PDA

Επιστροφή στο Forum : [E36] Προβλημα με τον διζωνικο κλιματισμο



MIKE
24-07-12, 17:02
Γνωστος μου και συγκεκριμενα το αυτοκινητο του θειου μου,ενα bmw E36 παρουσιαζει προβλημα με τον διζωνικο κλιματισμο!Πιο συγκεκριμενα μια του δουλευει και μια οχι.Οταν λειτουργει κανονικα ξαφνικα του νεκρωνει η οθονη και δεν μπορει να το σταματησει με αποτελεσμα το αυτοκινητο να μην πηγαινει καθολου και να καιει και το καταπετασμα!!!Μερικες φορες μου ειπε οτι οταν το κουνησει λιγο ή το βγαλει απο την θεση του ξαναλειτουργει αλλα μετα ξανα τα ιδια:thumbsdown:
Οποιος εχει αντιμετωπισει παρομοιο θεμα ας μας δωσει τα φωτα του παρακαλω:thanks:

BILL007
24-07-12, 17:09
πολύ πιθανόν να είναι αυτό https://www.macadamizer.com/bmwfix.html thumb


I have a 1996 BMW 328is with about 120K miles on it (yeah, I know, a lot of miles, but hey, it's the ultimate driving machine, not the ultimate sit in the driveway machine). A month or so ago, my climate control computer began to turn off intermittently -- but it would leave the AC compressor engaged. The AC light on the AC button would remain lit, as would the air vent button (whichever one had been last selected), but the display would be dark, and hitting the buttons did nothing. So, you would have the AC compressor on, but no fan.

Kostas_1
24-07-12, 18:27
Σωστα Βασιλη. Ο πυκνωτης πρεπει να ειναι.

arci
24-07-12, 20:56
Ο πυκνότητης είναι. Εμενα η οθόνη δούλευε κανονικά κντα κουμπιά αλλα δεν έκλεινε ακόμα κ αν ήταν κλειστή η οθόνη ούτε άλλαζε τπτ ασχέτως του τι έδειχνε. Τελικα ήταν η αντίσταση του κλιμα. Και κατι άσχετο. Το μοτερακι δίπλα στην οθόνη δουλεύει συνεχώς ακόμα και ΟΤΑν είναι σβηστο το αμάξι.. Καμια ιδέα;

leo328
25-07-12, 06:41
αντιμετωπισα παρομοιο προβλημα πριν κανα μηνα περιπου.
ταξιδευα και ξαφνικα νεκρωσε η οθονη (χωρις φυσικα να εχω clima).
μετα απο κανα 2ωρο (εν κινηση) ξεμπλοκαρε και ξαναδουλεψε απο μονο του!
μετα παλι τα ιδια....με λιγα λογια μου ειχε σπασει τα μυδια ....:ranting2:
ε τελικα το πηγα στον ηλεκτρολογο μου ελυσε την οθονη και κατι εφτιαξε στο κυκλωμα (κανα 20λεπτο δουλεια).μου ειπε οτι δεν ηταν ο πυκνωτης ομως γιατι και εμενα εκει πηγε το μυαλο μου.....(δεν πληρωσα φραγκο-ειμαι χρονια πελατης).μεχρι στιγμης δουλευει μπομπα....thumb.αυτα....

super duper
25-07-12, 08:01
συνηθως προβλημα πυκνωτη είνια αλλα τι να πω, εαν εχει παρατηρησε ο ΛΕΟ κατι προσθετο θέλιε παραιτερω ψαξιμο.

Panos 316T
25-07-12, 08:26
αν είναι ο πυκνωτής (φακίρης) οι ενδείξεις στην οθόνη δείχνουν να λειτουργούν κανονικά αλλά δεν υπακούν στις εντολές.

το παίξιμο-σβήσιμο της οθόνης είναι θέμα του κυκλώματος όπως ανέφερε ο τρελάρας 36άκιας (Λεό).

oldcarskickass
25-07-12, 11:58
Ο πυκνότητης είναι. Εμενα η οθόνη δούλευε κανονικά κντα κουμπιά αλλα δεν έκλεινε ακόμα κ αν ήταν κλειστή η οθόνη ούτε άλλαζε τπτ ασχέτως του τι έδειχνε. Τελικα ήταν η αντίσταση του κλιμα. Και κατι άσχετο. Το μοτερακι δίπλα στην οθόνη δουλεύει συνεχώς ακόμα και ΟΤΑν είναι σβηστο το αμάξι.. Καμια ιδέα;

Αυτό μαζί με τα κλαπέτα κάνουν ένα θόρυβο περίπου για ένα 5 λεπτο μετά που βγάζεις το κλειδί, και είναι το auto check που κάνει το σύστημα.

Αν συνεχίζει μετά το πεντάλεπτο έχεις θέμα.

Kostas_1
25-07-12, 12:08
αν είναι ο πυκνωτής (φακίρης) οι ενδείξεις στην οθόνη δείχνουν να λειτουργούν κανονικά αλλά δεν υπακούν στις εντολές.

το παίξιμο-σβήσιμο της οθόνης είναι θέμα του κυκλώματος όπως ανέφερε ο τρελάρας 36άκιας (Λεό).

Πανο άλλο θεμα ο πυκνωτης, άλλο ο φακιρης.

ο φακιρης ειναι η τερματική αντισταση.

Επίσης και ο φακιρης πιθανή αιτία κυρίως στα Ε36 τελευταίας έκδοσης ενω στα παλαιοτερα συνηθως το προβλημα είναι ο πυκνωτης.

καλο ειναι να κοιταχτούν και τα 2 παντως

MIKE
26-07-12, 15:37
Πανο άλλο θεμα ο πυκνωτης, άλλο ο φακιρης.

ο φακιρης ειναι η τερματική αντισταση.

Επίσης και ο φακιρης πιθανή αιτία κυρίως στα Ε36 τελευταίας έκδοσης ενω στα παλαιοτερα συνηθως το προβλημα είναι ο πυκνωτης.

καλο ειναι να κοιταχτούν και τα 2 παντως

Το ειπα παιδια του θειου μου να το κοιταξει για τον πυκνωτη!Πηγε να παρει εναν καινουργιο αλλα εκτος απο τα μF του ζητησαν και καποια αλλα στοιχεια.Ξερει καποιος τα χαρακτηριστικα του πυκνωτη?(volt ktλπ)

Kostas_1
26-07-12, 15:51
Το ειπα παιδια του θειου μου να το κοιταξει για τον πυκνωτη!Πηγε να παρει εναν καινουργιο αλλα εκτος απο τα μF του ζητησαν και καποια αλλα στοιχεια.Ξερει καποιος τα χαρακτηριστικα του πυκνωτη?(volt ktλπ)
........................εδω τα γραφει ολα, εχει φωτο αναλυτικα βηματα κλπ:

πολύ πιθανόν να είναι αυτό https://www.macadamizer.com/bmwfix.html thumb

0.47 microfarad 50 volt tantalum capacitor

MIKE
26-07-12, 20:02
........................εδω τα γραφει ολα, εχει φωτο αναλυτικα βηματα κλπ:


0.47 microfarad 50 volt tantalum capacitor

Ευχαρηστω πολυ θα του το πω κι βλεπουμε!Θα σας πω νεα:thanks:

MIKE
05-08-12, 00:17
Παιδια αλλαχτηκε ο πυκνωτης και δεν εγινε τιποτα!Δυστυχως το προβλημα παραμενει!Τωρα θα τσεκαρουμε και τον φακιρη που ειπατε..Μπορει καποιος να μου δειξει σε φωτο αν γινεται πιο εξαρτημα ειναι και που ειναι?Ειναι ευκολο να αντικατασταθει?

Kostas_1
05-08-12, 10:49
Mike ο φακιρης ειναι μια τερματικη αντισταση με ψυκτρες για απαγωγη της θερμοκρασιας.

Νομιζω ειναι σαν το 3 εδω: https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=AL51&mospid=47627&btnr=64_0820&hg=64&fg=40

Στο 46αρι ηταν πισω από το ντουλαπακι του συνοδηγου. Στο Ε36 δεν ξερω που ειναι.

Επισης εχε το νου σου δεν εχουν ολα τα ε36 φακιρη. Μονο τα νεας γενιας.

Το αν εχει το δικο σου θα πρεπει να δεις από το VIN.

m-power_01
05-08-12, 16:16
Ποίος άλλαξε τον πυκνωτή?

leo328
06-08-12, 07:39
το κυκλωμα (της οθονης) που εφταιγε σε μενα ειναι οκ?

MIKE
07-08-12, 00:15
Ποίος άλλαξε τον πυκνωτή?

Εμεις την αλλαξαμε!Δεν ειναι δα και τιποτα δυσκολο!

MIKE
07-08-12, 00:16
το κυκλωμα (της οθονης) που εφταιγε σε μενα ειναι οκ?

Τι εννοεις?Πως θα εξακριβωσουμε οτι εχει προβλημα?Εκει που εχει ενδειξεις ξαφνικα νεκρωνει ολο το συστημα!:thumbsdown:

leo328
07-08-12, 06:24
Τι εννοεις?Πως θα εξακριβωσουμε οτι εχει προβλημα?Εκει που εχει ενδειξεις ξαφνικα νεκρωνει ολο το συστημα!:thumbsdown:

αυτο που εγραψα στο Post νο5 στην αρχη......
μενεις κοντα στους αγιους αναργυρους η' καμια σχεση? (ο ηλεκτρολογος στο συνεργειο μου το εφτιαξε.).αμα θες δινω τηλ. να πας απο κει....(απο δευτερα κλεινουν για 1 εβδομαδα).

MIKE
11-08-12, 14:19
αυτο που εγραψα στο Post νο5 στην αρχη......
μενεις κοντα στους αγιους αναργυρους η' καμια σχεση? (ο ηλεκτρολογος στο συνεργειο μου το εφτιαξε.).αμα θες δινω τηλ. να πας απο κει....(απο δευτερα κλεινουν για 1 εβδομαδα).

Δεν ειμαι φιλε απο Αθηνα..Απο νησι ειμαι.Αλλαξαμε πυκνωτη αλλα τιποτα,τωρα θα τσεκαρουμε τον φακιρη κι αν δεν λυθει το θεματακι θα το παει σε ηλεκτρολογο!

teo21
11-08-12, 15:03
Δεν έχει σχέση ο φακίρης με το σβήσιμο της οθόνης του κλιματισμού... Ο φακίρης είναι υπεύθυνος μόνο για την ποσότητα του αέρα που βγάζει ο κλιματισμός και συνήθως αυξομειώνεται ή δε βγαίνει με ένταση. Να το πας να σου τσεκάρουν το κύκλωμα της οθόνης που ανέφερε και ο Λεό.

MIKE
19-08-12, 13:13
Παιδια το προβλημα διορθωθηκε με το αναβοσβησμα της οθονης,αλλαξαμε τον πυκνωτη και εφτιαξε.Αλλα εχουμε θεμα με την παροχη του αερα,δηλαδη το χουμε ρυθμισει να ριχνει στο προσωπο μας και δεν ριχνει καθολου!Σαν να χανεται..Τα φωτα σας...

Kostas_1
19-08-12, 14:13
Αν ρυθμιστει να ριχνει αλλου (πχ ποδια, παρμπριζ) εκει δουλευει?

Αν ναι, πρεπει να δεις τα κλαπετα

Αν οχι μαλλον φακιρης

MIKE
19-08-12, 14:37
Αν ρυθμιστει να ριχνει αλλου (πχ ποδια, παρμπριζ) εκει δουλευει?

Αν ναι, πρεπει να δεις τα κλαπετα

Αν οχι μαλλον φακιρης

Οχι πουθενα δεν δουλευει ή δουλευει αλλα δεν πεταει την επιθυμητη ποσοτητα!Ο φακιρης γνωριζει κανεις σε ποιο σημειο βρισκεται?:thanks:

BILL007
19-08-12, 14:57
Πας και για φακίρη όπως φαίνεται...:(

Εδώ είσαι ->https://www.bmwe36blog.com/fixing-bmw-e36-blower-fan-speed-diy.html


It has been two weeks since my blower fan stopped working correctly on the low speed options (1, 2 and 3 ). It only works on high speed (Option 4). At first, I thought that the problem was in the fan speed switch because Iʼve seen this problem before and when I told my electrician about it, he disassembled the switch and tried to clean it. Of course this solution didnʼt work. So, Iʼve decided to dig for the solution myself and I found that this is a pretty common problem among E36 cars. The problem is that speed 1, 2 and 3 are controlled by something called (Final Stage Unit on digital climate control units, Blower Resistor Pack on analog climate control units). The 4th speed is actually uncontrolled, so, it simply bypasses the final stage or resistor pack units. That explains why the fan works on the 4th speed and not the other lower speed options. Anyway, I tried to find a DIY (Do It Yourself) procedure on how to fix this problem and I found one that was written by "Deem3" on bimmerforums (thank you Deem3 for the great write-up). Now take a look below. Itʼs a really simple procedure. I will be trying it this weekend to see how it goes. I will post more details about this job soon (hopefully) https://www.bmwe36blog.com/wp-includes/images/smilies/icon_smile.gif .