PDA

Επιστροφή στο Forum : CSL vs M3 E92



chief
24-08-12, 20:19
Ο Ναομι ειναι πιστολι.

MMSiB2XL6Sc

Thomelef
24-08-12, 21:32
Ειναι φοβερος...
Τον καθρευτη θα τον φτιαξει ποτε???

chief
24-08-12, 22:05
Μου εστειλε μηνυμα συμπε, και μου ειπε οτι αμα φτιαξει η Λου το SMG θα φτιαξει και αυτος τον καθρευτη.

Thomelef
24-08-12, 22:53
Η λου το ες εμ τζι, και η γκρα τον καθρευτη.

m_power_lunatic
24-08-12, 23:28
Πολυ καλος οδηγος πραγματικα,το CSL τα ''εκανε μεροκαματο'' τα 92αρια.

Ειδικα ο πρωτος που περασε,εχασε τα φρενα και εφυγε ευθεια,θα γινοτανε μεγαλο μπαμ με το CSL και στην επιστροφη στην πιστα παρολιγο το ιδιο.

Στο τελευταιο 92αρι επεσε σε πολυ καλο οδηγο,το παλεψε παντως τρελα ο φιλος και ειδικα εκει που πηγε να τον περασει απο την εξωτερικη πηγε για το ακατορθωτο αλλα δεν του βγηκε και εριξε το μπινιλικι του!!!

Αξιοι και οι 2.....ο οδηγος και το CSL!

chief
24-08-12, 23:45
Ειχα ποσταρει και πριν κανα χρονο παλι μια μαχη μεταξυ των δυο Γιαννη.
Παντως υπαρχουν Ιαπωνες που ειναι τρελαμενοι με τα BMW.

Ο συγκεκριμενος ειναι και κατοχος μιας 997 GT3.

Vasilis M3
25-08-12, 00:07
Πωωωωωωω ρε συμπέθερε....πες μου εγώ πως θα κοιμηθώ μετά απο αυτό?:hyper::hyper::salias:

micz
25-08-12, 06:42
Λοιπόν παιδιά η γνώμη μου είναι ότι εντάξη η csl είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει η BMW για track days και όχι μόνο. Αλλά να υποτιμούμε την m3 e92 με τον εκπληκτικό v8 και το γενικότερο στήσιμο, είναι τουλάχιστο άτοπο.
Και όχι δεν είναι γρηγορότερη τουλάχιστον στο hockenheim η csl από όλες τις m3 e92 σύμφωνα και με το έγκυρο γερμανικό περιοδικό sport auto. Από όσες //M έχει δοκιμάσει η γρηγορότερη είναι m3 e92 gts (2010) με χρόνο 1.12,5, με δεύτερη την m5 f10 με 1.12,9 και τρίτη τη csl με 1.13,5.
Βέβαια δεν λέω, αμάξι του 2003 να είναι στην πρώτη τριάδα όλων των μέχρι τώρα αυτοκινήτων //m είναι απλά respect, αλλά μην υποβαθμίζουμε τα 92άρια που στο κάτω κάτω η ειδική έκδοσή τους (η gts όπως είναι αντίστοιχα και η csl για την e46) είναι γρηγορότερη και με έναν κινητήρα διαμάντι.

HULK
25-08-12, 08:19
Αρα μενει τοτε να δουμε εαν η gts m3 θα ειναι σε 10 χρονια στην πρωτη 3αδα των τοτε Μ...

micz
25-08-12, 08:35
Δηλαδή αν είναι γρηγορότερη από τις αμέσως επόμενες γενιές //M. Πάντως είναι γρηγορότερη ήδη από την Μ5 F10 και την m6 f12 (1.15,4) και αυτό κάτι δείχνει. Περιμένοντας την επόμενη m3 θα δούμε...

mitsos_chania
25-08-12, 08:47
Γιατι κατεβαζει ταχυτητες απο το λεβιε?Για να μην ψαχνει το paddle?

Thomelef
25-08-12, 09:49
Λοιπόν παιδιά η γνώμη μου είναι ότι εντάξη η csl είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει η BMW για track days και όχι μόνο. Αλλά να υποτιμούμε την m3 e92 με τον εκπληκτικό v8 και το γενικότερο στήσιμο, είναι τουλάχιστο άτοπο.
Και όχι δεν είναι γρηγορότερη τουλάχιστον στο hockenheim η csl από όλες τις m3 e92 σύμφωνα και με το έγκυρο γερμανικό περιοδικό sport auto. Από όσες //M έχει δοκιμάσει η γρηγορότερη είναι m3 e92 gts (2010) με χρόνο 1.12,5, με δεύτερη την m5 f10 με 1.12,9 και τρίτη τη csl με 1.13,5.
Βέβαια δεν λέω, αμάξι του 2003 να είναι στην πρώτη τριάδα όλων των μέχρι τώρα αυτοκινήτων //m είναι απλά respect, αλλά μην υποβαθμίζουμε τα 92άρια που στο κάτω κάτω η ειδική έκδοσή τους (η gts όπως είναι αντίστοιχα και η csl για την e46) είναι γρηγορότερη και με έναν κινητήρα διαμάντι.

Και ομως το σι ες ελ αποδειχτηκε καλυτερο αυτοκινητο.
Η χαοτικη διαφορα τους, δεν δικαιολογει την μικρη διαφορα χρονου που αναφερεις. Οσο για το γκε τε ες, σε καμμια περιπτωση δεν πιανει την αποτελεσματικοτητα του σι ες ελ σαν αμαξι του 2010. Και μιλαμε για ενα αμαξι, με ακομα λιγοτερο εξοπλισμο εναντι του σι ες ελ.

chief
25-08-12, 10:09
Γιατι κατεβαζει ταχυτητες απο το λεβιε?Για να μην ψαχνει το paddle?
Ο τροπος που οδηγα ειναι Μητσο.
Ειναι περιεργος ο τροπος που εχει τα χερια στο τιμονι αλλα ειναι αποτελεσματικός απ οτι φαινετε.
Κατεβαζει απ τον λεβιέ σε συγκεκριμενα σημεια της πιστας και οχι σε όλα.

micz
25-08-12, 11:00
Για να διευκρινίσω στο προηγούμενο post αναφέρομαι στην m6 cabrio μια που η coupe δεν έχει δοκιμαστεί εκεί ακόμα.
Όσον αφορά την csl δεν αντιλέγω σε αυτά γι αυτό είπα respect στο αμάξι. Όμως όπως και να το κάνουμε σήμερα η gts είναι καλύτερο αμάξι σε όλα (εκτός της υποκειμενικής) εμφάνισής της και η γρηγορότερη σε πίστα μέχρι αυτή τη στιγμή και αυτό μην το παραγνωρίζουμε.
Οκ η csl είναι ιστορία από μόνη της αλλά σήμερα δεν είναι ούτε η καλύτερη ούτε η γρηγορότερη.

atha
25-08-12, 11:37
etsi einai gia ola erxetai to pliroma tou xronou kai tis exelixis

alexk
25-08-12, 12:02
Για να διευκρινίσω στο προηγούμενο post αναφέρομαι στην m6 cabrio μια που η coupe δεν έχει δοκιμαστεί εκεί ακόμα.
Όσον αφορά την csl δεν αντιλέγω σε αυτά γι αυτό είπα respect στο αμάξι. Όμως όπως και να το κάνουμε σήμερα η gts είναι καλύτερο αμάξι σε όλα (εκτός της υποκειμενικής) εμφάνισής της και η γρηγορότερη σε πίστα μέχρι αυτή τη στιγμή και αυτό μην το παραγνωρίζουμε.
Οκ η csl είναι ιστορία από μόνη της αλλά σήμερα δεν είναι ούτε η καλύτερη ούτε η γρηγορότερη.

Αυτό πως το συμπεραίνεις (ότι είναι καλύτερο αυτοκίνητο σε όλα) ? Από το χρόνο στο Hockenheim ?
Έχεις εμπειρία και από τα 2 αυτοκίνητα ?

micz
25-08-12, 14:20
Φυσικά και δεν έχω εμπειρία από τα συγκεκριμένα δύο αυτοκίνητα αλλά έχω εμπειρία και από τις δύο απλές εκδόσεις τους μιας και ήμουν κάτοχος (και είμαι). Μερικά είναι αυτονόητα, είναι καινούργιο με πολύ καλύτερο κινητήρα καλύτερο κιβώτιο, πιο γρήγορο πιο στιβαρό.
Εσύ δηλαδή που πιστεύεις ότι υπερτερεί η csl έναντι της gts? Εκτός της εμφάνισης υπάρχει κάτι άλλο;

Straight six
25-08-12, 14:21
Για να διευκρινίσω στο προηγούμενο post αναφέρομαι στην m6 cabrio μια που η coupe δεν έχει δοκιμαστεί εκεί ακόμα.
Όσον αφορά την csl δεν αντιλέγω σε αυτά γι αυτό είπα respect στο αμάξι. Όμως όπως και να το κάνουμε σήμερα η gts είναι καλύτερο αμάξι σε όλα (εκτός της υποκειμενικής) εμφάνισής της και η γρηγορότερη σε πίστα μέχρι αυτή τη στιγμή και αυτό μην το παραγνωρίζουμε.
Οκ η csl είναι ιστορία από μόνη της αλλά σήμερα δεν είναι ούτε η καλύτερη ούτε η γρηγορότερη.


Ξεχνας μαλλον τα 90αλογα διαφορα και το εφταρι δισυμπλεκτο...το gts
Ειναι απλα ντροπη...φιλε το σιεσελ ηταν κ ειναι ανωτερο

Sent from my LT22i using Tapatalk 2

Straight six
25-08-12, 14:24
Οσο για το μ5 που λες ριχνει μισο δευτερο
Με 200 αλογα διαφορα χαχαχαχα...σε ορεινη διαδρομη θα γελαγε και ο σκυλος με το μ5 και το σιεσελ

Sent from my LT22i using Tapatalk 2

micz
25-08-12, 14:26
Καλά οκ φίλε μου δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ, όπως νομίζει ο καθένας no problem.

Straight six
25-08-12, 14:32
Στο ρινγκ το σιεσελ χανει 2 δευτερα απο το τζιτιες αλλα ριχνει 15!!!!!! σε νορμαλ 92αρι.......οποτε καταλαβαινουμε ολοι τι στησιμο εχει το αμαξι αυτο ...δες και τους χρονους του φιλου chief στην αχνα στην κυπρο σε σχεση με αλλους......

Sent from my LT22i using Tapatalk 2

micz
25-08-12, 14:42
Κοίτα εγώ μιλάω ΜΌΝΟ για το gts και τα συγκρίνω σαν στοκ χωρίς καμμία μετατροπή, όπως δεν συγκρίνω την ιστορία τους ούτε και το πιο είναι πιο μπροστά από την εποχή του. Τα συγκρίνω καθαρά σαν προϊόντα και συμπεραίνω το λογικό, το αυτονόητο, το gts είναι ανώτερο πως να το κάνουμε!

HULK
25-08-12, 15:14
Ενταξει το σκεπτικο σου ειναι απλο και εχει μια λογικη.Δινεις βαση στη γραμμη τερματισμου οποιο την περασει πρωτο ειναι και καλυτερο.Δεν σε ενδιαφερει ουτε ποτε κατασκευαστηκε ουτε ποσα αλογα εχει κτλ. Το να ριχνεις 2 δευτερα σε αμαξι 10ετιας αυτο δεν θεωρειται επιτυχια εξελιξης αυτο θελουν να πουν τα παιδια.Γιατι ουτε καμια εξελιξη σοβαρη εγινε στον κινητηρα αφου εχει περισσοτερα κυβικα ουτε στο στησιμο.Για αυτο ειπα να δουμε σε 10 χρονια απο τωρα αν θα ειναι μεσα στα Μ της εποχης .

chief
25-08-12, 16:28
Λοιπόν για να περνουμε τα πραγματα απο την αρχη.

Το αμαξι του Naomi Naoryouhika ειναι αγωνιστικό και τρεχει στο BMW CUP στην Ιαπωνια εδω και 3-4 χρονια. Στο πρωταθλημα αυτό τρεχουν όλων των ειδων αγωνιστικα BMW. Δεν μιλάμε για αμαξια μαμα δηλαδη. Ειναι όλα αγωνιστικα με μετατροπές και χωρίς περιτά κιλά.
Απ οτι ξερω, επειδη εχω μια επικοινωνια μαζι του, το αμαξι το αγόρασε καινουργιο και εχει σπασει και μοτερ μια φορα γιατι στροφαρε μεχρι 8500. Εχει Brembo φρενα, αναρτηση Aragosta 3-way, και square setup με λάστιχα 295/35/18. Φυσικά ειναι και ελαφρομένο με διαφορετικό body-kit.
Τις ιδιες μετραοπες εχουν όλα τα αμαξια που συμμετεχουν στο πρωταθλημα. Στο βιντεο φενονται καθαρα και τα κομματια carbon που εχουν τα Ε92 και σε πολλα βιντεο του πρωταθληματος υπάρχουν και 46αρια με αγωνιστικα κιβωτια.
Τα αμαξια αυτα ειναι ανωτερα σαν αγωνιστικα πιστευω και απο τα αμαξια που τρεχουν στο cslcup στην Αγγλία.

Αμάξι και οδηγός ειναι πρωταθλητες τα τελευταια χρόνια εχοντας και το ρεκόρ καλυτερου γυρου σε Tsukuba και Fuji Speedway. Στις πιστες που γινεται το πρωταθλημα δηλαδη.


Αν και ειμαι ιδιοκτητης δεν ξερω τι να πω, για το τι κανει ενα CSL τόσο γρηγορό σε μια πιστα. Ειλικρινά ακομη το ψαχνω.
Δεν πιστευω οτι ειναι το βαρος γιατι σε συγκριση με ελαφρυα αγωνιστικα ειναι βαρύ.
Οπως δεν πιστευω οτι ειναι τα και τα αλογα που κατα την γνωμη μου σε συνδιασμο με το βαρος του δεν ειναι πολλα.
Η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι ειναι τόσο καλοστημενο συνολο απ το εργοστασιο.

Στα track days που κανω και στο πρωταθλημα που τρεχω, εχω αντιμετωπισει αρκετα 46αρια και 36αρια αγωνιστικά, ελαφρύτερα, ραμενα-δεμενα, με motec και πιο δυνατά απ το δικό μου αυτοκινητο. Η διαφορά που εχω μαζι τους ειναι αρκετά μεγαλη και δεν πιστευω οτι ειναι όλοι κουλοί....
Μην ξεχναμε οτι το δικο μου CSL που φερνω σαν παραδειγμα ειναι καθαρα πολιτικο αμαξι με φρενα και αναρτηση.
Τωρα που το σκεφτομαι και περσι παλι τα ιδια αποτελέσματα ειχα και αναρτηση δεν φορούσα.
Για τα 4κινητα Ιαπωνεζικα που ειναι 80-100 αλογα πανω και 100-150 κιλα κατω απο το CSL και πάλι τα αποτελέσματα πανω κατω τα ιδια ειναι με τα αγωνιστικα BMW.

Καταληγω στο συμπερασμα λοιπον, οτι πρεπει να ειχε πεσει αρκετη μελέτη απο την BMW οταν το αμαξι κατασκευαζόταν, και δεν ειχαν σκοπό μονο να βγαλουν ετσι στην τυχη 150 κιλά και να βαλουν και 20 αλογα παραπάνω απ το Μ3 Ε46.
Τι αλλο κανανε δεν μπορω να ξερω.


Τωρα τι να πω για το GTS απ την στιγμη που δεν εχω εμπειρία?
Δεν μπορω να πω κατι με σιγουριά. Ομως εχοντας υπόψην πως πάνε διαφορα αμαξια σε πιστα, πιστευω οτι ενα CSL με φρενα + αναρτηση θα ειναι πιο γρηγορο στις περισσοτερες πιστες απ οτι ενα GTS.
Ετσι νομιζω δηλαδη, χωρις να ειμαι και 100% σιγουρος, ομως το βαρός του Ε92 ειναι ενα μειονεκτημα που δεν μπορει ευκολα να το καλυψει καποιος οσο καλος οδηγος και να ειναι ειδικα σε μικρη ή μεσαιου μεγεθους πιστα.
Παραδειγμα ο δικος μου χρονος στην πιστα της Αχνας που "χαλασε" την παρουσιαση με αφορμη την πρωτη πωληση του πρωτου Nissan GTR ΜΥ12 στην Ευρωπη με δυο οδηγους επαγγελματιες εγγλεζους της Νισσάν και με ημισλικ λαστιχα.
Ηθελε η αντιπροσωπεια της Νισσαν να εχει το ρεκορ πολιτικου αυτοκινητου, φερανε και δυο επαγγελματιες, εκλεισαν την πιστα για ενα δυημερο για προβες, καλεσαν και δυο χιλιαδες κοσμο, εφαγαν 7 δεκατα, πηρανε τον Τσιφουλη στο χερι και φυγανε.
Περαστικά και καλη χωνεψη...:pimp:





Το αμαξι του Ιαπωνα:
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/naomi4.jpg
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/naomi6.jpg
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/naomi5.jpg
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/naomi9.jpg

micz
25-08-12, 17:21
Chief σέβομαι την άποψή σου γιατί σαν αγωνιζόμενοσ έχεις τεράστια εμπειρία. Πάντως αν σου δωθεί η ευκαιρία και βρεθεί κανένας με γνήσια gts σε πίστα μαζί σου θα ήταν ενδιαφέρον να μας το περιγράψεις "on board".

chief
25-08-12, 17:40
Δυσκολο φιλε. Ισως να μην το δω και μπροστα μου οσο ζω.
Εδω ειναι δυσκολο να βρεθει απλο Ε92 σε track day. Που να βρεθει το GTS ?Ειναι πολυ λιγα τα κοματια που βγηκαν στην παραγωγη.
Ισως ο Αλεξανδρος που γνωριζει παιδια απο το cslregister, να εχει μια αποψη σχετικα με το τι κανει ενα GTS εναντια σε ενα CSL με φρενα και αναρτηση.
Αν αν εχει τυχει ποτε δηλαδη να βρεθουν σε πιστα γνωστοι του με τα δυο αμαξια.

Thomelef
25-08-12, 19:07
Κοίτα εγώ μιλάω ΜΌΝΟ για το gts και τα συγκρίνω σαν στοκ χωρίς καμμία μετατροπή, όπως δεν συγκρίνω την ιστορία τους ούτε και το πιο είναι πιο μπροστά από την εποχή του. Τα συγκρίνω καθαρά σαν προϊόντα και συμπεραίνω το λογικό, το αυτονόητο, το gts είναι ανώτερο πως να το κάνουμε!

Κοιτα. Εδω υπαρχει ενα θεμα. Η πεμβε με το σι ες ελ, δημιουργησε εναν θρυλο. Το γκε τε ες, ηταν και καλα η συνεχεια του.
Οπως και να το κανουμε, οσο και αν επιμενεις, το ιδιο πετυχημενο με το σι ες ελ δεν προκειτε να γινει ποτε. Τα δυο δευτερα διαφορα στο ρινγκ για ενα αμαξι με μεγαλυτερη ροπη, σχεδον εκατο αλογα πανω, μικροτερο εξοπλισμο, και τεχνολογια εφτα χρονων μπροστα, ειναι καργα αποτυχια.
Ειναι απλα τυπικα πιο γρηγορο, γιατι ετσι επρεπε να ειναι. Τπτ παραπανω.
Χωρια οτι η τιμη του ειναι για γελια, εφοσων αντιστοιχα παιρνεις καλυτερα αυτοκινητα.
Επισεις μια διευκρινηση σε προηγουμενο σου ποστ. Οι συμβατικες σειρες που εχεις κατα νου και συγκρινεις, δεν εχουν ουδεμια σχεση με την διαφορα των αντιστοιχων σειρων με το σηματακι του μοτορσπορτ.


Ενταξει το σκεπτικο σου ειναι απλο και εχει μια λογικη.Δινεις βαση στη γραμμη τερματισμου οποιο την περασει πρωτο ειναι και καλυτερο.Δεν σε ενδιαφερει ουτε ποτε κατασκευαστηκε ουτε ποσα αλογα εχει κτλ. Το να ριχνεις 2 δευτερα σε αμαξι 10ετιας αυτο δεν θεωρειται επιτυχια εξελιξης αυτο θελουν να πουν τα παιδια.Γιατι ουτε καμια εξελιξη σοβαρη εγινε στον κινητηρα αφου εχει περισσοτερα κυβικα ουτε στο στησιμο.Για αυτο ειπα να δουμε σε 10 χρονια απο τωρα αν θα ειναι μεσα στα Μ της εποχης .

+100000000000000000000

micz
25-08-12, 19:59
Thomelef είπα ότι είχα στην κατοχή μου m3 e46 και τώρα έχω πάλι m3 e92 άρα δεν είμαι τελείως άσχετος με το θέμα, αυτό που θέλω να διευκρινίσω είναι ότι απλά δεν θεωρώ καλύτερο σαν αμάξι το csl, κατά τα λοιπα συμφωνώ είναι υπερεκτιμημένο και δεν κάνει τη διαφορά όπως την έκανε η csl στα χρόνια της γι'αυτό η gts είναι είναι για συλλέκτες περισσότερο.

Thomelef
25-08-12, 20:03
Thomelef είπα ότι είχα στην κατοχή μου m3 e46 και τώρα έχω πάλι m3 e92 άρα δεν είμαι τελείως άσχετος με το θέμα, αυτό που θέλω να διευκρινίσω είναι ότι απλά δεν θεωρώ καλύτερο σαν αμάξι το csl, κατά τα λοιπα συμφωνώ είναι υπερεκτιμημένο και δεν κάνει τη διαφορά όπως την έκανε η csl στα χρόνια της γι'αυτό η gts είναι είναι για συλλέκτες περισσότερο.

Σορυ...ετσι οπως το εγραψες, νομιζα οτι μιλουσες για απλες σειρες. Λαθος μου!
Στο υπολοιπο ποστ, συμφωνουμε. Το γκε τε ες δεν ειναι το ιδιο αοοτελεσματικο.

alexk
25-08-12, 22:27
Φυσικά και δεν έχω εμπειρία από τα συγκεκριμένα δύο αυτοκίνητα αλλά έχω εμπειρία και από τις δύο απλές εκδόσεις τους μιας και ήμουν κάτοχος (και είμαι). Μερικά είναι αυτονόητα, είναι καινούργιο με πολύ καλύτερο κινητήρα καλύτερο κιβώτιο, πιο γρήγορο πιο στιβαρό.
Εσύ δηλαδή που πιστεύεις ότι υπερτερεί η csl έναντι της gts? Εκτός της εμφάνισης υπάρχει κάτι άλλο;


Θα προσπαθήσω να εξηγήσω.
Αρχικά, εξαρτάται για τι κριτήρια μιλάμε σύγκρισης, γιατί μιας και είπες ότι το Μ3 Ε92 είναι πολύ ανώτερο από το Μ3 Ε46, προφανώς μιλάς για χρήση εθνικής οδού.
Είναι γνωστό ότι το Μ3 Ε92 είναι ένα βαρύ αυτοκίνητο για χρήση εθνικής οδού και όχι πραγματικά για πίστα.
Ναι, στην ευθεία το Μ3 Ε92 είναι "καλύτερο αυτοκίνητο".
Θα μου πεις γιατί όχι πίστα ? Γιατί είναι υπερβολικά βαρύ, μαμούθ στα 1800 κιλά και τα φρένα και ελαστικά τα παίρνεις στα χέρια.

Μετά, πάμε στα CSL + GTS.
Το CSL από την μία πλευρά είναι ένα αυτοκίνητο τόσο καλά στημένο από τη BMW που χρησιμοποιεί όλη την δυνατή πρόσφυση των ελαστικών στην επιτάχυνση και επιβράδυνση.
Για σχεδόν 9 χρόνια είχε το καλύτερο 200-0 και 100-0 σε σχέση με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αυτοκίνητο έχει κατασκευαστεί, με τα τραγικά εργοστασιακά φρένα (πριν την έλευση του 997 GT2 RS).
Το πλαίσιο έχει τόσο καλό ζύγισμα, που μπορεί και χρησιμοποιεί το μέγιστο δυνατό της πρόσφυσης και φρενάρει πιο γρήγορα από ένα Enzo ή ένα Pagani Zonda.
Υπενθυμίζω, με τα τραγικά εργοστασιακά φρένα.
Είναι ένα αυτοκίνητο λοιπόν που αξιοποιεί τις δυνατότητές του και μάλιστα με τρομερή επαναληψιμότητα και διάρκεια.
Σε ένα εργοστασιακό CSL βάζεις τακάκια για πίστα και μπορείς να κάνεις 30λεπτα session σε πίστα χωρίς να κάνει κιχ τίποτε.
Μάλιστα, τα ελαστικά αντέχουν πάρα πολύ γιατί το αυτοκίνητο είναι ελαφρύ και δεν τα καταστρέφει.

Από την άλλη, έχουμε το μπάσταρδο "ειδικό" M3 GTS που χρησιμοποιήθηκε για να ομολογκάρει το μοτέρ των 4.4 λίτρων (κοίτα όλα τα αγωνιστικά Μ3 και Ζ4 ότι φοράνε μοτέρ 4.4 thumb).
Αυτό λοιπόν είναι ένα απλό Μ3 που του φορέσανε aftermarket πράγματα που βρίσκεις στο εμπόριο (recaro, brembo, kw, rollcage) και εκεί τελειώνει η "εξέλιξη".
Φυσικά το υποτίθεται ελαφρωμένο είναι ακόμη μαμούθ στα 1600 και πλέον κιλά.
Στην πραγματικότητα λοιπόν, ένα GTS όταν το βάζεις στην πίστα, μετά από μερικούς γύρους κουράζονται τα φρένα του και τα ελαστικά του.
Έτσι λοιπόν, ίσως κάνει ένα-δύο γρήγορους γύρους και μετά τα ελαστικά φυτιλιάσανε και τα φρένα παραδώσανε.
Δεν υπάρχει ούτε διάρκεια ούτε επαναληψιμότητα.
Δεν έχεις νιώσει ποτέ το αίσθημα να έχεις πληρώσει ένα σκασμό χρήμματα για το ειδικό πισταδόρικο όχημα και να μένεις από φρένα/ελαστικά σε 5 γύρους στο Χόκενχαϊμ και μετά από ένα trackday μόλις να θες τακάκια και ελαστικά.
Εγώ έχω φίλους που το έχουν ζήσει και δεν ήταν καθόλου χαρούμενοι !

Ακόμη ένα σημείο.
Στο Ρινγκ που είναι 2 δευτερόλεπτα πιο γρήγορο από CSL να σου πω απλά ότι αν βάλεις σε ένα CSL φρένα (π.χ. AP racing) τα 2 δευτερόλεπτα πάνε.
Δεν συζητώ καν άν βάλεις σε CSL ανάρτηση και rollcage. Καληνύχτα !
Ένα που γνωρίζω με mods όπως του GTS (εξάτμιση, φρένα, ανάρτηση, cage) έκανε φουλ γύρο σε 7.35 με ημισλικ !!!

Έτσι, εγώ προσωπικά δεν βλέπω που υπερτερεί το GTS.
Ίσως σε μια καφετέρια στην Ελλάδα να είναι πιο εντυπωσιακό επειδή είναι το νέο και καλύτερο (λέμε τώρα).
Στην πραγματική ζωή της πίστας, το περιβάλλον αυτών των αυτοκινήτων, το GTS θα είναι στα πιτς πολύ συχνότερα από ένα απλό CSL.

Τέλος, μπορείς να κάνεις τη σύγκριση και αλλιώς, με τον ανταγωνιστή τους.
Μ3 CSL vs. 996 GT3 -> CSL is winning with flying colors
M3 GTS vs. 997 GT3 -> GTS is no where near the GT3.

Αυτά από εμένα.

Vasilis M3
25-08-12, 23:56
Συμφωνώ απόλυτα με Άλεξ και Χριστόφορο.

Συμπέθερε το CSL του σχιστομάτι είναι γνήσιο ή όχι?

chief
26-08-12, 00:13
Χαχαχα
Μονο στην Ελλαδα και λιγο στην Κυπρο ( για τα Εβο 1-2-3-6) τα ρωταμε αυτα.


Γνησιο ειναι αγορασμενο καινουργιο.

manos///3
26-08-12, 00:20
Tσιφ το δικο σου είναι γνήσιο ;

chief
26-08-12, 00:27
Ακομη να κοιμηθεις Λου ;;
Με σκεφτεσε ;;

Δεν ξερω αν ειναι γνησιο Λου...Δεν ειχα προβλημα με το smg ποτε για να χρειαστω αριθμο πλαισιου...
Ξερω ομως οτι κατι σωβρακα σαν και το δικο σου τα εχει για προθερμανση.

manos///3
26-08-12, 00:30
WBA ρε και ξερό ψωμί.....

manos///3
26-08-12, 00:36
Δε ξερω τι λετε εσεισ αλλα μακάρι να είχα όλα τα περιφερειακά κ τον αγωνιστικό εξοπλισμό μου πάνω σε καρότσα ε92 κ 2 πιστονια παραπάνω....θα τον έκανα τον Ιάπωνα σουβλάκι.

Μ αρέσει που πιαστηκατε απο ένα βίντεο που τρέχουν αγωνιστικά και συγκρίνετε τα παραγωγής.

Thomelef
26-08-12, 00:40
Σιγα μην τον εκανες και μαρινατο.
Λου..

manos///3
26-08-12, 00:43
Σουβλάκι γαριδα με μπεικον θα τον έκανα...

Καλώς τον ψη..αυπνιες βλέπω...

chief
26-08-12, 00:44
Δε ξερω τι λετε εσεισ αλλα μακάρι να είχα όλα τα περιφερειακά κ τον αγωνιστικό εξοπλισμό μου πάνω σε καρότσα ε92 κ 2 πιστονια παραπάνω....θα τον έκανα τον Ιάπωνα σουβλάκι.

Μ αρέσει που πιαστηκατε απο ένα βίντεο που τρέχουν αγωνιστικά και συγκρίνετε τα παραγωγής.

Παλι Heig κατεβασες Λου??
Σου εχω πει και χιλιες φορες να βαζεις καπελο τωρα με τους καυσωνες

manos///3
26-08-12, 00:44
Εσύ ψη έχεις γνήσιο;

manos///3
26-08-12, 00:47
Εσύ κ ο Ιάπωνας μόνο στο κοσμο με -6 καμπερ
Άντε ρε μπου...

chief
26-08-12, 00:50
Ε οχι και -6.0 μοιρες !
-5.5 ηταν ρε και -4.5 πισω !!

Thomelef
26-08-12, 00:56
Τι heig ρε συμπε...
Το μινι λουγκρακι ειναι ξυπνιο, και τον κοβει βολτες ο σουβλας μπας και κοιμηθει.

Ναι λου μου...γνησιο ειναι το δικο μου...Wanna Be Slow

chief
26-08-12, 01:02
Μανος ο σουβλακιας !!!

Κατσε να βρω τα βιντεο καμια μερα που θα εχω ορεξη (κρητικε τα στα πουλάω η τα ανταλαζω με αναρτηση ρε) εκει που τελειωνει η ευθεια της Αχνας και αυτος συνεχιζει ευθεια, και θα γινει ο Μανος ο ευθειακιας.
Ψαχνει να βρει και τα αλαρμ απ οτι θυμαμαι...

manos///3
26-08-12, 01:19
Λαμνε ρα κλανια της τσιριπιλλας......παεννε ρα μυξα του καραολου...

chief
26-08-12, 01:39
Ειναι η Κουλα μαζι σου Κρητικε ;;

manos///3
26-08-12, 01:48
Έν ειναι...
Eχω φίλο Κύπριο τζαι μαθαίνω πολλά που τζινον.

micz
27-08-12, 00:20
Για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα γιατί για μένα παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον ακόμα είμαι δύσπιστος σε αυτά που αναφέρει ο alexk.
Πως είναι δυνατό ένα αυτοκίνητο σαν το gts που είναι εφοδιασμένο με roll cage, με αποσβεστήρες στην ανάρτηση που μπορούν να ρυθμιστούν έτσι ώστε ο οδηγός να έχει την δυνατότητα να επιλέξει ανάμεσα στην άνεση και στην σκληρότητα ενός απόλυτου αγωνιστικού στησίματος, με αλλαγές που έχουν υποστεί το μπλοκέ διαφορικό M Differential, καθώς και το σύστημα ευστάθειας DSC, του οποίου η χαρτογράφηση έχει γίνει με σκοπό να ικανοποιεί τις απαιτήσεις ενός μοντέλου με αγωνιστικό χαρακτήρα, με ανάρτηση που ενώ είναι βασισμένη στον εμπρός και πίσω άξονα της M3 Coupe να έχει όμως ουσιαστική διαφορά στο πίσω υπό-πλαίσιο, που στην GTS είναι βιδωμένο σταθερά στην θέση του, δεν είναι δυνατόν να συγκρίνεται με ένα αμάξι φτιαγμένο μια επταετία πριν.
Αν σε όλα αυτά προσθέσουμε το σύστημα πέδησης που είναι κατασκευασμένο κατά παραγγελία και διαθέτει εμπρός 6πίστονες και πίσω 4πίστονες δαγκάνες, τον απίστευτο κινητήρα 4,4 λίτρων και 450 ίππων (στον οποίο μερικές από τις βελτιώσεις περιλαμβάνουν την κατασκευή του στροφαλοθαλάμου από κράμα αλουμινίου-πυριτίου, την μεγαλύτερη εισαγωγή από ανθρακονήματα, διαφορετικές πεταλούδες, χυτά αλουμινένια πιστόνια, ενώ και το σύστημα τροφοδοσίας λαδιού είναι βελτιστοποιημένο για να ικανοποιεί την ανώτερη δυναμική συμπεριφορά ενός αγωνιστικού χαρακτήρα μοντέλου), το εκπληκτικά εξελιγμένο 7τάχυτο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη με διαφορετική κλίμακωση, M DKG Drivelogic και τέλος τη «δίαιτα» που υπέστη και είχε ως αποτέλεσμα η M3 GTS να ζυγίζει 1490κιλά, δηλαδή 190 κιλά ελαφρύτερη από την απλή M3 των 1680 κιλών, τότε δεν μένουν και πολλά που να επιδέχονται αμφισβήτηση για το πισταδόρικο χαρακτήρα της.
Ακόμα αν σε όλα αυτά υπολογίσουμε ότι είναι η ίδια εταιρεία κατασκευής και μάλιστα η gts είναι πιο περιορισμένης παραγωγής μη λαμβάνοντας τόσο πολύ όσο στη csl τον παράγοντα κόστος, ε εγώ συγνώμη αλλά αδυνατώ να πιστέψω ότι η csl είναι λίγο υποδιέστερη και ότι είναι τοοοόσο ζυγισμένη πια που θεωρείται τουλάχιστο ισάξια με την gts.
Ακόμα και αν υποθέσουμε πως τα έξτρα αγωνιστικά εξαρτήματα της gts είναι κάτι σαν after market (που εγώ δεν το πιστεύω καθόλου αυτό), και πάλι είναι τόσα πολλά και ακριβά που θα έπρεπε να κάνουν τεράστια διαφορά.
Και αν σε όλα αυτά βάλω και την δική μου εμπειρία, ότι το γενικότερο στήσιμο (στα στροφιλίκια μου εμπνέει μεγαλύτερη σιγουριά και αυτοπεποίθηση η e92 από την e46 και γενικά την e92 την θεωρώ καλύτερο αυτοκίνητο σε όλα του από την e46, παρόλο που είναι πιο βαριά), καταλαβαίνετε γιατί επιμένω τόσο πολύ.

Αυτά και από μένα.

chief
27-08-12, 06:24
Η απαντηση:



το βαρός του Ε92 ειναι ενα μειονεκτημα που δεν μπορει ευκολα να το καλυψει καποιος οσο καλος οδηγος και να ειναι


Μπορεις να κάνεις και ενα πειραμα.
Κανε καποιες δοκιμες μονος, ποσα μετρα θες να σταμματησεις πχ απο τα 160-180 χιλιομετρα, και ποσα μετρα θες με ενα συνοδηγο μεσα.
Το ιδιο μπορεις να κανεις και σε μια στροφη αφου προηγηθει επιβραδυνση.

Φυσική ειναι, και δεν αλλαζουν ουτε οι τυποι περι επιβραδυνσης ουτε και οι τυποι περι φυγόκεντρου δυναμης.

Το GTS μπορει να ειναι 190 κιλα πιο ελαφρυ απο το Ε92 Μ3 αλλα ειναι και 190 κιλα πιο βαρυ απο το Μ3 CSL.

Για παραδειγμα, εγω με το αμαξι μου σε συγκεκριμενη πιστα 2 χιλιομετρων που κανω track days ειμαι πάντα δυο δευτερα πανω στους χρονους της ημερας σε περιπτωση που εχω μεσα ενα συνοδηγο.
Δεν νομιζω οτι θα μπορουσα να καλυψω αυτα τα 2 δευτερόλεπτα που ειναι αποτελεσμα του αυξημενου βαρους, ακομη και αν ειχα 100 αλογα παραπάνω.

Για το θεμα της επαναληψιμότητας εννοειτε οτι δεν αξιζει να το συζητησουμε.

Thomelef
27-08-12, 09:08
Για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα γιατί για μένα παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον ακόμα είμαι δύσπιστος σε αυτά που αναφέρει ο alexk.
Πως είναι δυνατό ένα αυτοκίνητο σαν το gts που είναι εφοδιασμένο με roll cage, με αποσβεστήρες στην ανάρτηση που μπορούν να ρυθμιστούν έτσι ώστε ο οδηγός να έχει την δυνατότητα να επιλέξει ανάμεσα στην άνεση και στην σκληρότητα ενός απόλυτου αγωνιστικού στησίματος, με αλλαγές που έχουν υποστεί το μπλοκέ διαφορικό M Differential, καθώς και το σύστημα ευστάθειας DSC, του οποίου η χαρτογράφηση έχει γίνει με σκοπό να ικανοποιεί τις απαιτήσεις ενός μοντέλου με αγωνιστικό χαρακτήρα, με ανάρτηση που ενώ είναι βασισμένη στον εμπρός και πίσω άξονα της M3 Coupe να έχει όμως ουσιαστική διαφορά στο πίσω υπό-πλαίσιο, που στην GTS είναι βιδωμένο σταθερά στην θέση του, δεν είναι δυνατόν να συγκρίνεται με ένα αμάξι φτιαγμένο μια επταετία πριν.
Αν σε όλα αυτά προσθέσουμε το σύστημα πέδησης που είναι κατασκευασμένο κατά παραγγελία και διαθέτει εμπρός 6πίστονες και πίσω 4πίστονες δαγκάνες, τον απίστευτο κινητήρα 4,4 λίτρων και 450 ίππων (στον οποίο μερικές από τις βελτιώσεις περιλαμβάνουν την κατασκευή του στροφαλοθαλάμου από κράμα αλουμινίου-πυριτίου, την μεγαλύτερη εισαγωγή από ανθρακονήματα, διαφορετικές πεταλούδες, χυτά αλουμινένια πιστόνια, ενώ και το σύστημα τροφοδοσίας λαδιού είναι βελτιστοποιημένο για να ικανοποιεί την ανώτερη δυναμική συμπεριφορά ενός αγωνιστικού χαρακτήρα μοντέλου), το εκπληκτικά εξελιγμένο 7τάχυτο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη με διαφορετική κλίμακωση, M DKG Drivelogic και τέλος τη «δίαιτα» που υπέστη και είχε ως αποτέλεσμα η M3 GTS να ζυγίζει 1490κιλά, δηλαδή 190 κιλά ελαφρύτερη από την απλή M3 των 1680 κιλών, τότε δεν μένουν και πολλά που να επιδέχονται αμφισβήτηση για το πισταδόρικο χαρακτήρα της.
Ακόμα αν σε όλα αυτά υπολογίσουμε ότι είναι η ίδια εταιρεία κατασκευής και μάλιστα η gts είναι πιο περιορισμένης παραγωγής μη λαμβάνοντας τόσο πολύ όσο στη csl τον παράγοντα κόστος, ε εγώ συγνώμη αλλά αδυνατώ να πιστέψω ότι η csl είναι λίγο υποδιέστερη και ότι είναι τοοοόσο ζυγισμένη πια που θεωρείται τουλάχιστο ισάξια με την gts.
Ακόμα και αν υποθέσουμε πως τα έξτρα αγωνιστικά εξαρτήματα της gts είναι κάτι σαν after market (που εγώ δεν το πιστεύω καθόλου αυτό), και πάλι είναι τόσα πολλά και ακριβά που θα έπρεπε να κάνουν τεράστια διαφορά.
Και αν σε όλα αυτά βάλω και την δική μου εμπειρία, ότι το γενικότερο στήσιμο (στα στροφιλίκια μου εμπνέει μεγαλύτερη σιγουριά και αυτοπεποίθηση η e92 από την e46 και γενικά την e92 την θεωρώ καλύτερο αυτοκίνητο σε όλα του από την e46, παρόλο που είναι πιο βαριά), καταλαβαίνετε γιατί επιμένω τόσο πολύ.

Αυτά και από μένα.

φαντάσου λοιπόν το gts, με μαμά φρένα 20χιλ. μεγαλύτερα σε σχέση με την απλή έκδοση, ελαφρώς βελτιωμένη ανάρτηση σε σχέση με την μαμά, πίσω καθήσματα, χωρίς club sport κλουβί.
ή διαφορετικά ένα csl, με after market ανάρτηση, εξαπίστονα - τετραπίστονα φρένα, χωρίς πίσω καθήσματα, και club sport κλουβί.
τα δύο δευτερόλεπτα στο ρίνγκ πάνε περίπατο, και ο μύθος του gts γκρεμίζεται αμέσως.
αυτή είναι η αλήθεια για τα δύο αμάξια. η αίσθηση και η αυτοπεποίθηση που παίρνεις προσωπικά εσύ, δεν έχουν καμμία σχέση με την αποτελεσματικότητα των δύο αυτοκινήτων.
επίσεις τα νούμερα ισχύως των δύο αυτοκινήτων, κάνουν το csl να δείχνει ταπεινώτατο μπροστά sto gts.
3.2 εξακύλινδρο με 360 άλογα, έναντι 4.4 οχτακύλινδρου με 450 άλογα.
με όλα τα παραπάνω, και επειδή κουβέντα γίνεται για χρόνους κτλ κτλ, το csl είναι καλύτερο αυτοκίνητο για πίστα, μιας και ο εξοπλισμός του είναι πολύ κατώτερος, η τεχνολογία του είναι 7 χρόνια πίσω, η δύναμη του είναι πολύ χαμηλότερη, ενώ ταυτόχρονα το gts του ξεκολάει μόλις δυο δευτερόλεπτα σε μια πίστα 23 χιλιομέτρων.

StratosZ4
27-08-12, 09:23
Χωρις να εχω εμπειρια απο τα δυο αυτοκινητα, νομιζω οτι συγκρινουμε ανομοια πραγματα.

Το gts ειναι ενα "αγωνιστικο" με πινακιδες. Βγηκε καθαρα σαν απαντηση στο gt3 rs. Με το gts κανεις παραχωρησεις που νομιζω πως δεν κανεις με το csl. Εχω την αισθηση οτι τα δυο αμαξια, εν τελει, ειχαν διαφορετικους στοχους.

Thomelef
27-08-12, 09:33
Χωρις να εχω εμπειρια απο τα δυο αυτοκινητα, νομιζω οτι συγκρινουμε ανομοια πραγματα.

Το gts ειναι ενα "αγωνιστικο" με πινακιδες. Βγηκε καθαρα σαν απαντηση στο gt3 rs. Με το gts κανεις παραχωρησεις που νομιζω πως δεν κανεις με το csl. Εχω την αισθηση οτι τα δυο αμαξια, εν τελει, ειχαν διαφορετικους στοχους.

τι λές ρε στρατούλη...
ουδεμία επαφή δεν υπάρχει μεταξύ τους...απάντηση σε τι, στον εξοπλισμό και στο target group???
997 gt3 rs 7:30
bmw gts 7:48
997 gt3 rs 4.0 7:27
ενώ απο την άλλη έχουμε το loaded με τα 1000 μύρια after market πάνω του και 7:22.
αν το gts ήταν απάντηση για τα πισταδόρικα 997, τότε μιλάμε για την μεγαλύτερη αποτυχία που θα μπορούσε να κάνει η bmw.

StratosZ4
27-08-12, 09:48
τι λές ρε στρατούλη...
ουδεμία επαφή δεν υπάρχει μεταξύ τους...απάντηση σε τι, στον εξοπλισμό και στο target group???
997 gt3 rs 7:30
bmw gts 7:48
997 gt3 rs 4.0 7:27
ενώ απο την άλλη έχουμε το loaded με τα 1000 μύρια after market πάνω του και 7:22.
αν το gts ήταν απάντηση για τα πισταδόρικα 997, τότε μιλάμε για την μεγαλύτερη αποτυχία που θα μπορούσε να κάνει η bmw.

Θωμα, οταν λεω απαντηση το λεω καθαρα απο την αποψη οτι η bmw εβαλε κλουβι, ρεκαρο και το εβαψε πορτοκαλι... Δεν εννοω οτι υπαρχει συγκριση μεταξυ των δυο. Ηταν μια αντιγραφη. Εβαψε η πορσε πορτοκαλι και πρασινα τα rs και ξαφνικα η πεμβε ανακαλυψε το πορτοκαλι σαν αγωνιστικο της χρωμα:thumbsdown:

alexk
27-08-12, 10:06
Για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα γιατί για μένα παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον ακόμα είμαι δύσπιστος σε αυτά που αναφέρει ο alexk.
Πως είναι δυνατό ένα αυτοκίνητο σαν το gts που είναι εφοδιασμένο με roll cage, με αποσβεστήρες στην ανάρτηση που μπορούν να ρυθμιστούν έτσι ώστε ο οδηγός να έχει την δυνατότητα να επιλέξει ανάμεσα στην άνεση και στην σκληρότητα ενός απόλυτου αγωνιστικού στησίματος, με αλλαγές που έχουν υποστεί το μπλοκέ διαφορικό M Differential, καθώς και το σύστημα ευστάθειας DSC, του οποίου η χαρτογράφηση έχει γίνει με σκοπό να ικανοποιεί τις απαιτήσεις ενός μοντέλου με αγωνιστικό χαρακτήρα, με ανάρτηση που ενώ είναι βασισμένη στον εμπρός και πίσω άξονα της M3 Coupe να έχει όμως ουσιαστική διαφορά στο πίσω υπό-πλαίσιο, που στην GTS είναι βιδωμένο σταθερά στην θέση του, δεν είναι δυνατόν να συγκρίνεται με ένα αμάξι φτιαγμένο μια επταετία πριν.
Αν σε όλα αυτά προσθέσουμε το σύστημα πέδησης που είναι κατασκευασμένο κατά παραγγελία και διαθέτει εμπρός 6πίστονες και πίσω 4πίστονες δαγκάνες, τον απίστευτο κινητήρα 4,4 λίτρων και 450 ίππων (στον οποίο μερικές από τις βελτιώσεις περιλαμβάνουν την κατασκευή του στροφαλοθαλάμου από κράμα αλουμινίου-πυριτίου, την μεγαλύτερη εισαγωγή από ανθρακονήματα, διαφορετικές πεταλούδες, χυτά αλουμινένια πιστόνια, ενώ και το σύστημα τροφοδοσίας λαδιού είναι βελτιστοποιημένο για να ικανοποιεί την ανώτερη δυναμική συμπεριφορά ενός αγωνιστικού χαρακτήρα μοντέλου), το εκπληκτικά εξελιγμένο 7τάχυτο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη με διαφορετική κλίμακωση, M DKG Drivelogic και τέλος τη «δίαιτα» που υπέστη και είχε ως αποτέλεσμα η M3 GTS να ζυγίζει 1490κιλά, δηλαδή 190 κιλά ελαφρύτερη από την απλή M3 των 1680 κιλών, τότε δεν μένουν και πολλά που να επιδέχονται αμφισβήτηση για το πισταδόρικο χαρακτήρα της.
Ακόμα αν σε όλα αυτά υπολογίσουμε ότι είναι η ίδια εταιρεία κατασκευής και μάλιστα η gts είναι πιο περιορισμένης παραγωγής μη λαμβάνοντας τόσο πολύ όσο στη csl τον παράγοντα κόστος, ε εγώ συγνώμη αλλά αδυνατώ να πιστέψω ότι η csl είναι λίγο υποδιέστερη και ότι είναι τοοοόσο ζυγισμένη πια που θεωρείται τουλάχιστο ισάξια με την gts.
Ακόμα και αν υποθέσουμε πως τα έξτρα αγωνιστικά εξαρτήματα της gts είναι κάτι σαν after market (που εγώ δεν το πιστεύω καθόλου αυτό), και πάλι είναι τόσα πολλά και ακριβά που θα έπρεπε να κάνουν τεράστια διαφορά.
Και αν σε όλα αυτά βάλω και την δική μου εμπειρία, ότι το γενικότερο στήσιμο (στα στροφιλίκια μου εμπνέει μεγαλύτερη σιγουριά και αυτοπεποίθηση η e92 από την e46 και γενικά την e92 την θεωρώ καλύτερο αυτοκίνητο σε όλα του από την e46, παρόλο που είναι πιο βαριά), καταλαβαίνετε γιατί επιμένω τόσο πολύ.

Αυτά και από μένα.

Κοίτα, ο καθένας έχει την άποψή του.
Εγώ το έχω δει από κοντά, σκεφτόμουν να το πάρω μάλιστα (πριν το δω).
Να σου πω απλά ότι τα πλαίσια χτυπάνε Μ3 Ε92... με λίγα λόγια δεν υπάρχει Μ3 Ε92 GTS αναγνώριση, τόσο ειδικό είναι το όχημα αυτό.

Τα φρένα είναι Brembo GT (με αυτοκόλλητα Μ).
Η ανάρτηση KW clubsport (με αυτοκόλλητα Μ).
Δεν υπάρχει carbon εισαγωγή και οι πεταλούδες και τα πιστόνια είναι ίδια, ο στρόφαλος και οι μπιέλες έχουν διαφορά.
Το management είναι το ίδιο με Μ3 Ε92, με MAF κτλ.
Το υποπλαίσιο ? ΟΚ, έχει silent aluminium blocks αντί για συνεμπλοκ ? Ε ΚΑΙ ?
Η δίαιτα ? Ποια δίαιτα ? Δεν έχει μόνωση, πλαστικά παράθυρα και βγαλμένο εξοπλισμό.
ΟΛΑ τα άλλα ανταλλακτικά είναι ΙΔΙΑ με το Μ3 Ε92.
Μάλιστα, η carbon οροφή έχει πλαστική τάπα (αν είναι ποτέ δυνατόν) που καλύπτει την τρύπα για την κεραία καρχαρία !
Δεν μπήκαν καν στον κόπο να βγάλουν νέες carbon οροφές που να μην έχουν τρύπα !!!

Φυσικά μπορεί να πιστεύεις ότι είναι πολύ ανώτερο έτσι.
Η πραγματικότητα είναι διαφορετική και μιας και δεν έχεις εμπειρία από τα 2, προφανώς και είσαι μακρυά από την πραγματικότητα.

alexk
27-08-12, 10:12
είχε ως αποτέλεσμα η M3 GTS να ζυγίζει 1490κιλά, δηλαδή 190 κιλά ελαφρύτερη από την απλή M3 των 1680 κιλών

A κάτι άλλο.
Τα κιλά κάνε τα 1595 !
Έχεις κάνει λάθος με τα 1490 ;)

StratosZ4
27-08-12, 10:13
Κοίτα, ο καθένας έχει την άποψή του.
Εγώ το έχω δει από κοντά, σκεφτόμουν να το πάρω μάλιστα (πριν το δω).
Να σου πω απλά ότι τα πλαίσια χτυπάνε Μ3 Ε92... με λίγα λόγια δεν υπάρχει Μ3 Ε92 GTS αναγνώριση, τόσο ειδικό είναι το όχημα αυτό.


Αλεξ, ηθελα να το γραψω κιολας. Για το Χριστοφορο ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν θα το επαιρνε ποτε μιας και καταλαβαινω οτι το csl το χρησιμοπειει πολυ.
Εσυ πιστευα οτι εφοσον το εχεις λιγο πιο "ειδικο" το csl ισως και να εκανες κινηση.
Ποσοι ιδιοκτητες csl πηραν αραγε και το γιαλατζι διαδοχο?

alexk
27-08-12, 10:22
Αλεξ, ηθελα να το γραψω κιολας. Για το Χριστοφορο ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν θα το επαιρνε ποτε μιας και καταλαβαινω οτι το csl το χρησιμοπειει πολυ.
Εσυ πιστευα οτι εφοσον το εχεις λιγο πιο "ειδικο" το csl ισως και να εκανες κινηση.
Ποσοι ιδιοκτητες csl πηραν αραγε και το γιαλατζι διαδοχο?

Ξέρω 3-4 που το σκεφτόντουσαν, πήγαν το είδαν και τρέξανε μακρυά !
Να σου πω επίσης ότι στην Ελβετία είναι 5 αυτοκίνητα ολοκαίνουργια που προσπαθούν εδώ και 2 χρόνια να τα πουλήσουν.
Κανείς δεν τα θέλει !

Εγώ ήμουν καλεσμένος στην πρώτη παρουσίαση (κλειστή) σε πελάτες στο Μόναχο.
Πήγα όλο χαρά και η χαρά μου έφυγε όταν είδα περί τίνος πρόκειται.
Μάλιστα τότε μου λέγανε ότι θα πάθεις πλάκα όταν ακούσεις το χρόνο στο Ρινγκ, το αυτοκίνητο ράβει.
Μου είπανε για 7:30 και 1400 κιλά βάρος.
Εγώ δεν μπορούσα να καταλάβω πως χάσανε 300-400 κιλά ενώ όλα είναι ίδια (φτερά, προφυλακτήρες, καπώ, πορτπαγκάζ κτλ.).
Λέω τότε, άσε να δούμε.
Και μετά είδα και απόειδα που λέμε στην Ήπειρο !
Το αυτοκίνητο αυτό είναι η απόδειξη ότι η ///Μ πλέον ψάχνει για μαλάκες.
Και όποιος το πήρε, εντάξει τι να πω είναι φανατικός της μάρκας αλλά μάλλον δεν έχει ιδέα από αυτοκίνητα ή οδήγηση.

StratosZ4
27-08-12, 10:25
Ξέρω 3-4 που το σκεφτόντουσαν, πήγαν το είδαν και τρέξανε μακρυά !
Να σου πω επίσης ότι στην Ελβετία είναι 5 αυτοκίνητα ολοκαίνουργια που προσπαθούν εδώ και 2 χρόνια να τα πουλήσουν.
Κανείς δεν τα θέλει !

Εγώ ήμουν καλεσμένος στην πρώτη παρουσίαση (κλειστή) σε πελάτες στο Μόναχο.
Πήγα όλο χαρά και η χαρά μου έφυγε όταν είδα περί τίνος πρόκειται.
Μάλιστα τότε μου λέγανε ότι θα πάθεις πλάκα όταν ακούσεις το χρόνο στο Ρινγκ, το αυτοκίνητο ράβει.
Μου είπανε για 7:30 και 1400 κιλά βάρος.
Εγώ δεν μπορούσα να καταλάβω πως χάσανε 300-400 κιλά ενώ όλα είναι ίδια (φτερά, προφυλακτήρες, καπώ, πορτπαγκάζ κτλ.).
Λέω τότε, άσε να δούμε.
Και μετά είδα και απόειδα που λέμε στην Ήπειρο !
Το αυτοκίνητο αυτό είναι η απόδειξη ότι η ///Μ πλέον ψάχνει για μαλάκες.
Και όποιος το πήρε, εντάξει τι να πω είναι φανατικός της μάρκας αλλά μάλλον δεν έχει ιδέα από αυτοκίνητα ή οδήγηση.

Αν επαιρνες 92αρι θα το εδινες το 46?

alexk
27-08-12, 10:29
Αν επαιρνες 92αρι θα το εδινες το 46?

To CSL δεν πρόκειται να το δώσω ποτέ.

Εγώ έχω ελπίδες ότι ίσως μας κάνουν την χάρη να βγάλουν αυτό σε πολιτικό.
https://cdn3.worldcarfans.co/2010/3/medium/2237601.jpg
Μάλλον θα μείνω με την ελπίδα.

StratosZ4
27-08-12, 10:36
To CSL δεν πρόκειται να το δώσω ποτέ.

Εγώ έχω ελπίδες ότι ίσως μας κάνουν την χάρη να βγάλουν αυτό σε πολιτικό.
https://cdn3.worldcarfans.co/2010/3/medium/2237601.jpg
Μάλλον θα μείνω με την ελπίδα.

Νομιζω οτι η πρωτη σου κουβεντα τα λεει ολα.

Αν κρινω απο την "ειδικο" χαρακτηρα του gts και το ποσο ξεχωριστο ειναι με φρενα και αναρτηση της "σειρας" και πλαστικα παραθυρα, δεν νομιζω να το βγαλουν πολυ διαφορετικο..
το πρωτο που πρεπει να αφαιρεθει ειναι ο μηχανισμος της οροφης.:original:

StratosZ4
27-08-12, 10:37
Και ναι,με την ελπιδα θα μεινεις....thumb

EVERGET
27-08-12, 10:45
Να σου πω απλά ότι τα πλαίσια χτυπάνε Μ3 Ε92... με λίγα λόγια δεν υπάρχει Μ3 Ε92 GTS αναγνώριση, τόσο ειδικό είναι το όχημα αυτό.



Σε αντίθεση με τα Μ3 CRT που χτυπάνε κανονικά ως CRT, δοκιμάστε αυτό το VIN E810800 thumb

StratosZ4
27-08-12, 11:05
Σε αντίθεση με τα Μ3 CRT που χτυπάνε κανονικά ως CRT, δοκιμάστε αυτό το VIN E810800 thumb

τι ειναι τουτο?
μ3 gt E90:shok::shok:

EVERGET
27-08-12, 11:13
τι ειναι τουτο?
μ3 gt E90:shok::shok:


Αυτό εδώ είναι, περιορισμένης παραγωγής στα 67 κομμάτια:

https://www.fastestlaps.com/photos/bmw_m3_crt_4ec15c659c746.jpg

Thomelef
27-08-12, 12:27
τες πα, ο κύκλος δεν τετραγωνίζεται, έτσι και το gts δεν γίνεται καλύτερο.
είναι ολοφάνερο το ότι τα αποτελέσματα του αυτοκινήτου δεν είναι ικανοποιητικά έναντι του εξοπλισμού του, το βάρος του είναι για γέλια για τέτοιου είδους αμάξι, και γενικά τα δύο δεύτερα κάτω με ένα μοτέρ κτήνος έναντι του csl, καθιστούν το αμάξι σχεδόν αποτυχία.
προσωπική άποψη, δεν αλλάζει, και μάλιστα είναι και αντικειμενική απο την στιγμή που υπάρχουν οχήματα για σύγκριση. ακόμα και αν αυτό είναι το csl και όχι τα gt3 rs.
με πάνω απο ενάμιση τόνο, δεν κάνεις αμάξι για πίστα...

Driver M
27-08-12, 12:46
Πάντως όταν συγκρίνετε τους χρόνους του CSL με το GTS, μην ξεχνάτε ότι το πρώτο φορούσε αγωνιστικά λάστιχα και το δεύτερο όχι.
Οπότε η διαφορά θα ήταν σίγουρα μεγαλύτερη μεταξύ των 2 αν φορούσαν αντίστοιχων προδιαγραφών ελαστικά.

Straight six
27-08-12, 13:48
Το gts ειναι η ξεκαθαρη εικονα των χαζομαρκετινγκ επιλογων που διακατεχει το μ ντιβισιον σημερα -εκτος του 1μ, αν και απο μοτερ......-
βαλτε το κλουβι στο σιεσελ και τα φρενα του τζιτιεσ και εχουμε κηδειες

Sent from my LT22i using Tapatalk

micz
27-08-12, 14:03
Όλα τα αυτοκίνητα αποτελούνται από επιμέρους ανταλλακτικά τα οποία προμηθεύονται από διάφορες εταιρείες. Προφανώς λοιπόν και στην gts τα επιμέρους ανέλαβαν κάποιες εταιρείες (και μάλιστα από τις κορυφαίες στο χώρο) αλλά με τις προδιαγραφές των μηχανικών της gmbh, τα οποία φτιάχτηκαν αποκλειστικά για το συγκεκριμένο μοντέλο.
Δεν ξέρω τί πρσβάσεις έχει ο καθένας μέσα στην ίδια bmw και μάλιστα στην gmbh για να μιλάει για κοροϊδία της bmw προς τους πελάτες της.
Αλλά η κοινή λογική ξέρετε τι λέει? Ότι προφανώς όταν έβγαζε η bmw αυτό το μοντέλο δεν προσδοκούσε στο κέρδος αλλά στο μάρκετινγκ να παρουσιάσει μια κορονίδα η οποία συγκρινόμενη με άλλες ειδικές κατασκευές να στέκεται τουλάχιστον αξιοπρεπώς. Εγώ αδυνατώ να καταλάβω όταν δεν έχεις το βραχνά του κόστους, έχεις τεράστια εμπειρεία από αγώνες, απευθύνεσαι σε πολύ περιορισμένο αγοραστικό κοινό, ξέρεις ότι το μοντέλο σου θα δοκιμαστεί σκληρά και θα δεχτεί κριτικές γιατί αποτελεί βάση στην οποία θα δοκιμαστούν άλλες ειδικές κατασκευές, παρόλα αυτά κοροϊδεύεις?
Εγώ ούτε οδηγός αγώνων είμαι ούτε έχω προσβάσεις για να ξέρω αν τα κιλά του κάθε μοντέλου είναι 1498,89 ας πούμε, αλλά πιστεύω στην κοινή λογική και κάτι εδώ δεν μου κολλάει καλά. Να κοροϊδεύει μια τόσο μεγάλη εταιρεία σαν την bmw γνωρίζοντας ότι όλοι οι τέστερ οδηγοί αγώνων θα την τεστάρουν, ενώ ταυτόχρονα να μην υπάρχει το πρόβλημα του κόστους παραγωγής ή του κέρδους από αυτό το μοντέλο, έχοντας όλα υπερ της με λίγα λόγια, να παρουσιάζει τέτοια αποτυχία πια!!!!!
Και μάλιστα να μην μπορεί ούτε η ίδια (ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ πως φτιάχνονται τέτοιες κατασκευές) να ανταγωνιστεί τον, προ εφτά χρόνια προκάτοχό της!!!!!!:shok:

micz
27-08-12, 14:16
Για την ιστορία η crt είναι στην τέταρτη θέση με 1.13,6

Thomelef
27-08-12, 15:31
Πάντως όταν συγκρίνετε τους χρόνους του CSL με το GTS, μην ξεχνάτε ότι το πρώτο φορούσε αγωνιστικά λάστιχα και το δεύτερο όχι.
Οπότε η διαφορά θα ήταν σίγουρα μεγαλύτερη μεταξύ των 2 αν φορούσαν αντίστοιχων προδιαγραφών ελαστικά.

Το δευτερο δεν φορουσε cup, λογο βαρους. Ειναι γνωστο οτι σε τοσο βαρυ οχημα η μαλακη γομα τους θα φιτιλιασει.
Επισεις just for the record, τα συγκεκριμενα ειναι ημισλικ και οχι αγωνιστηκα.
Το gts δεν φοραει πολιτικα λαστιχα.

Φιλε micz, αν θες να θεωρεις το gts ως καλυτερο, δεν θα στο χαλασουμε εμεις. Αυτα που ειχαμε να πουμε τα ειπαμε. Απο εκει και περα, οπως αγαπαει ο καθενας.

thumb

alexk
27-08-12, 15:35
Πάντως όταν συγκρίνετε τους χρόνους του CSL με το GTS, μην ξεχνάτε ότι το πρώτο φορούσε αγωνιστικά λάστιχα και το δεύτερο όχι.
Οπότε η διαφορά θα ήταν σίγουρα μεγαλύτερη μεταξύ των 2 αν φορούσαν αντίστοιχων προδιαγραφών ελαστικά.

Και τα δύο έχουν ημισλικ.
Το ένα Michelin και το άλλο Pirelli.


Όλα τα αυτοκίνητα αποτελούνται από επιμέρους ανταλλακτικά τα οποία προμηθεύονται από διάφορες εταιρείες. Προφανώς λοιπόν και στην gts τα επιμέρους ανέλαβαν κάποιες εταιρείες (και μάλιστα από τις κορυφαίες στο χώρο) αλλά με τις προδιαγραφές των μηχανικών της gmbh, τα οποία φτιάχτηκαν αποκλειστικά για το συγκεκριμένο μοντέλο.
Δεν ξέρω τί πρσβάσεις έχει ο καθένας μέσα στην ίδια bmw και μάλιστα στην gmbh για να μιλάει για κοροϊδία της bmw προς τους πελάτες της.
Αλλά η κοινή λογική ξέρετε τι λέει? Ότι προφανώς όταν έβγαζε η bmw αυτό το μοντέλο δεν προσδοκούσε στο κέρδος αλλά στο μάρκετινγκ να παρουσιάσει μια κορονίδα η οποία συγκρινόμενη με άλλες ειδικές κατασκευές να στέκεται τουλάχιστον αξιοπρεπώς. Εγώ αδυνατώ να καταλάβω όταν δεν έχεις το βραχνά του κόστους, έχεις τεράστια εμπειρεία από αγώνες, απευθύνεσαι σε πολύ περιορισμένο αγοραστικό κοινό, ξέρεις ότι το μοντέλο σου θα δοκιμαστεί σκληρά και θα δεχτεί κριτικές γιατί αποτελεί βάση στην οποία θα δοκιμαστούν άλλες ειδικές κατασκευές, παρόλα αυτά κοροϊδεύεις?
Εγώ ούτε οδηγός αγώνων είμαι ούτε έχω προσβάσεις για να ξέρω αν τα κιλά του κάθε μοντέλου είναι 1498,89 ας πούμε, αλλά πιστεύω στην κοινή λογική και κάτι εδώ δεν μου κολλάει καλά. Να κοροϊδεύει μια τόσο μεγάλη εταιρεία σαν την bmw γνωρίζοντας ότι όλοι οι τέστερ οδηγοί αγώνων θα την τεστάρουν, ενώ ταυτόχρονα να μην υπάρχει το πρόβλημα του κόστους παραγωγής ή του κέρδους από αυτό το μοντέλο, έχοντας όλα υπερ της με λίγα λόγια, να παρουσιάζει τέτοια αποτυχία πια!!!!!
Και μάλιστα να μην μπορεί ούτε η ίδια (ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ πως φτιάχνονται τέτοιες κατασκευές) να ανταγωνιστεί τον, προ εφτά χρόνια προκάτοχό της!!!!!!:shok:

Η λογική σου είναι τελείως θεωρητική και υποθετική "πως είναι δυνατόν η BMW να μην έβγαλε απίστευτο αυτοκίνητο".
Απέχει παρασάγγας από την πραγματικότητα.

Πάντως ο Chris Harris που το δοκίμασε, και οδηγός αγώνων είναι και δημοσιογράφος, συμφωνεί μαζί μας.
Μάλιστα όταν κάνανε παρουσίαση 25 χρόνια Μ3 στο Ascari , είχαν όλα τα άλλα Μ3 μοντέλα και είχαν και ένα CSL κλειδωμένο στο υπόγειο :hystericalbs1:
Μάλιστα οι δημοσιογράφοι γελούσανε με την επιλογή της BMW M να κλειδώσει το CSL και να μην τους το δώσουν για σύγκριση.

Nikos!
27-08-12, 15:44
Πάντως ο Chris Harris που το δοκίμασε, και οδηγός αγώνων είναι και δημοσιογράφος, συμφωνεί μαζί μας.

Σε ποιούς αγώνες έχει λάβει μέρος? :original:

Thomelef
27-08-12, 15:45
Αν φορουσαν και τα δυο cup παντως, το τσε ες ελ παιζει να εριχνε και δυο τρια δευτερα στο γκε τε ες.
Μεχρι το καρουζελ, θα ειχαν παραδωσει πνευμα τα λαστιχα στο δευτερο με τα 1600 κιλα...
Χιχιχιχιχι...

alexk
27-08-12, 16:02
Σε ποιούς αγώνες έχει λάβει μέρος? :original:

Δεν ειμαι σιγουρος, μπορει να κανω και λαθος.
Κατι άλλο εχεις να μας πεις 'η περιμενεις να με διορθωσεις ?

Nikos!
27-08-12, 16:30
Δεν ειμαι σιγουρος, μπορει να κανω και λαθος.
Κατι άλλο εχεις να μας πεις 'η περιμενεις να με διορθωσεις ?

Τίποτα δε περιμένω. :original:

Απλή περιέργεια γιατί δεν ήξερα ότι έτρεχε σε αγώνες. thumb

Δοκιμαστής (ανεξάρτητος πλέον αφού έφαγε πόδι από παντού) απ'όσο γνωρίζω είναι και αρκετά μέτριος κατά την άποψή μου. thumb

Lambros46
27-08-12, 16:47
Τίποτα δε περιμένω. :original:

Απλή περιέργεια γιατί δεν ήξερα ότι έτρεχε σε αγώνες. thumb

Δοκιμαστής (ανεξάρτητος πλέον αφού έφαγε πόδι από παντού) απ'όσο γνωρίζω είναι και αρκετά μέτριος κατά την άποψή μου. thumb

Συγγνώμη βρε Νίκο αλλά οχι και μέτριος ο Chris Harris :shok:

micz
27-08-12, 16:53
Τέλος πάντων επειδή η συζήτηση μπορεί να γίνει ατέρμονη και κουραστική στους περισσότερους εγώ θα πειστώ μόνο αν δω έναν αρκετά έμπειρο οδηγό αγώνων να οδηγήσει και τα δύο σε στοκ μορφή στα δέκα δέκατα με ίδιες καιρικές συνθήκες και σε μια πίστα σαν του νίρμπουριγκ ή της λαγκούνα σέκα.

Vasilis M3
27-08-12, 16:53
Σε ποιούς αγώνες έχει λάβει μέρος? :original:

Έτρεχε στις 24ώρες του Νύρμπουργριγκ το 11' με ένα άσπρο-κόκκινο GT3 RS

https://www.gotbroken.com/2011-porsche-911-gt3-rs-at-the-nurburgring-24-hours-race

Nikos!
27-08-12, 16:55
Συγγνώμη βρε Νίκο αλλά οχι και μέτριος ο Chris Harris :shok:

off topic, αλλά κατά τη γνώμη μου υπάρχουν απείρως καλύτεροι Βρετανοί δοκιμαστές από τον Harris όπως ο Tiff κι o Jezza. Ο Harris προσπαθεί επιμελώς να τοποθετηθεί ανάμεσά τους, αλλά στα μάτια μου αποτυγχάνει με μεγαλύτερο fail το σχετικά πρόσφατο περιστατικό με τη Ferrari.

Απόδειξη ότι πλέον έχει "εκδιωχθεί" από τα EVO & Autocar. thumb

My 0,02.

StratosZ4
27-08-12, 19:17
Τίποτα δε περιμένω. :original:

Απλή περιέργεια γιατί δεν ήξερα ότι έτρεχε σε αγώνες. thumb

Δοκιμαστής (ανεξάρτητος πλέον αφού έφαγε πόδι από παντού) απ'όσο γνωρίζω είναι και αρκετά μέτριος κατά την άποψή μου. thumb

τον διωξανε απο παντου και ειναι και μετριος?....
:hystericalbs1::hystericalbs1:

Thomelef
27-08-12, 19:32
Τέλος πάντων επειδή η συζήτηση μπορεί να γίνει ατέρμονη και κουραστική στους περισσότερους εγώ θα πειστώ μόνο αν δω έναν αρκετά έμπειρο οδηγό αγώνων να οδηγήσει και τα δύο σε στοκ μορφή στα δέκα δέκατα με ίδιες καιρικές συνθήκες και σε μια πίστα σαν του νίρμπουριγκ ή της λαγκούνα σέκα.

Ε συγνωμη τωρα, αλλα ειναι δυνατον οι επισημοι χρονοι των αυτοκινητων να μην ειναι απο οδηγους αγωνων?
Ας μην παει τωρα η κουβεντα στο αν εκανε αλλος οδηγος το γυρολοι θα ειχαμε αλλα αποτελεσματα.
Και το loaded αν δεν το οδηγουσε ο γκορανσεν και το οδηγουσε ο χαμιλτον, μπορει να ειχε καλυτερο χρονο.

alexk
27-08-12, 22:12
Ε συγνωμη τωρα, αλλα ειναι δυνατον οι επισημοι χρονοι των αυτοκινητων να μην ειναι απο οδηγους αγωνων?
Ας μην παει τωρα η κουβεντα στο αν εκανε αλλος οδηγος το γυρολοι θα ειχαμε αλλα αποτελεσματα.
Και το loaded αν δεν το οδηγουσε ο γκορανσεν και το οδηγουσε ο χαμιλτον, μπορει να ειχε καλυτερο χρονο.

Sport Auto, Horst von Saurma...
Αλλά δεν έχει πεισθεί ο micz :th_Laie_67-1:
Να φέρουμε έναν πιο καλό !

micz
27-08-12, 23:03
Ωραία λοιπόν αφού τους ξέρετε παραθέστε και μια λίστα με τους χρόνους σε διάφορες πίστες να έχουμε και εμείς οι υπόλοιποι μια εικόνα των διαφορών μεταξύ τους. Να δούμε σε ποιές πίστες είναι μπροστά η csl και πόσο.

StratosZ4
27-08-12, 23:15
Ωραία λοιπόν αφού τους ξέρετε παραθέστε και μια λίστα με τους χρόνους σε διάφορες πίστες να έχουμε και εμείς οι υπόλοιποι μια εικόνα των διαφορών μεταξύ τους. Να δούμε σε ποιές πίστες είναι μπροστά η csl και πόσο.

Εχεις αρρωστησει με το csl και το gts:th_Laie_67-1:

manos///3
27-08-12, 23:25
Είναι λάθος να κρίνουμε το gts απο το 7:48 στο ρινγκ. Θα μπορούσε να ήταν +-10
Το καλύτερο είναι σύγκριση επί τόπου κ τα δυο.

micz
27-08-12, 23:45
Αυτό που λέει ο manos ήθελα από την αρχή να τονίσω και εγώ.
Γιατί η ταπεινή υποδιαίστερη σε ιπποδύναμη, θεόβαρη, χωρίς μπλοκέ 335, σύμφωνα με το sport auto έχει στο hockenheim χρόνο 1.17,8 που σημαίνει 4 σχεδόν δεύτερα πιο αργή από την csl και 5 από την gts.
Εγώ τώρα αυτό να το θεωρήσω αποτυχία και των δύο και να υποθέσω πως μια 335 με πρόγραμμα, φρένα, μπλοκέ, roll cage και λιγότερο βάρος θα ήταν ισάξια ή μπορεί και καλύτερη και από τις δύο!
Ε όχι βέβαια!!!
Απλά πιστεύω ότι η csl είναι σχεδόν στα ίδια επίπεδα με την m3 CRT με τίποτα στο ίδιο επίπεδο με gts, και αυτό είναι επιτυχία για την csl.

alexk
28-08-12, 09:28
Έχεις πάει στο Χόκενχαϊμ ?
Θεωρείς ότι είναι η πίστα για να συγκρίνουμε αυτοκίνητα ?

Thomelef
28-08-12, 09:31
sorry, αλλα σε πίστα 2,6 χιλιομέτρων τα 4 δευτερόλεπτα είναι χαοτικά.
κοινός αν το κάνεις επι 10 με την απόσταση του ρινγκ, βγάζεις μια υποθετική διαφορά 40 δευτερολέπτων, η οποία μπορεί να είναι και μεγαλύτερη. και αυτό το λέω, χωρίς να έχω δεί τι χρόνο έχει το 335 στο ρινγκ.
στο επιτόπου σύγκριση και με παράδειγμα το hokenheim που αναφέρεται, συμφωνώ ότι το αποτέλεσμα του gts είναι αρκετά ικανοποιητικό.
αυτό που λέμε όμως εδώ και 4 σελίδες, είναι ότι αν στο csl βάλεις φρένα και ανάρτηση, τελειώνει ο μύθος του gts.
τα λοιπά για τα εξαρτήματα του gts, είναι ολίγον τι υπερβολές. είναι καθαρά after market ανταλακτικά, τα οποία βγαίνουν και για την απλή σειρά. απλά τα συγκεκριμένα 150 σετ, έγιναν παραγγελεία απο την ίδια την bmw, με τα λόγκο του μότορσπορτ.
ξεκολάτε λοιπόν με το gts, μιας και ο καθένας που έχει ένα Μ3 Ε92, μπορεί να φτιάξει ένα.
φρένα brembo gt, kw ανάρτηση, club sport κλουβί, πιρέλι σέμισλικς, βάψιμο πορτοκαλί και φτερούγα.
επίσεις τα ρεκάρο που φοράει, είναι στην κυριολεξία του εμπορίου.
όσων αφορά την ιπποδύναμη, εξάτμιση πρόγραμμα και πείρες τα 30 άλογα διαφορά με τόσο πνιγμένη εξαγωγή που έχει απ'ότι έχουν πεί διάφοροι που ασχολήθηκαν με το άθλημα.

micz
28-08-12, 09:54
Έχεις πάει στο Χόκενχαϊμ ?
Θεωρείς ότι είναι η πίστα για να συγκρίνουμε αυτοκίνητα ?

Όχι εγώ το sport auto το οποίο σε κάθε τεστ αυτοκινήτων που πραγματοποιεί συγκρίνει τους χρόνους που κάνουν στο hockenheim.
Τυχαίο;
Τέλος πάντων εγώ πιστεύω ότι m3 e92 με gts δεν έχουν καμμία σχέση το gts είναι αλλού, γνώμη μου πάντα και είναι δύσκολο να την αλλάξω.

soc12r
28-08-12, 09:54
:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

https://img84.imageshack.us/img84/2715/gtsgraycsl.jpg
By soc12r (https://profile.imageshack.us/user/soc12r) at 2012-08-28

alexk
28-08-12, 10:07
Όχι εγώ το sport auto το οποίο σε κάθε τεστ αυτοκινήτων που πραγματοποιεί συγκρίνει τους χρόνους που κάνουν στο hockenheim.
Τυχαίο;
Τέλος πάντων εγώ πιστεύω ότι m3 e92 με gts δεν έχουν καμμία σχέση το gts είναι αλλού, γνώμη μου πάντα και είναι δύσκολο να την αλλάξω.

Προηγουμένως έλεγες ότι θέλεις ένα καλό οδηγό να οδηγήσει και τα 2.
Οπότε το sport auto είναι οκ τώρα.

Το Χόκενχαϊμ ακόμη και στην μικρή μορφή του (εγώ έχω τρέξει μόνο την φουλ πίστα με την παραμπόλικα) είναι power circuit.
Έχει πολλές επιταχύνσεις / επιβραδύνσεις και δεν έχει ροή (όπως το Ρινγκ ή το Σπα).

Τέλος πάντων.
Θωμά, Χριστόφορε και Μάνο, γιατί προσπαθούμε να πείσουμε τον φίλο ?
Άς πιστεύει ότι θέλει !
Άλλωστε εμείς πάμε πίστα και εμάς ενδιαφέρει η ουσία του πράγματος.

Λοιπόν, θα κλείσω δίνοντας ακόμη ένα στοιχείο για το "μελετημένο" GTS.
Το εμπρός σπόϊλερ που μπαίνει τσόντα κάτω από τον προφυλακτήρα, όταν οδηγείς στο δρόμο πρέπει να είναι τελείως μαζεμένο.
Το ΚΤΕΟ δεν επιτρέπει να πηγαίνεις με το σποϊλερ κατεβασμένο γιατί δεν τηρεί προδιαγραφές ασφαλείας για τους πεζούς.
Κοινώς αν πηγαίνεις με το σποϊλερ μη-αναρτημένο είτε η αστυνομία θα σε γράψει ή αν χτυπήσεις κάποιον η ασφάλεια δεν θα σε καλύψει.
Το παραπάνω φυσικά ισχύει και για το Ρινγκ, μιας και είναι δημόσιος δρόμος thumb.
Υποθέτω το 7:48 έγινε με κατεβασμένο το σπόϊλερ, κοινώς παράνομο για χρήση δημοσίου δρόμου. Κλεψιά ή όχι ? Τα συμπεράσματα δικά σας.

alexk
28-08-12, 10:10
:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

https://img84.imageshack.us/img84/2715/gtsgraycsl.jpg
By soc12r (https://profile.imageshack.us/user/soc12r) at 2012-08-28

Μιλάμε για πολύ φωτοσοπ !
Ελβετικά είναι τα αυτοκίνητα.

https://lh4.googleusercontent.com/-LsZ79CHrIOs/TrmXPvVUOnI/AAAAAAAABGw/ZgHM-eyzCbQ/s1024/GTS-CSL%25252010.JPG

https://www.cslregister.com/forum/showthread.php?t=7969

micz
28-08-12, 10:18
Και αυτό συνεχίζω να υποστηρίζω και δεν είπα πουθενά ότι οι χρόνοι του sport auto δεν είναι οκ, απλά αυτούς έχουμε μπροστά μας για σύγκριση.
Μπορείς να συνεχίζεις να αγωνίζεσαι σε όποια πίστα της Ευρώπης σου αρέσει και άσε εμάς τους αδαείς να ονειρευόμαστε.
Αλλά κάνε μου το χατήρι αν δεις μια gts πίσω σου να σε προσπερνάει, να μας το πεις μην το κρύψεις!

Thomelef
28-08-12, 10:23
ok. case slosed...gts is better.

manos///3
28-08-12, 10:24
αυτό που λέμε όμως εδώ και 4 σελίδες, είναι ότι αν στο csl βάλεις φρένα και ανάρτηση, τελειώνει ο μύθος του gts.


Θωμα αυτο που λες δεν ειναι απολυτο.

Τα φρενα του csl αποδιδουν ικανοποιητικα , ομως εχουν θεμα με την επαναληψημοτητα.
Επισης με αναρτηση αφτερμαρκετ , οπως αυτη που εχω, δεν θα δωσει τρελη διαφορα σε χρονους. Το μεγαλο πλεονεκτημα ειναι πως ρυθμιζεται αναλογα τις συνθηκες και τη πιστα.

Επισης το clubsport cage της gts αμφιβάλλω αν αυξανει την ακαμψια, θεμα ασφαλειας ειναι περισσοτερο και ..... μαρκετινγκ.

micz
28-08-12, 10:34
ok. case slosed...gts is better.

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι δεν πάω να πείσω κανέναν (πως θα μπορούσα άλλωστε) ούτε είμαστε μικρά παιδιά να μου κάνεις το ''χατίρι'', ούτε έχω μετοχές στην BMW, ούτε το πρόβλημά μου ειδικά αυτή την εποχή είναι το gts! Απλώς forum είναι και παραθέτουμε απόψεις, καλοπροαίρετα πάντα.
Τίποτα παραπάνω και τίποτα παρακάτω από αυτό που λέω.

Thomelef
28-08-12, 10:39
Θωμα αυτο που λες δεν ειναι απολυτο.

Τα φρενα του csl αποδιδουν ικανοποιητικα , ομως εχουν θεμα με την επαναληψημοτητα.
Επισης με αναρτηση αφτερμαρκετ , οπως αυτη που εχω, δεν θα δωσει τρελη διαφορα σε χρονους. Το μεγαλο πλεονεκτημα ειναι πως ρυθμιζεται αναλογα τις συνθηκες και τη πιστα.

Επισης το clubsport cage της gts αμφιβάλλω αν αυξανει την ακαμψια, θεμα ασφαλειας ειναι περισσοτερο και ..... μαρκετινγκ.

στο ρινγκ ρε τρελέ, θέλεις την επαναληψημότητα. επίσεις η ανάρτηση που λές, αν πάρεις απο τα δικά σου αποτελέσματα, και όχι μόνο της ανάρτησης αλλά απο διαφορικό - ανάρτηση - φρένα (εξάτμιση δεν βάζω καν), είχες μια βελτίωση 2 δευτερολέπτων...απο 1.34κάτι, στο 1.32 κάτι...
και αυτό σε μια πίστα τριών χιλιομέτρων. αν αυτό πάλι υποθετικά το κάνεις επί 7 και κάτι για να καλύψεις την απόσταση του ρινγκ, η διαφορά φαίνεται ναι μεν χαοτική, αλλά μπορεί να είναι και κάπου εκεί κοντά. δλδ μπορεί και πάνω απο 10 δευτερόλεπτα, για να μην πούμε 15-16 και γίνουμε υπερβολικοί.
το μοναδικό που θα έπρεπε να κάνεις, είναι να τρέξεις με 3.91, και όχι με 4.10. τουλάχιστον απο το loaded που τρέχει με 3.91, δείχνει να είναι σωστό το βήμα για την διαδρομή. αλλιώς πιστεύω ότι θα έβαζαν κάποιο άλλο, χωρίς να ξέρουμε και αν όντως δοκίμασαν και τα άλλα δύο βήματα πρίν καταλήξουν.

alexk
28-08-12, 11:01
Και αυτό συνεχίζω να υποστηρίζω και δεν είπα πουθενά ότι οι χρόνοι του sport auto δεν είναι οκ, απλά αυτούς έχουμε μπροστά μας για σύγκριση.
Μπορείς να συνεχίζεις να αγωνίζεσαι σε όποια πίστα της Ευρώπης σου αρέσει και άσε εμάς τους αδαείς να ονειρευόμαστε.
Αλλά κάνε μου το χατήρι αν δεις μια gts πίσω σου να σε προσπερνάει, να μας το πεις μην το κρύψεις!

Φυσικά και θα το πω, δεν έχω τέτοια κολλήματα !
Άν και δεν νομίζω το GTS να κάνει 30λεπτα session :hystericalbs1:

Ένας Ελβετός έχει Μ3 Ε92 με ανάρτηση KW, χωρίς πίσω καθίσματα, φρένα, εξάτμιση akrapovic και σεμισλικ.
Έχουμε βρεθεί 3-4 φορές στην πίστα στην Γαλλία που πηγαίνω.
Είναι απλά αστεία η σύγκριση με το CSL.
Θα ήταν ωραία να αγόραζε το GTS και να βρισκόμασταν μετά :thumbsup:

Μου έδωσες ιδέα τώρα.
Έχω υπ'όψιν μου 2 γνωστούς γνωστών με GTS στην Ελβετία.
Θα πω στους γνωστούς μου, αν θέλουν να βρεθούμε στην πίστα παρέα να μετρήσουμε χρόνους και διαφορές.
Εύχομαι να τα έχουν πάρει για πίστα και όχι καφετέρια.
Θα ζητήσω να τα ζυγίσουν κι'όλας, βλέπεις όλοι οι CSLάκηδες έχουμε ζυγίσει και ξέρουμε πως και τι.
Το Ελβετικό ΚΤΕΟ πάντως λέει ένα M3 GTS (με καύσιμο) είναι 1595 κιλα.
Το CSL (με καύσιμο) είναι 1460 κιλά.

manos///3
28-08-12, 11:04
To αποτελεσμα των 2 δευτ κατω στις Σερρες προηλθε περισσοτερο απο βελτιωση γραμμων, 60 κιλα μειωμενο βαρος, κοντο βημα.

Τα alcon φρενα με βοηθησαν να εχω το ιδιο αποτελεσμα πεδησης απο το 1ο μεχρι το 5ο γυρο.

Η αναρτηση εδωσε 3-4 δεκατα κατω.

Christos 330
28-08-12, 13:31
Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι δεν πάω να πείσω κανέναν (πως θα μπορούσα άλλωστε) ούτε είμαστε μικρά παιδιά να μου κάνεις το ''χατίρι'', ούτε έχω μετοχές στην BMW, ούτε το πρόβλημά μου ειδικά αυτή την εποχή είναι το gts! Απλώς forum είναι και παραθέτουμε απόψεις, καλοπροαίρετα πάντα.
Τίποτα παραπάνω και τίποτα παρακάτω από αυτό που λέω.

Μιχαλη φιλε μου γνωριζω οτι εχεις τρομερες αποψεις στο θεμα bmw

μιας και απο τα χερια σου εχουν περασει τα πιο κορυφαια μοντελα παραγωγης !!!

Απλα το csl δεν ειναι στην ιδια κλαση με το gts . . .

Δες το μοτερικα δες το εμαφανισιακα φρενα σαλονι κιλα δεν ειναι Μ3 με

φτερουγα και προγραμμα ειναι ενα εντελως Μ3 καμια σχεση με αυτα τις σειρας

οι ανθρωποι τις division εδωσαν τον καλυτερο τους εαυτο για το csl !!!

Και εγω πρωσοπικα ειμαι υπερ με το το csl και δεν μπορω να το συγκρινω με

το gts ειναι πολυ ανωτερο (ποτε δεν θα ξεχασω το 2005 την διαδρομη με το

csl του αλεξη) . . .




Υ,Γ Εβαλε φωτο ο μ@λ@κ@ς ο soc και το βραδυ δεν θα κοιμηθω παλι !!!

Nikos!
28-08-12, 13:57
Τα πράγματα (στο μυαλό μου) είναι απλά παίδες.

Το E92 M3 GTS είναι ένα πιο γρήγορο Ε92 Μ3 με cage και το E46 CSL είναι μια ειδική κατασκευή από το M Division (ίσως η τελευταία ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ Μ) με lightweight χαρακτηριστικά, Μ φιλοσοφία και αγωνιστικό προσανατολισμό.

Η ευελιξία της Ε46 νομίζω είναι μνημειώδης και αξιοσημείωτη κάτι που δε μπορεί να φτάσει η GTS.

Σχετικά με τους χρόνους στο Ring (που για μένα δεν είναι πίστα και κακώς έχει γίνει το άγιο δισκοπότηρο της αυτοκίνησης) η διαφορά τους είναι 2 δευτερόλεπτα. ΟΚ. Μη ξεχνάμε ότι έχουν 20 άλογα στο τόνο διαφορά! Δυο δευτερόλεπτα στο ring είναι σαν να λέμε 3 δέκατα σε πίστα που γυρίζει στο 1:30.

Θέλω να πω ότι η διαφορά από τη δύναμη και μόνο είναι λογική και αναμενόμενη.

Μη μπερδευόμαστε όμως. Άλλο πράγμα η GTS κι άλλο η CSL. :thanks:

Από τα δυο θα προτιμούσα CSL...any day, anytime, anywhere... thumb

micz
28-08-12, 14:52
Μιχαλη φιλε μου γνωριζω οτι εχεις τρομερες αποψεις στο θεμα bmw

μιας και απο τα χερια σου εχουν περασει τα πιο κορυφαια μοντελα παραγωγης !!!

Απλα το csl δεν ειναι στην ιδια κλαση με το gts . . .

Δες το μοτερικα δες το εμαφανισιακα φρενα σαλονι κιλα δεν ειναι Μ3 με

φτερουγα και προγραμμα ειναι ενα εντελως Μ3 καμια σχεση με αυτα τις σειρας

οι ανθρωποι τις division εδωσαν τον καλυτερο τους εαυτο για το csl !!!

Και εγω πρωσοπικα ειμαι υπερ με το το csl και δεν μπορω να το συγκρινω με

το gts ειναι πολυ ανωτερο (ποτε δεν θα ξεχασω το 2005 την διαδρομη με το

csl του αλεξη) . . .


Χρηστάρα μα και εγώ στην αρχή του post μου είπα respect για την csl, αλλά βλέποντας την απαξίωση της gts τόσο μεγάλη, θεώρησα πως δεν την αξίζει. Το καταλαβαίνω ότι μετά την csl οι προσδοκίες όλων των bmwδόφιλων ήταν για ένα αμάξι που να χτυπάει στα ίσα ή και να είναι καλύτερο από gt3, αλλά διαψεύστηκαν και κάποιοι αναθεμάτησαν κιόλας.

Όμως όταν οι χρόνοι του στο hockenheim είναι οι καλύτεροι όλων των m κατασκευών, όταν στο ring έχει 7.48 (7.50 η csl), ε δεν μπορώ να πω ότι είναι κατώτερη από csl! Αφού είναι έστω και οριακά καλύτερη πως να το κάνουμε!

Άλλο τώρα αν οι προσδοκίες μας με βάση την csl δεν επαληθεύτηκαν. Αλλά σαν αμάξια η csl (πάντα σε στοκ μορφή εννοώ) είναι ένα κλικ κατώτερη κατ' εμέ...

Vasilis M3
28-08-12, 15:11
Φίλε μου...

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάτι που ξεκίνησε απο εδώ:
https://www.youtube.com/watch?v=PKg_dd0PC_A"]https://www.youtube.com/watch?v=PKg_dd0PC_A


Να καταλήγει σήμερα σε κάτι σαν το GTS.Η Ε30 κοντραριζόταν στα ίσα με Porsche,Mercedes,Ford,Audi κ.α.

Είναι το καλύτερο Touring Car του πλανήτη και ξεκίνησε τον μύθο της Μ3.Απο 960 κιλά γιατί έχουμε καταλήξει στα 1600?

Μήπως δεν έχουν την τεχνολογία-τεχνογνωσία να μειώσουν το βάρος?Οκ μεγάλωσαν οι διαστάσεις,οκ...δεν είπα να το κάνουν 960 κιλά αλλά μπορούσαν να το κάνουν 1400.

Προσωπικά το θεωρώ το GTS όμορφο (ελα τώρα δεν το λες άσχημο) αλλά μόνο αυτό.Για την καφετέρια καλό είναι.Γιατί για πίστα 1600κιλά αμάξι και με υποτίθεται πιστάδικο προσανατολισμό δεν το σκέφτεσαι καν...Γενικός πλέον το σήμα ///M έχει γίνει πολύ εμπορικό και τα αμάξια σιγά σιγά "μπασταρδεύονται" χάνουν δηλαδή τον αγωνιστικό προσανατολισμό της Ε30....

Δηλαδή που να έρθει και η καινούργια Μ3 απο το 13'...χειρότερη απο την Ε92?

Κρίμα...:thumbsdown:

micz
28-08-12, 15:31
Μα βρε παιδιά δεν είπα ότι δεν έχει χάσει τον προσανατολισμό της η bmw, εδώ πάει να βγάλει m performance μοντέλα και έχει βάλει στα ηχεία της νέας m5 τον θόρυβο από τον κινητήρα για να πορώνεσαι!!!!! Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.
Ούτε είπα ότι δεν είναι θεόβαρη η gts, λέω εδώ και τόσα post ότι παρόλα αυτά φαίνεται ότι είναι η γρηγορότερη m αυτή τη στιγμή σύμφωνα με έγκυρες μετρήσεις στις πίστες που ξέρουμε. ΄

Και για να μην παρεξηγούμε οι top m κατασκευές που θα ήθελα στο γκαράζ μου (λέμε τώρα) είναι κατά σειρά πρωτεραιότητας οι:
1) M8 (εκείνο το κόκκινο πρωτότυπο είναι έρωτας)
2) Μ3 Ε30 Sport Evolution (1991)
3) η περιβόητη gts
4) Csl
5) M1 και
6) Μ3 Ε90 CRT

Y.Γ.
Δεν έχω κάποια κολλήματα επειδή σήμερα έχω e92 να την υποστηρίξω κιόλα γιατί αύριο (ξέρει ο Χρήστος), όπως πάμε μπορεί να έχω Ε36 316!:original: