PDA

Επιστροφή στο Forum : Επικαιροτητα - Προβληματισμοι ...9 2012



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

Stathis
27-08-12, 18:00
επιστρεφω στο θεμα για το οποιο ποσταρα τελευταια καθως 4 μερες εκτος και χωρις ιντερνετ δεν παρακολουθησα την επικαιροτητα, την αποζημιωση των τρωκτικων της αγροτικης.

επειδη λοιπον ειμαστε κι εμεις καποια χρονια στη λεγομενη "πιατσα" και δεν βγηκαμε "προχθες", η αποζημιωση ειμαι σιγουρος οτι δοθηκε ωστε να εξασφαλιστει η σιωπη των εργαζομενων στο εγλημα που διαπραχθηκε.
γνωστη και παλια η τακτικη.
οπως λεει και ο παγκαλος, μαζι τα φαγανε, και συνεχιζουν να τα τρωνε...thumb

Thomelef
27-08-12, 19:38
Εχει να πεσει κλαμα απο εδω και περα παντως,.τρελο.

Κωνσταντίνος
27-08-12, 20:14
Είναι πολύ λυπηρό που επιχειρηματίες που έως τώρα ήταν κύριοι στις οικονομικές τους υποχρεώσεις (δεν μιλάω για τους συστηματικούς-επαγγελματίες μπαταχτσίδες), να αδυνατούν να ανταπεξέρθουν.
Υπάρχουν πάρα πολλοί απο αυτούς, άνθρωποι αυτοδημιούργητοι, με υγιείς επιχειρήσεις, που τάιζαν οικογένεις, τάιζαν το κράτος (χωρίς να τους προσφέρει και πολλά) και τώρα έχουν τελειώσει και τα αποθεματικά και είτε κλείνουν, είτε αναγκάζονται να έχουν ληξηπρόθεσμες οφειλές.

Και απο την άλλη έχουμε τα τρωκτικά που λέει και ο Στάθης πιο πάνω, τα οποία θα τα πληρώσουμε κιόλας επειδή αναγκάστηκαν να αλλάξουν τραπεζική στέγη.

Μωρέ είχε μεγάλη δόση αλήθειας η φράση του χοντρού "μαζί τα φάγαμε", το έλεγα απο την ώρα που την είπε. Και πέσανε όλοι να τον φάνε.

Thomelef
27-08-12, 20:32
Λυπηρο δεν λες τπτ. Μετα απο 45 χρονια σκληρης δουλειας, ο δικος μου αρχιζει και σαλταρει...

aristent
28-08-12, 12:14
https://www.youtube.com/watch?v=4rpOp04L-7M"]https://www.youtube.com/watch?v=4rpOp04L-7M

:th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

ακουγεται και ενας που ρωταει:"θα γυρισει φανταζομαι?" :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:....απαντηση δεν πηρε για ευνοητους λογους!!!:hystericalbs1:

giorgosz3
28-08-12, 13:08
τι να πείς...Κ Α Ρ Κ Ι Ν Ο Σ

pilot
28-08-12, 14:27
σαν την φωνή του Κασιδιάρη ακούστηκε! χχχαχαχαχαχ...

bakalos
28-08-12, 16:12
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=112914726

Stamatis
28-08-12, 16:33
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=112914726

Θα πέσει ξύλο...

στάνταρ....

Nino
28-08-12, 16:44
μεχρι τοτε θα εχουν "εκτονωθει" με γκρινια βρισιες,απειλες κλπ ολοι στα φορα και στα φατσαμπουκ κλπ και μολις θα ερθει η ωρα θα το καταπιουμε και αυτο αμασητο...
οχι που δεν θα παραφυλαγαν στη γωνια...καταθεστε πινακιδες, αγοραστε μικρα οικονομικα,οτι εγινε με το τελος ταξινομησης απο την αντιθετη.

katsaraios
28-08-12, 16:51
μεχρι τοτε θα εχουν "εκτονωθει" με γκρινια βρισιες,απειλες κλπ ολοι στα φορα και στα φατσαμπουκ κλπ και μολις θα ερθει η ωρα θα το καταπιουμε και αυτο αμασητο...
οχι που δεν θα παραφυλαγαν στη γωνια...καταθεστε πινακιδες, αγοραστε μικρα οικονομικα,οτι εγινε με το τελος ταξινομησης απο την αντιθετη.
ετσι ειναι η αντισταση Γιαννη ..στο μιλητο !!!
και στις καλπες κ@λοτουμπες...

Thomelef
28-08-12, 16:54
Αν θελετε σβηστε το, εγω θα το γραψω παντως.
Γ@μω το μ@@νι της μανας αυτου η αυτων που τα βγαζουν. Τους ευχομαι τα χειροτερα και σε αυτους και στις οικογενειες τους που καλοπερνανε ακομα εις βαρος των αλλων.
Σαν το βοδι τον μπενι, που εσασε την βολη του το παιδι για να κυβερνησει.
Ρε α και γ@μηθειτε πια.α και γ@μηθειτε...

Stathis
28-08-12, 17:36
μη βριζεις θα σε κανω μπαν...

Stamatis
28-08-12, 17:40
Ειναι απόλυτα παράλογο το μέτρο.

Δεν γίνεται ΑΥΤΟ:
https://www.yachtforums.com/forums/attachments/riva-yacht/12326d1142953185-riva-sport-yachts-barcelona-show-riva-68-ego-jpg
να έχει τέλος ακινησίας 250 ευρώ το χρόνο

και ΑΥΤΟ
https://world-viewer.com/data_images/toyota-starlet/toyota-starlet-04.jpg

να έχει 70

ΔΕΝ και το ξαναλέω ΔΕΝ γίνεται.

ΠΑΑΑΑΛΙ τα ίδια?

S8N
28-08-12, 17:52
Για να είμαστε ειλικρινείς, το συγκεκριμένο Σταρλετ έπρεπε να έχει τέλος κακογουστιάς, φόρο εμετικού σχεδιασμού και ειδική μόνιμη εισφορά προσβολής της αισθητικής και βλάβης της ψυχικής υγείας.

Nino
28-08-12, 17:57
Για να είμαστε ειλικρινείς, το συγκεκριμένο Σταρλετ έπρεπε να έχει τέλος κακογουστιάς, φόρο εμετικού σχεδιασμού και ειδική μόνιμη εισφορά προσβολής της αισθητικής και βλάβης της ψυχικής υγείας.

ραβει κατι μτριο ομως...ειναι ενα στη Θεσσαλονικη!!!

Samaro
28-08-12, 18:01
Κατ'αρχάς το τέλος ακινησίας, θα πρέπει να νομιμοποιεί τη στάθμευση σε δημόσιο χώρο (δρόμο). Δεν βλέπω πως στέκει νομικά, να πληρώνω τελος για ένα αυτοκίνητο που έχω σταθμευμένο στο οικόπεδό μου.

Και στην περίπτωση που κάποιος προχωρήσει σε οριστική διαγραφή ωστε να αποφύγει το τέλος ακινησίας, ποιό το κόστος της επανακυκλοφορίας ενός αυτοκινήτου ;

Κάτι δεν μου πάει καλά ! :think:

sasabmw
28-08-12, 18:13
Κατ'αρχάς το τέλος ακινησίας, θα πρέπει να νομιμοποιεί τη στάθμευση σε δημόσιο χώρο (δρόμο). Δεν βλέπω πως στέκει νομικά, να πληρώνω τελος για ένα αυτοκίνητο που έχω σταθμευμένο στο οικόπεδό μου.

Και στην περίπτωση που κάποιος προχωρήσει σε οριστική διαγραφή ωστε να αποφύγει το τέλος ακινησίας, ποιό το κόστος της επανακυκλοφορίας ενός αυτοκινήτου ;

Κάτι δεν μου πάει καλά ! :think:

Δεν υπαρχει οριστικη διαγραφη αυτοκινητου σε νομους που υπαρχει ανακυκλωση(η διαδικασια καταργηθηκε). Το αυτοκινητο καταστρεφεται στην ανακυκλωση και τα υπολοιπα τα φροντιζει η εταιρια ανακυκλωσης...Εννοειται οτι πρεπει να υπαρχουν πινακιδες...

Samaro
28-08-12, 18:30
Δεν υπαρχει οριστικη διαγραφη αυτοκινητου σε νομους που υπαρχει ανακυκλωση(η διαδικασια καταργηθηκε). Το αυτοκινητο καταστρεφεται στην ανακυκλωση και τα υπολοιπα τα φροντιζει η εταιρια ανακυκλωσης...Εννοειται οτι πρεπει να υπαρχουν πινακιδες...

Παρακαλώ,
Θα ήταν πολύ χρήσιμο, για ενημέρωσή μας , αν μας έδινες περισσότερα στοιχεία για τον σχετικό νόμο /διάταξη (οτιδήποτε τελος πάντων) στον οποίο αναφέρεσαι !

Thomelef
28-08-12, 18:46
μη βριζεις θα σε κανω μπαν...

Εδω ρε μαν θα αυτομπαναριστουμε μονοι μας ετσι οπως παμε. Σε λιγο ουτε γραμμη ιντερνετ δε θα μπορει να εχει ο κοσμος.

Samaro
28-08-12, 18:53
Εδω ρε μαν θα αυτομπαναριστουμε μονοι μας ετσι οπως παμε. Σε λιγο ουτε γραμμη ιντερνετ δε θα μπορει να εχει ο κοσμος.
Οταν μας λείψει το ψωμί , το ιντερνετ θα σκεφτόμαστε ! :crying:

Thomelef
28-08-12, 18:58
Εμνα δεν θα μου λειψει. Εχω κολλητο με εργοστασιο σφολιατας που παει σουζα...ενα τσουβαλι αλευρι, μου το υποσχεθηκε για οταν πτωχευσω ολοκληρωτικα.
Μαλιστα τωρα που σιγουρεψα το αλευρι, κοιταω να τον φερω βολτα για να καβατζωσω και καναν τενεκε τυρι, μαζι με λιγο σαλαμι.

PANOS-E60
28-08-12, 19:01
Εμνα δεν θα μου λειψει. Εχω κολλητο με εργοστασιο σφολιατας που παει σουζα...ενα τσουβαλι αλευρι, μου το υποσχεθηκε για οταν πτωχευσω ολοκληρωτικα.
Μαλιστα τωρα που σιγουρεψα το αλευρι, κοιταω να τον φερω βολτα για να καβατζωσω και καναν τενεκε τυρι, μαζι με λιγο σαλαμι.

πω πω ρε Τομ, έχεις κόρη με προικα μιλάμε ! Κριμα, δεν εχω γιο ...:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Thomelef
28-08-12, 19:02
πω πω ρε Τομ, έχεις κόρη με προικα μιλάμε ! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Πλακα κανεις???εδω κατι αυγα που πειρε η γυναικα μου, την εβαλα να τα κλωσαει για να κανω κοτετσι.

Stamatis
28-08-12, 19:36
Νομίζω ήρθε η ώρα να προμηθευτώ ένα Allroad και να πάρω τα βουνά όσο είναι καιρός.

PANOS-E60
28-08-12, 19:39
Νομίζω ήρθε η ώρα να προμηθευτώ ένα Allroad και να πάρω τα βουνά όσο είναι καιρός.

Ξύλα κουβαλάει πάντως γιά να ζεσταθούμε στα βουνα thumb

Thomelef
28-08-12, 19:56
Εγω φερνω καπλαμαδες για προσαναμα παντως αν θελετε.
Εχω αφρικανικο φορμαζερ 1.5mm παχος, που παιρνει πιο γρηγορα και απο χαρτι εφημεριδας.
Εχω κα οξυα στο ιδιο παχος, αλλα εκεινο λεω να το αφησουμε για οδοντογλυφιδες, μιας και ειναι πιο σκληρο, και επειδη δεν θα εχουμε οδοντοβουρτσες για να τα πλενουμε.


Για σενα θειο, εχω και οικολογικο νημα αν θελεις...:D

sasabmw
28-08-12, 22:50
Εγω ξερω οτι στην ελλαδα μια ζωη αυτοι που τα χουνε κλαιγονται περισσοτερο απ αυτους που δεν τα χουνε...Γι αυτο σταματηστε την κλαουνα: οτι ειναι να ρθει,θα ρθει...στην τελικη εμεις βγαλαμε τα ματια μας, μαλλον μας αξιζει μη λεμε συνεχεια τα ιδια....:original::original:

spar@
28-08-12, 22:54
Δεν υπαρχει οριστικη διαγραφη αυτοκινητου σε νομους που υπαρχει ανακυκλωση(η διαδικασια καταργηθηκε). Το αυτοκινητο καταστρεφεται στην ανακυκλωση και τα υπολοιπα τα φροντιζει η εταιρια ανακυκλωσης...Εννοειται οτι πρεπει να υπαρχουν πινακιδες...

επειδη ειμαι εσυ να προσεχεις τι λες γιατι γραφεις ανακριβειες...
ποια διαδικασια καταργηθηκε??? ακομα και σημερα γινεται ανακυκλωση... πιο παλια που δεν υπηρχε απλα πηγαινες τις πινακιδες στο υπουργειο για διαγραφη και εξαφανιζες το αυτοκινητο.
Τωρα για να παραδωσεις τις πινακιδες θελει χαρτι οτι το αυτοκινητο δεν βρισκεται σε δημοσιο δρομο, ή απο συνεργειο ή μια δηλωση σου που να αποδεικνυει οτι εχεις γκαραζ, απο εκει και περα οι πινακιδες αποθηκευονται για εναν χρονο, μετα καταστρεφονται!
Τελευταια φορα που κοιταξα για επανεκδοση πινακιδων ηταν 40-80ευρο, αν εχει αλλαξει κατι και το ξερει καποιος ας μας ενημερωσει...
Σασα ετοιμασου σε πουλησα με το αμαξι σου στον Στρατο, φευγεις για Θεσσαλονικη!

sasabmw
28-08-12, 23:01
επειδη ειμαι εσυ να προσεχεις τι λες γιατι γραφεις ανακριβειες...
ποια διαδικασια καταργηθηκε??? ακομα και σημερα γινεται ανακυκλωση... πιο παλια που δεν υπηρχε απλα πηγαινες τις πινακιδες στο υπουργειο για διαγραφη και εξαφανιζες το αυτοκινητο.
Τωρα για να παραδωσεις τις πινακιδες θελει χαρτι οτι το αυτοκινητο δεν βρισκεται σε δημοσιο δρομο, ή απο συνεργειο ή μια δηλωση σου που να αποδεικνυει οτι εχεις γκαραζ, απο εκει και περα οι πινακιδες αποθηκευονται για εναν χρονο, μετα καταστρεφονται!
Τελευταια φορα που κοιταξα για επανεκδοση πινακιδων ηταν 40-80ευρο, αν εχει αλλαξει κατι και το ξερει καποιος ας μας ενημερωσει...
Σασα ετοιμασου σε πουλησα με το αμαξι σου στον Στρατο, φευγεις για Θεσσαλονικη!

Μαλλον δεν ξερεις τι σου γινεται. Ακου τη διαδικασια:
1. Δεν υπαρχει οριστικη διαγραφη αυτοκινητου στο λεκανοπεδιο οπως γινοταν παλια στο υπουργειο δηλαδη δεν παραδιδεις πινακιδες και μετα κανεις το αμαξι ενυδρειο. Τωρα ΥΠΟΧΡΕΟΥΣΑΙ να το δωσεις ΜΕ ΤΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΟΥ για ανακυκλωση και τα αλλα τα φροντιζει η εταιρια που θα το παρει.
2. Αν θελουμε να πουλησουμε το αυτοκινητο ως ανταλλακτικα πρεπει να γινει κανονικη μεταβιβαση δηλαδη θεωρητικα δεν μπορουμε να πουλησουμε για οποιοδηποτε λογο αμαξι χωρις πινακιδες. Τωρα αυτοι που τα πουλανε μπορω να σκεφτω εναν ευκολο παρανομο τροπο...:original:

spar@
28-08-12, 23:15
Μαλλον δεν ξερεις τι σου γινεται. Ακου τη διαδικασια:
1. Δεν υπαρχει οριστικη διαγραφη αυτοκινητου στο λεκανοπεδιο οπως γινοταν παλια στο υπουργειο δηλαδη δεν παραδιδεις πινακιδες και μετα κανεις το αμαξι ενυδρειο. Τωρα ΥΠΟΧΡΕΟΥΣΑΙ να το δωσεις ΜΕ ΤΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΟΥ για ανακυκλωση και τα αλλα τα φροντιζει η εταιρια που θα το παρει.
2. Αν θελουμε να πουλησουμε το αυτοκινητο ως ανταλλακτικα πρεπει να γινει κανονικη μεταβιβαση δηλαδη θεωρητικα δεν μπορουμε να πουλησουμε για οποιοδηποτε λογο αμαξι χωρις πινακιδες. Τωρα αυτοι που τα πουλανε μπορω να σκεφτω εναν ευκολο παρανομο τροπο...:original:

Μάλλον δεν ξέρω τι μου γίνεται... Θέλω να σου κάνω 4 ερωτήσεις ...
1)Μετα απο ένα χρόνο τις καταστρέφουν τις πινακίδες αν τις έχεις παραδώσει η όχι ;και πρέπει να κανεις επανέκδοση ;
2) με το χαρτί της ανακύκλωσης δεν μπορείς να κανεις οριστική διαγραφή ;
3) δεν μπορείς να πουλησεις αυτοκίνητο για ανταλλακτικά με υπεύθυνη δήλωση ;;
4) στα κεφτεδακια βάζεις ζάχαρη ;

apostoles46
28-08-12, 23:20
Μαλλον δεν ξερεις τι σου γινεται. Ακου τη διαδικασια:
1. Δεν υπαρχει οριστικη διαγραφη αυτοκινητου στο λεκανοπεδιο οπως γινοταν παλια στο υπουργειο δηλαδη δεν παραδιδεις πινακιδες και μετα κανεις το αμαξι ενυδρειο. Τωρα ΥΠΟΧΡΕΟΥΣΑΙ να το δωσεις ΜΕ ΤΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΟΥ για ανακυκλωση και τα αλλα τα φροντιζει η εταιρια που θα το παρει.
2. Αν θελουμε να πουλησουμε το αυτοκινητο ως ανταλλακτικα πρεπει να γινει κανονικη μεταβιβαση δηλαδη θεωρητικα δεν μπορουμε να πουλησουμε για οποιοδηποτε λογο αμαξι χωρις πινακιδες. Τωρα αυτοι που τα πουλανε μπορω να σκεφτω εναν ευκολο παρανομο τροπο...:original:

sasa άσε τις υποδείξεις από εδώ και έλα στου ΤΑΜ να τα λύσετε σαν άντρες!!:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

sasabmw
29-08-12, 00:58
Μάλλον δεν ξέρω τι μου γίνεται... Θέλω να σου κάνω 4 ερωτήσεις ...
1)Μετα απο ένα χρόνο τις καταστρέφουν τις πινακίδες αν τις έχεις παραδώσει η όχι ;και πρέπει να κανεις επανέκδοση ;
2) με το χαρτί της ανακύκλωσης δεν μπορείς να κανεις οριστική διαγραφή ;
3) δεν μπορείς να πουλησεις αυτοκίνητο για ανταλλακτικά με υπεύθυνη δήλωση ;;
4) στα κεφτεδακια βάζεις ζάχαρη ;

1. Δε μιλαω για προσωρινη παραδοση αλλα για ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ.
2.Το χαρτι της ανακυκλωσης ΕΙΝΑΙ η οριστικη διαγραφη.
3. Και τι θα γραφει η υπ. δηλωση; Μονο με μεταβιβαση γινεται νομιμα ή με ''προσωρινη'' καταθεση πινακιδων που γινεται οριστικη αφου το αυτοκινητο εχει παρανομα πουληθει για ανταλλακτικα και δεν υπαρχει.

spar@
29-08-12, 04:07
1. Δε μιλαω για προσωρινη παραδοση αλλα για ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ.
2.Το χαρτι της ανακυκλωσης ΕΙΝΑΙ η οριστικη διαγραφη.
3. Και τι θα γραφει η υπ. δηλωση; Μονο με μεταβιβαση γινεται νομιμα ή με ''προσωρινη'' καταθεση πινακιδων που γινεται οριστικη αφου το αυτοκινητο εχει παρανομα πουληθει για ανταλλακτικα και δεν υπαρχει.

Στην υπεύθυνη δήλωση αναφέρεις με αριθμό πλαισίου ότι το παραχωρεις για ανταλλακτικά η προσωρινή παράδοση είναι ο 1ος χρόνος μετα οι πινακίδες καταστρέφονται ότι άλλο θες χαρα μου να σε βοηθήσω αγαπητή Σάσα.

katsaraios
29-08-12, 05:09
επειδη ειμαι εσυ να προσεχεις τι λες γιατι γραφεις ανακριβειες...
ποια διαδικασια καταργηθηκε??? ακομα και σημερα γινεται ανακυκλωση... πιο παλια που δεν υπηρχε απλα πηγαινες τις πινακιδες στο υπουργειο για διαγραφη και εξαφανιζες το αυτοκινητο.
Τωρα για να παραδωσεις τις πινακιδες θελει χαρτι οτι το αυτοκινητο δεν βρισκεται σε δημοσιο δρομο, ή απο συνεργειο ή μια δηλωση σου που να αποδεικνυει οτι εχεις γκαραζ, απο εκει και περα οι πινακιδες αποθηκευονται για εναν χρονο, μετα καταστρεφονται!
Τελευταια φορα που κοιταξα για επανεκδοση πινακιδων ηταν 40-80ευρο, αν εχει αλλαξει κατι και το ξερει καποιος ας μας ενημερωσει...
Σασα ετοιμασου σε πουλησα με το αμαξι σου στον Στρατο, φευγεις για Θεσσαλονικη!


Μαλλον δεν ξερεις τι σου γινεται. Ακου τη διαδικασια:
1. Δεν υπαρχει οριστικη διαγραφη αυτοκινητου στο λεκανοπεδιο οπως γινοταν παλια στο υπουργειο δηλαδη δεν παραδιδεις πινακιδες και μετα κανεις το αμαξι ενυδρειο. Τωρα ΥΠΟΧΡΕΟΥΣΑΙ να το δωσεις ΜΕ ΤΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΟΥ για ανακυκλωση και τα αλλα τα φροντιζει η εταιρια που θα το παρει.
2. Αν θελουμε να πουλησουμε το αυτοκινητο ως ανταλλακτικα πρεπει να γινει κανονικη μεταβιβαση δηλαδη θεωρητικα δεν μπορουμε να πουλησουμε για οποιοδηποτε λογο αμαξι χωρις πινακιδες. Τωρα αυτοι που τα πουλανε μπορω να σκεφτω εναν ευκολο παρανομο τροπο...:original:


Μάλλον δεν ξέρω τι μου γίνεται... Θέλω να σου κάνω 4 ερωτήσεις ...
1)Μετα απο ένα χρόνο τις καταστρέφουν τις πινακίδες αν τις έχεις παραδώσει η όχι ;και πρέπει να κανεις επανέκδοση ;
2) με το χαρτί της ανακύκλωσης δεν μπορείς να κανεις οριστική διαγραφή ;
3) δεν μπορείς να πουλησεις αυτοκίνητο για ανταλλακτικά με υπεύθυνη δήλωση ;;
4) στα κεφτεδακια βάζεις ζάχαρη ;


1. Δε μιλαω για προσωρινη παραδοση αλλα για ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ.
2.Το χαρτι της ανακυκλωσης ΕΙΝΑΙ η οριστικη διαγραφη.
3. Και τι θα γραφει η υπ. δηλωση; Μονο με μεταβιβαση γινεται νομιμα ή με ''προσωρινη'' καταθεση πινακιδων που γινεται οριστικη αφου το αυτοκινητο εχει παρανομα πουληθει για ανταλλακτικα και δεν υπαρχει.

Με λιγα λογια εχετε μπερδεψει την απόσυρση και οριστικη διαγραφη με την προσωρινη παραδοση πινακιδων για κυκλοφορια ...κατι σαν την βουρτσα με την Λουτσα ενα πραγμα....ομορφη ατμοσφαιρα φτιαχνει ο σπαρος παλι:th_Laie_67-1:

Z4 DCT
29-08-12, 06:58
Καλημερα......καλη επιστροφη απο τις διακοπες......:whistle:



Το ειχα πει πριν κανα χρονο......




Νέο χαράτσι σε ΙΧ. Ερχεται τέλος ...ακινησίας

Σοκ αναμένεται να πάθουν εκατοντάδες χιλιάδες ιδιοκτήτες αυτοκινήτων στα τέλη του 2012 αν έχουν σκοό να καταθέσουν τις πικανίδες κυκλοφορίας των οχημάτων τους καθώς η κυβέρνηση εξετάζει να χρεώνει την «προσωρινή ακινησία» των ΙΧ με ένα σύστημα παρόμοιο με εκείνο που υπάρχει στην ακινησία των σκαφών αναψυχής. Παράλληλα εξετάζεται η άμεση αναδιάρθρωση των τεκμηρίων, η κατάργηση του Φόρου Πολυτελείας αλλά και η παράταση του εκτελωνισμού οχημάτων Euro4 με χαμηλό συντελεστή.



Το κόστος κατάθεσης πινακίδων κυκλοφορίας βρίσκεται στο επίκεντρο των συζητήσεων μεταξύ φορέων και κυβερνητικών στελεχών και σύμφωνα με πληροφορίες οι προτάσεις που έχουν «πέσει» στο τραπέζι περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων ποσά ανάλογα των σκαφών που θα κυμαίνονται από 10 έως και 100 ευρώ, το κόστος έκδοσης νέων πινακίδων κυκλοφορίας που αυτή τη στιγμή κυμαίνεται σε περίπου 75 ευρώ ενώ κάποιο στέλεχος υποστήριξε την πρόταση για καταβολή του 50% των Τελών Κυκλοφορίας...

Ολο το κειμενο εδω...... https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=112914726

Stamatis
29-08-12, 07:06
Εγω τραβαω τα μαλλια μου με την εγκυκλιο που μας εστειλαν για τα τελη.
Εχουν να γινουν μαλακιες που θα παει συνεφο.
Οσα πανε με τα κυβικα αντε και δουλευεις τον πινακα και βγαζεις το ποσο
Οσα πανε με τους ρυπους πως τα υπολογιζεις;

Αλλη δουλεια δεν ειχαμε να κανουμε και τους υπολογισμους των ρυπων.

Αφου δεν θα ερθει χαρτακι, οτι θελει θα πληρωνει ο καθενας.
Επισης δεν εχουμε εφαρμογη που να γραφει επανω στο παραστατικο την πινακιδα και τον ιδιοκτητη.

Αυγουστος ειναι ακομα και να δεις που θα τρεχουμε σαν τους μαλακες τελος του χρονου.

Konstantinos E60
29-08-12, 07:19
Τελικά τα τέλη παραμένουν ως έχουν ή θα υπαρξουν αλλαγες ?

Stamatis
29-08-12, 07:29
Ως τωρα ως εχουν.

Stathis
29-08-12, 09:20
Καλημερα......καλη επιστροφη απο τις διακοπες......:whistle:



Το ειχα πει πριν κανα χρονο......




Νέο χαράτσι σε ΙΧ. Ερχεται τέλος ...ακινησίας


καλημερα, εισαι γνωστος κατσικοποδαρος, γκαντεμοσκυλο.

PANOS-E60
29-08-12, 09:21
Συνέχεια στη συζήτηση περί αποδείξεων, μιά άποψη με την οποία συμφωνώ.


Του Γιώργου Καισάριου

Ωραία λοιπόν, η Ευρώπη λίγο πολύ επιβεβαίωσε ότι έχουμε μια "μαύρη" οικονομία της τάξεως του 25% του ΑΕΠ περίπου. Και τι έγινε δηλαδή; Έχει κάνει κανείς τις μαθηματικές πράξεις να δει τι ενδεχομένως σημαίνει αυτό;

Όπως είπα στο χτεσινό άρθρο, απέχουμε περίπου 10 μονάδες του ΑΕΠ από τον ευρωπαϊκό μέσο όρο. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι πιάνουμε τον μέσο όρο σύντομα. Δέκα μονάδες του ΑΕΠ αντιπροσωπεύουν περίπου 20 δισ. ευρώ αν δεν κάνω λάθος, διότι το ΑΕΠ θα κυμανθεί στα περίπου 200 δισ....

Άρα θα "ασπρίσουν" περίπου 20 δισ. ευρώ σε οικονομική δραστηριότητα, που, θεωρητικά θα μπορούν να φορολογηθούν από το κράτος. Πόσα όμως θα πάρει καθαρά το κράτος από αυτό το ποσό; Να υποθέσουμε 7 δισ.; Να τα κάνουμε 9 δισ.; Θα είναι μια ανάσα, αλλά δεν θα μας λύσει το πρόβλημα.

Να συμφωνήσω με όλους αυτούς που λένε ότι θα πρέπει να καταβληθεί κάθε προσπάθεια για να μπορεί αυτό το μαύρο κομμάτι της οικονομίας να φορολογηθεί. Να συμφωνήσω ότι πρέπει να φορολογηθεί, διότι όλοι οι άλλοι που πληρώνουν κανονικά δεν είναι κορόιδα. Επίσης να συμφωνήσω ότι πρέπει να πληρώσουν και για ηθικούς λόγους.

