PDA

Επιστροφή στο Forum : smg + ελαφρυ βολάν



chief
17-09-12, 12:40
Εχουν γραφτει αρκετα οσον αφορα το smg και το ελαφρυ βολαν εδω και σε φορουμ του εξωτερικου.
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2121&highlight=%E2%EF%EB%E1%ED

Σημερα πηγα το αμαξι συνεργειο για αλλαγη δισκου-πλατό και ηταν ευκαιρία να δω τι βολάν ειχε το αμαξι μου και τι δισκο-πλατό.
Γνωριζα δηλαδη οτι εχει το αμαξι ελαφρυ βολάν δεν ηξερα λεπτομέριες.

Ο δισκος και το πλατό ειναι OEM και το βολάν αλουμινιου αγνωστης για μενα εταιρίας.
Ισως καποιος απο εσας αναγνωρισει απο που ειναι απο το logo της εταιρίας που ειναι τυπομενο στο βολάν.
Εχει βαρός 6 κιλά και το εργοστασιακό αν ειμαι σωστος εχει 11 κιλά. Αρκετα μεγαλη διαφορα μπορω να πω.

https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/IMG_1432.jpg
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/IMG_1435.jpg
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/IMG_1436.jpg

Εδω το εργοστασιακό (αν ειναι αυτό...).
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/IMG_1438.jpg

manos///3
17-09-12, 12:52
Aρχιζω τα πειραματα thumb

alexm
17-09-12, 13:19
Παρακουλουθω μια θεματικη συζητηση στο M5board για την εταιρια SPEC (η οποια δινει διαφορα σταδια δισκου για smg - βολαν χαλυβα και αλουμινιου), στις σελιδες προς το τελος αναφερονται για τις διαφορες μεταξυ βολαν αλουμινιου και χαλυβα.
Η συγκεκριμενη αναφορα εχει να κανει με το smg3 που φοραν τα M5-M6 V10, αλλα πιστευω οτι καπως ετσι θα λειτουργει και τα smg2.
Εαν σας ενδιαφερει, η θεματικη συζητηση ειναι εδω.......

https://www.m5board.com/vbulletin/e60-m5-e61-m5-touring-discussion/207602-spec-clutch-flywheel.html

turbodog
17-09-12, 14:07
Χριστοφορε, η Active πουλαγε σετ οργανικο δισκο - ενισχυμενο πλατο- αλουμινενιο βολαν για τα Ε46 Μ3. Και το κιτακι εκανε και για τα SMG χωρις κανενα προβλημα.

Ισως το προβλημα που αντιμετωπισαν οι περισσοτεροι και οχι εσυ, οφειλεται στο γεγονος οτι προσπαθουσαν να παντρεψουν αλουμινενιο βολαν που εξαρχης ειχε σχεδιαστει να δουλεψει με ελατηριατο δισκο και αλλο πλατο και οχι με ΟΕΜ δισκο πλατω (που ειναι για διπλης-μαζας βολαν) ενω το δικο σου να εχει διαστασεις-αποστασεις για να δουλεψει με το ΟΕΜ δισκοπλατο.
Το active παρεπιπτοντως απο οτι φαινεται στην φωτο δουλευει ελατηριατο δισκο.

chief
17-09-12, 14:34
Μητσο, ακομη δεν καταλαβα ποιας εταιρίας ειναι .
Μαρκα "Αετός" ή το "Ακεφαλο Παοκακι" με αυτο το σημα που εχει το βολαν πανω πρεπει να ειναι.

Οπως μου εχει πει ο μηχανικός μου, το φαγωμα που εχει ο δισκος δεν δικαιολογουσε το πατινιαρισμα του.
Ισως αυτο να ειναι ενα θεμα με το βολαν.

soc12r
17-09-12, 14:48
Αυτο το σημα χριστοφορε καπου το εχω δει και προσπαθω εδω και ωρα να το βρω...και εμενα μου ειχε πεσει ενα ελαφρυ βολαν αλλα μου προτειναν να μην το πειραξω ..

chief
17-09-12, 14:55
Ο αγγλος που μου πουλησε το αμαξι μου ειχε πει οτι το αγορασε απο Ολανδια.

fast-enough
17-09-12, 16:42
Αυτο το σημα χριστοφορε καπου το εχω δει και προσπαθω εδω και ωρα να το βρω...και εμενα μου ειχε πεσει ενα ελαφρυ βολαν αλλα μου προτειναν να μην το πειραξω ..

Μετά από ένα γρήγορο googlισμα η μάρκα λέγεται FIDANZA

https://coximport.com.s3.amazonaws.com/image/2/fidanza-logo.png

https://www.fidanza.com/

:thumbsup:

chief
17-09-12, 17:15
Ωραιος !!!

chief
17-09-12, 17:26
Η εταιρια αυτη νομιζω με την UUC συνεργαζεται.
Μπορει να κανω και λαθος, δεν θυμαμαι αλλα καπου το εχω δει.

m-power_01
17-09-12, 18:15
Η εταιρια αυτη νομιζω με την UUC συνεργαζεται.
Μπορει να κανω και λαθος, δεν θυμαμαι αλλα καπου το εχω δει.

Sorry chief τωρα σε είδα. Δεν κάνεις λάθος η Fidanza φτιαχνει τα βολαν της ucc χρόνια τώρα. Από το Ε36 σκέψου...
Βέβαια στα 36αρια ΔΕΝ ήταν ακριβως τα ίδια! Το ucc ήταν λίγο ελαφρύτερο. Και είμαι 100% βεβαιος για αυτό. Άρα το ucc είναι κατασκευής fidanza και όχι το fidanza. Δηλαδή δεν είναι μόνο βαμενο μπλε.

Η Fidanza πάντως είναι εταιρία εδώ και χρόνια.
Σωκράτη η Fidanza θα σου είναι γνωστή από powermag, burn out κλπ, εκανε συχνα διαφημίσεις

STREETRACING
17-09-12, 18:24
Το βολάν είναι απο 36
Δεν έχει για 46αρι

chief
17-09-12, 20:34
Μπορει να ειναι τα ιδια.
Ομως οτι και να ειναι Γιαννη, δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα εκτος απο τον χαρακτηριστικο θορυβο οταν αφηνω το γκαζι.
20,000 χιλιομετρα και δεν ειχα κανενα προβλημα.

Ο Σκανδαλης παντως απ οτι ξερω ειχε βαλει ελαφρυ βολαν στο Ε46 Μ3 CS που ειχε ο Λευτερης. Απ οτι μου ελεγε ο Λευτερης δεν ειχε ουτε και αυτος κανενα προβλημα.

alexk
17-09-12, 20:40
Συνήθως με αυτά τα πράγματα δεν έχεις κανένα πρόβλημα μέχρι να κάνει κράου και να τα μαμήσει όλα.

Ποιος μου έλεγε για ένα Μ3 Ε46 που κάτι εμαμήθει στο πλατώ και τα μάμησε όλα, είχανε αλλάξει καβούκι κιβωτίου.

Αυτό είναι λογικά το δικό σου Χριστόφορε

https://www.streetperformance.com/SPEEDgate/Fidanza/f_productdisplay.php?brandID=101343&VehicleID=1940&EngineConfigID=477&sku=1404879&hdwt=31101&loc=101&dealer=no&company_id=101343

Thomelef
17-09-12, 20:42
Ενδιαφερον.
Παντως αρχιζουν και σπανε πολλοι μυθοι γυρω απο διαφορα περιφερειακα εξαρτηματα για τα Μ3 46αρια και ειδικοτερα αυτα που φερουν ες εμ τζι.

STREETRACING
17-09-12, 20:54
Μπορει να ειναι τα ιδια.
Ομως οτι και να ειναι Γιαννη, δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα εκτος απο τον χαρακτηριστικο θορυβο οταν αφηνω το γκαζι.
20,000 χιλιομετρα και δεν ειχα κανενα προβλημα.

Ο Σκανδαλης παντως απ οτι ξερω ειχε βαλει ελαφρυ βολαν στο Ε46 Μ3 CS που ειχε ο Λευτερης. Απ οτι μου ελεγε ο Λευτερης δεν ειχε ουτε και αυτος κανενα προβλημα.

Εσένα τι πρόβλημα σου εμφάνισε τώρα;

alexk
17-09-12, 21:06
Τα ξαναδιάβασα όλα από την αρχή.

Χριστόφορε τώρα δεν έχεις ελατήρια ούτε στο βολάν ούτε στο δίσκο ?

chief
17-09-12, 21:19
Εσένα τι πρόβλημα σου εμφάνισε τώρα;
Πατινιαρε. Αλλαγη δισκο-πλατο

Τα ξαναδιάβασα όλα από την αρχή.

Χριστόφορε τώρα δεν έχεις ελατήρια ούτε στο βολάν ούτε στο δίσκο ?
Οχι Αλεξ.
Δισκος-πλατο ηταν και ειναι εργοστασιακα LUK.

Stunt Mike
18-09-12, 00:43
Εγω παντως Χριστοφορε εβαλα 6φτερο δισκο ανθρακονημα,πλατω ενισχυμενο+αλουμινενιο βολαν μονης μαζας φυσικα,ολα πακετο απο την Sachs και τ'αμαξι στροφαρει σαν μηχανακι!!!μονο μειον ενας θορυβος απ'το ρουλεμαν κατα την κινησ με 1η-2α σε χαμηλες ταχυτητες,λες κι εχω ισια γραναζια στο σασμαν...

chief
18-09-12, 05:53
Ο δισκος ειναι με ελατηρια Μιχαλη ;;

soc12r
18-09-12, 10:15
Εγω αμα χρειαστω θα παω σε λυση που εχει κανει και o nickΜ3
jb racing
sachs δισκο με ελατήρια
sachs πλατο ειναι το κιτακι που δίνει και ο turner...και τελος...

Stunt Mike
18-09-12, 10:51
Ο δισκος ειναι με ελατηρια Μιχαλη ;;

Οχι.Ξερος εντελως και το βολαν το ιδιο και μονης μαζας...Ειναι λιγο ''μανικι'' στην κινηση αλλα το συνηθιζεις....

chief
18-09-12, 11:28
Εγω αμα χρειαστω θα παω σε λυση που εχει κανει και o nickΜ3
jb racing
sachs δισκο με ελατήρια
sachs πλατο ειναι το κιτακι που δίνει και ο turner...και τελος...
Σωκρατη, του Νικου ειναι μανιουαλ το αμαξι και ειναι πιο απλα τα πραγματα.
Στα smg επικρατουσε η αποψη οτι δεν μπαινει ελαφρυ βολαν μονης μαζας. Και αν μπει πρεπει να εχει ο δισκος ελατηρια και να μην ειναι ο ΟΕΜ.
Στο δικο μου εχω ελαφρυ βολάν και δισκο-πλατό LUK εργοστασιακό. Θεωριτικά αυτο δεν επρεπε να δουλευει.

Εχω κανει 20,000 χιλιομετρα και 50 track days χωρις κανενα προβλημα.

chief
18-09-12, 11:40
Σορυ, λαθος.
20,000 μιλια εχω κανει !!

turbodog
18-09-12, 13:27
Στα smg επικρατουσε η αποψη οτι δεν μπαινει ελαφρυ βολαν μονης μαζας.
Στο δικο μου εχω ελαφρυ βολάν και δισκο-πλατό LUK εργοστασιακό. Θεωριτικά αυτο δεν επρεπε να δουλευει.

Συμφωνω. Να σημειωσω εδω ομως οτι η HPF χρησιμοποιει το βολαν διπλης μαζας σε ολες τις εφαρμογες της SMG και Manual αλλαζοντας μονο το δισκοπλατο γιατι θεωρει οτι ειναι η καλυτερη λυση για τα Ε46 Μ3 σε FI εφαρμογες. Η active οπως ανεφερα ειναι η μονη που δουλευει ελαφρωμενο βολαν μονης μαζας στα SMG και χωρις προβληματα, πουλωντας το ομως σαν κιτ με ελατηριατο δισκο και ενισχυμενο πλατο.
Δεν συμφωνω με την καταργηση της αποσβεσης που γινεται ειτε μεσω βολαν διπλης μαζας ειτε μεσω του ελατηριατου δισκου. Αυτη η 'ξερη' λυση θα εχει σιγουρα αρνητικα αποτελεσματα στο ηδη προβληματικο υποπλαισιο καθως και στην μεταδοση. Ειδικα στα SMG που το γκαπα γκουπα ειναι ηδη αρκετα εντονο.
Αν ειχα manual θα προχωρουσα σε αλλαγη βολαν με ελαφρυτερο. Στα SMG αν δεν πηγαινα HPF (που εχει και αυτο προβληματα στο σταματα-ξεκινα και γενικα με την ομαλη συμπλεξη στις χαμηλες ταχυτητες) θα πηγαινα εδω

https://www.ebay.de/itm/Sachs-Race-organic-clutch-BMW-E46-3-2-24V-M3-CSL-343-360PS-S54B32-/350597291268?pt=DE_Autoteile&hash=item51a13a1d04

τωρα γιατι το δικο σου δουλευει, ενω δεν θα επρεπε συμφωνα με αυτο που ξερουμε ειναι οντως αξιοπεριεργο. Ας μην ξεχναμε βεβαια οτι το δικο σου ειναι CSL και οχι απλο Μ3 και εχει αλλο εγκεφαλακι SMG με αλλες παραμετρους

deepBLUE
18-09-12, 13:42
Για να καταλαβω,ποιος ο λογος να αλλαξει καποιος ενα βολαν-δισκο-πλατο αν το αμαξι δεν εχει καποια βαρβατη βελτιωση ?

Thomelef
18-09-12, 13:46
για να στροφάρει πιο εύκολα.
4 κιλά κάτω απο το βολάν σύμφωνα με τις φώτο του χριστόφορου δεν είναι μικρό θέμα.
μεγαλύτερη ευστροφία στην μετάδοση απο το μοτέρ...βέβαια οκ. για να μην γινόμαστε και υπερβολικοί, δεν είναι και Η τρελή διαφορά, αλλά όσο να'ναι είναι και αυτό μια καλή αναβάθμιση όσων αφορά τα περιφρειακά εξαρτήματα για την βελτίωση ενός Ν/Α μοτέρ.
οι διαφορέ συνήθως φαίνονται όταν έχεις ένα μεγαλύτερο σύνολο μετατροπών, όπου κάθε τι που έχεις αλλάξει, δίνει ένα μικρό κλίκ πιο πάνω απ'ότι το μαμά...

deepBLUE
18-09-12, 13:48
για να στροφάρει πιο εύκολα.
4 κιλά κάτω απο το βολάν σύμφωνα με τις φώτο του χριστόφορου δεν είναι μικρό θέμα.
μεγαλύτερη ευστροφία στην μετάδοση απο το μοτέρ...

Οκ αλλαζεις ομως ολη τη συμπεριφορα του αυτοκινητου και τις περισσοτερες φορες σου βγαινει και το ποδι.
Βεβαια αν το θες για πιστα η για τετοιους λογους οκ κατανοητο αλλα αν το θες για βολτα δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Thomelef
18-09-12, 13:54
Οκ αλλαζεις ομως ολη τη συμπεριφορα του αυτοκινητου και τις περισσοτερες φορες σου βγαινει και το ποδι.
Βεβαια αν το θες για πιστα η για τετοιους λογους οκ κατανοητο αλλα αν το θες για βολτα δεν ειναι και οτι καλυτερο.

σε ένα Ν/Α μοτέρ βαγγέλη, και εφόσων δεν θες να το κάνεις F/I, οι λύσεις είναι λίγες και περιορίζονται σε τέτοιου είδους αλλαγές.
διαφορικο - εξατμίσεις - ελαφρωμένα βολάν - καλύτερο πρόγραμμα - καμμιά εισαγωγή.
τέτοια πράγματα.
υπάρχει και η άλλη λύση βέβαια με συμπιέσεις κτλ κτλ, αλλά οκ...εκεί πάει αλλού η βαλίτσα.
συμπέ...στο χέσαμε λιγάκι εεε???

turbodog
18-09-12, 13:57
Εγω παντως πιστευω οτι το ελαφρωμενο βολαν αν ειχε διαφορα προς το καλυτερο, θα το ειχαν ηδη κανει οταν παρουσιασαν το CSL. Για να μην προχωρησε σε αυτη την αλλαγη η BMW προφανως τα κερδη δεν θα ηταν τα αναμενομενα. Δεν πιστευω οτι δεν το σκεφτηκαν οταν σχεδιαζαν το CSL που ουσιαστικα ειναι ενα ειδικο αυτοκινητο καθως στο απλο Μ3 προτεραιοτητα εχουν και αλλες παραμετροι περαν των απολυτων επιδοσεων.

manos///3
18-09-12, 14:07
Εγω παντως πιστευω οτι το ελαφρωμενο βολαν αν ειχε διαφορα προς το καλυτερο, θα το ειχαν ηδη κανει οταν παρουσιασαν το CSL. Για να μην προχωρησε σε αυτη την αλλαγη η BMW προφανως τα κερδη δεν θα ηταν τα αναμενομενα. Δεν πιστευω οτι δεν το σκεφτηκαν οταν σχεδιαζαν το CSL που ουσιαστικα ειναι ενα ειδικο αυτοκινητο καθως στο απλο Μ3 προτεραιοτητα εχουν και αλλες παραμετροι περαν των απολυτων επιδοσεων.

Εδω ρε Δημητρη δεν εβαλαν στο csl σωληνακια υψηλης αξιας 70 ευρω στο εμποριο, θα εβαζαν ελαφρωμενο βολαν?

Εγω τη πατησα ασχημα με τους πειραματισμους και εχασα 1200 ευρω...

Τωρα που το θυμήθηκα....Δημητρη καποια στιμη πρεπει να παρω τα πραγματα...

chief
18-09-12, 14:27
Για να καταλαβω,ποιος ο λογος να αλλαξει καποιος ενα βολαν-δισκο-πλατο αν το αμαξι δεν εχει καποια βαρβατη βελτιωση ?
Βαγγέλη, εγω δεν το αλλαξα. Ετσι το αγορασα το αμαξι. Με ελαφρυ βολαν δηλαδη.
Αν είχα μαμα βολάν δεν νομιζω να με ενδιεφερε η αλλαγη του με πιο ελαφρυ.

Οκ αλλαζεις ομως ολη τη συμπεριφορα του αυτοκινητου και τις περισσοτερες φορες σου βγαινει και το ποδι.
Βεβαια αν το θες για πιστα η για τετοιους λογους οκ κατανοητο αλλα αν το θες για βολτα δεν ειναι και οτι καλυτερο.
Επειδη ειχα και για τρια χρόνια Μ3 SMG και η χρηση που το εκανα στην πόλη ηταν η ιδια με αυτη που κανω στο CSL, να πω οτι δεν τιθεται θεμα μεγαλης αλλαγης της συμπεριφοράς του αυτοκινητου περα απο ενα μικρο πεταγμα που κανει με την πρωτη και φυσικά τον θόρυβο που κανει το βολάν οταν το αμαξι ρολάρει και αφηνουμε το γκαζι.
Ομως σαν συμπεριφορά, πανω-κατω το ιδιο πραγμα ειναι.

Μπορει να το πει και ο Μανος που εχει οδηγησει το αμαξι μου εκτος απ την πιστα, μεσα στην πόλη και σε ταξιδι.

turbodog
18-09-12, 14:27
Εδω ρε Δημητρη δεν εβαλαν στο csl σωληνακια υψηλης αξιας 70 ευρω στο εμποριο, θα εβαζαν ελαφρωμενο βολαν?

Εγω τη πατησα ασχημα με τους πειραματισμους και εχασα 1200 ευρω...

Τωρα που το θυμήθηκα....Δημητρη καποια στιμη πρεπει να παρω τα πραγματα...

Τι να πω ρε Μανο. Εδω τοσα και τοσα αλλαξαν. Τωρα αυτο με τα σωληνακια...ουτε και στα supercar δεν βαζουν μεταλλικα. Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα κοστους.
Για τα πραγματα οποτε θελεις. Ειναι στην αποθηκη φυλαγμενα thumb

chief
25-12-12, 08:47
Μετα απο 600 χιλιομετρα με το εργοστασιακό βολαν αφου εβγαλα το ελαφρυ...

Οι εντυπωσεις που εχω προς το παρόν και χωρις το αμαξι να μπει σε πιστα να δουμε καποιες διαφορες στην τηλεμετρια εχω να πω οτι ΔΕΝ αξιζει η αγορα και η τοποθετηση ελαφρυτερου βολαν.
Δεν θα γραψω με σιγουριά αν ειναι το αμαξι πιο γρηγορο ή πιο αργό αλλα απο την αισθηση και μονο, και εκτος του ότι το αμαξι ειναι πολυ πιο πολιτισμενο, πιστευω οτι ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ η αγορα και η τοποθετηση ελαφρυτερου βολάν.

Για περισσοτερες πληροφοριες οταν θα δουμε τηλεμετρια η οταν πατησω ξανα με τον ga41 και το Ζ4Μ (βαρεθηκα να τον ξεκολιάζω :banana:) που ειναι το κινητό μου δυναμομετρο.

Παντως δεν ξερω αν φταιει η αλλαγη βολαν η κατι αλλο, το αμαξι τωρα μου αφηνει την μιση 2α κατω και στην αλλαγη 3ης ψιλοακούεται και ενα μικρο σπινιαρισμα. Μπορει να ειναι οτιδηποτε αλλο (πχ λαστιχα)
Θα δειξει η πιστα...

Thomelef
25-12-12, 09:59
συμπέ, με το 3.91 είσαι?

chief
25-12-12, 10:01
Ναι, με το 3.91 ειμαι Συμπε.

Thomelef
25-12-12, 10:06
πρίν ανοίξετε πείρες συμπίεση απο τους κυλίνδρους να δείς τι παίζει? πάντως με το πλάνισμα έχει πάρει κάτι ψιλάδια...του νίκου που πλανίστηκε πήγε στα 11,7.1 απο 11,5. μαζί με τα πιστόνια είναι στα 12,7.1.

τώρα τι διαφορά μπορεί να κάνει στην απόδοση αυτό το μικρό ανέβασμα συμπίεσης δεν ξέρω, αλλά σαν σύνολο εργασιών, πρέπει να ξανάνιωσε το μοτέρ.

chief
25-12-12, 10:14
Το πλανιασμα ηταν το ελαχιστο δυνατον μονο και μονο για την καθαριοτητα αφου δεν ειχα καμια ζημια η κανενα στραβωμα στο καπακι.
Νομιζω (αν τα λεω σωστα) ηταν μισο εκτοστο του χιλιοστου. Ουτε τριχες δηλαδη και δεν νομιζω να πηρα αλογα απο εκει.

Συμπε, δεν ειπα οτι ειμαι σιγουρος οτι εχω την αισθηση οτι το αμαξι εγινε πιο γρηγορο. Ισως να ειναι και πιο αργό.
Ομως, θα ειναι τετοια η διαφορα που αν σκεφτουμε τα εξοδα αγορας + τοποθετησης βολαν, τον θορυβο που κανει και την καταπόνηση που τρωει το πλαισιο, πιστευω οτι δεν αξιζει τον κόπο.

STREETRACING
25-12-12, 10:22
Το ελαφρυτερο βολάν ιδίως αν έχει μεγάλη διάφορα απο το εργοστασιακο στο βάρος βοηθάει στο στροφαρισμα.
Οι χρόνοι 0-400 κ 0-1000 είναι καλύτεροι όπως κ οι ταχύτητες εξόδων.
Εκει που έχει μικρότερη διάφορα αλλά και πάλι έχει είναι σε ανοίγματα απο 100-260,300
Ψηλά το εργοστασιακο κρατάει καλύτερα τα χλμ.

Thomelef
25-12-12, 10:22
καλά εννοείτε ότι τα κόστη ατμοσφαιρικής βελτίωσης δεν δικαιολογούνται σε σχέση με τα αποτελέσματα που αποφέρουν. δεν το συζητάω καν.

κατάληξη του θέματος τελικά με το 46άρι και την βελτίωση του, ένα σετ καλά φρένα, ανάρτηση (όχι απαραίτητα) και λίγο ελάφρωμα με κάνα ωραίο καθησματάκι, κάνα κάρμπον πορτ μπαγκάζ στυλ σι ες ελ, εξατμισάκι για λίγο βαβούρα και λίγα κιλάκια κάτω, και τέλος.

απο μηχανικα, ένα διαφορικό για να ζωντανεψει λίγο ακόμα, και τέλος.

δεν ξέρω, αλλά ποτέ δεν θεωρούσα το βολάν σαν ουσιώδη βελτίωση σε σχέση με ένα κοντύτερο διαφορικό πχ. πολύ ημίμετρο πράγμα μου φαίνεται σε ένα τέτοιο αμάξι ως προς την απόδοση.

Thomelef
25-12-12, 10:43
πάντως συμπέ, ακόμα και με πάτημα ή και τηλεμετρία, δε νομίζω να καταλάβουμε τι τελικά δίνει το ελαφρύ βολάν έναντι του μαμά μετά απο τις δουλειές που έκανες.

εδώ ένα σετ πολαπλασιαστές αλλάζεις και νομίζεις ότι αδηγάς άλλο αυτοκίνητο, διαφορετικής ποιότητας βενζίνη βάζεις και έχεις αισθητές διαφορές ακόμα και όταν οδηγείς. πόσο μάλον τώρα που ανοίχτηκε το μισό μοτέρ και έγινε σαν καινούριο.