PDA

Επιστροφή στο Forum : υγραεριο σε Ζ3 ????



panosz3
07-08-12, 15:11
καλησπερα παιδια,μετα απο πολλες διαδρομες αυτο το καλοκαιρι και με την τιμη της βενζινης στα υψη σκεφτομαι πολυ σοβαρα την εγκατασταση υγραεριου στο Ζ3..ειναι το διλιτρο και η καταναλωση μου ειναι ιδιετερα υψηλη ακομα και με συντηριτικη οδηγηση!το κοιταξα ακομα και σε συνεργειο μηπως χανω βενζινη αλλα δεν...:th_Laie_67-1: οποτε μονοδρομος πλεον αν ειναι ασφαλης,οποιαδιποτε γνωμη ειναι ιδιετερα χρησιμη,ευχαριστω εκ των προτερων!!

Stradale
07-08-12, 15:12
Μπουμπούνα το!

ntinos
07-08-12, 15:17
δλδ ποσα πολλα χιλιομετρα ?

Και θα ειναι και στο μελλον πολλα τα χιλιομετρα ?

panosz3
07-08-12, 15:22
ναι εχω κανει αποστασεις γυρω στα 2 χιλιαδες χιλιομετρα μεσα σε 2 μηνες περιπου,αλλα αυτο που με πειραξε ειναι οτι καει και εκτος πολης πολλυ πλεον!γενικα κανω 12.000 το χρονο αλλα κυριως μεσα στην πολη,γι αυτο το σκεφτομαι κυριως!

panosz3
07-08-12, 15:24
Μπουμπούνα το!

χαχα λες?το σκεφτομαι πολυ σοβαρα γιατι θα κανω και μια μεγαλη αποσβεση σε βαθος χρονου,και λογω εποχης ειναι οτι πρεπει!

Stradale
07-08-12, 15:26
χαχα λες?το σκεφτομαι πολυ σοβαρα γιατι θα κανω και μια μεγαλη αποσβεση σε βαθος χρονου,και λογω εποχης ειναι οτι πρεπει!

Εχω γίνει λίγο κλασσικος, αλλα θα το πω πάλι. Το εχω βάλει σε 318is εδω και καμία 40 χιλ χλμ και δεν εχει κάνει κιχ το αμάξι και σωθηκα! Σε ποια περιοχή εισαι;

panosz3
07-08-12, 15:29
νεα σμυρνη!εχεις να μου προτεινεις καποιον καλο-αξοιοπιστο?απο τιμες απο οσο ξερω ειναι πανω κατω ιδιες ολες!

Stradale
07-08-12, 15:31
νεα σμυρνη!εχεις να μου προτεινεις καποιον καλο-αξοιοπιστο?απο τιμες απο οσο ξερω ειναι πανω κατω ιδιες ολες!

Εδώ με πιάνεις αδιάβαστο, γιατί δεν έχω ιδέα από Αθήνα..Ίσως κάποιος συμφορουμίτης να ξέρει να σου απαντήσει σε αυτό

panosz3
07-08-12, 15:34
αα καταλαβα!!οκ θα αναμενω λοιπον!

Andri
07-08-12, 16:03
Εχω γίνει λίγο κλασσικος, αλλα θα το πω πάλι. Το εχω βάλει σε 318is εδω και καμία 40 χιλ χλμ και δεν εχει κάνει κιχ το αμάξι και σωθηκα! Σε ποια περιοχή εισαι;

Δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με αέριο αλλά μήπως παίζει ρόλο και η τεχνολογία του μοτέρ για το πόσο καλό και αξιόπιστο είναι(όσο μπορεί να είναι άλλο καύσιμο αφού προορίζονται για βενζίνη τα εν λόγω μοτέρ) δλδ π.χ το is είναι αρκετά πιο παλαιό σε σχέση με ένα νέο(δεν λέω συγκεκριμένα το ζ)
Δλδ το ίδιο θα ανταποκρίνεται ένας Ν43 (που δεν παίρνει ακριβώς αέριο-αλλά κάτι άλλο) και το ίδιο ένα μοτέρ παλαιάς τεχνολογίας?
Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση , απλά ρωτάω και εκφράζω απορίες...
Υ.Γ για μένα αν κάνεις πολλά χλμ καλά έκανες και έβαλες αέριο στο is και γτ όχι να μπει και στο Ζ αρκεί να μην επηρεάζει μοτέρ κτλπ

Nino
07-08-12, 18:08
ποσο δηλαδη σου καιει μεσο ορο?
γιατι με 12000 το χρονο σε χιλ θα κανεις αποσβεση του κοστους εγκαταστασης το νωριτερο σε διετια

Andri
07-08-12, 18:09
...... θα κανεις αποσβεση του κοστους εγκαταστασης το νωριτερο σε διετια

Με τις σημερινές τιμές...:whistle:

panosz3
07-08-12, 19:46
περυσι ειχα δωσει γυρω στα 900 ευρω για βενζινη στο ζεντ,φετος με την αυξηση της τιμης της πιστευω θα ξεπερασω το χιλιαρικο δυστηχως,οποτε μπορει να κανω αποσβεση και σε λιγοτερο απο εναμιση χρονο με τα σημερινα δεδομενα παντα!..εχω τον Μ54ΤUB νομιζω,αλλα απ οτι εχω διαβασει δεν υπαρχει προβλημμα παροτι ειναι βενζινοκηνητηρας διοτι υπαρχει συστημα ψεκασμου βενζινης οποτε δεν στεγνωνει κτλπ..βεβαια πρεπει να βαζω και βενζινη που και που αναλογα την χρηση νομιζω!

panosz3
07-08-12, 19:47
στην πολη πιστευω οτι μου καιει γυρω στο 14 καποιες φορες..δεν εχω ενδειξη στο καντραν απλα προσπαθω να υπολογιζω!

Nino
07-08-12, 19:55
περυσι ειχα δωσει γυρω στα 900 ευρω για βενζινη στο ζεντ,φετος με την αυξηση της τιμης της πιστευω θα ξεπερασω το χιλιαρικο δυστηχως,οποτε μπορει να κανω αποσβεση και σε λιγοτερο απο εναμιση χρονο με τα σημερινα δεδομενα παντα!..εχω τον Μ54ΤUB νομιζω,αλλα απ οτι εχω διαβασει δεν υπαρχει προβλημμα παροτι ειναι βενζινοκηνητηρας διοτι υπαρχει συστημα ψεκασμου βενζινης οποτε δεν στεγνωνει κτλπ..βεβαια πρεπει να βαζω και βενζινη που και που αναλογα την χρηση νομιζω!

τωρα να με συμπαθας αλλα 900 ευρω το χρονο αντιστοιχουν σε 75 ευρω το μηνα, ή σε 2.5 ευρω την ημερα,αν το αμαξι εξυπηρετει μεταβαση σε εργασια καθημερινα και βολτες τοτε το ποσο ειναι πολυ μικρο και δεν βρισκω λογο να μπεις σε τετοια διαδικασια.
Η αποσβεση απο το κοστος εγκαταστασης θα ξεπερασει τα δυο χρονια, βεβαια εσυ ξερεις καλυτερα τα της τσεπης σου.

alexk
07-08-12, 21:28
στην πολη πιστευω οτι μου καιει γυρω στο 14 καποιες φορες..δεν εχω ενδειξη στο καντραν απλα προσπαθω να υπολογιζω!

Μήπως έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα ?
Το νούμερο είναι υψηλό !
Εγώ με 28αρι μοτέρ στην πόλη είμαι στα 12 στη χειρότερη (με μέσο όρο ταχύτητας 30χλμ/ώρα).
Τι μέσο όρο ταχύτητας έχεις ?

panosz3
08-08-12, 15:54
τωρα να με συμπαθας αλλα 900 ευρω το χρονο αντιστοιχουν σε 75 ευρω το μηνα, ή σε 2.5 ευρω την ημερα,αν το αμαξι εξυπηρετει μεταβαση σε εργασια καθημερινα και βολτες τοτε το ποσο ειναι πολυ μικρο και δεν βρισκω λογο να μπεις σε τετοια διαδικασια.
Η αποσβεση απο το κοστος εγκαταστασης θα ξεπερασει τα δυο χρονια, βεβαια εσυ ξερεις καλυτερα τα της τσεπης σου.

το χρησιμοποιω πλεον πιο πολλες φορες,αλλα οχι καθημερινα μες την βδομαδα και θελω γυρω στα 30-35 πλεον ευρω για να κινουμε μεσα στην αθηνα μονο..αλλα αν βγω και εκτος αθηνων θελω αλλα 50 ευρω περιπου για καποιο κοντινο μερος πηγαινε-ελα..δεν λεω οτι ειναι καποιο υπερογκο ποσο κτλπ αλλα αν η λυση του υγραεριου ειναι εξισου ακριβως αποτελεσματικη και εκανα αποσβεση θα ηταν καποιο λιγοτερο εξοδο,ειμαι φοιτητης και τελειωνω τωρα οποτε ο,τι καλυτερο θα βοηθουσε!ακομα και οι βολτες που θα κανα παραπανω καποιες φορες!τωρα για μηχανικο θεμα το χω κοιταξει και δεν εχω,μου ειπε και ο μηχανικος οτι τελευταια ολοι νομιζουν οτι το αμαξι τους χανει βενζινη!:whistle::th_Laie_67-1: αλλα ολα οκ!

panosz3
08-08-12, 15:56
μεσο ορο ταχυτητας εχω 40 περιπου αλλα μες την πολη μιλαμε για πρωτη δευτερα τριτη,παραπανω σπανια!

alexk
08-08-12, 22:58
μεσο ορο ταχυτητας εχω 40 περιπου αλλα μες την πολη μιλαμε για πρωτη δευτερα τριτη,παραπανω σπανια!

Πόσο έκαιγε πιο παλιά ?
Σε λίτρα / 100 χλμ. όχι χρήμματα έτσι. Γιατί η βενζίνη είναι πολύ ακριβή πλέον.

zografias
09-08-12, 00:35
Φίλε μου έχω μπει κι εγώ σ' αυτό το τρυπάκι για αέριο, αλλά έχω δει κάτι Χ5 σε αντιπροσωπεία να θέλουν αλλαγή μοτέρ και με άγχωσαν..
Περιμένω να διαβάσω εδώ τι παίζει, γιατί προσωρινά το έχω αφήσει στην άκρη το θέμα λόγω φοβίας..

E461800
30-08-12, 12:02
Καλησπέρα ,λοιπων έχω τοποθετήσει και εγώ αεριο έχω κάνει 10000χλμ + και δέν έχω κανένα πρόβλημα μέχρις ώρας ,από κάυσιμο θέλω 33λτρ για 430χλμ εθνικη ΑΘΗΝΑ -ΓΙΑΝΝΕΝΑ με χλμ όχι πανω απο 150χλμ την ώρα σε € 27€ αθηνα -γιαννενα υποψιν ότι το συστημα που φοράω δεν γυρνάει σε βενζίνη σε οποιαδήποτε στροφε....Μην το σκεφτεσαι λοιπων!!!Μονο ψάξε και βρές έναν σωστό εγκαταστατη.Εάν θέλεις εγώ σου προτείνω καποιον εγκαταστατη..Της PRINS...

E461800
30-08-12, 12:11
Καλησπέρα ,λοιπων έχω τοποθετήσει και εγώ αεριο έχω κάνει 10000χλμ + και δέν έχω κανένα πρόβλημα μέχρις ώρας ,από κάυσιμο θέλω 33λτρ για 430χλμ εθνικη ΑΘΗΝΑ -ΓΙΑΝΝΕΝΑ με χλμ όχι πανω απο 150χλμ την ώρα σε € 27€ αθηνα -γιαννενα υποψιν ότι το συστημα που φοράω δεν γυρνάει σε βενζίνη σε οποιαδήποτε στροφε....Μην το σκεφτεσαι λοιπων!!!Μονο ψάξε και βρές έναν σωστό εγκαταστατη.Εάν θέλεις εγώ σου προτείνω καποιον εγκαταστατη..Της PRINS...

Με 0,80 τιμη υγραερίου!!!Φαρμάκης Γιάννενα.....

sierra
30-08-12, 13:03
Κοίτα τις προσφορές που έχουμε στο φόρουμ και ρώτα...