PDA

Επιστροφή στο Forum : κάθε πότε πλένετε το αυτοκίνητό σας;



Panos 316T
24-07-12, 11:27
Αν θέλετε μπορείτε να αναφέρετε και κάθε πότε ασχολείστε με το εσωτερικό της (μην κουράζουμε και τον bill987 J )

Γιαααααα να ξεχωρίζουν οι « ψείρες» από τους νορμάλ και από τους ρεμπεσκέδες ...




• μία φορά την εβδομάδα
• δύο φορές και πάνω την εβδομάδα
• μία φορά το μήνα
• δύο φορές και πάνω το μήνα
• το πλένω μόνο όταν είναι βρώμικο
• το πλένω μόνο όταν θα πάω για καφέ ή βγω με το «θέμα»
• είμαι με το πετσί στο χέρι κάθε μέρα
• δεν το πλένω για να μην βλέπω τα χτυπήματα και τις λακκούβες που μου έχουν κάνει
• δεν το πλένω γιατί όταν το πλένω στάνταρ θα βρέξει

bill_m3
24-07-12, 11:49
Όταν είχα την bmw την έπλενα με την παραμικρή βρωμιά πάνω της, τώρα με το νισσαν και το λεον, παναγία με κάνει η γυναίκα μου να τα πλένω καμιά φορά, δεν μου κάνουν καθόλου αίσθηση να τα πλύνω ... :ranting2: :ranting2: :ranting2:

atha
24-07-12, 12:31
ego tin pleno sxedon mia fora ton xrono!!!!!!

Χρίστος
24-07-12, 13:10
Και το 36ρι και τωρα το S πλενεται περιπου μια φορα το μηνα αντε 2.

Απλα προτιμω να μπω στη διαδικασια οταν εχω και κατι να πλυνω!
Αν ειναι καθαρο δεν ασχολουμαι, γιαυτο και στην επιλογη διαλεξα το πλυσιμο οταν ειναι βρωμικο.

aristent
24-07-12, 13:12
....ψηφησα μια φορα την εβδομαδα.....αλλα αυτο δεν λεει τιποτα.....αμα ειναι βρωμικο θα πλυθει και δυο και τρεις την εβδομαδα!!!!:thumbsup:

aristent
24-07-12, 13:24
Μπαουερ,μην τολμησεις να ψηφησεις "είμαι με το πετσί στο χέρι κάθε μέρα".....

:tease: :D :thumbsup:

fanisk
24-07-12, 13:48
Αθηνα 1-2 φορες τη βδομαδα ή μια καθε 2 βδομαδες..αναλογα τα κεφια. Στη Χιο οποτε εχω αδεια για να ερθω Αθηνα, σιγα μη χασω χρονο απο την εξοδο να πλυνω το αμαξι :thumbsup:

nikos325
24-07-12, 14:00
Mια φορα την εβδομαδα εξωνυχιστικα μεσα-εξω :warriorsmiley: και αν χρειαστει θα ξανα πλυθει ενδιαμεσα αν λερωθει... thumb

Bazil Van Sinner
24-07-12, 14:34
Eπειδη δεν ειναι το βασικο μου μεταφορικο,του συμπεριφερομαι και αναλογα!Σαν το σακακι που χεις στην ντουλαπα ενα πραγμα.Μ"αρεσει να ειναι ΠΑΝΤΑ καθαρο μεσα και εξω,για να ειναι ετοιμο να το φορεσω!
Κατα βαση τις 9 στις 10 φορες που το πλενω το κανω και απο μεσα.

****ΤΖΙΤΖΙΛΟΝΙ ΤΟ ΜΠΕΜΠΟΝΙ**** :-)

NS-conv
24-07-12, 14:42
Mια φορα την εβδομαδα εξωνυχιστικα μεσα-εξω :warriorsmiley: και αν χρειαστει θα ξανα πλυθει ενδιαμεσα αν λερωθει... thumb

Αν ηταν χειμωνας θα επρεπε να επιλεξεις το τελευταιο.... :whistle:

GiannisRob
24-07-12, 14:55
Εγώ το πλένω μόνο όταν φτάσει σε σημείο που απλά δεν το ακουμπάς. Δυστυχώς δεν διαθέτω χρόνο και διάθεση να κάθομαι να το πλένω το αυτοκίνητο, παρότι γενικά το πονάω και δεν του συμπεριφέρομαι άσχημα.

Επίσης είναι μπεζ και όσο πιο βρώμικο είναι, τόσο πιο πολύ υποφέρεται το χρώμα!

:D

nikos325
24-07-12, 14:57
Αν ηταν χειμωνας θα επρεπε να επιλεξεις το τελευταιο.... :whistle:

Σωστο γιατι ειμαι και γνωστος γκαντεμοσαυρος!!!! :th_Laie_67-1:

nikos1400
24-07-12, 15:28
Δε θελω να το πλενω συχνα για να μη φθειρω το χρωμα !
:th_Laie_67-1:

Οταν ειναι βρωμικο το πλενω, αλλα το θεμα ειναι ΠΌΣΟ βρωμικο !!??
:D

Τωρα με το να δουλευει η γυναικα και τα δυο παιδια, δυσκολο να καθομαι να πλενω τα καθημερινα αυτοκινητα. Κι οταν πλενω, στα γρηγορα γινεται.

Θα ηθελα ομως ενα Μ3/Μ5 να το ειχα στο γκαραζ καθαρο για μια-δυο φορες τη βδομαδα...
:tt1:

giannis_compact
24-07-12, 15:48
Το εξωτερικο δε μπορω να το χω συνεχεια καθαρο γιατι το αμαξι ειναι συνεχεια στο δρομο αρα λερωνεται. Απο μεσα ομως το εχω παντα καθαρο.

Christos 330
24-07-12, 16:31
ego tin pleno sxedon mia fora ton xrono!!!!!!

Kαι οταν πατας το ποδι σου Ελλαδα και το αναλαμβανω εγω :thumbsup: !!!

Eleni
24-07-12, 16:34
Εγώ το πλένω μόνο όταν φτάσει σε σημείο που απλά δεν το ακουμπάς. Δυστυχώς δεν διαθέτω χρόνο και διάθεση να κάθομαι να το πλένω το αυτοκίνητο, παρότι γενικά το πονάω και δεν του συμπεριφέρομαι άσχημα.

Επίσης είναι μπεζ και όσο πιο βρώμικο είναι, τόσο πιο πολύ υποφέρεται το χρώμα!

:D
δεν ειναι αναγκη να το πλενεις μονος....... μπορεις να το πας να το πλυνουν.....thumb

Eleni
24-07-12, 16:38
Μια φορα την εβδομαδα, μεσα εξω, αλλα δεν το πλενω εγω.....thumb, το πηγαινω και το πλενουν...............

PANOS-E60
24-07-12, 16:44
δεν ειναι αναγκη να το πλενεις μονος....... μπορεις να το πας να το πλυνουν.....thumb

τώρα Ελένη μας πάτησες τον κάλο :th_Laie_67-1:

δεν ξερω τι σοι πλύντες έχετε εκεί, ούτε τι απαιτησεις έχεις εσύ από αυτούς σαν πελάτης. Εδώ όμως τα πράγματα είναι σκούρα (κυριολεκτικά) με τους πλύντες. Ειναι κακοπληρωμένοι πάκηδες και δεν θέλεις να τους δεις να πιάνουν το τιμόνι που κρατας ... Τα δε ταχυπλυντήρια μόνο ζημιά κάνουν στο βερνίκι.

εγώ πλένω όποτε χρειάζεται και πλένω μόνος. Αργά και απολαυστικά. Οι οδηγίες που ακολουθώ είναι από το φίλο μου τα νίγκα, γιατί λ7 γιά γυαλίσματα δεν περισσεύουν. :original:

nikos325
24-07-12, 16:50
τώρα Ελένη μας πάτησες τον κάλο :th_Laie_67-1:

δεν ξερω τι σοι πλύντες έχετε εκεί, ούτε τι απαιτησεις έχεις εσύ από αυτούς σαν πελάτης. Εδώ όμως τα πράγματα είναι σκούρα (κυριολεκτικά) με τους πλύντες. Ειναι κακοπληρωμένοι πάκηδες και δεν θέλεις να τους δεις να πιάνουν το τιμόνι που κρατας ... Τα δε ταχυπλυντήρια μόνο ζημιά κάνουν στο βερνίκι.

εγώ πλένω όποτε χρειάζεται και πλένω μόνος. Αργά και απολαυστικά. Οι οδηγίες που ακολουθώ είναι από το φίλο μου τα νίγκα, γιατί λ7 γιά γυαλίσματα δεν περισσεύουν. :original:

Σωστοτατο!! Εκτος του οτι πιθανοτερο ειναι να σου κανουν ζημια αντι για πλυσιμο, προσωπικα μου αρεσει να ασχολουμαι με το αυτοκινητο μου γενικα.. Ποσο μαλλον να το πλενω!! thumb

super duper
24-07-12, 17:04
εγω του αφιερωνω 2 -3 ωρες τον μηνα για μπανακι.
αποφευγω τα βενζιναδικα και τα αυτοματα πλυντηρια

Eleni
24-07-12, 17:13
τώρα Ελένη μας πάτησες τον κάλο :th_Laie_67-1:

δεν ξερω τι σοι πλύντες έχετε εκεί, ούτε τι απαιτησεις έχεις εσύ από αυτούς σαν πελάτης. Εδώ όμως τα πράγματα είναι σκούρα (κυριολεκτικά) με τους πλύντες. Ειναι κακοπληρωμένοι πάκηδες και δεν θέλεις να τους δεις να πιάνουν το τιμόνι που κρατας ... Τα δε ταχυπλυντήρια μόνο ζημιά κάνουν στο βερνίκι.

εγώ πλένω όποτε χρειάζεται και πλένω μόνος. Αργά και απολαυστικά. Οι οδηγίες που ακολουθώ είναι από το φίλο μου τα νίγκα, γιατί λ7 γιά γυαλίσματα δεν περισσεύουν. :original:
Δυστυχως δεν εχω ωρες για να το πλυνω μονη. Εδω οι αποστασεις ειναι μεγαλες και καθε μερα θελω 1-2 ωρες το πρωι για να παω γραφειο και 1-2 ωρες για επιστροφη....:whistle: οποτε το Σαββατοκυριακο υπαρχουν αλλες προτεραιοτητες.......

Δεν το πηγαινω ποτε σε ταχυπλυντηριο, πλυσιμο με το χερι....thumb φυσικα πληρωνεις τα διπλα, αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.....

Οταν πληρωνεις , εχεις απαιτησεις..... , ξερουν οτι ειμαι απαιτητικη και κανουν καλη δουλεια, οποτε παιρνουν και τυχερα!!!!!!!

Eleni
24-07-12, 17:15
Kαι οταν πατας το ποδι σου Ελλαδα και το αναλαμβανω εγω :thumbsup: !!!
να σου φερνω και το δικο μου??????:thumbsup:

hades7
24-07-12, 17:36
ρε συ Πανο παλευω απο το πρωι να σκεφτω σε τι θα οφελησει την τροχαια αυτο το θρεντ κατι πονηρο θα χεις σκεφθει...

zgouriazmenos
24-07-12, 18:07
Όταν είχα την bmw την έπλενα με την παραμικρή βρωμιά πάνω της, τώρα με το νισσαν και το λεον, παναγία με κάνει η γυναίκα μου να τα πλένω καμιά φορά, δεν μου κάνουν καθόλου αίσθηση να τα πλύνω ... :ranting2: :ranting2: :ranting2:

Εγώ είμαι εδώ για σένα!!!! Ο άνθρωπός σου!!! Το φιλαράκι σου!!!! Θα σου φέρνω το δικό μου για να σου κανει αισθηση και να το πλένεις με χαρά!!!!

Όχι όχι μη με ευχαριστείς... Αλήθεια θα το κάνω γιατί είσαι φίλος.....

ΔημήτρηςΜ3
24-07-12, 18:09
Πριν κάνα 3χρονια σίγουρα 2 φορές την εβδομάδα
Τωραααα ασε ...

Christos 330
24-07-12, 18:35
να σου φερνω και το δικο μου??????:thumbsup:

Δεν ρωταμε !!!!

thumb

Christos 330
24-07-12, 18:40
Παλαιοτερα με το 36αρι 3 πλυσιματα ανετα μην πω 4 !!!

Μετα χαλαρα 2 . . .

Και τωρα 1 και αυτο με σκεψη . . .

Περνανε τα χρονια μας φευγει η ορεξη μου το ελεγαν και κοροιδευα . . .

Bassakos
24-07-12, 18:49
μια φορα την εβδομαδα περιπου, και μετα απο λασποβροχες, καμια "βρωμικη" βολτα κτλ
βεβαια δεν το χρησιμοποιω καθε μερα το αμαξι, οποτε και δεν μαζευει το ιδιο γρηγορα βρωμα , οπως το εταιρο αμαξι που τρωει το καθημερινο ξυλο, και πλενετε καθε 2 ισως και 3 εβδομαδες λοοοολ

bill_m3
24-07-12, 18:56
Εγώ είμαι εδώ για σένα!!!! Ο άνθρωπός σου!!! Το φιλαράκι σου!!!! Θα σου φέρνω το δικό μου για να σου κανει αισθηση και να το πλένεις με χαρά!!!!

Όχι όχι μη με ευχαριστείς... Αλήθεια θα το κάνω γιατί είσαι φίλος.....

Παπ@ρ@ Βαγγέλη κλαίωωωωωωωωωωωωωωω!!

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Eleni
24-07-12, 19:04
Παπ@ρ@ Βαγγέλη κλαίωωωωωωωωωωωωωωω!!

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:
Βασιλη, θα περασω απο τα Τρικαλα τον Σεπτεμβρη..... μπορεις να πλυνεις και το δικο μου...thumb να μην εχεις παραπονο.......

stef
24-07-12, 19:06
Καλά ερώτημα είναι αυτό που θέσατε?
Θέλετε να πάθω κανά εγκεφαλικό πάνω στο άνθος της ηλικίας μου...?
Δεν απαντώ...
ΞΕΡΕΤΕ...

spar@
24-07-12, 19:06
ρε συ Πανο παλευω απο το πρωι να σκεφτω σε τι θα οφελησει την τροχαια αυτο το θρεντ κατι πονηρο θα χεις σκεφθει...

αυτο ειναι για την δημοτικη αστυνομια, για νερα με σαπουναδες στο δρομο, περιεργα φαγωματα των πλακων του πεζοδρομειου απο σουαζ και καυστικα υγρα!

Panos 316T
24-07-12, 20:52
ρε συ Πανο παλευω απο το πρωι να σκεφτω σε τι θα οφελησει την τροχαια αυτο το θρεντ κατι πονηρο θα χεις σκεφθει...

Παλικαρι, σε ενα πολεμο παιζει και ο αντιπερισπασμος ;)

Η επομενη δημοσκοπηση θα εχει να κανει με παραβιασεις κοκ ωστε να κλεισω τη λιστα
χαχαχα

fanisk
24-07-12, 21:27
Καλά ερώτημα είναι αυτό που θέσατε?
Θέλετε να πάθω κανά εγκεφαλικό πάνω στο άνθος της ηλικίας μου...?
Δεν απαντώ...
ΞΕΡΕΤΕ...

:hystericalbs1::hystericalbs1:

zgouriazmenos
24-07-12, 21:34
Παπ@ρ@ Βαγγέλη κλαίωωωωωωωωωωωωωωω!!

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Το ειχα καταλάβει οτι θα συγκινηθείς και θα ξεσπάσεις σε κλάματα.... Όταν σου φέρω το λαπιτοπιο (κάποια στιγμή...) θα με ξεπληρώσεις πλένοντάς μου το αυτοκίνητο (μέσα-έξω-σασί-κινητήρα απο 3 φορές) και βιολογικό το σαλόνι και θα με κεράσεις και φρέντο! Αυτά μόνο. :thanks:

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
24-07-12, 23:10
ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ Σαββατο.εκτος αν βρεχει ακριδες ή η ΕΜΥ εχει προβλεψει την ελευση του αντιχριστου ή πυρηνικο ολοκαυτωμα....αυτα...

nikos valvetronic
25-07-12, 07:47
Παλαιοτερα με το 36αρι 3 πλυσιματα ανετα μην πω 4 !!!

Μετα χαλαρα 2 . . .

Και τωρα 1 και αυτο με σκεψη . . .

Περνανε τα χρονια μας φευγει η ορεξη μου το ελεγαν και κοροιδευα . . .

Ναι καλά σε πιστέψαμε! Όπου και να το δω πάντα στην πένα είναι το εργαλείο!!!!

ziaba
25-07-12, 07:52
Εδώ όμως τα πράγματα είναι σκούρα (κυριολεκτικά) με τους πλύντες. Ειναι κακοπληρωμένοι πάκηδες και δεν θέλεις να τους δεις να πιάνουν το τιμόνι που κρατας ...
Σιγά ψάξε για πλυντήριο που δουλεύουν άλλης ράτσας μην σου λερώσουν τ τιμόνι οι πακιστανοί.

nikos valvetronic
25-07-12, 08:02
Μια δυο φορές το μήνα αλλά εξαρτάται και από την εποχή.Σπάνια σε τούνελ,στο χέρι το δίνω πάντα και ποτέ από μέσα.Δυο φορές το έδωσα και για μέσα και τις
δυο μου κάνανε παπαριά.Παλιότερα το έπλενα αποκλειστικά μόνος μου,τώρα όχι
γιατί γεμίζω νερά την αυλή και τα πιτσιρίκια διαμαρτύρονται !!

StratosZ4
25-07-12, 08:09
Μια δυο φορές το μήνα αλλά εξαρτάται και από την εποχή.Σπάνια σε τούνελ,στο χέρι το δίνω πάντα και ποτέ από μέσα.Δυο φορές το έδωσα και για μέσα και τις
δυο μου κάνανε παπαριά.Παλιότερα το έπλενα αποκλειστικά μόνος μου,τώρα όχι
γιατί γεμίζω νερά την αυλή και τα πιτσιρίκια διαμαρτύρονται !!

Νομιζεις οτι αν ειναι ελαφρυ απο σκονη και χωματα θα πηγαινεις πιο γρηγορα??

nikos valvetronic
25-07-12, 08:19
Με κατάλαβες ρε κουφάλα!! Πάντως αν είχα μια ζέτα θα την έπλενα και με -10 βαθμούς μόνος μου κάθε Βδομάδα :wub::wub:

Panos 316T
25-07-12, 08:20
και ένα tip

έχουν παρατηρηθεί περιπτώσεις όπου μετά από εσωτερικό πλύσιμο του αυτοκίνητου ανάβει το λαμπάκι αερόσακου του συνοδηγού.

Η εξήγηση που έχει δοθεί είναι, ότι αυτός που το καθαρίζει κάθεται με τα γόνατα στο κάθισμα συνοδηγού και ασκεί μεγαλύτερη πίεση με αποτέλεσμα να την "ακούει " ο αισθητήρας(σχετικά πρόσφατη περίπτωση σε ζ3).

StratosZ4
25-07-12, 08:54
Με κατάλαβες ρε κουφάλα!! Πάντως αν είχα μια ζέτα θα την έπλενα και με -10 βαθμούς μόνος μου κάθε Βδομάδα :wub::wub:

Καλα...
Κι εγω ετσι ελεγα:original:

StratosZ4
25-07-12, 08:58
Νομιζω για Αθηνα και Θεσσαλονικη θα ηταν χρησιμο να γραψουμε και μερη που πλενουμε τα αμαξια μας και εχουμε μεινει ικανοποιημενοι

Skyline_IS
25-07-12, 09:16
Νομιζω για Αθηνα και Θεσσαλονικη θα ηταν χρησιμο να γραψουμε και μερη που πλενουμε τα αμαξια μας και εχουμε μεινει ικανοποιημενοι

Retsos εγγυημενο καθαρισμα...Πρεπει να σε συμπαθησει και το πλυστικο μηχανημα γιατι αν δεν σου κανει το αμαξι τσιρκο Medrano :original:

StratosZ4
25-07-12, 09:18
Retsos εγγυημενο καθαρισμα...Πρεπει να σε συμπαθησει και το πλυστικο μηχανημα γιατι αν δεν σου κανει το αμαξι τσιρκο Medrano :original:

Ωραια προταση εκανες!!!

Skyline_IS
25-07-12, 09:26
Ωραια προταση εκανες!!!

Μαλλον το πολυ διαβασμα της θρενταρας csi μυδραλιο δεν κανει καλο χαχαχα

Stradale
25-07-12, 10:15
Και το 36ρι και τωρα το S πλενεται περιπου μια φορα το μηνα αντε 2.

Απλα προτιμω να μπω στη διαδικασια οταν εχω και κατι να πλυνω!
Αν ειναι καθαρο δεν ασχολουμαι, γιαυτο και στην επιλογη διαλεξα το πλυσιμο οταν ειναι βρωμικο.

Ωπ, και άλλος με χοντάρα :)

Andri
25-07-12, 12:17
Ωπ, και άλλος με χοντάρα :)

1τον καταλάθος το thanks
2τον S τα μίνι κούπερ δεν λένε και s2k τα χόντα? Κάπου με μπέρδεψες...

nikos325
25-07-12, 16:39
ανάβει το λαμπάκι αερόσακου του συνοδηγού.

.
Αυτο μπορει να συμβει εαν ξεκουμπωθει η φισα του καθισματος σε περιπτωση που χρειαστει να βγει το καθισμα...

Stradale
25-07-12, 16:42
1τον καταλάθος το thanks
2τον S τα μίνι κούπερ δεν λένε και s2k τα χόντα? Κάπου με μπέρδεψες...

Πεσαμε και εμείς στην ασθένεια των LOL,δλδ,brb,tkns....:th_Laie_67-1:

fanisk
25-07-12, 16:44
1τον καταλάθος το thanks
2τον S τα μίνι κούπερ δεν λένε και s2k τα χόντα? Κάπου με μπέρδεψες...

Ο καγκουρας ο aceman εχει s2k, stradale γραφεις στο s2ki.com?

Stradale
25-07-12, 16:48
Ο καγκουρας ο aceman εχει s2k, stradale γραφεις στο s2ki.com?

Όχι και κάγκουρας με S2000, ο άνθρωπος ξέρει από καλό κρασί! :thumbsup:

Ναι γράφω, παλιότερα πααααρα πολύ τώρα έχω πέσει λίγο, με κέρδισε η BMW :whistle:

fanisk
25-07-12, 16:53
Όχι και κάγκουρας με S2000, ο άνθρωπος ξέρει από καλό κρασί! :thumbsup:

Ναι γράφω, παλιότερα πααααρα πολύ τώρα έχω πέσει λίγο, με κέρδισε η BMW :whistle:

Την ιδιοτητα την εχει λογω Aceman, οχι λογω αυτοκινητου.. thumb
Φανταστικο φορουμ! Αντε να κανουμε και εμεις κανα tour στην Ιταλια :gr: Βολταρω που και που με την Ισμηνη, πιλοταρα!

Stradale
25-07-12, 16:56
Νάτος! Από τότε που παράτησε και εκεί την πατάτα το ΜΧ5 και πήρε το S2K και έγινε άνθρωπος, ποιος την πιάνει :)

fanisk
25-07-12, 16:58
:th_Laie_67-1:

spar@
25-07-12, 17:25
Φανη σε περναει αυτη η Ισμηνη ή οχι???
δεν θα μιλατε για γυναικες εδω μεσα... εμεις εχουμε την Σασα!

fanisk
25-07-12, 18:04
Φανη σε περναει αυτη η Ισμηνη ή οχι???
δεν θα μιλατε για γυναικες εδω μεσα... εμεις εχουμε την Σασα!

Χαλαρα, μεγαλο τιμονι..

spar@
25-07-12, 18:26
ειναι καλυτερη απ τη Σασα?
οταν λες μεγαλο τιμονι? εχει βαλει απο φορτηγο?

fanisk
25-07-12, 18:48
ειναι καλυτερη απ τη Σασα?
οταν λες μεγαλο τιμονι? εχει βαλει απο φορτηγο?

:hystericalbs1:

Christos 330
26-07-12, 19:46
Ναι καλά σε πιστέψαμε! Όπου και να το δω πάντα στην πένα είναι το εργαλείο!!!!

Απλα το βλεπεις παντα την ημερα που το πλενω :whistle::whistle::whistle: !!!

BabisStinson
06-11-12, 09:29
Μία φορά την εβδομάδα σίγουρα πλέον, τώρα που επέστρεψα Αθήνα. Αν χρειαστεί και μεσοβδόμαδα κάποιο καθαρισματάκι express θα γίνει κι αυτό.. thumb

bimmerm
06-11-12, 16:39
μια τον μηνα

doctore
06-11-12, 17:34
Μία τη βδομάδα μέσα έξω.

mark e92
06-11-12, 17:54
Καθε βδομαδα , μεσα -εξω φυσικα.

STREETRACING
06-11-12, 19:51
Οπότε λερωνετε αρκετα

Z4 DCT
06-11-12, 19:52
οποτε να ναι , καμια φορα και 12.00 το βραδυ 1-2 φορες την εβδομαδα.....thumb

aristent
06-11-12, 20:16
οποτε να ναι , καμια φορα και 12.00 το βραδυ 1-2 φορες την εβδομαδα.....thumb

καλα,δεν περιμεναμε κατι λιγοτερο απο εσενα!!!:thumbsup:





...αν και νομιζω οτι η ερωτηση σε σενα θα επρεπε να ειναι:

καθε ποτε λερωνεται το οχημα σου!!!!......και δεν ρωταμε για τον Ασσο που ειναι συνεχεια εξω,αλλα για την Ζετα που ειναι Garage Queen!!!!:thumbsup:

stef
06-11-12, 23:20
Εγώ και τώρα πριν λίγο το πέρασα ένα QD μιας και δεν ήταν βρώμικο

Nick bmwlover
06-11-12, 23:25
Δυο φορες το μηνα σιγουρα,αναλογα το ποσο εχει λερωσει,αναλογα τον καιρο κ τον χρονο(εδω κ 4 μηνες πλυσιμο στο χερι μου μονο,επιτελους...)

kwstakhs_Z4
07-11-12, 01:06
μια φορα την εβδομαδα μεσα εξω το λιγοτερο....

και οποτε ειναι λερωμενα ας πουμε τα τζαμια τρεχω....πριν απο καμια ωρα ειχα παει και τα καθαριζα :D

bimmerm
07-11-12, 10:45
μεσα καθε εβδομαδα.

HLIAS - E36
28-03-13, 18:17
1 φορά τη βδομάδα απ'έξω και 1 φορά κάθε δύο βδομάδες από μέσα...:thumbsup:

Dourios
28-03-13, 18:37
Στάνταρ μια φορά την εβδομάδα μέσα έξω, από εκεί κ πέρα οπότε χρειαστεί.
Τώρα παραδείγματος χάρη 3 μέρες βρέχει στην Ξάνθη κ περιμένω πως κ πως να βγάλει ήλιο για να την κάνω τσιτσι να της περάσω κ της κρεμουλες της.

HLIAS - E36
02-04-13, 08:52
Μάλλον έπρεπε να ψηφίσω το "όποτε το πλένω βρέχει":ranting2:

Το γυαλίζω το Σαββατο και την Κυριακή βρέχει ΧΩΜΑ!!!!:ranting2:

...όχι μόνο την μπέμπα, και με το vectra τα ίδια παθαίνω!!!

Το Σάββατο είχε μία μέρα "χαρά θεού" και όταν το σκούπιζα μαζεύτηκαν σύννεφα... Λέω έχε γούστο πάλι!!! Όμως όλο το βράδυ τίποτα!:thumbsup:

Κυριακή πρωί απ' το πουθενά άνοιξαν οι ουρανοί και μας κατέβασαν όλη τη ΣΑΧΑΡΑ!!!

NikosE92
03-04-13, 13:22
Όποτε έχω λεφτά

I_MNL
03-04-13, 14:00
Ψήφισα 2 φορές το μήνα, αλλά για να εξηγούμεθα, δεν το πλένω εγώ η ίδια... Τα πάω σε κάτι αγοράρες και μου τα κάνουν λαμπίκο στο χέρι. thumb

Μάλιστα τους λέω να καθαρίσουν ιδιαίτερα τις εξατμίσεις...:whistle:
Ένας δε μου είπε...μα κυρία μου αυτό δεν είναι στο καθάρισμα :shok:
Τότε και εγώ τον ρωτάω χαμογελώντας... '' 'Οταν κάνεις ντους, δεν πλένεις την κωλοτρυπίδα σου? :whistle:'' ''Μα, φυσικά!!!!'' μου απαντάει αυτός σοκαρισμένος... :shok:
Ε, τότε κι εγώ του λέω ''Ακριβώς, οι εξάτμιση είναι η κωλοτρυπίδα του αυτοκινήτου!!! Και καθότι τα δικά μου έχουν από δύο το καθένα(!!!) :facepalm: θέλω δουλειά τζιτζί, να φαίνεται καλά καλά η χρωμιομένη απόληξη :banana:

Καλά δεν σας λέω τίποτε... λύθηκε στα γέλια ο τύπος, το είπε και στ αφεντικά και τώρα όλοι το ξέρουν :hyper:
κι όταν βλέπουν τον Αλπίνο και τους Ιαγουάρους, το πανάκι και στα γόνατα για το γυάλισμα :notworthy:

DENNIS E46 CABRIO
03-04-13, 14:34
μια φορα την εβδομαδα και οπωσδηποτε συντηρηση στα λαστιχα της κουκουλας....καθε εβδομαδα

Bazil Van Sinner
03-04-13, 20:59
...εχω κατι εξειδικευμενους σε κ***τρυπιδες εδω

.πμ για ραντεβου:facepalm:

giannis_compact
03-04-13, 21:02
Κάθε φορά μα ΚΑΘΕ φορά που το πλένω βρέχει. Καλοκαίρι με 50 βαθμούς και να είναι γυαλισμένο, σε 5 λεπτά μέσα θα μαζευτούν σύννεφα. Τον τελευταίο μήνα το έχω πλύνει 5 φορές και μετά από λίγο βρέχει. Σήμερα το έπλυνα πάλι και ενώ είχε πολύ ήλιο πριν λίγο έβρεξε. Ευτυχώς το έβαλα στην πιλωτή, όμως!

fanisk
03-04-13, 21:06
Καθε 7-10 μερες μεσα εξω.

HLIAS - E36
05-04-13, 14:05
Κάθε φορά μα ΚΑΘΕ φορά που το πλένω βρέχει. Καλοκαίρι με 50 βαθμούς και να είναι γυαλισμένο, σε 5 λεπτά μέσα θα μαζευτούν σύννεφα. Τον τελευταίο μήνα το έχω πλύνει 5 φορές και μετά από λίγο βρέχει. Σήμερα το έπλυνα πάλι και ενώ είχε πολύ ήλιο πριν λίγο έβρεξε. Ευτυχώς το έβαλα στην πιλωτή, όμως!

Πριν 2 χρόνια προτού φύγουμε για Σκόπελο (διακοπές οικογενειακώς) έκατσα 8 ώρες και ασχολήθηκα αποκλειστικά με το vectra την προηγούμενη μέρα...!!!
Δεν υπήρχε ούτε συννεφάκι από το πρωί που το ξεκίνησα ως τις 8:30 το βράδυ λίγο πριν τελειώσω...!!! Μιλάμε για τρομερή δουλειά, μέχρι και από κάτω το καθάρισα...
Το αποτέλεσμα:
https://www3.picturepush.com/photo/a/12610686/640/12610686.jpg (https://picturepush.com/public/12610686)
https://www2.picturepush.com/photo/a/12610690/640/12610690.jpg (https://picturepush.com/public/12610690)
https://www5.picturepush.com/photo/a/12610693/640/12610693.jpg (https://picturepush.com/public/12610693)
...και πριν τελειώσω το κέρωμα (μόνο ο πίσω προφυλακτήρας είχε μείνει) ξεκίνησε να ψιχαλίζει...:ranting2:

Τι να πω μετά από αυτό??? Και σύννεφα αραιά και που... Έψαχνα να βρω κλειστό γκαράζ από κανέναν γείτονα...!!!:thumbsup:

mark e92
05-04-13, 16:50
Ετσι ειναι εγω οποτε πλενω θολους και απο κατω .......ΒΡΕΧΕΙ!

michaelp900
06-04-13, 20:20
Στάλθηκε από το GT-I9100 μου

Το Ε90 μετα απο βολτα γιατι συνηθως ειναι παντα φουλαρισμενο,πλυμενο και σκεπασμενο στο γκαραζ...το polo λογο καθημερινου αυτοκινητου μια φορα την εβδομαδα η το πολυ καθε 2 βδομαδες.Οσο για τον καιρο εμπιστευομαι παντα το accuweather.com το οποιο εχει τον καιρο ανα ωρα....(ψυχωση)

giannis_compact
06-04-13, 20:29
Στάλθηκε από το GT-I9100 μου

Το Ε90 μετα απο βολτα γιατι συνηθως ειναι παντα φουλαρισμενο,πλυμενο και σκεπασμενο στο γκαραζ...το polo λογο καθημερινου αυτοκινητου μια φορα την εβδομαδα η το πολυ καθε 2 βδομαδες.Οσο για τον καιρο εμπιστευομαι παντα το accuweather.com το οποιο εχει τον καιρο ανα ωρα....(ψυχωση)

Δηλαδή μετά από κάθε βόλτα το πλένεις;

HLIAS - E36
07-04-13, 04:12
Kαι για άλλη μία φορά με προδίδει ο καιρός... Μετά από το σημερινό πλύσιμο το αυτοκίνητο κατάφερε να μείνει καθαρό για 5 ολόκληρες ώρες μέχρι που έπεσαν οι πρώτες ψιχάλες και έγινε και πάλι σαν να συμμετείχε στο "Ράλι Ντακάρ":thumbsdown:

michaelp900
07-04-13, 04:46
Δηλαδή μετά από κάθε βόλτα το πλένεις;

Ναι γιατι το βγαζω το πολυ μια φορα στις δυο βδομαδες και ετσι το εχω πλυμενο και σκεπασμενο για την επομενη φορα.Ε το να δινω δηλ κανα 12¤/μηνα για πλυσιμο....δεν μου φενονται και πολλα..!Το polo και κανα μηνα να κανει...δεν με νοιαζει να σου πω.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου

bimmerm
07-04-13, 10:25
πολυ κοκκινη σκονη φετος ρε παιδια:ranting2:

PapajimG
07-04-13, 10:40
εδώ είμαστε :whistle:

https://www.skaikairos.gr/main/athina/car_wash

HLIAS - E36
11-04-13, 17:59
εδώ είμαστε :whistle:

https://www.skaikairos.gr/main/athina/car_wash

Δηλαδή πάλι "το μακρύτερο" θα πάρουμε οι Λαρισαίοι το Σαββατοκύριακο...!!!:ranting2:

I_MNL
11-04-13, 19:08
...εχω κατι εξειδικευμενους σε κ***τρυπιδες εδω

.πμ για ραντεβου:facepalm:

Κάτσε να κατέβω πρώτα στην Ελλάδα...thumb
γιατί έτσι όπως πάει με την οικονομική κρίση :ranting2:

doctore
21-09-13, 15:21
Mόλις τελείωσα το πλύσιμο.
4,5 ώρες εξωτερικό πλύσιμο, και ακόμα αισθάνομαι ότι είμαι πολύ μακριά
από τον Aristent. Θα του ζητήσω σεμινάριο αύριο...:original:

Moufas E46
21-09-13, 15:34
Mόλις τελείωσα το πλύσιμο.
4,5 ώρες εξωτερικό πλύσιμο, και ακόμα αισθάνομαι ότι είμαι πολύ μακριά
από τον Aristent. Θα του ζητήσω σεμινάριο αύριο...:original:

πω πω χαρας την υπομονη σου. εγω μιση ωρα εκανα πριν απο λιγο. fast truck διαδικασιες thumb

doctore
21-09-13, 15:42
πω πω χαρας την υπομονη σου. εγω μιση ωρα εκανα πριν απο λιγο. fast truck διαδικασιες thumb

Καμπύλες, πινέλα, ...κόλαση...
Kαφεδάκι μουσικούλα, χαλαρά
Α και τσιγαράκι στο τέλος :original:

Leonidas_E39
21-09-13, 15:46
Μπραβο για την υπομονη σας και κυριως για τον χρονο σας .

Εμενα μου το πλένει ο γείτονας σχεδον μια με δυο φορες τον μηνα. :D:D:D:D:D

stef
22-09-13, 18:18
Καμπύλες, πινέλα, ...κόλαση...
Kαφεδάκι μουσικούλα, χαλαρά
Α και τσιγαράκι στο τέλος :original:

Ωραίος !!!!
Και εγώ ξεκίνησα σήμερα 11.30 και τελείωσα 16.15

gnx
22-09-13, 18:27
πω πω χαρας την υπομονη σου. εγω μιση ωρα εκανα πριν απο λιγο. fast truck διαδικασιες thumb

Γρήγορο φορτηγό δηλαδήσε!


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free (https://tapatalk.com/m?id=1)

Alex_
22-09-13, 21:22
τις 2 μεσα στην εβδομαδα τις εχω στανταρ...εκτος εαν δεν το μετακινησω καθολου (πραγμα δυσκολο)
γενικα δεν μπορω να το βλεπω λερωμενο, ετσι ημουν με ολα τα αμαξια που ειχα.. συνηθως η μια φορα ειναι μονο απο εξω κ η αλλη απο μεσα..το παω εναλλαξ

https://www.smileyvault.com/albums/merv/carwash.gif[/URL]

aristent
22-09-13, 21:51
Thank's Doc!!!:thumbsup:

εδω θα ηθελα να συμπληρωσω οτι το πλενω ακομα και στα 3ημερα ταξιδια στο Ναυπλιο!!!:D

ΥΣ...και παρα τους "κακους οιωνους",δεν εβρεξε στην επιστροφη για Λαρισα!!!:thumbsup:

giorgos///M
22-09-13, 21:57
2 φορες το μηνα σιγουρα αλλα οταν λερωθει πολυ κυριως οταν βρεχει λασπη πλενεται αμεσως. Μεση διαρκεια πλυσιματος 3-4 ωρες αν παμε και σε γυαλισμα απο το το πρωι μεχρι το βραδυ με διαλλειμα μονο για φαι :)

HLIAS - E36
12-01-14, 01:50
Βάλτε και μία επιλογή στην ψηφοφορία 2-3 φορές ημερησίως...:shok:

Γιατί αν δεν έχεις γκαραζ (κλειστό) αυτά παθαίνεις...:whistle:

Τι μπορεις να κάνεις αν μετά από τόσες ώρες δουλειάς, λίγο πριν ολοκληρώσεις το σκούπισμα δεις αυτό???????:doh:

https://s10.postimg.org/e2g9652rt/DSC00542.jpg (https://postimg.org/image/gwjejl4xx/full/)
photo share (https://postimage.org/)

Περιμένεις να σταματήσει για κατέβεις να το ξανασκουπίσεις... Και αν μετά από λίγο ξαναρχίσει? Φτου κι απ' την αρχή!!!:wacko:

Υ.Γ.: Η φωτό είναι πιο παλιά όμως το παράδειγμα που αναφέρομαι είναι αρκετά πρόσφατο...:thumbsdown:

aristent
12-01-14, 11:56
Να ψηφισεις οτι και ο ψηλος(dimimav)


είμαι με το πετσί στο χέρι κάθε μέρα

αν και ακουγεται "καπως" το παραπανω.....

HLIAS - E36
12-01-14, 12:11
Να ψηφισεις οτι και ο ψηλος(dimimav)



αν και ακουγεται "καπως" το παραπανω.....

Ε, δεν είναι και έτσι... Ανάλογα πως θα με πιάσει, συνήθως δεν ξεπερνάω τις 2 φορές τη βδομάδα...:thumbsup:

Σήμερα ήρθε από το σπίτι μου ο dimimav με προιόντα περιποίησης χρώματος και έπεσε γυαλισματάκι σπέσιαλ... Το έπλυνα πρωί πρωί και μετά το πλακώσαμε στις αλοιφές...

https://s27.postimg.org/himeom3n7/DSC_0009.jpg (https://postimg.org/image/mh9x357fz/full/)
screenshot (https://postimage.org/app.php)

Βγάλαμε όλη θαμπάδα του χρώματος και γυάλιστηκε όλο το αυτοκίνητο...thumb

Πολύ καλό αποτέλεσμα! Αν και δεν διακρίνεται εύκολα η διαφορά παραθέτω μία φωτό:

https://s9.postimg.org/nl5l10w3j/DSC_0012.jpg (https://postimg.org/image/nxwz77ed7/full/)
image ru (https://postimage.org/)

Να ευχαριστήσω και τον Δημήτρη και για την βοήθεια αλλά και για την κίνηση...:thanks: Με έβαλε στο τρυπάκι και θα αρχίσω να το ψάχνω λίγο περισσότερο σχετικά με προιόντα περιποίησης γιατί το αποτέλεσμα μετράει...thumb

stef
12-01-14, 12:26
Να κάνω μία ερώτηση - διευκρίνηση?
Τι ακριβώς εννοείς με τον όρο "γυαλίσαμε" ?

Dimimav
12-01-14, 12:27
Να ψηφισεις οτι και ο ψηλος(dimimav)



αν και ακουγεται "καπως" το παραπανω.....

Και εσυ αυτο έπρεπε να ψηφίσεις :th_Laie_67-1:
Πέρα απο την πλάκα αυτο σε αντιπροσωπεύει

HLIAS - E36
12-01-14, 12:29
Να κάνω μία ερώτηση - διευκρίνηση?
Τι ακριβώς εννοείς με τον όρο "γυαλίσαμε" ?

Εννοώ το πέρασμα με αλοιφή-κερί για γυάλισμα του χρώματος...

...και γενικά όλο το ξεθάμπωμα! Ανανεώθηκε το χρώμα...!

Dimimav
12-01-14, 12:31
Να κάνω μία ερώτηση - διευκρίνηση?
Τι ακριβώς εννοείς με τον όρο "γυαλίσαμε" ?

Μια απλή αλοιφη μέτρια βάλαμε οχι κάτι ιδιαίτερο
ίσα ισα που έδωσε έναν τόνο γυαλαδας στο αυτοκινητο.
Στην κατάσταση που ειναι το χρώμα του για να γίνει καλη δουλεια
θέλει είτε βάψιμο όλο το αυτοκινητο είτε επαγγελματία ο οποίος θα κατεβάσει
σίγουρα το βερνικη αλλα δεν θα συμφέρει γιατι εχει πολλές γρατσουνιές βαθιές
και βαθουλωματα

stef
12-01-14, 12:40
Εννοώ το πέρασμα με αλοιφή-κερί για γυάλισμα του χρώματος...

...και γενικά όλο το ξεθάμπωμα! Ανανεώθηκε το χρώμα...!

Από ότι κατάλαβα με το χέρι έγινε η δουλειά..
Την διαδιακασία γυαλίσματος-κερώματος ενός αυτοκινήτου είναι εις γνώση σας?

HLIAS - E36
12-01-14, 12:46
Από ότι κατάλαβα με το χέρι έγινε η δουλειά..
Την διαδιακασία γυαλίσματος-κερώματος ενός αυτοκινήτου είναι εις γνώση σας?

Εγώ προσωπικά δεν το έχω ψάξει ποτέ ιδιαίτερα... Ναι με το χέρι έγινε, δεν βάλαμε αλοιφαδόρο κλπ...

Ίσως κάποια άλλη στιγμή να περαστεί και με κάτι πιο "ψαγμένο" αφού βέβαια αποκτήσω και τον απαραίτητο εξοπλισμό... Προς το παρόν το αποτέλεσμα έκανε αισθητή τη διαφορά με πριν και αυτό είναι αρκετό...thumb

Στο κάτω κάτω όπως είπε και ο dimimav το αυτοκίνητο έχει και τα σημαδάκια του οπότε για να γίνει "σωστή" δουλειά κάποια στιγμή θα χρειαστεί ένα φρεσκαρισματάκι σε φανοποιείο...

Dimimav
12-01-14, 12:56
Από ότι κατάλαβα με το χέρι έγινε η δουλειά..
Την διαδιακασία γυαλίσματος-κερώματος ενός αυτοκινήτου είναι εις γνώση σας?

Stef ξέρω ότι τα γνωρίζεις άψογα ολα αυτα.
Προσπαθήσαμε με φθηνά υλικά(στη προκειμένη περίπτωση τα είχα εγώ απο παλιότερη χρήση μου) να κάνουμε όσο το δυνατόν να επιστρέψει λίγο η γυαλάδα στο χρώμα.
Την διαδικασία να περάσουμε τρεις αλοιφές με συγκεκεριμενη σειρά και τρία κεριά και στο τέλος να το σφραγιζουμε την ξέρουμε.ομως ουτε όλες αυτές τις αλοιφές έχουμε ουτε και τα κατάλληλα σφουγγαρακια για την κάθε αλοιφη οπότε ειναι πρακτικά αδύνατον.αυτην την δουλεια την αφήνουμε για τον επαγγελματία του είδους(κλέφτες να γίνουν και αυτοί?:th_Laie_67-1:)
Όμως με την συγκεκριμένη φθορά στο χρώμα οι εργατοωρες θα ήταν παρά πολλές και θα στοιχιζε χονδρικά πάνω απο 300¤.δεν ξέρω αν συμφέρει

stef
12-01-14, 12:59
Ακόμη και έτσι όπως μου λέτε θα έπρεπε να λάβετε υπόψη σας ότι η δουλειά που κάνατε πάει χαμένη μιας και σε ένα μήνα το πολύ από τώρα το αυτοκίνητο θα χάσει την γυαλάδα του.
Η διαδικασία είναι η κάτωθι είτε γυαλίζεις με το χέρι είτε με αλοιφαδόρο...:

1. Περνάμε με snow foam, το αφήνουμε 5 λεπτά να δράσει και ύστερα ξεπλένουμε.
2. Πλένουμε τους τροχούς με ειδικό υγρό χρησιμοποιώντας μια βούρτα για επίμονες βρωμιές.
3. Πλένουμε με σαμπουάν αυτοκινήτου χρησιμοποιώντας το προβατάκι και 2 κουβάδες εφοδιασμένους με Grit Guard.
4. Κάνουμε καθαρισμό με ένα clay/πηλό χρησιμοποιώντας και το κατάλληλο λιπαντικό (άν χρειάζεται) σε όλο το αυτοκίνητο και τους τροχούς αν χρειάζεται.
5. Ξαναπλένουμε με σαμπουάν αυτοκινήτου.
6. Σκουπίζουμε το αυτοκίνητο με πικέ mf πανάκια.
7. Καλύπτουμε όλα τα πλασικά (και τα φανάρια) στα σημεία επαφής με την λαμαρίνα με μια ταινία για την αποφυγή να πέσει αλοιφή πάνω τους.
8. Το περνάμε με καθαριστική αλοιφή χρησιμοποιώντας ένα mf πανάκι.
9. Το περνάμε με ένα επιπλέον γυαλιστικό χρησιμοποιώντας ένα άλλο mf πανάκι.
10. Το κερώνουμε.
11. Βγάζουμε την ταινία και γυαλίζουμε - καθαρίζουμε τα πλαστικά.
12. Γυαλίζουμε τους τροχούς.
13. Γυαλίζουμε τα λάστιχα από τα παράθυρα.
14. Γυαλίζουμε τα παράθυρα. Άν έχουμε φιμέ τζάμια χρησιμοποιούμε ειδικό γυαλιστικό.

Υ.Γ: Για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω καθόλου μάρκες προιόντων στην κάθε κατηγορία...

Bazil Van Sinner
12-01-14, 13:04
^
εγκυκλοπαιδεια !!

να κανω μια ερωτηση?

ολα αυτα μπορουν να γινουν τμηματικα,οχι σε μια μερα,

και αν ναι σε ποια σταδια μπορουν να γινουν το σταματα-ξεκινα!

stef
12-01-14, 13:06
Για ένα αρχάριο πιστέυω την μία μέρα 1-6 και την επόμενη 7-14 είμαστε ΟΚ
Επίσης όταν γίνεται η όλη διαδικασία καλό θα ήταν ενδιάμεσα να μην κινείται το αυτοκίνητο για να μην το ξανακάνουμε χάλια
Εννοείται ότι η διαδικασία γίνεται ΠΑΝΤΑ σε σκιερό μέρος και χωρίς να φυσάει
Επίσης δεν γυαλίζουμε ΠΟΤΕ στο δρόμο κάτω από τον ήλιο και ούτε πλένουμε..

Bazil Van Sinner
12-01-14, 13:10
εννοειται οτι ειναι σε γκαραζ!
ευχαριστω Stef.

Dimimav
12-01-14, 13:12
Τα είπες πολυ χοντρικα η διαδικασία εχει και άλλες παραμέτρους και ανάλογα
του τι θέλεις και το ποσο βαθιά θέλεις να βάλεις το χέρι στην τσέπη, η λίστα μαγαλωνει.
Όμως ο βασικός κορμός ειναι ετσι όπως τα λες thumb

stef
12-01-14, 13:12
Τίποτα !
Ευχαρίστησή μου!

stef
12-01-14, 13:14
Τα είπες πολυ χοντρικα η διαδικασία εχει και άλλες παραμέτρους και ανάλογα
του τι θέλεις και το ποσο βαθιά θέλεις να βάλεις το χέρι στην τσέπη, η λίστα μαγαλωνει.
Όμως ο βασικός κορμός ειναι ετσι όπως τα λες thumb

Άμα κάτσω να κάνω ανάλυση το κάθε στάδιο με τις αλοιφές (cutting/polishing/finishing) κλπ θα μας πάρει 3 μέρες με τις ερωωτήσεις που θα γίνουν
Εγώ απλά ανέφερα τι πρέπει να γίνεται απλά σαν διαδικασία πλυσίματος.
Για αυτό όπωα ανέφερα δεν είπα μάρκες γιατί αναλόγως τσέπης...

EVERGET
12-01-14, 14:20
Μπράβο Στέφανε πολυ ωραίος οδηγός, ειδικα οταν ειναι απο έναν detailing meister οπως εσυ!!!

Bitz
12-01-14, 17:52
:facepalm:
Οποιος καταλαβε...καταλαβε.