Το πρόβλημα είναι ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Και τούτο διότι, αυτό το μαύρο κομμάτι της οικονομίας δεν θα φανερωθεί (παρά ελάχιστα) στις διασταυρώσεις τιμολογίων της εφορίας.

Αυτό που δεν έχουν καταλάβει πάρα πολλοί, είναι ότι το κομμάτι αυτό της οικονομίας κινείται υπογείως, διότι δεν βγαίνουν τα νούμερα για να λειτουργήσει νόμιμα, αποδίδοντας όλους τους νόμιμους φόρους κτλ.

Αυτό (μεταξύ άλλων) επίσης σημαίνει το εξής:

To κομμάτι της οικονομίας που, σήμερα είναι "μαύρο", αλλά ίσως αναγκαστεί υπό ένα πιο αυστηρό θεσμικό πλαίσιο να γίνει "άσπρο", δεν θα γίνει, διότι δεν βγαίνουν τα νούμερα για να γίνει και θα σταματήσει τη δραστηριότητα που κάνει.

Δεν σημαίνει δηλαδή επειδή εσύ θα πιάσεις και θα στείλεις πίσω στην Νιγηρία όλους αυτούς που πωλούν τσάντες και DVD στους δρόμους, ότι θα πάει ο κάθε ένας μετά σε ένα μαγαζί που κόβει κανονικά αποδείξεις να αγοράσει μια τσάντα ή ένα DVD.

Με λίγα λόγια, ο κάθε ένας, είτε είναι επιτηδευματίας είτε καταναλωτής, δεν θα κάνει τίποτα αν οι συνθήκες είναι τέτοιες, που δεν θα έχει να καταναλώσει και άρα να πληρώσει τους διάφορους φόρους που το κράτος νομίζει ότι θα πρέπει να πληρώσουμε.

Που επίσης σημάνει, ότι ναι μεν θα μειωθεί κάπως το ποσοστό της μαύρης οικονομίας, αλλά δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θα αυξηθεί το ΑΕΠ. Και πάνω από όλα δεν σημαίνει ότι το κράτος θα λάβει επιπλέον φόρους.

Διότι αυτός που κάνει κάποια δουλειά υπογείως, δεν την κάνει για να αποφύγει τους φόρους, αλλά συνήθως (σημειώστε το συνήθως) την κάνει διότι δεν βγαίνουν τα νούμερα για να πληρώνει όλους τους απαιτούμενους φόρους. Για παράδειγμα, η μαύρη εργασία μας λένε ότι είναι 25%, όταν στην Ευρώπη είναι 10%. Πως να μην είναι, όταν στην Ελλάδα οι εισφορές (που να υπενθυμίσω είναι φόρος και όχι κουμπαράς) είναι οι μεγαλύτερες στον κόσμο;

Θα μου πείτε, τα ονόματα εκείνων που έβγαλαν λεφτά στο εξωτερικό δεν μου λένε κάτι; Ναι μου λένε, αλλά είναι ψίχουλα αν δει κανείς τους αριθμούς συγκριτικά με το πρόβλημά μας, ακόμα και αν υποθέσουμε ότι αποδειχτεί ότι το 100% αυτών των χρημάτων δεν έχουν φορολογηθεί.

Η κατάληξη είναι ότι η λεγόμενη επίσημη οικονομία δεν σημαίνει αναγκαστικά αύξηση εσόδων για το κράτος. Σημαίνει απλά ότι κάποιοι που έκαναν μια δραστηριότητα υπογείως, δεν θα μπορούν πλέον να την κάνουν, επειδή το επιχειρηματικό μοντέλο δεν βγαίνει να την κάνουν.

Όταν γίνει αυτό, τόσο από την πλευρά των "μαύρων" επιτηδευματιών, όσο και από την πλευρά των καταναλωτών, θα επικρατήσει σιγή ασυρμάτου.

Η ανάπτυξη στην Ελλάδα δεν θα έρθει "ασπρίζοντας" την μαύρη οικονομία, αλλά μέσα από την απελευθέρωση των παραγωγικών δυνάμεων του τόπου που θα ήθελαν να επενδύσουν με σκοπό να παράγουν κάτι και να κερδίσουν (να αυτή η κακιά λέξη πάλι).

Και ως προς αυτό, ακόμα βλέπω πολλά εμπόδια.

george.kesarios@capital.gr
Πηγή:www.capital.gr


Να προσθέσω κάτι.
Στο σημερινό οικονομικό περιβάλλον της χώρας, η σύλληψη της παραοικονομίας δεν πρόκειται να φέρει κανένα αποτέλεσμα στα δημόσια οικονομικά.

Αυτό που μπορεί να φέρει ένα μικρό προσωρινό αποτέλεσμα είναι η σύλληψη και φορολόγηση του πλούτου, η πολυτελής διαβίωση δηλαδή. Ξεφεύγουν ακόμα από την τσιμπίδα, υψηλές καταθέσεις σε ελλάδα και εξωτερικό, βίλλες, σκάφη αναψυχής, ομόλογα και μετοχές εξωτερικού, μερίσματα εταιρειών εξωτερικού, πισίνες και άλλα πολλά.

να δεχτώ ότι η σύλληψη αυτής της φορολογητέας ύλης θα μπορούσε να αποφέρει στο δημόσιο ένα σεβαστό ποσό, αυθαίρετα θα έλεγα 20 - 30 δις σε φόρους, μέσα στα επόμενα 2 - 3 χρόνια. και πάλι δεν λύνεται κανένα θέμα, πέραν της ικανοποίησης του κοινού περί δικαίου αισθήματος.

η Λύση βρίσκεται στην τελευταία παράγμαφο του παραπάνω άρθρου (bold). Laissez Faire, Laissez Passer, αυτό ακριβώς δηλαδή το οποίο μάχονται οι εγχώριες συντεχνίες και οι πολιτικοί πάτρονές τους ακόμα και σήμερα !

Thomelef
29-08-12, 10:15
καλημερα, εισαι γνωστος κατσικοποδαρος, γκαντεμοσκυλο.

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ναι ρε τον π@@στη. αυτός φταίει για όλα όσα γίνονται εδώ και τρία χρόνια, και εμείς κατηγορούμε τον αντρίκο για την κατάντια μας.

gnx
29-08-12, 10:43
Συνέχεια στη συζήτηση περί αποδείξεων, μιά άποψη με την οποία συμφωνώ.


Να προσθέσω κάτι.
Στο σημερινό οικονομικό περιβάλλον της χώρας, η σύλληψη της παραοικονομίας δεν πρόκειται να φέρει κανένα αποτέλεσμα στα δημόσια οικονομικά.

Αυτό που μπορεί να φέρει ένα μικρό προσωρινό αποτέλεσμα είναι η σύλληψη και φορολόγηση του πλούτου, η πολυτελής διαβίωση δηλαδή. Ξεφεύγουν ακόμα από την τσιμπίδα, υψηλές καταθέσεις σε ελλάδα και εξωτερικό, βίλλες, σκάφη αναψυχής, ομόλογα και μετοχές εξωτερικού, μερίσματα εταιρειών εξωτερικού, πισίνες και άλλα πολλά.

να δεχτώ ότι η σύλληψη αυτής της φορολογητέας ύλης θα μπορούσε να αποφέρει στο δημόσιο ένα σεβαστό ποσό, αυθαίρετα θα έλεγα 20 - 30 δις σε φόρους, μέσα στα επόμενα 2 - 3 χρόνια. και πάλι δεν λύνεται κανένα θέμα, πέραν της ικανοποίησης του κοινού περί δικαίου αισθήματος.

η Λύση βρίσκεται στην τελευταία παράγμαφο του παραπάνω άρθρου (bold). Laissez Faire, Laissez Passer, αυτό ακριβώς δηλαδή το οποίο μάχονται οι εγχώριες συντεχνίες και οι πολιτικοί πάτρονές τους ακόμα και σήμερα !

Η φοροδιαφυγή είναι άλλο ένα λαμπρό πεδίο λαικισμού και αντιπαράθεσης, δυστυχώς.

Ο κόσμος όταν ακούει φοροδιαφυγή έχει στο μυαλό του αυτούς που έκαναν περιουσίες ή αρπαχτές. Αυτές οι περιουσίες έγιναν κυρίως απο υπεραξίες που δημιουργήθηκαν από μετοχές, από εταιρείες ιδιωτικές, ακίνητα ή και απαλλοτριώσεις ακόμα. Οι μετοχές του χρηματιστηρίου δεν είχαν φόρο υπεραξίας στην Ελλάδα ποτέ, οι μή εισηγμένες είχαν μία φόρμουλα η οποία κατέληγε σε μία φορολογία 5%, για τα ακίνητα όλοι γνωρίζουμε το σύστημα.
Οι αυξήσεις στο μετοχικό κεφάλαιο των ΑΕ δεν εχουν πόθεν έσχες.

Οι καταθέσεις για τις οποίες τόσος λόγος γίνεται, ΔΕΝ ενέπιπταν σε πόθεν έσχες, νομίζω ότι δεν εχει αλλάξει αυτό ακόμη. Πιό λιανά, εάν είχες 1 εκατομμυριο στην τράπεζα και δηλωνες 50 η 60 χιλιάρικα τόκους το χρόνο δεν σε ρωτούσε κανεις που τα βρήκες. Και δεν είχες και υποχρέωση να τα δηλώσεις, γιατί ο φόρος παρακρατείται απο τις τράπεζες όυτως ή άλλως. Αλλά τώρα που τα στέλνουν έξω, ψάχνουν να βρουν πως τα έβγαλαν τα χρήματα αυτά. Δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Δε μπορείς να ζητάς φόρους για περιουσίες που δημιουργήθηκαν στο παρελθόν με φορολογικές διατάξεις σαν και αυτές που ίσχυαν στο παρελθόν, και ακόμα ισχύουν στην Ελλάδα.

Με τη σημερινή ύφεση αυτά δεν υπάρχουν, μόνο υποαξίες πραγματικές ή δυνητικές.

Η φοροδιαφυγή αφορά σήμερα τα 1.5 εκ ΑΦΜ των ελεύθερων επαγγελματιών κυρίως. Εάν όμως ο δείκτης αποταμίευσης είναι κοντά στο μηδεν πλέον σήμερα, τότε η συλλογή φόρων με τη αύξηση της φορολογητέας ύλης, θα φέρει μείωση της κατανάλωσης και απώλεια των έμμεσων φόρων που συνεπάγεται η κατανάλωση αυτή, τουλάχιστον γι'αυτούς που δεν αποταμιεύουν. Και αυτό είναι σε πρώτο επίπεδο, γιατί απώλεια 20 δις που λέει το άρθρο από την αγορά, θα οδηγούσε σε περαιτέρω λουκέτα, άρα μία τρύπα στο νερό.

Αυτό που πρέπει να παταχθεί είναι η αισχροκέρδεια, αυτό θα ικανοποιήσει και το περί δικαίου αίσθημα.

redneck
29-08-12, 11:46
Για ριξτε και μια ματια εδω ...

πηγη: https://www.kavalanet.gr/enimerosi/news_static/1346177588.php

Ούτε σε ακινησία δεν θα μπορούν να θέσουν πλέον οι οδηγοί τα αυτοκίνητα τους.Η κυβέρνηση εξετάζει να χρεώνει την «προσωρινή ακινησία» των ΙΧ με ένα σύστημα παρόμοιο με εκείνο που υπάρχει στην ακινησία των σκαφών αναψυχής, παράλληλα εξετάζεται σύμφωνα με την «Ημερησία», η άμεση αναδιάρθρωση των τεκμηρίων, η κατάργηση του Φόρου Πολυτελείας αλλά και η παράταση του εκτελωνισμού οχημάτων Euro4 με χαμηλό συντελεστή.

Για όσους βλέπουν τα σκάφη μόνο από φωτογραφίες, αξίζει να σημειωθεί πως το τέλος Ακινησίας στα σκάφη αναψυχής υπολογίζεται από 10 έως και 100 ευρώ ανάλογα με τα μέτρα του σκάφους και έχει ισχύ για ένα χρόνο, ενώ οι ιδιοκτήτες που καταθέτουν τις Αδειες Πλόων αποφεύγουν τα «τσουχτερά» τεκμήρια αφού πλέον υπολογίζονται ανάλογα με τις ημέρες ή τους μήνες που κινείται κάποιο σκάφος, αναφέρει το star.gr.

Στα αυτοκίνητα ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ η κατάθεση πινακίδων με την αιτιολογία της Προσωρινής Ακινησίας ήταν ΔΩΡΕΑΝ και δεν στοίχιζε κάτι στους πολίτες, αυτά last year, γιατί η κυβέρνηση έχει άλλα σχέδια για το μέλλον μας!!

Αφορμή για αυτή την απόφαση κάποιων κυβερνητικών στελεχών… υπήρξε η κατάθεση περίπου 745.000 πινακίδων κυκλοφορίας τα τελευταία 3 χρόνια, γεγονός που επηρέασε πολύ αρνητικά τα έσοδα από τα Τέλη Κυκλοφορίας!!!

Μάλιστα πέρσι καταγράφηκε αριθμός ρεκόρ καταθέσεων πινακίδων κυκλοφορίας με 365.000 οχήματα τη στιγμή που το 2010 ήταν μόλις 170.000 πινακίδες, ενώ το 2009 με τα περίφημα «Πράσινα Τέλη» ξεπέρασαν τις 210.000 οι καταθέσεις πινακίδων.

Τι εξετάζει το Υπουργείο Οικονομικών ;

Το κόστος κατάθεσης πινακίδων κυκλοφορίας βρίσκεται στο επίκεντρο και οι προτάσεις που έχουν «πέσει» στο τραπέζι περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων: ποσά ανάλογα των σκαφών που θα κυμαίνονται από 10 έως και 100 ευρώ, το κόστος έκδοσης νέων πινακίδων κυκλοφορίας που αυτή τη στιγμή κυμαίνεται σε περίπου 75 ευρώ, ενώ κάποιο στέλεχος υποστήριξε την πρόταση για καταβολή του 50% των Τελών Κυκλοφορίας…

Αν τελικά υιοθετηθεί το νέο μέτρο τότε ο στόχος του υπουργείου είναι τριπλός:

-Δεν θα βλέπουμε εγκαταλελειμμένα ΙΧ στους δρόμους που καταλαμβάνουν θέσεις στάθμευσης,

-Θα μειωθούν οι ουρές στις εφορίες στα τέλη κάθε χρόνου

-Θα αυξηθούν οι οριστικές διαγραφές των ΙΧ, ενώ τώρα με το ισχύον καθεστώς της προσωρινής ακινησίας χιλιάδες ΙΧ καταλήγουν σε πλανόδιους πωλητές έναντι μερικών δεκάδων ευρώ ενισχύοντας την φοροδιαφυγή.

Ποιοι θα εξαιρεθούν;

-Έμποροι αυτοκινήτων,

-Ναυτικοί

-και επιχειρηματίες που δραστηριοποιούνται στο εξωτερικό!!

Z4 DCT
29-08-12, 12:52
καλημερα, εισαι γνωστος κατσικοποδαρος, γκαντεμοσκυλο.


https://24.media.tumblr.com/tumblr_m8p8fqi8Eo1rdy9owo1_250.gif

:original:



:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ναι ρε τον π@@στη. αυτός φταίει για όλα όσα γίνονται εδώ και τρία χρόνια, και εμείς κατηγορούμε τον αντρίκο για την κατάντια μας.



https://25.media.tumblr.com/tumblr_m8mi18G3a01rdy9owo1_250.gif

Κωνσταντίνος
29-08-12, 18:17
Τελικά οι πολιτικοί είναι ίδιοι παντού. International ράτσα.




Κύμα αντιδράσεων προκάλεσε ο Ισπανός βουλευτής, ονόματι Guillermo Collarte, ο οποίος, την ώρα που η ανεργία στη χώρα του «χτυπάει κόκκινο», δηλώνει ότι δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με 5.100 ευρώ. Ο Ισπανός βουλευτής (https://www.fimes.gr/2012/08/germanos-vouleutis-pethane/) μίλησε για το βιοποριστικό του πρόβλημα σε συνέντευξη που παραχώρησε στην τοπική εφημερίδα της Γαλικίας La Voz de Galicia.
https://www.fimes.gr/wp-content/uploads/Guillermo-Collarte-516x34-275x181.jpg (https://www.fimes.gr/wp-content/uploads/Guillermo-Collarte-516x34.jpg)«Παίρνω 416 ευρώ ως δημοτικός σύμβουλος, 4.200 ευρώ ως βουλευτής και 290 ευρώ που κερδίζω ως υπάλληλος της Βουλής της Γαλικίας μας κάνουν 5.100 ευρώ. Δεν μπορώ να βγάλω το μήνα», δήλωσε ο Guillermo Collarte.
Όπως έγινε γνωστό μετά τη σκανδαλώδη δήλωσή του ο Guillermo Collarte αναγκάστηκε να ζητήσει δημόσια συγνώμη σε τοπικό ραδιόφωνο. «Ζητώ συγνώμη σε όσους ένιωσαν προσβεβλημένοι, ξέρω ότι υπάρχουν άνθρωποι που ζουν με 400 και 500 ευρώ», είπε.


Πηγή: https://www.fimes.gr/2012/08/guillermo-collarte-vouleutis/#ixzz24x70scfv

Samaro
29-08-12, 19:04
Κουίζ :

Αν δεν υπήρχαν αυριο το πρωί οι παχυλές αμοιβές των βουλευτών, των δημάρχων, των δημοτικών συμβούλων και όλων των όμοιων σωτήρων ,πόσοι απο αυτούς πιστεύετε,
πως θα εξακολουθούσαν να θέλουν να προσφέρούν τις υπηρεσίες τους στα κοινά του τόπου ???

:original:

Samaro
29-08-12, 20:57
"Σενάρια επιστημονικής φαντασίας" η επιβολή τέλους ακινησίας στα ΙΧ


Από το υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι τα δημοσιεύματα περί επιβολής τέλους ακινησίας στα ΙΧ οχήματα που έχουν καταθέσει πινακίδες και βρίσκονται σε ακινησία, είναι εντελώς ανυπόστατα.

Υπενθυμίζεται ότι νωρίτερα το περίφημο "τέλος ακινησίας" αποτέλεσε αντικείμενο ερώτησης που κατέθεσε ο πρώην εκπρόσωπος της ΝΔ Γιάννης Μιχελάκης στο οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης.

“Όταν ένας πολίτης φτάνει στο σημείο να καταθέτει πινακίδες βρίσκεται σε αντικειμενική οικονομική αδυναμία”, τονίζει ο βουλευτής, χαρακτηρίζοντας το μέτρο “απαράδεκτο” και «οφθαλμοφανή κοινωνική αδικία».

Πηγη :https://www.capital.gr/News.asp?id=1599800

Stamatis
30-08-12, 05:17
«Μη βιώσιμο» χαρακτήρισε στη Βουλή το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας με βάση την εκτίμηση της Τράπεζας της Ελλάδος και του Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας, προκαλώντας τις έντονες αντιδράσεις της αντιπολίτευσης και ιδίως του ΣΥΡΙΖΑ.

Κατά τη συζήτηση, στην αρμόδια Επιτροπή της Βουλής, νομοσχεδίου που μεταξύ άλλων αυξάνει το κεφάλαιο του Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας από 10 δισ. σε 50, ο κ. Στουρνάρας έδωσε την δυνατότητα για μεγαλύτερη καθυστέρηση στην δημοσίευση των εξαμηνιαίων οικονομικών εκθέσεων των τραπεζών (τέσσερις μήνες έναντι τριών της αρχικής πρόβλεψης) με σχετική υπουργική απόφαση.

Ωστόσο σε σχέση με το οικονομικό έτος 2011, ο υπουργός Οικονομικών διευκρίνισε ότι όλες οι τράπεζες κατέθεσαν με παράταση τις εκθέσεις τους τον Απρίλιο εκτός της Αγροτικής Τράπεζας και του ΤΤ

Ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ Παναγιώτης Λαφαζάνης επιτέθηκε κατά του Γιάννη Στουρνάρα, υποστηρίζοντας πως συνειδητά απαξιώνει με τις δηλώσεις του το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, με αναμενόμενες συνέπειες την κατάρρευση της μετοχής του και την έξοδό του από το Χρηματιστήριο.

Ο βουλευτής ισχυρίστηκε επίσης ότι σύμφωνα με δηλώσεις του γενικού γραμματέα της Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών, Χρ. Γκόρτσου, όλες οι ιδιωτικές τράπεζες έχουν λάβει παράταση κατάθεσης των εκθέσεών τους μέχρι την 31η Δεκεμβρίου - κάτι που διέψευσε ο υπουργός Οικονομικών - και πως το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο δεν επανακεφαλαιοποιείται, προκειμένου να ιδιωτικοποιηθεί με τις ίδιες «χαριστικές» διαδικασίες, υπό τις οποίες δόθηκε η ΑΤΕ στην Πειραιώς.

«Αφού κουρέψατε τα ομόλογα του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου, θέλετε να δημοσιοποιήσετε την αρνητική του θέση; Γιατί το κάνετε αυτό;» ρώτησε τον υπουργό ο Π. Λαφαζάνης. «Εσείς στην αναδιατύπωσή σας λέτε πως ο υπουργός μπορεί να παρατείνει την δημοσίευση των εκθέσεων και το κάνετε μονάχα για τις ιδιωτικές τράπεζες», πρόσθεσε.

«Δεν υποχρεώνουμε το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο. Έχει λάβει τέσσερις παρατάσεις και απλώς δεν του δίνουμε πέμπτη, καθώς αυτό θα ήταν πράξη αδιαφάνειας», απάντησε ο υπουργός Οικονομικών.

Με τις υγειες μας.

Stamatis
30-08-12, 05:26
Στο ακριτικό νησί, την Πάτμο, πέρασε η 45χρονη παρουσιάστρια με την 11χρονη κόρη της, Αριάδνη και τον σύντροφό της, Θανάση Λάλα το μεγαλύτερο μέρος των φετινών διακοπών της.
τωρα ηρεμησα. Ολα θα πανε καλα.

Stamatis
30-08-12, 05:29
Υποσχέθηκαν να της «λύσουν τα μάγια» και της άρπαξαν χρήματα και κοσμήματα... Το περιστατικό συνέβη στον Ταξιάρχη Γρεβενών, με «πρωταγωνίστριες» δύο επιτήδειες.

Όπως ανακοινώθηκε από την Αστυνομία, οι δύο γυναίκες, προσποιούμενες τις πωλήτριες καλαθιών, εισήλθαν στο σπίτι 70χρονης, όπου με το πρόσχημα ότι μπορούν να «λύσουν τα μάγια» που είχαν γίνει σε συγγενικά της πρόσωπα, της απέσπασαν 150 ευρώ και κοσμήματα αξίας 2000 ευρώ. Προανάκριση για την υπόθεση διενεργεί το Τμήμα Ασφαλείας Γρεβενών.
Εδω οι αλλοι μας υποσχεθηκαν να μας βγαλουν απο την κριση και μας πηραν και τα σωβρακα. Με την μουρλογρια θα ασχολουμαστε;

Panos 316T
30-08-12, 06:05
Πρόεδρε ξαναπόσταρε το και 3η φορά να το εμπεδώσουμε ! αχαχαχαχα

υγ: και μη μου πεις ότι φταίει το κινητό πάλι

Stamatis
30-08-12, 06:31
Υποσχέθηκαν να της «λύσουν τα μάγια» και της άρπαξαν χρήματα και κοσμήματα... Το περιστατικό συνέβη στον Ταξιάρχη Γρεβενών, με «πρωταγωνίστριες» δύο επιτήδειες.

Όπως ανακοινώθηκε από την Αστυνομία, οι δύο γυναίκες, προσποιούμενες τις πωλήτριες καλαθιών, εισήλθαν στο σπίτι 70χρονης, όπου με το πρόσχημα ότι μπορούν να «λύσουν τα μάγια» που είχαν γίνει σε συγγενικά της πρόσωπα, της απέσπασαν 150 ευρώ και κοσμήματα αξίας 2000 ευρώ. Προανάκριση για την υπόθεση διενεργεί το Τμήμα Ασφαλείας Γρεβενών.
Εδω οι αλλοι μας υποσχεθηκαν να μας βγαλουν απο την κριση και μας πηραν και τα σωβρακα. Με την μουρλογρια θα ασχολουμαστε;

:-)

Thomelef
30-08-12, 08:42
μας βγάζουν απ'την κρίση θείο...
μόλις περάσαμε το κατώφλι της εξαθλίωσης. που είναι το ψέμα λοιπόν?

andreas_R
30-08-12, 09:32
Μια γνωστη μου δουλευει στην αγροτικη (διοικητικο τμημα) και δεν πηρε ουτε ενα ευρω ως αποζημιωση. Δεν ειναι ουτε υψηλομισθη και φυσικα ουτε υψηλοβαθμη.
Η νεα της συμβαση ειναι και κατα 60-70 ευρω χαμηλοτερη. Δεν αναγνωριζεται προυπηρεσια ουτε σε αυτη αλλα ουτε και σε κανεναν. Γενικα επικρατει ανησυχια και ενα "βράσιμο".

Konstantinos E60
30-08-12, 09:32
Βεντουζα...βεντούζα !! Στις βολευτικες αποζημιωσεις καμιά περικοπή δεν παίζει ??

https://www.newsbeast.gr/politiki/arthro/405411/dora-telos-gia-misthotous-kai-sudaxiouhous-sto-dimosio/

bakalos
30-08-12, 09:58
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=112915425

andreas_R
30-08-12, 10:09
E ενταξει αυτο θα παραηταν...

Οχι πως δεν ειναι και ολα τα άλλα φυσικα...

A8hnaios
30-08-12, 11:02
Σαλος??? εδω να δεις τι εχει να γινει... :ranting2:

https://www.newsbeast.gr/files/1/2012/08/30/epikaira_1.jpg

hades7
30-08-12, 13:05
https://www.toxwni.gr/2012/08/o-samaras-ekane-agwgi-sto-xwni-kai-mas-zitaei-1-000-000-euro/

Nino
30-08-12, 13:49
θαυμαστε!!!
να γιατι χρειαζεται νεο πακετο μετρων...

Σύμφωνα με την εφημερίδα «Ελεύθερος Τύπος» η διοίκηση του ΑΠΘ ξόδεψε 8,3 εκατ. ευρώ για δαπάνες μέσω της Εταιρείας Αξιοποίησης (ανάμεσά τους και 30.000 ευρώ για την ανακαίνιση της πρυτανικής τουαλέτας), την ώρα που η ΔΕΗ κόβει το ρεύμα σε υπηρεσίες του Πανεπιστημίου λόγω ανεξόφλητων λογαριασμών.

Ειδικότερα:

- 1,3 εκατ. ευρώ για την ανακαίνιση της κατασκήνωσης στην Χαλκιδική (όπου είχε γίνει ανακαίνιση πριν λίγα χρόνια)

- 526.375 ευρώ για τη δημιουργία μιας βάσης δεδομένων με τα ακίνητα του Αριστοτελείου

- 505.516 ευρώ για την ανάπλαση του περιβάλλοντος χώρου του κτιρίου Ερευνών

- 235.124 ευρώ για την ανακατασκευή του καταστήματος «Λογότυπος»
- 430.189 ευρώ για τον «σχεδιασμό και εσωτερικό κανονισμό της Εταιρείας.

- 250.000 ευρώ για τη λειτουργία των κυλικείων

- 244.728 ευρώ για τον σχεδιασμό και ηλεκτροφωτισμό του ΑΠΘ

- 180.322 ευρώ για «διάφορες δραστηριότητες» χωρίς καμία άλλη αιτιολογία

- 68.462 ευρώ για τη νομική υποστήριξη του ΑΠΘ, παρότι το Ίδρυμα διαθέτει εσωτερική νομική υπηρεσία

- 80.091 ευρώ για την τεχνική υποστήριξη Πληροφορικής του ΑΠΘ

- 29.348 ευρώ για την ανακαίνιση της τουαλέτας της Πρυτανείας

- 12.567 ευρώ για το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων

- 35.857 ευρώ για Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων

- 22.656 ευρώ για τη συμφωνική ορχήστρα του ΑΠΘ

- 24.185 ευρώ για την... πληρωμή διοικητικών προστίμων. Δηλαδή τα πρόστιμα των υπαλλήλων τα πλήρωνε η ίδια η εταιρεία!

- 56.560 ευρώ για συνεργασία με το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών «Νόησις».

απολαυστε....
https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/405635/idou-i-toualeta-ton-30000-euro/

Κωνσταντίνος
30-08-12, 14:11
Εμ βέβαια, ένας πρυτανικός κ@λος δεν μπορεί να χέζει όπου να΄ναι.
Τα ΚΠΣ που μασούλαγαν πολλοί Καθ.Πανεπιστ. τους έχουν κατατάξει εδώ και πολλά χρόνια στην οικονομική ελίτ.

