PDA

Επιστροφή στο Forum : Z4 E85 Ανεμοθραύστης



kapamaru1
11-08-12, 00:44
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum. Μόλις έγινα μέλος και είπα να κάνω μία ερώτηση.

Έχω μία Ζ4 2.0 Ε85 και όπως μπορεί να ξέρετε, βγαίνει χωρίς standar ανεμοθραύστη. Η ερώτησή μου είναι:

Να βάλω τον αυθεντικό ανεμοθραύστη? Το δίχτυ που μπαίνει κ βγαίνει σαν συρτάρι? Κάνει γύρο στα 500 ευρό.

Η να βάλω τζαμάκι που δε θα μου κρύβει ορατότητα και κάνει κ γύρο στα 300?

Ξέρει κανείς να μου πει αν υπάρχει καμία πατάτα με το τζάμι? Έχει βάλει κανείς? Ξέρετε τίποτα αρνητικό????

Ευχαριστώ :)

Stathis
11-08-12, 12:07
:viannen_01:

mitsos_chania
11-08-12, 12:12
Το τζαμακι που λες είναι αξεσουάρ BMW?επίσης ότι και να πάρεις ψαξου και στο eBay γιατί 500¤ για ανεμοθραυστη είναι πολλά

Kostas_1
11-08-12, 12:15
Κατ αρχη καλως ηρθες.

Την αγγελια που εχεις βαλει (και δεν σου εχει ακομη εγκριθει γιατι δεν επιτρεπεται με το που γραφεσαι αμεσως αγγελια), ειναι ο ανεμοθραυστης για Ζ4 που πουλας ή που σκεφτεσαι να αγορασεις?

Αν τον πουλας, τοτε προς τι η ερωτηση παραπανω?

Αν παλι σκεφτεσαι να τον αγορασεις, οπως σου ειπε και ο Μητσος πριν, ψαξε στο ebay συνηθως βρισκεις σε καλυτερες τιμες

kapamaru1
12-08-12, 01:58
Sharky ο ανεμοθραύστης που πουλάω είναι άσχετος από αυτούς τους 2 που αναφέρω στην αρχή. Ήρθε από σπόντα στα χέρια μου και απλά δε μου αρέσει εμφανισιακά εμένα προσωπικά γι αυτό τον πουλάω. Φοριέται από πάνω από τα ασημένια πλαστικά που βρίσκονται πίσω από τα καθίσματα οπότε, ξαναλέω για εμένα, χαλάει όλη την ομορφιά.

Μήτσο, το τζάμι δε πρέπει να είναι γνήσιο ΒΜW αλλά απ ότι έχω δει σε φωτογραφίες στο internet το έχουν πολλοί. Κοίτα το link που σου στέλνω να καταλάβεις καλύτερα.

https://www.roadstersolutions.com/page69.html

Στην αρχή σας ρώτησα για τις αγγελίες:
Z4 Clear Windblocker Windscreen (2003-2008) $244.95
BMW Z4 Mesh WindScreen II $597.95

Sharky αυτός που πουλάω είναι
BMW Z4 Mesh WindScreen $344.95

Kostas_1
12-08-12, 09:58
Εγω παντως εχω σαν αυτον που πουλας. Μια χαρα ειναι, θα σου ελεγα κρατα τον.

Σε αγγλικα φορουμ με το διαφανες ειναι ευχαριστημενοι, αλλα θελει κατι βασεις νομιζω στα ασημενια πλασιτκα, που καμια φορα δεν εφαρμοζουν καλα και ψιλοτριζουν.

Παντως σιγουρα ο διαφανος ειναι καλυτερος

Kostas_1
12-08-12, 12:00
Α, επισης original ειναι αυτος: https://bmwfans.info/parts/catalog/E85/Roadster/Europe/Z4_2.0i-N46/LHD/N/2005/may/browse/sliding_roof_folding_top/wind_deflector/

που μοιαζει με τον BMW Z4 Mesh WindScreen II.

(και για αυτους εχουν ακουστει παραπονα οτι δεν εφαρμοζουν καλα, και τριζουν)

Ο διαφανος σιγουρα δεν ειναι original, η ιδεα ειναι απο την boxster που εχει διαφανο.

Ο BMW Z4 Mesh WindScreen, νομιζω ειναι και αυτος original, δεν θυμαμαι καλα.

Γιαυτο σου λεω, κρατα τον δικο σου, μια χαρα εισαι

dbehrakis
25-03-13, 22:25
Αν ακόμα δεν έχεις βάλει τον ανεμοθραύστη και το σκέφτεσαι, τότε λάβε υπόψιν σου τα παρακάτω, από την εμπειρία μου μετά από άπειρες ξεσκέπαστες βόλτες σχεδόν 7 ετών, ακόμα και με θερμοκρασίες υπό του μηδενός (δυστυχώς, γέρασε η E85 μου��)
1) Έχω τοποθετήσει την ακριβή, αυτή με τα 500¤. Δεν θα σου πω οτι αξίζει τα λεφτά της, αλλά σαφέστατα είναι ότι καλύτερο μπορείς να βάλεις σε ανεμοθραύστη. Η υφασμάτινη που μπαίνει φορετά κάνει την ίδια δουλειά ακριβώς, αλλά αισθητικά υπολείπεται πάρα πολύ... (Εκτός κι αν σου αρέσει να μοιάζει έστω και σε κάτι-από μακριά- με την ...Μ, που έχει μαύρα roll bars αντί των ασημί!). Αυτή των 500¤ πάντως, ποιοτικά είναι άριστη.
2) Αν περιμένεις καμία φοβερή διαφορά με τον ανεμοθραύστη, μάλλον θα πρέπει να το ξεχάσεις. Η διαφορά στον αέρα γύρω σου θα είναι της τάξης του -20%. Εννοείται ΠΑΝΤΑ με τα παράθυρα σηκωμένα. Μεγαλύτερη διαφορά θα αισθανθείς στη μείωση του θορύβου από το δρόμο, καθώς θα μπορείς πλέον να έχεις σηκωμένα τα παράθυρα (χωρίς ανεμοθραύστη όπως έχεις καταλάβει είναι αδύνατον-ο αέρας στροβιλίζεται χειρότερα και έρχεται έντονα από πίσω σου κάνοντάς το πολύ ενοχλητικό). Το συνολικό όφελος είναι ότι έχοντας σηκωμένα παράθυρα, έχεις πιο ήσυχες βόλτες, πιάνει περισσότερο τόπο το κλιματιστικό, έχεις καλύτερο ήχο από το ραδιοcd και ...τέλος, λίγο λιγότερο ενοχλητικό αέρα!
3) Σχετικά με ανεμοθραύστη διάφανο, καλύτερα ρώτα κάποιον που οδηγεί boxster και θα καταλάβεις γιατί πρέπει να τον αποφύγεις. Αντανακλάσεις! Οδηγείς και τα φώτα των απέναντι κτυπούν στον ανεμοθράυστη και από εκεί, μέσω του εσωτερικού καθρέφτη, κατ´ευθείαν στα μάτια σου! Άσε που για το δικό μου γούστο, μου μοίαζει κιτς ο τρόπος που εφαρμόζει...
Ελπίζω να σε βοήθησα, εσένα ή όποιον άλλο ενδιαφέρεται...