PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε46] Μετατροπής απορίες..



zaharias
23-02-10, 23:33
Γεια σας παιδες..:thumbsup:

Δεν σας κρυβω οτι απο τον πρωτο καιρο που πηρα το αμαξι, ο 6κυλινδρος ηχος ηχουσε στα αυτια μου.. Μαγικος ηχος..:wub: :w00t: Επειδη λατρευω το αμαξι μου οπως εχετε καταλαβει και δεν εχω σκοπο να το αποχωριστω, τελευταια σκεφτομαι πολυ εντονα τη λυση της μετατροπης:hyper:..

Εχω καποιες αποριες ομως..

Τί ακριβως χρειαζεται αλλαγη? Ξερω οτι απο 4κυλινδρο σε 6κυλινδρο αλλαζουν παρα πολλα (για να μην πω ολα..)

Εχω διαβασει καποια παλια θρεντ και βλεπω οτι χρειαζονται αλλαγη:

Μοτερ
Σασμαν (5αρι ή 6αρι?)
Διαφορικο (τι βημα?, μενω σε νησι και με ενδιαφερει περισσοτερο το "μπαμ" παρα οι τελικες)
Εγκεφαλο (διαβασα οτι αν ειναι απο Μ54 μπορει να γινει προγραμματισμος, δηλαδη αν ειναι απο 320 να μπει σε 330 και να προγραμματιστει, ισχυει? Επισης αν ειναι απο αυτοματο τι γινεται?)
Κεντρικος αξονας
Πισω σιγουρα ολοκληρη η γεφυρα με τα ακρα+φρενα
Μπροστα φρενα
(Αντιστρεπτικες εχω H&R, ειναι οκ? Επισης ψαλιδια-συνεμπλοκ τα χω αλλαξει προσφατα, θελουν κι αυτα αλλαγη?)
Αμορτισερ-ελατηρια
Εξατμιση-καταλυτες
Καντραν (?)

Με τα κλειδια και το immobilizer που διαβαζω τι παιζει?

z3 2.2
23-02-10, 23:37
Zαχαρια μου δεν εχω σαφη απαντηση για ολα οσα ρωτας.
Αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι ο εξακυλινδρος ειναι τοσ εθιστικος που δε θα βγαινεις απ το αυτοκινητο!
Αντε με το καλο ρε φιλε!

mitsos_chania
23-02-10, 23:39
Zαχαρια μου δεν εχω σαφη απαντηση για ολα οσα ρωτας.
Αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι ο εξακυλινδρος ειναι τοσ εθιστικος που δε θα βγαινεις απ το αυτοκινητο!
Αντε με το καλο ρε φιλε!

Ειδικα ο τριλιτρος Μητσο ειναι αλλο πραμα.Αλλα με τα νεα μετρα που ερχονται και με την βενζινη εκει που παει τι γινεται?

katsaraios
23-02-10, 23:49
Γεια σας παιδες..:thumbsup:

Δεν σας κρυβω οτι απο τον πρωτο καιρο που πηρα το αμαξι, ο 6κυλινδρος ηχος ηχουσε στα αυτια μου.. Μαγικος ηχος..:wub: :w00t: Επειδη λατρευω το αμαξι μου οπως εχετε καταλαβει και δεν εχω σκοπο να το αποχωριστω, τελευταια σκεφτομαι πολυ εντονα τη λυση της μετατροπης:hyper:..

Εχω καποιες αποριες ομως..

Τί ακριβως χρειαζεται αλλαγη? Ξερω οτι απο 4κυλινδρο σε 6κυλινδρο αλλαζουν παρα πολλα (για να μην πω ολα..)

Εχω διαβασει καποια παλια θρεντ και βλεπω οτι χρειαζονται αλλαγη:

Μοτερ
Σασμαν (5αρι ή 6αρι?)
Διαφορικο (τι βημα?, μενω σε νησι και με ενδιαφερει περισσοτερο το "μπαμ" παρα οι τελικες)
Εγκεφαλο (διαβασα οτι αν ειναι απο Μ54 μπορει να γινει προγραμματισμος, δηλαδη αν ειναι απο 320 να μπει σε 330 και να προγραμματιστει, ισχυει? Επισης αν ειναι απο αυτοματο τι γινεται?)
Κεντρικος αξονας
Πισω σιγουρα ολοκληρη η γεφυρα με τα ακρα+φρενα
Μπροστα φρενα
(Αντιστρεπτικες εχω H&R, ειναι οκ? Επισης ψαλιδια-συνεμπλοκ τα χω αλλαξει προσφατα, θελουν κι αυτα αλλαγη?)
Αμορτισερ-ελατηρια
Εξατμιση-καταλυτες
Καντραν (?)

Με τα κλειδια και το immobilizer που διαβαζω τι παιζει?
κανονικα Ζαχαρια το Ε46 σου πρεπει να το δεις γυμνο μονο με την μπαταρια του πανω χεχεχε δλδ αλλαζουν ΟΛΑ.
αναποδα παμε
με τον εγκεφαλο που 8α παρεις σου περνανε τα δικα σου κλειδια στον προγραμματισμο
εξατμιση-καταλυτες-αμορτισερ-ελατηρια-ψαλιδια αλλα αν ειναι 330-φρενα μπρος πισω-κεντρικο-σασμαν-διαφορικο-ηλεκτρογκαζο ,ολα καινουρια δλδ αλλαζονται.

Vasilis
24-02-10, 06:46
ζαχο μου.....

αφου το πηρες αποφαση....κοντη γιορτη το βλεπω το θεμα....με το καλο ευχομαι.....

οσον αφορα τις αποριες σου.....το μονο που εμεινε πανω στο δικο μου...ηταν το παγουρι του νερου...κ η αναρτηση γιατι την ειχα ηδη αλλαξει....!

ολα τα αλλα ειναι απο 330 οπως προανεφερε ο πατριωτης μου ο Γιωργος....!

να σαι σιγουρος οτι ειναι μοναδικη κ ξεχωριστη η αισθηση του αυτοκινητου σου μετα....

με το καλο κ παλι...κ οτι χρειαστεις εδω ειμαστε...!

mormon
24-02-10, 07:58
Ζαχαρια οπως τα λεει ο βασιλης ειναι!!
αν μπεις στα προτζεκτ εχω φωτος της μετατροπης!

Vasilis
24-02-10, 09:40
ζαχο μου....

μιας κ εχω λιγο χρονο...να σου εφιστησω την προσοχη στα κατωθι....

εφοσον εχεις 17αρα κ πανω ζαντα (να χωρεσει τα φρενα)...κ αναρτηση να αντεξει τον 6 κυλινδρο..προχωρας...!

ψαχνεις για τροπετο (καλυτερα) για μενα...αν κ ποτε δεν θα σαι σιγουρος αν θα ειναι τροπετο...ή παντρεμενα κομματια....εκτος αν φερεις μονος σου τρακαρισμενο απο γερμανια....
το θεμα σασμαν....ειναι στην επιλογη σου....για καποιους λογους αλλοι προτιμουν το 5αρι..κ αλλοι το 6αρι...αν σου περρισευει κανα 1000αρικακι...γιατι τοσο παει η διαφορα τους, κ αν κανεις ταξιδια βαλε το 6αρι (οικονομια).Κατα τα αλλα ξερω οτι οι σχεσεις τους ειναι οι ιδιες μεχρι κ την 5η (1/1) κ η εκτη ειναι για λογους οικονομιας.
στο θεμα διαφορικου....εχω ακουσει απο πολλους οτι η καλυτερη σχεση για 3.0λιτρο μοτερ ειναι το 3,07 (αυτο κ εχω)...ειναι οσο κοντο κ οσο μακρυ χρειαζεται για να ειναι το αμαξι κ touring αλλα κ σπιρτοζικο....!Με πιο κοντο θα χεις μικροτερες τελικες κ μεγαλυτερα μπαμ...κ αντιθετως με το μακρυ τα αναποδα.....(τα γνωστα δλδ)

φρενα αλλαζουν ολοκληρωτικα μιας κ το 3 λιτρο εχει μεγαλυτερα.....(ακρα ολοκληρα δλδ)
για τον εγκεφαλο δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο που γραφεις....αλλα ποιος ο λογος να μην ειναι πακετο......?
αντιστρεπτικες...αν εχεις τις HR που ειναι για 3λιτρο...σαφως κ θα κρατησεις αυτες που εχουν κ ρυθμισεις...κ ειναι κ πιο χοντρες απο του 330 (σκεφτομαι να τις βαλω κ γω μολις μπορεσω)
εξατμιση - καταλυτες...σαφως ξεχνας τους δικους σου....μιας κ το ενα 4κυλινδρο κ το αλλο 6 κυλινδρο...καμμια σχεση...!
καντραν...εγω δεν εχω αλλαξει...κ συνηθως δεν ειναι κ μεσα στην τιμη...το χρεωνεσε εξτρα φυσικα κ αν θες το αλλαζεις....
νομιζω οτι το μονο που αλλαζει ειναι τα παραπανω χλμ....(δεν ειμαι 100% σιγουρος)

ωστοσο....νομιζω οτι θα ναι δυσκολο να βρεις μοτερ με λιγοτερα απο 70000-80000χλμ.
απο μια ερευνα που εκανα για αλλον φιλο.....οι τιμες κομπλε (χωρις τοποθετηση) ξεκινουν απο 4000 ευρα για 5αρι , νομιζω λοιπον οτι 5000 5αρι κ 6000 6αρι τοποθετημενα πανε περιπου οι τιμες....ωστοσο πληροφορηθηκα οτι ειναι δυσκολη η ευρεση 3λιτρου μοτερ μιας κ εχουν πεσει πολλοι με τα μουτρα για τετοιου ειδους μετατροπη.....!!

καλη αποφαση φιλε.....!

aektzhs18
24-02-10, 10:29
zaharia πολυ ωραιο θρεντ ανοιξες.
Το σκευτομαι και εγω ζεστα το θεμα εαν εχουμε και αλλους ενδιαφερομενους λετε να εχουμε καμια καλητερη τιμη?σε ψαξιμω που εχω κανει για ολοκληρο αυτοκινητο για ανταλακτικα βρηκα μια σελιδα απο αγγλια που τα δινουν Ξεφτιλιστικες τιμες και τουλαγιστον βλεπεις απο που θα βγει το μοτερ .
https://www.pistonheads.com/sales/1459584.htm
τορα δεν ξερω εαν χρειαζεται τιποτα επειδη ειναι δεξιοτιμονο η ειδικη να μας πουνε.

zaharias
24-02-10, 11:18
Ευχαριστω πολυ ολους για τις αποψεις-σχολια-συμβουλες..:thnx: :original:

Ειμαι στη φαση του ψαξιματος και γενικα υπαρχουν διαφορες σκεψεις..

Απλως ψαχνομαι λιγο γιατι το αμαξι μου φοραει καποια καινουργια πραγματα και θελω να δω αν μπορω να κρατησω αυτα, (αντι να βαλω του 330 πχ που θα ειναι μεταχειρισμενα) επειδη τα δικα μου ειναι καινουργια..

@aektzhs18 Φιλε απο Αγγλια συμφερει και να παρεις μονο οτι χρειαζεσαι για τη μετατροπη και οχι απαραιτητα ολο το αμαξι, εκτος κι αν θελεις κι αλλα πραγματα (πχ σαλονι, προφυλακτηρες κτλ..), θα βγει αρκετα πιο φθηνα..
Απ'οτι ξερω, εκτος απο τη κρεμαγιερα (επειδη ειναι το τιμονι απο την αλλη μερια), ολα τα αλλα μπαινουν απο το δεξιοτιμονο (αναφερομαι μονο στα μηχανικα, γιατι σε αλλα εχουν διαφορά πχ καθρεπτες, καθισματα, ταμπλο κτλ).. Αν λεω κατι λαθος, διορθωστε με..

BILL007
24-02-10, 11:34
κανονικα Ζαχαρια το Ε46 σου πρεπει να το δεις γυμνο μονο με την μπαταρια του πανω χεχεχε δλδ αλλαζουν ΟΛΑ.
αναποδα παμε
με τον εγκεφαλο που 8α παρεις σου περνανε τα δικα σου κλειδια στον προγραμματισμο
εξατμιση-καταλυτες-αμορτισερ-ελατηρια-ψαλιδια αλλα αν ειναι 330-φρενα μπρος πισω-κεντρικο-σασμαν-διαφορικο-ηλεκτρογκαζο ,ολα καινουρια δλδ αλλαζονται.

Σωστά τα παιδιά απο πάνω αλλά σωστός και ο Γιώργης!Όπως τα έγραψε εδώ σε αυτό το ποστ είναι!thumb

zaharias
24-02-10, 12:02
Με μια γρηγορη ματια στο ebay ειδα οτι οι αντιστρεπτικες της H&R που φοραω κανουν σε ολα τα 46αρια coupe-cabrio-sedan-touring απο 316-330 εκτος compact, M3 & xi, οποτε απο εκει ειμαστε ενταξει..
Ψαλιδια-συνεμπλοκ εχω αλλαξει προσφατα με ενα πληρες σετ της MEYLE HD (Heavy Duty) και αποτι ειδα ισχυει και σ'αυτο οτι και με τις αντιστρεπτικες, οποτε και απο εκει ειμαστε οκ..:D

aektzhs18
24-02-10, 12:30
Απ'οτι ξερω, εκτος απο τη κρεμαριερα (επειδη ειναι το τιμονι απο την αλλη μερια), ολα τα αλλα μπαινουν απο το δεξιοτιμονο (αναφερομαι μονο στα μηχανικα, γιατι σε αλλα εχουν διαφορά πχ καθρεπτες, καθισματα, ταμπλο κτλ).. Αν λεω κατι λαθος, διορθωστε με..
με την κρεμαριερα την δικη μου θα ταιριαξει η θα εχω προβλημα ζαχο γιατι δεν καταλαβα .Και κατι ακουσα οτι στα δεξιοτιμονα διαφέρει και η πλεξουδα.
Σορρυ για το ποστ.

Christos 330
24-02-10, 12:35
Με το καλο αγορινα . . .

Ειναι μια επενσυση που δε θα παει χαμενη . . .

Αν εχεις σκοπο να το κρατησεις καντο . . .

Απλα προσοχη στα πραγματα που προκειται να βαλεις στο αμαξι σου . . .

Επιλεξε καλυτερα για μενα 6 χυτο . . .

Dobermann
24-02-10, 13:09
Όπως στα είπαν τα παιδιά φίλε.... Μόνο η μπαταρία θα μείνει πάνω, ούτε λαστιχάκι δεν μένει στο αμάξωμα....

Επειδή και το δικό μου το Μ3 το έκανα μετατροπή απο 325 6κίλυνδρο, είδα πώς το είχανε γδύσει εντελώς το αμάξι και μου ρθε να βάλω τα κλάμματα... Αλλά μετά όταν πήρε μπροστά ο 3λιτρος ξαναέβαλα τα κλάμματα απο χαρά όμως....

Να δώσεις μόνο προσοχή στο συνεργείο που θα πάς γιατί εμάς μας έγδαρε άσχημα, στα ίδια χρήματα θα βάζαμε μοτέρ 321άλογα 6τάχυτο και όχι 286 5τάχυτο (κοντός ψαλμός αλληλούια, ένα μοτέρ και ένα σασμάν να βρώ τα ρίχνω πάνω και τέλος απλά γιατί να μπώ σε τέτοια διαδικασία πάλι)....

m-power_01
24-02-10, 13:45
Αντιστρεπτικες κρατας αυτες που εχεις! Αν ειναι δυνατον να βγαλεις τις hr για να βαλεις τις μαμα...
Αναρτησεις τωρα δεν πηρες τις ρυθμιζομενες? Αρα τις κρατας ...ολες οι εταιριες δινουν εναν κωδικο στις ρυθμιζομενες ανεξαρτητως κυλινδρων! Λογικο αφου τις ρυθμιζεις οπως θες!
Ο εγκεφαλος στα Μ54 προγραμματιζεται !
Τα μπροστινα ακρα ειναι ιδια και θες μονο τα φρενα ...Στα πισω θα χρειαστεις αλλη γεφυρα ολοκληρη!
Στα δεξιοτιμονα εχουμε πει αρκετες φορες οτι αλλαζουν και οι πολλαπλες εξαγωγες...για να περασει η κολωνα του τιμονιου!
Σκεψου απο την αρχη αν θες 6αρι ή 5αρι γιατι θες αλλο κεντρικο μετα + κατι ψιλολοιδια που στοιχιζουν !

Τι αλλο θες να κρατησεις?

zaharias
24-02-10, 15:17
Αντιστρεπτικες κρατας αυτες που εχεις! Αν ειναι δυνατον να βγαλεις τις hr για να βαλεις τις μαμα...
Αναρτησεις τωρα δεν πηρες τις ρυθμιζομενες? Αρα τις κρατας ...ολες οι εταιριες δινουν εναν κωδικο στις ρυθμιζομενες ανεξαρτητως κυλινδρων! Λογικο αφου τις ρυθμιζεις οπως θες!
Ο εγκεφαλος στα Μ54 προγραμματιζεται !
Τα μπροστινα ακρα ειναι ιδια και θες μονο τα φρενα ...Στα πισω θα χρειαστεις αλλη γεφυρα ολοκληρη!
Στα δεξιοτιμονα εχουμε πει αρκετες φορες οτι αλλαζουν και οι πολλαπλες εξαγωγες...για να περασει η κολωνα του τιμονιου!
Σκεψου απο την αρχη αν θες 6αρι ή 5αρι γιατι θες αλλο κεντρικο μετα + κατι ψιλολοιδια που στοιχιζουν !

Τι αλλο θες να κρατησεις?

Ευχαριστω για την απαντηση Σπυρακο!!:)

Εχεις δικιο για τις αναρτησεις.. (αν τις κρατησω :D)

Πισω χρειαζεται ολο το "συστημα" κομπλε..

Μαλλον για 5αρι με κοβω, δυστυχως δεν εχουμε δρομους εδω που μπορεις να τελικιασεις και αλλωστε θελω περισσοτερο "μπαμ' και ροπη απο χαμηλα..

Σωστη παρατηρηση αυτη της εξαγωγης, καπου το ειχα διαβασει, αλλα το ειχα ξεχασει..thumb :thnx:

Δεν νομιζω οτι μπορω να κρατησω κατι αλλο απο το δικο μου..

Με το dsc τι γινεται, αλλαζει κατι? Ψυγειο-ανεμιστηρας (βεντιλατερ)..??

BILL007
24-02-10, 15:22
Zαχαρία ότι και να πάρεις κοίτα να είναι κατά τη γνώμη μου ολόκληρο αμάξι (είτε τρακαρισμένο είτε με ξένες πινακίδες)

Θα χρειαστείς πολλά μπιχλιμπίδια που θα σε βάλουν μέσα απο τα λεφτά που αρχικά υπολογίζεις...Συν ότι απο το αμάξι δότη θα σου μείνουν και πράγματα να σπρώξεις στο τέλος...;)

Κράτα αυτό που σου στέλνω υπογραμμισμένο...:)

katsaraios
24-02-10, 16:37
Zαχαρία ότι και να πάρεις κοίτα να είναι κατά τη γνώμη μου ολόκληρο αμάξι (είτε τρακαρισμένο είτε με ξένες πινακίδες)

Θα χρειαστείς πολλά μπιχλιμπίδια που θα σε βάλουν μέσα απο τα λεφτά που αρχικά υπολογίζεις...Συν ότι απο το αμάξι δότη θα σου μείνουν και πράγματα να σπρώξεις στο τέλος...;)

Κράτα αυτό που σου στέλνω υπογραμμισμένο...:)
η πιο σωστη λυση φιλε...και ας εχει και λιγα παραπανω χλμ,βλεπεις τι μπαινει στο αμαξι σου και αν θελει κατι αναλωσιμο αλλαγη ξερεις τι να φτιαξεις.
Βασιλακη δεν θα ετοιμαστεις και εσυ σιγα σιγα???:whistle:

Christos 330
24-02-10, 17:18
Ευχαριστω για την απαντηση Σπυρακο!!:)

Εχεις δικιο για τις αναρτησεις.. (αν τις κρατησω :D)

Πισω χρειαζεται ολο το "συστημα" κομπλε..

Μαλλον για 5αρι με κοβω, δυστυχως δεν εχουμε δρομους εδω που μπορεις να τελικιασεις και αλλωστε θελω περισσοτερο "μπαμ' και ροπη απο χαμηλα..

Σωστη παρατηρηση αυτη της εξαγωγης, καπου το ειχα διαβασει, αλλα το ειχα ξεχασει..thumb :thnx:

Δεν νομιζω οτι μπορω να κρατησω κατι αλλο απο το δικο μου..

Με το dsc τι γινεται, αλλαζει κατι? Ψυγειο-ανεμιστηρας (βεντιλατερ)..??

Ζαχαρια σου αναφερα για 6αρι γιατι θα ειναι 05 06 μοντελο απο τα τελευταια . . .

Το dsc δεν αλλαζει κατι ετσι και αλλιως ουτε πεταλιερα στο γκαζι θα αλλαξεις

μιας και αυτο που εχεις ειναι ηλεκτρογκαζο . . .

Ψυγεια βεντιλατερ κτλ απο το 316 μεχρι και το 330 ειναι τα ιδια . . .

330Ci
24-02-10, 18:33
Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, απο κάτω ξηλώνεται ολόκληρο το αυτοκίνητο, ενώ απο το χώρο της μηχανής μόνο το βαντιλατέρ και το ψυγείο μένει. Πρόσεχε ποιος θα στην κάνει μη σου κάνει μισοδουλειές, υπολόγισε γύρω στο 6άρι χιλιάρικα. Και για να εισάγω δαιμόνια: ο ήχος του 6κύλινδρου είναι καλύτερος με aftermarket εξάτμιση :D

Monsta
24-02-10, 18:51
Άκουσα κάποιον να ψάχνει για τροπέτ Ε46 330??? :whistle:

Ιδού ένα έξω από το Α.Τ. Αμαρουσίου. Και με ξένες πινακίδες!

Μηχανικά φαίνεται ΟΚ, αν και μετά από τέτοιο ΜΠΑΜ αμφιβάλω αν θα έχουν επιζήσει άξονες και ένα σωρό άλλα πράγματα από κάτω.

BILL007
24-02-10, 18:58
Καλά και το έχουν αφήσει έτσι?Εμένα στη γειτονιά μου έτσι και άφηναν έτσι κανα τροπέτο την επόμενη μόνα τα σίδερα θα είχαν απομείνει.Και το μοτέρ θα του είχαν ξηλώσει και τα πάντα...:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Σημειωτέον αυτό μήπως είναι το 330 που είχαν στουκάρει αν δεν κάνω λάθος σε κολωνα στο Ψυχικό και είχε σκοτωθεί και ένας απο τους ληστές?Το χρώμα πρέπει να είναι ίδιο...

Monsta
24-02-10, 19:04
Καλά και το έχουν αφήσει έτσι?Εμένα στη γειτονιά μου έτσι και άφηναν έτσι κανα τροπέτο την επόμενη μόνα τα σίδερα θα είχαν απομείνει.Και το μοτέρ θα του είχαν ξηλώσει και τα πάντα...:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Σημειωτέον αυτό μήπως είναι το 330 που είχαν στουκάρει αν δεν κάνω λάθος σε κολωνα στο Ψυχικό και είχε σκοτωθεί και ένας απο τους ληστές?Το χρώμα πρέπει να είναι ίδιο...

Είναι ακριβώς έξω από το τμήμα, οπότε λίγο δύσκολο να το βουτήξουν.

Τώρα δε ξέρω ποιανού ήταν, αλλά έμαθα ότι κάποιος (μάλλον ο οδηγός) δεν επέζησε.

ΔημήτρηςΜ3
24-02-10, 19:26
το μονο που αλαζει απο τα αμαξια στο UK ειναι μια καλωδιοση της μηχανης και το σωληνακι που παει στην τρομπα του φρενου!
μετα ολα μα ολα ειναι τα ιδια!!!
ζασμαν εξατμισεις ειναι τα ιδια με τα δικα μας!!

p.s οι αντριστρεπτηκες απο 4 σε 6 δεν ειναι ιδιες!!! στο λεω 100% σιγουρια πως δεν ταιριαζουν!
το 6 εχει αλλη κουρμπα απο κατω γιατι ειναι το καρτερ διαφορετικο!

BILL007
24-02-10, 19:30
Aυτό είναι που έλεγα!!!!Πολωνικές και είναι ακριβώς το ίδιο χρώμα και 330!!!!(αλλού είχα δει και τον κώλο του που έλεγε 330 τον καιρό του συμβάντος)

https://www.alphatv.gr/index.asp?a_id=91&news_id=40237

Γι'αυτό δεν το πειράζει κανένας...Είναι στοιχείο...


Υ.Γ Sorry για το οφτόπικ

Monsta
24-02-10, 19:44
Aυτό είναι που έλεγα!!!!Πολωνικές και είναι ακριβώς το ίδιο χρώμα και 330!!!!(αλλού είχα δει και τον κώλο του που έλεγε 330 τον καιρό του συμβάντος)

https://www.alphatv.gr/index.asp?a_id=91&news_id=40237

Γι'αυτό δεν το πειράζει κανένας...Είναι στοιχείο...


Ακριβώς! Τα χλμ πρέπει να ήταν πολλά και το ΜΠΑΜ τόσο μεγάλο που η πόρτα του οδηγού έχει μετατοπιστεί πάνω από 1/2 μέτρο προς τα μέσα. Εκεί ούτε οι αερόσακοι μπορούν να σε σώσουν.

zaharias
24-02-10, 19:57
το μονο που αλαζει απο τα αμαξια στο UK ειναι μια καλωδιοση της μηχανης και το σωληνακι που παει στην τρομπα του φρενου!
μετα ολα μα ολα ειναι τα ιδια!!!
ζασμαν εξατμισεις ειναι τα ιδια με τα δικα μας!!

p.s οι αντριστρεπτηκες απο 4 σε 6 δεν ειναι ιδιες!!! στο λεω 100% σιγουρια πως δεν ταιριαζουν!
το 6 εχει αλλη κουρμπα απο κατω γιατι ειναι το καρτερ διαφορετικο!

Εισαι σιγουρος? Μηπως εσενα που ειναι Μ3 ειναι διαφορετικο?

Στο site εδω https://www.h-r.com/gb/f_produktsuche.php της H&R λεει οτι:

ANTI-ROLL BARS

33355-1 BMW E46 M3 sedan + convertible type M346
VA 33 355VA, � 30 mm / HA 33 355HA, � 25 mm | Notes: 55 60

33480-1 BMW E46 sedan + Coupe + convertible + Touring
VA 33 480VA, � 27 mm / HA 33 480HA, � 21 mm | Notes: 55 60

Δεν δινει διαφορετικο κωδικο για τα 4κυλινδρα και τα 6κυλινδρα, δινει τον ιδιο.. Και στο ebay που κοιταξα δινουν τον ιδιο απο 316 μεχρι 330 (και μπαινουν σε coupe-cabrio-sedan-touring)..

Stamatis
24-02-10, 21:04
Άκουσα κάποιον να ψάχνει για τροπέτ Ε46 330??? :whistle:

Ιδού ένα έξω από το Α.Τ. Αμαρουσίου. Και με ξένες πινακίδες!

Μηχανικά φαίνεται ΟΚ, αν και μετά από τέτοιο ΜΠΑΜ αμφιβάλω αν θα έχουν επιζήσει άξονες και ένα σωρό άλλα πράγματα από κάτω.


Ψιλοπράματα, με λίγη αλοιφή, θα γίνει ξανά τζάμι....
:shok:

Monsta
24-02-10, 21:37
Ψιλοπράματα, με λίγη αλοιφή, θα γίνει ξανά τζάμι....
:shok:

Ναι ναι μία επίσκεψη στη microrepairs και έγινε ξανά τζάμι!

ΔημήτρηςΜ3
24-02-10, 22:02
Εισαι σιγουρος? Μηπως εσενα που ειναι Μ3 ειναι διαφορετικο?

Στο site εδω https://www.h-r.com/gb/f_produktsuche.php της H&R λεει οτι:

ANTI-ROLL BARS

33355-1 BMW E46 M3 sedan + convertible type M346
VA 33 355VA, � 30 mm / HA 33 355HA, � 25 mm | Notes: 55 60

33480-1 BMW E46 sedan + Coupe + convertible + Touring
VA 33 480VA, � 27 mm / HA 33 480HA, � 21 mm | Notes: 55 60

Δεν δινει διαφορετικο κωδικο για τα 4κυλινδρα και τα 6κυλινδρα, δινει τον ιδιο.. Και στο ebay που κοιταξα δινουν τον ιδιο απο 316 μεχρι 330 (και μπαινουν σε coupe-cabrio-sedan-touring)..

μπορει να στο επειβεβαιωσει και το μελος mest !!!
δεν ειναι το ιδιο να ξερεις!!

beliris
24-02-10, 22:25
Πολύ διαφωτιστικό το θέμα,φαίνεται δύσκολη η μετατροπή. Με τον Μ43 1,9 θα μείνουμε!

ΔημήτρηςΜ3
24-02-10, 22:29
Πολύ διαφωτιστικό το θέμα,φαίνεται δύσκολη η μετατροπή. Με τον Μ43 1,9 θα μείνουμε!

μπα!!!!!
εγω νομιζω το αλλο!!
αν μπορουσα παντος να βρω ενα Μ5 μοτορι θα το εβαζα!!!
στο 46αρι!

katsaraios
24-02-10, 22:33
Πολύ διαφωτιστικό το θέμα,φαίνεται δύσκολη η μετατροπή. Με τον Μ43 1,9 θα μείνουμε!

ισα ισα που στα 46αρια ειναι βαλε βγαλε οι μετατροπες,πολυ καλες και απλες
φτανει να εχεις καλα πραγματα και μαστορα

beliris
24-02-10, 22:36
μπα!!!!!
εγω νομιζω το αλλο!!
αν μπορουσα παντος να βρω ενα Μ5 μοτορι θα το εβαζα!!!
στο 46αρι!

Δίκαιο έχεις ,ψάχνουμε με τον γιό μου να το κάνουμε 330!

Dobermann
24-02-10, 22:43
Πολύ διαφωτιστικό το θέμα,φαίνεται δύσκολη η μετατροπή. Με τον Μ43 1,9 θα μείνουμε!

Όχι φίλε μου είναι πολύ απλό το θέμα.... Συμφωνώ με τον katsaraios, στο χέρι του μάστορα είναι αν είναι μάστορας με ...... ή ...... μάστορας ;)

Μην ξεχνάμε ότι μια μετατροπή δεν είναι απλό πράγμα, εμείς κάναμε περίπου κανα μήνα να της τα "χώσουμε" για να πατήσουν καλά οι βίδες, οι ενώσεις κλπ και μετά να δούμε αν χρειάζεται τίποτα άλλο (πχ η μίζα λόγο ακινησίας κινητήρα παρέδωσε σε 2 βδομάδες....)

aektzhs18
25-02-10, 14:15
Για μετατροπη μ3 σε κουπε η σενταν τα μηχανικα μερη κουμπωνουν του μ3 αξονες γεφυρες ψαλιδια κτλ κουμπωνουν ?θελουν και ανοιγμα τα φτερα μετα γιατι θα ειναι πολυ εξω η ζαντες?

m-power_01
28-02-10, 08:43
Για μετατροπη μ3 σε κουπε η σενταν τα μηχανικα μερη κουμπωνουν του μ3 αξονες γεφυρες ψαλιδια κτλ κουμπωνουν ?θελουν και ανοιγμα τα φτερα μετα γιατι θα ειναι πολυ εξω η ζαντες?

Αν βαλεις τα ακρα του Μ3 και τις ζαντες του ...θα ειναι πεταγμενες! Θα θες φτερα! Τωρα βεβαια δεν ειμαι σιγουρος αν το παραπανω μετατροχιο οφειλεται στα ακρα ή στο οφσετ της ζαντας! Και οσο για πισω ,εχω την εντυπωση οτι χρειαζεται αλλαγη το πισω υποπλαισιο ! Για σιγουρια ομως μιλα ή με τον Ποντιο ή με τον Μορμον. Την εχουν κανει την δουλεια και ξερουν!

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=871

zaharias
02-03-10, 19:25
Υπαρχουν σημεια που πονανε οι 6κυλινδροι παιδια? (πχ οι 4κυλινδροι βγαζουν αισθητηρα στροφαλου-εκκεντροφορου, πολλαπλασιαστες.. οι 6κυλινδροι..??)
Οσοι εχετε κανει μετατροπες ή αγορασατε μεταχειρο, προσεξατε κατι συγκεκριμενο??

m-power_01
02-03-10, 19:31
Υπαρχουν σημεια που πονανε οι 6κυλινδροι παιδια? (πχ οι 4κυλινδροι βγαζουν αισθητηρα στροφαλου-εκκεντροφορου, πολλαπλασιαστες.. οι 6κυλινδροι..??)
Οσοι εχετε κανει μετατροπες ή αγορασατε μεταχειρο, προσεξατε κατι συγκεκριμενο??

Μια απο τα ιδια απο οσο ξερω Ζαχαρια...Πολ/στες εξακριβωμενο πως ΝΑΙ.
Αισθητηρες ναι... και μαφ τα γνωστα!

zaharias
02-03-10, 19:41
Μια απο τα ιδια απο οσο ξερω Ζαχαρια...Πολ/στες εξακριβωμενο πως ΝΑΙ.
Αισθητηρες ναι... και μαφ τα γνωστα!

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε..:thanks:
Ειναι πιο ευαισθητοι σε καποια σημεια οι 6κυλινδροι Σπυρο σε σχεση με τους 4κυλιδρους??

m-power_01
02-03-10, 19:52
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε..:thanks:
Ειναι πιο ευαισθητοι σε καποια σημεια οι 6κυλινδροι Σπυρο σε σχεση με τους 4κυλιδρους??

Μπα...το αντιθετο θα ελεγα! Ο Μ54 εχει αποδειχτει σκυλι!
Το μονο αρνητικο ειναι οτι οι πολ/στες του ειναι 6 !!! και οχι 4...χαχαχα
Χωρις πλακα για βγαλει βλαβη αυτο το μοτερ αν συντηρειται , πρεπει να γινει το ''γνωστο'' λαθος με τον επιλογεα...και να καρφωσει βαλβιδες!

NickE60
02-03-10, 21:03
Οι Μ52TU και οι Μ54 (και oι Μ56 2.5L στην Αμερική) σηκώνουν απίστευτα "πειράγματα". Είναι πραγματικά σκυλιά όπως λέει κι ο Σπύρος παραπάνω και αδικημένα από την μαμά τους ...για να μείνουν χαμηλά σε κατανάλωση/ρύπους (για την εποχή τους)

Το μοτέρ αυτό σηκώνει άφοβα να το δουλεύεις 8αρες χωρίς να πειράξεις τίποτα μα τίποτα! Το ξέρω - το βλέπω, το έχει πολύ γνωστός και το δουλεύει 11+:1 συμπίεση (με όλα "μαμά" επάνω του ..ακόμα κι οι εκκεντροφόροι ..πειραγμένοι μεν αλλά οι "μαμά") ...πάει τα ταξιδάκια του, κάνει τις ..νυχτερινές βολτίτσες του, 3 χρόνια τώρα το "κυνηγάει" απίστευτα ...αλλά ο Μ54 δεν καταλαβαίνει.... :worthy:

katsaraios
02-03-10, 22:31
δεν βλεπω κανενας εξακυλινδρος να γραφει για τσιμπημα στο λαδακι:whistle:
και ειδικα οσοι τα "πατανε" σιγουρα συμπληρωνουν πιο πολυ!!!
ντρεπεστε παληκαρια να το πειτε???:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
στο 1900 Μ43 δεν ειχα βαλει σταγονα παντως

NickE60
03-03-10, 00:24
δεν βλεπω κανενας εξακυλινδρος να γραφει για τσιμπημα στο λαδακι:whistle:
και ειδικα οσοι τα "πατανε" σιγουρα συμπληρωνουν πιο πολυ!!!
ντρεπεστε παληκαρια να το πειτε???:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
στο 1900 Μ43 δεν ειχα βαλει σταγονα παντως

Δεν μπορώ να πω για άλλους, με τη δική μου χρήση πάντως, δεν το σπάω, αλλά δεν είμαι και ο πιο ήσυχος, στα ταξιδάκια ειδικά... συνήθως στις 10-12000 χλμ χρειάζεται ένα λίτρο λάδι ..στις 15-16000 αλλάζω. Το ίδιο συνέβαινε και με το 2.2 ...νομίζω μια χαρά είναι thumb ....ακόμα και 2 λίτρα να χρειαστούν μέχρι τις 15000 ...για κάποιον που το πιέζει αρκετά, πάλι σε πολύ λογικά πλαίσια είναι.

Stefanos_Cool
03-03-10, 00:31
δεν βλεπω κανενας εξακυλινδρος να γραφει για τσιμπημα στο λαδακι:whistle:
και ειδικα οσοι τα "πατανε" σιγουρα συμπληρωνουν πιο πολυ!!!
ντρεπεστε παληκαρια να το πειτε???:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
στο 1900 Μ43 δεν ειχα βαλει σταγονα παντως

Το πολύ 0,5L / 7000 km

katsaraios
03-03-10, 00:32
Δεν μπορώ να πω για άλλους, με τη δική μου χρήση πάντως, δεν το σπάω, αλλά δεν είμαι και ο πιο ήσυχος, στα ταξιδάκια ειδικά... συνήθως στις 10-12000 χλμ χρειάζεται ένα λίτρο λάδι ..στις 15-16000 αλλάζω. Το ίδιο συνέβαινε και με το 2.2 ...νομίζω μια χαρά είναι thumb ....ακόμα και 2 λίτρα να χρειαστούν μέχρι τις 15000 ...για κάποιον που το πιέζει αρκετά, πάλι σε πολύ λογικά πλαίσια είναι.
βεβαια μια χαρα,εγω αλλαζω καθε 10χιλ και θελω 400γρ με λογικη χρηση και "ανησυχο"ταξιδι .
το θεμα ειναι πως με την ιδια οδηγηση δεν εβαζα σταγονα στον Μ43.
αυτη λοιπον (εστω και προβλεπομενη απο την BMW) ειναι μια διαφορα,ετσι σαν απαντηση στο ερωτημα του Ζαχαρια.

προς Θεου να μην παρεξηγηθει το σχολιο μου στο προηγουμενο ποστ,χιουμορ εκανα

Stefanos_Cool
03-03-10, 00:36
Δεν μπορώ να πω για άλλους, με τη δική μου χρήση πάντως, δεν το σπάω, αλλά δεν είμαι και ο πιο ήσυχος, στα ταξιδάκια ειδικά... συνήθως στις 10-12000 χλμ χρειάζεται ένα λίτρο λάδι ..στις 15-16000 αλλάζω. Το ίδιο συνέβαινε και με το 2.2 ...νομίζω μια χαρά είναι thumb ....ακόμα και 2 λίτρα να χρειαστούν μέχρι τις 15000 ...για κάποιον που το πιέζει αρκετά, πάλι σε πολύ λογικά πλαίσια είναι.

χαχαχα... με 200 σε βροχή (καρεκλοπόδαρα), ορατότητα 0, υδρολύσθηση με τα 4, του έπαιζα τα φώτα να κόψει και ο Νίκος έδινε κι άλλο ...

Είναι τρελόοοοοοοςςςςςςς ... thumb
(αλλά ωραίος τρελός)

aristent
03-03-10, 06:54
Εκτος απο βελτιωμενος ειναι και χερας ο Νικολας?:original:
Νικο με τετοιο λουκ και να θελεις να πας αργα δεν σε αφηνουν συνηθως EVO κλπ.
Αληθεια τι αυτοκινητα συνηθως σε/σας κολλανε?

mormon
03-03-10, 07:45
500γρ στα 7000κμ με καθυμερινη χρηση!!

Vasilis
03-03-10, 07:48
περιπου 500 γρμ στα 6000-7000Km...!

aektzhs18
04-03-10, 15:11
απο μ3 αυτο εδω μπενει σε σενταν χωρις να πιραξεις τα φτερα??https://www.simracing.no/e46fanatics/Dag37/CIMG1628.jpg
και αυτο μπροστα https://www.simracing.no/e46fanatics/Dag37/CIMG1630.jpg

Christos 330
04-03-10, 15:14
απο μ3 αυτο εδω μπενει σε σενταν χωρις να πιραξεις τα φτερα??https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/03/CIMG1628-1.jpg
και αυτο μπροστα https://www.bmwfans.gr/forum/

Πισω μπαινε κανεις μια τροποποιηση στο πλακακι του διαφορικου και

οκ . . .

Μπροστα τα φερνα μπαινουν αλλα οχι τα ψαλιδια μιας και θα εισαι ποιο εξω

αν δεν κανω λαθοος 1.5 εκατοστο . . .

aektzhs18
04-03-10, 15:40
με ενα μικρο φουσκωμα μπροστα ειναι οκ δλδ?κουμπωνει καλα χωρις πατεντες εαν ναι παμε καλαα.

Christos 330
04-03-10, 15:47
με ενα μικρο φουσκωμα μπροστα ειναι οκ δλδ?κουμπωνει καλα χωρις πατεντες εαν ναι παμε καλαα.

Και αυστηρα 8 αρες ζαντες . . .

Αλλα οταν λες φουσκωμα πως θα φουσκωσεις ενα μαμα φτερο ; ; ;

Δεν ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα ; ; ;

aektzhs18
04-03-10, 16:46
Λιγο το φτερω μπωρει να φουσκωσει 2ποντους δλδ.απο ζαντες εχω 8,5 και δεν της αλαζω ...κανενα αλλο προβλημα εκτος απο το να προεξεχει θα υπαρχει? μπροστα τα ψαλιδια μπενουν αλλα θα ειναι 1,5 ποντο εξω με λιγο ανοιγμα θα ειναι ενταξει.

zaharias
10-03-10, 19:13
Με τα κλειδια απο το τροπετο και τις μοντες με το immobilizer πως γινεται το πραμα, ξερει κανεις..??

BILL007
10-03-10, 19:20
Τα προγραμματίζουν Ζαχαρία...Κανένα πρόβλημα...:)

Το EWS θεωρείται πολύ ξεπερασμένο στα Ε46 στις μέρες μας...Εδώ κοντεύουν να ξεπετάξουν τώρα και τα Ε9Χ...;)

Christos 330
11-03-10, 11:26
Ζαχαρια αν ερθεις μονο 3 μερουλες Σαλονικα φευγεις εξακυλινδρος και κομπλε . . .

ΔημήτρηςΜ3
11-03-10, 13:42
σωστος ο Χρηστος!!

zaharias
11-03-10, 16:27
Ζαχαρια αν ερθεις μονο 3 μερουλες Σαλονικα φευγεις εξακυλινδρος και κομπλε . . .

Για στειλε πμ με λεπτομερειες.. :devil2::grin::D

bill_m3
11-03-10, 17:13
Για στειλε πμ με λεπτομερειες.. :devil2::grin::D

Νάτα νάτα μας !!!!!!! :warriorsmiley::warriorsmiley::warriorsmiley:

deepBLUE
11-03-10, 17:28
Με το καλο αγορινα . . .

Ειναι μια επενσυση που δε θα παει χαμενη . . .

Αν εχεις σκοπο να το κρατησεις καντο . . .

Απλα προσοχη στα πραγματα που προκειται να βαλεις στο αμαξι σου . . .

Επιλεξε καλυτερα για μενα 6 χυτο . . .

Πολυ σωστα τα λεει ο Χρηστος !!
Απο κει και μετα θα σου προτεινα να κοιταξεις να παρεις μια εγγυηση για την ολη μετατροπη αλλα και για τα πραγματα που θα μπουν επανω και καλυτερα γραπτη.
Ενα φαινομενο ειναι να παιρνει ο μηχανικος το χρημα και μετα αν υπαρχει προβλημα..:whistle: στην μετατροπη ειτε το μοτερ ειτε το σαζμαν η οτι αλλο, γαργαρες.
Δεν λεω οτι ετσι κανουν ολοι αλλα το εχουμε ξαναδει το εργο οποτε προσοχη !!!
Μην τσιγγουνευτεις τα 500 ευρω παραπανω μεσα στα τοσα χρηματα που θα δωσεις.
Ειναι ομως μια μετατροπη που αξιζει το κοπο με ενα μοτερ διαμαντι !!!
Αν χρειαζεσαι οποιαδηποτε βοηθεια για το που να κανεις την μεταρτοπη η οτι αλλο στειλε μου πμ.
Αντε με το καλο !!! :thumbsup:

Christos 330
12-03-10, 11:12
Πολυ σωστα τα λεει ο Χρηστος !!
Απο κει και μετα θα σου προτεινα να κοιταξεις να παρεις μια εγγυηση για την ολη μετατροπη αλλα και για τα πραγματα που θα μπουν επανω και καλυτερα γραπτη.
Ενα φαινομενο ειναι να παιρνει ο μηχανικος το χρημα και μετα αν υπαρχει προβλημα..:whistle: στην μετατροπη ειτε το μοτερ ειτε το σαζμαν η οτι αλλο, γαργαρες.
Δεν λεω οτι ετσι κανουν ολοι αλλα το εχουμε ξαναδει το εργο οποτε προσοχη !!!
Μην τσιγγουνευτεις τα 500 ευρω παραπανω μεσα στα τοσα χρηματα που θα δωσεις.
Ειναι ομως μια μετατροπη που αξιζει το κοπο με ενα μοτερ διαμαντι !!!
Αν χρειαζεσαι οποιαδηποτε βοηθεια για το που να κανεις την μεταρτοπη η οτι αλλο στειλε μου πμ.
Αντε με το καλο !!! :thumbsup:

Σωστα τα λες Βαγγελη . . .

Kαι πανω απ'ολα να ειναι γνωστος και εμπιστος αυτος που θα αναλαβει

την μετατρωπη να εχει κανει διαφορες μετατροπες και να ξερει που ποναει

το καθε αμαξι . . .

Ζαχαρια εμεις τα ειπαμε απο το τελ κανε τις μελετες σου και αυτα που σου

ειπα και εισαι σε καλο δρομο φιλε . . .

panos320
13-03-10, 09:33
Καλημέρα σε όλους!!!!!!Τελικά σε Ε90 έχει επιχειρήσει κάποιος μετατροπή;

m-power_01
13-03-10, 15:19
Καλημέρα σε όλους!!!!!!Τελικά σε Ε90 έχει επιχειρήσει κάποιος μετατροπή;

Δεν πολυσυμφερει οικονομικα, ακομα... Το πουλας και παιρνεις αλλο.
Αν για καποιο λογο θες να κρατησεις το δικο σου, δεν υπαρχει κανενα προβλημα... Δεν ειναι τιποτα σπουδαιο, ουτε κατι παραπανω απο οτι ηταν στα Ε46

panos320
13-03-10, 15:39
Πήγα την περασμένη εβδομάδα να πουλ'ησω το 320 μου και μου είπαν 15.000 !!!!!!! Μόνο ξύλο δεν παίξαμε εκείνη την ώρα.Και μάλιστα απο την αντιπροσωπία που το αγόρασα. Μου είπαν μάλιστα οτι για να μου το πάρουν θα έπρεπε να πάρω ένα μεγαλύτερο απο τα ήδη διαθέσιμά αυτοκίνητα της αντιπροσωπίας , δηλαδή ένα 325 σε χρώμα πολυ πιο μακριά απο το γούστο μου.Γι ' αυτ'ο και σκέφτομαι να κρατήσω το δικό μου και σε βάθος χρόνου να το κάνω 330.

Υπ'όψιν οτι το αμάξι μου είναι 320 ε90 του 2008 με 34000 χιλιόμετρα και με τα 170 άλογα.

m-power_01
14-03-10, 03:31
Μηπως να πηγαινες καμια βολτα σε αλλον αντιπροσωπο? Να παρεις μια τιμη...
Να κοιταγες και σε κανενα μαντρα...

nautilos
14-03-10, 03:36
Πήγα την περασμένη εβδομάδα να πουλ'ησω το 320 μου και μου είπαν 15.000 !!!!!!! Μόνο ξύλο δεν παίξαμε εκείνη την ώρα.Και μάλιστα απο την αντιπροσωπία που το αγόρασα. Μου είπαν μάλιστα οτι για να μου το πάρουν θα έπρεπε να πάρω ένα μεγαλύτερο απο τα ήδη διαθέσιμά αυτοκίνητα της αντιπροσωπίας , δηλαδή ένα 325 σε χρώμα πολυ πιο μακριά απο το γούστο μου.Γι ' αυτ'ο και σκέφτομαι να κρατήσω το δικό μου και σε βάθος χρόνου να το κάνω 330.

Υπ'όψιν οτι το αμάξι μου είναι 320 ε90 του 2008 με 34000 χιλιόμετρα και με τα 170 άλογα.

:shok: Εγώ στην θέση σου πάντως θα 'εριχνα κανά δυο φάσκελα!!!

panos320
14-03-10, 18:30
Μην τα συζητάτε παιδιά.Κοροιδία σκέτη.Είμαι απο Σέρρες και στην πόλη μου γενικά είναι μια - δυο αντιπροσωπίες που κάνουν ανταλλαγες και με την προυπόθεση να πάρεις μεγαλύτερο αν είναι να δώσεις δίλιτρο.Για τους μαντράδες απλά αφήστε το.Αγοράζουν (αν αγοράσουν)πάμφθηνα και πουλάνε πανάκριβα.
΄Ζήτω οι μετατροπές μου φαίνεται απο εδω και πέρα.

Vasilis
14-03-10, 18:33
..............αν δεν παρουν κ οι μετατροπες τα υψη σε κοστος....!!!:whistle::whistle:

το χουν ηδη μυριστει απο οτι εμαθα.....

κατ αρχην δεν βρισκεις ακομα μοτερ...περιμενουν λιγο να λυσσαξει ο κοσμος μαλλον για να τα μοσχοπουλησουν μετα...!!!:ranting2:

makisM5
14-03-10, 18:39
..............αν δεν παρουν κ οι μετατροπες τα υψη σε κοστος....!!!:whistle::whistle:

το χουν ηδη μυριστει απο οτι εμαθα.....

κατ αρχην δεν βρισκεις ακομα μοτερ...περιμενουν λιγο να λυσσαξει ο κοσμος μαλλον για να τα μοσχοπουλησουν μετα...!!!:ranting2:

ΒΑΣΙΛΗ???? ΟΡΘΑ!!!!

Christos 330
17-03-10, 17:18
Καλημέρα σε όλους!!!!!!Τελικά σε Ε90 έχει επιχειρήσει κάποιος μετατροπή;

Χθες συζητουσα για μια μετατρωπη σε Ε92 απο 320 σε 330 . . .

Και δυστηχως δυσκολα τα πραγματα . . .

Αλλαζεται μεχρι και η πλεξουδα του σκαφους . . .

Ο εγγεφαλος ενω αδειζει και γεμιζει εχει δικο του προγραμμα και

μπλοκαρει . . .

Μια υποθεση κοντα στα 15 με 20 χιλιαρικα . . .

Οποτε ξεχναμε πρως το παρων αυτην την μετατρωπη μεχρι νεοτερας

διαταγης . . .

Ευκολη μετατρωπη ειναι απο 325 Ε9Χ σε 330 που ειναι ειδη εξακυλινδρο . . .

Ειδη γνωστος μου εδωσε κομπλε μετατρωπη Ε92 Μ3 στην κρητη η οποια

μπηκε σε αυτοκινητο που ηταν 335 Ε92 . . .

Christos 330
17-03-10, 17:20
..............αν δεν παρουν κ οι μετατροπες τα υψη σε κοστος....!!!:whistle::whistle:

το χουν ηδη μυριστει απο οτι εμαθα.....

κατ αρχην δεν βρισκεις ακομα μοτερ...περιμενουν λιγο να λυσσαξει ο κοσμος μαλλον για να τα μοσχοπουλησουν μετα...!!!:ranting2:



Βασιλη εδω δοξα τον Θεο οι τιμες ειναι οκ . . .

Ασε που εχει παργματα απο μετατρωπες . . .

Και αρκετα απουλητα μιας και το παραδακι δεν υπαρχει

και δεν ειναι κατι που ειναι αναγκαιο σε πολους . . .

zaharias
18-03-10, 23:03
Ποιο βημα για 330 ειναι πιο καλο με 5αρι σασμαν??

Τι βημα φοραει το "μαμα" και για πιο "κοντο" τι βαζουν συνηθως??

NickE60
18-03-10, 23:09
3.15 θα είναι μια χαρά, το πολύ 3.07 thumb

deepBLUE
18-03-10, 23:30
Ποιο βημα για 330 ειναι πιο καλο με 5αρι σασμαν??

Τι βημα φοραει το "μαμα" και για πιο "κοντο" τι βαζουν συνηθως??

Μαμα φοραει 2.93.
Το ποιο βημα ειναι καλο ειναι σχετικο αναλογα με το τι ζητας !!
Και το 3.07 που φορουν τα cabrio 3.15 που φορουν τα Ζ3Μ αλλα και το 3.62 που φορανε τα Μ3.
Οσο ανεβαινουν τα νουμερα τοσο πιο κοντο ειναι το διαφορικο.
Εγω θα εβαζα ολο τον αξονα απο το Μ3 αλλιως αν υπαρχει το 3.15 και μπαινει θα διαλεγα αυτο.
Ολα τα Μ ειναι μπλοκε.

VanVIC
19-03-10, 06:37
Αφού δεν στροφάρει τόσο ψηλά που στροφάρει το Μ και έχει και 5άρι κιβώτιο, τί να τον κάνει τον άξονα Μ ;
Το 3,63 του Μ θα του είναι «θεόκοντο» !

Το 3,07 είναι το ιδανικό για το Ε46 330

mormon
19-03-10, 07:52
Ζαχαρια 3.07 εχω και εγω στο δικο μου παρολο που ειναι 6ταχυτο!!

NickE60
19-03-10, 08:07
Για τη Χίο που είναι ο Ζαχαρίας όμως, θα έλεγα ότι από 3.07 - 3.15 ως και 3.23 είναι καλά, ανάλογα τι θέλει να πάρει. Από 3.38 και πάνω ....θα ξεκινάει και με 2α με τον Μ54Β30 ..για να περιγράψω ότι κονταίνει πολύ μετά...

Apostolos
19-03-10, 09:02
Από 3.38 και πάνω ....θα ξεκινάει και με 2α με τον Μ54Β30 ..

:wub::wub::wub::wub: σωστός ο Νικόλας

Christos 330
19-03-10, 09:13
Ποιο βημα για 330 ειναι πιο καλο με 5αρι σασμαν??

Τι βημα φοραει το "μαμα" και για πιο "κοντο" τι βαζουν συνηθως??

Zαχαρια εγω το ειχα με 2.93 . . .

Ποιο μαμα και απο μαμα . . .

Δουλευε μια χαρα . . .

Και την δυναμη του ειχε και τα 260 του τα ειχε . . .

Το 3.07 θα εχει ποιο καλο μπαμ απο χαμηλα . . .

Ειδικα το 3.15 . . .

Αλλα ρε φιλε θα το χρειαστεις ; ; ;

VanVIC
19-03-10, 11:03
Για τη Χίο που είναι ο Ζαχαρίας όμως, θα έλεγα ότι από 3.07 - 3.15 ως και 3.23 είναι καλά, ανάλογα τι θέλει να πάρει. Από 3.38 και πάνω ....θα ξεκινάει και με 2α με τον Μ54Β30 ..για να περιγράψω ότι κονταίνει πολύ μετά...

Ναί σωστά, είναι και ο παραγωντας Χίος, δεν τό΄χα σκεφτεί έτσι, οπότε και το 3,15 «παίζει» αλλά μέχρι εκεί.
Ας βάλει κι ένα βολάν απο Μ5Ε34 για να έχει και πιο άμεσο «άρπαγμα» αν θέλει αλλά όχι να κοντύνει το διαφορικό πέραν του 3,15

M_Dolce
19-03-10, 11:37
Εγω παιδες εχω πειραματιστει αλλαζοντας 4 φορες διαφορικο στο αυτοκινητο.
Απο την εμπειρια μου λοιπον εχω να πω τα εξης..

Μην ξεγελιεστε με το πιο κοντο διαφορικο. Το αμαξι δεν παει πιο γρηγορα. Απλα δινει την αισθηση οτι ξεκιναει και αρπαει καλυτερα, ωστοσο τα χιλιομετρα στο κοντερ στην αλλαγη καθε ταχυτητας ειναι λιγοτερα... Ουσιαστικα λοιπον το αυτοκινητο δεν "απλωνει" σωστα την δυναμη του με πολυ κοντο διαφορικο...

Συμφωνω οτι το 2,93 ειναι πολυ μακρυ αλλα....για ταξιδια ειναι πραγματικα απολαυση. Το 3,38 θα μπορουσε να συνδιαστει πολυ ωραια με τον τριλιτρο της ΒΜW με την προυποθεση οτι το σασμαν θα ειναι εξαρι, αλλιως ειναι κουραστικο... αν κανει κανεις την πραξη θα δει οτι αν δεν φορας προγραμμα και εχεις 5αρι σαμαν με διαφορικο 3,38 το αυτοκινητο θα σπαει στα 228 χλμ..

Δεν ειναι κριμα...??

Απο την αλλη με το 2,93 (το μαμα δηλαδη) εισαι σαφςω γρηγορος αλλα δεν εχεις αυτην την ομορφη αισθηση οτι "κολλας στο καθισμα" κατα την επιταχυνση..

με το 3,07 δεν θα δεις μεγαλη διαφορα απο το 2,93 απλα θα αρπας λιγο καλυτερα στα χαμηλα που βολευει για κινηση εντος πολεως...

εγω λοιπον που εχω δοκιμασει ολη την γκαμα καταληγω οτι ο καλυτερος συνδιασμος με τριλιτρο ειναι το 3,15 αν θες να μεινεις μαμα..

Αν τωρα στο τριλιτρο βαλεις εκκεντρα, προγραμμα και εχεις 6αρι πας ασυζητητη για βημα 3,23...

Ετσι θα πετυχεις

- αισθηση απο χαμηλα
- τελικη 250+ (αναλογα αν φορας προγραμμα)
- ξεκουραστο ταξιδι (δεν θα δουλευει ψηλα το μοτερ)
- στησιμο για κοντρα απο φαναρι η απο σταση...

ελπιζω να σε καλυψα....

Stamatis
19-03-10, 11:49
Εγω παιδες εχω πειραματιστει αλλαζοντας 4 φορες διαφορικο στο αυτοκινητο.
..

Αν τωρα στο τριλιτρο βαλεις εκκεντρα, προγραμμα και εχεις 6αρι πας ασυζητητη για βημα 3,23...

...

ελπιζω να σε καλυψα....


To 3.23 το φοράω εγώ σε επίσης 323 κινητήρα σαφώς λιγότερα αλογα απο το 330
Εάν το σκέφτεται κάποιος Α-πο-κλει-στι-κα με 6άρι κιβώτιο όπως λέει ο Dolce.

Ακόμα και στην δικιά μου ιπποδύναμη, σκάει στα ταξίδια το αυτοκίνητο.

Το μόνο καλό που έχει είναι ότι δίνει πολύ δυνατές επιταχύνσεις απο τα 140 και πάνω, όπου το 2.93 θέλει κατέβασμα για να ακολουθήσει.

Οσο είμαι στην πόλη, λέω εντάξει ειναι.
Οταν κάνω ταξίδι θέλω να το αλλάξω με 3.07 η ακόμα και μακρύτερο.

Γενικά δεν είναι καλό διαφορικό για μαμά καταστάσεις αν θες να οδηγάς ήρεμα που και που ή να έχεις καλές τελικές χωρίς βαβούρα και κόφτες.

zaharias
19-03-10, 12:07
Με βαση αυτα που διαβαζω, με βλεπω για 3,07 νομιζω θα ειναι οκ για το νησι.. (δυστυχως (ή ευτυχως:D) δεν εχουμε ευθειες εδω παιδια)

Ευχαριστω ολους για τις αποψεις-απαντησεις.. :thanks::thnx:

M_Dolce
19-03-10, 12:27
Με βαση αυτα που διαβαζω, με βλεπω για 3,07 νομιζω θα ειναι οκ για το νησι.. (δυστυχως (ή ευτυχως:D) δεν εχουμε ευθειες εδω παιδια)

Ευχαριστω ολους για τις αποψεις-απαντησεις.. :thanks::thnx:

Ασε που σε διαφορικο με βημα 3,07 μπορεις να βαλεις μπλοκε hiop χωρις καμμια πατεντα...

Οσο για τις ευθειες εχετε μια και καλη...πισω απο το αεροδρομιο...:original:

mormon
19-03-10, 12:46
Ασε που σε διαφορικο με βημα 3,07 μπορεις να βαλεις μπλοκε hiop χωρις καμμια πατεντα...

Οσο για τις ευθειες εχετε μια και καλη...πισω απο το αεροδρομιο...:original:

αν δεν σου κανει κοπο για δωσε παραπανω πληροφοριες με πμ για να μην χαλαμε και το θρεντ του Ζαχαρια!!

NickE60
19-03-10, 13:48
αν δεν σου κανει κοπο για δωσε παραπανω πληροφοριες με πμ για να μην χαλαμε και το θρεντ του Ζαχαρια!!

Γιατί με ΡΜ? δεν πειράζει, στο θέμα είναι! Ας το βάλει εδω να μαθαίνουμε κι οι υπόλοιποι thumb

M_Dolce
19-03-10, 13:50
Γιατί με ΡΜ? δεν πειράζει, στο θέμα είναι! Ας το βάλει εδω να μαθαίνουμε κι οι υπόλοιποι thumb

Εστειλα πληροφοριες με πμ ηδη στον χρηστο. απλα δεν γραφω εδς μην θεωρηθει διαφημηση Νικολα..

BILL007
19-03-10, 13:53
Εδώ είναι διαφορετικά Aνδρέα απ'ότι είχες μάθει...
Επιτρέπεται η διαφήμιση απο εμπειριά μέλους...ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΤΑΙ η δυσφήμιση...Εκεί μόνο με pm...Οπότε μην κολλάς...Αμα έχεις κάτι καλό που το έχεις δοκιμάσει βγάλτο στη φόρα...thumbthumbthumb

Apostolos
19-03-10, 14:01
Γιατί με ΡΜ? δεν πειράζει, στο θέμα είναι! Ας το βάλει εδω να μαθαίνουμε κι οι υπόλοιποι thumb


Εδώ είναι διαφορετικά Aνδρέα απ'ότι είχες μάθει...
Επιτρέπεται η διαφήμιση απο εμπειριά μέλους...ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΤΑΙ η δυσφήμιση...Εκεί μόνο με pm...Οπότε μην κολλάς...Αμα έχεις κάτι καλό που το έχεις δοκιμάσει βγάλτο στη φόρα...thumbthumbthumb

Μπράβο βρε παιδιά, πολύ σωστά. Οτιδήποτε μη δυσφημιστικού χαρακτήρα θα πρέπει να μπορεί να λέγεται και να γράφεται ελεύθερα...thumb

mormon
19-03-10, 14:04
οποτε Ανδρεα βγαλτα ολα στη φορα!!

Stamatis
19-03-10, 14:07
Εαν πρόκειται για πληροφορίες για διαφορικό και ειδικά μπλοκέ, σηκώστε νέο θρεντ.
Το λέω αυτό γιατί είναι ένα θέμα πο ενδιαφέρει όλο τον κόσμο και εδώ θα χαθεί ή θα μπερδευτεί με το υπάρχον.
Είναι κρίμα τέτοιο ωραίο θέμα να μην εχει δικο του θρεντ

NickE60
19-03-10, 14:10
Εαν πρόκειται για πληροφορίες για διαφορικό και ειδικά μπλοκέ, σηκώστε νέο θρεντ.
Το λέω αυτό γιατί είναι ένα θέμα πο ενδιαφέρει όλο τον κόσμο και εδώ θα χαθεί ή θα μπερδευτεί με το υπάρχον.
Είναι κρίμα τέτοιο ωραίο θέμα να μην εχει δικο του θρεντ

Σωστό κι αυτό!!! thumb thumb (μου τελειωσαν τα thanks παλι)

M_Dolce
19-03-10, 14:36
Ωραια λοιπον... για να μην μακρυγορουμε.. Ο αποκλειστικος αντιπροσωπος της HIOP στην ελλαδα ειναι η εταιρια speed & style. Μπορειτε να κανετε ενα τηλεφωνο (οποιος ενδιαφερεται) και να μιλησετε με τον κυριο Νικο Αλωνιστιωτη. Ειναι και μελος εδω...

Εγω προσωπικα τον γνωριζω αρκετα χρονια και οσες φορες τον χρειαστηκα
ηταν παντοτε προθυμος να με ενημερωσει και να συζητησει η να μου λυσει οποιοαδηποτε απορια μου...

το τηλεφωνο του ειναι: 210-9850450

οσον αφορα τα προιοντα της hiopπαλι με τα καλυτερα μπορς να μιλησω... Οι ανθρωποι κανουν εξαιρετικη δουλεια και τα προιοντα τους ειναι δοκιμασμενα
σε πολλα αυτοκινητα που ξερω και ειναι απροβληματιστα..

Δεν ειμαι ο πλεον καταλληλος να πω περισσοτερα για το θεμα αλλα οσοι θελουν να μαθουν κατι παραπανω ασ κανουν ενα τηλεφωνο στον Νικο...

zaharias
25-03-10, 11:57
Παιδια, εχει βαλει κανεις χταποδι και καταλυτες απο Ε46 Μ3 σε 330..??

VanVIC
25-03-10, 12:16
Παιδια, εχει βαλει κανεις χταποδι και καταλυτες απο Ε46 Μ3 σε 330..??

ταιριάζουν ?

NickE60
25-03-10, 12:25
Παιδια, εχει βαλει κανεις χταποδι και καταλυτες απο Ε46 Μ3 σε 330..??

Δεν έχει τύχει να ακούσω ή να δω κάτι τέτοιο, έχω δει όμως από Ε36 Μ3 (321) σε Μ54Β30 (με κάποιες μικρομετατροπές)

VanVIC
25-03-10, 12:32
Έχει δίκιο ο Νίκος, τώρα θυμήθηκα...
Απο τις τιμές που ζητάνε για «καλά» μεταχειρισμένα, θα καταλάβεις ότι αξίζει να πάς σε καινούργια Supersprint, trust me.

zaharias
28-03-10, 23:35
Δεν ταιριαζει τελικα παιδια το χταποδι απο Μ3 Ε46 σε 6κυλινδρο 3αρι.. (βρηκα θρεντ στο e46fanatics)
Μονο αν ταιριαξεις τους καταλυτες.. σε aftermarket χταποδι για 6κυλινδρο (που δεν τους εχει πανω fix δηλαδη)..

zaharias
06-04-10, 23:06
Εχει δοκιμασει κανεις σε aftermarket χταποδι να βαλει "μαμα" καταλυτες ή απο Μ3 Ε46?? (υπαρχει βελτιωση ή δεν κανουμε τιποτα?)

Επισης, με aftermarket χταποδια-καταλυτες τί γινεται με το check engine light?? (δεν το γλυτωνουμε??)

zaharias
07-04-10, 12:15
Εχει δοκιμασει κανεις σε aftermarket χταποδι να βαλει "μαμα" καταλυτες ή απο Μ3 Ε46?? (υπαρχει βελτιωση ή δεν κανουμε τιποτα?)

Επισης, με aftermarket χταποδια-καταλυτες τί γινεται με το check engine light?? (δεν το γλυτωνουμε??)

??????????????????????


Μιλωντας λοιπον με καποιους εξατμισοαντιπροσωπους σχετικα με το αν ταιριαζει η εξατμιση απο δεξιοτιμονο μου λεγαν την εξης σωστη κουβεντα..
Οτι εφοσον οι aftermarket δεν δινουν 2 κωδικους, δηλαδη αλλο για αριστεροτιμονο και αλλο για δεξιοτιμονο, τοτε μαλλον ταιριαζουν τα "μαμισια"..
Οποτε προχωραμε.. και βλεπουμε..

Christos 330
07-04-10, 12:31
Εχει δοκιμασει κανεις σε aftermarket χταποδι να βαλει "μαμα" καταλυτες ή απο Μ3 Ε46?? (υπαρχει βελτιωση ή δεν κανουμε τιποτα?)

Επισης, με aftermarket χταποδια-καταλυτες τί γινεται με το check engine light?? (δεν το γλυτωνουμε??)

Ο Τασος doros εχει κανει καποιες δοκιμες Ζαχαρια . . .

Στειλτου ενα Pm . . .

zaharias
07-04-10, 13:39
Ο Τασος doros εχει κανει καποιες δοκιμες Ζαχαρια . . .

Στειλτου ενα Pm . . .

Κατι θυμαμαι.. Ειχε ανεβασει και καποιο βιντεο..

Aftermarket χταποδι, με Μ3 καταλυτες και μετα L&W μεχρι πισω νομιζω..

Ευχαριστω Χρησταρα!!:thnx:

zaharias
27-04-10, 23:24
Παιδες, λαδια τί να παρω 5W30, 0W30 ή 0W40? Βρηκα ενα λινκ εδω και λεει για 5W30 https://ew5.earlweb.com/recommendations.php?site=11&sector=1&category=6&subset=127&modelyear=&vehicle=2077 Τι ειναι καλυτερο για Ελλαδα?
Βαλβολινες διαφορικου 75W-90??
Λαδια σασμαν Redline MTL?? (θα τσεκαρω και το ταμπελακι φυσικα)

katsaraios
27-04-10, 23:32
Παιδες, λαδια τί να παρω 5W30, 0W30 ή 0W40? Βρηκα ενα λινκ εδω και λεει για 5W30 https://ew5.earlweb.com/recommendations.php?site=11&sector=1&category=6&subset=127&modelyear=&vehicle=2077 Τι ειναι καλυτερο για Ελλαδα?
Βαλβολινες διαφορικου 75W-90??
Λαδια σασμαν Redline MTL?? (θα τσεκαρω και το ταμπελακι φυσικα)

5-30 η 5-40 για το μοτερ.
εγω βαζω τα δευτερα
δες και αυτη την προσφορα https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=42790&postcount=4

zaharias
29-03-11, 14:54
Παιδες, ειναι ευκολη υποθεση να γινει ενα δεξιοτιμονο, αριστεροτιμονο..??
Σιγουρα χρειαζονται κρεμαγιερα και ταμπλο, ετσι..??
Τι παιζει με καθρεπτες-πεταλια-καθισματα-ζωνες..??
Αξιζει..??
Μπορει να βγαλει χαρτια αυτο το αμαξι? Αν ειναι απο Αγγλια υπαρχει θεμα με τελωνειο..??

Δεν εχω βαλει κατι στο νου.. χαζευα στο νετ και μου ηρθε η απορια..

kplc16
29-03-11, 15:43
Παιδες, ειναι ευκολη υποθεση να γινει ενα δεξιοτιμονο, αριστεροτιμονο..??
Σιγουρα χρειαζονται κρεμαγιερα και ταμπλο, ετσι..??
Τι παιζει με καθρεπτες-πεταλια-καθισματα-ζωνες..??
Αξιζει..??
Μπορει να βγαλει χαρτια αυτο το αμαξι? Αν ειναι απο Αγγλια υπαρχει θεμα με τελωνειο..??

Δεν εχω βαλει κατι στο νου.. χαζευα στο νετ και μου ηρθε η απορια..

ρε Ζαχο ετοιμαζεσαι για csl?????

θα σκασω απο τη ζηλεια!!!!!

Μηπως να αρχισω να ψαχνω για 997?

m-power_01
29-03-11, 15:48
Θέλει κρεμαγιερα , ταμπλω ,ίσως πεταλιερα...
Για καθίσματα απλώς μπορείς να αλλάξεις τον αισθητήρα κατάληψης θέσεως συνοδηγου, βέβαια θα χάσεις τον ένα μοχλό για τα ανακλινομενα αν μιλάμε για κουπε. Σε αλλά αυτοκίνητα μπορεί να χάσεις την ρύθμιση πάνω κάτω του καθισματος καθώς άλλες μάρκες το έχουν μόνο στον οδηγό.
Πρέπει να αλλάξεις καθρεπτες γιατί πολλές φορές έχουν άλλες γωνίες
. Πρέπει να κοιτάξεις τα μπροστά φώτα γιατί καμία φορά έχουν αλλά κατοπτρα.
Επίσης κεντρική κονσόλα και πιθανότατα πάνελ στις μπροστά πόρτες αν έχουν χειριστήρια για παράθυρα ή καθρεπτες .
Όλα αυτά είναι σχετικά , Απο αμάξι σε αμάξι αλλάζουν. Απλά είναι σημεία προσοχής.
Όσο για πινακίδες , είδα την προηγούμενη βδομάδα στα μεγαρα silvia δεξιοτιμονο με Ελληνικές πινΚιδες

dark knight
29-03-11, 15:55
ζαχαρια αφου αλλαξεις ολα οσα αναφερθηκαν αλλαξε υαλοκαθαριστηρες.στα δεξιοτιμονα ειναι αναποδα.ακουγεται αστειο αλλα πριν μερικες εβδομαδες παρηγγειλα γνησιους μπος απο αγγλια και ξεχασα να αναφερω οτι προοριζονταν για αριστεροτιμονο.

kplc16
29-03-11, 16:07
με τα φαναρια ειμαι παθος και μαθος

zaharias
29-03-11, 17:12
ρε Ζαχο ετοιμαζεσαι για csl?????

θα σκασω απο τη ζηλεια!!!!!

Μηπως να αρχισω να ψαχνω για 997?

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa!!!!!!!!!!!!!!! :th_Laie_67-1:

Γινεται να φερουμε μια CSL ρε παιδες απο Αγγλια και να τη κανουμε αριστεροτιμονη..?? :devil:

Περα απο τη πλακα οι τιμες τους στην Αγγλια απλα.. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!

Ειναι οντως ΠΟΛΛΑ πραγματακια τα οποια ανεβαζουν ΠΟΛΥ το κοστος του ολου εγχειρηματος(και δεν παει και το μυαλο σου οτι μπορει να ειναι διαφορετικα).. Ευχαριστω για τις απαντησεις!!:thnx:

Απλες σκεψεις ειναι.. και κουβεντα να γινεται..

zaharias
27-04-11, 14:43
Μπαινει το μπλοκε απο Μ3 Ε46 σε 330? (ευκολα-αξιζει? ξερω οτι χρειαζεται ολο το πισω συστημα) Ή η μονη λυση ειναι quaife καινουργιο?

gyiama
27-04-11, 14:49
ρεεεεεεεεεεεεεεε μετα λεσ τον Φανη μπαξμαν!!!!!!!! τι ειστε εσεις ρε γμτ !!!!!!!!!

zaharias
27-04-11, 23:37
ρεεεεεεεεεεεεεεε μετα λεσ τον Φανη μπαξμαν!!!!!!!! τι ειστε εσεις ρε γμτ !!!!!!!!!

Πανο, απλα σκεψεις (αποριες :D) κανω.. μπορει να κατσει κανα καλο deal με πισω συστημα απο Μ3, να μη ξερω..?? :D :th_Laie_67-1:

Δεν βαζω κατι αλλο μεχρι στιγμης, ουτε ψαχνομαι για μπλοκε.. Ηδη εχω ριξει αρκετα.. Εδω καλα καλα δεν το βγαζω απο το γκαραζ.. Αν εχει κανει 3000χλμ με το 3λιτρο ειναι ζητημα..

gyiama
27-04-11, 23:48
ρε Ζαχο τι να πω τωρα οτι σε πιστευω?λες ακριβως τα ιδια με τον ποντιο και τον χρηστο σου λεω καρμπον!!!!!αχαχαχαχαχαχα αφου ρε ειστε μολυσμενοι με το μικροβιο αυτο του μπαξιματος δεν γινεται να γιατρευτειτε!!!!!!!!

zaharias
28-04-11, 00:27
Πανο, απλα σκεψεις (αποριες :D) κανω.. μπορει να κατσει κανα καλο deal με πισω συστημα απο Μ3, να μη ξερω..?? :D :th_Laie_67-1:

Δεν βαζω κατι αλλο μεχρι στιγμης, ουτε ψαχνομαι για μπλοκε.. Ηδη εχω ριξει αρκετα.. Εδω καλα καλα δεν το βγαζω απο το γκαραζ.. Αν εχει κανει 3000χλμ με το 3λιτρο ειναι ζητημα..


ρε Ζαχο τι να πω τωρα οτι σε πιστευω?λες ακριβως τα ιδια με τον ποντιο και τον χρηστο σου λεω καρμπον!!!!!αχαχαχαχαχαχα αφου ρε ειστε μολυσμενοι με το μικροβιο αυτο του μπαξιματος δεν γινεται να γιατρευτειτε!!!!!!!!

xaxaxaxaxaxaxaxaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!:th_Laie_67-1:::hystericalbs1:
Δες τα εντονα γραμματα πιο πανω..:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

apovas
28-04-11, 14:58
Εγκυκλοπαιδικα παντος(ναι καλα..)μηπως ξερει καποιος να μας πει αν μπαινει?

zaharias
28-04-11, 16:34
Μπαινει το μπλοκε απο Μ3 Ε46 σε 330? (ευκολα-αξιζει? ξερω οτι χρειαζεται ολο το πισω συστημα) Ή η μονη λυση ειναι quaife καινουργιο?

??????????

Επισης γλυκοκοιταζω τη γνησια μπαρα θολων του Μ3 Ε46 (νομιζω οτι μπαινει).. Και αυτη αμα τυχω καμια σε καλη τιμη θα τη χτυπησω.. :D

BILL007
28-04-11, 16:58
Μπαινει το μπλοκε απο Μ3 Ε46 σε 330? (ευκολα-αξιζει? ξερω οτι χρειαζεται ολο το πισω συστημα) Ή η μονη λυση ειναι quaife καινουργιο?

Noμίζω πως κατα 99% δεν μπαίνει Zαχαρία και θέλει όλο το σύστημα πίσω απο το Μ3...:(

zaharias
28-04-11, 17:22
Noμίζω πως κατα 99% δεν μπαίνει Zαχαρία και θέλει όλο το σύστημα πίσω απο το Μ3...:(

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο φιλε..
Το θεμα ειναι αν αξιζει εναντι του quaife..

ΔημήτρηςΜ3
28-04-11, 17:45
xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa!!!!!!!!!!!!!!! :th_Laie_67-1:

Γινεται να φερουμε μια CSL ρε παιδες απο Αγγλια και να τη κανουμε αριστεροτιμονη..?? :devil:

Περα απο τη πλακα οι τιμες τους στην Αγγλια απλα.. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!

Ειναι οντως ΠΟΛΛΑ πραγματακια τα οποια ανεβαζουν ΠΟΛΥ το κοστος του ολου εγχειρηματος(και δεν παει και το μυαλο σου οτι μπορει να ειναι διαφορετικα).. Ευχαριστω για τις απαντησεις!!:thnx:

Απλες σκεψεις ειναι.. και κουβεντα να γινεται..

Πανος...:whistle::whistle::whistle:

Christos 330
28-04-11, 18:03
ρε Ζαχο τι να πω τωρα οτι σε πιστευω?λες ακριβως τα ιδια με τον ποντιο και τον χρηστο σου λεω καρμπον!!!!!αχαχαχαχαχαχα αφου ρε ειστε μολυσμενοι με το μικροβιο αυτο του μπαξιματος δεν γινεται να γιατρευτειτε!!!!!!!!

Εγω δεν σας μοιαζω . . .

Εγω κοιτω να κανω οικογενεια !!!

Αλητες bmwδακιδες !!!

gyiama
28-04-11, 18:20
??????????

Επισης γλυκοκοιταζω τη γνησια μπαρα θολων του Μ3 Ε46 (νομιζω οτι μπαινει).. Και αυτη αμα τυχω καμια σε καλη τιμη θα τη χτυπησω.. :D

εεετσι εγκυκλοπαιδικα βρε αδερφε,οχι τπτ αλλο μηηηπως και κατι κατσει τζαααααμπα,καιποιος να την πεταξει ρε παιδι μου, ΝΑΙ μπαινει:hystericalbs1:

bill_m3
28-04-11, 19:33
εεετσι εγκυκλοπαιδικα βρε αδερφε,οχι τπτ αλλο μηηηπως και κατι κατσει τζαααααμπα,καιποιος να την πεταξει ρε παιδι μου, ΝΑΙ μπαινει:hystericalbs1:

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Είναι και αυτός ο Ζαχαρίας, πω πω ρε παιδί μου! :hystericalbs1: :hystericalbs1:

zaharias
28-04-11, 20:10
Εγω δεν σας μοιαζω . . .

Εγω κοιτω να κανω οικογενεια !!!

Αλητες bmwδακιδες !!!

Ναι.. Μας επεισες τωρα.. :th_Laie_67-1:


εεετσι εγκυκλοπαιδικα βρε αδερφε,οχι τπτ αλλο μηηηπως και κατι κατσει τζαααααμπα,καιποιος να την πεταξει ρε παιδι μου, ΝΑΙ μπαινει:hystericalbs1:

:th_Laie_67-1::hystericalbs1: Αυτο ακριβως.. Πως με πιανεις..!!!!:th_Laie_67-1:


:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Είναι και αυτός ο Ζαχαρίας, πω πω ρε παιδί μου! :hystericalbs1: :hystericalbs1:

:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

zaharias
16-05-11, 21:22
Αλλαξα σημερα βαλβολινες στο σασμαν.. Ο μηχανικος μου περσι με τη μετατροπη μου ειχε βαλει ATF αγνωστου μαρκας & στοιχειων.. Εβαλα λοιπον Red Line MTL, ειχα παρει 2 μπουκαλια του λιτρου και χωρεσε μεσα γυρω στο 1.1lt (δηλαδη ενα ολοκληρο και κατι ψιλα απο το αλλο).. Δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα κιολας.. Μικρη εως ανυπαρκτη διαφορα σε σχεση με πριν.. Θα δειξει βεβαια.. Θα δω και πως θα ειναι οταν ειναι κρυο..
Περιμενω 2 καινουργιες ροδελες για να αλλαξω και του διαφορικου..

zaharias
20-05-11, 10:25
Αλλαξα σημερα βαλβολινες στο σασμαν.. Ο μηχανικος μου περσι με τη μετατροπη μου ειχε βαλει ATF αγνωστου μαρκας & στοιχειων.. Εβαλα λοιπον Red Line MTL, ειχα παρει 2 μπουκαλια του λιτρου και χωρεσε μεσα γυρω στο 1.1lt (δηλαδη ενα ολοκληρο και κατι ψιλα απο το αλλο).. Δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα κιολας.. Μικρη εως ανυπαρκτη διαφορα σε σχεση με πριν.. Θα δειξει βεβαια.. Θα δω και πως θα ειναι οταν ειναι κρυο..
Περιμενω 2 καινουργιες ροδελες για να αλλαξω και του διαφορικου..

Επειδη το δουλεψα 3-4 μερες τωρα, συμπεριφερεται πολυ καλυτερα τελικα, ακομα και οταν ειναι κρυο το σασμαν..
Με τα ATF που ειχα 1 χρονο τωρα, καταλαβαινα οτι ο λεβιες ηταν πιο μαλακος μετα απο αρκετη ωρα (μιση+ ωρα οδηγηση και 40+ χλμ συγκεκριμενη στροφοδιαδρομη με ταχυτητες απο 2α μεχρι 5η)..
Τωρα με τα Red Line ακομα και μεσα στη πολη, με κρυο σασμαν σχετικα, οι αλλαγες ειναι πολυ πιο "γλυκες".. Αν προλαβω σημερα μπορει να μπαξω και του διαφορικου..

BILL007
21-05-11, 11:55
Επειδη το δουλεψα 3-4 μερες τωρα, συμπεριφερεται πολυ καλυτερα τελικα, ακομα και οταν ειναι κρυο το σασμαν..
Με τα ATF που ειχα 1 χρονο τωρα, καταλαβαινα οτι ο λεβιες ηταν πιο μαλακος μετα απο αρκετη ωρα (μιση+ ωρα οδηγηση και 40+ χλμ συγκεκριμενη στροφοδιαδρομη με ταχυτητες απο 2α μεχρι 5η)..
Τωρα με τα Red Line ακομα και μεσα στη πολη, με κρυο σασμαν σχετικα, οι αλλαγες ειναι πολυ πιο "γλυκες".. Αν προλαβω σημερα μπορει να μπαξω και του διαφορικου..

thumbthumbthumb Kάτι ήξερα και εγώ που τα άλλαξα thumb https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=760 :rally: :rally: :rally:

Vassilis ///M
17-01-12, 20:59
Επαναφέρω το θέμα της μετατροπής για να έχουμε πλήρες αρχείο για μελλοντικά σχέδια...(έχω αρχίσει να ψάχνομαι):whistle::whistle:
Ορίστε και κάποιες απορίες μου...

1)Καντράν αλλάζουμε ή αφήνουμε το ίδιο δεν βλέπω να αλλάζει κάτι (υπόψην έχω 318 Valvetronic)

2)Με το σεβρό τι παίζει???Παραμένει ως έχει???ακόμη και η αντλία φρένων???

3)Η μονάδα ΑΒS/DSC είναι η ίδια???

4)Βεντιλατέρ???και ψυγεία???

5)Κρεμαριέρα???

6)Γέφυρα εμπρός άξονα???

7)Σωλήνες υδραυλικού τιμονιού????

m-power_01
17-01-12, 21:07
1 και 7 αλλάζουν

Vasilis
17-01-12, 21:09
1 και 7 αλλάζουν




χωρις να ναι απαραιτητο το 1 φυσικα ε?

Vassilis ///M
17-01-12, 21:12
1 και 7 αλλάζουν

Σπυράκο ωραία απάντηση βρε....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Θα το θέσω αλλιώς τότε...
ΤΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΈΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ

m-power_01
17-01-12, 21:13
χωρις να ναι απαραιτητο το 1 φυσικα ε?

Εχει άλλες φυσες το 4cyl και το 6cyl

BILL007
17-01-12, 21:18
Συν οτι ανάλογα και το πότε είναι το 4cyl,αλλάζεις απο ντίζα σε ηλεκτρόγκαζο...Οπότε αυτομάτως μιλάμε για χαοτικές διαφορές στην καλωδίωση ;)

Vassilis ///M
17-01-12, 21:43
Συν οτι ανάλογα και το πότε είναι το 4cyl,αλλάζεις απο ντίζα σε ηλεκτρόγκαζο...Οπότε αυτομάτως μιλάμε για χαοτικές διαφορές στην καλωδίωση ;)

:shok::shok::shok: εεεεε!!!!!!

gyiama
17-01-12, 21:52
μην αγχωνεσαι ηλεκτρογκαζος εισαι.απ οσο θυμαμαι παιζει να ταιριαζει και το ιδιο το καντραν σου

Tsakirakos
17-01-12, 21:52
και για να παω εγω απο 1600 σε 2000 τετρακυλινδρο παλι τι χρειαζομαι? ιδιας χρονολογιας τα αμαξια!

gyiama
17-01-12, 21:55
τπτ μονο ενα μοτερ και ενα εγκεφαλο!!!!

katsaraios
17-01-12, 23:41
ψυγειο απο 4κυλινδρο σε 330 θες αλλο..

zaharias
17-01-12, 23:59
ψυγειο απο 4κυλινδρο σε 330 θες αλλο..

Αμα πας απο Μ43 σε Μ54, ναι.. Αμα πας απο Ν4Χ σε Μ54 ειναι ιδια..

zaharias
18-01-12, 00:01
χωρις να ναι απαραιτητο το 1 φυσικα ε?

Ετσι.. Μπορει να παιξει και με προγραμματισμο παιδες..

Εγω, δεν το αλλαξα..

Vassilis ///M
18-01-12, 00:49
Αμα πας απο Μ43 σε Μ54, ναι.. Αμα πας απο Ν4Χ σε Μ54 ειναι ιδια..

Σωστός τσέκαρα τους κωδικούς...

Vassilis ///M
18-01-12, 00:51
Ετσι.. Μπορει να παιξει και με προγραμματισμο παιδες..

Εγω, δεν το αλλαξα..

Διαδικασία προγραμματισμού???
Παίζει τπτ με φίσες που προείπαν τα παιδιά????

zaharias
18-01-12, 00:58
Διαδικασία προγραμματισμού???
Παίζει τπτ με φίσες που προείπαν τα παιδιά????

Λογικα θελεις μηχανημα γνησιο ή τυπου GT1 και με προγραμματισμο δουλευει..
Οχι, με φυσες δεν παιζει κατι..

Vassilis ///M
21-01-12, 15:08
Περι εξατμίσεως ο λόγος...
Αξίζει να αγοράσω μαζί με την υπόλοιπη μετατροπή κομπλέ εξάτμιση απο 330 μαμίσια ή
να επενδύσω τα λεφτά σε κάτι που θα μας βγεί φθηνότερo όπως:

ένα aftemarket χταπόδι της αρεσκείας μας σαν αυτό που πήρε ο mormon (διάβασα καλές κριτικές και έστειλα μερικά mail στους αγοραστές) και
απλά να κολλήσουμε πάνω τους καταλύτες απο 330 σε συνδιασμό με ένα χειροποίητο τελικό...
Αν είναι να ζητήσω μόνο καταλύτες απο 330 και το μεσαίο κομμάτι...
Γλυτώνω μεν κάποια χρήματα απο την όλη μετατροπή τα οποία θα τα επενδύσω σε κάτι καλό και ποιοτικό σε αποτέλεσμα απο την αρχή.

Vassilis ///M
20-02-12, 14:47
Περι εξατμίσεως ο λόγος...
Αξίζει να αγοράσω μαζί με την υπόλοιπη μετατροπή κομπλέ εξάτμιση απο 330 μαμίσια ή
να επενδύσω τα λεφτά σε κάτι που θα μας βγεί φθηνότερo όπως:

ένα aftemarket χταπόδι της αρεσκείας μας σαν αυτό που πήρε ο mormon (διάβασα καλές κριτικές και έστειλα μερικά mail στους αγοραστές) και
απλά να κολλήσουμε πάνω τους καταλύτες απο 330 σε συνδιασμό με ένα χειροποίητο τελικό...
Αν είναι να ζητήσω μόνο καταλύτες απο 330 και το μεσαίο κομμάτι...
Γλυτώνω μεν κάποια χρήματα απο την όλη μετατροπή τα οποία θα τα επενδύσω σε κάτι καλό και ποιοτικό σε αποτέλεσμα απο την αρχή.

Τζάμπα πράμα λεμεεεεεεε!!!!!!!!!!!

https://www.ebay.co.uk/itm/Manifold-Cats-BMW-E36-E46-E39-E34-Z3-Z4-6-Cylinder-/370369177559?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item563bb927d7

850CSI
20-02-12, 14:58
Γεια σας παιδες..:thumbsup:

Δεν σας κρυβω οτι απο τον πρωτο καιρο που πηρα το αμαξι, ο 6κυλινδρος ηχος ηχουσε στα αυτια μου.. Μαγικος ηχος..:wub: :w00t: Επειδη λατρευω το αμαξι μου οπως εχετε καταλαβει και δεν εχω σκοπο να το αποχωριστω, τελευταια σκεφτομαι πολυ εντονα τη λυση της μετατροπης:hyper:..

Εχω καποιες αποριες ομως..

Τί ακριβως χρειαζεται αλλαγη? Ξερω οτι απο 4κυλινδρο σε 6κυλινδρο αλλαζουν παρα πολλα (για να μην πω ολα..)

Εχω διαβασει καποια παλια θρεντ και βλεπω οτι χρειαζονται αλλαγη:

Μοτερ
Σασμαν (5αρι ή 6αρι?)
Διαφορικο (τι βημα?, μενω σε νησι και με ενδιαφερει περισσοτερο το "μπαμ" παρα οι τελικες)
Εγκεφαλο (διαβασα οτι αν ειναι απο Μ54 μπορει να γινει προγραμματισμος, δηλαδη αν ειναι απο 320 να μπει σε 330 και να προγραμματιστει, ισχυει? Επισης αν ειναι απο αυτοματο τι γινεται?)
Κεντρικος αξονας
Πισω σιγουρα ολοκληρη η γεφυρα με τα ακρα+φρενα
Μπροστα φρενα
(Αντιστρεπτικες εχω H&R, ειναι οκ? Επισης ψαλιδια-συνεμπλοκ τα χω αλλαξει προσφατα, θελουν κι αυτα αλλαγη?)
Αμορτισερ-ελατηρια
Εξατμιση-καταλυτες
Καντραν (?)

Με τα κλειδια και το immobilizer που διαβαζω τι παιζει?
ΟΧΙ ρε φιλε τωρα τα μι3 ε46 ειναι απο 15 στα 20 χιλιαρικα σε συμφερει να πληρωσεις ΟΛΑ αυτα και ΠΑΛΙ να αμφηβαλης η να παρεις ενα ετοιμο!
να τα εχει ολα και να εχεις ησυχο το κεφαλι σου δεν ειναι εποχες για να πεταξεις λεφτα για μετατροπες τωρα στο 2012

zaharias
20-02-12, 15:51
Τζάμπα πράμα λεμεεεεεεε!!!!!!!!!!!

https://www.ebay.co.uk/itm/Manifold-Cats-BMW-E36-E46-E39-E34-Z3-Z4-6-Cylinder-/370369177559?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item563bb927d7

Βασιλη, αυτα φοραω εγω τωρα..

Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο.. Ειναι τα ΟΕΜ χταποδια για Μ54 ΔΕΞΙΟΤΙΜΟΝΟ!!!! Απο εκει πηρα τα πραγματα μου..

zaharias
20-02-12, 15:52
ΟΧΙ ρε φιλε τωρα τα μι3 ε46 ειναι απο 15 στα 20 χιλιαρικα σε συμφερει να πληρωσεις ΟΛΑ αυτα και ΠΑΛΙ να αμφηβαλης η να παρεις ενα ετοιμο!
να τα εχει ολα και να εχεις ησυχο το κεφαλι σου δεν ειναι εποχες για να πεταξεις λεφτα για μετατροπες τωρα στο 2012

Κουκλε, 2 χρονια τωρα, τραγουδαει ο 6κυλινδρος... :whistle: :D

Vassilis ///M
20-02-12, 15:59
Κουκλε, 2 χρονια τωρα, τραγουδαει ο 6κυλινδρος... :whistle: :D

Τρέλανέ με κι άλλοοοοοοοοο!!!!!!!!!!Ομορφάντ ρααααααααααααα μμμμμμμμμμμ!!!

850CSI
21-02-12, 15:42
Κουκλε, 2 χρονια τωρα, τραγουδαει ο 6κυλινδρος... :whistle: :D
και,,,,,,ποσο βγηκε ? το κουστουμι πριν 2 χρονια?????
δεν ειναι μονο να'χεις ενα μοτερ και να πονοκεφαλας μετα ΓΙΑ ΟΛΑ τ'αλλα ενω εστω με τα 2σια λεφτα εχεις τη σωστη δουλια ενα ετοιμο αμαξι

zaharias
21-02-12, 22:36
και,,,,,,ποσο βγηκε ? το κουστουμι πριν 2 χρονια?????
δεν ειναι μονο να'χεις ενα μοτερ και να πονοκεφαλας μετα ΓΙΑ ΟΛΑ τ'αλλα ενω εστω με τα 2σια λεφτα εχεις τη σωστη δουλια ενα ετοιμο αμαξι

2800 ευρω ολη η μετατροπη μεχρι τη πορτα μου.. 2 παλετες..

giannis_compact
21-02-12, 23:11
Οι καταλυτες απο δεξιοτιμονο σε αριστεροτιμονο μηπως ειναι διαφορετικοι?

zaharias
21-02-12, 23:29
Οι καταλυτες απο δεξιοτιμονο σε αριστεροτιμονο μηπως ειναι διαφορετικοι?

Εχει διαφορετικη σχεδιαση (λογο τιμονιου στα δεξιοτιμονα) το ΟΕΜ χταποδι αν δεις.. Μπαινει κανονικα σε δεξιοτιμονο χωρις πατεντες και χωρις να βρισκει πουθενα, ολα μια χαρα.. Καποιοι μου ειχαν πει οτι ειναι πιο ελευθεροι οι Αγγλικοι καταλυτες.. Τι ισχυει πραγματικα, δεν ξερω.. Καποιος αλλος παλι μου ειχε πει οτι τα Αγγλικα εβγαζαν λιγοτερα αλογα..
Αυτο που ξερω ειναι οτι το δικο μου (δεξιοτιμονη μετατροπη κομπλε) ειχε και δευτερους καταλυτες (εκει τα αριστεροτιμονα εχουν καζανακι) τους οποιους εγω εβγαλα και εφτιαξα ενα x-pipe και διασταυρωσα τους 2 σωληνες (οπως κανει η supersprint).

Bitz
22-02-12, 08:18
2800 ευρω ολη η μετατροπη μεχρι τη πορτα μου.. 2 παλετες..

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ...;;

Christos 330
22-02-12, 09:36
2800 ευρω ολη η μετατροπη μεχρι τη πορτα μου.. 2 παλετες..

To 2006 2700 μου ειχε βγει και εμενα στο πρωτο μου 330 ολα μεσα . . .

thumb !!!

BILL007
22-02-12, 10:40
Τι ισχυει πραγματικα, δεν ξερω.. Καποιος αλλος παλι μου ειχε πει οτι τα Αγγλικα εβγαζαν λιγοτερα αλογα...

Αυτό που ισχύει γενικά όπως και στα αμερικάνικα είναι ότι στο 80-90% των περιπτώσεων φοράνε πράγματα που πνίγουν την ιπποδύναμη ώστε να είναι εντός των ορίων ρύπων που θέτουν αυτές οι χώρες και είναι αρκετά σφιχτά thumb

Εδω η BMW άρχισε να πνίγει τα αμάξια της (και απο τον ίδιο ακριβώς σχεδιασμό να βγαίνουν δυο μοντέλα) και εντός γερμανικής αγοράς -καινούργια σειρά 5- (για φορολογικούς λόγους βέβαια,οχι ρύπων)

zaharias
22-02-12, 13:16
ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ...;;

1300-1400 αν θυμαμαι καλα.. (εργασια, υγρα ψυγειου-φρενων, λαδια castrol edge 5w30, μπουζι NGK, φιλτρο λαδιου-βενζινης, βαλβολινες σασμαν-διαφορικο)..

zaharias
22-02-12, 13:18
To 2006 2700 μου ειχε βγει και εμενα στο πρωτο μου 330 ολα μεσα . . .

thumb !!!

Εσυ παιρνεις αλλες τιμες ομως σαν επαγγελματιας (ή λογω του brother :)).. ;)

Bitz
22-02-12, 15:34
1300-1400 αν θυμαμαι καλα.. (εργασια, υγρα ψυγειου-φρενων, λαδια castrol edge 5w30, μπουζι NGK, φιλτρο λαδιου-βενζινης, βαλβολινες σασμαν-διαφορικο)..

Εγω το 2005 εδωσα 10,000 -4000 τα δικαμου πραγματα 2λιτρο 143 hp με 36.000χλ.Ζητησα πληρη μεταροπη σε 330 μεχρι και την παραμικρη βιδα σε καθετη μονοδα της BMW.Ηταν ο μονος που μου εδινε γραπτη εγγυηση για ενα χρονο ανεξαρτητα απο τα χλμ.Το μοτερ που εβαλα ειχε 22.000χλμ.Μεχρι και σημερα ολα καλα..τωρα εχω 135.000χλμ.ΑΑΑ..ΠΕΡΙΜΕΝΑ 4 μηνες μεχρι να βρουμε τα πραγματα οπως τα ηθελα....ο δε χωρος του συνεργειου τι να πω ..χειρουργειο.το μονο οτι τοτε σε τιμες ηταν πανω απο ολους κατα 3000-5000χλ.Αλλα ηταν ο μονος απο αυτους που ηξερα που μου εβγαζε εμπιστοσυνη...:original:

Christos 330
22-02-12, 16:34
Εσυ παιρνεις αλλες τιμες ομως σαν επαγγελματιας (ή λογω του brother :)).. ;)

Ηταν πραγματα φιλου απο γνησιο 330 με 36.000 χλμ . . .

Αυτος βεβαια μπηκε σε ποιο βαθεια s54 . . .

Vassilis ///M
22-02-12, 20:43
Ξέρουμε τπτ για τον συγκεκριμένο επαγγελματία????
Έχει αγοράσει κανείς τπτ απο αυτόν????

https://www.car.gr/parts/view/1103074/

zaharias
22-02-12, 22:15
Ξέρουμε τπτ για τον συγκεκριμένο επαγγελματία????
Έχει αγοράσει κανείς τπτ απο αυτόν????

https://www.car.gr/parts/view/1103074/


Αυτος αγοραζει απο τον Αγγλο..

zaharias
22-02-12, 22:17
Ηταν πραγματα φιλου απο γνησιο 330 με 36.000 χλμ . . .

Αυτος βεβαια μπηκε σε ποιο βαθεια s54 . . .

Καλη φαση..

Μας εχει στοιχειωσει αυτο το S54... :D

Τοτε που εκανα εγω τη μετατροπη, ο πιο φθηνος ζητουσε 5,5-6χιλιαρικα και του 2λιτρου πισω..

stamatis030
22-02-12, 23:24
Ζαχαρία μου καλά όλα αυτά ο μαγικός ήχος του εξακύλινδρου η ατέλειωτη ροπή του. αλλα αν υπολογίσεις με 150. 15 λίτρα τα 100χιλ βάλε τι θα γίνετε στα +230 αντέχεις απλά ρωτάω.

Vassilis ///M
22-02-12, 23:36
Αυτος αγοραζει απο τον Αγγλο..

Έλα ρε σοβαρά μιλάς????
Ανταλλάξαμε κάποια mail για να διευκρινήσουμε κάποια πράγματα...

zaharias
23-02-12, 07:12
Ζαχαρία μου καλά όλα αυτά ο μαγικός ήχος του εξακύλινδρου η ατέλειωτη ροπή του. αλλα αν υπολογίσεις με 150. 15 λίτρα τα 100χιλ βάλε τι θα γίνετε στα +230 αντέχεις απλά ρωτάω.

Αν σου πω οτι εχω ξεχασει ποτε ηταν η τελευταια φορα που εβαλα βενζινη.. :th_Laie_67-1: Παει μηνας που ειχα βαλει ενα 50αρικο και ακομα δεν το χω καψει.. τωρα κοντευω.. :original:
Δεν το εχω καθημερινο Σταματη.. Ασε που εδω στο νησι, τετοιες ταχυτητες δεν τις βλεπεις (230), διοτι μολις τα πιασεις πρεπει να πλακωθεις στα φρενα και να ριξεις αγκυρα.. Εδω χαιρεσαι ροπη.. :original:
Οποτε υπαρχει χρονος και ειναι καλος ο καιρος βγαινει.. Συνηθως κινουμαι με το παπι ή με το Yaris της κοπελιας..
Οποτε στη περιπτωση μου, ειναι οκ.. Καποιος αλλος που δεν εχει 2ο αυτοκινητο.. σιγουρα του στοιχιζει πολυ παραπανω η οποια μετακινηση.. ;) :)

zaharias
23-02-12, 07:13
Έλα ρε σοβαρά μιλάς????
Ανταλλάξαμε κάποια mail για να διευκρινήσουμε κάποια πράγματα...

Μου το ειχε πει ο Αγγλος Βασιλη..

VanVIC
23-02-12, 07:34
Ζαχαρία μου καλά όλα αυτά ο μαγικός ήχος του εξακύλινδρου η ατέλειωτη ροπή του. αλλα αν υπολογίσεις με 150. 15 λίτρα τα 100χιλ βάλε τι θα γίνετε στα +230 αντέχεις απλά ρωτάω.

Το 3-λίτρο δεν καίει 15lt στα 150km/h ούτε με Κομπρέσορα 2ου σταδίου.
Αν δεν μιλάμε για 4κίνητο, είναι αρκετά χαμηλότερα η κατανάλωση.
Για 4κίνητο ας μας ενημερώσει ο deepBLUE πόσο καίει το 46άρι του στο οποίο φοράει και εκκεντροφόρους 1ου σταδίου Schrick.
Δε νομίζω να ακουμπά καν τα 12.

apovas
23-02-12, 18:22
Γιά τα κυβικα του και την υποδυναμη του καει πραγματικα λιγα.15 με τιποτα

Christos 330
23-02-12, 18:32
Το δικο μου στα 100 χλμ με διαφορες ταχυτητες μου εκαψε 10.5 λιτρα !!!

anisos
23-02-12, 18:34
εγω παντως to 330 εδω στο νησι κατω απο 14,3 δεν μπορεσα να το κατεβασω

Bitz
23-02-12, 19:57
εγω παντως to 330 εδω στο νησι κατω απο 14,3 δεν μπορεσα να το κατεβασω

:shok:Δεν ξερω πως οδηγας....μαλλον πολλα ειναι,εγω μεσα στην πολη νορμαλ οδηγηση και που και που μια 2α μια 3η γεν ξεπερναει τα 10 λιτρα/100

anisos
23-02-12, 20:02
εκτος κ διαβαζει λαθος, κατω απο 14,3 δεν εχω δει ποτε.. Μήπως φταίει που φοραω διαφορικο απο 2,2???

Bitz
23-02-12, 20:43
εκτος κ διαβαζει λαθος, κατω απο 14,3 δεν εχω δει ποτε.. Μήπως φταίει που φοραω διαφορικο απο 2,2???

Δεν νομιζω....φουλαρισε και αστο να παει ρεζερβα αν ολα ειναι ενταξει πρεπει να κανεις περιπου 600χλμ.
α...ταυτοχρονα μηδενισε και τον μετρητη καταναλωσης και μολις αδειασεις κανε συγκρηση.

anisos
23-02-12, 20:46
οκ θα το δοκιμασω αλλα που να το φουλάρω εδώ πέρα που ειμαι. 1,82 έχεις ή απλή και 1,90 η σουπερ αμολυβδη

Bitz
23-02-12, 20:47
οκ θα το δοκιμασω αλλα που να το φουλάρω εδώ πέρα που ειμαι. 1,82 έχεις ή απλή και 1,90 η σουπερ αμολυβδη

ΤΟ ΞΕΡΩ ΘΕΛΕΙ ΘΑΡΟΣ:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Για ποιο νησι μιλαμε;

anisos
23-02-12, 20:52
μονο θαρρος θελη αποφαση μεγαλη χαχαχαχα... απο λημνο ειμαι

stefm5
24-02-12, 14:17
εκτος κ διαβαζει λαθος, κατω απο 14,3 δεν εχω δει ποτε.. Μήπως φταίει που φοραω διαφορικο απο 2,2???

φυσικά και φταίει αυτό
είσαι 3-4 βήματα πιο κοντός άρα να περιμένεις αυτήν την αυξημένη κατανάλωση

anisos
24-02-12, 14:26
φυσικά και φταίει αυτό
είσαι 3-4 βήματα πιο κοντός άρα να περιμένεις αυτήν την αυξημένη κατανάλωση
3-4 τοσο πολυ??
δεν πειραζει το καυσιμο ετσι και αλλιως 4-5 φορες τον μηνα το βγαζω εδω στο νησι...πιστευω εάν το βαλω αλλο διαφορικο θα χασω πολυ στα χαμηλα. ετσι δεν ειναι??

Vassilis ///M
08-05-12, 23:20
Συνεχίζω το θέμα μιας και είμαι άμεσα ενδιαφερόμενος....

Σε aftermarket χταπόδια μπορούν να συνδιαστούν καταλύτες απο Ε46 Μ3???
Και στο τέλος ένα ελεύθερο τελικό????
Μιλάω πάντα για μοτέρ Μ54Β30!!!!

:thanks:

m-power_01
08-05-12, 23:26
Για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό.
Κανε το πρώτα και άμα δεν σου φτάνει, πέτα λεφτά σε βελτίωση

Vassilis ///M
08-05-12, 23:58
Για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό.
Κανε το πρώτα και άμα δεν σου φτάνει, πέτα λεφτά σε βελτίωση

Γλυτώνω κάποια χρήματα απο την όλη μετατροπή τα οποία θα τα επενδύσω σε κάτι καλό και ποιοτικό σε αποτέλεσμα απο την αρχή...

zaharias
15-05-12, 23:55
Μπαινει το μπλοκε απο Μ3 Ε46 σε 330? (ευκολα-αξιζει? ξερω οτι χρειαζεται ολο το πισω συστημα) Ή η μονη λυση ειναι quaife καινουργιο?

Σημερα μιλουσα με καποιον απο car.gr που φερνει μετατροπες, τροπετα κτλ.. (κουβεντα να γινεται..)
Μου ειπε οτι καποιος γνωστος του, με Ζ4 με μεγαλο καβουκι, εβαλε ολα τα "εντοσθια" απο Μ3 Ε46 3,62 διαφορικο και δουλεψε μια χαρα.. αλλα δεν ηξερε παραπανω να μου πει..

Γινεται αυτο ρε παιδες, διοτι πρωτη φορα το ακουσα.. (??)

Vassilis ///M
16-05-12, 00:14
Σημερα μιλουσα με καποιον απο car.gr που φερνει μετατροπες, τροπετα κτλ...

Έχω μιλήσει με πολλούς...θές να μου πείς όνομα????

Βάζοντας αυτό το βήμα βρε Ζάχο θα το κοντύνεις πολύ μετά....

m-power_01
16-05-12, 04:04
Δεν παίζει... Παραμύθι! Το μεγάλο καβούκι που λέμε είναι 188χιλ αυτό που φοράνε τα 330πχ.
Του Μ3 είναι 210χιλ... Εκτός αν μπήκε στο πλύσιμο

zaharias
16-05-12, 07:02
Έχω μιλήσει με πολλούς...θές να μου πείς όνομα????

Βάζοντας αυτό το βήμα βρε Ζάχο θα το κοντύνεις πολύ μετά....

Δεν με πειραζει να ειμαι με το λεβιε στο χερι.. :whistle: :th_Laie_67-1::hystericalbs1: και να αλλαζω ολη την ωρα ταχυτητες.. αλλωστε οι διαδρομες μεσα στο νησι ειναι οκ.. Νομιζω φοραει ο Μ54 POWER με 330 ολο το πισω συστημα του Μ3 και ειναι μια χαρα..

Με αυτον μιλησα Μπιλυ.. https://www.car.gr/parts/view/660255/


Δεν παίζει... Παραμύθι! Το μεγάλο καβούκι που λέμε είναι 188χιλ αυτό που φοράνε τα 330πχ.
Του Μ3 είναι 210χιλ... Εκτός αν μπήκε στο πλύσιμο

:hystericalbs1::th_Laie_67-1:
:thnx: Σπυρε!!!

Vassilis ///M
16-05-12, 10:31
Νομιζω φοραει ο Μ54 POWER με 330 ολο το πισω συστημα του Μ3 και ειναι μια χαρα..

Με αυτον μιλησα Μπιλυ.. https://www.car.gr/parts/view/660255/

Λογικά θα φοράει και τα ημιαξόνια κομπλέ απο Μ3 εφόσον το καβούκι είναι τόσο μεγάλο όπως λέει και ο Σπύρος...
Το ερώτημα είναι τα ημιαξόνια απο Μ3 κουμπώνουν στα άκρα του 330????


Κατάλαβα με τη μία ποιόν μπορεί να εννοούσες!!!!!!!!:thumbsup::thumbsup:

BILL007
16-05-12, 10:37
τα ημιαξόνια απο Μ3 κουμπώνουν στα άκρα του 330????

Κατά 99% με την καμία...thumb

Akis 330Ci
16-05-12, 10:44
Μου ειπε οτι καποιος γνωστος του, με Ζ4 με μεγαλο καβουκι, εβαλε ολα τα "εντοσθια" απο Μ3 Ε46 3,62 διαφορικο και δουλεψε μια χαρα.. αλλα δεν ηξερε παραπανω να μου πει..

Γινεται αυτο ρε παιδες, διοτι πρωτη φορα το ακουσα.. (??)

Αυτο γινεται, εχω ακουσει πολλα περιστατικα. Βαζουν εντοσθια απο Μ3 στο υπαρχον διαφορικο 330 ,χωρις να αλλαξουν ουτε γεφυρες ουτε ημιαξονια. Ειναι κατι το οποιο θα κανω και εγω σε λιγο καιρο..

ziaba
16-05-12, 11:02
από ποίο m3? 46άρι?

Akis 330Ci
16-05-12, 11:04
από ποίο m3? 46άρι?

Nαι...

m-power_01
16-05-12, 11:07
Ρε Ακη πραγματικά μάθε... Γιατί μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Χωράει το γκρουπ των 210χιλ σε καβούκι 188;

Akis 330Ci
16-05-12, 11:12
Ρε Ακη πραγματικά μάθε... Γιατί μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Χωράει το γκρουπ των 210χιλ σε καβούκι 188;

Βεβαια αυτη τη ''μετατροπη'' την κανουν μετρημενα ατομα, οχι ο οποιοσδηποτε.Θα προσπαθησω να μαθω ακριβεις λεπτομερειες τι και πως, και θα ποσταρω.

ziaba
16-05-12, 11:12
με ρεκτιφιε :-)

m-power_01
16-05-12, 11:23
Να φας δηλαδή 11χιλ από την περιφέρεια του γκρουπ; Τόσο απλό; Και κατά τα αλλα μπαίνει ; Θα θέλει και κάποια διαμόρφωση έχει που θα πατήσει... Αλλά και τα 11χιλ δεν είναι παίξε γέλασε. Δεν ξέρω...

Αλλά να ρωτήσω κάτι άλλο πόσο πηγαίνει αυτή η δουλειά ξέρει κανείς;

zaharias
17-05-12, 00:04
Βεβαια αυτη τη ''μετατροπη'' την κανουν μετρημενα ατομα, οχι ο οποιοσδηποτε.Θα προσπαθησω να μαθω ακριβεις λεπτομερειες τι και πως, και θα ποσταρω.

Για ψαξε και πες ρε Ακη..

Δεν ξερω.. εγω λιγο.. τη φοβαμαι τη (τοσο) πατεντα..

Stunt Mike
17-05-12, 01:00
Ρε Ακη πραγματικά μάθε... Γιατί μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Χωράει το γκρουπ των 210χιλ σε καβούκι 188;

Για την ακριβεια το καβουκι των Μ3 Ε46 ειναι 230mm αλλα εφοσον το γκρουπ του Μ3 Ε46 χωραει στο καβουκι των Μ3 Ε36 3.2 που'ναι 210mm λογικα καποιο 210mm παιζει να χωραει σ'ενα 188mm....Δεν νομιζω ομως να μπαινει απο Μ3 Ε46 σε 188mm καβουκι με την καμια!!Ακομη και να μπει(στο πλυσιμο ή στον τορνο δεν εχει σημασια) ποιος σου δινει εγγυηση οτι θ'αντεξει ρε σεις???Και ποσο θα σου κοστισει να αγορασεις γκρουπ απο Μ3+τορνο+τοποθετηση ωστε να μην σε συμφερει να παρεις ενα ετοιμο Quaife πχ??
Υ.Γ εχετε στο νου σας οτι το γκρουπ δεν μπορει να τροχιστει παρα ελαχιστα χιλιοστα,αρα το πετσοκομμα το τρωει το καβουκι σας στα δομικα του σημεια......Δλδ εκει που κυριως ξεσπαει η μοτερουκλα σας,εσεις θελετε να το αδυνατισετε κιολας.....Μηπως να λιμαρουμε και τις μπιελες μπας και στροφαρει λιγο καλυτερα???

Stunt Mike
17-05-12, 01:02
Αυτο γινεται, εχω ακουσει πολλα περιστατικα. Βαζουν εντοσθια απο Μ3 στο υπαρχον διαφορικο 330 ,χωρις να αλλαξουν ουτε γεφυρες ουτε ημιαξονια. Ειναι κατι το οποιο θα κανω και εγω σε λιγο καιρο..

Ο Γκατζελακης κανει το δικο σου διαφορικο,γραναζωτο μπλοκε με περιπου 600 ευρω....στο 1000αρικο παιρνεις Quaife....οι Greek πατεντες ποσο πανε??

m-power_01
17-05-12, 01:04
Ακριβώς εκεί πήγαινε η ερώτηση μου Μιχάλη για το πόσο κοστίζει. Διότι δεν το κόβω να έρχεται και φτηνά...
Πιστεύω ότι θα φτάνει και ίσως να ξεπερνά το κόστος ενός φτιαχτού απο τον Γκατζελακη

Stunt Mike
17-05-12, 01:12
Ακριβώς εκεί πήγαινε η ερώτηση μου Μιχάλη για το πόσο κοστίζει. Διότι δεν το κόβω να έρχεται και φτηνά...
Πιστεύω ότι θα φτάνει και ίσως να ξεπερνά το κόστος ενός φτιαχτού απο τον Γκατζελακη

+το κοστος,ψυχικο και υλικο,σε περιπτωση αστοχιας.....

nikos1400
17-05-12, 06:36
σχεδον παντα οι πατεντες κοστιζουνε περισσοτερο στο τελος απο τις ετοιμες λυσεις.
σχεδον ΠΑΝΤΑ.
(για να μην πουμε παντα...)
και αν δεν ειναι σε χρημα, θα ειναι σε (πολλη) προσωπικη εργασια και ταλαιπωρια.
thumb

stefm5
17-05-12, 10:24
γιατί να μπει κάποιος σε τέτοια διαδικασία;
κόστος αγοράς για διαφορικό Μ3 και κόστος τόρνου, τοποθέτησης, άγχους είναι λιγότερα από έτοιμα γκατζελάκης,quaife,wavetrac κτλ;

ziaba
17-05-12, 13:37
από τι έχω ακούσει, διαβάσει από m3e46 είναι το καλυτερο για αυτό

Stunt Mike
17-05-12, 17:20
από τι έχω ακούσει, διαβάσει από m3e46 είναι το καλυτερο για αυτό

Καλυτερο απο ποιο???Του Μ3 Ε46 ειναι ενα δισκατο με συμπλεκτη,συνεχους μεταβαλλομενης εμπλοκης απο 0-100%....Εχει δλδ ακριβως την ιδια λειτουργια με τα γραναζωτα τυπου Quaife αλλα και τα περισσοτερα non-drift δισκατα με συμπλεκτη.....

zaharias
31-05-12, 11:01
Ο Γκατζελακης κανει το δικο σου διαφορικο,γραναζωτο μπλοκε με περιπου 600 ευρω....στο 1000αρικο παιρνεις Quaife....οι Greek πατεντες ποσο πανε??

Του Γκατζελακη τι στοιχεια εχει δειξει?? Το φοραει κανεις?? Τι αλλαζει?

Το Quaife βγαινει παραπανω απο 1000αρικο νομιζω...

Stunt Mike
31-05-12, 12:29
Του Γκατζελακη τι στοιχεια εχει δειξει?? Το φοραει κανεις?? Τι αλλαζει?

Το Quaife βγαινει παραπανω απο 1000αρικο νομιζω...

Το φοραει το μελος Kplc16 στο Ε46 330 του και απ'οτι ξερω ειναι πολυ ικανοποιημενος.Πολλοι αγωνιζομενοι αλλα και ιδιωτες της Β.Ελλαδας εχουν εμπιστευτει το διαφορικο τους στα χερια του Κου Γκατζελακη αρα φανταζομαι οτι αν υπηρχαν δυσαρεστημενοι,θα το'χαμε μαθει.Προσωπικα δεν εχω οδηγησει αμαξι με τετοιο διαφορικο για να εχω γνωμη....

320d
09-06-12, 23:37
Για την ακριβεια το καβουκι των Μ3 Ε46 ειναι 230mm αλλα εφοσον το γκρουπ του Μ3 Ε46 χωραει στο καβουκι των Μ3 Ε36 3.2 που'ναι 210mm λογικα καποιο 210mm παιζει να χωραει σ'ενα 188mm....Δεν νομιζω ομως να μπαινει απο Μ3 Ε46 σε 188mm καβουκι με την καμια!!Ακομη και να μπει(στο πλυσιμο ή στον τορνο δεν εχει σημασια) ποιος σου δινει εγγυηση οτι θ'αντεξει ρε σεις???Και ποσο θα σου κοστισει να αγορασεις γκρουπ απο Μ3+τορνο+τοποθετηση ωστε να μην σε συμφερει να παρεις ενα ετοιμο Quaife πχ??
Υ.Γ εχετε στο νου σας οτι το γκρουπ δεν μπορει να τροχιστει παρα ελαχιστα χιλιοστα,αρα το πετσοκομμα το τρωει το καβουκι σας στα δομικα του σημεια......Δλδ εκει που κυριως ξεσπαει η μοτερουκλα σας,εσεις θελετε να το αδυνατισετε κιολας.....Μηπως να λιμαρουμε και τις μπιελες μπας και στροφαρει λιγο καλυτερα???

Έχω μια ερώτηση..

Το δικό μου καβούκι είναι 210(e46 330d)
αν πάρω group απο μ3 που είναι και αυτό 210 8α μπεί στο δικό μου καβούκι?
σαν μέγεθος είναι ίδια και τα δύο 210..
Που μπορεί να προκύψει αλλού κόλλημα??

Vassilis ///M
21-06-13, 20:43
Απορία:

Κινητήρας πάνω σε παλέτα με όλα τα παρελκόμενά του (ηλεκτρικά) μπορεί να ελεγθεί για γνήσια χιλιόμετρα αν φυσωθεί ο εγκέφαλος στο διαγνωστικό????

:thanks:

ΔημήτρηςΜ3
21-06-13, 22:17
Απορία:

Κινητήρας πάνω σε παλέτα με όλα τα παρελκόμενά του (ηλεκτρικά) μπορεί να ελεγθεί για γνήσια χιλιόμετρα αν φυσωθεί ο εγκέφαλος στο διαγνωστικό????

:thanks:

Λίγο δύσκολο νομίζω να τα δεις
Θα πάρεις τον εγκέφαλο η τα κλειδιά και απο
Εκει και μετα ειναι εύκολο να δεις τα χλμ !
Μπορείς να στείλεις το εγκέφαλο σε ενα τύπο στη Σαλονικη.
Και θα σου πει τα πάντα για το μοτέρ χλμ κλπ κλπ κλπ

freddys
04-07-13, 01:04
Καθώς συζητουσα σήμερα με ένα φίλο μου είπε αν σήμερα ήθελε κάποιος να κάνει μετατροπη στο αμάξι του,πόσο θα κόστιζε και τι θα άλλαζε ...διάβασα τα πρώτα ποστ και για 6000 ευρω και απογοητευτηκα...ας μείνει στο αμάξι μόνο το Ψυγείο...σήμερα πόσο κοστίζει να το κάνει κάποιος;;;:thanks::thanks::thanks:

freddys
04-07-13, 12:57
Ειναι το 320CI και η καροτσα Ε46!!Ξεχασα να το πω!!!:thanks:

ghost-rider
04-07-13, 13:32
Eξαρταται τι θα κανεις ακριβως.
Βασικο ρολο παιζουν και το ποσο θα σου κοστισουν τα πραγματα και το ποσο πληρης θα ειναι η μετατροπη σου.
Το 320 αν ειναι Μ54 γινεται πιο απλα τριλιτρο σε σχεση με ενα τετρακυλινδρο.
Δε θελει πλεξουδες κλπ κλπ κλπ.
Αν λοιπον με τον ορο μετατροπη εννοουμε μονο τη δυναμη, δλδ μονο το μοτερ(και αν μιλαμε για μτχ μοτερ) το κοστος σημερα ειναι σχετικα μικρο.
Περι τα 2000 ευρω με λιγο ψαξιμο θα εισαι ετοιμος πιστευω. Ισως λιγο λιγοτερο ισως λιγο περισσοτερο.

Μετα αν πας στα φρενα... Λογαριαζε 500, 500+ τα μπροστινα μονο. Κιτακια απο 330 θα βρεις με λιγοτερα χρηματα αλλα κατα 99% θα ειναι ολα για πεταμα, θα κρατησεις μονο τις δαγκανες οι οποιες θα θελουν πιθανον τα αξονακια τους, τα λαστιχακια τους κλπ κλπ κλπ. Εξ ου και το 500 το οποιο μπορει και να το υπερβεις λιγο(τωρα αν εισαι τυχερος και παρεις καλα πραγματα και τα βαλεις οπως ειναι πανω θα σου βγει πολυ λιγοτερο).

Πισω τι θα κανεις? Για να πεις οτι κανεις φουλ μετατροπη θελει γεφυρα. Κοστος αναλογα. Ισως βρεις με 500 ισως περασεις και 1000.

Αν εχεις βημα 338 και μεγαλο γκρουπ(αν ειναι Μ54 το μοτερ θα εχεις μεγαλο γκρουπακι) για μενα δεν αξιζει να αλλαξεις γεφυρα.
Πας για φρενα.
Επιλογες δυο.
Δισκοι απο 325 και τακακια απο 325 και βασεις καινουριες η μτχ για να σηκωσεις ψηλοτερα τη δαγκανα. Κοστος εξαρταται. Εγω τα ειχα παρει ολα καινουρια και μου ειχε βγει αρκετα. Αλλος τα πηρε ολα μτχ και πληρωσε 150 ευρω πχ.

Αλλη λυση. Μτχ δαγκανες απο 330, δισκους απο 330 και πατεντα στα σιαγωνακια για να βολευτουν τα παραπανω με τα ακρα σου.

Αλλο ενα ζητημα ειναι το σασμαν. Μπορει να μεινει το δικο σου, μπορει να μπει εξαρι.

Ειναι αρκετα πραγματα που επηρεαζουν κατα πολυ το κοστος του ολου εγχειρηματος.
Οπως και να εχει μπορεις να σπασεις την αναβαθμιση σε βηματα.

ghost-rider
04-07-13, 13:37
Γεια χαρα νταμ. Για Μ3 μιλαμε, για 330 γραφω εγω.

Ε, θελει πολλα για να γινει Μ3. Καμια σχεση.

freddys
04-07-13, 16:24
Γεια χαρα νταμ. Για Μ3 μιλαμε, για 330 γραφω εγω.

Ε, θελει πολλα για να γινει Μ3. Καμια σχεση.

Άρα αν θελω να αυξηθεί η δύναμη τι να κάνω ουσιαστικά;Απο που αρχίζει κάποιος μιας και όπως λες θέλει πολλα;;Και τι αποτελέσματα περιμένω φυσικά...δλδ δεν περιμένω με προγράμμα και εξατμιση 50 άλογα....