PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε36] Κολλημένο παράθυρο



oldcarskickass
07-07-12, 18:41
Καλησπέρα.

Έχω ένα πρόβλημα με το παράθυρο στο Ε36 του πατέρα μου.

Το αμάξι είναι σειρά 3 Ε36 facelift δίπορτο με γνήσια ηλεκτρικά παράθυρα.

Πριν αρκετό καιρό άρχισε να κάνει σκέρτσα, δλδ να σκαλώνει όταν το ανέβαζες (πατώντας τον διακόπτη στο πρώτο κλικ, είτε με τον αυτόματο, στο δεύτερο κλικ), οπότε έπρεπε να πατήσεις συνεχόμενα το δεύτερο κλικ μέχρι να ανέβει επάνω τελείως.
Σε ηλεκτρολόγους που το πήγε ο πατέρας μου δεν βρήκε άκρη (χαλασμένο τηλέφωνο, οπότε η μεταφορά εμπειριών λύσης από τον πατέρα μου σταματούν εδώ).

Σήμερα λοιπόν δεν κατεβαίνει με καμία χριστοπαναγία, ούτε καν με τους δώδεκα απόστολους, και έριξα πολλές...

Έλυσα λοιπόν την πόρτα και έφτασα στον μηχανισμό. Με πολύμετρο μέτρησα τις δύο φύσες και οι δύο φέρνουν ρεύμα κανονικά.

Δεν έδειχνε κάτι από τον μηχανισμό (το ψαλίδι) χαλασμένο.

Όταν πατάω να κατέβει ακούγεται ότι οπλίζει το ρελέ μπροστά στον συνοδηγό και τραβάει ρεύμα κανονικά (ρεύμα μοτέρ, γιατί πέφτει η ένταση από την πλαφονιέρα) και γενικά το ηλεκτρικό κύκλωμα αντιδρά όπως αντιδρά και με το παράθυρο του οδηγού που λειτουργεί κανονικά.

Το θέμα είναι ότι το όπλισμα του ρελέ το ακολουθά και ένας ακόμα ήχος ο οποίος προέρχεται από τον ίδιο τον μηχανισμό του παραθύρου, το μοτεράκι. Διαρροή δεν έχει, δλδ όταν αφήνω τον διακόπτη δεν έχει ρεύμα η πόρτα.

Το ίδιο είχα ξανακάνει πριν μια εβδομάδα, το έλυσα, καθάρισα τις φύσες και δούλεψε κανονικά οπότε θεώρησα ότι κάτι τότε δεν έκανε επαφή.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι;

ΕΙΚΑΖΩ ότι κάτι παίζει με το κύκλωμα (ή τους αισθητήρες) που έχει για να <<βλέπει>> ότι έχει φτάσει στα τέρματα και να κόβει το ρεύμα όταν είναι στα άκρα (τέρμα ανοιχτό / τέρμα κλειστό).

Είναι δυνατό να επισκευαστεί; Είναι όντως το μοτέρ;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Kostas_1
07-07-12, 18:53
Λευτερη, επαναπρογραμματισμο δοκιμασες? Αν ειναι απο αισθητηρες, συνηθως φτιαχνει με επαναπρογραμματισμο.

oldcarskickass
07-07-12, 19:05
Χμ Κώστα, τώρα που το λες πριν κανά δυο χρόνια που το είχα πάει εγώ για σέρβις και το είχα αναφέρει, αυτό ακριβώς μου είχε πει ότι θα έκανε επαναπρογραμματισμό!

θα το κοιτάξω αλλά όχι σύντομα λόγω προγράμματος το κέρατό μου, αλλά ας ελπίσω να είναι αυτό γιατί μετά από πρόχειρη αναζήτηση στο νετ είδα ότι είναι πραγματικά πέιν ιν δε αςς η αλλαγή του μοτέρ!

Kostas_1
07-07-12, 19:06
ρε 2 λεπτα υποθεση ειναι ο επαναπρογραμματισμος.

sasabmw
07-07-12, 19:10
Το πιθανοτερο ειναι να πηγαινεις για μηχανισμο παραθυρου, ειναι συνηθη συμπτωματα...

