PDA

Επιστροφή στο Forum : έρευνα αγορα για μοτο (scarabeo,xmax,sym hd))



fan1s_e21
20-07-12, 21:59
γεια και χαρα φίλοι
λοιπόν τον τελευταίο καιρό μου εχει μπει το μικρόβιο
να αλλάγω μοτο και απο ένα παπί 15 ετίας να παω σε κάτι
αλλο κάτι με λιγο περισσότερο γκάζι με καλύτερα ασφάλεια (φρένα)
να πω οτι διαθέτω μέχρι 3000Ε κ δεν με νοιαζει αν ειναι αυτόματο ή με ταχύτητες , καινούριο ή μεταχειρισμένο δεν θα με πείραζε ...
στην αρχή σκεφτόμουν κάτι σε honda cbf 125 , ωραιο μηχανακι- μοτοσυκλέτα χαμηλού κυβισμου ,ιντζεξιον πολυ βασικο για την οικονομια
τώρα τελευταία σκέφτομαι για σκουτερ το πολυ μέχρι 300 κ.εκ. , σκεφτομαι εχουν περισσοτερους χώρους απο παπια - μικρες μοτοσυκλέτες
μου έχει γιαλύσει πολυ το σκαραμπεο 200 ι.ε. 2.700 καινουριο περιπου 2000-2200 σε μεταχειρισμενο , εχει και κουμπι που αλλαζεις χαρτογραφυση κ πετυχαίνει λεει ετσι καλυτερη καταναλωση , να σημειωσω οτι δεν εχω κάτσει ποτε , εχω δει και καποια τ-μαξ μτχ 250κ.εκ στα 2500-2900 06' μοντελο κ μετα, αρκετα καλα κ αυτα , εχω δει κ συμ 300κ.εκ αλλα δε ακουω κ πλ καλα πραματα γι αυτα

τι γνωμη εχετε εσεις , ακουω ανοικτα γνωμες δικες σας κ περιμένω συμβουλες καθως επισης και εμπειρίες αποψεις εαν εχετε καποια απο τα παραπάνω μοτο καθως και τι πρεπει να προσεξω σε τυχων αγοτα μεταχειρισμενου
ελπιζω να μην σας κουρασα
περιμενω απαντησεις

E36-Hartge
20-07-12, 22:28
Στα χρήματα που διαθέτεις πουλάει ο πατέρας μου ένα Honda silverwing 600 με ABS.
Η μηχανή είναι για τρίτη χρονιά κλεισμένη στο γκαράζ για λόγους υγείας, άθικτη σε κατάσταση καινούριου με ελάχιστα χιλιόμετρα μιας και δούλεψε κάποια καλοκαίρια μόνο.

Διάβασα ότι δεν θέλεις κάτι πάνω από 300cc αλλά πληροφοριακα στο λέω μήπως και σε ενδιαφέρει.

deepBLUE
20-07-12, 22:55
Δεν είναι βέβαια απο αυτα που κοιτάς αλλα...
KAWASAKI KLE 500 cc !!!
Κατ εμε ότι καλύτερο για τα Ελληνικά δεδομένα.
Για εντός,εκτος,πόλης,on,off πραγματικό εργαλείο με 50 η 55 άλογα άνετο δε θελει τίποτε άλλο εκτος απο λάδια φίλτρο μπουζι !!!
Οικονομικό αλλα και άνετο στο ταξίδι μια και η τελικη του αγγίζει τα 170-80 Μαξ.
Ελαφρύ εύκολο στην οδήγηση !!!
Είναι η μόνη μοτό που οταν την πούλησα για να πάρω ένα suzuki vstrom 1000 κατάλαβα τι μακακια έκανα :(
Μάλιστα μετά τη κλοπή του GSADV σκέφτομαι να το ξαναποκτήσω !!!
Η τιμη για μοντέλα 01-04 απο 1500-2800

