PDA

Επιστροφή στο Forum : Ημερομήνια -Πρόβλεψη του καιρού όλου του χρόνου



Bazil Van Sinner
14-08-12, 20:57
Τα Ημερομήνια είναι μια πανάρχαια μέθοδος πρόβλεψης του καιρού για όλο τον ερχόμενο χρόνο. Η διαδικασία απλή: παρατηρούμε τον καιρό του Αυγούστου για 12 μέρες, εκ των οποίων κάθε μια αντιπροσωπεύει τον καιρό των επόμενων μηνών. Δηλαδή: η πρώτη μέρα θα μας πει για τον καιρό του Αυγούστου, η δεύτερη για του Σεπτεμβρίου, η τρίτη για του Οκτωβρίου κ.ο.κ.
Τα "ημερομήνια" αμφισβητούνται από την επίσημη μετεωρολογία, η οποία υποστηρίζει ότι μακροχρόνιες προβλέψεις δεν είναι δυνατόν να γίνουν. Έχει όμως πολυάριθμους υποστηρικτές ανάμεσα στους γεωργούς, τους κτηνοτρόφους και γενικά τους ανθρώπους που ζουν και εργάζονται στην ύπαιθρο.
Συχνά, ακόμη και επιστήμονες δείχνουν ενδιαφέρον για τα αποτελέσματα που βγάζουν τα "ημερομήνια"

Για το πότε ξεκινάμε να παρατηρούμε τις μέρες, οι γνώμες διίστανται. Κάποιοι ξεκινούν να παρατηρούν τα ημερομήνια από 1η Αυγούστου έως και την 12η Αυγούστου, ενώ άλλοι ξεκινούν με το παλιό ημερολόγιο, ήτοι από τις 14 Αυγούστου έως και τις 25 Αυγούστου. Προσέχουν δε τις καιρικές συνθήκες ολόκληρου του εικοσιτετράωρου. Αν ας πούμε, στις 18 Αυγούστου, βρέχει το βράδυ, τότε τις τελευταίες μέρες του Δεκέμβρη θα έχει άσχημο καιρό.

Λόγω αρχαιότητας της μεθόδου, η πιθανή σωστή παρατήρηση είναι η δεύτερη (δηλαδή από τις 14 Αυγούστου).

Πως ερμηνεύονται:

Όταν έχει αέρα, ο καιρός του αντίστοιχου μήνα θα είναι άστατος

Όταν υπάρχουν άσπρα σταθερά σύννεφα, ο καιρός του αντίστοιχου μήνα θα έχει βροχές

Όταν υπάρχουν άσπρα σύννεφα που τρέχουν ο καιρός του αντίστοιχου μήνα θα είναι χιονιάς

Όταν υπάρχουν σκούρα σύννεφα ο καιρός του αντίστοιχου μήνα θα είναι κρύος

Όταν ο ουρανός είναι καθαρός, ο καιρός του αντίστοιχου μήνα θα είναι καλός

sasabmw
14-08-12, 21:49
Τα "ημερομήνια" αμφισβητούνται από την επίσημη μετεωρολογία, η οποία υποστηρίζει ότι μακροχρόνιες προβλέψεις δεν είναι δυνατόν να γίνουν. Έχει όμως πολυάριθμους υποστηρικτές ανάμεσα στους γεωργούς, τους κτηνοτρόφους και γενικά τους ανθρώπους που ζουν και εργάζονται στην ύπαιθρο.


Κι ομως οι κτηνοτροφοι και κυριως οι γεωργοι κανουν τεραστιο λαθος με το να εμπιστευονται αρχαιες μεθοδους τον 21ο γιατι απλουστατα το κλιμα δεν εχει απολυτως καμια σχεση με το τοτε κλιμα και τις εποχες...Αποδειξη ειναι οι κατα περιοδους κατεστραμενες σοδειες με τις αποτομες αλλαγες των κλιματολογικων συνθηκων....Ωραια θα ηταν αλλα ο καιρος δεν ειναι τοσο απλο πραγμα.

Ο ναυτικοι μαθαινουν να αναγνωριζουν καποια ''σινιαλα'' των αλλαγων του καιρου αλλα αφορουν μεταπτωσεις το πολυ μεχρι 1 εβδομαδας

Bazil Van Sinner
14-08-12, 22:05
Κι ομως οι κτηνοτροφοι και κυριως οι γεωργοι κανουν τεραστιο λαθος με το να εμπιστευονται αρχαιες μεθοδους τον 21ο γιατι απλουστατα το κλιμα δεν εχει απολυτως καμια σχεση με το τοτε κλιμα και τις εποχες...Αποδειξη ειναι οι κατα περιοδους κατεστραμενες σοδειες με τις αποτομες αλλαγες των κλιματολογικων συνθηκων....Ωραια θα ηταν αλλα ο καιρος δεν ειναι τοσο απλο πραγμα.

Ο ναυτικοι μαθαινουν να αναγνωριζουν καποια ''σινιαλα'' των αλλαγων του καιρου αλλα αφορουν μεταπτωσεις το πολυ μεχρι 1 εβδομαδας

'νταξ μην ξεχασεις το μανιουαλ με το α"ι"φοουν που θα φερεις στον παπου μου!!!

αααα να χει και απλικεησιον το μετεοτελειατζιαρ!

sasabmw
14-08-12, 23:01
'νταξ μην ξεχασεις το μανιουαλ με το α"ι"φοουν που θα φερεις στον παπου μου!!!

αααα να χει και απλικεησιον το μετεοτελειατζιαρ!

Το μελλον δεν ανηκει στον παππου σου αλλα στα παιδια σου....

apostoles46
14-08-12, 23:30
:whistle::whistle::whistle::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Konstantinos E60
15-08-12, 00:43
Καλό το "μέλλον" αλλα και μια ματιά στις παραδόσεις της χωρας μας δεν βλαπτει.

sasabmw
15-08-12, 00:59
Οι '''παραδοσεις''' αφορουν κανενα κοντοσουβλι την τσικνοπεμπτη και κανενα αρνι το πασχα και αλλα τετοια χαριτωμενα...Αντιθετα η μετεωρολογια ειναι κλαδος της φυσικης και οι μετεωρολογοι ειναι επιστημονες. Ελπιζω οταν εχεις πονοκεφαλο να μην ψαχνεις για καμια ξεματιαστρα...παραδοση κι αυτο....!!!

sasabmw
15-08-12, 01:06
https://www.youtube.com/watch?v=euk-S2UQvAU

apostoles46
15-08-12, 04:32
Πάει ο υπάλληλος στο αφεντικό μια μέρα και του λέει:
- Αφεντικό σήμερα έχω τρομερό πονοκέφαλο. Ξέρεις κανένα καλό γιατροσόφι;
Το αφεντικό το όποιο ήταν πολύ καλός άνθρωπος του απαντάει:
- Επειδή είσαι καλός υπάλληλος θα σου πω τι κάνω εγώ σε ανάλογη περίπτωση και μου περνά.
- Τι; Ρωτά ο υπάλληλος.
- Πηγαίνω στο σπίτι και κάνω έρωτα με τη γυναίκα μου και αμέσως μου περνά ο πονοκέφαλος. Αντε πήγαινε να κάνεις το ίδιο και θα με θυμηθείς.
Πράγματι ο υπάλληλος έρχεται την επόμενη μέρα και λέει όλο χαρά στο αφεντικό:
- Πράγματι είχες δίκιο αφεντικό. Νιώθω υπέροχα σήμερα, πέρασε και ο πονοκέφαλος και είμαι σαν άλλος άνθρωπος. Δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω. Οφείλω πάντως να ομολογήσω ότι η γυναίκα σου είναι υπέροχη ερωμένη, το κρεβάτι σου βολικό και το σπίτι σου είναι τέλειο.

Υ.Γ Προερχόμενο από άνθρωπο των επιστημών!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Nino
15-08-12, 08:07
Λίγοι γνωρίζουν να υπολογίζουν τα μερομηνια, η κάθε μέρα αφορά έναν ολόκληρο μήνα πράγμα που σημαίνει ότι χρειάζεται συνεχόμενη παρακολούθηση.
Μπερδεμένο είναι ακόμα ποια μέρα αντιστοιχεί σε ποιο μήνα και αν τα φαινόμενα ερμηνεύονται και ανάποδα ( πολυ ζέστη = πολυ κρύο).

Bazil Van Sinner
15-08-12, 10:44
Το μελλον δεν ανηκει στον παππου σου αλλα στα παιδια σου....

το βραδυ στο κρεββατι μην αλλαξεις πλευρο καλα εισαι!!!

αααα,ξεχασα να σε πω οτι ο παππους μου ψηφιζει παραδοσιακα και βγαζει κυβερνησεις ακομα:whistle::whistle::whistle:

Καλο 15Αυγουστο να ναι η Παναγια μαζι μας γιατι αμα μας αφησει στα χερια των επιστημονων......την μαμησαμε!!!

sasabmw
15-08-12, 16:29
το βραδυ στο κρεββατι μην αλλαξεις πλευρο καλα εισαι!!!

αααα,ξεχασα να σε πω οτι ο παππους μου ψηφιζει παραδοσιακα και βγαζει κυβερνησεις ακομα:whistle::whistle::whistle:

Καλο 15Αυγουστο να ναι η Παναγια μαζι μας γιατι αμα μας αφησει στα χερια των επιστημονων......την μαμησαμε!!!

Δε λυπαμαι εσενα αλλα τα παιδια σου αν εχεις γιατι θα τα αφησεις στο Μεσαιωνα, εκει που εισαι και συ....Ο,τι υπαρχει γυρω σου η επιστημη τα εφτιαξε η τα ανακαλυψε και οχι η Παναγια...Ειτε θελεις ειτε οχι ζεις απο την επιστημη που εφτιαξε μεχρι και τα ρουχα που φορας, αν αποκυρρητεις την επιστημη αντε να ζησεις στο δασος να τρως φρουτα και να πινεις απ τα ποταμια οπως τα ζωα...Α κι αμα αρρωστησεις πες στην Παναγια να σε κανει καλα και μη πας να παρακαλας τους γιατρους....
Εγω παντα ειμαι ξυπνια,εσυ κοιμασαι ορθιος....και το χειροτερο ψηφιζεις κιολας...
πουλα και το μπεμβε,ειναι καταραμενο φτιαγμενο απο επιστημονες...

PANOS-E60
15-08-12, 16:39
Παρακαλώ να σταματησουν οι προσωπικές επιθέσεις και να μείνουμε στο θέμα.

αν συνεχιστεί ο διάλογος που παραβαίνει κανόνες θα διαγραφούν τα ποστ.

ευχαριστω.

sasabmw
15-08-12, 16:49
Παρακαλώ να σταματησουν οι προσωπικές επιθέσεις και να μείνουμε στο θέμα.

αν συνεχιστεί ο διάλογος που παραβαίνει κανόνες θα διαγραφούν τα ποστ.

ευχαριστω.

Κανενα απολυτως προβλημα μεσιε, δεν προκειται να ξαναγραψω εδω...
...και πολυχρονος να εισαι thumb

nikos1400
16-08-12, 07:03
η αληθεια ειναι καπου στη μεση.
τα ημερομηνια εχουνε και καποια βαση.
η επιστημη ειναι το μελλον,
αλλα δε θα καταπινουμε και αμασητα οσα
μας πουλαει η μπιγκ φαρμα (πχ.)...

επισης, ποσες φορες φορες δεν εχουμε πει ολοι
"πω πω ο κωλοκαιρος, παλι λαθος τα ειπε ο χχχχχ..." ;;
______________________

sent from my pain-in-the-ass 3.5in. screen samsung smartphone using tapatalk 2.

Bazil Van Sinner
16-08-12, 07:21
Δε λυπαμαι εσενα αλλα τα παιδια σου αν εχεις γιατι θα τα αφησεις στο Μεσαιωνα, εκει που εισαι και συ....Ο,τι υπαρχει γυρω σου η επιστημη τα εφτιαξε η τα ανακαλυψε και οχι η Παναγια...Ειτε θελεις ειτε οχι ζεις απο την επιστημη που εφτιαξε μεχρι και τα ρουχα που φορας, αν αποκυρρητεις την επιστημη αντε να ζησεις στο δασος να τρως φρουτα και να πινεις απ τα ποταμια οπως τα ζωα...Α κι αμα αρρωστησεις πες στην Παναγια να σε κανει καλα και μη πας να παρακαλας τους γιατρους....
Εγω παντα ειμαι ξυπνια,εσυ κοιμασαι ορθιος....και το χειροτερο ψηφιζεις κιολας...
πουλα και το μπεμβε,ειναι καταραμενο φτιαγμενο απο επιστημονες...

TRAGICsasa μαλλον εισαι για να σε διαβασει κανας παπας:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Αναδημοσιευσα μια πληροφορια,ενα στοιχειο της παραδοσης μας.Θες πιστεψε το,δε θες,παλι καλα!

Konstantinos E60
16-08-12, 08:06
Οι '''παραδοσεις''' αφορουν κανενα κοντοσουβλι την τσικνοπεμπτη και κανενα αρνι το πασχα και αλλα τετοια χαριτωμενα...Αντιθετα η μετεωρολογια ειναι κλαδος της φυσικης και οι μετεωρολογοι ειναι επιστημονες. Ελπιζω οταν εχεις πονοκεφαλο να μην ψαχνεις για καμια ξεματιαστρα...παραδοση κι αυτο....!!!

Τρελό ζόρι τραβάς! Η κόρη του Καντερε είσαι?

Κωνσταντίνος
16-08-12, 13:23
«Καλή Παναγιά». Στην κατάσταση μας η ευχή του πρωθυπουργού θα μπορούσε να αποτελεί συμβολική πολιτική δήλωση, εννοώντας ότι μας απέμεινε μόνον η προσευχή. Όχι. Στην Ελλάδα η αναφορά στη Μεγαλόχαρη δεν είναι απλή υπόθεση. Στην Ελλάδα η Παναγία έχει δικό Της διακριτό και αυτόνομο πολιτικό ρόλο. Δεν είναι μόνο οι αναφορές του πρωθυπουργού. Είναι το ενδιαφέρον Της για την πολιτική σταδιοδρομία του Πάνου Καμμένου. Είναι η Χάρη Της που καθοδήγησε τον πολιτικό κόσμο προς τον ηγούμενο Εφραίμ, κάτοχο της Ζώνης Της-στη Θεοτόκο αποδίδεται και φόρεμα που βρίσκεται κάπου στη Γεωργία, πλην όμως η Ζώνη παραμένει ασυναγώνιστη ως κειμήλιο λατρείας.
Αν κοιτάξετε στο περίπτερο θα δείτε εφημερίδες να έχουν ως πρώτο είτε κάποιο θαύμα Της που συγκλόνισε ή, ακόμα καλύτερα, εκείνο που περιμένει ο ελληνισμός. Ειλικρινώς προσπάθησα με κόπο να καταλάβω τι ακριβώς περιμένει η εφημερίδα και μαζί της ο ελληνισμός. Υπάρχουν μόνο δύο τρόποι παρέμβασης της Μεγαλόχαρης. Είτε να βρέξει μετρητά στην ελληνική επικράτεια, είτε να παρέμβει η ίδια ως όραμα (κάνει μόνο διακριτικές εμφανίσεις) στη Μέρκελ για να την υποχρεώσει να έρθει γονατιστή στην Τήνο και να χτίσει εκκλησία στην πύλη του Βρανδεμβούργου, διαγράφοντας παράλληλα το ελληνικό χρέος. Στοιχηματίζω ότι δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα από αυτά.
Για λόγους που παραμένουν αδιευκρίνιστοι, οι Έλληνες διατηρούμε μία προνομιακή σχέση με την Παναγία. Το πιθανότερο είναι ότι η ίδια, όσο βάδιζε σε αυτόν τον κόσμο ως ευσεβής Εβραία, αγνοούσε και την Ελλάδα και τους Έλληνες. Ασφαλώς, μετά τα πράγματα άλλαξαν αφού εδώ ανθίζει η ορθή πίστη, από εδώ φεύγουν και οι σωστές προσευχές προς τον ουρανό. Η λαογραφία εξηγεί ότι στη λατρεία προς την Παναγία αποτυπώνεται η συναισθηματική προσέγγιση προς τη μάνα. Κληροδοτείται επίσης και κάτι από τη θρησκοληψία των βυζαντινών χρόνων. Καμία αντίρρηση. Όσο και αν η πίστη προσβάλλει τη λογική, οι υπαρξιακές ανησυχίες είναι σεβαστές. Μόνο που αν κοιτάξεις από μακριά όσα συμβαίνουν στη χώρα, τότε θα δεις και πώς απλώνεται το σκοτάδι. Ζούμε στην εποχή όπου η ελεύθερη διαλεκτική σκέψη καλείται εκ νέου να ανταγωνιστεί γέροντες, θαύματα και ιστορίες συνωμοσίας. Νέοι άνθρωποι κοιτάζουν στον ουρανό για να δουν αν μας ψεκάζουν. Και μετά καταφεύγουν σε ρήσεις γερόντων. Νομίζεις ότι η χώρα δεν παράγει πλέον πνεύμα ή ιδέες, αλλά εκτρέφει γέροντες. Μπλουζάκια να βγάλεις με τον Παϊσιο, θα ξεπουλήσεις σε μία ώρα. Αλυτρωτισμός, θρησκοληψία, ρατσισμός και θεωρίες συνωμοσίας μπαίνουν στο ίδιο ποτήρι και καλούν τους Έλληνες σε μετάληψη.
Είναι περισσότερο σοβαρό από όσο δείχνει. Η παραμονή στον ευρωπαϊκό πυρήνα δεν έχει να κάνει μόνο με το νόμισμα. Πρωτίστως απευθύνεται στην πολιτιστική ταυτότητα της χώρας που, κακά τα ψέματα, πάντα η ματιά της προς τη Δύση ήταν καχύποπτη ως και συμπλεγματική. Και εδώ βρίσκεται η θηλιά που μας πνίγει: ακόμα και οι δυνάμεις που απορρίπτουν το θρησκόληπτο σκότος και τις θεωρίες συνωμοσίας, αποστρέφονται τον ευρωπαϊκό προσανατολισμό, επιλέγοντας το δρόμο προς μία βαλκανική, μίζερη πολιτεία. Θαύμα χρειαζόμαστε, αλλά όχι από εκεί που το περιμένουμε.

Σχόλιο επί των σχολίων
Το άρθρο μου δεν έχει σκοπό να σχολιάσει μία επιλογή υπαρξιακού χαρακτήρα. Έχει να κάνει με τη στενή διασύνδεση των θρησκευτικών με τα πολιτικά. Όταν κομμάτια του πολιτικού σκηνικού μπλέκονται με τα ράσα, το αποτέλεσμα δεν είναι καν ορατό επειδή πέφτει βαθύ σκοτάδι. Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει αυτό που θέλει και ο καθένας επίσης είναι ελεύθερος να κρίνει και να συλλογάται όπως θέλει.


Του Κώστα Γιαννακίδη απο το protagon.gr




O συντάκτης στα bold λέει ότι το άρθρο του έχει να κάνει με την διασύνδεση θρησκευτικών με τα πολιτικά.

Και με τις επιστήμες συμππληρώνω εγώ με αφορμή την διαφωνία σας.thumb

Bazil Van Sinner
16-08-12, 14:15
Kωνσταντινε πολυ ωραιο και καλα τα λεει το αρθρο που αναδημοσιευσες.Οσον αφορα τα προηγουμενα,εχω να πω,πως εγω δεν διαφωνησα με κανεναν.Δημοσιευσα μια συνηθεια παλια,εθιμο πες το ,οπως θες πες το,κατι ελληνικο τελοςπαντων.και ξαφνικα σκαει μια σασα και με κραζει και μενα και τα παιδια που δεν εχω κανει ακομη!!!!!
Δεν ειπα κατι για την επιστημη ουτε μου περασε καν απ το μυαλο!
Η παραδοση ειναι η ιστορια μας και ειναι καλο να την γνωριζουμε,δεν ειναι απαραιτητο να την ακολουθουμε κι ολας !!!!

:thanks: