PDA

Επιστροφή στο Forum : Piaggio Vespa ET4 ή LX (125-150)



nikos1400
24-07-12, 17:58
ακουγα σχολια και εκανα βολτα προσφατα το no name σκουτερ του κουμπαρου μου και μου μπηκανε κατι σκουτερο-ιδεες....


Θελω να μαθω οτι ξερετε για τα piaggio vespa το et4 kai to Lx των 125 και 150cc.
Για μεταχειρισμενα μιλαμε.

Απο οτι καταλαβα, πρωτο ηταν το ΕΤ4 απο '97 μεχρι '06 ή '05 (?).
τότε κυκλοφορησε το LX ?
Εμφανισιακα τα ξεχωριζουμε (βασικα) απο τα μπροστινα φλας ?
"Ορθια" στο LX ενω ητανε "αβγοειδη" στο ΕΤ4 ??

Πότε ξεκινησε ο ψεκασμος, και υπαρχει λογος να προτιμησω τετοιο ?

Απο οτι καταλαβα, τα πρωτα (μεχρι το 2000?) ειχανε θεματα αξιοπιστιας ενω μετα ειναι σκυλια ?

Γιατι να προτιμησω πιο προσφατο 125i απο λιγο παλιοτερο 150 et4 ??

Επισης, δεν εχω κατσει σε κανενα ακομα, δε θα'χω θεμα με θεση οδηγησης στο 1,92 υψος ε ??

:thanks:

μερικα παραδειγματα

https://www.car.gr/classifieds/compare/?id=2673816&id=2640157&id=2593522&id=2328496&id=2680157

et4
https://www.vespawallpapers.com/images/wallpapers/Vespa-125ET-1024x768-465687.jpeg

LX
https://autobikegallery.com/wp-content/uploads/2011/10/2010-Vespa-LX150-ie-Front-Angle-View.jpg

Stamatis
24-07-12, 18:11
Www.vespafans.gr

nikos1400
24-07-12, 18:17
Www.vespafans.gr

Προεδρε, αυτην ηθελες να βαλω ε ?

https://i788.photobucket.com/albums/yy170/Manivesto/1-32.jpg
Συνάντηση Vespafans (18.07.12) Gratzi Cafe

:D

διαβασα τα (λιγα :() που αναφερονται στα συγκεκριμενα...
αφου ειστε παλαιολαγνοι εσεις.


εντιτ. αλλα για κατσε να ξανακοιταξω...

Ptboul
25-07-12, 10:52
Νικολιό κάποτε ψηνόμουν τρελά για όλα τα μοντέλα που περιγράφεις. Θα σου έλεγα να βάλεις στο παιχνίδι της επιλογής και τις ξεχωριστές SP με το τετράγωνο φανάρι.

Κατα καιρούς έχουν βγει διάφορες εκδόσεις (πχ traveller, με φουλ πακέτο σχαρών, διακοσμητικά στα φώτα, race εκδόσεις, κλπ) και σε πληθώρα κ. εκατοστών (50-300)

Η δε λίστα με τα έξτρας ατελείωτη. (Καινούρια η 50 άρα όπως την ήθελα ξεπερνούσε τα 3 χιλιάρικα..)

Πραγματικά όσο το ψάχνεις τόσο χάνεσαι κ η επιλογή φαύλος κύκλος. (πχ 2Τ ή 4Τ ; )

Η κυριότερη διαφορά εντοπίζεται στην νέα τριβάλβιδη τεχνολογιά και ανασχεδιασμένη κεφαλή με λιγότερη κατανάλωση κ καλύτερες επιδόσεις (125 & 150cc).

Για εμένα προτίμησε τελευταία μοντέλα.

Διαβασε αυτό το άρθρο (ίσως το έχεις δει) να σε κατατοπίσει λίγο https://scooternet.gr/?p=14567

ntinos
25-07-12, 11:56
Βρε ΜπουΛι ....


https://www.youtube.com/watch?v=mbVmtuaDMTA

:th_Laie_67-1:

nikos1400
25-07-12, 14:11
:think:

Ptboul
25-07-12, 14:18
:think:

ε τότε πάρε ένα glx να βρεις την υγειά σου :hystericalbs1:

Stamatis
25-07-12, 14:26
Μια ΕΤ4 θα χρειαστει ενα "μεγαλο" σερβις που περιλαμβανει ιμαντα, μπιλιες βαριατορ, καμπανα και σιγουρα μπουζι και τακακια εμπρος.
Ακομα και αν δεν τα ζητησει αμεσως, στα επομενα 5.000 θα τα χρειαστεις.
Αν υπολογισεις 400 ευρω παραπανω για την τιμη που θα την παρεις, εισαι οκ για τουλαχιστον 15.000 χιλιομετρα.
(δεν σημαινει οτι θα τα δωσεις - απλα αυτο το ποσο ζηταει στα 15.000 χλμ - η το ριχνεις μπαμ και κατω η πας συνεργειο αρκετα συχνα αντιστοιχα)

Η LX, θα ζητησει τα ιδια ακριβως και επιπλεον μπορει να πετυχεις -κακοδουλεμενο- μηχανακι που να θελει και συντηρηση παραπανω -οπως κυκλωμα φρενων, αξονα πισω τροχου και αμορτισερ (οχι ομως απαραιτητα)

Αν δεν σκεφτεσαι να πουλησεις συντομα οτι αγορασεις, παρε την ΕΤ και κρατα τη για τουλαχιστον 30.000 χλμ
(δεν προκειται να πουληθει ποτε αν την κρατησεις πανω απο 2 χρονια)

Αν δεν εισαι σιγουρος παρε ενα LX σε ουδετερο χρωμα, ριξε του βασικες αναγκες και βλεπεις.
Θα πουληθει σχεδον οσο το πηρες.

Θα αγοραζα μια ΕΤ4, τη φτηνοτερη που θα εβρισκα, και θα της εριχνα μαξιμουμ 350/400 ευρω για να γινει μηχανικα αψογη.

Η GTS μου, εχει 88.000 χιλιομετρα και εχω αλλαξει μια φορα κυλινδρο και πιστονι μαζι με μπιελα στροφαλο και ελατηρια στις βαλβιδες.
Σκοπευω να την κρατησω.
Εχει βγαλει τα λεφτα της 3 φορες μετα απο την "μεγαλη" συντηρηση που της εκανα.
Μου την επαιρναν ανταλλαγη 2.000 ευρω
Της εριξα 1.800 και διανυει τον 7ο χρονο της.
Αν παιρνεις μια βεσπα με το χερι στην καρδια και εισαι σιγουρος για αυτο που κανεις, παρε μια ΕΤ4 και φτιαχτην επιτοπου
Θα εχεις ενα τελειο μηχανακι για -το τονιζω- α υ σ τ η ρ α μικρες διαδρομες (40χλμ το πολυ)
Για παραπανω, ουτε η μια, ουτε η αλλη κανουν.

Θα πιανεσαι, δεν θα εισαι βολικα με δευτερο ατομο και στο τελος θα την αντιπαθησεις.

Αν δεν παρεις βεσπα, παρε ενα typhoon ολοκαινουργιο στα 1.700 ευρω.
Αυστηρα για ενα ατομο του υψους σου.
Αλλα θηριο κανονικο.

Stamatis
25-07-12, 14:28
αμα θες να κανεις παρεα με τους λοιπους καΝΓκουρες
ε τότε πάρε ένα glx να βρεις την υγειά σου :hystericalbs1:

Και αυτο σωστο

nikos1400
25-07-12, 15:23
Μια ΕΤ4 θα χρειαστει ενα "μεγαλο" σερβις που περιλαμβανει ιμαντα, μπιλιες βαριατορ, καμπανα και σιγουρα μπουζι και τακακια εμπρος.
Ακομα και αν δεν τα ζητησει αμεσως, στα επομενα 5.000 θα τα χρειαστεις.
Αν υπολογισεις 400 ευρω παραπανω για την τιμη που θα την παρεις, εισαι οκ για τουλαχιστον 15.000 χιλιομετρα.
(δεν σημαινει οτι θα τα δωσεις - απλα αυτο το ποσο ζηταει στα 15.000 χλμ - η το ριχνεις μπαμ και κατω η πας συνεργειο αρκετα συχνα αντιστοιχα)

Η LX, θα ζητησει τα ιδια ακριβως και επιπλεον μπορει να πετυχεις -κακοδουλεμενο- μηχανακι που να θελει και συντηρηση παραπανω -οπως κυκλωμα φρενων, αξονα πισω τροχου και αμορτισερ (οχι ομως απαραιτητα)

Αν δεν σκεφτεσαι να πουλησεις συντομα οτι αγορασεις, παρε την ΕΤ και κρατα τη για τουλαχιστον 30.000 χλμ
(δεν προκειται να πουληθει ποτε αν την κρατησεις πανω απο 2 χρονια)

Αν δεν εισαι σιγουρος παρε ενα LX σε ουδετερο χρωμα, ριξε του βασικες αναγκες και βλεπεις.
Θα πουληθει σχεδον οσο το πηρες.

Θα αγοραζα μια ΕΤ4, τη φτηνοτερη που θα εβρισκα, και θα της εριχνα μαξιμουμ 350/400 ευρω για να γινει μηχανικα αψογη.

Η GTS μου, εχει 88.000 χιλιομετρα και εχω αλλαξει μια φορα κυλινδρο και πιστονι μαζι με μπιελα στροφαλο και ελατηρια στις βαλβιδες.
Σκοπευω να την κρατησω.
Εχει βγαλει τα λεφτα της 3 φορες μετα απο την "μεγαλη" συντηρηση που της εκανα.
Μου την επαιρναν ανταλλαγη 2.000 ευρω
Της εριξα 1.800 και διανυει τον 7ο χρονο της.
Αν παιρνεις μια βεσπα με το χερι στην καρδια και εισαι σιγουρος για αυτο που κανεις, παρε μια ΕΤ4 και φτιαχτην επιτοπου
Θα εχεις ενα τελειο μηχανακι για -το τονιζω- α υ σ τ η ρ α μικρες διαδρομες (40χλμ το πολυ)
Για παραπανω, ουτε η μια, ουτε η αλλη κανουν.

Θα πιανεσαι, δεν θα εισαι βολικα με δευτερο ατομο και στο τελος θα την αντιπαθησεις.

Αν δεν παρεις βεσπα, παρε ενα typhoon ολοκαινουργιο στα 1.700 ευρω.
Αυστηρα για ενα ατομο του υψους σου.
Αλλα θηριο κανονικο.

:worthy:
Προεδρε, ευχαριστω που...διακοπτεις για λιγο τις...διακοπες σου για να απαντησεις !

Οι διαδρομες θα ειναι κοντινες. 40 χλμ? Μπα, σε καμμια περιπτωση.

Σκουτερ εκτος απο τις αναφερομενες ΔΕΝ παιρνω.
Ουτε beverly, ουτε xmax, ουτε sym gts, ουτε κινεζικο των 1200e new.

Και δεν θελω Βεσπα ουτε για fashion statement, ουτε για να βγαλω γκομενα.
Αλλα επειδη με 1,5 χιλιαρικο μπορω να κανω τη δουλεια μου ποιοτικα, στυλατα, αξιοπιστα, με το γνωστο σασι της Βεσπας και χαρακτηρα.
Για να μην χτυπαω και το Ε30 στους κωλοδρομους καθε μερα.
Και στο τελος, κανεναν δε συμφερει να δινει περισσοτερα για βενζινες (αμαξι) οταν μπορει να δινει τα μισα (με μηχανακι)...

Οποιο παρω θα το κρατησω. (ετσι λεω τωρα τουλαχιστον)



:think:

Stamatis
25-07-12, 15:31
ΕΤ4 with closed eyes.

PANOS-E60
25-07-12, 16:01
εγώ θα έπαιρνα κάτι τέτοιο στα λεφτά αυτά.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2540033/

δεν προκειται να πάθει τίποτα ούτε στις 200.000 χλμ.

παπί μεσα στην πολη, του βαζεις ένα tankbag και γυρίζεις μαζί του όλη την Κρητη ευκολα.