PDA

Επιστροφή στο Forum : απέχθεια προς οδηγούς δικύκλων



giorgosz3
13-09-12, 11:11
...είμαι ο μοναδικός εδω μέσα που τα παίρνει όταν βολτάρει μέσα στην πόλη και συνεχώς 2κυκλα τερατάκια πετάγονται απο αριστερά-δεξιά-και-πάνω μη σου πω, και συγκλίνουν στη μεση, καμιά φορά πατώντας και φρένο :ranting2::ranting2::ranting2: με αποτέλεσμα να σε "κόβουν" ?

Ptboul
13-09-12, 12:49
Όλοι φταίνε.

Οι αυτοκινητηστές είναι στα @ @ τους αδιαφορόντας εγκληματικά για τους δικυκλιστές κάνοντας άκυρα ''χωσίματα'' στο ρεύμα τους με αποτέλεσμα να καρφώνονται στην πόρτα τους με τις γνωστές συνέπειες, ανοίγουν τις πόρτες σταθμευμένοι χωρίς να τσεκάρουν αν έρχεται κάποιος, χρησιμοποιούν την Λεωφορειογραμμή (στην οποία τα μηχανάκια μπορούν να κινούνται νόμιμα) και αν την βρουν άδεια σε πάνε καρότσι (σου κολλάνε από πίσω), καπνίζουν κ σου πετούν το τσιγάρο στη μάπα, την τσίχλα, το σκουπίδι, ΚΛΠ.

Οι δικυκλιστές (αρκετοί) αδιαφορούν για την ίδια τους την ασφάλεια, επιμένοντας να περνούν με μεγάλες ταχύτητες σε ώρες αιχμής μέσα από τα σταματημένα αυτοκίνητα, χώνονται - όπως λες κ εσύ από όπου βρει ο καθένας (αυτό βέβαια καταργεί το βασικό πλεονέκτημα της μηχανής) και επαφίενται στην προσοχή που θα τους δείξει ο οδηγός του αυτοκινήτου..

και εσχάτως έχουμε και τους ποδηλάτες (που τους θεωρώ χειρότερους από όλους)

και γενικά όλοι μαζί συμβιώνουμε στην αγαπημένη μας χώρα. ♥

Bazil Van Sinner
13-09-12, 13:33
απέχθεια προς οδηγούς δικύκλων :thumbsdown::thumbsdown:

Α πα πα πα πα πααααα....πιπερι!!!!!!


ΣΚΕΨΟΥ ΜΟΤΟ !!!!!

...και μια φιλικη συμβουλη για το πως γινεται η φασολαδα....πρωτα το κρεμμυδι,μετα η τοματα,μετα....,μετα.....ποτε μα ποτε ΟΛΑ στο ιδιο καζανι!!!!!Θα βγει μαπα το φα'ι' ! :original:

davids
13-09-12, 14:35
Ολα παλεύονται.........αυτοί που δέν παλεύονται όμως είναι οι ταρίφες....!!!!

nikos1400
13-09-12, 16:29
"why cant we all just get along"
:D

δεν ειναι τα μηχανακια το θεμα παιδια.
ειναι η παιδεια του καθενος που τυχαινει αυτη τη στιγμη και καβαλαει μηχανακι.


______________________

sent from samsung "smartphone" using fat fingers...

vs316ti
13-09-12, 17:01
ειναι η παιδεια του καθενος που τυγχανει κ καβαλαει αυτοκινητο μηχανη μηχανακι ποδηλατο τρακτερ..οτιδηποτε.. ο δρομος ειναι για ολους, ολοι στις δουλιες μας θελουμε να παμε, να κανουμε την βολτα μας, αλλα να γυρισουμε στο σπιτι το βραδυ. δε φταινε μονο οι μηχανες ή τα αυτοκινητα..σκεφτειτε να ειστε σε επαρχιακο δρομο με 1 λωριδα ανα κατευθυνση κ να σου πεταχτει το τρακτερ κ να εισαι με το αυτοκινητο..αντιστοιχα ισχυει το αυτοκινητο που παραβιαζει το stop κ πεφτει πανω στην μηχανη, αποψη μου οτι πρεπει για να βγαλεις διπλωμα αυτοκινητου πρεπει να περασεις εξετασεις μηχανης, για να νοιωσεις ποσο εκτεθειμενος βρισκεσαι στην απερισκεψια του καθενος..

Nino
13-09-12, 19:00
ο δρομος ειναι για ολους!!!
Κάθε φορα που νευριαζεται για διαφορους λογους με τους δικυκλιστες σκεφτειτε ολοι αυτοι να ηταν στο δρομο με αυτοκινητα αντι για τα μηχανακια...

z3 2.2
13-09-12, 19:24
φανατικος δικυκλιστης 17 αισιως χρονια,ενοχλουμαι οταν με βαζουν στο ιδιο καζανι
relax λοιπον.

giorgosz3
14-09-12, 13:23
:thumbsdown::thumbsdown:

Α πα πα πα πα πααααα....πιπερι!!!!!!


ΣΚΕΨΟΥ ΜΟΤΟ !!!!!

...και μια φιλικη συμβουλη για το πως γινεται η φασολαδα....πρωτα το κρεμμυδι,μετα η τοματα,μετα....,μετα.....ποτε μα ποτε ΟΛΑ στο ιδιο καζανι!!!!!Θα βγει μαπα το φα'ι' ! :original:
Ναι σίγουρα, βασικά είχα βάλει άλλο τίτλο ο οποίος άλλαξε για κάποιο λόγο.. :whistle:

PANOS-E60
14-09-12, 13:27
Ναι σίγουρα, βασικά είχα βάλει άλλο τίτλο ο οποίος άλλαξε για κάποιο λόγο.. :whistle:

άλλαξε φίλε μου γιατί παραήταν επιθετικός. thumb

giorgosz3
14-09-12, 13:31
δε θυμάμαι ακριβώς τον τίτλο, πάντως ήταν πιο "χιουμοριστικός" και σίγουρα οχι με σκοπό να προσβάλει κανένα, απλά κουβέντα να γίνετε!
πάντως οι περισσότεροι οδηγοί δικύκλων (τουλάχιστον στην πόλη μου) γράφουν τα φανάρια να μην πω που...είτε είναι με γυναίκες, με παιδιά με σκυλιά με κράνος, χωρίς...πάνε σιγά σιγά προς τη μέση της διασταύρωσης πχ....και όταν βρουν κενό, περνάνε..

giorgosz3
14-09-12, 13:33
άλλαξε φίλε μου γιατί παραήταν επιθετικός. thumb
:shok: το αντίθετο!, τώρα το θυμήθηκα, ήταν: μίσος προς τους 2 τροχούς, το θεωρώ πιο...light ας πούμε απο το "απέχθεια προς τους οδηγούς δικύκλων" γιατί στο δεύτερο χώνεσαι απευθείας στους οδηγούς, τουλάχιστον με πιο άμεσο τρόπο, τέλος πάντων, ετσι το βλέπω εγω τουλάχιστον, και όπως είπα και πρίν φυσικά και δεν είχε κανένα σκοπό προσβολής η κάτι τέτοιο

PANOS-E60
14-09-12, 13:35
:shok: το αντίθετο!

χιουμοριστικός με τη λέξη "μισος" μέσα ? Μην επιμένεις.

giorgosz3
14-09-12, 13:50
τέλος πάντων....προσωπικά θεωρώ χειρότερο το "απέχθεια προς οδηγούς", απο το "μίσος για μηχανή" και ναι ουσιαστικά είναι το ίδιο καθώς τις μηχανές τις οδηγούν άνθρωποι αλλα αλλιώς εκλαμβάνεις το ενα και αλλιώς το άλλο...ο κάθε ένας έχει διαφορετική αντίληψη, οπότε...

Bazil Van Sinner
14-09-12, 15:03
δεν είχε κανένα σκοπό προσβολής η κάτι τέτοιο

μου θυμιζεις το "ολες ειστε καρι**ες εκτος απο τη μανα μου"....


.ο κάθε ένας έχει διαφορετική αντίληψη
αυτο ειναι που με ανυσηχει,πρεπει να το δεις αλλιως το θεμα,γιατι αν συνεχισεις να βλεπεις τα δικυκλα σαν angry birds θα εχεις προβλημα.Εχω μηχανακι απο τα 16 μου,και εχουν δει πολλα τα ματια μου!Να εισαι σιγουρος πως δεν θες να τα βαλεις με αναβατη,που του εκανες μαγκια...και την γλυτωσε!.
Απο την αλλη,δεν χαθηκε και ο κοσμος,να κανεις ενα κλικ δεξια η ενα αριστερα να περασει το μηχανακι που χεις απο πισω σου!Για σκεψου......εσυ δεν εχεις κανει προσπεραση που ηταν για σεντρα απ ευθειας,γιατι σου την ειχε σπασει το επικαθημενο που χες μπροστα σου τοοοοοση ωρα??
Φιλικα...ΣΚΕΨΟΥ ΜΟΤΟ.

andreas72
14-09-12, 15:20
!Να εισαι σιγουρος πως δεν θες να τα βαλεις με αναβατη,που του εκανες μαγκια...και την γλυτωσε!.
.[/B]

Το σχολιο σου ειναι εμπρηστικο. Ισα-ισα που ο αναβατης εχει και ενα λογο παραπανω να προσεχει επειδη βρισκεται στις 2 ροδες και εχει αμεσοτερο κινδυνο. Δεν ειναι λιγα τα συμβαντα τρελων που εστριψαν το τιμονι και σκοτωσαν τον/τους αναβατες. Ειμαστε ζωα ως ανθρωποι, ας μην το δειχνουμε τοσο πολυ...:original::original:

giorgosz3
14-09-12, 15:26
μου θυμιζεις το "ολες ειστε καρι**ες εκτος απο τη μανα μου".... Καμία απολύτως σχέση...απλά τουλάχιστον Ηράκλειο, η πλειοψηφία είναι άστα να πάνε...εγω λεω τι βλέπω καθημερινά...το θέμα δεν ειναι οτι απλά προσπερνάνε, και χώρο θα του κάνω, αλλά :ranting2: το κέρατό μου! να κάνει την προσπέραση εκεί που τον παίρνει ο χώρος και η κατάσταση, μου χει τύχει να φτάνω σε διασταύρωση με φανάρια, οπου απο αριστεραά δείχνει κόκκινο, και ευθεία πράσινο, πηγαίνω λοιπόν κανονικά στα δεξιά για να παω ευθεία, και μου πετάγετε απο δεξια προσπέραση ενα μηχανάκι, το οποίο ήθελε να πάει αριστερά, τι κάνει λοιπόν ο θεός, τραβάει προς τα αριστερά (μπροστά μου) και πατάει και φρένο για να σταματήσει επειδή το φανάρι του είναι κόκκινο. εννοείτε πως ουτε φλάς ούτε χέρι...κάθε μέρα διάφορα τέτοια περιστατικά

giorgosz3
14-09-12, 15:27
Το σχολιο σου ειναι εμπρηστικο. Ισα-ισα που ο αναβατης εχει και ενα λογο παραπανω να προσεχει επειδη βρισκεται στις 2 ροδες και εχει αμεσοτερο κινδυνο. Δεν ειναι λιγα τα συμβαντα τρελων που εστριψαν το τιμονι και σκοτωσαν τον/τους αναβατες. Ειμαστε ζωα ως ανθρωποι, ας μην το δειχνουμε τοσο πολυ...:original::original:
ναι Ανδρέα, συμφωνώ, δεν είπα οτι εμείς του αυτοκινήτου είμαστε άγιοι, αλλα αν δεν προσέξουν πρώτα αυτοί για την ασφάλειά τους τι περιμένουν; το φύλακα άγγελο; εδω το 5% φράει κράνος.....

pilot
14-09-12, 16:56
φίλε μου, πίστεψε με αν αρχίσουμε να απαριθμούμε περιστατικά για ''καφρίλες'' μοτοσικλετιστών vs οδηγών αυτοκινήτου, οι ''αυτοκινητιστές'' είναι χαμένοι κατα κράτος!

pilot
14-09-12, 17:00
ναι Ανδρέα, συμφωνώ, δεν είπα οτι εμείς του αυτοκινήτου είμαστε άγιοι, αλλα αν δεν προσέξουν πρώτα αυτοί για την ασφάλειά τους τι περιμένουν; το φύλακα άγγελο; εδω το 5% φράει κράνος.....

αυτό το 5% είναι γνήσιοι μοτοσυκλετιστές. Όλοι οι υπόλοιποι είναι απλά ''αναγκασμένοι'' για διάφορους λόγους να αφήσουν τα αυτοκίνητα και να χρησιμοποιούν δίκυκλο. Δεν έχουν τον ''τρόπο σκέψης'' του πραγματικού μηχανόβιου! Εγώ προσωπικά τους θεωρώ εν δυνάμει δωρητές οργάνων! Καθαρά, ωμά και ξάστερα!

Bazil Van Sinner
14-09-12, 17:57
ναι Ανδρέα, συμφωνώ, δεν είπα οτι εμείς του αυτοκινήτου είμαστε άγιοι, αλλα αν δεν προσέξουν πρώτα αυτοί για την ασφάλειά τους τι περιμένουν; το φύλακα άγγελο; εδω το 5% φράει κράνος.....

δεν υπαρχει το εμεις και αυτοι,που ειμαστε σε πολεμο????

δηλαδη,αν εμπλακει,ο οποιοσδηποτε,σε ενα ατυχημα,και σκοτωθει ο μοτοσυκλετιστης που ΔΕΝφορουσε κρανος,δεν θα χει τυψεις ο οδηγος του αυτοκινητου?


αυτό το 5% είναι γνήσιοι μοτοσυκλετιστές. Όλοι οι υπόλοιποι είναι απλά ''αναγκασμένοι'' για διάφορους λόγους να αφήσουν τα αυτοκίνητα και να χρησιμοποιούν δίκυκλο. Δεν έχουν τον ''τρόπο σκέψης'' του πραγματικού μηχανόβιου! Εγώ προσωπικά τους θεωρώ εν δυνάμει δωρητές οργάνων! Καθαρά, ωμά και ξάστερα!thumb thumb

giorgosz3
14-09-12, 18:01
δεν υπαρχει το εμεις και αυτοι,που ειμαστε σε πολεμο????


ελα;;
εννοώ εμείς που οδηγάμε μόνο αυτοκίνητο και αυτοί που οδηγούν μηχανές καθημερινά :warriorsmiley::warriorsmiley:

giorgosz3
14-09-12, 18:04
φίλε μου, πίστεψε με αν αρχίσουμε να απαριθμούμε περιστατικά για ''καφρίλες'' μοτοσικλετιστών vs οδηγών αυτοκινήτου, οι ''αυτοκινητιστές'' είναι χαμένοι κατα κράτος!
αυτό μόνο και μόνο επειδή στα αυτοκίνητα έχουμε και οδηγούς του αντίθετου φύλου! :whistle::sm-angry05: πλάκα κάνω μη με πάρουν με το σφυρί οι γυναίκες του φόρουμ !

z3 2.2
14-09-12, 23:34
η μηχανη ειναι τροπος ζωης.
για να παραμεινει λοιπον "ζωης" εχει καποιους βασικους κανονες που πρεπει να ακολουθεις ΚΑΘΕ δευτερολεπτο που καβαλας.
αυτοι οι κανονες διδασκονται απο παλαιοτερους αναβατες και απο την καθημερινοτητα.
οι περισσοτεροι δικυκλιστες ειναι εποχιακοι και ευκαιριακοι τυποι με μηδαμινη εμπειρια και μηδαμινο μυαλο στο χωρις κρανος κεφαλι τους.
ας μαθουμε να διαχωριζουμε λοιπον τους πραγματικους δικυκλιστες απο τους λεκεδες με μηχανακια και μετα ας κρινουμε.
μεχρι λοιπον να μαθουμε να κρινουμε....φρενακι-την πρωτη σου-και κοιτα και κανα καθρεφτη μεσα απο το κουτακι σου

Stunt Mike
15-09-12, 00:40
ναι Ανδρέα, συμφωνώ, δεν είπα οτι εμείς του αυτοκινήτου είμαστε άγιοι, αλλα αν δεν προσέξουν πρώτα αυτοί για την ασφάλειά τους τι περιμένουν; το φύλακα άγγελο; εδω το 5% φράει κράνος.....


φίλε μου, πίστεψε με αν αρχίσουμε να απαριθμούμε περιστατικά για ''καφρίλες'' μοτοσικλετιστών vs οδηγών αυτοκινήτου, οι ''αυτοκινητιστές'' είναι χαμένοι κατα κράτος!

Εγω δεν θα διαχωρισω ευθυνες και καταστασεις.Θα πω μονο το εξης:
Επιεικως θα χαρακτηρισω τουλαχιστον το 70% των Ελληνων-ιδων οδηγων ως απλους ''μεταφορεις'',χρηστες του δρομου απο αναγκη και συνηθεια,με ελαχιστη οδηγικη παιδεια κι ακομη λιγοτερη εκπαιδευση,ειτε οδηγουν αυτοκινητο ειτε μοτοσυκλετα.Εχουν μειωμενη αντιληψη,κακιστα αντανακλαστικα και τον πανικο για συμβουλο σε περιπτωση στραβης...Το χειροτερο απ'ολα ομως ειναι οτι οδηγουν σαν να τους ανηκει ο δρομος,με αποτελεσμα ολα αυτα τα εξωφρενικα που βλεπουμε καθημερινα στους δρομους μας.Μεχρι καποια στιγμη λοιπον ν'αλλαξει κατι στην Ελληνικη παιδεια και νοοτροπια,πρεπει πρωτα απ'ολους τους οδηγους,οι 2κυκλιστες να καταλαβουν οτι ειναι εξαιρετικα ευαλωτοι σ'αυτες τις συνθηκες και συνηθως τα μονα θυματα σε μια ενδεχομενη συγκρουση,ειτε φταινε ειτε οχι....
Οταν κοψουν λοιπον τις δικες τους ''καφριλες'' ΠΡΩΤΑ απο σεβασμο στη δικη τους ζωη,τοτε η Ελληνικη οδηγικη παιδεια θα'χει κανει ενα τεραστιο βημα προοδου.....

NS-conv
15-09-12, 01:08
Οπως ειπαν και σε προηγουμενα ποστ οι συμφορουμιτες το θεμα ειναι η παιδεια και τα μυαλα του καθενος...Ειτε αυτοκινητο εχει ειτε μηχανακι ειτε CATERPILLAR αμα ειναι ανεγκεφαλος ο ανθρωπος τη μ@λ@κι@ θα την κανει...Δεν σημαινει απαραιτητα οτι οι οδηγοι δικυκλων τα κανουν ολα...Και οσοι δεν κυκλοφορουν με μηχανακι και απλα κρινουν την οδηγικη συμπεριφορα του καθενος μεσα απ το σαλονι του αυτοκινητου τους θα τους συμβουλευα ετσι για δοκιμη να κυκλοφορησουν με μηχανακι για καμια εβδομαδα...Οσο ενοχλητικος ειναι ο πιτσιρικας με το παπι που σε περασε με σουζα τοσο ενοχλητικος ειναι και ο παππους με το LADA που ξεπαρκαρει χωρις να δωσει σημασια στο μηχανακι που ερχεται...

spar@
15-09-12, 02:03
Δεν σέβομαι κανέναν που δεν σέβεται την ίδια του τη ζωή και μετα εμένα... Είτε οδηγαει μηχανάκι είτε οδηγαει ποδήλατο είτε νταλίκα! Η πλειοψηφία των χαρων είναι τα παπια που νομίζουν ότι έχουν υπερφυσικες δυΝαμεις οι αναβάτες τους, μετα οι @@ρχιδατοι με τα gsxr tdm κλπ με την αμανικη μπλούζα να φαίνονται τα μπρατσα και τη διχαλοτη παντοφλα που περνάνε τα κόκκινα και σε στραβοκοιτανε κιόλας,και τέλος οι σκουτεραδες πάλι φουλ τεστοστερονη που σε περνάνε απ τα δεξιά πάντα και μετα σε κλείνουν κιόλας σιγά σιγά...
Όσο για το να μην μπλεξουμε με την οργή των μηχανοβιων αστο... Κάτι τέτοιες μλκς έφεραν την κατάσταση εδώ και όταν καβαλανε μια μηχανή κάποιοι νομίζουν ότι γ..νε την παρις χιλτον και τους κοβει και μηνιατικο βαρβατο επειδή έχουν μεγάλο πετσο!

Υ.γ ξέρω μηχανοβιους σωστούς και τους ζηλεύω με την καλή έννοια και στην ηλικία μου και μεγάλους
υ.γ ξέχασα να πω για τα γεροντια με τις διχρονες βεσπες που ¤&@¤:¤&&/&:&::&:&¤:¤:¤:¤:¤:¤:¤:( χάλασε δεν μπορω να γράψω )

agd320i
15-09-12, 06:35
Ως οδηγός απο το 1984 αυτ/των & μοτο/των και μάλιστα γεννημένος & μεγαλομενος στην Αγγλία, θα πω το εξής. Όταν καταλάβουμε οτι η οδηγηση απαιτεί επίπεδο, ευγενια, σεβασμό προς τους άλλους και κατανοηση των γύρω συνθηκών, τότε ίσως έχουμε ελπίδα.

z3 2.2
15-09-12, 11:16
Ως οδηγός απο το 1984 αυτ/των & μοτο/των και μάλιστα γεννημένος & μεγαλομενος στην Αγγλία, θα πω το εξής. Όταν καταλάβουμε οτι η οδηγηση απαιτεί επίπεδο, ευγενια, σεβασμό προς τους άλλους και κατανοηση των γύρω συνθηκών, τότε ίσως έχουμε ελπίδα.

με αυτο το καταπλκτικο ποστ μπορει να κλεισει το θρεντ