PDA

Επιστροφή στο Forum : αποστολη ζαντων



giannis_compact
21-02-10, 21:33
Παιδες αγορασα κατι ζαντες απο Γερμανια και ο τυπος μου λεει 180 ευρω αποστολη.Μου λεει αν ξερω κανενα φθηνοτερο τροπο να του πω.Εχετε να προτεινετε τιποτα?Ποιος θα μπορουσε να τις φερει Ελλαδα με μικροτερο κοστος?Πειτε ρε παιδια καμια ιδεα γιατι καιγομαι....:(

ΔημήτρηςΜ3
21-02-10, 21:37
oxi τα λεφτα ειναι καλα!!
δεν παιζει να βρεις κατι αλλο! να ξερεις!

strof
21-02-10, 21:41
Ο μόνος πιο φθηνός τρόπος είναι να γνωρίζεις έναν μαντρά που φέρνει αυτοκίνητα από γερμανία και να του πεις να τις βάλει μέσα σε ένα από αυτά. Τώρα αν δεν ξέρεις κανέναν, δεν χάνεις και τίποτα να πας αύριο σε 2-3 να τους το προτείνεις με 100 ευρώ ας πούμε. και οι 2 σας κερδισμένοι θα είστε!

bill_m3
21-02-10, 21:44
Συγνώμη ρε παιδιά 180 για μεταφορικά από Γερμανία ????

Μόνο σε εμένα φαίνονται πολλά??

Ελαστικά που αγοράζουμε από Αγγλία, ζητάνε 45¤ να έρθουν στην πόρτα μας....

Dathanaso
21-02-10, 21:47
Δεν ειναι καθόλου πολλά αν σκεφτεις πως οι μεταφορες χρεωνονται βαση ογκου-βαρους.
Εγω απο Αγγλία πληρωσα 60ευρω για 13κιλα....

zaharias
21-02-10, 21:55
Παιδια ειναι ΠΟΛΛΑ!!

Εγω ειχα φερει ζαντες για φιλο και τα μεταφορικα ηταν 80 ευρω για 4 ζαντες απο Γερμανια με DHL.. (και μενω και σε νησι!! δεν ειμαι Αθηνα απλα, ειναι εξτρα μεταφορικα για νησι και παλι μονο 80 ευρω ηθελε ο συγκεκριμενος πωλητης)

Δεν ξερω τί παιζει, πιστευω ειναι τί συμφωνια εχει ο καθε πωλητης με την καθε μεταφορικη, γιατι βλεπεις μεγαλες διαφορές στις τιμες μεταξυ των πωλητων, δεν ξερω τι να πω..

bill_m3
21-02-10, 21:57
Παιδια ειναι ΠΟΛΛΑ!!

Εγω ειχα φερει ζαντες για φιλο και τα μεταφορικα ηταν 80 ευρω για 4 ζαντες απο Γερμανια με DHL.. (και μενω και σε νησι!! δεν ειμαι Αθηνα απλα, ειναι εξτρα μεταφορικα για νησι και παλι μονο 80 ευρω ηθελε ο συγκεκριμενος πωλητης)

Δεν ξερω τί παιζει, πιστευω ειναι τί συμφωνια εχει ο καθε πωλητης με την καθε μεταφορικη, γιατι βλεπεις μεγαλες διαφορές στις τιμες μεταξυ των πωλητων, δεν ξερω τι να πω..

Έτσι ακριβώς Ζαχαρία, κάτι παίζει με τους πωλητές και τις συμφωνίες τους με την μεταφορική!!

Dathanaso
21-02-10, 22:02
Τι να πω ρε πατριωτη σιγουρα παιζουν και οι συμφωνιες.Αν σου τις εστελνε σε δυο διαφορετικα πακετα ωστε να μειωθει το βαρος λες να επεφτε η τιμή?

zaharias
21-02-10, 22:05
Τι να πω ρε πατριωτη σιγουρα παιζουν και οι συμφωνιες.Αν σου τις εστελνε σε δυο διαφορετικα πακετα ωστε να μειωθει το βαρος λες να επεφτε η τιμή?

Εμενα τις ειχε στειλει ζευγαρι, δηλαδη ειχε ενωσει τα 2 κουτια (2 ζαντες), οποτε ηρθαν σαν 2 κουτια, αλλα το βαρος δεν αλλαζει..

giannis_compact
21-02-10, 22:06
Δε ξερω παιδια τι να πω.Τις ζαντες τις ψαχνα καιρο ειναι το style 98 της bmw.Τις πηρα σε σχετικα καλη τιμη,240 ευρω τετραδα+αποστολη.

NickE60
21-02-10, 22:47
Δε ξερω παιδια τι να πω.Τις ζαντες τις ψαχνα καιρο ειναι το style 98 της bmw.Τις πηρα σε σχετικα καλη τιμη,240 ευρω τετραδα+αποστολη.

180 είναι πολλά, 120 είναι καλά για 4 ζάντες με ή χωρίς λάστιχα.

Δεν βλέπω να αναφέρεις περιοχή στο προφιλ σου. Να που χρειάζεται!
Αν είσαι Αθήνα κάνε μια ερώτηση στο Beinoglou.

https://www.beinoglou.gr/en/contact.htm

Μπορούν να τις παραλάβουν αυτοί από τον Γερμανό πωλητή μέσω του δικτύου συνεργατών τους στη Γερμανία και να στις φέρουν σπίτι σου.

Ίσως και να συμφέρει... Αν είσαι επαρχία όμως καλύτερα να στις στείλει ο Γερμανός με τα 180 euro με DHL. Δύσκολα θα βρεις κάτι πιο συμφέρον.

Όλα τα άλλα που βλέπεις περί 40 και 60 ευρώ για μια τετράδα, είναι ειδικές συμφωνίες που συνάπτουν κάποιοι έμποροι με μεταφορικές εταιρίες που καλύπτουν όλη την Ε.Ε.

nfot
21-02-10, 22:49
Αν ειναι σκετες ζαντες, χωρις λαστιχα, ειναι παρα πολλα τα λεφτα. Θα του πεις να τις στειλει με DHL, αργη ταχυτητα. Ακομη και μια μια να τις πακεταρει, θα του κοστισουν, μαζι με το πακεταρισμα 20 ευρω η μια. Συνολο 80. ΙΣΩΣ να τις δεχτουν και ζευγαρια προς 20 ευρω το ζευγαρι. Αν εχουν και λαστιχα, τοτε μονο μια μια προς 17 ευρω + πακεταρισμα.
Η DHL εχει αγορασει τα γερμανικα ταχυδρομεια. Φερνω λαστιχα για τη μοτο απο Γερμανια και με τον τροπο αυτο, τα μεταφορικα ειναι 17 ευρω το ζευγαρι.

Οι τιμες των μεταφορικων, εξαρτωνται κατα πολυ απο τις συμβασεις των πωλητων με τους μεταφορεις, καθως επισης και απο το πολλοι πωλητες, κοιτανε μονο courier Για ευκολια και ταχυτητα.

NickE60
21-02-10, 23:01
Αν ειναι σκετες ζαντες, χωρις λαστιχα, ειναι παρα πολλα τα λεφτα. Θα του πεις να τις στειλει με DHL, αργη ταχυτητα. Ακομη και μια μια να τις πακεταρει, θα του κοστισουν, μαζι με το πακεταρισμα 20 ευρω η μια. Συνολο 80. ΙΣΩΣ να τις δεχτουν και ζευγαρια προς 20 ευρω το ζευγαρι. Αν εχουν και λαστιχα, τοτε μονο μια μια προς 17 ευρω + πακεταρισμα.
Η DHL εχει αγορασει τα γερμανικα ταχυδρομεια. Φερνω λαστιχα για τη μοτο απο Γερμανια και με τον τροπο αυτο, τα μεταφορικα ειναι 17 ευρω το ζευγαρι.

Οι τιμες των μεταφορικων, εξαρτωνται κατα πολυ απο τις συμβασεις των πωλητων με τους μεταφορεις, καθως επισης και απο το πολλοι πωλητες, κοιτανε μονο courier Για ευκολια και ταχυτητα.

Θα τις παραλάβεις μετά από 20 μέρες περίπου...

17 ευρώ το κάθε πακέτο και μέχρι 5 κιλά
22 ευρώ το κάθε πακέτο και μέχρι 10 κιλά
32 ευρώ το κάθε πακέτο και μέχρι 20 κιλά (οι 16-17-18" ζάντες αλουμινίου ζυγίζουν από 12 ως 17 κιλά)

https://www.dhl.de/en/paket/privatkunden/international/paket.html

Η Ελλάδα είναι στη Ζώνη 1 του "DHL Paket International" thumb

giannis_compact
21-02-10, 23:10
Παιδια Θεσσαλονικη μενω.Για dhl μου ειπε 32 ευρω η μια,συνεπως 128 υρω ολες.Το πακεταρισμα ειναι εξτρα?

NickE60
21-02-10, 23:15
Παιδια Θεσσαλονικη μενω.Για dhl μου ειπε 32 ευρω η μια,συνεπως 128 υρω ολες.Το πακεταρισμα ειναι εξτρα?

Χρεώνουν έξτρα το πακετάρισμα (όχι όλοι) και τη μεταφορά με δικό τους μέσο στο πλησιέστερο υποκατάστημα DHL (όπως αν πας κάτι στα ΕΛΤΑ εδώ)

giannis_compact
21-02-10, 23:18
Δηλαδη με 128 ευρω δε θα ειμαι τελειωμενος?

NickE60
21-02-10, 23:20
Δηλαδη με 128 ευρω δε θα ειμαι τελειωμενος?

Εξαρτάται από αυτόν. Αν σου πει ο Γερμανός ότι με 128 είναι όλα ΟΚ, τότε είσαι ΟΚ :original:
Θα λάβεις και κωδικούς αποστολής (DHL tracking numbers) γιατί τα δέματα είναι ασφαλισμένα thumb

nfot
21-02-10, 23:21
Μμμμ, ακριβυνε η DHL.