PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλάβη κινητήρα σε E46 Compact. Συμφέρει αναβάθμιση;



blabi-tronik
03-09-12, 17:43
Καλησπέρα σας,

Είμαι κάτοχος ενός BMW Compact 316ti mod. 2004.

Πριν λίγες μέρες (στα 42.000 χλμ), ο κινητήρας του Compact μου άφησε χρόνους, αφού για ανεξήγητους λόγους έσπασαν τα καβαλέτα του εκκεντροφόρου (μαζί με τον έναν εκκεντροφόρο που έσπασε σαν αγγούρι), οι βαλβίδες χτύπησαν πιστόνια κλπ. :ranting2:

Απ' όσο έψαξα, δεν με συμφέρει να επισκευάσω τη μηχανή, οπότε αποφάσισα να την αλλάξω με μία μεγαλύτερη.

Σκέφτομαι να βάλω τον εξακύλινδρο 2.5 ή τον 2.2. Πιστεύω ότι ήρθα στο κατάλληλο φόρουμ και αν είναι εύκολο φυσικά, θα ήθελα τα φώτα σας (συνεργεία που έχετε υπόψη - κόστος - αν αξίζει, κλπ). Κάθε γνώμη δεκτή.

Ευχαριστώ

Kostas_1
03-09-12, 18:01
Καλως ηρθες στη παρεα.

Θα σου ελεγα ξεκινα πρωτα με τα συνεργεια που εχουν κανει προσφορες στο φορουμ.

Ειναι και τα 2 πολυ καλα και το εχουν κανει αρκετες φορες.

Το αν θα βαλεις 2,5 ή 2,2 μαλλον θα ελεγα να το αποφασισεις αναλογα τι καλο κινητηρα θα βρεις διαθεσιμο

dark knight
03-09-12, 18:10
καλυτερα βαλε τον 2.5 αλλα κοιτα για φρενα αμορτισερ και αντιστρεπτικες

bill_m3
03-09-12, 18:21
Καλώς μας ήρθες !!

Όπως σου είπε και σάρκυ ( Κώστας ) ξεκινά με τα συνεργεία που έχουν προσφορές στο φόρουμ, θα μπούνε και αλλα παιδιά να σου πούνε και αλλα συνεργεία, ψάξε καλα πριν προχωρησεις !!

Βάλε τον 2.5 να το ευχάριστηθεις!!!

harris
03-09-12, 18:33
Oπως ειπαν και ποιο πανω τα παιδια ειναι και ποσα χρηματα διαθετεις.
Π.χ. https://www.car.gr/parts/view/2163430/
https://www.car.gr/parts/view/2428482/
https://www.car.gr/parts/view/1129078/

Αναλογα βεβαια και το ποσο θεσ να δινεις στην βενζινη και αν το δηλωσεις στα υπολοιπα παρελκομενα. Αντε καλες μετατροπες

blabi-tronik
03-09-12, 18:35
Καλώς μας ήρθες !!

Όπως σου είπε και σάρκυ ( Κώστας ) ξεκινά με τα συνεργεία που έχουν προσφορές στο φόρουμ, θα μπούνε και αλλα παιδιά να σου πούνε και αλλα συνεργεία, ψάξε καλα πριν προχωρησεις !!

Βάλε τον 2.5 να το ευχάριστηθεις!!!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Το όχημα έχει μείνει σε νησί μαζί με τον ...υποφαινόμενο, ότι κάνω το κάνω μέσω Τ/Φ, οπότε κάθε βοήθεια είναι δεκτή.

PANOS-E60
03-09-12, 18:40
καλωσόρισες φίλε.

δεν ακούμε κάθε μέρα γιά τέτοια ζημιά σε κινητήρα BMW με 42.000 χλμ :shok::shok:

η ερώτησή σου δεν απαντιέται με 1 τρόπο, εχει να κάνει με πόσο βαθειά θέλεις να βάλεις το χερι στην τσέπη. Εγώ θα έκανα σύγκριση του κόστους επισκευής του δικού μου κινητήρα, σε σχεση με την αντικατάστασή του με άλλον παρεμφερή. Εχεις 4κυλ. Ν42 ή Ν45. Μπορείς να πας σε Ν46, δίλιτρο. Για να πας σε 6κυλ Μ54 μιλάμε για εκτεταμένη μετατροπή, εκτός από τον κινητήρα αλλάζουν όλα τα περιφερειακά του, δεν ταιριάζει τίποτα. Και μετά έχεις και θέμα δηλώματος. thumb

καλή αναζήτηση.

Δωσε ινφο για τη ζημιά που έπαθες αν θέλεις.

spar@
03-09-12, 18:48
το χεις απο καινουριο το αυτοκινητο?

dimtz
03-09-12, 18:56
βαλε τον ιδιο κινητηρα που φορουσε και ασε τις μετατροπες, αργα γρηγορα θα με θυμηθεις

Stamatis
03-09-12, 18:59
Ν43 οπως ειπε και ο Πανος.

Stamatis
03-09-12, 18:59
βαλε τον ιδιο κινητηρα που φορουσε και ασε τις μετατροπες, αργα γρηγορα θα με θυμηθεις

σωστο και αυτό.

spar@
03-09-12, 19:02
βαλε τον ιδιο κινητηρα που φορουσε και ασε τις μετατροπες, αργα γρηγορα θα με θυμηθεις

o ιδιος κινητηρας για να μπει θελει τουλαχιστον αλλο καπακι, και ισως στην χειροτερη εμβολα...
οποτε...

blabi-tronik
03-09-12, 19:03
καλωσόρισες φίλε.

δεν ακούμε κάθε μέρα γιά τέτοια ζημιά σε κινητήρα BMW με 42.000 χλμ :shok::shok:

η ερώτησή σου δεν απαντιέται με 1 τρόπο, εχει να κάνει με πόσο βαθειά θέλεις να βάλεις το χερι στην τσέπη. Εγώ θα έκανα σύγκριση του κόστους επισκευής του δικού μου κινητήρα, σε σχεση με την αντικατάστασή του με άλλον παρεμφερή. Εχεις 4κυλ. Ν42 ή Ν45. Μπορείς να πας σε Ν43, δίλιτρο. Για να πας σε 6κυλ Μ54 μιλάμε για εκτεταμένη μετατροπή, εκτός από τον κινητήρα αλλάζουν όλα τα περιφερειακά του, δεν ταιριάζει τίποτα. Και μετά έχεις και θέμα δηλώματος. thumb

καλή αναζήτηση.

Δωσε ινφο για τη ζημιά που έπαθες αν θέλεις.

To αμάξι είναι αγορασμένο καινούργιο από ελληνική αντιπροσωπία. Όλα τα service σωστά, λάδια συνθετικά κλπ. Δεν το κινούσα ιδιαίτερα γιατί έχω δεύτερο. Ο κινητήρας είναι ο N45B16A :ranting2:

Ο μηχανικός εδώ, που είδε τη ζημιά, είπε ότι μάλλον πήδηξε δόντι η καδένα των εκκεντροφόρων, αλλά με σιγουριά δεν μπορούσε να μου πει ακριβώς τι έγινε εκεί μέσα... Όντως είναι πολύ περίεργη ζημιά και να σου πω την αλήθεια, τα πήρα στο κρανίο με την BMW. Παλιότερα είχα πρόβλημα με ένα OPEL ASTRA που είχα, το έδιωξα, δίνοντας 25 χιλιάρικα για να μην έχω -υποτίθεται- προβλήματα...

Και... ξαφνικά συμβαίνει αυτή η πίπα στα 42.000 χλμ! :ranting2:

Τέλος πάντων κάτσε να στείλω καμιά φώτο να δείτε.

dimtz
03-09-12, 19:04
o ιδιος κινητηρας για να μπει θελει τουλαχιστον αλλο καπακι, και ισως στην χειροτερη εμβολα...
οποτε...

οταν λεω τον ιδιο εννοω ιδιο τυπο κινητηρα που φορουσε :whistle:

PANOS-E60
03-09-12, 19:08
φίλε μου μένω με το στόμα ανοιχτό.

θα περιμένεις απάντηση από τον Mpower 01. Εχει τον ίδιο κινητήρα με σενα και είναι άριστος μηχανολογος.

spar@
03-09-12, 19:09
To αμάξι είναι αγορασμένο καινούργιο από ελληνική αντιπροσωπία. Όλα τα service σωστά, λάδια συνθετικά κλπ. Δεν το κινούσα ιδιαίτερα γιατί έχω δεύτερο. Ο κινητήρας είναι ο N45B16A :ranting2:

Ο μηχανικός εδώ, που είδε τη ζημιά, είπε ότι μάλλον πήδηξε δόντι η καδένα των εκκεντροφόρων, αλλά με σιγουριά δεν μπορούσε να μου πει ακριβώς τι έγινε εκεί μέσα... Όντως είναι πολύ περίεργη ζημιά και να σου πω την αλήθεια, τα πήρα στο κρανίο με την BMW. Παλιότερα είχα πρόβλημα με ένα OPEL ASTRA που είχα, το έδιωξα, δίνοντας 25 χιλιάρικα για να μην έχω -υποτίθεται- προβλήματα...

Και... ξαφνικά συμβαίνει αυτή η πίπα στα 42.000 χλμ! :ranting2:

Τέλος πάντων κάτσε να στείλω καμιά φώτο να δείτε.

φιλε μου με ολο το σεβασμο, αλλα εμενα ο κινητηρας δεν μου φαινεται ουτε για 42.000κμ, ουτε για συχνες αλλαγες λαδιων και συνθεκτικα.
και για να γινει αυτο που εγινε ή τα επαιξε ο τεντωτηρας της καδενας ή υπερστροφαρε (λαθος κατεβασμα κλπ).

pilot
03-09-12, 19:12
πιθανολογώ πως έχει να κάνει με εκείνο το περίφημο ''λαμάκι'' που λέγανε για αυτά τα μοτέρ.. υπήρχε και ένα κιτάκι αναβαθμίσεις νομίζω? Ο Γιάννης(compact) τα ξέρει αυτά..το έχει κάνει κιόλας νομίζω.

Stamatis
03-09-12, 19:16
φιλε μου με ολο το σεβασμο, αλλα εμενα ο κινητηρας δεν μου φαινεται ουτε για 42.000κμ, ουτε για συχνες αλλαγες λαδιων και συνθεκτικα.
και για να γινει αυτο που εγινε ή τα επαιξε ο τεντωτηρας της καδενας ή υπερστροφαρε (λαθος κατεβασμα κλπ).

αμα δεις κινητήρα με 23.000 χιλιομετρα που δούλευε μόνο για δύο χιλιόμετρα τη μέρα είναι χειρότερος.

Αν δεν δουλέψει ο κινητήρας στις θερμοκρασίες του και αν δεν "ανοίξει" σε δρόμο, έτσι είναι απο μέσα.

spar@
03-09-12, 19:21
αμα δεις κινητήρα με 23.000 χιλιομετρα που δούλευε μόνο για δύο χιλιόμετρα τη μέρα είναι χειρότερος.

Αν δεν δουλέψει ο κινητήρας στις θερμοκρασίες του και αν δεν "ανοίξει" σε δρόμο, έτσι είναι απο μέσα.

δεν συμφωνω....
τι ειναι ετσι μεσα τα εμβολα? ή και το καπακι?

blabi-tronik
03-09-12, 19:22
φιλε μου με ολο το σεβασμο, αλλα εμενα ο κινητηρας δεν μου φαινεται ουτε για 42.000κμ, ουτε για συχνες αλλαγες λαδιων και συνθεκτικα.
και για να γινει αυτο που εγινε ή τα επαιξε ο τεντωτηρας της καδενας ή υπερστροφαρε (λαθος κατεβασμα κλπ).

Όχι τόσα χιλιόμετρα έχει. Τώρα για συχνές αλλαγές λαδιών που λες, τί συχνές αλλαγές να έκανα με συνθετικά λάδια και στα 42.000 χλμ; Δεν μου άναψε κανένα λαμπάκι πριν την βλάβη.

Απλά πήγα μια μέρα στο βενζινάδικο, έβαλα βενζίνη, χτύπησα μίζα να φύγω, έσβησε. Δεύτερη προσπάθεια πήρε μπρος, έφυγα. Στο δρόμο έκανε διακοπές, δεν είχε δηλαδή άμεση απόκριση στο γκάζι και υπέθεσα ότι έχει να κάνει με τη βενζίνη. Σε κάποια φάση το πήγα στις 4500 στροφές άκουσα έναν ήχο σαν κόφτη, έβαλα νεκρά, έσβησε και άντε γεια με γερανό...

Το θέμα μου όμως, δεν είναι τόσο τι έγινε, αλλά τι θα γίνει από εδώ και πέρα :original:

spar@
03-09-12, 19:27
Όχι τόσα χιλιόμετρα έχει. Τώρα για συχνές αλλαγές λαδιών που λες, τί συχνές αλλαγές να έκανα με συνθετικά λάδια και στα 42.000 χλμ; Δεν μου άναψε κανένα λαμπάκι πριν την βλάβη.

Απλά πήγα μια μέρα στο βενζινάδικο, έβαλα βενζίνη, χτύπησα μίζα να φύγω, έσβησε. Δεύτερη προσπάθεια πήρε μπρος, έφυγα. Στο δρόμο έκανε διακοπές, δεν είχε δηλαδή άμεση απόκριση στο γκάζι και υπέθεσα ότι έχει να κάνει με τη βενζίνη. Σε κάποια φάση το πήγα στις 4500 στροφές άκουσα έναν ήχο σαν κόφτη, έβαλα νεκρά, έσβησε και άντε γεια με γερανό...

Το θέμα μου όμως, δεν είναι τόσο τι έγινε, αλλά τι θα γίνει από εδώ και πέρα :original:

σιγουρα το τι γινεται μετα ειναι το θεμα...
ή σου βρισκει ο μηχανικος σου εναν κινητηρα εγγυημενο τον ιδιο ή αν το εχεις βαρεθει απο δυναμη βαζεις εναν μεγαλυτερο...
αν τα κμ σου ειναι μεσα στην πολη τοτε καθε 7000κμ πρεπει να αλλαζεις λαδια!
καθε εμποδιο για καλο...

blabi-tronik
03-09-12, 19:35
σιγουρα το τι γινεται μετα ειναι το θεμα...
ή σου βρισκει ο μηχανικος σου εναν κινητηρα εγγυημενο τον ιδιο ή αν το εχεις βαρεθει απο δυναμη βαζεις εναν μεγαλυτερο...
αν τα κμ σου ειναι μεσα στην πολη τοτε καθε 7000κμ πρεπει να αλλαζεις λαδια!
καθε εμποδιο για καλο...

Ε, ναι, είπαμε, έχω στην πλάτη μου 8 αλλαγές αυτοκινήτων, λες να μην ήξερα πότε αλλάζουν τα λάδια;

compact
03-09-12, 19:49
καλωσορισες φιλε!
το αμαξι μου ειναι compact του 2004 και το πηρα καινουριο.
το 2008 με παιρνουν τηλ απο την αντιπρωσοπεια και μου λενε οτι.. πρεπει να ρθεις απο την αντιπροσωπεια για να αλλαξουμε τον ρεγουλατορο καδενας (αδαπανως) γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να συμβει αυτο που συνεβει στο μοτερ σου! πηγα κ τον αλλαξανε σε 20 λεπτα. τον ειχες αλλαξει τον ρεγουλατορο...?
στη θεση σου δε θα το εφτιαχνα το μοτερ!
αν διαθετεις φραγκα το κανεις 2λιτρο 3λιτρο 5λιτρο οτι θες..
αν οχι ενα μοτερ 16αρι κ καθαρισες!

blabi-tronik
03-09-12, 19:52
καλωσορισες φιλε!
το αμαξι μου ειναι compact του 2004 και το πηρα καινουριο.
το 2008 με παιρνουν τηλ απο την αντιπρωσοπεια και μου λενε οτι.. πρεπει να ρθεις απο την αντιπροσωπεια για να αλλαξουμε τον ρεγουλατορο καδενας (αδαπανως) γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να συμβει αυτο που συνεβει στο μοτερ σου! πηγα κ τον αλλαξανε σε 20 λεπτα. τον ειχες αλλαξει τον ρεγουλατορο...?
στη θεση σου δε θα το εφτιαχνα το μοτερ!
αν διαθετεις φραγκα το κανεις 2λιτρο 3λιτρο 5λιτρο οτι θες..
αν οχι ενα μοτερ 16αρι κ καθαρισες!

Ευχαριστώ για την απάντηση! Όχι δεν με ενημέρωσε κανείς :shok:

Ούτε καν ήξερα για το πρόβλημα αυτό :shok::shok:

Το περιοδικό της BMW όμως, μου το έστελναν κανονικά... :ranting2:

pilot
03-09-12, 19:57
α γεια σου, αυτό το θέμα έλεγα. Έχω δει και εγώ τέτοια βλάβη στον Καζακο..σαν πράσο ηταν κομμένος ο εκκεντροφόρος, ακριβώς σαν το δικό σου.
Ούτε εκείνος ο κινητήρας είχε το κιτ.

120ie87
03-09-12, 19:59
φιλε μου με ολο το σεβασμο, αλλα εμενα ο κινητηρας δεν μου φαινεται ουτε για 42.000κμ, ουτε για συχνες αλλαγες λαδιων και συνθεκτικα.
και για να γινει αυτο που εγινε ή τα επαιξε ο τεντωτηρας της καδενας ή υπερστροφαρε (λαθος κατεβασμα κλπ).

Συμφωνώ...
Mε όλο το σεβασμό και από εμένα... το μοτέρ που αλλάζει συχνά συνθετικά λάδια έχει κίτρινο (ξανθό :) ) χρώμα, όχι καφέ

compact
03-09-12, 20:04
παιδια δε φταινε τα λαδια..
ο φιλος εχει πολυ λιγα χλμ!

BabisStinson
03-09-12, 20:07
Εκτός από τον κινητήρα Ν43 τι θα χρειαστεί να αλλάξει ο φίλος? Ο Ν43 είναι ο γνωστός Valvetronic 2.0 με τα 143ps? Αν βάλει τον Ν43 θα "φαίνεται" η αλλαγή, όπως με έναν εξακύλινδρο ή μπορεί να συνεχίσει να το έχει δηλωμένο ως 1600?
Θα έχει διαφορά φαντάζομαι στις επιδόσεις με τον Ν43, σωστά?
Πόσο περίπου πάει μια τέτοια μετατροπή-αλλαγή?
Κάποιο αντίστοιχο Θέμα ίσως? :whistle:

Στον δικό μου με κινητήρα Ν40Β16 χρειάζεται αυτή η αλλαγή στον ρεγουλατόρο της καδένας ή όχι? Βέβαια μέχρι στιγμής 111.500 χιλιόμετρα και όλα μια χαρά..

Κρίμα και για την ταλαιπωρία σου φίλε, τι να πει κανείς, απλά κρίμα. :(

dimtz
03-09-12, 20:17
Ε, ναι, είπαμε, έχω στην πλάτη μου 8 αλλαγές αυτοκινήτων, λες να μην ήξερα πότε αλλάζουν τα λάδια;

νταξ το διευκρινισε ο φιλος δε σου ειπε και καμπουρι, εχω ιδιο κινητηρα με τον δικο σου και αυτο που μου ειπαν ηταν για προσθηκη λαμακι στην καδενα, τεσπα στο ξαναλεω κανε το οχημα οπως ηταν με τον ιδιο κινητηρα πουλησε το και παρε ενα αλλο μαμα μεγαλυτερο εαν θελεις, φιλικα παντα θα το μετανιωσεις σε διαφορετικη περιπτωση, εκτος και εαν εισαι απο αυτους που δε παραδεχονται τα λαθοι τους thumb

vasilis e46
03-09-12, 20:18
καλωσορισες φιλε!
το αμαξι μου ειναι compact του 2004 και το πηρα καινουριο.
το 2008 με παιρνουν τηλ απο την αντιπρωσοπεια και μου λενε οτι.. πρεπει να ρθεις απο την αντιπροσωπεια για να αλλαξουμε τον ρεγουλατορο καδενας (αδαπανως) γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να συμβει αυτο που συνεβει στο μοτερ σου! πηγα κ τον αλλαξανε σε 20 λεπτα. τον ειχες αλλαξει τον ρεγουλατορο...?
στη θεση σου δε θα το εφτιαχνα το μοτερ!
αν διαθετεις φραγκα το κανεις 2λιτρο 3λιτρο 5λιτρο οτι θες..
αν οχι ενα μοτερ 16αρι κ καθαρισες!

Αυτο συνεβει και σε εμενα, το 2008 με ειδοποιησαν απο την αντιπροσωπεια που ειχε αγοραστει το αυτοκινητο ετσι ωστε να με ενημερωσουν για μια ανακληση που ειχαν απο το εργοστασιο για αλλαγη του καδενα-αιδετηρα οπως μου ειχαν πει σε 4θυρο Ν45 μοτερ και πηγα και τον αλλαξανε μεσα σε 20λεπτα. αδαπανως.thumb

compact
03-09-12, 20:20
μου ειχαν πει τοτε ποια μοντελα αλλαζουν ρεγουλατορο αλλα δε θυμαμαι..
σιγουρα ΔΕΝ αλλαζουν τα 6κυλινδρα!
νομιζω οτι με ενα τηλ σε οποιαδηποτε αντιπρωσοπεια λυνεται η απορια!

giannis_compact
03-09-12, 21:23
Παιδια μια διευκρινιση! Ο Ν43 δεν μπαινει! Ειναι efficient dynamics και φορεθηκε στα LCI E9X, E81,87 και Ε60! Ο διλιτρος που μπορει να βαλει ο φιλος ειναι ειτε ο διλιτρος Ν42Β20 με τα 143 ps που μπαινει πανευκολα ειτε ο διλιτρος Ν46Β20 (δυσκολοτερα).

BabisStinson
03-09-12, 21:37
Γιάννη ή οποιοσδήποτε άλλος που γνωρίζει, περισσότερες πληροφορίες για τον Ν42 που ανέφερες μήπως?
Κόστος? Τι άλλο χρειάζεται για να γίνει η μετατροπή?
Ευχαριστώ

nikos valvetronic
03-09-12, 21:39
Και άλλοι έχουν πάει για το περιβόητο λαμάκι και την γλύτωσαν από ενδεχόμενη
ζημιά.Το κόστος είναι πολύ μικρό πάντως.Δυστυχώς εσύ το έμαθες the hard way.
Όπως είπαν και παραπάνω τα παιδιά το θέμα είναι πόσα θέλεις να χώσεις.Η γνώμη
μου είναι αν πας ξανά για τετρακύλινδρο βάλε 2λιτρο Ν42B20 και θα ευχαριστηθείς.
Αν όμως μπόρεις να κάνεις το μεγάλο βήμα και να πας σε εξακύλινδρο χτύπα
έναν 30άρι με 6άρι σαζμάν και άντε γειααααααααα :thumbsup:
Αφού το έχεις για δεύτερο οι βενζίνες λίγο θα σε αγγίξουν,άσε που με το 6άρι
σε ταξίδι είσαι πολύ-πολύ καλά thumb

giannis_compact
03-09-12, 21:47
Και εγω αλλαξα τεντωτηρα και εβαλα τον πιο καινουριο με το νεο κωδικο, οπως επισης εβαλα και το λαμακι και εχω το κεφαλι μου ησυχο! Μαζι με το Pilot ημουν εκεινη τη μερα που ειδαμε αυτο που λεει και ειχε την ιδια ζημια με το δικο σου και με δουλευε οτι θα το παθω και γω μεχρι που εμαθε οτι εγω εχω αλλαξει τα ελαττωματικα εξαρτηματα προληπτικα!

Βαγγελης
03-09-12, 22:00
εαν δεν έχεις πρόβλημα και άνχος για 1)Για το αν θα σε σταματήσει καποιος για έλενχο απο την αστυνομία μέχρι και για το κτεο 2)δεν έχεις πρόβλημα με τις βενζίνες που είναι η μέρα με τη νύχτα με το 6κύλινδρα άλλο να κάνεις ταξίδι και η κατανάλωση να δείχνει 6,8 άλλο 12 και 13 λίτρα και 3)έχεις σκοπό να το κρατήσεις το αυτοκίνητο τότε τουμπανιασέ το.Κάντο 3.30 με τα 231άλογα! το κόστος είναι περίπου 4000 με 5000ευρώ αλλα δεν θα έχει καμοια σχέση το αυτοκίνητο με πριν!:thumbsup:

S8N
03-09-12, 22:07
Εκτός από τον κινητήρα Ν43 τι θα χρειαστεί να αλλάξει ο φίλος? Ο Ν43 είναι ο γνωστός Valvetronic 2.0 με τα 143ps?

O N43 είναι ο άμεσου ψεκασμού με διπλό vanos. Βγαίνει με 156 και 170 ίππους στα 2 λίτρα.

giannis_compact
03-09-12, 22:09
O N43 είναι ο άμεσου ψεκασμού με διπλό vanos. Βγαίνει με 156 και 170 ίππους στα 2 λίτρα.

Ναι Αρη εχεις δικιο και σε Ε46 δεν δουλευει με τιποτα! thumb

gant
03-09-12, 22:13
https://img812.imageshack.us/img812/9177/232ro.png

Το 13 (οδηγός καδένας) έλειπε απ τον κινητήρα σου, όπως και απ τον δικό μου.
Ποτέ δεν ειδοποιήθηκα για ανάκληση απ την αντιπροσωπεία.
Αν δεν με ενημέρωνε σχετικά και δεν μου τα τοποθετούσε ο συμφορουμίτης Καζάκος πέρυσι το καλοκαίρι, πολύ πιθανόν να είχα αλλάξει κι εγώ μοτέρ μέχρι τώρα.
Τώρα η BMW τα δίνει πακέτο και με ισχυρότερο τεντωτήρα, αριθμ 7. με κόστος κάπου 35ε.

blabi-tronik
03-09-12, 22:53
Και άλλοι έχουν πάει για το περιβόητο λαμάκι και την γλύτωσαν από ενδεχόμενη
ζημιά.Το κόστος είναι πολύ μικρό πάντως.Δυστυχώς εσύ το έμαθες the hard way.
Όπως είπαν και παραπάνω τα παιδιά το θέμα είναι πόσα θέλεις να χώσεις.Η γνώμη
μου είναι αν πας ξανά για τετρακύλινδρο βάλε 2λιτρο Ν42B20 και θα ευχαριστηθείς.
Αν όμως μπόρεις να κάνεις το μεγάλο βήμα και να πας σε εξακύλινδρο χτύπα
έναν 30άρι με 6άρι σαζμάν και άντε γειααααααααα :thumbsup:
Αφού το έχεις για δεύτερο οι βενζίνες λίγο θα σε αγγίξουν,άσε που με το 6άρι
σε ταξίδι είσαι πολύ-πολύ καλά thumb


Το 13 (οδηγός καδένας) έλειπε απ τον κινητήρα σου, όπως και απ τον δικό μου.
Ποτέ δεν ειδοποιήθηκα για ανάκληση απ την αντιπροσωπεία.
Αν δεν με ενημέρωνε σχετικά και δεν μου τα τοποθετούσε ο συμφορουμίτης Καζάκος πέρυσι το καλοκαίρι, πολύ πιθανόν να είχα αλλάξει κι εγώ μοτέρ μέχρι τώρα.
Τώρα η BMW τα δίνει πακέτο και με ισχυρότερο τεντωτήρα, αριθμ 7. με κόστος κάπου 35ε.

Δηλαδή τις π@παριές της BMW πληρώνω... Τι να πω, έχω μείνει λιγάκι μ@λάκας. Τα παιδιά πιο πάνω έκαναν λόγο για τα λάδια κλπ. Άντε μετά να πας για παράπονα στην αντιπροσωπεία ή στην BMW HELLAS και να τους πείσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Κίτρινο ή πορτοκαλί το καπάκι παιδιά, εγώ τόσο καιρό πλήρωνα συνθετικά λάδια...

Όσον αφορά τώρα το θέμα του κινητήρα, δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις. Και με αυτόν που είχα οδηγούσα όπως ήθελα, απλά πιο αργά. Τώρα όμως που έκατσε η πίπα, σκέφτηκα μήπως το κόστος της μετατροπής σε εξακύλινδρο είναι υποφερτό, αφού ο προϋπολογισμός μου για φέτος, μου επιτρέπει ένα ταξιδάκι στη Βιέννη με 3000 γιούρο. Τώρα βέβαια θα πρέπει να τα δώσω για βλαβητρόνικ και γερανούς... :ranting2:

Σε 2 περιπτώσεις που ρώτησα, μου είπαν κοντά στα 4.000 για 2.2. Θεωρώ ότι είναι πολλά, αν και δεν μπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω επακριβώς τι περιλαμβάνει η μετατροπή. Ούτε άγκυρα για να σταματήσω σκέφτομαι να αγοράσω έξτρα, ούτε αναρτήσεις κλπ. Να υποθέσω ότι είναι μέσα στην τιμή της μετατροπής αυτά ή πάνε έξτρα;

S8N
03-09-12, 23:09
Συνήθως εξτρά. Απαράδεκτη πάντως η BMW στον τομέα των ανακλησεων.

Stamatis
03-09-12, 23:12
Συνήθως εξτρά. Απαράδεκτη πάντως η BMW στον τομέα των ανακλησεων.

στην Ελλάδα...

A8hnaios
04-09-12, 00:05
καντο πετρελαιο να ησυχασεις... :whistle:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2756142/

παρε τελε//


τακης
Εύοσμος-Σταυρούπολη 56224
Τηλ.: 6978189017.

katsaraios
04-09-12, 00:29
Εκ'πειρας και επειδη λες οτι δεν σε ενοχλει ο συγκεκριμενος κινητηρας,βρες εναν σε καλη κατασταη ΙΔΙΟ και βαλτον πανω στο αμαξακι σου..
Αμαρτια να εχεις τοσα λιγα χλμ και να το μπασταρδεψεις ,καλα τα λενε τα παιδια απο εδω αλλα δεν φανταζεσαι τι παπ@ρια εχεις να ακουσεις αργοτερα απο συνεργεια η τυχον αγοραστες...

blabi-tronik
04-09-12, 00:37
Εκ'πειρας και επειδη λες οτι δεν σε ενοχλει ο συγκεκριμενος κινητηρας,βρες εναν σε καλη κατασταη ΙΔΙΟ και βαλτον πανω στο αμαξακι σου..
Αμαρτια να εχεις τοσα λιγα χλμ και να το μπασταρδεψεις ,καλα τα λενε τα παιδια απο εδω αλλα δεν φανταζεσαι τι παπ@ρια εχεις να ακουσεις αργοτερα απο συνεργεια η τυχον αγοραστες...

Όχι, τον ίδιο με τίποτα, στο σπίτι του κρεμασμένου δεν ομιλούν για σκοινί. Φαντάζεσαι να ξαναβγάλει το ίδιο πρόβλημα; :hystericalbs1: Θα δω τιμές για τον 2λιτρο που λένε και τα παιδιά πιο πάνω, να μου πουν τι αλλάζει και τι μένει ίδιο. Αν με συμφέρει αυτός, ή ο 2.2 - 2.5. Αλλιώς το πολύ πολύ να το βγάλω στο σφυρί και να πάρω κάτι άλλο.

katsaraios
04-09-12, 00:43
Όχι, τον ίδιο με τίποτα, στο σπίτι του κρεμασμένου δεν ομιλούν για σκοινί. Φαντάζεσαι να ξαναβγάλει το ίδιο πρόβλημα; :hystericalbs1: Θα δω τιμές για τον 2λιτρο που λένε και τα παιδιά πιο πάνω, να μου πουν τι αλλάζει και τι μένει ίδιο. Αν με συμφέρει αυτός, ή ο 2.2 - 2.5. Αλλιώς το πολύ πολύ να το βγάλω στο σφυρί και να πάρω κάτι άλλο.

οκ καταλαβαινω ειναι πιο πολυ ψυχολογικο το θεμα,παντως σκεψου καλα και ρωτα τι αλλα παραπανω προβληματα εχουν οι αλλοι κινητηρες και πανω απο ολα προσεξε τι θα βρεις να μην καταληξεις να βαζεις κομματια απο εδω και απο εκει αχταρμα(φρενα-σαμαν-διαφορικα-ακρα)
καλη επιλογη σε οτι κανεις και αν μπορουμε να βοηθησουμε

giannis_compact
04-09-12, 00:58
Απλα να πω οτι ο συγκεκριμενος κινητηρας ειναι αρκετα δυσευρετος (Ν45Β16 και Ν40Β16) μιας και φορεθηκε μονο σε Ισπανικα, Πορτογαλλικα και Ελληνικα αυτοκινητα. Ως εκ τουτου η τιμη του σαν μεταχειρισμενος ειναι υψηλοτερη απο ενος διλιτρου και 1800 Ν42Β20 και Ν42Β18 αντιστοιχα. Αν βρεις Ν40Β16 παρε αυτον, ειναι το ιδιο ακριβως πραγμα. Προτεινω να παρεις εναν Ν42Β18 η Ν42Β20 με 1000-1300 ευρω και να τον βαλεις πανω. Απο την αλλη μια μετατροπη κομπλε σε 325 βρισκεται αυτη τη στιγμη στις 3000 ευρω + τα περαστικα. Τα 4000 για 2,2 ειναι αρκετα.

BabisStinson
04-09-12, 06:50
Γιάννη εκτός από τον κινητήρα Ν42Β20 δεν χρειάζεται τίποτε άλλο?
Ρώτησα και νωρίτερα αλλά δεν αποσαφηνίστηκε το ερώτημα. Γιατί αν είναι με 1000-1300 ευρώ να κερδίζεις περίπου 30hp και αρκετή ροπή σε σχέση με τον 1600cc, χωρίς να φοβάσαι ιδιαίτερα για ελέγχους κλπ. αξίζει πιστεύω.
Από κατανάλωση και αξιοπιστία πώς πηγαίνει ο κινητήρας, γνωρίζουμε?
Ευχαριστώ

Stamatis
04-09-12, 07:01
Μην μπλεκεστε με μετατροπες αυτη την εποχη παιδια.
Τα 1.600 ειναι πολυ εμπορικα, κρατανε τιμες και καινε λιγο.
Η μετατροπη σε μεγαλυτερο κυβισμο ειναι αυτοκτονια αν καποτε θελησετε να δωσετε το αυτοκινητο.
Εχω 2.500 με 115 χιλιαδες χιλιομετρα και δεν πιανει ουτε 3 χιλιαρικα.
Τα 1.600αρια φευγουν αμεσως.
Αν θελετε κυβικα παρτε ενα γνησιο και τελειωσατε. Ουτε μπλεξιματα με μαστορες ουτε ταλαιπωρια.

PANOS-E60
04-09-12, 07:21
εχω την ίδια γνώμη με το Σταμάτη. thumb

BabisStinson
04-09-12, 07:24
Συζήτηση να γίνεται Σταμάτη..! :original:
Εμένα προσωπικά περισσότερο με ψήνει το εξωτερικό κομμάτι (M-Pack, βάψιμο, xenon) και το θέμα ασφάλειας (καλύτερα φρένα) παρά η περισσότερη δύναμη.

Βέβαια αν δεν υπάρχουν σοβαροί οικονομικοί λόγοι (πχ οι περισσότεροι που "σκοτώνουν" τα 2.5 -3.0 lt λόγω των νέων οικονομικών δεδομένων) δεν αξίζει να το πουλήσεις. Να δώσω πχ το δικό μου 4000-5000 (στην καλύτερη) όταν το είχα πάρει 18.500 πριν 6 χρόνια? Για κανένα λόγο, προτιμώ να το κάνω δώρο στην αδερφή μου πχ. Μια χαρά είναι μηχανικά, τίποτα δεν έχει.

Και λίγο On-Topic: Στον Ν40Β16 πρέπει να κοιτάξουμε για αυτήν την αλλαγή στην καδένα του κινητήρα, με τα νέα και ενισχυμένα ανταλλακτικά? Αν και δεν μου έχει πει κανείς μηχανικός μέχρι τώρα τίποτε για το θέμα.

Kostas_1
04-09-12, 07:37
https://bmwfans.info/parts/catalog/07129903621/

https://bmwfans.info/parts/catalog/07129903027/


https://bmwfans.info/parts/catalog/11317567680/

Kostas_1
04-09-12, 08:07
Ερωτηση: Πριν συμβει το γεγονος αυτο, σου έκανε κανενα ιδιαιτερο θορυβο:

α) στην εκκινηση κατι σαν χρρρρ - χρρρρ?

β) στην λειτουργία του κινητηρα σαν να κουγεται ρυθμικα απο την καδενα?

Γιατι αυτα ειναι τα σημαδια για το "λαμακι"

gant
04-09-12, 09:37
Ερωτηση: Πριν συμβει το γεγονος αυτο, σου έκανε κανενα ιδιαιτερο θορυβο:

α) στην εκκινηση κατι σαν χρρρρ - χρρρρ?

β) στην λειτουργία του κινητηρα σαν να κουγεται ρυθμικα απο την καδενα?

Γιατι αυτα ειναι τα σημαδια για το "λαμακι"

Κώστα σε αρκετούς, το παρουσίασε χωρίς κάτι απ τα παραπάνω που αναφέρεις.
Σέ έναν π.χ την στιγμη που το σανίδωσε απότομα απ τα 100χλμ/ωρα για προσπέραση.

blabi-tronik
04-09-12, 10:27
Ερωτηση: Πριν συμβει το γεγονος αυτο, σου έκανε κανενα ιδιαιτερο θορυβο:

α) στην εκκινηση κατι σαν χρρρρ - χρρρρ?

β) στην λειτουργία του κινητηρα σαν να κουγεται ρυθμικα απο την καδενα?

Γιατι αυτα ειναι τα σημαδια για το "λαμακι"

Δεν παρατήρησα κάτι, εκτός από το μπούκωμα στο δρόμο και τη μη άμεση απόκριση στο γκάζι. Μετά έναν θόρυβο σαν αυτόν που κάνει ο κόφτης και γειά χαραντάν. :ranting2:

Kostas_1
04-09-12, 10:38
Δεν παρατήρησα κάτι, εκτός από το μπούκωμα στο δρόμο και τη μη άμεση απόκριση στο γκάζι. Μετά έναν θόρυβο σαν αυτόν που κάνει ο κόφτης και γειά χαραντάν. :ranting2:

Αυτα δειχνουν οτι ηδη ειχε πηδηξει θεση η καδενα.

Αρα εσπασε κατ ευθειαν, οπως λεει ο Γιωργος πριν. Τι να πω, πολυ ατυχος ρε φιλε.


Λοιπον στο θεμα μας, συνοψη:

πραγματι ο κινητηρας που ειχες, ειναι λιγο σπανιος.

Ο Ν42 (1,6 και 1,8) και ο Ν46 (1,6 - 1,8 ή 2λιτρος) ειναι πιο συμβατοι και λογικα μπαινουν σχετικα ευκολα

Ο Μ54 (2,2 κλπ κλπ - 3λτ) πιο δυσκολα, θελει πολλες αλλαγες και σε περιφερειακα.

Σε καθε περιπτωση παντως αν δεν βρεις το ιδιο τυπο, θα θελει και δηλωση - αλλαγη αδειας (ακομη κιαν παραμεινει σε 1,6 κυβισμο)

Θα το φερεις Αθηνα για την αλλαγη?

blabi-tronik
04-09-12, 10:59
Αυτα δειχνουν οτι ηδη ειχε πηδηξει θεση η καδενα.

Αρα εσπασε κατ ευθειαν, οπως λεει ο Γιωργος πριν. Τι να πω, πολυ ατυχος ρε φιλε.


Λοιπον στο θεμα μας, συνοψη:

πραγματι ο κινητηρας που ειχες, ειναι λιγο σπανιος.

Ο Ν42 (1,6 και 1,8) και ο Ν46 (1,6 - 1,8 ή 2λιτρος) ειναι πιο συμβατοι και λογικα μπαινουν σχετικα ευκολα

Ο Μ54 (2,2 κλπ κλπ - 3λτ) πιο δυσκολα, θελει πολλες αλλαγες και σε περιφερειακα.

Σε καθε περιπτωση παντως αν δεν βρεις το ιδιο τυπο, θα θελει και δηλωση - αλλαγη αδειας (ακομη κιαν παραμεινει σε 1,6 κυβισμο)

Θα το φερεις Αθηνα για την αλλαγη?

Κατά πάσα πιθανότητα ναι, είμαι στο ψάξιμο βασικά. Το αμάξι έχει στην καρότσα πολύ λίγα χιλιόμετρα και δεν σκέφτομαι να το πουλήσω, έχω και μια κόρη που σε 5 χρόνια θα της το πασάρω. :hug:

Για να έχω το άλλοθι, ξέρεις, για καινούργιο. :hystericalbs1: Πάντως αν παίζει κανείς που έχει κάνει κάτι παρόμοιο και έχει καμιά καλή πρόταση, ευπρόσδεκτη!

Kostas_1
04-09-12, 11:07
Μαλιστα...

Παρε τηλεφωνο και στα 2 συνεργεια που σου ειπα, αυτα που εχουν προσφορες στο φορουμ μας να σε βοηθησουν:

BMW Τσεβας (Β. Προάστεια, Βριλησια)

BMW Σιττας-Φλασκης (Ν. Προάστεια - Καλλιθεα)

και πέστους οτι εισαι απο το φορουμ μας

blabi-tronik
04-09-12, 16:07
Μαλιστα...

Παρε τηλεφωνο και στα 2 συνεργεια που σου ειπα, αυτα που εχουν προσφορες στο φορουμ μας να σε βοηθησουν:

BMW Τσεβας (Β. Προάστεια, Βριλησια)

BMW Σιττας-Φλασκης (Ν. Προάστεια - Καλλιθεα)

και πέστους οτι εισαι απο το φορουμ μας

Επικοινώνησα σήμερα με τα παιδιά από το BMW ΣΙΤΤΑΣ-ΦΛΑΣΚΗΣ και περιμένω να μου δώσουν τα φώτα τους. Πάντως όπως μου είπαν κι αυτοί, ο εξακύλινδρος συνίσταται. Πιστεύω πάντως, ότι ούτως ή άλλως μεταχειρισμένο θα είναι το μοτέρ, χωρίς να ξέρεις ,τι χρήση του έκαναν πριν. Οπότε παίρνεις έναν κινητήρα μεταχειρισμένο που έχει φτιαχτεί για ζόρια και παρακαλάς να σου βγει Ok. Θα σας ενημερώσω πάντως για τις εξελίξεις. thumb

katsaraios
04-09-12, 16:41
Επικοινώνησα σήμερα με τα παιδιά από το BMW ΣΙΤΤΑΣ-ΦΛΑΣΚΗΣ και περιμένω να μου δώσουν τα φώτα τους. Πάντως όπως μου είπαν κι αυτοί, ο εξακύλινδρος συνίσταται. Πιστεύω πάντως, ότι ούτως ή άλλως μεταχειρισμένο θα είναι το μοτέρ, χωρίς να ξέρεις ,τι χρήση του έκαναν πριν. Οπότε παίρνεις έναν κινητήρα μεταχειρισμένο που έχει φτιαχτεί για ζόρια και παρακαλάς να σου βγει Ok. Θα σας ενημερώσω πάντως για τις εξελίξεις. thumb

Υπαρχει καινουριο σχεδον κουτα μοτερ 3.0 στον Αλωνιστιωτη Speed&Style τον οποιο θα σου συστησουν ανεπιφυλακτα πολλα παιδια απο εδω και ο ιδιος ο Φλασκης ..
Ρωτησε για τιμη ειναι και ο Νικος μελος εδω (M3EST)

S8N
04-09-12, 17:23
Γενικά ο Αλωνιστιώτης φέρνει καταπληκτικά μοτέρ. Ψωνίζεις με κλειστά τα μάτια.

Εγώ θα ρωτούσα και στον Πλουμιστό.

PANOS-E60
04-09-12, 17:28
Γενικά ο Αλωνιστιώτης φέρνει καταπληκτικά μοτέρ. Ψωνίζεις με κλειστά τα μάτια.

Εγώ θα ρωτούσα και στον Πλουμιστό.

αν ειχε τζαμι 3λιτρο ο Πλουμιστός, θα τον φορούσε ηδη ο φίλος σου :whistle:

S8N
04-09-12, 17:32
αν ειχε τζαμι 3λιτρο ο Πλουμιστός, θα τον φορούσε ηδη ο φίλος σου :whistle:

Ο φίλος μου περίμενε ν' ανέβει το χρηματιστήριο από τις 750 που βρισκόταν και θα το έβαζε. Και 2 εβδομάδες αργότερα βρέθηκε στις 500.

Εγώ θα πρότεινα στον φίλο μας τον blabi-tronic να ξεχάσει μοτέρ μεγάλου κυβισμού, ιδιως από τη στιγμή που σκέφτεται να το πασάρει στο παιδί του. Αν θέλει να κοιμάται ήσυχος τα βράδυα (και τώρα αλλά και μετά από 5 χρόνια).

m-power_01
04-09-12, 17:36
Είδα τον τίτλο και φαντάστηκα ότι έχει να κάνει με την κλασική βλάβη του βαλβτρονικ.
Αλλά με ειδοποίησε ο βοηθός μου χθες γιατί πράγμα πρόκειται.
Λοιπόν εφόσον λες ότι θα πάει το αμάξι στην κόρη σε κάποια χρονάκια, ξεχνάς το 6κίλυνδρο. Δεν υπάρχει λόγος. Θέλεις αναρτήσεις, Φρένα πίσω, διαφορικό ,εξατμίσεις και παέι λέγοντας.

Οι λύσεις είναι τρεις.
1) Βρίσκεις ένα Ν45Β16 και το βάζεις
2) Βρίσκεις ένα Ν40Β16 και το βάζεις
3) Βρίσκεις ένα Ν42Β20 ή Β18 και βάζεις

Ν46Β20 δεν βάζεις γιατί θέλει κόψε-ράψε στα ηλεκτρολογικά. Τους υπόλοιπους Ν4χ τους ξεχνάς. Όποια από τις παραπάνω λύσεις ακολουθήσεις ,αλλάζεις εντατήρα με τον καινούριο, βάζεις λαμάκια παραλαμάκια, και εξετάζεις καδένα και γλίστρες. Σε περίπτωση που λύσεις βάνος ή γρανάζια κλπ αλλάζεις τις βίδες με καινούργιες. Και δένεις τις καινούριες με την ροπή που ορίζει ο κατασκευαστής.

Ο λόγος που σε συμφέρει να κρατηθείς σε 4κίλυνδρο είναι ότι κρατάς μίζες, δυναμο, αντλίες, κομπρέσσορες ,όλα δικά σου που έχουν λίγα χλμ και κρατάς και το κόστος σου χαμήλά.

Αν διαλέξεις κάποια από τις 2 πρώτες λύσεις εδώ καθάρησες.

Αν προχωρήσεις στην τρίτη για να έχεις και κάποια αναβάθμιση ,στα 143 αλόγατα, θες μοτερ-πλεξούδα εγκέφαλο, χταπόδι, λ, και εγκεφαλάκι βαλβτρονικ. Επειδή όλο και κάποια ψιλικοκό θα χρειαστούν όπως κάτι αντλίες θερμού αέρα κλπ, φρόντισε στην 3η περίπτωση να πας σε κάποιον γνώστη. Αν θες να είσαι λεπτολόγος βάζεις πίσω αεριζόμενα δισκόφρενα 276χιλ (πωλούνται τζάμπα εντός φόρουμ) και διαφορικό 3,38 για να μακρύνεις λίγο.

Ότι άλλο θες στην διάθεση σου. Σου στέλνω το τηλ μου

ghost-rider
04-09-12, 17:48
Οριστε! Εις διπλουν εμπεριστατωμενη αποψη!!
Θενκς παταμε στο πρωτο και μπαινουν αυτοματα στο δευτερο?
Κατι σα καρμπόν ενα πραμα?

gnx
04-09-12, 20:01
Είδα τον τίτλο και φαντάστηκα ότι έχει να κάνει με την κλασική βλάβη του βαλβτρονικ.
Αλλά με ειδοποίησε ο βοηθός μου χθες γιατί πράγμα πρόκειται.
Λοιπόν εφόσον λες ότι θα πάει το αμάξι στην κόρη σε κάποια χρονάκια, ξεχνάς το 6κίλυνδρο. Δεν υπάρχει λόγος. Θέλεις αναρτήσεις, Φρένα πίσω, διαφορικό ,εξατμίσεις και παέι λέγοντας.

Οι λύσεις είναι τρεις.
1) Βρίσκεις ένα Ν45Β16 και το βάζεις
2) Βρίσκεις ένα Ν40Β16 και το βάζεις
3) Βρίσκεις ένα Ν42Β20 ή Β18 και βάζεις

Ν46Β20 δεν βάζεις γιατί θέλει κόψε-ράψε στα ηλεκτρολογικά. Τους υπόλοιπους Ν4χ τους ξεχνάς. Όποια από τις παραπάνω λύσεις ακολουθήσεις ,αλλάζεις εντατήρα με τον καινούριο, βάζεις λαμάκια παραλαμάκια, και εξετάζεις καδένα και γλίστρες. Σε περίπτωση που λύσεις βάνος ή γρανάζια κλπ αλλάζεις τις βίδες με καινούργιες. Και δένεις τις καινούριες με την ροπή που ορίζει ο κατασκευαστής.

Ο λόγος που σε συμφέρει να κρατηθείς σε 4κίλυνδρο είναι ότι κρατάς μίζες, δυναμο, αντλίες, κομπρέσσορες ,όλα δικά σου που έχουν λίγα χλμ και κρατάς και το κόστος σου χαμήλά.

Αν διαλέξεις κάποια από τις 2 πρώτες λύσεις εδώ καθάρησες.

Αν προχωρήσεις στην τρίτη για να έχεις και κάποια αναβάθμιση ,στα 143 αλόγατα, θες μοτερ-πλεξούδα εγκέφαλο, χταπόδι, λ, και εγκεφαλάκι βαλβτρονικ. Επειδή όλο και κάποια ψιλικοκό θα χρειαστούν όπως κάτι αντλίες θερμού αέρα κλπ, φρόντισε στην 3η περίπτωση να πας σε κάποιον γνώστη. Αν θες να είσαι λεπτολόγος βάζεις πίσω αεριζόμενα δισκόφρενα 276χιλ (πωλούνται τζάμπα εντός φόρουμ) και διαφορικό 3,38 για να μακρύνεις λίγο.

Ότι άλλο θες στην διάθεση σου. Σου στέλνω το τηλ μου

ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ; Η ΔΟΜΗ; :worthy:

E461800
04-09-12, 20:52
Φίλε μου έχω μείνει άφωνος,έχω παθει την πλάκα μου τί είπες τώρα :ranting2: και έχουμε και bmw και λέμε ότι είναι αξιόπιστα :ranting2: το κεράτό μου ,Η γνώμη πάντως είναι ρώτα πόσο πάει η επισκευή στό δικό σου, καντο σάν καινούργιο για να ξέρείς και τί έχεις,η αλλή γνώμη είναι βάλε έναν μεταχειρισμένο τόν ίδιο και κανε του μια μικρό επισκευή!!!Τι να πώ δεν το πιστέυω ,ρε τι λάδια και μα@@@@ιες το αμάξι είχε 42000χλμ πλάκα κανουμε τώρα :ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:

Kostas_1
04-09-12, 21:53
Υπαρχει καινουριο σχεδον κουτα μοτερ 3.0 στον Αλωνιστιωτη Speed&Style τον οποιο θα σου συστησουν ανεπιφυλακτα πολλα παιδια απο εδω και ο ιδιος ο Φλασκης ..
Ρωτησε για τιμη ειναι και ο Νικος μελος εδω (M3EST)

Σωστος ο Κατς.

Αν και δεν προτεινω ουτε γω 3λιτρο, ρωτα και τον Νικο M3EST, αξιζει

pilot
04-09-12, 22:17
Φίλε μου έχω μείνει άφωνος,έχω παθει την πλάκα μου τί είπες τώρα :ranting2: και έχουμε και bmw και λέμε ότι είναι αξιόπιστα :ranting2: το κεράτό μου ,Η γνώμη πάντως είναι ρώτα πόσο πάει η επισκευή στό δικό σου, καντο σάν καινούργιο για να ξέρείς και τί έχεις,η αλλή γνώμη είναι βάλε έναν μεταχειρισμένο τόν ίδιο και κανε του μια μικρό επισκευή!!!Τι να πώ δεν το πιστέυω ,ρε τι λάδια και μα@@@@ιες το αμάξι είχε 42000χλμ πλάκα κανουμε τώρα :ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:

φιλε μου χαλαρωσε..οκ ειναι χαζομαρα και ειδικα αν σου τυχη ας τα να πανε, αλλα ειναι μια αστοχια..συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες που λενε. Το θεμα ειναι οτι η BMW το διορθωσε, τωρα αν δεν ενημερωθηκαν ολοι ειναι και θεμα των αντιπροσωπειων..

που να δεις στα αεροπλανα που κοστιζουν πολλα εκατομυρια και κουβαλανε 100δες επιβατες τι ''κουφες'' βλαβες παιζουν!

E461800
04-09-12, 22:50
φιλε μου χαλαρωσε..οκ ειναι χαζομαρα και ειδικα αν σου τυχη ας τα να πανε, αλλα ειναι μια αστοχια..συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες που λενε. Το θεμα ειναι οτι η BMW το διορθωσε, τωρα αν δεν ενημερωθηκαν ολοι ειναι και θεμα των αντιπροσωπειων..

που να δεις στα αεροπλανα που κοστιζουν πολλα εκατομυρια και κουβαλανε 100δες επιβατες τι ''κουφες'' βλαβες παιζουν!

Δηλαδή από ότι κατάλαβα πρέπει ναπάω και εγώ να ελλένξω για αυτό το λαμάκη!! Το αμάξι μου είναι N42B18A ετος κατασκευής 12-2003 εισαγωγής...

harris
05-09-12, 00:02
Απο την μια διαβαζω για το πατωμα που θελει προσοχη. Απο την αλλη διαβαζω για την καδενα που θελει προσοχη.... ΑΜΑΝ.... καρδιακο θα με κανετε.... :P
Λοιπων το δικο μου εχει 160000χλμ με Ν42Β18Α. Υπαρχει καμια περιπτωση? Φενετε με γυμνο ματι η πρεπει να λυσεις κατι στην μηχανη. Μηπως το εβαλε ο προηγουμενος.

giannis_compact
05-09-12, 00:20
Οι Ν42Β18 φορούν το συγκεκριμένο λαμάκι. Το μόνο που οφείλεται να ελέγξετε είναι άν έχετε τον ενισχυμένο τεντωτήρα!

blabi-tronik
05-09-12, 00:47
Οι λύσεις είναι τρεις.
1) Βρίσκεις ένα Ν45Β16 και το βάζεις
2) Βρίσκεις ένα Ν40Β16 και το βάζεις
3) Βρίσκεις ένα Ν42Β20 ή Β18 και βάζεις

Ν46Β20 δεν βάζεις γιατί θέλει κόψε-ράψε στα ηλεκτρολογικά. Τους υπόλοιπους Ν4χ τους ξεχνάς. Όποια από τις παραπάνω λύσεις ακολουθήσεις ,αλλάζεις εντατήρα με τον καινούριο, βάζεις λαμάκια παραλαμάκια, και εξετάζεις καδένα και γλίστρες. Σε περίπτωση που λύσεις βάνος ή γρανάζια κλπ αλλάζεις τις βίδες με καινούργιες. Και δένεις τις καινούριες με την ροπή που ορίζει ο κατασκευαστής.

Ο λόγος που σε συμφέρει να κρατηθείς σε 4κίλυνδρο είναι ότι κρατάς μίζες, δυναμο, αντλίες, κομπρέσσορες ,όλα δικά σου που έχουν λίγα χλμ και κρατάς και το κόστος σου χαμήλά.


Ευχαριστώ για την απάντηση αγαπητέ φίλε. Το βασικό που με απασχολεί είναι ότι αν πάω για ίδιο μεταχ. κινητήρα, με την επισκευή που πρέπει να κάνω σε εντατήρα κλπ, η διαφορά κόστους σε σχέση με μια μετατροπή σε εξακύλινδρο δεν είναι μεγάλη. Σίγουρα όμως, είναι μεγάλο συν, ότι θα κρατήσω κάποια απ΄τα δικά μου ανταλλακτικά. Από την άλλη μην ξεχνάμε ότι και ο κινητήρας μου καινούργιος ήταν.

Όσον αφορά κάποιες προτάσεις άλλων φίλων για να ψάξω μηχανή και να ρωτήσω τιμές κλπ, η φιλοσοφία μου σε τέτοια θέματα είναι ότι το συνεργείο που θα κάνει την όλη εργασία θα πρέπει να αναλάβει και την εγγύηση καλής λειτουργίας του συνόλου (ανταλλακτικά + εργασία). Που σημαίνει ότι αν πας σε ένα συνεργείο και τους δώσεις ενα μεταχ. μοτέρ να σου τοποθετήσουν και συμβεί πίπα, ποιος έχει την ευθύνη; Ο μαντράς που σου πούλησε το μοτόρι ή ο μηχανικός που στο τοποθέτησε; Ποιος είναι υπεύθυνος για τυχόν π@παριά; Τρέχα γύρευε... Και επειδή αρχίζω και πιστεύω ότι είμαι συγγενής με τον κ. Μηστοτάκη, η λογική μου λέει ότι το συνεργείο θα πρέπει να βρει τα ανταλλακτικά τα οποία θα μου προτείνει για να τοποθετήσει, και θα σου δώσει και κάποια εγγύηση καλής λειτουργίας. Φυσικά αν είχα πολύ "δικό μου" μηχανικό, δεν θα το συζητούσα, θα έφερνα και κομμένο αμάξι (που λέει ο λόγος).

Πάντως σε 2 συνεργεία που ρώτησα μου είπαν ότι γενικά οι εξακύλινδροι είναι πολύ αξιόπιστοι, ειδικά σε σχέση με τους βλαβητρόνικ. Και εμένα με ενδιαφέρει πάρα πολύ αυτό. Να μην έχω σπασ@ρχιδισμούς μετά.

giannis_compact
05-09-12, 01:02
Φίλε μου ο κινητήρας σου για να γίνει ολόσωστος θέλεις γύρω στα 800-1000 ευρώ! Έχει 42 χιλιάδες χιλιόμετρα, είναι καινούριος. Δεν αξίζει περισσότερο να τον επισκευάσεις από το να δώσεις 1500 για παράδειγμα για κάποιον αγνώστου προελεύσεως και ταυτότητος;

blabi-tronik
05-09-12, 01:13
Φίλε μου ο κινητήρας σου για να γίνει ολόσωστος θέλεις γύρω στα 800-1000 ευρώ! Έχει 42 χιλιάδες χιλιόμετρα, είναι καινούριος. Δεν αξίζει περισσότερο να τον επισκευάσεις από το να δώσεις 1500 για παράδειγμα για κάποιον αγνώστου προελεύσεως και ταυτότητος;

Για να αστειευτώ και λίγο με την πίκρα μου, λέω από αύριο να αρχίσω να κοιτάω και καμιά μετατροπή με Γιαπωνέζικο κινητήρα. :hystericalbs1: Ξέρω κι εγώ, δεν έχω ακούσει από φίλους να τους έχουν βγάλει το παραμικρό. Τι AVENSIS, τι CIVIC, ακόμα και τα hiunday δεν παθαίνουν διάολο. :hystericalbs1:

Σχετικά με την επισκευή του κινητήρα φίλε Γιάννη, το καπάκι καινούργιο θέλει κανα 2χίλιαρο. Για μεταχ. δεν βρίσκουν όσοι ρώτησα λόγω σπανιότητας του μοντέλου. Για μεταχ. σε καλή κατάσταση, τον ίδιο, θέλουν 1200 μόνο κινητήρα. Μετά από τέτοιο ξενέρωμα που έφαγα, νομίζω πως δικαιούμαι να είμαι λιγάκι επιφυλακτικός. :electrician2:

giannis_compact
05-09-12, 01:22
Για να αστειευτώ και λίγο με την πίκρα μου, λέω από αύριο να αρχίσω να κοιτάω και καμιά μετατροπή με Γιαπωνέζικο κινητήρα. :hystericalbs1: Ξέρω κι εγώ, δεν έχω ακούσει από φίλους να τους έχουν βγάλει το παραμικρό. Τι AVENSIS, τι CIVIC, ακόμα και τα hiunday δεν παθαίνουν διάολο. :hystericalbs1:

Σχετικά με την επισκευή του κινητήρα φίλε Γιάννη, το καπάκι καινούργιο θέλει κανα 2χίλιαρο. Για μεταχ. δεν βρίσκουν όσοι ρώτησα λόγω σπανιότητας του μοντέλου. Για μεταχ. σε καλή κατάσταση, τον ίδιο, θέλουν 1200 μόνο κινητήρα. Μετά από τέτοιο ξενέρωμα που έφαγα, νομίζω πως δικαιούμαι να είμαι λιγάκι επιφυλακτικός. :electrician2:

Χμ, όντως, είναι λίγο ακριβή επισκευή. Και τί σκέφτεστε να κάνετε;

blabi-tronik
05-09-12, 01:26
Χμ, όντως, είναι λίγο ακριβή επισκευή. Και τί σκέφτεστε να κάνετε;

Προς το παρόν είμαι σε επαφή με συνεργεία και περιμένω να μάθω τιμές κλπ. Όλα θα εξαρτηθούν από το τελικό κόστος.

giannis_compact
05-09-12, 01:29
Στην Αθήνα βρίσκεστε, άν επιτρέπεται; Στη Θεσσαλονίκη, πάντως, ο συμφορουμίτης Καζάκος έχει φτιάξει άπειρους τέτοιους κινητήρες με το καλύτερο δυνατό κόστος και δούλεψαν, εννοείται, σα να είναι καινούριοι.

blabi-tronik
05-09-12, 01:37
Στην Αθήνα βρίσκεστε, άν επιτρέπεται; Στη Θεσσαλονίκη, πάντως, ο συμφορουμίτης Καζάκος έχει φτιάξει άπειρους τέτοιους κινητήρες με το καλύτερο δυνατό κόστος και δούλεψαν, εννοείται, σα να είναι καινούριοι.

Από την Αθήνα είμαι, τώρα βρίσκομαι εκτός. Θα το πήγαινα και στα Τίρανα αγαπητέ φίλε, αλλά δεν τσουλάει, δυστυχώς. Να τον έστελνα κάπου, πχ στον συμφορουμίτης που λες, αλλά οι δουλειές δεν γίνονται έτσι, πρέπει να είμαι κι εγώ εκεί και αυτό δυστυχώς δεν είναι εφικτό.

giannis_compact
05-09-12, 01:40
Από την Αθήνα είμαι, τώρα βρίσκομαι εκτός. Θα το πήγαινα και στα Τίρανα αγαπητέ φίλε, αλλά δεν τσουλάει, δυστυχώς. Να τον έστελνα κάπου, πχ στον συμφορουμίτης που λες, αλλά οι δουλειές δεν γίνονται έτσι, πρέπει να είμαι κι εγώ εκεί και αυτό δυστυχώς δεν είναι εφικτό.

Ναι, όντως. Καλά ξεμπερδέματα λοιπόν. thumb

spar@
05-09-12, 02:48
Για να αστειευτώ και λίγο με την πίκρα μου, λέω από αύριο να αρχίσω να κοιτάω και καμιά μετατροπή με Γιαπωνέζικο κινητήρα. :hystericalbs1: Ξέρω κι εγώ, δεν έχω ακούσει από φίλους να τους έχουν βγάλει το παραμικρό. Τι AVENSIS, τι CIVIC, ακόμα και τα hiunday δεν παθαίνουν διάολο. :hystericalbs1:

Σχετικά με την επισκευή του κινητήρα φίλε Γιάννη, το καπάκι καινούργιο θέλει κανα 2χίλιαρο. Για μεταχ. δεν βρίσκουν όσοι ρώτησα λόγω σπανιότητας του μοντέλου. Για μεταχ. σε καλή κατάσταση, τον ίδιο, θέλουν 1200 μόνο κινητήρα. Μετά από τέτοιο ξενέρωμα που έφαγα, νομίζω πως δικαιούμαι να είμαι λιγάκι επιφυλακτικός. :electrician2:

για μενα πηγαινε το στην Αθηνα σε καποιον μηχανικο που φτιαχνει bmw, στα εμβολα σου δεν βλεπω φθορα με ενα καθαρισμα ειναι οκ.
Απο εκει και περα χρειαζεσαι στανταρ τις βαλβιδες που στραβωσαν 2-3 -4 -16 αναλογα... τσιμουχακια κλπ
εναν εκκεντροφορο και ο αλλος ελεγχο...
ενα καβαλετο και ελεγχο στα αλλα...
φλατζα-λαδια κλπ
λαμακια, λουκετα, αγιασμο στην καδενα
το κοστος δεν θα ειναι τραγικο! αν ψαχτεις και εισαι λιγο τυχερος εισαι κατω απο 1000ευρο!

katsaraios
05-09-12, 02:48
Ευχαριστώ για την απάντηση αγαπητέ φίλε. Το βασικό που με απασχολεί είναι ότι αν πάω για ίδιο μεταχ. κινητήρα, με την επισκευή που πρέπει να κάνω σε εντατήρα κλπ, η διαφορά κόστους σε σχέση με μια μετατροπή σε εξακύλινδρο δεν είναι μεγάλη. Σίγουρα όμως, είναι μεγάλο συν, ότι θα κρατήσω κάποια απ΄τα δικά μου ανταλλακτικά. Από την άλλη μην ξεχνάμε ότι και ο κινητήρας μου καινούργιος ήταν.

Όσον αφορά κάποιες προτάσεις άλλων φίλων για να ψάξω μηχανή και να ρωτήσω τιμές κλπ, η φιλοσοφία μου σε τέτοια θέματα είναι ότι το συνεργείο που θα κάνει την όλη εργασία θα πρέπει να αναλάβει και την εγγύηση καλής λειτουργίας του συνόλου (ανταλλακτικά + εργασία). Που σημαίνει ότι αν πας σε ένα συνεργείο και τους δώσεις ενα μεταχ. μοτέρ να σου τοποθετήσουν και συμβεί πίπα, ποιος έχει την ευθύνη; Ο μαντράς που σου πούλησε το μοτόρι ή ο μηχανικός που στο τοποθέτησε; Ποιος είναι υπεύθυνος για τυχόν π@παριά; Τρέχα γύρευε... Και επειδή αρχίζω και πιστεύω ότι είμαι συγγενής με τον κ. Μηστοτάκη, η λογική μου λέει ότι το συνεργείο θα πρέπει να βρει τα ανταλλακτικά τα οποία θα μου προτείνει για να τοποθετήσει, και θα σου δώσει και κάποια εγγύηση καλής λειτουργίας. Φυσικά αν είχα πολύ "δικό μου" μηχανικό, δεν θα το συζητούσα, θα έφερνα και κομμένο αμάξι (που λέει ο λόγος).

Πάντως σε 2 συνεργεία που ρώτησα μου είπαν ότι γενικά οι εξακύλινδροι είναι πολύ αξιόπιστοι, ειδικά σε σχέση με τους βλαβητρόνικ. Και εμένα με ενδιαφέρει πάρα πολύ αυτό. Να μην έχω σπασ@ρχιδισμούς μετά.

Βρες καλο συνεργειο και ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ της μετατροπης με εγγυηση οτι ΘΑ υπαρχουν ολα εκει οταν ξεκινησεις την διαδικασια...
Εχει συμβει να τρεχουν να βρουν κεντρικους η ακρα η φρενα ενα κολαζ ανταλλακτικων με διαφορετικους κωδικους με κομματια απο αλλα μοντελα σκορποχωρι ,να πηγαινουν μετα για ανταλλακτικα και να εχει φρενα 328-μοτερ330 να ζαλιζονται στα συνεργεια να βρισκουν κωδικους-χρονια κατασκευης, τρεχα -γυρευοπουλος δλδ....

Η συγκεκριμενη περιπτωση που σου ανεφερα ειναι αξιοπιστη καθοτι ειναι κουμπαρος αν δεν κανω τοσοο λαθος ο Νικος με τον Φλασκη οποτε και συνεργατες ειναι και ξερουν την δουλεια αψογα...

E461800
05-09-12, 19:48
Φίλε μου ο κινητήρας σου για να γίνει ολόσωστος θέλεις γύρω στα 800-1000 ευρώ! Έχει 42 χιλιάδες χιλιόμετρα, είναι καινούριος. Δεν αξίζει περισσότερο να τον επισκευάσεις από το να δώσεις 1500 για παράδειγμα για κάποιον αγνώστου προελεύσεως και ταυτότητος;

Συμφωνό και εγώ σε αυτή τη λυση!!!+ 1000 thumb

E461800
05-09-12, 19:55
Για να αστειευτώ και λίγο με την πίκρα μου, λέω από αύριο να αρχίσω να κοιτάω και καμιά μετατροπή με Γιαπωνέζικο κινητήρα. :hystericalbs1: Ξέρω κι εγώ, δεν έχω ακούσει από φίλους να τους έχουν βγάλει το παραμικρό. Τι AVENSIS, τι CIVIC, ακόμα και τα hiunday δεν παθαίνουν διάολο. :hystericalbs1: Σχετικά με την επισκευή του κινητήρα φίλε Γιάννη, το καπάκι καινούργιο θέλει κανα 2χίλιαρο. Για μεταχ. δεν βρίσκουν όσοι ρώτησα λόγω σπανιότητας του μοντέλου. Για μεταχ. σε καλή κατάσταση, τον ίδιο, θέλουν 1200 μόνο κινητήρα. Μετά από τέτοιο ξενέρωμα που έφαγα, νομίζω πως δικαιούμαι να είμαι λιγάκι επιφυλακτικός. :electrician2:

Ασε μου φαίνεται οτι τα BMW έχουν γίνει χειρότερα απο όλα..τα καινουργια δε άμεσου ψεκασμού είναι συνέχεια συνεργεία ,έτσι μαθένω:shok:Τί να πώ έιναι θερμοκρασίες πού έχουμε στην Ελλάδα είναι το μποτιλιάρισμα ???Αλλά και απο την άλλη πόσα είναι αυτα που βγάζουνε ζημιές δήλαδη πόσα έχουν πουληθει και πόσα έβγαλαν ζημία????

blabi-tronik
06-09-12, 12:34
Ενημέρωση από blabi-tronik για τις τρέχουσες εξελίξεις:

Αυτή τη στιγμή είμαι στη διαδικασία αποστολής της άδειας κυκλοφορίας στα κεντρικά της BMW HELLAS, προκειμένου να μου απαντήσουν εγγράφως αν όντως το αυτοκίνητο είχε ανακληθεί κι εάν ναι, για ποιο λόγο δεν με ενημέρωσαν. Επίσης είμαι σε συνεννόηση με τον κ. Φλάσκη για να κάνω την μετατροπή σε m54 2.5, με κόστος όμως σχετικά υψηλό.

Από την απάντηση της BMW HELLAS θα εξαρτηθεί. Πάντως αν όντως το όχημά μου ήταν ανάμεσα σε αυτά της ανάκλησης, το επόμενο βήμα είναι ο "Συνήγορος του Πολίτη" και η περαιτέρω δημοσιοποίηση της ...ιστορίας μου, μια και το επάγγελμά μου σχετίζεται με αυτά. Για τις εξελίξεις και για οτιδήποτε άλλο θα σας κρατάω ενήμερους.

nikos valvetronic
06-09-12, 12:44
Ενημέρωση από blabi-tronik για τις τρέχουσες εξελίξεις:

Αυτή τη στιγμή είμαι στη διαδικασία αποστολής της άδειας κυκλοφορίας στα κεντρικά της BMW HELLAS, προκειμένου να μου απαντήσουν εγγράφως αν όντως το αυτοκίνητο είχε ανακληθεί κι εάν ναι, για ποιο λόγο δεν με ενημέρωσαν. Επίσης είμαι σε συνεννόηση με τον κ. Φλάσκη για να κάνω την μετατροπή σε m54 2.5, με κόστος όμως σχετικά υψηλό.

Από την απάντηση της BMW HELLAS θα εξαρτηθεί. Πάντως αν όντως το όχημά μου ήταν ανάμεσα σε αυτά της ανάκλησης, το επόμενο βήμα είναι ο "Συνήγορος του Πολίτη" και η περαιτέρω δημοσιοποίηση της ...ιστορίας μου, μια και το επάγγελμά μου σχετίζεται με αυτά. Για τις εξελίξεις και για οτιδήποτε άλλο θα σας κρατάω ενήμερους.


Με το καλό να ξεμπερδέψεις φίλε,σωστά το ξεκίνησες το θέμα,γουστάρω που έστω
το συζητάς για εξακύλινδρο!!!! :warriorsmiley:

E461800
06-09-12, 15:43
Ενημέρωση από blabi-tronik για τις τρέχουσες εξελίξεις:

Αυτή τη στιγμή είμαι στη διαδικασία αποστολής της άδειας κυκλοφορίας στα κεντρικά της BMW HELLAS, προκειμένου να μου απαντήσουν εγγράφως αν όντως το αυτοκίνητο είχε ανακληθεί κι εάν ναι, για ποιο λόγο δεν με ενημέρωσαν. Επίσης είμαι σε συνεννόηση με τον κ. Φλάσκη για να κάνω την μετατροπή σε m54 2.5, με κόστος όμως σχετικά υψηλό.

Από την απάντηση της BMW HELLAS θα εξαρτηθεί. Πάντως αν όντως το όχημά μου ήταν ανάμεσα σε αυτά της ανάκλησης, το επόμενο βήμα είναι ο "Συνήγορος του Πολίτη" και η περαιτέρω δημοσιοποίηση της ...ιστορίας μου, μια και το επάγγελμά μου σχετίζεται με αυτά. Για τις εξελίξεις και για οτιδήποτε άλλο θα σας κρατάω ενήμερους.

Εάν έχεις την καλοσύνη μην ξεχάσεις να γράψεις τι σου απάντησαν και τη πρόκειται να κάνεις.Ευχαριστώ!!!:thanks:

dark knight
06-09-12, 16:30
πολλα μελη που ειχαν εξισου καλοσυντηρημενα αυτοκινητα, εχουν προβει σε μετατροπες,γιατι απλουστατα ηθελαν το κατι παραπανω.εισαι τυχερος μεσα στην ατυχια σου, γιατι πρεπει να δαπανησεις ενα ποσο για επισκευη ετσι και αλλιως(τα 1000 ευρω ειναι πολυ συντηρητικο ποσο,οταν για αλλαγη μονο φλαντζας σου ζητουν απο 400-800 αναλογα τον κινητηρα),οποτε συμπληρωσε το ποσο αυτο και κανε την αναβαθμιση σε 6κυλινδρο που ηθελες.βαλε 6 κυλινδρο να ησυχασεις και δεν θα βγεις χαμενος

m-power_01
07-09-12, 14:20
Εδώ ξεφεύγουμε... Με το καλό να το χαρείς λοιπόν!

dimtz
08-09-12, 17:51
για να μην ανοιγω αλλο θεμα ποιος εχει λινκ για να αγορασω αυτο το λαμακι που μπαινει στην καδενα? απο ebay η και απο Ελλαδα?

blabi-tronik
11-09-12, 15:09
Εάν έχεις την καλοσύνη μην ξεχάσεις να γράψεις τι σου απάντησαν και τη πρόκειται να κάνεις.Ευχαριστώ!!!:thanks:

Σήμερα το πρωί έλαβα γραπτή απάντηση από τη BMW HELLAS.

Το έγγραφο αναφέρει (συνοπτικά) ότι λυπούνται για την καταστροφή του κινητήρα μου, και με διαβεβαιώνουν ότι δεν υπάρχει καμία ανάκληση για το συγκεκριμένο μοντέλο. :shok: Τέλος με ρωτάνε που έκανα τα service... :ranting2:

BILL007
11-09-12, 15:10
Σήμερα το πρωί έλαβα γραπτή απάντηση από τη BMW HELLAS.

Το έγγραφο αναφέρει (συνοπτικά) ότι λυπούνται για την καταστροφή του κινητήρα μου, και με διαβεβαιώνουν ότι δεν υπάρχει καμία ανάκληση για το συγκεκριμένο μοντέλο. :shok: Τέλος με ρωτάνε που έκανα τα service... :ranting2:

Δοκίμασε και bmw γερμανίας thumb

m-power_01
11-09-12, 16:30
Πως σκοπευεις να κινηθεις τώρα ;
Αλήθεια που έκανες τα σέρβις του αυτοκινήτου ;

blabi-tronik
11-09-12, 20:00
Πως σκοπευεις να κινηθεις τώρα ;
Αλήθεια που έκανες τα σέρβις του αυτοκινήτου ;
Βουδούρης & Άλιμος Μότορς αλλά δεν καταλαβαίνω στα 42000χλμ τι σχέση μπορεί να έχει το service με αυτή τη βλάβη; Έβαλα πλώρη για τον m54 2.5, σου έχω στείλει pm

m-power_01
11-09-12, 20:13
Βουδούρης & Άλιμος Μότορς αλλά δεν καταλαβαίνω στα 42000χλμ τι σχέση μπορεί να έχει το service με αυτή τη βλάβη; Έβαλα πλώρη για τον m54 2.5, σου έχω στείλει pm

Εχει σχέση ότι θα βόλευε να μην το εκανες σε καποιον εξουσιοδοτημενο , μάλλον... δεν ξέρω.Το εχω δει το πμ και σε ευχαριστώ πολύ

nikos valvetronic
11-09-12, 21:16
Βουδούρης & Άλιμος Μότορς αλλά δεν καταλαβαίνω στα 42000χλμ τι σχέση μπορεί να έχει το service με αυτή τη βλάβη; Έβαλα πλώρη για τον m54 2.5, σου έχω στείλει pm

Μπράβο ρε Μητσοτάκη ωραίος! Ρε μπας και δεν έβαζε η BMW τα λαμάκια για να τα
κάνουν όλοι εξακύλινδρα? Μου φαίνεται θα πάω να το βγάλω!

davids
11-09-12, 21:21
Sorry για τους εξουσιοδοτημένους αν και ξέρω για έναν ο οποίος είναι πολύ καλος, αλλά, πλέων η μόνη σωστή λύση είναι να ξέρεις έναν μηχανικό της πιάτσας που ξέρει τι λέει και ξέρει να σε κρατήσει.

blabi-tronik
11-09-12, 22:15
Μπράβο ρε Μητσοτάκη ωραίος! Ρε μπας και δεν έβαζε η BMW τα λαμάκια για να τα
κάνουν όλοι εξακύλινδρα? Μου φαίνεται θα πάω να το βγάλω!

Ευχαριστώ τέκνον μου. Τότε να σου ευχηθώ ολόψυχα να πάθεις κι εσύ το ίδιο. :hystericalbs1:

Stamatis
12-09-12, 06:38
Βαρια μετατροπη η Μ54
Διαφορικα, φρενα, αναρτησεις, εγκεφαλος, σαζμαν, αξονας, εξατμιση, ολα διαφορετικα.
Δυσκολο να βρεις κομπλε τροπετο πλεον και θα καταφυγεις σε παζλ.
Θα πηγαινεις στο μαστορα και θα ψαχνεις τι ανταλλακτικο χρειαζεσαι.
Just my 2c of advice.

davids
13-09-12, 21:07
Βαρια μετατροπη η Μ54
Διαφορικα, φρενα, αναρτησεις, εγκεφαλος, σαζμαν, αξονας, εξατμιση, ολα διαφορετικα.
Δυσκολο να βρεις κομπλε τροπετο πλεον και θα καταφυγεις σε παζλ.
Θα πηγαινεις στο μαστορα και θα ψαχνεις τι ανταλλακτικο χρειαζεσαι.
Just my 2c of advice.
Θέλει αναμονή και υπομονή.4 μηνες περίμενα το σωστό τροπέτο μέχρι να έρθει το κατάλληλο μου έφερναν κάτι πτώματα για πέταμα...!!!

blabi-tronik
01-10-16, 12:56
Με μια μικρή καθυστέρηση (4 ετών) σας ενημερώνω για το compact που έχει πλέον τον M54!
Η μετατροπή έγινε το 2012 στο συνεργείο ΣΙΤΑ - ΦΛΑΣΚΗ.
Άψογος επαγγελματισμός και το κόστος εντός λογικής.
Αλλάξαμε κινητήρα - πλεξούδα - σασμάν (με το δικό μου διαφορικό), έγινε επαναπρογραμματισμός στον εγκέφαλο και ο Νίκος μου έδωσε εγγύηση για ότι πάθει εκτός φυσικά από τις περιφερειακές βλάβες.
Όλα πήγαν τέλεια.
θυμάμαι όταν πήγα στο συνεργείο να το πάρω που χάζευα τη μηχανή κανά 10λεπτο... Ήρθε ο Νίκος και μου είπε ότι εκτός των άλλων είμαι τυχερός γιατί το μοτέρ φοράει εκκεντροφόρους Kent.
Το έβαλα μπροστά, άκουσα το θόρυβο και παραλίγο να κατουρηθώ από τη χαρά μου.
Έφυγα από εθνική και πήγα καρφί Έδεσσα. Στη διαδρομή άκουγα έναν περίεργο θόρυβο από το σασμάν.
Γύρισα Αθήνα την επόμενη, πήγα στο συνεργείο. Ο Νίκος και οι άλλοι μηχανικοί το τσέκαραν, και άλλαξαν σετ συμπλέκτη ΔΩΡΕΑΝ μαζί με λάδια - φίλτρο.
Το πήρα πάλι και πήγα Αιδηψό μέσω Χαλκίδας (ναι από τις ωραίες στροφές). Διανυκτέρευση και το επόμενο πρωί πέρασα απέναντι (στη Γλύφα) με το φέρυ και γραμμή για Γιάννενα.
Δε νομίζω να βρήκα κάποιον στο δρόμο που να μην τον προσπέρασα, αν και έριχνε ψιλοβρόχι.
Μετά από 4 χρόνια σας πληροφορώ ότι τα προβλήματα που έχει βγάλει δεν έχουν να κάνουν με την μετατροπή.
Είναι βλάβες που βγάζουν γενικά όχι μόνο τα BMW αλλά και τα περισσότερα αυτοκίνητα, και πιστεύω πως εκτός από τις φυσικές φθορές, τις ίδιες βλάβες θα έβγαζε και με τον παλιό κινητήρα δηλαδή:

Άλλαξα πριν 2 χρόνια την αντλία υδραυλικού τιμονιού με κόστος 250 ευρώ μαζί με τα εργατικά.
Ένα εξάρτημα από το δυναμό που δεν θυμάμαι ακριβώς τι ήταν (κάτι σαν βάση ρουλεμάν στρογγυλό).
Αντιμετώπισα πριν ένα χρόνο μια διαρροή λαδιού πάλι από την αλλαγμένη αντλία (διαρροή από σωλινάκι αν δεν κάνω λάθος).
Άλλαξα αμορτισέρ εμπρός πριν ένα χρόνο
Άλλαξα συνεμπλοκ εμπρός πριν ένα χρόνο
Σε 2 εβδομάδες θα αλλάξω αισθητήρα γωνίας κλίσης υδρ. τιμονιού, γιατί γ@μιέτ@ι το DSC και απενεργοποιείται μόνο του (ανάβει η ένδειξη στο καντράν DSC/αντισπίν μαζί με την πορτοκαλί ένδειξη φρένων), γεγονός επικίνδυνο όταν βρέχει.
Τέλος, σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τις συμβουλές σας!

39594

.39592
39593