PDA

Επιστροφή στο Forum : τοποθετηση aftermarket tweeter στις εργοστασιακες θεσεις της πορτας σε ε36!



leo328
25-07-12, 11:16
τελευταια μου εχει καρφωθει μαζι με τα ηλεκτρολογικα που εχουν απομεινει να κανω μια αλλαγη (δεν ειναι δαπανηρη πολυ ευτυχως ).
θελω να βγαλω κατι tweeter απο το ταμπλο που μου ειχαν εγκαταστησει και να βαλω αλλα (προφανως δεν ταιριαζει η διασταση) στις εργοστασιακες θεσεις στις πορτες (υπαρχει το περιγραμμα ετοιμο απο το εργοστασιο κοβεις και βαζεις το tweeter.
τα μαμα (τα απλα οχι τα hk) εχουν (τα βρηκα με τον αριθμο πλαισιου) 90e απο την bmw.πολλα λεφτα για 2 μαμα tweeter τα οποια δεν θα εχουν καθολου αποδοση...
με τα ιδια λεφτα παιρνω 2 καλα tweeter rainbow-eton.
το ερωτημα ειναι τι διασταση εχουν τα μαμα ετσι ωστε να ξερω ποια διασταση να παρω?
αμα μετρησω τη διαμετρο στο περιγραμμα της ταπετσαριας ειναι ασφαλες μετρηση?
υ.γ. ο graphe36 ειχε κανει πατεντα και τα ειχε βαλει στα κολωνακια σε παλαιοτερο project αλλα εγω τα θελω στις μαμα θεσεις.ετσι και αλλιως απο κει που ειναι τωρα (μακρια μου στο ταμπλο) καλυτερα θα φαινονται (oem look) και θα ακουγονται.(πιο κοντα στο αυτι μου).
ξερει κανεις τι διασταση tweeter παιρνει εκει?(το μικρο ηχειο που μπαινει πανω απο το δικο μου οπως στην φωτο ε).
στα ξενα φορουμ διαβασα οτι ειναι 1 ιντσα (2,5cm).ισχυει?εμενα μου φιανονται για περισσοτερο.
για βοηθατε ρε παιδια.thanks!