PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS : Πρόβλημα σε Ν54 κινητήρα!!!



Karizma Z4
04-08-12, 21:19
Καλησπερα στο φορουμ!Θα ηθελα τα φωτα σας σε ενα προβλημα που μου παρουσιαστηκε πριν απο λιγο!

Καθως ερχομουν απο Κορινθο και υστερα απο χαλαρο ταξιδι με 120km/h βρηκα λιγο ανοιχτο δρομο και αποφασισα να "ανοιξω" λιγο το αυτοκινητο να ξεμπουκωσει! :original: Γυρναω την ρυθμιση στην επιλογη "Sport+",ταχυτητες στο manual,σανιδα το γκαζι και......:ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2:!!! Το αυτοκινητο "μουλαρωσε" με την μια και το μεγαλο "Check Engine" ξεπροβαλει στην μικρη οθονη του καντραν και το προειδοποιητικο μηνυμα "Reduced Engine Power" στην οθονη του navigation!!!:thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:
Μπαινω στην ακρη με αλαρμ,σβηνω το αυτοκινητο,το αφηνω λιγο,το αναβω παλι,ρυθμισεις παλι και ξεκιναω αυτη την φορα να πατησω με 2α μεσα και 4000rpm...Τζιφος και παλι!!!:ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2:
Δοκιμασα αλλες 3 φορες με διαφορετικες ταχυτητες και στροφες κινητηρα και το προβλημα το ιδιο...Νευρα πολλα,μα παρα πολλα ομως,ρυθμισεις στο normal και κιβωτιο στο αυτοματο και επιστροφη σιγα σιγα στο σπιτι χωρις κανενα προβλημα...

Το αυτοκινητο φαινοταν να μην μπορει να ανταποκριθει στο πατημα του γκαζιου και στην πιεση που δουλευει...Για οσους θυμουνται απο παλιοτερο θεμα που ειχα ανοιξει με την αλλαγη της μπαταριας,το προβλημα στην εκκινηση του κινητηρα(που ζοριζοταν να παρει μπροστα),μειωθηκε,αλλα δεν εξαφανιστηκε τελειως!!!:thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:

Σε αυτα τα χιλιομετρα που εχω(35500km)οι Ν54 εχει αναφερθει οτι εβγαζαν καποια προβληματα στους πολλαπλασιαστες και στην τρομπα βενζινης!!!Απο την φυση του προβληματος εγω θα προσθεσω σαν πιθανη αιτια οτι οι τουρμπινιτσες μου ισως τα εχουν φτησει και τα wastegates εφτασαν στα τελευταια τους λογω της αυξημενης πιεσης που δουλευουν σε σχεση με το εργοστασιακο!!!

Ποια ειναι η γνωμη σας επι του θεματος ;;; Ποια αιτια βλεπετε πιο πιθανη σαν βλαβη του αυτοκινητου ;;;


Υ.Γ : Το αυτοκινητο ειναι 3ετιας,οποτε εχει βγει εκτος εγγυησης!!! :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:(Την γαμησαμε δηλαδη!!!)

Stamatis
04-08-12, 21:26
Τι θερμοκρασια ειχες;

Thomelef
04-08-12, 21:34
Νομιζω πως θα παρω την τριτη επιλογη.
Αν ειχε κλασει η αντλια βενζινης, δεν θα επαιρνε καν μπρος το αυτοκινητο.
Οσο για τους πολαπλασιαστες, θα ειχες καποιο κομπιασμα την ωρα που θα ανοιγες απο missfire. Μακαρι να ειναι κατι τετοιο, το προβλημα σου θα λυθει ευκολα και ανωδυνα.
Χωρις να ειμαι απολυτως σιγουρος, νομιζω πως οι τουρμπινες την ακουσαν

Karizma Z4
04-08-12, 21:35
Τι θερμοκρασια ειχες;

Σταματη εξωτερικη θερμοκρασια 30 βαθμους και ο κινητηρας σε φυσιλογικη θερμοκρασια λειτουργιας,δηλαδη γυρω στους 110-115 βαθμους!!!

Δεν με "εκοψε" απο αυτο!!!Το εχω ταλαιπωρησει και σε χειροτερες θερμοκρασιες με απανωτα πατηματα και δεν εκανε "κιχ" ποτε...

Stamatis
04-08-12, 21:44
Δεν πρεπει να ειναι τουρμπινες. (το ευχομαι δηλαδη)
Τα ιδια ειχε κανει ενα 335 -το γνωστο ασπρο- και τελικα ειχε "διαβασει" knock στον εκτο.
Νομιζω οτι αυριο με ενα reset θα εισαι οκ.
Μακαρι.

Αν ηταν τουρμπινες δεν θα εδινε καν πιεση ρε Θωμα.
Εχω την εντυπωση πως ανοιγει τη βαλβιδα τερμα οταν κατι δεν του αρεσει στις πιεσεις και θελει "γιατρο".

Παντως αυτο το αμαξι δεν εχει θεματα και προσεγμενο ειναι.
Γιατι να την ακουσουν μονο απο πιεση τα τουρμπο ;

Οπως και να εχει ευχομαι απλα να ηταν παροδικο.

sv2qo
04-08-12, 21:46
Βενζίνη μήπως.
Είχα τα ίδια συμπτώματα που εξαφανίστηκαν μετα απο ΄ένα δύο γεμίσματα.

Thomelef
04-08-12, 21:48
Αφου το λεει ο ανθρωπος ρε θειο. Μετα τις τεσσερεις δεν παει το αμαξι.
Δεν παει τουρμπισιο=δεν εχει πιεση.
Δεν εχει εννοω συμφωνα με αυτο που περιγραφει ο φιλος καριζμα. Μειωμενη δυναμη δλδ.

Karizma Z4
04-08-12, 21:59
Βενζίνη μήπως.
Είχα τα ίδια συμπτώματα που εξαφανίστηκαν μετα απο ΄ένα δύο γεμίσματα.

Εχω σταθερο βενζιναδικο φιλε μου με πολυ καλη ποιοτητα βενζινης!!! thumb thumb thumb

Karizma Z4
04-08-12, 22:01
Αφου το λεει ο ανθρωπος ρε θειο. Μετα τις τεσσερεις δεν παει το αμαξι.
Δεν παει τουρμπισιο=δεν εχει πιεση.
Δεν εχει εννοω συμφωνα με αυτο που περιγραφει ο φιλος καριζμα. Μειωμενη δυναμη δλδ.

Και πριν τις 4000rpm που πατουσα Θωμα παλι το εβγαζε!!!Με σανιδα γκαζι πεταει αμεσως "Check" ασχετως στροφων!!! :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:

Thomelef
04-08-12, 22:12
Κοιτα.
Αν ηταν προβλημα με πολαπλασιαστες η μπουζι η γενικα οτι εχει θεμα με την αναφλεξη, θα ειχες κομπιασματα καιρεταρισματα. Στην χειροτερη θα δουλευες πεντακυλινδρα η και λιγοτερο,πραγμα που θα καταλαβαινες αμεσως.
Για την αντλια βενζινης επειδη σε δυο αμαξια την εχω αλλαξει, το καταλαβαινεις οταν τα φτυνει. Και οταν τα φτυνει, το αμαξι δεν παιρνει μπροστα με τπτ. Τωρα αν δουλευει διαφορετικα η αντλια βενζινης στον Ν54 και μπαινει σε safe mode το αμαξι σε καποιο μικροθεμα που μπορει να προκυψει δεν ξερω.
Εγω στεκομαι στο γεγονος του τσεκ, στο γεγονος μειωμενης αποδοσης, και οτι το αμαξι δουλευει στρωτα χωρις να δινει τα αναμενομενα.
Λογικα την ακουσαν τα τουρμπο σου και δεν μπορουν να σηκωσουν πιεση.

Stamatis
04-08-12, 22:12
Αφου το λεει ο ανθρωπος ρε θειο. Μετα τις τεσσερεις δεν παει το αμαξι.
Δεν παει τουρμπισιο=δεν εχει πιεση.
Δεν εχει εννοω συμφωνα με αυτο που περιγραφει ο φιλος καριζμα. Μειωμενη δυναμη δλδ.

Δεν θελω να πιστεψω οτι ειναι οι τουρμπινες.
Οποτε εχω βαρεσει τουρμπινα (2 ως τωρα) ακους κι αλλα πραγματα μαζι της.
Ειδικος στους 54 δεν ειμαι αλλα μαλλον για κανα προβλμα αναφλεξης λεω.

Thomelef
04-08-12, 22:15
Θα το καταλαβαινε απο missfires και διαφορα αλλα σπαστικα που κανουν τα αμαξια οταν εχουν θεμα αναφλεξης ρε...

GiannisRob
04-08-12, 22:15
Νομίζω ότι το σενάριο του Θωμά είναι το πιο πιθανό. Στο ζήτημα των τουρμπίνων θα έβαζα και τη βαλβίδα που ρυθμίζει τις waste gates. Πιθανό σφάλμα εκεί, μπορεί να είναι η αιτία του check engine.

Stamatis
04-08-12, 22:19
Τι να πω.
Δεν ξερω.

Την πρωτη τουρμπινα την καταλαβα γιατι για καποιο διαστημα πηγαινα λες και ειχα 3.000 αλογα.
Τη δευτερη γιατι μαζι με το αποτομο κοψιμο και το μπαρομετρο που εδειξε υποπιεση ακουσα και τα καμπαναρια (γκλεν γκλιν γκλον) απο τη φτερωτη που βρηκε στο κελυφος.
Μπορει τα μπεμβε να την ακουνε διαφορετικα και να προστατευονται καλυτερα.
Τα smart της δινουν μια και κατω. Αν ειναι τουρμπινα το ξερεις.
Ευχομαι να μην ειναι και να μην μπει ο φιλος μας σε περιπετειες.

Panos 316T
04-08-12, 22:23
Ελεγχος τουρμπινων και wastegate

Συμφωνω με Θωμα, οσον αφορα με ρευματα θα χες ρεταρισματα.

Stathis
04-08-12, 22:39
φιλε μου οσο εχω παρακολουθησει τα θρεντς σου (οχι πολυ δηλαδη), νομιζω εχεις ανεβει σε ιπποδυναμη γυρω στο 30-40% πανω απο το στανταρ.
συν το οτι το κυνηγας συχνα.

καποια στιγμη προβλημα θα εβγαινε. ειναι αναμενομενο.
οταν εισαι μεσα στον κοσμο της βελτιωσης αυτα ειναι μεσα στο παιχνιδι, δεν χρειαζεται να εκνευριζεσαι, κερδιζεις σε δυναμη, χανεις σε αξιοπιστια.
επρεπε να το περιμενεις οτι καποια στιγμη θα γινει το μπραφ.

αν ηταν αποδεκτο να χαλανε τα αυτοκινητα στα 30 χιλιαδες χιλιομετρα, θα τα εβγαζε και η bmw με 450 αλογα, δεν ξερουν λιγοτερα εκει στο μοναχο απο τον καθε βελτιωτη που παει ψαχνοντας και συνηθως μαθαινει κι αυτος στου κασιδη το κεφαλι.

οπως και να εχει, ευχομαι να ειναι σχετικα περιορισμενης εκτασης η ζημια που σου προεκυψε και να λυθει γρηγορα και οικονομικα, αλλα να εχεις υπ' οψιν σου οτι σε αυτες τις περιπτωσεις αυτη ειναι η αρχη των προβληματων η οποια συνηθως δεν εχει τελος...thumb

alexk
04-08-12, 22:40
Πολλά μπορεί να είναι, και αντλία βενζίνης μπορεί να είναι.
Το γεγονός ότι το είχες ανεβασμένο πολύ έχει αντίκτυπο στην αξιοπιστία.
Οπότε να χαλάσει κάτι στα μόλις 33 χιλ. χλμ. δεν μου κάνει εντύπωση.

Εύχομαι να το βρεις σύντομα και να είναι κάτι απλό.

tokiko
04-08-12, 23:12
Η αντλία υψηλής είναι,
στα πόσα bar το δουλεύεις;
εντιτ: λόγο αυξημένης πίεσης να ξέρεις θα την ακούσουν τα έμβολα όχι οι τουρμπίνες

S8N
04-08-12, 23:24
Συμφωνώ με τον Μιχάλη. Η αντλία υψηλής πρέπει να 'ναι. Τα 'κλασε απο την αυξημένη πιεση -λόγω αυξημένης ζήτησης παροχής- και σε ρίχνει σε safe mode ο εγκέφαλος. Στο Golf που ήταν άμεσου ψεκασμού είχα παρόμοια θέματα. Η εργοστασιακή δεν επαρκουσε και τα 'φτυνε γιατί δούλευε εκτός προδιαγραφών Hitachi, οι aftermarket προκαλούσαν βλάβες αλλου (λοβους εκκεντροφορου, ρολερ, κλπ). Σκατοκαταστασεις οι βελτιωσεις.

tokiko
04-08-12, 23:33
Πάντως για τους Ν54 δεν έχω ακούσει παράπονα για πολλαπλασιαστές.

m-power_01
05-08-12, 05:58
Δημήτρη όχι μάλλον ...αλλά σίγουρα είναι ΑΝΤΛΙΑ ΥΨΗΛΗΣ!
Έχει δίκιο ο Μιχάλης και ο Άρης!
Δεν παίρνει εύκολα μπροστά ,γυρνάει η μίζα και αυτο στα @@ του...
Μετά από λίγο καιρό βγάζει Cel σε φορτίο!
Κλασσικό περίπτωση βλάβης που έλεγε και ο τσάκωνας...

Στάθη αυτό που λες σωστό είναι, αλλά στην προκειμένη φάση δεν φταίει το πουσάρισμα! Όλα με όλα τα 35αρια από 30 μέχρι 50 χιλιάδες χλμ έχουν αλλάξει τρόμπα. Ασχέτως αν είναι πειραγμενα ή όχι. Ο nfot την άλλαξε με λιγότερο απο 15κ χιλιόμετρα με καραμαμά αυτοκίνητο. Στην Αμερική που κλασσικά δεν χαρίζονται σε τέτοια, η BMW έδωσε LIFETIME εγγύηση!!!

Δημήτρη ετοίμαζε κάτι λιγότερο από 400ευρώ για την αγορά (δεν θυμάμαι ακριβώς.. Το 385 μου λέει κάτι) και πιστεύω κανα 150αρι τοποθέτηση και προγραμματισμός.

Επίσης δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει το δικό σου κάρο αλλά κάποια στιγμή έβγαλαν update το οποίο έθετε την τρόμος σε λειτουργία με το ξεκλείδωμα του αυτοκινήτου, έτσι ώστε να μην δουλεύει η υψηλής στεγνή στην εκκίνηση. Καλό θα ήταν να κάνεις το update. Αν πάλι λόγω reflash δεν μπορείς , φρόντιζε να το κάνεις manual αυτό. Δηλαδή όταν είναι να βάλεις μπρος άφηνε το λίγα δευτερόλεπτα στο check και μετα μιζαρε.
Όλα αυτα με την προϋπόθεση ότι δεν έχεις το update βέβαια

jannisa
05-08-12, 08:42
^ +1

Κατά πάσα πιθανότητα αντλία υψηλής και μια διάγνωση θα τα δείξει όλα.
Υπάρχει ανάκληση για τους πολλαπλασιαστές και εδώ στην Ελλάδα αλλά 99% δεν αφορά τα Ε89, παίζει να 'ναι κι από κει. Μπουζί έχεις αλλάξει στα 30κ?

Τεσπα, αν είναι αντλία με λίγο κ@λοτρίψιμο στο Σπανό θα σου κάνουν καλή έκπτωση.
Οι τελευταίες αντλίες λήγουν σε χχχχχ446 και χχχχχ130 (με επιφύλαξη το δεύτερο, αν θες το ξανακοιτάω αργότερα).

Τα 'χουμε ξαναπεί, εγώ στη θέση σου θα έκανα update (που έτσι κι αλλιώς μάλλον δεν το γλιτώνεις) και θα ξαναπαίρναγα το πρόγραμμα. Αξίζει τον κόπο, θα δουλέψει πολύ καλύτερα και η ανάρτησή σου και η αίσθηση στο τιμόνι, θα μαλακώσει λίγο το κιβώτιο και θα προστατεύονται οι αντλίες βενζίνης με την προεκκίνηση που θα κάνουν.
Update κατά εγκεφαλάκι έχω δοκιμάσει κι εγώ, δε μου έκανε διαφορά και καταρχήν δεν είναι επίσημο, για μένα κάνε το μεγάλο και τελείωσες.

Καλά ξεμπερδέματα.

Karizma Z4
05-08-12, 12:23
Η αντλία υψηλής είναι,
στα πόσα bar το δουλεύεις;
εντιτ: λόγο αυξημένης πίεσης να ξέρεις θα την ακούσουν τα έμβολα όχι οι τουρμπίνες

Μιχαλη το αυτοκινητο ειναι ρυθμισμενο να δουλευει με 19,2psi overboost και 15,5psi σταθερη πιεση,που βαθμιαια εξασθενει στα 14,5psi οσο πλησιαζει προς τον κοφτη!

Αλλα δεν στροφαρω ποτε πανω απο 6500rpm!

Karizma Z4
05-08-12, 13:01
Πάντως για τους Ν54 δεν έχω ακούσει παράπονα για πολλαπλασιαστές.

Ειχε παλιοτερα προβλημα ο Στρατος στο 335 του Μιχαλη! thumb

Karizma Z4
05-08-12, 13:04
Δημήτρη όχι μάλλον ...αλλά σίγουρα είναι ΑΝΤΛΙΑ ΥΨΗΛΗΣ!
Έχει δίκιο ο Μιχάλης και ο Άρης!
Δεν παίρνει εύκολα μπροστά ,γυρνάει η μίζα και αυτο στα @@ του...
Μετά από λίγο καιρό βγάζει Cel σε φορτίο!
Κλασσικό περίπτωση βλάβης που έλεγε και ο τσάκωνας...

Στάθη αυτό που λες σωστό είναι, αλλά στην προκειμένη φάση δεν φταίει το πουσάρισμα! Όλα με όλα τα 35αρια από 30 μέχρι 50 χιλιάδες χλμ έχουν αλλάξει τρόμπα. Ασχέτως αν είναι πειραγμενα ή όχι. Ο nfot την άλλαξε με λιγότερο απο 15κ χιλιόμετρα με καραμαμά αυτοκίνητο. Στην Αμερική που κλασσικά δεν χαρίζονται σε τέτοια, η BMW έδωσε LIFETIME εγγύηση!!!

Δημήτρη ετοίμαζε κάτι λιγότερο από 400ευρώ για την αγορά (δεν θυμάμαι ακριβώς.. Το 385 μου λέει κάτι) και πιστεύω κανα 150αρι τοποθέτηση και προγραμματισμός.

Επίσης δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει το δικό σου κάρο αλλά κάποια στιγμή έβγαλαν update το οποίο έθετε την τρόμος σε λειτουργία με το ξεκλείδωμα του αυτοκινήτου, έτσι ώστε να μην δουλεύει η υψηλής στεγνή στην εκκίνηση. Καλό θα ήταν να κάνεις το update. Αν πάλι λόγω reflash δεν μπορείς , φρόντιζε να το κάνεις manual αυτό. Δηλαδή όταν είναι να βάλεις μπρος άφηνε το λίγα δευτερόλεπτα στο check και μετα μιζαρε.
Όλα αυτα με την προϋπόθεση ότι δεν έχεις το update βέβαια

Και εγω για την αντλια το κοβω ρε Σπυρο,αλλα αν δεν παρω σιγουρη απαντηση δεν θα ησυχασω!Το θεμα ειναι πως το χρημα δεν θα το αποφυγω να το δωσω,μιας και ειμαι εκτος εγγυησης οπως ειπα! :ranting2:

Karizma Z4
05-08-12, 13:06
^ +1

Κατά πάσα πιθανότητα αντλία υψηλής και μια διάγνωση θα τα δείξει όλα.
Υπάρχει ανάκληση για τους πολλαπλασιαστές και εδώ στην Ελλάδα αλλά 99% δεν αφορά τα Ε89, παίζει να 'ναι κι από κει. Μπουζί έχεις αλλάξει στα 30κ?

Τεσπα, αν είναι αντλία με λίγο κ@λοτρίψιμο στο Σπανό θα σου κάνουν καλή έκπτωση.
Οι τελευταίες αντλίες λήγουν σε χχχχχ446 και χχχχχ130 (με επιφύλαξη το δεύτερο, αν θες το ξανακοιτάω αργότερα).

Τα 'χουμε ξαναπεί, εγώ στη θέση σου θα έκανα update (που έτσι κι αλλιώς μάλλον δεν το γλιτώνεις) και θα ξαναπαίρναγα το πρόγραμμα. Αξίζει τον κόπο, θα δουλέψει πολύ καλύτερα και η ανάρτησή σου και η αίσθηση στο τιμόνι, θα μαλακώσει λίγο το κιβώτιο και θα προστατεύονται οι αντλίες βενζίνης με την προεκκίνηση που θα κάνουν.
Update κατά εγκεφαλάκι έχω δοκιμάσει κι εγώ, δε μου έκανε διαφορά και καταρχήν δεν είναι επίσημο, για μένα κάνε το μεγάλο και τελείωσες.

Καλά ξεμπερδέματα.

Γιαννη μαλλον δεν το γλυτωνω το ολικο update και απο κει και περα ας ελπισουμε πως ο κυριος Δημητριαδης δεν θα εχει προβλημα με τα τελευταια anti-tuning που εχει το update προκειμενου να περασει εκ νεου το προγραμμα!
Μπουζι ναι εχω αλλαξει στα 30000km!

Thomelef
05-08-12, 13:11
Συγνωμη. Με κλασμενη αντλια το αμαξι κινειται κανονικα με απλα μειωμενη αποδοση?
Βεβαια σε αυτο που λεει ο σπυρος για την εκκινηση, ναι ειναι ενα δειγμα προβληματικης αντλιας, αλλα λογικα το προβλημα που παρουσιασε το αυτοκινητο θα υπηρχε απο τοτε.
Εγω δυο φορες που αλλαξα,τα συμπτωματα ηταν ιδια. Δεν επαιρνε μπροστα το αμαξι με τπτ.

Karizma Z4
05-08-12, 13:16
Συγνωμη. Με κλασμενη αντλια το αμαξι κινειται κανονικα με απλα μειωμενη αποδοση?
Βεβαια σε αυτο που λεει ο σπυρος για την εκκινηση, ναι ειναι ενα δειγμα προβληματικης αντλιας, αλλα λογικα το προβλημα που παρουσιασε το αυτοκινητο θα υπηρχε απο τοτε.
Εγω δυο φορες που αλλαξα,τα συμπτωματα ηταν ιδια. Δεν επαιρνε μπροστα το αμαξι με τπτ.

Θωμα ειπα και πιο πανω πως εξακολουθει το αυτοκινητο να δυσκολευεται στην εκκινηση...Μετα απο 3-4 δευτερολεπτα παιρνει μπρος αφου μιζαρω!

Βεβαια θεμα με την αντλια δεν μου εχει τυχει σε προηγουμενα αυτοκινητα μου,οποτε δεν εχω και πολυ γνωση επι του θεματος!

Το ενδεχομενο σε νορμαλ πιεση να δουλευει κανονικα και σε αυξημενες απαιτησεις να τα "φτυνει" δεν υπαρχει ;;; Η αντλια ειναι απο τις περιπτωσεις που ή δουλευει ολες τις στιγμες κανονικα ή τα "φτυνει" μια και καλη ;;; Ενδιαμεση κατασταση δεν υπαρχει και να υπολειτουργει ;;;

S8N
05-08-12, 14:05
Δε μιλάμε για τη συνηθισμένη αντλια στο ρεζερβουάρ ςλλα για την αντλια υψηλής πιεσης που εχουν οι κινητήρες άμεσου ψεκασμού. Αν αντι για 150 bar πίεσης σηκώνει 80, δε θα μεινεις αλλα δε θα έχεις και την παροχή που απαιτειται.

m-power_01
05-08-12, 15:04
Όπως λέει ο σατανας... Στον άμεσο ψεκασμό έχουμε δύο τρόμπες. Μία συμβατική στο ντεποζιτο, όπως και στα Ε46 ας πούμε, με μόνη διαφορά ότι έχει μία μόνο τάση λειτουργίας στα 11volt. Δουλεύει full throttle δηλαδή όλη την ώρα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μας δίνει συνεχώς μια 70αρα psi. (72 για την ακρίβεια) Αυτό με την σειρά του πάει στην τρόμπα υψηλής η οποία βρίσκεται στο μηχανοστασιο και παίρνει κίνηση κατευθείαν απο την μηχανή και όχι ηλεκτρικά και ανεβάζει την πίεση 1000-4000 psi!!! Φυσικά δεν μπορούμε να ελενξουμε την τρόμπα για την πίεση ψεμασμού, αφού το pressure outlet είναι εξαρτημένο απο την ταχύτητα περιστροφης του κινητήρα. Έτσι έχουμε μετά απο αυτο μία ηλεκτρονική διάταξη ελεγχόμενη απο την dme που ανάλογα με το φορτίο ,το boost κτλ καθορίζει την τελική πίεση.

Η BMW φρόντισε με επαναπρογραμματισμο να θέτει σε λειτουργία την τρόμπα στο ντεπόζιτο με το ξεκλειδωμα του αυτοκινήτου. Γιατί προφανώς θεώρησε ότι προήλθε λόγω σπηλαιωσης στην αντλία υψηλής. Εγώ αν ήταν δικό μου θα εκανα το update ή αλλιώς θα περίμενα στο check δεν θα άφηνα ποτε την βενζίνη κάτω απο τα 3/4 στο ντεπόζιτο. Και μετά πάμε σε πατεντες.

alexk
05-08-12, 15:09
Το θεμα ειναι πως το χρημα δεν θα το αποφυγω να το δωσω,μιας και ειμαι εκτος εγγυησης οπως ειπα! :ranting2:

Να ρωτήσω κάτι.
Άν ήσουν εντός εγγύησης θα περίμενες η BMW να σου καλύψει την αντλία βενζίνης ενώ έχεις τόσες βελτιώσεις στον κινητήρα ?
Το θεωρείς λογικό αυτό ή είσαι και εσύ της λογικής "έλα μωρέ τώρα".

Εγώ θα περίμενα ότι κάθε ιδιοκτήτης Ν54 που πειράζει πρόγραμμα που δεν είναι της BMW (κοινώς ανεβάζει πίεση κτλ.) άμεσα αποδέχεται ότι δεν έχει πλέον εγγύηση στον κινητήρα.

m-power_01
05-08-12, 15:15
Να ρωτήσω κάτι.
Άν ήσουν εντός εγγύησης θα περίμενες η BMW να σου καλύψει την αντλία βενζίνης ενώ έχεις τόσες βελτιώσεις στον κινητήρα ?
Το θεωρείς λογικό αυτό ή είσαι και εσύ της λογικής "έλα μωρέ τώρα".

Εγώ θα περίμενα ότι κάθε ιδιοκτήτης Ν54 που πειράζει πρόγραμμα που δεν είναι της BMW (κοινώς ανεβάζει πίεση κτλ.) άμεσα αποδέχεται ότι δεν έχει πλέον εγγύηση στον κινητήρα.

Θα την κάλυπτε Αλέξη. Έχουν καλύψει τους πάντες. Γιατί έχουν χαλάσει στους πάντες! Δεν θα του έλεγαν κουβέντα

m-power_01
05-08-12, 15:28
Δημήτρη θέλω μία μεγάλη χάρη!!! Θέλω την τρομπα σου να μου την κάνεις δώρο!!!
Μπορείς να το κάνεις αυτο για μένα ;;;

Karizma Z4
05-08-12, 15:43
Δημήτρη θέλω μία μεγάλη χάρη!!! Θέλω την τρομπα σου να μου την κάνεις δώρο!!!
Μπορείς να το κάνεις αυτο για μένα ;;;

Φανταζομαι εννοεις την παλια!!! :shok: :shok: :shok:

Roger that boss!!! thumb thumb thumb thumb thumb thumb

m-power_01
05-08-12, 15:46
Φανταζομαι εννοεις την παλια!!! :shok: :shok: :shok:

Roger that boss!!! thumb thumb thumb thumb thumb thumb

Ναι, ευχαριστώ πολύ! Άμα πας αύριο μεθαύριο , πάμε και μαζί.

Karizma Z4
05-08-12, 15:47
Να ρωτήσω κάτι.
Άν ήσουν εντός εγγύησης θα περίμενες η BMW να σου καλύψει την αντλία βενζίνης ενώ έχεις τόσες βελτιώσεις στον κινητήρα ?
Το θεωρείς λογικό αυτό ή είσαι και εσύ της λογικής "έλα μωρέ τώρα".

Εγώ θα περίμενα ότι κάθε ιδιοκτήτης Ν54 που πειράζει πρόγραμμα που δεν είναι της BMW (κοινώς ανεβάζει πίεση κτλ.) άμεσα αποδέχεται ότι δεν έχει πλέον εγγύηση στον κινητήρα.

Οταν αφορα ενα προβλημα το οποιο εχει παρουσιαστει σε παραπανω απο ενα αυτοκινητα και ειναι αποδεδειγμενα αληθες πως φταιει το συγκεκριμενο ανταλλακτικο τοτε τους πιεζεις οσο θελεις!

Πιστεψε με και με την ελλατωματικη ζαντα τα ιδια εκαναν,αλλα οταν ζοριστηκαν δεν μπορουσαν να κανουν αλλιως!!! thumb thumb thumb

Karizma Z4
05-08-12, 15:48
Ναι, ευχαριστώ πολύ! Άμα πας αύριο μεθαύριο , πάμε και μαζί.

Σπυρο ειμαι και φανταρος ρε!!! :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

m-power_01
05-08-12, 15:50
Σπυρο ειμαι και φανταρος ρε!!! :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Ακόμα ;;; Χαχαχα

alexk
05-08-12, 17:19
Οταν αφορα ενα προβλημα το οποιο εχει παρουσιαστει σε παραπανω απο ενα αυτοκινητα και ειναι αποδεδειγμενα αληθες πως φταιει το συγκεκριμενο ανταλλακτικο τοτε τους πιεζεις οσο θελεις!

Πιστεψε με και με την ελλατωματικη ζαντα τα ιδια εκαναν,αλλα οταν ζοριστηκαν δεν μπορουσαν να κανουν αλλιως!!! thumb thumb thumb

Με την ιδια λογικη ένα Μ3 Ε46 τουρμπο αν βαρεσει μπιελα το πας και ζητας νεο κινητηρα γιατι ειχαν προβλημα με τα κουζινετα.
Σωστα ?

Karizma Z4
05-08-12, 17:31
Με την ιδια λογικη ένα Μ3 Ε46 τουρμπο αν βαρεσει μπιελα το πας και ζητας νεο κινητηρα γιατι ειχαν προβλημα με τα κουζινετα.
Σωστα ?

Οχι δεν ειναι ετσι δυστυχως!

Ε46 Μ3=ατμοσφαιρα απο το εργοστασιο
Ε89 Ζ4=twin turbo απο το εργοστασιο

Δεν αλλαξα μορφη στον κινητηρα...

Z4 DCT
05-08-12, 17:42
Για αντλια πας Μητσο.....μην ακούς το Θωμά...που να ξέρει ο βλάχος με το Μ3 δεκαπενταετίας απο αντλίες υψηλής....:th_Laie_67-1: (ε ρε τι εχω να ακουσω)

Εγω εκανα το update εδω και κανα 1,5 χρονο και με το που ξεκλειδώνω η αντλια μπαίνει σε λειτουργιά..thumb


Δε θελω στεναχώριες.....απο την στιγμή που το σκαλίζεις ...περιμένεις και την φθορά πιο πρόωρα thumb

m-power_01
05-08-12, 17:55
Για αντλια πας Μητσο.....μην ακούς το Θωμά...που να ξέρει ο βλάχος με το Μ3 δεκαπενταετίας απο αντλίες υψηλής....:th_Laie_67-1: (ε ρε τι εχω να ακουσω)


Να αγιάσει το στόμα σου! Αυτό ήθελα να του πω, αλλά λέω άστον..εδώ μας βγήκε ότι ξέρει και την πρωτεύουσα:th_Laie_67-1:

Thomelef
05-08-12, 18:26
Οκ ρε αγορια. Μακαρι να ειναι η αντλια του ανθρωπου κα να την γλυτωσει ανωδυνα.
Μλκ μπαουερ και μυτεραν, μην ειναι τα τουρμπακια μονο...
Αντε ο μπαουερ εχει ενα ελαφρυντικο, γιατι ειναι μικρος και χαζος ακομα. Εσυ να δουμε που θα πας να κρυφτεις παλιομυτεραν, που εχεις κα Ν54.
Εγω ειπα...η μοναδικη μου επιφυλαξη να ειναι αντλια, ειναι το γεγονος οτι κανει νουμερα στην εκκινηση το αυτοκινητο.

Z4 DCT
05-08-12, 18:31
Οκ ρε αγορια. Μακαρι να ειναι η αντλια του ανθρωπου κα να την γλυτωσει ανωδυνα.
Μλκ μπαουερ και μυτεραν, μην ειναι τα τουρμπακια μονο...
Αντε ο μπαουερ εχει ενα ελαφρυντικο, γιατι ειναι μικρος και χαζος ακομα. Εσυ να δουμε που θα πας να κρυφτεις παλιομυτεραν, που εχεις κα Ν54.
Εγω ειπα...η μοναδικη μου επιφυλαξη να ειναι αντλια, ειναι το γεγονος οτι κανει νουμερα στην εκκινηση το αυτοκινητο.

Δε μένεις απο αντλία υψηλής ρε βλάχα.....


(Αμα ειναι τα turbo...την μαμησαμε.....)

m-power_01
05-08-12, 18:35
Οκ ρε αγορια. Μακαρι να ειναι η αντλια του ανθρωπου κα να την γλυτωσει ανωδυνα.
Μλκ μπαουερ και μυτεραν, μην ειναι τα τουρμπακια μονο...
Αντε ο μπαουερ εχει ενα ελαφρυντικο, γιατι ειναι μικρος και χαζος ακομα. Εσυ να δουμε που θα πας να κρυφτεις παλιομυτεραν, που εχεις κα Ν54.
Εγω ειπα...η μοναδικη μου επιφυλαξη να ειναι αντλια, ειναι το γεγονος οτι κανει νουμερα στην εκκινηση το αυτοκινητο.

Πέρα από την πλάκα Θωμά, για όλα τα άλλα εκτός του άμμεσου ψεκασμού, είναι ακριβώς όπως το είπες. Σε αφήνει μπαμ και κάτω. Η μόνη προειδοποίηση είναι ένα σφύριγμα που κάνει. Και αυτό γίνεται από το αξονάκι που φθείρεται. Οπότε ότι εγινε σε σενα το ίδιο γίνεται πάντα.

Στην υψηλής σύμφωνα με το update της bmw ,στο μόνο που μπορεί να στοχεύει ,είναι σε ένα φαινόμενο που ονομάζεται σπηλαίωση και αυτό θα καταστρεφει τα πτερύγια της φτερωτής. (Για αυτό και ζήτησα την παλιά τρόμπα. Για να την ανοίξω και να βεβαιωθώ) .Άρα λοιπόν με λίγο ''φαγωμένη'' φτερωτή η τρόμπα μορεί να ανεβάσει πίεση αλλά όχι την επιθυμητή. Χωρίς αξονάκι όμως ή με καμένο μοτεράκι ,δεν ανεβάζει τίποτα. Για αυτό εμείς μένουμε στον δρόμο.

Thomelef
05-08-12, 18:39
Δε μένεις απο αντλία υψηλής ρε βλάχα.....


(Αμα ειναι τα turbo...την μαμησαμε.....)

Τι λες βρε τραχανα...
Δλδ αν την ακουσει και σταματησει να στελνει καυσιμο στον κινητηρα, πως θα συνεχισει να δουλευει το αμαξι? Θα το φωτισει το αγιο πνευμα?

m-power_01
05-08-12, 18:42
Τι λες βρε τραχανα...
Δλδ αν την ακουσει και σταματησει να στελνει καυσιμο στον κινητηρα, πως θα συνεχισει να δουλευει το αμαξι? Θα το φωτισει το αγιο πνευμα?

Διάβασε από πάνω

Z4 DCT
05-08-12, 18:42
Τι λες βρε τραχανα...
Δλδ αν την ακουσει και σταματησει να στελνει καυσιμο στον κινητηρα, πως θα συνεχισει να δουλευει το αμαξι? Θα το φωτισει το αγιο πνευμα?


Σου απαντησε ο Σπυρος μπαστουνοβλαχε

Stamatis
05-08-12, 19:00
Ρε γαμωτη.
Και εγω που πηγα να τη βγαλω φτηνα με κανα πολλαπλασιαστη.
Κριμα ρε.

Παντως προσπαθησα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Thomelef
05-08-12, 19:03
Μαλιστα...δλδ με απλα λογια, η αντλια του Ν54 την ακουει μερικως, και δεν σταματαει ποτε να στελνει καυσιμο.

alexk
05-08-12, 19:03
Φιλε ευχομαι να λυσεις το προβλημα συντομα$
Μην ξεχασουμε οτι ξεραμε κι ολας !
Οποιαδηποτε επεμβαση στον κινητηρα πριν της μαρκας και με την προυποθεση να μην επηρρεαζει την εγγυηση, καταργει την εγγυηση !
Αυτο ισχυει σε αυτοκινητα και μοτοσικλετες από παντα !
Ειτε ανεβασες 10 αλογα ειτε 500, ατμοσφαιρα ειτε τουρμπο, εφ οσον δεν ειναι κιτ της bmw καταργει την εγγυηση.
Ολα τα αλλα ειναι λογια της καφετεριας.

m-power_01
05-08-12, 19:05
Μαλιστα...δλδ με απλα λογια, η αντλια του Ν54 την ακουει μερικως, και δεν σταματαει ποτε να στελνει καυσιμο.

αυτό για την υψηλής πιθανότατα. Αλλά αλόμα και αν την ακούσει εντελώς, έχει στο ντεπόζιτο μία συμβατική η οπόια στέλνει βενζίνη όπως και σε εμάς στα 5 bar.
Οπότε την πουτσοπαλεύει. Άμα την ακουσει η πίσω ...έμεινε

Z4 DCT
05-08-12, 21:01
Φιλε ευχομαι να λυσεις το προβλημα συντομα$
Μην ξεχασουμε οτι ξεραμε κι ολας !
Οποιαδηποτε επεμβαση στον κινητηρα πριν της μαρκας και με την προυποθεση να μην επηρρεαζει την εγγυηση, καταργει την εγγυηση !
Αυτο ισχυει σε αυτοκινητα και μοτοσικλετες από παντα !
Ειτε ανεβασες 10 αλογα ειτε 500, ατμοσφαιρα ειτε τουρμπο, εφ οσον δεν ειναι κιτ της bmw καταργει την εγγυηση.
Ολα τα αλλα ειναι λογια της καφετεριας.

Αλεξη...εγω το σκαλισα ...αλλα μονο για ενα λογο......εχει βορεια καταγωγη..και θα του σκισω το σωβρακο:hystericalbs1::hystericalbs1:

Thomelef
05-08-12, 21:31
Κανα καλσον μην σκισεις προσεχε εσυ...παλιοτρωγλη.

Karizma Z4
05-08-12, 23:13
Φιλε ευχομαι να λυσεις το προβλημα συντομα$
Μην ξεχασουμε οτι ξεραμε κι ολας !
Οποιαδηποτε επεμβαση στον κινητηρα πριν της μαρκας και με την προυποθεση να μην επηρρεαζει την εγγυηση, καταργει την εγγυηση !
Αυτο ισχυει σε αυτοκινητα και μοτοσικλετες από παντα !
Ειτε ανεβασες 10 αλογα ειτε 500, ατμοσφαιρα ειτε τουρμπο, εφ οσον δεν ειναι κιτ της bmw καταργει την εγγυηση.
Ολα τα αλλα ειναι λογια της καφετεριας.

Γνωστο αυτο φιλε μου! :original:

Το θεμα ειναι να λυθει και οσο το δυνατον πιο ανωδυνα γινεται!

Κανεις δεν αμφιβαλλει οτι επεμβαινοντας στο αυτοκινητο με aftermarket εξαρτηματα πλην της "μαμα" BMW χανεις εγγυηση,αλλα αυτο ειναι ασχετο με το γεγονος οτι το γνησιο ανταλλακτικο ειναι προβληματικο και δεν ευθυνονται οι βελτιωσεις μου γι αυτο!

Στο κατω κατω και να μην γινει κατι και να μην το καλυψουν οι ιδιοι δεν θα κατσω να σκασω! thumb Θα το πληρωσω και τελος,εφοσον σε αυτη την μορφη χαιρομαι στο επακρο το αυτοκινητο μου! :original:

alexk
05-08-12, 23:27
Κανεις δεν αμφιβαλλει οτι επεμβαινοντας στο αυτοκινητο με aftermarket εξαρτηματα πλην της "μαμα" BMW χανεις εγγυηση,αλλα αυτο ειναι ασχετο με το γεγονος οτι το γνησιο ανταλλακτικο ειναι προβληματικο και δεν ευθυνονται οι βελτιωσεις μου γι αυτο!


Συγγνώμη όταν αλλάζεις το πρόγραμμα και ψεκάζεις παραπάνω καύσιμο δεν καταπονεί παραπάνω την αντλία και τα μπεκ ?
Πως δεν ευθύνεται η βελτίωσή σου για τις επιπλέον φθορές δηλαδή ?

Άν μου έλεγες χάλασε ο συναγερμός θα συμφωνούσα αλλά βελτίωση κινητήρα φυσικά καταπονεί τα εξαρτήματα του κινητήρα.

Δεν έχω κάτι μαζί σου αλλά γενικά έχω δει ιδιοκτήτες Ν54 να βελτιώνουν φουλ και όταν χαλάσει κάτι ψάχνονται για εγγύηση ενώ μάλιστα απορούν πως χάλασε.

saikoe39
06-08-12, 01:26
Σαφως και την καταπονεί Αλεξ..!!!

Αλλα ολα αυτα τα μοτερ είχαν θέμα με την αντλία υψηλής σε στοκ μορφή.

Karizma Z4
08-08-12, 21:20
Καλησπερα και παλι!

Σημερα κατορθωσα να παω το αυτοκινητο μου στον αντιπροσωπο προκειμενου να γινει η διαγνωση του προβληματος και να καταληξουμε τι ειναι αυτο που ευθυνεται για την δυσλειτουργια του κινητηρα!

Η απαντηση που πηρα ηταν απογοητευτικη,καθως συμφωνα με τα λεγομενα τους επρεπε να κλεισω ραντεβου προκειμενου να βαλουν το αυτοκινητο στο διαγνωστικο μηχανημα και να ανιχνευσουν την βλαβη!!!Ημαρτον δηλαδη...:ranting2:

Ετσι περασα απο τον προγραμματιστη μου,τον κυριο Δημητριαδη,ο οποιος διεγνωσε πως οντως η αιτια για το "Check" ειναι η χαλασμενη αντλια βενζινης υψηλης παροχης!Οταν γυρισω απο τις διακοπες θα παραγγειλω το εν λογω ανταλλακτικο του οποιου η τιμη ανερχεται στα 385 ευρω χωρις φυσικα το κοστος για την τοποθετηση του!Παρα πολυ καλη η τιμη του,αν αναλογιστει κανεις πως ακομα και οι αντλιες υψηλης για τα TFSi μοτερ του Group VAG ειναι ακομα πιο ακριβες ή μια επωνυμη aftermarket αντλια οπως π.χ αυτη της APR κοστιζει πολυ παραπανω!

Εν αναμονη εξελιξεων λοιπον μετα το περας των διακοπων!!!thumb


Υ.Γ No1 : O "βεντετισμος" της αντιπροσωπειας σημερα με εκνευρισε αφανταστα!!!:thumbsdown:
Υ.Γ Νο2 : Σπυρο(m-power_01) θα σου κρατησω την χαλασμενη αντλια για να την περιεργαστεις οσο θες με την ησυχια σου οταν την αλλαξω!!!:thumbsup:
Υ.Γ Νο3 : Αποφασισα να κανω επιτελους τα απαραιτητα update σε αναρτηση και κιβωτιο ταχυτητων!!!Ετοιμαζεται και προγραμμα για το σαζμαν μου απο τον κυριο Δημητριαδη!!!:thumbsup:

More info soon... :original: :original: :original:

aristent
08-08-12, 21:26
Η αντλία υψηλής είναι,
.....


Συμφωνώ με τον Μιχάλη. Η αντλία υψηλής πρέπει να 'ναι. ......


Δημήτρη όχι μάλλον ...αλλά σίγουρα είναι ΑΝΤΛΙΑ ΥΨΗΛΗΣ!
Έχει δίκιο ο Μιχάλης και ο Άρης!



^ +1
.....

Ποια BMW και ποιον Δημητριαδη??? .....εδω 29 κατασκευαστες πλυντηριων το ειπαν απο την αρχη!!!:thumbsup:

Karizma Z4
08-08-12, 21:28
Ποια BMW και ποιον Δημητριαδη??? .....εδω 29 κατασκευαστες πλυντηριων το ειπαν απο την αρχη!!!:thumbsup:

Χαχαχαχαχα!!! :original: :original: :original:

Αν δεν μπει στο διαγνωστικο Αρη δεν μπορεις να εισαι σιγουρος 100% για τιποτα!

Σημασια εχει οτι δεν ηταν ευτυχως κατι πιο "χοντρο",οπως κατεστραμμενη τουρμπινα!thumb

Thomelef
08-08-12, 21:44
Χαιρομαι ιδιαιτερα που εκανα λαθος, και το προβλημα σου δεν ειναι τοσο ακριβο.
Τελος καλο, ολα καλα με σχεδον τεσσερα κατοσταρικακια.

Karizma Z4
08-08-12, 21:47
Χαιρομαι ιδιαιτερα που εκανα λαθος, και το προβλημα σου δεν ειναι τοσο ακριβο.
Τελος καλο, ολα καλα με σχεδον τεσσερα κατοσταρικακια.

Χωρις την εργασια ομως Θωμα! :original:

Οποτε βαλε και κατι ακομα!!! thumb

Thomelef
08-08-12, 21:49
Εστω και ετσι...
Μια χαρα για την τρομαρα που πειρες αγορινα.

S8N
08-08-12, 21:52
Και πάλι φθηνά την έβγαλες. Στα VAG πράγματι η αντλία της Hitachi είναι ακριβότερη. Κάτι κιτακια της KMD (αυτό είχα κι εγω) κοστίζουν άλλο τόσο και μόνο πονοκέφαλο φέρνουν, ενώ η αντλία της APR κάνει πάνω από χιλιάρικο και δεν κρατά για παντα.

stef
08-08-12, 22:07
Μίλησε ο μαιτρ των turbo Άρης S8N
Για αυτό ψάχνει πάλει Ν54 να βάλει στο Ε60 του, μπας και με περάσει.... χαχαχαχα

stef
08-08-12, 22:10
Καλησπερα και παλι!

Σημερα κατορθωσα να παω το αυτοκινητο μου στον αντιπροσωπο προκειμενου να γινει η διαγνωση του προβληματος και να καταληξουμε τι ειναι αυτο που ευθυνεται για την δυσλειτουργια του κινητηρα!

Η απαντηση που πηρα ηταν απογοητευτικη,καθως συμφωνα με τα λεγομενα τους επρεπε να κλεισω ραντεβου προκειμενου να βαλουν το αυτοκινητο στο διαγνωστικο μηχανημα και να ανιχνευσουν την βλαβη!!!Ημαρτον δηλαδη...:ranting2:

Ετσι περασα απο τον προγραμματιστη μου,τον κυριο Δημητριαδη,ο οποιος διεγνωσε πως οντως η αιτια για το "Check" ειναι η χαλασμενη αντλια βενζινης υψηλης παροχης!Οταν γυρισω απο τις διακοπες θα παραγγειλω το εν λογω ανταλλακτικο του οποιου η τιμη ανερχεται στα 385 ευρω χωρις φυσικα το κοστος για την τοποθετηση του!Παρα πολυ καλη η τιμη του,αν αναλογιστει κανεις πως ακομα και οι αντλιες υψηλης για τα TFSi μοτερ του Group VAG ειναι ακομα πιο ακριβες ή μια επωνυμη aftermarket αντλια οπως π.χ αυτη της APR κοστιζει πολυ παραπανω!

Εν αναμονη εξελιξεων λοιπον μετα το περας των διακοπων!!!thumb


Υ.Γ No1 : O "βεντετισμος" της αντιπροσωπειας σημερα με εκνευρισε αφανταστα!!!:thumbsdown:
Υ.Γ Νο2 : Σπυρο(m-power_01) θα σου κρατησω την χαλασμενη αντλια για να την περιεργαστεις οσο θες με την ησυχια σου οταν την αλλαξω!!!:thumbsup:
Υ.Γ Νο3 : Αποφασισα να κανω επιτελους τα απαραιτητα update σε αναρτηση και κιβωτιο ταχυτητων!!!Ετοιμαζεται και προγραμμα για το σαζμαν μου απο τον κυριο Δημητριαδη!!!:thumbsup:

More info soon... :original: :original: :original:

Πάλι καλά να λές Δημήτρη
Πάντως το ότι το σκάλισμα καταπονεί την αντλία και αυτό που λέει ο alexk έχει δίκιο
Ίσως να έβγαζε πρόβλημα αργότερα, αλλά σίγουρα το πρόβλημα εμφανίστηκε πολύ γρηγορότερα..
Τέλοσπάντων
Εύχομαι σύντομα να είναι οκ το κτηνάκι σου..

stef
08-08-12, 22:10
Αλεξη...εγω το σκαλισα ...αλλα μονο για ενα λογο......εχει βορεια καταγωγη..και θα του σκισω το σωβρακο:hystericalbs1::hystericalbs1:

Εσύ κοίτα να πλύνεις κανά αμάξι γιατί έρχεται καταιγίδα το ΣΚ...:th_Laie_67-1:

alexk
08-08-12, 22:57
Καλησπερα και παλι!

Σημερα κατορθωσα να παω το αυτοκινητο μου στον αντιπροσωπο προκειμενου να γινει η διαγνωση του προβληματος και να καταληξουμε τι ειναι αυτο που ευθυνεται για την δυσλειτουργια του κινητηρα!

Η απαντηση που πηρα ηταν απογοητευτικη,καθως συμφωνα με τα λεγομενα τους επρεπε να κλεισω ραντεβου προκειμενου να βαλουν το αυτοκινητο στο διαγνωστικο μηχανημα και να ανιχνευσουν την βλαβη!!!Ημαρτον δηλαδη...:ranting2:

Ετσι περασα απο τον προγραμματιστη μου,τον κυριο Δημητριαδη,ο οποιος διεγνωσε πως οντως η αιτια για το "Check" ειναι η χαλασμενη αντλια βενζινης υψηλης παροχης!Οταν γυρισω απο τις διακοπες θα παραγγειλω το εν λογω ανταλλακτικο του οποιου η τιμη ανερχεται στα 385 ευρω χωρις φυσικα το κοστος για την τοποθετηση του!Παρα πολυ καλη η τιμη του,αν αναλογιστει κανεις πως ακομα και οι αντλιες υψηλης για τα TFSi μοτερ του Group VAG ειναι ακομα πιο ακριβες ή μια επωνυμη aftermarket αντλια οπως π.χ αυτη της APR κοστιζει πολυ παραπανω!

Εν αναμονη εξελιξεων λοιπον μετα το περας των διακοπων!!!thumb


Υ.Γ No1 : O "βεντετισμος" της αντιπροσωπειας σημερα με εκνευρισε αφανταστα!!!:thumbsdown:
Υ.Γ Νο2 : Σπυρο(m-power_01) θα σου κρατησω την χαλασμενη αντλια για να την περιεργαστεις οσο θες με την ησυχια σου οταν την αλλαξω!!!:thumbsup:
Υ.Γ Νο3 : Αποφασισα να κανω επιτελους τα απαραιτητα update σε αναρτηση και κιβωτιο ταχυτητων!!!Ετοιμαζεται και προγραμμα για το σαζμαν μου απο τον κυριο Δημητριαδη!!!:thumbsup:

More info soon... :original: :original: :original:


Ωραία λοιπόν.
Με το καλό να το φτιάξεις !
Δεν ξέρω πως και τι έγινε στην Αντιπροσωπεία που πήγες, απλά να σου παραθέσω ότι στην Ελβετία για πρόβλημα στο Χ5 μου έπρεπε να κλείσω ραντεβού για ένα μήνα μετά...
Και αυτό απλά για να δουν τι φταίει, όχι για επισκευή.
Για την επισκευή έχουμε κλείσει 2.5 μήνες τώρα και ίσως πάρω θέση για τέλος αυτού του μήνα thumb

Με το πρόγραμμα για το κιβώτιό σου θα ήμουν πάρα πολύ επιφυλακτικτός.
Δεν αμφιβάλλω ότι ο προγραμματιστής σου είναι γνώστης, αλλά δεν μπορεί να έχει την γνώση και τον όγκο πληροφοριών που έχει το εργοστάσιο.
Το λέω σε περίπτωση που χαλάσει το κιβώτιό σου θα πονέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
Καλύτερα φυλάξου και άσ'το στην ησυχία του εκτός και αν είσαι διατεθειμένος σε κάμποσο καιρό να πληρώσεις ένα νέο κιβώτιό.

tokiko
08-08-12, 22:59
Ποια BMW και ποιον Δημητριαδη??? .....εδω 29 κατασκευαστες πλυντηριων το ειπαν απο την αρχη!!!:thumbsup:

:thumbsup:

Αν δεν είχαμε τα ίδια μοτέρια δεν θα επέμενα thumb

tokiko
08-08-12, 23:00
Ποια BMW και ποιον Δημητριαδη??? .....εδω 29 κατασκευαστες πλυντηριων το ειπαν απο την αρχη!!!:thumbsup:

:thumbsup:

Αν δεν είχαμε τα ίδια μοτέρια δε θα επέμενα thumb
με το καλό φίλε μου να γίνει σωστή δουλειά

εδιτ: πως στο καλό έγινε το προηγούμενο ποστ

oldcarskickass
08-08-12, 23:01
αυτό για την υψηλής πιθανότατα. Αλλά αλόμα και αν την ακούσει εντελώς, έχει στο ντεπόζιτο μία συμβατική η οπόια στέλνει βενζίνη όπως και σε εμάς στα 5 bar.
Οπότε την πουτσοπαλεύει. Άμα την ακουσει η πίσω ...έμεινε

Όταν λες πίσω ποια εννοείς; Αυτή στο τεπόζιτο;

Αν την ακούσει η υψηλής πως θα καταφέρουν τα μπεκ να ψεκάσουν στο θάλαμο ρε συ; Δε θα πρέπει να αλλάξει ο χρονισμός του ψεκασμού;

tokiko
08-08-12, 23:06
Όταν λες πίσω ποια εννοείς; Αυτή στο τεπόζιτο;

Αν την ακούσει η υψηλής πως θα καταφέρουν τα μπεκ να ψεκάσουν στο θάλαμο ρε συ; Δε θα πρέπει να αλλάξει ο χρονισμός του ψεκασμού;

Δε χρειάζεται κάτι τέτοιο απλά επειδή η υψηλής φτάνει τα 200 bar πίεση το αυτοκίνητο χάνει απόδοση

Thomelef
09-08-12, 07:46
Και για τις δυο περιπτωσεις τουαλεξη και του καριζμα, προσωπικα θεωρω απαραδεκτο το γεγονος της νοχελικοτητας και των δυο αντιπροσωπειων στο να θελουν τουλαχιστον ενα μηνα μονο για να κανουν μια διαγνωση.
Στη δε περιπτωση του αλεξη που κοντευει τους δυομιση μηνες, το θεωρω τραγικο. Δλδ αν ο ανθρωπος δεν εχει δευτερο αυτοκινητο για να κινηθει τι θα κανει?
Αν και γενικα ειμαι πολυ προκατηλημενος με το θεμα αντιπροσωπεια, ακουω κατι τετοια και δεν αλλαζω την γνωμη μου με τπτ.

alexk
09-08-12, 09:09
Δλδ αν ο ανθρωπος δεν εχει δευτερο αυτοκινητο για να κινηθει τι θα κανει?


Κάνει υπομονή !
Ή το κινεί μέχρι να πάρει τα πιστόνια στη μασχάλη και μετά η BMW πληρώνει ένα νέο κινητήρα :thumbsup:

Thomelef
09-08-12, 09:53
Η πολυ απλα παει σε.ενα καλο εξουσιοδοτημενο, και τελειωνει η φασαρια.

Panos 316T
09-08-12, 14:10
Πειτε με γκαντεμη :D
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=279272#post279272

Lambros46
09-08-12, 14:26
Πειτε με γκαντεμη :D
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=279272#post279272

Μητσοτάκη :hystericalbs1:

Z4 DCT
09-08-12, 20:44
Με το πρόγραμμα για το κιβώτιό σου θα ήμουν πάρα πολύ επιφυλακτικτός.
Δεν αμφιβάλλω ότι ο προγραμματιστής σου είναι γνώστης, αλλά δεν μπορεί να έχει την γνώση και τον όγκο πληροφοριών που έχει το εργοστάσιο.
Το λέω σε περίπτωση που χαλάσει το κιβώτιό σου θα πονέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
Καλύτερα φυλάξου και άσ'το στην ησυχία του εκτός και αν είσαι διατεθειμένος σε κάμποσο καιρό να πληρώσεις ένα νέο κιβώτιό.

thumbthumb

Δημητρη εχει δικιο ο Αλεξης.....σε ζημιά εκει πας σε τετραψήφια νουμερα.....

Karizma Z4
21-08-12, 19:30
Καλησπερα και παλι!

Σημερα τελειωσαμε με την υποθεση της αντλιας και παρελαβα επιτελους το αυτοκινητο μου ετοιμο και ολοκληρωμενο!

Η καινουρια αντλια εχει εγγυηση 2 χρονων σαν ανταλλακτικο και ειναι ανεξαρτητη απο τα χιλιομετρα που θα κανει μεσα σε αυτα τα 2 χρονια!

Επισης εγιναν τα απαραιτητα update οπου μπορουσαμε,χωρις φυσικα να επηρρεαστει το προγραμμα που εχω,με κυριοτερη και εμφανεστερη αλλαγη στην συμπεριφορα του αυτοκινητου απο το update που εγινε στο σαζμαν!Πολυ πιο ομαλες αλλαγες στην οδηγηση στο αυτοματο και ειδικα αυτη απο 1η σε 2α και το σημαντικοτερο εξαφανιστηκε αυτος ο ενοχλητικος θορυβος με το κουμπωμα απο την θεση "Parking" του σαζμαν στην θεση "Drive"!!!

Επισης καθαριστηκαν οι σκαστρες υστερα απο 10000km(και πολυ τις αργησαμε πιστευω...) και βαλαμε λευκη βαζελινη για την καλυτερη λιπανση τους,κατοπιν προτροπης του αντιπροσωπου της Forge εδω στην Ελλαδα!!!

Η κουκουλα περαστηκε με τεφλον σπρευ και τα λαστιχα μαλακωσαν και παλι αρκετα,μετριαζοντας αρκετα τους ενοχλητικους θορυβους που προερχονται απο αυτην!!!

Το μονο που μενει τωρα ειναι να κανω μερικα χιλιομετρα(γυρω στα 300)για να κανει ο εγκεφαλος πληρες adaptation απο τα καινουρια δεδομενα που του δωσαμε και μετα να ξεκινησω να το τσιγκλαω παλι!!!

Τελος καλο και ολα καλα και ελπιζω χωρις αλλα απροοπτα προβληματα!!!



Υ.Γ 1 : Σπυρο η παλια αντλια ειναι στο κουτι και σε περιμενει να την επεξεργαστεις!!!
Υ.Γ 2 : Το παιδι που μου επιμεληθηκε το αυτοκινητο ηταν απλα τελειο και συνεργασιμο,προσεκτικο και με πολυ μερακι και υπομονη!!!Ενα μεγαλο "ευχαριστω" λοιπον στον Λευτερη και στην εταιρια Σιττας-Φλασκης για ολα οσα εκαναν για μενα!!!

Thomelef
21-08-12, 19:37
Μπραβο!!!
Τελος καλο ολα καλα λοιπον...

Karizma Z4
21-08-12, 19:43
thumbthumb

Δημητρη εχει δικιο ο Αλεξης.....σε ζημιά εκει πας σε τετραψήφια νουμερα.....

Ο κυριος Δημητριαδης δεν ειχε σκοπο να κανει κατι τραγικο στο σαζμαν...

Λιγο με τις στροφες του Launch Control θελει να "παιξει" για να πετυχουμε ακομα πιο τελεια εκκινηση και να μειωσει(και οχι να τους αυξησει...)τους περιοριστες ροπης στις 2 πρωτες σχεσεις για να μην σπινιαρει τοσο εντονα απο σταση!!!

Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι δεν θα καταφερει να κανει κατι στο ταπεινο μου BMWακι μιας και εχει φτασει στο σημειο να φτιαχνει αξιοπιστα προγραμματα για Porsche Turbo Tiptronic!!!
Ο γερμανικος βελτιωτικος οικος 9FF στα Tiptronic Turbo του φοραει προγραμμα Δημητριαδη στο σαζμαν του...Τυχαιο ;;; :shok: :shok: :shok:

Harisp
23-08-12, 00:44
Γνωστό πρόβλημα-ξεφτίλα στα n54...

Αλήθεια πόσο κόστισε η αντλία και πόσο η εργασία;

Karizma Z4
23-08-12, 06:57
Γνωστό πρόβλημα-ξεφτίλα στα n54...

Αλήθεια πόσο κόστισε η αντλία και πόσο η εργασία;

384 ευρώ η αντλία σαν ανταλλακτικο και αλλα 115 ευρώ το κόστος για την τοποθέτηση της! thumb

STREETRACING
23-08-12, 07:20
Και πως θα μπορει να αποφευγεται τώρα μια επανάληψη της ζημιάς;

Karizma Z4
23-08-12, 08:13
Και πως θα μπορει να αποφευγεται τώρα μια επανάληψη της ζημιάς;

Υπάρχει update για την αντλία που το έκανα ήδη που της εξασφαλίζει καλύτερη λειτουργία και απο κει και πέρα έχει αγγυηση σαν ανταλλακτικο για 2 χρόνια!

Harisp
23-08-12, 09:39
Και πως θα μπορει να αποφευγεται τώρα μια επανάληψη της ζημιάς;

Είναι γνωστό πρόβλημα που δεν έχει λυθεί εντελώς ακόμα και μετά τις νέες αντλίες.

Στην Αμερική που έχει γίνει τεράστιο θέμα με δικαστήρια και καταναλωτικές οργανώσεις για τις αντλίες και τις wastegate των turbo, υπάρχει αντικατάσταση και εγγύηση 8 ετών και για τα δύο Parts.

Στην Ευρώπη παίζουμε το πουλάκι μας και κάνουμε τσιμπούκια στις πολυεθνικές δυστυχώς... :thumbsdown:

STREETRACING
23-08-12, 09:44
ξενερα δηλαδη..

Z4 DCT
23-08-12, 11:41
ι φτασει στο σημειο να φτιαχνει αξιοπιστα προγραμματα για Porsche Turbo Tiptronic!!!
Ο γερμανικος βελτιωτικος οικος 9FF στα Tiptronic Turbo του φοραει προγραμμα Δημητριαδη στο σαζμαν του...Τυχαιο ;;; :shok: :shok: :shok:

Αυτο δεν μου το ειπες στο τηλ!!!!:shok:.......

stef
23-08-12, 11:58
Αυτο δεν μου το ειπες στο τηλ!!!!:shok:.......

Χαχα, μην χάσεις εσύ... Αμέσως... :th_Laie_67-1:

mark e92
23-08-12, 19:17
Υπάρχει update για την αντλία που το έκανα ήδη που της εξασφαλίζει καλύτερη λειτουργία και απο κει και πέρα έχει αγγυηση σαν ανταλλακτικο για 2 χρόνια!

Ωραιος!!! Οποτε πιες του το αιμα!!!

friendgr
21-07-13, 13:04
Μιας και είναι τοσο κοινή βλάβη, εσείς που ψωνίζετε απ εξω πόσο έχει αυτή η αντλία απ έξω;