PDA

Επιστροφή στο Forum : απορια imac σε pc σταθερο



dimtz
26-08-12, 20:24
λεβεντες καλησπερα εχει βαλει κανεις λειτουργικο mac σε pc με win? αυτην την στιγμη εχω dual boot ubuntu - windows 7 και θα ηθελα να τα προσπερασω και τα 2 και να παω σε mac, αξιζει?

Χρίστος
26-08-12, 20:35
Πας σε hachintos καταστασεις....

ειχα ενα dell netbook με 10.6.6 πριν 2 χρονια που εχω με τα xp σερνοταν, οταν κουμπωσα OSX πεταγε καλυτερα και απο quadcore pc!!!

Πριν ξεκινησεις χρειαζεσαι πααααρα πολυ διαβασμα, καλη καφετιερα, απλετο χρονο, αρκετη υπομονη και hardware που να ειναι συμβατο με τα mac ή καταλληλα kexts.

https://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page
https://osx86.co/f83/back-again-956-949-iatkos-v7-t5789/

Καλη τυχη.

dimtz
26-08-12, 20:54
μαλιστα ευχαριστω, με μια ματια νομιζω οτι ειναι συμβατο το μηχανημα που εχω, μπορει να μου το επιβεβαιωση καποιος? i5 750 2,66GHZ 8mb , μητρικη του GA-P55M-UD2 και με καρτα γραφικων ATI RADEON HD 5750 1GB

viper
26-08-12, 20:56
υπάρχει καποιος συγκεκριμένος λόγος για τον οποίο θέλεις να κανεις αυτή την αλλαγή, ή το κάνεις καθαρά για πειραματισμό ?

dimtz
26-08-12, 21:01
υπάρχει καποιος συγκεκριμένος λόγος για τον οποίο θέλεις να κανεις αυτή την αλλαγή, ή το κάνεις καθαρά για πειραματισμό ?

πιο πολυ για αλλαγη, λες να μην αξιζει?

Bellof-3
26-08-12, 21:06
Συντομα, θα κανω κι εγω κατι αναλογο. Εχω σαν διπλωματικη μια εφραμογη για iphone και μονο μεσω mac γινεται...

μακ να παρω δεν παιζει για κανενα λογο...

dimtz
26-08-12, 21:13
Συντομα, θα κανω κι εγω κατι αναλογο. Εχω σαν διπλωματικη μια εφραμογη για iphone και μονο μεσω mac γινεται...

μακ να παρω δεν παιζει για κανενα λογο...

αντε καποιος να κανει την αρχη :original:, ποια ειναι αυτη η εφαρμογη?

viper
26-08-12, 22:53
Πραγματικά πιστεύω οτι δεν αξίζει τον κόπο να μπείς σε όλη αυτή τη διαδικασία.
Αν η αλλαγή που θέλεις ειναι αισθητική υπάρχουν πολλές και ενδιαφέρουσες λύσεις για τα windows, από ενα απλό object dock μέχρι και windows blinds.
π.χ. Αν θέλεις μπορείς να κάνεις το desktop σου να μοιάζει λίγο με το mac κάνοντας εγκατάσταση αυτό (https://www.stardock.com/products/objectdock/purchase.asp) (επιλέγεις την free εκδοση) και ταυτόχρονα θα κάνεις την Task Bar των Windows να μήν φένεται. (Δεξί κλίκ στην Μπάρα εργασιών --> Επιλογές --> Αυτόματη Απόκρυψη Μπάρας Εργασιών --> ΟΚ)

dimtz
26-08-12, 23:12
περα απο το θεμα αισθητικης τα win τα νιωθω πολυ βαρια, εχω καλο μηχανημα δε κολλα πουθενα αλλα ο τροπος που λειτουργουν τα win αρχισα να τα βαριεμαι, με τα λινουξ που εχω τι να πω αλλο πραμα ευχαριστιεσαι να τα χειριζεσαι, γι αυτο και λεω μηπως και σε mac θα ειμαι πιο καλα διοτι υποστηριζονται drivers - tools κλπ κλπ

viper
26-08-12, 23:32
ποια έκδοση windows εχεις?

και αν δε σου κάνει κόπο πες μου και τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου

330Ci
26-08-12, 23:32
Πάρτε μακ να βρείτε την υγειά σας!!!...

dimtz
26-08-12, 23:39
ποια έκδοση windows εχεις?

και αν δε σου κάνει κόπο πες μου και τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου

τα χαρακτηριστικα τα αναφερω πιο πανω με win7 64

viper
26-08-12, 23:45
Δεν γράφεις πόση και τι RAM έχεις. Επίσης τα windows είναι Ηome, Premium, Ultimate κτλ

Οταν λέω ΤΙ RAM εννοώ πόση σε σύνολο και πόσα sticks πανω στο Motherboard.
Αν και είμαι σίγουρος ότι με ένα καλό configuration θα πάνε μια χαρα τα windows

dimtz
26-08-12, 23:57
Δεν γράφεις πόση και τι RAM έχεις. Επίσης τα windows είναι Ηome, Premium, Ultimate κτλ

Οταν λέω ΤΙ RAM εννοώ πόση σε σύνολο και πόσα sticks πανω στο Motherboard.
Αν και είμαι σίγουρος ότι με ένα καλό configuration θα πάνε μια χαρα τα windows

τα ultimate εχω με 4gb ram DDR3 ξερω σηκωνει ακομη 1,5giga αυτα τα win, χωρα στην motherboard και αλλα sticks, λες με επιπλεον μνημη να δω διαφορα ? πιστευω πολυ μικρη ουτε που θα το καταλαβω

viper
27-08-12, 00:08
Τα ultimate είναι η πιο "βαρειά" έκδοση των win. Περιέχουν ένα μεγάλο αριθμό από services τα οποία είναι παντελώς άχρηστα στον απλό χρήστη και προορίζονται για development. To πρόβλημα είναι οτι εγκαθίστανται και εκτελουνται αυτόματα καταναλώνοντας μνήμη και cpu.

Επίσης έχει μεγάλη σημασία σε ποιες θέσεις είναι τα memmory sticks πάνω στο motherboard. Εκμεταλλεύεσαι την δυνατότητα dual channel?
Dual channel λειτουργία έχεις όταν π.χ. με 2 mem sticks το ένα βρίσκεται στο memmory slot 0 και το αλλο στο memmory slot 2. Εναλλάξ δηλαδή μία θέση γεμάτη μιά θέση άδεια.
Επίσης οι μνήμες σου καλό είναι να είναι ιδιου τύπου. Αν έχεις 2 μνήμες, με τη μία να χρονίζει στα 1000Μhz και η άλλη στα 1333Mhz τότε έχεις απώλεια ταχύτητας. Η γρήγορη μνήμη (1333) θα δουλεύει πιο αργά στα 1000.
Επίσης παίζει ρόλο το fragmentation του δίσκου σου. Πότε έκανες defrag τελευταία φορά?
Ολα τα παραπάνω έχουν σημαντικό αντίκτυπο στην ταχύτητά σου.
Η δική μου άποψη είναι να έχεις ενα καλοστημένο pc με win. To linux ΔΕΝ φτιάχτηκε για Desktop pcs.

dimtz
27-08-12, 00:22
Τα ultimate είναι η πιο "βαρειά" έκδοση των win. Περιέχουν ένα μεγάλο αριθμό από services τα οποία είναι παντελώς άχρηστα στον απλό χρήστη και προορίζονται για development. To πρόβλημα είναι οτι εγκαθίστανται και εκτελουνται αυτόματα καταναλώνοντας μνήμη και cpu.

Επίσης έχει μεγάλη σημασία σε ποιες θέσεις είναι τα memmory sticks πάνω στο motherboard. Εκμεταλλεύεσαι την δυνατότητα dual channel?
Dual channel λειτουργία έχεις όταν π.χ. με 2 mem sticks το ένα βρίσκεται στο memmory slot 0 και το αλλο στο memmory slot 2. Εναλλάξ δηλαδή μία θέση γεμάτη μιά θέση άδεια.
Επίσης οι μνήμες σου καλό είναι να είναι ιδιου τύπου. Αν έχεις 2 μνήμες, με τη μία να χρονίζει στα 1000Μhz και η άλλη στα 1333Mhz τότε έχεις απώλεια ταχύτητας. Η γρήγορη μνήμη (1333) θα δουλεύει πιο αργά στα 1000.
Επίσης παίζει ρόλο το fragmentation του δίσκου σου. Πότε έκανες defrag τελευταία φορά?
Ολα τα παραπάνω έχουν σημαντικό αντίκτυπο στην ταχύτητά σου.
Η δική μου άποψη είναι να έχεις ενα καλοστημένο pc με win. To linux ΔΕΝ φτιάχτηκε για Desktop pcs.

ωραιος ο φιλος συμφωνω, απορια λοιπον............εχω την δυνατοτητα να περασω τα win7 home prem 32bit γνησια να το κανω???????? αλλα το τονιζω 32 bit αξιζει? ποια εκδοση προτεινεις?
edit στο τελος θα δουμε τι θα κανουμε αναλογος με τα θετικα-αρνητικα
edit αλλα φιλε τετοια διαφορα στην ταχυτητα linux με win τεραστια μπορω να πω, λες και μπαινεις απο το 16αρι σε m3

viper
27-08-12, 00:28
Οχι 32bit γιατι δέν βλέπουν ολη τη RAM σου.
Μιλάμε για 64bit οπωσδήποτε.

Dimitrios
27-08-12, 00:36
Συμφωνώ για win 7 τα οποία με 4 gb ram θα είναι μια χαρά.

Ακυρη ερώτηση, έχω macbook late 2009 με 4 gb ram και το μαιο έβαλα τα lion, δεν είμαι ευχαριστημένος από απόδοση σε σχέση με snow leopard, τα οποία θα ξαναβάλω....

Γνώμες???

Χρίστος
27-08-12, 00:59
Συμφωνώ για win 7 τα οποία με 4 gb ram θα είναι μια χαρά.

Ακυρη ερώτηση, έχω macbook late 2009 με 4 gb ram και το μαιο έβαλα τα lion, δεν είμαι ευχαριστημένος από απόδοση σε σχέση με snow leopard, τα οποία θα ξαναβάλω....

Γνώμες???
Αν θες οικονομικη λυση(30ε):
Nα βαλεις περισσοτερη ram.
2 ντιμ των 4gb.Θα πας στα 8gb και θα τρεχουν πολυ καλυτερα τα lion.

και αν θες ακομα ποιο μεγαλη διαφορα(130ε):
Μαζι με τη περισσοτερη ram να προσθεσεις εναν ssd δισκο.
Αυτη η ανανεωση θα "παραξυπνησει" το μηχανημα πιστεψε με....

Dimitrios
27-08-12, 01:02
Χρήστο καλημέρα, ελπίζω όλα καλά έχουμε καιρό να τα πούμε!

Πριν λίγο καιρό έγινε η αναβάθμιση σε 4 οπότε λίγο ανέφικτο στη παρούσα φάση να πετάξω τη ραμ, σε περίπτωση που γυρίσω σε 10.6.8 λειτουργικό είναι τελείως φάουλ σαν επιλογή?

Χρίστος
27-08-12, 18:43
Yπαρχει κοσμος που κατεβαινει σε snow απο lion.
Ολοι ειναι χρηστες laptop και ο λογος ιδιος με τον δικο σου.Κουραζεται και δε φτανει η ραμ.
Οσο προσφατα και αν αλλαξες ραμ λογικα εβαλες 2 dim των 2gb.
Βγαλε λοιπον το ενα και βαλε ενα των 4gb.Το κοστος ειναι οσο 2-3 καφεδες πλεον...
αν εισαι ddr3 εδω εισαι σε αυτη τη kingston με τα ιδια specs: KVR1333D3S9/4G

dimtz
27-08-12, 19:18
λεβεντες εχω βρει τα απαρετητα για την εγκατασταση Mac os x snow leopard -mountain lion , να το κανω το μπαξιμο? πολλοι μου ειπαν δεν αξιζει εχει πολλα bug κλπ κλπ τι λετε εσεις που τα δουλευετε? η να περιμενω μεχρι να βγουν τα 8αρια που εμαθα οτι ειναι πολυ καλα ?

330Ci
27-08-12, 21:58
Χρήστο καλημέρα, ελπίζω όλα καλά έχουμε καιρό να τα πούμε!

Πριν λίγο καιρό έγινε η αναβάθμιση σε 4 οπότε λίγο ανέφικτο στη παρούσα φάση να πετάξω τη ραμ, σε περίπτωση που γυρίσω σε 10.6.8 λειτουργικό είναι τελείως φάουλ σαν επιλογή?

Όχι, αλλά ακόμα καλύτερα να βάλεις το Mountain Lion (10.8.1). Είναι πιο σταθερό και πιο ελαφρύ από το Lion. Με 4GB στο imac 20'' της αδελφής μου του 2007 πάει σφαίρα.

viper
27-08-12, 22:16
windows 3.11 for workgroups δοκίμασες;

BabisStinson
28-08-12, 10:15
λεβεντες καλησπερα εχει βαλει κανεις λειτουργικο mac σε pc με win? αυτην την στιγμη εχω dual boot ubuntu - windows 7 και θα ηθελα να τα προσπερασω και τα 2 και να παω σε mac, αξιζει?

Όπως σου είπαν ήδη τα παιδιά θέλει πάαααρα πολύ διάβασμα για να περάσεις MacOS στον υπολογιστή σου. Εκτός αν θέλεις να φτιάξεις σύστημα από την αρχή που είναι πιο εύκολο και θα δουλεύουν και όλα μια χαρά. Υπάρχουν έτοιμες προτάσεις με hardware που δουλεύουν άψογα. Με 600 δολλάρια φτιάχνεις τουμπανάκι "Mac" Mini.
πχ: https://lifehacker.com/5815715/how-to-build-a-hackintosh-mini-for-less-than-600
https://www.saveourskills.com/building-mac-compuer-cheap-hackintosh-guide

Το Lion ήταν πολύ "βαρύ", με 4GB RAM σερνόταν αρκετά. Έχω το Early-2011 MacBook Pro 13" με τον i5 Sandy Bridge. Είχα γυρίσει κι εγώ στο Snow Leopard (το τελευταίο "πραγματικό" Mac OS). Τώρα με το Mountain Lion τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα πάντως. Απλά θέλεις 8GB RAM για να πεις ότι θα δουλεύω άνετα πολλά πράγματα. Είναι η επόμενη αγορά μου, RAM Upgrade..

Κατά την γνώμη μου μείνε στο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ Ubuntu, το είχα μόνιμα για 4 χρόνια, ούτε Win ούτε τίποτα. Μπαίνεις και στο forum του ubuntu-gr και βρίσκεις λύσεις σε ότι απορίες και να έχεις.
Και όταν με το καλό έχεις οικονομική άνεση για νέο υπολογιστή παίρνεις ένα MacBookPro και κάνεις την δουλειά όπως πρέπει..!

Φιλικά,
Μπάμπης

dimtz
28-08-12, 12:50
Όπως σου είπαν ήδη τα παιδιά θέλει πάαααρα πολύ διάβασμα για να περάσεις MacOS στον υπολογιστή σου. Εκτός αν θέλεις να φτιάξεις σύστημα από την αρχή που είναι πιο εύκολο και θα δουλεύουν και όλα μια χαρά. Υπάρχουν έτοιμες προτάσεις με hardware που δουλεύουν άψογα. Με 600 δολλάρια φτιάχνεις τουμπανάκι "Mac" Mini.
πχ: https://lifehacker.com/5815715/how-to-build-a-hackintosh-mini-for-less-than-600
https://www.saveourskills.com/building-mac-compuer-cheap-hackintosh-guide

Το Lion ήταν πολύ "βαρύ", με 4GB RAM σερνόταν αρκετά. Έχω το Early-2011 MacBook Pro 13" με τον i5 Sandy Bridge. Είχα γυρίσει κι εγώ στο Snow Leopard (το τελευταίο "πραγματικό" Mac OS). Τώρα με το Mountain Lion τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα πάντως. Απλά θέλεις 8GB RAM για να πεις ότι θα δουλεύω άνετα πολλά πράγματα. Είναι η επόμενη αγορά μου, RAM Upgrade..

Κατά την γνώμη μου μείνε στο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ Ubuntu, το είχα μόνιμα για 4 χρόνια, ούτε Win ούτε τίποτα. Μπαίνεις και στο forum του ubuntu-gr και βρίσκεις λύσεις σε ότι απορίες και να έχεις.
Και όταν με το καλό έχεις οικονομική άνεση για νέο υπολογιστή παίρνεις ένα MacBookPro και κάνεις την δουλειά όπως πρέπει..!

Φιλικά,
Μπάμπης

να εισαι καλα φιλε μαλλον θα μεινω οπως εχει μ ενα φορματ στα win και ενα πολυ καλυτερο στησιμο στα linux στην new version thumb

Bellof-3
28-08-12, 16:17
Ρε μπαμπη, πολλα τα λεφτα γι αυτο που σου δινουν τα μακ... 2 υπολογιστες παιρνεις σε αυτα τα χρηματα...

παντως θα χρειαστω τα φωτα σου να σεταρω το λαπτοπ με hackintosh γτ δεν εχω ασχοληθει καθολου με το αθλημα

κωστας

BabisStinson
28-08-12, 18:18
Τα αξίζουν και με το παραπάνω. Είχα Fujitsu-Siemens, HP, Sony, Dell και πλέον Apple. Το MacBookPro είναι το καλύτερο laptop.
Ο συνδυασμός hardware-OS είναι απλά εξαιρετικός. Και για το design δεν συζητάμε καν, δεν υπάρχει ανταγωνισμός. :original:

Με hackintosh δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, γιατί μου φαίνεται ανούσιο. Στο Vaio που έχω ακόμα έχω περασμένη την τελευταιά έκδοση του Ubuntu και το θεωρώ την ιδανικότερη επιλογή για οποιοδήποτε laptop μη-Apple. Και είναι και δωρεάν. thumb

andreas_R
29-08-12, 12:46
Απο οτι ξερω τα κομματια που περιγραφεις κανουν και για λειτουργικο mac.

Eδω ειναι ενα site που εχει πολυ καλες σχετικες πληροφοριες
https://www.tonymacx86.com/home.php

dimtz
29-08-12, 19:50
Απο οτι ξερω τα κομματια που περιγραφεις κανουν και για λειτουργικο mac.

Eδω ειναι ενα site που εχει πολυ καλες σχετικες πληροφοριες
https://www.tonymacx86.com/home.php

σε ποιον απευθηνεσαι?

Bellof-3
29-08-12, 19:58
Τα αξίζουν και με το παραπάνω. Είχα Fujitsu-Siemens, HP, Sony, Dell και πλέον Apple. Το MacBookPro είναι το καλύτερο laptop.
Ο συνδυασμός hardware-OS είναι απλά εξαιρετικός. Και για το design δεν συζητάμε καν, δεν υπάρχει ανταγωνισμός. :original:

Με hackintosh δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, γιατί μου φαίνεται ανούσιο. Στο Vaio που έχω ακόμα έχω περασμένη την τελευταιά έκδοση του Ubuntu και το θεωρώ την ιδανικότερη επιλογή για οποιοδήποτε laptop μη-Apple. Και είναι και δωρεάν. thumb

δεν εχω αλλη επιλογη, απο το να χρησιμοποιησω hackintosh μιας και πρεπει να δουλεψω σε αυτο το λειτουργικο... και δεν ειμαι διατεθειμενος να πληρωσω τα κερατα μου για το μαρκετινγκ της apple...

οσον αφορα το ντιζαιν το dell 14z δεν εχει να ζηλεψει κατι απο το πιο φθηνο macbook (και εχει και μεγαλυτερη οθονη) + οτι με 300+ ευρω λιγοτερα παιρνεις πολυ δυνατοτητα απο αποψη hardware μηχανημα...

Χρίστος
29-08-12, 20:45
dell η σειρα xps
toshiba η σειρα qosmio
και alienware

ειναι κατ εμε στα ιδια και ενα σκαλι ποιο κατω καποια απο τα mac.
Aπευθυνονται ομως σε αλλο κοινο.

Το καλυτερο για τον καθενα ειναι αυτο που τον εξυπηρετει καλυτερα στο να κανει τη δουλεια του....

BabisStinson
30-08-12, 08:36
Αν έπαιρνα κάποιον υπολογιστή αυτήν την στιγμή όχι από την Apple θα ήταν είτε κάποιο Allienware (https://www.alienware.com/) (για extreme gamers), είτε κάποιο Dell για πιο άμεσο service.

@Bellof-3:
-Σε τι σου είναι απαραίτητο το MacOS που δεν μπορείς να κάνεις σε Win/Linux? (Ξεχνάμε ότι είναι το καλύτερο βέβαια, απλά και μόνο απο θεμα εφαρμογών που θέλεις να χρησιμοποιήσεις.)
-Δυνατότερα laptop (σε hardware) με τα ίδια χρήματα ενός MBP σίγουρα βρίσκεις, όλα σχεδόν είναι. Το θέμα είναι ότι πληρώνεις τον συνδυασμό HW-SW και ευκολιών και ξεγνοιασιάς.
Ούτε Antivirus, ούτε Defrag και clean registry κάθε λίγο και λιγάκι γιατί σέρνεται το ρημάδι, κλπ...
Επίσης το μεγαλύτερη οθόνη δεν λέει κάτι. Εγώ προτίμησα το 13.3" γιατί είναι φορητότατο (σε sleeve το βάζω, ούτε καν σε τσάντα μεταφοράς), που είναι και ο πιο σημαντικός λόγος για να πάρει κάποιος laptop. Δεν μου βγαίνουν τα μάτια, κάνω τις δουλειές μου άψογα. Και όταν θέλω να δω ταινίες, ή αν χρειαστεί να ανοίξω μεγάλα σχέδια Autocad πχ, έχω δίπλα την 23" monitor/tv , την συνδέω με HDMI και είμαστε έτοιμοι.

andreas_R
30-08-12, 09:10
σε ποιον απευθηνεσαι?

Απευθυνομαι στο παλικαρι που ρωτησε αρχικα και εννοειται και
σε οποιον αλλο σκεφτεται κατι παρομοιο:thumbsup:

viper
30-08-12, 11:57
δεν εχω αλλη επιλογη, απο το να χρησιμοποιησω hackintosh μιας και πρεπει να δουλεψω σε αυτο το λειτουργικο...

Τι ειναι αυτό που απαιτεί MAC OS?

fast-enough
30-08-12, 12:43
Τι ειναι αυτό που απαιτεί MAC OS?
Δημιουργία εφαρμογών για iOS μήπως???

Bellof-3
30-08-12, 13:17
ακριβως, κι επειδη ειναι μονο για μια εφαρμογη (διπλωματικη) δεν σκεφτομαι καν την αγορα mac... αλλωστε εν γενει βολευομαι πολυ καλα με ubuntu και win7...

viper
31-08-12, 02:48
Αν πρόκειται μόνο για μια εφαρμογή, μπορείς να φτιάξεις ενα virtual pc και να κανεις εγκατάσταση εκεί το mac os.

BabisStinson
31-08-12, 07:10
Όπως το 'πε ο viper. Απροβλημάτιστα, με καλές επιδόσεις και όποτε θέλεις με ένα delete (κυριολεκτικά) του virual machine file είναι σαν να μην το πέρασες ποτέ..

Bellof-3
31-08-12, 10:51
με το virtualbox πχ?

BabisStinson
31-08-12, 11:17
Ναι, μια χαρά εφαρμογή. Εξαιρετικές είναι οι VMWare Fusion και Parallels

viper
31-08-12, 14:44
Αν και εγώ προσωπικά προτιμώ vmWare, ναι γίνεται και στο virtualbox

dimtz
14-09-12, 19:59
Για να μην ανοιγω αλλο ποστ.............................ερωτησ για τους γνωστες ubuntu, δε μπορω να κανω προσαρτηση το κινητο (iphone) με το pc, καποια ιδεα?

BabisStinson
15-09-12, 09:23
Ρίξε μια ματιά σε αυτά:
https://help.ubuntu.com/community/PortableDevices/iPhone
https://www.iphonehellas.gr/forum/topic/17024-mount-iphone-in-linux/
https://www.libimobiledevice.org/
thumb

dimtz
26-04-13, 16:57
λεβεντες περασα τα mac κ συγκεκριμενα την εκδοση mountain lion 10.8.3, εσεις που εχετε ειδη mac πειτε μου σε γενικες γραμμες ποια προγραμματα να κατεβασω για να γινει πληρης λειτουργικο το μηχανημα (οποιος εχει χρονο κ ορεξη ας μου πει) :thanks:

dimtz
29-04-13, 18:08
καλα βρε χακερς που πηγατε? :original: