PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί Εντοπισμού Κυνηγόσκυλων (GPS Garmin Alpha 100)



oldcarskickass
08-08-12, 21:28
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ εκτός από την Σάσα (η οποία πρέπει να έπαθε αλλεργία κάπου εδώ:tease:).

Ένας φίλος και κυνηγός ενδιαφέρεται για το παραπάνω σύστημα.

Μου είπε ότι στην εδώ αντιπροσωπεία δεν το φέρνουν ή τέλος πάντων δεν πήγε καλά η συνεννόηση μεταξύ τους (από όσο μπόρεσα να καταλάβω).

Μπήκα στο σάιτ της Garmin και είδα ότι έχει καταστήματα στην Αγγλία και τη Γερμανία.

Ενδιαφέρεται για το σύστημα με 2 κολλάρα συνολικά, τα οποία να έχουν και ποινές, συγκεκριμένα για τα ΤΤ 10.

Επειδή δεν έχω επαφή με το συγκεκριμένο αντικείμενο ρωτάω:
1)αν σε περίπτωση παραγγελίας απευθείας από Αγγλία ή Γερμανία (εκτός ΕΕ δεν παίζει λόγω τελωνείου, ήδη το ένα κιτ κάνει 800USD και κάθε έξτρα κολλάρο 300USD οπότε...) θα αρνηθούν να το στείλουν προφασιζόμενοι ότι υπάρχει ελληνική αντιπροσωπεία.
2)Επίσης κάτι πιο εξειδικευμένο. Για τοπογραφικούς χάρτες. Από που τους προμηθευόμαστε και αν ξέρει κανείς τιμή. Δεν ξέρω αν υπάρχουν σπασμένοι, πάντως το Alpha 100 (μην ψάξετε garmin a100 δεν υπάρχει) έχει 4gb μνήμη.
3)στο site δεν βλέπω διαθέσιμους ελληνικούς χάρτες, μήπως γνωρίζει αν αυτό είναι θέμα επειδή το προϊόν δεν είναι ακόμα διαθέσιμο ελλάδα;

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ πληροφορία για την διαδικασία αγοράς ή εμπειρία θα μου ήταν πολύ χρήσιμη.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ: συγνώμη που ρωτάω εδώ αλλά βλέπω πολλούς μπουζουκτσήδες στα διάφορα νήματα και είπα μήπως ξέρετε κάτι:thumbsup::thumbsup: ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, απλά δεν έχω ιδέα από φόρουμ για κυνηγόσκυλα ή κάτι συναφές.

oldcarskickass
10-08-12, 19:17
Καμιά πληροφορία anyone;;;;;;

nikos1400
11-08-12, 01:16
Καμιά πληροφορία anyone;;;;;;

απο οτι καταλαβα δεν εχει κυκλοφορησει ακομα ??

https://www.ebay.co.uk/itm/PRE-ORDER-GARMIN-ALPHA-100-GPS-DOG-HUNTING-SHOCK-TRAINING-COLLAR-010-01041-00-/160856694326?pt=US_Tracking_Devices&hash=item2573ce5e36

δεν κανω τον κυνηγο, αλλα ο δικος σου βαριεται την "παραδοσιακη" εκπαιδευση ε ?
:D

μπηκα λιγο στο site και επιχειρωντας (και καλα) αγορα, σε στελνει στο αμερικανικο. δεν υπαρχει ουτε σαν επιλογη στο shop το εγγλεζικο.

στο πιο πανω λινκ του ebay uk αναφερει προπαραγγελια για τελος αυγουστου-σεπτεμβρη.



παντως μου θυμιζεις μια ιστορια που ακουγα για εναν στο χωριο που εφευγε ο σκυλος του το βραδυ και το πρωι του ειχε παραδωσει λαγο στην εξωπορτα ετοιμο. μετα-κατοχη εποχη.
:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

spar@
11-08-12, 03:54
νοικιαζει ο χαντες το χαντοσκυλο για κυνηγι αγριογουρουνων και αρκουδας...
εχει εκπαιδευτει 2 χρονια και αλλα 2 χρονια ηταν στη διωξη ναρκωτικων με δεκαδες επιτυχιες...
πες στον φιλο σου οτι δεν χρειαζεται καν καραμπινα... γιατι το χαντοσκυλι εχει μαθει και πνιγει τον εχθρο.
αν θελει ο Αρης μπορει να σου πει και την ιστορια οταν ειχε παει για Σαφαρι που ειχε μεινει το καγιεν και τους ειχε επιτεθει ενα λιονταρι την ωρα που ειχαν ανοιξει το καπο και κανανε ρισετ στον εγκεφαλο..

Eleni
11-08-12, 04:06
Πηρα τηλεφωνο την εταιρεια ( Garmin), θα κυκλοφορησει στην αγορα USA, στις 28 Αυγουστου.

Samaro
11-08-12, 08:00
Τι σημαίνει να έχουν και " ποινές " ;;

Ενδιαφέρεται για το σύστημα με 2 κολλάρα συνολικά, τα οποία να έχουν και ποινές, συγκεκριμένα για τα ΤΤ 10.


Μήπως είναι αυτά που προκαλούν μια μικρή ηλεκτρική εκκένωση, οταν το σκυλί δεν υπακούει στην εντολή ;;

oldcarskickass
11-08-12, 10:26
απο οτι καταλαβα δεν εχει κυκλοφορησει ακομα ??

https://www.ebay.co.uk/itm/PRE-ORDER-GARMIN-ALPHA-100-GPS-DOG-HUNTING-SHOCK-TRAINING-COLLAR-010-01041-00-/160856694326?pt=US_Tracking_Devices&hash=item2573ce5e36

δεν κανω τον κυνηγο, αλλα ο δικος σου βαριεται την "παραδοσιακη" εκπαιδευση ε ?
:D

μπηκα λιγο στο site και επιχειρωντας (και καλα) αγορα, σε στελνει στο αμερικανικο. δεν υπαρχει ουτε σαν επιλογη στο shop το εγγλεζικο.

στο πιο πανω λινκ του ebay uk αναφερει προπαραγγελια για τελος αυγουστου-σεπτεμβρη.



παντως μου θυμιζεις μια ιστορια που ακουγα για εναν στο χωριο που εφευγε ο σκυλος του το βραδυ και το πρωι του ειχε παραδωσει λαγο στην εξωπορτα ετοιμο. μετα-κατοχη εποχη.
:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Αυτό είδα και εγώ, ό,τι δλδ δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα.

Δεν ξέρω αν βαριέται ή όχι, πάντως έχει 4 σκυλιά τα οποία από όσο έχω δει τα έχει καλά εκπαιδευμένα (από όσο μπορώ να κρίνω την κυνηγετική εκπαίδευση). Επίσης δεν έχω ιδέα πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να εκπαιδεύσεις πάνω από ένα σκύλο και να τον έχεις μαζί με τα υπόλοιπα και κάθε ένας να ακούει αυτό που θες, αλλά λογικά θα είναι δύσκολη πίστα. Ίσως είναι διευκόλυνση ελέγχου στο πεδιό κυνηγιού και / η ευκολότερη εκπαίδευση νέων σκύλων.


νοικιαζει ο χαντες το χαντοσκυλο για κυνηγι αγριογουρουνων και αρκουδας...
εχει εκπαιδευτει 2 χρονια και αλλα 2 χρονια ηταν στη διωξη ναρκωτικων με δεκαδες επιτυχιες...
πες στον φιλο σου οτι δεν χρειαζεται καν καραμπινα... γιατι το χαντοσκυλι εχει μαθει και πνιγει τον εχθρο.
αν θελει ο Αρης μπορει να σου πει και την ιστορια οταν ειχε παει για Σαφαρι που ειχε μεινει το καγιεν και τους ειχε επιτεθει ενα λιονταρι την ωρα που ειχαν ανοιξει το καπο και κανανε ρισετ στον εγκεφαλο..

Α δλδ κυνηγά λιοντάρια, δλδ είδη προς εξαφάνιση; Εγώ τα θέλω ρε να κυνηγάνε καρέΝτες καρέΝτες.


Πηρα τηλεφωνο την εταιρεια ( Garmin), θα κυκλοφορησει στην αγορα USA, στις 28 Αυγουστου.

ΧΙΛΙΑ ευχαριστώ πραγματικά! Οπότε από Σεπτέμβρη για Ευρώπη θα το δούμε το σύστημα.


Τι σημαίνει να έχουν και " ποινές " ;;


Μήπως είναι αυτά που προκαλούν μια μικρή ηλεκτρική εκκένωση, οταν το σκυλί δεν υπακούει στην εντολή ;;

Αν θυμάμαι καλά από όσο διάβασα στο site πρέπει να έχει και εκκένωση για όταν φεύγει από ένα προκαθορισμένο χώρο έρευνας, αλλιώς λειτουργεί με ήχους, σα σφυρίγματα.

YΓ: τώρα το είδα ναι, αν σαν ηλεκτρική εκκένωση είναι το stimulation ναι έχει και τέτοιο.

Samaro
11-08-12, 16:25
Αυτό είδα και εγώ, ό,τι δλδ δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα.
.................................................. ...............
.................................................. ...........
Αν θυμάμαι καλά από όσο διάβασα στο site πρέπει να έχει και εκκένωση για όταν φεύγει από ένα προκαθορισμένο χώρο έρευνας, αλλιώς λειτουργεί με ήχους, σα σφυρίγματα.

YΓ: τώρα το είδα ναι, αν σαν ηλεκτρική εκκένωση είναι το stimulation ναι έχει και τέτοιο.

Αν δεν κάνω λάθος, στην ελλάδα μάλλον απαγορεύονται τα κολάρα που προκαλούν ηλεκτροσόκ στα ζώα. Αν θυμηθώ ίσως τη Δευτέρα ρωτήσω στον κυνηγητικό σύλογο.

Απο την άλλη θεωρώ πως ετσι κι αλλοιως είναι και αρκετά σκληρό να χρησιμοποιούμε τέτοιες μεθόδους εκπαιδευσης.

Με τα χρήματα που σκέφτεται να διαθέσει ο φίλος σου , μπορεί να αγοράσει ενα εκπαιδευμένο σκυλάκι και να κάνει το χόμπι του. Αλλωστε το σκυλί είναι εργαλείο αλλα και συντροφος, στο κυνηγι.

Φιλικά
Αντώνης

Eleni
11-08-12, 17:50
Ρωτησα ενα συναδελφο που χρησιμοποιει κατι παρομοιο, και μου ειπε οτι δεν μονο για εκπαιδευση...... και αν ενδιαφερεσαι να κοιταξεις και το παρακατω link:
https://www.gpscity.com/garmin-alpha-100.html

spar@
11-08-12, 19:41
βρηκα gps για κηνυγοσκυλα και σου δινει δωρο και ενα παρκτρονικ απ τον ατσαλινο!

oldcarskickass
11-08-12, 23:16
Αν δεν κάνω λάθος, στην ελλάδα μάλλον απαγορεύονται τα κολάρα που προκαλούν ηλεκτροσόκ στα ζώα. Αν θυμηθώ ίσως τη Δευτέρα ρωτήσω στον κυνηγητικό σύλογο.

Απο την άλλη θεωρώ πως ετσι κι αλλοιως είναι και αρκετά σκληρό να χρησιμοποιούμε τέτοιες μεθόδους εκπαιδευσης.

Με τα χρήματα που σκέφτεται να διαθέσει ο φίλος σου , μπορεί να αγοράσει ενα εκπαιδευμένο σκυλάκι και να κάνει το χόμπι του. Αλλωστε το σκυλί είναι εργαλείο αλλα και συντροφος, στο κυνηγι.

Φιλικά
Αντώνης

Τη νομοθεσία περί ηλεκτρικής εκκένωσης δεν την ξέρω, θα με ενδιέφερε προσωπικά να τον ρωτήσεις, θα στείλω και ένα μήνυμα να στο θυμίσω.

Το σύστημα δεν το θέλει για εκπαίδευση, κυνηγάει κοντά 25 χρόνια (ιστορίες δεν μεταφέρω γιατί θα πάμε όλοι μέσα Δαφνή αν κάποιος υποψιαστεί ότι τις πιστεύουμε), τα σκυλιά του από όσο είδα είναι μια χαρά εκπαιδευμένα και ακούνε και στα σφυρίγματα κανονικά. Από όσο συζητήσαμε είναι θέμα να μπορεί remotely να καθορίζει το πεδίο έρευνας και να τα φωνάζει είτε να επιστρέψουν είτε να ψάξουν. Ειδικά αν είσαι μακριά αυτό είναι λιγάκι δύσκολο (από όσο μπορώ να καταλάβω).


Ρωτησα ενα συναδελφο που χρησιμοποιει κατι παρομοιο, και μου ειπε οτι δεν μονο για εκπαιδευση...... και αν ενδιαφερεσαι να κοιταξεις και το παρακατω link:
https://www.gpscity.com/garmin-alpha-100.html

Ναι το γνωρίζω ότι δεν είναι μόνο για εκπαίδευση, ευχαριστώ για το λινκ θα το κοιτάξω μόλις απαντήσω στον παρακάτω τον spar@, γιατί αν και ακόμα δεν διάβασα την απάντησή του είμαι σίγουρος ότι θα λέει τίποτα για κυνήγι κωλοφωτιάς κάπου στη ζουαζιλάνδη.

oldcarskickass
11-08-12, 23:17
βρηκα gps για κηνυγοσκυλα και σου δινει δωρο και ενα παρκτρονικ απ τον ατσαλινο!

Ωραία για το δώρο! Κινητό φορτιστή από 38βαθμούς Κελσίου σε 12volt που θα βρούμε; Φαντάζομαι ξέρεις που θα είναι ο φορτιστής οπότε θα χρειαστούμε και περίπου 8 χιλιόμετρα καλούμπα.

EDIT: ώπα επειδή το παραπάνω είναι ψιλοπαρεξηγίσιμο, πλάκα κάνω ρε νεκροθάφτη, ε;

spar@
12-08-12, 03:56
Ωραία για το δώρο! Κινητό φορτιστή από 38βαθμούς Κελσίου σε 12volt που θα βρούμε; Φαντάζομαι ξέρεις που θα είναι ο φορτιστής οπότε θα χρειαστούμε και περίπου 8 χιλιόμετρα καλούμπα.

EDIT: ώπα επειδή το παραπάνω είναι ψιλοπαρεξηγίσιμο, πλάκα κάνω ρε νεκροθάφτη, ε;

τωρα παρεξηγηθηκα...
θα κανω φασαρια το φθινοπωρο...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

τον φορτιστη τι τον θελουμε?

oldcarskickass
12-08-12, 12:23
Μα για να είναι 24/7 σε κατάσταση εντοπισμού.

spar@
12-08-12, 15:07
Μιλάς με γρίφους γέροντα

oldcarskickass
12-08-12, 23:07
Μιλάς με γρίφους γέροντα

ΧΑΧΑΧΑΧ ρε μλκ, φορτιστής ο οποίος μπαίνει στο ορθόν του σκύλου και μετατρέπει θερμοκρασία σε βολτ για να είναι πάντα οκ οι μπαταρίες, κατεβάζεις το διαλεκτικό μου επίπεδο ρε νεκροθάφτη! (ή εγώ είμαι απλά η@@@θιος και ακοινώνητος και δε μπορώ να συννενοηθώ)