PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλέβουν αυτοκίνητα της BMW σε λιγότερο από ένα λεπτό



individual
06-08-12, 13:24
Κλέβουν αυτοκίνητα της BMW σε λιγότερο από ένα λεπτό

Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 31 Ιουλίου 2012, 11:26



Απίστευτο πονοκέφαλο στις αστυνομικές αρχές πολλών χωρών αποτελεί ένα σύστημα αντιγραφής κλειδιών αυτοκινήτων BMW το οποίο κυκλοφορεί ελεύθερα και μπορεί να το αγοράσει ο καθένας. Το εν λόγω μπορεί να προγραμματίσει το νέο κλειδί της BMW και σε ελάχιστα δευτερόλεπτα να το ενεργοποιήσει, δίνοντας τη δυνατότητα στον ληστή να πάρει το αυτοκίνητο και να φύγει χωρίς να τον αντιληφτεί κανένας.

Οι κλοπές μάλιστα BMW στη Μεγάλη Βρετανία είναι τόσο πολλές που ακόμα και η εταιρεία αναγκάστηκε να εκδώσει σχετική ενημέρωση και να απολογηθεί για τους επιτήδειους. Προς το παρόν προσπαθεί να βρει λύση στο πρόβλημα ενώ όπως αναφέρει και το σχετικό δελτίο Τύπου: «Συνεργαζόμαστε στενά με τις αρχές και με άλλους κατασκευαστές για να επιτευχθεί αυτό».

Σε κάθε περίπτωση έντονος είναι ο προβληματισμός των ιδιοκτητών BMW που δεν ξέρουν αν είμαι οι επόμενοι στη λίστα των κακοποιών.

Δείτε πόσο εύκολα μπορούν να αντιγράψουν το κλειδί της BMW σας…


https://www.zougla.gr/automoto/article/klevoun-aftokinita-tis-bmw-se-ligotero-apo-ena-lepto

Nino
06-08-12, 13:35
αυτο ειναι το βιντεο που ειχαμε κανει ολοκληρη κουβεντα στο παρελθον και η δουλεια γινεται απο τον καθρεπτη, κατι οχι τοσο καινουργιο οσο θελουν να λενε...τουλαχιστον στο fans ειναι γνωστο απο το 2009.
Το θεμα ειναι να μην το "βαλουν" στο ματι, γιατι τιποτα δεν το γλυτωνει!!
Καλη ασφαλεια λοιπον σε αξιοπιστη εταιρεια και τουλαχιστον η απωλεια θα γινει ποιο "ανωδυνη".

Ptboul
06-08-12, 13:35
Το χουμε καταλάβει.. :(

Bitz
06-08-12, 16:19
Κλέβουν αυτοκίνητα της BMW σε λιγότερο από ένα λεπτό

Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 31 Ιουλίου 2012, 11:26



Απίστευτο πονοκέφαλο στις αστυνομικές αρχές πολλών χωρών αποτελεί ένα σύστημα αντιγραφής κλειδιών αυτοκινήτων BMW το οποίο κυκλοφορεί ελεύθερα και μπορεί να το αγοράσει ο καθένας. Το εν λόγω μπορεί να προγραμματίσει το νέο κλειδί της BMW και σε ελάχιστα δευτερόλεπτα να το ενεργοποιήσει, δίνοντας τη δυνατότητα στον ληστή να πάρει το αυτοκίνητο και να φύγει χωρίς να τον αντιληφτεί κανένας.

Οι κλοπές μάλιστα BMW στη Μεγάλη Βρετανία είναι τόσο πολλές που ακόμα και η εταιρεία αναγκάστηκε να εκδώσει σχετική ενημέρωση και να απολογηθεί για τους επιτήδειους. Προς το παρόν προσπαθεί να βρει λύση στο πρόβλημα ενώ όπως αναφέρει και το σχετικό δελτίο Τύπου: «Συνεργαζόμαστε στενά με τις αρχές και με άλλους κατασκευαστές για να επιτευχθεί αυτό».

Σε κάθε περίπτωση έντονος είναι ο προβληματισμός των ιδιοκτητών BMW που δεν ξέρουν αν είμαι οι επόμενοι στη λίστα των κακοποιών.

Δείτε πόσο εύκολα μπορούν να αντιγράψουν το κλειδί της BMW σας…


https://www.zougla.gr/automoto/article/klevoun-aftokinita-tis-bmw-se-ligotero-apo-ena-lepto

Την αντιγραφη του κλειδιου δεν ειδα.:shok:

E46 POWER
06-08-12, 16:29
καλα δεν ειδες στο 28.30 το μηχανημα?χαχαχαχαχα ασχετο λιγο αλλα αυτα τα μπλογκς ειναι τα μισα η αληθεια και τα αλλα μισα παραπληροφορηση

Bitz
06-08-12, 17:54
καλα δεν ειδες στο 28.30 το μηχανημα?χαχαχαχαχα ασχετο λιγο αλλα αυτα τα μπλογκς ειναι τα μισα η αληθεια και τα αλλα μισα παραπληροφορηση

ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΑ αλλα νομιζα οτι απλα ξεκλειδωνει το αυτοκινητο και απενεργοποιει το εμομπιλαιζερ...

tokiko
06-08-12, 18:01
Ε καλά, τα ίδια θα συζητάμε thumb

hades7
06-08-12, 19:13
Με κρυφό διακόπτη γλιτωνεις...

Κωνσταντίνος
06-08-12, 19:46
Με κρυφό διακόπτη γλιτωνεις...

:doh::no:

tokiko
07-08-12, 15:24
Με κρυφό διακόπτη γλιτωνεις...

Μη τα λες αυτά...

Andri
07-08-12, 15:43
Με καλή ασφαλιστική γλυτώνεις αλλά τέσπα, η bmw γτ δεν αλλάζει κάτι στον προγραμματισμό και να κάνει νέο φόρτωμα σε όλα τα μοντέλα στις αντιπροσωπείες ώστε να μην σπάνε τόσο εύκολα με το εν λόγω μηχάνημα?

mark e92
07-08-12, 17:33
μηπως δεν τους νοιαζει???

Andri
07-08-12, 17:41
μηπως δεν τους νοιαζει???

Δεν το νομίζω αυτό...μία τόσο μεγάλη εταιρία και τέτοιο όνομα και να σπάει τόσο εύκολα ο μηχανισμός ασφάλισης του αυτοκινήτου της? Ξέρω γω? εγωιστικό μου φαίνεται να φτιάξουν κάτι...

bill_m3
08-08-12, 08:30
Με κρυφό διακόπτη γλιτωνεις...


Μη τα λες αυτά...

Τι να πει φίλε Μιχάλη ???

Κρυφό είχε και ο Άρης και το μιτρίο πέταξε!!!!!!

Όπως έχουν πει και πολλοί πριν από εμένα, το καλύτερο αντικλεπτικό είναι μια καλή ασφάλεια :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

apostoles46
08-08-12, 08:47
Παίδες όπως καταντήσαμε και όπως έφτασε σήμερα ο τρόπος κλοπής,δεν μπορούμε να εμποδίσουμε αυτούς τους επιτήδειους παρά μόνο να τους κάνουμε την δουλεία τους πιο δύσκολη.Γιαυτό μια καλή ασφάλεια λίγο ψηλότερα ασφάλιστρα αλλά μας το ασφαλίζουν σε τιμή που δεν θα χάσουμε και να πάει να @@@:ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:

tokiko
08-08-12, 14:50
Τι να πει φίλε Μιχάλη ???

Κρυφό είχε και ο Άρης και το μιτρίο πέταξε!!!!!!

Όπως έχουν πει και πολλοί πριν από εμένα, το καλύτερο αντικλεπτικό είναι μια καλή ασφάλεια :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Το γνωρίζω bill και το έγραψα ειρωνικά με αφορμή ένα παλαιότερο θρεντ που κάποια άτομα έριχναν ιδέες για τον κρυφό διακόπτη

mark e92
08-08-12, 16:06
Η ασφαλεια ποσα λεφτα νομιζεις οτι θα δωσει για ενα Μ3 του 2008??? Μηπως 35000!

bill_m3
08-08-12, 17:33
Η ασφαλεια ποσα λεφτα νομιζεις οτι θα δωσει για ενα Μ3 του 2008??? Μηπως 35000!

Για όσα πληρώνεις !!!!!

gyiama
08-08-12, 17:46
Όχι μπιλη θα σε πληρώσει με βάση την τρέχουσα τιμη στο car στο οτο Τρίτη και λοιπά αλλα έγκυρα μέσα. Την έχει πατήσει πολυ κοσμος έτσι.εγω είχα ασφαλισμένους το αυτοκίνητο για 15000 και θα έπαιρνα 3 αν το κλεβανε....! Ασε

ZWMZ
08-08-12, 19:05
Όχι μπιλη θα σε πληρώσει με βάση την τρέχουσα τιμη στο car στο οτο Τρίτη και λοιπά αλλα έγκυρα μέσα. Την έχει πατήσει πολυ κοσμος έτσι.εγω είχα ασφαλισμένους το αυτοκίνητο για 15000 και θα έπαιρνα 3 αν το κλεβανε....! Ασε

Σωστό αυτό,δυστυχως ετσι ειναι.

aristent
08-08-12, 19:53
Σωστό αυτό,δυστυχως ετσι ειναι.

Και ομως δεν ειναι παντα ετσι,δες εδω:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=9752&highlight=%EA%EB%EF%F0%E7&page=7

bimmerm
13-12-12, 21:33
Με καλή ασφαλιστική γλυτώνεις αλλά τέσπα, η bmw γτ δεν αλλάζει κάτι στον προγραμματισμό και να κάνει νέο φόρτωμα σε όλα τα μοντέλα στις αντιπροσωπείες ώστε να μην σπάνε τόσο εύκολα με το εν λόγω μηχάνημα?

επειδη τωρα ειδα το τοπικ,δεν ξερω αν εχει αναφερθει καπου αλλου μεσα στο φορουμ αλλα η μαμα εχει βγαλει ανακοινωση καπου μετα το καλοκαιρι αν θυμαμαι καλα για ενα επανπρογραματισμο ακριβως γιαυτον τον λογο.
αρχισε με ορισμενα μοντελα και ειπαν οτι θα συνεχισουν και με τα αλλα...

bearheroes
31-01-13, 21:14
καλησπερα.η δημιουργια κλειδιων μπορει να αποφευχθει αν προγραμματιστει η μοναδα CAS με καινουρια εκδοση v47 και πανω.κανενα διαγνωστικο δε μπορει να προγραμματισει κλειδια στις μοναδες με αυτη την εκδοση.