PDA

Επιστροφή στο Forum : επισκευη αβαφων πλαστικων



gyiama
31-08-12, 19:51
καπου καπω καποτε ειχα ακουσει /διαβασει οτι υπαρχει ενας τροπος να τριψεις και να αφαιρεσεις γρατζουνιες κλπ απο αβαφα πλαστικα χωρις να τα θολωσεις και να χρειαζονται βαψιμο μετα. γνωριζει καποιος?

gyiama
03-09-12, 16:03
τπτ???καποιος?

BILL007
03-09-12, 16:15
Νομίζω ο μόνστα το είχε ποστάρει αυτό Πάνο ;) Θα το ψάξω ;)

BILL007
03-09-12, 16:17
εδω είσαι...thumb

Αφού είναι μαύρο άβαφο πλαστικό έχεις ένα εύκολο diy.


1. Aρχικά καθάρισε την επιφάνεια με διαλυτικό νίτρου (αν αυτός που σε χτύπησε έχει αφήσει το δικό του χρώμα πάνω).

2. Στη συνέχεια τρίψε με 1500 νερού την επιφάνεια ώστε να λειάνεις κάπως τις αμυχές

3. Προμηθεύσου ένα μαύρο σπρέυ για πλαστικά από κάποιο χρωματοπωλείο και αφού μονώσεις με εφημερίδα τις γύρω επιφάνειες, φώτα κτλ, ψέκασε πάνω στη τριμμένη επιφάνεια.


Αν θες επαγγελματική εργασία, θα το πας σε κάποιο εξειδικευμένο κατάστημα.

Και εδω το thread -> https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=11679&highlight=%DC%E2%E1%F6%EF+%F0%EB%E1%F3%F4%E9%EA%FC

gyiama
03-09-12, 21:30
Ευχαριστω Βασίλη αλλα όχι δεν θέλω αυτόν τον τροπο. Αυτός είναι ο κλασικός. Δεν θέλω να βαψω μετα το πλαστικό. Ρε γμτ κάπου το είχα διαβάσει, μέσα σε ζεστό λάδι; ( όχι δεν το τηγανιζεις) κάτι τέτοιο σε ζεστο λάδι το τριβεις και μετα δεν ασπριζει για να θέλει βάψιμο

wheelman
03-09-12, 21:53
Ευχαριστω Βασίλη αλλα όχι δεν θέλω αυτόν τον τροπο. Αυτός είναι ο κλασικός.
Δεν θέλω να βαψω μετα το πλαστικό. Ρε γμτ κάπου το είχα διαβάσει, μέσα σε ζεστό λάδι;
( όχι δεν το τηγανιζεις) κάτι τέτοιο σε ζεστο λάδι το τριβεις και μετα δεν ασπριζει για να θέλει βάψιμο
Βρήκα αρκετά videάκια αλλά αυτός ο τύπος είναι απίστευτός, δέν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω.

https://www.youtube.com/watch?v=S59fh-6Saaw&feature=player_embedded#!
Anyway η γενiκή ιδέα είναι:


Γυαλόχαρτο νερού
Denatured alcohol για καθάρισμα
Θερμοπίστολο

wheelman
03-09-12, 22:02
Anyway η γενiκή ιδέα είναι:


Γυαλόχαρτο νερού
Denatured alcohol για καθάρισμα
Θερμοπίστολο


Με πάσα επιφύλαξη για τις αλκοόλες, έχω την πεποίθεση ότι δέν είναι και ότι καλύτερο για τα πλαστικά, κάποιοι χρησιμοποιούσαν και παραφιναιλεο.