PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάλυση Λαδιών Κινητήρα.



Stamatis
26-02-10, 15:45
Ολοι θέλουμε να ξέρουμε τι τελικά παίζει με το λάδι του κινητήρα μας.
Να το αλλάζουμε κάθε 5-7-10-40 χιλιάδες χιλιόμετρα;
Να βάζουμε πρόσθετα; Να μην βάζουμε; Είναι καλό; Είναι κακό;
Διάφορα τέτοια.

Λοιπόν, για να πάρουμε μια αίσθηση του τι συμβαίνει εκεί μέσα, αποφάσισα να στείλω τα λάδια μου για ανάλυση στην BlackStone Labs.

Πρόκειται για μια εταιρεία στην Αμερική (https://www.blackstone-labs.com) όπου κάνει ανάλυση στο λάδι του κινητήρα σου και σου επιστρέφει ένα χαρτί με το αποτέλεσμα.
Επίσης σου δίνει και μια συμβουλή για το πόσα ΑΣΦΑΛΗ χιλιόμετρα έχει ακόμα το λάδι σου.
Το τεστ χωρίζεται σε 3 κύκλους (μπορείς να κάνεις και 1 μόνο για απλή ανάλυση) όπου στέλνεις τα λάδια και με τα αποτελέσματα κάθε φορά το κρατάς και πιό πολύ ώστε να φτάσεις στο μέγιστο χρόνο διάρκειας.

Αφού γραφτείς στο site και ζητήσεις το σχετικό μπουκαλάκι για να μπορέσεις να στείλεις το δείγμα, σε περίπου 1 εβδομάδα με το ταχυδρομείο παραλαμβάνεις το κιτ δειγματοληψίας, το οποίο γεμίζεις, σφραγίζεις και στέλνεις στην BlackStone.

Σε περιπου 2 εβδομάδες ανάλογα με τα ταχυδρομεία μπαίνεις στο site και εκτυπώνεις τα αποτελέσματά σου.

Λοιπόν, θα παρακολουθήσουμε την ανάλυση ενός δείγματος Fuchs Titan Supersyn Longlife 5w-30 (αυτό που προτείνει δηλαδή η Fuchs για Longlife σε BMW).

Το λάδι μπήκε στο αυτοκίνητο πέρισυ τον Φεβρουάριο και έχει κάνει 9.000 χιλιόμετρα.
Το οδόμετρο στο αυτοκίνητο έχει 106.000 χιλιόμετρα σήμερα, το λάδι μπήκε δλδ στις 97.000 και το αλλάζω επειδή έκλεισε χρόνο.

Η οδήγηση του αυτοκινήτου δεν είναι συχνή, αλλά όποτε βγαίνει είναι καθαρά για την πλάκα μου, άρα δεν μιλάμε για ταξίδια ή νορμάλ οδήγηση.
Αυστηρά πόλη, κίνηση και αρκετά συχνά πολύ ψηλές στροφές.
Σε κάθε αλλαγή λαδιού αλλάζει και το φίλτρο.

Λάδια αλλάζει αύριο το αυτοκίνητο, οπότε η διαφορά στα χιλιόμετρα είναι μηδενική.


Αυτό που περιμένω να δω είναι σε τι κατάσταση είναι ο κινητήρας (απο το τι θα βρουν μέσα στο λάδι θα βγάλουν συμπέρασμα) και φυσικά σε τι κατάσταση είναι το λάδι.

Αν μου πουν οτι το λάδι αντέχει ακόμα ας πούμε 2.000 χιλιόμετρα, θα κρατήσω στα 11.000 αυτό που θα βάλω αύριο και θα τους το ξαναστείλω για να δώ αν αντέχει ακόμα.
Σε περίπτωση που μου πουν οτι αντέχει κι άλλο, σόρυ αλλά για εμένα, ΑΥΣΤΗΡΑ απο εδώ και στο εξής ότι λέει το Board Computer.
Αν φυσικά μου στείλουν κανα φιρμάνι ότι το έχω κάνει νεράκι και έπρεπε να έχω αλλάξει λάδια εδώ και 2.000 χιλιόμετρα, τότε..... :shok: θα έχω μια στεναχώρια όπως και να το κάνουμε.


Για να δούμε λοιπόν, τι θα δούμε απο τους φίλους μας τους Αμερικάνους.

https://www.bmwfans.gr/4images/data/media/10/sks1.jpg https://www.bmwfans.gr/4images/data/media/10/sks2.jpg

VanVIC
26-02-10, 15:48
Κάλή περίπτωση φαίνεται.
keep us updated please.

yannisv
26-02-10, 15:50
Μπράβο ρε φίλε φοβερή κίνηση και θα δώσει ουσιαστικές απαντήσεις και στις απορίες όλων μας. Παρεμπιπτόντως τα χιλιόμετρα έγιναν στην πόλη?

Stamatis
26-02-10, 15:51
Μπράβο ρε φίλε φοβερή κίνηση και θα δώσει ουσιαστικές απαντήσεις και στις απορίες όλων μας. Παρεμπιπτόντως τα χιλιόμετρα έγιναν στην πόλη?
Αποκλειστικά.
Το 46 πλέον δεν κάνει ταξίδια και είναι το καθαρά δικό μου αυτοκίνητο, βγαίνει δλδ μόνο για τις δικές μου μετακινήσεις - πλάκες.

Monsta
26-02-10, 15:55
ΑΥΣΤΗΡΑ απο εδώ και στο εξής ότι λέει το Board Computer.



Μόνο μη το κάνεις αυτό μεθαύριο σε κάνα ///Μ κι ας λένε οι Αμερικάνοι ότι θέλουν.

Πάντως τα αποτελέσματα θα χουν σίγουρα ενδιαφέρον.

Nino
26-02-10, 16:47
Πάντως τα αποτελέσματα θα χουν σίγουρα ενδιαφέρον.

Εξαιρετικο ενδιαφερον θα ελεγα... γιατι το θεμα αποτελει "μηλον της Εριδος"και πολλες φορες με την ιδια καταληξη ("πολεμος")

Samaro
26-02-10, 17:08
Πάρα πολύ καλή περίπτωση.
Τα αποτελέσματα βέβαια της ανάλυσης, αφορούν την συγκεκρημένη μηχανή, με τη συγκεκρημένη μάρκα και τύπο λαδιού, τον τρόπο οδήγησης του Σταμάτη, τη διαδρόμη κλπ κλπ
Για τους υπόλοιπους μόνο ακαδημαϊκή πληροφόριση μπορεί να έχει, αφού τα στοιχεία είναι διαφοτετικά, εκτός αν μας απαντήσουν ότι τα λάδια (που χρησιμοποίηθηκαν για 9.000 χλμ) άντεχαν για επιπλέον 10.000 χλμ οπότε οπως λέει ο Σταμάτης πλέον κοιτάμε το Board Comp. :original:

Κωνσταντίνος
26-02-10, 17:33
Ενδιαφέρον. Αναμένουμε τα αποτελέσματα.


Πάρα πολύ καλή περίπτωση.
Τα αποτελέσματα βέβαια της ανάλυσης, αφορούν την συγκεκρημένη μηχανή, με τη συγκεκρημένη μάρκα και τύπο λαδιού, τον τρόπο οδήγησης του Σταμάτη, τη διαδρόμη κλπ κλπ
Για τους υπόλοιπους μόνο ακαδημαϊκή πληροφόριση μπορεί να έχει, αφού τα στοιχεία είναι διαφοτετικά, εκτός αν μας απαντήσουν ότι τα λάδια (που χρησιμοποίηθηκαν για 9.000 χλμ) άντεχαν για επιπλέον 10.000 χλμ οπότε οπως λέει ο Σταμάτης πλέον κοιτάμε το Board Comp. :original:

Πάντως ότι και αν πουν αυτά, υπάρχει και άλλη δημοσίευση που είναι άκρως αποτρεπτική στο να κοιτάτε το Board Computer : https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1260&highlight=%EB%DC%E4%E9%E1
Και μάλλον είναι πολυ πιο πειστική απο μια κόλλα χαρτί εκ των USA

Samaro
26-02-10, 17:55
Πάντως ότι και αν πουν αυτά, υπάρχει και άλλη δημοσίευση που είναι άκρως αποτρεπτική στο να κοιτάτε το Board Computer : https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1260&highlight=%EB%DC%E4%E9%E1
Και μάλλον είναι πολυ πιο πειστική απο μια κόλλα χαρτί εκ των USA

Εγώ πάντως θα πιστέψω τους Αμερικάνους, και όχι τον ιδιοκτήτη αυτού του
αυτοκινήτου που μάλλον δεν άλλαξε ποτέ του λάδια ή όταν το έκανε, έβαζε σαβούρα.:original:

z3 2.2
26-02-10, 18:04
Τι ειδους αποτελεσματα ακριβως σου δινουν Σταματη?
Εχεις καποιο αποτελεσμα απο καποιον αλλο μεσα απο αυτο το site για να δουμε ποιες παραμετρους αναλυουν?
Σου αναφερουν για παραδειγμα για καταλοιπα μεταλλου στα λαδια κλπ?

Κωνσταντίνος
26-02-10, 18:06
Εγώ πάντως θα πιστέψω τους Αμερικάνους, και όχι τον ιδιοκτήτη αυτού του
αυτοκινήτου που μάλλον δεν άλλαξε ποτέ του λάδια ή όταν το έκανε, έβαζε σαβούρα.:original:

Ναι βέβαια, παίζει και αυτό το ενδεχόμενο. Να μην ήταν "επιμελής" στην συντήρηση του αυτοκινήτου.
Εγώ όπως και να΄χει, θα πιστέψω ότι μου λέει η γκλάβα μου. Και μου λέει 5 - 7,500. Και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Βέβαια μεταχειρισμένο το πήρα και δεν ξέρω τι έκανε ο προηγούμενος. Τουλάχιστον σε ότι εξαρτάται απο μένα, να είμαι οκ...........:cool:

Stamatis
26-02-10, 18:53
Τι ειδους αποτελεσματα ακριβως σου δινουν Σταματη?
Εχεις καποιο αποτελεσμα απο καποιον αλλο μεσα απο αυτο το site για να δουμε ποιες παραμετρους αναλυουν?
Σου αναφερουν για παραδειγμα για καταλοιπα μεταλλου στα λαδια κλπ?

τα παντα στελνουν. Οτι βρισκουν στο λαδι.
Σε στηλες συγκριτικα με τις νορμαλ τιμες και τα ορια

z3 2.2
26-02-10, 19:03
Για να δουμε.Θα εχει πραγματι ενδιαφερον.
Θα εχει ?
Η μηπως διυλιζουμε τον κονωπα?
χαχαχαχα

makisM5
26-02-10, 19:39
τα παντα στελνουν. Οτι βρισκουν στο λαδι.
Σε στηλες συγκριτικα με τις νορμαλ τιμες και τα ορια

ΠΟΛΥ προχο ρε φιλε και εχει και λογικη!!!!!!! εμενα που καιει...και συμπληρωνω και κανα λιτρο στα
1000 με 1500 θα τους μπερδεψω???? η θα βγαλουν συνδιασμους???χιχιχιιιιthumb

kplc16
26-02-10, 21:17
κοστος για την ολη διαδικασια;

Stamatis
26-02-10, 22:23
ΠΟΛΥ προχο ρε φιλε και εχει και λογικη!!!!!!! εμενα που καιει...και συμπληρωνω και κανα λιτρο στα
1000 με 1500 θα τους μπερδεψω???? η θα βγαλουν συνδιασμους???χιχιχιιιιthumb

Θα σου πουν μόνο για την κατάσταση του κινητήρα σου.
Θα σου στείλουν ανάλυση του λαδιού (αρκεί να τους πεις κάθε πόσα χλμ συμπληρώνεις) αλλά για καθαρά ακαδημαϊκούς λόγους.


κοστος για την ολη διαδικασια;
Απο 25 δολλάρια ο ένας κύκλος, 35 με ανάλυση και 80 οι τρείς κύκλοι.
+ το κόστος του ταχυδρομείου, απο 10 έως 50 ευρώ ανάλογα με το πόσους κύκλους θα κάνεις και πόσο γρήγορα θές να παραδώσεις το λάδι.

makisM5
26-02-10, 22:27
Θα σου πουν μόνο για την κατάσταση του κινητήρα σου.
Θα σου στείλουν ανάλυση του λαδιού (αρκεί να τους πεις κάθε πόσα χλμ συμπληρώνεις) αλλά για καθαρά ακαδημαϊκούς λόγους.


Απο 25 δολλάρια ο ένας κύκλος, 35 με ανάλυση και 80 οι τρείς κύκλοι.
+ το κόστος του ταχυδρομείου, απο 10 έως 50 ευρώ ανάλογα με το πόσους κύκλους θα κάνεις και πόσο γρήγορα θές να παραδώσεις το λάδι.

το ειπα για χαβαλε... και εχει βαση αυτο γιατι θα κανουν τις αναγογες τους.......φ32τ5463/ 45=53/55υυ4γ/4ηγτρβρ//βργβρηυ5 γ88796950μ5λτ/ .......= ΛΑΔΙ.= ΛΑΔΙ ΜΑΚΗ..:ranting2::ranting2::ranting2:.

Stamatis
26-02-10, 22:30
το ειπα για χαβαλε... και εχει βαση αυτο γιατι θα κανουν τις αναγογες τους.......φ32τ5463/ 45=53/55υυ4γ/4ηγτρβρ//βργβρηυ5 γ88796950μ5λτ/ .......= ΛΑΔΙ.= ΛΑΔΙ ΜΑΚΗ..:ranting2::ranting2::ranting2:.

XAXAXAXAXAXAXAXA

Απίστευτος......

:hystericalbs1:

m-power_01
27-02-10, 05:51
Σταματη υπεροχο αυτο! Το μονο που με κανει επιφυλακτικο για τα αποτελεσματα σου ειναι οτι τα λαδια σου ειναι ενος χρονου! Και δυστυχως μια απο τις παραμετρους που θα εξετασουν ειναι η οξειδωση του! Η οξείδωση ενος λιπαντικου γίνεται ειτε λογω υψηλων θερμοκρασιων είτε λογω της παρουσιας αερα! Αρα οπως καταλαβαινεις ,εσυ πατας ακριβως στο οριο ασφαλειας που θετουν οι κατασκευαστες για οξειδωση (1 χρονο).
Θα ειχε ενδιαφερον να στειλω και εγω δειγμα...Αφου χρησιμοποιω τα ιδια λαδια και τα χιλιομετρα τα κανω αρκετα γρηγοροτερα!

