PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθαρισμος ρυπων



savvas bmwdakias
13-07-12, 18:46
Σημερα καθως επλενα το αμαξι μου διαπιστωσα πολλα μαυρα στιγματα.Μου εκανε εντυπωση πριν μια βδομαδα που το επλυνα δεν προσεξα να ειχε τοσα πολλα.Επισης δεν το παρκαρω κατω απο δεντρα με ρετσινι κτλ.Το θεμα ειναι οτι δοκιμασα αλοιφη χοντρη για γρατζουνιες και με το ζορι βγηκαν καποια απο αυτα.Τι να δοκιμασω για να τα βγαλω?Σε αλλο θρεντ διαβασα κατι για πυλο οτι κανει για ρετσινι και για τους ρυπους.Ξερετε που μπορω να βρω πυλο θεσσαλονικη εκτοσ απο practiker?

Andri
13-07-12, 18:49
Ισχύει ο πηλός είναι το καλύτερο(και εγώ στο φόρουμ το έμαθα) δεν το έκανα ακόμα όμως γτ δεν έχω χρόνο-χώρο...Θα γίνει άμεσα όμως...
Υπάρχουν πολλά είδη από ότι είχα μάθει από το αντίστοιχο θρεαντ , οπότε πρόσεχε στην επιλογή..ένας πολύ καλός είναι της Sonus σύμφωνα με τις κριτικές των έμπειρων detailer του φόρουμ μας

savvas bmwdakias
13-07-12, 18:54
Και γω για τον sonus ακουσα καλα λογια και λεω να τον δοκιμασω.Που μπορω ομως να τον βρω?

savvas bmwdakias
12-08-12, 13:15
Εχει γινει παραγγελια απο αγγλικο site μαζι με αλλα καλουδια (αλοιφες ,μαπες,ειδικα σφουγγαρια κτλ)αναμενω τα πραματα να τα δοκιμασω να σας πω εντυπωσεις.

spar@
12-08-12, 22:00
επειδη λειπουν τα παιδια που ασχολουνται θα προσπαθησω να σου πω εγω απ τα ελαχιστα που ξερω...
καταρχην ο πηλος εχει αναλογες σκληροτητες, ο μαλακος θα σε δυσκολεψει να τα βγαλεις αυτα, επισης θελεις και ενα λιπαντικο (ή ειδικο σπρει για πηλους ή σε ενα απλικατερ θα βαλεις νερο και λιγο απο σαμπουαν αυτοκινητου) ριχνεις λιπαντικο και τριιβεις με τον πηλο. Επισης θα πρεπει να ξερεις οτι αν χρησιμοποιησεις πηλο (σκληρο ειδικα) υπαρχει περιπτωση να σου κανει "αραχνη" κλπ αρα ισως χρειαστει και ενα γυαλισμα μετα.
Για την επιλογη πηλου και πληροφοριων χρησης σου προτεινω να πας ή να παραγγειλεις αν εισαι εκτος αττικης απ τον www.swell.gr, δεν ειναι διαφημιση απλα και εμενα τον προτειναν και ειναι πολυ σωστος και σε τιμες αλλα και σε συμβουλες (παροτι ειναι η δουλεια του).

savvas bmwdakias
13-08-12, 17:33
επειδη λειπουν τα παιδια που ασχολουνται θα προσπαθησω να σου πω εγω απ τα ελαχιστα που ξερω...
καταρχην ο πηλος εχει αναλογες σκληροτητες, ο μαλακος θα σε δυσκολεψει να τα βγαλεις αυτα, επισης θελεις και ενα λιπαντικο (ή ειδικο σπρει για πηλους ή σε ενα απλικατερ θα βαλεις νερο και λιγο απο σαμπουαν αυτοκινητου) ριχνεις λιπαντικο και τριιβεις με τον πηλο. Επισης θα πρεπει να ξερεις οτι αν χρησιμοποιησεις πηλο (σκληρο ειδικα) υπαρχει περιπτωση να σου κανει "αραχνη" κλπ αρα ισως χρειαστει και ενα γυαλισμα μετα.
Για την επιλογη πηλου και πληροφοριων χρησης σου προτεινω να πας ή να παραγγειλεις αν εισαι εκτος αττικης απ τον www.swell.gr, δεν ειναι διαφημιση απλα και εμενα τον προτειναν και ειναι πολυ σωστος και σε τιμες αλλα και σε συμβουλες (παροτι ειναι η δουλεια του).

Ευχαριστω για τις πληφοριες τις εχω υποψη μου.Εχω παραγγειλει 2 πηλους ενα μαλακο και ενα σκληρο για να τους δοκιμασω σε σημεια που ειναι για βαψιμο (σε περιπτωση αποτυχιας)και εχω παρει και πολυ καλη αλοιφη για γυαλισμα.

savvas bmwdakias
19-08-12, 13:15
Μαζι με τον πηλο πηρα μαζι με τον ξαδεφο μου μερικα "καλουδια" ακομα απο Αγγλια.Στην αρχη στο ψεκαστιρι με το νερο ειχα βαλει πολυ σαμπουαν και ειχε σαν αποτελεσμα να γλυστραει υπερβολικα ο πηλος και οι βρωμιες να μην βγαινουν ευκολα.Αφου τελειωσε ξαναεβαλα νερο με πολυ λιγοτερο σαμπουαν και εκει πραγματικα ειδα αποτελεσμα.Στο ματι τουλαχιστον εχουν εξαφανιστει ολοι οι λεκεδες.Μετα απο τον πηλο περασα 2 χερια αλοιφη της aytoglym.Περιττο να σας πω οτι ψοφισα μεχρι να τελειωσω.

drbiloukos
19-08-12, 13:37
IRON-X



https://www.youtube.com/watch?v=84VzCV6MrSs"]https://www.youtube.com/watch?v=84VzCV6MrSs

Και σου γλυτώνει και ώρες από το καθάρισμα των ζαντών.

Βρωμάει απαίσια σε όλη τη γειτονία.

Πάρε και μία μάσκα.

Μετά από πηλό, iron-x, etc. θέλεις sealant, glaze, wax :-)

drbiloukos
19-08-12, 13:44
Να φανταστείς το έπλυνα σε πλυντήριο, έκανα πηλό και με το που το έριξα πάλι άρχισε να κοκκινίζει και να αφαιρεί βρωμιά...

savvas bmwdakias
19-08-12, 15:10
Αυτο τι ειναι ακριβως?
Οπου κοκκινιζει εχει ακομα βρωμια?

drbiloukos
19-08-12, 16:57
Αυτο τι ειναι ακριβως?


Decontaminant



Οπου κοκκινιζει εχει ακομα βρωμια?

Ναι. Δεν το πίστευα όταν το χρησιμοποίησα. Πολύ αποτελεσματικό.

https://www.shinearama.co.uk/product.php?id=CPX-IRONX-4L

Highly effective, acid-free and pH balanced (6~7pH) car paint, wheels & glass cleaner (safe for all wheels including aluminum and alloys). This formulation is also effective and safe for use on all car surfaces and will not deteriorate clear coats. This preventative measure puts a stop to corrosion , IronX contains unique chemical ingredients that effectively dissolves the sintered iron by forming a water soluble iron complex. No other method cleans paint and wheels as deeply as IronX. The IronX Paint and wheels Decontamination System was developed as a method of removing paint contamination beyond what can be removed by washing or claying !!. If you are familiar with detail clay, you know it is capable of removing above surface contaminants that have bonded to the paint. The IronX is designed to remove what lies below the paint surface. Airborne chemical compounds and ferrous particles - particles containing iron - actually penetrate the paint and create corrosive compounds that eat deep into the paint's sub-layers or paint’s pin-holes. This is a gradual process that often is not evident until it's too late. Claying or polishing only removes the particle, not its effects, which are continuing to spread beneath the surface.

During the use of your vehicle, brake dust and road grime become sintered to the surface of the car paint , rims and wheels due to the high temperature conditions they are normally exposed. Brake dust contains high levels of iron and once sintered to the rim, becomes extremely difficult to dissolve or remove without the use of harsh chemicals. IronX opens up the paint's pores to release ferrous particles and to neutralize caustic compounds that have developed in the paint's subsurface. Ongoing damage is immediately stopped and future damage is prevented by removing the ferrous particles.

IronX sprays on as a thick, transparent, as the cleansing liquid begins to work into the dirt and grime, the formula begins to turn purple/ red. The purple/red coloration is the IronX Cleaner forming a bond to the sintered iron on the car paint and wheel and changing its state to a water soluble complex for easy removal. Stubborn, baked on grime may take a small amount of agitation. Rinse car paint and wheels thoroughly with a power washer and wipe dry.

The IronX is used by body shops for pre-cleaning prior to detailing and by dealerships for new and used car prep. It is proven to deliver a clean, glassy smooth vehicle that is protected from the harmful effects of paint contamination. No other is as fast and effective at removing multi-layer paint and wheels contamination.

savvas bmwdakias
19-08-12, 17:55
Ψαχνοντας βρηκα οτι πρωτα βαζεις αυτο και τελευταιο τον πηλο.Επισης ειναι πολυ ισχυρο και μετα θα χρειαστει σιγουρα αλοιφη με κερι.

drbiloukos
19-08-12, 18:02
Το τελευταίο μου μεγάλο πλύσιμο είχε:

Πλύσιμο σε πλυντήριο
Πηλός
IronX
Πλύσιμο με AVA
Autoglym Super Resin Polish
Autoglym Extra Gloss Protection
Κέρωμα με Collinite 915

savvas bmwdakias
19-08-12, 18:11
Ωραιοςthumb αυτο το τελευταιο απο τα καλυτερα προιοντα.

drbiloukos
19-08-12, 18:14
Υπάρχουν και άλλα κεριά που δίνουν λίγο καλύτερο αποτέλεσμα, απλά αυτό κρατάει πιο πολλούς μήνες