PDA

Επιστροφή στο Forum : LpG μία ακόμη συζήτηση



ΔημήτρηςΜ3
02-08-12, 21:29
Λοιπόν ήταν πριν 10 λεπτα ένας
Γνωστός μηχανικός και μου είπε στα άμεσου ψεκασμου
Αυτοκίνητα πως μόλις γίνει αλλαγή σε αέριο 5 γενιάς υγρού
Ψεκασμου παει το αμάξι στο ΚΤΕΟ γίνεται ελενχος απο μηχανικό κλπ κλπ
Και αλλάζει την άδεια !
Το καλο στην όλη υπόθεση 5 ΕΥΡΩ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ !!!!

nikos1400
02-08-12, 21:31
Δηλαδη εχεις ενα Μ3 4000cc πας και του βαζεις αεριο,
και μετα πληρωνεις 5 ευρω τελη κυκλ. ??

ΔημήτρηςΜ3
02-08-12, 21:44
Αυτο δε το ξέρω αλλα με τα καυσαέρια
Κάτι παίζει !!!
Και δε γνωρίζω κατα πόσο είναι έγκυρο !
Μου είπε ότι το κάνει τι να πω θα πάω αύριο για περισσότερες πληροφορίες !!!
Υ.γ καταργείται τελείως η βενζίνη !!!

teo21
02-08-12, 21:44
Ίσως... Και κανά τριχίλιαρο για αλλαγή μοτέρ αργότερα!! :th_Laie_67-1:

Stradale
02-08-12, 21:45
Οπότε όλοι φαντάζεστε την καινουρια κομπίνα που θα κάνουν :)

ΔημήτρηςΜ3
02-08-12, 21:46
Ξανα λέω στα ΑΝΕΣΑ ΨΕΚΑΣΜΟΥ ΌΧΙ ΤΑ ΑΠΛΑ

S54POWER
02-08-12, 21:56
Λοιπόν ήταν πριν 10 λεπτα ένας
Γνωστός μηχανικός και μου είπε στα άμεσου ψεκασμου
Αυτοκίνητα πως μόλις γίνει αλλαγή σε αέριο 5 γενιάς υγρού
Ψεκασμου παει το αμάξι στο ΚΤΕΟ γίνεται ελενχος απο μηχανικό κλπ κλπ
Και αλλάζει την άδεια !
Το καλο στην όλη υπόθεση 5 ΕΥΡΩ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ !!!!

Μεγαλο ψεμα μου μυριζεται...

ΔημήτρηςΜ3
02-08-12, 22:10
Τι να πω σε ξέρω αύριο θα μαθω 100%
Απλα έκανα θέμα μπάς και έχει ακούσει
Κάποιος για αυτο !

Bazil Van Sinner
02-08-12, 22:33
ενδιαφερον!

ΔημήτρηςΜ3
02-08-12, 22:38
Όσο για σπάσιμο του κινητήρα
Κυκλοφορεί e92 m3 με αέριο :)

z3 2.2
02-08-12, 22:46
τα γνωστα του ελληνικου κρατους...τυρακι-φακα κλπ κλπ....

Thomelef
02-08-12, 22:52
Όσο για σπάσιμο του κινητήρα
Κυκλοφορεί e92 m3 με αέριο :)

Ελεος ρε...ελεος.
Μ3 και εχει αεριο? Δλδ πληρωνει ασφαλεια σημα και τσιγγουνευεται να βαλει βενζινη στο θηριο ο τυπος?
Αυτο και αν δεν ειναι για γελια...

z3 2.2
02-08-12, 22:58
Ελεος ρε...ελεος.
Μ3 και εχει αεριο? Δλδ πληρωνει ασφαλεια σημα και τσιγγουνευεται να βαλει βενζινη στο θηριο ο τυπος?
Αυτο και αν δεν ειναι για γελια...

πριν απο μερικους μηνες ειχα δει μιτριο 46αρι χαρτουρα με τη γνωστη καγκουροφατσα μεσα και τη γνωστη ταπα στον πισω προφυλακτιρα....
ημαρτον ρε γαμωτο....
και καλα αυτος που το χει,ειναι κουφιοκεφαλος
αυτος που βανδαλισε αυτο το μοτερ για να κανει την "εγκατασταση"?
αλλα τι λεω τωρα....:whistle:

ΔημήτρηςΜ3
02-08-12, 22:59
Τι να σου πω Τομ !
Είναι ο γνωστός με το gemballa 911

Thomelef
02-08-12, 23:51
Δεν τον ξερω.
Και γο γκεμπαλα με τι το εχει δλδ???να καιει χαρτοπετσετες? Τι ειναι αυτοι ρε πστ μου.

teo21
03-08-12, 00:02
Οσο για το M3 Ε92 με αεριο ενα εχω να πω... TRAGIC!!!

Stathis
03-08-12, 00:14
δεν παιζει αυτη η πληροφορια.
5 ευρω πληρωνουν μονο οσα οχηματα απαλλασσονται απο τα τελη.


Ζ. Για τα οχήματα για τα οποία προβλέπεται απαλλαγή από τα τέλη κυκλοφορίας, το ειδικό σήμα χορηγείται έναντι ποσού 5 ευρώ που αποτελεί το κόστος παραγωγής και διάθεσής του.
Τα υβριδικά και υδρογόνου επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής και δημόσιας χρήσης (ΤΑΞΙ), καθώς και οι δίκυκλες και τρίκυκλες μοτοσικλέτες ιδιωτικής και δημόσιας χρήσης της κατηγορίας αυτής, κυλινδρισμού κινητήρα έως 1.929 κ.εκ., που έχουν ταξινομηθεί στην Ελλάδα για πρώτη φορά έως την 31.10.2010, απαλλάσσονται των τελών κυκλοφορίας.
Για τα υβριδικά επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής και δημόσιας χρήσης (ΤΑΞΙ), κυλινδρισμού κινητήρα άνω των 1.929 κ.εκ., που έχουν ταξινομηθεί στην Ελλάδα για πρώτη φορά έως την 31.10.2010, τα τέλη κυκλοφορίας που επιβάλλονται αναλογούν στο ήμισυ των τελών των αντίστοιχων συμβατικών οχημάτων.
Για τα πιο πάνω οχήματα, ανεξάρτητα κυλινδρισμού κινητήρα, που ταξινομούνται για πρώτη φορά στην Ελλάδα από την 1.11.2010 και μετά, τα τέλη κυκλοφορίας προσδιορίζονται με βάση τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα, ανάλογα αν αυτά είναι ιδιωτικής ή δημόσιας χρήσης οχήματα.
Οι υβριδικές δίκυκλες και τρίκυκλες μοτοσικλέτες ιδιωτικής και δημόσιας χρήσης, κυλινδρισμού κινητήρα έως 1.929 κ.εκ., ανεξάρτητα από την ημερομηνία της πρώτης ταξινόμησής τους στην Ελλάδα, απαλλάσσονται των τελών κυκλοφορίας. Για τις υβριδικές δίκυκλες και τρίκυκλες μοτοσικλέτες ιδιωτικής και δημόσιας χρήσης, κυλινδρισμού κινητήρα άνω των 1.929 κ.εκ., ανεξάρτητα από την ημερομηνία της πρώτης ταξινόμησής τους στην Ελλάδα, τα τέλη κυκλοφορίας που επιβάλλονται αναλογούν στο ήμισυ των τελών των αντίστοιχων συμβατικών οχημάτων. Οι επιβατικές ηλεκτροκίνητες και υδρογόνου δίκυκλες και τρίκυκλες μοτοσικλέτες ιδιωτικής και δημόσιας χρήσης, ανεξάρτητα από την ημερομηνία της πρώτης ταξινόμησής τους στην Ελλάδα, απαλλάσσονται των τελών κυκλοφορίας.

Skyline_IS
03-08-12, 01:41
Όσο για σπάσιμο του κινητήρα
Κυκλοφορεί e92 m3 με αέριο :)

FAIL OF THE YEAR ο καρντασης...:thumbsdown:

Stradale
03-08-12, 01:56
Μετά τον βιασμό που έχουν υποστεί τα καημένα τα μπεμβεδάκια από τον κάθε λογής ασυγχρόνιστο με την νοοτροπία της εταιρία (βλ. κάγκουρας) σας πείραξε το υγραέριο στο Μ3; Που στην τελική καλά κάνει ο άνθρωπος, όχι θα κάτσει να παίζει με τις λιστρικές τιμές του καυσήμου στην Ελλάδα...

nikos1400
03-08-12, 07:02
Μετά τον βιασμό που έχουν υποστεί τα καημένα τα μπεμβεδάκια από τον κάθε λογής ασυγχρόνιστο με την νοοτροπία της εταιρία (βλ. κάγκουρας) σας πείραξε το υγραέριο στο Μ3; Που στην τελική καλά κάνει ο άνθρωπος, όχι θα κάτσει να παίζει με τις λιστρικές τιμές του καυσήμου στην Ελλάδα...

ειμαστε οφφ-τοπικ, καπου το ειχαμε ξανασυζητησει μου φαινεται...

εγω προσωπικα θα προτιμουσα με τα λεφτα της μετατροπης σε υγραεριο να επαιρνα ενα χιλιαρακι ή ενα βεσπακι να κανω τη δουλεια μου φτηνα, αντι να βεβηλωσω το Μ3...

βεβαια το τι θα κανει καθενας με το αμαξι του ειναι δικη του υποθεση.

Thomelef
03-08-12, 08:27
Μετά τον βιασμό που έχουν υποστεί τα καημένα τα μπεμβεδάκια από τον κάθε λογής ασυγχρόνιστο με την νοοτροπία της εταιρία (βλ. κάγκουρας) σας πείραξε το υγραέριο στο Μ3; Που στην τελική καλά κάνει ο άνθρωπος, όχι θα κάτσει να παίζει με τις λιστρικές τιμές του καυσήμου στην Ελλάδα...

Δλδ βρισκεις λογικο να πληρωνει 1000¤ σημα, κανα 1500¤ ασφαλεια, κανα 2000¤(το λιγο λιγο) συντηρηση για ενα αμαξι θηριο ν8 4000 κυβικων και ταυτοχρονα να τσιγγουνευεται 15-20¤ καυσιμα την εβδομαδα, ενω ταυτοχρονα εχει και 911 γκεμπαλα?
Εδω ρε φιλε το πληρωνουμε εμεις που το μοναδικο 911 που βλεπουμε, ειναι το call nine one one στις αμερικανικες ταινιες...

nikos1400
03-08-12, 08:32
διαβαστε κι αλλη αποψη
https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=299791&postcount=40

να το βαλεις στο Μ3 να το κανεις μετα ΤΙ ?
για να πηγαινεις οικονομικα στη δουλεια σου ??

Stradale
03-08-12, 15:05
Μπορεί ο άνθρωπος να θέλει να το κουνάει κάθε μέρα και όχι να το έχει σαν μπιπμπερό, και με το V8 δεν θες 20 ευρώ καύσιμα την εβδομάδα με λογική χρήση, φεύγει το 100ρικο για πλάκα,πες 400 το μήνα τουλάχιστον επι δώδεκα πάμε στα 5000 χιλιάρικα κοντα μονο για βενζίνες, με το υγραέριο γλυτώνει 3 χιλιάρικα στο νερό...Δεν βλέπω που είναι το περίεργο ή η βεβήλωση; Δηλαδή αν το κάνεις 650 άλογα με κομπρεσέρ δεν θεωρείτε βεβήλωση;Η εκεί έχουμε άφεση αμαρτιών γιατί πάμε για επιδόσεις...Κλείνει το υγραέριο,το τρέχει με βενζίνη και είναι το ίδιο και το αυτό....

Stradale
03-08-12, 15:08
διαβαστε κι αλλη αποψη
https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=299791&postcount=40

να το βαλεις στο Μ3 να το κανεις μετα ΤΙ ?
για να πηγαινεις οικονομικα στη δουλεια σου ??

Εγώ σου λέω την δικιά μου άποψη που έχω σε δύο αυτοκίνητα υγραέριο και έχω κάνει τουλάχιστον 80.000 συνδιαστικά, και με τα δύο δηλαδή. Είναι η καλύτερη κίνηση που μπορούσα να κάνω,πραγματικά.

ΔημήτρηςΜ3
03-08-12, 15:15
Μπορεί ο άνθρωπος να θέλει να το κουνάει κάθε μέρα και όχι να το έχει σαν μπιπμπερό, και με το V8 δεν θες 20 ευρώ καύσιμα την εβδομάδα με λογική χρήση, φεύγει το 100ρικο για πλάκα,πες 400 το μήνα τουλάχιστον επι δώδεκα πάμε στα 5000 χιλιάρικα κοντα μονο για βενζίνες, με το υγραέριο γλυτώνει 3 χιλιάρικα στο νερό...Δεν βλέπω που είναι το περίεργο ή η βεβήλωση; Δηλαδή αν το κάνεις 650 άλογα με κομπρεσέρ δεν θεωρείτε βεβήλωση;Η εκεί έχουμε άφεση αμαρτιών γιατί πάμε για επιδόσεις...Κλείνει το υγραέριο,το τρέχει με βενζίνη και είναι το ίδιο και το αυτό....

Δε ξέρω πως το βλέπετε εσείς
Εγω θα το έκανα και ας είχα και v10 !!!
Ξέρεις τι είναι να το φουλαρεις με 30 ευρω
Και λιωσε το στη βόλτα Να μη σκέφτεσαι
Να πας ταξίδια γιατι να λέμε και του στραβού το δικοίο
Όλοι σκέφτονται πλέον τα ευρα τις μπεντζινας!!!
Εκτός και αν εισαι απλαααααααα και δεν έχεις ανάγκη τότε οκ πάω πάσο !

Stathis
03-08-12, 15:38
το να θελει να κανει καποιος οικονομια στη μετακινηση του δεν ειναι ντροπη.
ουτε αν δεν μπορει να εχει V10 ή V12 ειναι ντροπη.

αλλα να προσπαθουμε να συμβιβασουμε ανομοια πραγματα ειναι ματαιος κοπος.
τι νοημα εχει να παω να παρω ενα φερραρι και να το μετατρεψω για να ειναι κατι ξενο απο τη φιλοσοφια του?

αν συντρεχουν ψυχοσωματικοι λογοι και συμπλεγματα τα οποια θα πρεπει οπωσδηποτε να ικανοποιηθουν, να το δεχθουμε, αλλα δεν χρειαζεται κανεις να προσπαθει να πεισει τους αλλους για το ορθον της επιλογης του.

αλλωστε δεν θα φορουσαν ολοι αρμανι, ακομα και να ειχαν τα χρηματα, ουτε τοντς, ουτε αλλους σχεδιαστες.
υπαρχει και ο πελατης της παντοφλας-διχαλο, της λευκης-ριγε καλτσας με το πεδιλο (γερμανοι-αυστριακοι με τετοιες δεν ερχονται καθε χρονο?), του λαμε κοστουμιου, του ανοιχτου πουκαμισου λοβερ με τριχα για πουλοβερ και παει λεγοντας.
υπαρχει και ο τσιγγανος που δεν του λειπουν καθολου τα χρηματα, παιρνει διαμερισμα για τα παιδια του, ο ιδιος μενει στο τσαντιρι και κυκλοφορει με το ντατσουν.

κανεις δεν μπορει να απαγορευσει απο τον τσιγγανο να ειναι τσιγγανος , ουτε μπορει να τον κανει με το ζορι λορδο που κυκλοφορει με e-type.

valerios2000
03-08-12, 15:51
Πειραζει δλδ το καυσιμο που καει το μοτερ
αν ειναι βενζινη ειναι noble αν ειναι υποπροιον ειναι Tragic
δλδ το Nitro επειδη δινει αλογα ειναι καλο
το υγραεριο επειδη κανει 70 λεπτα το λιτρο ειναι μαπα
ψυχολογικα κομπλεξικα οντως, εξαλλου αν σου πουν οτι ενα κρασι κανει 60 ευρω εχει καλυτερη γευση απο οτι αν σου πουν οτι κανει 4
Επισης αν παει καποιος σε υψομετρο 2500 κ κατσει 2 εβδομαδες κ παραγει ο οργανισμος ερυθροποιητινη κ εχει αιματοκριτη 50 δεν ειναι ντοπινγκ αν κανει ενεσιμη ερυθροποιητινη ειναι ντοπιγκ κ του ξηλωνεις τα μεταλια

Stathis
03-08-12, 16:04
εξαρταταται ποιο μοτερ τα καιει.
στα επαγγελματικα μου θα βαλω κι εγω υγραεριο, σε ολα.
στο Μ, σορρυ αλλα το θεωρω γυφτια.:original:


στο κρασι θα συμφωνησω οτι μερικοι ελληνες παραγωγοι ειναι ακριβοι.
υπαρχουν μερικα ξενα με πολυ λογικοτερες τιμες.
π.χ. ενα κοκκινο που πινω το χειμωνα απο τη χιλη, για να βρω ιδιας κατηγοριας ελληνικο πρεπει να πληρωσω τα διπλα.
παντως υπαρχουν και καποιοι που εχουν δυνατοτητα να εκτιμησουν αυτο των 60 ευρω (και των 120 ή των 240), σαφως οχι ολοι, δεν βγαινει για να το παρουν ολοι αλλωστε.
κατα τα αλλα κρασια των 4 ευρω συνηθως κανουν μονο για να τα ριχνεις στο μαγειρεμα, εκτος αν εισαι αλκοολικος.

Thomelef
03-08-12, 16:07
Μπορεί ο άνθρωπος να θέλει να το κουνάει κάθε μέρα και όχι να το έχει σαν μπιπμπερό, και με το V8 δεν θες 20 ευρώ καύσιμα την εβδομάδα με λογική χρήση, φεύγει το 100ρικο για πλάκα,πες 400 το μήνα τουλάχιστον επι δώδεκα πάμε στα 5000 χιλιάρικα κοντα μονο για βενζίνες, με το υγραέριο γλυτώνει 3 χιλιάρικα στο νερό...Δεν βλέπω που είναι το περίεργο ή η βεβήλωση; Δηλαδή αν το κάνεις 650 άλογα με κομπρεσέρ δεν θεωρείτε βεβήλωση;Η εκεί έχουμε άφεση αμαρτιών γιατί πάμε για επιδόσεις...Κλείνει το υγραέριο,το τρέχει με βενζίνη και είναι το ίδιο και το αυτό....

δεν διάβασες καλά τι έγραψα.
με την αύξηση της βενζίνης, θα δίνει κάνα 20άρικο επιπλέον την εβδομάδα. δλδ απο 60 - 70 που θα έδινε, τώρα θα δίνει 80 - 90.
σιγά τ'αυγά για κάποιον που μπορεί και έχει στην κατοχή του Μ3 92άρι και 911.
όσο για το κομπρεσάρισμα σε σχέση με το να κάνεις υγραέριο το αμάξι, υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά. το ένα θεωρείτε βελτίωση, το άλλο δεν.
όσο επίσεις για την βεβήλωση, δεν τίθεται θέμα...ο καθένας ότι θέλει κάνει. το γεγονός όμως ότι κάποιος με αυτές τις δύο αμαξάρες κάνει το ένα υγραέριο, είναι τελείως άκυρος.
αντί να πάει να πάρει κάνα σμαρτάκι ή κάνα χρέπι του σκοτωμού, πάει και μου βάζει υγραέριο στο Μ-τρίο.

άσε μας ρε φίλε που θα ψάξουμε να βρούμε και λογική στην βλακεία που δέρνει τον καθένα.

Stradale
03-08-12, 16:12
Με το σμαρτάκι δεν μπορεί να κάνει το κομμάτι του,οπότε...περί ορέξεως κολοκιθόπιτα!

Stradale
03-08-12, 16:15
Υ.Γ. Πολύ άνετοι είναι όλοι με τις βενζίνες, για αυτό εγνατία τσουκου-τσουκου με 120 όλοι...

Vassilis ///M
03-08-12, 16:16
Υ.Γ. Πολύ άνετοι είναι όλοι με τις βενζίνες, για αυτό εγνατία τσουκου-τσουκου με 120 όλοι...

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: Σκάσε μαλλί...

Stathis
03-08-12, 16:17
Με το σμαρτάκι δεν μπορεί να κάνει το κομμάτι του,

αυτο ειναι που ελεγα.
υπαρχει και μια μουρη που πρεπει να πωληθει...

κανενα προβλημα, ας βγαλει το συμπλεγμα του ετσι ο ανθρωπος, μην προσπαθει ομως να πεισει οτι ειναι αντικειμενικα σωστη η οπτικη του. thumb

Stradale
03-08-12, 16:17
:thumbsup::th_Laie_67-1:

Thomelef
03-08-12, 16:23
Με το σμαρτάκι δεν μπορεί να κάνει το κομμάτι του,οπότε...περί ορέξεως κολοκιθόπιτα!

ανα γεια σου...

valerios2000
03-08-12, 16:25
Πρωτον αν το παμε star trek το αμαξι που κινειται με το 95% των εναπομενοντων πορων του πλανητη (υγραεριο) ειναι το μελλον, ενω η βενζινη πλεον αρχιζει κ τελειωνει
Δευτερον το οτι παω με 150-160 σταθερα σε αυτοκιντοδρομο με μια ισοτιμια 7 ευρω ανα 100 χιλιομετρα τι θεμα εχει αυτος που παει με 15 ευρω ανα 100 χιλιομετρα?
Τριτον αν μου κολλησει κανενας παταω ενα κουμπι, γυριζει σε Noble gas και τρωει ολο τον μεταβλητο στο κεφαλι μαζι με αρωματικους υδρογονανθρακες για την καμπινα του
ετσι απλα, ευκολα, συναρπαστικα

m-power_01
03-08-12, 16:41
Παιδιά ??? Πόσο πάει η μούρη το κιλό?

Stradale
03-08-12, 16:47
Παιδιά ??? Πόσο πάει η μούρη το κιλό?

Μια καινουρια porsche boxter εχει 86.000 και είναι 1310 κιλά, άρα κοστίζει περίπου 64 ευρώ το κιλό το πουλ-μουρ :original:

Stathis
03-08-12, 17:48
στο κρασι θα συμφωνησω οτι μερικοι ελληνες παραγωγοι ειναι ακριβοι.


και μιας και μιλαγαμε για κρασι, ενας απο τους καλυτερους ελληνες παραγωγους ειναι ο γεροβασιλειου.

https://www.vipwinegallery.gr/images/products/Magnum%20Wooden%20Gift%20Driini.jpg

https://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTLF934__kRzoaeir-ymFrRCgf1GV8EgRWEPFj25bW7Sx8N-TVU0E825-aq2g

εδω ειναι ενα κρασι που βραβευθηκε τοσο για τη γευση οσο και για τη συσκευασια του.
η οποια ειχε αρκετες κατασκευαστικες δυσκολιες που ομως μπορεσε να ξεπερασει και να το υλοποιησει ο δικος thomelef κατα κοσμον θωμας ελευθεριαδης...

ενα μεγαλο μπραβο στους ελληνες δημιουργους που δειχουν καμια φορα οτι στη χωρα αυτη γεννιουνται ομορφα πραγματα και δεν υπαρχουν μονο κατοικοι που ονειρευονται να παρουν Μ3 για να του βαλουν υγραεριο... thumb

ΔημήτρηςΜ3
03-08-12, 18:02
Ένα τις είναι αυτα και μούρη και smart
Δε παει γι αυτο βάλε υγραεριο και πουλα
μούρη με το Μ3 η οποίο αμάξι να είναι αυτο
Τέλος πα ο καθένας βλέπει και πράττει !!!
Πολυ σνομπάρουν το αέριο και δε ξέρω γιατι

Stathis
03-08-12, 18:15
το επιασες λαθος.
κανεις δεν σνομπαρει το lpg και οπως ειπε και καποιος αλλος μπορει να ειναι το καυσιμο του μελλοντος.
του μελλοντος ομως, οχι του παρελθοντος.
αν αργοτερα βγουν σπορ αυτοκινητα με αυτο το καυσιμο και οι δυνατοτητες καλυπτουν τον φανατικο της φιρμας, καλως να ορισουν να τα παρουμε.
αλλα να βαζουμε σε ενα αυτοκινητο που σχεδιαστηκε αλλιως, ενα ξενο συστημα το οποιο προσφερει μονο χαμηλοτερη τιμη αγορας καυσιμου, το οποιο δεν ειναι και συμβατο με τον κινητηρα 100% (οπως λενε οσοι τα βαλανε σε γρηγορα αυτοκινητα), το βρισκω ανεϋ λογου.
αν θες να καις λιγο, παρε ενα αλλο αυτοκινητο, υπαρχουν πολλα και αξιολογα, αν θες Μ5 και Μ3 κλπ, θα πρεπει να υποστεις τα κοστη του.

η προσπαθεια υγραεριου σε σουπερκαρς μου θυμιζει πριν απο πολλα χρονια (δεκαετια 70) που παιρνανε κατι παλια αμερικανικα, καντικαλ, λινκολν κλπ και τους βαζανε μοτερ απο οπελ για να μην καινε μια δεξαμενη καυσιμο.
οσο γελοιο ηταν το θεαμα τοτε ανοιγοντας το τεραστιο καπω να βλεπεις μια κουτσουλια μοτερ, τοσο ειναι και το θεαμα ενος Μ με γκαζι.

aristent
03-08-12, 18:23
..... το θεαμα ενος Μ με γκαζι.

:whistle:...με το παρακατω συμβιβαζομαι!!!:thumbsup:

https://www.otoautos.com/wp-content/uploads/2011/10/Auto-Liquid-Petroleum-Gas-bmw-m5-hurricane-gs-lpg-e1317992198452.jpg

πηγη:https://www.otoautos.com/auto-liquid-petroleum-gas-lpg/

Stathis
03-08-12, 18:25
δεν δουλεψε ποτε σωστα αυτο.

Thomelef
03-08-12, 19:37
και μιας και μιλαγαμε για κρασι, ενας απο τους καλυτερους ελληνες παραγωγους ειναι ο γεροβασιλειου.

https://www.vipwinegallery.gr/images/products/Magnum%20Wooden%20Gift%20Driini.jpg

https://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTLF934__kRzoaeir-ymFrRCgf1GV8EgRWEPFj25bW7Sx8N-TVU0E825-aq2g

εδω ειναι ενα κρασι που βραβευθηκε τοσο για τη γευση οσο και για τη συσκευασια του.
η οποια ειχε αρκετες κατασκευαστικες δυσκολιες που ομως μπορεσε να ξεπερασει και να το υλοποιησει ο δικος thomelef κατα κοσμον θωμας ελευθεριαδης...

ενα μεγαλο μπραβο στους ελληνες δημιουργους που δειχουν καμια φορα οτι στη χωρα αυτη γεννιουνται ομορφα πραγματα και δεν υπαρχουν μονο κατοικοι που ονειρευονται να παρουν Μ3 για να του βαλουν υγραεριο... thumb

Και η συσκευασια, και το περιεχομενο, και η συλληψη ειναι ελληνικα.
Η φαντασια και η πρακτικοτητα του σχεδιαστη, ειναι ετη φωτος μπροστα. Αθανασιος μπαμπαλης και τα μυαλα στα μιξερ...
Thx για το feedback κολλητε. Το εκτιμω ιδιαιτερα!!!

Christos 330
03-08-12, 21:40
Κολησα με το σχεδιο πολυ λεπτομερεια ο σχεδιαστης ευγε !!!

Θωμα μπραβο και εις ανωτερα σου ευχομαι !!!

steliosm46
03-08-12, 23:00
Συμφωνώ οτι δεν είναι σωστή η κίνηση αυτή της τοποθέτησης υγραερίου σε ένα τέτοιο αυτοκίνητο για το προφανές..Διότι είναι αυτοκίνητο επιδόσεων και όχι οικονομίας..
Αυτό το αυτοκίνητο όταν το αγοράζεις δεν κοιτάς τα καύσιμα κατα κάποιο τρόπο αλλα την οδηγική ευχαρίστηση κυρίως και κατα δεύτερον την μετακίνηση σου στην δουλειά σου..

Βέβαια υπάρχουν πολλές περιπτώσεις και ο καθένας έχει διαφορετικά θέλω και ανάγκες όπως ο ίδιος τις έχει διαμορφώσει και το περιβάλλον που κινείται..

Υπάρχουν και περιπτώσεις που οι άνθρωποι που αγόρασαν ένα τέτοιο αυτοκίνητο όταν το αγόρασαν ήταν σε πολύ καλύτερη οικονομική κατάσταση απο ότι σήμερα..Δεν είναι λίγοι αυτοί παιδιά..

κάθε μέρα επιχειρήσεις κλείνουν κλπ κλπ..τα βλέπεται..

Μπορεί κάποιος να έχει "καψούρα" με το όχημα που έχει και θέλει πραγματικά να το κρατήσει και κοιτάει λίγο απο΄δω απο΄κει, εφόσον τα πράγματα πλεον είναι τέτοια να κάνει οικονομία απο παντού..

Φυσικά δεν μιλάω να στερηθείς να τις πραγματικές ανάγκες για να βάλεις βενζίνη στο αυτοκίνητο έτσι μην παρεξηγηθώ..Ούτε είμαι αυτής της λογικής..

Αλλά και λίγο έλεος πια με την βενζίνη που έχει καταντήσει είδος πολυτελείας και στην ουσία είναι είδος πρώτης ανάγκης! Με 1 ευρώ + φόρο και απ το διυλιστήριο φεύγει κοντά 60 λεπτά.. Δεν ξέρω δηλαδή για πόσο ακόμα θα ανεχόμαστε αυτή την κατάσταση..

alexk
03-08-12, 23:54
Υγραέριο σε Μ είναι τελείως άκυρο !
Μέγιστη βλακεία !

Για οποιοδήποτε άλλο αυτοκίνητο BMW, δεν διαφωνώ καθόλου.
Άλλωστε και η BMW έβγαζε τα E36 316g (compact) / E34 518g.
Δεν βλέπω κάτι λάθος, ειδικά άν θες να μειώσεις τα έξοδα μετακίνησης ενώ δεν σε ενδιαφέρουν τόσο πολύ οι επιδόσεις.

sasabmw
04-08-12, 00:13
Ιδιοκτητης Μ3: Ασε Νικητα εχω μεγαλο θεμα με το εργαλειο...με τους μ@λ@κες που κυβερνανε δεν ξερω τι να το κανω, καιει και τ αντερα του ρε γαμωτο δεν προλαβαινω να το πληρωνω το ρημαδι....βλακεια μεγαλη που πουλησα το οικοπεδακι στην ακρατα τοτε για να το παρω, ασε ειμαι χαλια, θα χαμε το οικοπεδακι τωρα,του κοσμου τα λεφτα θα ειχε.....
Κολλητος: Ρε Κανελλο πηρες κι εσυ τον πυραυλο για να τα κανεις ολα: να κανεις τα γουστα σου, να πουλας μουρη, να πηγαινεις στο κατακολο με την πεθερα, στη λαικη, τα παιδια σχολειο, τον κουμπαρο σου στα κτελ....τι τα ψαχνεις τωρα......αφου δεν προκειτα ετσι κι αλλιως να φυγει αντε ριχτου ενα υγραεριο πανω να δεις την υγεια σου καημενε, θα ξεχασεις τι θα πει βενζιναδικο....τοσοι που το κανανε δηλαδη τι ειναι, βλακες;;

ΔημήτρηςΜ3
04-08-12, 01:57
Μάλλον και αυτοί λάθος πρέπει να έκαναν !!! Δε πρέπει να είχαν ευρα για αυτο το έκαναν LPG :)

https://www.youtube.com/watch?v=h3zYTHj21Lw&feature=youtube_gdata_player

Thomelef
04-08-12, 02:16
Μάλλον και αυτοί λάθος πρέπει να έκαναν !!! Δε πρέπει να είχαν ευρα για αυτο το έκαναν LPG :)
https://www.youtube.com/watch?v=h3zYTHj21Lw&feature=youtube_gdata_player

Χαχα...ασε ρε μητσο.
Την ξερεις καλα την evolve? Σκοπος του προτζεκτ για αυτο το αμαξι ξερεις ποιος ηταν, η αληθεια πιστευεις οτι δεν δεν ειχαν και αυτοι ευρα σαν και τον γκεμπαλα...


Μεγαλη εντυπωση μλυ κανει παντως το μερος που ειναι τοποθετημενες οι δεξαμενες.
Κινητη βομβα ρε πστ μου. Ετσι και γινει κατι, εξαηλωθηκε ο επιβατης.

ΔημήτρηςΜ3
04-08-12, 02:30
Αχαχαχαχαχα !!
Μπουμ και γεια σας !
Όχι ρε ειρωνικά το έγραψα. :p

alexk
04-08-12, 16:22
Σκέφτεται κάποιος με Μ να βάλει LPG ?

zgouriazmenos
05-08-12, 11:17
Μακριά απο LPG... Εγώ αυτό μόνο έχω να πώ....

alexk
05-08-12, 12:03
Μακριά απο LPG... Εγώ αυτό μόνο έχω να πώ....

Είχες άσχημη εμπειρία ?

Stamatis
05-08-12, 12:26
Δεν γνωριζω αν ηταν θεμα συσκευης, τοποθετησης η ασυμβατοτητας, ετσι και αλλιως παντου υπαρχουν "σκιτζηδες" αλλα σε εγκατασταση lpg σε τσεροκι ο κινητηρας παρεδωσε σε 15.000 χλμ.
Χιλιομετρα μοτερ πριν την εγκατασταση 34.000
Κανενα προβλημα ως τοτε εκτος απο την υπερβολικη καταναλωση.
Αναγκαστικά ο φιλος μου εβαλε lpg στο τζιπ και δεν πηρε κατι μικρο, καθως μενει στην επαρχια και το αυτοκινητο επρεπε να εχει δυνατοτητες εκτος δρομου καθημερινα (γιατρος σε ορεινη περιοχη)
Προβλημα πρωτο: ειχε ενα αυτοκινητο που καποτε κοστιζε φθηνα η μετακινηση του
Δευτερο: απαξιωθηκε σε μια νυχτα
Τριτο: ουτε ανταλλαγη με Σουζουκι σαμουραϊ δεν μπορεσε να το κανει
Τεταρτο: με βαρια καρδια πηγε για αεριο αφου το εψαξε.
Νεας γενιας πνευμονας, δεξαμενη με φιλτρα κτλ.

Η εγγυηση που ειχε στα χερια του, εγραφε οτι καλυπτει το συστημα lpg και πως δεν καλυπτει βλαβες που θα προκληθουν απο κακη χρηση
Θεωρηθηκε κακη χρηση.
Νομικα θα επρεπε να δωσει απο 1.5οο και πανω.
Ερευνησε την πιθανοτητα νε κανε μετατροπη σε ντηζελ.
Δεν υπηρχε τεχνικη εγκριση -δεν εχει ξαναγινει επισημα- αρα θα επρεπε να μπλεξει με γραφειοκρατια και το μεγαλο βαθυ δημοσιο.
Αποφασισε να βαλει μικροτερο κινητηρα στο τζιπ, ο οποιος δυστυχως καιει σχεδον τα ιδια.

Αν κατι ειναι οικονομικο και ασφαλες, γιατι να μην γινει.
Ομως απο εμπειρια βλεπουμε πως αρκετα "σπανε" και επισης ακομα δεν εχουμε δει την διαρκεια ζωης τους.

Στο αεριο για τις ειδικες κατασκευες, η γνωμη μου ειναι πως ειναι παρακινδυνευμενο.
Αν οντως σπανε, τρεχα αλλαζε μοτερ σε 8κυλινδρο.

Εχω παντως μια αισθηση πως μολις καθιερωθει το lpg θα ανεβει και ο φορος του.
Οποτε μεχρι να βγει αμαξι που να καιει πελλετ, νομιζω πως ειναι λυση για οσους γραφουν χιλιομετρα.

Stradale
05-08-12, 12:32
Πως παρέδωσε πνεύμα;Θέλω να πω τι ζημιά προκλήθηκε ακριβώς;
Υ.Γ. Δεν ξέρω τι λέει ο συνάδερφος, αλλά δεν νομίζω να ήταν ποτέ φτηνή η συντήρηση ενάς τσερόκι...

zgouriazmenos
05-08-12, 12:38
Είχες άσχημη εμπειρία ?

Απο τότε που το έβαλα δε δούλεψε και ποτέ σωστά... Δυσκολία εκκίνησης, ρεταρίσματα και κομπιάσματα, μπεκ κολλημένα και άλλα χαζά.

Stamatis
05-08-12, 12:41
Βαλβιδες καπακι ραγισμα μπλοκ.

Thomelef
05-08-12, 12:56
Οι αντιπροσωπειες κανουν εγκατασταση?
Τα εργοστασια κατασκευης των αυτοκινητων τι λενε για το συγκεκριμενο θεμα? Οι απαντησεις βρισκονται εκει, και οχι στα λογια του καθε εφαρμοστη που βγαζει φραγκακια απο την εγκατασταση.
Μεχρι τωρα πενηντα πενηνταβειναι η φαση. Οι μισοι εχουν παθει ζημια, οι αλλοι μισοι λενε οτι σωθηκαν.
Το σιγουρο παντως με ολα τα παραπανω, ειναι οτι μιλαμε για γουρουνι στο σακι.

pilot
05-08-12, 13:23
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1679&page=16

για δες εδώ ρε Τόμι..

gregE36
05-08-12, 15:32
το παν ειναι σωστο ρυθμισμα. αν ειναι αρυθμιστο θα σπασει και ας καιει και βενζινη.

m-power_01
05-08-12, 15:42
Φίλε Γρηγόρη δεν σου κάνω επίθεση προς θεού, απλά παίρνω πάσα από το ποστ σου.
Λέμε για σωστό ρυθμισμα... Ξέρουμε τι διάολο ρυθμίζει ο εγκαταστάτης του κιτ;

Stamatis
05-08-12, 15:49
Μαλλον τιποτα Σπυρο.
Στο τσεροκι ηταν plug and play η διαδικασια.
Καμμια παρεμβαση ουτε σε εγκεφαλο ουτε σε ρυθμισεις του κιτ lpg.
Επισης απο οτι θυμαμαι ηταν "ενα" για ολα τα μοντελα (κυβισμου ιδιου) και μονο στην παροχη ειχε ενα ρυθμιστη για το ποσο αεριο θα ριχνει στην τροφοδοσια.



Sent from my iPhone using Tapatalk

ghost-rider
05-08-12, 15:54
αβανς? Τι λουπουτζου τι μπιτζινα ειναι το ιδιο?

Δε μ' αρεει.
Αμα ειναι να βαλω κιτ θα βαλω νιτρο.
Ποσο οικονομια κανουν αυτα?

m-power_01
05-08-12, 15:56
Ακριβώς αυτό θέλω να πω Σταματη. Ότι η όλη ρύθμιση που γίνεται, αφορά το μίγμα και την στοιχειομετρική καύση του αερίου. Αυτή η διαδικασία γίνεται με ένα wideband στην εξατμιση και δοκιμή. Θυμάσαι την διαδικασία για το power commander που σου έλεγα τον χειμώνα ;
Κάτι τέτοιο. Ωραία άντε και το κάναμε ... Είναι ένα πρώτο βήμα.
Δεν είναι όλα όμως...

m-power_01
05-08-12, 15:58
αβανς? Τι λουπουτζου τι μπιτζινα ειναι το ιδιο?

Δε μ' αρεει.
Αμα ειναι να βαλω κιτ θα βαλω νιτρο.
Ποσο οικονομια κανουν αυτα?

Επειδή έχεις διαβάσει το παρακάτω , γίνεσαι μαρτυριαρης.

Τα έχω πει πριν τρία χρονια αυτά ναι ή όχι ; Πες μου!

Stamatis
05-08-12, 16:24
Οποτε ερχομαστε στο ιδιο.
Σκιτζηδες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

m-power_01
05-08-12, 16:29
Οποτε ερχομαστε στο ιδιο.
Σκιτζηδες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εσύ που είσαι λαμπρό μυαλό, μπορείς να μου πεις πως μπορείς να πείσεις τον κόσμο να δώσει παραπάνω λεφτα, για να κάνει σωστή δουλειά?

GiannisRob
05-08-12, 16:36
Εσύ που είσαι λαμπρό μυαλό, μπορείς να μου πεις πως μπορείς να πείσεις τον κόσμο να δώσει παραπάνω λεφτα, για να κάνει σωστή δουλειά?

Δεν χρειάζεται να πείσει κανείς κανέναν και για τίποτα. Άμα δεν έχεις τη στοιχειώδη αντίληψη να καταλαβαίνεις ότι ένα κιτ plug & play δεν κάνει για όλα, και ότι από τη στιγμή που πριν μερικά χρόνια έδωσες 50.000¤ για το αυτοκίνητο σου, το να δώσεις 500¤ παραπάνω για το kit lpg, ώστε να προστατέψεις την επένδυση σου, είναι απλά απαραίτητο, δεν πρόκειται να σε πείσει κανείς.

Πιστεύω ότι είναι απλά ζήτημα αντίληψης, και μετά θέμα γνώσεων.

Thomelef
05-08-12, 16:41
Μολις τωρα με ρωτησε ο πατερας μου αν λεει να βαλει υγραεριο στο μερσεντες. Ναι του λεω, βαλτο με 1000. Αιντε μπας και σπασει το μπ@@ρδελ@ν και γυρισει και ο μπαρμπας στα πατρια εδαφη της προπελας...

m-power_01
05-08-12, 16:43
Δεν χρειάζεται να πείσει κανείς κανέναν και για τίποτα. Άμα δεν έχεις τη στοιχειώδη αντίληψη να καταλαβαίνεις ότι ένα κιτ plug & play δεν κάνει για όλα, και ότι από τη στιγμή που πριν μερικά χρόνια έδωσες 50.000¤ για το αυτοκίνητο σου, το να δώσεις 500¤ παραπάνω για το kit lpg, ώστε να προστατέψεις την επένδυση σου, είναι απλά απαραίτητο, δεν πρόκειται να σε πείσει κανείς.

Πιστεύω ότι είναι απλά ζήτημα αντίληψης, και μετά θέμα γνώσεων.

Γιάννη όλα ρυθμίζονται ως προς το μίγμα. Αλλιως θα εσπαγαν στην βδομάδα πάνω. Κανένα όμως δεν ρυθμίζει το αβανς

GiannisRob
05-08-12, 16:44
Γιάννη όλα ρυθμίζονται ως προς το μίγμα. Αλλιως θα εσπαγαν στην βδομάδα πάνω. Κανένα όμως δεν ρυθμίζει το αβανς

Ναι ρε, αυτό σου λέω και 'γω. Το να ψάξει/ζητήσει κάποιος το κάτι παραπάνω. Στην προκειμένη περίπτωση, τη ρύθμιση του advance.

:)

m-power_01
05-08-12, 16:46
Ναι ρε, αυτό σου λέω και 'γω. Το να ψάξει/ζητήσει κάποιος το κάτι παραπάνω. Στην προκειμένη περίπτωση, τη ρύθμιση του advance.

:)

το κλιο έχει ντισριμπιτερ?

Stamatis
05-08-12, 16:52
Vespafans- Χασαπης
Η ΠΙΚΡΑ ΤΗΣ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΔΙΑΡΚΕΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΛΥΚΑ ΤΗΣ ΧΑΜΗΛΗΣ ΤΙΜΗΣ


Sent from my iPhone using Tapatalk

sasabmw
05-08-12, 16:55
Μαλλον τιποτα Σπυρο.
Στο τσεροκι ηταν plug and play η διαδικασια.
Καμμια παρεμβαση ουτε σε εγκεφαλο ουτε σε ρυθμισεις του κιτ lpg.
Επισης απο οτι θυμαμαι ηταν "ενα" για ολα τα μοντελα (κυβισμου ιδιου) και μονο στην παροχη ειχε ενα ρυθμιστη για το ποσο αεριο θα ριχνει στην τροφοδοσια.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Μετα την εγκατασταση ηταν ολα οκ στο καντραν; Δεν αναψε το check engine;

GiannisRob
05-08-12, 16:56
το κλιο έχει ντισριμπιτερ?

Το Clio, ναι έχει. Όπως επείσης και πρώτης γενιάς Injection, αυτό με το μονό μπεκ.

Από την άλλη, έχει μια διαρροή λαδιού και μια διαρροή ψυκτικού. Και τον ίδιο δίσκο τα τελευταία 22 χρόνια.

Από την άλλη, ο father του πίνει το αίμα σταθερά κάθε μέρα, και καίει μόνο 8 λίτρα στα 100!

m-power_01
05-08-12, 16:58
Το Clio, ναι έχει. Όπως επείσης και πρώτης γενιάς Injection, αυτό με το μονό μπεκ.

Από την άλλη, έχει μια διαρροή λαδιού και μια διαρροή ψυκτικού. Και τον ίδιο δίσκο τα τελευταία 22 χρόνια.

Από την άλλη, ο father του πίνει το αίμα σταθερά κάθε μέρα, και καίει μόνο 8 λίτρα στα 100!

Θέλεις να το κάνουμε LPG ? Εγγυημένα πράγματα

GiannisRob
05-08-12, 16:59
Θέλεις να το κάνουμε LPG ? Εγγυημένα πράγματα

Μπα. Εσύ θες να το κάνουμε Williams?

Stamatis
05-08-12, 17:01
Σορυ ρε παιδες.
Το κιτ για να μπει, τι προδιαγραφη εχει;
Λεει ρυθμιση αβανς η οχι;

Αν οχι, κακως δεν το λεει.
Αν ναι, κακως δεν γινεται.

Δεν ειναι υποχρεωμενος ο καθενας να ειναι μηχανολογος για να ξερει τι γινεται στο αμαξι του.
Υπαρχουν επαγγελματιες για αυτο.

Στο γιατρο πχ του παραδειγματος μας, τι επρεπε να κανουν οι γριες οταν τους δινει χαπια;
Να του λενε εψαξα στο γκουγκλ και ειδα οτι η φαινοβερζολη αλληλεπιδρα με την ψευδοεφεδρινη και πιστευω οτι πρεπει να μου δωσεις και rythmodan των 5 για να ισοφαρισω;

Παιρνουν το χαπι, γινονται καλα, πανε στην εκκλησια και αναβουν το κερι τους να ειναι καλα ο κυρ γιατρος που πηγε με την τζιπαρα στο Κλασοχωρι Αιτωλοακαρνανιας και τους εδωσε το χαπι.

Αμα καθοτανε να διαβαζει "το ελπιτζι και οι τεχνικες εγκαταστασης του" θα πηγαινε στις γριες να τους περναει νιτρα στον κωλο να ανεβαινουν στην Ανω Μαγουλιτσα ορθοπεταλια.

Θελω να πω, ΑΝ ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ το αβανς ΓΙΑΤΙ δεν το κανουν.

Και επισης, πως μπορεις να παιξεις με το αβανς σε ενα M5V10 και ποση ασφαλεια σου παρεχει κατι τετοιο;




Sent from my iPhone using Tapatalk

Stamatis
05-08-12, 17:05
Ο συγκεκριμενος Σασα, και χερι να βγει απο το ταμπλω να του βαρεσει σφαλιαρα δεν νομιζω να το αξιολογησει ως κατι που πρεπει να τον απασχολησει.



Sent from my iPhone using Tapatalk

m-power_01
05-08-12, 17:20
Σορυ ρε παιδες.
Το κιτ για να μπει, τι προδιαγραφη εχει;
Λεει ρυθμιση αβανς η οχι;

Αν οχι, κακως δεν το λεει.
Αν ναι, κακως δεν γινεται.

Δεν ειναι υποχρεωμενος ο καθενας να ειναι μηχανολογος για να ξερει τι γινεται στο αμαξι του.
Υπαρχουν επαγγελματιες για αυτο.

Στο γιατρο πχ του παραδειγματος μας, τι επρεπε να κανουν οι γριες οταν τους δινει χαπια;
Να του λενε εψαξα στο γκουγκλ και ειδα οτι η φαινοβερζολη αλληλεπιδρα με την ψευδοεφεδρινη και πιστευω οτι πρεπει να μου δωσεις και rythmodan των 5 για να ισοφαρισω;

Παιρνουν το χαπι, γινονται καλα, πανε στην εκκλησια και αναβουν το κερι τους να ειναι καλα ο κυρ γιατρος που πηγε με την τζιπαρα στο Κλασοχωρι Αιτωλοακαρνανιας και τους εδωσε το χαπι.

Αμα καθοτανε να διαβαζει "το ελπιτζι και οι τεχνικες εγκαταστασης του" θα πηγαινε στις γριες να τους περναει νιτρα στον κωλο να ανεβαινουν στην Ανω Μαγουλιτσα ορθοπεταλια.

Θελω να πω, ΑΝ ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ το αβανς ΓΙΑΤΙ δεν το κανουν.

Και επισης, πως μπορεις να παιξεις με το αβανς σε ενα M5V10 και ποση ασφαλεια σου παρεχει κατι τετοιο;




Sent from my iPhone using Tapatalk

To Αβανς είναι απαραίτητο. Δεν το κάνουν γιατί δεν το γνωρίζουν καν ότι πρέπει να το κάνουν...Άρα πως περιμένεις να ξέρουν και το πως να το κάνουν???

Μέχρι πριν δύο χρόνια που τα κοίταζα εγώ, δεν έδιναν και τα κιτ τετοια δυνατότητα. Και ούτε πιστεύω ότι εχουν τώρα.
Σε αυτοκίνητο με διανομέα είναι σχετικά εύκολο. Μπορούμε να φτιάξουμε κατάσταση με δύο ''χαρτες'' αβανς, ενα για βενζινη και ένα για γκάζι.
Σε σύγχρονο αυτοκίνητο,τα πράγματα περιπλέκονται... Θα πρέπει ή να επαναπρογραμματίσεις με δυναμόμετρο κανονικά όπου μετά ξεχνάς την βενζίνη, δουλεύεις μόνο lpg, και έχεις πιθανά θέματα στην εκκινηση.

Ή... θα πρέπει να το αντιμετωπίσεις με παραλληλο εγκέφαλο.

ghost-rider
05-08-12, 17:24
Μπα. Εσύ θες να το κάνουμε Williams?

ναι, ναι, ΝΑΙ!!!!

ghost-rider
05-08-12, 17:29
To Αβανς είναι απαραίτητο. Δεν το κάνουν γιατί δεν το γνωρίζουν καν ότι πρέπει να το κάνουν...Άρα πως περιμένεις να ξέρουν και το πως να το κάνουν???

Μέχρι πριν δύο χρόνια που τα κοίταζα εγώ, δεν έδιναν και τα κιτ τετοια δυνατότητα. Και ούτε πιστεύω ότι εχουν τώρα.
Σε αυτοκίνητο με διανομέα είναι σχετικά εύκολο. Μπορούμε να φτιάξουμε κατάσταση με δύο ''χαρτες'' αβανς, ενα για βενζινη και ένα για γκάζι.
Σε σύγχρονο αυτοκίνητο,τα πράγματα περιπλέκονται... Θα πρέπει ή να επαναπρογραμματίσεις με δυναμόμετρο κανονικά όπου μετά ξεχνάς την βενζίνη, δουλεύεις μόνο lpg, και έχεις πιθανά θέματα στην εκκινηση.

Ή... θα πρέπει να το αντιμετωπίσεις με παραλληλο εγκέφαλο.

Α γεια σου!! Και μετα θα διαπιστωσεις οτι αν ειχε μελετηθει απο το εργοστασιο να δουλευει γκαζι 99% θα ειχε αλλη συμπιεση. Ετσι δεν ειναι?

Stamatis
05-08-12, 17:32
Καλα κανω και θελω ντηζελ.
Ασταδια με το κωλοπετρογκαζι.



Sent from my iPhone using Tapatalk

GiannisRob
05-08-12, 17:32
To Αβανς είναι απαραίτητο. Δεν το κάνουν γιατί δεν το γνωρίζουν καν ότι πρέπει να το κάνουν...Άρα πως περιμένεις να ξέρουν και το πως να το κάνουν???

Μέχρι πριν δύο χρόνια που τα κοίταζα εγώ, δεν έδιναν και τα κιτ τετοια δυνατότητα. Και ούτε πιστεύω ότι εχουν τώρα.
Σε αυτοκίνητο με διανομέα είναι σχετικά εύκολο. Μπορούμε να φτιάξουμε κατάσταση με δύο ''χαρτες'' αβανς, ενα για βενζινη και ένα για γκάζι.
Σε σύγχρονο αυτοκίνητο,τα πράγματα περιπλέκονται... Θα πρέπει ή να επαναπρογραμματίσεις με δυναμόμετρο κανονικά όπου μετά ξεχνάς την βενζίνη, δουλεύεις μόνο lpg, και έχεις πιθανά θέματα στην εκκινηση.

Ή... θα πρέπει να το αντιμετωπίσεις με παραλληλο εγκέφαλο.

Και δε μου λες, πως γίνεται να έχεις δυο "χάρτες" στο ντιστριμπιτερ? Αφού κάτι μαρτζαφλάρια έχει εκεί μέσα που γυρνάνε γύρω γύρω όλη την ώρα...

ghost-rider
05-08-12, 17:38
Και δε μου λες, πως γίνεται να έχεις δυο "χάρτες" στο ντιστριμπιτερ? Αφού κάτι μαρτζαφλάρια έχει εκεί μέσα που γυρνάνε γύρω γύρω όλη την ώρα...

Σημαδευεις το καπακι ρε και εχεις οτι γουσταρεις αμα μιλαμε για μικροαλλαγες.
Αχαχα!! Ανοιγεις καπω αλλαζεις ρυθμιση φευγεις.
Για πιο εξτριμ λαμπα κ ρυθμιση με την κουκιδα του βολαν... Αυτο παιρνει κανα δεκαλεπτο συν του οτι δεν οτι πιο διακριτικο να το κανεις στην ακρη του δρομου...

GiannisRob
05-08-12, 17:41
Σημαδευεις το καπακι ρε και εχεις οτι γουσταρεις αμα μιλαμε για μικροαλλαγες.
Αχαχα!! Ανοιγεις καπω αλλαζεις ρυθμιση φευγεις.
Για πιο εξτριμ λαμπα κ ρυθμιση με την κουκιδα του βολαν... Αυτο παιρνει κανα δεκαλεπτο συν του οτι δεν οτι πιο διακριτικο να το κανεις στην ακρη του δρομου...

Εγώ άλλο λέω. Οκ. ρυθμίζεις αβανς για βενζίνη. Ρυθμίζεις αβανς για γκάζι, ελ πι τζι, ή ότι άλλο θέλεις.

Η μετάβαση από τη μια ρύθμιση στην άλλη με ποιο τρόπο θα γίνεται? Με επαναρύθμιση?

Γιατί σε ένα μοντέρνο αυτοκίνητο, μπορείς να αλλάζεις χαρτογράφηση αβανς απλά με ένα κουμπί...

m-power_01
05-08-12, 17:44
Α γεια σου!! Και μετα θα διαπιστωσεις οτι αν ειχε μελετηθει απο το εργοστασιο να δουλευει γκαζι 99% θα ειχε αλλη συμπιεση. Ετσι δεν ειναι?

Mην φανταστείς... ¨οτι θα βολευόταν να δουλεύει καλύτερα με ένα 12-12,5:1 βαριά, ναι είναι αλήθεια. Στους άμεσου ψεκασμού όμως πλέον, βολεύεται μιάχαρα

ghost-rider
05-08-12, 17:44
Ξεκουμπωνεις καπακι ντιστριμπιτερ, στριβεις λιγο(γι αυτο σου ειπα για σημαδια) ξανακουμπωνεις.
Αν δε σε καλυπτει πρεπει καθε φορα να ρυθμιζεις.
Κατσε να μας πει κ ο μπαουερ τι εχει στο μυαλο του..

GiannisRob
05-08-12, 17:48
Ξ
Κατσε να μας πει κ ο μπαουερ τι εχει στο μυαλο του..

Ο Μπάουερ έχει στο μυαλό του να κάνει το Κλιούλι μου βίδες, και επίσης περιμένει να ανεβάσει 50 βαθμούς στην Άρτα για να με πατήσει, λέει, και με το 316.

Από την άλλη, επειδή κάποια στιγμή είχε ψιλολύσει το ντιστριμπιτέρ γιατί κολυμπούσε στο νερό και το Κλιό δεν έπαιρνε μπροστά, οφείλω να σου πω, ότι θέλει κάμποσο ξεβίδωμα για να φτάσεις στο σημείο να δεις καρβουνάκια κλπ!

m-power_01
05-08-12, 17:50
Σημαδευεις το καπακι ρε και εχεις οτι γουσταρεις αμα μιλαμε για μικροαλλαγες.
Αχαχα!! Ανοιγεις καπω αλλαζεις ρυθμιση φευγεις.
Για πιο εξτριμ λαμπα κ ρυθμιση με την κουκιδα του βολαν... Αυτο παιρνει κανα δεκαλεπτο συν του οτι δεν οτι πιο διακριτικο να το κανεις στην ακρη του δρομου...

1ο είδος μπετατζή. Ο σκληροπυρηνικός, έριξε μπετό. Έγινε μπετό.


Εγώ άλλο λέω. Οκ. ρυθμίζεις αβανς για βενζίνη. Ρυθμίζεις αβανς για γκάζι, ελ πι τζι, ή ότι άλλο θέλεις.

Η μετάβαση από τη μια ρύθμιση στην άλλη με ποιο τρόπο θα γίνεται? Με επαναρύθμιση?

Γιατί σε ένα μοντέρνο αυτοκίνητο, μπορείς να αλλάζεις χαρτογράφηση αβανς απλά με ένα κουμπί...

2ο Είδος μπετατζή. Ο εκμοντερνισμένος. Μήπως να το κάνουμε σύμμεικτο? Μπορεί να θέλουμε να το αλλάξουμε...Μπορεί να κανουμε δευτερο παιδι...


Ρε υπαρχει τρόπος να παιζεις με δύο αβανς ,έχοντας διανομέα, χωρις καν να ανοιξεις το καπώ

ghost-rider
05-08-12, 18:00
Αχαχουχα!
Για πες ρε συ! Με ενδιαφερει τρελα!!!

ΔημήτρηςΜ3
05-08-12, 18:01
Μετα το ξεμπαναρισμα μου παρακολουθώ και δε μπορω
Να καταλάβω τι λέτε !!!!μήπως να τη κάνω οριστηκα;;;;

m-power_01
05-08-12, 18:01
Αχαχουχα!
Για πες ρε συ! Με ενδιαφερει τρελα!!!

Για το σαμουράι?

ghost-rider
05-08-12, 18:16
Για το σαμουράι?

Ναι γι αυτο. Μη μου πεις οτι δεν αξιζει.
Θα του το κοτσαρω το μαραφετι σου κ ας μην αξιζει.

m-power_01
05-08-12, 18:24
Μετα το ξεμπαναρισμα μου παρακολουθώ και δε μπορω
Να καταλάβω τι λέτε !!!!μήπως να τη κάνω οριστηκα;;;;

Τι δεν καταλαβαίνεις ρε Μήτσο? Απλά ξέφυγε λίγο η κουβέντα και επεκταθήκαμε περισσότερο για το lpg. Δεν μπορείς να πεις... χθες που έλειπες δεν γραψαμε τίποτα! Σήμερα τα γράψαμε όλα!

m-power_01
05-08-12, 18:25
Ναι γι αυτο. Μη μου πεις οτι δεν αξιζει.
Θα του το κοτσαρω το μαραφετι σου κ ας μην αξιζει.

Συμφωνώ, βάλε ενα μοτεράκι από βιταρα όμως.

GiannisRob
05-08-12, 18:26
Ρε υπαρχει τρόπος να παιζεις με δύο αβανς ,έχοντας διανομέα, χωρις καν να ανοιξεις το καπώ

Με έχει φάει η περιέργεια. Ο Ηλίας ισχυρίζεται ότι πρέπει να ξεκουμπώσεις το καπάκι και να το κουμπώσεις διαφορετικά για να πειράξεις το αβανς. Εσύ πως λες ότι γίνεται χωρίς να ανοίξεις καπώ?

:)

ghost-rider
05-08-12, 18:38
Συμφωνώ, βάλε ενα μοτεράκι από βιταρα όμως.

Ναι ρε συ, ωραια. Αυτο το λιβανιζω καιρο. Μεχρι να βαλω το μοτερ θα μου δειξεις το μαραφετι σου να χω να παιζω?

m-power_01
05-08-12, 18:41
Ναι ρε συ, ωραια. Αυτο το λιβανιζω καιρο. Μεχρι να βαλω το μοτερ θα μου δειξεις το μαραφετι σου να χω να παιζω?

εδώ (https://www.dualcurve.com/frm22827.pdf) σε έχω.

GiannisRob
05-08-12, 18:52
εδώ (https://www.dualcurve.com/frm22827.pdf) σε έχω.

Με μια πρώτη ματιά αισθάνομαι ότι το Clio υπάρχει από τη λίθινη εποχή. Τα νούμερα στο ταχύμετρο είναι σκαλισμένα με σφυρί και καλέμι, ενώ αντί για αναπτύρα έχει κάτι πέτρες και προσάναμα. Αφού ακόμα παίρνει μπρος με τη μίζα, καλά είμαστε!

Stamatis
05-08-12, 18:58
Ειμαι περηφανος που ο Μπαουερ ειναι φιλος μου.
Πως σκατα βαζει θενκς το ταπατοκ


Sent from my iPhone using Tapatalk

ghost-rider
05-08-12, 19:04
Ωωω!!!!!!!!!!!!!
Ομορφο!!

Το βρισκουμε εδω Ελλαδα?

m-power_01
05-08-12, 19:08
Ωωω!!!!!!!!!!!!!
Ομορφο!!

Το βρισκουμε εδω Ελλαδα?

Γιατί με τους έξω έχεις μαλώσει?

ghost-rider
05-08-12, 19:18
Γιατί με τους έξω έχεις μαλώσει?

Οχι ειμαι σκραπας με το κομπιουτερ και φοβαμαι μηπως παραγειλω καμια ντουζινα.

Nikos
05-08-12, 20:57
Καταλήγουμε στο ότι τα μεταξωτά βρακια θέλουν επιδεξιους κωλους.(αυτο παει στα υγραεριοκινητα Μ).

Christos 330
05-08-12, 21:36
Απλα τα πραγματα παιδια . . .

Θες οικονομια ; ; ;

Πετρελαιο και καθαρισες !!!

Εχει οικονομια το υγραεριο οκ αλλα και εγω αν ημουν στην θεση και ειχα Μ ουτε καν

θα περνουσε στο μυαλο μου το θεμα lpg . . .

Thomelef
05-08-12, 21:42
Σε τουτο τοξ τοπο, υπαρχουν λογιων λογιων ανθρωποι.
Υπαρχουν οι ανθρωποι που κανουν οτι κανουν για την παρτη τους,υπαρχουν οι ανθρωποι που κανουν οτι κανουν για τα ματια των αλλων, και υπαρχουν και οι ανθρωποιπου κανουν οτι κανουν για να αποδειξουν στον εαυτο τους και στον υπολοιπο κοσμο, οτι ειναι κατι αλλο απο αυτο που πραγματικα ειναι.
Τωρα σε ποια κατηγορια ακριβως ανηκει ενας Μ-τριακιας με υγραεριο, δεν εχω ιδεα. Εχω ψιλομπερδευτει.

Nikos
05-08-12, 21:51
Στην κατηγορία του έκανα το σκατο μου παξιμαδι για να πάρω κάτι που δεν ήταν για μένα και δεν το άντεχε η τσέπη μου ΄΄.....έτσι όπως ήταν το 90% των ιδιοκτητών Μ και συναφών αυτοκινήτων τα τελευταία 7-8 χρόνια. Είναι τυχαίο ότι όλα πλην ελαχίστων εξαφανίστηκαν ;

stef
05-08-12, 21:55
Στην κατηγορία του έκανα το σκατο μου παξιμαδι για να πάρω κάτι που δεν ήταν για μένα και δεν το άντεχε η τσέπη μου ΄΄.....έτσι όπως ήταν το 90% των ιδιοκτητών Μ και συναφών αυτοκινήτων τα τελευταία 7-8 χρόνια. Είναι τυχαίο ότι όλα πλην ελαχίστων εξαφανίστηκαν ;


Έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι Νίκο όπως το λες...
Χτες σε κουβέντα με κολλητό λέγαμε πόσα ML & Cayenne την τελευταία 7ετία κυκλοφόρισαν Ελλάδα..
Έχετε δει κανένα νέο ML & Cayenne με ελληνικά νούμερα?
Εγώ ΜΟΝΟ 1 Cayenne στην Porsche στη Γλυφάδα
Είναι φαινόμενο που πολλοί έπεσαν στο λάκο και την πάτησαν..

Thomelef
05-08-12, 21:56
Η μεγαλυτερη πλακα ειναι με αυτους που τα πειραν επειδη τα βρηκαν ξεφτιλα, και τα σουταραν σε λιγοτερο απο εξι μηνες.

Thomelef
05-08-12, 22:00
Έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι Νίκο όπως το λες...
Χτες σε κουβέντα με κολλητό λέγαμε πόσα ML & Cayenne την τελευταία 7ετία κυκλοφόρισαν Ελλάδα..
Έχετε δει κανένα νέο ML & Cayenne με ελληνικά νούμερα?
Εγώ ΜΟΝΟ 1 Cayenne στην Porsche στη Γλυφάδα
Είναι φαινόμενο που πολλοί έπεσαν στο λάκο και την πάτησαν..

Αφου ρε στεφ ολοι πειναλαιοι...
Αρχοντοβλαχοι που ξαφνικα την ειδαν γαλαζοαιματοι. Η μεγαλυτερη φαση κιολα ηταν το οτι το ζουσανε το εργο πραγματικα.
Εγω που ειχα να κανω με επιπλοποιους, δεν μπορεις να φανταστεις τι εχουν δει τα ματια μου.
Να δεις κολλητε κατι βλαχαρες απο το κορδελιο, πιτα στην λεζα επειδη ο χοντρελας με την μιτσουκο απεκτησε μερτσεντε τζιεπ.
Λες και μιλουσες με την βασσιλισα της αγγλιας ηταν.

stef
05-08-12, 22:03
Δεν πειράζει
Θα στρώσουμε ΟΛΟΙ μας αναγκαστικά
Απλά κάποιοι δεν φταίμε
Τέλοσπάντων δεν θέλω να βγω off topic, συγγνώμη
Επί του θεματος και εγώ δεν είμαι υπέρ του υγραεριού αλλά μόνο υπερ του πετρελαίου!

GanKostas-E90
05-08-12, 22:07
Έτσι ειναι με τα αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμου αλλα δεν μπορεί κάποιος να περνει Μ3και να ψάχνετε για οικονομία έλεος ακόμα και εγω με το 316 θεωρώ ότι ειναι μ....α και γυφτια να το βάλω αεριο θα πω αυτο που σκέφτεστε οι περισοτεροι δεν περνεις BMW για να το βάλεις αεριο αν ειναι εται πάρε Hyundai elandra αυτη ειναι η προσωπική μου άποψη

Βαγγελης
05-08-12, 22:08
:original:Ρε παλικάρια μην είστε πικρόχολοι με τον κοσμάκη:th_Laie_67-1:βρήτε έναν σε αυτό το φόρουμ που να του δινόταν η ευκαιρία να πάρει ένα αυτοκίνητο σαν το μ3 και να μην το έπαιρνε!Απλα για μια 5ετία περίπου η ελλάδα μοίρασε απλοχερα χρήμα και ευκαιρίες σε πολύ κόσμο και κάποιοι αγνωόντας ότι αυτό δεν θα κρατούσε για πάντα κάναν την κ@υλα τους.Θα τους χαρακτήριζα επιπολαιους τίποτα παραπάνω!Υπόψην για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω μ3!!!!!!!!!!!
:warriorsmiley:Οσο για την υγραεριοκίνηση εφόσον λεφτά για αλλαγή αυτοκινήτου δεν υπαρχουν αυτή τη στιγμή και για αρκετό καιρό ακόμα το θεωρώ μ@λ@κία να μπορέις να πληρώνεις σε καυσιμα λιγότερα και να συνεχίζεις να κάνεις μάγκες το κωλοκράτος που ζούμε!Σιγουρα το πετρελαιο είναι καλύτερη λύση λεφτά όμως????????

Thomelef
05-08-12, 22:15
Εγω γινομαι πικροχολος γιατι σαν καλος βλακας που ειμαι και εγω(να λεμε και τα δικα μας, οχι μονο των αλλων), εχασα μια ολοκληρη περιουσια με τα κωλοχαρτα που μοιραζανε κατι τετοιοι μπρουκληδες.
Τωρα παμε γι'αλλα, οτι εγινε εγινε και δεν αλλαζει, αλλα σε καθε ευκαιρια που θα μου δινεται, θα γιουχαρω ολους αυτους τους βλαχους που πανε να παραστησουν κατι που δεν ειναι.

steliosm46
05-08-12, 22:21
Δεν είναι μόνο το υγραέριο παιδιά εγώ ξέρω αρκετούς οι οποίοι πήρανε BMW όχι Μ3 ή και άλλα παρεμφερή αυτοκίνητα με δάνειο..και όταν λέω δάνειο εννοώ σχεδόν όλο το ποσό!

Εγω προσωπικά το θεωρώ μεγάλο λάθος να χρεωθείς στην τράπεζα για σκοπό ο οποίος δεν είναι για δουλειά ή επαγγελματικό αυτοκίνητο αλλα για αυτοκίνητο βόλτας και γούστων!

υποτίθεται οτι αυτό το αυτοκίνητο θα το πάρεις με χρήματα τα οποία τα έχεις και θέλεις να κάνεις το γούστο σου! όχι να χρεωθείς για 10 χρόνια λεφτά τα οποία λεφτά θα τα πληρώσεις και 2πλάσια και σε όλα αυτά τα χρόνια μπορεί να έχουν συμβεί τα χίλια μύρια..

Βαγγελης
05-08-12, 22:26
Εντάξει δεν είναι όλοι άγγελοι ουτε ζούμε στο παράδεισο σε αυτό το οικονομικο τσουνάμι παρέσιρε πολυ κόσμο και ειδικά όποιος κινιοταν με επιταγές και έχασε χρήμα αλλά και δάγκωσε πολύ κόσμο.Στο θέμα μας όμως δεν είναι ντροπή εφόσον τα πραγματα στενέψαν να βάλεις υγραέριο στο αυτοκίνητο εγω ρε παιδια έβαλα και πήγα στο γυναικοχώρι με 45 ευρώ ενώ ήθελα ακριβώς τα διπλάσια.Δεν αισθάνομαι καμοια ντροπή που γλύτωσα χρήματα.:thumbsup:αντίθετα χαιρομαι που δεν σκέφτομαι πλέον τις μετακινήσεις μου!

Thomelef
05-08-12, 22:27
Χοντρα χοντρα. Για να παρεις αμαξι εκατο χιλιαδων, πρεπει να εχεις διαθεσιμα τουλαχιστον τα διπλα. Τελος...
Τωρα. Θες να τα σκασεις ντανκα, θες να τα κανεις δοσεις, ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.
Με 15κ στον λογαριασμο ομως και Μ-τριο, λυπαμαι δεν πας πουθενα περαν του γκρεμου.

Stathis
05-08-12, 22:32
Έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι Νίκο όπως το λες...
Χτες σε κουβέντα με κολλητό λέγαμε πόσα ML & Cayenne την τελευταία 7ετία κυκλοφόρισαν Ελλάδα..
Έχετε δει κανένα νέο ML & Cayenne με ελληνικά νούμερα?
Εγώ ΜΟΝΟ 1 Cayenne στην Porsche στη Γλυφάδα
Είναι φαινόμενο που πολλοί έπεσαν στο λάκο και την πάτησαν..

στεφ δεν φταιει μονο αυτο που δεν κυκλοφορουν καινουργια ακριβα αυτοκινητα.

ας πουμε οτι εχεις Μ5 Ε60 και πας να παρεις το F11.
ΑΝ στο παρει ανταλλαγη ο εμπορας, θα ειναι τοσο χαμηλα που ουσιαστικα σου λεει δεν το θελω.
απο την αλλη θα κληθεις να πληρωσεις μια τεραστια διαφορα που δεν αντικατοπτριζει την πραγματικη διαφορα των δυο αυτοκινητων.

δεν συμφερει με τιποτα πλεον αυτο που γινοταν την τελευταια δεκαετια, που δηλαδη εδινες το παλιο σε μια καλη τιμη και εβαζες και τα ρεστα για το νεο.

πλεον η ψαλιδα ανοιξε τοσο γιατι και το μεταχειρισμενο απαξιωθηκε γιατι μπορουν να το δικαιολογησουν λιγοι, αλλα και το καινουργιο εφαγε φορους και εισφορες και απογειωθηκε.

στη σημερινη εποχη συμφερει οποιος εχει μεγαλη φορολογικη δηλωση να παει για καλο μεταχειρισμενο, που θα το βρει πολυ χαμηλα.

αυριο δεν ξερουμε τι θα γινει, ας δουμε το νεο φορολογικο και μακαρι η αγορα καινουργιου να καταστει πιο συμφερουσα απ΄οτι ειναι σημερα.


Χοντρα χοντρα. Για να παρεις αμαξι εκατο χιλιαδων, πρεπει να εχεις διαθεσιμα τουλαχιστον τα διπλα.

ποια διπλα ρε τομι?
τα 10πλα και βαλε πρεπει να εχεις...

Thomelef
05-08-12, 22:37
Τουλαχιστον λεω ρε αρχοντα για να μην με πουνε υπερβολικο.

alexk
05-08-12, 23:13
Εγώ λέω να κάνουμε group buy Motec για να ρυθμίσουμε σωστά τα ///Μ μας να καίνε και υγραέριο, και βενζίνη και μεθανόλη άμα έχουμε και τάβλες !
Γιατί όχι ?
1 χιλιάρικο το υγραέριο, άλλα 10 ο Motec, μια χαρά !
Με 11 χιλιάρικα έχεις γίνει αεριωθούμενος που λέει και ο Γιωργάρας !

Thomelef
05-08-12, 23:20
Ναι...να βαλουμε και μια σχαρα να ψηνουμε και κανα φαγκρι στις διακοπες.
Να ειναι και ψησταρια υγραεριου δλδ.

alexk
05-08-12, 23:24
Ναι...να βαλουμε και μια σχαρα να ψηνουμε και κανα φαγκρι στις διακοπες.
Να ειναι και ψησταρια υγραεριου δλδ.

Και σουβλάκια !!!
Μου αρέσουν τα σουβλάκια !

zgouriazmenos
05-08-12, 23:25
Βαλβιδες καπακι ραγισμα μπλοκ.

Για εμένα πήγαινε αυτό???? Ακόμα δεν έφτασα σε τέτοιο στάδιο, αλλά άμα φτάσω μέχρι εκεί θα έρθω να σε κάνω μούσκεμα με αγιασμό γρουσούζη... :ranting2: :th_Laie_67-1:

zgouriazmenos
05-08-12, 23:26
Ναι...να βαλουμε και μια σχαρα να ψηνουμε και κανα φαγκρι στις διακοπες.
Να ειναι και ψησταρια υγραεριου δλδ.

Τόμι, βολεύει καλύτερα ένα μάτι "πετρογκάζ" για αυγουλάκια μάτια και πατατούλες!!!

Thomelef
05-08-12, 23:26
Και σουβλάκια !!!
Μου αρέσουν τα σουβλάκια !

Οτι θελει τ'αγορι μου...
Και λαχανικα με βινεγκρε. Για τους γκουρμε.

Stamatis
06-08-12, 07:43
Zgouriazmenos Χαχα οχι οχι.
Για το τζιπ ελεγα αλλα γραφαμε μαζι και βγηκα απο κατω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

valerios2000
06-08-12, 09:34
Απο οτι καταλαβα μετα απο περιπου 4-5 σελιδες OfftopiΚιες ειναι οτι
γενικα εχετε θεμα με το υγραεριο
μετα το κονσεπτ m3 και υγραεριο απλα το απεχθανεστε
το κακο ειναι οτι δεν λεγεται 332 και πηγανε κ βαλανε το Μ μπροστα οι ανθρωποι
Πρεπει να φατε μια χαλαροπιτα και να δειτε το θεμα σφαιρικα
Εφοσον ειναι ενα e36-e46-e92 τι θεμα υπαρχει?
μιλατε λες κ ειναι οχι απλα supercar αλλα πραγματικα hypercar
ειναι? η απλα εχει κινητηρα που ενα supercar θα μπορουσε να εχει?
αυτο μονο αρκει για να δικαιολογησει ολα αυτα που λετε?
αυτο το λαικο τυπου " μα το αμαξι ειναι αγωνιστικο" θα ισχυε αν πρωτα ξεκιναγε απο τα βασικα οπως ΟΧΙ αεροσακους-κλιματισμο-ραδιο
μετα οχι πισω σαλονι-μοκετες, πορτμπαγκαζ ξηλωμα να φαινονται τα ντουι ολα κτλ
αν εβγαινε μονο τυπου CSL θα σας ελεγα οκ, ειναι ακυρο
το απλο Μ3 ειναι πρωτα gran turismo πολυτελειας κ μετα ολα τα αλλα, ειναι χιλιομετροφαγος που απλα εχει ενα μοτερ που στροφαρει κ μετα τις 6500

gnx
06-08-12, 09:35
Εγώ πάντως είμαι 90-10 να βάλω στο Χ3.

Nikos
06-08-12, 10:06
Εγώ πάντως είμαι 90-10 να βάλω στο Χ3.

Γιωργο και εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα για το allroad μιας και τωρα που αρχισα και παλι την οδηγηση θα κανω τουλαχιστον 25.000 χλμ το χρονο, οποτε αν βρω ενα καλο και αξιοπιστο συστημα και βεβαιωθω οτι δε θα εχω φθορες και αλλα προβληματα (τα νεα συγχρονα και ακριβα συστηματα εχουν λυσει σχεδον ολα τα θεματα του περελθοντος) θα το χωσω χωρις δευτερη σκεψη.
Απο πολυ καλο φιλο μου που αντιπροσωπευει και πουλα συστηματα σε ολες τις αντιπροσωπειες αυτοκινητων στην Ελλαδα εμαθα οτι αυτα τοποθετουνται στην Καρεντα με εγγυηση και για τα ποιο νεα οχηματα η εργοστασιακη εγγυηση συνεχιζει να ισχυει κανονικα, πραγμα που σημαινει οτι ΜΑΛΛΟΝ ειναι αξιοπιστο.
Αυτα για το audaki.....να βαλω Camping Gaz στο bmw ουτε με βραστα αυγα στις μασχαλες , σταγονες στο μετωπο και φαλαγγα στα ποδια ......

Thomelef
06-08-12, 10:07
Απο οτι καταλαβα μετα απο περιπου 4-5 σελιδες OfftopiΚιες ειναι οτι
γενικα εχετε θεμα με το υγραεριο
μετα το κονσεπτ m3 και υγραεριο απλα το απεχθανεστε
το κακο ειναι οτι δεν λεγεται 332 και πηγανε κ βαλανε το Μ μπροστα οι ανθρωποι
Πρεπει να φατε μια χαλαροπιτα και να δειτε το θεμα σφαιρικα
Εφοσον ειναι ενα e36-e46-e92 τι θεμα υπαρχει?
μιλατε λες κ ειναι οχι απλα supercar αλλα πραγματικα hypercar
ειναι? η απλα εχει κινητηρα που ενα supercar θα μπορουσε να εχει?
αυτο μονο αρκει για να δικαιολογησει ολα αυτα που λετε?
αυτο το λαικο τυπου " μα το αμαξι ειναι αγωνιστικο" θα ισχυε αν πρωτα ξεκιναγε απο τα βασικα οπως ΟΧΙ αεροσακους-κλιματισμο-ραδιο
μετα οχι πισω σαλονι-μοκετες, πορτμπαγκαζ ξηλωμα να φαινονται τα ντουι ολα κτλ
αν εβγαινε μονο τυπου CSL θα σας ελεγα οκ, ειναι ακυρο
το απλο Μ3 ειναι πρωτα gran turismo πολυτελειας κ μετα ολα τα αλλα, ειναι χιλιομετροφαγος που απλα εχει ενα μοτερ που στροφαρει κ μετα τις 6500

Το προβλημα μας φιλε ειναι οι τζαμπα μαγκες που ενω τους βαραινουν 20 ευρω παραπανω καυσιμο, θελουν την μεγαλη ζωη, το μεγαλο αμαξι, τις διακοπαρες, το μεγαλο σπιτι, κοκ.
Θα μου πεις και τι μας νοιαζει εμας. Μας νοιαζει γιατι αφου μας αραδειασαν ένα καρο φουμαρα για την υποτιθεμενη οικονομικη τους κατασταση, μας δαγκωσανε και παρακαλανε σημερα να τους χαριστουνε λεφτα που εχουν φαγωθει προ πολλου.
Το χειροτερο δε ειναι, οτι αντι να παν και να πουλησουν το ρημαδι τωρα που δεν εχουν να φανε, κοιτανε να το κανουν και υγραεριο για να συνεχισουν να κανουνε λεζαντα σε αυτους που δεν τους ξερουν.
Ποιος μιλησε για φιλοσοφια αυτοκινητων? Για την βλακεια των ανθρωπων λεμε.
Και ναι, αν θες και την γνωμη μου, ειναι τουλαχιστον γελοιο σε ένα αμαξι εκατο χιλιαδων να κανεις μια τετοιου ειδους μετατροπη με μοναδικο γνωμονα την οικονομια. Οταν αγοραζεις ένα τετοιο αμαξι, σημαινει οτι συμβιβαζεσαι και με τα εξοδα του.
Τι παραλογο βρισκεις σε ολα αυτα που λεμε δλδ?

Stathis
06-08-12, 10:14
Γιωργο και εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα για το allroad μιας και τωρα που αρχισα και παλι την οδηγηση θα κανω τουλαχιστον 25.000 χλμ το χρονο, οποτε αν βρω ενα καλο και αξιοπιστο συστημα και βεβαιωθω οτι δε θα εχω φθορες και αλλα προβληματα (τα νεα συγχρονα και ακριβα συστηματα εχουν λυσει σχεδον ολα τα θεματα του περελθοντος) θα το χωσω χωρις δευτερη σκεψη.
Απο πολυ καλο φιλο μου που αντιπροσωπευει και πουλα συστηματα σε ολες τις αντιπροσωπειες αυτοκινητων στην Ελλαδα εμαθα οτι αυτα τοποθετουνται στην Καρεντα με εγγυηση και για τα ποιο νεα οχηματα η εργοστασιακη εγγυηση συνεχιζει να ισχυει κανονικα, πραγμα που σημαινει οτι ΜΑΛΛΟΝ ειναι αξιοπιστο.
Αυτα για το audaki.....να βαλω Camping Gaz στο bmw ουτε με βραστα αυγα στις μασχαλες , σταγονες στο μετωπο και φαλαγγα στα ποδια ......

αν κανεις τοσα πολλα χιλιομετρα συμφερει.
εγω στους 4 μηνες που το εχω στα χερια μου, εχω κανει 2400 χιλιομετρα.
οποτε με χρηση 5-7 χιλιαδες χιλ. το χρονο δεν με συμφερει.

Nikos
06-08-12, 10:21
Το προβλημα μας φιλε ειναι οι τζαμπα μαγκες που ενω τους βαραινουν 20 ευρω παραπανω καυσιμο, θελουν την μεγαλη ζωη, το μεγαλο αμαξι, τις διακοπαρες, το μεγαλο σπιτι, κοκ.
Θα μου πεις και τι μας νοιαζει εμας. Μας νοιαζει γιατι αφου μας αραδειασαν ένα καρο φουμαρα για την υποτιθεμενη οικονομικη τους κατασταση, μας δαγκωσανε και παρακαλανε σημερα να τους χαριστουνε λεφτα που εχουν φαγωθει προ πολλου.
Το χειροτερο δε ειναι, οτι αντι να παν και να πουλησουν το ρημαδι τωρα που δεν εχουν να φανε, κοιτανε να το κανουν και υγραεριο για να συνεχισουν να κανουνε λεζαντα σε αυτους που δεν τους ξερουν.
Ποιος μιλησε για φιλοσοφια αυτοκινητων? Για την βλακεια των ανθρωπων λεμε.
Και ναι, αν θες και την γνωμη μου, ειναι τουλαχιστον γελοιο σε ένα αμαξι εκατο χιλιαδων να κανεις μια τετοιου ειδους μετατροπη με μοναδικο γνωμονα την οικονομια. Οταν αγοραζεις ένα τετοιο αμαξι, σημαινει οτι συμβιβαζεσαι και με τα εξοδα του.
Τι παραλογο βρισκεις σε ολα αυτα που λεμε δλδ?

Tιποτα δεν ειναι παραλογο Τομας.....ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ εισαι εσυ που ακομα προσπαθεις με επιχειρηματα (και γεγονοτα στην πραξη πλεον) να εξηγησεις τα ανεξηγητα σε Ελληνες (καμια σχεση με τον φιλο μας εδω, γενικα μιλαω) που σου επαναλαμβανω οτι με την πρωτη ευκαιρια θα ξανακανουν τα ιδια και χειροτερα. Ρε συ ξεκολλα....το ελληναριο δεν καταλαβαινει Χριστο....τα κανει ολα σωστα και ορθα και για τα οποια στραβα φταινε παντα οι αλλοι και η κακοτυχια τους. Εγω γελαω με διαφορους γνωστους και μη εξαιρεταιους οι οποιοι με το που κατεθεσαν πινακιδες, γκρεμιστηκε και η προσωπικοτητα τους και το στατους τους στο γελοιο μικροκοσμο της κοντρας και του γυφταριου. Αυτα και σε οποιον γουσταρει .

Nikos
06-08-12, 10:25
αν κανεις τοσα πολλα χιλιομετρα συμφερει.
εγω στους 4 μηνες που το εχω στα χερια μου, εχω κανει 2400 χιλιομετρα.
οποτε με χρηση 5-7 χιλιαδες χιλ. το χρονο δεν με συμφερει.

Σταθη ηδη σε 3 εβδομαδες εχω κανει 1.8κ......και απο Σεπτεμβριο που θα μπορω να πηγαινω πιο ανετα στο βουνο θα κανω πολυ περισσοτερα ανα εβδομαδα οποτε ας περιορισω λιγο την συμμετοχη μου στην κρατικη χορηγια ....σημερα το πρωι γεμησα με 134 ευρω......η αλλιως 45.660 παλιες καλες δραχμες....εκανα την αναγωγη και με πιασαν τα γελια .

gnx
06-08-12, 10:31
Αυτά που βάζει η καρέντα Νίκο ειναι της vialle εαν δεν απατώμαι, που είναι η ακριβότερη μάρκα...καλά θα είναι, δε μπορεί.

Nikos
06-08-12, 10:35
Αυτά που βάζει η καρέντα Νίκο ειναι της vialle εαν δεν απατώμαι, που είναι η ακριβότερη μάρκα...καλά θα είναι, δε μπορεί.

Σωστος .... περιμενω απαντηση για το ακριβο συστημα αμεσου ψεκασμου και τιμη και βλεπουμε.....

Stathis
06-08-12, 10:37
ειχα ρωτησει εναν πελατη μου που εχει την εταιρια cargate, και μου ειχε πει οτι βγαινει κιτ για τον 3,2 fsi.
μου ειχε πει και μια τιμη που θεωρησα αστρονομικη και δεν το συζητησα καν.
κανε μια ερευνα νικο.
https://www.cargate.gr/
καραντασιος λεγεται, παρε εκ μερους μου.

zgouriazmenos
06-08-12, 10:40
Παιδιά σόρυ για το off topic, επειδή με έτρωγε ο κ*λος μου πήγα σήμερα στην εφορία και πήρα και τηλέφωνο στο γραφείο συγκοινωνιών και ρώτησα για το συγκεκριμένο θέμα. Τα τέλη κυκλοφορίας αυτά ισχύουν ΜΟΝΟ για υβριδικά με ηλεκτροκινητήρα. Ο νόμος (περιληπτικά) ορίζει ως υβριδικό ένα όχημα το οποίο κινείται με 2 μορφές καυσίμου εκ των οποίων η μία αποτελεί εναλλακτική πηγή καυσίμου-οικολογικό καύσιμο. Το υγραέριο όμως, βάσει ευρωπαϊκής οδηγίας είναι εναλλακτικό-οικολογικό καύσιμο. Γιατί λοιπόν εγώ, κάνοντας τη μετατροπή σε LPG και δηλώνοντάς το νόμιμα (με ΚΤΕΟ, χαρτια κτλ.) να μην ανήκω σε αυτή την κατηγορία? Γιατί να θεωρούνται υβριδικά μόνο τα αμιγώς ηλεκτροκίνητα οχήματα (ας είναι 4000 κυβικά) και να πληρώνουν 5 ευρώ τέλη κυκλοφορίας? Κάνει λιγότερη ζημιά στο περιβάλλον ένα αμιγώς ηλεκτροκίνητο 4000 κυβικών απο το δικό μου υγραεριοκίνητο 1900 κυβικών? ΚΑΝΕΙΣ δεν ήξερε να μου απαντήσει ή έστω να μου δώσει μια τεκμηριωμένη απάντηση. Το μόνο που μου λέγανε ήταν "Αυτές τις οδηγίες έχουμε πάρει..." και "Αυτά ορίζει η εγκύκλιος..." και διάφορα τέτοια. Αυτά απο μένα :thumbsdown:

Stathis
06-08-12, 10:46
γιατι ο νομος μιλουσε (παρελθον), μονο για καινουργια οχηματα, καθως ηθελε να δωσει κινητρο για την αποσυρση παλιων αυτοκινητων με ταυτοχρονη αγορα νεων υβριδικων.
δεν υπηρχαν τοτε μονο τζιπ 4000 κυβικων, υβριδικα υπηρχαν και μικρου κυβισμου.
το κινητρο ηταν να μην πληρωνεις τελη κυκλοφοριας, πραγμα που αντισταθμιζε την υψηλοτερη τιμη τους.

ο νομοθετης δεν ειχε κατα νου να δωσει κινητρα για μετατροπες υπαρχοντων οχηματων, γι αυτο δεν προβλεψε αυτην την περιπτωση.

οπως και να εχει, η διαταξη αυτη αποτελει παρελθον καθως πλεον τα τελη νεων οχηματων υπολογιζονται με βαση τις εκπομπες ρυπων και δεν γινεται διακριση για τα υβριδικα.

zgouriazmenos
06-08-12, 10:49
Thank you !!!

Stathis
06-08-12, 10:58
εκανα ενα λαθος, ο νομοθετης δινει κινητρο και για τη μετατροπη παλαιων οχηματων.
αυτο ειναι ο μειωμενος φορος στο υγραεριο.

θα μπορουσε να τον εξισωσει με τη βενζινη και αφου περασεις κτεο να σου επιβαλλει λιγοτερα τελη, ή να σε υπολογιζει με βαση τι εκπεμπεις τωρα.
αυτος ο τροπος ομως θα ηταν πηγη γραφειοκρατιας και διαφθορας.
ετσι προτιμησε τον πιο απλο με τη μειωση στο φορο.

alexk
06-08-12, 11:24
Με τους καταλύτες τι γίνεται ?
Δουλεύουν ή δεν χρειάζονται πλέον ?

Από καυσαέρια, υποθέτω βγάζει μειωμένα ?

Stradale
06-08-12, 11:34
Από καυσαέρια, υποθέτω βγάζει μειωμένα ?

Αν δεν ρυθμιστεί σωστά δεν βγάζει μειωμένα.Το αντίθετο, βγάζει περισσότερα. Το πήγα 3 φορές μέχρι να φέρω εκεί που πρέπει!

alexk
06-08-12, 11:36
Απο οτι καταλαβα μετα απο περιπου 4-5 σελιδες OfftopiΚιες ειναι οτι
γενικα εχετε θεμα με το υγραεριο
μετα το κονσεπτ m3 και υγραεριο απλα το απεχθανεστε
το κακο ειναι οτι δεν λεγεται 332 και πηγανε κ βαλανε το Μ μπροστα οι ανθρωποι
Πρεπει να φατε μια χαλαροπιτα και να δειτε το θεμα σφαιρικα
Εφοσον ειναι ενα e36-e46-e92 τι θεμα υπαρχει?
μιλατε λες κ ειναι οχι απλα supercar αλλα πραγματικα hypercar
ειναι? η απλα εχει κινητηρα που ενα supercar θα μπορουσε να εχει?
αυτο μονο αρκει για να δικαιολογησει ολα αυτα που λετε?
αυτο το λαικο τυπου " μα το αμαξι ειναι αγωνιστικο" θα ισχυε αν πρωτα ξεκιναγε απο τα βασικα οπως ΟΧΙ αεροσακους-κλιματισμο-ραδιο
μετα οχι πισω σαλονι-μοκετες, πορτμπαγκαζ ξηλωμα να φαινονται τα ντουι ολα κτλ
αν εβγαινε μονο τυπου CSL θα σας ελεγα οκ, ειναι ακυρο
το απλο Μ3 ειναι πρωτα gran turismo πολυτελειας κ μετα ολα τα αλλα, ειναι χιλιομετροφαγος που απλα εχει ενα μοτερ που στροφαρει κ μετα τις 6500

Βαλέριε τα παίρνεις όλα προσωπικά και μας παρεξηγείς.
Όχι, δεν έχουμε θέμα με το υγραέριο, το γράψαμε και εγώ και ο Τόμις και οι άλλοι.
Έχουμε θέμα με υγραέριο σε Μ αυτοκίνητο.
Τα Μ δεν είναι ούτε supercar ούτε hypercar. Είναι sportscar.
Όπως είναι και τα Porsche, και τα Audi RS κτλ.
Αυτό που λες για αερόσακους, κλιματισμό κτλ πάλι υπερβολικό είναι γιατί άν δεις τα τελευταία 20 χρόνια, όλα τα σπορ αυτοκίνητα έχουν τα πάντα.
Ακόμη και τα GT2 RS / GT3 RS...
Αυτό που ξεκίνησε τη μόδα των accessories-delete ήταν το CSL, δεν σημαίνει όμως ότι όποιο αυτοκίνητο έχει navigation ή αερόσακους και μοκέτα δεν είναι σπορ αυτοκίνητο (τότε πρέπει να θεωρήσεις και το GT3 RS & GT2 RS γκραν τουρίσμο χιλιομετροφάγους).

Αυτό που λέμε λοιπόν είναι.
Αγοράζεις ένα σπορ αυτοκίνητο με ειδικό πολύστροφο κινητήρα.
Προφανώς το πήρες για να γευτείς σπορ οδήγηση, υψηλές επιδόσεις, ωραία απόκριση στο γκάζι κτλ.
Ποιος ο λόγος τότε να βάλεις υγραέριο σε αυτό, να χαλάσεις όλο το χαρακτήρα του αυτοκινήτου απλά για γλυτώνεις 20 ευρώ το γέμισμα ?

Ένα άλλο παράδειγμα είναι σαν να αγοράσεις Nespresso μηχανάκι, αλλά να γεμίζεις τα καψούλια με καφέ για φραπεδιά γιατί τα καψούλια τoυ Nespresso είναι ακριβά. Τι το πήρες τότε ?

Εγώ το έγραψα κάμποσες φορές, σε απλά BMW και άλλα αυτοκίνητα, είναι καλή ιδέα.
Κανείς δεν είναι κολλημένος (από τους γνωστούς τουλάχιστον) οπότε μην θεωρείς πάντα ότι υπάρχει κάποιο θέμα από μέρους μας.

alexk
06-08-12, 11:37
Αν δεν ρυθμιστεί σωστά δεν βγάζει μειωμένα.Το αντίθετο, βγάζει περισσότερα. Το πήγα 3 φορές μέχρι να φέρω εκεί που πρέπει!

Από επιδόσεις τι γίνεται ?
Το 318is τι άλογα λες να βγάζει τώρα ?

Stradale
06-08-12, 11:43
Από επιδόσεις τι γίνεται ?
Το 318is τι άλογα λες να βγάζει τώρα ?

Είναι πιο αργό, αλλά σε βαθμό σχεδόν αμελητέο.
Για να σου δώσω μια τάξη μεγέθους όταν βάλεις ένα δεύτερο άτομο μέσα το νιώθεις πιο αργό από ότι όταν από βενζίνη το πας σε υγραέριο. Οπότε υπολογίζω να έχει χάσει κάπου 10 και να έχω πάει στα 130 άλογα, μεγαλύτερη απώλεια με τίποτα.

valerios2000
06-08-12, 13:34
Από επιδόσεις τι γίνεται ?
Το 318is τι άλογα λες να βγάζει τώρα ?

Δεν αλλαζει στο θεμα αλογων αλλαζει στο θεμα ροπης κ ελαστικοτητας, ουσιαστικα το νιωθεις πιο ηρεμο κ στον ηχο σαν να πας με το κλιματισμο αναμενο, μετα τις 5000 σαν να χανει την εκρηξη δλδ πχ πεμπτη στα 180 που εχεις 5000 δισταζει να γεμισει
ολα αυτα αλλαζουν με το πατημα ενος κουμπιου ετσι, στιγμιαια γυριζει βενζινη κ το στελνεις το μοτερ στον κοφτη
Οσο για τα καυσαερια εχω να καθαρισω την εξατμιση μεσα 1 χρονο κ με μια χαρτοπετσετα κ λιγο νερακι τα περνας ενα χερι κ τρως κορν φλεικς μεσα ανετα
Με την βενζινη θες 2 μερες τριψιμο με περιστροφικο τριβειο 300rpm μπας κ φυγει η μπακα κ η μαυριλα

Nino
06-08-12, 13:39
Σημερα πηγα στο mall να παρει κατι η κορη μου, στην εισοδο του parking εχει μια πινακιδα (δεν προλαβα να τη διαβασω) και η κορη μου ισχυριζεται οτι γραφει απαγορευεται η εισοδος σε αυτοκινητα που χρησιμοποιουν υγραεριο.
Αν παει κανεις ας προσεξει να δουμε αν αληθευει ή καταλαβε κατι αλλο...

Stradale
06-08-12, 13:43
Οσο για τα καυσαερια εχω να καθαρισω την εξατμιση μεσα 1 χρονο κ με μια χαρτοπετσετα κ λιγο νερακι τα περνας ενα χερι κ τρως κορν φλεικς μεσα ανετα
Με την βενζινη θες 2 μερες τριψιμο με περιστροφικο τριβειο 300rpm μπας κ φυγει η μπακα κ η μαυριλα

Εμένα πάντως το ΚΤΕΟ με έστειλε 2 φορές για επαναρύθμιση.... :(

Stathis
06-08-12, 13:45
μπας κ φυγει η μπακα
η μακα θες να πεις, η μπακα ειναι αλλο πραγμα, μακαρι να εφευγε με τριψιμο... :D :D

valerios2000
06-08-12, 13:48
Βαλέριε τα παίρνεις όλα προσωπικά και μας παρεξηγείς.
Όχι, δεν έχουμε θέμα με το υγραέριο, το γράψαμε και εγώ και ο Τόμις και οι άλλοι.
Έχουμε θέμα με υγραέριο σε Μ αυτοκίνητο.
Τα Μ δεν είναι ούτε supercar ούτε hypercar. Είναι sportscar.
Όπως είναι και τα Porsche, και τα Audi RS κτλ.
Αυτό που λες για αερόσακους, κλιματισμό κτλ πάλι υπερβολικό είναι γιατί άν δεις τα τελευταία 20 χρόνια, όλα τα σπορ αυτοκίνητα έχουν τα πάντα.
Ακόμη και τα GT2 RS / GT3 RS...
Αυτό που ξεκίνησε τη μόδα των accessories-delete ήταν το CSL, δεν σημαίνει όμως ότι όποιο αυτοκίνητο έχει navigation ή αερόσακους και μοκέτα δεν είναι σπορ αυτοκίνητο (τότε πρέπει να θεωρήσεις και το GT3 RS & GT2 RS γκραν τουρίσμο χιλιομετροφάγους).

Αυτό που λέμε λοιπόν είναι.
Αγοράζεις ένα σπορ αυτοκίνητο με ειδικό πολύστροφο κινητήρα.
Προφανώς το πήρες για να γευτείς σπορ οδήγηση, υψηλές επιδόσεις, ωραία απόκριση στο γκάζι κτλ.
Ποιος ο λόγος τότε να βάλεις υγραέριο σε αυτό, να χαλάσεις όλο το χαρακτήρα του αυτοκινήτου απλά για γλυτώνεις 20 ευρώ το γέμισμα ?

Ένα άλλο παράδειγμα είναι σαν να αγοράσεις Nespresso μηχανάκι, αλλά να γεμίζεις τα καψούλια με καφέ για φραπεδιά γιατί τα καψούλια τoυ Nespresso είναι ακριβά. Τι το πήρες τότε ?

Εγώ το έγραψα κάμποσες φορές, σε απλά BMW και άλλα αυτοκίνητα, είναι καλή ιδέα.
Κανείς δεν είναι κολλημένος (από τους γνωστούς τουλάχιστον) οπότε μην θεωρείς πάντα ότι υπάρχει κάποιο θέμα από μέρους μας.

Σωστο, αλλα δεν ειναι life time αλλαγη, δλδ δεν ειναι το εκανα τουρμπο κ αλλαξα φλατζα για να πεσει η συμπιεση κ εριξα τον κοφτη 500 στροφες γιατι ουτως η αλλος βγαζει τα αλογα στις 6100 αντι στις 7200 που τα εβγαζε πριν
πατας ενα κουμπι κ εχεις το αμαξι που ειχες πριν
η ολη κουβεντα ειναι σαν το DSC, εφοσον "βγαινει" τι θεμα υπαρχει?
αν δεν μπορουσα να το κλεισω κ το αμαξι δεν μπορουσε να παρει πανω απο 13 μοιρες κλιση πλαγιολισθησης θα σου ελεγα οτι οκ ακυρωνει ολη την φιλοσοφια του αμαξιου
ειναι On/Off το συστημα

ΔημήτρηςΜ3
06-08-12, 17:39
Ρε δε πανα λέτε ότι θέλετε ας είχα εγω
E92 m3 και ας ήταν και μαζούτ ούτε που με νοιάζει
Για το τι θα έλεγε ο καθενας εδω μέσα !!!

stef
06-08-12, 17:52
Κάνει λιγότερη ζημιά στο περιβάλλον ένα αμιγώς ηλεκτροκίνητο 4000 κυβικών απο το δικό μου υγραεριοκίνητο 1900 κυβικών? ΚΑΝΕΙΣ δεν ήξερε να μου απαντήσει ή έστω να μου δώσει μια τεκμηριωμένη απάντηση. Το μόνο που μου λέγανε ήταν "Αυτές τις οδηγίες έχουμε πάρει..." και "Αυτά ορίζει η εγκύκλιος..." και διάφορα τέτοια. Αυτά απο μένα :thumbsdown:

Μάλλον δεν το ξέρεις καλά το θέμα με τα υβριδικά
Μέχρι πρόπερσυ όντως ΟΛΑ τα υβριδικά είχαν τέλη 5 ευρώ
Από πέρσυ έχουν τελη 5 ευρώ αυτά που είναι μέχρι 1929 κ.ε νομίζω
Από εκεί και πάνω το ήμιση των αντίστοιχων συμβατικών για αυτοκίνητα με άδεια μέχρι 31/10/2010 και από 1/11/2010 τέλη κυκλοφορίας βάση ρύπων ΚΑΙ στα υβριδικά.......thumb

https://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=322673

Vassilis ///M
06-08-12, 17:54
Ρε δε πανα λέτε ότι θέλετε ας είχα εγω
E92 m3 και ας ήταν και μαζούτ ούτε που με νοιάζει
Για το τι θα έλεγε ο καθενας εδω μέσα !!!

Αγόρι μου κι εγώ μαζί σου είμαι....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

alexk
06-08-12, 17:59
Ρε δε πανα λέτε ότι θέλετε ας είχα εγω
E92 m3 και ας ήταν και μαζούτ ούτε που με νοιάζει
Για το τι θα έλεγε ο καθενας εδω μέσα !!!

Δηλαδή θα το είχες για να λες ότι έχεις ή για να χαίρεσαι πραγματικά αυτά που έχει να προσφέρει ?

ΔημήτρηςΜ3
06-08-12, 18:23
Αλεξ δε νομιζω επειδη θα δουλεύει με LPG
Δε θα μου προσφέρει τη χαρα του Μ car !!
Αν το έχεις για καθημερινό αμάξι όπως είχα το Μ3
Γιατι όχι !! Αν ήσουν καριεριστας και ήσουν μόνο πίστα
Οκκκ μαζι σου !!!
Το Μ3 προσωπικά εγω το έδωσα για να μη το παντρεύτω !
Όπως πολλα άτομα μου έλεγαν εδω μέσα ( που αποδηξα το αντιθετο για αλλη μια φορα )και σε τιμη που ούτε στα πιο τρέλα μου όνειρα !!!

alexk
06-08-12, 18:26
Κατσε οποιος παει μονο πιστα με το Μ3 ειναι καριεριστας ?

ΔημήτρηςΜ3
06-08-12, 18:30
Που λέει ο λόγος αν το έχεις μόνο για πίστα για πιο λόγο
Να το κανεις lpg??? αν το έχεις καθημερινό αμάξι για πιο λόγο να μη το κανεις ;;;
Αν το έχεις για πίστα έχεις και τα φράγκα για τα γούστα σου !!
Είναι πολλοί που ξαφνικά εκει που ήταν άνετα με τα φράγκα κλπ κλπ
Και ξαφνικά τους ήρθαν τα πάνω κάτω !!!
Και δε λέω αυτούς που χρωστάνε κλπ κλπ όπως λέει ο Θωμάς και θέλουν να συνεχίσουν να κάνουν
τι λεζάντα τους με το Μ3

ghost-rider
06-08-12, 18:35
Ρε παιδια. Στο απλο bmw μου εγω δεν το βαζω.
Δεν το βαζω γιατι το θεωρω πατεντα και δε θα θελα να βαζει ο καθενας το κουλαδι του πανω στο αυτοκινητο, να τρυπαει πορτ παγκαζ, να τρυπαει εισαγωγες και ολα τα συναφη. Το σκεφτηκα καποια στιγμη γιατι το αυτοκινητο τσουλαει αρκετα αλλα οχι...

Κατανοω ομως οτι καποιος αλλος νοιαζεται παραπανω για την οικονομια καυσιμου και ειναι λογικο να αδιαφορει για τα παραπανω. Προσωπικα σε καποια ζητηματα τραβαω σκαλωματα...
Και η θηκη διπλα απο το χειροφρενο για μικροαντικειμενα ειναι. Μπαινει ομως μονο το κινητο μου το οποιο εχει λαστιχενια θηκη. Αν μπει κατι αλλο σαλταρω. Καποιος αλλος μπορει να πεταει κλειδια εκει, ειναι πως το βλεπει ο καθενας...

Επι του θεματος. Ο S54 ειναι ενα μοτερ μελετημενο με ακριβεια. Προσπαθει να εκμεταλλευτει το παραμικρο. Ειναι φτιαγμενος απλα για να δουλευει τελεια. Ειναι κριμα θεωρω πρωτον να τον υποβαλεις σε χιλιομετρα για δουλεια και δευτερον σε... πατεντες. Και ειδικα αμα μιλαμε για πατεντες που θα σου γλιτωσει λιγο καυσιμο σε ενα αμαξι που εχει καινουριο 100.000, τεκμηρια 20-25.000, τελη με εκτακτες ποσο? 2.000? Σερβις στη χρονια? Το θεμα ειναι το καυσιμο του? Νομιζω οτι αν φτασεις σε σημειο να σκεφτεσαι καυσιμα και εχεις Μ3 εχει ερθει η ωρα για το πωλητηριο. Τες πα. Προσωπικη αποψη αυτο.

Πανω στο θεμα των χιλιομετρων... Δλδ αμα φτασει τα 300.000 χλμ ο S54 θα ειναι Οκ? Και οταν λεω οκ δεν εννοω οτι δε θα δουλευει. Μια χαρα θα δουλευει, αλλα θα μπορεις ρε παιδι μου να τον σκισεις αφοβα? Θα ειναι οπως τα πρωτα 100.000 χλμ πχ? Θα παραμενει Μ?
Να μου πεις αμα τον συντηρεις γιατι να μην ειναι. Ειναι και αυτο... Δεν εχω αποψη για τους S54. Για τους Μ54 οτι θελετε:thumbsup:

Στο δικο μου φορτωνω χιλιομετρα. Γι αυτο το πηρα. Ενα Μ3 θα το επαιρνα καθαρα και μονο για διασκεδαση οποτε δε θα ηθελα να εχει πολλα χιλιομετρα. Θα επαιρνα και ενα δευτερο(ενα μεταχειρισμενο απλο bmw με την ιδια καροτσα στο κατω κατω αν θελω σωνει και ντε να οδηγω Ε46 καθε μερα. Αλλιως ενα vw η κανενα κουρσακι ιαπωνοκορεατικο. Ενα kia ceed πχ) και θα προσπαθουσα να φορτωνω οσο το δυνατο λιγοτερα στο Μ. Οποτε αν γραφει το πολυ μεχρι 15-20.000 το χρονο ποιος ο λογος να ειναι υγραεριο??

Αυτη ειναι η δικη μου οπτικη γωνια. Δεν την επιβαλλω σε κανεναν και δεν σκοπευω να αντιπαρατεθω με κανεναν.
Στο κατω κατω παιζει αμα ειχα Μ να το εβλεπα διαφορετικα.
Αληθεια, συζηταμε γενικα? Υπαρχει καποιος κατοχος Μ αυτη τη στιγμη που να το εχει κανει γκαζι, να μας πει εντυπωσεις. Τι χρηματα γλιτωνει μεσα στο χρονο και τι ποσοστο ειναι αυτα επι των ετησιων δαπανων του αυτοκινητου?

bmwz3
06-08-12, 18:38
ρε παιδες μην τρωγεστε οποιος περισσευει χρημα να πηγαινει με βενζινα εγω παντως θα προτιμησω τιμη λιτρου 80,9..i'm sorry.
επισης σε ολα τα δυνατα γκαζια που κανουν μετατροπη σε αεριο δεν εχουν μονο το διακοπτακι να αλλαζεις καυσιμο αλλα με το που δωσεις φουλ γκαζι αμεσως γυριζει στη βενζινη.φυσικα μπορει και με lpg να στροφαρει 8500 στροφες αλλα καποια στιγμη θα λιωσουν ολα μεσα.οποτε αν πηγαινεις χαλαρος με 110 γιατι να μην καις αεριο????
οταν τσιμπας το γκαζι γυριζει στη βενζινη να γουσταρεις χωρις τυψεις.

alexk
06-08-12, 18:49
Νομίζω συμφωνήσαμε να διαφωνούμε.

Θα συμφωνήσω, ότι καλύτερα είναι να κάνει ότι θέλει ο καθένας.
Επέτρεψέ μας να γελάμε όμως όταν βλέπουμε Μ3 ή Μ5 με μπουκάλες γκαζιού στο χώρο αποσκευών.
Νόμιζω και αυτοί που τα φτιάξανε στη Γερμανία, θα γελάνε και αυτοί.

GiannisRob
06-08-12, 19:05
Ρε παιδια. Στο απλο bmw μου εγω δεν το βαζω.
Δεν το βαζω γιατι το θεωρω πατεντα και δε θα θελα να βαζει ο καθενας το κουλαδι του πανω στο αυτοκινητο, να τρυπαει πορτ παγκαζ, να τρυπαει εισαγωγες και ολα τα συναφη. Το σκεφτηκα καποια στιγμη γιατι το αυτοκινητο τσουλαει αρκετα αλλα οχι...

Κατανοω ομως οτι καποιος αλλος νοιαζεται παραπανω για την οικονομια καυσιμου και ειναι λογικο να αδιαφορει για τα παραπανω. Προσωπικα σε καποια ζητηματα τραβαω σκαλωματα...
Και η θηκη διπλα απο το χειροφρενο για μικροαντικειμενα ειναι. Μπαινει ομως μονο το κινητο μου το οποιο εχει λαστιχενια θηκη. Αν μπει κατι αλλο σαλταρω. Καποιος αλλος μπορει να πεταει κλειδια εκει, ειναι πως το βλεπει ο καθενας...

Επι του θεματος. Ο S54 ειναι ενα μοτερ μελετημενο με ακριβεια. Προσπαθει να εκμεταλλευτει το παραμικρο. Ειναι φτιαγμενος απλα για να δουλευει τελεια. Ειναι κριμα θεωρω πρωτον να τον υποβαλεις σε χιλιομετρα για δουλεια και δευτερον σε... πατεντες. Και ειδικα αμα μιλαμε για πατεντες που θα σου γλιτωσει λιγο καυσιμο σε ενα αμαξι που εχει καινουριο 100.000, τεκμηρια 20-25.000, τελη με εκτακτες ποσο? 2.000? Σερβις στη χρονια? Το θεμα ειναι το καυσιμο του? Νομιζω οτι αν φτασεις σε σημειο να σκεφτεσαι καυσιμα και εχεις Μ3 εχει ερθει η ωρα για το πωλητηριο. Τες πα. Προσωπικη αποψη αυτο.

Πανω στο θεμα των χιλιομετρων... Δλδ αμα φτασει τα 300.000 χλμ ο S54 θα ειναι Οκ? Και οταν λεω οκ δεν εννοω οτι δε θα δουλευει. Μια χαρα θα δουλευει, αλλα θα μπορεις ρε παιδι μου να τον σκισεις αφοβα? Θα ειναι οπως τα πρωτα 100.000 χλμ πχ? Θα παραμενει Μ?
Να μου πεις αμα τον συντηρεις γιατι να μην ειναι. Ειναι και αυτο... Δεν εχω αποψη για τους S54. Για τους Μ54 οτι θελετε:thumbsup:

Στο δικο μου φορτωνω χιλιομετρα. Γι αυτο το πηρα. Ενα Μ3 θα το επαιρνα καθαρα και μονο για διασκεδαση οποτε δε θα ηθελα να εχει πολλα χιλιομετρα. Θα επαιρνα και ενα δευτερο(ενα μεταχειρισμενο απλο bmw με την ιδια καροτσα στο κατω κατω αν θελω σωνει και ντε να οδηγω Ε46 καθε μερα. Αλλιως ενα vw η κανενα κουρσακι ιαπωνοκορεατικο. Ενα kia ceed πχ) και θα προσπαθουσα να φορτωνω οσο το δυνατο λιγοτερα στο Μ. Οποτε αν γραφει το πολυ μεχρι 15-20.000 το χρονο ποιος ο λογος να ειναι υγραεριο??

Αυτη ειναι η δικη μου οπτικη γωνια. Δεν την επιβαλλω σε κανεναν και δεν σκοπευω να αντιπαρατεθω με κανεναν.
Στο κατω κατω παιζει αμα ειχα Μ να το εβλεπα διαφορετικα.
Αληθεια, συζηταμε γενικα? Υπαρχει καποιος κατοχος Μ αυτη τη στιγμη που να το εχει κανει γκαζι, να μας πει εντυπωσεις. Τι χρηματα γλιτωνει μεσα στο χρονο και τι ποσοστο ειναι αυτα επι των ετησιων δαπανων του αυτοκινητου?

Θα συμφωνήσω και θα πάω την άποψη σου ένα βήμα παραπέρα. Όταν άρχισα και εγώ να την ακούω με το κόστος της βενζίνης, δεν άρχισα να σκέφτομαι διάφορες παρεμβάσεις στο αυτοκίνητο, το οποίο, στην τελική, πληρώσαμε ένα σεβαστό ποσό και περιμένουμε να κάνει απόσβεση στο χρόνο. Αυτό που έκανα ήταν να κόψω τις μ@λακίες στο δρόμο. Πλέον οδηγώ πιο συνετά, πιο ομαλά και με γνώμονα την οικονομία. Έκοψα τα χαζά προσπεράσματα, τις απότομες επιταχύνσεις/επιβραδύνσεις, και πλέον είτε ξεκινάω νωρίτερα, είτε καθυστερώ περισσότερο, ώστε να κινηθώ οικονομικά.

Το να αρχίσω τις παρεμβάσεις σε ένα μηχανικό σύνολο, από το οποίο ζητάω πρώτα απ' όλα αξιοπιστία, και μετά επιδόσεις/οικονομία/κλπ, το θεωρώ παράλογο.

:)

m-power_01
06-08-12, 19:21
Εγώ όταν ανέβηκε η βενζίνη έκοψα τα δυο πακέτα την ημέρα. Σιγά μην το σπρωχνω κιόλας για να μην κάψει...

GiannisRob
06-08-12, 19:28
Εγώ όταν ανέβηκε η βενζίνη έκοψα τα δυο πακέτα την ημέρα. Σιγά μην το σπρωχνω κιόλας για να μην κάψει...

Κάπνιζες πολύ Σπύρο!

:D

Stathis
06-08-12, 19:42
Θα συμφωνήσω, ότι καλύτερα είναι να κάνει ότι θέλει ο καθένας.
Επέτρεψέ μας να γελάμε όμως όταν βλέπουμε Μ3 ή Μ5 με μπουκάλες γκαζιού στο χώρο αποσκευών.
Νόμιζω και αυτοί που τα φτιάξανε στη Γερμανία, θα γελάνε και αυτοί.

αυτο ακριβως σκεφτομουν κι εγω.
ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει.
οποτε οπως μπορουν καποιοι να βαζουν πετρογκαζ σε Μ, ετσι και καποιοι αλλοι μπορουν να ξεκαρδιζονται στα γελια οταν βλεπουν τετοια σκηνικα.
no offense... :D :D :D

ghost-rider
06-08-12, 19:46
Εγώ όταν ανέβηκε η βενζίνη έκοψα τα δυο πακέτα την ημέρα. Σιγά μην το σπρωχνω κιόλας για να μην κάψει...

Με 20.000 χλμ το χρονο(μπας και λεω πολλα?) φιλε θα επρεπε να δουλευεις μονο αγωνιστικη...
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

m3racing
06-08-12, 20:14
paidia egw exw dyo xronia ygraerio se m3 e46 kai kanena provlima!!!

ΔημήτρηςΜ3
06-08-12, 20:57
Ωχ ωχ ετοιμασου για κράξιμο απο τους
Φανατικούς τις μπεντζινας !!!!
Αχχχχ αχαχαχ
P.s
Ήρθες σα βούτυρο στο ψωμί :) :)

Thomelef
06-08-12, 21:11
Ρε δε πανα λέτε ότι θέλετε ας είχα εγω
E92 m3 και ας ήταν και μαζούτ ούτε που με νοιάζει
Για το τι θα έλεγε ο καθενας εδω μέσα !!!

Εσενα ετσι και αλλιως, το Μ3 σου ειναι ακομα πιο οικονομικο απο οριτζιναλ Μ3 με υγραεριο.
Δεν χρειαζεται να μας πεις οτι θα το εκανες. Το εχεις ηδη το εργο ετοιμο.
Οποτε δεν υπαρχει και λογος να λες ας το ειχα, και και και...

thumbthumb

ΔημήτρηςΜ3
06-08-12, 21:36
Εσενα ετσι και αλλιως, το Μ3 σου ειναι ακομα πιο οικονομικο απο οριτζιναλ Μ3 με υγραεριο.
Δεν χρειαζεται να μας πεις οτι θα το εκανες. Το εχεις ηδη το εργο ετοιμο.
Οποτε δεν υπαρχει και λογος να λες ας το ειχα, και και και...

thumbthumb

Αχαχαχαχαχαχ :th_Laie_67-1:

Nikos
07-08-12, 12:22
Ατυχησαμε.
Η Vialle δε βγαζει συστημα υγρης εγχυσης για το δικο μου μοτερ FSi αλλα για τα νεοτερα TSi και TFSi, οποτε η μονη λυση ειναι αεριας εγχυσης με τα γνωστα θεματα / προβληματα .
Ετσι το προτζεκτ Camping Gaz παει στον καλαθο των αχρηστων.

gnx
07-08-12, 12:57
Νίκο, το δικό σου είναι 3,2 FSI, σωστά;

https://www.qgas.gr/products/directliquimaxsystem

Nikos
07-08-12, 13:01
Νίκο, το δικό σου είναι 3,2 FSI, σωστά;

https://www.qgas.gr/products/directliquimaxsystem

Σωστα Γιωργο

Stathis
07-08-12, 13:13
Ατυχησαμε.
Η Vialle δε βγαζει συστημα υγρης εγχυσης για το δικο μου μοτερ FSi αλλα για τα νεοτερα TSi και TFSi, οποτε η μονη λυση ειναι αεριας εγχυσης με τα γνωστα θεματα / προβληματα .
Ετσι το προτζεκτ Camping Gaz παει στον καλαθο των αχρηστων.

τον καραντασιο τον πηρες?

bmwz3
07-08-12, 13:16
to 3,2 fsi με τα 250 ps εχει θεμα με το αεριο.λεω για το μοτερ που μπαινει και στο r32 golf,στο passat στο a3 στο tuareg κτλ...

Nikos
07-08-12, 13:17
Οχι ακομα....ελεγα να βαλω το Vialle στην αγαπημενη σου Καρεντα αλλα μας τα χαλασε Σταθη.
Θα τον παρω ομως .

gnx
07-08-12, 13:17
Σωστα Γιωργο

Εισαι στη λίστα της prins, το ειδες;

Nikos
07-08-12, 13:23
ειχα ρωτησει εναν πελατη μου που εχει την εταιρια cargate, και μου ειχε πει οτι βγαινει κιτ για τον 3,2 fsi.
μου ειχε πει και μια τιμη που θεωρησα αστρονομικη και δεν το συζητησα καν.
κανε μια ερευνα νικο.
https://www.cargate.gr/
καραντασιος λεγεται, παρε εκ μερους μου.

Του τηλεφωνησα μολις τωρα, του εδωσα τον κωδικο κινητηρα , η ααπαντηση ειναι οτι δεν εχουν κιτ για το αυτοκινητο αυτο. Παμε γι'αλλα .

Nikos
07-08-12, 13:26
Εισαι στη λίστα της prins, το ειδες;

Το ειδα Γιωργο αλλα δεν ειναι για συστηματα υγρης εγχυσης αυτα. Προς το παρον βγαζουν μονο για το Α6 2.8 και αυτο απο Σεπτεμβριο .

Ptboul
07-08-12, 13:45
δεν ειναι για συστηματα υγρης εγχυσης αυτα.

Έτσι όπως τα λέει ωραία, με προκαΛεί να βάλω φωτό μεσημεριάτικα Γιώργ, εγώ θα φταίω;

Nikos
07-08-12, 14:15
Έτσι όπως τα λέει ωραία, με προκαΛεί να βάλω φωτό μεσημεριάτικα Γιώργ, εγώ θα φταίω;

Το εχω πει επιτηδες 5 φορες για να σε βγαλω απο το λαγουμι...........

Stathis
07-08-12, 14:18
Του τηλεφωνησα μολις τωρα, του εδωσα τον κωδικο κινητηρα , η ααπαντηση ειναι οτι δεν εχουν κιτ για το αυτοκινητο αυτο. Παμε γι'αλλα .

ενταξει ρε συ καλυτερα, βαλε μαζουτ στο Μ5 και οποτε θες με ενα κουμπακι το γυριζεις κοφτιαζει το εργαλειιο να ουμε και τα δινεις ολα... :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:
να ουμε.

Nikos
07-08-12, 14:31
ενταξει ρε συ καλυτερα, βαλε μαζουτ στο Μ5 και οποτε θες με ενα κουμπακι το γυριζεις κοφτιαζει το εργαλειιο να ουμε και τα δινεις ολα... :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:
να ουμε.

Φιλαρακ να ουμ.....δε το ειχα σκεφτει ετσι να ουμ.....αλλα τωρα ετσι οπως το θετεις επι του χαλέως να ουμ.....θα συμφωναω μαζι σου να ουμ.....κοιμαμαι να ουμ και ακουω το μπιστ να ουρλιαζει στα κοφτιασματα και τριζει το κρεβατι και μαζι του και τα πατωματα ...... ΝΑ ΟΥΜ

gregE36
07-08-12, 14:32
ο πιο ψαγμενος στο lpg νομιζω ειναι αυτος ο τυπος

https://www.youtube.com/watch?v=a1j6nhlOJUM

Stamatis
07-08-12, 14:45
Για οικονομία, Στα άουντι δουλεύει καλά το pellet.
δεν θέλουν και αλλαγή στο λέβητα.

Thomelef
07-08-12, 14:46
Νικο...χωστου συστημα καυσης χαρτοπετσετας, και οταν παιζει κανα πατημα ριχνε κανα 2 λαδοκολες.
Από χαρτοπετσετα σε λαδοκολα κερδιζεις δυο καροτσια.

ΔημήτρηςΜ3
07-08-12, 15:04
Ναι και γιαM5 - Μ6 πρέπει να έχει βγει Πελετ νομιζω

Nikos
07-08-12, 15:07
Νικο...χωστου συστημα καυσης χαρτοπετσετας, και οταν παιζει κανα πατημα ριχνε κανα 2 λαδοκολες.
Από χαρτοπετσετα σε λαδοκολα κερδιζεις δυο καροτσια.

Θα δουλευω χαρτοπετσετα στα χαμηλα για ροπη και θα κανω υπερπληρωση με Αυριανες για κοφτιασματα.

S8N
07-08-12, 15:39
Κάνε το Delorean. Ριξε μέσα πλουτωνιο και πήγαινε πίσω στο χρόνο. Αποτρεψε το σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου και προειδοποίησε τον PlayStation για την κριση δείχνοντας του σε στικακι τα πρωτοσέλιδα των τελευταίων 4 χρόνων. Φεύγοντας, δώσε στους δημοσιογραφους τις μελλοντικές δικογραφίες για τον Άκη και τη Siemens. Μετά έλα πίσω και δες τι εχει αλλαξει:

Πρόεδρος του club είναι η Sasabmw. Ο Γιωργαρας γράφει στο Ferrarifans σαν 'Enzo'. Ο Στάθης είναι διευθύνων σύμβουλος της Audi A.G. και στη συλλογή του εχει από το Quattro της Mouton μέχρι Avus. Η οικογένεια του έχει αγοράσει τη Wind. Ο Σταμάτης μόλις αγόρασε το κότερο του Αμπραμοβιτς για να την πει στον Λάτση. Ο Νίνο είναι υπουργος υγείας, ο Μπουλης διευθύνων σύμβουλος στον ΟΤΕ και ο Πάνος υπουργός εθνικής οικονομίας. Στo club υπάρχει μέλος 'aristentm' αλλα όχι 'alexm', αφού ο Πατρινός αγόρασε Stradale τελικά. Η Βουκουρεστίου λέγεται οδός Χαντε. Ο Μονστα έχει την Apple. Πρόσφατα έκανε την αναστροφη εγχείρηση του Michael Jackson ώστε να γίνει μαύρος αππ λευκός. O tamtam κέρδισε το 3ο αστέρι Michelin για την κουζίνα του και γυρνάει το 'εφιαλτης στην κουζίνα' στα εστιατόρια του χρεοκοπημένου Gordon Ramsey. Ο gnx είναι πρόεδρος των Ελλήνων Εφοπλιστών. Εμενα ξέχασες να μου δώσεις το Sports Almanac και οδηγω VW Fox 1.0. Το συνειδητοποιείς και για να επανορθώσεις μου στέλνεις ανωνυμες ευχετηριες κάρτες κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα, με την εξης φράση:

'Το Απίστευτο Που Αν Το Έβλεπες Δε Θα Το Πίστευες Ούτε Εσυ Ο Ίδιος!'

Προσπαθώ να καταλάβω τι σκατα σημαίνει αυτό.

Stamatis
07-08-12, 16:11
ΘΕΟΣ..


Ο Σταμάτης μόλις αγόρασε τον Λάτση για να την πει στον Αμπράμοβιτς
fixed

aristent
07-08-12, 17:49
Κάνε το Delorean. Ριξε μέσα πλουτωνιο και πήγαινε πίσω στο χρόνο. Αποτρεψε το σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου και προειδοποίησε τον PlayStation για την κριση δείχνοντας του σε στικακι τα πρωτοσέλιδα των τελευταίων 4 χρόνων. Φεύγοντας, δώσε στους δημοσιογραφους τις μελλοντικές δικογραφίες για τον Άκη και τη Siemens. Μετά έλα πίσω και δες τι εχει αλλαξει:

Πρόεδρος του club είναι η Sasabmw. Ο Γιωργαρας γράφει στο Ferrarifans σαν 'Enzo'. Ο Στάθης είναι διευθύνων σύμβουλος της Audi A.G. και στη συλλογή του εχει από το Quattro της Mouton μέχρι Avus. Η οικογένεια του έχει αγοράσει τη Wind. Ο Σταμάτης μόλις αγόρασε το κότερο του Αμπραμοβιτς για να την πει στον Λάτση. Ο Νίνο είναι υπουργος υγείας, ο Μπουλης διευθύνων σύμβουλος στον ΟΤΕ και ο Πάνος υπουργός εθνικής οικονομίας. Στo club υπάρχει μέλος 'aristentm' αλλα όχι 'alexm', αφού ο Πατρινός αγόρασε Stradale τελικά. Η Βουκουρεστίου λέγεται οδός Χαντε. Ο Μονστα έχει την Apple. Πρόσφατα έκανε την αναστροφη εγχείρηση του Michael Jackson ώστε να γίνει μαύρος αππ λευκός. O tamtam κέρδισε το 3ο αστέρι Michelin για την κουζίνα του και γυρνάει το 'εφιαλτης στην κουζίνα' στα εστιατόρια του χρεοκοπημένου Gordon Ramsey. Ο gnx είναι πρόεδρος των Ελλήνων Εφοπλιστών. Εμενα ξέχασες να μου δώσεις το Sports Almanac και οδηγω VW Fox 1.0. Το συνειδητοποιείς και για να επανορθώσεις μου στέλνεις ανωνυμες ευχετηριες κάρτες κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα, με την εξης φράση:

'Το Απίστευτο Που Αν Το Έβλεπες Δε Θα Το Πίστευες Ούτε Εσυ Ο Ίδιος!'

Προσπαθώ να καταλάβω τι σκατα σημαίνει αυτό.

:notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy:

Θεος^2(στο τετραγωνο θελω να γραψω!!!):th_Laie_67-1:

Nino
07-08-12, 17:54
Κάνε το Delorean. Ριξε μέσα πλουτωνιο και πήγαινε πίσω στο χρόνο. Αποτρεψε το σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου και προειδοποίησε τον PlayStation για την κριση δείχνοντας του σε στικακι τα πρωτοσέλιδα των τελευταίων 4 χρόνων. Φεύγοντας, δώσε στους δημοσιογραφους τις μελλοντικές δικογραφίες για τον Άκη και τη Siemens. Μετά έλα πίσω και δες τι εχει αλλαξει:

Πρόεδρος του club είναι η Sasabmw. Ο Γιωργαρας γράφει στο Ferrarifans σαν 'Enzo'. Ο Στάθης είναι διευθύνων σύμβουλος της Audi A.G. και στη συλλογή του εχει από το Quattro της Mouton μέχρι Avus. Η οικογένεια του έχει αγοράσει τη Wind. Ο Σταμάτης μόλις αγόρασε το κότερο του Αμπραμοβιτς για να την πει στον Λάτση. Ο Νίνο είναι υπουργος υγείας, ο Μπουλης διευθύνων σύμβουλος στον ΟΤΕ και ο Πάνος υπουργός εθνικής οικονομίας. Στo club υπάρχει μέλος 'aristentm' αλλα όχι 'alexm', αφού ο Πατρινός αγόρασε Stradale τελικά. Η Βουκουρεστίου λέγεται οδός Χαντε. Ο Μονστα έχει την Apple. Πρόσφατα έκανε την αναστροφη εγχείρηση του Michael Jackson ώστε να γίνει μαύρος αππ λευκός. O tamtam κέρδισε το 3ο αστέρι Michelin για την κουζίνα του και γυρνάει το 'εφιαλτης στην κουζίνα' στα εστιατόρια του χρεοκοπημένου Gordon Ramsey. Ο gnx είναι πρόεδρος των Ελλήνων Εφοπλιστών. Εμενα ξέχασες να μου δώσεις το Sports Almanac και οδηγω VW Fox 1.0. Το συνειδητοποιείς και για να επανορθώσεις μου στέλνεις ανωνυμες ευχετηριες κάρτες κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα, με την εξης φράση:

'Το Απίστευτο Που Αν Το Έβλεπες Δε Θα Το Πίστευες Ούτε Εσυ Ο Ίδιος!'

Προσπαθώ να καταλάβω τι σκατα σημαίνει αυτό.

:worthy::worthy:
:hystericalbs1::hystericalbs1:
:notworthy:

Nikos
07-08-12, 18:42
Κάνε το Delorean. Ριξε μέσα πλουτωνιο και πήγαινε πίσω στο χρόνο. Αποτρεψε το σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου και προειδοποίησε τον PlayStation για την κριση δείχνοντας του σε στικακι τα πρωτοσέλιδα των τελευταίων 4 χρόνων. Φεύγοντας, δώσε στους δημοσιογραφους τις μελλοντικές δικογραφίες για τον Άκη και τη Siemens. Μετά έλα πίσω και δες τι εχει αλλαξει:

Πρόεδρος του club είναι η Sasabmw. Ο Γιωργαρας γράφει στο Ferrarifans σαν 'Enzo'. Ο Στάθης είναι διευθύνων σύμβουλος της Audi A.G. και στη συλλογή του εχει από το Quattro της Mouton μέχρι Avus. Η οικογένεια του έχει αγοράσει τη Wind. Ο Σταμάτης μόλις αγόρασε το κότερο του Αμπραμοβιτς για να την πει στον Λάτση. Ο Νίνο είναι υπουργος υγείας, ο Μπουλης διευθύνων σύμβουλος στον ΟΤΕ και ο Πάνος υπουργός εθνικής οικονομίας. Στo club υπάρχει μέλος 'aristentm' αλλα όχι 'alexm', αφού ο Πατρινός αγόρασε Stradale τελικά. Η Βουκουρεστίου λέγεται οδός Χαντε. Ο Μονστα έχει την Apple. Πρόσφατα έκανε την αναστροφη εγχείρηση του Michael Jackson ώστε να γίνει μαύρος αππ λευκός. O tamtam κέρδισε το 3ο αστέρι Michelin για την κουζίνα του και γυρνάει το 'εφιαλτης στην κουζίνα' στα εστιατόρια του χρεοκοπημένου Gordon Ramsey. Ο gnx είναι πρόεδρος των Ελλήνων Εφοπλιστών. Εμενα ξέχασες να μου δώσεις το Sports Almanac και οδηγω VW Fox 1.0. Το συνειδητοποιείς και για να επανορθώσεις μου στέλνεις ανωνυμες ευχετηριες κάρτες κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα, με την εξης φράση:

'Το Απίστευτο Που Αν Το Έβλεπες Δε Θα Το Πίστευες Ούτε Εσυ Ο Ίδιος!'

Προσπαθώ να καταλάβω τι σκατα σημαίνει αυτό.

Εντάξει .... έχει 44 βαθμούς υπο σκιά εκεί έξω....όλα λογικά ακούγονται

NickM3CS
14-09-12, 14:51
paidia egw exw dyo xronia ygraerio se m3 e46 kai kanena provlima!!!

πες μας εντυπωσεις ....πως το νιωθεις το αμαξι ??... φανταζομαι το καλυτερο ειναι να παιζεισ lpg μεσα στην πολη και στην εθνικη να παιζεισ με βενζινη!!1

gnx
14-09-12, 15:40
Εγώ έμπαξα γκάζι στο Χ3 προχτές. Δεν το έχω οδηγήσει καθόλου όμως οπότε δεν έχω εικόνα, κάποια στιγμή που θα έχω καλύτερη εικόνα θα ανοίξω θρέντ.

Thomelef
14-09-12, 15:51
Προμηθευσου με μπρικια και λουμιδη. Ξες αυτους που δινουν δωρο και την κουπα, να ψηνεις και κανα κουπατο σε κανα μποτιλιαρισμα...



:D

nikos1400
14-09-12, 16:29
Προμηθευσου με μπρικια και λουμιδη. Ξες αυτους που δινουν δωρο και την κουπα, να ψηνεις και κανα κουπατο σε κανα μποτιλιαρισμα...



:D

πλακα πλακα θα μπορουσε να τραβηχτει και ξεχωριστη τετοια παροχη
αχαχαχαχαχα!!!

και ενα συρταρωτο διπλο πατρογκαΖΙ στο πορτ μπαγκαζ!!!
για καμπινκ καταστασεις

______________________

sent from samsung "smartphone" using tapatalk

gnx
14-09-12, 19:23
Το γεΛατε το πετροΓΚΑΖ ρε κ@ργιόλια αλλά...ζηλεύετε την οικονομία που θα κάνω!

S8N
14-09-12, 19:51
Το γεΛατε το πετροΓΚΑΖ ρε κ@ργιόλια αλλά...ζηλεύετε την οικονομία που θα κάνω!

Θα σου χρειαστεί όταν τα δώσεις μαζεμένα για μοτερ! Χαχαχαχα!

alexk
14-09-12, 19:56
:whistle:

Θα σου χρειαστεί όταν τα δώσεις μαζεμένα για μοτερ! Χαχαχαχα!

XAXAXAXA
+1

NickM3CS
14-09-12, 19:57
Το γεΛατε το πετροΓΚΑΖ ρε κ@ργιόλια αλλά...ζηλεύετε την οικονομία που θα κάνω!

αν το χρησιμοποιησεισ σωστα δεν θα εχεισ προβλημα...αστους να γελανε..μην δινεισ σημασια ... :original:thumb στην πολη παιζε με lpg για μεγαλυτερη οικονομιμα και καπου καπου παιζε και με βενζινη... μια χαρα θα ειναι...οταν μπορεσεισ ανοιξε thread με τισ εντυπωσεισ σου.... :original:

Thomelef
14-09-12, 20:05
Οχι και *******ια ρε γιωρικα...
Μας προσβαλεις ρε πουλεμ. Χαχαχαχαχα

gnx
14-09-12, 20:36
Θα σου χρειαστεί όταν τα δώσεις μαζεμένα για μοτερ! Χαχαχαχα!

Γιατί Αρη΄μ; Μ'εχουν βάλει και λαδιέρα, να κάνω καμιά τηγανιά να σας φιλέψω;

spar@
14-09-12, 20:39
Γιατί Αρη΄μ; Μ'εχουν βάλει και λαδιέρα, να κάνω καμιά τηγανιά να σας φιλέψω;

Noνε μαγνητες εβαλες???

gnx
14-09-12, 20:44
Μαγνήτες στο ψυγείο;

S8N
14-09-12, 20:50
Γιατί Αρη΄μ; Μ'εχουν βάλει και λαδιέρα, να κάνω καμιά τηγανιά να σας φιλέψω;

Νομίζω καλυτερο γαστριμαργικο αποτελεσμα στα πιστονια θα είχες με το τούρμπο κιτ της armaspeed.

gnx
14-09-12, 20:53
Νομίζω καλυτερο γαστριμαργικο αποτελεσμα στα πιστονια θα είχες με το τούρμπο κιτ της armaspeed.

Αυτοί έβγαλαν και supercharger για Ν52 τώρα...προσδόκιμο ζωής κάνα εξάμηνο τα ΑΡΜΑ, ενώ εγώ με prins σα ΤΑΧΙ θα γίνει 1 εκατομμυριο χιλιομετρα θα φτασω!

ΤΟΠ ΣΠΟΡΤ ΠΕΤΡΟΓΚΑΖ

spar@
14-09-12, 20:58
Μαγνήτες στο ψυγείο;

μαγνητες στους σωληνες της βενζινης.... τους κοκκινους ομως!!!
40% αυξηση ιπποδυναμης...
60% μειωση καταναλωσης...
50% μειωση ζημιων...
60% μειωση των πιθανοτητων τρακαρισματος...
...
οι κοκκινοι ε??
Υποψιν μπορει να βαλεις κοκκινους και να μην τα κανουν ολα αυτα, αν γινει αυτο ηταν κιτρινοι βαμμενοι κοκκινοι!

gnx
14-09-12, 21:00
μαγνητες στους σωληνες της βενζινης.... τους κοκκινους ομως!!!
40% αυξηση ιπποδυναμης...
60% μειωση καταναλωσης...
50% μειωση ζημιων...
60% μειωση των πιθανοτητων τρακαρισματος...
...
οι κοκκινοι ε??
Υποψιν μπορει να βαλεις κοκκινους και να μην τα κανουν ολα αυτα, αν γινει αυτο ηταν κιτρινοι βαμμενοι κοκκινοι!

Ρε συ, λες να με ψεκάζουν;

Nino
14-09-12, 21:05
θελω να κανω πατημα με γκαζοτενεκε...χαχαχαχα
Με γεια με γεια καλα οικονομικα χιλιομετρα, με την πρωτη ευκαιρια πες εντυπωσεις και λεπτομερειες του εγχειρηματος!!!

spar@
14-09-12, 21:07
Ρε συ, λες να με ψεκάζουν;

εσενα ή εμενα???

λοιπον εγω εχω βαλει μαγνητες 4σετ στους σωληνες της βενζινης κατω απ το πατωμα... τεραστια διαφορα...
βγαζω γυρω στα 20 ευρο την βδομαδα απο κερματα που μαζευω στο δρομο, την προηγουμενη βδομαδα εποιασα και ενα ρολοι...
και με ελαχιστα κμ ε....
τωρα θα βαλω και την υδρογονοκινηση της apollo που σου κανει ηλεκτρολυση το νερο απ τα πιτσιλιστηρια...
με την μελετη που κανω υδρογονο + βενζινη θα εχω μειωση 120% σε βενζινη, αρα απο δω μεχρι Λαρισα θα ξεκιναω με λαμπακι και οταν θα φτανω θα εχω βενζινη 3/4!

gnx
14-09-12, 21:07
Γιάννη θα το φέρω στο ΤΑΜΤΑΜ να το χαζέψεις και να πάμε και καμιά κόντρα.

S8N
14-09-12, 21:21
Γιάννη θα το φέρω στο ΤΑΜΤΑΜ να το χαζέψεις και να πάμε και καμιά κόντρα.

Ξέρω ένα καλό σημείο στην περιφερειακή Υμηττού.

gnx
14-09-12, 21:28
Ξέρω ένα καλό σημείο στην περιφερειακή Υμηττού.

Άσε με και μου χάλασε η διάθεση με αυτό. Έτσι και μου έρθει καμία, θα πώ οτι οδηγούσε ο πεθερός μου...

Z4 DCT
14-09-12, 21:48
Προμηθευσου με μπρικια και λουμιδη. Ξες αυτους που δινουν δωρο και την κουπα, να ψηνεις και κανα κουπατο σε κανα μποτιλιαρισμα...



:D


Εσυ δεν έλεγες οτι θα βαλεις lpg και στο Μ??



Γιωργο μην ακους τιποτα αγορι....μια χαρα οικονομια θα κάνεις......παρε και κανα δυο πυροσβεστηρες, κανε και μια ολικης...και εισαι τρελο οικονομικο αγορι:hystericalbs1::hystericalbs1:

120ie87
14-09-12, 21:49
Καλορίζικο το prins! Καλά χιλιόμετρα

mitsos_chania
23-09-12, 18:43
Παιδια για την Brc τι αποψη εχετε?

E461800
25-09-12, 20:10
Καλορίζικο φίλε μου το LPG PRINS μήν ακους κανένανε ,οδηγα κανονικά οχι σε κόφτες και δέν θα έχεις πρόβλημα έχω περάσει τα 10΄000 χλμ και δεν έχω προβλημα .Αθηνα ΓΙΑΝΝΕΝΑ με 28€ και με ταχύτητα όχι πανω απο 150χλμ ασ πανε και αυτο με 28€ και τα συζητάμε....:th_Laie_67-1:..:th_Laie_67-1:..:thumbsup:..:thumbsup:..:warriorsmiley:

pilot
25-09-12, 20:13
και ο άλλος με το 120i έβαλε ένα πανάκριβο της Viale αλλά μετά από 20.000χλμ το αυτοκίνητό του είναι πάνω στην ράμπα και η κεφαλή στο ρεκτιφιέ...:whistle:

120ie87
25-09-12, 20:19
^ μπορώ να έχω (με προσωπικό μήνυμα) στοιχεία επικοινωνίας του κατόχου του 120i ή του συνεργείο στο οποίο το έχει?

Αν δεν θέλει να δώσει κάποιον αριθμό κινητού ο κάτοχος, τότε μπορώ να δώσω εγώ τον δικό μου.

m-power_01
25-09-12, 20:51
Κάπου βόρεια Ελλάδα πρέπει να είναι Ηλια.
Αν ψάξεις στο φόρουμ το είχε γράψει το παιδί ότι έβαλε βιαλε

120ie87
25-09-12, 21:05
^ χίλια ευχαριστώ Σπύρο, θα το ψάξω KAI ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΝΕΑ

Lambros46
25-09-12, 21:06
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=7079

120ie87
25-09-12, 21:27
^ Ευχαριστώ Λάμπρο, μόλις τώρα το "φρεσκάρισα" στη μνήμη μου διαβάζοντάς το όλο... είχε μερικά θέματα από την αρχή ο Γιάννης, λαμπάκια κλπ -> του έχω στείλει τηλέφωνο επικοινωνίας για να τα πούμε.

E461800
26-09-12, 08:10
και ο άλλος με το 120i έβαλε ένα πανάκριβο της Viale αλλά μετά από 20.000χλμ το αυτοκίνητό του είναι πάνω στην ράμπα και η κεφαλή στο ρεκτιφιέ...:whistle:

Θα το δέχτω φίλε μου αφτο που λες αλλα θέλω και κάποια στοιχεια ,πρέπει να υπάρχει μια αιτιολογία σε όλο αυτο!! Απο ότι δίαβασα παρακάτω όμως το παληκάρι είχε προβλήμάτα προγραματισμου απο την αρχη!!!χώρια του ότι αφερούσαι λειτουργηκά εξαρτήματα του αυτοκινήτου!!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!!!!!!!!

Οσο για τη VIALLE ,υγρου ψεκασμού!!!και να έχει τέτοια θέματα !!βρωμάει δέν θα έπρεπε να έχει κανένα πρόβλημα είναι απο τα ποιο αξιόπιστα συστηματα θεμα προγραματισμου ήτανε απο την αρχη δέν μπόρω να πιστέψω κάτι άλλο.

Τα bmw δέν τα έχει καμία εταιρεία στα προβληματικα αυτοκίνητα ότι κάπου θα υπάρξει καποια στιγμή πρόβλημα ,ακόμα και στα αερίου ψεκασμου!!!

Το παληκάρι εάν είναι εύκολο να γράψει εδώ τη ακριβως έπαθε και σε καμία περιπτωση να μην το αφήσει να περάσει έτσι!!!!!!!

ΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ autogas forum.gr να δούμε και τη θα πούνε απο εκεί και οι επαγγελματίες..!!!!!!!


Να μην ατο αφήσει έτσι κάτι άλλο έχει συμβεί!!!!!!!!..

120ie87
26-09-12, 09:51
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ:

Το αυτοκίνητο του φίλου πραγματικά βρίσκεται σε συνεργείο με ανοιγμένο το καπάκι. ΟΜΩΣ αυτό το θέμα δεν έχει καμία σχέση με το υγραέριο όπως έμαθα - ούτε και έβγαλε κάποιο μηχανικό πρόβλημα.

Ο φίλος θα μπει κάποια στιγμή και θα γράψει για να ξεκαθαρίσει τελείως το θέμα.

S8N
26-09-12, 09:59
Και μόνο το γεγονός ότι δούλευε χωρίς MAF αρκεί για να σε υποψιάσει για το τι θα επακολουθούσε. Το ίδιο είχα πάθει κι εγώ στο ΤΤ και κατέληξα με ραγισμένο καπάκι. Απ' ότι έχω καταλάβει με το αέριο, το παν είναι ο σωστός προγραμματισμός. Και πάλι, προσωπικά δεν θα έβαζα ποτέ.

120ie87
26-09-12, 10:02
Και μόνο το γεγονός ότι δούλευε χωρίς MAF αρκεί για να σε υποψιάσει για το τι θα επακολουθούσε. Το ίδιο είχα πάθει κι εγώ στο ΤΤ και κατέληξα με ραγισμένο καπάκι. Απ' ότι έχω καταλάβει με το αέριο, το παν είναι ο σωστός προγραμματισμός. Και πάλι, προσωπικά δεν θα έβαζα ποτέ.



Μα δεν έπαθε μηχανικό πρόβλημα. Δεν έπαθε οποιοδήποτε πρόβλημα.

gnx
26-09-12, 10:21
Μα άμα δεν έπαθε πρόβλημα, πως είναι συνεργείο με σπασμένο καπάκι;

Αλήθεια δούλευε χωρίς MAF; Γιατί;

Leonidas_E39
26-09-12, 10:23
Δεν έπαθε καποιο προβλημα απο την τοποθέτηση του αερίου, οταν ανοιχτηκε το μοτερ ομως για καποια αλλη εργασια έδειξε κακη λειτουργία του κινητηρα απο το αεριο που τοποθετηθηκε στο κεφαλάρι και τις βαλβίδες.

gnx
26-09-12, 10:27
Άρα είδε μή φυσιολογικές φθορές στις βαλβίδες λόγω τοποθέτησης αερίου;

Leonidas_E39
26-09-12, 10:29
Άρα είδε μή φυσιολογικές φθορές στις βαλβίδες λόγω τοποθέτησης αερίου;

Ακριβως. :thumbsup::thumbsup:

S8N
26-09-12, 10:32
Το θέμα με το MAF ήταν θέμα προγραμματισμού απ' ότι κατάλαβα.

E461800
26-09-12, 12:38
Oλα είναι θέμα προγραματισμού,αλλά απο ότι έμαθα δέν έχει κάποια σχέση με το αέριο, ειδικά σε BMW δέν έχει ακουστεί πουθενα ακόμα και στο εξωτερικό,αλλα ας περιμένουμε να δουμε και τι θα πεί ο κάτοχος του αυτοκινήτου[και οχι απο τριτους] ,το μόνο που θα πω είναι ότι το αυτοκίνητο πρέπει να δουλέυει με όλα τα ηλεκτρονικά του ,να μην αφαιρείται τίποτα από πανω[απορω πως δεν είχε μπει σε save mode operation χωρις μαφ].Δέν μπορεί οι ταξιτζήδες με αέριο και με ΝΙΣΣΑΝ αυτοκίνητα να βγάζουν 250.000 χλμ ++ και να μαθαίνουμε η να ακούμε αλλά .......ασ περιμένουμε λοιπών....:rally: καιδεν ειναι ανάγκη να τα σκιζουμε επειδί έχουμε αέριο οικονομια με το πόδι στο πάτωμα δέν γίνεται....thumb

Leonidas_E39
26-09-12, 12:57
Nα πω και εγώ την αποψη μου, οποιοι βάλανε αεριο και δούλεψε σωστά είναι τυχεροι και ο λογος που το λέω ειναι οτι εχω παραδείγματα με 3 ιδια αυτοκινητα που τοποθετηθηκε το ιδιο κιτ στο ιδιο συνεργειο ( απο τα κορυφαια στην Θεσσαλονικη με εμπειρια πολλων ετων στον χωρο του αεριου) και εδω και 2 χρονια το ενα δουλευει μια χαρα, το δευτερο υπολειτουργει και το τριτο εχει πλέον προβλήματα στο μοτερ του, τα χιλιομετρα που τοποθετηθηκαν τα κιτ στα 3 αυτοκινητα ειχαν αποκλιση 15000 χιλιομετρα περιπου. Καλή η οικονομια αλλα πιστευω αλλη η δουλεια του μαστορα που τοποθετει και αλλη του προγραμματιστη. Σαν να βλέπεις τον μπαρμπαμητσο της γειτονιας με GT1 ενα πραμα. Οσο για τον προγραμμα που δουλευουν στο αεριο τα πραγματα ειναι απλα κλέβουν τιμες απο maf - αβανσ και διαφορες αλλες παραμετρους που χρειαζονται και οταν ξαναπας μετα απο 1000 χιλιομετρα τις περνανε στο συστημα του αεριου και τροποποιουν τις τιμες εως οτου δουλεψει το αμαξι σωστα στο δρομο χωρίς κομπιασματα και αρρυθμίες (μπακαλιστικες καταστάσεις για μενα) . Η ποιο σωστη διαδικασια για να προγραμματιστει ενα αμαξι ειναι να μπει σε δυναμομετρο με προγραμματιστη και να τελειωνει η δουλεια.


Δεν θέλω να θίξω κανεναν τα παραπάνω ειναι προσωπικες αποψεις και τα παραδειγματα υπαρκτα.

:thnx:

Thomelef
26-09-12, 17:06
Χαλαρα λεο...
Σιγα μην ανεβει δυναμομετρο ενα αμαξι για να περασει υγραεριο.
Εγω πιστευω οτι εφοσον τιθεται θεμα προγραμματισμου, τοτε το θεμα ειναι γμσ τα.
Και το λεω αυτο, γιαγι αν μια εταιρεια που φτιαχνει κιτ για οτι αμαξι κυκλοφορει, θα πρεπει να εχει και custom προγραμματισμο. Πραγμα που δεν παιζει, οχι απο αποψη οτι δεν γινεται, απλα δεν θα εχει καλα αποτελεσματα, και αν εχει θα εχει πολυ λιγα.
Απο.την αλλη πχ αν υπηρχε μια εταιρεια που εβγαζε κιτ μονο για πεμβε, τοτε θα μπορουσαν να εχουν και κονσερβα για καθε τυπο μοτερ ξεχωριστα.
Αυτο φυσικα ειναι κατι που θα μπορουσαν να κανλυν οι ιδιες οι εταιρειες, πραγμα το οποιο και δεν κανουν, οταν η αγορα εχει γεμισει απο τετοιες μετατροπες.
Αυτο λεει πολλα για το αν ειναι καλο να βαλεις στο αμαξι σου αλλο καυσιμο σε σχεση με αυτο που κατασκευαστηκε να καιει...

pilot
26-09-12, 17:19
Θα το δέχτω φίλε μου αφτο που λες αλλα θέλω και κάποια στοιχεια ,πρέπει να υπάρχει μια αιτιολογία σε όλο αυτο!! Απο ότι δίαβασα παρακάτω όμως το παληκάρι είχε προβλήμάτα προγραματισμου απο την αρχη!!!χώρια του ότι αφερούσαι λειτουργηκά εξαρτήματα του αυτοκινήτου!!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!!!!!!!!

Οσο για τη VIALLE ,υγρου ψεκασμού!!!και να έχει τέτοια θέματα !!βρωμάει δέν θα έπρεπε να έχει κανένα πρόβλημα είναι απο τα ποιο αξιόπιστα συστηματα θεμα προγραματισμου ήτανε απο την αρχη δέν μπόρω να πιστέψω κάτι άλλο.

Τα bmw δέν τα έχει καμία εταιρεία στα προβληματικα αυτοκίνητα ότι κάπου θα υπάρξει καποια στιγμή πρόβλημα ,ακόμα και στα αερίου ψεκασμου!!!

Το παληκάρι εάν είναι εύκολο να γράψει εδώ τη ακριβως έπαθε και σε καμία περιπτωση να μην το αφήσει να περάσει έτσι!!!!!!!

ΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ autogas forum.gr να δούμε και τη θα πούνε απο εκεί και οι επαγγελματίες..!!!!!!!


Να μην ατο αφήσει έτσι κάτι άλλο έχει συμβεί!!!!!!!!..

..δεν είναι αυτός που βάλανε στο λινκ παραπάνω..δεν νομίζω οτι γράφει καν στο φόρουμ..

έχω ξαναπεί την προσωπική μου άποψη στο θέμα σαν μηχανικός..ο κάθε κινητήρας είναι σχεδιασμένος να δουλεύει με συγκεκριμένο καύσιμο, όλα τα αλλά αργά η γρήγορα θα δημιουργήσουν πρόβλημα! Έχω δει πολλά παραδείγματα από διαφορετικά αυτοκίνητα..ο καθένας κάνει ότι θέλει βέβαια στο αυτοκίνητό του...

pilot
26-09-12, 17:23
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ:

Το αυτοκίνητο του φίλου πραγματικά βρίσκεται σε συνεργείο με ανοιγμένο το καπάκι. ΟΜΩΣ αυτό το θέμα δεν έχει καμία σχέση με το υγραέριο όπως έμαθα - ούτε και έβγαλε κάποιο μηχανικό πρόβλημα.

Ο φίλος θα μπει κάποια στιγμή και θα γράψει για να ξεκαθαρίσει τελείως το θέμα.

αυτό το αυτοκίνητο είναι άλλο..και είναι και στο συνεργείο που πάω εγώ..ΔΕΝ λέω για αυτό, αν και πιστεύω πως ΚΑΙ αυτό το παράδειγμα οφείλεται στο αέριο..το παλικάρι αυτό έχει έρθει και στον σαββατιάτικο καφέ πριν καιρό και είχε και τότε προβλήματα..

pilot
26-09-12, 17:25
Χαλαρα λεο...
Σιγα μην ανεβει δυναμομετρο ενα αμαξι για να περασει υγραεριο.
Εγω πιστευω οτι εφοσον τιθεται θεμα προγραμματισμου, τοτε το θεμα ειναι γμσ τα.
Και το λεω αυτο, γιαγι αν μια εταιρεια που φτιαχνει κιτ για οτι αμαξι κυκλοφορει, θα πρεπει να εχει και custom προγραμματισμο. Πραγμα που δεν παιζει, οχι απο αποψη οτι δεν γινεται, απλα δεν θα εχει καλα αποτελεσματα, και αν εχει θα εχει πολυ λιγα.
Απο.την αλλη πχ αν υπηρχε μια εταιρεια που εβγαζε κιτ μονο για πεμβε, τοτε θα μπορουσαν να εχουν και κονσερβα για καθε τυπο μοτερ ξεχωριστα.
Αυτο φυσικα ειναι κατι που θα μπορουσαν να κανλυν οι ιδιες οι εταιρειες, πραγμα το οποιο και δεν κανουν, οταν η αγορα εχει γεμισει απο τετοιες μετατροπες.
Αυτο λεει πολλα για το αν ειναι καλο να βαλεις στο αμαξι σου αλλο καυσιμο σε σχεση με αυτο που κατασκευαστηκε να καιει...

το αυτό..

gnx
26-09-12, 18:42
https://www.worldcarfans.com/10711163080/ac-schnitzer-builds-fastest-lpg-car-gp310-gas-powered

πατήστε ΓΚΑΖΙ...

Thomelef
26-09-12, 19:31
Ειδε και αποειδε η σνιτσελ με τα κακογουστα προιοντα της να κατεβαζουν το τζιρο, και το εριξε σε αλλα εδαφη πλεον.
Σε λιγο η χαμαν θα θα βγαλει συστημα καυσης με φυκια...