PDA

Επιστροφή στο Forum : αγορά 520 e39 supercharger ac schnitzer



george a4
14-08-12, 00:06
Καλησπέρα! Ειμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση... Σκέφτομαι σοβαρά να ανταλλάξω το Audi A4 B6 1.6 που έχω για μια 520 2.0 Ac Schnitzer Supercharger μοντέλο 12/02. Μήπως ξέρει κανείς άν αξίζει η ανταλλαγή; Και μήπως κάποιος έχει κάποια γνώμη για την συγκεκριμένη bmw, αν έχει βγάλει προβλήματα, αν λόγω βάρους δεν "τραβάει" κλπ...
Η Bmw είναι εδώ: https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2287628/
Ευχαριστώ!

A8hnaios
14-08-12, 00:20
Καλησπέρα! Ειμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση... Σκέφτομαι σοβαρά να ανταλλάξω το Audi A4 B6 1.6 που έχω για μια 520 2.0 Ac Schnitzer Supercharger μοντέλο 12/02 .
Η Bmw είναι εδώ: https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2287628/
Ευχαριστώ!

Αυτοκίνητο - Λιμουζίνα/Sedan
Χιλιόμετρα:
115.000 χμ
Κυβικά:
2.000 cc
Ίπποι:
211 bhp
Χρονολογία
1 / 2003 :whistle:

περνα κ απο δω>> https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?s=&f=23&page=1&pp=20&sort=lastpost&order=desc&daysprune=1

george a4
14-08-12, 00:38
βλέπω διόρθωσες την ημερομηνία...καλά έκανες. Απλώς αυτός που την έχει στο μαγαζί του έγραψε στην αγγελία 1/2003, αλλά όταν πήγα να τη δώ λέει είναι κανονικά στο δεύτερο δεκαήμερο του δεκέμβρη του 2002, και γι' αυτό θεωρητικά το θεωρεί 2003 .

nikos1400
14-08-12, 06:31
δυστυχως δεν εχω οδηγησει,
αλλα γενικως το Ε39 θεωρειται Αμαξαρα.
ειχε βγει αυτοκινητο της χρονιας καποια στιγμη, και απο πολλους
θεωρειται απο τα καλυτερα αυτοκινητα που εχουνε βγει ποτέ.

ψαξε στο "αυτοκινητα μελων" για τις εντυπωσεις του Leonidas_E39 που το πηρε σχετικα προσφατα.
thumb

το θεμα ειναι βεβαια η συγκεκριμενη περιπτωση που βρηκες.
αν δεν κανω λαθος το κιτακι της schnitzer με τον κομπρεσσορα ειχε "θεματα"...

υγ. το Αουντι να το αλλαξεις ! :D

Leonidas_E39
14-08-12, 06:39
Συμφωνα με αυτο (https://greeklicenseplates.blogspot.gr/2011/02/1972_4136.html) ειναι με εκδοση αδειας το 2002 αλλα ενας ελεγχος με τα τελευταια 7 ψηφια στο realoem θα δειξει την ακριβη ημερομηνια παραγωγής.

Θέλει προσοχη στον έλεγχο ο κομπρεσσορας μιας και εχουν ακουστει διάφορα θεματακια.

Με πρωτη ματια δεν μου μοιάζει για facelift που επρεπε να ειναι λόγω ημερομηνιας , αλλα για profacelift με αλλαγμένα φανάρια.

Οσο για τις ζημιες που βγάζει δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο και πανω απ' ολα δεν χρειαζεσαι μια περιουσια για να τις επισκευάσεις.

Δεν ξέρω πως παει με το κιτ του κομπρεσσορα αλλα το δικο μου που εχει 150 αλογα μια χαρα κινηται στον δρομο και με πολλή καλή κατανάλωση σε ταξίδια.

Και κάτι τελευταίο πριν το πάρεις πολύ καλό ελεγχο σε κάποιο συνεργείο εμπιστοσύνης .

Φιλίκα Λεωνίδας .

Leonidas_E39
14-08-12, 06:45
Αυτο για παραδειγμα ειναι facelift και αυτοκινητο πρωην συναδέλφου μου https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2216818/ το ειχα δει περισυ που εψαχνα για το δικο μου αλλα δεν το πηρα γιατι δεν ειχε οροφη

Stamatis
14-08-12, 07:30
Αυτοματο ειναι, κοκκινα δυσκολο να εχει δουλεψει.
Ο κομπρεσορας αν ειναι συντηρημενος καλα, δεν εχει θεμα.
Τα χιλιομετρα ειναι λιγα αν ειναι αληθινα.

Δεν μου αρεσει για καποιο λογο το φτερο.
Δεν ξερω γιατι.

Αυτα.

individual
14-08-12, 07:39
απο οτι γνωριζω εγω,απο το 2002 μεχρι και που τελειωσε η παραγωγη του ε39 το 2003 (ακριβως πιους μηνες δεν ξερω),εβγαινε με 2200 κυβικα και οχι με 2000 (για το 520 μιλαμε φυσικα).
εγω παλι με τη σειρα μου θα σου πω μακρυα απο κομπρεσερατο ε39......
και ψαξε για τον κινητηρα με τα 2200 που βγαζει 170 αλογα,σε αντιθεση με τον αλλον με τα 2000 κυβικα και 150 αλογα.....αν φυσικα σε ανδιαφερουν οι καλυτερες επιδοσεις.....
αλλα και με τα 150......μια χαρα ειναι!!!!
τωρα σαν αμαξι το 39αρι,ειναι ενα ταξιδιαρικο οχημα με το οποιο κανεις πχ 1.000χλμ--κατεβαινεις και πας για καφε,σαν να εκανες 100....
το ειχα σχεδον 5 χρονια σε ντιζελ.
αυτα απο εμενα!!!!
αυτο ειχα.....https://tsiligaridis.car.gr/cars/view/2471655/

gnx
14-08-12, 07:57
Να θυμάσαι ότι ανεξάρτητα απο την ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας τα facelift δίλιτρα Ε39 είναι παραγωγής πρώτου 6αμήνου του 2001.
Εμένα το αμάξι μου δείχνει facelift, αλλά τσέκαρε την αριστερή μπροστινό πλευρά του.

super duper
14-08-12, 08:21
σαν αυτοκινητο το θεωρω παρα πολυ καλο, απλα δεν ξερω την κατασταση του com..r
πιστευω ότι γενικα εινια πανεμορφι αμαξι , χρειαζεσαι ενα καλο μηχανικο και φανρτζη για να σου πιστοποιησει την κατασταση.

nik200
14-08-12, 09:35
το αμαξι ειναι φοβερο γενικα το ε39....αμαξαρα που λεμε..και με τον κομπρεσσορα παει πολυ συμπαθητικα εως γρηγορα..οταν καποτε ειχα ανοιξει με ενα...απλα ο κομπρεσσορας δεν ειναι φτηνος να ξερεις-αν ο μη γενοιτω παθει κατι...

ενα καλο τσεκαρισμα φανοποια, μια μετρηση συμπιεσης στο μοτερ..και ενα τσεκαρισμα σε ασφαλειες και κωδικους πλαισιου...και μπορεις να κινηθεις μετα οπως επιθυμεις...(ευχομαι να ειναι καλο...)

cecotto 029/505
14-08-12, 10:14
Σαν αμαξι ειναι βουνο....ησυχο ,καλοταξιδο ,ανετο και με σχετικα καλους χωρους.Το δικο μου ειναι 2000 μοντελο 520 (150ps)14839 και ειμαστε μαζι απ το 2004.Το πηρα με 85.000χλμ απο Γερμανια και τωρα εχει 201.000χλμ.Δεν μπορω να πω οτι ειχα σοβαρα προβληματα...πιο πολυ αναλωσιμα και καποια αλλα πραματακια που λιγο πολυ τα βγαζουν τα 39αρια (πχ μοναδα ABS).Για το κομπρεσορ τωρα κι εγω εχω ακουσει οτι εχει βγαλει καποια προβληματακια.H τιμη που το βρηκες ειναι καλη πιστευω ,αλλα τα χιλιομετρα του θελουν λιγο ψαξιμο (βιβλιο σερβις υπαρχει?)Οσο πιο καλα το εξετασεις τοσο πιο ησυχος θα εισαι αργοτερα....Αντε με το καλο και δεν θα μετανιωσεις αν τελικα καταληξεις σε 39αρι!!!!!!!!!!!!

george a4
14-08-12, 11:27
Να θυμάσαι ότι ανεξάρτητα απο την ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας τα facelift δίλιτρα Ε39 είναι παραγωγής πρώτου 6αμήνου του 2001.
Εμένα το αμάξι μου δείχνει facelift, αλλά τσέκαρε την αριστερή μπροστινό πλευρά του.

Γιατί λες να τσεκάρω την αριστερή μπροστινή πλευρά? τί ακριβώς θα δώ?

george a4
14-08-12, 11:33
Σαν αμαξι ειναι βουνο....ησυχο ,καλοταξιδο ,ανετο και με σχετικα καλους χωρους.Το δικο μου ειναι 2000 μοντελο 520 (150ps)14839 και ειμαστε μαζι απ το 2004.Το πηρα με 85.000χλμ απο Γερμανια και τωρα εχει 201.000χλμ.Δεν μπορω να πω οτι ειχα σοβαρα προβληματα...πιο πολυ αναλωσιμα και καποια αλλα πραματακια που λιγο πολυ τα βγαζουν τα 39αρια (πχ μοναδα ABS).Για το κομπρεσορ τωρα κι εγω εχω ακουσει οτι εχει βγαλει καποια προβληματακια.H τιμη που το βρηκες ειναι καλη πιστευω ,αλλα τα χιλιομετρα του θελουν λιγο ψαξιμο (βιβλιο σερβις υπαρχει?)Οσο πιο καλα το εξετασεις τοσο πιο ησυχος θα εισαι αργοτερα....Αντε με το καλο και δεν θα μετανιωσεις αν τελικα καταληξεις σε 39αρι!!!!!!!!!!!!

βιβλίο service μου είπε ότι υπάρχει αυτός που το έχει στο μαγαζί. Ανήκε λέει στον οικονομικό διευθυντή του Διαβαλκανικού. Του το είχε δώσει leasing το ίδιο το Διαβαλκανικό. Αυτός ήταν αρκετά μεγάλος και δεν έκανε πολλά χιλιόμετρα. Το είχε μέσα σε garage. Μετά αρρώστησε, πέθανε και τα παιδιά του τώρα και οι γυναίκα του πωλούν το αμάξι. Πάντως, με ανησυχεί, γιατί ενώ από μπροστά φαίνεται facelift, τα πίσω φανάρια είναι κίτρινα... (και μου κάνει σαν profacelift - άρα και με τον παλιό κινητήρα m52 που ξέρω ότι με κομπρέσσορα έβγαζε θέματα).

gnx
14-08-12, 11:33
Δείχνει άλλη απόχρωση, αλλά αυτό το διακριβώνεις μόνο απο κοντά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Christos 330
14-08-12, 11:35
Παντως απο τα χρονια η εν λογω μαντρα με υπευθηνο τον Μαριο εχει απο τα καλυτερα

αυτοκινητα τις Θεσσαλονικης . . .

george a4
14-08-12, 11:35
Αυτοματο ειναι, κοκκινα δυσκολο να εχει δουλεψει.
Ο κομπρεσορας αν ειναι συντηρημενος καλα, δεν εχει θεμα.
Τα χιλιομετρα ειναι λιγα αν ειναι αληθινα.

Δεν μου αρεσει για καποιο λογο το φτερο.
Δεν ξερω γιατι.

Αυτα.

Τι έχει το φτερό του???:shok:

george a4
14-08-12, 11:39
Γνωρίζει κανείς κάποιο καλό συνεργείο στη Θεσσαλονίκη που θα μπορούσα να την κοιτάξω την bmw? Αν ένοιωθες και εσύ ρε giannis_compact να μου έδινες και εσύ λίγο από τα φώτα σου...

Stamatis
14-08-12, 12:10
Τι έχει το φτερό του???:shok:
Κάτι δεν μου αρέσει στο φτερό, το πως κάθεται με τον προφυλακτήρα, μια διαφορά στο χρώμα και τα φανάρια που είναι απο το επόμενο μοντέλο.
Χωρίς να θέλω να πώ κακό για τον άνθρωπο που το πουλάει, τον οποίο και δεν ξέρω και δεν αμφισβητώ τον επαγγελματισμό του, πιστεύω πρέπει να ψάξεις κάποια παλιότερη στούκα μπροστά.
Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό και ανάξιο λόγου (πχ φρέναρε αργά και το τσαλάκωσε, με αποτέλεσμα να αλλάξει κάποια πράγματα) η μπορεί να είναι κάποια χοντρή σφαλιάρα.
Κατά τα άλλα δείχνει απο τις φωτογραφιες καλό αμάξι.

Τα χιλιόμετρα μπορεί να είναι και ΟΚ, υπάρχουν αμάξια που πραγματικά κάνουν ελάχιστα χιλιόμετρα. (εγώ πχ με το bmw, έχω κάνει 2.600 τα τελευταία τρία χρόνια, δηλαδή τρίχες).

Stamatis
14-08-12, 12:25
Το αυτοκίνητο αυτό είναι παραγωγή 08/2001 κωδικός παραγωγής DM21

GL16331 DM21 334 N6GN 5' E39 Saloon 520i M52 ECE L A

O εξοπλισμός που είχε όταν έφυγε απο το εργοστάσιο ήταν ο παρακάτω

Κωδικός Περιγραφή (interface) Περιγραφή (ETK)
S210A DYNAMISCHE STAB. CONTROL (DSC) Δυναμικός έλεγχος ευστάθειας
S216A SERVOTRONIC Σερβομηχανισμός διεύθυνσης Servotronic
S249A MULITFUNKTION FUER LENKRAD Σύστημα πολλ. λειτουργιών για το τιμόνι
S302A ALARMANLAGE Σύστημα συναγερμού
S416A SONNENSCHUTZROLLOS Κουρτινάκι πίσω/πλευρικό
S431A INNENSPIEGEL,AUTOMATISCH ABBLENDEND Εσωτερικός καθρέπτης με αυτόματη σκίαση
S438A EDELHOLZAUSFUEHRUNG Έκδοση ξύλινης επένδυσης
S441A RAUCHERPAKET Πακέτο καπνιστή
S500A SCHEINW.WASCHANL./INTENSIVREINIGUNG Σύστ.πλυστικ.προβολέων/εντατικ.καθαρισμ.
S508A PARK DISTANCE CONTROL (PDC) Σύστημα ελέγχου στάθμευσης (PDC)
S534A KLIMAAUTOMATIK Αυτόματο σύστημα κλιματισμού
S650A CD-LAUFWERK Οδηγός CD
S661A RADIO BMW BUSINESS Ραδιόφωνο BMW Bu
S694A CD-WECHSLER VORBEREITUNG Προετοιμασία BMW 6-πλο CD-Changer
S818A BATTERIEHAUPTSCHALTER Κεντρικός διακόπτης μπαταρίας
Κωδικός Περιγραφή (interface) Περιγραφή (ETK)
S853A SPRACHVERSION ENGLISCH Έκδοση γλώσσας αγγλικά
S863A SERVICE KONTAKT-FLYER EUROPA Κατάλογος αντιπροσώπων Ευρώπη
S880A ENGLISCH / BORDLITERATUR Εγχειρίδια αυτοκινήτου αγγλικά



Βασικός εξοπλισμός

Κωδικός Περιγραφή (interface) Περιγραφή (ETK)
S202A STEPTRONIC Steptronic
S520A NEBELSCHEINWERFER Προβολέας ομίχλης
S548A KILOMETERTACHO Ταχύμετρο χιλιομέτρων



Πληροφορίες

Κωδικός Περιγραφή (interface) Περιγραφή (ETK)
S415A SONNENSCHUTZROLLO FUER HECKSCHEIBE Κουρτινάκι πίσω


Είναι ελληνικό και πράγματι είχε πολύ καλή "ζωή" ως τώρα όπως όλα δείχνουν.

Αν το τσεκάρεις και στον μηχανικό σου και τον φαναρτζή σου, πιστεύω ότι μπορεί και να πάρεις ένα καλό αυτοκίνητο τελικά.

Stamatis
14-08-12, 12:26
Πιστεύω να σε βοήθησα.

giannis_compact
14-08-12, 14:26
Σταματη τον αριθμο πλαισιου που τον βρηκες;;;;;;

alexk
14-08-12, 14:27
Το αγοραζεις και μου δινεις το κομπρεσσερ !

Ειναι facelift παρεπιπτοντως

Stamatis
14-08-12, 14:51
Σταματη τον αριθμο πλαισιου που τον βρηκες;;;;;;
Απο τον εμπορο.

sasabmw
14-08-12, 15:55
To E39 ειναι ενα απο τα καλυτερα σενταν ολων των εποχων και απ'τα καλυτερα αυτοκινητα την μπεμβε εβερ..... ΑΛΛΑ το συγκεκριμενο ειναι αυτοματο και σαν διλιτρο ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να πουληθει...στη θεση σου θα το παζαρευα στα 6-6,5....8 ειναι πολλα νομιζω

gregE36
17-08-12, 23:33
φοβερο αμαξι μιας και ειχα ενα m pack τετοιο αμαξι απο μπετο δεν καταλαβαινει τιποτα .στον αυτοκινητοδρομο μαγικο χαλι .μπαινεις με οσα εχεις παντου χωρις να καταλαβεις τιποτα.ενα μειον εχει μονο το steptronic καιει πολυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!

gregE36
17-08-12, 23:45
δες και αυτο που ηταν δικο μου.μπορει να μην εχει κουρτινακια και τετοια πραγματα αλλα ειναι m pack γνησιο.οσοι γνωριζουν καταλαβαινουν.
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/2695210/

giannis_compact
18-08-12, 01:34
φοβερο αμαξι μιας και ειχα ενα m pack τετοιο αμαξι απο μπετο δεν καταλαβαινει τιποτα .στον αυτοκινητοδρομο μαγικο χαλι .μπαινεις με οσα εχεις παντου χωρις να καταλαβεις τιποτα.ενα μειον εχει μονο το steptronic καιει πολυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!

Ποσο εκαιγε περιπου φιλε μου, θυμασαι;

Thomelef
18-08-12, 20:23
Το αμαξι το ξερω. Πηγαινε για σερβις στον αιμιλιο, και το εχω δει 3-4 φορες. Μαλιστα την μια ετυχε να τον δω.
Γενικα φαινοταν τυπος που του αρεσε το αμαξι του, πραγμα που καταλαβαινες απο τις ερωτησεις και τις υποδειξεις που εκανε στον μηχανικο. Δν φαινοταν δλδ τυπος δν βαριεσαι, αλλαξε λαδια και γεια.
Επισεις και ο ιδιος ο μηχανικος μου ειχεπει οτι ειναι καλο και προσεγμενο.
Μπορω να ρωτησω απο δυτερα για λεπτομερειες και να σου πω αν σε ενδιαφερει.
Οσων αφορα το συνεργειο το ιδιο, ειναι παρα πολυ καλοι και συνεπεις με την δουλεια τους, και γενικα παρα πολυ καλοι επαγγελματιες.

gregE36
20-08-12, 11:04
Ποσο εκαιγε περιπου φιλε μου, θυμασαι;

μες την πολη με φαναρια και σταματα ξεκινα εφτανε τα 13.5 λιτρα ανετα .ταξιδι με χαλαρα 130 140 χλμ κανα 9αρι.το compressor μπορει να καιει και παραπανω λογικα....

aristent
16-09-12, 09:28
Κάτι δεν μου αρέσει στο φτερό, το πως κάθεται με τον προφυλακτήρα, μια διαφορά στο χρώμα και τα φανάρια που είναι απο το επόμενο μοντέλο.
Χωρίς να θέλω να πώ κακό για τον άνθρωπο που το πουλάει, τον οποίο και δεν ξέρω και δεν αμφισβητώ τον επαγγελματισμό του, πιστεύω πρέπει να ψάξεις κάποια παλιότερη στούκα μπροστά.
Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό και ανάξιο λόγου (πχ φρέναρε αργά και το τσαλάκωσε, με αποτέλεσμα να αλλάξει κάποια πράγματα) η μπορεί να είναι κάποια χοντρή σφαλιάρα.
Κατά τα άλλα δείχνει απο τις φωτογραφιες καλό αμάξι.

Τα χιλιόμετρα μπορεί να είναι και ΟΚ, υπάρχουν αμάξια που πραγματικά κάνουν ελάχιστα χιλιόμετρα. (εγώ πχ με το bmw, έχω κάνει 2.600 τα τελευταία τρία χρόνια, δηλαδή τρίχες).


Το αυτοκίνητο αυτό είναι παραγωγή 08/2001 κωδικός παραγωγής DM21

GL16331 DM21 334 N6GN 5' E39 Saloon 520i M52 ECE L A

O εξοπλισμός που είχε όταν έφυγε απο το εργοστάσιο ήταν ο παρακάτω

Κωδικός Περιγραφή (interface) Περιγραφή (ETK)
S210A DYNAMISCHE STAB. CONTROL (DSC) Δυναμικός έλεγχος ευστάθειας
S216A SERVOTRONIC Σερβομηχανισμός διεύθυνσης Servotronic
S249A MULITFUNKTION FUER LENKRAD Σύστημα πολλ. λειτουργιών για το τιμόνι
S302A ALARMANLAGE Σύστημα συναγερμού
S416A SONNENSCHUTZROLLOS Κουρτινάκι πίσω/πλευρικό
S431A INNENSPIEGEL,AUTOMATISCH ABBLENDEND Εσωτερικός καθρέπτης με αυτόματη σκίαση
S438A EDELHOLZAUSFUEHRUNG Έκδοση ξύλινης επένδυσης
S441A RAUCHERPAKET Πακέτο καπνιστή
S500A SCHEINW.WASCHANL./INTENSIVREINIGUNG Σύστ.πλυστικ.προβολέων/εντατικ.καθαρισμ.
S508A PARK DISTANCE CONTROL (PDC) Σύστημα ελέγχου στάθμευσης (PDC)
S534A KLIMAAUTOMATIK Αυτόματο σύστημα κλιματισμού
S650A CD-LAUFWERK Οδηγός CD
S661A RADIO BMW BUSINESS Ραδιόφωνο BMW Bu
S694A CD-WECHSLER VORBEREITUNG Προετοιμασία BMW 6-πλο CD-Changer
S818A BATTERIEHAUPTSCHALTER Κεντρικός διακόπτης μπαταρίας
Κωδικός Περιγραφή (interface) Περιγραφή (ETK)
S853A SPRACHVERSION ENGLISCH Έκδοση γλώσσας αγγλικά
S863A SERVICE KONTAKT-FLYER EUROPA Κατάλογος αντιπροσώπων Ευρώπη
S880A ENGLISCH / BORDLITERATUR Εγχειρίδια αυτοκινήτου αγγλικά



Βασικός εξοπλισμός

Κωδικός Περιγραφή (interface) Περιγραφή (ETK)
S202A STEPTRONIC Steptronic
S520A NEBELSCHEINWERFER Προβολέας ομίχλης
S548A KILOMETERTACHO Ταχύμετρο χιλιομέτρων



Πληροφορίες

Κωδικός Περιγραφή (interface) Περιγραφή (ETK)
S415A SONNENSCHUTZROLLO FUER HECKSCHEIBE Κουρτινάκι πίσω


Είναι ελληνικό και πράγματι είχε πολύ καλή "ζωή" ως τώρα όπως όλα δείχνουν.

Αν το τσεκάρεις και στον μηχανικό σου και τον φαναρτζή σου, πιστεύω ότι μπορεί και να πάρεις ένα καλό αυτοκίνητο τελικά.


Πιστεύω να σε βοήθησα.

...τοσο πολυ,........ που εξαφανιστηκα!!!!:th_Laie_67-1: