PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε85 Z4 Αλλαγη εγκεφαλου (πορτες-οροφη, etc..)



satyros
06-09-12, 22:06
Οι πορτες στα Ζ4 πρεπει να ειναι οι χειροτερες πορτες που εχουνε κατασκευαστει ποτε! Τα τελευταια 3 χρονια το εχω παει στην αντιπροσωπια πανω απο 4 φορες! (γρυλος για παραθυρα-ντιζες- airbag modules και παει λεγοντας..) Το πιο προσφατο? Δεν ξεκλειδωνει η πορτα του οδηγου! Στην αντιπροσωπια μου ειπαν οτι θελει αντικατασταση η κλειδαρια και ο εγκεφαλος (part 61359116445) Συνολικο κοστος...¤550 με την εκπτωση. Ο Εγκεφαλος μονος του κοστιζει ¤380! Ψαχνοντας στο internet εχω βρει μεταχειρισμενους απο ¤100-300 (με εγγυημενη λειτουργια) Αξιζει τον κοπο να τον αγορασω μεταχειρισμενο? Συνηστατε? Ευχαριστω

stef
06-09-12, 22:18
Εξαρτάται πόσο θα κρατήσεις αμάξι, σε τι κατάσταση το έχεις κλπ
Πάντως εμένα δεν μου χει βγάλει τίποτα από αυτά που λες
Μια μέρα κόλλησε η ασφάλεια και την επόμενη ξεκόλλησε από μόνη της
Για τα παράθυρα και να σου πω ένα μυστικό που ισχύει σε όλες τι μάρκες
Ποτέ μην τα κατεβάζεις μέχρι τέρμα κάτω...;)

davids
06-09-12, 22:21
Πολύ δύσκολο να ειναι εγκέφαλος αν είσαι αθήνα στείλε πμ να σε στείλω κάπου να μήν σου πάρουν το κεφάλι...!!!

StratosZ4
07-09-12, 07:21
Λιγο υπερβολικο σε βρισκω.
Δεν ειναι κατι που εχει αναφερθει εδω τουλαχιστον.
Παρε και μια δευτερη αποψηthumb

Kostas_1
07-09-12, 08:55
Καλως ηρθες στη παρεα, γραψε 2 λογια να γνωριστουμε: https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23

Αυτα που γραφεις δεν τα εχω ξανακουσει ουτε γω (Ζ4 εχω 5 χρονια τωρα)

Εισαι σιγουρος οτι θελει εγκεφαλο? Εγω ουτε κλειδαρια θα αλλαζα ετσι χωρις να το ψαξω λιγο.

Δοκιμασε την κλειδαρια με το χερι (με την πορτα ανοικτη) να δεις πως συμπεριφερεται, ριξε και λιγο wd40.....

satyros
07-09-12, 12:54
Η πορτα ανοιγει μονο απο μεσα. Απο εξω δεν ανοιγει ουτε με το κλειδι στην εσοχη ουτε με το κουμπακι. Στην αρχη νομιζαν οτι ηταν η κλειδαρια, και αφου την αλλαξαν παλι δεν ανοιγε! Μετα μου ειπαν οτι πρεπει να αλλαχτει και ο εγκεφαλος...ευχομαι να μην τυχει σε κανεναν το ιδιο προβλημα..

kapamaru1
21-09-12, 23:51
Φιλαράκο ούτε εμένα μου έχει τύχει κάτι τέτοιο με E85 του 08. Το μόνο κουλό που μου κάνει είναι μερικές φορές όταν πατάω το κουμπί να κλείσει το παράθυρο τελείως μου το ξανά κατεβάζει. Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημά σου χωρίς πολλά έξοδα.

deepBLUE
22-09-12, 02:49
Φιλαράκο ούτε εμένα μου έχει τύχει κάτι τέτοιο με E85 του 08. Το μόνο κουλό που μου κάνει είναι μερικές φορές όταν πατάω το κουμπί να κλείσει το παράθυρο τελείως μου το ξανά κατεβάζει. Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημά σου χωρίς πολλά έξοδα.

Θέλει γρασαρισμα ο γρυλος του παραθυρου.
Τώρα νιώθει πως βρίσκει αντίσταση γι αυτό δε κλείνει τελείως .
Το έχω αντιμετωπίσει και στο Ζ3

kapamaru1
23-09-12, 00:54
Tha to dokimasw. An to lisei eisai o theos mou ;P

kwstakhs_Z4
23-09-12, 01:22
να πω εντελως πληροφοριακα πως και εγω εχω θεματα με τις πορτες....μου ειχε βγει off ο γρυλλος του συνοδηγου,, καμια φορα (πολυ σπανια) ξεκλειδωνω το αμαξι και η πορτα συνοδηγου δεν ξεκλειδωνει , και ακομα αρκετες φορες ξεκλειδωνω το αμαξι και θελω 2-3 προσπαθειες για να ανοιξω την πορτα και του οδηγου και του συνοδηγου ειδικα αν ειναι καλοκαιρι και το κοπαναει ο ηλιος τοτε γινετε σιγουρα αυτο (πολυ περιεργο αυτο με την ζεστη και τον ηλιο παντως)