PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάρτηση CSL και ευθυγράμμιση



Stradale
02-08-12, 12:33
Σε μια εβδομάδα μου έρχεται η ανάρτηση (αμορτισέρ) από το CSL, και μου έχουν μπει κάποιοι προβληματισμοί. Κατ'αρχήν η μόνη διαφορά του απλού με το CSL έχει να κάνει με τα αμορτησέρ;Η υπάρχουν και άλλα στοιχεία την ανάρτησης που διαφέρουν; Αυτό το ρωτάω για τον αν θα πρέπει να περάσω την ευθυγράμμισή του! Ύστερα κάπου διάβασα ότι τα CSL έχουν fender rolling από το εργοστάσιο, πρέπει να το κάνω και εγω;Υπάρχει περίπτωση να μου βρίσκουν οι τροχοί στα φτερά; ότι άλλες παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες :)

alexk
02-08-12, 13:14
Εδώ είναι όλες οι διαφορές https://www.clubcsl.com/index.php/m3csl/6-m3-csl-differences

Θέλεις και άλλα ελατήρια, άλλες αντιστρεπτικές εμπρός και πίσω.
Εμπρός έχει διαφορετικούς βασιλικούς πύρους οπότε οι τρόχοι βγαίνουν πιο έξω.
Δεν νομίζω ότι επηρρεάζει την ευθυγράμμιση αυτό.

Εδώ τα στοιχεία της ευθυγράμμισης https://www.clubcsl.com/index.php/m3csl/7-m3-csl-wheel-alignment

Τέλος, όχι δεν θα έχεις πρόβλημα με τα πίσω φτερά.

Stradale
02-08-12, 13:31
Να σε ευχαριστήσω για τα link,

Και τα ελατήρια πήρα,πιστεύω χωρις αυτα θα ηταν εγκληματικό...
Ενδιαφέρον οτι έχει και άλλες αντιστρεπτικές τις οποιες τις βάζω στο things to do list, αλλά αυτό που με ενθουσίασε είναι η κρεμαριέρα με το κοντύτερο βήμα!! Αυτή μπαίνει σε απλό Μ3,έχεις υπόψην σου κάποιον που το έχει πραγματοποιήσει;

soc12r
02-08-12, 13:34
Ναι μπαίνει τη έχω βάλει εγω γίνεται ποιο γρήγορο και το κατάλαβα στην πιστα ποιο πολυ απλα είναι το θέμα να βρεις :thanks:

Stradale
02-08-12, 13:39
Την πήρες μεταχειρισμένη;Καινούρια πόσο έχει;Δεν το συζητάω, φοβερή μόντα!

soc12r
02-08-12, 13:47
Ναι το είχα πάρει μεταχείρισμενο σε άριστη κατάσταση new εάν θυμάμαι πριν 2 χρόνια κανένα 1600ρι ίσως και παραπάνω..

Stradale
02-08-12, 14:05
Χμ...πολυ ακριβό για τα οφέλη που σου προσφέρει...

Vassilis ///M
02-08-12, 14:34
Ρε τελείωνε με τις παλιοαναρτήσεις και έλα να βάλουμε κανα ζαντικό....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Stradale
11-08-12, 11:41
Τώρα όπως είσαι μόνο cup μπορείς να βάλεις. Η μοναδική σου επιλογή. Μονόδρομος.

Μετά από περίπου μια εβδομάδα συμβίωσης αυτά είναι αλήθεια. Κυρίως παρατηρώ είτε λόγο ελαστικου όπως επίσης και οδοστρώματος δεν πιέζετε η ανάρτηση. Σχεδόν δεν παίρνει κλίσεις καθόλου, γλυστράει το αυτοκίνητο πριν συμπιεστεί η ανάρτηση. Το θέμα είναι ότι από τέλη Οκτωβρίου πρέπει να φοράω υποχρωτικά χειμερινά λάστιχα και δεν αξίζει να προχωρήσω τώρα σε αλλαγή ελαστικών. Το Μάρτιο με το καλό.
Έχει πάρει τρελή κατευθυνότητα το μπροστά μέρος, θα δώσω και απόκλιση τώρα να γίνει ξυράφι... Κυρίως μου έχει αλλάξει την αίσθηση, πριν το ένιωθες ότι οδηγούσες ένα μεγάλο κουπέ, τώρα σαν να έχει μικρίνει το αμάξι:thumbsup: Επίσης έχει χαμηλώσει και ένα κλίκ το αμάξι. Εκπληκτική ανάρτηση συν ότι σε γλυτώνει από την πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία να την στήσεις, ο σημαντικότερος λόγος που δεν πήραν coilover.

doctore
11-08-12, 13:06
Μετά από περίπου μια εβδομάδα συμβίωσης αυτά είναι αλήθεια. Κυρίως παρατηρώ είτε λόγο ελαστικου όπως επίσης και οδοστρώματος δεν πιέζετε η ανάρτηση. Σχεδόν δεν παίρνει κλίσεις καθόλου, γλυστράει το αυτοκίνητο πριν συμπιεστεί η ανάρτηση. Το θέμα είναι ότι από τέλη Οκτωβρίου πρέπει να φοράω υποχρωτικά χειμερινά λάστιχα και δεν αξίζει να προχωρήσω τώρα σε αλλαγή ελαστικών. Το Μάρτιο με το καλό.
Έχει πάρει τρελή κατευθυνότητα το μπροστά μέρος, θα δώσω και απόκλιση τώρα να γίνει ξυράφι... Κυρίως μου έχει αλλάξει την αίσθηση, πριν το ένιωθες ότι οδηγούσες ένα μεγάλο κουπέ, τώρα σαν να έχει μικρίνει το αμάξι:thumbsup: Επίσης έχει χαμηλώσει και ένα κλίκ το αμάξι. Εκπληκτική ανάρτηση συν ότι σε γλυτώνει από την πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία να την στήσεις, ο σημαντικότερος λόγος που δεν πήραν coilover.

99 στις 100 η CSL θα ειναι καλυτερη απο οτιδηποτε αλλο. Προσφατα μου μειωσε τη συγκλιση ο Dr.Poupakis και το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο !

Stradale
11-08-12, 14:55
99 στις 100 η CSL θα ειναι καλυτερη απο οτιδηποτε αλλο. Προσφατα μου μειωσε τη συγκλιση ο Dr.Poupakis και το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο !

Στον αναρτησιολόγο πας και εσύ; Άριστος μάστορας, όταν είχα βάλει την ohlins στο S2K είχα γυρίσει 3 συνεργεία περί αναρτήσεων και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μου έκανε σωστή δουλειά...Ενας μάλιστα κατηγορούσε και τα ελατήρια...Μέχρι που μου συνέστησαν τον εν λόγο και πραγματικά ασχολήθηκε ο τύπος και μεταμόρφωσε το αμάξι.

doctore
11-08-12, 17:44
Στον αναρτησιολόγο πας και εσύ; Άριστος μάστορας, όταν είχα βάλει την ohlins στο S2K είχα γυρίσει 3 συνεργεία περί αναρτήσεων και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μου έκανε σωστή δουλειά...Ενας μάλιστα κατηγορούσε και τα ελατήρια...Μέχρι που μου συνέστησαν τον εν λόγο και πραγματικά ασχολήθηκε ο τύπος και μεταμόρφωσε το αμάξι.

Πραγματικος doctor. Απιστευτη ευθυγραμμιση, το εκανε ξυραφι το Μ3. Εχω κανει και ζυγισμα με τις 4 ανεξαρτητες ζυγαριες.

chief
22-08-12, 13:55
Πραγματικος doctor. Απιστευτη ευθυγραμμιση, το εκανε ξυραφι το Μ3. Εχω κανει και ζυγισμα με τις 4 ανεξαρτητες ζυγαριες.
τι τιμες μπροστα - πισω σε καμπερ και τοε σου εβαλε doctore ?
Το ζυγισμα το εκανες απο περιεργεια ή σου εκανε και corner balance ?

doctore
22-08-12, 15:30
τι τιμες μπροστα - πισω σε καμπερ και τοε σου εβαλε doctore ?
Το ζυγισμα το εκανες απο περιεργεια ή σου εκανε και corner balance ?

καμπερ μπροστα
αριστερα -00 52΄ δεξια -00 49΄

καμπερ πισω αριστερα - 01 19΄ δεξια -01 14'

ολικη συγκλ εμπρος +00 08΄
ολικη συγκλ πισω +00 22΄

Το ζύγισμα το έκανα από περιέργεια.
Πάντως το αυτοκίνητο με οδηγό μέσα είναι τέλειο.
Χωρίς οδηγό είναι πιο βαρύ δεξιά.
Αφου σκεφτόμουνα να πετάξω το κιτ ελαστικου και να βάλω πιο ελαφρια μπαταρία αλλά δεν κάνω τίποτα.

chief
22-08-12, 17:19
Δεν ξερω σε τι τιμες μετρα το μηχανημα του Πουπάκη και απ το ποστ δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι σε μοιρες, χιλιοστα, ιντζες ή λεπτα της μοιρας...

Παντως, ειδικά μπροστα (και συγκρινοντας με πισω) βλεπω μια ευθυγραμμιση που εμενα προσωπικα (και χωρις να σημαινει οτι η γνωμη μου ειναι σωστη) δεν θα μου αρεσε.
Σημασια ομως εχει, να αρεσε σε σενα και να εμεινες ευχαριστημενος. :original:

Σορρυ και για το οφτοπικ.

doctore
22-08-12, 18:47
Δεν ξερω σε τι τιμες μετρα το μηχανημα του Πουπάκη και απ το ποστ δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι σε μοιρες, χιλιοστα, ιντζες ή λεπτα της μοιρας...

Παντως, ειδικά μπροστα (και συγκρινοντας με πισω) βλεπω μια ευθυγραμμιση που εμενα προσωπικα (και χωρις να σημαινει οτι η γνωμη μου ειναι σωστη) δεν θα μου αρεσε.
Σημασια ομως εχει, να αρεσε σε σενα και να εμεινες ευχαριστημενος. :original:

Σορρυ και για το οφτοπικ.

Σόρρυ για το φόρματ του μηνύματος, αλλά έγραφα από το κινητό.

Οι τιμές είναι μοίρες τα δύο πρώτα ψηφία και λεπτά τα επόμενα δύο.
Δυστυχώς στην ευθυγράμμιση κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις.
Με αυτό το setup έχω καλύτερη απότομη τιμονιά, και μεγαλύτερη ταχύτητα στο apex.
Δυστυχώς έχω χάσει ευθυβολία στα πολλά χιλιόμετρα.

chief
22-08-12, 19:22
Αν και κανονικα επρεπε καποιος moderator να το μεταφερε σε καποιο αλλο θρεντ θα σου πω την γνωμη μου.

Πιστευω οτι με το σεταπ μπροστα που εχεις, ουτε καλη εισοδο ουτε και καλό κρατημα μεσα στις στροφες πρεπει να εχεις.
Ισως πριν κανεις ευθυγραμμιση το αμαξι να ηταν πολυ χαλια απο αποψη ευθυγραμμισης και τωρα να εχεις δει αρκετη διαφορα στην συμπεριφορά σε σχεση με πριν.

Το κάμπερ που εχεις μπροστα ειναι ελαχιστο. Νομιζω ειναι και πιο λιγο απ τις εργοστασιακες τιμες.

Το τόε που εχεις τωρα μπροστα ειναι in.
Εαν ειχες τοε zero ή out, τοτε θα ειχες καλυτερη τιμονια και γεννικά καλυτερη εισοδο. Το toe in που εχεις τωρα μπροστα δεν ειναι αντιπροσωπευτικό της "αποτομης τιμονιας".
Η ταχυτητα στο apex, εξαρτατε απο πολλους παραγοντες.

Αυτο το σεταπ που εχεις τωρα ειναι κατα την γνωμη μου πολύ υποστροφικό και ειδικά στις εισόδους των στροφων.
Ειναι ενα σεταπ που κατα τη γνωμη μου ειναι προσανατολισμενο σε δυο πραγματα :
1.Στην ασφαλη οδηγηση για να μην φευγει ο κώλος (γι αυτο και το σχεδον μηδενικό καμπερ και το toe in μπροστα για να μην "κοντραρει" το μπροστινο μερος) και,
2.Στην μακροζωία των ελαστικών.

jannisa
23-08-12, 08:17
Αν και κανονικα επρεπε καποιος moderator να το μεταφερε σε καποιο αλλο θρεντ θα σου πω την γνωμη μου.

Πιστευω οτι με το σεταπ μπροστα που εχεις, ουτε καλη εισοδο ουτε και καλό κρατημα μεσα στις στροφες πρεπει να εχεις.
Ισως πριν κανεις ευθυγραμμιση το αμαξι να ηταν πολυ χαλια απο αποψη ευθυγραμμισης και τωρα να εχεις δει αρκετη διαφορα στην συμπεριφορά σε σχεση με πριν.

Το κάμπερ που εχεις μπροστα ειναι ελαχιστο. Νομιζω ειναι και πιο λιγο απ τις εργοστασιακες τιμες.

Το τόε που εχεις τωρα μπροστα ειναι in.
Εαν ειχες τοε zero ή out, τοτε θα ειχες καλυτερη τιμονια και γεννικά καλυτερη εισοδο. Το toe in που εχεις τωρα μπροστα δεν ειναι αντιπροσωπευτικό της "αποτομης τιμονιας".
Η ταχυτητα στο apex, εξαρτατε απο πολλους παραγοντες.

Αυτο το σεταπ που εχεις τωρα ειναι κατα την γνωμη μου πολύ υποστροφικό και ειδικά στις εισόδους των στροφων.
Ειναι ενα σεταπ που κατα τη γνωμη μου ειναι προσανατολισμενο σε δυο πραγματα :
1.Στην ασφαλη οδηγηση για να μην φευγει ο κώλος (γι αυτο και το σχεδον μηδενικό καμπερ και το toe in μπροστα για να μην "κοντραρει" το μπροστινο μερος) και,
2.Στην μακροζωία των ελαστικών.

Τσιφ, ποια ρύθμιση θεωρείς ότι είναι καλή βάση εκκίνησης για best of 2 worlds, δηλαδή ήρεμο τιμόνι και ευθύτητα στα πολλά αλλά ωραίο turn in χωρίς μούτρα?

Πώς σου ακούγεται 1 μοίρα εμπρός, 1,5 πίσω (κάμπερ), 0 toe εμπρός, 0,20 total toe πίσω?

Θα προσπαθούσες να προσεγγίσεις τις τιμές του csl σε μη csl M3 ή ακόμα και σε μη Μ3? Ρωτάω για το κατά πόσο ΄΄νόρμα΄΄ θεωρείς κάποιες τιμές στην ευθυγράμμιση.

Θνξ

ΔημήτρηςΜ3
23-08-12, 09:32
στο δικο μου Μ3 ειχα ευθυγραμμίσει απο csl ο αποτελεσμα ηταν τελειο....
βεββαια μεγαλο ρολο επεζε και η αναρτηση δεν ειχα απο csl αλλα pss9

chief
23-08-12, 11:55
Η "ευθυγραμμιση" ειναι μια διαφορετικη δουλεια απ αυτο που λέμε suspension tuning αναλογα με τις αναγκες του καθε οδηγου και την χρηση του αυτοκινητου.

Η BMW και η καθε εταιρία δινει κάποιες τιμες με αποκλησεις σχετικα με το καμπερ και το τοε του αυτοκινητου για να υπάρχει μια ασφαλης καθημερινη οδηγηση, να μην υπαρχουν φθορες στο αυτοκινητο (λαστιχα, ρουλεμαν κλπ), και μεσω των τιμων αυτων το αυτοκινητο να εχει και τον οδηγικό χαρακτηρα για τον οποιο κατασκεαστηκε.

Απο εκει και περα ο καθε ευθυγραμμισας φερνει την γεωμετρία του αυτοκινητου μεσα στα πλαισια που δινει το εργοστασιο αφου οι τιμες αυτες ειναι όλες φυλαγμενες μεσα στο κομπιουτερ του μηχανηματος που χρησημοποιεί.
Οσο καλυτερο ειναι το μηχανημα και οση υπομονη εχει η μαστορας, τοσο καλη δουλεια γινεται.
Με λιγα λόγια, δεν ειναι τόσο θεμα γνωσεων του καθε ευθυγραμμισα. Ειναι θεμα σωστης εκτελεσης των δεδομένων μεσα στα πλαισια που του δινει η εταιρία. Δεν ειναι επιστημη η ευθυγραμμιση δηλαδη, ουτε και αυτοσχεδιασμός απο τον μαστορα. Εκτελεση δεδομενων ειναι.

Σε αυτό που λέμε suspension tuning, παιζουν πολλα αλλα πραγματα ρόλο και η γεωμετρια του αυτοκινητου προσαρμοζεται στις απαιτησεις του καθε οδηγου, οπως και στην χρηση του αυτοκινητου για να αποδωσει καλυτερα.
Δεν εχει να κανει μονο με καμπερ και τόε αλλα και με παρα πολλους αλλους παραγοντες.

ΜητσοΜ3@
Οι εργοστασιακες τιμες Μ3 και CSL οσον αφορα το καμπερ και το τοε εχουν καποιες διαφορές ομως και πολλα κοινά αφου οι περισσοτερες τιμες που δουλευει ενας ευθυγραμμισας βρισκονται σε κοινα πλαισια.
Οπότε δεν νομιζω να επαιξε ρόλο η "ευθυγραμμιση απο CSL"

jannisa@
Δεν ξερω τι να σου πω αφενός γιατι δεν ξερω τι χρηση κανεις στο αμαξι σου και αφετέρου γιατι εγω ισως να βλέπω τα πραγματα διαφορετικά απο εσενα.
Αν το αμαξι ειναι καθημερινο, πιστευω οτι οι τιμες στα πλαισια που δινει η BMW ειναι οι καλυτερες.
Απλα πληροφορικά να σου πω οτι τα BMW που εχουν αγωνιστικη χρηση και ειναι σε σασί Ε36 και Ε46 εχουν μεγαλυτερο καμπερ μπροστα σε συγκριση με πισω. Το τοε μπροστα ειναι απο zero μεχρι και 4 χιλιοστα αρνητικο (out)
Πισω, τα περισσοτερα ειναι σεταρισμενα απο 2-5 χιλιοστα θετικο (in) .
Φυσικα αυτα δεν ειναι και must διοτι το τοε επειδη δεν εχει να κανει τοσο με την προσφυση, αλλα εχει να κάνει με την συμπεριφορά του αυτοκινητου, δινετε και προσαρμοζεται αναλογα με τις τιμες καμπερ που δίνονται στο αμαξι.

ΔημήτρηςΜ3
23-08-12, 12:26
Για να σου πω ακριβώς λοιπόν
Το κάνω ευθυγραμηση εδω σε μένα με νούμερα csl το αποτέλεσμα
Να βρίσκει στα φτερα πίσω βέβαια η ζάντα ήταν 10χ19 με 275
Σε άλλη ευθυγραμηση που έκανα σε γιατρό στο θέμα ανάρτησης και φρένα
Το αμάξι καθόταν σε τιμες λίγο παραπάνω απο csl μιλάμε για κάτι μοίρες παραπανω!!
Το ευχάριστιομουν σε βαθμό που ήμουν συνέχεια σε στροφές !

Stradale
23-08-12, 12:41
Όταν πήρα το αμάξι και το έτρεξα πρώτη φορά είχα μεγάλη γκρίνια με το μπροστά μέρος. Δεν υπέστρεφε σε τρομερό βαθμό, αλλά αυτή η τάση να χάνει μπροστά και μετά με γκάζι και κλείσιμο της τροχιάς με τιμονι για αν το τοποθετήσεις δεν ήταν το στύλ μου. Ερχόμουν και από μία σειρά αυτοκινήτων που είχε βιδωμένη την μούρη και έκανε το φαινόμενο ακόμα χειρότερο.
Τελικά, με κάποιες υποδείξεις από το τσιφ και κυρίως να βάλω απόκλιση μπροστά σώθηκα :D
Το αμάξι δεν κουνάει χιλιοστό μπροστά, και μαζί με την ανάρτηση που του έβαλα εδώ και λίγο καιρό έχει να υποστρέψει αιώνες. Η θα φύγει με τα 4 ή ανοίγει το πίσω μέρος. Βέβαια εχει γινει λιγο νευρασθενικό με την τάση να ανοίγει την τροχιά, και μαζί με τα...ημιλάστιχα που έχω τώρα το πιο πιθανό είναι να μην κέρδισα ταχύτητα. Κέρδισα όμως σε αίσθηση και αυτό που φτάνει!

Thomelef
23-08-12, 12:46
Όταν πήρα το αμάξι και το έτρεξα πρώτη φορά είχα μεγάλη γκρίνια με το μπροστά μέρος. Δεν υπέστρεφε σε τρομερό βαθμό, αλλά αυτή η τάση να χάνει μπροστά και μετά με γκάζι και κλείσιμο της τροχιάς με τιμονι για αν το τοποθετήσεις δεν ήταν το στύλ μου. Ερχόμουν και από μία σειρά αυτοκινήτων που είχε βιδωμένη την μούρη και έκανε το φαινόμενο ακόμα χειρότερο.
Τελικά, με κάποιες υποδείξεις από το τσιφ και κυρίως να βάλω απόκλιση μπροστά σώθηκα :D
Το αμάξι δεν κουνάει χιλιοστό μπροστά, και μαζί με την ανάρτηση που του έβαλα εδώ και λίγο καιρό έχει να υποστρέψει αιώνες. Η θα φύγει με τα 4 ή ανοίγει το πίσω μέρος. Βέβαια εχει γινει λιγο νευρασθενικό με την τάση να ανοίγει την τροχιά, και μαζί με τα...ημιλάστιχα που έχω τώρα το πιο πιθανό είναι να μην κέρδισα ταχύτητα. Κέρδισα όμως σε αίσθηση και αυτό που φτάνει!
τι setup έχεις τώρα δλδ αν επιτρέπεται?
απ'ότι μπορώ να φανταστώ, πρέπει και εσύ να έχεις βγάλει το βιδάκι πάνω απο τον θόλο εεε???

Stradale
23-08-12, 12:54
τι setup έχεις τώρα δλδ αν επιτρέπεται?
απ'ότι μπορώ να φανταστώ, πρέπει και εσύ να έχεις βγάλει το βιδάκι πάνω απο τον θόλο εεε???

Ναι το εβγαλα!Την πρώτη φορά που πήγα βέβαια δεν το βρίσκαμε με τον ευθυγράμμισα....Τραγικοί και οι δύο μας...:th_Laie_67-1:

-1,8 κάμπερ μπροστα με ένα χιλιοστό απόκλιση σε κάθε τροχό.
-1,5 πίσω με ένα χιλιοστό σύγκληση σε κάθε τροχό.

Thomelef
23-08-12, 12:59
αν μπορείς να βάλεις άλλα τοπ μάουντ μπροστά, βάλτα και κάνε την μπροστινή κάμπερ 2 μοίρες.
ακόμα καλύτερα θα είσαι.
η διαφορά μας είναι ότι εγώ πίσω το έχω τέρμα, που αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι στο 1,7, αλλά δεν θυμάμαι κιόλα.

Stradale
23-08-12, 13:02
Έχεις δίκιο για τα τοπ μαουντς, είναι στο πρόγραμμα, αλλά μια και δεν θα μπει πίστα στα προσεχώς το βλέπουμε από Μαιο. Πίσω δεν έβαλα τέρμα γιατι δεν μυο κάθεται καλά να το κάνω "τετραγωνο" :D

Thomelef
23-08-12, 13:08
πέραν τα μούτρα που τα διόρθωσες όπως είπες, αν ανοίξεις και άλλο απο πίσω, θα μπαίνεις με μια τιμονιά απο την είσοδο μέχρι την κορυφή, ενώ αν τύχει και διορθώσεις θα διορθώσεις στην έξοδο σε περίπτωση που πιέσεις παραπάνω απ'όσο προβλέπεται για την στροφή.
και αυτό γενικά είναι πολύ μεγάλη διαφορά για το Μ3, μιάς και με το μαμά σετάρισμα ήθελες διόρθωμα αμέσως μετά την είσοδο, καμμιά φορά διόρθωση στην κορυφή, και καμμιά φορά πάλι στην έξοδο.
κοινός παλεύεις με τα τιμόνια αν θές να πας τέζα με μαμά στήσιμο.

Stradale
23-08-12, 13:13
Πολύ ενδιαφέρον...Άρα είμαι για 2 καμπερ μπροστά και όσο παει πισω...
Βέβαια από την άλλη θα χάσε λίγο τον παιχνιδιάρικο χαρακτήρα που έχει τώρα, αλλά θα το κάνω για να δώ εντυπώσεις.

Πάντως με τέτοιο βάρος και κάμπερ, βλέπω τα μέσα από τα ελαστικά να γίνοται φυτίλια...

Thomelef
23-08-12, 13:17
αν βάλεις cup, έτσι και αλλιώς θα πείς bye bye στο παιχνίδι. οπότε, μάλον για να τ ανοίγεις τέρμα είσαι, έτσι ώστε να πάρεις ότι καλύτερο μπορείς.
γενικά εγώ που το ξέρω αρκετά καλά το αμάξι πλέον, απο την είσοδο μέχρι και την κορυφή το πάω μόνο με μια κοφτή τιμονιά, και ρολαριστά. απο εκεί και πέρα, ανάλογα με την λύσσα που οδηγάω, μπορεί να βγώ είτε χοροπηδώντας απο την έξοδο, είτε με καλή διόρθωση, έτσι για τον πρόλογο που λένε...

chief
23-08-12, 13:47
Το αμάξι δεν κουνάει χιλιοστό μπροστά, και μαζί με την ανάρτηση που του έβαλα εδώ και λίγο καιρό έχει να υποστρέψει αιώνες. Η θα φύγει με τα 4 ή ανοίγει το πίσω μέρος. Βέβαια εχει γινει λιγο νευρασθενικό με την τάση να ανοίγει την τροχιά, και μαζί με τα...ημιλάστιχα που έχω τώρα το πιο πιθανό είναι να μην κέρδισα ταχύτητα. Κέρδισα όμως σε αίσθηση και αυτό που φτάνει!


Ναι το εβγαλα!Την πρώτη φορά που πήγα βέβαια δεν το βρίσκαμε με τον ευθυγράμμισα....Τραγικοί και οι δύο μας...:th_Laie_67-1:

-1,8 κάμπερ μπροστα με ένα χιλιοστό απόκλιση σε κάθε τροχό.
-1,5 πίσω με ένα χιλιοστό σύγκληση σε κάθε τροχό.

Χρηστο, με μαμα τοπ μουντς που εχεις και για την οδηγική συμπεριφορά που ηθελες στο αμαξι οπως μου ειπες μια χαρα πιστευω εισαι απο θεμα καμπερ.
Και τοε νομιζω καλα εισαι αλλα,

Αν σε φοβιζει η ταση που εχει να ανοιγει πισω αυτό μπορει να διωρθωθει με δυο - τρεις τροπους:
-Μειωνοντας κατα 1 χιλιοστο σε συνολο το toe-out που εχεις μπροστα
-Αυξανοντας κατα 1-2 χιλιοστα σε συνολο το toe-in που εχεις πισω
-Κανοντας προπονηση και αλλαζοντας τον τροπο που οδηγας :original:

Το καμπερ πισω πρεπει να συνδιαζεται με το μπροστα. Υπερβολικο καμπερ πισω ειναι καλό για παρα πολυ γρηγορες στροφες και οχι αργες επιπεδου δημοσιου δρομου.
Ειναι γνωστο οτι οσο περισσοτερο ειναι το αρνητικο καμπερ πισω τοσο δυσκολότερο ειναι το "μαζεμα" του αυτοκινητου σε περιπτωση που φυγει ο κωλος αφου το ξεκολημα δεν ειναι προοδευτικό.

Εγω στο δικό μου και στην πιστα, ακομα και με 3.4 - 3.8 μπροστα, δεν ξεπερνάω τις 2.0 - 2.2 μοιρες πισω σε τιμες grad.

Thomelef
23-08-12, 13:50
ναι...δίκιο έχει ο συμπέ. μπορείς και με σύγκλιση να διορθώσεις χωρίς να πειράξεις άλλο την κάμπερ.

Thomelef
23-08-12, 13:55
το ένα χιλιοστό είναι υπέρ αρκετό, έτσι ώστε ο εξωτερικός τροχός να σπρώχνει το πίσω μέρος του αυτοκινήτου προς τα μέσα.
καλύτερα αυτό κάνε, παρά να ανοίξεις την κάμπερ παραπάνω.