PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε39] Μετατροπη σε 528



thanosE39
16-08-12, 17:17
Καλησπέρα!!!Θα ήθελα τη βοήθεια σας για μια μετατροπή που σκέφτομαι να κάνω στο αυτοκίνητο.
Το αυτοκίνητο μου ειναι ενα Ε39 520 του 99 με μονοvano Μ52 μοτερ..
Φοράει κιτ υπερκυβισμου στα 2,6 Noelle και αυτή τη στιγμή εχει 330,000χλμ..
Λογο μιας ατυχίας πριν καιρό το αμάξι έμεινε απο λάδι την ώρα που ταξίδευα και δεν άναψε καμία ένδειξη στο καντράν... Ευτυχώς έκανα στάση και το άκουσα όταν ειχε αρχίσει να χτυπάει και δεν έμεινα στο δρόμο.. Από τοτε έγινε μια μικρο επισκευή(αλλάχτηκαν ελατήρια στα πιστόνια και έγινε service στο καπάκι) αλλα το αμάξι καίει λάδι.. πότε λιγο, πότε πολυ.. Οπότε σκέφτομαι τη λύση της μετατροπής με μοτέρ Μ52 2,8.. Έχει κάνει κάποιος κατι αντίστοιχο; Περίπου πόσο κοστίζει; πέρα από μοτερ θα χρειαστεί κάτι άλλο;;; Εσείς τι λέτε αξίζει;
Παρακαλώ πολύ τη βοήθεια σας!!
:thanks:

Stamatis
16-08-12, 17:37
Μοτερ, ψυγείο, ανεμιστήρα και είσαι κομπλέ.
Εγκέφαλο δεν θέλει, είμαι σίγουρος ότι παίζει επαναπρογραμματισμός στον δικό σου.
Ολα τα άλλα αστα πάνω εκτός απο μπροστινά φρένα αν θες το κάτι παραπάνω, που θα βάλεις ότι σου κάνει κέφι αρκεί να χωράει.
Περίπου 700 ευρώ κάνουν αυτά σκέτα.
Κοίταξε μόνο ο κωδικός του να ταιριάζει με τον εγκέφαλό σου.
Αν φοράς S2 ας πούμε, ψάξε βρες ενα S2 μοτερ.
ο κωδικός του θα είναι 286S2 - S3 κτλ.

Α και εξάτμιση, το ξέχασα.

sasabmw
16-08-12, 17:59
Ο,τι σου ειπε ο προλαλησας και μην ξεχνας να κοιτας τα λαδια πριν παρει φωτια το μοτερ..!!!

thanosE39
16-08-12, 18:55
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.. Άμα θα μπορούσατε να μου στείλετε σε pm κάποιο σοβαρό συνεργείο να απευθυνθώ θα ήταν ακόμα καλύτερα...
Καλά η ατυχία που έπαθα δεν υπήρχε τότε... Είχα ελέγξει τα λαδιά και φεύγω για ταξίδι..και τ αμάξι έχανε λαδί από τον αισθητήρα λαδιού ο οποίος χάλασε και δεν έδειξε βλάβη.... άστα μετά από ένα χρόνο σκασμένος είμαι ακόμα....

Stamatis
16-08-12, 18:59
Για δες κοντά σου, ειναι ο Καρράς στο Αργος.

ziaba
16-08-12, 19:10
Μοτερ, ψυγείο, ανεμιστήρα και είσαι κομπλέ.
Εγκέφαλο δεν θέλει, είμαι σίγουρος ότι παίζει επαναπρογραμματισμός στον δικό σου.
Ολα τα άλλα αστα πάνω εκτός απο μπροστινά φρένα αν θες το κάτι παραπάνω, που θα βάλεις ότι σου κάνει κέφι αρκεί να χωράει.
Περίπου 700 ευρώ κάνουν αυτά σκέτα.
Κοίταξε μόνο ο κωδικός του να ταιριάζει με τον εγκέφαλό σου.
Αν φοράς S2 ας πούμε, ψάξε βρες ενα S2 μοτερ.
ο κωδικός του θα είναι 286S2 - S3 κτλ.

Α και εξάτμιση, το ξέχασα.