Stamatis
27-02-10, 14:27
Τι ειδους αποτελεσματα ακριβως σου δινουν Σταματη?
Εχεις καποιο αποτελεσμα απο καποιον αλλο μεσα απο αυτο το site για να δουμε ποιες παραμετρους αναλυουν?
Σου αναφερουν για παραδειγμα για καταλοιπα μεταλλου στα λαδια κλπ?


τα παντα στελνουν. Οτι βρισκουν στο λαδι.
Σε στηλες συγκριτικα με τις νορμαλ τιμες και τα ορια

Ορίστε και ένα δείγμα 4 κύκλων.

ΕΔΩ (https://www.blackstone-labs.com/report-explanation.php)

z3 2.2
27-02-10, 15:21
Kαπως ετσι το φανταζομουν.
Εχω ενα πελατη που δουλευει σε μια πολυ γνωστη πετρελαικη εταιρια και σε καθε σερβις μου φερνει ενα μπουκαλακι για να παρει δειγμα απο τα λαδια του και να το αναλυσουν οι συνσδελφοι του.
Δεν μου εχει φερει βεβαια ποτε το αποτελεσμα (ισως το αποφευγει για καποιο λογο) αλλα απο τις περιγραφες του κατι αναλογο θα αναλυουν και αυτοι.
Να σημειωθει οτι το λαδι ειναι το Mobil 0w40 φουλ συνθ. και βγαινει στις 20.000.
Η εταιρια που δουλευει ο εν λογο πελετης δεν ειναι παντος η Μobil....

Stamatis
03-03-10, 16:36
update

Το δείγμα έφυγε σήμερα μετά απο αρκετή ταλαιπωρία.

Εφυγε με ιδιωτική μεταφορική καθώς στο ταχυδρομείο μου έλεγαν διάφορα απίστευτα σχετικά με τους κανόνες μεταφοράς και χιλιες μπούρδες.
ΜΠΟΥΡΔΕΣ. η ποσοτητα ήταν στα προβλεπόμενα, η δήλωση που έγραφα επάνω στο δείγμα ήταν πως περιέχει λάδι κινητήρα και δεν συγκαταλέγεται στα επικίνδυνα φορτία αλλά τίποτα αυτοί.

Κάλεσα την DHL εφεραν τη ζυγαριά τους, το ειδικό κουτάκι τους και το δείγμα έφυγε.

Φυσικά κάτι τέτοιο εκτοξεύει το κόστος της ανάλυσης αλλά δε βαριέσαι, πάμε για άλλα.

Αναμονή λοιπόν για τα αποτελέσματα.

BILL007
03-03-10, 17:00
Ηehehe!!!!Άντε με το καλό Σταμάτη...:):):)

yannisv
03-03-10, 17:41
Μπράβο Σταμάτη αναμένουμε και εμείς εναγωνίως έχει πολύ ενδιαφέρον το θέμα.

bimmer-corfu
04-03-10, 22:10
για να δούμε τι θα δούμε...

Stamatis
09-03-10, 13:46
Νέο update.

Επικοινώνησαν μαζί μου απο την DHL όπου μου ανακοίνωσαν πως τα Ελληνικά Τελωνεία, ζητάνε το flash point του δείγματος καθώς και μια επιστολή δική μου πως δεν είναι τοξικό και εύφλεκτο.

Μίλησα με την Blackstone και μου έδωσαν μια φόρμα που συμπλήρωσα καθώς και μια επιστολή δική τους που θα χρειαστεί για την United States Postal Services ώστε να παραδώσουν το δείγμα όταν φτάσει.

To flash point του λαδιού είναι πάνω απο 65 βαθμούς, οπότε το δέμα είναι ασφαλές.

Οι δικοί μας όμως επειδή ή δεν ξέρουν ή δεν θέλουν να ασχοληθούν, ζήτησαν το δείγμα να ταξιδέψει σε -κάνιστρο ασφαλισμένης διαρροής- οπότε μέχρι αυτή τη στιγμή το κόστος της αποστολής και μόνον έχει ανέβει στα 75 ευρώ.

(κάνιστρα, δέματα, πήγαινε έλα κτλ).

Συνεχίζω επειδή ξεκίνησα και θέλω να τελειώσω με αυτό το δείγμα.

Παράλληλα ξεκινάω έρευνα για ανάλογες αναλύσεις στην Ελλάδα ή την Ευρώπη ώστε να μπορέσω να σας ενημερώσω για το τι εναλλακτικές υπάρχουν.

Πάντως για ακόμα μια φορά, το όλο θέμα κόντεψε -ίσως και δικαίως- να γκελάρει επειδή τα υγρά είναι δύσκολο φορτίο.

Αναρωτιέμαι πάντως 5 μέρες που το είχαν στο τελωνείο, ή όπου το είχαν, δεν φοβήθηκαν μην σκάσει;

Τέσπα, συνεχίζουμε απλά απο περιέργεια και μόνον.

Nino
09-03-10, 17:56
την αλλη φορα να γραψουμε οτι ειναι σαμπουαν κατα της τριχοπτωσης μηπως συναντησει μικροτερες δυσκολιες...
Αρε Ελλαδα!!!

yannisv
09-03-10, 18:17
Μπράβο στο Σταμάτη για την επιμονή του!!

Samaro
09-03-10, 21:33
Σταμάτη, μια λέξη είναι σήμερα της μόδας. ΚΟΥΡΑΓΙΟ.!!!
(όπως είπε και ο Ολι Ρέν)

Stamatis
13-03-10, 00:15
Εκπληξη, γύρισα σπίτι, τσέκαρα τα email μου και ΟΡΙΣΤΕ...

η ανάλυση του λαδιού μου κύριοι.

Τα συμπεράσματα δικά σας λοιπόν, όπως και τα σχολιά σας ευπρόσδεκτα.

https://www.bmwfans.gr/4images/data/media/10/sks3.jpg

Stamatis
13-03-10, 00:28
Λοιπόν

δεν θα μιλήσουμε ΓΕΝΙΚΑ για τα λάδια.

το δείγμα ήταν Fuchs Titan Supersyn Longlife 5w-30 (αυτό που προτείνει δηλαδή η Fuchs για Longlife σε BMW).

Το λάδι μπήκε στο αυτοκίνητο πέρισυ τον Φεβρουάριο και έχει κάνει 9.000 χιλιόμετρα.
Το οδόμετρο στο αυτοκίνητο έχει 106.000 χιλιόμετρα σήμερα, το λάδι μπήκε δλδ στις 97.000 και το αλλάζω επειδή έκλεισε χρόνο.

Η οδήγηση του αυτοκινήτου δεν είναι συχνή, αλλά όποτε βγαίνει είναι καθαρά για την πλάκα μου, άρα δεν μιλάμε για ταξίδια ή νορμάλ οδήγηση.
Αυστηρά πόλη, κίνηση και αρκετά συχνά πολύ ψηλές στροφές.
Σε κάθε αλλαγή λαδιού αλλάζει και το φίλτρο.


Επόμενος στόχος να κρατήσω στα 11.000 χλμ το ΝΕΟ λάδι που έβαλα και να τους το ξαναστείλω για να δώ αν αντέχει ακόμα.

Αυτό που συμπεράναμε είναι ότι ΤΟ ΣΥΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΑΔΙ, ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ, θα μπορούσε να έχει αλλαχτεί στις 11.000 με ασφάλεια.

Στην επόμενη αλλαγή (που θα την κάνω στις 11.000 χλμ) θα δούμε αν υπάρχει ακόμα ζωή στο λάδι ή όχι.


ΕΠΙΣΗΣ κανένας ακόμα δεν έχει κάνει την ερώτηση του ενός εκατομμυρίου.
την απάντηση την έχω ήδη, σε φωτογραφία.
Την ερώτηση περιμένω να βρείτε.

z3 2.2
13-03-10, 00:32
ειναι ευκολο να μεγαλωσεις λιγακι τη "φωτο"?

Stamatis
13-03-10, 00:36
ειναι ευκολο να μεγαλωσεις λιγακι τη "φωτο"?

αμε.... :original:

εαν θέλεις να δεις τι σημαίνει το κάθε ένα απο αυτά μπορείς ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΛΙΚ ΕΔΩ (https://www.blackstone-labs.com/report_explanation.html) και επιλέγοντας κινητήρα αυτοκινήτου (gas/diesel report)

BILL007
13-03-10, 00:38
Noμίζω τα λέει όλα στο comment Σταμάτη!ΝΙCE ENGINE!!!!:D:D:D

NickE60
13-03-10, 00:46
Λοιπόν

δεν θα μιλήσουμε ΓΕΝΙΚΑ για τα λάδια.

το δείγμα ήταν Fuchs Titan Supersyn Longlife 5w-30 (αυτό που προτείνει δηλαδή η Fuchs για Longlife σε BMW).

Το λάδι μπήκε στο αυτοκίνητο πέρισυ τον Φεβρουάριο και έχει κάνει 9.000 χιλιόμετρα.
Το οδόμετρο στο αυτοκίνητο έχει 106.000 χιλιόμετρα σήμερα, το λάδι μπήκε δλδ στις 97.000 και το αλλάζω επειδή έκλεισε χρόνο.

Η οδήγηση του αυτοκινήτου δεν είναι συχνή, αλλά όποτε βγαίνει είναι καθαρά για την πλάκα μου, άρα δεν μιλάμε για ταξίδια ή νορμάλ οδήγηση.
Αυστηρά πόλη, κίνηση και αρκετά συχνά πολύ ψηλές στροφές.
Σε κάθε αλλαγή λαδιού αλλάζει και το φίλτρο.


Επόμενος στόχος να κρατήσω στα 11.000 χλμ το ΝΕΟ λάδι που έβαλα και να τους το ξαναστείλω για να δώ αν αντέχει ακόμα.

Αυτό που συμπεράναμε είναι ότι ΤΟ ΣΥΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΑΔΙ, ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ, θα μπορούσε να έχει αλλαχτεί στις 11.000 με ασφάλεια.

Στην επόμενη αλλαγή (που θα την κάνω στις 11.000 χλμ) θα δούμε αν υπάρχει ακόμα ζωή στο λάδι ή όχι.


ΕΠΙΣΗΣ κανένας ακόμα δεν έχει κάνει την ερώτηση του ενός εκατομμυρίου.
την απάντηση την έχω ήδη, σε φωτογραφία.
Την ερώτηση περιμένω να βρείτε.

11000 χλμ ...ή 18 μήνες! thumb

z3 2.2
13-03-10, 00:47
απο τα λιγα που μπορω να καταλαβω φαινεται οτι το viscosity που μαλλον ειναι και το βασικοτερο ειναι πολυ κοντα στο οριο.

θα ηθελα ισως λιγο πιο αναλυτικα το τι σημαινει η καθε παραμετρος που εξεταζουν.
το TBN η κατι τετοιο τι ειναι δλδ? σου εχει καπου αλλου καποιον πινακα με λεπτομεριες?

Stamatis
13-03-10, 00:50
απο τα λιγα που μπορω να καταλαβω φαινεται οτι το viscosity που μαλλον ειναι και το βασικοτερο ειναι πολυ κοντα στο οριο.

θα ηθελα ισως λιγο πιο αναλυτικα το τι σημαινει η καθε παραμετρος που εξεταζουν.
το TBN η κατι τετοιο τι ειναι δλδ? σου εχει καπου αλλου καποιον πινακα με λεπτομεριες?

στο παραπάνω θρεντ σου εχω ενα λινκ - ακολουθησε το και θα δεις ακριβως τι λέει για το κάθε ένα απο αυτά.
Το ΤΒΝ είναι AYTO EΔΩ (https://www.blackstone-labs.com/do-i-need-a-tbn.php)

NickE60
13-03-10, 00:51
απο τα λιγα που μπορω να καταλαβω φαινεται οτι το viscosity που μαλλον ειναι και το βασικοτερο ειναι πολυ κοντα στο οριο.

θα ηθελα ισως λιγο πιο αναλυτικα το τι σημαινει η καθε παραμετρος που εξεταζουν.
το TBN η κατι τετοιο τι ειναι δλδ? σου εχει καπου αλλου καποιον πινακα με λεπτομεριες?

https://www.blackstone-labs.com/do-i-need-a-tbn.php thumb

edit: ...με πρόλαβε ο τεσταρόσα από πάνω :thumbsup:

z3 2.2
13-03-10, 01:02
much better!
το μελεταω

bimmer-corfu
13-03-10, 08:19
μπράβο Σταμάτη, κλείνει πολλά στόματα το συμπέρασμα της ανάλυσης

Kostas_1
13-03-10, 10:20
Εχει ακομη περιθωρια απο οτι δειχνει αρκετα. Μονο ο μόλυβδος ειδα ηταν λιγο ψηλα....

Μπραβο σου για την επιμονη παρα τη ταλαιπωρια που ειχε το θεμα

yannisv
13-03-10, 10:41
Μπράβο Σταμάτη!! Τελικά αξίζει να τα αλλάζουμε στα 10.000;

Stamatis
13-03-10, 10:44
Μια ερωτηση δεν εχετε κανει ακομα που ειναι η πιο σημαντικη.
Θα περιμενω λιγο ακομα και μετα θα σας πω αν πρεπει η δεν πρεπει να τα αλλαζουμε οταν ισχυει κατι.
Τι ομως;

Konstantinos
13-03-10, 13:07
Το board computer, τι άποψη έχει για όλα αυτά? Συμφωνεί με την πραγματικότητα? Θέλω να πω, καταλήγουμε στο ότι το μηχάνημα ξέρει πότε πρέπει να του αλλάξουμε λάδια, ή ο "μάστορας" που τα αλλάζει ανά 5-7-10.000 (και κονομάει από την τρέλα μας) ξέρει καλύτερα?

(τι κερδίζω?)

Stamatis
13-03-10, 13:19
Το board computer, τι άποψη έχει για όλα αυτά? Συμφωνεί με την πραγματικότητα? Θέλω να πω, καταλήγουμε στο ότι το μηχάνημα ξέρει πότε πρέπει να του αλλάξουμε λάδια, ή ο "μάστορας" που τα αλλάζει ανά 5-7-10.000 (και κονομάει από την τρέλα μας) ξέρει καλύτερα?

(τι κερδίζω?)

κερδισες. Την επομενη κερναω.

Οταν εκανα την αλλαγη μου εδειχνε περιπου 3000 χλμ υπολοιπο.
Αρα σορρυ γκαηζ για εμενα το θεμα λαδια τελειωνει και αρχιζει σε οτι μου λεει ο εγκεφαλος του αυτοκινητου.

Konstantinos
13-03-10, 13:34
Εγώ πάντως θα είχα έναν φόβο να το κάνω κανόνα πρωτού δοκιμάσω το ίδιο και με κάποιο άλλο λάδι. Να δω δηλαδή ότι δεν έτυχε να συμβαδίσει με αυτό το λάδι αλλά "νιώθει" και προσαρμόζεται αν του αλλάξεις τις συνθήκες, πχ αλλάξεις μάρκα λαδιού. Τότε θα μπορούσαμε να το κάνουνε πραγματικά κανόνα για όλους. (φυσικά αυτή τη στιγμή αποτελεί κανόνα για εσένα και τα συγκεκριμένα λάδια που βάζεις..)

Driver M
13-03-10, 14:10
Συγχαρητήρια snoopy για την όλη προσπάθεια και τα πολύ σημαντικά αποτελέσματα, που δείχνουν πολλά! Φαντάζομαι ότι πλέον, υπερβολικά συχνές αλλαγές κάθε 5-7.000 χλμ σε συμβατικούς κινητήρες, θα σταματήσουν για τους περισσότερους, και το όριο θα ανέβει, αν όχι στα χιλιόμετρα που λέει το obc, τουλάχιστον στα διπλάσια από αυτά. Εγώ πάντως, θα ανεβάσω το όριο κατά 5.000χλμ από τα +-12.000 που άλλαζα μέχρι πρότινος, χωρίς καμία ανασφάλεια πια. Πιστεύω επίσης, πως ό,τι λάδια και να είχες, δε θα είχαν πολύ μεγαλύτερη απόκλιση από το obc, οπότε δε θεωρώ τυχαίο το αποτέλεσμα, που αφορά μόνο τα fuchs που φόραγες, αλλά ενδεικτικό (με μια μικρή αυξομείωση), όλων των λαδιών αντίστοιχου ιξώδους και προδιαγραφών (longlife 04) γενικότερα.

Και το αλλαγή κάθε χρόνο, φαίνεται επίσης να καταρρίπτεται, αφού τα αποτελέσματα προτείνουν αλλαγή κάθε 18 μήνες. Να'σαι καλά που προσωπικά με γλίτωσες από κάποια έξοδα, αλλά κυρίως την ανασφάλεια της αλλαγής πάνω στο χρόνο ακριβώς!

NickE60
13-03-10, 14:22
Εγώ πάντως θα είχα έναν φόβο να το κάνω κανόνα πρωτού δοκιμάσω το ίδιο και με κάποιο άλλο λάδι. Να δω δηλαδή ότι δεν έτυχε να συμβαδίσει με αυτό το λάδι αλλά "νιώθει" και προσαρμόζεται αν του αλλάξεις τις συνθήκες, πχ αλλάξεις μάρκα λαδιού. Τότε θα μπορούσαμε να το κάνουνε πραγματικά κανόνα για όλους. (φυσικά αυτή τη στιγμή αποτελεί κανόνα για εσένα και τα συγκεκριμένα λάδια που βάζεις..)

Υποθέτω ότι το OBC λειτουργεί με δεδομένο ότι οι προδιαγραφές του λαδιού στον κινητήρα είναι σύμφωνες με τα συνιστώμενα από το εργοστάσιο. Πάντα συγκεκριμένος τύπος longlife αλλά και συγκεκριμένων εταιριών για τον M54! ...και για πολλά άλλα

bill_m3
13-03-10, 14:27
Μπράβο Σταμάτη!!

Εσείς που τα καταλαβαίνετε καλά :whistle: μήπως θα μπορούσατε να φτιάξετε ένα αρχείο, που να τα εξηγεί όλα αυτά για τα παιδιά που δεν καταλαβαίνουν τι λέει ???
:whistle::whistle::whistle:

alexm
13-03-10, 15:12
Σταματη εκανες αυτο που ηθελα να κανω εδω και πολυ καιρο και εγω προσωπικα σε ευχαριστω.
Προσωπικα εμπιστευομαι απολυτα το obc,μου εβγαλε αλλαγη λαδιων στους 23 μηνες με 3650 διανυθεντα χ.λ.μ.απο την προηγουμενη αλλαγη.

Stamatis
13-03-10, 16:24
Λοιπόν, επειδή πήρα αρκετά μηνύματα να δώσω ορισμένες διευκρινήσεις.

Προς Θεού μην νομίσετε ότι είμαι κανας ειδικός στο λάδι, ή ότι έχω κάποια παραπάνω επαφή με το αντικείμενο.
Ότι εξηγήσεις μου έστειλαν μεταφράζω (το τονίζω μεταφραζω, δεν είναι δικές μου απόψεις) και αν κάποιος έχει κάποια ενσταση, παρακαλώ να το πεί για να διαμορφώσω και εγώ άποψη για τι είναι όλα αυτά τα νέα πράγματα που έμαθα αυτές τις μέρες.

Αρχικά λοιπόν λένε, πως όλα δείχνουν πως το λάδι έχει 9.000 χιλιόμετρα και πως δουλεύει σε έναν κινητήρα που απο την ανάλυση των στοιχείων που βρήκαν στο λάδι έχει τα σωστά χιλιόμετρα ή ότι δεν έχει προβλήματα.

Σε ένα έντυπο που μου έχουν στείλει, για να καταλάβω τι κάνε η ανάλυση, έχουν βρεί λάδι των 7.000 χλμ απο έναν κινητήρα με 40.000 χλμ, όπου όμως αυτα τα στοιχεία που είχε μέσα έδειχναν πως ο κινητήρας σχεδόν σκορπάει τα πιστόνια του σε κάθε διαδρομή.

Υστερα μιλάνε για το TBN του λαδιού, το οποίο είναι στο 2.6 πράγμα που σημαίνει ότι έχει ακόμα ζωή καθώς το 1 δείχνει ότι είναι τελειωμένο.
Τέλος είδαν ότι το φιλτράρισμα του λαδιού είναι εξαιρετικό, καθώς τα στοιχεία που βρήκαν στο λάδι δείχνουν πως το φίλτρο κάνει καλά τη δουλειά του.
το ίδιο γίνεται και στο φιλτράρισμα του αέρα.

Το μόνο θέμα που βρήκαν είναι η υψηλή τιμή του μολύβδου, το οποίο σημαίνει ένα και μόνο πράγμα.
Καθώς το λάδι εκτός απο λιπαντικό είναι και απορρυπαντικό, έφερε μέσα του μόλυβδο, που καθώς δεν υπάρχει στα μέταλλα της μηχανής, σημαίνει πως μπήκε μέσα με τη βενζίνη.
Αρα... κακή βενζίνη. (δεν είναι καινούργιο αυτό).


Τονίζω πως αυτό το λάδι ΔΕΝ είναι γενικός κανόνας.
Μάθαμε για ΑΥΤΟ το λάδι, σε ΑΥΤΟΝ τον κινητήρα, με ΑΥΤΟΝ τον τρόπο λειτουργίας και συντήρησης.
Ο μόνος τρόπος να μάθει κάποιος αν κάνει καλά ή κακά που αλλάζει το λάδι του νωρίς η αργά είναι να ακολουθήσει την ίδια διαδικασία.

Την οποία διαδικασία πλέον την έμαθα καλά και μπορώ να βοηθήσω όποιον ενδιαφέρεται να κάνει το ίδιο, δίνοντάς του τα έντυπα και τις προφόρμες που χρειάστηκα ώστε να μην ταλαιπωρηθεί καθόλου στη διαδρομή.

Στη διάθεσή σας.

yannisv
13-03-10, 16:28
Μπράβο Σταμάτη για άλλη μια φορά!! Ευχαριστούμε για την πρωτοβουλία που πήρες καθώς είναι διαφωτιστική για όλους μας. :original: :thumbsup:

stratos
13-03-10, 16:28
Λοιπόν, επειδή πήρα αρκετά μηνύματα να δώσω ορισμένες διευκρινήσεις.

Προς Θεού μην νομίσετε ότι είμαι κανας ειδικός στο λάδι, ή ότι έχω κάποια παραπάνω επαφή με το αντικείμενο.
Ότι εξηγήσεις μου έστειλαν μεταφράζω (το τονίζω μεταφραζω, δεν είναι δικές μου απόψεις) και αν κάποιος έχει κάποια ενσταση, παρακαλώ να το πεί για να διαμορφώσω και εγώ άποψη για τι είναι όλα αυτά τα νέα πράγματα που έμαθα αυτές τις μέρες.

Αρχικά λοιπόν λένε, πως όλα δείχνουν πως το λάδι έχει 9.000 χιλιόμετρα και πως δουλεύει σε έναν κινητήρα που απο την ανάλυση των στοιχείων που βρήκαν στο λάδι έχει τα σωστά χιλιόμετρα ή ότι δεν έχει προβλήματα.

Σε ένα έντυπο που μου έχουν στείλει, για να καταλάβω τι κάνε η ανάλυση, έχουν βρεί λάδι των 7.000 χλμ απο έναν κινητήρα με 40.000 χλμ, όπου όμως αυτα τα στοιχεία που είχε μέσα έδειχναν πως ο κινητήρας σχεδόν σκορπάει τα πιστόνια του σε κάθε διαδρομή.

Υστερα μιλάνε για το TBN του λαδιού, το οποίο είναι στο 2.6 πράγμα που σημαίνει ότι έχει ακόμα ζωή καθώς το 1 δείχνει ότι είναι τελειωμένο.
Τέλος είδαν ότι το φιλτράρισμα του λαδιού είναι εξαιρετικό, καθώς τα στοιχεία που βρήκαν στο λάδι δείχνουν πως το φίλτρο κάνει καλά τη δουλειά του.
το ίδιο γίνεται και στο φιλτράρισμα του αέρα.

Το μόνο θέμα που βρήκαν είναι η υψηλή τιμή του μολύβδου, το οποίο σημαίνει ένα και μόνο πράγμα.
Καθώς το λάδι εκτός απο λιπαντικό είναι και απορρυπαντικό, έφερε μέσα του μόλυβδο, που καθώς δεν υπάρχει στα μέταλλα της μηχανής, σημαίνει πως μπήκε μέσα με τη βενζίνη.
Αρα... κακή βενζίνη. (δεν είναι καινούργιο αυτό).


Τονίζω πως αυτό το λάδι ΔΕΝ είναι γενικός κανόνας.
Μάθαμε για ΑΥΤΟ το λάδι, σε ΑΥΤΟΝ τον κινητήρα, με ΑΥΤΟΝ τον τρόπο λειτουργίας και συντήρησης.
Ο μόνος τρόπος να μάθει κάποιος αν κάνει καλά ή κακά που αλλάζει το λάδι του νωρίς η αργά είναι να ακολουθήσει την ίδια διαδικασία.

Την οποία διαδικασία πλέον την έμαθα καλά και μπορώ να βοηθήσω όποιον ενδιαφέρεται να κάνει το ίδιο, δίνοντάς του τα έντυπα και τις προφόρμες που χρειάστηκα ώστε να μην ταλαιπωρηθεί καθόλου στη διαδρομή.

Στη διάθεσή σας.

Σταμάτη ενδιαφέρομαι να το κάνω γιατί άργησα κατά την γνώμη μου. Έχω 9000 km και είμαι εγώ αυτός που επιμένω για αλλαγή στις 6-7000. αλλά το σύντομο χρονικό διάστημα που έμεινα Ελλάδα δεν μου έδωσε περιθώρια για αλλάγη. Το λάδι μου έχει ένα trackday και αρκετά πατήματα.

Θα χαιρόμουν πολύ να με ενημερώσεις για την διαδικασία και το κόστος

:thnx:

Nino
13-03-10, 16:42
Εγω θα προτεινα το εξης, στην επομενη συναντηση να βαλουμε ολοι απο δυο τρια ευρω και να στειλουμε δυο δειγματα απο οποια αυτοκινητα μελων θελετε αρκει το ενα να εχει αποκλειστικα λαδια bmw και το αλλο castrol ή οποιο αλλο επιλεγει.
Αφουν καταγραφουν τα στοιχεια του obd.
Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να "γκρεμισουμε" ή οχι καποιους μυθους.

NickE60
13-03-10, 16:43
Εγω θα προτεινα το εξης, στην επομενη συναντηση να βαλουμε ολοι απο δυο τρια ευρω και να στειλουμε δυο δειγματα απο οποια αυτοκινητα μελων θελετε αρκει το ενα να εχει αποκλειστικα λαδια bmw και το αλλο castrol ή οποιο αλλο επιλεγει.
Αφουν καταγραφουν τα στοιχεια του obd.
Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να "γκρεμισουμε" ή οχι καποιους μυθους.

Τα ΒMW castrol είναι....

Stamatis
13-03-10, 16:49
Σταμάτη ενδιαφέρομαι να το κάνω γιατί άργησα κατά την γνώμη μου. Έχω 9000 km και είμαι εγώ αυτός που επιμένω για αλλαγή στις 6-7000. αλλά το σύντομο χρονικό διάστημα που έμεινα Ελλάδα δεν μου έδωσε περιθώρια για αλλάγη. Το λάδι μου έχει ένα trackday και αρκετά πατήματα.

Θα χαιρόμουν πολύ να με ενημερώσεις για την διαδικασία και το κόστος

:thnx:

μπαίνεις στη σελίδα

https://www.blackstone-labs.com/

πατάς free test kit στην πρώτη σελίδα

συμπληρώνεις τα στοιχεία σου και περιμένεις.

Ερχεται ένα σετ, όπως αυτό που έχω βάλει παραπάνω (δωρεάν).
Περιέχει 2 μπουκάλια που μπαίνει το ένα μέσα στο άλλο, μια αποροφητική γάζα και ένα σακουλάκι.

Πας για αλλαγή λαδιών, αφού έχεις δουλέψει τον κινητήρα σου για 20 λεπτά ή για 50 χλμ, ποτέ ομως στο ρελαντί.
Μια κανονική πορεία.

Οταν αλλάζεις τα λάδια, δεν παίρνεις δείγμα ούτε απο την αρχή, ούτε απο το τέλος.
Στη μεση της ροής.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΛΑΔΙ ΚΑΙΕΙ όταν βγαίνει, θέλει ΠΡΟΣΟΧΗ, κράτα το μπουκαλάκι με τσιμπίδα ή γάντι.

Αφήνεις να κρυώσει και μετά το κλείνεις.

Αφού πάρεις το δείγμα με το άσπρο μπουκάλι, το κλείνεις καλά και το τυλίγεις με τη γάζα.
Υστερα το βάζεις στο σακουλάκι που κλείνει με ζιπερ και μετά όλα μαζί στο μαύρο κουτί.

Μέσα στο μαύρο κουτί συμπληρώνεις και βάζεις επίσης την φόρμα ανάλυσης που θέλεις.
Εσύ θα επιλέξεις τι θες, εγώ έβαλα όλο το σετ των αναλύσεων (στοιχεία, σωματίδια, υπόλοιπο ζωής και ανάλυση κινητήρα απο τα ιζήματα κτλ).
Μέχρι εδώ έχεις δώσει περίπου 40 δολλάρια.

Υστερα (για εμένα) παίρνεις τη DHL και τους λές ότι θες να στείλεις ΛΑΔΙ ΜΗΧΑΝΗΣ - ΔΕΙΓΜΑ- στην Αμερική και πως έχεις τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ για το Flash Point και την αερομεταφορά. (αυτά θα σου τα στείλω με email - μου τα έστειλαν αφού τα ζήτησα).
Ερχεται ο μάγκας με τα κίτρινα του σκας 75 ευρώ (γιατί ζήτησα super express door 2 door) έχει όμως και φτηνότερο πακέτο, απλά είχα τσαντιστεί με τα Ελληνικά ταχυδρομεία και δεν κρατιόμουν να πάρω αποτελέσματα.

Σε πολύ λιγες μέρες, σου έρχεται ένα mail που σου δείνει την ανάλυση.

Μην ξεχάσεις να ζητήσεις TBN όταν το κάνεις.

Η διαδικασία αν δεν είχαμε τα ελληνικά μαλακοδρομεία θα είχε τελειώσει σε λιγότερο απο 2 μέρες.

Οτι θες μου λές, όταν το αποφασίσεις.

Α μην ξεχάσω, θέλουν να γράψεις ακριβώς τι λάδι έχεις βάλει και τον τύπο κινητήρα καθώς και τα χιλιόμετρα για να βγάλουν τα universal values.
Δλδ να σου κάνουν σύγκριση για τον ΔΙΚΟ σου κινητήρα με το ΔΙΚΟ σου λάδι συγκριτικά με το πλήθως των άλλων που έχουν αναλύσει.

Οτι θες μου λες, αν ξέρω παραπάνω.


Εγω θα προτεινα το εξης, στην επομενη συναντηση να βαλουμε ολοι απο δυο τρια ευρω και να στειλουμε δυο δειγματα απο οποια αυτοκινητα μελων θελετε αρκει το ενα να εχει αποκλειστικα λαδια bmw και το αλλο castrol ή οποιο αλλο επιλεγει.
Αφουν καταγραφουν τα στοιχεια του obd.
Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να "γκρεμισουμε" ή οχι καποιους μυθους.

καλό είναι να έχουμε κάποια λάδια, δουλεμένα ή το τέλος της ζωής τους.
Υπάρχει κάποιος που να έχει ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα με τα λάδια του?
Πολλά σημαίνει πολλά, ας πούμε 10-15 χιλιάδες.

stratos
13-03-10, 16:55
Απίστευτη ενημέρωση και σε ευχαριστώ πολύ. Έχω ένα θέμα όμως. Τα λάδια μπορεί να μέινουν στο ράφι 10 μέρες πριν ξεκινήσουν για Αμερική. Υπάρχει πρόβλημα με αυτό?

Μπαίνω τώρα στο site να συμπληρώσω την φόρμα...

Stamatis
13-03-10, 16:56
Απίστευτη ενημέρωση και σε ευχαριστώ πολύ. Έχω ένα θέμα όμως. Τα λάδια μπορεί να μέινουν στο ράφι 10 μέρες πριν ξεκινήσουν για Αμερική. Υπάρχει πρόβλημα με αυτό?

Μπαίνω τώρα στο site να συμπληρώσω την φόρμα...

Κανένα απολύτως πρόβλημα.
Προσοχή μόνο θέλει να μην είναι ανοιχτό το μπουκάλι. Τίποτα άλλο.

Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον τα αποτελέσματά σου, μιας και το δικό σου είναι και -πειραγμένο- οπότε σίγουρα το γ@μήσι που πέφτει εκεί μέσα είναι στάνταρτ πρωκτικό σεξ, δεν είναι ιεραποστολικό με προφυλακτικό σαν το δικό μου...

stratos
13-03-10, 17:03
Αχαχαχαχα απίστευτος είσαι. Θα κάνω αλλαγή μόλις επιστρέψω οπότε θα αναμένουμε και νέα μου. Όταν χρειαστώ θα σου στείλω mail ή πμ για να μου δώσεις τις πληροφορίες που μου είπες.

stratos
13-03-10, 17:32
Μόλις έδωσα παραγγελία να μου στείλουν δειγματοληπτικό δοχείο. Η ανάλυση λαδιού Νο. 2 ξεκινά...

Stamatis
28-03-10, 23:54
@ στρατο
εχεις κατι νεωτερο απο το μετωπο;

update γενικης φυσης
μιλησα σημερα online με καποιον στο bimmerforums ο οποιος ειχε στην υπογραφη του πως ειναι certified bmw technician. Στο φορουμ εκεινο χαιρει ιδιαιτερης εκτιμησης και απο οτι ειδα οι συμβουλες που εχει δωσει ειναι ουσιαστικες.
Μετα απο μια ευχαριστη κουβεντα για λαδια κτλ μου ειπε πως το bc υπολογιζει τα διαστηματα αλλαγης διαβαζοντας τις τιμες
στροφες κινητηρα
θερμοκρασια λαδιου, νερου, περιβαλλοντος, αερα
χιλιομετρα κινησης (μωτ)
καταναλωσης
και ολικα χιλιομετρα
αν ειναι ετσι, που δεν αμφιβαλλω, τοτε ειναι ιδιαιτερα αξιοπιστο σαν ενδειξη το διαστημα που δινει.

Σε ερωτηση του τι γινεται στην Αμερικη με τις αλλαγες λαδιων η απαντηση ηταν πως υπαρχουν δυο κατηγοριες
οι θερμοκεφαλοι που αλλαζουν καθε 3.000 μιλια
και οι ληζερς που ενδεχομενως να γκρινιαζουν ακομα και αν η αλλαγη γινεται στα 10·000 μιλια.

Ποια αυτοκινητα ειναι πιο προσεγμενα;
Ολα τα 36Μ ειναι σε απιστευτη κατασταση.
Ολα τα 46Μ τα εχουν θερμοκεφαλοι ψειρες (σχεδον)

σειρες Χ και 7αρες επισκεπτονται το συνεργειο 5-6 φορες σε διαστημα 100.000 μιλια
ενω οι 5αρες και τα Ζ ειναι τα αυτοκινητα που κυριως κανουν σερβις εκτος εξουσιοδοτησης.

Σορυ για το τελευταιο που ειναι οφ τοπικ αλλα μου φανηκε παραξενο.

Αυριο θα ανοιξω νεο θρεντ να το κουβεντιασουμε εκει.

stratos
29-03-10, 00:25
Ανοίγω καινούριο thread

Stamatis
02-02-12, 08:47
Engine Flush - Το έκανα και αυτό.
 
Για πρακτικούς λόγους, παρόλο που ο έμπορος είχε κλείσει με έναν πελάτη το smart, πήγα και το πήρα πίσω.
Το γιατί το έκανα αυτό είναι μιά άλλη κουβέντα.
 
Εχοντας αποφασίσει λοιπόν να το κρατήσω μέχρι να -τα παίξει- αποφάσισα να του κάνω ένα πολύ καλό service και να θεωρήσω πως απο εδώ και εμπρός βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.
Το πήγα λοιπόν στο συνεργείο που εμπιστεύομαι και αφού του άλαξα αμορτισέρ με άλλα αισθητά πιό άνετα (ανταλλαγή με τα δικά μου με φίλο που τα ήθελε), αφού του έβγαλα το πρόγραμμα και πλέον δουλεύει 0.5 μέχρι 0.7 max, αφού κάναμε όλα τα σφιξίματα που είχα αποφασίσει ότι πρέπει να γίνουν, μπήκαμε στο χώρο του κινητήρα.
Αγόρασα απο προσφορά το ELF LLX 5-40 (έξι λίτρα) και το Mobil-1 0-40 πάλι τρία λίτρα. Επίσης πήρα και τρία φίλτρα ΜΑΝΝ.
Είχα στο ράφι ένα κουτί Amsoil engine flush απο παλιά παραγγελία που είχα κάνει και έτσι ακολουθήσαμε την παρακάτω διαδικασία.
Απο την τάπα του λαδιού, με τα παλιά λάδια μέσα, ρίξαμε το μπουκαλάκι στον κινητήρα.
Βγάλαμε την εξάτμιση μαζί με το σένσορα.
Κλείσαμε και δουλέψαμε για 10 λεπτά ρελαντί.
Εκανα μιά χαλαρή βόλτα περίπου 3 χιλιόμετρα με ελαφρά τουρμπίσματα.
Ο μαύρος καπνός έβγαινε κάργα.
Επέστρεψα πίσω και τραβήξαμε τα λάδια με την τρόμπα.
Ανοίξαμε το φίλτρο και βγάλαμε απο μέσα περίπου μισό ποτήρι μούργα.
Αλλάξαμε φίλτρο και γεμίσαμε με τα ELF.
Εκανα περίπου 20 χιλιόμετρα με ψηλές στροφές και επέστρεψα στο "νοσοκομείο".
Αδειάσαμε τα ELF και το φίλτρο.
Τα λάδια ήταν ήδη μαύρα (όχι μούργα, αλλά μαύρα).
Βάλαμε ξανά ELF τρία λίτρα και τα κράτησα για μια μέρα, όπου κινήθηκα για περίπου 50 χιλιόμετρα σε διάφορες συνθήκες.
Την επόμενη ξαναέβγαλα τα ELF και έβαλα τα Mobil.
Αυτό το τελευταίο δεν χρειαζοταν, αλλά το έκανα για το φόβο και μόνο.
Τα ELF βγήκαν χρυσαφί και ζωντανά, σαν καινούργια.
Τώρα με τα Mobil, το αυτοκινητάκι είναι σαν "καινούργιο".
Διαφορά δεν είδα, ούτε στην απόκριση, ούτε πουθενά.
Χάρηκα όμως που βγήκε απο μέσα όλη αυτή η μαυρίλα.
Κράτησα δυό δείγματα, ένα απο τα πρώτα ELF και ένα απο τα δεύτερα και τα έστειλα έξω για την γνωστή διαδικασία της ανάλυσης (θα ποστάρω αποτελέσματα όταν τα έχω).
Το συνολικό κόστος ήταν έξι μπουκάλια λάδι (τα φτηνότερα που μπορείς να βρείς με την προδιαγραφή του κινητήρα σου) και ένα Amsoil.
Βαριά 50 ευρώ μαζί με τα φίλτρα τους. (χωρίς τελικά λάδια - που έτσι και αλλιώς τα βάζεις)
Είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 
υ.γ - ο κινητηρας αυτος εχει 45.000 χλμ και αλλαζει λαδια καθε 5.000.

friendgr
04-08-13, 17:38
Τώρα πηρα χαμπάρι το θέμα....

Τι έγινε; έκανε κανείς άλλος την ανάλυση;

GiannisK.
11-09-13, 15:46
Συγνωμη αν εχει ξαναερωτηθει αλλα μου φαινεται καπως δυσκολο να το βρω το ερωτημα...

Λαδι μοτοσυκλετων, σε αυτοκινητο, κανει ή οχι?

Εχω συγγενη με συνεργειο μοτοσυκλετων που μεσα εχει ολοκληρες κουτες με Motul 10w40 (τα νουμερακια που βαζω κ εγω στο μπεμβεδακι) και μπορω να τα παρω και να τα βαλω ετσι απλα χωρις ουτε μισο ευρω. Κανουν τετοια λαδια για αυτοκινητο ή αλλαζουν καποια χαρακτηριστικα?

BILL007
11-09-13, 15:49
Αυτά τα 10-40 που λες τα Motul τι κωδικό έχουν? 6100?

GiannisK.
11-09-13, 15:56
Ειμαι σχεδον σιγουρος πως ειναι 5100... εχουν και εικαστικο με μηχανη απ'εξω.

BILL007
11-09-13, 16:01
Για αυτοκίνητο είναι τα 6100...

Απο το site της Motul



Is there a difference between motorcycle oil and engine oil?

Most modern 4-stroke motorcycles have their engine, gearbox and wet clutch combined together in the same unit and as a result all three components are lubricated by the same common lubricant.
Technical constraints for the 4-stroke engine, gearbox and clutch are very much different so the 4-stroke motorcycle lubricant must meet all of these: from Fuel Economy and high temperature stability for the engine - to shear stability for the gearbox - to anti-slip properties for the clutch!
Japanese Original Equipment Manufacturers (OEMs) are members of the Japanese Automotive Standards Organization, (JASO) who have drawn up specifications to avoid clutch slip problems and require motorcycle oils to have a given level of performance. These are referred to as JASO MA and JASO MB standards with different levels of friction to address these clutch requirements. All products in Motul 's 4-stroke motorcycle lubricant ranges are fully compliant with these JASO standards.
In a passenger car, the engine is separated from the gearbox and the clutch hence different lubricants are used which are specific for each mechanical component. For example, the engine oil in a passenger car can be formulated with a variety of friction modifier additives to achieve fuel economy benefits without causing any compatibility problem with the clutch. The gearbox lubricant is also specifically formulated to resist the very high shearing and contact pressures found when the gears are in operation.
This is why Motul are offering specific products for individual applications: whether it’s for your 4-stroke motorcycle or passenger car. By choosing the right product, you’re ensuring that the mechanical components of your bike or car are protected by a dedicated lubricant meeting the technical requirements set out by the Original Equipment Manufacturers.

και εδώ έχει και άλλες ερωτήσεις https://www.motul.com/gb/en/community

PANOS-E60
11-09-13, 20:28
παιδια το θρεντ ειναι αξιολογο, ας μην γραφουμε οφ τοπικ. :thnx:

dreamer
07-06-23, 07:40
παιδες, στο ε87 μου δνε εχει οργανο θερμοκρασιας λαδιου. πως μπορω να μαθω ενα απλο πραγμα,ποτε πιανει θερμοκρασια το λαδι μου, ποτε ζεσταινεται δλδ.? αυτο που σκεφτηκα ειναι οτι επειδη εχω ψηφιακο μετρητη της σταθμης,οταν μετα απο καποια χιλιομετρα καπου στα 5,με αφηνει να τα μετρησω οτι ειναι και η ενδειξη οτι εχουν πιασει θερμοκρασια.

Stamatis
07-06-23, 09:21
Δεν ξερω πως το υπολογιζει, αλλα θα διαβασω το tis και θα σου πω. Λογικα αισθητηρα θερμοκρασιας εχει, ειναι βασικη παραμετρος… θα ενημερωσω.

Stamatis
07-06-23, 11:29
Οταν σε αφηνει να το μετρησεις ειναι σε θερμοκρασια λειτουργιας. Επισημο.

dreamer
09-06-23, 07:36
τελικα αυτη η στιγμη,metrvntaw, ειναι μετα απο 5-6 χιλομετρα και περιπου 15' λειτουργιας του κινητηρα.