PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε46] Σινεμπλόκ σε 330ci



gianstef
24-02-10, 12:26
Παιδία χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας .θέλω να αντικαταστήσω τα σινεμπλόκ σε ένα 330ci. Μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορώ να βάλω από Μ3 ή άλλα aftermarket συμπαγή ώστε να έχω καλύτερο τιμόνι στις υψηλές ταχύτητες?

Vasilis
24-02-10, 12:44
Παιδία χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας .θέλω να αντικαταστήσω τα σινεμπλόκ σε ένα 330ci. Μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορώ να βάλω από Μ3 ή άλλα aftermarket συμπαγή ώστε να έχω καλύτερο τιμόνι στις υψηλές ταχύτητες?

μολις εβαλα της Powerflex....


150 με τοποθετηση......


ειναι αλλου...για λιγο που το οδηγησα...!!!

Christos 330
24-02-10, 12:48
μολις εβαλα της Powerflex....


150 με τοποθετηση......


ειναι αλλου...για λιγο που το οδηγησα...!!!

Απο το στωμα μου το πηρες . . .

Τσακαλι . . .

gianstef
24-02-10, 12:48
vasili απο που τα πήρες στειλε κανένα τηλ είμαι ΛΑΡΙΣΑ

Kostas_1
24-02-10, 12:49
Δεν ειμαι σιγουρος αν μπαινουν απο Μ3, αλλα εχω υπόψη μου για τα powerflex που εχουν βαλει αρκετοι.
Προσωπικα δεν θα στο συνιστουσα ομως για συμπαγη - σκληρα διοτι θα βγαζει στο τιμονι και τη παραμικρη ανωμαλία του δρομου, ενω θα δειξει αμεσως και το ελαχιστο θεμα που τυχον υπάρχει σε ολο το συστημα αναρτηση-ψαλιδια-τροχοι. Το αποτελεσμα ειναι να εχεις τρομερα ευαισθητο τιμονι. Ειδικα δε αν φορας ζαντες αφτερμαρκετ με διαφορετικο οφσετ.

Προταση μου, κοιταξε τα m-pack, που ειναι πιο σφιχτα χωρις υπερβολές.

m-power_01
24-02-10, 12:59
Τα powerflex ειναι πολυ καλα! Το τιμονι γινεται απολυτο σε συνδιασμο με επιπλεον επεμβασεις στην αναρτηση η τιμη λιανικης τους ειναι περι των 140 ευρω! Μετα εκπτωση θα τα παρεις καπου στα 80-90 ευρω! Ειναι για μια ζωη βεβαια! Υπολογισε μονο οτι θα εχουν μια παραπανω διαδικασια για να μπουν ,σε σχεση με τα εργοστασιακα. Πρεπει να χρησιμοποιησεις τα εργοστασιακα στελεχη! Δεν ειναι τιποτα τραγικο, ιδιαιτερα αν ο μαστορας το εχει ξανακανει, δεν ειναι τιποτα!

BILL007
24-02-10, 12:59
Όπως τα είπε ο Κώστας...Με τους λακουβόδρομους ξέχνα τα powerflex...:( Εγώ όταν τα άλλαξα έβαλα Meyle τα απλά... Κόστος 50 ευρώ το ανταλλακτικό (το αγόρασα μόνος μου) και 30 εργασία(αν θυμάμαι καλά)...

gyiama
24-02-10, 13:06
φιλε μου αν σε ενδιαφερει δες εδω https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1410 ειναι αψογα και ειναι κομπλε με τις βασεις τους ημουν παρα πολυ αυχαριστημενος οσο για την τιμη ...θα τα βρουμε!!!!
τωρα για τα Μ3 ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια με ολα τα απλα σινεμπλοκ δεν εχουν διαφορα σε τπτ!!!!τα power flex εχω ακουσει και γω οτι ειναι ..καπως σκληρα!!!!

gianstef
24-02-10, 13:15
παιδιά έχω ανάρτιση ps9 blistein και θέλω κάτι σπορ

BILL007
24-02-10, 13:18
Aμα θες σπορ (σημαίνει θυσιάζεις την άνεση - κατ'εμένα) πας για powerflex...Απλά τα πράγματα...

gyiama
24-02-10, 13:23
οπως ακριβως τα ειπε ο Βασιλης αλλα νομιζω οτι με PSS9 και τερμα σκληρα σινεμπλοκ το αυτοκινητο μαλλον θα καταντισει ανυποφορο!!!!!!!!

gianstef
24-02-10, 13:28
παιδιά μόλις πήρα τηλ για powerflex και μου είπαν για παραδοση 15 μέρες με ρώτισαν αν ειναι 60 ή 66 χιλιοστά μήπως ξερει κανεις κάτι ποιό γρήγορο?

m-power_01
24-02-10, 13:30
παιδιά μόλις πήρα τηλ για powerflex και μου είπαν για παραδοση 15 μέρες με ρώτισαν αν ειναι 60 ή 66 χιλιοστά μήπως ξερει κανεις κάτι ποιό γρήγορο?

