PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεθανόλη



tassos
22-02-10, 13:08
bmw330vasilis, και deepblue τα λινκ σας!!thumb

www.snowperformance.de

www.coolingmist.com

Aυτο που ειδα να τοποθετειται ειναι της snowperformance. Γενικα ειναι μια διαταξη που αποτελειται απο δοχειο μεθανολης-νερου, ενα μπεκ που ψεκαζει το μιγμα μετα το ΜΑΦ και το συγκεκριμενο κιτ ειχε και το οθονακι που πληροφορει για τη σταθμη, και το ευρος των στροφων που επιθυμεις να ψεκαζει.
Οπως αναφερεται οφελος ειναι η ψυξη του αερα ως και 50 βαθμους και αυξηση ιπποδυναμης 10-15% και στα υπερτροφοδοτουμενα ως και 20%.
Βεβαια οπως ειπαμε και απο κοντα με προβληματιζει το οτι ψεκαζεις νερο στην πολλαπλη και σε οτι μορφη και αν ειναι και με οτι πιεση και να το ψεκαζει το μπεκ παραμενει ΝΕΡΟ... Απο εκει και περα ψαξτε το περεταιρω, αν εχει και καποιος αλλος γνωση πανω στο θεμα, θα βοηθησει πολυ! το κοστος για το συγκεκριμενο κιτ (ηταν το ακριβοτερο της εταιριας) ηταν περιπου 900-1000Ε τοποθετημενο.

Vasilis
22-02-10, 13:15
τασο μου....σε ευχαριστουμε πολυ...για την ταχυτατη εξυπηρετηση.....:thumbsup::thanks:

sokinm3
22-02-10, 13:15
προτιμω την 1τη εταιρια

tassos
22-02-10, 13:18
τασο μου....σε ευχαριστουμε πολυ...για την ταχυτατη εξυπηρετηση.....:thumbsup::thanks:

και την κατασκοπεια σε κατι..υποπτα κομπρεσορατα...!:whistle: μετα τον bill007 ηρθε νεο μοντελο...tassos007

BILL007
22-02-10, 15:33
Thanks για τα ιnfos!:D:D:D

yodas
22-02-10, 15:41
έρχεται και το δικό μου....

https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=351188

Vasilis
22-02-10, 15:47
έρχεται και το δικό μου....

https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=351188

δωστε μπαξιματα στον λαο:warriorsmiley::warriorsmiley:.....ΜΗΝ ΚΟΒΕΤΕ ΤΟΝ 14ο ΜΙΣΘΟ......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::thumbsup:

BILL007
22-02-10, 15:49
Aυτοί εκεί στη vishnu το έχουν βάλει σκοπό να συζητιούνται παντού...Μπράβο τους!:D:D:D

stratos
22-02-10, 16:17
Πρέπει να ψάξω να δώ για την χημική αδράνεια που έχουν τα μέταλα με την καυστική μεθανόλη για οργανικές ενώσεις. Και κατα πόσο μπορεί να δημιουργήσει επιφανειακές οξειδώσεις σε συνδιασμό με τα κατάλοιπα της καύσης και την υγρασία της βενζίνης.

Yoda ετοιμάσου... Βλέπω μπαξίματα στον ορίζοντα

Χρίστος
22-02-10, 16:22
Πρέπει να ψάξω να δώ για την χημική αδράνεια που έχουν τα μέταλα με την καυστική μεθανόλη για οργανικές ενώσεις. Και κατα πόσο μπορεί να δημιουργήσει επιφανειακές οξειδώσεις σε συνδιασμό με τα κατάλοιπα της καύσης και την υγρασία της βενζίνης.

Yoda ετοιμάσου... Βλέπω μπαξίματα στον ορίζοντα
εσενα περιμενα να μιλησεις τοση ωρα.

Αντε κοιτα τα κοιταπια σου και δωσε αναφορα!!!!

stratos
22-02-10, 16:27
Έχω πήξει γιατί έχω συνεχόμενες ενδιάμεσες εξετάσεις. Μόλις βρώ τον χρόνο θα ασχολθώ με αυτό. Μπήκε σε προτεραιότητα

VanVIC
22-02-10, 17:12
Η χρήση μεθανόλης βλάπτει σοβαρά την -ψυχική- υγεία (των άλλων)
χιχιχιχι

Πάντως έχω έναν φόβο με τα ζουμιά και τα ψεκαστήρια γενικότερα.

Αναμένω να δώ εμπειρίες συναγωνιστών...

yodas
22-02-10, 18:12
Στράτο συνεχίζω να αποτελώ test car....τι να κάνουμε....

sokinm3
22-02-10, 22:37
Αντε να δουμε και στο τεστ καρ τι θα βγαλει

φιλε yoda σε τι αυτοκινητο θα τις βαλεις?

m-power_01
23-02-10, 03:31
Πρέπει να ψάξω να δώ για την χημική αδράνεια που έχουν τα μέταλα με την καυστική μεθανόλη για οργανικές ενώσεις. Και κατα πόσο μπορεί να δημιουργήσει επιφανειακές οξειδώσεις σε συνδιασμό με τα κατάλοιπα της καύσης και την υγρασία της βενζίνης.

Yoda ετοιμάσου... Βλέπω μπαξίματα στον ορίζοντα

Στρατο νομιζω ισχυρίζονται οτι προστασία από οξείδωση παρέχει το πετρέλαιο που περιέχει στην σύσταση του το μείγμα! Τώρα κατα πόσο ισχύει αυτό ...τι να σου πω...
Αν δεν το εχετε δει κοιταξτε εδω...ειναι οτι ειχα βρει , οταν έψαχνα εγω!
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=171

bomer
23-02-10, 07:45
εχω φτιαξει καμια 20αρια αμαξια με κιτ snowperformance. Το κιτ ειναι εκπληκτικο στα τουρμπο! Πρεπει να διαβασετε πολυ για να καταλαβετε τι κανει το νερο και η μεθανολη οταν αναμιγνυονται με το καυσιμο στον χωρο καυσης.
Η συμβουλη μου ειναι μακρυα απο κινητηρες Μ, διοτι το νερο ανεβαζει την συμπιεση κι αλλο!
Η μεθανολη σκετη, ειναι καλο να χρησιμοποιειται διοτι σε αναλογια εως 6%, ανεβαζει τα οκτανια της βενζινης.
Αν το μοτερ ομως ειναι για αποσυρση θα το ''στειλει'' μια ωρα νωριτερα.

Vasilis
23-02-10, 07:50
εχω φτιαξει καμια 20αρια αμαξια με κιτ snowperformance. Το κιτ ειναι εκπληκτικο στα τουρμπο! Πρεπει να διαβασετε πολυ για να καταλαβετε τι κανει το νερο και η μεθανολη οταν αναμιγνυονται με το καυσιμο στον χωρο καυσης.
Η συμβουλη μου ειναι μακρυα απο κινητηρες Μ, διοτι το νερο ανεβαζει την συμπιεση κι αλλο!
Η μεθανολη σκετη, ειναι καλο να χρησιμοποιειται διοτι σε αναλογια εως 6%, ανεβαζει τα οκτανια της βενζινης.
Αν το μοτερ ομως ειναι για αποσυρση θα το ''στειλει'' μια ωρα νωριτερα.

εχεις να μας προτεινεις την αποψη σου για ..κομπρεσσερατα?:whistle:
:thanks:

yodas
23-02-10, 09:04
Αντε να δουμε και στο τεστ καρ τι θα βγαλει

φιλε yoda σε τι αυτοκινητο θα τις βαλεις?

Νίκο σε 335...δεν έμεινε και τίποτα άλλο να βάλουμε...οπότε μέχρι να βγούνε τα upgraded turbo θα παίζουμε με αυτά

sokinm3
23-02-10, 09:15
Νίκο σε 335...δεν έμεινε και τίποτα άλλο να βάλουμε...οπότε μέχρι να βγούνε τα upgraded turbo θα παίζουμε με αυτά

ελα ντε...παντως εγω αν και εχω βαλει το κιτακι της snowperformance,ακομα σε λειτουργια δεν το εχω θεσει για να εχω εικονα

tassos
23-02-10, 12:50
Σε ατμοσφαιρικο μοτερ εχει καποιος εμπειρια? Περα απο την ψυξη του αερα αμφιβαλλω ακομα και για το 10% αυξηση που υποσχεται

sokinm3
23-02-10, 12:54
δεν εχει νοημα σε ατμοσφαιρικο

stratos
23-02-10, 17:53
Το thread του m-power_01 είναι κατατοπιστικότατο και αξίζει να το διαβάσετε για να πάρετε μια ιδέα. Φαντάζομαι η μεθανόλη σε ένα μοτέρ με συμπίεση 8.5:1 τουρμπάτο να κάνει θαύματα αλλά τι γίνεται σε ένα τουρμπάτο/κομπρεσοράτο με συμπίεση μεγαλήτερη του 10.5:1 ????

Εσύ Νίκο που δεν μπορείς να παίζεις με τις πιέσεις έχει νόημα να έχεις μεθανόλη? Δηλαδή, ενα τουρμπάτο ανεβάζει με κάποιο τρόπο στιγμιαία πίεση και αποφασίζει να ψεκάσει μεθανόλη, έμα κομπρεσοράτο που η πίεση του εξαρτάται μόνο απο την τροχαλία έχει νόημα να ψεκάσει?

VanVIC
23-02-10, 18:00
Το thread του m-power_01 είναι κατατοπιστικότατο και αξίζει να το διαβάσετε για να πάρετε μια ιδέα. Φαντάζομαι η μεθανόλη σε ένα μοτέρ με συμπίεση 8.5:1 τουρμπάτο να κάνει θαύματα αλλά τι γίνεται σε ένα τουρμπάτο/κομπρεσοράτο με συμπίεση μεγαλήτερη του 10.5:1 ????

Εσύ Νίκο που δεν μπορείς να παίζεις με τις πιέσεις έχει νόημα να έχεις μεθανόλη? Δηλαδή, ενα τουρμπάτο ανεβάζει με κάποιο τρόπο στιγμιαία πίεση και αποφασίζει να ψεκάσει μεθανόλη, έμα κομπρεσοράτο που η πίεση του εξαρτάται μόνο απο την τροχαλία έχει νόημα να ψεκάσει?

και μόνο οτι με το ψέκασμα θα ρίξει την θερμοκρασία του εισαγώμενου αέρα στον χώρο κάυσης, είναι πολύ σημαντικό με μόνο θετικά αποτελέσματα

Stamatis
23-02-10, 18:22
και μόνο οτι με το ψέκασμα θα ρίξει την θερμοκρασία του εισαγώμενου αέρα στον χώρο κάυσης, είναι πολύ σημαντικό με μόνο θετικά αποτελέσματα
Υπαρχει και ενα αλλο πραματακι που βαραει ψυξη στι ic.
Ψυχει τον αερα δλδ σκετο χωρις προσθηκες στο μειγμα.
Μολις γυρισω θα στο ποσταρω.

sokinm3
23-02-10, 18:31
Το thread του m-power_01 είναι κατατοπιστικότατο και αξίζει να το διαβάσετε για να πάρετε μια ιδέα. Φαντάζομαι η μεθανόλη σε ένα μοτέρ με συμπίεση 8.5:1 τουρμπάτο να κάνει θαύματα αλλά τι γίνεται σε ένα τουρμπάτο/κομπρεσοράτο με συμπίεση μεγαλήτερη του 10.5:1 ????

Εσύ Νίκο που δεν μπορείς να παίζεις με τις πιέσεις έχει νόημα να έχεις μεθανόλη? Δηλαδή, ενα τουρμπάτο ανεβάζει με κάποιο τρόπο στιγμιαία πίεση και αποφασίζει να ψεκάσει μεθανόλη, έμα κομπρεσοράτο που η πίεση του εξαρτάται μόνο απο την τροχαλία έχει νόημα να ψεκάσει?

η μεθανολη θα βοηθησει στην ποιοτητα του καυσιμου οποτε παιζεις με αβανς και το νερακι ψυχει τον εισερχομενο αερα στο μοτερ.........οποτε και θα κρατα ποιο ψυχρη την εισαγωγη.......

στην δικη μου περιπτωση μιας και εχω σκοπο να κατεβασω συμπιεση(με πιστονια)θεωρω οτι θα τσιμπησω καμια 30 αλογακια στην ροδα.....ειδωμεν

BILL007
23-02-10, 18:36
ΔΩΣΤΟΥ ΝΙΚΟ!!!!!!:D:D:D

Σε βλέπω για τον τίτλο του πιο δυνατού Μ3 στον Ελλαδικό μην πω ευρωπαικό xώρο!:):):):)

stratos
23-02-10, 18:36
OK το κατάλαβα αυτό. Φυσικά απάγει την θερμότητα απο τον θάλαμο καύσης... Δεν θα έπρεπε να ψεκάζεται όμως πρίν το intercooler για μέγιστα αποτελέσματα?

Δεν χρειάζονται 2 διαφορετικές χαρτογραφήσεις για χρήση και μη χρηση της μεθανόλης? Εγώ με τον παράλληλο μπορώ να το κάνω αυτό, αλλά εσείς πως θα το κάνετε? Όταν πάτε χαλαρή βόλτα και το πρόγραμμα έχει ρυθμιστεί έτσι ώστε να ψεκάζετε ενώ εσεις δεν το κάνετε δεν θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα?

Vasilis
23-02-10, 18:43
Υπαρχει και ενα αλλο πραματακι που βαραει ψυξη στι ic.
Ψυχει τον αερα δλδ σκετο χωρις προσθηκες στο μειγμα.
Μολις γυρισω θα στο ποσταρω.

για πες , για πες......?:shok:

sokinm3
23-02-10, 18:58
OK το κατάλαβα αυτό. Φυσικά απάγει την θερμότητα απο τον θάλαμο καύσης... Δεν θα έπρεπε να ψεκάζεται όμως πρίν το intercooler για μέγιστα αποτελέσματα?

Δεν χρειάζονται 2 διαφορετικές χαρτογραφήσεις για χρήση και μη χρηση της μεθανόλης? Εγώ με τον παράλληλο μπορώ να το κάνω αυτό, αλλά εσείς πως θα το κάνετε? Όταν πάτε χαλαρή βόλτα και το πρόγραμμα έχει ρυθμιστεί έτσι ώστε να ψεκάζετε ενώ εσεις δεν το κάνετε δεν θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα?

εγω πριν το ιντερκουλερ θα ψεκαζω.....

οσο για την βολτα το κιτακι της snowperformance δινει εγκεφελακι......στην περιπτωση μου μολις διαβαζει πανω απο 3 psi θα σπρωχνει ζουμακι.........

στην βολτα ειμαι συνεχεια στην υποπιεση..........

παραλληλα σου δινει αισθητηρα σε περιπτωση που τελειωσει,να σου αναψει καποιο Led που θα εχω μεσα.......

παραλληλα θα εχουμε και ζουμακι στο πορτπαγκαζ για μαχη

Stamatis
23-02-10, 19:03
εγω πριν το ιντερκουλερ θα ψεκαζω.....

οσο για την βολτα το κιτακι της snowperformance δινει εγκεφελακι......στην περιπτωση μου μολις διαβαζει πανω απο 3 psi θα σπρωχνει ζουμακι.........

στην βολτα ειμαι συνεχεια στην υποπιεση..........

παραλληλα σου δινει αισθητηρα σε περιπτωση που τελειωσει,να σου αναψει καποιο Led που θα εχω μεσα.......

παραλληλα θα εχουμε και ζουμακι στο πορτπαγκαζ για μαχη
σε πηραν τηλεφωνο απο τη ΝΑΣΑ η οχι ακομα;
Καποιος τους εκλεψε εναν απο τους θραστερ του διαστημικου λεωφορειου, δεν πιστευω να ειναι στο πορτ μπαγκαζ σου;

bill_m3
23-02-10, 19:09
εγω πριν το ιντερκουλερ θα ψεκαζω.....

οσο για την βολτα το κιτακι της snowperformance δινει εγκεφελακι......στην περιπτωση μου μολις διαβαζει πανω απο 3 psi θα σπρωχνει ζουμακι.........

στην βολτα ειμαι συνεχεια στην υποπιεση..........

παραλληλα σου δινει αισθητηρα σε περιπτωση που τελειωσει,να σου αναψει καποιο Led που θα εχω μεσα.......

παραλληλα θα εχουμε και ζουμακι στο πορτπαγκαζ για μαχη

Ρε Νίκο με όλα αυτά που πιστεύεις ότι θα φτάσεις περίπου τροχό???:shok::shok:

sokinm3
23-02-10, 19:11
Ρε Νίκο με όλα αυτά που πιστεύεις ότι θα φτάσεις περίπου τροχό???:shok::shok:

θα ειμαι ευχαριστημενος κοντα στα 400 ροδα

VanVIC
23-02-10, 19:15
θα ειμαι ευχαριστημενος κοντα στα 400 ροδα

Θα έχεις απομακρυνθεί κατά 6Κ ευρώ από την τωρινή μου απόδοση.
Ηope to "catch" you soon...

stratos
23-02-10, 19:19
εγω πριν το ιντερκουλερ θα ψεκαζω.....

οσο για την βολτα το κιτακι της snowperformance δινει εγκεφελακι......στην περιπτωση μου μολις διαβαζει πανω απο 3 psi θα σπρωχνει ζουμακι.........

στην βολτα ειμαι συνεχεια στην υποπιεση..........

παραλληλα σου δινει αισθητηρα σε περιπτωση που τελειωσει,να σου αναψει καποιο Led που θα εχω μεσα.......

παραλληλα θα εχουμε και ζουμακι στο πορτπαγκαζ για μαχη

OK το κατάλαβα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ερώτηση προς όλους: την μεθανόλη που την προμηθευόμαστε εκτός απο κατάστημα με βιομηχανικά είδη?

Σε μια βόλτα όπως αυτές που κάνουμε μετά απο συναντήσεις, τι κατανάλωση θα έχουμε σε μεθανόλη? Πάνω απο 2 λίτρα?

sokinm3
23-02-10, 19:26
OK το κατάλαβα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ερώτηση προς όλους: την μεθανόλη που την προμηθευόμαστε εκτός απο κατάστημα με βιομηχανικά είδη?

Σε μια βόλτα όπως αυτές που κάνουμε μετά απο συναντήσεις, τι κατανάλωση θα έχουμε σε μεθανόλη? Πάνω απο 2 λίτρα?

το θεμα ειναι να ειναι καθαρη και αν δεν κανω λαθος,κοντα στο 95% ειναι οτι καλυτερο.......

εχω καποιον γνωστο που ασχολειται με ιατρικα μπινελικια....οταν μαθω θα ενημερωσω

sokinm3
23-02-10, 19:29
Θα έχεις απομακρυνθεί κατά 6Κ ευρώ από την τωρινή μου απόδοση.
Ηope to "catch" you soon...

δηλαδη????

sokinm3
23-02-10, 19:30
Σε μια βόλτα όπως αυτές που κάνουμε μετά απο συναντήσεις, τι κατανάλωση θα έχουμε σε μεθανόλη? Πάνω απο 2 λίτρα?

ρε Στρατο δεν ειναι νιτρα:hystericalbs1::hystericalbs1:

VanVIC
23-02-10, 19:35
δηλαδη????

Απο κοντά θα εξηγήσω

sokinm3
23-02-10, 19:36
Απο κοντά θα εξηγήσω

αυτα τα κοντινα γουσταρω:hystericalbs1::hystericalbs1:

Χρίστος
23-02-10, 19:47
στενες επαφες 4ου τυπου.
θα πεσουν απαγωγες μολις απογειωθουν οι μικροι fans!!!!!

stratos
23-02-10, 20:01
το θεμα ειναι να ειναι καθαρη και αν δεν κανω λαθος,κοντα στο 95% ειναι οτι καλυτερο.......

εχω καποιον γνωστο που ασχολειται με ιατρικα μπινελικια....οταν μαθω θα ενημερωσω


Ξέρω πως δουλεύει αλλά δεν ξέρω τι γίνεται στις πρακτικές εφαρμογές μια ςκια δεν έχω διαβάσει πολλά να εφαρμόζονται και να δουλεύουν...


ρε Στρατο δεν ειναι νιτρα:hystericalbs1::hystericalbs1:

ώχ ώχ νίτρα? τί είναι αυτά? χαχαχαχαχα :th_Laie_67-1:

saikoe39
23-02-10, 23:13
Στρατο δουλευει μια χαρα...!!!!!!!


Βεβαία είναι και το πώς και το ποσό θα το δουλεύεις…!!!!
Είναι το μελλοντικό μου βήμα στο 207 μου…(αφού γίνει σφυρήλατο..)

stratos
23-02-10, 23:25
Στρατο δουλευει μια χαρα...!!!!!!!


Βεβαία είναι και το πώς και το ποσό θα το δουλεύεις…!!!!
Είναι το μελλοντικό μου βήμα στο 207 μου…(αφού γίνει σφυρήλατο..)

Άρχισα να το σκέφτομαι αρκετά σοβαρά. Αφού τους έχω τους χάρτες και κάθονται... χμμμ ενδιαφέρουσα κίνηση..

άντε και στα δικά σου. Περιμένουμε νέα thumb

saikoe39
23-02-10, 23:37
Άρχισα να το σκέφτομαι αρκετά σοβαρά. Αφού τους έχω τους χάρτες και κάθονται... χμμμ ενδιαφέρουσα κίνηση..

άντε και στα δικά σου. Περιμένουμε νέα thumb

Θα αργησω πολυ σε 2 μηνες φευγω.....του χρονου τετοια εποχη θα ειμαι ξανα ελλαδα...!!!!:ranting2:
οποτε......................

Προχώρα …σε βλέπω το πας με φορά …!!!!

Stamatis
24-02-10, 07:23
https://www.designengineering.com/products.asp?m=sc&cid=1

αυτό το πράγμα λέω. Νομίζω ότι αυτή είναι η χρήση του, εξωτερική ψύξη.

Prophet Of Noise
24-02-10, 10:07
Yoda εσύ έχεις αποφασίσει να γίνεις όσο γρήγορος όσο τα coupe? :P

stratos
24-02-10, 10:19
https://www.designengineering.com/products.asp?m=sc&cid=1

αυτό το πράγμα λέω. Νομίζω ότι αυτή είναι η χρήση του, εξωτερική ψύξη.

Η χρήση αυτής της μπουκάλας είναι να την γεμίζεις με υγρό διοξείδιο του άνθρακα και να ψεκάζεις ένα εκνέφωμα πάνω στο intercooler και να το κρυώνεις. Βασίζεται στην αρχή οτι η εκτόνωση ενός αερίου προκαλεί μείωση της θερμοκρασίας του οπότε έτσι απάγει θερμικά φορτία απο το intercooler.

Δεν έχει σχέση με την μεθανόλη που αποτελεί είδος χημικής υπερτροφοδότισης.

Επίσεις εγκυμονεί όλους τους κινδύνους να φέρεις μια μπουκάλα πεπιεσμένου αερίου στον αποθγκευτικό χώρο, τόσο για λόγους ασφαλείας όσο και για τα μάτια του νόμου βεβαίως βεβαίως..

yodas
24-02-10, 10:34
Για όσους διαβάζουνε για τα 335....μόλις βγήκε και Nitro Kit....και ο χορός καλά κρατάει..

https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=354785

BILL007
24-02-10, 11:00
TI EIΠΕ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ!!!!!!!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

:nitro::nitro::nitro::nitro:

Vasilis
06-03-10, 20:49
κανα νεο εχουμε...ή το αφησαμε το προτζεκτ????

Χρίστος
06-04-10, 03:48
δε βλεπω να γραφουν τπτ τα παιδια που το εχουν πλεον...
εντυπωσεις, + και - ?????

Vasilis
06-04-10, 09:59
χρηστακο....

εγω δεν το χω τοποθετησει ακομα....

οσον αφορα τον deep....εχει ποσταρει καπου τις εντυπωσεις του καθως κ δυναμομετηση που πιστοποιει οτι πηρε 25 περιπου αλογα...

οσον αφορα τις δικες μου εντυπωσεις απο τον ντιπ.........ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

BILL007
06-04-10, 12:06
thumb thumb thumb :thumbsup::thumbsup: :thumbsup:

VanVIC
06-04-10, 12:11
χρηστακο....

εγω δεν το χω τοποθετησει ακομα....

οσον αφορα τον deep....εχει ποσταρει καπου τις εντυπωσεις του καθως κ δυναμομετηση που πιστοποιει οτι πηρε 25 περιπου αλογα...

οσον αφορα τις δικες μου εντυπωσεις απο τον ντιπ.........ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Τελικά φάνηκε ότι όπως το έχει τοποθετήσει ο Deepblue, το σύστημα βοηθά κυρίως στην συμπληρωματική ψύξη του κομπρέσορα και αυτό μόνο καλό μπορεί να είναι, ειδικά με τις θερμοκρασίες που έχουμε τα καλοκαίρια.

Χρίστος
06-04-10, 14:15
σε χαμηλωτερου κυβισμου μοτερ n/a κανει δουλεια??
αξιζει μονο σε t/c, s/c ??
Κατι διαβασαμε πριν οτι κανει τι ζωη του κινητηρα μικροτερη....

Vasilis
06-04-10, 14:31
χρηστακο....

δεν τα διαβαζεις σωστα....

με τις σωστες ρυθμισεις κανει τον κινητηρα μακροβιοτερο...

με τις σωστες παλι ρυθμισεις αλλα για tuning...οπως κ να το κανεις πιεζεις τον κινητηρα,συνεπως μειωνεις την μακροβιοτητα του...οπως αλλωστε κ με καθε τι που αυξανει την ιπποδυναμη του αυτοκινητου σου....

αν το βαλεις να ψυχει μονο τον εισερχομενο αερα (θα ανεβεις λιγο σε ιπποδυναμη) αλλα πιο πολυ θα προστετεψεις τον κινητηρα παρα θα τον βλαψεις....

αν το βαλεις να ριχνει μεθανολη αβερτα...να ανεβαζεις τα οκτανια κ να αποδιδει τα μεγιστα στο υπαρχον μοτερ...σιγουρα του μικραινεις την ζωη....!

Χρίστος
06-04-10, 17:18
αν το βαλεις να κανει και τα 2????
Υπαρχει Τ για να σπλιταρεις.

Vasilis
06-04-10, 17:40
δεν ειναι το θεμα που θα ψεκασει μονο...

φυσικα κ μπορεις να σπλιταρεις κ ισως οι ειδημονες πουν οτι ειναι κ καλυτερερα....

νομιζω ομως οτι κυριο λογο παιζει το ποσο θα ψεκασεις....καθως κ η αναλογια μεθανολης - νερου που εχεις γεμισει το ντεποζιτο.....

patriNOS
06-04-10, 17:51
bmw330vasilis, και deepblue τα λινκ σας!!thumb

www.snowperformance.de

www.coolingmist.com

Aυτο που ειδα να τοποθετειται ειναι της snowperformance. Γενικα ειναι μια διαταξη που αποτελειται απο δοχειο μεθανολης-νερου, ενα μπεκ που ψεκαζει το μιγμα μετα το ΜΑΦ και το συγκεκριμενο κιτ ειχε και το οθονακι που πληροφορει για τη σταθμη, και το ευρος των στροφων που επιθυμεις να ψεκαζει.
Οπως αναφερεται οφελος ειναι η ψυξη του αερα ως και 50 βαθμους και αυξηση ιπποδυναμης 10-15% και στα υπερτροφοδοτουμενα ως και 20%.
Βεβαια οπως ειπαμε και απο κοντα με προβληματιζει το οτι ψεκαζεις νερο στην πολλαπλη και σε οτι μορφη και αν ειναι και με οτι πιεση και να το ψεκαζει το μπεκ παραμενει ΝΕΡΟ... Απο εκει και περα ψαξτε το περεταιρω, αν εχει και καποιος αλλος γνωση πανω στο θεμα, θα βοηθησει πολυ! το κοστος για το συγκεκριμενο κιτ (ηταν το ακριβοτερο της εταιριας) ηταν περιπου 900-1000Ε τοποθετημενο.

δοκιμασμενο και αφοβο αρκει αυτος που το τοποθετει να ξερει τι βαζει που το βαζει και πως το βαζει.... η μεθανολη θα αυξηση την ποιοτητα της βενζινης και το νερο κανει την σωστη ψυξη. θεμα οξυδωσεις δεν τιθεται μιας και το νερο ειναι σε μορφη υδρατμων λογω θερμοκρασιας και ψεκασμου(ψεκαζονται σταγονιδια τα οποια απαγουν την θερμοκρασια και δεν προλαβαινουν να προκαλεσουν οξυδοση). δεν προλαβα να διαβασω τα υπολοιπα ποστ αν κανω σε κατι λαθος(που δεν νομιζω) ας με διορθωσει καποιος...για λοιπες αποριες pm..

BILL007
07-04-10, 14:13
Παιδιά τα έχει γράψει και εδώ ο Σπύρος αναλυτικότατα...;)

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=171&highlight=%EC%E5%E8%E1%ED%FC%EB%E7

To συμπέρασμα, Μεθανόλη για απλά μοτέρ δεν είναι...(κατ'εμένα)