A8hnaios
30-08-12, 14:16
Αυτα ειναι λεφτα ρε Γιαννη... Καλη μπαζα..ρε μαγκα μου.......
απο που τα επαιρνε το uni τα λεφτα ρε παιδια?. :whistle:

κανας ελενχος..? τπτ... :confused:

A8hnaios
30-08-12, 14:34
Μια διαχρονικη ιστορια για το πως γινονται οι αρπαχτες στην ελλαδα!


https://www.youtube.com/watch?v=NWl9SSAWE2k



Και παρακατω Η ΤΙΜΩΡΙΑ...



https://www.youtube.com/watch?v=v1oa5seBIGo

spar@
30-08-12, 20:59
Eυτυχως πηγαν ολα καλα....
απ την μια στιγμη στην αλλη ολα μπορουν να εχουν χαθει!
https://www.madata.gr/diafora/showbiz/219741.html

GiannisRob
30-08-12, 21:02
Eυτυχως πηγαν ολα καλα....
απ την μια στιγμη στην αλλη ολα μπορουν να εχουν χαθει!
https://www.madata.gr/diafora/showbiz/219741.html

Και τα 'δα εγώ τα ψάρια χθες στον ύπνο μου...

:D

Stamatis
30-08-12, 21:03
«Είναι αλήθεια ότι βρέθηκε σε κίνδυνο και ήταν τυχερός που απέφυγε τα χειρότερα. Ο Βασίλης, ευτυχώς, δεν ανήκει στην κατηγορία εκείνη των οδηγών που είναι ραλίστες. Στις διαδρομές του πάντα προτιμά να πηγαίνει με χαμηλή ταχύτητα, και αυτό είναι στα συν του. Αλλά εκείνο που τον βοήθησε ήταν ο τρόπος σκέψης του. Ποτέ δεν σκέφτεται αρνητικά, ακόμα και στα πιο δύσκολα» είπε στην «Espresso» φίλος του σχεδιαστή μετά το σοκ που υπέστη και ο ίδιος όταν το έμαθε


............

bill_m3
30-08-12, 22:13
Τι λε ρε παιδί μου ??

Δεν άλλαζε ταχύτητες το τζιπ και κινδύνεψε σοβαρά η ζωή του??

Ευτυχώς είχε άγιο και σώθηκε μετά από το τόσο σοβαρό πρόβλημα που του παρουσιάστηκε.....................

aristent
30-08-12, 22:27
Τι λε ρε παιδί μου ??

Δεν άλλαζε ταχύτητες το τζιπ και κινδύνεψε σοβαρά η ζωή του??

Ευτυχώς είχε άγιο και σώθηκε μετά από το τόσο σοβαρό πρόβλημα που του παρουσιάστηκε.....................

αυτος γιατι εχει ακομα τζιπ????....αυτος δεν ειναι που χρωσταει της Μιχαλους???

Lambros46
30-08-12, 22:52
https://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&catid=3&artID=1567484

https://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&catid=3&artID=1171846

https://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&catID=3&artID=1528785

https://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&la=2&catid=3&artid=1550866

https://espressonews.gr/default.asp?pid=79&catID=3&artID=1505620

https://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&catid=1&artID=1292093

https://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&catID=3&artID=1553099

Κάτι περίεργο παίζει.Σαν πολλούς ηθοποιούς και της showbiz που έχουν κινδυνέψει είτε να σκοτωθούν με το αμάξι είτε αλλιώς ξεθάβει η εν λόγω εφημερίδα...

Bazil Van Sinner
30-08-12, 23:04
Μια διαχρονικη ιστορια για το πως γινονται οι αρπαχτες στην ελλαδα!

https://www.youtube.com/watch?v=NWl9SSAWE2k



Και παρακατω Η ΤΙΜΩΡΙΑ...


https://www.youtube.com/watch?v=v1oa5seBIGo


σοφα λογια . . . ....

Samaro
31-08-12, 00:00
Επι τέλους ! Μετά απο μια αγωνιώδη αναμονή, μπορούμε πλέον, σαν λαός, να είμαστε υπερήφανοι !
........................https://www.enikos.gr/politics/74480,Papandreoy:Sas_eyxaristw.html

Thomelef
31-08-12, 15:58
Χαχαχαχα...τωρα ανευ πλακας ρε παιδια.
Με το που βλεπεις αυτη την φατσα, το μονο που σου ερχεται στο μυαλο ειναι η λεξη καθυστερημενος.
Και ομως, αυτη η βλακοφατσα κγυβερνησε μια ολοκληρη χωρα. Τωρα το οτι την κατεστρεψε ολοκληρωτικα ειναι αλλο θεμα.
Αλλα δειτε σε τι βλακοφατσα εμπιστευτηκε ο ελληνικος λαος την χωρα.

Samaro
31-08-12, 17:20
Αν αυτός είναι καθυστερημένος, αυτοί που τον έβγαλαν πρόεδρο και μάλιστα για δεύτερη φορά , τι είναι ;;

:th_Laie_67-1:

sasabmw
31-08-12, 19:27
Αν αυτός είναι καθυστερημένος, αυτοί που τον έβγαλαν πρόεδρο και μάλιστα για δεύτερη φορά , τι είναι ;;

:th_Laie_67-1:

Οχι μονο καθυστερημενοι αλλα κατι χειροτερο: Προδοτες. Γιατι μονο οι προδοτες ψηφιζουν προδοτη.....

nikos1400
31-08-12, 23:00
Οχι μονο καθυστερημενοι αλλα κατι χειροτερο: Προδοτες. Γιατι μονο οι προδοτες ψηφιζουν προδοτη.....

Δεν ειναι ολοι προδοτες. Μερικοι ειναι απλως αμορφωτοι.


"Προέδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς"
WTF is this ????
:th_Laie_67-1:


Η εκλογή αυτή, είναι μια ψήφος εμπιστοσύνης στο πρόσωπό μου, στο έργο που έχει γίνει, αλλά και στο έργο που έχουμε μπροστά μας. Ένα έργο με το οποίο η Σοσιαλιστική Διεθνής, έχει ενεργό, παρεμβατικό λόγο και ρόλο στις εξελίξεις, σε μια κρίσιμη εποχή, που τα προβλήματα δεν περιορίζονται, δεν "χωράνε" στα όρια των εθνικών συνόρων.


Ο Jeff μετα τα προβληματα της Ελλαδας, θα λυσει και διεθνη προβληματα !!
:th_Laie_67-1:

Konstantinos E60
31-08-12, 23:14
Αν αυτός είναι καθυστερημένος, αυτοί που τον έβγαλαν πρόεδρο και μάλιστα για δεύτερη φορά , τι είναι ;;

:th_Laie_67-1:

Κερδισμένοι !! Ειναι αυτοί που εχωσαν χρήμα στα ασφάλιστρα κινδυνου πριν το κουρεμα. Γιατι να μην τον στηρίξουν ? Που ξέρεις,μπορεί να ρουφιανέψει και αλλους.

sasabmw
31-08-12, 23:48
Δεν ειναι ολοι προδοτες. Μερικοι ειναι απλως αμορφωτοι.

:

Oι αμορφωτοι οταν ψηφιζουν ειναι ΠΑΝΤΑ προδοτες και μαλιστα χωρις να το καταλαβαινουν..

Samaro
01-09-12, 09:32
Νοίκιασε και εσύ τον Γ. Παπανδρέου για ομιλητή!

«Κανείς δε μπορεί να ρίξει μία καθαρή ματιά στην οικονομική κρίση όπως αυτός»

Έναν διαφορετικό και σημαίνοντα προσκεκλημένο μπορεί να έχει κανείς σε εκδηλώσεις που θέλει να πραγματοποιήσει, καθώς σύμφωνα με το «πρακτορείο ομιλητών» The Harry Walker Agency, μπορείτε να καλέσετε για ομιλητή, είτε αυτή αφορά σε πολιτικές ομιλίες είτε σε οικονομικά φόρουμ τον... Γιώργο Παπανδρέου. Η φωτογραφία και το όνομα του Έλληνα πρώην πρωθυπουργού κατέχει εξέχουσα θέση στην εν λόγω ιστοσελίδα μεταξύ δεκάδων άλλων πολιτικών.

Στο βιογραφικό του Γ. Παπανδρέου γίνεται ειδική μνεία για το ρόλο που είχε στην οικονομική κρίση στην Ευρώπη και την Ελλάδα, επί πρωθυπουργίας του. Ο πρώην πρωθυπουργός μεταξύ άλλων κατέχει μία θέση στη λίστα με τους 100 κορυφαίους διανοητές για το 2010, καθώς «έκανε το καλύτερο κατά τη διάρκεια της χειρότερης χρονιάς της Ελλάδας».

«Σε αυτή τη δύσκολη περίοδο, λίγοι μπορούν όπως ο κ. Παπανδρέου να δουν με διορατικότητα την οικονομική κρίση» σχολιάζει στην περιγραφή του το The Harry Walker Agency. Αξίζει να σημειωθεί ότι στην ιστοσελίδα δε γίνεται αναφορά στο τίμημα που θα πρέπει να καταβάλει κανείς για να καλέσει ως ομιλητή τον πρώην πρωθυπουργό.

Στη σχετική λίστα, συμπεριλαμβάνονται και άλλοι πολιτικοί, όπως ο Μπιλ Κλίντον, ο Ντικ Τσένεϊ, ο Κόφι Ανάν, ο γιος του Μάρτιν Λούθερ Κινγκ και ο Άρνολντ Σβαρτσενέγκερ.

πηγή : https://www.newsbeast.gr/politiki/arthro/405816/noikiase-kai-esu-ton-g-papandreou-gia-omiliti/



Εδώ απλά γελάνε !! :th_Laie_67-1:

gant
01-09-12, 13:26
Χαχαχαχα...τωρα ανευ πλακας ρε παιδια.
Με το που βλεπεις αυτη την φατσα, το μονο που σου ερχεται στο μυαλο ειναι η λεξη καθυστερημενος.
Και ομως, αυτη η βλακοφατσα κγυβερνησε μια ολοκληρη χωρα. Τωρα το οτι την κατεστρεψε ολοκληρωτικα ειναι αλλο θεμα.
Αλλα δειτε σε τι βλακοφατσα εμπιστευτηκε ο ελληνικος λαος την χωρα.

Σε ξεγελά το παρουσιαστικό του, όπως δείχνει έτσι ηλίθιο, αλλά μη την πατάτε.
Φίδι κολοβό είναι ο τύπος.

aristent
01-09-12, 17:47
https://www.youtube.com/watch?v=sab3shGAC28&feature=player_embedded"]https://www.youtube.com/watch?v=sab3shGAC28&feature=player_embedded

εδω μιλαμε για ενα παρουσιαστικο που δεν δειχνει οπως του Γαπ,αντιθετα θα ελεγα......,ομως ο πολιτικος ειναι και θα παραμενει πολιτικος........

....σχιζοφρενεια η πολιτικη και οι πολιτικοι!!!:ranting2:

Thomelef
01-09-12, 17:57
Ε τωρα μη μου πειτε οτι περιμενατε τον αντωνινινινο να κανει κατι διαφορετικο, απο το να μας.φουμαριασει προεκλογικα, και να μας καταξεσκισει οτι αφησε ο γαπ μετεκλογικα.
Ουνα φατσα ουνα ρατσα, απο κ******* μανα.

andreas_R
01-09-12, 22:20
Δικιο εχεις αλλα μπορεις και πιο ευγενικα.

Ολοι βριζουμε...

nikos1400
01-09-12, 22:25
Ελεος ρε παλληκαρι,ελεος....δε βαρεθηκες να βριζεις; νομιζεις οτι σε περνανε για εξυπνο με τα μπινελικια; τον εαυτο σου προσβαλεις και το φορουμ...
επισης προσβαλεις και την αισθητικη μου...αντι να βριζεις των αλλων τη μανα μπορεις να επευφημεις τη δικη σου που εκανε εναν τοσο καλλιεργημενο γιο...:ranting2:
και μην πεταχτει κανενας και πει οτι ειμαι νδ και παρεξηγηθηκα....

τρις χειροτερα επρεπε να βριζει.
εγω να δεις, απλως δεν ετυχε να τα γραψω.

πολυς κοσμος τραβαει σοβαρα ζορια τα τελευταια χρονια, και δεν το'χουνε παρει ολοι χαμπαρι μου φαινεται.





τι προτιμας να κανουμε, αυτο ?

https://www.drpaulose.com/wp-content/uploads/ostrich2.jpg

PANOS-E60
01-09-12, 22:31
παιδια εφυγε η άσχημη λεξη, παρακαλώ το θέμα λήγει εδώ. thumb

nikos1400
01-09-12, 22:33
Τωρα αυτο ειναι επιχειρημα; Εγω δεν ξερω να βριζω; Αντε να παρουμε φορα να το κανουμε χαμαιτυπείο εδω μεσα....Εκτος των αλλων ειναι και ποινικο αδικημα να βριζεις τις μαναδες των αλλων...

να δω και το Σαμαρα να τραβαει το Θωμα στα δικαστηρια !
:th_Laie_67-1:

harris
02-09-12, 01:46
Αυτα ειναι... Και πρωτο κομμα ειναι και παιζει και ρολο αντιπολητευσης... Χρονια μπροστα... :hystericalbs1:::th_Laie_67-1:

Skyline_IS
02-09-12, 10:21
https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/406784/katargoudai-ta-dorean-suggrammata-se-aei-tei/

Bazil Van Sinner
02-09-12, 10:42
sasa,andrea.......εσεις γιατι θιγεσται?????

Τα μπινελικια του Θωμα σας πειραξαν,και ο τροπος που μιλαμε????
Ολα τα πειραματα που κανουνε στις πλατες μας,
εσας ΔΕΝ ακουμπανε??????(πςςςςςςςς εκανα και ρημα ο ***** !)

Απο τον πολυ πολιτισμο και τους καλους τροπους φτασαμε ως εδω,κατα τ'αλλα αν αντι για τυροσαλατα σας βαλει τζατζικι ο σουβλατζης και πισω το γυρνατε και δεν ξαναπατατε στο μαγαζι του!!!!!.Α,ξεχασα η πρωθυπουργια δεν μοιαζει με σουβλακι αλλα με πατατα!!!!

Καλημερα.

Lambros46
02-09-12, 10:59
https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/406784/katargoudai-ta-dorean-suggrammata-se-aei-tei/

Έλεος...

ΥΓ:Ελπίζω να μην κλείσουν οι γνωστοί-άγνωστοι τις σχολές.Αλλά και να τις κλείσουν,ίσως είναι η πρώτη φορά που θα αξίζει...

Thomelef
02-09-12, 12:03
Δεν θα κατσω να απολογηθω για τον τροπο που εκφραζομαι, ουτε και με νοιαζει η εικονα που παρουσιαζω σε ατομα που και δεν προκειτε να συναντησω ποτε μου, και ειδικοτερα ατομα που μου προκαλουν εμετο, τυπου σασας.
Οταν και αν μιλησω για καποιου την μανα χωρις κανενα λογο οπως εκανε και η κυρια για την δικη μου μανα, τοτε εδω ειμαι για να ακουσω τα μπινελικια σας.
Εμενα ετσι μου βγαινει οταν μιλαμε για τους σημερινους πολιτικους. Δεν σας αρεσει? Χεστηκα...μπορειτε να κανετε ένα ignore user πολυ απλα, και να γλυτωσετε από τα βρισιδια που εχουν τα ποστ μου.

*********************

m-power_01
02-09-12, 12:12
Να είχαν επαρκή βιβλιοθήκη , να το καταλάβω να τα
Καταργήσουν. Αν και άλλο πράγμα είναι να το έχεις στο ράφι σου.
Οκ, οι καιροί είναι δύσκολοι... Ας φτιάξουν βιβλιοθήκες τουλάχιστον.
Με ηλεκτρονικά συγγράμματα δεν γίνεται δουλειά! Δεν μπορείς να διαβάσεις!
Το έχω ζήσει και στην σχολή από κάποια κοπροσκυλα που δεν είχαν καν βιβλία, αλλά και στο μεταπτυχιακό που ΔΕΝ δικαιούμαστε λέει βιβλία γιατι δεν πληρωναμε!!!

Το αν θα κλείσουν οι σχολές θα το αποφασίσουν οι φοιτητές...Ας αξιολογήσουν την κατάσταση και ας πράξουν αναλόγως!
Εγώ πάντως θα πω πως πριν μερικά χρόνια μας πασσαρανε κάτι προγράμματα μετεκπαίδευσης και εξειδίκευσης και καταταρτησης και επαγγελματικών δικαιωμάτων και και και
Και τότε τα παλιό παιδιά οι φοιτητές τις έκλειναν... Σήμερα εγώ, η αδερφή μου, ο s8n, όλοι μου οι συμφοιτητές αλλά και πόσοι άλλοι μηχανικοί, ανεξαρτήτως ηλικίας , είναι αναγκασμένοι να πανε στα σεμινάρια της κακιάς συμφοράς , να πληρώσουν, για να πάρουν δικαίωμα υπογραφής παιδαριόδους μελέτης !!!
Εγώ πάντως είμαι ήσυχος με την συνείδηση μου...ότι χρειάστηκε να κάνω τότε το εκανα. Αν με ρωτήσουν τα παιδιά μου θα μπορώ να τους πω την αλήθεια. Και όχι να τους τα μασάω, να τους λέω ότι έβγαλαν γλώσσα , και οτι δεν φταίω εγώ κλπ κλπ

m-power_01
02-09-12, 12:16
Ρε Θωμά νεάτερνταλ!!! Λίγες διακοπές έκανα ρε φίλε... Λίγο σε άφησα και Ξέφυγες πάλι!
Πάρε παράδειγμα από τον Μυτεράν... Έχει γίνει κύριος!

Z4 DCT
02-09-12, 12:21
Ρε Θωμά νεάτερνταλ!!! Λίγες διακοπές έκανα ρε φίλε... Λίγο σε άφησα και Ξέφυγες πάλι!
Πάρε παράδειγμα από τον Μυτεράν... Έχει γίνει κύριος!

:shok::shok:



Μωρη διάρροια......υιοθέτησες την λεξη του ακατονόμαστου???


Τωρα που θα πας φανταρακι και θα κανεις να χεσεις 15 μερς να δεις τι καλα που ειναι ......παπαρι

Lambros46
02-09-12, 12:23
Να είχαν επαρκή βιβλιοθήκη , να το καταλάβω να τα
Καταργήσουν. Αν και άλλο πράγμα είναι να το έχεις στο ράφι σου.
Οκ, οι καιροί είναι δύσκολοι... Ας φτιάξουν βιβλιοθήκες τουλάχιστον.
Με ηλεκτρονικά συγγράμματα δεν γίνεται δουλειά! Δεν μπορείς να διαβάσεις!
Το έχω ζήσει και στην σχολή από κάποια κοπροσκυλα που δεν είχαν καν βιβλία, αλλά και στο μεταπτυχιακό που ΔΕΝ δικαιούμαστε λέει βιβλία γιατι δεν πληρωναμε!!!



Απλά δεν γίνεται.Μόλις πρίν από λίγο τέλειωσα το διάβασμα 367 σελίδων για το μαθημα που γράφω αυριο.Δεν θέλω να φανταστώ πώς θα ήταν να το διάβαζα στον υπολογιστή.

Πάντως,οι περισσότεροι συμφοιτητές μου τα βιβλία τους τα έχουν κατεβασμένα σε υπόγεια.Οπότε αν το καλοσκεφτείς ίσως θα ήταν καλύτερα απλά ενα πρόγραμμα επιστροφής-ανταλλαγής αλλά και η ηλεκτρονική διαθεσιμότητά τους για μελλοντική ίσως χρήση.

m-power_01
02-09-12, 12:30
:shok::shok:



Μωρη διάρροια......υιοθέτησες την λεξη του ακατονόμαστου???


Τωρα που θα πας φανταρακι και θα κανεις να χεσεις 15 μερς να δεις τι καλα που ειναι ......παπαρι


Αχ εδώ είσαι Γιάννη ; Τι κάνεις φίλε μου;
Χοχοχοχο!
Θα ερχομαι σπίτι σου να κάνω την ανάγκη μου!
(δεν ξέρω αν το έπιασες το υπονοούμενο)

Skyline_IS
02-09-12, 12:34
Δεν μπορω να διαβασω απο τον υπολογιστη,400 σελιδες σε pdf και εχουν βγει τα ματια μου..Στο προηγουμενο εξαμηνο το τει δεν ειχε χρηματα για σημειωσεις και τις τυπωναμε εμεις αλλα για να παρω ενα πιστοποιητικο βεβαιωσης σπουδων επρεπε να συμπληρωσω 2 αιτησεις,μιλαμε για ηλιθιοτητα που δεν τελειωνει..

Το να πληρωσω τα βιβλια απο την τσεπη μου δεν με ενοχλει τοσο αλλα πολυ φοβαμαι οτι μετα θα πρεπει να πληρωνω το καθε εξαμηνο για ανεπαρκη παιδεια με καθηγητες που απο τις 11 κοπανανε ρετσινες και τσιπουρακια..

m-power_01
02-09-12, 12:43
Μάλλον έχεις μείνει στο Σαββαλα. Επειδή λες ότι δεν σε πειράζει να πληρώνεις βιβλία. Αν πας μια βόλτα να δεις πόσο κάνουν τα πανεπιστημιακά συγγράμματα θα αλλάξεις άποψη

Skyline_IS
02-09-12, 12:46
Μάλλον έχεις μείνει στο Σαββαλα. Επειδή λες ότι δεν σε πειράζει να πληρώνεις βιβλία. Αν πας μια βόλτα να δεις πόσο κάνουν τα πανεπιστημιακά συγγράμματα θα αλλάξεις άποψη

Ισως,δεν το εχω ψαξει ειναι η αληθεια..

Lambros46
02-09-12, 12:48
Ένα από τα βιβλία μου https://www.biblionet.gr/book/148579/Stiglitz,_Joseph_E./%CE%91%CF%81%CF%87%CE%AD%CF%82_%CF%84%CE%B7%CF%82_ %CE%BC%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%BF%CE%BF%CE%B9%CE%BA%C E%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82 ...Και είμαι σίγουρος ότι το κράτος το πληρώνει ακριβότερα..

m-power_01
02-09-12, 12:52
Ισως,δεν το εχω ψαξει ειναι η αληθεια..

Πίκρα...30 στην καλύτερη 50 στην χειρότερη. Οι προσωπικές μου εμπειρίες.
Άρα αν πεις Μ.Ο 40 και λίγα ίσως λέω, με 6 μαθήματα το 6μηνο, πες 8 βιβλία.
40*8=320 βάλε δυο εξάμηνα τον χρόνο 640 τα ευρά.

sasabmw
02-09-12, 14:18
640 τα ευρά.

...και απο πλημμελη εως ανυπαρκτη παιδεια...φτασαμε στο σημειο να λεμε οτι θα πληρωσουμε αρκει να εχουμε ακομα σχολες....

GiannisRob
02-09-12, 17:20
Μιας και (ξανα)πιάσαμε την κουβέντα των συγγραμμάτων, ας πω και 'γω τη γνώμη μου:

1. Στην μέχρι τώρα φοιτητική μου πορεία έχω δει δύο τύπους συγγραμμάτων. Τα συγγράμματα του εμπορίου και τα συγγράμματα που τυπώνονται από το εκτυπωτικό κέντρο του εκάστοτε πολυτεχνείου. Τα δεύτερα είναι συγγράμματα καθηγητών του πανεπιστημίου, τυπώνονται με μικρό κόστος, και κάποια πανεπιστήμια τα διαθέτουν στο εμπόριο. Για παράδειγμα, οι Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης έχουν πολλά εξαιρετικά συγγράμματα, ενώ οι δικοί μας, του Πανεπιστημίου της Πάτρας κοιμούνται όρθιοι. Ειδικά τα τελευταία 3 χρόνια, τα προϊόντα του εκτυπωτικού μας κέντρου, είναι λες και αγοράζεις χαρτί υγείας. Τραγική εκτύπωση σε απλό, μέτριας ποιότητας Α4, απλά συρραμμένα, με ένα υποτυπώδες εξώφυλλο, πάλι από απλό χαρτί. Αν πεις ότι διαβάζεις ένα τέτοιο βιβλίο, σε μια βδομάδα θα είναι κομμάτια.

Εν, πάσει περιπτώσει όμως, τα βιβλία αυτά έχουν μικρό κόστος εκτύπωσης, τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν στο Πανεπιστήμιο και σε περίπτωση διάθεσης τους στο εμπόριο, το Πανεπιστήμιο μπορεί να έχει ένα σεβαστό κέρδος.

2. Τα συγγράμματα του εμπορίου συχνά υπερτιμολογούνται, με τους εκδότες να έρχονται σε συμφωνία με τα Πανεπιστήμια και τους Καθηγητές, τιμολογώντας τα βιβλία τους, στο μέγιστο του επιτρεπόμενου κόστους βιβλίου που ορίζει ο Νόμος. Δηλαδή, φτάνουμε σε σημείο να πληρώνουμε (μέσω των φόρων βέβαια) βιβλία που δεν κάνουν ούτε για προσάναμα, 40 και 50¤.

3. Με το νέο διαδικτυακό σύστημα για τα συγγράμματα, τον περίφημο Εύδοξο, υπάρχει η επιλογή ανταλλαγής συγγραμμάτων. Δυστυχώς, κανείς (φοιτητής) δεν έχει ασχοληθεί με αυτό. Και πάλι όμως, εάν πρόκειται να πάρω κάποιο μεταχειρισμένο βιβλίο, θα ήθελα να το δω από κοντά πρώτα, γιατί είμαι ψείρας με αυτά.

4. Όσον αφορά τα βιβλία των Πανεπιστημιακών Εκδόσεων, υπάρχει η δυνατότητα να διανέμονται ψηφιακά (σε pdf) και να τυπώνονται από τον φοιτητή. Βέβαια το κόστος είναι μεγάλο για τον φοιτητή. Στη δικιά μου σχολή, υπάρχουν λίγοι καθηγητές, που μαζί με το δικό τους βιβλίο (τυπωμένο από τις Πανεπιστημιακές Εκδόσεις) δίνουν και το αντίστοιχο pdf.

Αυτό βέβαια, δε γίνεται να γίνει με τα βιβλία του εμπορίου για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων. Άρα μπάχαλο, γιατί για αρκετά μαθήματα, υπάρχουν εξαιρετικά βιβλία του εμπορίου που δεν μπορούν να αντικατασταθούν από "ντόπια".

5. Προσωπική μου άποψη είναι πως το τυπωμένο βιβλίο, που το κρατάς στο χέρι σου, σημειώνεις πάνω του, αποκτά λεκέδες από κόκκινη σάλτσα και που βάζεις αυτοκόλλητους σελιδοδείκτες, και στο τέλος γίνεται πιο πολύχρωμο από ουράνιο τόξο, δεν μπορεί να αντικατασταθεί με τίποτα.

Αν το υπουργείο αποφασίσει να μην διανέμει δωρεάν συγγράμματα και να μας κάνει όπως τα πανεπιστήμια του εξωτερικού που πληρώνεις μέχρι και τον αέρα που αναπνέεις, καλά θα κάνει να αναβαθμίσει το σύνολο των υπηρεσιών. Δεν γίνεται να μην υπάρχει χαρτί υγείας στις τουαλέτες, λ7 για τα εργαστήρια, λ7 να επισκευάσουν τον κλιματισμό και να βάλουν πετρέλαιο και να πληρώσουν ένα συνεργελιο καθαρισμού.

Δεν γίνεται πάντα τα πάντα να γίνονται ανάποδα. Δεν γίνεται να σε βάζουν να πληρώνεις από την πρώτη μέρα, με την "αναβάθμιση των υπηρεσιών" να υποτίθεται ότι θα έρθει σε κανα χρόνο. Δηλαδη ποτέ.

Όλα αυτά είναι καραγκιοζιλίκια και είναι κρίμα, γιατί ακόμα υπάρχουν μερικές σχολές που βγάζουν αξιόλογους επιστήμονες (όταν συνεργάζεται και ο φοιτητής βέβαια).

m-power_01
02-09-12, 17:45
Και πάλι Γιάννη τον Εύδοξο τον πέρασες στα ψιλά γράμματα...
Για σκέψου πόσα λεφτά θα δαπανήθηκαν για να γίνει αυτό το περιβόητο πρόγραμμα και τώρα μετά από δύο χρόνια, θα πάει στην άκρη...

GiannisRob
02-09-12, 17:47
Και σιγά το σύστημα που ήταν ο Εύδοξος...

Σπύρο το πρόλαβες εσύ καθόλου?

m-power_01
02-09-12, 17:49
Και σιγά το σύστημα που ήταν ο Εύδοξος...

Σπύρο το πρόλαβες εσύ καθόλου?

Ίσα ίσα για να πάρω μερικά βιβλία, που δεν μας έδιναν εκτυπωμένα. Σεπτέμβρη μπήκε, οκτώβρη ορκίστηκα

giannis_compact
02-09-12, 18:02
Ναι και ο Εύδοξος τί να πω συστηματάρα μιλάμε, κάθε τρεις και λίγο κολλούσε και έπεφτε ο σέρβερ.

GiannisRob
02-09-12, 18:07
Ίσα ίσα για να πάρω μερικά βιβλία, που δεν μας έδιναν εκτυπωμένα. Σεπτέμβρη μπήκε, οκτώβρη ορκίστηκα

Ωραία, γιατί ψάχνω ένα βιβλίο Ηλετροτεχνίας και Ηλεκτρικών Μηχανών...

:D :whistle::tease:

m-power_01
02-09-12, 18:10
Ωραία, γιατί ψάχνω ένα βιβλίο Ηλετροτεχνίας και Ηλεκτρικών Μηχανών...

:D :whistle::tease:

όποτε τα θελήσεις, πες. Είναι δύο. Πακέτο παίρνεις και έναν γκαρούτσο με γεναία στάμπα από φραπέ! Αν πληρώσεις δε, παίρνεις και μαθήματα:th_Laie_67-1:

GiannisRob
02-09-12, 18:18
όποτε τα θελήσεις, πες.

Πότε τα θέλω? Χθες!

(Από τις 20 Σεπτέμβρη και μετά πιάνω διάβασμα!)


Είναι δύο.:

Αμάν Αμάν.


Πακέτο παίρνεις και έναν γκαρούτσο με γεναία στάμπα από φραπέ!

Εδώ θα τα χαλάσουμε μάλλον. Αλλά για πες μου, πως τον πίνεις το φραπέ?


Αν πληρώσεις δε, παίρνεις και μαθήματα:th_Laie_67-1:

Πως θα μου τα κάνεις ρε τα μαθήματα? Από το φυλάκιο που θα βαράς σκοπέτο? Εκτός αν σε πληρώσω με βύσμα...

:D

BabisStinson
02-09-12, 18:34
Μιας και τελειώνω (καλώς εχόντων των πραγμάτων) σε λίγο καιρό από την σχολή ΗΜ&ΤΥ του Πολυτεχνείου Πατρών να πω και την δική μου άποψη:

- Είναι τουλάχιστον ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το να πληρώνουν οι φοιτητές για τα βιβλία σε χώρα που έχει σε άρθρο του Συντάγματός της την έκφραση "Δωρεάν Παιδεία για τους πολίτες της".
Από εκεί προσπαθούν να καλύψουν τρύπες στην οικονομία οι "πεφωτισμένοι" πολιτικοί Ελλάδας και Ευρώπης? :thumbsdown:
Ας μειώσουν τις βουλευτικές αποζημιώσεις, ας κόψουν στο ελάχιστο τον αριθμό εργαζομένων στην Βουλή που έχουν βάλει ότι συγγενή έχουν ο καθένας τους, ας κόψουν τα δωρεάν αυτοκίνητα για όλους, ας σταματήσουν τα περιττά έξοδα με το κανάλι της Βουλής (OMG..), ας δημεύσουν όλες τις μίζες που αποδεδειγμένα έχουν λάβει οι πολιτικοί, και έχει πολλά ακόμα...

- Μερικές πανεπιστημιακές εκδόσεις δεν είναι καθόλου κακές. Άλλες είναι για πέταμα. Ένα ξεσκαρτάρισμα από κάποια επιστημονική ομάδα καθηγητών όπως αυτές που ελέγχουν εργασίες για συνέδρια θα ήταν χρησιμότατο και να παραμείνουν προς εκτύπωση όσες πραγματικά αξίζουν (φυσικά σε καλύτερη εκτύπωση από το απλό Α4 που είναι τώρα..)
Δεν κοστίζουν και πάρα πολύ στο κράτος, σε αντίθεση με τα συγγράματα του εμπορίου.

- Το ηλεκτρονικό βιβλίο μόνο ως συμπλήρωμα ή έκτακτης ανάγκης όταν δεν έχεις βιβλίο μπροστά σου, μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Πού να διαβάσεις 300-600 σελίδες στην οθόνη του υπολογιστή σου?
Εκτός αν βρούμε κονδύλι για δωρεάν Kindle σε όλους τους πρωτοετείς κάθε σχολής. :rolleyes:

- Το πανεπιστήμιο δυστυχώς είναι μικρογραφία της κοινωνίας. Δεν υπάρχει σχέδιο, έλεγχος, οπότε πώς να λειτουργήσει σωστά?
Καθηγητές που κάνουν συμφωνίες με εταιρείες αλλά για την πάρτη τους, χωρίς να ενδιαφέρονται αν σε κάθε εξεταστική περνάνε το μάθημα που "διδάσκουν" 5-10 άτομα στα 500 που κατεβαίνουν, μαθήματα στα οποία διδάσκονται πρακτικές που εφαρμόζονταν πριν δεκαετίες αντί να ακολουθούν την σύγχρονη τεχνολογία, κ.α. πολλά.. Εδώ στην σχολή μας ακόμα δεν έχουμε ουσιστικά μάθημα για τις κυψέλες καυσίμου (Fuel Cells)...

- Τα συγγράματα που χρησιμοποιούνται είναι πολύ ακριβότερα από ένα κανονικό βιβλίο. Για μία οικογένεια με 2 γονείς και 2 παιδιά που έχουν παιδί φοιτητή, με τους σημερινούς πετσοκομμένους μισθούς ένα έξτρα κονδύλι ~400-500 ευρώ για βιβλία ανά εξάμηνο αυτήν την στιγμή είναι σκότωμα. Δεν συζητάμε για τα νοίκια, έξοδα φοίτησης σε άλλη πόλη κλπ που ήδη είχαμε μέχρι τώρα..

- Για τον Εύδοξο δεν έχω την καλύτερη γνώμη, μια φορά κιόλας τον χρησιμοποίησα μονάχα, για ένα μάθημα που είχα αλλάξει και έπρεπε να πάρω βιβλίο. Προσωπικά προτιμώ τον παλιότ ρόπο που τα διένειμε η κάθε σχολή μόνη της. Το σύστημα ανταλλαγής δεν το χρησιμοποιεί κανείς γτ δεν έχουμε μάθει να μοιραζόμαστε. Θα μπορούσαν να το βελτιώσουν, δίνοντας κάποια προτερήματα σε όσους το χρησιμοποιούν και το στηρίζουν. Αν τελικά περάσει νόμος για μη δωρεάν συγγράματα θα δούμε να ανθίζει η μαύρη αγορά / παρεμπόριο βιβλίων, είτε στο πανεπιστήμιο είτε έξω από αυτό σε συνοικιακά μαγαζιά.

- Αν κατέβει σχέδιο νόμου με πληρωμές βιβλίων (και το επόμενο βήμα είναι σίγουρα και διδάκτρων...) προσωπική εκτίμηση είναι ότι θα έχουμε καταλήψεις επ' αόριστον στις Σχολές τις χώρας, όπως το 2006 με την πρόταση νόμου για Αναθεώρηση του Άρθρου 16 και δημιουργία ιδιωτικών πανεπιστημίων.

- Την χώρα μας την ξεπούλησαν, την Υγεία την έχουν διαλύσει εδώ και χρόνια, τώρα δίνουν και τα τελευταία χτυπήματα στην Παιδεία..

Πραγματικά λυπάμαι για το μέλλον της χώρας μας.

BabisStinson
02-09-12, 18:38
Ωραία, γιατί ψάχνω ένα βιβλίο Ηλετροτεχνίας και Ηλεκτρικών Μηχανών...

:D :whistle::tease:

Θα πρότεινα τα εξής βιβλία:
Για Ηλεκτρικές Μηχανές -> Chapman
Για Ηλεκτρικά Κυκλώματα -> Μάργαρης

Γκαρούτσος για Ηλεκτρολογικά προσωπικά δεν μ αρέσει. Για μαθηματικά καλός είναι.

BILL007
02-09-12, 23:56
Και πάλι Γιάννη τον Εύδοξο τον πέρασες στα ψιλά γράμματα...
Για σκέψου πόσα λεφτά θα δαπανήθηκαν για να γίνει αυτό το περιβόητο πρόγραμμα και τώρα μετά από δύο χρόνια, θα πάει στην άκρη...


Και σιγά το σύστημα που ήταν ο Εύδοξος...

Σπύρο το πρόλαβες εσύ καθόλου?

Eπειδή έτυχε να είμαι στα πρώτα βήματα του προγράμματος πριν γίνει γνωστό στους υπόλοιπους και καθιερωθεί στις σχολές,είναι ένα εξαίσιο πρόγραμμα πάνω στο οποίο έχουν επενδυθεί πολλά ευρωπαικά κονδύλια και χρήματα του ελληνικού κράτους.Το μεγάλο ΑΛΛΑ είναι ότι χωρίς ενημέρωση των χρηστών και ανάλογη κουλτούρα (που δεν διαθέτουμε) είναι ουσιαστικά άχρηστο. thumb

Και για να καταλάβουμε λίγο το επίπεδο ενημέρωσης που διαθέτουμε σαν λαός και πόσο το ψάχνουμε το κάθε τι, θα ήθελα κάποιος να μου πει αν έχει ακουστά την υπηρεσία του εκάστοτε δήμου για περισυλλογή λιπαντικών (πρόγραμμα της ΕΕ) thumb

harris
03-09-12, 01:22
Γιαννη σε ποια σχολη εισαι? Αν εισαι στο τει πειραια ισως βρω κατι, μιας και εγω χρωσταω ακομα 3 μαθηματα... και μετα ορκιζομαι.

GiannisRob
03-09-12, 01:24
Θα πρότεινα τα εξής βιβλία:
Για Ηλεκτρικές Μηχανές -> Chapman
Για Ηλεκτρικά Κυκλώματα -> Μάργαρης

Γκαρούτσος για Ηλεκτρολογικά προσωπικά δεν μ αρέσει. Για μαθηματικά καλός είναι.


Γιαννη σε ποια σχολη εισαι? Αν εισαι στο τει πειραια ισως βρω κατι, μιας και εγω χρωσταω ακομα 3 μαθηματα... και μετα ορκιζομαι.

Τελειώνω τώρα τους Πολιτικούς Μηχανικούς στην Πάτρα, και θέλω να δώσω κατατακτήριες για τους Μηχανολόγους.

:)

giannis_compact
03-09-12, 01:27
Σε ποιο ετος βρισκεστε Χαρη και Γιαννη?

GiannisRob
03-09-12, 01:47
Σε ποιο ετος βρισκεστε Χαρη και Γιαννη?

Εγώ είμαι στο 5ο. Εκτός απροόπτου θα είναι το τελευταίο μου (σε αυτή τη σχολή), μιας και έχω ένα μάθημα για αυτή την εξεταστική. Θέλω μετά να δώσω κατατακτήριες στους Μηχανολόγους και Αεροναυπηγούς για να μπορώ να τη βγαίνω στο Μπάουερ :D

GiannisRob
03-09-12, 02:40
Eπειδή έτυχε να είμαι στα πρώτα βήματα του προγράμματος πριν γίνει γνωστό στους υπόλοιπους και καθιερωθεί στις σχολές,είναι ένα εξαίσιο πρόγραμμα πάνω στο οποίο έχουν επενδυθεί πολλά ευρωπαικά κονδύλια και χρήματα του ελληνικού κράτους.Το μεγάλο ΑΛΛΑ είναι ότι χωρίς ενημέρωση των χρηστών και ανάλογη κουλτούρα (που δεν διαθέτουμε) είναι ουσιαστικά άχρηστο. thumb

Και για να καταλάβουμε λίγο το επίπεδο ενημέρωσης που διαθέτουμε σαν λαός και πόσο το ψάχνουμε το κάθε τι, θα ήθελα κάποιος να μου πει αν έχει ακουστά την υπηρεσία του εκάστοτε δήμου για περισυλλογή λιπαντικών (πρόγραμμα της ΕΕ) thumb

Η γνώμη μου, σαν απλός end user, είναι ότι ο Εύδοξος είναι πολύ κακό για το τίποτα. Φαντάζομαι το ζήτημα με την ενημέρωση των λιστών των συγγραμμάτων, το πότε αυτά παραδίδονται, σε τι κατάσταση, κλπ, είναι θέματα του υπουργείου, των σχολών και των εκδοτών.

Από εκεί και πέρα, απλά μπαίνεις με ένα username/password μπορείς να δεις τη λίστα συγγραμμάτων που σε αφορά, να επιλέξεις τα ανάλογα συγγράμματα και να επιλέξεις κάποια που έχεις παραλάβει προς ανταλλαγή.

Δεν ξέρω κατά πόσο έχει άλλες δυνατότητες σαν πλατφόρμα/λογισμικό, αλλά ότι αφορά τις σχολές και τους εκδότες σε αυτό το σύστημα επιλογής και διανομής των συγγραμμάτων, είναι απλά τραγικό.

Αύριο το πρωί που δε θα βαριέμαι, θα σκανάρω το εξώφυλλο από το διδακτικό σύγγραμμα Τεχνικής Υδρολογίας που μας διανεμήθηκε. Σε περίπου 10 λέξεις που έχει στο εξώφυλλο, μαζί με το όνομα του συγγραφέα, έχει 2 ορθογραφικά λάθη...

edit: Το βρήκα στο google:

https://www.aivazis.gr/backOffice/backOfficeImages/Texniki-Idrologia282.jpg

harris
03-09-12, 03:26
Γιαννη εγω ειμαι μεγαλο εξαμηνο. Λογω δουλειας δεν ειχα και πολυ χρονο να ασχοληθω. Ειμαι 17 εξαμηνο...

giannis_compact
03-09-12, 03:49
Γιαννη εγω ειμαι μεγαλο εξαμηνο. Λογω δουλειας δεν ειχα και πολυ χρονο να ασχοληθω. Ειμαι 17 εξαμηνο...

Δεν πειραζει ρε Χαρη αφου τελειωνεις ολα καλα! Εγω τωρα μπαινω 9ο εξαμηνο στο φιλολογικο Θεσσαλονικης!

harris
03-09-12, 03:54
Αντε να τελειωνουμε σιγα σιγα γιατι σε λιγο καιρο θα μας ζητανε να τους πληρωνουμε κιολας.

Samaro
03-09-12, 08:23
Η «Ευρώπη»...του Δία, στα νέα χαρτονομίσματα του ευρώ


Εικόνα από την ελληνική μυθολογία θα φέρουν τα νέα χαρτονομίσματα του ευρώ που ετοιμάζει η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, με στόχο την ενίσχυση της ασφάλειάς τους, σύμφωνα με 4 πηγές που έχουν γνώση του θέματος, όπως μεταδίδει το πρακτορείο Bloomberg.

Πρόκειται για την Ευρώπη, την πριγκίπισσα των Φοινίκων, κατά πάσα πιθανότητα κόρη του Αγήνορα, την οποία ο Δίας απήγαγε και η οποία αργότερα έμελλε να δώσει στην ήπειρο το όνομά της.

Η εικόνα της Ευρώπης, θα αντικαταστήσει τις αρχιτεκτονικές εικόνες του υδατογραφήματος των νέων ευρώ, τα οποία η ΕΚΤ θα αρχίσει να τυπώνει και να διοχετεύει στην αγορά από την επόμενη χρονιά.

Σύμφωνα με τους ειδικούς, η εικόνα αντί ενός γραφήματος, είναι δυσκολότερο να αντιγραφεί για την παραγωγή πλαστών χαρτονομισμάτων.

www.kathimerini.gr

Ptboul
03-09-12, 08:55
Επιστροφή στην εξαήμερη εργασία και μικρότερες αποζημιώσεις ζητά η τρόικα

https://news.in.gr/greece/article/?aid=1231211404

Είναι που δεν θα πάρουν άλλα μέτρα.

Thomelef
03-09-12, 09:24
ας υπάρχει δουλειά, και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι δεν έχουν πρόβλημα να δουλέψουν και κάτι παραπάνω...
οι δικοί μου τουλάχιστον αναπολούν την εποχή που δουλεύαμε 11-13 ώρες την ημέρα, με σάββατο...
όλοι με γεμάτες τις τσέπες φεύγαμε.
βλέπεις υπάρχει και κόσμος, που ξέρει ότι όσο περισσότερο δουλέψει, τόσο περισσότερο θα πάρει.
όσο για τις αποζημιώσεις, ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να πληρώσω κάποιον ο οποίος δεν μου κάνει την δουλειά και πρέπει να φύγει.
ειλικρινά, πέρα απο τα πιστόλια, αυτά είναι τα πιο χαβαλέ λεφτά που μου εχουν φύγει απο την τσέπη.
ξέρω ότι πολύ δεν συμφωνούν, γιατί δεν έτυχε να πληρώσουν σε ενάμιση χρόνο 80 - 85 χιλιάρικα τον αέρα της αποζημίωσης.

Ptboul
03-09-12, 10:25
ας υπάρχει δουλειά, και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι δεν έχουν πρόβλημα να δουλέψουν και κάτι παραπάνω...
οι δικοί μου τουλάχιστον αναπολούν την εποχή που δουλεύαμε 11-13 ώρες την ημέρα, με σάββατο...
όλοι με γεμάτες τις τσέπες φεύγαμε.
βλέπεις υπάρχει και κόσμος, που ξέρει ότι όσο περισσότερο δουλέψει, τόσο περισσότερο θα πάρει.

Εσείς Θωμά προφανώς είστε και μακάρι να συνεχίσετε να είστε μια υγιής επιχείρηση που σέβεται τους εργαζόμενους κ εκείνοι με την σειρά τους σέβονται το ψωμί που τρώνε κ δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους. Ξέρω μερικά ακόμα πολύ λίγα τέτοια παραδείγματα από την αγορά.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι αύξηση των ωρών εργασίας θα επιφέρει ωφέλη στην ανταγωνιστικότητα και την ''ανάπτυξη'' αλλά μεγάλες κοινωνικές ανωμαΛίες.

Πχ. στην Βουλγαρία ο με μισθούς των 150 ευρώ δεν έχω δει να κάνουν ''κρα'' οι πολυεθνικές να ρίξουν τα χρήματα τους ούτε η Βουλγαρία έχει γίνει Γερμανία τόσα χρόνια. Anyway.

Thomelef
03-09-12, 10:35
όπως είπα, δωρο άδωρο να αυξηθούν οι ώρες εργασίας αν δεν αυξηθεί και η ζήτηση στην αγορά...
με λίγα λόγια, μια τρύπα στο νερό για τους ιδιώτες. όσων αφορά το δημόσιο τώρα, πιστεύω ότι αυτό το μέτρο λαμβάνεται, διότι επιτέλους θα συρικνωθεί και πρέπει να μπορεί να βγαίνει η δουλειά με λιγότερα άτομα.
όσων αφορά εμάς τώρα, δεν ξέρω το κατα πόσο θα μπορούμε ακόμα να είμαστε υγιείς έτσι όπως πάν τα πράγματα...
παλεύουμε αυτή τη στιγμή, για το να δουλεύουμε για τα έξοδα μας και όχι για να βγάζουμε κέρδος...
βλέπεις φρόντισε το κράτος όλα αυτά τα χρόνια, να δημιουργήσει 2 κατηγορίες ιδιωτών...
αυτούς που τα πληρώνουν όλα, και αυτούς που δεν πληρώνουν τπτ, και περιμένουν ΠΟΤΕ θα τους καλέσουν για να πάνε να κάνουν ρυθμίσεις εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, με δόσεις των πεντακοσίων...
και πρέπει εμείς οι ΥΓΙΕΙΣ (μαλάκες) να ανταγωνιστούμε αυτούς...
κομματάκι δύσκολο λοιπόν να συνεχίσουμε να είμαστε υγιείς για πολύ ακόμα...

Z4 DCT
03-09-12, 11:18
Μετα απο καιρο αδρανειας....αρχισε να μου ''σηκωνεται''......





Νέο χαράτσι. Επανέρχεται ο φόρος ιδιοκατοίκησης


Στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων με την τρόικα μπαίνει και πάλι ο φόρος ιδιοκατοίκησης για όλους τους ιδιοκτήτες ακινήτων. Ενας φόρος που ίσχυε στην Ελλάδα μέχρι το 1999 και καταργήθηκε ως άδικος, επανέρχεται και σύμφωνα με πληροφορίες έχει πολλές πιθανότητες να υλοποιηθεί από το 2013 και μετά, παρά τις αντιδράσεις των φορέων της κτηματαγοράς.

Πρόκειται ουσιαστικά για την πληρωμή «ενοικίου» του ιδιοκτήτη για το ίδιο του το σπίτι, καθώς θα υπολογίζεται με βάση το λεγόμενο «τεκμαρτό ενοίκιο». Πόσο δηλαδή θα ήταν ένα υποτιθέμενο μίσθωμα που θα έπαιρνε ο ιδιοκτήτης αν δεν έμενε ο ίδιος αλλά ενοικίαζε την περιουσία του. Αγνωστο παραμένει μέχρι τώρα αν θα είναι ο φόρος που θα αντικαταστήσει το χαράτσι που πληρώνουμε μέσω της ΔΕΗ (ΕΤΗΔΕ) ή θα είναι μια ακόμη επιβάρυνση δίπλα στον ενιαίο φόρο ακινήτων που έχει ανακοινώσει η κυβέρνηση ότι θα επιβάλει από του χρόνου.:shok::shok::shok:

Εκθεση
Η πρόταση για επιβολή φόρου ιδιοκατοίκησης έγινε από την τρόικα την περασμένη άνοιξη κι αφού δημοσιοποιήθηκε η τριμηνιαία έκθεση της Κομισιόν στην οποία διαπίστωνε ότι τα φορολογικά έσοδα που εισπράττει το ελληνικό Δημόσιο από τους φόρους στα ακίνητα είναι χαμηλά, συγκριτικά με τον μέσο όρο της Ευρωζώνης. Τότε οι κοινοτικοί αξιωματούχοι έλεγαν ότι θα έλθουν στο μέλλον νέες επιβαρύνσεις για τους ιδιοκτήτες ακινήτων καθώς πρέπει να πληρωθεί φόρος για το ποσό του ενοικίου, ένα τεκμαρτό εισόδημα δηλαδή που «γλιτώνουν» εφόσον δεν είναι νοικάρηδες.

Οταν ίσχυε στο παρελθόν ο φόρος ιδιοκατοίκησης επιβάρυνε τους ιδιοκτήτες κάθε ακινήτου άνω των 200 τ.μ. (στη συνέχεια αντικαταστάθηκε με το ΕΤΑΚ).

Η Εφορία υπολόγιζε το τεκμαρτό εισόδημα πολλαπλασιάζοντας την τιμή ζώνης της περιοχής με τα τετραγωνικά του ακινήτου και των βοηθητικών χώρων (τώρα φυσικά θα ενταχθούν και οι ρυθμιζόμενοι ημιυπαίθριοι χώροι και τα τακτοποιημένα αυθαίρετα) με έναν συντελεστή παλαιότητας. Το ποσό που προέκυπτε θεωρούνταν τεκμαρτό εισόδημα και φορολογούνταν με συντελεστή 3,5%.

Στο νέο... μοντέλο του φόρου φυσικά μπορούν να γίνουν αλλαγές, όπως για παράδειγμα το ποσό να πολλαπλασιάζεται και με έναν άλλο συντελεστή, ανάλογα με την περιοχή που βρίσκεται το ακίνητο, έτσι ώστε να πληρώνουν περισσότερα όσοι μένουν σε περιοχές με υψηλές αντικειμενικές αξίες και λιγότερα οι ιδιοκτήτες σε «φτωχές» συνοικίες.

Ο τρόπος και η μορφή του φόρου, βεβαίως, θα εξαρτηθούν από τις διαπραγματεύσεις της τρόικας με το οικονομικό επιτελείο, αν και σύμφωνα με πληροφορίες προς το παρόν το θέμα δεν έχει τεθεί εν όψει του πακέτου των 11,5 δισ. ευρώ. Πιθανότατα να τεθεί ξανά όταν θα έρθει στο προσκήνιο το νέο φορολογικό νομοσχέδιο, στις αρχές του 2013.

Αντιδράσεις
Από την πλευρά τους οι ιδιοκτήτες ακινήτων δεν συζητούν καν την επιβολή ενός ακόμη φόρου στους ήδη υπάρχοντες και μιλούν για δήμευση της περιουσίας τους. Ειδικά για τον φόρο ιδιοκτησίας επισημαίνουν ότι ουσιαστικά ο ιδιοκτήτης ενός σπιτιού που το αγόρασε με δάνειο και θυσίες και που ουσιαστικά ανήκει στην τράπεζα, θα πληρώνει ενοίκιο στην περιουσία του. Αφενός δηλαδή θα πρέπει να καλύπτει τις μηνιαίες δόσεις του δανείου και αφετέρου θα επιβαρύνεται με τον φόρο ιδιοκτησίας.

ΑΝΑ ΠΕΡΙΟΧΗ
10%-45% ο λογαριασμός

Αν επιβληθεί ο φόρος ιδιοκατοίκησης εκτιμάται ότι οι ιδιοκτήτες θα φορολογηθούν με συντελεστές από 10% έως 45% για ανύπαρκτα, ουσιαστικά, εισοδήματα. Ο φόρος θα ισχύσει για όλους τους ιδιοκτήτες ανεξάρτητα αν τα ακίνητά τους προσφέρουν εισοδήματα ή όχι. Αν για παράδειγμα κάποιος πολίτης διαθέτει τρία διαμερίσματα τα οποία νοικιάζει αλλά και ο ίδιος μένει στο νοίκι θα πληρώσει φόρο ιδιοκατοίκησης σαν να έμενε ο ίδιος στην περιουσία του. Ερωτήματα που μένει να απαντηθούν είναι τι θα γίνει με τις υπόλοιπες μορφές ακίνητης ιδιοκτησίας. Πώς δηλαδή θα φορολογηθούν καταστήματα, γραφεία, αποθήκες, αλλά και η δεύτερη, εξοχική κατοικία.

Βασίλης Σ. Κανέλλης
vkanel@pegasus.gr

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=112916713

Leonidas_E39
03-09-12, 11:21
Ε τελικα ειναι ολοι τους για κλωτσιες . :ranting2::ranting2: :ranting2::ranting2:

Stamatis
03-09-12, 13:41
Νιγηρια:
Τιμες σε ευρω:

Καφες 3.18
Γαλα 2.16
Ψωμι 1.36
Νερο 0.89
Ενα λεπτο ομιλιας σε κινητο 0.13
Ενα levis 501 37.79
Ενοικιο γκαρσονιερας 334.50
Αξια ανα τετραγωνικο για αγορα ακινητου στο κεντρο: 2.076.93

Μηνιαιος μεσος μισθος: 374.75
Επιτοκιο δανειων 17%

Purchasing Power Index: 17.73
Safety Index 20.31
Health care index 27.78

S8N
03-09-12, 13:46
Ποιος τη χέζει τη Νιγηρία. Βάλε και τα στοιχεία της Ζαμούντα.

Thomelef
03-09-12, 13:46
Νιγηρια:
Τιμες σε ευρω:

Καφες 3.18
Γαλα 2.16
Ψωμι 1.36
Νερο 0.89
Ενα λεπτο ομιλιας σε κινητο 0.13
Ενα levis 501 37.79
Ενοικιο γκαρσονιερας 334.50
Αξια ανα τετραγωνικο για αγορα ακινητου στο κεντρο: 2.076.93

Μηνιαιος μεσος μισθος: 374.75
Επιτοκιο δανειων 17%

Purchasing Power Index: 17.73
Safety Index 20.31
Health care index 27.78

δεν αργούμε πολύ απ'αυτό...
και φυσικά δεν το δέχομαι αυτό το χάλι, υπο την ένοια ότι υπάρχουν και χειρότερα, οπότε να μην μιλάμε.

Z4 DCT
03-09-12, 13:49
δεν αργούμε πολύ απ'αυτό...
και φυσικά δεν το δέχομαι αυτό το χάλι, υπο την ένοια ότι υπάρχουν και χειρότερα, οπότε να μην μιλάμε.

:th_Laie_67-1:

Α ρε Θωμά, είσαι και αισιόδοξος!!!!...... Τι απέχουμε ρε παπαρα.....εκτός τα επιτοκια(λίγο) στα Αλλα είμαστε τακιμια

ntinos
03-09-12, 14:16
Νιγηρια:
Τιμες σε ευρω:

Καφες 3.18
Γαλα 2.16
Ψωμι 1.36
Νερο 0.89
Ενα λεπτο ομιλιας σε κινητο 0.13
Ενα levis 501 37.79
Ενοικιο γκαρσονιερας 334.50
Αξια ανα τετραγωνικο για αγορα ακινητου στο κεντρο: 2.076.93

Μηνιαιος μεσος μισθος: 374.75
Επιτοκιο δανειων 17%

Purchasing Power Index: 17.73
Safety Index 20.31
Health care index 27.78


Και τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΤΖΑΜΠΑ να ηταν εκει, κανεις μας δεν παει ομως

https://www.google.gr/search?hl=el&q=lagos&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&ion=1&biw=1174&bih=892&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=Kp9EUNafJuHm4QTyg4C4Ag#um=1&hl=el&tbm=isch&sa=1&q=lagos+nigeria&oq=lagos+nigeria&gs_l=img.3..0j0i24l9.4925.10718.0.11111.10.10.0.0. 0.0.520.1676.3-2j1j1.4.0...0.0...1c.FTCnlo29kjc&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=70ddbb9541548ad7&biw=1174&bih=892

(εχω παει και εχω αποψη ;-) )

Stamatis
03-09-12, 14:21
Και εδω γιατι καθεσαι;
Ιδιο πραμα ειναι...

Κωνσταντίνος
03-09-12, 21:10
βλέπεις υπάρχει και κόσμος, που ξέρει ότι όσο περισσότερο δουλέψει, τόσο περισσότερο θα πάρει.

Δυστυχώς υπάρχουν/με και κάμποσοι που δουλεύουμε μίνιμουμ 12 ώρες και πάρα πολλές μέρες 14-15 ώρες + Σάββατα + Κυριακές και δεν πληρωνόμαστε παραπάνω.
Τουλάχιστον όμως.....δουλέυουμε. Και μόνο γιαυτό, αισθανόμαστε τυχεροί.

Stamatis
04-09-12, 05:42
Τυπωνουν νεο χαρτονομισμα euro με αλλα σχεδια και νεα χαρακτηριστικα.
Μεχρι εδω οκ.
Γιατι γινεται αυτο; Για να κλειδωσουν τους παραχαρακτες εκτος.

Σκεφτεστε οτι σκεφτομαι;

Ptboul
04-09-12, 07:55
Τυπωνουν νεο χαρτονομισμα euro με αλλα σχεδια και νεα χαρακτηριστικα.
Μεχρι εδω οκ.
Γιατι γινεται αυτο; Για να κλειδωσουν τους παραχαρακτες εκτος.

Σκεφτεστε οτι σκεφτομαι;

Αυτό δείχνει ότι δεν βγαίνουμε εκτός ευρώ ή βγαίνουμε και το κάνουν για να μας θυμούνται.

(Την Ευρώπη και τον Δία θα έχουν επάνω;)

Skyline_IS
04-09-12, 07:56
Τυπωνουν νεο χαρτονομισμα euro με αλλα σχεδια και νεα χαρακτηριστικα.
Μεχρι εδω οκ.
Γιατι γινεται αυτο; Για να κλειδωσουν τους παραχαρακτες εκτος.

Σκεφτεστε οτι σκεφτομαι;

Μαλλον καποιοι θα παρουν ποδι απο το euro :original:

Thomelef
04-09-12, 08:30
εδώ που φτάσαμε, άντε και να δούμε.

Z4 DCT
04-09-12, 09:05
εδώ που φτάσαμε, άντε και να δούμε.

Στα είχα πει και δεν ακούγες...... Λεφτα σε cash Εδώ..... Μόνο σε dollars.....thumb
Ξεκινά να τρεχεις

Konstantinos E60
04-09-12, 09:16
Κάθε 10 χρόνια ρε παίδες δεν ξανατυπωναν και δραχμές?

PANOS-E60
04-09-12, 09:28
Εχει αναρτηθεί ξανά το θέμα, αλλά εδώ έχουμε και νέες πληροφορίες. thumb



Μπορεί το σύστημα πληρωμής των τελών κυκλοφορίας να αλλάζει από φέτος δραστικά και να καταργείται το γνωστό αυτοκόλλητο, αυτό όμως δεν σημαίνει και ότι η μη πληρωμή τους θα σημάνει μόνο την κήρυξη του τέλους ως ληξιπρόθεσμους και την πληρωμή προστίμων και προσαυξήσεων. Το σχέδιο που επεξεργάζεται η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων προβλέπει ότι η αστυνομία και η τροχαία θα διατηρήσουν, μέσω αξιοποίησης της υφιστάμενης τεχνολογίας (ειδικά τερματικά στα περιπολικά) τον έλεγχο των οχημάτων για τη μη καταβολή του τέλους, ενώ υπάρχουν και σκέψεις για να ενταχθεί στην αστυνόμευση των ΙΧ για τα τέλη κυκλοφορίας και η δημοτική αστυνομία. Μάλιστα, ο ένστολος που θα εντοπίζει ένα ΙΧ για το οποίο δεν έχει καταβληθεί το τέλος, υπάρχουν εισηγήσεις να επιβραβεύεται με ένα συγκεκριμένο ποσό (π.χ. 5 ευρώ).

Στο υπουργείο Οικονομικών έχει προχωρήσει σημαντικά η διαδικασία για την “αποϋλοποίηση” του συστήματος πληρωμής των τελών κυκλοφορίας καθως επίκειται η έκδοση των σχετικών υπουργικών αποφάσεων και εγκυκλίων.

Με το νέο σύστημα, που στοχεύει στο να εξοικονομήσει το δημόσιο περίπου 80 εκατ. ευρώ ετησίως, καταργείται το σήμα των τελών που ήταν υποχρεωμένοι να κολλήσουν οι οδηγοί στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου τους καθώς και η αποστολή του ειδοποιητηρίου για την πληρωμή του τέλους. Ειδοποιητήριο θα λάβουν μόνο όσοι δεν είναι πιστοποιημένοι στο taxisnet καθώς και όσοι υπέβαλαν τη φορολογική τους δήλωση χειρόγραφα. Οι υπόλοιποι θα πρέπει να εισέλθουν στο taxisnet, να εκτυπώσουν το σχετικό ειδοποιητήριο και να πληρώσουν το τέλος σε οποιαδήποτε τράπεζα ή μέσω υπηρεσιακών ιντερνετικής τραπεζικής (web banking).

Στελέχη της ΓΓΠΣ τονίζουν ότι για να πετύχει το νέο σύστημα θα πρέπει να είναι αξιόπιστο στα μάτια των φορολογούμενων αναφορικά με τις επιπτώσεις της μη πληρωμής του τέλους. “Υπάρχει ο κίνδυνος να πιστέψουν πολλοί ότι επειδή δεν υπάρχει πλέον το σήμα, τότε είναι εύκολο να μην πληρώσουν το τέλος, να κηρυχθεί ληξιπρόθεσμος και να περιμένουν την εφορία να τους κυνηγήσει μέσω των χρονοβόρων διαδικασιών για την είσπραξη των ληξιπρόθεσμων χρεών”, λέει στο capital.gr ανώτερος παράγοντας του ΥΠΟΙΚ. “Αυτό δεν θα γίνει. Το νέο σύστημα επιδιώκεται να είναι πιο αξιόπιστο και αποτελεσματικό στον εντοπισμό και την είσπραξη του τέλους σε σχέση με το υφιστάμενο”.

Ειδικότερα, με το νέο σύστημα έχει αποφασιστεί να διατηρηθεί η ποινή του διπλασιασμού του τέλους για όποιον δεν το καταβάλει εμπρόθεσμα. Επίσης, μελετάται σε συνεργασία με το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και το υπουργείο Εσωτερικών να περάσει ο έλεγχος της πληρωμής του τέλους στα αστυνομικά όργανα και τη δημοτική αστυνομία. Πώς θα γίνει αυτό δεδομένου ότι δεν θα υπάρχει σήμα; Θα αξιοποιηθεί η τεχνολογία που έχουν ήδη τα περιπολικά της αστυνομίας και η οποία μέσω ειδικής συσκευής δίνει πληροφορίες για το ελεγχόμενο όχημα (π.χ. αν είναι κλεμμένο). Το σύστημα θα εμπλουτισθεί και με τα στοιχεία πληρωμής των τελών κυκλοφορίας. Έτσι οι αστυνομικοί που θα εντοπίζουν ένα όχημα (σταθμευμένο ή κινούμενο) για το οποίο δεν έχει καταβληθεί το τέλος κυκλοφορίας θα αφαιρούν αμέσως τις πινακίδες κυκλοφορίας και εφόσον εντοπίζεται και ο οδηγός θα αφαιρείται και η άδεια κυκλοφορίας. Μελετάται να δοθούν αντίστοιχες συσκευές και στους ένστολους της δημοτικής αστυνομίας για να διενεργούν ελέγχους.

Πηγή:www.capital.gr

Stamatis
04-09-12, 10:00
Εδω περνάνε δίπλα τους αυτοκίνητα με πλαστές πινακίδες και δεν "ιδρώνουν", τα σήματα θα κοιτάνε αν είναι πληρωμένα?
Η μισή Κηφισιά παρκάρει στην Κυριαζή με πινακίδα κουκουρούκου και η περίπολος σφυρίζει αδιάφορα, έλεος πιά.

ntinos
04-09-12, 10:23
Αμα δεν εχουν το "κινητρο" του 5ευρο, στα βόλια τους...

Stamatis
04-09-12, 10:43
Μερικά πράγματα δεν τα καταλαβαίνω.
Η ο νόμος είναι φτιαγμένος για να μην εφαρμόζεται είτε η εφαρμογή του είναι αδύνατη.

Αν ξεκινήσει κάποιος απο το Κεφαλάρι και κατέβει μέχρι την Ομόνοια στο δρόμο, θα δει τουλάχιστον 200 παραβάσεις.
Σκαμένος δρόμος χωρίς σήμανση, αυτοκίνητα που ρυπαίνουν, μηχανάκια χωρίς κράνος, οδηγούς δίχως ζώνες, γριές που περνάνε κομάντο την Κηφισίας απέναντι, ταξιτζήδες να τσιμπάνε το διπλοτάριφο με φρενάρισμα θανάτου, πακιστανούς στα φανάρια, αυτοκίνητα στο δακτύλιο, παρκαρισμένα με αλαρμ μπροστά απο τη βουλή, παπιά κασκαντέρ να περνάνε κόκκινα.
Αφήνω στην άκρη τα διάφορα που βλέπεις στα πεζοδρόμια, σπίτια να πετάνε τα μπάζα σε κάδους απο το μπαλκόνι, κλεισμένες βεράντες με ξυλοκατασκευές, πινακίδες με διαφημίσεις στα πεζοδρόμια, παρκαρισμένες μηχανές κτλ.

ΕΝΑΣ, ΕΝΑΣ μόνο αστυνομικός, δεν μπορεί να ξυπνήσει ένα πρωι και να πει:
Σήμερα στην περιπολία μου, θα τα γ@μήσω όλα.
Θα κόψω 200 κλήσεις.
Θα κόψω κώλους.

Τι τους αποτρέπει απο αυτό?¨

Πραγματικά δηλαδή αναρωτιέμαι...

Leonidas_E39
04-09-12, 10:48
Ειναι απλό Προεδρε η νοοτροπια του ελληνάρα τους αποτρεπει και ποια ειναι αυτή ? ''Δεν Γ@μιετε για 800 ευρω θα χαλάσω την ζαχαρένια μου πρωι πρωι εγώ θα σώσω το μπ@@ρδέλο'' :thumbsdown::thumbsdown: :thumbsdown:

hades7
04-09-12, 10:48
δικε μου ξερεις τι γινεται οταν σε μια δημοσια υπηρεσια ενας φιλοτιμος δουλευει? τρωει φατουρο απο τους υπολοιπους, μαλλον ο τσοσμπα δεν θελει να δει τον σβερκο του κοκκινο

ntinos
04-09-12, 10:50
Μερικά πράγματα δεν τα καταλαβαίνω.
Η ο νόμος είναι φτιαγμένος για να μην εφαρμόζεται είτε η εφαρμογή του είναι αδύνατη.

Αν ξεκινήσει κάποιος απο το Κεφαλάρι και κατέβει μέχρι την Ομόνοια στο δρόμο, θα δει τουλάχιστον 200 παραβάσεις.
Σκαμένος δρόμος χωρίς σήμανση, αυτοκίνητα που ρυπαίνουν, μηχανάκια χωρίς κράνος, οδηγούς δίχως ζώνες, γριές που περνάνε κομάντο την Κηφισίας απέναντι, ταξιτζήδες να τσιμπάνε το διπλοτάριφο με φρενάρισμα θανάτου, πακιστανούς στα φανάρια, αυτοκίνητα στο δακτύλιο, παρκαρισμένα με αλαρμ μπροστά απο τη βουλή, παπιά κασκαντέρ να περνάνε κόκκινα.
Αφήνω στην άκρη τα διάφορα που βλέπεις στα πεζοδρόμια, σπίτια να πετάνε τα μπάζα σε κάδους απο το μπαλκόνι, κλεισμένες βεράντες με ξυλοκατασκευές, πινακίδες με διαφημίσεις στα πεζοδρόμια, παρκαρισμένες μηχανές κτλ.

ΕΝΑΣ, ΕΝΑΣ μόνο αστυνομικός, δεν μπορεί να ξυπνήσει ένα πρωι και να πει:
Σήμερα στην περιπολία μου, θα τα γ@μήσω όλα.
Θα κόψω 200 κλήσεις.
Θα κόψω κώλους.

Τι τους αποτρέπει απο αυτό?¨

Πραγματικά δηλαδή αναρωτιέμαι...

Το "καλα, Μ@ΛΑΚΑΣ εισαι???" που θα του πει ο ανωτερος, σε συνδιασμο με το ωχ αδελφε.... "τι δουλεια εχω εγω με ολα αυτα"....

Φανταζομαι οτι θα υπαρχουν και εξαιρεσεις (που απλα επιβεβαιωνουν τον κανονα

Ιδιωτικοπιηση της αστυνομιας ??/ Ωρε λες ?

Samaro
04-09-12, 10:50
......
....................................
Σκαμένος δρόμος χωρίς σήμανση, αυτοκίνητα που ρυπαίνουν, μηχανάκια χωρίς κράνος, οδηγούς δίχως ζώνες, γριές που περνάνε κομάντο την Κηφισίας απέναντι, ταξιτζήδες να τσιμπάνε το διπλοτάριφο με φρενάρισμα θανάτου, πακιστανούς στα φανάρια, αυτοκίνητα στο δακτύλιο, παρκαρισμένα με αλαρμ μπροστά απο τη βουλή, παπιά κασκαντέρ να περνάνε κόκκινα.
Αφήνω στην άκρη τα διάφορα που βλέπεις στα πεζοδρόμια, σπίτια να πετάνε τα μπάζα σε κάδους απο το μπαλκόνι, κλεισμένες βεράντες με ξυλοκατασκευές, πινακίδες με διαφημίσεις στα πεζοδρόμια, παρκαρισμένες μηχανές κτλ.
.................................................. ...

Η ακριβής περιγραφή της χώρας μας !

PANOS-E60
04-09-12, 10:52
δεν έχουν σχετικές διαταγές, χωρίς διαταγές δεν παίρνουν πρωτοβουλίες.
Αν βγούν γιά να γράψουν κράνος, γράφουν κράνος, ούτε ζώνη, ούτε κινητό, ούτε καν κόκκινο ! Μήπως δεν διοικείται γραφειοκρατικά η ΕΛΑΣ ...?

btw, η επιχείρηση "ξένιος ζεύς" στο κέντρο, έχει αποτελέσματα ! Την Κυριακή έκανα την καθιερωμένη μου βόλτα (την πρώτη μετά τις αυγουστιάτικες διακοπες) περί την Πατησίων και είδα άλλα κόλπα. Συνταξιούχους με ρεμπούπλικες και κομπολόγια σε καφενεία επί της Πλ. Κολιάτσου και μαμάδες που μιλούσαν ελληνικά να κουνάνε πιτσιρίκια σε κούνιες στην Πλ. Αμερικής. Πάνε τουλάχιστον 5 χρόνια από την τελευταία φορά που το είδα αυτό. :original:

ntinos
04-09-12, 10:53
πω ρε φιλε, ολοι τα ιδια λεμε....

ntinos
04-09-12, 10:55
δεν έχουν σχετικές διαταγές, χωρίς διαταγές δεν παίρνουν πρωτοβουλίες.
Αν βγούν γιά να γράψουν κράνος, γράφουν κράνος, ούτε ζώνη, ούτε κινητό, ούτε καν κόκκινο ! Μήπως δεν διοικείται γραφειοκρατικά η ΕΛΑΣ ...?

btw, η επιχείρηση "ξένιος ζεύς" στο κέντρο, έχει αποτελέσματα ! Την Κυριακή έκανα την καθιερωμένη μου βόλτα (την πρώτη μετά τις αυγουστιάτικες διακοπες) περί την Πατησίων και είδα άλλα κόλπα. Συνταξιούχους με ρεμπούπλικες και κομπολόγια σε καφενεία επί της Πλ. Κολιάτσου και μαμάδες που μιλούσαν ελληνικά να κουνάνε πιτσιρίκια σε κούνιες στην Πλ. Αμερικής. Πάνε τουλάχιστον 5 χρόνια από την τελευταία φορά που το είδα αυτό. :original:

:warriorsmiley:

του στοιβαγμενους μεταναστες στο στρατοπεδο της Κορινθου δεν τους ειδες μαλλον...

σορρυ...

Samaro
04-09-12, 10:55
πω ρε φιλε, ολοι τα ιδια λεμε....
Γενικά......... συμφωνούμε αν εξαιρέσεις τα ............ποδοσφαιρικά !!! :original:

Nikos
04-09-12, 10:55
Την ιδια απορια εχω και γω εδω και χρονια Σταμ, απλα πιστευω οτι δεν ασχολειται κανεις καθοτι γνωριζει οτι οι μισες απο αυτες τις κλησεις θα σβηστουν, οι αλλες μισες θα χαριστουν κλπ κλπ.....Ασε δε που οι περισσοτεροι αστυνομικοι βρισκονται γνωστοι, συγχωριανοι, συμπολεμιστες, συναδελφοι και αλλα πολλα "συν" με τους παραβατες, οποτε η φαση που ξεκιναει "σταματα να τον ξεσκισω τον πο@στη"...εξελισεται σε "ελα ρε σειρουλα, που εισαι τοσα χρονια? παμε για κανα φραπογαλο να θυμηθουμε τα γερμανικα που βαραγαμε στο Λυκαβητο". Κοινως, γιατι ν'ασχολεισαι για κατι ανουσιο και ανωφελο. Σε βαθος χρονου ακομα και οι πιο ευσυνειδητοι τα εγραψαν στα παπαρια τους.

PANOS-E60
04-09-12, 10:58
:warriorsmiley:

του στοιβαγμενους μεταναστες στο στρατοπεδο της Κορινθου δεν τους ειδες μαλλον...

σορρυ...

κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις Ντινο και ομελέτα χωρίς σπασμένα αυγά δεν γίνεται. Φαντάζομαι συμφωνείς. :original:

Z4 DCT
04-09-12, 10:58
Το "καλα, Μ@ΛΑΚΑΣ εισαι???" που θα του πει ο ανωτερος, σε συνδιασμο με το ωχ αδελφε.... "τι δουλεια εχω εγω με ολα αυτα"....

Φανταζομαι οτι θα υπαρχουν και εξαιρεσεις (που απλα επιβεβαιωνουν τον κανονα

Ιδιωτικοποίηση της αστυνομίας ??/ Ωρε λες ?

Οχι......αλλα αστυνομία αμερικάνικου τυπου.....χρηματοδοτούμενη απο τον καθε δημο....με κανονες ιδιωτικού τομεα.....Μπονους και απολαβές ανάλογα με την απόδοση....
Ο καθε δημος θα καίγεται για ''καθαρή'' πολη και το όργανο θα θελει να βγαζει περισσότερα λεφτά......


Γιατι τωρα και δουλεύουν (καποιοι παρα πολυ).....και λεφτά δεν βγαζουν ....για μενα ειναι απο τους περισσότερο αδικημένους δημοσίους υπάλληλους

hades7
04-09-12, 10:59
Γενικά......... συμφωνούμε αν εξαιρέσεις τα ............ποδοσφαιρικά !!! :original:

για να καταλαβω κατι βρε αντωνη για να διαφωνισουμε πρεπει να ειμαστε παραπανω απο ενας εσενα σε χουμε χασει απο τα αθλητικα.... να διαφωνισω μονος μου με τον εαυτο μου?

ntinos
04-09-12, 11:01
κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις Ντινο και ομελέτα χωρίς σπασμένα αυγά δεν γίνεται. Φαντάζομαι συμφωνείς. :original:

Συμφωνω ως προς τα ρητα thumb

Leonidas_E39
04-09-12, 11:02
δικε μου ξερεις τι γινεται οταν σε μια δημοσια υπηρεσια ενας φιλοτιμος δουλευει? τρωει φατουρο απο τους υπολοιπους, μαλλον ο τσοσμπα δεν θελει να δει τον σβερκο του κοκκινο

Αρη συμφωνώ μαζι σου αλλα η αποψη μου ειναι οτι αμα ο κάθε Αστυνομικος δεν μπορει να κάνει την δουλεια του να πάει στο σπιτι του , αλλα αυτα τα αποτελέσματα ειναι απόρρεια των συνδικαλιστών που εχουν δωσει δικαιώματα περαν του λογικού ιδιως για τα σώματα ασφαλείας.

Nikos
04-09-12, 11:05
κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις Ντινο και ομελέτα χωρίς σπασμένα αυγά δεν γίνεται. Φαντάζομαι συμφωνείς. :original:

Εγω θελω την πολη μου ετσι οπως τη γνωρισα και ετσι οπως μεγαλωσα με ασφαλεια.
Απο εκει και περα οποιος το σεβεται αυτο ειναι καλοδεχουμενος, οποιος οχι, δε μ'ενδιαφερει αν στοιβαζεται σε στρατοπεδο η αν τον εχουν φουνταρει με τσιμεντοπεδιλα στο Σουνιο.

Samaro
04-09-12, 11:06
για να καταλαβω κατι βρε αντωνη για να διαφωνισουμε πρεπει να ειμαστε παραπανω απο ενας εσενα σε χουμε χασει απο τα αθλητικα.... να διαφωνισω μονος μου με τον εαυτο μου?
Δεν έχει νόημα ρε φίλε ο αντίλογος, σε ένα φτιαχτό πρωτάθλημα !

Στην Ελλάδα δεν το κερδίζεις ,το αγοράζεις ! :original:

katsaraios
04-09-12, 11:08
Αν κανουν σοβαρα την δουλεια τους θα αδειασουν οι δρομοι και θα γεμισουν τα φορουμ απο τα ξεσκισμενα διπλωματα...

bill_m3
04-09-12, 11:09
Οχι......αλλα αστυνομία αμερικάνικου τυπου.....χρηματοδοτούμενη απο τον καθε δημο....με κανονες ιδιωτικού τομεα.....Μπονους και απολαβές ανάλογα με την απόδοση....
Ο καθε δημος θα καίγεται για ''καθαρή'' πολη και το όργανο θα θελει να βγαζει περισσότερα λεφτά......


Γιατι τωρα και δουλεύουν (καποιοι παρα πολυ).....και λεφτά δεν βγαζουν ....για μενα ειναι απο τους περισσότερο αδικημένους δημοσίους υπάλληλους

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Ποιους δήμους βρε Γιάννη ??????????
Τους δικούς μας που δεν ξέρουν που χρωστάνε αλλά όλοι οι δήμαρχοι έκαναν -κάνουν περιουσίες ?????????

PANOS-E60
04-09-12, 11:15
Εγω θελω την πολη μου ετσι οπως τη γνωρισα και ετσι οπως μεγαλωσα με ασφαλεια.
Απο εκει και περα οποιος το σεβεται αυτο ειναι καλοδεχουμενος, οποιος οχι, δε μ'ενδιαφερει αν στοιβαζεται σε στρατοπεδο η αν τον εχουν φουνταρει με τσιμεντοπεδιλα στο Σουνιο.

σωστό Νίκο. Αυτός ο παράλογος διάλογος με όλους εκείνους που θέλουν τα σκουπίδια στην πόρτα του γέιτονα αλλά όχι στη δική τους, αποτυπώνει ξεκάθαρα την ποιότητα πνεύματος αυτού του λαού. Είναι οι απόγονοι εκείνων που ζήταγαν από την κυβέρνηση Ε. Βενιζέλου να πετάξει στη θάλασσα τους μικρασιάτες συνέλληνες το '22 (επίκαιρο αυτό). Είναι τρανή απόδειξη ότι δεν υπάρχουμε σαν λαός, υπάρχουμε μόνο σαν άτομα.

Είμαστε ξεφτίλες αφού δεν μπορούμε να συνεννοήθούμε σαν μικρές κοινότητες πολιτών (που υποτίθεται ότι είμαστε) γιά τι τι θέλουμε να γίνει με τους λαθρομετανάστες και με τα σκουπίδια μας. Μετά μιλάμε με ευκολία γιά κρατικό αυταρχισμό ... Κάποιος πρέπει να κυβερνάει τούτο τον τόπο λέω εγώ και εφόσον είμαστε ανίκανοι να ομονοήσουμε, ας κυβερνάει κάποιος με πυγμή. thumb

hades7
04-09-12, 11:15
για μενα ολα ξεκινανε απο την διοικηση οταν ο καινουργιος τροχονομος ας πουμε τον πρωτο χρονο στην δουλεια του τον εχουν καλεσει μονο πριν τα χριστουγεννα και το πασχα για να πληρωθουν τα δωρα και του εχουν ζητησει να γεμισει μπλοκ ετσι εχει μαθει οτι δουλευει το συστημα αυτο σου λεει πρεπει να κανω.Αν ομως ο διοικητης του του πει ελα εδω δουλεψες 8 ωρες εισαι μεσα στην Αθηνα και δεν βεβαιωσες καμια παραβαση κατι δεν κανεις σωστα θα το δουλευε διαφορετικα.Ακομα ακομα να γνωριζε οτι κανενας δεν θα μπορουσε να σβησει την κληση που βεβαιωνε ΚΑΝΕΝΑΣ ομως ,τι να λεμε κι αλλα πολλα αλλα δεν εχω διαθεση να γραψω

ntinos
04-09-12, 11:19
Εγω θελω την πολη μου ετσι οπως τη γνωρισα και ετσι οπως μεγαλωσα με ασφαλεια.
Απο εκει και περα οποιος το σεβεται αυτο ειναι καλοδεχουμενος, οποιος οχι, δε μ'ενδιαφερει αν στοιβαζεται σε στρατοπεδο η αν τον εχουν φουνταρει με τσιμεντοπεδιλα στο Σουνιο.

Μα ποιος πρωτα απο ολους δεν σεβεται την πολη σου Νικο ?
(δανεικα απο το ποστ του Σταματη νωριτερα)

_ σκαμένους δρόμους χωρίς σήμανση,
_ αυτοκίνητα που ρυπαίνουν,
_ μηχανάκια χωρίς κράνος,
_ οδηγούς δίχως ζώνες,
_ γριές που περνάνε κομάντο την Κηφισίας απέναντι,
_ ταξιτζήδες να τσιμπάνε το διπλοτάριφο με φρενάρισμα θανάτου,
_ αυτοκίνητα στο δακτύλιο, παρκαρισμένα με αλαρμ μπροστά απο τη βουλή,
_ παπιά κασκαντέρ να περνάνε κόκκινα.
_ τα διάφορα που βλέπεις στα πεζοδρόμια,
_ σπίτια να πετάνε τα μπάζα σε κάδους απο το μπαλκόνι,
_ κλεισμένες βεράντες με ξυλοκατασκευές,
_ πινακίδες με διαφημίσεις στα πεζοδρόμια, παρκαρισμένες μηχανές κτλ.

Τα παραπανω ζητας να σεβαστουν ?

Ποσοι απο τους υπευθυνους για τα παραπανω τους εχουν φουνταρει με τσιμεντοπεδιλα στο Σουνιο ?

Ptboul
04-09-12, 11:24
Μα ποιος πρωτα απο ολους δεν σεβεται την πολη σου Νικο ?

_Τα παραπανω ζητας να σεβαστουν ?

Ποσοι απο τους υπευθυνους για τα παραπανω τους εχουν φουνταρει με τσιμεντοπεδιλα στο Σουνιο ?

Έτσι είναι, αν σκάγανε σε άλλη χώρα δεν θα κουνιόταν φύλλο. Εδώ ένα χανίο βρίσκουν και αφομοιώνονται ανάλογα.

hades7
04-09-12, 11:31
Δεν έχει νόημα ρε φίλε ο αντίλογος, σε ένα φτιαχτό πρωτάθλημα !

Στην Ελλάδα δεν το κερδίζεις ,το αγοράζεις ! :original:

ναι αντωνη γενικα με βρισκεις συμφωνο βεβαια αυτο δεν συμβαινει παντα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις οταν το παιρνε ο παναθηναικος ας πουμε :original:

τεσπα στην καρδια μας εισαστε αιωνιοι πρωταθλητες :hystericalbs1: αντε τωρα γκελ μπουρντα στο θρεντ γιατι χασαμε και τον κοκκαλινο και δεν ξερω ποιον να πειραξω

ntinos
04-09-12, 11:31
Έτσι είναι, αν σκάγανε σε άλλη χώρα δεν θα κουνιόταν φύλλο. Εδώ ένα χανίο βρίσκουν και αφομοιώνονται ανάλογα.

Αλλα λογια να αγαπιωμαστε...

Βρε Πανο, ποιος απο τους υπευθυνους του χανίου που λες ειναι ομως φουνταρισμενος στην θαλασσα ?

Την παροιμια με την καμηλα και την καμουρα την ξερεις φανταζομαι...

Ptboul
04-09-12, 11:37
Εγώ ασχολούμαι με camel toe, όχι με καμπούρες.

ntinos
04-09-12, 11:41
Εγώ ασχολούμαι με camel toe, όχι με καμπούρες.

Καλο μεν, αλλα ....

Nikos
04-09-12, 11:43
Μα ποιος πρωτα απο ολους δεν σεβεται την πολη σου Νικο ?
(δανεικα απο το ποστ του Σταματη νωριτερα)

_ σκαμένους δρόμους χωρίς σήμανση,
_ αυτοκίνητα που ρυπαίνουν,
_ μηχανάκια χωρίς κράνος,
_ οδηγούς δίχως ζώνες,
_ γριές που περνάνε κομάντο την Κηφισίας απέναντι,
_ ταξιτζήδες να τσιμπάνε το διπλοτάριφο με φρενάρισμα θανάτου,
_ αυτοκίνητα στο δακτύλιο, παρκαρισμένα με αλαρμ μπροστά απο τη βουλή,
_ παπιά κασκαντέρ να περνάνε κόκκινα.
_ τα διάφορα που βλέπεις στα πεζοδρόμια,
_ σπίτια να πετάνε τα μπάζα σε κάδους απο το μπαλκόνι,
_ κλεισμένες βεράντες με ξυλοκατασκευές,
_ πινακίδες με διαφημίσεις στα πεζοδρόμια, παρκαρισμένες μηχανές κτλ.

Τα παραπανω ζητας να σεβαστουν ?

Ποσοι απο τους υπευθυνους για τα παραπανω τους εχουν φουνταρει με τσιμεντοπεδιλα στο Σουνιο ?

Με πολλα απ αυτα μαθαμε να ζουμε Ντινο χωρις ν'αποτελουν σημαντικο κινδυνο για τη ζωη μας και την ασφαλεια μας.
Τις λακκουβες τις αποφευγω απο μικρος, αυτος που δε φοραει κρανος θα σπασει το δικο του το κεφαλι οχι το δικο μου....αυτο που δε μπορω ν'αποφυγω ομως ειναι τον αλβανο με το καλασνικοφ και τον πακιστανο βιαστη η τον αφγανο δολοφονο για 120 ευρω.......αυτον θελω να δω με τσιμεντοπεδιλα αν δε σεβεται τη χωρα που τον φιλοξενει.
Οσο για τους δικους μας εγκληματιες το εχουμε αναλυσει και συζητησει πολλες φορες.

Stamatis
04-09-12, 11:45
:warriorsmiley:

του στοιβαγμενους μεταναστες στο στρατοπεδο της Κορινθου δεν τους ειδες μαλλον...

σορρυ...

Δεν τους είδα και δεν με ενδιαφέρει να τους δώ.
Αν θέλω να δω ΖΩΑ πάω στο Αττικό πάρκο.

Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι αυτά τα παράσιτα είναι μετανάστες.

Μεταναστεύσαμε και εμείς, πήγαμε σε ξένες χώρες, προκόψαμε, σεβαστήκαμε τους νόμους και γυρίσαμε πίσω σοφότεροι και εξελιγμένοι.

Αυτό το πράμα με το σκατοβολιό που μαζεύτηκε πρώτα με τις "ενωτικές κινήσεις" του Αντωνάκη και μετά με την ανυπαρξία ελέγχου όλων των υπολοίπων δεν το έχω ξαναδεί πουθενά.

Ας πάνε να περάσουν τα σύνορα του Τέξας, ή ας κάνουν πως μπουκάρουν απο κανα φράχτη στην Γαλλία, να το κουβεντιάσουμε ξανά το θέμα των δικαιωμάτων τους.

Οσοι έχουν δικαιώματα έχουν και υποχρεώσεις.
Και μέχρι τώρα, μας γ$μήσανε τις γιαγιάδες, μας κλέψανε τους παπουδες, μας μολύνανε με τις κωλοαρώστιες τους - γιατί είναι πιθηκοι και δεν δέχονται να εμβολιαστούν- και θρέφουμε στον κόρφο μας φίδια κολοβά που ενώ μας γλύφουν το χεράκι, κάθε τέλος της βδομάδας πάνε και προσεύχονται στον θεό τους να πάρουν δύναμη να σκοτώσουν τους αλλόθρησκους.

Προσωπικά χέστηκα για το θρησκευτικό θέμα, δεν είμαι και φανατικός με τα κόλπα αυτά, αλλά όταν προσκυνάς μια ιδέα που σου λέει, ότι πρέπει να αφανίσεις όσους ειναι διαφορετικοί απο εσένα, ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ μεγάλε.
Εχω μεγάλο θέμα και στην δική μου ηθική, πρέπει να σε "χαλάσω" πριν με "χαλάσεις".

Εχουν έρθει σε αυτό το μαντρί κουμάσια και κουμάσια.
Κλέψανε, σκοτώσανε, μαγαρίσανε.
ΓΡΙΕΣ 80 ετών και παιδάκια ΜΟΝΟ αυτές οι κωλόφαρες ακουμπήσανε.

Τι λέει ο νόμος σου αδερφε?
Εκλέψες? σου κόβω το χέρι.
Τι λέει ο δικός μου?
Σε βάζω φυλακή....

Να πως ξεκινάει η ασυδοσία και πως πέφτουν οι αναστολές.

Είναι ΥΠΕΡ της μετανάστευσης, του ασύλου και της νόμιμης ένταξης.
Είμαι ΚΑΤΑ της παράνομης εισόδου, της άρνησης ένταξης και της ανυπακοής στους νόμους.

Εκτονώθηκα.

Ptboul
04-09-12, 11:45
Αλλα λογια να αγαπιωμαστε...

Βρε Πανο, ποιος απο τους υπευθυνους του χανίου που λες ειναι ομως φουνταρισμενος στην θαλασσα ?



Καλο μεν, αλλα ....

Τα ίδια λέμε Ντινάκο, δεν διαφωνώ ούτε για τους ημεδαπούς.

ntinos
04-09-12, 11:51
....

Είναι ΥΠΕΡ της μετανάστευσης, του ασύλου και της νόμιμης ένταξης.
Είμαι ΚΑΤΑ της παράνομης εισόδου, της άρνησης ένταξης και της ανυπακοής στους νόμους.

....


Δεν νομιζω να διαφωνει καποιος σε αυτο...

Stamatis
04-09-12, 11:55
Δεν νομιζω να διαφωνει καποιος σε αυτο...

Μα δεν διαφώνησα μαζί σου.

σκέφτηκα μεγαλόφωνα

spar@
04-09-12, 12:33
Δεν τους είδα και δεν με ενδιαφέρει να τους δώ.
Αν θέλω να δω ΖΩΑ πάω στο Αττικό πάρκο.

Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι αυτά τα παράσιτα είναι μετανάστες.

Μεταναστεύσαμε και εμείς, πήγαμε σε ξένες χώρες, προκόψαμε, σεβαστήκαμε τους νόμους και γυρίσαμε πίσω σοφότεροι και εξελιγμένοι.

Αυτό το πράμα με το σκατοβολιό που μαζεύτηκε πρώτα με τις "ενωτικές κινήσεις" του Αντωνάκη και μετά με την ανυπαρξία ελέγχου όλων των υπολοίπων δεν το έχω ξαναδεί πουθενά.

Ας πάνε να περάσουν τα σύνορα του Τέξας, ή ας κάνουν πως μπουκάρουν απο κανα φράχτη στην Γαλλία, να το κουβεντιάσουμε ξανά το θέμα των δικαιωμάτων τους.

Οσοι έχουν δικαιώματα έχουν και υποχρεώσεις.
Και μέχρι τώρα, μας γ$μήσανε τις γιαγιάδες, μας κλέψανε τους παπουδες, μας μολύνανε με τις κωλοαρώστιες τους - γιατί είναι πιθηκοι και δεν δέχονται να εμβολιαστούν- και θρέφουμε στον κόρφο μας φίδια κολοβά που ενώ μας γλύφουν το χεράκι, κάθε τέλος της βδομάδας πάνε και προσεύχονται στον θεό τους να πάρουν δύναμη να σκοτώσουν τους αλλόθρησκους.

Προσωπικά χέστηκα για το θρησκευτικό θέμα, δεν είμαι και φανατικός με τα κόλπα αυτά, αλλά όταν προσκυνάς μια ιδέα που σου λέει, ότι πρέπει να αφανίσεις όσους ειναι διαφορετικοί απο εσένα, ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ μεγάλε.
Εχω μεγάλο θέμα και στην δική μου ηθική, πρέπει να σε "χαλάσω" πριν με "χαλάσεις".

Εχουν έρθει σε αυτό το μαντρί κουμάσια και κουμάσια.
Κλέψανε, σκοτώσανε, μαγαρίσανε.
ΓΡΙΕΣ 80 ετών και παιδάκια ΜΟΝΟ αυτές οι κωλόφαρες ακουμπήσανε.

Τι λέει ο νόμος σου αδερφε?
Εκλέψες? σου κόβω το χέρι.
Τι λέει ο δικός μου?
Σε βάζω φυλακή....

Να πως ξεκινάει η ασυδοσία και πως πέφτουν οι αναστολές.

Είναι ΥΠΕΡ της μετανάστευσης, του ασύλου και της νόμιμης ένταξης.
Είμαι ΚΑΤΑ της παράνομης εισόδου, της άρνησης ένταξης και της ανυπακοής στους νόμους.

Εκτονώθηκα.

Για τους μαγκες ομως τους δικους μας, τους "ανοιχτομυαλους", "φιλευλευθερους" υπερ της νομιμοποιησης των ανθρωπινων δικαιωματων κλπ τιποτα ε???
αν ερθει να με κλεψει ενας "παρανομος" και του σπασω τα δοντια, θα ερθουν μετα οι συλλογοι "Σωσε τον παρανομο μεταναστη", "αντιρατσιστες", "αντιναζιστες" , "Συριζα","ΚΚΕ" κλπ και θα με μηνυσουν....
αν μου σπασει τα δοντια για να μου παρει το πακετο με τα τσιγαρα, ολοι αυτοι θα το δουν λογικο...
ο "Αντωνακης" που τους εβαλε μεσα τωρα θελει να τους βγαλει....
ποσα τσεπωσαν τα χρονια που εμπαιναν με διαφορες συνθηκες που υπεγραψαν τπτ ε?
το ποσα τσεπωνουν ακομα και σημερα διαφορα στελεχη (στρατου-αστυνομιας) για να κανουν τα στραβα ματια τπτ ε???
τα συνορα που ειναι ξεφραγο αμπελι τπτ ε?
Ναρκες στα συνορα απαπα... εκει παιζουν μικρα παιδια... Αληθεια παιζουν τα παιδια σας τοπι στα συνορα??

Δεν ξανακλεγομαι για τιποτα, ολα ειναι καλα... ευχομαι σε λιγο καιρο να καουμε ολοι μαζι στην κολαση μνημονιακοι αντιμνημονιακοι....
Νεοδημοκρατες- Πασοκτζηδες κλπ
Εδω μετα τις εκλογες και συζηταμε τα ιδια, πολλοι ψηφισατε Νδ για να μην χρεοκοπησουμε, ΤΗΝ ΓΛΙΤΩΣΑΜΕ και ακομα κλαμμα...
τι περιμενατε? να αντλησει πετρελαια ο Σαμαρας???

Konstantinos E60
04-09-12, 12:34
Οχι......αλλα αστυνομία αμερικάνικου τυπου.....χρηματοδοτούμενη απο τον καθε δημο....με κανονες ιδιωτικού τομεα.....Μπονους και απολαβές ανάλογα με την απόδοση....
Ο καθε δημος θα καίγεται για ''καθαρή'' πολη και το όργανο θα θελει να βγαζει περισσότερα λεφτά......


Γιατι τωρα και δουλεύουν (καποιοι παρα πολυ).....και λεφτά δεν βγαζουν ....για μενα ειναι απο τους περισσότερο αδικημένους δημοσίους υπάλληλους

Θα τους "φανε" ρε Γιαννο και αυτούς !! Μισθοφόρους ΟΥΚάδες να βάλουν στην αστυνόμευση θα βρούνε τρόπο κατι δημοσιογραφάκια της κακιά ωρας να τους "φανε" !! Η "κοινωνική κατακραυγή" βλέπεις και ο τρόπος που παρουσιάζεται είναι πολύ ισχυρή και πολύ ποιο βρωμικη απο οποιοδηποτε σωμα ασφαλείας.
Ασε που πλεον ασκούν και εξουσία !!!

Thomelef
04-09-12, 15:55
Βασικα οσο καξομαι και το καλοσκεφτομαι, η χωρα βρισκεται ηδη σε σταση πληρωμων, στην κυριολεξια.
Βλεπω το αργοτερο μεχρι απριλη μαη, πολυ γερο μπουμ με ολοκληρωτικη την παυση.
Δν βγαινουν ουτε στον υπνο τους με το πιο παραδεισενιο ονειρο, ενω ταυτοχρονα περα βρεχει.
Αντε και να δουμε. Αντε και να δουμε.

Lambros46
04-09-12, 16:27
Είναι του 2010 και έπεσα κατά τυχη πάνω του

"Μέσα από την κίνηση παρακολουθούσα έναν δυστυχή τριαντάρη που προσπαθούσε να αλλάξει λάστιχο με τη βοήθεια της συντρόφου του. Είχε ένα ύφος σαν να έπρεπε να συναρμολογήσει το αμάξι από την αρχή. Είχε σηκώσει με τον γρύλο το αυτοκίνητο στον αέρα (δεν ξέρω πόση ώρα του είχε πάρει αλλά πάντως ήταν ήδη ξαναμμένος και κάθιδρος) και έδινε μάχη να ξεσφίξει τα μπουλόνια ενώ εκείνη του σκούπιζε το μέτωπο. Γύρναγε τον σταυρό, γύρναγε και η ρόδα-έβαλε το κορίτσι να κρατά κόντρα με το πόδι, φεύγει η ρόδα και της πιάνει το πόδι. Άφησαν το λάστιχο και κάθισαν στο πεζοδρόμιο να κοιτάξουν το τραύμα και μετά έπιασαν και οι δύο το κεφάλι τους με απόγνωση. Φαντάζομαι ότι ήταν η στιγμή να ζητήσουν οδική βοήθεια. Ήταν καλοσχηματισμένα και γυμνασμένα παιδιά, απλώς δεν ήξεραν αυτό που κάποτε ήξεραν όλοι οι οδηγοί. Ότι τα μπουλόνια ξεβιδώνονται μόνο όταν ο τροχός ακουμπά τη γη.

Έχω δει πολλές φορές παρόμοια περιστατικά, στον δρόμο ή αλλού. Δουλειές των χεριών, αυτονόητες στο παρελθόν για τον καθένα, σήμερα για τους περισσότερους μοιάζουν Ηράκλειος άθλος. Οι Έλληνες έπαψαν να είναι χειρώνακτες και νομίζω ότι και αυτό είναι ένα σύμπτωμα της ευμάρειας των τελευταίων δεκαετιών. Η μυϊκή τους μάζα αυξάνεται μόνο στα γυμναστήρια και όχι σε φυσικές δραστηριότητες.

Οι γενιές της ανέχειας και οι επόμενες γέμιζαν τα μπράτσα τους με καθημερινές δουλειές. Θεωρούσαν πολύ φυσικό όταν χαλούσε η βρύση να την αλλάζουν μόνοι τους, όταν καιγόταν ο διακόπτης να τον αντικαθιστούν, όταν έσταζε το καζανάκι να ανεβαίνουν στο πατάρι. Γενικά οι βλάβες και τα μερεμέτια του σπιτιού, της αυλής, της δουλειάς, του αυτοκινήτου ήταν κατ΄αρχάς δική τους υπόθεση και μόνο στα δύσκολα φώναζαν μάστορα. Από μικρή ηλικία. Δεν υπήρχε παιδί τη δεκαετία του '60 και του ΄70 που είχε ποδήλατο και δεν ήξερε μόνο του να μπαλώσει τη σαμπρέλα του -τώρα ακόμα και για να ρυθμίσει τα φρένα πάει στον ποδηλατά. Ο μπαμπάς του καλεί μαραγκό για να βάλει ράφια, τζαμά για να περάσει ένα τζάμι, ηλεκτρολόγο για να αλλάξει ντουί, μπογιατζή για να βάψει τα κάγκελα.

Δεν προσπαθώ να πω πόσο καλά ήταν τα πράγματα στο παρελθόν-τα περισσότερα ήταν χειρότερα. Απλώς σκέφτομαι, αυτές τις μέρες της αδυσώπητης ανεργίας, ότι είναι πολλά τα επαγγέλματα που έχει διαγράψει από τις προοπτικές του το παιδί της μέσης ελληνικής οικογένειας. Προσανατολισμένο, και ορθώς, στην απόκτηση γνώσεων και πτυχίων, έχει παραμελήσει τα χέρια του και αυτά που μπορούν να του προσφέρουν. "

πηγή: https://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=2769

ntinos
04-09-12, 16:46
Ποιος τα λεει αυτα ?

Ελλαδα δεν ειναι μονο η Αθηνα ας του πει καποιος για αρχη, και μετα θα μιλησουμε για τους καθιδρους και τα runflat

ntinos
04-09-12, 16:56
Παθαινω λαστιχο εξω απο το Δαφνί

βγαινω εξω ανοιγω πορτ μπαγκαζ, βγαζω ρεζερβα, γρυλο

Παω στο σκασμενο, αρχιζω να ξεβιδωνω, σηκωνω το αμαξι, βγαζω και τα 4 μπουλονια.
(Ενα 5λεπτο μου πηρε, ειμαι ΜΠΡΑΤΣΩΜΕΝΟΣ εγω...)


Τραβαω την ροδα, δεν προσεχω σπρωχνει τα μπουλονια, παρτα μεσα στον υπονομο

Βρισιδια καργα, παω στο πορτ μπαγκαζ, ψαχουλευω, βρισκω κατι παλιοσυρματα...

Παω, βαζω την ρεζερβα και προσπαθω να δεσω καπως με καμια πατεντα ρεζερβα, συρμα, σκατα τα κανω, εκνευριζομαι και αλλο

Ο τυπος πισω απο τα καγκελα στο προαυλιο στο Δαφνι που με παρατηρει εδω και ενα μισαωρο να βασανιζομαι, μου λεει:

"Ρε φιλε, γιατι δεν βγαζεις ενα μπουλονι απο τις αλλες 3 ροδες, να τα βαλεις στην ρεζερβα ? Σιγα σιγα να πας 1 χιλιομετρο παρακατω, εχει βουλκανιζατερ"

Τον κοιταω με δεος.....

και του λεω:

- "Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε, πολυ σωστο αυτο που λες..... Με τετοιο μυαλο, τι δουλεια εχεις εσυ εδω μεσα" ?

- "Τρελλος ειμαι ρε φιλε, οχι μ@λ@κας"










(ανεκδοτο ειναι μεν, αλλα....)

nikos1400
04-09-12, 16:58
οφφ τοπικ:

αληθευει οτι μερικα χρονια πριν την αποβαση των τουρκων στην κυπρο το '74, αρχισαν να παιζονται στην ελληνικη τηλεοραση "τουρκικα" ;;;

______________________

sent from pain-in-the-ass 3.5in. screen samsung "smartphone" using fat fingers...

ntinos
04-09-12, 17:05
Σε ποιο καναλι ?

Χλωμο θα ελεγα, αλλα ας μας πουν οι πρεσβυτεροι ... :D

PANOS-E60
04-09-12, 17:09
οφφ τοπικ:

αληθευει οτι μερικα χρονια πριν την αποβαση των τουρκων στην κυπρο το '74, αρχισαν να παιζονται στην ελληνικη τηλεοραση "τουρκικα" ;;;

______________________

sent from pain-in-the-ass 3.5in. screen samsung "smartphone" using fat fingers...

οχι Νικο, τούρκικα επί χούντας ? :no::no:

nikos1400
04-09-12, 17:12
προ χουντας.
δεν ξρω λεπτομερειες.
για να βολιδοσκοπησουν/προετοιμασουν λεει.

______________________

sent from pain-in-the-ass 3.5in. screen samsung "smartphone" using fat fingers...

PANOS-E60
04-09-12, 17:14
προ χουντας.
δεν ξρω λεπτομερειες.
για να βολιδοσκοπησουν/προετοιμασουν λεει.

______________________

sent from pain-in-the-ass 3.5in. screen samsung "smartphone" using fat fingers...

προ χούντας (1967) δεν υπήρχε τηλεόραση στην Ελλάδα.

εντελώς εκτός θέματος σου λέω πως η εισβολή στην Κύπρο εχει να κάνει με το αντι-πραξικόπημα Ιωαννίδη το 1973 που ανετρεψε τον Παπαδόπουλο με την ανοχη των αμερικανων.

S8N
04-09-12, 17:19
προ χούντας (1967) δεν υπήρχε τηλεόραση στην Ελλάδα.

εντελώς εκτός θέματος σου λέω πως η εισβολή στην Κύπρο εχει να κάνει με το αντι-πραξικόπημα Ιωαννίδη το 1973 που ανετρεψε τον Παπαδόπουλο με την ανοχη των αμερικανων.

Και με τη μωροφιλοδοξία του Μακαρίου.

PANOS-E60
04-09-12, 17:25
Και με τη μωροφιλοδοξία του Μακαρίου.

very correct sir !

sasabmw
04-09-12, 17:30
Δεν τους είδα και δεν με ενδιαφέρει να τους δώ.
Αν θέλω να δω ΖΩΑ πάω στο Αττικό πάρκο.

Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι αυτά τα παράσιτα είναι μετανάστες.

Μεταναστεύσαμε και εμείς, πήγαμε σε ξένες χώρες, προκόψαμε, σεβαστήκαμε τους νόμους και γυρίσαμε πίσω σοφότεροι και εξελιγμένοι.

Αυτό το πράμα με το σκατοβολιό που μαζεύτηκε πρώτα με τις "ενωτικές κινήσεις" του Αντωνάκη και μετά με την ανυπαρξία ελέγχου όλων των υπολοίπων δεν το έχω ξαναδεί πουθενά.

Ας πάνε να περάσουν τα σύνορα του Τέξας, ή ας κάνουν πως μπουκάρουν απο κανα φράχτη στην Γαλλία, να το κουβεντιάσουμε ξανά το θέμα των δικαιωμάτων τους.

Οσοι έχουν δικαιώματα έχουν και υποχρεώσεις.
Και μέχρι τώρα, μας γ$μήσανε τις γιαγιάδες, μας κλέψανε τους παπουδες, μας μολύνανε με τις κωλοαρώστιες τους - γιατί είναι πιθηκοι και δεν δέχονται να εμβολιαστούν- και θρέφουμε στον κόρφο μας φίδια κολοβά που ενώ μας γλύφουν το χεράκι, κάθε τέλος της βδομάδας πάνε και προσεύχονται στον θεό τους να πάρουν δύναμη να σκοτώσουν τους αλλόθρησκους.

Προσωπικά χέστηκα για το θρησκευτικό θέμα, δεν είμαι και φανατικός με τα κόλπα αυτά, αλλά όταν προσκυνάς μια ιδέα που σου λέει, ότι πρέπει να αφανίσεις όσους ειναι διαφορετικοί απο εσένα, ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ μεγάλε.
Εχω μεγάλο θέμα και στην δική μου ηθική, πρέπει να σε "χαλάσω" πριν με "χαλάσεις".

Εχουν έρθει σε αυτό το μαντρί κουμάσια και κουμάσια.
Κλέψανε, σκοτώσανε, μαγαρίσανε.
ΓΡΙΕΣ 80 ετών και παιδάκια ΜΟΝΟ αυτές οι κωλόφαρες ακουμπήσανε.

Τι λέει ο νόμος σου αδερφε?
Εκλέψες? σου κόβω το χέρι.
Τι λέει ο δικός μου?
Σε βάζω φυλακή....

Να πως ξεκινάει η ασυδοσία και πως πέφτουν οι αναστολές.

Είναι ΥΠΕΡ της μετανάστευσης, του ασύλου και της νόμιμης ένταξης.
Είμαι ΚΑΤΑ της παράνομης εισόδου, της άρνησης ένταξης και της ανυπακοής στους νόμους.

Εκτονώθηκα.

Σορυ που στοχοποιω το ποστ σου αλλα το κανω γιατι δεν αντεχω αλλο αυτην την απαραδεκτη κριτικη για τους μεταναστες γιατι απλουστατα εμεις ειμαστε πολυ χειροτεροι απο αυτους:
Οι μεταναστες φταινε που μπηκαν σε αφυλακτα συνορα;
Οι μεταναστες φταινε για το ξεπουλημα και τον αφανισμο της χωρας;
Οι μεταναστες φταινε που δε σεβονται το χωρο που τους φιλοξενει αφου ΕΜΕΙΣ δεν τους δωσαμε το καλο παραδειγμα; Αν μπεις σε ενα σπιτι που ο ιδιοκτητης ριχνει τη σταχτη στο πατωμα, εσυ που εισαι επισκεπτης θα τη ριξεις στο τασακι;
Οι μεταναστες εγκληματουν, οι ελληνες οχι.
Οι μεταναστες μπηκαν σε χοιροστασιο και αφομοιωθηκαν οπως και οι ελληνες που καλεστηκαν σε ενα σοβαρο κρατος και αφομοιωθηκαν, ο,τι περιβαλλον βρεις σ'αυτο θα αφομοιωθεις....και τελος:
Οταν η αδερφη μου λυποθυμησε εξω απ τον ηλεκτρικο σταθμο στον Πειραια, μαυροι και πακιστανοι την βοηθησαν και τη σηκωσαν απο κατω...κανενας ΚΩΛΟΕΛΛΗΝΑΣ δεν την πλησιασε....
Καλησπερα σας.

Stathis
04-09-12, 17:37
οφφ τοπικ:

αληθευει οτι μερικα χρονια πριν την αποβαση των τουρκων στην κυπρο το '74, αρχισαν να παιζονται στην ελληνικη τηλεοραση "τουρκικα" ;;;

______________________

sent from pain-in-the-ass 3.5in. screen samsung "smartphone" using fat fingers...

οι ποιοτικοτερες σειρες και προγραμματα γενικα που παιχθηκαν ποτε στην ελληνικη τηλεοραση με τα τοπ ονοματα της εποχης σε κινηματογραφο και θεατρο, ηταν απο τα μεσα της δεκαετιας του '60 το '79-'80.

αν δει κανεις τι ονοματα εχουν ασχοληθει εκεινη την εποχη, τις εκπομπες, τα ντοκυμαντερ, τις σειρες κλπ θα εκπλαγει ευχαριστα.

καμια σχεση η φημη που ακουσες.

Lambros46
04-09-12, 17:37
Σορυ που στοχοποιω το ποστ σου αλλα το κανω γιατι δεν αντεχω αλλο αυτην την απαραδεκτη κριτικη για τους μεταναστες γιατι απλουστατα εμεις ειμαστε πολυ χειροτεροι απο αυτους:
Οι μεταναστες φταινε που μπηκαν σε αφυλακτα συνορα;
Οι μεταναστες φταινε για το ξεπουλημα και τον αφανισμο της χωρας;
Οι μεταναστες φταινε που δε σεβονται το χωρο που τους φιλοξενει αφου ΕΜΕΙΣ δεν τους δωσαμε το καλο παραδειγμα; Αν μπεις σε ενα σπιτι που ο ιδιοκτητης ριχνει τη σταχτη στο πατωμα, εσυ που εισαι επισκεπτης θα τη ριξεις στο τασακι;
Οι μεταναστες εγκληματουν, οι ελληνες οχι.
Οι μεταναστες μπηκαν σε χοιροστασιο και αφομοιωθηκαν οπως και οι ελληνες που καλεστηκαν σε ενα σοβαρο κρατος και αφομοιωθηκαν, ο,τι περιβαλλον βρεις σ'αυτο θα αφομοιωθεις....και τελος:
Οταν η αδερφη μου λυποθυμησε εξω απ τον ηλεκτρικο σταθμο στον Πειραια, μαυροι και πακιστανοι την βοηθησαν και τη σηκωσαν απο κατω...κανενας ΚΩΛΟΕΛΛΗΝΑΣ δεν την πλησιασε....
Καλησπερα σας.

Σε συγκέντρωση του Συριζα ήταν??

ΥΓ:Όταν μπεί κανένας μετανάστης μέσα στο σπίτι σου και σε βι@σει τότε θα σχηματίσεις καλύτερη άποψη.Τράβα πες τα στο 15χρονο κοριτσάκι από την Πάρο τα παραπάνω.

GiannisRob
04-09-12, 17:39
Αν μπεις σε ενα σπιτι που ο ιδιοκτητης ριχνει τη σταχτη στο πατωμα, εσυ που εισαι επισκεπτης θα τη ριξεις στο τασακι;

Στο τασάκι θα τη ρίξεις και πάλι, γιατί η μόρφωση σου, το επίπεδο σου και ο χαρακτήρας σου δεν εξαρτώνται απ' τον οικοδεσπότη σου. Η συμπεριφορά σου και ο χαρακτήρας σου είναι ένας και αυτός, είτε φιλοξενείσαι σε καλύβα, είτε στο Χίλτον. Όπως με τον ίδιο τρόπο οδηγείς, είτε έχεις Ferrari, είτε Lada Niva.

:original:

spar@
04-09-12, 17:39
Σορυ που στοχοποιω το ποστ σου αλλα το κανω γιατι δεν αντεχω αλλο αυτην την απαραδεκτη κριτικη για τους μεταναστες γιατι απλουστατα εμεις ειμαστε πολυ χειροτεροι απο αυτους:
Οι μεταναστες φταινε που μπηκαν σε αφυλακτα συνορα;
Οι μεταναστες φταινε για το ξεπουλημα και τον αφανισμο της χωρας;
Οι μεταναστες φταινε που δε σεβονται το χωρο που τους φιλοξενει αφου ΕΜΕΙΣ δεν τους δωσαμε το καλο παραδειγμα; Αν μπεις σε ενα σπιτι που ο ιδιοκτητης ριχνει τη σταχτη στο πατωμα, εσυ που εισαι επισκεπτης θα τη ριξεις στο τασακι;
Οι μεταναστες εγκληματουν, οι ελληνες οχι.
Οι μεταναστες μπηκαν σε χοιροστασιο και αφομοιωθηκαν οπως και οι ελληνες που καλεστηκαν σε ενα σοβαρο κρατος και αφομοιωθηκαν, ο,τι περιβαλλον βρεις σ'αυτο θα αφομοιωθεις....και τελος:
Οταν η αδερφη μου λυποθυμησε εξω απ τον ηλεκτρικο σταθμο στον Πειραια, μαυροι και πακιστανοι την βοηθησαν και τη σηκωσαν απο κατω...κανενας ΚΩΛΟΕΛΛΗΝΑΣ δεν την πλησιασε....
Καλησπερα σας.
εισαι εκτος θεματος....
εκτος!
εισαι Ελληνιδα?

sasabmw
04-09-12, 17:42
Σε συγκέντρωση του Συριζα ήταν??

ΥΓ:Όταν μπεί κανένας μετανάστης μέσα στο σπίτι σου και σε βι@σει τότε θα σχηματίσεις καλύτερη άποψη.Τράβα πες τα στο 15χρονο κοριτσάκι από την Πάρο τα παραπάνω.

Εγω νομιζεις οτι θα σε καταβασω απ'τα δεντρα; ΟΟΧΙ...εκει θα σ'αφησω να κρεμεσαι....

Stathis
04-09-12, 17:44
κανενας ΚΩΛΟΕΛΛΗΝΑΣ δεν την πλησιασε....
Καλησπερα σας.

ρε συ πως το λεγες παλιοτερα αυτο με τον ελληνα-κατσαριδα, το ξαναγραφεις αν μπορεις, ηταν καλο...thumb

S8N
04-09-12, 17:46
Μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις το μήνυμα του Σταμάτη, Σάσα, γιατί απαντά σε όλες αυτές τις λαϊκίστικες αριστερίστικες μπουρδολογίες.

Στο ξένο σπίτι συμπεριφέρεσαι όπως σε έμαθαν οι γονείς σου, δείχνοντας αγωγή και ανωτερότητα.

Όσο για το επεισόδιο στον ηλεκτρικό του Πειραιά, δε μας είπες αν ήταν και κανενας Έλληνας τριγύρω.

Τον δε χαρακτηρισμό 'ΚΩΛΟΕΛΛΗΝΑΣ' να τον αποδίδεις εκεί που σε παίρνει. Κάποιοι αγωνίστηκαν και θυσιάστηκαν γι' αυτά που έχεις εσύ σήμερα. Αν σου μοιάζει με χοιροστάσιο, ήρθε ο καιρός ν' αποδείξεις τι μπορείς να προσφέρεις κι εσύ στην πατρίδα σου. Αλλά όχι, αντί να κοιτάξεις να διασώσεις αυτά που έμειναν και να δημιουργήσεις καινούργια, παραμένεις προσκολλημένη σ' αυτά που χάθηκαν. Κριτική στους άλλους ξέρουμε να κάνουμε όλοι. Αυτοκριτική όμως?

spar@
04-09-12, 17:52
εισαι εκτος θεματος....
εκτος!
εισαι Ελληνιδα?

η ερωτηση που σου κανω ειναι για το Κωλοελληνας και μετα θα σου πω...
γιατι ακομα και αυτο που λες σαν παραδειγμα με την αδερφη σου μπορω να στο απαντησω....
οι "Κωλοελληνες" που αναφερεις πριν 20 χρονια, πριν μπει δηλαδη η Σαρα και η Μαρα, οχι θα σηκωναν την αδερφη σου απ το δρομο, αλλα θα την φιλοξενουσαν και σπιτι τους...
περιμενω την απαντηση σου!

sasabmw
04-09-12, 17:54
Μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις το μήνυμα του Σταμάτη, Σάσα, γιατί απαντά σε όλες αυτές τις λαϊκίστικες αριστερίστικες μπουρδολογίες.

Στο ξένο σπίτι συμπεριφέρεσαι όπως σε έμαθαν οι γονείς σου, δείχνοντας αγωγή και ανωτερότητα.

Όσο για το επεισόδιο στον ηλεκτρικό του Πειραιά, δε μας είπες αν ήταν και κανενας Έλληνας τριγύρω.

Τον δε χαρακτηρισμό 'ΚΩΛΟΕΛΛΗΝΑΣ' να τον αποδίδεις εκεί που σε παίρνει. Κάποιοι αγωνίστηκαν και θυσιάστηκαν γι' αυτά που έχεις εσύ σήμερα. Αν σου μοιάζει με χοιροστάσιο, ήρθε ο καιρός ν' αποδείξεις τι μπορείς να προσφέρεις κι εσύ στην πατρίδα σου. Αλλά όχι, αντί να κοιτάξεις να διασώσεις αυτά που έμειναν και να δημιουργήσεις καινούργια, παραμένεις προσκολλημένη σ' αυτά που χάθηκαν. Κριτική στους άλλους ξέρουμε να κάνουμε όλοι. Αυτοκριτική όμως?

1) Την αυτοκριτικη μου δεν την κανω δημοσια.
2) Οπως νιωθεις εσυ ανετα να κατηγορεις τους ξενους για τα χαλια σου(σχημα λογου εσυ) εγω κανω το αντιθετο που ειναι και το σωστοτερο αν ειναι να διαλεξεις.
3) Αν δε σεβεται ο ιδιοκτητης το σπιτι του, εσυ δε θα το σεβαστεις που εισαι ξενος και ασε τις ηθικολογιες...Εγω ποτε μου δε μιλησα και δεν εγραψα για να γινω αρεστη σε οποιονδηποτε...

ειμαι ελληνιδα μεχρι 15ης γενεας(δυστυχως)...

Lambros46
04-09-12, 17:58
1) Την αυτοκριτικη μου δεν την κανω δημοσια.
2) Οπως νιωθεις εσυ ανετα να κατηγορεις τους ξενους για τα χαλια σου(σχημα λογου εσυ) εγω κανω το αντιθετο που ειναι και το σωστοτερο αν ειναι να διαλεξεις.
3) Αν δε σεβεται ο ιδιοκτητης το σπιτι του, εσυ δε θα το σεβαστεις που εισαι ξενος και ασε τις ηθικολογιες...Εγω ποτε μου δε μιλησα και δεν εγραψα για να γινω αρεστη σε οποιονδηποτε...

ειμαι ελληνιδα μεχρι 15ης γενεας(δυστυχως)...

Είσαι και μετριόφρων.Άσε να κρίνει ο καθένας τί είναι σωστότερο.

spar@
04-09-12, 18:02
1) Την αυτοκριτικη μου δεν την κανω δημοσια.
2) Οπως νιωθεις εσυ ανετα να κατηγορεις τους ξενους για τα χαλια σου(σχημα λογου εσυ) εγω κανω το αντιθετο που ειναι και το σωστοτερο αν ειναι να διαλεξεις.
3) Αν δε σεβεται ο ιδιοκτητης το σπιτι του, εσυ δε θα το σεβαστεις που εισαι ξενος και ασε τις ηθικολογιες...Εγω ποτε μου δε μιλησα και δεν εγραψα για να γινω αρεστη σε οποιονδηποτε...

ειμαι ελληνιδα μεχρι 15ης γενεας(δυστυχως)...

βριζεις τους Ελληνες και την λογικη τους αλλα υποστηριζεις ενα απ τα χειροτερα κουσουρια τους...
το "στα @@ μου δικο μου ειναι"
απο το αμαξι που δανειζονται, μεχρι σπιτια, δημοσιους δρομους, ξενα χωραφια κλπ...
ειναι καθαρα θεμα παιδειας και ποσο σεβεσαι τον κοπο του διπλανου σου!

GiannisRob
04-09-12, 18:03
1) Την αυτοκριτικη μου δεν την κανω δημοσια.
2) Οπως νιωθεις εσυ ανετα να κατηγορεις τους ξενους για τα χαλια σου(σχημα λογου εσυ) εγω κανω το αντιθετο που ειναι και το σωστοτερο αν ειναι να διαλεξεις.
3) Αν δε σεβεται ο ιδιοκτητης το σπιτι του, εσυ δε θα το σεβαστεις που εισαι ξενος και ασε τις ηθικολογιες...Εγω ποτε μου δε μιλησα και δεν εγραψα για να γινω αρεστη σε οποιονδηποτε...

ειμαι ελληνιδα μεχρι 15ης γενεας(δυστυχως)...

1) Το να κάνεις δημόσια κριτική, όμως, ειδικά κατ' αυτόν τον τρόπο, είναι μακράν χειρότερο.

2) Το να κατηγορεί κανείς τους ξένους, είναι τελείως διαφορετικό από το να κατηγορεί τους ντόπιους. Είναι δύο τελείως διαφορετικά προβλήματα, και ελάχιστη σχέση έχουν μεταξύ τους. Προτίθεμαι να στο αναλύσω αν θέλεις.

3) Το αν και πόσο σέβεται κάποιος την περιουσία του, το σπίτι του, τη ζωή του, δεν έχει καμία σχέση με τη δική σου στάση. Ο σεβασμός ο δικός σου εξαρτάται μόνο από την αγωγή και την παιδεία σου, και όχι απ' τον γείτονα. Η συμπεριφορά του άλλου δεν "νομιμοποιεί" αυτόματα και τη δική σου ανάλογη συμπεριφορά.

saulm3
04-09-12, 18:10
...........εξω τα παρασιτα απο την ΕΛΛΑΔΑΡΑ μας......................................Κ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ....

katsaraios
04-09-12, 18:19
...ΡΙΟΛΑ......


https://www.zougla.gr/greece/article/sataniki-papadia

Stamatis
04-09-12, 18:38
Σορυ που στοχοποιω το ποστ σου αλλα το κανω γιατι δεν αντεχω αλλο αυτην την απαραδεκτη κριτικη για τους μεταναστες γιατι απλουστατα εμεις ειμαστε πολυ χειροτεροι απο αυτους:
Οι μεταναστες φταινε που μπηκαν σε αφυλακτα συνορα;
Οι μεταναστες φταινε για το ξεπουλημα και τον αφανισμο της χωρας;
Οι μεταναστες φταινε που δε σεβονται το χωρο που τους φιλοξενει αφου ΕΜΕΙΣ δεν τους δωσαμε το καλο παραδειγμα; Αν μπεις σε ενα σπιτι που ο ιδιοκτητης ριχνει τη σταχτη στο πατωμα, εσυ που εισαι επισκεπτης θα τη ριξεις στο τασακι;
Οι μεταναστες εγκληματουν, οι ελληνες οχι.
Οι μεταναστες μπηκαν σε χοιροστασιο και αφομοιωθηκαν οπως και οι ελληνες που καλεστηκαν σε ενα σοβαρο κρατος και αφομοιωθηκαν, ο,τι περιβαλλον βρεις σ'αυτο θα αφομοιωθεις....και τελος:
Οταν η αδερφη μου λυποθυμησε εξω απ τον ηλεκτρικο σταθμο στον Πειραια, μαυροι και πακιστανοι την βοηθησαν και τη σηκωσαν απο κατω...κανενας ΚΩΛΟΕΛΛΗΝΑΣ δεν την πλησιασε....
Καλησπερα σας.


Δεν υπάρχει θέμα στοχοποίησης, κουβέντα κάνουμε.

Θα με βρείς σύμφωνο.

Απο παλιότερες συζητήσεις:


Το παράξενο με εμάς είναι οτι συμφωνούμε.
Οχι σε όλα, αλλά συμφωνούμε.
Ξέρεις τελικά που καταλήγω?

Οτι ολα είναι θέμα αγωγής, συνείδησης και αλτουϊσμού.
Με τον τρόπο μου και τον τρόπο σου, για το καλό προσπαθούμε και μακάρι να γίνει κάτι.

για να δούμε.


Για να γίνω πιό ξεκάθαρος και επειδή έχουμε χάσει πλέον το νόημα των λέξεων και των εννοιών σε αυτή τη χώρα, ο Πλάτωνας δεν ήταν ένας ακόμα μ^λάκας που έλεγε ότι του κατέβαινε στην γκλαβα.

Δεν έπαιζαν διάλογοι του στυλ

Αλκιμένης - Πλάτωνα, μες ρε μαν τίποτα για τα παιδιά
Πλάτωνας - Ελα ρε Bro, να περπατήσουμε στις ελιές και να τα πούμε
Αλκιμένης - Μπουμ τσικ τσικ μπουμ τσικ τσικ Γιο Μαδαφάκας, ακούστε τον φίλο μου τον Πλάτωνα που έχει να ριμάρει, και να σας πεί για Αγωγή και τη Μαδαγασκάρη Γιο Γιου μπουμ τσικ τσικ.

Οι Ελληνες έχουν γίνει ζώα.
Ζώα εντελώς.

Και για αυτό φταίει μια κάστα που ονομάζεται παπαδαριό.
Το παπαδαριό έχει κλείσει έναν κύκλο μάθησης και μόρφωσης σε ένα μπουκάλι και τον έχει πετάξει στα σκουπίδια.
Πάνω του έχτισε μια αυτοκρατορία βασισμένη στο φόβο της κολάσεως, με έναν εκδικητικό θεό και μια απολυταρχική διακυβέρνηση των ανθρώπων που όμοιά της δεν υπήρξε ούτε τον μαύρο μεσαίωνα.

Λέω ότι οι Ελληνες είναι ζώα γιατί η αγωγή είναι ιδιαίτερο γνώρισμα των ανθρώπων.
Τα ζώα διαμορφώνονται μόνα τους, με την αυτόματη εξέλιξη. Αυτό συμβαίνει στον νεοΕλληνα.

Από τα αρχαία χρόνια μπορούμε να δούμε διάφορες μεθόδους αγωγής στις κοινωνίες των Ελλήνων. Στη Σπάρτη η αγωγή των πολιτών είχε σκοπό τη δημιουργία καλών Σπαρτιατών, γενναίων πολεμιστών.
Στην Αθήνα σκοπός της αγωγής ήταν ο "καλός καγαθός" πολίτης.
Στη βυζαντινή εποχή ο σκοπός ήταν η διαμόρφωση "του μάρτυρος".
Ενα κορμί γεμάτο στερήσεις, χωρίς μόρφωση, χωρίς έρωτα, χωρίς περιουσία, φτιαγμένο να υπομένει τα βάσανα που του έδινε ο καλός θεούλης.
Προγραμματισμένο να υπακούει χωρίς να αντιδρά, προγραμματισμένο να δέχεται χωρίς να σκέφτεται.

Η παιδεία που είναι το επόμενο στάδιο, συρρικνώθηκε στο Πάτερ Ημών και στο Πιστεύω και οτιδήποτε σημαντικό καταβαραθρώθηκε στο βωμό της όποιας ηθικής.

Εκεί έγινε το έγκλημα και αυτό πληρώνουμε.

Από τη στιγμή που η αγωγή πέρασε στα χέρια των θεολόγων εκεί χάθηκε και η έννοιά της.

και πολλά άλλα, για τα σημερινα ελληναριά, που βλέπουμε κάθε μέρα γύρω μας.

Stamatis
04-09-12, 18:39
...ΡΙΟΛΑ......


https://www.zougla.gr/greece/article/sataniki-papadia

καβλοράπανο την κόβω απο τις φωτογραφίες της.
Στην εποχή της πρέπει να είχε ρουφήξει πολλά χιλιόμετρα πέτσο.

katsaraios
04-09-12, 18:41
καβλοράπανο την κόβω απο τις φωτογραφίες της.
Στην εποχή της πρέπει να είχε ρουφήξει πολλά χιλιόμετρα πέτσο.
σου στειλα μηνυμα στο κινητο και με εγραψες στον προεδροπετσο:th_Laie_67-1:
τελικα ακυρο αν το διαβασεις

Stamatis
04-09-12, 18:43
ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

ΜΟΥ ΚΛΕΨΑΝΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ

ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟ

S8N
04-09-12, 18:48
Βρε συ Πρόεδρα, απέναντί από τη δουλειά σου έχει έναν δρόμο, Κασσαβέτη λέγεται. Στην αρχή της Κασσαβέτη, αριστερά, έχει μια Wind. Εκεί μέσα έχει και κινητά.

Υ.Γ. Το κινητό σου το πουλάει ο Μπάμπης ο Λουμπινιάρης στη γνωστή καντίνα.

Stamatis
04-09-12, 18:57
Βρε συ Πρόεδρα, απέναντί από τη δουλειά σου έχει έναν δρόμο, Κασσαβέτη λέγεται. Στην αρχή της Κασσαβέτη, αριστερά, έχει μια Wind. Εκεί μέσα έχει και κινητά.

Υ.Γ. Το κινητό σου το πουλάει ο Μπάμπης ο Λουμπινιάρης στη γνωστή καντίνα.
Σημείωση για τον εαυτό μου:
να ενημερώσω τον πακιστανό που μου το βούτηξε απο το κάθισμα στο αμάξι, οτι μπορούσε να αγοράσει ένα αντι να πάρει το δικό μου.

Nino
04-09-12, 19:00
προ χουντας.
δεν ξρω λεπτομερειες.
για να βολιδοσκοπησουν/προετοιμασουν λεει.

______________________

sent from pain-in-the-ass 3.5in. screen samsung "smartphone" using fat fingers...

στη τηλεοραση τουρκικο ουτε για πλακα αλλα στο σινεμα ηταν πολυ της μοδας μια ηθοποιος η χουλια με κατι παλιοτουρκικα το θυμαμαι που ολοι ειχαν μουρλαθει οπως τωρα με αυτα τα χαζοεργα.
Αυτο που δεν θυμαμαι ειναι αν ηταν πριν ή μετα το 74,τοτε ημουν 9 χρονων.

Thomelef
04-09-12, 19:06
Τελος παντων, δεν εγιναν μπ@@ρδελο ολα απο μονα τους. ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ εχουμε συμβαλει στο να ερθει αυτο το οποιο βλεπουμε σημερα.
Ετσι μαθαμε? Ετσι επρεπε? Ετσι ηταν το σωστο? Δεν εχει καμμια σημασια. Αν μαζεψουμε ολοι μας τα φαουλ που εχουμε κανει απο την γεννηση μας μεχρι τωρα, θα δουμε οτι δεν ειναι και λιγα.
Το θεμα ειναι επιτελους να παραδεχτουμε εστω και στον εαυτο μας μοναχα, οτι εχουμε κανει λαθη που μπορουμε να διορθωσουμε, και να το κανουμε.
Επισεις νομιζω οτι ειναι και λιγο αργα για δακρυα, μιας καινοι ζημιες ολες εχουν γινει. Ακομα ομως, πρατουμε σαν πατροπαραδοτοι ελληνες. Κοιταμε να ριξουμε ευθυνες δεξια και αριστερα, απο το να προσπαθησουμε να αλλαξουμε μονοι μας σιγα σιγα την κατασταση.

giannis_compact
04-09-12, 19:20
Ρε τον Γιωργαρο...
https://www.newsbomb.gr/politikh/story/231385/episkeptis-kathigitis-sto-harvarnt-o-g-papandreoy

Nino
04-09-12, 19:22
Ρε τον Γιωργαρο...
https://www.newsbomb.gr/politikh/story/231385/episkeptis-kathigitis-sto-harvarnt-o-g-papandreoy

τι περιμεναμε...??
αρχιζει και εξαργυρωνει....

Κωνσταντίνος
04-09-12, 19:40
Εγω νομιζεις οτι θα σε καταβασω απ'τα δεντρα; ΟΟΧΙ...εκει θα σ'αφησω να κρεμεσαι....

Αυτή την έκφραση χρησιμοποιούσε ο "μανιακός στέλιος", "ροσινάντε".
Την χρησιμοποιύσε γενικά με όποιον διαφωνούσε μαζί του.
Τον έχεις τίποτα ; :whistle: :D

ntinos
04-09-12, 19:43
Ρε τον Γιωργαρο...
https://www.newsbomb.gr/politikh/story/231385/episkeptis-kathigitis-sto-harvarnt-o-g-papandreoy

Τα γκαφρα θα σκανε μηνας μπαινει μηνας βγαινει ?


"Αξίζει να σημειωθεί ότι για το διάστημα που θα παραμείνει στις ΗΠΑ ο Γιώργος Παπανδρέου, το ΠΑΣΟΚ θα μείνει χωρίς εκπροσώπηση της Αχαΐας στην Βουλή, καθώς είναι ο μοναδικός βουλευτής του κόμματος στον νομό"

GiannisRob
04-09-12, 19:48
"Αξίζει να σημειωθεί ότι για το διάστημα που θα παραμείνει στις ΗΠΑ ο Γιώργος Παπανδρέου, το ΠΑΣΟΚ θα μείνει χωρίς εκπροσώπηση της Αχαΐας στην Βουλή, καθώς είναι ο μοναδικός βουλευτής του κόμματος στον νομό"

Έχει να πέσει πολύ ξεκατίνιασμα στην εδώ τοπική οργάνωση του ΠΑΣΟΚ. Πλέον έχει μία έδρα στο νομό και η επιλογή του Τζέφρυ να κατέβει στην Αχαΐα, άφησε πολλούς απ' έξω, είτε γνωστά ονόματα, "κομματικούς υπάλληλους", είτε νέα πρόσωπα, για κάποιους πολλά υποσχόμενα.

Πόσο μάλλον τώρα, που ο μοναδικός εκπρόσωπος θα φύγει στο εξωτερικό, προκειμένου να δοκιμάσει τις δυνάμεις του, στο να διδάξει τους επόμενους κρατικούς καταστροφείς...

Stathis
04-09-12, 19:50
Αυτή την έκφραση χρησιμοποιούσε ο "μανιακός στέλιος", "ροσινάντε".
Την χρησιμοποιύσε γενικά με όποιον διαφωνούσε μαζί του.
Τον έχεις τίποτα ; :whistle: :D

ή μεϊμπαχ, δρακουλας, αριστεαΕ60 κλπ
τοσο πολυ σου πηρε να το καταλαβεις κωνσταντινε....?
γερνας φιλε... :D :D :D

m-power_01
04-09-12, 19:51
Αυτή την έκφραση χρησιμοποιούσε ο "μανιακός στέλιος", "ροσινάντε".
Την χρησιμοποιύσε γενικά με όποιον διαφωνούσε μαζί του.
Τον έχεις τίποτα ; :whistle: :D

αχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχα:th_La ie_67-1:

Κωνσταντίνος
04-09-12, 19:52
Σορυ που στοχοποιω το ποστ σου αλλα το κανω γιατι δεν αντεχω αλλο αυτην την απαραδεκτη κριτικη για τους μεταναστες γιατι απλουστατα εμεις ειμαστε πολυ χειροτεροι απο αυτους:
Οι μεταναστες φταινε που μπηκαν σε αφυλακτα συνορα;
Δηλαδή εσύ βλέπεις ένα σπίτι ξεκλείδωτο και απλά μπαίνεις ;


Οι μεταναστες φταινε για το ξεπουλημα και τον αφανισμο της χωρας;
Φυσικά και όχι.



Οι μεταναστες φταινε που δε σεβονται το χωρο που τους φιλοξενει αφου ΕΜΕΙΣ δεν τους δωσαμε το καλο παραδειγμα; Αν μπεις σε ενα σπιτι που ο ιδιοκτητης ριχνει τη σταχτη στο πατωμα, εσυ που εισαι επισκεπτης θα τη ριξεις στο τασακι;
Ας τη ρίχνει όπου θέλει αφού είναι ζώο και είναι στο σπίτι του.
Εγώ θα εξακολουθώ να τη ρίχνω στο τασάκι. Και αν δεν βρω θα την ρίχνω στην χούφτα μου.



Οι μεταναστες εγκληματουν, οι ελληνες οχι.
Οι μεταναστες μπηκαν σε χοιροστασιο και αφομοιωθηκαν οπως και οι ελληνες που καλεστηκαν σε ενα σοβαρο κρατος και αφομοιωθηκαν, ο,τι περιβαλλον βρεις σ'αυτο θα αφομοιωθεις
Ο Πακιστανός που θα χέσει σε ένα πάρκο στην Αθήνα, θα το κάνει και στο Λονδίνο. Απλά εκεί θα σιγουρευτεί πως δεν θα τον δούνε.



....και τελος:
Οταν η αδερφη μου λυποθυμησε εξω απ τον ηλεκτρικο σταθμο στον Πειραια, μαυροι και πακιστανοι την βοηθησαν και τη σηκωσαν απο κατω...κανενας ΚΩΛΟΕΛΛΗΝΑΣ δεν την πλησιασε....
Καλησπερα σας.
Πόσα "χέρια" έφαγε στην προσπάθεια να την σηκώσουν ;

hades7
04-09-12, 19:52
μην μου πεις ειναι το ιδιο προσωπο

Κωνσταντίνος
04-09-12, 19:54
ή μεϊμπαχ, δρακουλας, αριστεαΕ60 κλπ
τοσο πολυ σου πηρε να το καταλαβεις κωνσταντινε....?
γερνας φιλε... :D :D :D

Ναι ο παντέρμος γερνάω. Μπαίνω στα 2α άντα σε λίγο καιρό.
Βρεεεεεεεεεε την Σαααααασα :D

PANOS-E60
04-09-12, 19:57
μην μου πεις ειναι το ιδιο προσωπο

χαντε μου, εμείς είμαστε νεούληδες ακόμα ... ότι πουν οι παλιοσειρές ! thumb

hades7
04-09-12, 19:59
χαντε μου, εμείς είμαστε νεούληδες ακόμα ... ότι πουν οι παλιοσειρές ! thumb

ε ας τραβηξουν το μεταξωτο σεντονι να γεινουν τα αποκαλυπτηρια...

Stathis
04-09-12, 20:04
ας αφησουμε τη σασα στην ησυχια της.

πριν λιγο που παρακολουθουσα ειδησεις ειδα παλι αυτη τη φατσα (ονοματι Σπανού Δέσποινα) να ομιλει για τα δικαιωματα των δ.υ.

https://www.haniotika-nea.gr/website/pages_img/prod_66627_1304823474_04spanou.jpg

προσπαθω να θυμηθω τις απειρες φορες που εχω ταλαιπωρηθει σε υπουγεια, υπηρεσιες, εφοριες κλπ αντιστοιχες κυριες που με αντιμετωπισαν εχθρικα, αποτομα, με αγενεια, με απαθεια στην καλυτερη περιπτωση, αλλα στο μυαλο μου ερχεται συνεχως αυτη η σκ@τοφατσα.
ρε μπας και τους εχουν κλωνοποιησει?

Thomelef
04-09-12, 20:09
Πραγματικα αντιπαθεστατη φυσιογνωμια...
Που θα παει ρε φιλε...θα πανε σε λιγο καιρο στα σπιτακια τους για τα καλα κατι τετοιες προσωπικοτητες, και τοτε θα στηνουν τα μαχαιροπηρουνα στη σειρα, και θα δινουν διαλεξεις για τα δικαιωματα.
Ειπαμε...η σταση πληρωμων ηδη ξεκινησε. Πληρωνονται ακομα οι αμεσοι εμπλεκομενοι του δημοσιου, και αυτοι με περικοπες. Που θα παει, στο τελος θα τελειωσουν ολα, θα στερεψει η βρυση εντελως, και ο καθενας την πορεια του.
Η αγελαδα σταματησε να βγαζει γαλα εδω και δυο χρονια, το κρεας της φαγωθηκε, και τωρα απλα τρωνε την κολλημενη σαρκα που εμεινε στα κοκκαλα.
Επομενο σταδιο το γλυψιμο τους και τελος.
Αντε γεια...αντε γεια...

Stamatis
04-09-12, 20:14
Τα τρωκτικά σε τρώνε και ζωντανό Θωμά.
Πρώτα θα τελειώσουμε εμείς και μετά το συνάφι.

spar@
04-09-12, 20:18
ας αφησουμε τη σασα στην ησυχια της.

πριν λιγο που παρακολουθουσα ειδησεις ειδα παλι αυτη τη φατσα (ονοματι Σπανού Δέσποινα) να ομιλει για τα δικαιωματα των δ.υ.

https://www.haniotika-nea.gr/website/pages_img/prod_66627_1304823474_04spanou.jpg

προσπαθω να θυμηθω τις απειρες φορες που εχω ταλαιπωρηθει σε υπουγεια, υπηρεσιες, εφοριες κλπ αντιστοιχες κυριες που με αντιμετωπισαν εχθρικα, αποτομα, με αγενεια, με απαθεια στην καλυτερη περιπτωση, αλλα στο μυαλο μου ερχεται συνεχως αυτη η σκ@τοφατσα.
ρε μπας και τους εχουν κλωνοποιησει?

Σταθη αυτες ειναι ολες ιδιες... ιδια κοψια, ειναι ζομπι και εχουν φτιαχτει απ την Μερκελ να καταστρεψουν τον ελληνικο πληθυσμο. Κυκλοφορουν τουλαχιστον 10 χρονια και εγω τις εχω πετυχει σε καθηγητριες και η πλειοψηφια φιλολογοι...οπου εκει ξεκιναει αρχικα ο ψυχολογικος πολεμος...
λοιπον εκει μπαινοντας στην ταξη ειναι παντα ξινες και βαριεστημενες αλλα με παντοτε εντονο ασχημο μακιγιαζ και πατσουλοαρωμα...σου συμπεριφερονται παντα με αγενεια, κοφτα και αν ψιλοστραβωσεις κιολας σου βαζουν οτι και να γραφεις πανω απο 12 στο 3μηνο 10 ή 9!
αν ξεπερασεις αυτο το σταδιο και δεν εχεις σιχαθει τις γυναικες, αρχικα γλιτωνεις να γινεις γκει, και αν εισαι οκ ψυχολογικα μπορεις να τις ξανασυναντησεις στην Εφορια, Υπουργεια κλπ
οπου εκει σου συμπεριφερονται σαν διευθυντριες ή σαν η υπηρεσια ειναι ιδιοκτησια του πατερα τους και τους το εχει γραψει και δεν γουσταρουν πολλα πολλα...
ο Σταματης που εχει ασχοληθει με τα ζομπι ισως ξερει να μας πει τροπους αντιμετωπισης...
ενα χαμογελο, ενα χαδι στο χερι, ενα κλεισιμο ματιου κατιτις, αφου εκει ειναι το προβλημα!

Κωνσταντίνος
04-09-12, 20:19
Θυμάμαι μετά το 1981 μετακινούμουν με τις αστικές συγκοινωνίες πάντα πριν τις 8πμ γιατί η τότε σοσιαλιστική κυβέρνηση του τόπου παρείχε τις υπηρεσίες μεταφοράς δωρεάν.
Θυμάμαι επίσης τον Μάιο του 1989 περίμενα στη στάση έξω από τα ΤΕΙ Αθήνας που σπούδαζα, να περάσει ένα λεωφορείο να πάω σπίτι μου. Αμ δε. Τα αστικά λεωφορεία στην υπηρεσία του σοσιαλιστικού κόμματος μετέφεραν την «εργατική τάξη» στην προεκλογική συγκέντρωση του «Λαοπρόβλητου» στον Αγ. Αντώνιο στο Περιστέρι. Ναι καλά θυμάστε, εκεί που είπε το «Τσοβόλα δώστα όλα». Θυμάμαι επίσης ότι τα χρέη του οργανισμού είχαν φτάσει το 1 τρις δραχμές. Και πάλι ο «Λαοπρόβλητος» βρήκε λύση . Τα ένταξε στον κρατικό προϋπολογισμό για να έχει ο λαός φτηνό εισιτήριο και ακριβή φορολογία.
Έπειτα το 1992 ήρθε ο «Καταραμένος» και έδωσε τα λεωφορεία στους οδηγούς τους.

Θυμάμαι επίσης τον Μάιο του 1989 περίμενα στη στάση έξω από τα ΤΕΙ Αθήνας που σπούδαζα, να περάσει ένα λεωφορείο να πάω σπίτι μου. Αμ δε. Τα αστικά λεωφορεία στην υπηρεσία του σοσιαλιστικού κόμματος μετέφεραν την «εργατική τάξη» στην προεκλογική συγκέντρωση του «Λαοπρόβλητου» στον Αγ. Αντώνιο στο Περιστέρι. Ναι καλά θυμάστε, εκεί που είπε το «Τσοβόλα δώστα όλα».
Θυμάμαι επίσης ότι τα χρέη του οργανισμού είχαν φτάσει το 1 τρις δραχμές. Και πάλι ο «Λαοπρόβλητος» βρήκε λύση . Τα ένταξε στον κρατικό προϋπολογισμό για να έχει ο λαός φτηνό εισιτήριο και ακριβή φορολογία.
Έπειτα το 1992 ήρθε ο «Καταραμένος» και έδωσε τα λεωφορεία στους οδηγούς τους.

Ευτυχώς όμως η εργατική τάξη ανέδειξε δυο λαμπρά αστέρια της ντόπιας αριστερής καθοδήγησης , τον Πασόκο Αντρέα Κολλά και τον άλλον της άλλης προοδευτικής δύναμης , τον Χρήστο Σταμούλο του ΚΚΕ και ανέτρεψαν τα σχέδια του «Καταραμένου» . Επανέφεραν τον «Λαοπρόβλητο» στην εξουσία και έτσι οι αστικές συγκοινωνίες δεν ξεπουλήθηκαν στο «Μεγάλο Κεφάλαιο» των οδηγών.
Έκτοτε η κακοδιαχείριση, η αναχρονιστική οργάνωση, ο υπέρτατος δανεισμός, η αντιπαραγωγικότητα, ,τα διαφυγόντα κέρδη, οι σπατάλες ,οι ρεμούλες και οι ζημιές, φούσκωναν τα χρέη του οργανισμού . Υπολογίζουν ότι από τότε , ναι επί «Καταραμένου» έως τώρα , θα είχαμε γλυτώσει περίπου 10δις ευρώ, όσα περίπου θέλει να κόψει η Τρόικα τώρα από μισθούς και συντάξεις . Αλλά η συνταγή ήταν πάντα εύκολη. Βάλτα στον προϋπολογισμό και βλέπουμε.
«Το βλέπουμε» όμως ήρθε και ήρθε βίαιο. Τα εισιτήρια αυξάνονται στο 1,75- χωρίς να είναι η λύση στο πρόβλημα- και τα χαράτσια πέφτουν περί δικαίων και αδίκων στο κεφάλι των φορολογουμένων ανεξαρτήτως αν χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες αυτές.
Αυτός ο σοσιαλισμός έχει ένα τρόπο να επιβάλει την ισότητα, που είναι άξιος θαυμασμού !!!
Οι τότε πρωτεργάτες όμως της σοσιαλιστικής οικοδόμησης του τόπου δεν μιλούν πια. Γιατί ο Ανδρέας Παπανδρέου μαζί με τον Χρ. Σταμούλο πρόλαβαν και μετοίκησαν εις Κύριον και ο άλλος ο Αντρέας, ο Κολλάς μετακόμισε τώρα στο άλλο προοδευτικό μαγαζί τον ΣΥΡΙΖΑ.
Έτσι για να θυμόμαστε ότι ευθύνες σΆ αυτόν το τόπο έχουν κυρίως αριστερό ονοματεπώνυμο .


πηγή : https://www.market-talk.net/index.php/id/11060

GiannisRob
04-09-12, 20:21
ο Σταματης που εχει ασχοληθει με τα ζομπι ισως ξερει να μας πει τροπους αντιμετωπισης...

Kill them with fire, my friend :D

Stamatis
04-09-12, 20:22
Σταθη αυτες ειναι ολες ιδιες... ιδια κοψια, ειναι ζομπι και εχουν φτιαχτει απ την Μερκελ να καταστρεψουν τον ελληνικο πληθυσμο. Κυκλοφορουν τουλαχιστον 10 χρονια και εγω τις εχω πετυχει σε καθηγητριες και η πλειοψηφια φιλολογοι...οπου εκει ξεκιναει αρχικα ο ψυχολογικος πολεμος...
λοιπον εκει μπαινοντας στην ταξη ειναι παντα ξινες και βαριεστημενες αλλα με παντοτε εντονο ασχημο μακιγιαζ και πατσουλοαρωμα...σου συμπεριφερονται παντα με αγενεια, κοφτα και αν ψιλοστραβωσεις κιολας σου βαζουν οτι και να γραφεις πανω απο 12 στο 3μηνο 10 ή 9!
αν ξεπερασεις αυτο το σταδιο και δεν εχεις σιχαθει τις γυναικες, αρχικα γλιτωνεις να γινεις γκει, και αν εισαι οκ ψυχολογικα μπορεις να τις ξανασυναντησεις στην Εφορια, Υπουργεια κλπ
οπου εκει σου συμπεριφερονται σαν διευθυντριες ή σαν η υπηρεσια ειναι ιδιοκτησια του πατερα τους και τους το εχει γραψει και δεν γουσταρουν πολλα πολλα...
ο Σταματης που εχει ασχοληθει με τα ζομπι ισως ξερει να μας πει τροπους αντιμετωπισης...
ενα χαμογελο, ενα χαδι στο χερι, ενα κλεισιμο ματιου κατιτις, αφου εκει ειναι το προβλημα!

Βασικά πάσχουν απο πέτσο, γιατί την εποχή που το μνι τους ήταν φρέσκο, ήταν απασχολημένες με το συνδικαλισμό.
Τώρα που έχει μπετώσει, δεν τις πετσώνει κανείς και γίνονται ακόμα πιό ξινές.
πρόκειται για φαύλο κύκλο.

ZWMZ
04-09-12, 20:28
[Οι μεταναστες φταινε που δε σεβονται το χωρο που τους φιλοξενει αφου ΕΜΕΙΣ δεν τους δωσαμε το καλο παραδειγμα; Αν μπεις σε ενα σπιτι που ο ιδιοκτητης ριχνει τη σταχτη στο πατωμα, εσυ που εισαι επισκεπτης θα τη ριξεις στο τασακι;]

Δηλαδη το επιπεδο των Πακιστανων ητανε τετοιο που ριχνανε τη σταχτη στο τασακι και οταν ηρθανε εδω τους μαθαμε και το πατωμα?
Τους χαλασαμε κι απο πανω?
Αν μπω σε σπιτι που ο ιδιοκτητης ριχνει τη σταχτη στο τασακι δεν θα ξαναπατησω εκει.Δεν θα παω να του κανω και καταληψη στο σπιτι.
Βεβαια το παραδειγμα σου ειναι ατυχες εξ'αρχης γιατι μιλας για "επισκεπτες"
ενω αυτοι ειναι ΑΚΑΛΕΣΤΟΙ.

ntinos
04-09-12, 20:28
Βασικά πάσχουν απο πέτσο, γιατί την εποχή που το μνι τους ήταν φρέσκο, ήταν απασχολημένες με το συνδικαλισμό.
Τώρα που έχει μπετώσει, δεν τις πετσώνει κανείς και γίνονται ακόμα πιό ξινές.
πρόκειται για φαύλο κύκλο.

Μεγαλη αληθεια

Thomelef
04-09-12, 20:32
Τα τρωκτικά σε τρώνε και ζωντανό Θωμά.
Πρώτα θα τελειώσουμε εμείς και μετά το συνάφι.

Εμεις τελειωσαμε, απλα ακομα δεν μας το ειπανε ρε...
Τι αλλο να φανε ρε θειο...βγηκα σημερα μια βολτα σε πελατες. ΟΛΟΙ χρωστανε τα μαλιοκεφαλα τους και δεν μπορουν να πληρωσουν τπτ.
Οταν λεμε τπτ, ενοουμε τπτ. Σε τρια ατομα που πηγα, δεν ειχαν ρευμα...
Μιλαμε για ολικη καταστροφη. Οι πορτες ολονων κλειστες γιατι εχουν ατομα αδηλωτα να δουλευουν, μιλαμε για ενα χαλι που δεν διορθωνεται με τπτ...
Τελειωσαν τα ψεματα. Εδω θα ειμαστε, θα δειτε τι εχει να γινει απο'δω και περα...

spar@
04-09-12, 20:36
Βασικά πάσχουν απο πέτσο, γιατί την εποχή που το μνι τους ήταν φρέσκο, ήταν απασχολημένες με το συνδικαλισμό.
Τώρα που έχει μπετώσει, δεν τις πετσώνει κανείς και γίνονται ακόμα πιό ξινές.
πρόκειται για φαύλο κύκλο.

το προβλημα το εγραψα απο πανω και ξερω οτι ειναι εκει.... σαν σοφος ομως που εισαι θελω να μας πας στο επομενο βημα...
Τα ζομπι αυτα δεν ειναι οτι πασχουν απο πετσο, αλλα εχουν τη νευρικη αγαμια, η νευρικη αγαμια ειναι σαν την νευρικη ανορεξια...
οπως στην νευρικη ανορεξια κοιτας τον εαυτο σου στον καθρευτη και νομιζεις οτι εισαι χοντρος, αυτες νομιζουν οτι ειναι ναρες και τους την πεφτουν ολοι αλλα επειδη γ..νται συνεχεια δεν γουσταρουν και ξινιζουν.

PANOS-E60
04-09-12, 20:48
Θυμάμαι μετά το 1981 μετακινούμουν με τις αστικές συγκοινωνίες πάντα πριν τις 8πμ γιατί η τότε σοσιαλιστική κυβέρνηση του τόπου παρείχε τις υπηρεσίες μεταφοράς δωρεάν.
Θυμάμαι επίσης τον Μάιο του 1989 περίμενα στη στάση έξω από τα ΤΕΙ Αθήνας που σπούδαζα, να περάσει ένα λεωφορείο να πάω σπίτι μου. Αμ δε. Τα αστικά λεωφορεία στην υπηρεσία του σοσιαλιστικού κόμματος μετέφεραν την «εργατική τάξη» στην προεκλογική συγκέντρωση του «Λαοπρόβλητου» στον Αγ. Αντώνιο στο Περιστέρι. Ναι καλά θυμάστε, εκεί που είπε το «Τσοβόλα δώστα όλα». Θυμάμαι επίσης ότι τα χρέη του οργανισμού είχαν φτάσει το 1 τρις δραχμές. Και πάλι ο «Λαοπρόβλητος» βρήκε λύση . Τα ένταξε στον κρατικό προϋπολογισμό για να έχει ο λαός φτηνό εισιτήριο και ακριβή φορολογία.
[B] Έπειτα το 1992 ήρθε ο «Καταραμένος» και έδωσε τα λεωφορεία στους οδηγούς τους.

Θυμάμαι επίσης τον Μάιο του 1989 περίμενα στη στάση έξω από τα ΤΕΙ Αθήνας που σπούδαζα, να περάσει ένα λεωφορείο να πάω σπίτι μου. Αμ δε. Τα αστικά λεωφορεία στην υπηρεσία του σοσιαλιστικού κόμματος μετέφεραν την «εργατική τάξη» στην προεκλογική συγκέντρωση του «Λαοπρόβλητου» στον Αγ. Αντώνιο στο Περιστέρι. Ναι καλά θυμάστε, εκεί που είπε το «Τσοβόλα δώστα όλα».
Θυμάμαι επίσης ότι τα χρέη του οργανισμού είχαν φτάσει το 1 τρις δραχμές. Και πάλι ο «Λαοπρόβλητος» βρήκε λύση . Τα ένταξε στον κρατικό προϋπολογισμό για να έχει ο λαός φτηνό εισιτήριο και ακριβή φορολογία.
[B] Έπειτα το 1992 ήρθε ο «Καταραμένος» και έδωσε τα λεωφορεία στους οδηγούς τους.

Ευτυχώς όμως η εργατική τάξη ανέδειξε δυο λαμπρά αστέρια της ντόπιας αριστερής καθοδήγησης , τον Πασόκο Αντρέα Κολλά και τον άλλον της άλλης προοδευτικής δύναμης , τον Χρήστο Σταμούλο του ΚΚΕ και ανέτρεψαν τα σχέδια του «Καταραμένου» . Επανέφεραν τον «Λαοπρόβλητο» στην εξουσία και έτσι οι αστικές συγκοινωνίες δεν ξεπουλήθηκαν στο «Μεγάλο Κεφάλαιο» των οδηγών.
Έκτοτε η κακοδιαχείριση, η αναχρονιστική οργάνωση, ο υπέρτατος δανεισμός, η αντιπαραγωγικότητα, ,τα διαφυγόντα κέρδη, οι σπατάλες ,οι ρεμούλες και οι ζημιές, φούσκωναν τα χρέη του οργανισμού . Υπολογίζουν ότι από τότε , ναι επί «Καταραμένου» έως τώρα , θα είχαμε γλυτώσει περίπου 10δις ευρώ, όσα περίπου θέλει να κόψει η Τρόικα τώρα από μισθούς και συντάξεις . Αλλά η συνταγή ήταν πάντα εύκολη. Βάλτα στον προϋπολογισμό και βλέπουμε.
«Το βλέπουμε» όμως ήρθε και ήρθε βίαιο. Τα εισιτήρια αυξάνονται στο 1,75- χωρίς να είναι η λύση στο πρόβλημα- και τα χαράτσια πέφτουν περί δικαίων και αδίκων στο κεφάλι των φορολογουμένων ανεξαρτήτως αν χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες αυτές.
Αυτός ο σοσιαλισμός έχει ένα τρόπο να επιβάλει την ισότητα, που είναι άξιος θαυμασμού !!!
Οι τότε πρωτεργάτες όμως της σοσιαλιστικής οικοδόμησης του τόπου δεν μιλούν πια. Γιατί ο Ανδρέας Παπανδρέου μαζί με τον Χρ. Σταμούλο πρόλαβαν και μετοίκησαν εις Κύριον και ο άλλος ο Αντρέας, ο Κολλάς μετακόμισε τώρα στο άλλο προοδευτικό μαγαζί τον ΣΥΡΙΖΑ.
Έτσι για να θυμόμαστε ότι ευθύνες σΆ αυτόν το τόπο έχουν κυρίως αριστερό ονοματεπώνυμο .


πηγή : https://www.market-talk.net/index.php/id/11060

αυτο καλό είναι να μην περάσει απαατηρητο. Οι συντεχνίες που πληρώνουμε όλοι μας εχουν ονοματεπωνυμο.

Ας θυμηθουμε τους σταμουλοκολλάδες, τα εργα και τις ημέρες τους :thumbsdown:

Lambros46
04-09-12, 21:14
αυτο καλό είναι να μην περάσει απαατηρητο. Οι συντεχνίες που πληρώνουμε όλοι μας εχουν ονοματεπωνυμο.

Ας θυμηθουμε τους σταμουλοκολλάδες, τα εργα και τις ημέρες τους :thumbsdown:

Και εκτός από τις συντεχνίες,να προσθέσω και τους αρκετούς φίλους μου που δεν πληρώνουν ποτέ μα ποτέ εισιτήριο.Από παρέα 10 ατόμων μόνο οι τρείς βγάζουμε πάντα.Δεν μπορούσαν αντί να τα αυξήσουν,να τραβήξουν 500 άτομα από άχρηστους δημόσιους οργανισμούς(μην μου πείτε ότι δεν υπάρχουν!!!) και να κάνουν συνέχεια ελέγχους??Ή έστω να βάλουν τα μηχανήματα που υπαρχουν στο εξωτερικό ρε γ@μώτο..

sasabmw
04-09-12, 21:16
Αυτή την έκφραση χρησιμοποιούσε ο "μανιακός στέλιος", "ροσινάντε".
Την χρησιμοποιύσε γενικά με όποιον διαφωνούσε μαζί του.
Τον έχεις τίποτα ; :whistle: :D

Για να ακριβολογουμε η εν λογω ατακα ανηκει στον κ. Ρηγα απο τους ''2 ξενους''....:original:

sasabmw
04-09-12, 21:24
και ενα σχολιο: μολις ο σταματης εσπευσε να δωσει λιγο δικιο στα λογια μου αμεσως ''τουμπεκι'' ολοι....δε σχολιαζω, γιατι εγω εκτειθεμαι καθως ειμαι σκουπιδι και πρεπει να φυγω να μεινουν οι ψηφοφοροι...

γεια σου βρε προεδρε που σκεφτεσαι και για αλλους 20..!!!!(κυριολεκτω)...

spar@
04-09-12, 21:54
Και εκτός από τις συντεχνίες,να προσθέσω και τους αρκετούς φίλους μου που δεν πληρώνουν ποτέ μα ποτέ εισιτήριο.Από παρέα 10 ατόμων μόνο οι τρείς βγάζουμε πάντα.Δεν μπορούσαν αντί να τα αυξήσουν,να τραβήξουν 500 άτομα από άχρηστους δημόσιους οργανισμούς(μην μου πείτε ότι δεν υπάρχουν!!!) και να κάνουν συνέχεια ελέγχους??Ή έστω να βάλουν τα μηχανήματα που υπαρχουν στο εξωτερικό ρε γ@μώτο..

ειμαι απ τους "μλακες" που πληρωνω εισιτηριο και διοδια... αλλα ειμαι αντιθετος στο να αυξησουν τους κηφηνες τους ελεγκτες...
να παρουν τους κηφηνες αυτους να τους βαλουν να καθαρισουν τα καθισματα σε ολα τα μμμ τα οποια ζενουν, να ξεκαθαρισουν ολους αυτους τους καθυστερημενους οδηγους λεωφορειου-τρολλευ που οδηγουν λες και ειναι στο ι.χ τους δημιουργωντας καθημεριναα ατυχηματα ειτε μεσα ειτε εξω απο αυτο.
Ειμαι και εγω απ τους ατυχους που επεσε λεωφορειο απο πισω μου σταματημενος σε κοκκινο σχεδον αφρεναριστος... οταν πηρα στην ασφαλεια που ασχολειται μονο με αυτα μετα απο 2 μερες εψαχνε αναμεσα σε πολλους φακελους οποτε καταλαβατε...
Πρεπει να αλλαξουν πολλα...

υ.γ μην παρεξηγηθει κανεις μιλαω για το 70% υπαρχουν και εξαιρεσεις...

spar@
04-09-12, 21:55
και ενα σχολιο: μολις ο σταματης εσπευσε να δωσει λιγο δικιο στα λογια μου αμεσως ''τουμπεκι'' ολοι....δε σχολιαζω, γιατι εγω εκτειθεμαι καθως ειμαι σκουπιδι και πρεπει να φυγω να μεινουν οι ψηφοφοροι...

γεια σου βρε προεδρε που σκεφτεσαι και για αλλους 20..!!!!(κυριολεκτω)...

Σασα μην θιγεσαι...

saulm3
04-09-12, 22:36
εγω δεν κανω τουμπεκι για κανεναν εδω μεσα....

katsaraios
04-09-12, 23:39
ας αφησουμε τη σασα στην ησυχια της.

πριν λιγο που παρακολουθουσα ειδησεις ειδα παλι αυτη τη φατσα (ονοματι Σπανού Δέσποινα) να ομιλει για τα δικαιωματα των δ.υ.

https://www.haniotika-nea.gr/website/pages_img/prod_66627_1304823474_04spanou.jpg

προσπαθω να θυμηθω τις απειρες φορες που εχω ταλαιπωρηθει σε υπουγεια, υπηρεσιες, εφοριες κλπ αντιστοιχες κυριες που με αντιμετωπισαν εχθρικα, αποτομα, με αγενεια, με απαθεια στην καλυτερη περιπτωση, αλλα στο μυαλο μου ερχεται συνεχως αυτη η σκ@τοφατσα.
ρε μπας και τους εχουν κλωνοποιησει?

χαχαχαχα προσοχη γιατι καποιοι εχουν διπλα τους αποψε καποια σαν την κυρια της φωτο....βεβαια κλασσικα θα κοιμουνται ξεχωριστα στην καλυτερη των περιπτωσεων αφου το "κλασιμο" εχει πεσει συννεφο εδω και χρονια με αποτελεσμα να ψαχνουν αρειμανιως για κανα ξενοπετσο οι δυστυχεις ...
Φορουμιτες που τυχον σας ακουμπαει το θεμα κουραγιο....

GiannisRob
05-09-12, 01:04
και ενα σχολιο: μολις ο σταματης εσπευσε να δωσει λιγο δικιο στα λογια μου αμεσως ''τουμπεκι'' ολοι....δε σχολιαζω, γιατι εγω εκτειθεμαι καθως ειμαι σκουπιδι και πρεπει να φυγω να μεινουν οι ψηφοφοροι...

γεια σου βρε προεδρε που σκεφτεσαι και για αλλους 20..!!!!(κυριολεκτω)...

Δεν καταλαβαίνω σε ποιους αναφέρεσαι, αλλά μιας και ήμουν και 'γω μεταξύ αυτών οι οποίοι διαφώνησαν μαζί σου, θα ήθελα να σου πω δυό πράγματα.

Αφού λες ότι ότι έχεις να πεις το λες ευθέως και δεν κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλο σου, τότε καλό θα ήταν να γράψεις ακριβώς σε ποιούς αναφέρεσαι, χωρίς υπενιγμούς.

Σε περίπτωση που μεταξύ άλλων, αναφέρεσαι και σε μένα, σου ζητώ ειλικρινά συγγνώμη που δεν έκατσα πάνω από το πληκτρολόγιο για να σου απαντήσω εκείνη την ώρα, αλλά it was beer o' clock. I had to go...

Nikos
05-09-12, 11:39
ας αφησουμε τη σασα στην ησυχια της.

πριν λιγο που παρακολουθουσα ειδησεις ειδα παλι αυτη τη φατσα (ονοματι Σπανού Δέσποινα) να ομιλει για τα δικαιωματα των δ.υ.

https://www.haniotika-nea.gr/website/pages_img/prod_66627_1304823474_04spanou.jpg

προσπαθω να θυμηθω τις απειρες φορες που εχω ταλαιπωρηθει σε υπουγεια, υπηρεσιες, εφοριες κλπ αντιστοιχες κυριες που με αντιμετωπισαν εχθρικα, αποτομα, με αγενεια, με απαθεια στην καλυτερη περιπτωση, αλλα στο μυαλο μου ερχεται συνεχως αυτη η σκ@τοφατσα.
ρε μπας και τους εχουν κλωνοποιησει?

Αυτη η μαλακω ειναι στο κτηριο μας .....ενα πρωινο του 2011 που την πετυχα εξω απ το ασανσερ και αρχισα να της τα χωνω εκανε πως δεν ακουγε......και κατα τυχη θυμηθηκε οτι πρεπει να μιλησει στο κινητο.....αλλα βλεπεις δε μπορουσα να της χωσω καμια σπρωξια της ******ας .......

Skyline_IS
05-09-12, 11:53
Aπεργια οι καθηγητες ΑΕΙ/ΤΕΙ αρχης γενομενης απο την νεα βδομαδα,ο οασθ δεν εχει χρηματα για καυσιμα μετα τις 20 σεπτεμβρη, η βενζινη εχει παρκαρει κοντα στο 1,80, ο ενας μετα τον αλλον απεργει,νοσοκομεια κλεινουν, γενικα μια εικονα χαους..



Η καταρρευση και διαλυση αυτης της χωρας ειναι μαλλον θεμα χρονου..

ZWMZ
05-09-12, 11:54
[/Αυτη η μαλακω ειναι στο κτηριο μας .....ενα πρωινο του 2011 που την πετυχα εξω απ το ασανσερ και αρχισα να της τα χωνω εκανε πως δεν ακουγε......και κατα τυχη θυμηθηκε οτι πρεπει να μιλησει στο κινητο.....αλλα βλεπεις δε μπορουσα να της χωσω καμια σπρωξια της ******ας .......

Eυχομαι την επομενη να την πετυχεις ΜΕΣΑ στο ασανσερ...

Thomelef
05-09-12, 12:02
Aπεργια οι καθηγητες ΑΕΙ/ΤΕΙ αρχης γενομενης απο την νεα βδομαδα,ο οασθ δεν εχει χρηματα για καυσιμα μετα τις 20 σεπτεμβρη, η βενζινη εχει παρκαρει κοντα στο 1,80, ο ενας μετα τον αλλον απεργει,νοσοκομεια κλεινουν, γενικα μια εικονα χαους..



Η καταρρευση και διαλυση αυτης της χωρας ειναι μαλλον θεμα χρονου..

η κατάρευση είναι γεγονός, η διάλυση επίσεις, και τίνει να γίνει ολοκληρωτική σε λίγο...
ένα μεγάλο μπράβο στα σαίνια που μας κυβερνούν τόσα χρόνια, και άλλο ένα στα κωλαούζα τους.
πολύ γέλιο να βλέπεις τον χοντρό στα γενέθλια του κόμματος, και απο κάτω να χειροκροτούν ένα κάρο ηλίθιοι.
και μετά απορούμε γιατί...

S8N
05-09-12, 12:23
Κανείς δεν είπε ότι θα είναι εύκολα τα πράγματα.

nikos1400
05-09-12, 14:53
Λονδινο:
Απαγορευση Χριστιανικων συμβολων στους χωρους εργασιας.
Σταυρός μονο με την αδεια του εργοδοτη.