PDA

Επιστροφή στο Forum : Data logging



alexk
21-07-12, 08:22
Μιλήσαμε για θερμοκρασίες κιβωτίου και διαφορικού, οπότε είναι ώρα να σηκώσω ένα θέμα.

Πριν 3 χρόνια, αποφάσισα να φτιάξω δική μου τηλεμετρία, η οποία μάλιστα να έχει κάτι διαφορετικό.
Έφτασα στο σημείο που ήθελα αλλά μετά εγκατέλειψα το project επειδή δεν είχα αρκετό χρόνο.
Η μεγάλη διαφορά ήταν ότι έτρεχε σε linux board και είχε πράγματα όπως... webserver και wifi.
Μπορούσες να συνδεθείς με το κινητό σου και να δεις/αλλάξεις πράγματα.

Σκέφτομαι λοιπόν να ξεκινήσω νέο project, ήδη παρήγγειλα ένα νέο linux board 'έκπληξη'.
Έχω κάτι καλές ιδέες, μία εκ'των οποίων δεν έχει γίνει ποτέ (και πιθανότατα θα μπορούσα να πουλήσω την πατέντα αυτή...).


Πρωτού γράψω τι έχω σκεφτεί να υλοποιήσω, θα ήθελα να ακούσω ιδέες από τι θα θέλατε εσείς να log-άρετε όταν πάτε το αυτοκίνητό σας στην πίστα.

VanVIC
21-07-12, 08:24
Ωραίος !

BILL007
21-07-12, 13:53
Υπάρχουν "απλά" data logging συστήματα μέσω του canbus,δεν το συζητάμε για θερμοκρασίες (λαδιών κτλπ)
Περιέργεια είχα πάντα γιατί δεν το είχα δει απο κοντά τι κάνει ο "επίσημος" logger της bmw...Δεν ξέρω τι στοιχεία τραβάει δεν τον έχω δει ποτέ real ούτε απο φωτογραφία!

https://static.bmwfans.info/images/epc/ODQ4OTJfcA==.png

https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=ER51&mospid=47627&btnr=62_0412&hg=62&fg=95&hl=3


Alex το σύστημα που σκέφτεσαι να φτιάξεις θα έχει δικούς του αισθητήρες ή θα χρησιμοποεί το canbus και τους αισθητήρες του αυτοκινήτου????

GiannisRob
21-07-12, 16:01
Αλέξη η τηλεμετρία σου θα βασίζεται κατά κύριο λόγο σε GPS, ή επιταχυνσιογράφο και gps?

GiannisRob
22-07-12, 23:54
Αλέξη το ξέχασες το θρεντ ;)

alexk
23-07-12, 00:11
Λοιπόν.

Τι θέλω να κάνω.

1. Θα κάνει log τα στοιχεία από GPS για να βλέπεις γυρολόγια, ταχύτητα (κτλ) σε κάθε σημείο της πίστας, αλλά βλέπε και * 4

2. Θα παίρνω πληροφορίες από τους αισθητήρες του αυτοκινήτου (στροφές κινητήρα, θερμοκρασίες, θέση γκαζιού κτλ). Αυτά τα παίρνεις εύκολα από OBD.

3. Θέλω μετά να έχω διάφορους αισθητήρες.
- Θερμοκρασίες κιβωτίου και διαφορικού
- 4 υπέρυθρους αισθητήρες θερμοκρασίας σε κάθε ελαστικό (αυτό θα χρειαστεί και ειδικές βάσεις που να πηγαίνουν μαζί με το άκρο
- αισθητήρες σε κάθε άκρο για να ελέγχει τη θέση του άκρου (την έκταση της ανάρτησης δηλαδή)
- επιταχυνσιόμετρο

4. Εδώ είναι το ενδιαφέρον.
Θέλω να φτιάξω μια ενεργή αεροτομή για το Ζ3.
Ενεργή = η τηλεμετρία μου θα μπορεί να ελέγχει την γωνία της αεροτομής (η κλίση της αεροτομής θα αλλάζει με 2 γρήγορα σέρβο // από μοντελισμό // από 0 μέχρι 60 μοίρες).
Εδώ έχω σκεφτεί το εξής για τον έλεγχο.

α. ένα πρόγραμμα που θα είναι μηχανική επιλογή, όπου επιλέγεις την γωνία που θα κάτσει η αεροτομή και κάθεται εκεί μόνιμα

β. ένα πρόγραμμα που κρατάει την αεροτομή σε 0 μοίρες εκτός όταν πατήσεις φρένο θα την σηκώνει για να σε βοηθήσει στο φρενάρισμα. Κάτι που θα είναι ιδανικό για χρήση δρόμου

γ. ένα πρόγραμμα με κωδικοποίηση για πίστα. Εδώ, πριν πας στην πίστα θα πρέπει να σετάρεις την συμπεριφορά της αεροτομής. Μετά, βάσει των στοιχείων του GPS θα ελέγχει ανάλογα την αεροτομή.
π.χ. στην ευθεία θα έχεις προγραμματίσει να την κατεβάζει για να μην κόβει επιτάχυνση. Όταν πλησιάζεις στην στροφή και ξέρεις που είναι τα φρένα να την σηκώνει για να σε βοηθήσει στο φρενάρισμα και με downforce για την στροφή. Στην επόμενη ευθεία πάλι να την κατεβάζει και τα λοιπά.
Από όσο γνωρίζω αυτό δεν έχει υλοποιηθεί από κανέναν.

Ένα ακόμη πράγμα που δεν έχει υλοποιηθεί σε αεροτομή και θέλω να ενσωματώσω είναι το εξής.
Στην αεροτομή θα βάλω αισθητήρες βάρους, έτσι ώστε να βλέπεις το αποτέλεσμα που έχει η αεροτομή σε κάθε ταχύτητα και κλίση.
Θα μπορείς να βλέπεις τι downforce έχεις σε κιλά.

---
Από αύριο θα αρχίσω να γράφω πληροφορίες για τον κώδικα κτλ.
Τα παλιά πράγματα τα έχω thumb

VanVIC
23-07-12, 06:45
Καλά το 4 θα είναι εκπληκτικό αν το καταφέρεις.
Σκέφτομαι κάτι αντίστοιχο αλλά λίγο διαφορετικό (α λα boxster).
Κάπου έχω γράψει για εκείνη την ιδέα, θα το βρώ το link και θα σου το παραθέσω.

BILL007
23-07-12, 09:50
Λοιπόν.

Τι θέλω να κάνω.

1. Θα κάνει log τα στοιχεία από GPS για να βλέπεις γυρολόγια, ταχύτητα (κτλ) σε κάθε σημείο της πίστας, αλλά βλέπε και * 4

2. Θα παίρνω πληροφορίες από τους αισθητήρες του αυτοκινήτου (στροφές κινητήρα, θερμοκρασίες, θέση γκαζιού κτλ). Αυτά τα παίρνεις εύκολα από OBD.

3. Θέλω μετά να έχω διάφορους αισθητήρες.
- Θερμοκρασίες κιβωτίου και διαφορικού
- 4 υπέρυθρους αισθητήρες θερμοκρασίας σε κάθε ελαστικό (αυτό θα χρειαστεί και ειδικές βάσεις που να πηγαίνουν μαζί με το άκρο
- αισθητήρες σε κάθε άκρο για να ελέγχει τη θέση του άκρου (την έκταση της ανάρτησης δηλαδή)
- επιταχυνσιόμετρο

4. Εδώ είναι το ενδιαφέρον.
Θέλω να φτιάξω μια ενεργή αεροτομή για το Ζ3.
Ενεργή = η τηλεμετρία μου θα μπορεί να ελέγχει την γωνία της αεροτομής (η κλίση της αεροτομής θα αλλάζει με 2 γρήγορα σέρβο // από μοντελισμό // από 0 μέχρι 60 μοίρες).
Εδώ έχω σκεφτεί το εξής για τον έλεγχο.

α. ένα πρόγραμμα που θα είναι μηχανική επιλογή, όπου επιλέγεις την γωνία που θα κάτσει η αεροτομή και κάθεται εκεί μόνιμα

β. ένα πρόγραμμα που κρατάει την αεροτομή σε 0 μοίρες εκτός όταν πατήσεις φρένο θα την σηκώνει για να σε βοηθήσει στο φρενάρισμα. Κάτι που θα είναι ιδανικό για χρήση δρόμου

γ. ένα πρόγραμμα με κωδικοποίηση για πίστα. Εδώ, πριν πας στην πίστα θα πρέπει να σετάρεις την συμπεριφορά της αεροτομής. Μετά, βάσει των στοιχείων του GPS θα ελέγχει ανάλογα την αεροτομή.
π.χ. στην ευθεία θα έχεις προγραμματίσει να την κατεβάζει για να μην κόβει επιτάχυνση. Όταν πλησιάζεις στην στροφή και ξέρεις που είναι τα φρένα να την σηκώνει για να σε βοηθήσει στο φρενάρισμα και με downforce για την στροφή. Στην επόμενη ευθεία πάλι να την κατεβάζει και τα λοιπά.
Από όσο γνωρίζω αυτό δεν έχει υλοποιηθεί από κανέναν.

Ένα ακόμη πράγμα που δεν έχει υλοποιηθεί σε αεροτομή και θέλω να ενσωματώσω είναι το εξής.
Στην αεροτομή θα βάλω αισθητήρες βάρους, έτσι ώστε να βλέπεις το αποτέλεσμα που έχει η αεροτομή σε κάθε ταχύτητα και κλίση.
Θα μπορείς να βλέπεις τι downforce έχεις σε κιλά.

---
Από αύριο θα αρχίσω να γράφω πληροφορίες για τον κώδικα κτλ.
Τα παλιά πράγματα τα έχω thumb

WOW!Πραγματικά πολύ μεγάλο project...Για να γίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα θέλει πολλά χέρια.

Την πλατφόρμα που θα αποτελέσει την καρδιά του συστήματος την έχεις βρει? Ρωτάω γιατί έχω καταλάβει μέσες άκρες τι παίζει και είναι αρκετά ενδιαφέρον project.

manos///3
23-07-12, 12:29
Aλεξη να ανοιξουμε κανα μαγαζακι οι δυο μας??? :original:


Το 4ο ειναι ολα τα λεφτα! Πολυ ενδιαφερον thumb

Αν χρειαστεις οτιδηποτε πες μου

alexk
23-07-12, 12:41
WOW!Πραγματικά πολύ μεγάλο project...Για να γίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα θέλει πολλά χέρια.

Την πλατφόρμα που θα αποτελέσει την καρδιά του συστήματος την έχεις βρει? Ρωτάω γιατί έχω καταλάβει μέσες άκρες τι παίζει και είναι αρκετά ενδιαφέρον project.

Χρησιμοποιούσα αυτό https://www.acmesystems.it/index_foxlx

Πλέον θα χρησιμοποιήσω αυτό !
https://www.raspberrypi.org/
Είναι πολύ φθηνό και με εκπληκτικά specs !


Aλεξη να ανοιξουμε κανα μαγαζακι οι δυο μας??? :original:


Το 4ο ειναι ολα τα λεφτα! Πολυ ενδιαφερον thumb

Αν χρειαστεις οτιδηποτε πες μου

:thumbsup:
Καταλαβαίνεις ότι μπορεί να εφαρμοστεί σε οποιαδήποτε αεροτομή έτσι ;)

manos///3
23-07-12, 14:27
:thumbsup:
Καταλαβαίνεις ότι μπορεί να εφαρμοστεί σε οποιαδήποτε αεροτομή έτσι ;)

Εξαρταται τι σερβο θα χρησιμοποιηθούν.
Μια αεροτομη 1.7 m με πλατος 225mm , σε γωνια 18 μοιρων , με ταχυτητα 160 χλμ , δημιουργει καθετη δυναμη 110 κιλων.

Αρα πρεπει τα σερβο να αντιστεκονται σε αυτες τις δυναμεις.

Ομως τα παραπανω ειναι τα ευκολα....

BILL007
23-07-12, 15:19
Χρησιμοποιούσα αυτό https://www.acmesystems.it/index_foxlx

Πλέον θα χρησιμοποιήσω αυτό !
https://www.raspberrypi.org/
Είναι πολύ φθηνό και με εκπληκτικά specs !





Θα τα κοιτάξω πιο αναλυτικά το βράδυ που θα παω σπίτι thumb :thnx:

GiannisRob
23-07-12, 17:45
Ενδιαφέρον Αλέξη. Η μόνη μου ερώτηση είναι κατά πόσο θα σε επηρεάσει το σφάλμα του gps στη διαδικασία του ελέγχου της αεροτομής?

alexk
23-07-12, 22:23
Εξαρταται τι σερβο θα χρησιμοποιηθούν.
Μια αεροτομη 1.7 m με πλατος 225mm , σε γωνια 18 μοιρων , με ταχυτητα 160 χλμ , δημιουργει καθετη δυναμη 110 κιλων.

Αρα πρεπει τα σερβο να αντιστεκονται σε αυτες τις δυναμεις.

Ομως τα παραπανω ειναι τα ευκολα....

Αυτό δεν είναι πρόβλημα Μάνο, σέρβο υπάρχουν πολύ δυνατά πλέον.
Κοίτα, κάνεις και ένα απλό μηχανισμό και διπλασιάζεις τη ροπή των σέρβο μιας και η κίνηση που έχουν είναι πολύ πάνω από 60 μοίρες.


Ενδιαφέρον Αλέξη. Η μόνη μου ερώτηση είναι κατά πόσο θα σε επηρεάσει το σφάλμα του gps στη διαδικασία του ελέγχου της αεροτομής?

Κοίτα, αυτό είναι ένα GPS καλό και φθηνό που χρησιμοποιώ και εγώ. https://www.qstarz.com/Products/GPS%20Products/BT-Q818XT-S.htm

Αυτό στην χειρότερη έχει ακρίβεια 3 μέτρα. Δεν είναι άσχημα.
Σίγουρα μπορείς να το βελτιώσεις με κάτι πιο ακριβό.

Άν όχι απόψε αύριο πιάνουμε δουλειά.
Άντε :thumbsup:

steliosm46
23-07-12, 23:13
alex χωρίς να είμαι σίγουρος αν ειναι το ίδιο με αυτο που περιγράφεις αλλα νομίζω οτι αυτό έχει εφαρμοστεί και στην αεροτομή της bugatti veyron..

Για δες στο 2ο βίντεο έχει μια περιγραφή για την αεροτομή της, πως λειτουργεί με λίγα λόγια ,τους αισθητήρες και που κατασκευάζονται..


https://www.youtube.com/watch?v=nrcWWCSfEMo&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=YtV2xChys48&feature=relmfu

m-power_01
23-07-12, 23:52
Πολύ ωραίο προτζεκτ! Χαρά μου αν θα μπορούσα να σε βοηθήσω κάπως!
Ο qstarz είναι πολύ καλός για τα λεφτά του, και εγώ αυτόν χρησιμοποιώ.
Πάντως απλό gps χωρίς συνδρομητική υπηρεσία έχει ακρίβεια της τάξης των 10 μέτρων. Δεν φταίνε οι συσκευές μας, αλλά η λειτουργία του συστήματος.
Μην δώσεις παραπάνω λεφτά για κάποιον δεκτή που υπόσχεται ακρίβεια κάτω των 10 μέτρων. Είναι ψέμα!

alexk
24-07-12, 00:06
alex χωρίς να είμαι σίγουρος αν ειναι το ίδιο με αυτο που περιγράφεις αλλα νομίζω οτι αυτό έχει εφαρμοστεί και στην αεροτομή της bugatti veyron..

Για δες στο 2ο βίντεο έχει μια περιγραφή για την αεροτομή της, πως λειτουργεί με λίγα λόγια ,τους αισθητήρες και που κατασκευάζονται..


Έχει γίνει αυτό που έχει να κάνει με το φρενάρισμα.
Χαρτογράφηση σε πίστα δεν έχει γίνει από όσο ξέρω.


Σπύρο, εξήγησε λίγο τι εννοείς με την συνδρομητική υπηρεσία.

GiannisRob
24-07-12, 00:45
Κοίτα, αυτό είναι ένα GPS καλό και φθηνό που χρησιμοποιώ και εγώ. https://www.qstarz.com/Products/GPS%20Products/BT-Q818XT-S.htm

Αυτό στην χειρότερη έχει ακρίβεια 3 μέτρα. Δεν είναι άσχημα.
Σίγουρα μπορείς να το βελτιώσεις με κάτι πιο ακριβό.

Άν όχι απόψε αύριο πιάνουμε δουλειά.
Άντε :thumbsup:

Η ερώτηση μου ουσιαστικά αφορά το κατά πόσο αυτό το σφάλμα του gps, τα +/- 10 μέτρα δηλαδή, και τα αντίστοιχα σφάλματα σε ταχύτητες και επιταχύνσεις θα επηρεάσει το λογισμικό το οποίο θα προσαρμόζει τη γωνία της αεροτομής.

Αν για να μετράς επιταχύνσεις, χρησιμοποιήσεις έναν επιταχυνσιογράφο που βασίζεται σε ποτενσιόμετρα, άρα έχεις μακράν ακριβέστερες μετρήσεις (σφάλμα της τάξης του 0,01%) και μετά συγχρονίζεις τις μετρήσεις αυτές με τη θέση σου στην πίστα, με την ακρίβεια του δέκτη gps σαν δευτερεύον σύστημα, θα δεις κάποια ουσιαστική διαφορά?

Δηλαδή, η γωνία της αεροτομής θα προσαρμόζεται με βάση το επιταχυνσιογράφημα σου στην πίστα και η θέση σου από το gps θα λειτουργεί σαν δικλείδα ασφαλείας.

:)

manos///3
24-07-12, 07:17
Ρε σπυρο είσαι σίγουρος;
Το pbox έχει ακριβεια ενός μέτρου. Το έχω τσεκάρει στο google earth όταν κατεβαζω τις γραμμές.

BILL007
24-07-12, 09:51
Αν για να μετράς επιταχύνσεις, χρησιμοποιήσεις έναν επιταχυνσιογράφο

Μόνο αυτό αν κάνει είναι κομπλέ και δεν νομίζω ότι χρειάζεται το gps thumb

Απο την άλλη βλέποντας το video της buggati και κάνοντας λίγο search μάλλον για να φτιάξεις ένα τόσο γρήγορο σύστημα μετρήσεων και αντίδρασης θες πολλά $$$...:(
Δεν ξέρω αν είδατε τους αισθητήρες και το πως αυτοί φτιάχνονται και προσαρμόζονται/δοκιμάζονται στην ουσία σε συνεργασία δυο εταιριών εκ των οποίων η μια φτιάχνει εξαρτήματα για πυραύλους και διαστημόπλοια :shok::shok::shok: Μιλάμε για τρελά κόστη παρόλο που το video είναι του 2005.

Για να γίνει κάτι παρόμοιο low cost δεν ξέρω τελικά αν είναι εφικτό,ούτε ακόμα και όταν έχει πιο δραματικούς χρόνους αντίδρασης.
Άλλωστε σε μια πίστα τα 200 χιλιόμετρα είναι για πλάκα,οπότε αν το σύστημα δεν αντιδρά ακαριαία,τότε θα έχεις βρεθεί με 80 και θα ανοίγει λάθος η αεροτομή...

Γενικά παρότι όταν διάβασα το thread και ειδικότερα για το θέμα της αεροτομής (τα άλλα τα θεωρώ πολύ πιο απλή υπόθεση) ήμουν πολύ θετικός ύστερα απο το mini search που έκανα και το video που είδα, θα το χαρακτήριζα ως αρκετά δύσκολο ως σύνολο οχι όμως και ακατόρθωτο.

Οτι έχει σχέση με κώδικα και ενσωματωμένα συστήματα μπορώ να βοηθήσω αν περνάει απο το χέρι μου,ωστόσο εκτιμώ πως το σύνολο, ειδικά μηχανολογικά θα είναι η πιο δύσκολη υπόθεση.

fast-enough
24-07-12, 12:32
Η ιδέα είναι πολύ ωραία και αξίζει να ασχοληθείς.
Το GPS χρειάζεται για να ρυθμίζεις τη γωνία της αεροτομής ώστε να επιτυγχάνεις την βέλτιστη downforce ανά σημείο της πίστας. (Π.χ. μικρότερη κλίση στην ευθεία, μεγαλύτερη στις στροφές). Από την άλλη, αν θες να λειτουργεί ως αερόφρενο, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις είτε το επιταχυνσιόμετρο, είτε να μετράς πίεση στο κύκλωμα των φρένων. Όταν η πίεση είναι μεγάλη, σημαίνει δυνατά φρένα, άρα χρειάζεται και το αερόφρενο, κοκ...

GiannisRob
24-07-12, 15:03
Μόνο αυτό αν κάνει είναι κομπλέ και δεν νομίζω ότι χρειάζεται το gps thumb

Απο την άλλη βλέποντας το video της buggati και κάνοντας λίγο search μάλλον για να φτιάξεις ένα τόσο γρήγορο σύστημα μετρήσεων και αντίδρασης θες πολλά $$$...:(
Δεν ξέρω αν είδατε τους αισθητήρες και το πως αυτοί φτιάχνονται και προσαρμόζονται/δοκιμάζονται στην ουσία σε συνεργασία δυο εταιριών εκ των οποίων η μια φτιάχνει εξαρτήματα για πυραύλους και διαστημόπλοια :shok::shok::shok: Μιλάμε για τρελά κόστη παρόλο που το video είναι του 2005.

Για να γίνει κάτι παρόμοιο low cost δεν ξέρω τελικά αν είναι εφικτό,ούτε ακόμα και όταν έχει πιο δραματικούς χρόνους αντίδρασης.
Άλλωστε σε μια πίστα τα 200 χιλιόμετρα είναι για πλάκα,οπότε αν το σύστημα δεν αντιδρά ακαριαία,τότε θα έχεις βρεθεί με 80 και θα ανοίγει λάθος η αεροτομή...

Γενικά παρότι όταν διάβασα το thread και ειδικότερα για το θέμα της αεροτομής (τα άλλα τα θεωρώ πολύ πιο απλή υπόθεση) ήμουν πολύ θετικός ύστερα απο το mini search που έκανα και το video που είδα, θα το χαρακτήριζα ως αρκετά δύσκολο ως σύνολο οχι όμως και ακατόρθωτο.

Οτι έχει σχέση με κώδικα και ενσωματωμένα συστήματα μπορώ να βοηθήσω αν περνάει απο το χέρι μου,ωστόσο εκτιμώ πως το σύνολο, ειδικά μηχανολογικά θα είναι η πιο δύσκολη υπόθεση.

Τον δέκτη GPS καλώς ή κακώς τον χρειάζεσαι για τη συνιστώσα του χρόνου, η οποία όμως δεν έχει θέμα ακρίβειας, όπως το σήμα της θέσης. Όλες τις άλλες μεταβλητές θα τις παίρνεις από τον επιταχυνσιογράφο. Εδώ φαίνεται το setup που δοκίμασα προς τα τέλη του 2011:

Επιταχυνσιογράφος, σταθερά συνδεδεμένος στο σασί, μέσω μεταλλικής βάσης βιδωμένης στο σιδηρόδρομο του καθίσματος του συνοδηγού:

https://img594.imageshack.us/img594/3484/img6635copy.jpg

Δέκτης GPS για τη συνιστώσα του χρόνου:

https://img696.imageshack.us/img696/4129/img6638copy.jpg

Το ξέρω, αυτό ήταν απίστευτη προχειροδουλειά, αλλά δεν είχα κάποια βάση και στο συγκεκριμένο σημείο είχε το βέλτιστο σήμα.

Καταγραφικό και gps χειρός για εποπτεία της ώρας με μεγαλύτερη ακρίβεια απ' το swatch μου:

https://img853.imageshack.us/img853/272/img6637copy.jpg

Και αυτό είναι ένα κομμάτι των μετρήσεων μου:

https://img6.imageshack.us/img6/3454/kiklikoskomvos.jpg

Επιταχύνσεις στον εγκάρσιο άξονα σε κυκλικό κόμβο στον οποίο μπήκα με το πλάι

:original:

alexk
24-07-12, 17:11
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, είναι πάντα καλό να υπάρχει διάλογος thumb

Δεν είμαι σίγουρος τι ομοιότητα έχει η αεροτομή της Veyron με αυτό που θέλω να υλοποιήσω εγώ.
Η αεροτομή αυτή κάνει διάφορες κινήσεις (αλλάζει κλίση και θέση).
Πρακτικά κάνει πλήρη κίνηση σε 2 άξονες.

Αυτό που θέλω να υλοποιήσω εγώ απλά αλλάζει την κλίση της αεροτομής.
Το εμπρός σημείο είναι σταθερό και το πίσω αλλάζει (σηκώνεται).
Μερικά στοιχεία/σκέψεις.

1. Μηχανολογικά δεν είναι τίποτε πολύ δύσκολο.
Θα κάνω κάποια σχεδιάκια και θα σας δείξω τι εννοώ.
Ο μηχανισμός θα είναι πολύ απλός. Όπως είπα θα έχει ένα μικρό μοχλικό για να αυξήσει τη ροπή (για να αντέχει το βάρος).

2. Δεν ξέρω τι καταλάβατε με τη λέξη 'σέρβο'.
Αναφέρομαι στα μοντελιστικά σέρβο.
Φυσικά υπάρχουν και γρήγορα και δυνατά (ροπή).
Δεν χρειάζεται κανένας περίπλοκος μηχανισμός με υδραυλικά συστήματα κτλ.
Εδώ ένα σέρβο της πλάκας κυριολεκτικά. (https://www.conrad.ch/ce/de/product/209893/Hitec-Standard-Servo-HS-311-kA-Getriebe-Polyamid-JR/1207063&ref=list)
Κοιτάξτε την ταχύτητά του. 60 μοίρες περιστροφή σε 0.15 δευτερόλεπτα.

Και εδώ ένα πολύ καλό. (https://www.conrad.ch/ce/de/product/207955/Hitec-Spezial-Servo-HS-7954-TH-Doppelt-kugelgelagert-Getriebe-Metall-JR-Buchse/1207063&ref=list)

Και εδώ ένας εύκολος τρόπος (https://www.pololu.com/catalog/product/1350/resources)να "οδηγήσεις" τα σέρβο.

3. Έλεγχος της αεροτομής.
Έτσι λοιπόν, άν πεις ότι θες να κάνεις την επιλογή με την χαρτογράφηση της πίστας.
Το πρόγραμμα μπορεί να κοιτάει τη θέση στου στο GPS.
Κοιτάει την ρύθμιση που του έχεις ζητήσει (π.χ. από coordinates x,y μέχρι coordinates e,f) και βάζει την αεροτομή στο σημείο που θέλεις.
Έτσι με 10Hz GPS έχεις coordinate κάθε 100ms.
Πες θέλεις άλλα 50ms να κάνεις τον υπολογισμό και άλλα 50ms να αλλάξεις την γωνία της αεροτομής.
Σύνολο 200ms
Άν πηγαίνεις με 200χλμ/ώρα, σε 200ms διανύεις 55μέτρα επί 0.200 = 11 μέτρα.
Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα αυτό. Ειδικά όταν πας με 200, για να κατέβεις στα 80 θέλεις σίγουρα 50 μέτρα.

fast-enough
24-07-12, 17:21
Άν πηγαίνεις με 200χλμ/ώρα, σε 200ms διανύεις 55μέτρα επί 0.200 = 11 μέτρα.
Διόρθωση. Διανύεις 55 μέτρα σε 1 δευτερόλεπτο.

alexk
24-07-12, 17:26
Διόρθωση. Διανύεις 55 μέτρα σε 1 δευτερόλεπτο.

Τι γράφω λάθος,

λέω σε 200ms διανύεις 55 μέτρα επί 0.200 = 11 μέτρα

55 x 0.2 = 11

Που είναι το λάθος ?

fast-enough
25-07-12, 11:26
:doh:
Τι γράφω λάθος,

λέω σε 200ms διανύεις 55 μέτρα επί 0.200 = 11 μέτρα

55 x 0.2 = 11

Που είναι το λάθος ?
Πουθενά άλεξ...
Εγώ διάβασα, σε 200ms διανύεις 55μ. Επί 0,2 κλπ. Δικό μου λάθος.
:doh:

oldcarskickass
25-07-12, 11:42
Εγώ το μόνο που βρίσκω εκτός είναι τα σερβό από τα μοντελάκια.

Λογικό είναι να υπάρχουν πολύ δυνατά αλλά δε νομίζω να μπορούν να αντέξουν το δούλεμά με τόσο φορτίο και τόσες φορές.

Σίγουρα δεν υπάρχει άλλη λύση;

Thomelef
25-07-12, 13:03
νομίζω πως αντί για σερβό, δυο πνευματικά θα ήταν πολύ καλύτερα, πολύ πιο γρήγορα, πολύ πιο αξιόπιστα, πολύ πιο πολύπλοκα όμως.
με μια ηλεκτροβαβίδα που να μπορείς να ρυθμίσεις όλα αυτά που θέλεις, όσων αφορά τα χιλιόμετρα και τι κλίση να παίρνει η αεροτομή.
βέβαια θα είναι πιο δύσκολο, μιας και τα σερβό που έχετε είναι περιστροφικά, και μπορείς εύκολα να ρυθμίσεις μοίρες. γιατί πολύ απλά η μοναδική τους μέτρηση είναι με μοίρες.
στο πνευματικά θα πρέπει να υπολογιστεί απο εκατοστά (ανάλογα το πόσο ανοίγει) στην σχετική κλίση της αεροτομής.
ένα άλλο δύκολο πάλι, είναι ότι θα πρέπει η άκρη του πνευματικού να κινείται σε γλισιέρα, γιατί απο την στιγμή που η μία θέση είναι σταθερή, όσο θα ανοίγει το πνευματικό θα ζορίζει όλο το σύστημα.

Thomelef
25-07-12, 14:01
και ένα πρόχειρο σκίτσο για το πως το φαντάζομαι με πνευματικό.

alexk
03-10-12, 23:30
Το πρότζεκτ έχει ξεκινήσει και πάλι.

Θα γράψω κάποια πράγματα αύριο.

m-power_01
04-10-12, 00:12
Χρωσταω να γράψω για τα GPS από ότι είδα. Το είχα ξεχάσει

Thomelef
05-10-12, 18:55
Πολλα χρωστας εσυ γενικοτερα παλιοτσιχλιμποχλη.

alexk
06-10-12, 12:11
Λοιπόν.

Η πλατφόρμα που χρησιμοποιώ πλέον είναι το διάσημο εδώ και λίγο καιρό Raspberry PI https://www.raspberrypi.org/quick-start-guide

Είναι ένα linux box με ARM cpu που στοιχίζει μόλις 25$
Έχει άπειρες εφαρμογές σαν συσκευή.

Ξαναέγραψα λοιπόν τα πράγματα που κάνει το Raspberry να συνδέεται με bluetooth με το GPS και το OBD.
Επίσης, ξαναέγραψα τον κώδικα για το GPS data acquisition και προς το παρών κάνω log gpstime,latitude,longitude,speed(km/h),fix,satellites,altitude(m)

Εδώ και ο κώδικας για τους πιο περίεργους


#include <iostream>
#include <fstream>
#include <string>
#include <boost/regex.hpp>

using namespace std;

int main(int argc, const char *argv[])
{
string line;
ifstream myfile ("/dev/rfcomm0");

// get the logfile from the input
string mylogfile = argv[1];
cout << mylogfile << endl;

ofstream logfile;
logfile.open((mylogfile).c_str());

string gpstime,gpslatitude,gpslongitude,gpsfix,gpssat,gps altitude,gpsspeedtext;
int gpsspeed;

// print the header
logfile << "# header information" << endl;
logfile << "# gpstime,latitude,longitude,speed(km/h),fix,satellites,altitude(m)" << endl;


if(myfile.is_open())
{

while(!myfile.eof())
{

getline (myfile,line);

boost::regex gprmc(".+GPRMC,\\d+\\.\\d+,\\w,\\d+\\.\\d+,\\w,\\d+\\.\\d +,\\w,(\\d+\\.\\d+).+");
boost::smatch mgprmc;
if(boost::regex_match(line, mgprmc, gprmc, boost::match_extra))
{
gpsspeedtext=mgprmc[1];
istringstream speedbuf(gpsspeedtext);
speedbuf >> gpsspeed;
// now we need to convert it to kilometers
gpsspeed=1.852*gpsspeed;
} // if

boost::regex gpgga(".+GPGGA,(\\d+\\.\\d+),(\\d+\\.\\d+,\\w),(\\d+\\.\\ d+,\\w),(\\d+),(\\d+),\\d+\\.\\d+,(\\d+\\.\\d+).+");
boost::smatch mgpgga;
if(boost::regex_match(line, mgpgga, gpgga, boost::match_extra))
{
gpstime=mgpgga[1];
gpslatitude=mgpgga[2];
gpslongitude=mgpgga[3];
gpsfix=mgpgga[4];
gpssat=mgpgga[5];
gpsaltitude=mgpgga[6];

logfile << gpstime << "," << gpslatitude << "," << gpslongitude << "," << "," << gpsspeed << gpsfix << "," << gpssat << "," << gpsaltitude << endl;
}

} // while

myfile.close();
logfile.close();
} // if
return 0;
}

SoNiC_77Gr
06-10-12, 14:57
Λοιπόν.

Η πλατφόρμα που χρησιμοποιώ πλέον είναι το διάσημο εδώ και λίγο καιρό Raspberry PI https://www.raspberrypi.org/quick-start-guide

Είναι ένα linux box με ARM cpu που στοιχίζει μόλις 25$
Έχει άπειρες εφαρμογές σαν συσκευή.

Ξαναέγραψα λοιπόν τα πράγματα που κάνει το Raspberry να συνδέεται με bluetooth με το GPS και το OBD.
Επίσης, ξαναέγραψα τον κώδικα για το GPS data acquisition και προς το παρών κάνω log gpstime,latitude,longitude,speed(km/h),fix,satellites,altitude(m)

Εδώ και ο κώδικας για τους πιο περίεργους


#include <iostream>
#include <fstream>
#include <string>
#include <boost/regex.hpp>

using namespace std;

int main(int argc, const char *argv[])
{
string line;
ifstream myfile ("/dev/rfcomm0");

// get the logfile from the input
string mylogfile = argv[1];
cout << mylogfile << endl;

ofstream logfile;
logfile.open((mylogfile).c_str());

string gpstime,gpslatitude,gpslongitude,gpsfix,gpssat,gps altitude,gpsspeedtext;
int gpsspeed;

// print the header
logfile << "# header information" << endl;
logfile << "# gpstime,latitude,longitude,speed(km/h),fix,satellites,altitude(m)" << endl;


if(myfile.is_open())
{

while(!myfile.eof())
{

getline (myfile,line);

boost::regex gprmc(".+GPRMC,\\d+\\.\\d+,\\w,\\d+\\.\\d+,\\w,\\d+\\.\\d +,\\w,(\\d+\\.\\d+).+");
boost::smatch mgprmc;
if(boost::regex_match(line, mgprmc, gprmc, boost::match_extra))
{
gpsspeedtext=mgprmc[1];
istringstream speedbuf(gpsspeedtext);
speedbuf >> gpsspeed;
// now we need to convert it to kilometers
gpsspeed=1.852*gpsspeed;
} // if

boost::regex gpgga(".+GPGGA,(\\d+\\.\\d+),(\\d+\\.\\d+,\\w),(\\d+\\.\\ d+,\\w),(\\d+),(\\d+),\\d+\\.\\d+,(\\d+\\.\\d+).+");
boost::smatch mgpgga;
if(boost::regex_match(line, mgpgga, gpgga, boost::match_extra))
{
gpstime=mgpgga[1];
gpslatitude=mgpgga[2];
gpslongitude=mgpgga[3];
gpsfix=mgpgga[4];
gpssat=mgpgga[5];
gpsaltitude=mgpgga[6];

logfile << gpstime << "," << gpslatitude << "," << gpslongitude << "," << "," << gpsspeed << gpsfix << "," << gpssat << "," << gpsaltitude << endl;
}

} // while

myfile.close();
logfile.close();
} // if
return 0;
}

Εισαι πολυ μπροστα !!!! :thumbsup:

Thomelef
06-10-12, 19:54
Αλεξη...τα ερωτηματικα ενεργοποιουν την καθε γραμμη?

m-power_01
06-10-12, 20:54
Αν θυμάμαι καλά το ; Καθορίζει το τέλος της κάθε έκφρασης

Thomelef
06-10-12, 21:15
Σε κωδικα ρε τσομπανο, το ερωτηματικο και καποια αλλα συμβολα εκτελουν ενεργειες.
Στον κωδικα που δουλευω εγω πχ, με ενα ερωτηματικο μπορω να ακυρωνω ολοκληρες γραμμες.

alexk
06-10-12, 21:47
Αλεξη...τα ερωτηματικα ενεργοποιουν την καθε γραμμη?

Ακριβώς

davids
06-10-12, 22:00
Μιλήσαμε για θερμοκρασίες κιβωτίου και διαφορικού, οπότε είναι ώρα να σηκώσω ένα θέμα.

Πριν 3 χρόνια, αποφάσισα να φτιάξω δική μου τηλεμετρία, η οποία μάλιστα να έχει κάτι διαφορετικό.
Έφτασα στο σημείο που ήθελα αλλά μετά εγκατέλειψα το project επειδή δεν είχα αρκετό χρόνο.
Η μεγάλη διαφορά ήταν ότι έτρεχε σε linux board και είχε πράγματα όπως... webserver και wifi.
Μπορούσες να συνδεθείς με το κινητό σου και να δεις/αλλάξεις πράγματα.

Σκέφτομαι λοιπόν να ξεκινήσω νέο project, ήδη παρήγγειλα ένα νέο linux board 'έκπληξη'.
Έχω κάτι καλές ιδέες, μία εκ'των οποίων δεν έχει γίνει ποτέ (και πιθανότατα θα μπορούσα να πουλήσω την πατέντα αυτή...).


Πρωτού γράψω τι έχω σκεφτεί να υλοποιήσω, θα ήθελα να ακούσω ιδέες από τι θα θέλατε εσείς να log-άρετε όταν πάτε το αυτοκίνητό σας στην πίστα.
Αν σε ενδιαφερει η κατασκευή ενός pcb με microcontroller πιο σταθερο απο pc μπορω να σε βοηθήσω και με κώδικες και με την κατασκευή ...!!στειλε μου πμ.

alexk
06-10-12, 22:58
Αν σε ενδιαφερει η κατασκευή ενός pcb με microcontroller πιο σταθερο απο pc μπορω να σε βοηθήσω και με κώδικες και με την κατασκευή ...!!στειλε μου πμ.

Ευχαριστώ για την προσφορά σου.
Πιστεύω ότι το Linux είναι πολύ πιο χρήσιμο/ευέλικτο από microcontrollers.

viper
06-10-12, 23:06
Αν θυμάμαι καλά το ; Καθορίζει το τέλος της κάθε έκφρασης

Σωστά. Το ; (semicolon) είναι κομμάτι του συντακτικού της C και δηλώνει το τέλος της εντολής - έκφρασης.

Το // ακυρώνει τις γραμμές χαρακτηρίζοντάς τες ώς σχόλια. (REM)

alexk
07-10-12, 00:21
Σήμερα λοιπόν έκανα ένα τεστ.
Όλα καλά... δούλεψε σωστά.
Ένα μικρό bug είχα αλλά το έφτιαξα στο δρόμο, compile στο πεζοδρόμειο :)

Ίσως χρησιμοποιήσω ένα άλλο τσιπ GPS.
Αυτό δεν αλλάζει κάτι σημαντικό.

Επόμενο βήμα η OBD ;)

Thomelef
07-10-12, 08:01
Χαχα...γραψε εντολη ρε μπαουερ.
Και εγω που νομιζα οτι παλι πλακα μου εκανε.

alexk
16-10-12, 22:19
Ίσως χρησιμοποιήσω ένα άλλο τσιπ GPS.


Σήμερα παρέλαβα το νέο τσιπ.
Αυτό εδώ είναι

https://learn.adafruit.com/system/assets/assets/000/001/379/medium800/746_LRG.jpg?1345734678


Specifications:
Module specs:
Satellites: 22 tracking, 66 searching
Patch Antenna Size: 15mm x 15mm x 4mm
Update rate: 1 to 10 Hz
Position Accuracy: 1.8 meters
Velocity Accuracy: 0.1 meters/s
Warm/cold start: 34 seconds
Acquisition sensitivity: -145 dBm
Tracking sensitivity: -165 dBm
Maximum Altitude for PA6H: tested at 27,000 Meters
Maximum Velocity: 515m/s
Vin range: 3.0-5.5VDC
MTK3339 Operating current: 25mA tracking, 20 mA current draw during navigation
Output: NMEA 0183, 9600 baud default
DGPS/WAAS/EGNOS supported
FCC E911 compliance and AGPS support (Offline mode : EPO valid up to 14 days )
Up to 210 PRN channels
Jammer detection and reduction
Multi-path detection and compensation