PDA

Επιστροφή στο Forum : Δισκοπλακες-ΤΑΚΑΚΙΑ για Z4 Ε85



merbeind
27-07-12, 17:05
Καλησπερα.
Αλλαξα πριν 2 εβδομαδες δισκοπλακες και τακακια στη ζετα μου.Λογω αυξημενων πλεον απαιτησεων σκεφτηκα να μη βαλω τα εργοστασιακα αλλα κατι καλυτερο διαλεγωντας brembo χαρακτες δισκοπλακες και trw τακακια τα οποια ομως ειναι αρκετα ******.
Δυστυχως το πακετο δε φαινεται να μου βγηκε αφου στο φρεναρισμα ακουω ενα βαθυ υποκουφο θορυβο και μετα απο αρκετη πιεση τα τακακια μυριζουν σαν καμμενο δισκο αρα αναβουν για τα καλα...
Προτεινετε αλλαγη σε ferrodo για υψηλοτερες θεμοκρασιες?
Μπορει ο λογος που αναβουν τοσο γρηγορα τα τακακια να ειναι οτι οι δισκοι ειναι χαρακτοι?
Εχετε κατι να προτεινετε?Ο μοναδικος λογος που δεν εβαλα ταμαμα ειναι οτι ζεσταινοντουσαν-μυριζαν επισης και τα πιο σκληρα τα φοβηθηκα λογω τριξιματος-ηχου που κανουν που με ανατριχιαζει πραγματικα...

m-power_01
27-07-12, 17:15
Οι χαρακιες είναι υπαιτιες για τον αυξημένο θόρυβο και την αυξημένη φθορά. Η μυρωδιά που λες όμως μαρτυρά μαλακό τακακι. Προτίμησε pagid.

merbeind
27-07-12, 17:25
Mε τα pagid θα λυθει το προβλημα λες?Επειδη χρειαζομαι και πισω τακακια σε λιγα χλμ λες να ταιριαζουν τα μπροστα πισω?Επισης το σηματακι-καπακι της ζαντας ποσα mm διαμετρο εχει επειδη μου εκλεψαν ενα και θελω να παραγγειλω αλλο.Ξερω ζαλαδα ειμαι με τις ερωτησεις αλλα αφου ξερεις βοηθεια pls

m-power_01
27-07-12, 17:47
Τώρα που σε ξαναδιαβαζω μου φαίνεται πολύ άγριου εσύ.
Κοίτα τα pagid με τρυπητό Zimmerman συμπεριφέρονται πολύ καλά. Βέβαια το Ζ σου σαν 3λιτρο έχει μικρά φρένα και δεν ξέρω αν και αυτο θα είναι αρκετό. Μήπως πρέπει να πας σε κανα ebc yellow...
Τα pagid που σου λέω είναι comfort τακακι. Δεν θέλει ούτε ζέσταμα ούτε τρίζει ούτε τίποτα. Αλλά παραμένει νορμαλ τακακι αν μπεις με 40 βαθμούς μέγαρα δεν θα μείνει τίποτα! Μήπως να εβαζες φρένα από 330 πρώτα ;

Τα καπάκια νομίζω είναι 68χιλ

aristent
27-07-12, 17:51
Mιχαλη,τα καπακια στην αντιπροσωπεια κστιζουν 16 ευρω το ενα,στο e-bay 16 ευρω τα 4 μαζι με μεταφορικα.thumb...και ναι ειναι 68χιλ.

merbeind
27-07-12, 18:01
Αρη θα παραγγειλω της ζαντας που εβαλα και θα βγαλω τα bmw αν και μου αρεσουν...Θα δουμε...
Τα φρενα Σπυρο δεν τα αλλαζω η αν τα αλλαζα τα μοναδικα που θα εβαζα ειναι τα κιτρινα τα performance που τα ειδα απο κοντα και χαζεψα.Ξερω το δικο μου οτι εχει μικρα.Πρεπει να ειναι το μοναδικο μοντελο της bmw με αυτα τα αλογα αλλα και τοσο μικτα φρενα(300mm).Τεσπα θα δοκιμασω και τα pagid και ελπιζω να σταματησει ο θορυβος.Tα ferrodo τι λενε επειδη μου τα προτειναν...

Kostas_1
27-07-12, 19:05
Τα φεροντο ειναι λιγο σκληρα και θα τριζουν

Lambros46
27-07-12, 20:05
Εγώ πάντως που έβαλα pagid σε φρένα 330 δεν κάνουν καθόλου θόρυβο

chief
27-07-12, 22:59
Ειτε Pagid, ειτε Ferrodo βαλει το θεμα για να μην σφυριζουν εχει να κανει με την σειρα.
Η καθε εταιρία βγαζει 5-6 σειρες απο τακακια.

Vassilis ///M
28-07-12, 00:22
Τα φρενα Σπυρο δεν τα αλλαζω η αν τα αλλαζα τα μοναδικα που θα εβαζα ειναι τα κιτρινα τα performance που τα ειδα απο κοντα και χαζεψα.

OFFTOPIC
Δεν έχεις δει άλλα γι'αυτό μιλάς....Κοίτα λίγο απο R8 και πες μου...

merbeind
17-09-12, 20:49
Μακρια απο trw.Εκανα 1000χλμ και πριν μια εβδομαδα τα αλλαξα.Το τακακι ειχε κανει χαρακιες-σκισιματα.Εβαλα ferrodo που ο πωλητης μου τα αλλαξε εναντι αυτων που ειχα αγορασει.Για να δουμε και αυτα...

Z4 DCT
17-09-12, 21:14
Βάλε κίτρινα ebc.... Εγώ Αυτα εβαλαthumb