαροτητα των συνεπειων τους.

S8N
24-09-12, 18:01
βρε Αρη τα λαθη κρινονται και απο τη σοβαροτητα των συνεπειων τους.

Κι επειδή η συνέπεια εν προκειμένω ήταν η υποτιθέμενη υπερχρέωση κατά 150 ευρώ σε σύνολο πολύ πάνω από 1000, εξ' αρχής κυνηγούσαμε μάγισσες.

Κατάλαβα.

STREETRACING
24-09-12, 18:35
Εγώ Γιάννη κάνω φασαρία για τα πάντα. Όπως το παραδίδω καθαρό, έτσι απαιτώ και να το παραλάβω καθαρό. Το αυτοκίνητό μου δεν είναι ούτε παιδική χαρά, ούτε ο καναπές του σπιτιού του καθενός. Αν αυτό το καταλαβαίνουν τα παιδιά μου, ετών 2 και 4, οφείλει να το καταλαβαίνει και ο μηχανικός. Κι αν ο μηχανικός είναι στ******στής, υπάρχει και ο τεχνικός σύμβουλος και ο υπεύθυνος του συνεργείου. Ας το καθαρίσουν εκείνοι. Αυτούς τι τους έχουνε? Για να τους ξεσκονίζουν? Ή για να μας συνοδεύουν με τυμπανοκρουσίες και φωτα νέον στο ταμείο κρατώντας τον λογαριασμό των χρεώσεων?

Επίσης, δεν καταλαβαίνω το 'συγνώμη, λάθος' με τους κωδικούς. Αύριο δηλαδή που θα με ελέγξει κάποιος για τις μονώσεις ενός κτηρίου, να του πάω παραστατικά για λεκάνες και μπιντέδες. Συγνώμη, λάθος.

Φασαρία ναι θα έκανα.
Χαμό δεν θα έκανα.
Όπως έκανα σε ένα Πλυντηριο όταν ένας αραπης φοραγε δαχτυλίδι κ μ έκανε 3 γρατζουνιες στο τασακι κ τις βλέπω κΑθε ΣΚ

ankor
25-09-12, 00:59
Κι επειδή η συνέπεια εν προκειμένω ήταν η υποτιθέμενη υπερχρέωση κατά 150 ευρώ σε σύνολο πολύ πάνω από 1000, εξ' αρχής κυνηγούσαμε μάγισσες.

Κατάλαβα.

Τρεχειs και γραφειs πραγματα χωριs να εισαι σιγουροs.Δεν υποχρεωσα κανεναν να κυνηγησει μαγισσεs,συγνωμη εαν σαs εβαλα σε αυτον τον κοπο,εαν δεν σου κανει κοπο διαβασε αλλη μια φορα οτι : οτι εγραψα ηταν και ειναι αληθεια,και ισωs σε καποια συναντηση του φορουμ εαν εχω χρονο να παρευρεθω και εγω και θα χαρω πολυ να γνωριστουμε(και δεν το λεω ειρωνικα) και ενταξει τι πιο απλο απο το να δειs με τα ματια σου,το τιμολογιο,δεν θελω να γραψω το ακριβεs ποσο που ναι ηταν πολυ πιο πανω απο 1000 ευρω γιατι απλα με καλυψε η συγνωμη που μου ειπαν και ειπα και εγω ενταξει παιδια τελοs.δεν υπαρχει συνεχεια.

Παντωs να σαι σιγουροs οτι δεν μου κατεβηκε ετσι μια μ......ια στο κεφαλι και δεν ειχα τι να κανω και ειπα δουλεια δεν εχω να κανω δεν αρχιζω να γραφω αρλουμπεs ετσι για χαβαλε?αντε για να περασει η ωρα.Παντα οταν με φιλοξενει το φορουμ ξερω και τι λεω και τι γραφω.

Ευχαριστω πολυ για την φιλοξενια,Φιλικα Αnkor.

viper
25-09-12, 22:23
Τελικά, επειδή είμαι και αργός εγώ (Μ43TUB19), τα επιπλέον χρήματα που έδωσες σου επεστράφησαν ή ήταν δικαιολογημένα; και με το κάθισμα τι ακριβώς εγινε;

ankor
26-09-12, 19:11
Τελικά, επειδή είμαι και αργός εγώ (Μ43TUB19), τα επιπλέον χρήματα που έδωσες σου επεστράφησαν ή ήταν δικαιολογημένα; και με το κάθισμα τι ακριβώς εγινε;

Moυ τα επεστρεψαν ζητωνταs παραλληλα συγνωμη.Για το καθισμα δεν τουs ειπα τιποτα απλα καθισα με αλοιφη τηs s....x και τριψε τριψε βγηκε η μαυριλα.