PDA

Επιστροφή στο Forum : Στρατός



PATSIMINI
07-09-12, 18:09
Με το κεφαλαιο φοιτητης πτυχιο να ειναι ακομα νωπο ενα αλλο κεφαλαιο ανοιγει για μενα..την επομενη τριτι 11/09 παρουσιαζομαι σπαρτη πεζικο στο κεντρο ΚΕΕΜ.
Οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη
Αντε και καλη μου θητεία!!!!

ntinos
07-09-12, 18:13
ΣΕΜιτζης δλδ.

Και εγω εκει πηγα...

ntinos
07-09-12, 18:14
https://www.army.gr/default.php?pname=Biografiko_Dnth_DEM&la=1

Δεν μου αρεσει η φατσα του...

Να βρουμε τον υποΔικα...

fanisk
07-09-12, 18:26
Καλη τυχη ψαρουκλα :th_Laie_67-1:

Το ΚΕΕΜ λενε πως ειναι "ζωαρα" (στρατοατακες). Θα περασει ο μηνας χωρις να το καταλαβεις. Τη 1η μερα θα παρουσιαστεις, θα σε ψαρωσουν για κινητο με καμερα, μη το δωσεις. Οι ποινες στα κεντρα δεν μετρανε εκτος αν φας φυλακη για κατι πολυ χοντρο. Παρε εσωρουχα/φανελες για 1 μηνα (μη πλυνεις εκει μεσα δεν αξιζει), τα πολιτικα που θα φορας τη μερα καταταξης. Μπες ξυρισμενος γιατι θα σε βγαλουν φωτο και δεν αξιζει να τρεχεις 10 μετρα καθρεπτη-βρυση με χιονι εξω (εγω στην Αυλωνα :th_Laie_67-1: ). Λουκετα για βαλιτσα και φοριαμο. Με λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ θα βρεις τη γνωστη λιστα με το τι χρειαζεται ο νεοσυλλεκτος.

Θα μαθετε τα βασικα του στρατου και 1 βολη στο κεντρο.. κατα τα αλλα μονο υπνος και αναφορες. Να εισαι αορατος, να μη λες πολλα για σενα (ουτε τους ηξερες, ουτε ξερεις τι ειναι ο καθενας). Πιθανον 1 βδομαδα πριν τον ορκο να σας βγαλουν εξω για 6-8 ωρες.

Θα παρεις ειδικοτητα οδηγου/αρτοποιου/μαγειρα απο εκει. Ο οδηγος δεν λεει πολλα γιατι στη μοναδα μετα τη μεταθεση θα σε φαει ο ορχος. Ο μαγειρας ειναι καλη ειδικοτητα οπου και να πας γιατι ακομη και τη λατζα τη κανουν οι "εστιατορες". Μαγειρευεις και αραζεις.

Θα ερθει κλιμακιο για ΕΛΔΥΚ/ΥΕΑ/ΕΔ. Αν δεν θες να πας σε κανενα απο αυτα, οταν μαζεψουν τα 2000 ατομα στην αιθουσα και πουν ποιος εβγαλε δημοτικο? Σηκωσε το χερι για να αποχωρησεις.. Περιμεναμε 1980 ατομα στην Αυλωνα απλα για να υπογραψουμε οχι δεν θελω να παω ΥΕΑ.

Θα σας δειξουν βιντεο και για τα 3. Πιθανον να ερθει και ο Ιαβερης για ασφαλη οδηγηση. Θα ερθει και ενας γραφικος τυπος που λεει πως ειναι παλιος ΕΤΑτζης και πουλαει βιβλια Two Bravo Zero και Επιβιωσης. Αξιζουν να τα παρεις για 20¤.

Γραψε αποριες αν εχεις με ο,τι αφορα το κεντρο.

Στο κλιμακιο των ΕΔ να σηκωσεις το χερι thumb :hystericalbs1:

ntinos
07-09-12, 18:30
.......

Θα ερθει και ενας γραφικος τυπος που λεει πως ειναι παλιος ΕΤΑτζης και πουλαει βιβλια Two Bravo Zero και Επιβιωσης. Αξιζουν να τα παρεις για 20¤.
.....

Ακομα ????

Πρεπει να εχει βγαλει δισεκατομμυρια ο τυπος....

fanisk
07-09-12, 18:33
Ακομα ????

Πρεπει να εχει βγαλει δισεκατομμυρια ο τυπος....

Τον προλαβες κι εσυ Ντινο? :th_Laie_67-1:

PATSIMINI
07-09-12, 18:36
εξηγησε μου λιγο με τα επιτελια που ανεφερες..να σηκωσω χερι εννοεις για ειδικες δυναμεισ εκπαιδευση....

nikos1400
07-09-12, 18:42
Τον προλαβες κι εσυ Ντινο? :th_Laie_67-1:

και γω ! (το ασπρο εξωφυλλο με μαυρα σχεδια/γραμματα ετσι?)
ωραιο βιβλιο! να θυμηθω να ψαξω να το βρω...

nikos1400
07-09-12, 18:44
Με το κεφαλαιο φοιτητης πτυχιο να ειναι ακομα νωπο ενα αλλο κεφαλαιο ανοιγει για μενα..την επομενη τριτι 11/09 παρουσιαζομαι σπαρτη πεζικο στο κεντρο ΚΕΕΜ.
Οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη
Αντε και καλη μου θητεία!!!!

καλη θητεια !
να γινεις (αν δεν εισαι ηδη) λιιιιγο χοντροπετσος/αναισθητος και μην παιρνεις στα σοβαρα ορισμενα που θα ακουσεις εκει μεσα.
thumb

wheelman
07-09-12, 19:17
Κατ' αρχάς καλη θητεια !!!
Πέρασα απο εκεί σαν Λυβίτης, αυτά που μπορώ να σου πώ για το ΚΕΕΜ είναι:


Καμιά δεκαριά χλμ έξω απο την Σπάρτη, αλλα βάζουν λεωφορεία οπότε δέν θα έχεται πρόβλημα άν πάρετε έξοδο (χλωμό για Κέντρο)



Τεράστιο,φαντάσου ότι σπάει απο τον δρόμο που πάει προς το Γύθειο,αγαπημένη υπηρεσία το Γ' περίπολο που περνάγαμε στο απέναντι κομάτι του Στρατοπέδου και το φυλάκιο της ΠΑ.



Πάρε ισοθερμικά (& κάλτσες ισοθερμικές) γιατί το βράδυ ακομά και το καλοκαίρι θα δείς θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν. Καλό θα ήταν να έχεις και αρκετά εσώρουχα γιατί δέν θα βγείτε σύντομα έξω και δέν λέει να πάς στα πλυντήρια



Μην ψαρώσεις με την ιστορία για την "Υπερυψωμένη", το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι για πλάκα να πετάξουν πέτρες αλλα αυτό μπορείς να το αναφέρεις στον Δ/νέα αλλαγής αν θές.



Καταπληκτικες σκεπαστές πίτες απο την πάνω πύλη -είχε ένα σουβλατζίδικο εκεί κοντά-, και σε γενικές γραμμές καλό φαί και μερίδες που αν μη τι αλλό σε σκάνε, επίσης παίζει τρελος συνδιασμός σαντουίτς Στεργίου με καλαμάκι απο το κυλικείο.



clue του Στρατοπέδου τα Παγώνια, ναι είχε απιστευτη μασκότ

aristent
07-09-12, 19:32
Καλη θητεια Βασιλη!!!:thumbsup:

...οι πιο "φρεσκιοι" στα ειπαν ηδη τι πρεπει να κανεις.thumb

PATSIMINI
07-09-12, 20:17
Κατ' αρχάς καλη θητεια !!!
Πέρασα απο εκεί σαν Λυβίτης, αυτά που μπορώ να σου πώ για το ΚΕΕΜ είναι:


Καμιά δεκαριά χλμ έξω απο την Σπάρτη, αλλα βάζουν λεωφορεία οπότε δέν θα έχεται πρόβλημα άν πάρετε έξοδο (χλωμό για Κέντρο)



Τεράστιο,φαντάσου ότι σπάει απο τον δρόμο που πάει προς το Γύθειο,αγαπημένη υπηρεσία το Γ' περίπολο που περνάγαμε στο απέναντι κομάτι του Στρατοπέδου και το φυλάκιο της ΠΑ.



Πάρε ισοθερμικά (& κάλτσες ισοθερμικές) γιατί το βράδυ ακομά και το καλοκαίρι θα δείς θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν. Καλό θα ήταν να έχεις και αρκετά εσώρουχα γιατί δέν θα βγείτε σύντομα έξω και δέν λέει να πάς στα πλυντήρια



Μην ψαρώσεις με την ιστορία για την "Υπερυψωμένη", το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι για πλάκα να πετάξουν πέτρες αλλα αυτό μπορείς να το αναφέρεις στον Δ/νέα αλλαγής αν θές.



