PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμος....σας εχει τυχει?



dimtz
23-07-12, 02:33
Καλημερα στην παρεα.............. εδω και 5 μηνες περιπου χτυπα ο συναγερμος του αυτοκινητου (εργοστασιακος) στα καλα καθουμενα, δε το κανει σε καθημερινη βαση αλλα μια φορα στις 2 εβδομαδες περιπου, πως μπορω να καταλαβω ποια ειναι η αιτια του προβληματος????????? παραξενο δεν ειναι αυτο?????
edit bmw e46 04

giannis_compact
23-07-12, 02:48
Πρεπει να μπει στη διαγνωση. Το συνηθεστερο προβλημα στα Ε46 ειναι ο διακοπτης που εχει στο καπω, μπροστα απο τη θεση της μπαταριας.

jkourkoulis
28-01-13, 12:56
Καλησπέρα παιδιά για να μην ανοίξω νέο τοπικ είπα να ρωτήσω εδώ.

Λοιπόν έχω έναν aftermarket συναγερμό (όχι κανέναν τρομερό) και το τελευταίο καιρό χωρίς να πειράξω τίποτα άρχισε να χτυπάει μόνος του (σα να παραβιάστηκε η πόρτα). Το ξεκλειδώνω, σταματάει να χτυπά και μόλις πάω να το ξανακλειδώσω χτυπάει 3-4 φορές που σημαίνει ότι έχω αφήσει ανοιχτή την πόρτα. Για να είμαι σίγουρος ότι δεν έπιασε κάποια κίνηση από την κουκούλα το κλείδωνα με απενεργοποιημένα τα εσωτερικά ραντάρ.

Τώρα το κλειδώνω με το κλειδί κανονικά χωρίς να βάζω συναγερμό. Αν πάω όμως μετά από κανένα 2ωρο και πατήσω να ενεργοποιηθεί ο συναγερμός θα χτυπήσει πάλι 3-4 φορές σα να έχω ανοιχτή πόρτα (ενώ αν το κλείδωνα εξ'αρχής από τον συναγερμό θα λειτουργούσε για αρχή και μετά από κάποιο αόριστο χρονικό διάστημα θα χτύπαγε).

Τα είπα λίγο μπερδεμένα αλλά ελπίζω να καταλάβατε. Μπορεί να φανταστεί κάποιος τι μπορεί να φταίει;

Η BMW μου δεν είχε ηλ. κλείδωμα από το εργοστάσιο αν αυτό έχει κάποια σημασία.

Ευχαριστώ!

savvas bmwdakias
28-01-13, 13:01
Καλησπέρα παιδιά για να μην ανοίξω νέο τοπικ είπα να ρωτήσω εδώ.

Λοιπόν έχω έναν aftermarket συναγερμό (όχι κανέναν τρομερό) και το τελευταίο καιρό χωρίς να πειράξω τίποτα άρχισε να χτυπάει μόνος του (σα να παραβιάστηκε η πόρτα). Το ξεκλειδώνω, σταματάει να χτυπά και μόλις πάω να το ξανακλειδώσω χτυπάει 3-4 φορές που σημαίνει ότι έχω αφήσει ανοιχτή την πόρτα. Για να είμαι σίγουρος ότι δεν έπιασε κάποια κίνηση από την κουκούλα το κλείδωνα με απενεργοποιημένα τα εσωτερικά ραντάρ.

Τώρα το κλειδώνω με το κλειδί κανονικά χωρίς να βάζω συναγερμό. Αν πάω όμως μετά από κανένα 2ωρο και πατήσω να ενεργοποιηθεί ο συναγερμός θα χτυπήσει πάλι 3-4 φορές σα να έχω ανοιχτή πόρτα (ενώ αν το κλείδωνα εξ'αρχής από τον συναγερμό θα λειτουργούσε για αρχή και μετά από κάποιο αόριστο χρονικό διάστημα θα χτύπαγε).

Τα είπα λίγο μπερδεμένα αλλά ελπίζω να καταλάβατε. Μπορεί να φανταστεί κάποιος τι μπορεί να φταίει;

Η BMW μου δεν είχε ηλ. κλείδωμα από το εργοστάσιο αν αυτό έχει κάποια σημασία.

Ευχαριστώ!

Εσενα φιλε μου πιθανων εχει προβλημα στο μπουτον της πορτας εφοσον σου χτυπαει οταν τον ενεργοποιεις και σου δειχνει οτι εχεις ξεχασει την πορτα ανοιχτη. Μια βολτα σαυτον που σου περασε τον συναγερμο ισως να ναι καλη ιδεα.

jkourkoulis
28-01-13, 13:33
Ναι αυτό σκέφτομαι να κάνω απλά τώρα λόγω εξεταστικής το έχω αναβάλει... Ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως καθώς καλό είναι να έχω μια ιδέα του τι μπορεί να φταίει!

mark e92
28-01-13, 19:09
Ναι αυτό σκέφτομαι να κάνω απλά τώρα λόγω εξεταστικής το έχω αναβάλει... Ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως καθώς καλό είναι να έχω μια ιδέα του τι μπορεί να φταίει!

Αν το εχεις βάλει μετα το κεντρικο κλείδωμα λογικα εχει χαλασει ο διακοπτης -εντολή που βρισκετε στην πορτα του οδηγου.

mark e92
28-01-13, 19:11
Καλημερα στην παρεα.............. εδω και 5 μηνες περιπου χτυπα ο συναγερμος του αυτοκινητου (εργοστασιακος) στα καλα καθουμενα, δε το κανει σε καθημερινη βαση αλλα μια φορα στις 2 εβδομαδες περιπου, πως μπορω να καταλαβω ποια ειναι η αιτια του προβληματος????????? παραξενο δεν ειναι αυτο?????
edit bmw e46 04

Απο μπαταρια πας καλά??

sierra
28-01-13, 20:30
Παιδιά εμένα κτυπάει ο συναργεμός όταν περνάει κανένα ταξί και έχει ασύρματο και συμβαίνει αυτό επειδή συντονίζετε και νομίζει ότι πάνε να το παραβιάσουν...

dimtz
28-01-13, 21:06
Απο μπαταρια πας καλά??

επειδη ξεχασα να το αναφερω, αν και πουληθηκε το οχημα εδω και κανα 2 εβδομαδες το προβλημα ηταν το μπουτον απο το καπω,οπως και ανεφερε ο Γιαννης στο πρωτο ποστ :original:, εσεις με τους original συναγερμους το πρωτο πραμα που να κοιτατε ειναι αυτο, και για να επιβεβαιωνετε μονοι σας αν ειναι αυτο απλα βγαζετε το φις απο το συγκεκριμενο μπουτον για καμια εβδομαδα και βλεπετε την συμπεριφορα του, το διαγνωστικο δε βγαζει κατι, αυτα τα λιγα :mpaks: