PDA

Επιστροφή στο Forum : Iphone 5 Vs Android mobiles



bill_m3
12-09-12, 20:27
Ειμαι πλεον ησυχος,απο αυτα που ειδα δεν χρειαζεται να αλλαξω το 4ς

Μία από τα ίδια!!

Αυτό μάλιστα !!!!
https://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2012/09/img0487.jpg

είναι το ipod !!

Driver M
12-09-12, 20:28
Αρκετα κατωτερο των προσδοκιων.

Περιμενα κατι πιο ανταγωνιστικο ως προς τα specs απο την apple, αλλα πλεον τα top android παιζουν εντελως μονα τους.

BILL007
12-09-12, 20:32
Αρκετα κατωτερο των προσδοκιων.

Περιμενα κατι πιο ανταγωνιστικο ως προς τα specs απο την apple, αλλα πλεον τα top android παιζουν εντελως μονα τους.

Eγω δεν περίμενα κάτι πιο ανταγωνιστικό ως προς τα specs...:D:D:D

Αndroid rulez...

https://1.bp.blogspot.com/-uHl5Ev1MoCA/TwIg4IDcotI/AAAAAAAAAjc/FL0yLOWA4qI/s1600/AppleHaters2.png

Stathis
12-09-12, 20:38
το ios ειναι bmw, το android ειναι audi...thumb

stef
12-09-12, 20:47
το ios ειναι bmw, το android ειναι audi...thumb

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!

Driver M
12-09-12, 20:55
Eγω δεν περίμενα κάτι πιο ανταγωνιστικό ως προς τα specs...:D:D:D

Αndroid rulez...

https://1.bp.blogspot.com/-uHl5Ev1MoCA/TwIg4IDcotI/AAAAAAAAAjc/FL0yLOWA4qI/s1600/AppleHaters2.png

Εγω να σου πω την αληθεια περιμενα.
Γιατι ουσιαστικα εχουμε να κανουμε μ'ενα κινητο με specs galaxy s2 σε τιμη ανωτερη του s3.

Γενικα οποιος ξερει απο τεχνολογια και θελει ο,τι καλυτερο, παει με κλειστα ματια προς s3, one x και τα νεα android μεγαθηρια που ερχονται, η ακομα και προς nokia 920 που φαινεται πολυ καλο.
Οποιος απλα εχει συνηθισει το ios η δεν εχει ασχοληθει με αλλα λειτουργικα ωστε να εχει μετρο συγκρισης, μενει στο iphone.
Αυτο ομως δε σημαινει οτι η apple δεν θα επρεπε να προσφερει κατι καινοτομο ως ενδειξη σεβασμου προς τους αγοραστες της.

Η απουσια του Jobs εχει αρχισει να φαινεται.

bill_m3
12-09-12, 20:57
το ios ειναι bmw, το android ειναι audi...thumb

Ναι αλλά όλοι με audi θα καταλήξουμε!!!!!
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Samaro
12-09-12, 21:11
Ναι αλλά όλοι με audi θα καταλήξουμε!!!!!
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:
Μας πέρασε και στο DTM ! :th_Laie_67-1:

bimmer-corfu
13-09-12, 08:43
εγω περιμένω σχόλια απο το γιατρό (Χρήστο) που για την ώρα έμεινε μόνο στη παρουσίαση.

Γνώμη μου είναι ότι εμφανισιακά και μόνο τα σπάει.
Καλύτερα μια ωραία γυναίκα που δεν κανει τίποτα παρά μια ζάμπα που πλένει και σκουπίζει όλη μέρα. Το ίδιο ισχύει και για τα αμάξια κυρίες και κύριοι....

Samaro
13-09-12, 08:57
εγω περιμένω σχόλια απο το γιατρό (Χρήστο) που για την ώρα έμεινε μόνο στη παρουσίαση.

Γνώμη μου είναι ότι εμφανισιακά και μόνο τα σπάει.
Καλύτερα μια ωραία γυναίκα που δεν κανει τίποτα παρά μια ζάμπα που πλένει και σκουπίζει όλη μέρα. Το ίδιο ισχύει και για τα αμάξια κυρίες και κύριοι....

Πέτρο,
ακόμα καλύτερα είναι μια γυναίκα που όλη μέρα πλένει και σκουπίζει , αλλά και όλο το βράδυ σε ξεζουμίζει !

Αλλωστε " σβησθείσης της λυχνίας πάσα γυνή ομοία " :th_Laie_67-1:

bimmer-corfu
13-09-12, 09:20
Καλα τα λες αλλα τα ανταγωνιστηκα ειναι πλαστικουρες ρε γμτ. Καλα τηλεφωνα ομως ειναι σιγουρα

Nino
13-09-12, 11:26
Η εικόνα ενός προϊόντος Του πόσο δυνατή είναι δηλαδή κρίνεται και απο τις αντιγραφές του, πρόκειται ποτέ στο βενζινάδικο στο κιατο οι τσιγγάνοι να πουλάνε μαϊμού galaxy s3 give me a break 4μιση γκομενες έχουμε βγανει με αιφονι 4s πάνω στο τραπέζι στην καφετέρια

και εγω ο παπαρας το κραταω στη τσεπη...:hystericalbs1:

edit. μεχρι να αποδείξει η ios 6 την "αξια" της θα ακολουθω την σοφη προεδρικη συμβουλη!!
<οτι δουλευει δεν το πειραζουμε>

330Ci
13-09-12, 13:11
Μιλας για μτχ ή για καινουρια??

Τα μτχ γιατι το σκέφτομαι... :)


Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

Driver M
13-09-12, 13:31
Καλα τα λες αλλα τα ανταγωνιστηκα ειναι πλαστικουρες ρε γμτ. Καλα τηλεφωνα ομως ειναι σιγουρα
To htc one x το'χεις δει?
Το razr της motorola που είναι από πολυκαρβονικό υλικό?

Μόνο πλαστικούρες δεν τα λες μιας και σε ποιότητα είναι μακράν ό,τι καλύτερο υπάρχει στην αγορά.

Τα Iphones ήταν πολύ όμορφα κινητά, αλλά το τελευταίο έτσι που το μακρύνανε χωρίς να το φαρδύνουν καθόλου, είναι πλέον σαν τηλεκοντρόλ.

Samaro
13-09-12, 15:02
και εγω ο παπαρας το κραταω στη τσεπη...
.................

O χάντες είναι και ομορφόπαιδο ρε ! :)

bimmer-corfu
13-09-12, 15:05
htc one x είχα και έπαιζα απο 16 έως 19/9 και το samsung απο 10 έως 17/9

Driver M
13-09-12, 15:11
Και το βρήκες το Χ πλαστικούρα?

andreas72
13-09-12, 15:53
πειτε ρε παιδια εσεις που ξερετε τι κανει το νεο ι-φοουν που δε μπορει να κανει το προηγουμενο να μαθαινουμε και μεις.!

Bellof-3
13-09-12, 15:59
κανει 700 ευρω και μπορει να κανεις παραγματα που κανει ενα τηλεφωνο των 300 ευρω... μονο για μοστρα ειναι...

Stradale
13-09-12, 16:08
Α ρε jobs λέω εγω... Είχε πει όταν παρουσίασε το πρώτο iPhone ότι θα κυριαρχήσει στην αγορα για 5 χρονια, και όντως έτσι έγινε. Είμαστε στον 6 και μάλλον έχασε τα σκήπτρα..

Κατα τα αλλα 4S και τα μυαλά στα μιξερ. Μισω τις γκουμουτσες μου έχουν γίνει πλέον τα κινητά. Το 4ρι ειναι πως να το πω, διαχρονικό σαν 46ρι Μ3.:D

bimmer-corfu
13-09-12, 16:52
Και το βρήκες το Χ πλαστικούρα?

Σε σχέση με iphone ναι.
Αυτό που μου άρεσε ήταν η μεγάλη οθόνη τους και η ταχύτητα που έβγαζε φωτογραφίες το samsung (δεν έβγαλα με το HTC). Τράβαγε τόσο γρήγορα που νόμιζες ότι έχει χαλάσει, ακαριαία μιλάμε!
Επίσης, του HTC η οθόνη είχε καλύτερα χρώματα απο το samsung.

bill_m3
13-09-12, 17:35
Το 99% αυτών που πήραν iphone και το δούλεψαν λίγο καιρό, δεν το αλλάζουν με τίποτα!!

Προσωπικά μόνο έναν ξέρω, αλλά αν σας πω ποιος, τότε δεν θα μετράει, το όνομα αυτού σκανια (Θάνος) :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

gant
13-09-12, 17:40
Σιχαίνοναι αφάνταστα το itunes, λόγω ipod που έχω στο αμάξι συνδεδεμένο μόνιμα στο dynavin.
Android rules. Με το HTC κάνω όμορφα απλά και γρήγορα ότι θέλω. Χώρια το τεράστιο μαρκετ που συνεχώς αυξάνει. thumb

Bellof-3
13-09-12, 17:42
Eιναι εξαιρετικα ευχρηστο, δε διαφωνουμε... και πανεμορφο, επισης δε διαφωνουμε...

αλλα ρε φιλε ενας μεσος χρηστης, τι θα κανει με το iphone που δε θα το κανει με ενα τηλεφωνο του τυπου HTC One V που κανει 300 ευρω αντι για 700?

Leonidas_E39
13-09-12, 18:11
Το 99% αυτών που πήραν iphone και το δούλεψαν λίγο καιρό, δεν το αλλάζουν με τίποτα!!

Προσωπικά μόνο έναν ξέρω, αλλά αν σας πω ποιος, τότε δεν θα μετράει, το όνομα αυτού σκανια (Θάνος) :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:


Και ο Θωμας το εστειλε για το Blackberry Βασίλη .

Stathis
13-09-12, 18:12
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/530157_10151078400948233_1081545030_n.jpg

Driver M
13-09-12, 18:27
Σε σχέση με iphone ναι.
Αυτό που μου άρεσε ήταν η μεγάλη οθόνη τους και η ταχύτητα που έβγαζε φωτογραφίες το samsung (δεν έβγαλα με το HTC). Τράβαγε τόσο γρήγορα που νόμιζες ότι έχει χαλάσει, ακαριαία μιλάμε!
Επίσης, του HTC η οθόνη είχε καλύτερα χρώματα απο το samsung.
Τι να πω, γούστα είναι αυτά.
Δεν έχει κυκλοφορήσει το 5 ακόμα ώστε να γίνει άμεση σύγκριση, πάντως θεωρώ το X με διαφορά καλύτερο ποιοτικά από όλα τα προηγούμενα i phones.
Κι επίσης, στην ποιότητα παίζει ρόλο και η αντοχή, και κάθε πέσιμο για το i phone είναι εν δυνάμει καταστροφικό αφού το γυαλί σπάει για πλάκα, όταν τα περισσότερα κινητά της αγοράς θα είχαν το πολύ κάποιες γρατζουνιές.
Επίσης, το αντιχαρακτικό γυαλί των Ι χαράζει πολύ πιο εύκολα από τα gorilla glass του ανταγωνισμού.

Αλλά δεν λέω, από ομορφιά μια χαρά ήταν τα προηγούμενα Ι.
Το τελευταίο όμως είναι υπερβολικά μακρόστενο και όπως και να το κάνουμε, ένα σχέδιο που είναι σχεδόν απαράλλακτο 5 χρόνια στην αγορά κάποια στιγμή πλέον καταντά τετριμμένο.

Φυσικά, κάποιος που έχει αγοράσει ένα κάρο εφαρμογές για τα προηγούμενα I phones και δεν θέλει να χάσει τόσα λεφτά, αλλά κι έχει συνηθίσει το ios, είναι λογικό να παραμείνει στην apple.
Αλλά κάποιος που διαθέτει αυτή τη στιγμή ένα μεγάλο ποσό για κινητό και θέλει απλά το καλύτερο, δεν έχει κανένα λόγο να πάει στο i και όχι σε κάποιο 4πύρηνο android,
Τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο προφανή λόγο.

bimmer-corfu
13-09-12, 19:09
Τι να πω, γούστα είναι αυτά.
Δεν έχει κυκλοφορήσει το 5 ακόμα ώστε να γίνει άμεση σύγκριση, πάντως θεωρώ το X με διαφορά καλύτερο ποιοτικά από όλα τα προηγούμενα i phones.
Κι επίσης, στην ποιότητα παίζει ρόλο και η αντοχή, και κάθε πέσιμο για το i phone είναι εν δυνάμει καταστροφικό αφού το γυαλί σπάει για πλάκα, όταν τα περισσότερα κινητά της αγοράς θα είχαν το πολύ κάποιες γρατζουνιές.
Επίσης, το αντιχαρακτικό γυαλί των Ι χαράζει πολύ πιο εύκολα από τα gorilla glass του ανταγωνισμού.

Αλλά δεν λέω, από ομορφιά μια χαρά ήταν τα προηγούμενα Ι.
Το τελευταίο όμως είναι υπερβολικά μακρόστενο και όπως και να το κάνουμε, ένα σχέδιο που είναι σχεδόν απαράλλακτο 5 χρόνια στην αγορά κάποια στιγμή πλέον καταντά τετριμμένο.

Φυσικά, κάποιος που έχει αγοράσει ένα κάρο εφαρμογές για τα προηγούμενα I phones και δεν θέλει να χάσει τόσα λεφτά, αλλά κι έχει συνηθίσει το ios, είναι λογικό να παραμείνει στην apple.
Αλλά κάποιος που διαθέτει αυτή τη στιγμή ένα μεγάλο ποσό για κινητό και θέλει απλά το καλύτερο, δεν έχει κανένα λόγο να πάει στο i και όχι σε κάποιο 4πύρηνο android,
Τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο προφανή λόγο.

σωστό αυτό με την οθόνη, η Αγγλίδα που είχε το Samsung μου έλεγε ότι το πήρε και γιατί είχε βαραθεί να σπάει η οθόνη στα iphone που είχε

Straight six
13-09-12, 19:26
τα iphone περαν του σταθερου λειτουργικου και της πολυ καλης οθονης -που ομως τα πολυ καλα σονυ εχουν πολυ καλυτερη οθονη - δεν εχουν τιποτα μα τιποτα να δωσουν...εξωφρενικες τιμες για μοστρα...ενα iphone δεν συγκρινεται με ενα καλο αντροιντ....ενα κορυφαιο εχ-περια ή γκαλαξυ ριχνει για πλακα στο iphone...κινητο που ξεκιναει απο τα 500ε και δεν εχει ρυθμισες για την καμερα ή ραδιοφωνο ειναι απλα τραγικο..ωραια η apple εχει βρει μια πλατφορμα εντελως διαφορετικη απο των υπολοιπων και διαφοροποιηται σε μεγαλο βαθμο αλλα μην τρελαθουμε και τελειως...valye for money απλα δεν υπαρχει....πανακριβα για το τιποτα...αυτος που κοιταει τα σπεκς δεν παιρνει iphone...ηταν λογικο το 3gs να κανει ακομα και σημερα 350ε !!!!! καινουργιο οταν ειναι ξεπερασμενο και στην εποχη του δεν ειχε μπροστινη καμερα αλλα ειχε το w890i που ειχε κουμπακια????
το αλλο που δεν μπορεις να στειλεις φωτο με το μπλε δοντι σε αλλης μαρκας συσκευες???? κουφα πραματα για λεφτα τετοιου μεγεθους...οσο ωραιο ντιζαιν να εχει και ομορφο UI τα λεφτα αυτα δεν τα αξιζει και το θεωρω εντελως κοροιδια γιατι απλα και μονο η apple ετυχε να εχει καλο μαρκετινγκ και επιασε...και στο κατω κατω για οσους ξερουν η καμερα και η οθονη του 5 ειναι σχεδιασμενες απο τη σονυ...αλλο κουφο και αυτο.....αντικειμενικα πολυ ωραια κινητα αλλα οχι και 600 και 700 ευρω....το κεφαλι μου ρεεεεεεεε!!!!!!!....που ελεγε και ο γεωργιου.......

bimmer-corfu
13-09-12, 19:32
σίγουρα δεν υπάρχει value for money, επίσης πολλές συσκευές έχουν επεξεργαστές samsung

όμως τα έχει καταφέρει η apple να πουλαει σα τρελή, εδώ λεει ότι το iphone 5 θα αυξήσει το ΑΕΠ των ΗΠΑ κατά 0,5% https://www.tovima.gr/finance/article/?aid=474665

ίσως και όλος αυτός ο πόλεμος κάθε φορά που βγαίνει ένα iphone να της κάνει καλό αντί κακό

Nino
13-09-12, 20:26
τα χουμε πει δεκαδες φορες...
ενα προιον εχει target group και συνθηκες χρησης, οπως στα αμαξια δεν μπορεις με m να πας off road ετσι και στα κινητα.
Εμεις λιγο τα εχουμε ισοπεδωσει ολα, το iphone δεν σχεδιαστηκε για μαθητες γυμνασιου ουτε εκει απευθυνεται.
Οπως τα αμαξια ετσι και τα κινητα αποτελουν ως ενα βαθμο status symbol.
Ειναι καλα κινητα τα iphone?
οι χρηστες του μηλου δυσκολα το αλλαζουν, εχει καλυτερα κινητα?
σαφως υπαρχουν πολυ καλυτερα και αρκετα φθηνοτερα, οπως βεβαια και αυτοκινητα και αν διατηρησουμε αυτη την λογικη τοτε η bmw στα χαμηλα κυβικα δεν θα επρεπε να πουλαει ουτε ενα αμαξι.

Driver M
13-09-12, 21:14
Eιναι εξαιρετικα ευχρηστο, δε διαφωνουμε... και πανεμορφο, επισης δε διαφωνουμε...

αλλα ρε φιλε ενας μεσος χρηστης, τι θα κανει με το iphone που δε θα το κανει με ενα τηλεφωνο του τυπου HTC One V που κανει 300 ευρω αντι για 700?
Mεταξύ μας, και το one V είναι πανάκριβο γι'αυτά που προσφέρει.
Στα λεφτά αυτά είναι απαράδεκτο να μην είναι τουλάχιστον διπύρηνο.

Με 50 ευρώ παραπάνω παίρνεις S2 ή nexus που κάνουν πραγματικά παπάδες.
Ακόμα και το πιο φτηνό xperia sole είναι πολύ καλύτερο.

Bellof-3
14-09-12, 01:10
Mεταξύ μας, και το one V είναι πανάκριβο γι'αυτά που προσφέρει.
Στα λεφτά αυτά είναι απαράδεκτο να μην είναι τουλάχιστον διπύρηνο.

Με 50 ευρώ παραπάνω παίρνεις S2 ή nexus που κάνουν πραγματικά παπάδες.
Ακόμα και το πιο φτηνό xperia sole είναι πολύ καλύτερο.

με πολυ προχειρο ψαξιμο εβαλα ενα των 300 ευρω στην τυχη... δεν εχω smartphone και δε σκοπευω να παρω συντομα, γιατι πολυ κακος χρηστης του τηλεφωνου απο αποψη προσοχης... οποτε δεν ξερω ακριβως τι παιζει με την αγορα... εχει ο πατερας μου iphone (ποτε δεν καταλαβα τι του χρειαζεται) και οτι εχω δει απο κινητα φιλων...

με 700 ευρω παιρνεις υπολογιστη παντως... μπορεις να παρεις ενα εξαιρετικο λαπτοπακι που να κανει τα παντα... κριμα δεν ειναι να τα δωσεις για ενα τηλεφωνο?

Χρίστος
14-09-12, 02:40
Eιπα να μη γραψω αν ειναι να υπερασπιστω καποια πλευρα.

Σε γενικες γραμμες λοιπον.

Ο κολλημενος δεν αλλαζει.
Ο απλος χρηστης ΟΤΙ και να παρει, τη δουλεια του θα τη κανει.
Ο ποιο ψαγμενος χρηστης ξερει τα + και - και διαλεγει αναλογα.
Καλυτερο δεν υπαρχει.Εγω γουσταρω recaro μπανιερα και ο διπλανος μου θερμενομενο jaguar...


Αν το παρον θεμα κρατηθει θα επανελθω μονο οταν εχω στα χερια μου το 5.

DaywalkeR
14-09-12, 09:00
Όλες αυτές οι συσκευές πολυμέσων έχουν τα καλά τους και τα κακά τους. Το μοναδικό όμως πραγματικό γεγονός είναι ότι κανένα δεν κάνει άριστα αυτό το οποίο λέει η ονομασία τους ότι κάνουν.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ!!!
Ένα τηλέφωνο θα έπρεπε να έχει κεραία αρκετά δυνατή ώστε να έχει σήμα παντού, να έχει μεγάλη αυτονομία μπαταρίας και να μην σε αφήνει ποτέ ξεκρέμαστο. Επίσης θα πρέπει να είναι εύχρηστο από μόνο του και να μην χρειάζεται 500 εφαρμογές για να μπορείς να το λειτουργήσεις.
Δυστυχώς όλα τα σύγχρονα τηλέφωνα είναι "toys for big boys" και κανένα δεν κάνει σωστά και άριστα αυτό που θα έπρεπε να κάνει, να είναι δηλαδή κινητό τηλέφωνο όπως τα παρακάτω...

https://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQpnLorBCTnLaXjuUc--Wi9ADPIFT6dfrybk0c5vm878yjStzEHXo9UHa4A

ή

https://www.google.gr/url?source=imglanding&ct=img&q=https://nokiamuseum.info/wp-content/uploads/2012/06/Nokia-6310-gold-and-silver.jpg&sa=X&ei=1NRSUPrqC4Xtsgarz4HQCg&ved=0CAoQ8wc&usg=AFQjCNHHiOgKgJudPsZN8U3qNrMq7HCeGg

katsaraios
14-09-12, 09:00
οι αμερικλανοι εφτιαξαν το θεμα με το ξυπνητηρι???:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

gyiama
14-09-12, 09:15
Όλες αυτές οι συσκευές πολυμέσων έχουν τα καλά τους και τα κακά τους. Το μοναδικό όμως πραγματικό γεγονός είναι ότι κανένα δεν κάνει άριστα αυτό το οποίο λέει η ονομασία τους ότι κάνουν.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ!!!
Ένα τηλέφωνο θα έπρεπε να έχει κεραία αρκετά δυνατή ώστε να έχει σήμα παντού, να έχει μεγάλη αυτονομία μπαταρίας και να μην σε αφήνει ποτέ ξεκρέμαστο. Επίσης θα πρέπει να είναι εύχρηστο από μόνο του και να μην χρειάζεται 500 εφαρμογές για να μπορείς να το λειτουργήσεις.
Δυστυχώς όλα τα σύγχρονα τηλέφωνα είναι "toys for big boys" και κανένα δεν κάνει σωστά και άριστα αυτό που θα έπρεπε να κάνει, να είναι δηλαδή κινητό τηλέφωνο όπως τα παρακάτω...

https://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQpnLorBCTnLaXjuUc--Wi9ADPIFT6dfrybk0c5vm878yjStzEHXo9UHa4A

ή

https://www.google.gr/url?source=imglanding&ct=img&q=https://nokiamuseum.info/wp-content/uploads/2012/06/Nokia-6310-gold-and-silver.jpg&sa=X&ei=1NRSUPrqC4Xtsgarz4HQCg&ved=0CAoQ8wc&usg=AFQjCNHHiOgKgJudPsZN8U3qNrMq7HCeGg
Καμία φορα λες και σωστά πραγματα ρε!!! Τα καλύτερα τηλ εβερ 6110 6210 τελος

fast-enough
14-09-12, 09:21
Εγώ θα έλεγα πως είμαι σχετικά προβληματισμένος.
Ξεκινώντας από το πρώτο iphone 2G το οποίο ήταν πραγματικά μπροστά από όλα τα άλλα τότε, μετά πήγα στο 3G και αργότερα στο 3GS.
Αν και είχα αγοράσει αρκετές εφαρμογές, αποφάσισα πριν από 2 χρόνια να αγοράσω το Galaxy S.
Στην αρχή ήμουν ικανοποιημένος με την αγορά του, μου άρεσε στη χρήση, κυρίως διότι ήταν πλήρως παραμετροποιήσιμο.
Βέβαια, στην συνέχεια το έκανα root, του πέρασα διάφορες custom roms και γενικά ψαχνόμουν στον ελάχιστο πλέον ελεύθερο χρόνο μου.
Τελικά, μετά από 20 μήνες συμβίωσης και χρήσης, βαρέθηκα.
Βαρέθηκα να χρειάζεται να κάνω factory resets γιατί κόλλαγε και γινόταν αργό, βαρέθηκα να ψάχνω να βρω την καλύτερη rom, βαρέθηκα να αλλάζω 2 μπαταρίες σε μια μέρα.
Επέστρεψα λοιπόν στο 4S.
Ναι, μου λείπουν πολλά πράγματα από το Android, ναι, θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη οθόνη και ίσως λίγο μικρότερο βάρος.
Κατά τα άλλα, το 4S είναι πια το εργαλείο μου, που το χρησιμοποιώ κυρίως για την εργασία μου και ότι θέλω το κάνει απροβλημάτιστα.
Ίσως τα νεότερα Galaxy (και αναφέρομαι κυρίως στο s3) να είναι πραγματικά καλύτερα. Ίσως να μη χρειάζεται να σκαλίζεις όλη την ώρα.
Όμως δεν έχω πια την πολυτέλεια να δώσω 7 κατοστάρικα για να δοκιμάσω το "καλώς έχειν" ή όχι.
Για μένα αυτή ήταν η ειδοποιός διαφορά. Η απροβλημάτιστη χρήση.

ntinos
14-09-12, 09:22
facetime εχει αλλο τηλεφωνο εκτος απο το αηφονι ?

Μαλλον ειναι ενας απο τους λιγους λογους που δεν το αλλαζω

Ptboul
14-09-12, 09:36
facetime εχει αλλο τηλεφωνο εκτος απο το αηφονι ?

Μαλλον ειναι ενας απο τους λιγους λογους που δεν το αλλαζω

Έχει και η android, αλλά σκέψου να ξέρει η γυναίκα ότι είσαι δουλειά, κ να σε δει ξαπλωμένο με την γκόμινα στο σαλέ.

Μπλουτουθ στο αμάξι κ βιντεοκλήσεις μπορούν να σε καταστρέψουν.

Thomelef
14-09-12, 09:38
Καλο τηλ, ειναι αυτο που κανει καλυτερα την δουλεια μας...
Σε ολες τις μαρκες υπαρχουν υπερ και κατα. Δεν χρειαζεται να απαξιωνουμε τις αλλες μαρκες, αλλα πως να το κανουμε ρε αδερφε...αν δεν ειναι ΒΒ το πραμα, μλνο για τα μπαζα μπορει να ειναι...


Χαχαχαχαχα...

S8N
14-09-12, 10:47
Έχοντας δεινοπαθήσει με smartphones που έτρεχαν σε περιβάλλον Windows, έχω βρει την υγειά μου με όσα τρέχουν android. Μέχρι σήμερα μόνο HTC είχα και ειλικρινά δε θα το άλλαζα με κανένα i-phone. Πρόσφατα είχα την ευκαιρία να παίζω και με το Galaxy S3 ενός καλού φίλου κι έμεινα άφωνος από τις δυνατότητές του αλλά και το αναβαθμισμένο λειτουργικό.

Δέχομαι ότι το ios είναι πιο σταθερό και απροβλημάτιστο, αλλά το να δώσω 700 ευρώ για μια κινέζικη συσκευή υποδεέστερη από άποψης hardware των ανταγωνιστικών μόνο και μόνο επειδή έχει γίνει fashion item ή fashion statement, ακούγεται ματαιόδοξο. Το ίδιο ισχύει και για το νέο i-pad.

Driver M
14-09-12, 12:48
Εγώ θα έλεγα πως είμαι σχετικά προβληματισμένος.
Ξεκινώντας από το πρώτο iphone 2G το οποίο ήταν πραγματικά μπροστά από όλα τα άλλα τότε, μετά πήγα στο 3G και αργότερα στο 3GS.
Αν και είχα αγοράσει αρκετές εφαρμογές, αποφάσισα πριν από 2 χρόνια να αγοράσω το Galaxy S.
Στην αρχή ήμουν ικανοποιημένος με την αγορά του, μου άρεσε στη χρήση, κυρίως διότι ήταν πλήρως παραμετροποιήσιμο.
Βέβαια, στην συνέχεια το έκανα root, του πέρασα διάφορες custom roms και γενικά ψαχνόμουν στον ελάχιστο πλέον ελεύθερο χρόνο μου.
Τελικά, μετά από 20 μήνες συμβίωσης και χρήσης, βαρέθηκα.
Βαρέθηκα να χρειάζεται να κάνω factory resets γιατί κόλλαγε και γινόταν αργό, βαρέθηκα να ψάχνω να βρω την καλύτερη rom, βαρέθηκα να αλλάζω 2 μπαταρίες σε μια μέρα.
Επέστρεψα λοιπόν στο 4S.
Ναι, μου λείπουν πολλά πράγματα από το Android, ναι, θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη οθόνη και ίσως λίγο μικρότερο βάρος.
Κατά τα άλλα, το 4S είναι πια το εργαλείο μου, που το χρησιμοποιώ κυρίως για την εργασία μου και ότι θέλω το κάνει απροβλημάτιστα.
Ίσως τα νεότερα Galaxy (και αναφέρομαι κυρίως στο s3) να είναι πραγματικά καλύτερα. Ίσως να μη χρειάζεται να σκαλίζεις όλη την ώρα.
Όμως δεν έχω πια την πολυτέλεια να δώσω 7 κατοστάρικα για να δοκιμάσω το "καλώς έχειν" ή όχι.
Για μένα αυτή ήταν η ειδοποιός διαφορά. Η απροβλημάτιστη χρήση.
Υπάρχουν χαοτικές διαφορές ανάμεσα στο galaxy s και τα σύγχρονα android (δεν θα πω καν s3, και το s2 είναι άψογο).

Ούτε χρειάζεται ν'αλλάζεις ρομ (εκτός κι αν σου αρέσει να σκαλίζεις τα πάντα στο κινητό σου), ούτε resets ούτε τίποτα.
Έχω το htc evo 3d μου ανοιχτό εδώ και 3 βδομάδες συνεχόμενα κι ούτε κανα κόλλημα έχει φάει, ούτε τίποτα και τρέχει όπως αν το άνοιγα τώρα.
Και τα σύγχρονα android λοιπόν έχουν εντελώς απροβλημάτιστη χρήση, ίσως όχι τόσο smooth αλλά αν σκεφτεί κανείς πόσο "κλειστό" και περιορισμένο λειτουργικό είναι το ios και πόσο ανοιχτό το linux based android, τότε δικαιολογείται εύκολα αυτή η μικρή διαφορά που σίγουρα δεν είναι ουσίας.
Άλλωστε και τα wp7,5 είναι τρελά smooth κα δεν μπορείς να βάλεις ούτε ταπετσαρία της επιλογής σου.
Epic fail που λένε. :original:

Γενικά, το android κάνει τεράστια βήματα μπροστά ενώ το ios έχει επαναπαυτεί στην κεκτημένη του ταχύτητα και στην απήχηση που έχει στο κοινο λόγω μόδας.
Κι αυτό για'μένα είναι το χειρότερο, ότι το 90% των αγοραστών το αγοράζει μόνο και μόνο λόγω ονόματος χωρίς να ενδιαφέρεται για τα υπόλοιπα, κάτι που κάνει κακό στον ανταγωνισμό αλλά και στην ίδια την apple αφού δεν της δίνει πραγματικά κίνητρα να χτυπάει στα ίσια την κορυφή (της τεχνολογίας) αφού ξέρει ότι θα βρίσκεται έτσι κι αλλιώς στην κορυφή των πωλήσεων.
Αργά η γρήγορα όμως αυτο θα της στοιχίσει και πιστεύω ότι από το i5 θα ξεκινήσει η σταδιακή κάθοδος της εταιρείας στις πωλήσεις κινητών, μέχρι τουλάχιστον να δώσει στο κοινό ένα τηλέφωνο αντάξιο της πανάκριβης τιμής του.

Stathis
14-09-12, 13:06
το android και οι συσκευες που το τρεχουν μπορει να ειναι καλες και θαυμασιες απο τεχνικα χαρακτηριστικα και δυνατοτητες, αλλα παντα θα αποτελουν μια αντιγραφη της ιδεας μιας αλλης εταιριας.
οτι και να κανουν λοιπον την αισθηση, την εμπειρια που αποκομιζει κανεις συνολικα απο τη χρηση του ios, δεν τη φτανουν και ουτε θα τη φτασουν ποτε.

η bmw ειναι πρωτη οχι γιατι εχει τα πιο γρηγορα, τα πιο πολυτελη, τα πιο φθηνα, τα πιο (οτι θελετε βαζετε) αυτοκινητα.

ειναι γιατι κατασκευαζει inspirational products.

αντιστοιχα οπως ξερετε ολοι σχεδον οι κατασκευαστες προσφερουν πλεον querty τηλεφωνα απο 80 ευρω και πανω.
κανενα απο αυτα ομως δεν θα φτασει ποτε ενα blackberry.

ετσι και το προϊον της apple εχει την αυρα μιας τετοιας εμνευσης του δημιουργου του, που καμια συσκευη adroid δεν θα φτασει ποτε.
θα ειναι παντα αντιγραφα που θα κοιτανε προς τα που παει η apple για να αντιγραψουν.
δεν εχουν ουτε θα εχουν ποτε τιποτα πρωτοτυπο, καθως οι εταιριες που τα υποστηριζουν δεν επενδυουν στο παιχνιδι της εμπνευσης και της καινοτομιας, αλλα στο παιχνιδι του μαρκετιγκ και των τεχνικων χαρακτηριστικων.