giannis_compact
21-07-12, 00:56
Δεν είναι βέβαια απο αυτα που κοιτάς αλλα...
KAWASAKI KLE 500 cc !!!
Κατ εμε ότι καλύτερο για τα Ελληνικά δεδομένα.
Για εντός,εκτος,πόλης,on,off πραγματικό εργαλείο με 50 η 55 άλογα άνετο δε θελει τίποτε άλλο εκτος απο λάδια φίλτρο μπουζι !!!
Οικονομικό αλλα και άνετο στο ταξίδι μια και η τελικη του αγγίζει τα 170-80 Μαξ.
Ελαφρύ εύκολο στην οδήγηση !!!
Είναι η μόνη μοτό που οταν την πούλησα για να πάρω ένα suzuki vstrom 1000 κατάλαβα τι μακακια έκανα :(
Μάλιστα μετά τη κλοπή του GSADV σκέφτομαι να το ξαναποκτήσω !!!
Η τιμη για μοντέλα 01-04 απο 1500-2800

Και γω τετοιο εχω 2005 μοντελο το ειχε παρει ο πατερας μου καινουριο και το κυκλοφορουμε και οι δυο. Εχει 45 χιλιαδες χιλιομετρα και δεν εχει παθει τιποτε. Στους χωματοδρομους το ξαπλωνω στις μπαντες. Μεχρι και στα χωραφια με αυτο παω. Απλα τιμιοτατο.

nikos1400
21-07-12, 01:25
Φανη, κατ'αρχην ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ !
Να φυλαξεις κανα 200αρι για κρανος καλο (κλειστο/full face).
Με 3000 βεβαια εχεις πολλες επιλογες, οτι θες ειδικα μετχ.

Το KLE που λενε τα παιδια παραπανω ειναι εγγυηση οντως !
Λιγο αχρωμο/αοσμο αλλα μοτερ που κυκλοφορει πολλααα χρονια σε διαφορα Καβασακι.
Εργαλειο.

Αν και δε συμπαθω τα σκουτερ, το Σκαραμπεο ειναι ομορφο.

Παντως με αυτα τα λεφτα εχεις απειρες επιλογες.
thumb

(ενα μηχανακι χρειαζεται, σημερα παλι παιξανε τα νευρα μου μεσα στα Χανια απο την κινηση, την ιδια ωρα που ακουγα στο ραδιο για το μποτιλιαρισμα στην Αθηνα λογω απεργειων κλπ...)

saulm3
21-07-12, 02:45
κ εγω στην ιδια αναζητηση ειμουν κ με ιδιο κεφαλαιο κ πηρα ενα piaggio beverly 500 2007 μοντελο 2300ευρα κ πηρα κρανοσ για μενα κ την γυναικα μου κ ολα τα σχετικα .κ αφησα στην ησυχια του το μτριο.

fan1s_e21
21-07-12, 02:48
Φανη, κατ'αρχην ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ !
Να φυλαξεις κανα 200αρι για κρανος καλο (κλειστο/full face).
Με 3000 βεβαια εχεις πολλες επιλογες, οτι θες ειδικα μετχ.

Το KLE που λενε τα παιδια παραπανω ειναι εγγυηση οντως !
Λιγο αχρωμο/αοσμο αλλα μοτερ που κυκλοφορει πολλααα χρονια σε διαφορα Καβασακι.
Εργαλειο.

Αν και δε συμπαθω τα σκουτερ, το Σκαραμπεο ειναι ομορφο.

Παντως με αυτα τα λεφτα εχεις απειρες επιλογες.
thumb

(ενα μηχανακι χρειαζεται, σημερα παλι παιξανε τα νευρα μου μεσα στα Χανια απο την κινηση, την ιδια ωρα που ακουγα στο ραδιο για το μποτιλιαρισμα στην Αθηνα λογω απεργειων κλπ...)
Νίκο εννοείται αυτό που μ επισημαίνεις αλλωστε εκει μέσα μπαίνει το μυαλο μας...πλ ομορφο τ σκαραμπεο

Φίλε χαρτατζ ευχαριστω για τν προσφορα αλλα οπως γραφω κ απάνω ψαχνω κατι εως 300 κ.εκ. Καθως το διπλωμα μου ειναι μεχρι 500 κ.εκ.

Ντιπ μπλου αυτο με τ Κle Θα το δω... ελκυστικο μηχανακι φαινεται

Και για τα beverly τι λετε γτ απο μαθαινω οι γνωμες φασκουν κ αντιφασκουν για αυτα

Sent from my MT11i using Tapatalk

Bitz
21-07-12, 08:49
Εγω εχω χ μαχ του 2010.συνοπτικα λοιπον.20 αλογα,140 τελικη,τεραστιος χωρος κατο απο την σελα 2 φουλ-φεις κρανη και επιπλεων χωρος,300 χλμ.με 12 λιτρα,πολυ σταθερο στους ελιγμους και ακουνητο στις ευθειες,δικαβαλο κανεις πορεια με 120-130 σταθερα και ακουραστα.πολυ καλα φρενα,λιγο αργο στο ξεκινημα μεχρι να κοληση το φυγοκεντρικο,αλλα πολυ καλα ανοιγματα απο 30 μεχρι 100,πολυ σκληρη αναρτηση ιδιως η πισω (φευγουν σφραγισματα).καλη ποιοτητα κατασκευης ,
Ανταγωνιστες..honta sh 300 πολυ καλο,πολυ γρηγορο αλλα και πολυ ασχημο.
beverly 250-300 υποδιεστερο σε ολα και επιπλεον σταματας στο φαναρι και εχεις αλλα 4-5 διπλασου
Ολα αυτα δικη μου αποψη....πιστευω να σε καλυψα.καλη αγορα οτι και να αποφασισεις.thumb

Bitz
21-07-12, 09:14
Δες και φωτο14583

14584

14585

14586

vs316ti
21-07-12, 09:41
με αυτα τα χρηματα εχεις παρα πολλες επιλογες..το ποιο σημαντικο ειναι για τη χρηση το 8ες το μηχανακι αφου πλεον οι τιμες κ στις μηχανες εχουν ξευτιλιστει..κ γω ημουν προσανατολισμενος σε x max η καποιο On-Off τυπου KLE - V STROM VERSUS αφου ολα αυτα κυμαινονται απο 3000-4000 ε , αλλα βρηκα 1 καλη ευκαρια με 1 Bmw f 650 κ συμβιωνω μαζι του πλεον..εγω το θελα για μικτη χρηση κ διαδρομες οπως κηφισια- πειραια, κεντρο , κανα ταξιδακι 3 βαλιτσο,.

mitsos_chania
21-07-12, 10:04
Ελα Φανη εδω εισαι
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1616
Η τιμη ειναι στα μετρα σου,αν σε ενδιαφερει μιλα μου...

nikos1400
21-07-12, 16:30
για δες εδω κατι
(ειναι λιγο πανω απο τον προϋπολογισμο σου βεβαια)

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2639635/

https://i9.photos.scar.gr/2639/2639635_0_n.jpg

mitsos_chania
21-07-12, 18:50
για δες εδω κατι
(ειναι λιγο πανω απο τον προϋπολογισμο σου βεβαια)

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2639635/

https://i9.photos.scar.gr/2639/2639635_0_n.jpg

Ωραιο φαινεται.

fan1s_e21
21-07-12, 19:57
μιχακη ευχαριστη για την απολύτως εύστοχη τοποθέτηση σου
να σημειωσω για όσους τύχει και διαβάσουν το θέμα μου να
οτι ταβάνι στα κυβικά ειναι τα 500 κ.εκ.


Ελα Φανη εδω εισαι
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1616
Η τιμη ειναι στα μετρα σου,αν σε ενδιαφερει μιλα μου...
καλοο , απο καταναλωση τι λεει για πες αυτονομια με ενα γεμισμα
ποσα χλμ εχει, ανεβασε και καμια αλλη φοτο

για δες εδω κατι
(ειναι λιγο πανω απο τον προϋπολογισμο σου βεβαια)

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2639635/

https://i9.photos.scar.gr/2639/2639635_0_n.jpg
εσυ τωρα αυτο το κανεις επιτειδες ...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
ξερεις οτι μου αρεσουν οι παλιες μηχανες και ξερεις οτι εχω ξεκινησει ανακατασκευη μια px150 και θες να με τσιγκλασ...:whistle:

mitsos_chania
21-07-12, 20:06
Φανη με 20 ευρω κανει περιπου 230χλμ.
Για την κατασταση του,μπορει να το χεις πετυχει στα Χανια,ειναι αριστο.Μπορεις να το δεις αν ενδιαφερεσαι πραγματικα.

Για πες για τη ΡΧ.Μονος σου την φτιαχνεις?Σε τι σταδιο βρισκεσαι?

fan1s_e21
21-07-12, 20:35
Φανη με 20 ευρω κανει περιπου 230χλμ.
Για την κατασταση του,μπορει να το χεις πετυχει στα Χανια,ειναι αριστο.Μπορεις να το δεις αν ενδιαφερεσαι πραγματικα.

Για πες για τη ΡΧ.Μονος σου την φτιαχνεις?Σε τι σταδιο βρισκεσαι?

για το Nexus θα το σκεφτώ
νταξ στο Px εχω πολύ ψωμλι ακόμα
το βρήκα ετσι
https://i816.photobucket.com/albums/zz81/fan1s/DSC_0036.jpg
δεν έχει πολλά σάπια και το μόνο που τυ έχω κάνει είναι να του έχω λύσει κάποια μέρη του , δυστυχώς δεν έχω πολύ διαθέσιμο χρόνο
τέσπα θα μιλήσω σε άλλο τόπικ για το ΡΧ
εχω πολλα θέματα όπως μαλλον λεχουν κολλήσει οι σιαγόνες γτ αν και στη νεκρά ειναι κολλημένοι οι τροχοί

Ptboul
23-07-12, 09:13
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2620513/

fan1s_e21
23-07-12, 15:34
ωραίο αλλα δεν ανταποκρίνεται πλήρως σε ότι το θέλω , επίσης πιστεύω οτι θα με κουράσει στις εντός πόλης διαδρομές και οτι ίσως λόγω σωματική διάπλασης να με κουράζει πολύ εύκολα

bimmer-corfu
24-07-12, 09:19
Έχω ένα scarabeo 300 και ένα beverly 300 που οδηγάω συχνά και γι'αυτά θα σου πω.
Το scarabeo είναι πολύ όμορφο, οικονομικό, άνετο, όσο γρήγορο θες απο ένα scouter (και ταξίδι μικρό θα κάνει), αξιόπιστο στα 2 χρόνια που το έχω αλλά το καλύτερο είναι ο τεράστιος χώρος κάτω απο τη σέλα. Βάζω μια 6άδα νερά και ακόμα έχει χώρο. Αν έχεις και μπαγκαζιέρα ξέφυγες!
Τα κατά του είναι η μικρή ευελιξία σε ελιγμούς με ταχύτητες έως 40Χμ/ώρα μάλλον απο το μικρό πίσω τροχό (που όμως δίνει μεγάλο χώρο κάτω απο τη σέλα) ενω και το τιμόνι δεν στρίβει με αποτέλεσμα σε επιτόπιους ελιγμούς να θέλει μπρος πίσω. Βάλε και κάπου 165 κιλά βάρος.

Το beverly είναι πανέμορφο και αυτό αλλά έχει και πολύ καλύτερη ευελιξία, στρίβεις σε σχέση με το beverly και νομίζεις ότι έχεις ποδήλατο. Ακόμα και στους επιτόπιους δεν θα έχεις πρόβλημα. Έχει και μεγάλο πίσω τροχό που όμως του δίνει μαζί με τα καλά και το μεγαλύτερο κακό: μηδενικό χώρο για πράγματα κάτο απο τη σέλα.
Παρόλο που έχουν και τον ίδιο κινητήρα, για κάποιο λόγο καίει πιο πολύ αλλά και σε αυτό οι επιδόσεις ειναι παρα πολύ καλές για σκουτερ και ας μη πάει σα τα Ασιατικά (πχ Honda, kymko)

Στην άνεση σέλας +στο σκαραμπέο

fan1s_e21
24-07-12, 11:57
ευχαριστώ φιλε μου bimmer-corfu
μαλλον πως θα καταλήξω σε σκαραμπεο ή χμαξ

Ptboul
24-07-12, 12:19
Είναι σημαντικό να προσδιορίσεις τις πραγματικές σου ανάγκες ώστε να κάνεις μια σωστή αγορά. Δυστηχώς όλα έχουν + και - .

Όπως κ να το κάνουμε ένα σκούτερ δεν θα γίνει ποτέ μηχανή (ακόμα κ στα 125cc) όσο καλά φρένα να έχει, μοτέρ, κλπ.

H μηχανή ποτέ δεν θα σου προσφέρει την πρακτικότητα την οικονομία και την ευελιξία του σκούτερ και όλα αυτά ποτέ δεν θα σου προσφέρουν την πραγματικά φθηνή συντήρηση κ παροιμιώδη οικονομία και αντοχή του παπιού.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
28-07-12, 14:45
εγω ειμαι κατοχος εδω και 2,5 ετων ενος kymco xciting 300 i.την προηγουμενη βδομαδα κατεβηκα με ααυτο χανια οπου ηταν και το πιο μακρινο του ταξιδι.οτι και να πω ειναι λιγο.με εξυπηρετησε απιστευτα,εκαψε για 600 σχεδον χλμ 25 ευρω και θα το ξαναεκανα παλι ανετα.βεβαι εχω μονο6650 χλμ αλλλα και ενας γνωστος μου που εχει παρει και εχει κανει 20000 δεν του εχει παρουσιασει τπτ.ριξε μια ματια
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2680585/
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2206378/

fan1s_e21
02-08-12, 15:35
Είναι σημαντικό να προσδιορίσεις τις πραγματικές σου ανάγκες ώστε να κάνεις μια σωστή αγορά. Δυστηχώς όλα έχουν + και - .

Όπως κ να το κάνουμε ένα σκούτερ δεν θα γίνει ποτέ μηχανή (ακόμα κ στα 125cc) όσο καλά φρένα να έχει, μοτέρ, κλπ.

H μηχανή ποτέ δεν θα σου προσφέρει την πρακτικότητα την οικονομία και την ευελιξία του σκούτερ και όλα αυτά ποτέ δεν θα σου προσφέρουν την πραγματικά φθηνή συντήρηση κ παροιμιώδη οικονομία και αντοχή του παπιού.

Σωστά τα λόγια σου !!
ευχαριστω
για Piaggio X8 250ie τη γνώμη έχετε ?
μάλλον αυτο είναι το επικρατέστερο για να μπάξω
με περίπου 7.000 χλμ στα 2κ ευρα

Stradale
02-08-12, 16:20
Ένα από τα 2 χόντα πάρε, ή το SH150 ή το 300αρι. Ολα τα αλλα ειανι προβληματικά,έχω αλλάξει τουλάχιστον 5 scooter και κατέληξα στο χοντάκι. το 150αρι δε κάνεις με 5 λίτρα 200 χιλιομετρα και τελικη 130χλμ ΥΠΕΡΑΝΕΤΑ. Δεν ζητάει ΤΙΠΟΤΑ, και θα σου δωσει τα παντα

Bitz
02-08-12, 19:06
Ποια ειναι τα αλλα 4 προβληματικα;;;;;;

ziaba
03-08-12, 07:45
μην κοίτασ για σκούτερ πάρε το κριπτον χ όσα άτομα ξέρω με αυτό το πάπι τουσ έχει βγει παλικάρι πολύ οικονομικό σε συντήρηση ούτε καίει ούτε ζημίες βγαζει κ πάει πολύ καλά για παπί + εάν θελήσεις να το δώσεις κάποια στιγμή θα φύγει άνετα ενω το σαραμπεο θα τ παντρευτείσ

nikos1400
03-08-12, 08:15
Σωστά τα λόγια σου !!
ευχαριστω
για Piaggio X8 250ie τη γνώμη έχετε ?
μάλλον αυτο είναι το επικρατέστερο για να μπάξω
με περίπου 7.000 χλμ στα 2κ ευρα

Και το νου σου με το Σταυρουλή !
Ξερεις εσυ ;)
Δεν ειναι δα και "της εμπιστοσυνης"...

Andri
03-08-12, 11:43
.... Καθως το διπλωμα μου ειναι μεχρι 500 κ.εκ.



Νομίζω πως το δίπλωμα για μηχανάκι πάει με τους ίππους (πριν πάρεις απεριόριστο) αν έχεις αυτό που δίνουμε με παπί 2 χρόνια στην κατοχή σου , μόνο πληρώνοντας κάτι παράβολα μετατρέπεται απεριόριστο .Ψάξ'το λίγο μην αγοράσεις 500αρι και δεν μπορείς-τελικά- να είσαι νόμιμος.

fan1s_e21
04-08-12, 15:18
Και το νου σου με το Σταυρουλή !
Ξερεις εσυ ;)
Δεν ειναι δα και "της εμπιστοσυνης"...
κ@λοπαιδο είναι αλλα τι να κάνω αφου μόνο εκεί εχω βρει καλή για μένα ευκαιρία ...

Νομίζω πως το δίπλωμα για μηχανάκι πάει με τους ίππους (πριν πάρεις απεριόριστο) αν έχεις αυτό που δίνουμε με παπί 2 χρόνια στην κατοχή σου , μόνο πληρώνοντας κάτι παράβολα μετατρέπεται απεριόριστο .Ψάξ'το λίγο μην αγοράσεις 500αρι και δεν μπορείς-τελικά- να είσαι νόμιμος. δεν παίρνω 500 , θα με ξεσπιτώσει γτ θα γραφω πλα χλμ καθε μερα


μην κοίτασ για σκούτερ πάρε το κριπτον χ όσα άτομα ξέρω με αυτό το πάπι τουσ έχει βγει παλικάρι πολύ οικονομικό σε συντήρηση ούτε καίει ούτε ζημίες βγαζει κ πάει πολύ καλά για παπί + εάν θελήσεις να το δώσεις κάποια στιγμή θα φύγει άνετα ενω το σαραμπεο θα τ παντρευτείσ
είμαι ψηλος και με κουράζουν πολυ τα παπια , ενα έπαιρνα θα αγόραζα μόνο ΗΟΝDΑ

sierra
13-10-12, 15:28
Πουλάει ένας γνωστός ένα KAWASAKI ER-6N 2700 euro. Aν σε ενδιαφέρει β'αλε φωνή να σου δώσω τηλέφωνα...

fan1s_e21
13-10-12, 20:44
ευχαριστω πολυ αλλα έχω ήδη αγοράσει ενα Piaggio X8 250ie
και κάθε μέρα με κάνει περήφανο λόγω αποθηκευτικώ χορων και οικονομίας
270 χλμ εντος πολης αυτονομια (9,5lt) και πανω απο 320χλμ εθνική
παρακαλώ να κλειδωθει το τοπικ
να ευχαριστησω οσους μπηκαν στο κόπο και μου απαντησαν
https://i816.photobucket.com/albums/zz81/fan1s/DSC_0374_zpsb5d53918.jpg