ιδία είναι όλα μονό μοτέρ με το συμπλέκτη του + εξάτμιση θέλει κ στο διαφορικό ν αλλάξει βήμα εαν γουστάρει

Καλησπέρα!!!Θα ήθελα τη βοήθεια σας για μια μετατροπή που σκέφτομαι να κάνω στο αυτοκίνητο.
Το αυτοκίνητο μου ειναι ενα Ε39 520 του 99 με μονοvano Μ52 μοτερ..
Φοράει κιτ υπερκυβισμου στα 2,6 Noelle και αυτή τη στιγμή εχει 330,000χλμ..
Λογο μιας ατυχίας πριν καιρό το αμάξι έμεινε απο λάδι την ώρα που ταξίδευα και δεν άναψε καμία ένδειξη στο καντράν... Ευτυχώς έκανα στάση και το άκουσα όταν ειχε αρχίσει να χτυπάει και δεν έμεινα στο δρόμο.. Από τοτε έγινε μια μικρο επισκευή(αλλάχτηκαν ελατήρια στα πιστόνια και έγινε service στο καπάκι) αλλα το αμάξι καίει λάδι.. πότε λιγο, πότε πολυ.. Οπότε σκέφτομαι τη λύση της μετατροπής με μοτέρ Μ52 2,8.. Έχει κάνει κάποιος κατι αντίστοιχο; Περίπου πόσο κοστίζει; πέρα από μοτερ θα χρειαστεί κάτι άλλο;;; Εσείς τι λέτε αξίζει;
Παρακαλώ πολύ τη βοήθεια σας!!
:thanks:
παντός κ τ τωρινό μοτέρ σου είναι δυνατό (https://www.noellemotors.de/uploads/media/NM-2.040-26-6-M52_04.pdf) ψαξτο μήπως βρεις εναν καλο μάστορα να σ τ φτιαξει με εγγύηση τπτ να μην μπλεκεις με μετατροπές κτλ

BILL007
16-08-12, 20:14
παντός κ τ τωρινό μοτέρ σου είναι δυνατό (https://www.noellemotors.de/uploads/media/NM-2.040-26-6-M52_04.pdf) ψαξτο μήπως βρεις εναν καλο μάστορα να σ τ φτιαξει με εγγύηση τπτ να μην μπλεκεις με μετατροπές κτλ

Συμφωνώ και εγώ...Βρες ίδιο μοτέρ μετάχειρο και ρίχτου πάνω τα πράγματα του Νοέλ και είσαι κομπλέ thumb

thanosE39
17-08-12, 17:50
Και εγώ είμαι πολυ ευχαριστημένος τόσα χρόνια από αυτό το μοτέρ..
Τώρα θα δούμε.. Όποιος έχει στα υπόψιν του κάποιον καλό μάστορα πλην του Καρρα που είπε ο Σταμάτης για να μπορέσω να μιλήσω είτε για επισκευή είτε για μετατροπή παρακαλώ να μου στείλει p.m.

Stefanos_Cool
31-08-12, 19:27
Εσείς τι λέτε αξίζει;

:thanks:

Εννοείται ότι αξίζει (αλλαγή μοτέρ), αν δεν βγάλεις άκρη με συνεργεία της περιοχής σου κάνε μια βόλτα Αθήνα, το αφήνεις και το παίρνεις έτοιμο σε 2-3 μέρες.

Το συνεργείο που λέω είναι στον Αγ. Στέφανο Αττικής, όταν το αποφασίσεις θα σου πω λεπτομέρειες.

aristent
31-08-12, 19:40
Βρε καλως τον!!!!:thumbsup:...που χαθηκες???

:viannen_01: :viannen_01: :viannen_01:

Stefanos_Cool
31-08-12, 20:09
Βρε καλως τον!!!!:thumbsup:...που χαθηκες???

:viannen_01: :viannen_01: :viannen_01:

Γεια σου Άρη, μπλεγμένος με την δουλειά φίλε... :crying:

davids
31-08-12, 21:16
Καλησπέρα!!!Θα ήθελα τη βοήθεια σας για μια μετατροπή που σκέφτομαι να κάνω στο αυτοκίνητο.
Το αυτοκίνητο μου ειναι ενα Ε39 520 του 99 με μονοvano Μ52 μοτερ..
Φοράει κιτ υπερκυβισμου στα 2,6 Noelle και αυτή τη στιγμή εχει 330,000χλμ..
Λογο μιας ατυχίας πριν καιρό το αμάξι έμεινε απο λάδι την ώρα που ταξίδευα και δεν άναψε καμία ένδειξη στο καντράν... Ευτυχώς έκανα στάση και το άκουσα όταν ειχε αρχίσει να χτυπάει και δεν έμεινα στο δρόμο.. Από τοτε έγινε μια μικρο επισκευή(αλλάχτηκαν ελατήρια στα πιστόνια και έγινε service στο καπάκι) αλλα το αμάξι καίει λάδι.. πότε λιγο, πότε πολυ.. Οπότε σκέφτομαι τη λύση της μετατροπής με μοτέρ Μ52 2,8.. Έχει κάνει κάποιος κατι αντίστοιχο; Περίπου πόσο κοστίζει; πέρα από μοτερ θα χρειαστεί κάτι άλλο;;; Εσείς τι λέτε αξίζει;
Παρακαλώ πολύ τη βοήθεια σας!!
:thanks:

Αν κάνεις μετατροπή θεωρώ πως η πιο σωστή λύση είναι τροπέτο (γνήσιο και χωρίς πατέντες) και με την κρίση που έχουμε θα στοιχίσει πολύ χαμηλά.Αυτό θα το κάνεις άν θές ένα αυτοκίνητο για να το κρατήσεις.Αλλη λύση είναι η επισκευή κινητήρα απο καλό συνεργείο,εκεί ξέρεις τι έχεις άν και εφόσον είναι καλό το συνεργείο,έχω να σου προτείνω έναν πολύ έμπειρο μηχανικό ο οποίος τελειώνει την δική μου μετατροπή την επόμενη εβδομάδα η οποία πολύ λίγοι μπορούν να την κάνουν (e46 318 ci σε 330 τετρακίνητο με steptronic με βιβλίο service και τα κλειδιά του και φυσικά τιμολόγιο).Τώρα άν θές να αλλάξεις κινητήρα πρόσεξε επειδή οι παλιατζήδες δέν τα δίνουν όλα και όλο και κάτι θα λείπει.Σου στέλνω pm με τα στοιχεία του συνεργείου και άν μπορείς πέρνα να δείς την μετατροπή με λυμένο το αυτοκίνητο.

Καλή τύχη

thanosE39
31-08-12, 22:14
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.. Έχω μπλέξει λίγο αυτό τον καιρό και δεν έχω αποφασίσει ακόμα επισκευή ή μετατροπή...
Πάντως οποία άλλη πληροφορία ή γνώμη θα με ενδιέφερε..
Και πάλι ευχαριστώ!!

andreas_R
31-08-12, 23:46
Εγω σε παρομοια κατασταση προ χρονων ειχα προχωρησει στην μετατροπη σε 528

Το πρωτο μοτερ δεν ηταν καλο αλλα ευτυχως το καταλαβαμε γρηγορα και αντικατασταθηκε απο ενα το οποιο ζει και σημερα απο οσο ξερω χωρις προβληματα 7-8 χρονια μετα...

Το κακο ειναι οτι το μοτερ ειναι Λοττο.Θελει ανθρωπο εμπιστοσυνης και γνωστη κατα την αγορα.

thanosE39
03-03-13, 11:20
Επανερχομαι στο θεμα... Πριν περιπου ενα μηνα και μετα απο την αποφαση που πηρα να επισκευασω τελικα τον κινητηρα εγινε η επισκευη στο Αργος απο ανθρωπο με εμπειρια στην μαρκα-για να μην κανω διαφημιση η δυσφημιση- ο οποιος και ειχε κανει την αρχικη μετατροπη σε 2,6. Εκει αλλαχτηκαν μετα απο αρκετη αναμονη λογω παραγγελιας τα ελατηρια των πιστονιων γυαλιστηκε το μπλοκ εγινε σερβις στο καπακι με ολα τα παρελκομενα και γενικοτερα εγινε μια πληρη επισκευη συμφωνα με τα λεγομενα του μηχανικου. Το αμαξι στρωθηκε ευλαβικα και μεχρι στιγμης εχει κανει 2000 χλμ. Παρολα αυτα το αμαξι εξακολουθει να καιει λαδι και μεχρι σημερα εχω συμπληρωσει 2 λιτρα λαδιου. Το αυτοκινητο δουλευει πολυ σωστα νιωθω οτι εχει νευρο οπως παλια και γενικοτερα εχει μια ομαλη λειτουργια αλλα η καταναλωση λαδιου θεωρω οτι ειναι υπερβολικη! Ο μηχανικος μου ειπε να συνεχισω με αυτη την ηπια οδηγηση οταν τον ειχα επισκεφθει αρχικα μετα απο 700 χλμ που ειδα οτι ειχε καψει μια σεβαστη ποσοτητα λαδιου και μου ειπε συμπληρωσε και θα δουμε.Ειμαι πολυ απογοητευμενος και στεναχωρημενος διοτι απο οτι βλεπω το αμαξι εξακολουθει να καιει λαδι...Ειναι φυσιολογικο; Θεωρησα σωστο και επειτα απο προτροπη του μηχανικου να μην πεταξω το μοτερ και να βαλω ενα μτχ με οτι προβληματα μπορουν να προκυψουν αλλα να εχω ενα μοτερ που το γνωριζω απο το πρωτο χιλιομετρο της ζωης του επισκευασμενο.
Ποιες οι αποψεις σας επι του θεματος;

Σας ευχαριστώ

ghost-rider
03-03-13, 11:48
Κανατε βουρτσισμα στους κυλινδρους η ρεκτιφιε?

Leonidas_E39
03-03-13, 11:58
Τσεκαρε τα μπουζι αν εχουν υπολλειματα απο λαδι,αν εχουν λαδακι πανω η επισκευη σου κατα ενα μεγαλο ποσοστο δεν πετυχε. Αν εισαι καθαρος στα μπουζι αλλαξε τον διαχωριστη λαδιου .

thanosE39
03-03-13, 12:04
Κανατε βουρτσισμα στους κυλινδρους η ρεκτιφιε?

Βούρτσισμα!

thanosE39
03-03-13, 12:07
Τσεκαρε τα μπουζι αν εχουν υπολλειματα απο λαδι,αν εχουν λαδακι πανω η επισκευη σου κατα ενα μεγαλο ποσοστο δεν πετυχε. Αν εισαι καθαρος στα μπουζι αλλαξε τον διαχωριστη λαδιου .

Θα το δω αυτο αυριο... Ο διαχωριστης λαδιου πρωτη φορα το ακουω!Ειναι πιθανο προβλημα αυτο; Που βρισκεται;

Leonidas_E39
03-03-13, 12:09
Νομιζω οτι ειναι στην βαση της βεργας του λαδιου και αν εχει προβλημα κανει και καποιο θορυβο οταν ειναι κρυο το μοτερ.

ghost-rider
03-03-13, 12:10
Δωστου λιγο χρονο ακομα να μπορεσει να πατησει.
Συνεχισε να το στρωνεις ευλαβικα τουλαχιστον μεχρι τα 5.000χλμ, μην περνας για κανενα λογο τις 3.000 και συννενοησου με το μηχανικο σου μηπως του κανατε μια αλλαγη λαδιων τωρα. Στα 2.000 χλμ.

Ειναι λογικο να μην δεις αποτελεσματα αμεσως. Μπηκαν καινουρια ελατηρια αλλα δεν εγινε ρεκτιφιε.
Πρεπει να του δωσεις χρονο να πατησει.
Ολα εξαρτωνται απο το ποσο ευλαβικα θα το στρωσεις.


Γιατι δεν κανατε ρεκτιφιε?

BILL007
03-03-13, 12:12
Γιατι δεν κανατε ρεκτιφιε?

Και εγώ την ίδια απορία έχω! thumb

Leonidas_E39
03-03-13, 12:14
https://www.realoem.com/bmw/diagrams/h/e/54.png


Καποιο απο αυτα πρεπει να ειναι .

Kazakos Garage
03-03-13, 14:31
Το 1 είναι