Καταπληκτικες σκεπαστές πίτες απο την πάνω πύλη -είχε ένα σουβλατζίδικο εκεί κοντά-, και σε γενικές γραμμές καλό φαί και μερίδες που αν μη τι αλλό σε σκάνε, επίσης παίζει τρελος συνδιασμός σαντουίτς Στεργίου με καλαμάκι απο το κυλικείο.



clue του Στρατοπέδου τα Παγώνια, ναι είχε απιστευτη μασκότ


τωρα που θα μπω με καλο καιρο οντως χρειαζεται ισοθερμικα....σκεπου οτι λογικα ελα 25 ημερο θ κατσω εκει...

viper
07-09-12, 21:18
Καλή θητεία. Εύχομαι όλα να σου πανε εύκολα αν και με τοσο μικρή που έχει γίνει η θητεία μέχρι να μπεις απολύεσαι.
Από τα διάφορα που θα ακούσεις, μη δίνεις και πολλή σημασία αφού για κάθε φαντάρο ο στρατός είναι μια διαφορετική εμπειρία ακόμα κι αν συγκρίνεις ιστορίες ανθρώπων που ήταν στον ίδιο θάλαμο.
Γενικά κράτα low profile, υπομονή με τους κομπλεξικούς (μόνιμους και μη) και να στεναχωρεθείς μόνο αν σταματήσει ο χρόνος να κυλάει, γιατί κάθε δευτερόλεπτο που περνάει η "ροζαλία" έρχεται.

wheelman
07-09-12, 21:40
τωρα που θα μπω με καλο καιρο οντως χρειαζεται ισοθερμικα....σκεπου οτι λογικα ελα 25 ημερο θ κατσω εκει...

Αν εισαι σίγουρος οκ, απλα η βασικη ειναι πανω απο μηνα και οι περισσοτεροι σεμιτζηδες καθονται αλλον εναν μηνα για να παρουν ειδικοτητα κ αν περασεις κ ΛΥβ + 1μηνα, εγω πηγα οκτωβρη κ εφυγα Δεκεμβρη.anyway μην σε απασχολει γιατι εχει 2 μαγαζια με στρατιωτικα ειδη, οποτε βλεποντας κ πρατωντας

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Samaro
07-09-12, 21:44
εξηγησε μου λιγο με τα επιτελια που ανεφερες..να σηκωσω χερι εννοεις για ειδικες δυναμεισ εκπαιδευση....

Είναι προφανές ότι αστειεύεται ! :original:

Καλός φαντάρος βασίλη και πάντα "στη μέση ", ποτέ πρώτος , ποτέ τελευταίος . Δές το σαν μιά καλή εμπειρία !

ntinos
07-09-12, 23:05
Εισαι 25 χρονων.

Μακαρι να ξαναερχοταν η εποχη που θα πηγαινα τους 18 μηνες φανταρος...

PATSIMINI
08-09-12, 00:18
Αν εισαι σίγουρος οκ, απλα η βασικη ειναι πανω απο μηνα και οι περισσοτεροι σεμιτζηδες καθονται αλλον εναν μηνα για να παρουν ειδικοτητα κ αν περασεις κ ΛΥβ + 1μηνα, εγω πηγα οκτωβρη κ εφυγα Δεκεμβρη.anyway μην σε απασχολει γιατι εχει 2 μαγαζια με στρατιωτικα ειδη, οποτε βλεποντας κ πρατωντας

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

σιγουρος δεν ειμαι απλα ξερω και απο τον αδερφο μου οτι οταν τελειωσε η εκπαιδευση βασικη τοτε αρκετοι εφυγαν για ειδικοτητα σε αλλο μερος και οι υπολοιποι εκατσαν εκει...με αυτη την εννοια λεω οτι θα φτγω μετα απο κανα μηνα....

joseph
08-09-12, 00:32
Ακομα ????

Πρεπει να εχει βγαλει δισεκατομμυρια ο τυπος....

Το 1996 παντως ηταν!!! Οντως τρελο χρημα χαχα.

dblade
08-09-12, 02:22
Με το καλο :thumbsup: υπομονη θα περασει ο καιρος.
Και εγω 11/9 κευπ και απο εκει σκεφτομαι πολυ σοβαρα για πεζοναυτης.

Vassilis ///M
08-09-12, 10:20
Καμιά δεκαριά χλμ έξω απο την Σπάρτη, αλλα βάζουν λεωφορεία οπότε δέν θα έχεται πρόβλημα άν πάρετε έξοδο (χλωμό για Κέντρο)



Τεράστιο,φαντάσου ότι σπάει απο τον δρόμο που πάει προς το Γύθειο,αγαπημένη υπηρεσία το Γ' περίπολο που περνάγαμε στο απέναντι κομάτι του Στρατοπέδου και το φυλάκιο της ΠΑ.



Πάρε ισοθερμικά (& κάλτσες ισοθερμικές) γιατί το βράδυ ακομά και το καλοκαίρι θα δείς θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν. Καλό θα ήταν να έχεις και αρκετά εσώρουχα γιατί δέν θα βγείτε σύντομα έξω και δέν λέει να πάς στα πλυντήρια



Μην ψαρώσεις με την ιστορία για την "Υπερυψωμένη", το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι για πλάκα να πετάξουν πέτρες αλλα αυτό μπορείς να το αναφέρεις στον Δ/νέα αλλαγής αν θές.



Καταπληκτικες σκεπαστές πίτες απο την πάνω πύλη -είχε ένα σουβλατζίδικο εκεί κοντά-, και σε γενικές γραμμές καλό φαί και μερίδες που αν μη τι αλλό σε σκάνε, επίσης παίζει τρελος συνδιασμός σαντουίτς Στεργίου με καλαμάκι απο το κυλικείο.



clue του Στρατοπέδου τα Παγώνια, ναι είχε απιστευτη μασκότ


Τί μου θύμησες ρε Ηλία....Πω πω πω πω....
Είχα περάσει απο εκεί ένα φεγγάρι για εκπαίδευση οδηγού....
Όπως τα λες είναι....
Να σημειώσω δε ότι οι ''γκόμινες'' έχουν μυριστεί τις ώρες των εξόδων των φαντάρων και βγαίνουν έξω όταν οι δεύτεροι αποχωρούν....
Φτού τσόλια....

Bazil Van Sinner
08-09-12, 11:09
Όπως τα λες είναι....
Να σημειώσω δε ότι οι ''γκόμινες'' έχουν μυριστεί τις ώρες των εξόδων των φαντάρων και βγαίνουν έξω όταν οι δεύτεροι αποχωρούν....
Φτού τσόλια....


πως να μην μυριστουν με τοση ψαριλα???? :hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: χαχαχα πλακα κανω!!!!!!!θα πιξεις ΝΕΟΣ!!!! :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hyst ericalbs1: χαχαχαχα.

Μην μασας τιποτα φιλε εγω οταν πηγα,να φανταστεις,ηταν μολις ειχαν κλεψει την Ωραια Ελενη,και με το που παρουσιαστηκα μας στειλανε στην Τρειαπουλακιακαθοντανστου Κιτσουτηνμαγκουρα :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:!!!!!

Andri
08-09-12, 14:30
Με το καλό... Κοίτα να γίνεις σωστός Σ Τ Ρ Α Τ Ι Ω Τ Η Σ .....ότι χρειαστείς , εδώ είμαστε thumb

fanisk
08-09-12, 15:48
Τί μου θύμησες ρε Ηλία....Πω πω πω πω....
Είχα περάσει απο εκεί ένα φεγγάρι για εκπαίδευση οδηγού....
Όπως τα λες είναι....
Να σημειώσω δε ότι οι ''γκόμινες'' έχουν μυριστεί τις ώρες των εξόδων των φαντάρων και βγαίνουν έξω όταν οι δεύτεροι αποχωρούν....
Φτού τσόλια....

Ετσι ειναι παντου. Στη Χιο μεχρι τις 22.30 δεν βλεπεις πολλα αξιολογα τεμαχια. Μετα γινεται πολεμος. Φταιει και η θητεια ομως γιατι εχουμε πιασει τους εαυτους μας κατι παντοφλες που εδω δεν θα τις κοιταζες καν, να τις βλεπεις σαν ξερολουκουμα :hystericalbs1:

Και γιατι να μη βγουν μετα? Με αυτα που βλεπω απο στρατιωτες καλα κανουν..

Vassilis ///M
08-09-12, 15:54
Φταιει και η θητεια ομως γιατι εχουμε πιασει τους εαυτους μας κατι παντοφλες που εδω δεν θα τις κοιταζες καν, να τις βλεπεις σαν ξερολουκουμα

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

AN ΔΕΝ ΜΠΑΖΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΧΤΙΖΕΙΣ!!!!!!!!!!!!

BabisStinson
04-10-12, 07:56
Παιδιά για Διαβιβαστές και Αυλώνα συγκεκριμένα για ΚΕΝ (βασική εκπαίδευση) έχουμε κάποια άποψη? :original:

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
04-10-12, 08:51
Θα παρουσιαστεις εκει?Εγω παρουσιαστηκα Θήβα,δεν εχω ιδια αντιληψη αλλα όσα ατομα παρουσιάστηκαν Αυλώνα πέρασαν καλά.Τώρα αν αλλαξε κατι,τι να σου πω...Πότε παρουσιαζεσαι?

viper
04-10-12, 09:35
Τι μου θύμισες τώρα......

ΑΥΛΩΝΑ = Ας Υπήρχε Λίγη Ωρα Να Αναπαυτώ

Αυτό ίσχυε για τα τεθωρακισμένα. Οι διαβιβάσεις πάντα ήταν χαλαρα.
Πότε μπαίνεις φίλε μου?

BabisStinson
04-10-12, 11:05
Τώρα τον Νοέμβρη μπαίνω. Δεν είναι τίποτα σίγουρο, περιμένω το χαρτί να έρθει ακόμα, πιθανώς όμως Αυλώνα Διαβιβάσεις..

Lambros46
04-10-12, 12:16
Τι μου θύμισες τώρα......

ΑΥΛΩΝΑ = Ας Υπήρχε Λίγη Ωρα Να Αναπαυτώ

Αυτό ίσχυε για τα τεθωρακισμένα. Οι διαβιβάσεις πάντα ήταν χαλαρα.
Πότε μπαίνεις φίλε μου?

Ωχχχχ :shok::shok:

viper
04-10-12, 13:08
Ωχχχχ :shok::shok:

Μάλον έδωσα λάθος εντυπώσεις. :original:

Αυτό που έγραψα παραπάνω είναι κατι που λέγαμε στον Αυλώνα την εποχή που ήμουν νεοσύλλεκτος, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι είναι κόλαση. Απλά είναι η στανταρ κούραση που σου προκαλεί ο πρώτος καιρός στο στράτευμα. Ολα είναι θέμα απλής συνήθειας και ΑΠΑΘΕΙΑΣ.
Σημασία πάνω απ' όλα έχει να μάθει κανείς καλά όλες τις τεχνικές πολέμου που διδάσκονται στον Ελληνικό Στρατό. (Σκούπα - Μάπα, Ταψιά, Καλιόπες, Βάψιμο, Αποψίλωση)

dblade
06-10-12, 10:22
Οπως τα λεει ο φιλος viper τις πρωτες 15-18 μερες δεν εχει υπνο το μεσημερι για κανενα λογο . Και σου σπανε τα νευρα με αυτο το θεμα τελειωνεις 2:30 απο το φαι αναλογα την σειρα που εχει ο λοχος σου και υποτιθεται μετα εχει 3-5 υπνο.
Αυτο ομως δεν ισχυει εκει που ξεντηθηκες και εβγαλες λιγο την λερα απο πανω σου τσουπ σκαει ο ανθυπολοχαγος κατα της 3και5 ολοι εξω σε 10 λεπτα!!!
Θα δεις αξιωματικους και στελεχη που θα ειναι γαμω τα ατομα, αλλα θα συναντησεις και ατομα που εξω δεν ειναι ουτε για φτυσιμο και ας εχουνε βγαλει 19 χιλιαδες μορια για ευελπιδων.
Χθες ορκιστηκα στο κευπ που εχει αλλαξει παρα πολυ απο παλια λογο ταγματαρχη.
Γενικα για οσους θα μπουνε κευπ πλεον δεν υπαρχει το κεντρο υψηλων προσωπον, και κανεις οτι ειναι προβλεπομενο αυτα.
Καλη δυναμη σε σους θα μπουν με την 323 σειρα thumb :thumbsup:

dafidack
06-10-12, 10:45
καλος φανταρος συνονοματε και σε καμια περιπτωση μην σκεφτεις τη "λυση" της αναβολης που ερχεται παντα στο μυαλο των νεοσυλλεκτων. thumb

Nino
06-10-12, 11:11
Μεσημεριανή κατακλιση δεν υπάρχει τον χειμώνα,μόνο το καλοκαίρι.

BabisStinson
06-10-12, 12:04
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά. :original:

@dafidack: Συνονόματε δεν υπάρχει περιθώριο αναβολής, οπότε δεν θα περάσει καν απο το μυαλό..! Μπαίνω τώρα τον Νοέμβρη για να απολυθώ καλώς εχόντων Αύγουστο ώστε να μπορέσω να πάω τον Σεπτέμβρη Αγγλία για μεταπτυχιακές σπουδές..

@dblade Διαβιβάσεις είσαι δηλαδή?

dblade
06-10-12, 12:20
Oχι πεζικαριος ειμαι αλλα παρουσιαστικα κευπ.

hlias303
06-10-12, 16:36
λοιπον μεσα θα γνορισισ ατομα για τον π****** αλα και αλα ατομα πολι αξιολογα (και μονιμοθσ και φανταρους) το ολο θεμα ειναι παραλογισμος και θεατρο αν δεν το παρισ χαμπαρι τιν πατισεσ θα εχεισ προβλιμα μεχρι και με τιν παρτι σου! πεξε το ρολο σου και ολα θα περασουν για πλακα!

εγω γιατι δεν μπορω να βαλο κολο κατο εκανα οτι αγγαρια μπορισ να φανταστισ για να περναει η ωρα μου και μονο!! αποτελεσμα οταν απολιομουν ειχα κοντα 1 μινα αδια απολισεοσ αλεσ τιμιτικεσ!αχα



σορι για τα ορθογραφικα! ειμαι αθλιοσ !!!!!

aristent
06-10-12, 18:17
......σορι για τα ορθογραφικα! ειμαι αθλιοσ !!!!!

μιν αγχοναισε,ηπαρχουν κε χηροταιρη!!!!:thumbsup:

ΥΣ....ηθελα να 'ξερα αυτο στα αστερακια, που διορθωσε ο Πανος, το εγραψες σωστα?:thumbsup:

dblade
06-10-12, 18:32
Aυτο ακριβως περνω χαμπαρι και εγω οτι ολα ειναι ενα μεγαλο θεατρο και δεν ασχολουμε πλεον πεταει ο γαιδαρος πεταει και τελος.
Και οντως υπαρχουν στελεχοι που ειναι πολυ καλα ατομα και μεσα και εξω αλλα και παλιοι φανταροι που ειχαν μια βδομαδα να απολυθουν και ασχολουνταν με εμας τους νεους και μας εφευγε το ανχος και το αγνωστο των πρωτον ημερων.

dblade
09-10-12, 18:58
Φευγω παρασκευη για 617 μ/κ ΤΠΖ πλατη thumb

m-power_01
09-10-12, 19:29
Φευγω παρασκευη για 617 μ/κ ΤΠΖ πλατη thumb

Τωρα παρουσιάστηκες Σεπτεμβρη ή μπαίνεις Νοέμβρη?

spar@
09-10-12, 20:05
μην μου πεις τελευταια στιγμη που θα παω....
αναλαμβανουμε και διεκπεραιωσεις στρατου!

fanisk
09-10-12, 20:43
Φευγω παρασκευη για 617 μ/κ ΤΠΖ πλατη thumb

Καλη τυχη! Δεν πηγες για πεζοναυτης που ελεγες ή δεν σε πηραν?

dblade
09-10-12, 21:06
Δεν πηγα τελικα τελευταια στιγμη αλλα με διαλεξαν για στρατονομο .
Και παλι ουτε εκει πηγα και ας πληρουσα ολες τις προυποθεσεις.
Και τωρα παω στο μηχανοκινητο ταγμα αν ειναι καλη η μοναδα μαλλον απανω θα το μαθω.
3 φιλαρακια απο το κεντρο πανε ειδικες .
Οι 2 πανε 1η μαλ και ο ενας μαλλον χιο αμφιβιος

dblade
10-10-12, 13:24
Στην 617 παω σαν μοναδα. Εχω μπει τον σεπτεμβριο .
Αλλα θα κανω και μια σταση απο το 585 καστορια για εκπαιδευση thumb

DaywalkeR
10-10-12, 13:57
Ήμουν στην Πλάτη το 2006, σαν μονάδα ήταν καλή είχε πολύ κόσμο και μας πήγαινε 1-1 η και 1-2 (μέσα-έξω). Φρόντισε να μην φαίνεσαι και θα περάσεις καλά. Το μόνο αρνητικό είναι ότι στις εξόδους θα πηγαίνεις κυρίως στα Δίκαια στα δυο ταβερνάκια που έχει εκεί, γιατί η Ορεστιάδα είναι περίπου στα 35 χιλιόμετρα και δεν είναι για κάθε μέρα χρονο-χρηματο οικονομικά

dblade
10-10-12, 14:06
Μου ειπαν και εμενα στο 617 ειναι καλα , δεν με νοιαζει που ειναι μακρια η που εχει κρυο ( κοζανη σπουδαζα εχω φαει -17 με το τσουβαλι) .
Τωρα στο 585 δεν ξερω τι παιζει στο αργος γιατι εμαθα για μαυριλα , και ποσο καιρο θα κατσω εκει να παρω ειδικοτητα δεν ξερω.

fanisk
10-10-12, 15:24
Δεν πηγα τελικα τελευταια στιγμη αλλα με διαλεξαν για στρατονομο .
Και παλι ουτε εκει πηγα και ας πληρουσα ολες τις προυποθεσεις.
Και τωρα παω στο μηχανοκινητο ταγμα αν ειναι καλη η μοναδα μαλλον απανω θα το μαθω.
3 φιλαρακια απο το κεντρο πανε ειδικες .
Οι 2 πανε 1η μαλ και ο ενας μαλλον χιο αμφιβιος

Γιατι αλλαξες γνωμη?
Καλη τυχη στους 2 της ΜΑΛ, αν δεν εχουν κανενα ιατρικο προβλημα και βγαζουν τις ασκησεις κανονικα (τους κοβουν για να μη ρισκαρουν τραυματισμους και αποζημιωσεις) και περασουν το ΣΒΕΑ θα μεινουν στη ΜΑΛ, αν τους κοψουν θα πανε σε ΛΟΚ/ΜΑΚ.

Στειλε μου το ονομα αυτου που παει Χιο, και το ονομα σου!

dblade
19-10-12, 13:32
Εντυπωσεις ως τωρα απο το 585 δεν υπαρχει καλυτερος δκτης θεωρω απο αυτον τελος!!
Εκπαιδευση κανονικη μαθαινουμε ωραια πραγματα σε ολμους 106 χιλ και 86 χιλ αλλα δυστυχως για 10-20 ζωα μας κανουνε οι επιλοχιες την ζωη ψηλομαυρη αντι να τους ριξουν απο 10φ για αρχη αλλα ετσι ειναι ο στρατος η ολοι η κανενας :thumbsdown:
Το κουραστικο ειναι η μεταφορα των ολμων σε αποσταση 100-150 μετρων με τα χερια.
Ολος ο ολμος ειναι 350kg μεσα στο λαδι και σπαει σε 5 κομματια thumb

BabisStinson
31-10-12, 15:55
Καμία τελευταία πληροφορία για ΥΕΑ παιδιά??? :original:

Την άλλη Δευτέρα παρουσιαζόμαστε και πρέπει να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε.
Μηχανικό? ΣΝ? ΥΕΑ?
Το καθένα έχει και τα καλά του...

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
02-11-12, 11:10
λοιπον
ΣΝ ειναι πολυ ζορι στην εκπαιδευση αλλα μετα εισαι χαλαρος.ΥΕΑ ειναι επισης ζορι στην αρχη αλλα μετα οπου πας ειναι στην κριση του διοικητη σου κατα ποσο χαλαρος θα εισαι.αν εχεις αναγκη τα χρηματα η το χαρτι αυτο για προσληψη πιστευω οτι αξιζει να πας.που παρουσιαζεσαι?

BabisStinson
02-11-12, 11:14
Την άλλη Δευτέρα ΚΕΜΧ Ναύπλιο παρουσιάζομαι.
Το μόνο που νοιάζει είναι να έχω κάποιο χρόνο, έστω από Μάρτη και μετά, ώστε να διαβάζω για τα μαθήματα που μου έχουν μείνει και να τελειώσω την διπλωματική μου ώστε να ορκιστώ τον ερχόμενο Οκτώβρη..

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
02-11-12, 11:17
μια χαρα ειναι το ναυπλιο!οσο για το χρονο θα τον εχεις πιστευω αν πας ΥΕΑ.παντως για μενα δεν αξιζει.και οσοι πηγαν σε μαχιμες μοναδες δεν ειχαν ιδιαιτερο χρονο-οπως κι εγω αλλωστε που νομιζα οτι θα εχω.και στην εξοδο σου δεν νομιζω οτι θα προτιμας να διαβαζεις αλλα να κοιμασαι η να βλεπεις πχ την κοπελια σου...

Lambros46
11-11-12, 22:36
Πέρασαν οι μέρες...Αύριο το πρωί μπαίνω!Αυτό είναι το τελευταίο μου ποστ προς το παρών.Σύντομα κοντά σας και με δικές μας περιπέτειες από την εκπαίδευση!

Καλά να περνάτε όλοι σας!!!

:bye::bye:

wheelman
11-11-12, 22:50
Πέρασαν οι μέρες...Αύριο το πρωί μπαίνω!Αυτό είναι το τελευταίο μου ποστ προς το παρών.Σύντομα κοντά σας και με δικές μας περιπέτειες από την εκπαίδευση!

Καλά να περνάτε όλοι σας!!!

:bye::bye:

Καλή θητεία!!!

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Tsakirakos
11-11-12, 22:51
Καλη θητεια! Διακοπες πας! Ζωαρα θα κανεις!

Stunt Mike
11-11-12, 23:04
Στην 617 παω σαν μοναδα. Εχω μπει τον σεπτεμβριο .
Αλλα θα κανω και μια σταση απο το 585 καστορια για εκπαιδευση thumb

Ωωωω ρε φιλε αναμνησεις!!Ημουν στο 618ΤΠ στην Πλατη Εβρου ως δοκιμος το 2004-2005.Τοτε ηταν που μεταφερθηκε και το 617 εκει κλεινοντας το στην Χελιδονα!
Δυστυχως ηταν ψιλο-μαυριλα για τους φανταρους τοτε,αλλα μια χαρα για δοκιμους,αν ηταν πολλοι...

nikos1400
11-11-12, 23:13
Πέρασαν οι μέρες...Αύριο το πρωί μπαίνω!Αυτό είναι το τελευταίο μου ποστ προς το παρών.Σύντομα κοντά σας και με δικές μας περιπέτειες από την εκπαίδευση!

Καλά να περνάτε όλοι σας!!!

:bye::bye:

θα περασει κι αυτο!
μην αγχωνεστε!
thumb

fanisk
11-11-12, 23:30
Πέρασαν οι μέρες...Αύριο το πρωί μπαίνω!Αυτό είναι το τελευταίο μου ποστ προς το παρών.Σύντομα κοντά σας και με δικές μας περιπέτειες από την εκπαίδευση!

Καλά να περνάτε όλοι σας!!!

:bye::bye:

Ελα ρε τι εμοτικονς ειναι αυτα? Μη μασας, πλακα εχει εκει μεσα. Στα δυσκολα να σκεφτεσαι πως υπαρχουν χειροτερα προβληματα και πως κανεις δεν ειναι καλυτερος σου. Καλα να περασεις !

spar@
12-11-12, 04:23
��Λαμπρο οι πρώτοι 9 μήνες είναι δύσκολοι ... Αύριο μπαίνει και ο μπαουερ

Nino
12-11-12, 09:37
Πέρασαν οι μέρες...Αύριο το πρωί μπαίνω!Αυτό είναι το τελευταίο μου ποστ προς το παρών.Σύντομα κοντά σας και με δικές μας περιπέτειες από την εκπαίδευση!

Καλά να περνάτε όλοι σας!!!

:bye::bye:

καλη θητεια Λαμπρο!!

m-power_01
12-11-12, 10:51
Καλή θητεία Λαμπρο!

ntinos
12-11-12, 12:44
Καλη θητεια παιδια!

Ποιος την χαρη σας
(θα το καταλαβετε αργοτερα...)

Kostas_1
12-11-12, 13:30
Καλη θητεια παιδες. Υπομονη και να ειστε "αορατοι"

gant
12-11-12, 14:32
Ο μικρός μπήκε ήδη, μόλις τηλεφώνησε. 4ος λόχος μηχανικό στο Ναύπλιο. Τον έκοψε η πείνα και έφαγε και ένα πιάτο φακή. ΧΕ χε ας έκανε κι αλλιώς.
Τηλεφωνήθηκε και με τον Σπύρο, ο οποίος κατάσ τις 1.30 που του τηλεφώνησα περίμενε στην ουρά για να παρουσιαστεί. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Αντε καλή θητεία και να τους έρθουν όλα βολικά για Σπύρο, Λάμπρο και γιό.

Samaro
12-11-12, 16:47
Καλοι φαντάροι παίδες !

Ο καιρός περνάει γρήγορα όταν δεν τον σκέφτεσαι ! thumb

Nino
12-11-12, 21:19
πρωτη βραδιά αυτην την ωρα εισαι ηδη στο κρεβατι αλλα προσπαθεις να βαλεις σε ταξη τις σκεψεις σου, βλεπεις μπροστα σου τη θητεια σαν ενα πολυ μακρυ δρομο (που θα αποδειχτει τελικα συντομοτερος).
Σου κακοφαινεται και λιγο μιας και ειναι νωρις, αλλα απο αυριο θα ψοφας απο τη νυστα τετοια ωρα!
Καληνυχτα Σπυρο, καληνυχτα Λαμπρο!!


https://www.youtube.com/watch?v=ECt27fYuPno"]https://www.youtube.com/watch?v=ECt27fYuPno

michaelp900
12-11-12, 21:36
πρωτη βραδιά αυτην την ωρα εισαι ηδη στο κρεβατι αλλα προσπαθεις να βαλεις σε ταξη τις σκεψεις σου, βλεπεις μπροστα σου τη θητεια σαν ενα πολυ μακρυ δρομο (που θα αποδειχτει τελικα συντομοτερος).
Σου κακοφαινεται και λιγο μιας και ειναι νωρις, αλλα απο αυριο θα ψοφας απο τη νυστα τετοια ωρα!
Καληνυχτα Σπυρο, καληνυχτα Λαμπρο!!

https://www.youtube.com/watch?v=ECt27fYuPno

Ανατριχιασα ρε π...η μου.....τι μου θυμισες.... :sealed:

Leonidas_E39
12-11-12, 21:53
Εγω περιμενω τον Σπυρο να μπει σε λιγο στο φορουμ και να μας περιγραψει την πρωτη μερα. Υπομονη παιδια δεν ειναι τιποτα, και για να σας δωσω να καταλαβετε τι εννοω εγω μετραω ακομα για να απολυθω 16 χρονια και σημερα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

joseph
13-11-12, 13:15
https://sarotiko.blogspot.gr/2012/11/blog-post_5202.html



Εκτακτο! Τι θα κανει τωρα το Λενακι...

Bazil Van Sinner
15-11-12, 07:50
Για να θυμουνται οι "παλιοι" και να μαθαινουν οι "Νεοι"...

Δειτε τι βρηκα χτες το βραδυ....περασανε κι'ολας 13χρονακια....

https://img560.imageshack.us/img560/609/1352964981866.jpg

Αφιερωμενο στους νεοσυλλεκτους !Τιποτα δεν ειναι !!!!Εμεις τοτε καναμε κατοσταρικο,την μιση σας θητεια!!!! thumb

υ.γ.και για την Ιστορια,το κατοσταρικο μου σβηστηκε 1,5 φορα :hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: ετσι γιατι ημουν πολυ καλοπαιδο ναουμ !!! :ranting2: :ranting2: :ranting2:

A8hnaios
25-11-12, 19:59
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/484625_491784410832118_1528840014_n.jpg

:hystericalbs1: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1: