PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα Porsche Cayenne



yannisv
27-02-10, 10:13
Πρώτα διέρρευσε, μάλλον από λάθος, μια φωτογραφία της νέας Cayenne, στην συνέχεια η Porsche παραδέχθηκε πως το μοντέλο της δεύτερης γενιάς είναι έτοιμο και τώρα έδωσε στην δημοσιότητα μια σειρά φωτογραφιών και στοιχείων που αφορούν στο SUV που θα κάνει ντεμπούτο στην Γενεύη στις αρχές της εβδομάδας.
Με δεδομένο πως τα Cayenne και Touareg αποτελούν προιόν της συνεργασίας των Porsche και VW αντίστοιχα, η νέα Cayenne έχει «χτισθεί» επάνω στο πάτωμα του Touareg της δεύτερης γενιάς με το οποίο «μοιράζεται» αρκετά κοινά στοιχεία, μεταξύ των οποίων περιλαμβάνονται και εκδόσεις κινητήρων.
Από τις πληροφορίες που άφησε να διαρρεύσουν η Porsche η νέα Cayenne είναι μακρύτερη σε μήκος από την προκάτοχό της κατά 48 χλστ., ενώ παράλληλα το μεταξόνιό της είναι μεγαλύτερο από εκείνης κατά 40 χλστ. , το βάρος της έχει περιορισθεί κατά 180 κιλά. Και αυτό έχει επιτευχθεί χάρις της χρήσης ελαφρών υλικών.

Στα στοιχεία που χαρακτηρίζουν το νέας γενιάς SUV της Porsche να σημειώσουμε το γεγονός πως σε 3 από τους 5 διαθέσιμους κινητήρες η μικτή κατανάλωση έχει περιορισθεί κάτω από τα 10 λίτρα στα 100 χλμ. με τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα να μην υπερβαίνουν τα 200 γραμμάρια στο χιλιόμετρο. Καταλυτικό ρόλο σε όλη αυτή την αλλαγή παίζει και το σύστημα start – stop (ο κινητήρας τίθεται αυτομάτως εκτός λειτουργίας όταν ο οδηγός φρενάρει και επαναλειτουργεί με το πάτημα του γκαζιού) με το οποίο εφοδιάζονται όλες οι εκδόσεις της νέας Cayenne.
Αισθητικά το αυτοκίνητο διατηρεί τις φόρμας της Cayenne της προηγούμενης γενιάς. Μάλιστα εμπρός , το παλιό και το νέο μοντέλο μοιάζουν σαν δύο σταγόνες νερό. Πίσω, οι διαφοροποιήσεις είναι σαφώς περισσότερες και εμφανέστερες. Όπως για παράδειγμα η κυρτή πίσω πόρτα, σε αντίθεση με την σχεδόν κάθετης σχεδίασης του απερχόμενου μοντέλου.
Η αύξηση του μεταξονίου σε συνδυασμό με την καλύτερη εκμετάλλευση του χώρου προσφέρουν ένα πιο άνετο σαλόνι, με πλούσιους χώρους για τους επιβάτες. Σήμα κατατεθέν το υψηλό επίπεδο ποιότητας υλικών και φινιρίσματος. Στον στάνταρ εξοπλισμό περιλαμβάνονται μεταξύ άλλων το σύστημα «Porsche Traction Management» (PTM), αυτόματος διζωνικός κλιματισμός, δερμάτινες επενδύσεις, αισθητήρες στάθμευσης εμπρός και πίσω, ηλεκτρικά παράθυρα εμπρός και πίσω, ηχοσύστημα και τροχοί αλουμινίου 18 ιντσών.

Οι εκδόσεις, από πλευράς κινητήρων, είναι:

1. Cayenne με μοτέρ V6 , 3.6 λίτρων με 300 ίππους.
2. CayenneS με μοτέρ V8 4.8 λίτρων και 400 άλογα
3. CayenneΤurbo με τον ίδιας χωρητικότητας με V8 κινητήρα και απόδοση 500 ίππων χάρις στο διπλό turbo.
4. CayenneS Hybrid , με κινητήρα V6 3.0 λίτρων turbo , ισχύος 333 ίππων. Ο εν λόγω κινητήρας συνδυάζεται με έναν ηλεκτροκινητήρα 47 ίππων εκτοξεύοντας την συνολική ισχύ στους 380- ίππους. Στα αξιοσημείωτα πως ο ηλεκτροκινητήρας μπορεί να κινήσει μόνος την Cayenne με τελική ταχύτητα 64 χλμ/ώρα.
5. Cayenne Diesel με V6 κινητήρα 3.0 λίτρων και ισχύ 240 ίππων.



Πηγή: https://www.auto24.gr

aristent
27-02-10, 17:12
Η εμφανιση δεν ηταν το δυνατο σημειο της Cayenne και απο οτι βλεπω απλως εγινε λιγο καλυτερη,ομως η ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ στα νεα μοντελα ειναι μεγαλη επιτυχια!!!

xxxvagos
27-02-10, 17:56
χαρα που θα κανουν οι ρομπεν των καγιεν....

strof
27-02-10, 19:18
περισσοτερο για facelift μοιαζει παρα για καινουργιο μοντελο. Να δουμε θα εχει τις ιδιες offroad δυνατοτητες (πεζοδρομια στο κολονακι) με το προηγουμενο ή μηπως το εκαναν να ανεβαινει και αυτα στην κηφισια???

Monsta
27-02-10, 19:30
Μ αρέσει, μ αρέσει!

Σε αντίθεση με το τωρινό μοντέλο που ουσιαστικά ήταν ένα facelift από το προηγούμενο, η συγκεκριμένη διαφοροποιείται τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά (thanks to Panamera).

Stathis
26-03-10, 11:41
τελικα στην εκθεση της Νεας Υορκης θα κανει το ντεμπουτο της η νεα υβριδικη καγιεν...

υβριδικη ή οχι παντως, ειναι ΠΟΛΥ ομορφη... :wub: :whistle:

https://img.worldcarfans.com/2010/3/large/318612.jpg
https://img.worldcarfans.com/2010/2/super/1166196.jpg
https://img.worldcarfans.com/2010/3/super/4266634.jpg
https://img.worldcarfans.com/2010/3/super/3697676.jpg

https://www.worldcarfans.com/110032525308/porsche-cayenne-s-hybrid-to-debut-in-new-york

BILL007
26-03-10, 12:16
Θα παίξει μούρη σε πολλές πίστες(Κοκκίνου,Βανδή κτλπ...)

Είμαι σίγουρος...:D:D:D

Stamatis
26-03-10, 15:56
τελικα στην εκθεση της Νεας Υορκης θα κανει το ντεμπουτο της η νεα υβριδικη καγιεν...

υβριδικη ή οχι παντως, ειναι ΠΟΛΥ ομορφη... :wub: :whistle:



:whistle:

Ναί Στάθη, είναι.
Πολύ όμορφη.
Υβριδική να την πάρουμε.

Driver M
26-03-10, 16:12
Kι εγώ εξωτερικά, δε βλέπω ιδιαίτερες διαφορές σε σχέση με την προηγούμενη.

Πάντως, αν και δεν είμαι λάτρης τέτοιων αυτοκινήτων, θα προτιμούσα να αγοράσω μια Χ5Μ και ακόμα περισσότερο (αν και δεν ανήκει στην ίδια ακριβώς κατηγορία) μια Χ6Μ, που τη θεωρώ πολύ πιο εντυπωαιακή και ιδιαίτερη...

bimmer-corfu
26-03-10, 18:15
εξω ΟΚ αλλά πιο ωραίο είναι ένα Χ6.
Μέσα όμως τα σπάει, είναι σα Παναμέρα

paganis
26-03-10, 19:00
πιο ομορφη απο την προηγουμενη, αλλα θεωρω οτι ειναι αυτοκινητο, χωρις λογο υπαρξης και προορισμου...! αν θες τσιπ...περνεις τζιπ....αν θες λιμο...αγοραζεις λιμο...ολα τα αλλα ειναι λιγο πολυ συμβιβασμος και μοστρα....

z3 2.2
26-03-10, 19:59
εμμενω στη σταση σε σχεση πε αυτο το οχημα.
δλδ να εχω τα λεφτα να παρω Porshce και να παρω αυτο το πραμα???
ημαρτον

Stamatis
26-03-10, 20:31
εμμενω στη σταση σε σχεση πε αυτο το οχημα.
δλδ να εχω τα λεφτα να παρω Porshce και να παρω αυτο το πραμα???
ημαρτον

και οι ανήσυχοι οικογενειάρχες με 2 παιδιά και 1 σκύλο τι να κάνουνε?
να πάρουν δύο 911 και ένα ΥΕΤΙ για το σκύλο?

z3 2.2
26-03-10, 20:37
και οι ανήσυχοι οικογενειάρχες με 2 παιδιά και 1 σκύλο τι να κάνουνε?
να πάρουν δύο 911 και ένα ΥΕΤΙ για το σκύλο?

διαλεγεις ρε συ Σταματακο.
θελω Πορσε,παιρνω 911.
θελω κατι για να μεταφερω την οικογενεια μου παιρνω κατι αναλογο.
δεν ειν αναγκη να πηγαινω με την οικογενεια και το δυσμοιρο σκυλακο μου 250αρες!
αμα εχεις την οικονομικη επιφανεια για αγορα τετοιου αυτοκινητου θα εχεις και την ανεση να παρεις το Πορσικο σου για να λυσομανας μονος σου και ενα ασφαλες και σβελτο πολυμορφικο για family matters.

Nα σημειωσω οτι ειμαι λιγακι απολυτος σε τετοια αυτοκινητα και δεν ειμαι πολλες φορες καλος συνομιλητης :)

Stamatis
26-03-10, 20:41
διαλεγεις ρε συ Σταματακο.
θελω Πορσε,παιρνω 911.
θελω κατι για να μεταφερω την οικογενεια μου παιρνω κατι αναλογο.
δεν ειν αναγκη να πηγαινω με την οικογενεια και το δυσμοιρο σκυλακο μου 250αρες!
αμα εχεις την οικονομικη επιφανεια για αγορα τετοιου αυτοκινητου θα εχεις και την ανεση να παρεις το Πορσικο σου για να λυσομανας μονος σου και ενα ασφαλες και σβελτο πολυμορφικο για family matters.

Nα σημειωσω οτι ειμαι λιγακι απολυτος σε τετοια αυτοκινητα και δεν ειμαι πολλες φορες καλος συνομιλητης :)


Αρα διαφωνείς και με Χ6, Χ5Μ και τέτοια?

αν ναί, τότε είμαι οκ με αυτό.

z3 2.2
26-03-10, 20:44
ναι-ναι Σταματη ειμαι αντιθετος με αυτη τη φιλοσοφια.
θαυμαζω την τεχνολογια τους αλλα μεχρι εκει.
η υπερβολη ποτε δεν με ενθουσιαζε.

και εχω εμπειρια απο αναλογα αυτοκινητα και περαν του οτι η αθηνα μοιαζει να εχει στρωθει με παρκε δεν βρισκω κατι αλλο να με εντυπωσιασει

georggge46
26-03-10, 20:47
πολυ ομορφο !!!!!!!!!

Stamatis
26-03-10, 20:57
ναι-ναι Σταματη ειμαι αντιθετος με αυτη τη φιλοσοφια.
θαυμαζω την τεχνολογια τους αλλα μεχρι εκει.
η υπερβολη ποτε δεν με ενθουσιαζε.

και εχω εμπειρια απο αναλογα αυτοκινητα και περαν του οτι η αθηνα μοιαζει να εχει στρωθει με παρκε δεν βρισκω κατι αλλο να με εντυπωσιασει
εισαι ξεκαθαρος.
Δεν συμφωνουμε, αλλα απο τη σκοπια που το θετεις εχεις απολυτο reason να διαφωνεις και πολυ σωστα το υποστηριζεις.
Φυσικα εχουμε στο φορουμ εναν οικογενειαρχη που του εχει πιει το αιμα στο off roading αλλα ας εκφρασει αυτος την αποψη του αν θελει.
Εγω θα σταθω στο οτι η οδηγηση ειναι ισως καλυτερη στις βασικες μορφες της αυτοκινησης, οπως λες, αλλα ισως και το παντρεμα στοιχειων να δινει εξισου χορταστικες εμπειριες.

Rudy
26-03-10, 21:34
εισαι ξεκαθαρος.
Δεν συμφωνουμε, αλλα απο τη σκοπια που το θετεις εχεις απολυτο reason να διαφωνεις και πολυ σωστα το υποστηριζεις.
Φυσικα εχουμε στο φορουμ εναν οικογενειαρχη που του εχει πιει το αιμα στο off roading αλλα ας εκφρασει αυτος την αποψη του αν θελει.
Εγω θα σταθω στο οτι η οδηγηση ειναι ισως καλυτερη στις βασικες μορφες της αυτοκινησης, οπως λες, αλλα ισως και το παντρεμα στοιχειων να δινει εξισου χορταστικες εμπειριες.

Τώρα τι να πω και εγώ......

Stamatis
26-03-10, 21:36
Τώρα τι να πω και εγώ......

να πείς τους λόγους που γυρίζεις πίσω απο τα βουνά και έχεις ένα χαμόγελο απο εδω________________> μέχρι εκεί.

Rudy
26-03-10, 22:09
να πείς τους λόγους που γυρίζεις πίσω απο τα βουνά και έχεις ένα χαμόγελο απο εδω________________> μέχρι εκεί.

Το κάθε αυτοκίνητο έχει "Τρόπο χρήσης" και αυτό καθορίζεται απο τον αδηγό-χρήστη του και όχι απο την προδιαγραφή του εργοστασίου. Απο εκεί και πέρα ο καθένας "χαίρεται" όπως νομίζει. Απλά δεν είναι ωραίο να γενικολογούμε και να θεωρούμε οτι όλοι αγοράζουν ένα αυτοκίνητο μόνο για status ή για μόστρα.Αυτές οι κουβέντες έκαναν τον Ελληνα να είναι "οτι δηλώσει" ...

stratos
27-03-10, 00:45
Άντε και με ένα υβριδικό scania κάποια στιγμή... επέιδηξη δυνατοτήτων και συνεχής ενασχόληση του designing μέρους της Porsche. Σύμβολο δήθεν χλίδας και καλοπέρασης, ένα μικρό φορτηγό που σε κάνει να βλέπεις τον κόσμο απο ψηλά και να νιώθεις δυνατός και υπεράνω, ενώ οι απο κάτω σε κράζουν που ψάχνεις να παρκάρεις στο Κωλονάκι. Κάποτε ήταν τα Cherokee, τώρα είναι τα Cayenne, αύριο θα είναι κάτι άλλο. αααα και υβριδικό για να μην έχει πολλή κατανάλωση...

Λίγοι παίρνουν αυτά τα αυτοκίνητα για αυτό που μπορούν πραγματικά να κάνουν. Οι υπόλοιποι απλά παρακαλούν να είχαν και ένα τρόπο να το βάζουν μέσα στο σαλόνι τους να το δείχνουν στους καλεσμένους και να καμαρώνουν.

Rudy
27-03-10, 10:19
Τα κόμπλεξ δεν τα δημιουργούν οι κατασκευές .....οι άνθρωποι τα αισθάνονται.

z3 2.2
27-03-10, 11:16
O φιλος rudy εχει απολυτο δικιο στις τοποθετησεις του και του βγαζω το καπελο.
θα μπορουσε να πει ο καθενας τα ιδια και για μενα με το roadster.
"που πα ρε γαμπρε με το καμπριο" κλπ-κλπ...
ο καθε ανθρωπος εχει γουστα και επιλογες που τα εκφραζει αναλογα.
μπορει εγω να αγορασα το αυτοκινητο μου για να μπω στο ματι του γειτονα η να το αγορασα για να με κοιταν τα γκομενακια η ακομα για να απολαμβανω την εννοια της αυτοκινησης κατα τα δικα μου προτυπα!

σαφως και οι αποψεις μου για αυτου τουυ ειδους τα αυτοκινητα δεν στοχευουν κανεναν και χαορομαι ανθρωπους που χαιρονται τααυτοκινητα τους για οποιονδηποτε λογο!!!

stratos
27-03-10, 13:04
Τώρα ξαναδιαβάζω το πιο πάνω ποστ που έκανα και πιθανότερο προσέβαλα τον Rudy με αυτά που είπε.

Ζητώ συγνώμη απο τον Rudy αν έκανα κάτι τέτοιο. Δεν ήθελα να δημιουργηθεί κάποια παρεξηγηση, αλλά απο την στιγμή που μηλάμε γενικά και όχι για αυτοκίνητο κάποιου μέλους, θεώρησα σωστό να πώ την γνώμη μου η οποία ξαναδιαβάζοντας την έχει ένα υφάκι.

Και πάλι συγνώμη

yodas
27-03-10, 13:20
Εμένα μου αρέσει πάντως το Πόρκι...δεν ξέρω αν θα με βάλει σε δίλημα μα την νέα Μ5 στο μέλλον....αν και δεν νομίζω

ClatanosZ4
27-03-10, 19:02
Σαν VW ειναι με ασιατικες επιροες. Εντελως υποκειμενικα δε μου αρεσει καθολου!

aristent
27-03-10, 19:59
Oντως στο πισω μερος κατι σε κορεατικο θυμιζει....τι να'ναι?
https://www.densoag.ch/gallery2/d/3085-4/Hyundai-Santa-Fe-CM-Body-Kit-0007.jpg
Οσο για τις αποψεις περι ομορφιας ειναι παντα υποκειμενικες ειδικα σε ενα οχημα με τοσο μεγαλο ογκο μονο οταν το δεις απο κοντα θα εχεις πιο ολοκληρωμενη εικονα.
Το εσωτερικο πιστευω ειναι καλο οπως και στην προηγουμενη εκδοση.

Rudy
27-03-10, 22:19
Τώρα ξαναδιαβάζω το πιο πάνω ποστ που έκανα και πιθανότερο προσέβαλα τον Rudy με αυτά που είπε.

Ζητώ συγνώμη απο τον Rudy αν έκανα κάτι τέτοιο. Δεν ήθελα να δημιουργηθεί κάποια παρεξηγηση, αλλά απο την στιγμή που μηλάμε γενικά και όχι για αυτοκίνητο κάποιου μέλους, θεώρησα σωστό να πώ την γνώμη μου η οποία ξαναδιαβάζοντας την έχει ένα υφάκι.

Και πάλι συγνώμη

Εισαι "σπαθί" με αυτή την κουβέντα ! Το μόνο που θέλω να διευκρινήσω είναι οτι δεν έχω κάτι προσωπικό με τα λεγόμενα σου αλλά με "ενοχλεί" οτι την σημερινή εποχή γενικολογούμε και κάνουμε την μειοψηφία πλειοφηφία.
-Κλέβουν κάποιοι πολιτικοί......κλέβουν και οι 300
-Νοθεία στα κάυσιμα απο μερικούς αλήτες- νοθεύουν ολοι
-Τα βρίσκουν κάποιοι ολα έτοιμα....αυτό γίνεται γιά όλους.
και πολλά αλλα παραδέιγματα που δεν εχω το χρόνο να αναφέρω.

Επιτρέψτε μου λοιπόν να διαφωνώ με αυτή την λογική.
Κάποιοι δουλευουν και με τον ιδρώτα τους κερδίζουν τίμια και απολαμβάνουν και ΘΕΛΩ να πιστεύω οτι είμαστε η πλειοψηφία.
Ευχαριστώ .-