Driver M
14-09-12, 13:22
Aυτά περι αντιγραφών σε καμια περίπτωση δεν ισχύουν.
Η εμπειρία χρήσης του ios είναι τελείως διαφορετική απ'του android κι επίσης η apple εδώ και 1,5-2 χρόνια ακολουθεί τις εξελίξεις που ορίζει το android, δεν γίνεται το αντίθετο.
Γι'αυτό και το νέο iphone δεν έχει την παραμικρή καινοτομία, αντίθετα παρουσίαζαν το panorama ως κάτι σούπερ ουάου όταν υπάρχει εδώ και καμια διετία στα android.
Χώρια ότι ακόμα υπάρχουν βασικότατες ελλείψεις σαν το ραδιο, τη μη δυνατότητα αποστολής αρχείων με bt, την έλλειψη micro usb κλπ που στεrούν πόντους στη χρηστικότητα.

Kαι στην τελική δεν εφήυρε η apple τον τροχό.
Kαι touch τηλέφωνα υπήρχαν από πιο πριν, και αξιολογότατα λειτουργικά σαν το palm και γενικά το μόνο που κατάφερε η apple είναι να συνδυάσει την τεχνολογία με το marketing.
Τίποτα παραάνω.
Όμως πλέον αυτό δεν αρκεί και πιστεύω ότι θα φανεί και στις πωλήσεις.

Πάντως, τα ίδια ακριβώς γράφονται και στα εξειδικευμένα forums.
Με πιο πολύ αγωνία αναμένονται πλέον τα Nokia με το wp8 παρά το i5.

S8N
14-09-12, 13:34
Κάποιο θέμα αντιγραφής σαφώς και υπήρξε, διαφορετικά η Samsung δε θα 'τρωγε 1 δις πρόστιμο. Απλώς δεν αφορούσε το λογισμικό android αλλά τον σχεδιασμό των προϊόντων της.

Όπως και να ΄χει, η apple είναι πρωτοπόρος στο design και στην καινοτομία. Προσωπικά δε μου αρκεί αυτό, ιδίως όταν ο ανταγωνισμός είναι τόσο καλός. Με την ίδια λογική που δε θα 'δινα ένα σκασμό λεφτά για να αγοράσω μια Bang & Olufsen τηλεόραση ή ένα Smart, δεν επιθυμώ να τα δώσω και για ένα i-phone.

Stathis
14-09-12, 13:36
Aυτά περι αντιγραφών σε καμια περίπτωση δεν ισχύουν.
Η εμπειρία χρήσης του ios είναι τελείως διαφορετική απ'του android κι επίσης η apple εδώ και 1,5-2 χρόνια ακολουθεί τις εξελίξεις που ορίζει το android, δεν γίνεται το αντίθετο.
Γι'αυτό και το νέο iphone δεν έχει την παραμικρή καινοτομία, αντίθετα παρουσίαζαν το panorama ως κάτι σούπερ ουάου όταν υπάρχει εδώ και καμια διετία στα android.
Χώρια ότι ακόμα υπάρχουν βασικότατες ελλείψεις σαν το ραδιο, τη μη δυνατότητα αποστολής αρχείων με bt, την έλλειψη micro usb κλπ που στελούν πόντους στη χρηστικότητα.

Kαι στην τελική δεν εφήυρε η apple τον τροχό.
Kαι touch τηλέφωνα υπήρχαν από πιο πριν, και αξιολογότατα λειτουργικά σαν το palm και γενικά το μόνο που κατάφερε η apple είναι να συνδυάσει την τεχνολογία με το marketing.
Τίποτα παραάνω.
Όμως πλέον αυτό δεν αρκεί και πιστεύω ότι θα φανεί και στις πωλήσεις.

Πάντως, τα ίδια ακριβώς γράφονται και στα εξειδικευμένα forums.
Με πιο πολύ αγωνία αναμένονται πλέον τα Nokia με το wp8 παρά το i5.

δεν ισχυουν αυτα που γραφεις.
το ποιος αντιγραφει ποιον ειναι οφθαλμοφανες δεν χρειαζεται αναλυση. μονο τυφλος δεν το βλεπει.
η apple εχει τραβηξει το δικο της δρομο και οπως φαινεται δεν ενδιαφερεται για το παιχνιδι των εντυπωσεων μεσω τ.χ.
αν ισχυε αυτο που λες το iphone5 θα ειχε ανωτερα τ.χ. απο το s3 πραγμα που δεν συμβαινει.

αυτο που δεν καταλαβαινει ο πολυς ο κοσμος ειναι η φιλοσοφια και ο τροπος σκεψης των αμερικανων.
για παραδειγμα οταν η ericsson εβαλε στα κινητα τηλεφωνα ξυπνητήρι καπου στο 1995 και ολοι ακολουθησαν το πολυ σε 6 μηνες αυτην την πολυ χρησιμη λειτουργια, η motorola ο εφευρετης του κινητου τηλεφωνου, το εβαλε μετα απο 10 χρονια.

η φιλοσοφια της apple ενδιαφερεται συνολικα για την εμπειρια της πλατφορμας iphone-itunes-imac κλπ, η οποια ειναι ετη φωτος μπροστα απο τον ανταγωνισμο.
δεν εχει καμια σημασια και κανενα νοημα οι επιμερους δυνατοτητες μια συγκεκριμενης συσκευης.
ειναι ασκοπο να μιλαμε για παρωχημενες δυνατοτητες οπως bt για μεταφορα αρχειων, πολλων mp καμερες (με αστειους φακους), ραδιοφωνο κλπ.

η apple θα μπορουσε πολυ ευκολα να τα συμπεριλαβει ολα αυτα, τα εχουν συσκευες των 50 ευρω, ειναι αχρηστα ομως μεσα στη συνολικη φιλοσοφια της.

δεν εχει νοημα να στελνεις αρχεια μεσω bt, να ακους αναλογικο ραδιοφωνο κλπ, οταν εχεις ulimited data plan και ολα περνανε απο εκει γρηγορα και δωρεαν.

ειναι εντελως αλλη φιλοσοφια το iphone, ηταν τετοια απο τοτε που παρουσιαστηκε, οι μελετημενες ελλειψεις του ανοιξαν μια αγορα εφαρμογων δισεκατομμυρίων, την οποια επισης αντεγραψε το android.

οτι και να λες φιλτατε αρη, αντιγραφες θα υπαρχουν παντα, αλλες καλες, αλλες αριστες, αλλες μετριες, αλλες τραγικες, το πρωτοτυπο ομως θα ειναι παντα πρωτοτυπο.thumb

andreas72
14-09-12, 14:12
Παντως οσες καινοτομιες και να κουβαλαει ενα κινητο, ειναι αχαρακτηριστο να πληρωνεις 600-700ε να το αγοραασεις,τουλαχιστον στην ελλαδα. Για μενα ειναι ισως τα πιο πεταμενα λεφτα στο χωρο των ηλεκτρονικων αλλα φταιει το μαρκετιν που μας εχει δημιουργησει ψευτικες αναγκες. Ποσοι χρειαζονται πραγματικα ενα τετοιο τηλεφωνο και ποσοι το αγοραζουν για εφε χωρις να γνωριζουν ουτε τα μισα απο τις δυνατοτητες του??

fast-enough
14-09-12, 14:13
δεν ισχυουν αυτα που γραφεις.
... πολλων mp καμερες (με αστειους φακους), ....


δεν εχει νοημα να στελνεις αρχεια μεσω bt, να ακους αναλογικο ραδιοφωνο κλπ, οταν εχεις ulimited data plan και ολα περνανε απο εκει γρηγορα και δωρεαν.


Για τις κάμερες, να προσθέσω και αστείους αισθητήρες πέραν των φακών.
Όδο για το αναλογικό ραδιόφωνο και το ΒΤ, θα διαφωνήσω.
Χρησιμοποιώ το iPhone ως υπολογιστή ποδηλάτου, με BT παλμογράφο και BT speed&cadence αισθητήρα.
Μου αρέσει όταν ποδηλατώ να ακούω και ραδιόφωνο. Δυστυχώς το 3G σήμα δεν υπάρχει παντού και πολύ συχνά η λήψη σταματά. :ranting2:
Επιπλέον, έχει χρειαστεί 1-2 φορές να στείλω μεγαλούτσικο αρχείο (πάνω από 10MB) και το email δεν φτάνει. Υπάρχουν εναλλακτικές (dropbox, box, κλπ) αλλά η αμεσότητα του BT είναι πράγματι επιθυμητή κάποιες φορές.

Stathis
14-09-12, 14:20
ποσοι το αγοραζουν για εφε χωρις να γνωριζουν ουτε τα μισα απο τις δυνατοτητες του??


https://www.youtube.com/watch?v=rdIWKytq_q4&feature=player_embedded


:hystericalbs1::hystericalbs1:

Thomelef
14-09-12, 14:25
Καταρχην επειδη απο παλια ειχα μια ιδιαιτερη αδυναμια στα μυστηρια τηλεφωνα, εχοντας στην κατοχη μου τα πρωτα touch οπως ericson p900-p910,qtek s100-s200, γενικα παρακολουθω την συγκεκριμενη κατηγορια, η οποια ξεχωριζει απο τα απλα τηλεφωνα, τα οποια λεγονται smartphones.
Ειναι εμφανεστατο το γεγονος οτι η απλ ειναι Η πρωτοπορος, και αξιζει ενα τεραστιο ρισπεκτ για τις συσκευες που εχει βγαλει, αλλα ακομα περισσοτερο για τον τροπο που τις κανει να δουλευουν.
Επεξεργαστες, μπλα μπλα μπλα, ραμ, καμερες, ραδιο και τριχες.
Ειναι δυνατον να παιρνεις ενα τηλεφωνο και ιδιαιτερα σμαρτφον για να ακους ραδιο? Ελεος.
Η δουλεια του ειναι να μπορεις να κανεις κλησεις, και sharing files on the go.
Αυτα και τπτ παραπανω, πραγμα το οποιο η συγκεκριμενη εταιρεια καταφερε να κανει με εναν πολυ ευκολο και ενδιαφερον τροπο. Αλωστε δεν ειναι τυχαιο το γεγονος οτι ακομα και πενηνταπενταρηδες, κανουν την δουλιτσα τους ευκολα και γρηγορα.
Προσωπικα εγω ειχα 2 iphone, αλλα για τους δικους μου λογους τα πεταξα και τις δυο φορες, και πειρα ΒΒ. Δυο φορες εκανα το ιδιο λαθος παιρνοντας μια συσκευη, ενω ηθελα εξαρχης κατι αλλο.
Για μενα αυτο λεει πολλα, εστω και αν δεν μπορω ακομα να καταλαβω τον λογο που εκανα το ιδιο λαθος δυο φορες.
Ολα κανουν την ιδια δουλεια, και ειναι στην κριση του καθενα για το ποιο θα του την κανει καλυτερα. Αλλα το να απαξιωνεται ετσι μια εταιρεια η οποια αλλαξε τον χωρο ριζικα, το θεωρω ολιγον τι υπερβολικο και χωρις καμμια σημασια.
Οσο καλυτερες συσκευες και να υπαρχουν, η apple παντα θα ειναι η πρωτη που θα επισκιαζει τους υπολοιπους κατασκευαστες.
Και μη μου πειτε οτι οταν ακουτε την λεξη smartphone το πρωτο πραγμα που σας ερχεται στο μυαλο ειναι η σαμσουνγκ και οχι το αιφονι, γιατι θα πηδηχτω απ'το παραθυρο...

A8hnaios
14-09-12, 14:49
https://parallhlografos.files.wordpress.com/2012/09/04.jpg?w=1000&h=

Nino
14-09-12, 14:57
Τα 700 ευρω ειναι η τιμη του στην Ελλαδα που στα περισσοτερα υπαρχει παραλογισμος αλλα και αγοραστικο κοινο.
Πριν μερικες μερες που ειχαμε συναντηθει με την αγαπητη συμφορουμιτισα απο usa την Ελενη, καναμε και κουβεντα για το μηλο.
Εκει λοιπον μας ειπε οτι η τιμη του ειναι στα 199 δολαρια χωρις κανενα περιορισμο οικονομικου πακετου με καποιο παγιο και καποιο δωρεαν χρονο ομιλιας, ομως με μοναδικη υποχρεωση την συνυπαρξη καποιο ογκου δεδομενων mb σε mobile internet.
Κατι που εδω ο μεσος χρηστης ειναι το τελευταιο που αγοραζει ή τον ενδιαφερει για το κινητο του.
Αρα λοιπον και αν καποια στιγμη αντιληφθουμε οτι το iphone δεν φτιαχτηκε με γνωμωνα την Ελλαδα και ουτε απευθυνεται σε πιτσιρικαδες ( που σημειωση δεν καταλαβαινουν τους γονεις τους γιατι να εχουν αυτοι μηλο και οχι οι ιδιοι) που νυχθημερον ανταλλασσουν δεδομενα (τα περισσοτερα παρανομα, βλεπω τι κανουν τα παιδια μου!!)
Ναι τοτε σε αυτους μπορει να φαινεται "αχρηστο",Ομως ειναι αλλη η φιλοσοφια του οπως πολυ σωστα αναφερει ο Σταθης.
Ειτε ειμαστε υποστηρικτες του ειτε πολεμιοι δεν μπορουμε ομως να μην παραδεχθουμε οτι το iphone ηταν και ειναι το breakthrough του 21ου αιωνα (στο τομεα του φυσικα).

Driver M
14-09-12, 20:34
δεν ισχυουν αυτα που γραφεις.
το ποιος αντιγραφει ποιον ειναι οφθαλμοφανες δεν χρειαζεται αναλυση. μονο τυφλος δεν το βλεπει.
η apple εχει τραβηξει το δικο της δρομο και οπως φαινεται δεν ενδιαφερεται για το παιχνιδι των εντυπωσεων μεσω τ.χ.
αν ισχυε αυτο που λες το iphone5 θα ειχε ανωτερα τ.χ. απο το s3 πραγμα που δεν συμβαινει.

αυτο που δεν καταλαβαινει ο πολυς ο κοσμος ειναι η φιλοσοφια και ο τροπος σκεψης των αμερικανων.
για παραδειγμα οταν η ericsson εβαλε στα κινητα τηλεφωνα ξυπνητήρι καπου στο 1995 και ολοι ακολουθησαν το πολυ σε 6 μηνες αυτην την πολυ χρησιμη λειτουργια, η motorola ο εφευρετης του κινητου τηλεφωνου, το εβαλε μετα απο 10 χρονια.

η φιλοσοφια της apple ενδιαφερεται συνολικα για την εμπειρια της πλατφορμας iphone-itunes-imac κλπ, η οποια ειναι ετη φωτος μπροστα απο τον ανταγωνισμο.
δεν εχει καμια σημασια και κανενα νοημα οι επιμερους δυνατοτητες μια συγκεκριμενης συσκευης.
ειναι ασκοπο να μιλαμε για παρωχημενες δυνατοτητες οπως bt για μεταφορα αρχειων, πολλων mp καμερες (με αστειους φακους), ραδιοφωνο κλπ.

η apple θα μπορουσε πολυ ευκολα να τα συμπεριλαβει ολα αυτα, τα εχουν συσκευες των 50 ευρω, ειναι αχρηστα ομως μεσα στη συνολικη φιλοσοφια της.

δεν εχει νοημα να στελνεις αρχεια μεσω bt, να ακους αναλογικο ραδιοφωνο κλπ, οταν εχεις ulimited data plan και ολα περνανε απο εκει γρηγορα και δωρεαν.

ειναι εντελως αλλη φιλοσοφια το iphone, ηταν τετοια απο τοτε που παρουσιαστηκε, οι μελετημενες ελλειψεις του ανοιξαν μια αγορα εφαρμογων δισεκατομμυρίων, την οποια επισης αντεγραψε το android.

οτι και να λες φιλτατε αρη, αντιγραφες θα υπαρχουν παντα, αλλες καλες, αλλες αριστες, αλλες μετριες, αλλες τραγικες, το πρωτοτυπο ομως θα ειναι παντα πρωτοτυπο.thumb
Στάθη, είναι τελείως διαφορετική η φιλοσοφία του android απ'το ios.
Το android βασίζεται στο linux που είναι το πιο ανοιχτό λογισμικό για υπολογιστές και καμια σχέση δεν έχει με το περιορισμένο ios.
Το να υπάρχουν κάποιες ομοιότητες είναι λογικό, στην τελική για τηλέφωνα μιλάμε με touch screen, δε μπορεί να είναι και 100% διαφορετικά.
Όμως δεν ανακάλυψε τον τροχό η apple.
Και η αντιγραφή, όπως είπε και ο συνονόματος, έχει να κάνει αποκλειστικά με κάποια galaxy της samsung και το I phone και με κάποιες πλατφόρμες στυλ siri, όχι με το android γενικότερα.

Ως προς τις για τις ελλείψεις, ναι ίσως για την Αμερική που υπάρχουν απεριόριστα πακέτα δεδομένων να μην παίζουν και τόσο ρόλο.
Όμως στην Ελλάδα κάτι τέτοιο δεν υφίσταται, εδώ καλά καλά 3g δίκτυο δεν υπάρχει εκτός απ'τις πόλεις, οπότε και το ραδιόφωνο χρειάζεται, και το bt και όλα.
Το LTE πχ στη χώρα μας είναι περιττό, το bt όμως είναι απαραίτητο.
Το ότι δεν βάζει κάποιες λειτουργίες λοιπόν η apple δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζονται (και τα ipod δεν είχαν ραδιο αλλά το τελευταίο έχει), σημαίνει ότι επειδή πουλάει και οι χρήστες της έχουν μάθει (δυστυχώς, λόγω του κορυφαίου marketing) να προσαρμόζουν τις ανάγκες τους σε όσα τους προσφέρει η εταιρεία και όχι να προσαρμόζεται η εταιρεία στις ανάγκες τους, όπως και θα ήταν το φυσιολογικό, δεν έχει κανένα λόγο να το κάνει.
Μια τέτοια σχέση όμως μεταξύ εταιρείας-κοινού ούτε υγιής είναι και κυρίως, δεν βοηθάει στο να βλέπουμε καλύτερες και πληρέστερες συσκευές.
Για τα ελληνικά δεδομένα λοιπόν και της πλειοψηφίας των χωρών του πλανήτη, οι ελλείψεις είναι σημαντικές.

Τώρα, για την γενική πλατφόρμα της apple (i phone, i pad, i pod, mac κλπ), ναι είναι κορυφαία.
Κι αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά κατα τη γνώμη μου, καθώς σε όλες τις παραπάνω κατηγορίες υπάρχουν ανώτερα προϊόντα, χωρίς όμως το αντίστοιχο οικοσύστημα.
Και η microsoft φαίνεται να ενδιαφέρεται για κάτι αντίστοιχο με τα windows 8, μένει να φανεί αν η υλοποίηση θα είναι το ίδιο καλή.
Αυτό όμως δε σημαίνει ότι τα περισσότερα προϊόντα της δεν έχουν ελλείψεις και κυρίως, δεν είναι υπερκοστολογημένα.
Ούτε κατα τη γνώμη μου είναι τόσο σημαντικό το οικοσύστημα, αφού με τα κατάλληλα προγράμματα μπορείς να κάνεις τα ίδια ακριβώς κι ας είναι διαφορετικής εταιρείας ή με διαφορετικό λειτουργικό οι συσκευές.

Γενικά, το καλό είναι να προτιμά κάποιος ένα προϊόν με βάση τις ανάγκες του.
Όποιος αγοράζει γι'αυτό το λόγο i phone, πράττει πολύ σωστά.
Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι αγοραστές το κάνουν καθαρά λόγω της φίρμας και του hype.
Το ίδιο έχει αρχίσει να γίνεται και με το S3 και πιθανόν και με τα νέα lumia (920-820) και είναι φυσικά το ίδιο κατακριτέο και δεν βοηθά και στο να έχουμε καλύτερες συσκευές στο μέλλον, αφού αντί να ποντάρουν στην τεχνολογία οι εταιρείες, ποντάρουν στο marketing και στον εντυπωσιασμό.

vs316ti
17-09-12, 08:39
Θα ήθελα να ρωτήσω κατι..επειδή έχω κ το iphone κ android κ σκέφτομαι για αλλαγή να πάω σε λειτουργικό σύστημα των windows, ποια η διαφορα με τα 2 προηγούμενα, τα πλεονεκτήματα κ τα μειονεκτήματα τους?

wheelman
17-09-12, 09:20
Θα ήθελα να ρωτήσω κατι..επειδή έχω κ το iphone κ android κ σκέφτομαι για αλλαγή να πάω σε λειτουργικό σύστημα των windows, ποια η διαφορα με τα 2 προηγούμενα, τα πλεονεκτήματα κ τα μειονεκτήματα τους?
Ρίξε μια ματία σε αυτό το άρθρο (https://www.webtechpoint.com/2012/09/jelly-bean-vs-ios-6-vs-windows-phone-8-pros-cons-in-general/), άν και πολύ σημαντικό είναι να ξέρουμε τι ζητάμε σαν χρήστες. Οι διαφορές για τον μέσο χρήστη είναι πολύ μικρές και είναι σχεδόν σίγουρο ανεξαρτήτου πλατφόρμας ότι υπάρχει μια εφαρμογή για το task που θέλεις.

vs316ti
17-09-12, 09:29
Ρίξε μια ματία σε αυτό το άρθρο (https://www.webtechpoint.com/2012/09/jelly-bean-vs-ios-6-vs-windows-phone-8-pros-cons-in-general/), άν και πολύ σημαντικό είναι να ξέρουμε τι ζητάμε σαν χρήστες. Οι διαφορές για τον μέσο χρήστη είναι πολύ μικρές και είναι σχεδόν σίγουρο ανεξαρτήτου πλατφόρμας ότι υπάρχει μια εφαρμογή για το task που θέλεις.

οι ανάγκες μου είναι αυτές του μέσου χρήστη, δηλαδή να μπορεί να εχει κάποια applications τα οποία βοηθούν στην καλύτερη κ πιο λειτουργική συμβίωση με το τηλέφωνο , λήψη κ αποστολή email , χρήση internet, ktl αυτό που δε ξερω ειναι αν το windows phone σε θέμα apps είναι τόσο εξελιγμένο όσο τ υπόλοιπα..

wheelman
17-09-12, 09:46
οι ανάγκες μου είναι αυτές του μέσου χρήστη, δηλαδή να μπορεί να εχει κάποια applications τα οποία βοηθούν στην καλύτερη κ πιο λειτουργική συμβίωση με το τηλέφωνο , λήψη κ αποστολή email , χρήση internet, ktl αυτό που δε ξερω ειναι αν το windows phone σε θέμα apps είναι τόσο εξελιγμένο όσο τ υπόλοιπα..
Κάθε αρχή και δύσκολη που λένε, πρός το παρόν τα win 8 έχουν περίπου 100κ εφαρμογές σε αντίθεση με Android & Ios που έχουν ~650Κ.
Χωρίς αυτό να συμαίνει ότι σε λίγο καιρό δεν θα αλλάξει το τοπίο.

ntinos
17-09-12, 09:52
https://www.youtube.com/watch?v=rdIWKytq_q4&feature=player_embedded


:hystericalbs1::hystericalbs1:

ειρησθω εν παροδω, ουτε αυτοι που εκαναν την πλακα ηξεραν ποιο iphone ηταν αυτο που εδιναν στα "κοροϊδα".

Iphone 4S ελεγε ο τυπος, αλλα ηταν ενα iphone 4

:th_Laie_67-1:

A8hnaios
17-09-12, 21:27
Διαφημιση συγκρισης
Ο Πολεμος Αρχισε... :whistle:

https://www.protothema.gr/files/1/2012/09/17/applesamsunglol.jpg


android rules....

A8hnaios
19-09-12, 19:59
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/310447_10151207221525199_300272437_n.jpg

Driver M
24-09-12, 14:21
Tελικά όσοι πόνταραν στην ποιότητα κατασκευής του i5, μάλλον έπεσαν έξω...
https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=344699

Nino
24-09-12, 15:32
Αρη αυτα που που λεει το αρθρο...
στην αρχη ναι ετσι ελεγαν για το τεσσαρι αλλα στη πορεια κανεις δεν βλεπω να παραπονιεται...
το 4s απο ιδια εμπειρια σε πληροφορω οτι εχει παρα μα παρα πολυ καλη αυτονομια, σε μενα με χρηση 4-5 ωρες ξεπερνα τις τρεις ημερες.
τωρα για το πενταρι τα γδαρσιματα αφορουν απο πεσιματα πανω στο ανοδιωμενο αλουμινιο.ε ναι το iphone ειναι ενα τηλεφωνο που δεν τα παει καλα με την βαρυτητα... χαχαχα θελει προσοχη!!!

Driver M
24-09-12, 15:42
Αρη αυτα που που λεει το αρθρο...
στην αρχη ναι ετσι ελεγαν για το τεσσαρι αλλα στη πορεια κανεις δεν βλεπω να παραπονιεται...
το 4s απο ιδια εμπειρια σε πληροφορω οτι εχει παρα μα παρα πολυ καλη αυτονομια, σε μενα με χρηση 4-5 ωρες ξεπερνα τις τρεις ημερες.
τωρα για το πενταρι τα γδαρσιματα αφορουν απο πεσιματα πανω στο ανοδιωμενο αλουμινιο.ε ναι το iphone ειναι ενα τηλεφωνο που δεν τα παει καλα με την βαρυτητα... χαχαχα θελει προσοχη!!!
Δεν μιλάει για πεσίματα Γιάννη, αλλά για ξέβαμμα με φυσιολογική χρήση.
Κοινώς, υπάρχει αστοχία στη βαφή και ξεβάφει.
Κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί και στο htc one s.
Δεν μιλάμε για γρατζουνιές που θα οφείλονταν σε πτώσεις, κάτι απόλυτα φυσιολογικό.
Υπάρχει λοιπόν κατασκευαστικό πρόβλημα όπως όλα δείχνουν και ήδη έχουν επιστραφεί πολλά 5άρια.

Επίσης, και το πρόβλημα με την κεραία ήταν διαπιστωμένο πρόβλημα για τις πρώτες παρτίδες των i4 (το είχε παραδεχτεί η ίδια η apple) αλλά και η κακή αυτονομία είναι γενικό πρόβλημα του 4s και ο λόγος για τον οποίο πολλοί κάτοχοι επέστρεψαν στο 4.
Είσαι ο πρώτος ίσως που ακούω ότι δεν έχει πρόβλημα με την αυτονομία του, αλλά έτσι κι αλλιώς του κάνεις μικρή χρήση (4-5 ώρες) οπότε ίσως οφείλεται εκεί.
Από κατόχους που γνωρίζω και το χρησιμοποιούν για τη δουλειά τους (mails, πλοήγηση, εφαρμογές κλπ) βγάζει πολύ δύσκολα τη μέρα και σε συνδυασμό με το ότι δεν δέχεται εφεδρική μπαταρία, η κατάσταση επιδεινώνεται.
Στο 5 πάντως η apple λέει ότι έχει αυξήσει την αυτονομία, τώρα το πόσο θα φανεί μετά από δοκιμές.

Stamatis
24-09-12, 15:57
εγω εχω πάρει παντως μια "πλατη" της sentio και η μπαταρια απογειώνεται σε διάρκεια.
μονο μειονέκτημα το βάρος, αλλά οπως και να το κανεις, για μια εβδομάδα αυτονομία πλέον, μικρό το κακό.

Nino
24-09-12, 17:13
Δεν μιλάει για πεσίματα Γιάννη, αλλά για ξέβαμμα με φυσιολογική χρήση.
Κοινώς, υπάρχει αστοχία στη βαφή και ξεβάφει.
Κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί και στο htc one s.
Δεν μιλάμε για γρατζουνιές που θα οφείλονταν σε πτώσεις, κάτι απόλυτα φυσιολογικό.
Υπάρχει λοιπόν κατασκευαστικό πρόβλημα όπως όλα δείχνουν και ήδη έχουν επιστραφεί πολλά 5άρια.

Επίσης, και το πρόβλημα με την κεραία ήταν διαπιστωμένο πρόβλημα για τις πρώτες παρτίδες των i4 (το είχε παραδεχτεί η ίδια η apple) αλλά και η κακή αυτονομία είναι γενικό πρόβλημα του 4s και ο λόγος για τον οποίο πολλοί κάτοχοι επέστρεψαν στο 4.
Είσαι ο πρώτος ίσως που ακούω ότι δεν έχει πρόβλημα με την αυτονομία του, αλλά έτσι κι αλλιώς του κάνεις μικρή χρήση (4-5 ώρες) οπότε ίσως οφείλεται εκεί.
Από κατόχους που γνωρίζω και το χρησιμοποιούν για τη δουλειά τους (mails, πλοήγηση, εφαρμογές κλπ) βγάζει πολύ δύσκολα τη μέρα και σε συνδυασμό με το ότι δεν δέχεται εφεδρική μπαταρία, η κατάσταση επιδεινώνεται.
Στο 5 πάντως η apple λέει ότι έχει αυξήσει την αυτονομία, τώρα το πόσο θα φανεί μετά από δοκιμές.

οποιο προβλημα αναφερθηκε για αυτονομια λυθηκε με την 5.1.1 αν τη λεω σωστα στην οποια μπορεις και απενεργοποιεις το 3g το οποιο "καιει"αρκετα.
Την ιδια ακριβως χρηση κανω και εγω mail ,πλοηγηση στο φορουμ και εφαρμογες, ομιλια,αν το αφησω μονο για εισερχομενες και εξερχομενες θα μου κρατησει πολυ παραπανω.
Ενταξει αν θελει καποιος να παιζει ολη μερα παιχνιδια ή να παρακολουθει βιντεο κλπ ε σιγουρα η μπαταρια θα εξαντληθει.
Προσωπικα θελω και χρειαζομαι ενα τηλεφωνο που γιατι οχι να εχει αυξημενες smart δυνατοτητες.
Αν ηταν μονο θεμα αυτονομιας, θα χρησιμοποιοουσα το nokia 6510 ( που το κραταω ως ενθυμιο) που η μπαταρια του ακομα και σημερα κραταει κοντα μια εβδομαδα.
Προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος απο το 4s και σε συγκριση με το 3gs που ειχα ειναι σαν το 36αρι με το 46αρι...ουτε προκειται να μπω σε κανενα τρυπακι καθε 9-10 μηνες επειδη το θελει η apple να αλλαζω και τηλεφωνο, σε κανα δυο χρονια βλεπουμε!!!

Nino
24-09-12, 18:47
για ριξτε μια ματια.....:shok::shok:

https://www.groupon.gr/deals/special-deal/techmania-iPhone4S-16GB/10815791

bill_m3
24-09-12, 19:52
για ριξτε μια ματια.....:shok::shok:

https://www.groupon.gr/deals/special-deal/techmania-iPhone4S-16GB/10815791

Αυτό είναι λίγο περίεργο

Χρόνος αποστολής: 1 μήνας.

Η περιμένει να βγει το 5 και να πέσουν οι τιμές στο 4ς και να στο στείλει ή δεν ξέρω και εγώ τι ....

Driver M
25-09-12, 13:27
Kι άλλα 3 προβλήματα για το νέο iphone.
https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=344795

Kostas_1
25-09-12, 13:44
Με τους χαρτες να δεις τι γινεται... μπαχαλο.

Ειπαν να φυγουν απο τη google και εφτιαξαν χαρτες μονοι τους που ειναι οτι ναναι οι τοποθεσιες - ονομασιες κλπ...

Stamatis
25-09-12, 14:25
Καποιος κώλος θα κοπεί στο Κουπερτίνο.

BabisStinson
25-09-12, 15:57
- Μα και μόνο που έβγαλαν τους καλύτερους χάρτες ήταν αυτογκόλ. Google Maps ρε παιδιά λέμε..
Για μένα η Google θα πρέπει να γίνει πιο σκληρή και να μην βγάλει έκδοση για iOS πλέον, οπότε όποιος θα θέλει GMaps θα παίρνει Android συσκευή.

- Το πρόβλημα με την μπαταρία που κουνιέται και την διαρροή φωτός από την συσκευή ήρθαν κερασάκι στην τούρτα, μετά τα γδαρσίματα στο περίβλημα της συσκευής το οποίο δε φαίνεται να είναι anodized αλουμίνιο...

Παρόλα αυτά βέβαια πουλάει σαν τρελλό... :confused:

ntinos
25-09-12, 16:15
Καποιος κώλος θα κοπεί στο Κουπερτίνο.

Του Γκειτς Προεδρε ?

BILL007
25-09-12, 18:32
Με τους χαρτες να δεις τι γινεται... μπαχαλο.

Ειπαν να φυγουν απο τη google και εφτιαξαν χαρτες μονοι τους που ειναι οτι ναναι οι τοποθεσιες - ονομασιες κλπ...

:shok::shok::shok:

https://2.bp.blogspot.com/-3hGEuym42SI/TmNumnINUDI/AAAAAAAAAmk/tzRR7nBma4U/s1600/google-rules1-273x205.jpg

viper
25-09-12, 22:09
-
Για μένα η Google θα πρέπει να γίνει πιο σκληρή και να μην βγάλει έκδοση για iOS πλέον, οπότε όποιος θα θέλει GMaps θα παίρνει Android συσκευή.


Αν κάνει κάτι τέτοιο, τότε θα έχει ξεπέσει στο επίπεδο της ίδιας της Apple και της Microsoft