Θα σου στειλω π.μ αυριο πρωι!

zaharias
24-02-10, 15:00
οπως ακριβως τα ειπε ο Βασιλης αλλα νομιζω οτι με PSS9 και τερμα σκληρα σινεμπλοκ το αυτοκινητο μαλλον θα καταντισει ανυποφορο!!!!!!!!

Εχει δικιο ο gyiama!!thumb

Σκεψου το αυτο gianstef!!

Moufas E46
24-02-10, 15:18
Όπως τα είπε ο Κώστας...Με τους λακουβόδρομους ξέχνα τα powerflex...:( Εγώ όταν τα άλλαξα έβαλα Meyle τα απλά... Κόστος 50 ευρώ το ανταλλακτικό (το αγόρασα μόνος μου) και 30 εργασία(αν θυμάμαι καλά)...

βασιλη πρεπει να αλλαξω και γω σινεμπλοκ. εχεις δει διαφορα με τα meyle η απλα ειναι μια αλλαγη οπως αν επαιρνα αυτα που φοραει απο το εργοστασιο?

BILL007
24-02-10, 15:20
βασιλη πρεπει να αλλαξω και γω σινεμπλοκ. εχεις δει διαφορα με τα meyle η απλα ειναι μια αλλαγη οπως αν επαιρνα αυτα που φοραει απο το εργοστασιο?

Oπως το είπες...Είναι μια αλλαγή όπως αυτά που φοράει απο το εργοστάσιο...Σαν αναλώσιμο δες το για τους ελληνικούς καρόδρομους...Κάθε 3-4ετία τα απλά θέλουν άλλαγμα.Μη σου πω πολύ λέω τα 3-4...Κάντα 2...

gianstef
24-02-10, 19:01
παιδιά μάλον θα δοκιμάσω τα Powerflex, βοηθηστε με να τα βρώ, για μεταχειρισμένα τι λέτε? με το πρεσάρισμα στις βάσεις του αυτοκινήτου τι γίνετε, θέλει καποια προσοχή? χρειάζομαι ευθυγράμμιση μετα?

Vasilis
24-02-10, 19:26
σημερα το οδηγησα λιγο με τα powerflex.....απλα το τιμονι μου ειναι ''αλλου'' ....προς το καλυτερο φυσικα....

για λακουβες....δεν την ακουσα...αν κ επεσα σε ουκ ολιγες....!

m-power_01
24-02-10, 20:45
παιδιά μάλον θα δοκιμάσω τα Powerflex, βοηθηστε με να τα βρώ, για μεταχειρισμένα τι λέτε? με το πρεσάρισμα στις βάσεις του αυτοκινήτου τι γίνετε, θέλει καποια προσοχή? χρειάζομαι ευθυγράμμιση μετα?

Δεν εχουν προβλημα και μτχ να τα βρεις ...απλα δεν νομιζω να τα βρεις! Τι προσοχη ? Δεν χρειαζεται ιδιαιτερη προσοχη σε κατι...Πρεσαρεις πολυουρεθάνη σε χαλυβα! Δεν μπορω να φανταστω κατι να πηγαινει λαθος! Ευθυγραμμιση δεν ειναι οτι θα χρειαστεις επειδη βαζεις πολυουρεθανης, αλλα ενας ελεγχος μιας και τα δικα σου εχουν τζογους , δεν θα ηταν παραλογος! Ολο και καποια διορθωση θα χρειαστει να γινει!

Konstantinos E60
24-02-10, 21:48
Υπολογισε μονο οτι θα εχουν μια παραπανω διαδικασια για να μπουν ,σε σχεση με τα εργοστασιακα. Πρεπει να χρησιμοποιησεις τα εργοστασιακα στελεχη! Δεν ειναι τιποτα τραγικο, ιδιαιτερα αν ο μαστορας το εχει ξανακανει, δεν ειναι τιποτα!

Μεγάλη προσοχή σ'αυτό που αναφέρει ο m-power.Χρειάζεται ειδικό εργαλείο για να μπούνε σωστά γιατί αν δεν πατήσουν όπως πρέπει θα βγούνε off πολύ γρηγορότερα και θα έχεις και αλλα προβλήματα.Να δώσεις προσοχή γιατί έχω δει να τα χτυπάνε με σφυρί-βαριά για να τα βάλουν....:thumbsdown:

gianstef
25-02-10, 08:21
Αυτό με προβλιματίζει και μένα μήν τα χαλάσουν καθώς θα τα βάλουν, παιδιά στείλτε κανένα pm με τηλ να τα παραγείλω.

Vasilis
25-02-10, 08:45
Είμαι στο συνεργείο...πάρε με σε 10 στο κινητό μου 6932 364384 να σου πουν αν γίνεται να στα στείλουν

gianstef
26-02-10, 08:24
Παιδιά τα παρήγγειλα (powerflex) άλλα τώρα που θα ασχοληθώ λέω να αλλάξω και τα σινεμπλόκ στο πίσω σύστημα (άξονα).άκουσα ότι εκεί καλό είναι να βάλω από Μ έχει κανείς κάνει κάτι αντίστοιχο

m-power_01
27-02-10, 06:16
Παιδιά τα παρήγγειλα (powerflex) άλλα τώρα που θα ασχοληθώ λέω να αλλάξω και τα σινεμπλόκ στο πίσω σύστημα (άξονα).άκουσα ότι εκεί καλό είναι να βάλω από Μ έχει κανείς κάνει κάτι αντίστοιχο

Μονο απο powerflex εχω εμπειρια! Διαφορα υπαρχει ,τωρα το ποση θα καταλαβει ο καθε οδηγος , εξαρταται απο το αυτοκινητο και την λοιπη του αναρτηση (η pss νομιζω βοηθαει..χιχιχι) αλλα και απο το στυλ οδηγησης του, ποσο γνωριζει το αμαξι κτλ. Εγω παντως στα προτεινω

https://www.nexternal.com/powerflex/images/e46.gif

Βαλε το Νουμερο 3 του σχεδιαγραμματος! Κοστος λιγο φθηνοτερα απο τα μπροστα! (Αληθεια τι τιμη τα πηρες?) Η εγκατασταση ειναι πολυ πιο ευκολη, δεν θελει πρεσσαρισματα και ιστοριες! Αλλα εδω να προσεξεις οτι μετα θα χρειαστεις ευθυγραμμιση πισω. Γιατι θα λυθουν οι ρεγουλατοροι για την συγκλιση! Εκτος και αν ειναι τοσο μαγκας αυτος που θα τα βαλει ,που θα σημαδεψει, και θα πεσει μεσα κιολας στα σημαδια του! Τελος παντων ,εγω σου λεω να κανεις ευθυγραμμιση!

Επισης η powerflex βγαζει σινεμπλοκ και για την πισω γεφυρα! Δεν θα σου προτεινα να τα βαλεις ομως ,μιας και αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα να περνανε περισοτεροι κραδασμοι στο πισω υποπλαισιο...(το οποιο εχει αστοχησει σε καποια 46αρια).

gianstef
02-03-10, 16:48
Τελικά σήμερα τοποθέτησα τα powerflex και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος και αυτα που λέγονται για περιορισμό της άνεσης είναι κατα τη γνώμη μου λίγο υπερβολικά, το αυτοκίνητο έχει γίνει ομοιόμορφο και συμπαγής, με την αναρτηση blistein ps9 ρυθμισμένη στο 4 μπροστα και στο 6 πίσω. Το τιμόνι ειναι ποιό αμεσο σε απόκριση σε σχεση με πριν κατι που κατα τι γνώμη μου χρειάζετε στο Ε46.

m-power_01
02-03-10, 19:42
Τελικά σήμερα τοποθέτησα τα powerflex και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος....... .... Το τιμόνι ειναι ποιό αμεσο σε απόκριση σε σχεση με πριν κατι που κατα τι γνώμη μου χρειάζετε στο Ε46.

Αντε βαλε τωρα και τα πισω...να δεις ποσο πιο προθυμη θα ειναι η ουρα σε καθε ελιγμο σου!

m3est
02-03-10, 20:38
Τελικά σήμερα τοποθέτησα τα powerflex και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος και αυτα που λέγονται για περιορισμό της άνεσης είναι κατα τη γνώμη μου λίγο υπερβολικά, το αυτοκίνητο έχει γίνει ομοιόμορφο και συμπαγής, με την αναρτηση blistein ps9 ρυθμισμένη στο 4 μπροστα και στο 6 πίσω. Το τιμόνι ειναι ποιό αμεσο σε απόκριση σε σχεση με πριν κατι που κατα τι γνώμη μου χρειάζετε στο Ε46.

Απλα λογω μειωσης της ελαστικοτητας διαβαζει περισσοτερο το δρομο.Θυσιαζεις λιγο ανεση αλλα κερδιζεις σε κρατημα.Καλες βολτες.

Lambros46
10-01-11, 20:42
Διαβασα αυτο και ενα αλλο θεμα σχετικα με σινεμπλοκ..Αν δεν γινομαι κοπος,μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως δουλεια κανουν τα σινεμπλοκ???Επισης,ποσα ειναι??εχω χασει τη μπαλα λεμε...

m-power_01
11-01-11, 03:11
Διαβασα αυτο και ενα αλλο θεμα σχετικα με σινεμπλοκ..Αν δεν γινομαι κοπος,μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως δουλεια κανουν τα σινεμπλοκ???Επισης,ποσα ειναι??εχω χασει τη μπαλα λεμε...

σινεμπλοκ... ελληνικη αργκο απο το σιλεντ μπλοκ ...silent block.
δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενας ελαστικος συνδεσμος.Κοματια καουτσουκ συνηθως που ενωνουν μερη της αναρτησης.
Εχουμε δυο στα μπροστα ψαλιδια, δυο στα πισω και απο δυο στις αντιστρεπτικες.
Συνολο 8 . Μιλαω για Ε46 και για αυτα τα οποια εμφανιζουν φθορες ή για αυτα που αξιζει τον κοπο η βελτιωση τους. Γιατι κανονικα εχει και αλλα, στις κοντρες στην γεφυρα κλπ.