PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανευθυνοι με μηχανες



katsaraios
12-09-12, 14:23
Ξεκινησε λοιπον η σχολικη χρονια ,τα παιδακια (οσα δεν απεργουν οι δασκαλοι) στα θρανια τους ,τα βιβλια παραδομενα κανονικα(τραγικα γελοιο που το αναφερουμε)..
Μενω κοντα σε δυο σχολικα συγκροτηματα και δυο μερες τωρα βλεπω το ποσο ανευθυνοι ειναι πολλοι γονεις αλλα θα σταθω σε αυτους που μετακινουν τα παιδια τους με μηχανακια μικρου-μεγαλου κυβισμου-διαστασεων..
Ποσο ανεγκεφαλος ειναι καποιος να μην φοραει κρανος ?
Καλα ας πουμε ο πατερας ειναι φελλος απο μυαλο και αν πεσει θα κανει γκελ το φαλακρο μερος στον δρομο και θα σωθει..
Τα παιδια ομως ,τα δικα του παιδια,δεν τα σκεφτεται?
Χωρις κρανος φυσικα,μισοκοιμισμενα ,ετοιμα να φυγουν σε κανενα φρεναρισμα σαν ιπταμενα ΑΤΙΑ με ταξιδι στην καλυτερη παρμπριζ ανυποψιαστου οδηγου που περναει κανονικα το φαναρι ...
Ενα και πολλες φορες δυο παιδακια στριμωγμενα πισω απο τον πατερα χωρις καμια ασφαλεια και φυσικα διαπαιδαγωγηση οδικης συμπεριφορας (κρανος ποτε-φαναρια περναμε οταν δεν εχει αυτοκινητα)καθε πρωι τα βλεπεις και αναρωτιεσαι αν ολα ειναι πια θεμα τυχης οχι προληψης..
Λυπαμαι και δεν τσαντιζομαι πια ισως επειδη βλεπω οτι ο Ελληνας που παντα εχει την δικαιολογια και τον ωχαδελφισμο ετοιμο για καθε προβλημα,δεν προκειται να αλλαξει δυστυχως ουτε στις επομενες γενιες ...
Αν εχετε καποιον γνωστο ζαλιστε τον βριστε τον ξυπνηστε τον ...αν δεν θελει κρανος ας παρει τα παιδακια 5 λεπτα νωριτερα να πανε με τα ποδια ...
Αθλιοι και ανευθυνοι συνεχως καπου θα γινει η στραβη...

Nikos
12-09-12, 14:49
Ξεκινησε λοιπον η σχολικη χρονια ,τα παιδακια (οσα δεν απεργουν οι δασκαλοι) στα θρανια τους ,τα βιβλια παραδομενα κανονικα(τραγικα γελοιο που το αναφερουμε)..
Μενω κοντα σε δυο σχολικα συγκροτηματα και δυο μερες τωρα βλεπω το ποσο ανευθυνοι ειναι πολλοι γονεις αλλα θα σταθω σε αυτους που μετακινουν τα παιδια τους με μηχανακια μικρου-μεγαλου κυβισμου-διαστασεων..
Ποσο ανεγκεφαλος ειναι καποιος να μην φοραει κρανος ?
Καλα ας πουμε ο πατερας ειναι φελλος απο μυαλο και αν πεσει θα κανει γκελ το φαλακρο μερος στον δρομο και θα σωθει..
Τα παιδια ομως ,τα δικα του παιδια,δεν τα σκεφτεται?
Χωρις κρανος φυσικα,μισοκοιμισμενα ,ετοιμα να φυγουν σε κανενα φρεναρισμα σαν ιπταμενα ΑΤΙΑ με ταξιδι στην καλυτερη παρμπριζ ανυποψιαστου οδηγου που περναει κανονικα το φαναρι ...
Ενα και πολλες φορες δυο παιδακια στριμωγμενα πισω απο τον πατερα χωρις καμια ασφαλεια και φυσικα διαπαιδαγωγηση οδικης συμπεριφορας (κρανος ποτε-φαναρια περναμε οταν δεν εχει αυτοκινητα)καθε πρωι τα βλεπεις και αναρωτιεσαι αν ολα ειναι πια θεμα τυχης οχι προληψης..
Λυπαμαι και δεν τσαντιζομαι πια ισως επειδη βλεπω οτι ο Ελληνας που παντα εχει την δικαιολογια και τον ωχαδελφισμο ετοιμο για καθε προβλημα,δεν προκειται να αλλαξει δυστυχως ουτε στις επομενες γενιες ...
Αν εχετε καποιον γνωστο ζαλιστε τον βριστε τον ξυπνηστε τον ...αν δεν θελει κρανος ας παρει τα παιδακια 5 λεπτα νωριτερα να πανε με τα ποδια ...
Αθλιοι και ανευθυνοι συνεχως καπου θα γινει η στραβη...

Δεν αλλαζει ο Ελληνας και δεν θ'αλλαξει και ποτε . Και μαζι με αυτον ειναι καταδικασμενη και η Ελλαδα .

Nino
12-09-12, 15:02
ρε εσυ ειναι θεμα παιδειας και οχι μονο οδηγικης, οσο ο Ελληνας εχει συνδυασει την οδικη ασφαλεια ως ενα περιττο εξοδο τετοια θα συμβαινουν...
οικονομια σε ελαστικα -φρενα-κρανος - ενδυμασια μηχανης, το πληρωνεις πολυ ακριβα πολλες φορες και ανεκτιμητα...

katsaraios
12-09-12, 15:14
ΚΑΙ ??????
ΕΣΑΕΙ το ιδιο??
Παθητικη αποδοχη και δεν πειραζει μια ζωη ειμαστε...αυτο καταλαβαινω Γιαννη.
Αυτο θα συνεχιζεται και στους επομενους οσο δεν μιλαμε στον συγγενη τον διπλανο τον γειτονα ...
Οσοι εχουν η υποθετουν οτι εχουν καποια καλη οδηγικη συμπεριφορα και γνωση βασικων κανονων ,δεν ειναι ντροπη να "ξυπνανε" τους υπολοιπους ...
Μια δυο τρεις με το καλο με την πλακα η με το κραξιμο ακομα κατι θα παρουν χαμπαρι....
Οπου το κρατος απουσιαζει με παιδεια και ελλειψη εκμαθησης μπορουμε να βοηθαμε νομιζω..

andreas72
12-09-12, 15:23
Μοναδικη ελπιδα πια οι γονεις που οφειλουν να δωσουν στα παιδια τους την ανατροφη και την παιδεια που δε θα παρουν απο το σχολειο, την πολιτεια και το κρατος αλλα κι αυτο δεν το πολυβλεπω.

spar@
12-09-12, 15:32
πριν κατι μηνες... κατεβαινω το στενο του σπιτιου μου!
χαλαροτατο οπου ακουω ενα σκουτερ που κατεβαινει ταπες ανοιγωντας συναγερμους... λεω ενταξει δικος μας....
τσουλαω στο στοπ, δρομος στενος χωραει εναμιση αμαξι, και παρκαρισμενα διπλα, ο πονηρος ερχεται γκαζονοντας να με περασει... ξεκιναω και γω ρολλαροντας την 1η 7100 2α την παταω και τον ακουω να κορναρει βριζωντας ααα ουυ ααααα!!!!
σταματαω ερχεται διπλα μου!
45αρης αμανικο γυαλι μασκα σολαριουμ σορτσακι και παντοφλα.... και πολυ πολυ μαγκας!
στα ποδια του παιδακι 4 χρονων, και πισω η γυναικα του! κανεις κρανος μα κανεις...
" μου λεει ρε βλαμμενο τι σπινιαρεις με την μ..λκια σου και με γεμιζεις πετραδακια"???
ηθελα τοσα να του πω και μπερδευτηκαν τοσο με τοσο μισος στο μυαλο μου που σηκωθηκα και εφυγα...
ανθρωποι που δινουν 7500ευρο για ενα σκουτερ, και προτιμουν μια ακραποβιτς απο το κεφαλι τους, ανθρωποι που βαζουν τα παιδια τους πανω και το παιζουν πονηροι! ανθρωποι 45 χρονων που το παιζουν τοσο μαγκες.....
αχχχχχ!

gant
12-09-12, 17:10
Χθές μια μάνα με i20 και το κοριτσάκι στο κάθισμα του συνοδηγού να κρέμονται κεφάλι και χέρια έξω.
Σήμερα 2 πατεράδες το ίδιο, αλλά τα μωρά τουλάχιστον στο πίσω κάθισμα την φορά αυτή.

S8N
12-09-12, 18:08
Εγώ τα βάζω πίσω, δεμένα σφιχτά στα παιδικά καθίσματα της Recaro και τα άτιμα καταφέρνουν πάντα να λύσουν τα χέρια τους. Η γυναίκα μου πρέπει να τα έχει κάνει με τον Χουντίνι, όχι με μένα. Οι δε πόρτες είναι ασφαλισμένες ώστε ν' ανοίγουν μόνο απ' έξω αλλά τώρα έχουν βρει νέο παιχνίδι με τα παράθυρα. Στη BMW πατάω το κουμπί της απενεργοποίησης και ησυχάζω, στο Terios όμως πατώντας το ίδιο κουμπί δε μπορώ να ελέγξω τα πίσω και του συνοδηγού ούτε από το κεντρικό πάνελ στην πόρτα του οδηγού. Γαμώ το γιαπωνέζικο μυαλό που το σκέφτηκε.

aristent
12-09-12, 18:15
.....Στη BMW πατάω το κουμπί της απενεργοποίησης και ησυχάζω, στο Terios όμως πατώντας το ίδιο κουμπί δε μπορώ να ελέγξω τα πίσω και του συνοδηγού ούτε από το κεντρικό πάνελ στην πόρτα του οδηγού. Γαμώ το γιαπωνέζικο μυαλό που το σκέφτηκε.


ο Γιαπωνεζος δεν αφησει ουτε την συζυγο του,που καθεται συνοδηγος,να ανοιξει το παραθυρο χωρις την αδεια του!!!:thumbsup:

για τολμα να το κανεις/ουμε!!!:th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

Nikos
12-09-12, 18:26
Μοναδικη ελπιδα πια οι γονεις που οφειλουν να δωσουν στα παιδια τους την ανατροφη και την παιδεια που δε θα παρουν απο το σχολειο, την πολιτεια και το κρατος αλλα κι αυτο δεν το πολυβλεπω.

Οι 5 στους 10 γονεις ειναι αδιαφοροι και ηλιθιοι . Πιστευα οτι η χωρα αυτη εχει καποιες ελπιδες με τις νεοτερες γενιες αλλα ο γραικος δεν ισιωνει με τιποτα. Γαμω το κωλοDNA μας.

apostoles46
12-09-12, 19:56
Οι 5 στους 10 γονεις ειναι αδιαφοροι και ηλιθιοι . Πιστευα οτι η χωρα αυτη εχει καποιες ελπιδες με τις νεοτερες γενιες αλλα ο γραικος δεν ισιωνει με τιποτα. Γαμω το κωλοDNA μας.

Έτσι όπως τα λές Νίκο,έχουμε το πιο έξυπνο και παράλληλα το πιο ηλίθιο DNA στον κόσμο και με διαφορά!Προσωπικά μου έχουν κατηγορήσει την νοοτροπία μας σαν λαό σε διάφορα μέρη του κόσμου και απλά έλεγα οτι ήμουν Ιταλός!
"Οι έλληνες είναι ανάξιοι απόγονοι Άξιων προγόνων"Τελικά πολύ σοφά λόγια

sierra
12-09-12, 20:50
Έτσι όπως τα λές Νίκο,έχουμε το πιο έξυπνο και παράλληλα το πιο ηλίθιο DNA στον κόσμο και με διαφορά!Προσωπικά μου έχουν κατηγορήσει την νοοτροπία μας σαν λαό σε διάφορα μέρη του κόσμου και απλά έλεγα οτι ήμουν Ιταλός!
"Οι έλληνες είναι ανάξιοι απόγονοι Άξιων προγόνων"Τελικά πολύ σοφά λόγια

Αποστόλη με συγχωρείς αλλά οι Έλληνες δεν είναι πλέον έξυπνοι αλλά πονηροί. Μην τα μπερδεύουμε αυτά. Πάντα προσπαθούν να ρίξουν ο ένας τον άλλον. Εγώ εφέτος είδα στο κάμπινγκ τον πατέρα να αφήνει το 16χρονο γιό του να καβαλάει την 750 Transalp και να πέρνει και φίλους μαζί πάντα χωρίς κράνος και επίσης να του δίνει να οδηγάει την 520 BMW που έχει, να κάθετε δίπλα για να τους πάει Τρίπολη από το Άστρος στις 21.00 την νύχτα και να καμαρώνει και ένας άλλος τον 12χρονο γιό του να μου λέει ότι καβαλάει τα παπιά και τα αυτοκίνητα της εταιρείας που έχει. Πια εξυπνάδα μου λές. Σήμερα είδα τετρακάβαλο σε μηχακι έναν πατέρα το ένα παιδί μπροστά και τα άλλα δύο πίσω χωρίς κράνος κανένας. Πάντα έλεγα και λέω ότι η παιδεία αρχίζει από την οικογένεια από μικρά τα παιδειά πρέπει να μαθαίνουν ορισμένα πράγματα αλλά με κοροϊδεύουν. Μην τα περιμένουμε όλα από το κράτος. Έλεος πια. Με συγχωρείτε αν σας ζάλισα αλλά πνίγομαι με αυτά που βλέπω και ακούω...

apostoles46
12-09-12, 21:21
Σαν πατέρας το κατακρίνω 1εκ%!Εκείνη την στιγμή το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι να σταματήσεις δεξιά και να τον αρχίσεις στις φάπες!Μιας και από λόγια δεν νομίζω να συγκινηθεί καθόλου,αφού να μου πείς ανεβάζει όλη του την οικογένεια πάνω στο μηχανάκι!Εγώ προσώπικα δεν περιμένω τίποτα από το κράτος στο συγκεκριμένο θέμα!Άσε που έχω δεί και σε φανάρι διπλα διπλα μηχανή της ομάδας Δίας και έναν πατέρα με το 3χρονο παιδάκι στα πόδια του σε μια βεσπα.Όσο γιατην προηγούμενη απάντηση αφορούσε καθαρά την απάντηση του Νίκου..

sierra
12-09-12, 21:46
Δεν τα λέω με κακία, απλώς μου την έχει δώσει, με συγχωρείς...

Bellof-3
12-09-12, 22:07
Εγώ τα βάζω πίσω, δεμένα σφιχτά στα παιδικά καθίσματα της Recaro και τα άτιμα καταφέρνουν πάντα να λύσουν τα χέρια τους. Η γυναίκα μου πρέπει να τα έχει κάνει με τον Χουντίνι, όχι με μένα. Οι δε πόρτες είναι ασφαλισμένες ώστε ν' ανοίγουν μόνο απ' έξω αλλά τώρα έχουν βρει νέο παιχνίδι με τα παράθυρα. Στη BMW πατάω το κουμπί της απενεργοποίησης και ησυχάζω, στο Terios όμως πατώντας το ίδιο κουμπί δε μπορώ να ελέγξω τα πίσω και του συνοδηγού ούτε από το κεντρικό πάνελ στην πόρτα του οδηγού. Γαμώ το γιαπωνέζικο μυαλό που το σκέφτηκε.

ξερεις αν ολα τα παραθυρα ελεγχονται απο την ιδια ασφαλεια? τσεκαρε το και αν τα πισω ελεγχονται απο αλλη ασφαλεια, το καθαρισες ευκολα το θεμα...

apostoles46
12-09-12, 22:10
Μα και εγώ με το μέρος σου είμαι..thumb Δυστηχώς η νοοτροπία και ο τρόπος σκέψης είναι αδύνατον να αλλάξει.Και αν αλλάξει θα χρειαστούν πολλές γενιές όπως πολλές γενιές πίσω έχει υιοθετηθεί!

z3 2.2
12-09-12, 22:13
τραγικο.με τρελενει απιστευτα αυτο το θεμα.
Πραγματικα σκεφτομαι οτι αν αυτοι οι γονεις ενεργουν τοσο ανευθυνα και εγκληματικα σε σχεση με την μετακινηση των παιδιων τους,ποοοοοσο λαθος μεγαλωνουν τους πολιτες του αυριο.

Για παρε τους μπατσους αυριο ομως και πες τους να πανε εξω απο το σχολειο-παιδικο σταθμο κλπ να δεις,θα ερθει κανεις?
Κανονικα αυτο σηκωνει αυτεπαγγελτη μυνηση για εκθεση ανηλικου σε κινδυνο.

Ααα και μολις τελειωσουν τους ελεγχους εξω απο τα σχολεια με τους ηλιθιους γονεις,οι αστυνομικοι θα μπορουσαν να πανε ααααααανετα εξω απο καποια οικοδομη το μεσημερι που σχολανε ολοι οι αλλβανορουμανορωσσοποντιο ι τυφλα στο μεθυσι απο τις μπυρες.
Θα καβαλησουν το χαρο για αμαξι που εχουν και θα βγουν στον ιδιο δρομο με την γυναικα μου που εχει παει να παρει την μικρη απο τον παιδικο........

Χρειαζδται και λιγος ελεγχος....

michaelp900
13-09-12, 04:25
Ρουφαμε και τα λεμε....ε ρε Θεοχαρης που χρειαζεται σε κατι γονεις που βαζουν μπροστα στο τιμονι το παιδι λες και ειναι αεροσακος,που το αφηνουν να κρεμιεται απο το παραθυρο σαν σκυλι.....
https://www.youtube.com/watch?v=Wm2-F_Sk770&feature=related