Kostas_1
07-07-12, 19:12
και ειναι και εκεινο το πραγματακι που ειχε χαλασει και αλλαχτηκε στο παραθυρο που ειχε γραψει ο κατσαραιος (αν θυμαμαι καλα)...

oldcarskickass
07-07-12, 19:29
ρε 2 λεπτα υποθεση ειναι ο επαναπρογραμματισμος.

Ναι το ξέρω, απλά το παράθυρο δεν είναι του οδηγού, το αυτοκίνητο είναι του πατέρα μου και η μεγαλύτερη απόσταση είναι γλυκά νερά δ.πλακεντίας.

Την άλλη εβδομάδα ξεκινάω θερινό σχολείο και σε 3 εβδομάδες πρέπει να παραδώσω ένα κομμάτι από την διπλωματική μου το οποίο έπρεπε να είχε αρχίσει την περασμένη δευτέρα. Οπότε...

Συν ότι βαριέμαι, συν το ότι επειδή το αμάξι το κινώ κανά 3 μηνο τώρα μόνο εγώ (εκείνος την είδε ιζι ράιντερ στα 57 μου με το R1200C και μου την λέει και από πάνω) στο μυαλό του πατέρα μου φταίω εγώ. Έβαλα λέει καμιά γκόμενα ξέρω γω βγάλαμε τα μάτια μας και έτσι. Ιστορίες γιαγρίους κανονικά... Οπότε να το πάω ΕΓΩ για επαναπρογραμματισμό με πεντακόσια τρισεκατομύρια βαθμούς έξω ενώ ο συνταξιούχος ίζυ ράιντερ (μην ξεχνιόμαστε) κάθεται όλη μέρα και γυρνάει δεν παίζει!!! :)

Το πιθανοτερο ειναι να πηγαινεις για μηχανισμο παραθυρου, ειναι συνηθη συμπτωματα...

Ελπίζω πως όχι και ο λόγος είναι ότι ο μηχανισμός χτυπάει δλδ δείχνει να κουνιέται αλλά πέφτει. Είχε ξανακαεί και τον είχα αλλάξει εγώ (τεράστια πίστα, πρέπει να ξηλωθεί όλη η πόρτα μαζί με τα ψαλίδια). Αλλά και πάλι δεν αποκλείω τίποτα!


και ειναι και εκεινο το πραγματακι που ειχε χαλασει και αλλαχτηκε στο παραθυρο που ειχε γραψει ο κατσαραιος (αν θυμαμαι καλα)...

Χμ δεν θυμάσαι τουλάχιστον πως ήταν το πραγματάκι; Αν και πιστεύω όταν το δει θα απαντήσει! Έλεος πχια ΟΛΟΙ στις παραλίες είστε;;;;;

m-power_01
07-07-12, 19:41
Λευτέρη Κοίτα στα DIY να δεις τα "λευκά μικρά πραγματάκια" που άλλαξε ο Κατσαραιος.
Αν δεν φτιάξει με ρεσετ, το λύσιμο δεν το γλιτωνεις.
Επίσης σε Ε36 φθείρεται και η οδοντωση του γρύλου παρόλο που είναι μεταλλική. Αν είναι αυτό ή αλλάζεις ή αν έχεις υπομονή με κόλληση γεμίζεις με λίμα διαμορφώνεις

Kostas_1
07-07-12, 19:49
Οκ, καταλαβα...Αν και: μονος σου μπορεις να κανεις επαναπρογραμματισμο.

Αν θυμαμαι καλα:

Για να ακυρωθει τυχον λαθος προγραμματισμου:

Κατεβαζεις τα παραθυρα και μεσα σε 10'' πατας 4 φορες το πληκτρο ξανα σαν να τα κατεβαζες.

Για επαναπρογραμματισμο:

Το πατας να παει το παραθυρο τερμα κατω και μετα το βαστας πατημενο 3''.

Μετα το πας τερμα πανω και επισης το βαστας το κουμπι πατημενο 3".

Το κατεβαζεις το παραθ 10 εκατοστα. Το ξανανεβαζεις και βαστας το κουμπι πατημενο 3".

Ετοιμος.

oldcarskickass
07-07-12, 22:40
Λευτέρη Κοίτα στα DIY να δεις τα "λευκά μικρά πραγματάκια" που άλλαξε ο Κατσαραιος.
Αν δεν φτιάξει με ρεσετ, το λύσιμο δεν το γλιτωνεις.
Επίσης σε Ε36 φθείρεται και η οδοντωση του γρύλου παρόλο που είναι μεταλλική. Αν είναι αυτό ή αλλάζεις ή αν έχεις υπομονή με κόλληση γεμίζεις με λίμα διαμορφώνεις


Το λύσιμο του παραθύρου αυτοκινήτου που δεν έχω κάνει εγώ την ζημιά αλλά εγώ την χρεώνομαι πιθανώς να ισούται και με την επιβεβαίωση, μέσω καντηλιών, της ύπαρξης των θείων, τι CERN και @@ μάταλα ναουμ.

Η οδόντωση Σπύρο είναι οκ, και γενικά οκ είναι όλο το σύστημα, όταν έκανα αυτό με τις *φίσες* δούλευε ρολόι, ούτε ήχος, ούτε τρίψιμο ούτε τίποτα.

Και τώρα το μοτέρ πάει να κουνηθεί αλλά χτυπάει το ρελέ, αυτό είναι που μου δίνει ελπίδες. (χτυπάει όπως χτυπάει στου οδηγού όταν φτάνει στα τέρματα). Δε με ενοχλεί τόσο το λύσιμο όσο ότι πρέπει να φύγουν τα πριτσίνια από το μοτέρ και ο γενικός κανόνας σε ΟΛΑ τα BMW ότι για να βγάλεις ταπετσαρία ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ να έχεις καβάτζα για επισκευές (είτε της ίδιας της ταπετσαρίας είτε κάποιο κλιπάκι)

Οκ, καταλαβα...Αν και: μονος σου μπορεις να κανεις επαναπρογραμματισμο.

Αν θυμαμαι καλα:

Για να ακυρωθει τυχον λαθος προγραμματισμου:

Κατεβαζεις τα παραθυρα και μεσα σε 10'' πατας 4 φορες το πληκτρο ξανα σαν να τα κατεβαζες.

Για επαναπρογραμματισμο:

Το πατας να παει το παραθυρο τερμα κατω και μετα το βαστας πατημενο 3''.

Μετα το πας τερμα πανω και επισης το βαστας το κουμπι πατημενο 3".

Το κατεβαζεις το παραθ 10 εκατοστα. Το ξανανεβαζεις και βαστας το κουμπι πατημενο 3".

Ετοιμος.

Αύριο θα το δοκιμάσω! Ευχαριστώ ρε σεις! Σάββατο βράδυ και τόσες απαντήσεις!!!

Kostase46
07-07-12, 23:00
Το λύσιμο του παραθύρου αυτοκινήτου που δεν έχω κάνει εγώ την ζημιά αλλά εγώ την χρεώνομαι πιθανώς να ισούται και με την επιβεβαίωση, μέσω καντηλιών, της ύπαρξης των θείων, τι CERN και @@ μάταλα ναουμ.

Η οδόντωση Σπύρο είναι οκ, και γενικά οκ είναι όλο το σύστημα, όταν έκανα αυτό με τις *φίσες* δούλευε ρολόι, ούτε ήχος, ούτε τρίψιμο ούτε τίποτα.

Και τώρα το μοτέρ πάει να κουνηθεί αλλά χτυπάει το ρελέ, αυτό είναι που μου δίνει ελπίδες. (χτυπάει όπως χτυπάει στου οδηγού όταν φτάνει στα τέρματα). Δε με ενοχλεί τόσο το λύσιμο όσο ότι πρέπει να φύγουν τα πριτσίνια από το μοτέρ και ο γενικός κανόνας σε ΟΛΑ τα BMW ότι για να βγάλεις ταπετσαρία ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ να έχεις καβάτζα για επισκευές (είτε της ίδιας της ταπετσαρίας είτε κάποιο κλιπάκι)


Αύριο θα το δοκιμάσω! Ευχαριστώ ρε σεις! Σάββατο βράδυ και τόσες απαντήσεις!!!

Αν ανοιξεις το μοτερακι μεσα εχει ενα γραναζει απο τεφλον κι οπως ειναι τα δοντια του θα δεις οτι επανω στο δοντι εχει φτιαξει ενα ακομα δοντι και φρακαρε, με το αυτοματο ανεβασμα δεν ειχες προβλημα?
Περνεις ενα αλο μοτερ τ' αλλαζεις κι εισαι ΟΚ!

oldcarskickass
07-07-12, 23:13
Αν ανοιξεις το μοτερακι μεσα εχει ενα γραναζει απο τεφλον κι οπως ειναι τα δοντια του θα δεις οτι επανω στο δοντι εχει φτιαξει ενα ακομα δοντι και φρακαρε, με το αυτοματο ανεβασμα δεν ειχες προβλημα?
Περνεις ενα αλο μοτερ τ' αλλαζεις κι εισαι ΟΚ!

Το θέμα είναι ότι για να βγει το μοτέρ πρέπει να λυθεί ρε γμτ όλη το σύστημα ψαλιδιού - μοτέρ, το οποίο το μ@λ@κισμένο έχει πριτσίνια (την προηγούμενη φορά απλά το έλυσα και το πήγα συνεργείο και το έδεσαν, τόσο καλά)

Τα γρανάζια από το ψαλίδι είναι όλα οκ, το είχα ελεγξει την περασμένη φορά.

Πριτσινωμένο μοτέρ πάνω στο ψαλίδι, ε θα μας τρελάνουν τελείως ρε γμτ, ποιος ήταν στο R&D δλδ ο spar@;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Θα το κοιτάξω πιθανώς αύριο, γιατί κάτι τα μπυρόνια σήμερα κάτι ο κ@#@ος ο άματιουρ που ποσταρήστηκε από τον σιτάθη σήμερα και θα στοιχειώνει τα όνειρα μου, κάτι που θα πάω για μπάνιο αύριο (και εκεί είναι που θα τρελαθώ τελείως) ε θα πάει λίγο πίσω η δουλειά.

Cross your fingers μάγκες να είναι το μοτέρ ζωντανό! Δεν μπορείς να κάνεις και πλάκα σε κανά περαστικό ρε γμτ με κλειστό παράθυρο σε περνάνε για σνομπ!

spar@
08-07-12, 03:24
Αν δεν διορθωθεί πούλησε το αυτοκίνητο και βρες ένα άλλο 36αρι που να δουλεύουν!! Τι είναι το θερινό σχολείο; Ο πατέρας σου έχει χίλια δικια σε κατάλαβε ότι πηγαίνεις στη Σωκράτους με μισανοιχτα παράθυρα και ακουμπάνε τους βυζους τους οι αραπινες!! Άντε μετά να μην ζοριστει ο μηχανισμός...

oldcarskickass
08-07-12, 11:18
Αν δεν διορθωθεί πούλησε το αυτοκίνητο και βρες ένα άλλο 36αρι που να δουλεύουν!! Τι είναι το θερινό σχολείο; Ο πατέρας σου έχει χίλια δικια σε κατάλαβε ότι πηγαίνεις στη Σωκράτους με μισανοιχτα παράθυρα και ακουμπάνε τους βυζους τους οι αραπινες!! Άντε μετά να μην ζοριστει ο μηχανισμός...

Εγώ είμαι τύπος της Φυλής και της παράπλευρης της Συγγρού, ίσως γιαυτό δεν έχουμε συναντηθεί ποτέ!

Θερινό Σχολείο (https://www.demokritos.gr/Contents.aspx?lang=gr&CatId=658&View=18)

Έχω και ηλιοροφή οπότε δε με νοιάζει και τόσο, αλλά επειδή συνήθως φορτώνω κάτι δίμετρα θέλω όλο το μήκος και το πλάτος ανοιχτό!

Kostase46
08-07-12, 22:40
Το θέμα είναι ότι για να βγει το μοτέρ πρέπει να λυθεί ρε γμτ όλη το σύστημα ψαλιδιού - μοτέρ, το οποίο το μ@λ@κισμένο έχει πριτσίνια (την προηγούμενη φορά απλά το έλυσα και το πήγα συνεργείο και το έδεσαν, τόσο καλά)

Τα γρανάζια από το ψαλίδι είναι όλα οκ, το είχα ελεγξει την περασμένη φορά.

Πριτσινωμένο μοτέρ πάνω στο ψαλίδι, ε θα μας τρελάνουν τελείως ρε γμτ, ποιος ήταν στο R&D δλδ ο spar@;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Θα το κοιτάξω πιθανώς αύριο, γιατί κάτι τα μπυρόνια σήμερα κάτι ο κ@#@ος ο άματιουρ που ποσταρήστηκε από τον σιτάθη σήμερα και θα στοιχειώνει τα όνειρα μου, κάτι που θα πάω για μπάνιο αύριο (και εκεί είναι που θα τρελαθώ τελείως) ε θα πάει λίγο πίσω η δουλειά.

Cross your fingers μάγκες να είναι το μοτέρ ζωντανό! Δεν μπορείς να κάνεις και πλάκα σε κανά περαστικό ρε γμτ με κλειστό παράθυρο σε περνάνε για σνομπ!
Στο ψαλιδι δε χαλαει τιποτα το γραναζι που χαλαει ειναι μεσ΄ το μοτερ.
Ξεπερτσινωσε το και βαλ' το με βιδακια.

m-power_01
08-07-12, 23:01
Στο ψαλιδι δε χαλαει τιποτα το γραναζι που χαλαει ειναι μεσ΄ το μοτερ.
Ξεπερτσινωσε το και βαλ' το με βιδακια.

Μην ορκίζεσαι...
Το εχω δει με τα μάτια μου

oldcarskickass
08-07-12, 23:43
Στο ψαλιδι δε χαλαει τιποτα το γραναζι που χαλαει ειναι μεσ΄ το μοτερ.
Ξεπερτσινωσε το και βαλ' το με βιδακια.

Έχω και πριτσιναδόρο (ή τέλος πάντων όπως λέγεται)

Θα το παλέψω πάλι το Σ/Κ!

spar@
09-07-12, 00:33
Εγώ είμαι τύπος της Φυλής και της παράπλευρης της Συγγρού, ίσως γιαυτό δεν έχουμε συναντηθεί ποτέ!

Θερινό Σχολείο (https://www.demokritos.gr/Contents.aspx?lang=gr&CatId=658&View=18)

Έχω και ηλιοροφή οπότε δε με νοιάζει και τόσο, αλλά επειδή συνήθως φορτώνω κάτι δίμετρα θέλω όλο το μήκος και το πλάτος ανοιχτό!

ρε συ αυτα τα διμετρα που φορτωνεις απο Συγγρου ρωτα μπας και ξερουν, μπορει να δουλευαν σε συνεργειο....
:thumbsup:

oldcarskickass
09-07-12, 07:16
ρε συ αυτα τα διμετρα που φορτωνεις απο Συγγρου ρωτα μπας και ξερουν, μπορει να δουλευαν σε συνεργειο....
:thumbsup:

Είναι μόνο παρτ τάιμ και απασχολούνται μόνο με το ανεβοκατεβάζουν - χειροκίνητα πάντα - μοτέρ σασμάν, χωρίς γρύλους.

oldcarskickass
17-07-12, 20:13
Νέα από το μέτωπο.

Σήμερα χωρίς να έχω ξανασχοληθεί ΚΑΘΟΛΟΥ με το θέμα, το παράθυρο λειτουργει ΚΑΝΟΝΙΚΑ χωρίς θορύβους χωρίς τίποτα.

Τι στο καλό γίνεται ρε παιδιά;

Παίζει να είναι καμιά επαφή από το comfort relay πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού;