PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατασταση ψυγειο νερου Ε60?



aristent
23-07-12, 19:58
Δυστυχως πριν λιγο καιρο χρειαστηκε να συμπληρωσω νερο στο κυκλωμα ψυξης της Ε60(ψυγειο)....πρωτη φορα αναψε η ενδειξη για χαμηλη σταθμη νερου μετα απο 4χρονια χρησης και 45,000 χιλ......

Πηγα στην εδω αντιπροσωπεια για ελεγχο και ενω βαλανε τον συμπιεστη αερα απο το παγουρακι δεν εδειχνε καποια διαροη πουθενα....οποτε βγαλανε το ψυγειο απο τη θεση του και ειδαν καποια πρασινα υγρα στο κατω μερος του ψυγειου....

Πορισμα?
....πρεπει να ειναι καποιος πολυ μικρος πορος κοντα σε καποια κοληση χαμηλα στο ψυγειο,(συμφωνα με τον Αλέξη που το συζητησαμε το θεμα ειναι σχετικα συχνο φαινομενο στα Ε60LCi...)γι'αυτο και δεν εδειχνε διαροη ο ελεγχος.....

Κοστος?
380 ευρω το ψυγειο
70 ευρω ενα κολλαρο,αντιψυκτικα,και ενα στηριγμα
-------------------------
450 ευρω συνολο ανταλλακτικων
-67 ευρω εκπτωση 15%
-------------------------
383 ευρω
+88 ευρω εργασια
-------------------------
470 ευρω ΚΟΥΣΤΟΥΜΑΚΙ ΣΠΕΣΙΑΛ!!!:ranting2:

Τα ψυγεια που χρησιμοποιει η BMW ειναι της Behr, ψαχνοντας λιγο με τον Αλεξη βρηκαμε οτι εχουν αλλαξει κωδικο απο το ψυγειο που ειχα απο την παραγωγη του οχηματος,πραγμα που σημαινει οτι κατι θα εχουν βελτιωσει στην νεα εκδοση αφου η πρωτη θα ειχε αρκετες βλαβες/επιστροφες.....το θεμα ειναι οτι παρουσιαζονται και εκτος εγγυησης!!!

τελος παντων,αφου ειναι ενας πορος,δεν υπαρχει περιπτωση να κολληθει το ιδιο το ψυγειο???....ενας-ενας μη βαρατε ολοι μαζι!!!:thumbsup:
..το λεω γιατι βρηκα αυτο:https://www.sigolisi.gr/profil.html

nikos1400
23-07-12, 20:14
Δυστυχως πριν λιγο καιρο χρειαστηκε να συμπληρωσω νερο στο κυκλωμα ψυξης της Ε60(ψυγειο)....πρωτη φορα αναψε η ενδειξη για χαμηλη σταθμη νερου μετα απο 4χρονια χρησης και 45,000 χιλ......

Πηγα στην εδω αντιπροσωπεια για ελεγχο και ενω βαλανε τον συμπιεστη αερα απο το παγουρακι δεν εδειχνε καποια διαροη πουθενα....οποτε βγαλανε το ψυγειο απο τη θεση του και ειδαν καποια πρασινα υγρα στο κατω μερος του ψυγειου....

Πορισμα?
....πρεπει να ειναι καποιος πολυ μικρος πορος κοντα σε καποια κοληση χαμηλα στο ψυγειο,(συμφωνα με τον Αλέξη που το συζητησαμε το θεμα ειναι σχετικα συχνο φαινομενο στα Ε60LCi...)γι'αυτο και δεν εδειχνε διαροη ο ελεγχος.....

Κοστος?
380 ευρω το ψυγειο
70 ευρω ενα κολλαρο,αντιψυκτικα,και ενα στηριγμα
-------------------------
450 ευρω συνολο ανταλλακτικων
-67 ευρω εκπτωση 15%
-------------------------
383 ευρω
+88 ευρω εργασια
-------------------------
470 ευρω ΚΟΥΣΤΟΥΜΑΚΙ ΣΠΕΣΙΑΛ!!!:ranting2:

Τα ψυγεια που χρησιμοποιει η BMW ειναι της Behr, ψαχνοντας λιγο με τον Αλεξη βρηκαμε οτι εχουν αλλαξει κωδικο απο το ψυγειο που ειχα απο την παραγωγη του οχηματος,πραγμα που σημαινει οτι κατι θα εχουν βελτιωσει στην νεα εκδοση αφου η πρωτη θα ειχε αρκετες βλαβες/επιστροφες.....το θεμα ειναι οτι παρουσιαζονται και εκτος εγγυησης!!!

τελος παντων,αφου ειναι ενας πορος,δεν υπαρχει περιπτωση να κολληθει το ιδιο το ψυγειο???....ενας-ενας μη βαρατε ολοι μαζι!!!:thumbsup:
..το λεω γιατι βρηκα αυτο:https://www.sigolisi.gr/profil.html

ισως θα μπορουσες να σου κανουν καποια "πλαστικη" κολληση στο σημειο και να τη βγαλεις "αναιμακτα",
αλλα με ψιλο-αγνωστο αποτελεσμα...
ειναι και κατι κολλες βεβαια που κανουνε θαυματα. :think:

A8hnaios
23-07-12, 20:22
για ρωτησε το ζαφειρουλη...

STREETRACING
23-07-12, 20:31
Ένας ψυγειας σίγουρα θα το έφτιαχνε πιο φτηνα

aristent
23-07-12, 21:07
Ένας ψυγειας σίγουρα θα το έφτιαχνε πιο φτηνα

...δεν ξερω εαν το προσεξατε...η εργασια ειναι σχεδον 90 ευρω!!!...αμα δεν πετυχει θα ξαναπληρωσω αλλα 90!!!

A8hnaios
23-07-12, 21:16
Γιατι να μη πετυχει ρε Αρη??

aristent
23-07-12, 21:17
Γιατι να μη πετυχει ρε Αρη??

που να ξερω???...δεν εχω ξανακανει κατι τετοιο.....

fanisk
23-07-12, 21:21
Αρη ειναι ευκαιρια να μπαξεις :hystericalbs1: Mishimoto, Koyo, δες αν βγαζουν για σενα :whistle:

Bassakos
23-07-12, 21:29
ψαχνεις να βρεις ΕΚΤΟΣ bmw ενα new ψυγειο Behr , βρισκεις ενα καλο συνεργειο αυτοκινητων (υπαρχουν, αρκει να ψαξεις) και το αλλαζεις σε αρκετα καλυτερη τιμη απο οτι στην αντιπροσωπια , και δεν ρισκαρεις με κολλησεις κτλ , που μπορει να θυμηθει η κολληση μετα απο "Χ" μηνες να κανει απεργια και να σε αφησει το αμαξι στην μεση του πουθενα

εγω αυτο θα εκανα

nikos1400
23-07-12, 21:38
νομιζα Αρη οτι το αλλαξες ΗΔΗ.

A8hnaios
23-07-12, 21:39
δες εδω....

https://www.car.gr/parts/view/2208373/


E60 του 2007 facelift σασμαν αυτοματο 61.000km αριστη κατασταση με βιβλιο σερβις, πωλειται λογω μετατροπης.

Διάφορα ανταλλακτικά, ολα τα μηχανικα κομπλε...φρενα, αξονες, κρεμαργιέρα, διαφορικό, Airbag ταμπλό, AirBag κουρτίνες, Airbag πόρτας, καντραν, εγκεφαλος, ABS μονάδα, Πλεξούδα, πλακέτες, εξατμιση, καταλύτης, σαλόνι κομπλέ, ταμπλό με start button, ψυγείο νερού, κλπ.


6938393001

chief
23-07-12, 21:41
Και εγω σημερα το εβγαλα και το καθαρισα (δεν ειχε και κατι δηλαδη) αλλα μαλλον θα πάω για αγορα aftermarket.
240 ευρω το ΟΕΜ
280 ευρω το Mishimoto.

και επ ευκαιρία μιας και μιλαμε για το θεμα,
απο νερα τι βαζω ? Φουλ οργανικο ?

aristent
23-07-12, 21:50
νομιζα Αρη οτι το αλλαξες ΗΔΗ.

αυριο το πρωϊ θα πρεπει να δωσω το 50% της αξιας των ανταλλακτικων προκαταβολη για να τα παραγγειλουν.....ομως ηθελα να ακουσω και τις δικες σας αποψεις επι του θεματος.thumb

katsaraios
23-07-12, 22:25
αυριο το πρωϊ θα πρεπει να δωσω το 50% της αξιας των ανταλλακτικων προκαταβολη για να τα παραγγειλουν.....ομως ηθελα να ακουσω και τις δικες σας αποψεις επι του θεματος.thumb

Ρωτας για τις χρεωσεις αν ειναι πολλα η για το τι να κανεις??

aristent
23-07-12, 22:27
Ρωτας για τις χρεωσεις αν ειναι πολλα η για το τι να κανεις??

και για τα δυο.thumb

katsaraios
23-07-12, 23:00
Πιστευω εκτος bmw σιγουρα θα δωσεις λιγοτερα ,αν ησουν Αθηνα θα ειχες πολλες λυσεις..
Για την κολληση εχει ξαναγινει και δεν ειχε θεμα μετα οποτε ειναι θεμα επιλογης σου.

bill_m3
23-07-12, 23:06
Άρη και εγώ αυτό θα έκανα!! thumb thumb thumb


ψαχνεις να βρεις ΕΚΤΟΣ bmw ενα new ψυγειο Behr , βρισκεις ενα καλο συνεργειο αυτοκινητων (υπαρχουν, αρκει να ψαξεις) και το αλλαζεις σε αρκετα καλυτερη τιμη απο οτι στην αντιπροσωπια , και δεν ρισκαρεις με κολλησεις κτλ , που μπορει να θυμηθει η κολληση μετα απο "Χ" μηνες να κανει απεργια και να σε αφησει το αμαξι στην μεση του πουθενα

εγω αυτο θα εκανα

m-power_01
23-07-12, 23:40
Behr εκτός αντιπροσωπείας! Χροοοοοοοοοόνια τώρα αυτή είναι η λύση.

dafidack
24-07-12, 08:15
Ο Ζαφειρουλης φημηζεται για τις κολλησεις του εδω στη Λαρισα,αλλα απο την αλλη,ρισκαρεις τετοιο αμαξι να παιζεις με κολλησεις?Αρη στα δικα μου τα καζανια τα χαλκινα μια χαρα τις κανουν τις κολλησεις οι ψυγειαδες και τα χτυπανε φλωγιστρα προπανιου και δεν παθαινουν τπτ,αλλα στο ψυγειο θα κανουν την ιδια δουλεια?

Konstantinos E60
24-07-12, 08:20
Αρη εγω το αλλαξα 2 φορες.Ειχαν "θεμα" καποιες παρτιδες τους ευτυχως ημουν μεσα στην εγγυηση και στα δυο. Behr στα 320-330 και αφτερ (ταϊβαν) γυρω στα 180 ετσι πληροφοριακα για τιμες εκτος αντιπροσωπίας.
Μην το κολλήσεις καλυτερα να βαλεις καινουργιο και φθηνο παρα να το κολλήσεις !

E60_Arkadia
24-07-12, 17:08
Αρη εγω θα το αλλαζα με καινουριο,βεβαια υπαρχει και η αλλη λυση......αμεση αγορα μιας Ε60 προ φεις λιφτ να ησυχασεις :whistle:

aristent
24-07-12, 17:13
Αρη εγω θα το αλλαζα με καινουριο,βεβαια υπαρχει και η αλλη λυση......αμεση αγορα μιας Ε60 προ φεις λιφτ να ησυχασεις :whistle:

....να σου πω την αληθεια,......τωρα που χαλασε το ψυγειο,αφορμη θελω να παρω καμμια //Μ5!!!:th_Laie_67-1: :thumbsup:

....θα αρχισει ο Πατρινος:"ασε μας ρε μεγαλε εδω ψαχνεσαι να κολλησεις με καλαϊ το ψυγειο,θες και //Μ5!!!":D

S8N
24-07-12, 17:14
Άσ' τους να λένε Αρουλη... Πάρε το Behr και πήγαινε σε κάποιο καλό εξειδικευμένο συνεργείο. Αυτή την εποχή μετράει το κάθε ευρώ.

aristent
24-07-12, 17:16
Άσ' τους να λένε Αρουλη... Πάρε το Behr και πήγαινε σε κάποιο καλό εξειδικευμένο συνεργείο. Αυτή την εποχή μετράει το κάθε ευρώ.

Πες τα ρε Αρη και στο φιλαρακι σου τον Πατρινο, που ειναι και πολυ Λαρτζουρας!!!:hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

S8N
24-07-12, 17:24
Πες τα ρε Αρη και στο φιλαρακι σου τον Πατρινο, που ειναι και πολυ Λαρτζουρας!!!:hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

Καλά, τον παίρνεις στα σοβαρά; αυτός αν μπορούσε να το καταψυξει δίπλα στον Walt Disney, θα το έκανε. Άντε μωρέ με τα κωλαμαξα, υπάρχουν και κρίσιμα ζητηματα!

aristent
24-07-12, 17:27
Καλά, τον παίρνεις στα σοβαρά; αυτός αν μπορούσε να το καταψυξει δίπλα στον Walt Disney, θα το έκανε. Άντε μωρέ με τα κωλαμαξα, υπάρχουν και κρίσιμα ζητηματα!

καλα εγω φευγω τωρα παω για Μικελοκαφε!!!...εχω να φαω Πατρινο κραξιμο τηλ/κο το βραδυ!!!!:th_Laie_67-1: :thumbsup:

spar@
31-07-12, 04:30
Αρη ρωτα ποσο εχει εξω το behr, αλλα να δεις να ειναι ο νεος κωδικος ψυγειου αφου εχει αλλαξει αν εχει σεβαστη διαφορα, παρτο απ εξω, αν η διαφορα ειναι 50ευρο για μενα πηγαινε το στην αντιπροσωπεια και τελος.
απο εκει και περα εχει ψιλοδουλεια για να βγει-μπει το ψυγειο στο e60 εχει 200 βιδες...χεχε, ασε τα κολληματα κλπ γιατι δεν θες να σου ανοιξει κανα ψυγειο στο δρομο...

spar@
31-07-12, 18:43
μιλησα με τον Αρη βρηκε ακρη, το πηγε σε ενα μαστορα κοντα στα Ικεα στη Λαρισα και του εβαλε "φωκια"¨και ενα αυγο... την γλιτωσε με 2 ευρο!:thumbsup:

aristent
31-07-12, 19:56
μιλησα με τον Αρη βρηκε ακρη, το πηγε σε ενα μαστορα κοντα στα Ικεα στη Λαρισα και του εβαλε "φωκια"¨και ενα αυγο... την γλιτωσε με 2 ευρο!:thumbsup:

:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :thumbsup:

...ασε που να στα λεω!!!.....μου εβαλε μια φωκια,μια φαλαινα και ενα αυγο Τουρκιας!!!....τελεια δουλεια!!!....το δε αυγο το εκανε τηγανιτο με λιγο πιπερι τριμμενο,μουρλια!!!:thumbsup:

ΥΣ....το συστημα ψυξης χανει πολυ λιγο νερο,ομως μπορει να μην ειναι και το ψυγειο που εχει το προβλημα, αφου η διαγνωση ηταν "ψιλοπροχειρη"......

Κατοπιν συνομιλιας με τον Αλεξη εκ Πατρων,υπαρχει περιπτωση να ειναι ενα κολλαρο, που ειναι χαμηλα στο ψυγειο,εκει κοντα που ειδαν το αντιψυκτικο,αλλα σου λεει δεν βαριεσαι,παραγγειλε ενα ψυγειο,ενα παγουρι,ενα κολλαρο,ενα Χ,ενα Ψ κλπ.......ετσι κι αλλιως δεν εβγαλαν εντελως το ψυγειο να το τσεκαρουν.......

....ομως εαν δωσω προκαταβολη για να παραγγειλουν ψυγειο(ναι ετσι θελει η BMW στη Λαρισα για να παρεις ανταλλακτικα που δεν εχει σε στοκ...)θα μου το "φορεσουν" ειτε το θελω ειτε οχι.....γι'αυτο δεν εχω αποφασισει ακομη τι θα κανω αφου ουσιαστικο προβλημα δεν εχω ακομη,χτυπα ξυλο!!!...και το παρακουλουθω.....

Μια σκεψη που εχω κανει ειναι να κατεβω Πατρα και να κανω εκει τη δουλεια!!!...να απολαυσω και το φιλαρακι μου τον Αλεξη που θα τους τρεχει ολους εκει μεσα στην BMW!!!:thumbsup:

Kostas_1
31-07-12, 19:59
Τον εχετε πεθανει ρε τον Αλεξη.

Αλεξ να ερθω και γω ρε καμμια βολτα? Ολο και κατι θα βρεθει να φτιαξουμε:th_Laie_67-1:

aristent
31-07-12, 20:10
Τον εχετε πεθανει ρε τον Αλεξη.

Αλεξ να ερθω και γω ρε καμμια βολτα? Ολο και κατι θα βρεθει να φτιαξουμε:th_Laie_67-1:

:th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

Να παμε ολοι μαζι!!!......να τα παιξει τελειως ο Πατρινος!!!:th_Laie_67-1::thumbsup:

spar@
31-07-12, 20:31
O Αλεξης εχει κανει εκτροπη το κινητο του στο δικο μου, για να ηρεμησει να κανει καμια βουτια και να χαλαρωσει...
οποτε απο δω και στο εξης θα εχει τηλεδιαγνωση, "φωκιες", αυγα, τσιχλες, μονωτικη ταινια στα κολαρα, ταμπον σε τρυπες μπλοκ, γρασσα σε σινεμπλοκ, σαμπρελα στα λαστιχα, μεταχειρισμενα τακακια, και απενεργοποιηση πολλων ηλεκτρικων...

Kostas_1
31-07-12, 20:55
Ζαχαρη 'ή λουκουμι για τις τρυπες????

Καλσον αντι για ιμαντα? (προσεξε μη σου σκιστει ομως ε? :D)

spar@
31-07-12, 21:00
ζαχαρη στα λαδια ριχνουμε για να εχουμε δουλεια.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

aristent
15-08-12, 20:06
Τελικα ακολουθησα τον ακριβο δρομο πηγαινοντας στην εδω αντιπροσωπεια BMW, με αλλαγη το ψυγειο με καινουργιο.....κοστος ολα μαζι 475ευρω....με 'γεια μου!!!

ιδου και ο λογαριασμος:
https://i797.photobucket.com/albums/yy252/aristent/DSC00388.jpg

STREETRACING
16-08-12, 09:13
Mια απο τα ιδια κ εγω
αλλαξα προχτες.

aristent
08-07-13, 22:05
οπως θα ειδατε στην αποδειξη επανω,πληρωσα 3 λιτρα αντιψυκτικο!!!

σημερα,επι της ευκαιριας αλλαγης λαδιων και μετα απο σχεδον ενα χρονο, μετρησαμε στο ιδιο συνεργειο BMW, αλλα υπο αλλη ιδιοκτησια πλεον (Παπαδοπουλος ) :whistle: ομως με τους ιδιους ανθρωπους σε ολα τα ποστα,τους βαθμους του αντιψυκτικου......μαντεψτε.... 19βαθμοι ενω το φυσιολογικο θα ηταν 36βαθμοι περιπου!!!

μου αρεσε η απορια στο προσωπο του τεχνικου....αφου ο ιδιος εκανε την αντικατασταση και το συμπληρωμα...... εχω συμπληρωσει απο τοτε ελαχιστο νερο στο κυκλωμα,περιπου 200ml.....

για πειτε,πεφτουν τοσο οι βαθμοι???

ΔημήτρηςΜ3
08-07-13, 22:22
Καλα αυτοί στη μετάλλαξη δεν ξέρουν
Τι τους γίνετε !!!ο
προηγούμενος ιδιοκτήτης του e90
Πλήρωσε για μια αλαγη σε ενα εγκεφαλακι 350¤
Που δεν άλλαξαν ποτε....
Απλα ... Είχαν βγάλει τη φυσά

aristent
08-07-13, 22:36
πρεπει να εχουν γινει σημεια και τερατα....αλλα για να δουμε ο νεος ιδιοκτητης θα τα "σιαξει" τα πραγματα......

Andri
08-07-13, 22:37
πρεπει να εχουν γινει σημεια και τερατα....αλλα για να δουμε ο νεος ιδιοκτητης θα τα "σιαξει" τα πραγματα......

Θέλω να πιστεύω ότι εννοείς της αντιπροσωπείας και όχι της ασπρούλας !!

aristent
08-07-13, 22:45
Θέλω να πιστεύω ότι εννοείς της αντιπροσωπείας και όχι της ασπρούλας !!

εννοητε της αντιπροσωπειας!!!:thumbsup:

Dermatis
09-07-13, 00:23
Δεν διαβασα τα παραπανω ποστ οποτε μην βαρατε......:hystericalbs1:

Λοιπον την κυριακη τρυπησε το ψυγειο της μηχανης του κολητου μου ( Ηονδα ψβρ) με κοστος καινουριου περι τα 280ευρω και ιμιτασιον 250 ευρω.
Το πηγαμε σε εξιδεικευμενο συνεργειο ψυγειων αυτοκινητων και μονο.......κανει και κατσκευες ψυγειων κλπ κλπ!
Το κολησε με κοστος 10 ευρω και εγγυηση ποσο μαλλον σε μηχανη που ειναι εκτεθημενο εντελως και δεχεται 100.000 μαλακιες
Αν λοιπον σκεφτεσαι για κολημα που πιστευω οτι αν οντως ειναι μικρο το χασιμο μπορεις .....πες μου να βρω την καρτα του !

Dermatis
09-07-13, 00:26
Νομιζω ειναι αυτος....αλλα αμα ειναι ζηταω την καρτα απο τον φιλο μου!

https://www.vrisko.gr/dir/psygeia-eksartimata-aytokiniton/dafni/

Dimimav
09-07-13, 11:02
Αρη η αντιπροσωπεία αυτήν δεν πρόκειται ποτέ να παει μπροστά..για κάποιο λόγο δεν πήγαινε καλά σαν metalaxis κάτι έφταιγε δεν γίνετε να αφήνεις όλους τους υπαλλήλους ίδιους.οταν δεν πάρει καλά το μπουρδελο αλλάζεις πουτ@νες όχι κουρτίνες..
Δεν ειναι δυνατόν να μου το κάνει service το αμάξι ένας που ειναι είκοσι πέντε χρόνων κ όταν τον ρωτάς κανά περίεργο σε κοιτάει λες και κατεβηκες από τν Άρη έλεος.ηθελαν να μου αλλάξουν το δεξί ψαλιδι λόγο τζόγου κ σε άλλη αντιπροσωπεία δεν υπήρχε κατα ελάχιστο τζογος.