PDA

Επιστροφή στο Forum : Σε 3λεπτα έγινε αέρας το 1Μ



ΔημήτρηςΜ3
03-07-12, 21:52
https://www.youtube.com/watch?v=DshK4ZXPU9o&feature=youtube_gdata_player

Panos 316T
03-07-12, 21:59
Χαλαροι οι τυποι...ρουτινα...

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
03-07-12, 22:00
ελπιζω να το βρει ο ανθρωπος.....αλλιως με τις υγειες του.

aristent
03-07-12, 22:01
ουτε συναγερμος, ουτε ιμομπιλαϊζερ.....τιποτα δεν τους σταματαει!!!:ranting2:

deepBLUE
03-07-12, 22:05
Δε γλυτωνεις με τίποτα !!
Αν κατάλαβα καλα με υπολογιστή το άνοιξαν σωστά ;

aristent
03-07-12, 22:14
Δε γλυτωνεις με τίποτα !!
Αν κατάλαβα καλα με υπολογιστή το άνοιξαν σωστά ;


απο το youtube:

BMW 1M stolen without keys in 3 minutes! This is a video of an 1ADDICTS member's £43,000 BMW 1M being stole at 3am in 3 minutes. The thief's accessed the car's OBD port in the footwell by breaking the glass, reaching in and using a device to reprogram a blank key fob. The car was simply then unlocked and pushed off the drive and driven away. This theft was part of a recent BMW theft spree which has seen 300 BMWs stolen in March 2012 in a single UK county.

Kostas_1
03-07-12, 22:18
Παιδια αυτα τα μηχανακια προγραμματισμου τα εχω δει να τα πουλανε σε κινεζικα σαιτ. Για πλακα τα βρισκεις. Μεχρι και διαρρηκτικα εργαλεια για συγκεκριμενα αυτοκινητα πουλουσαν

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
03-07-12, 22:20
Παιδια αυτα τα μηχανακια προγραμματισμου τα εχω δει να τα πουλανε σε κινεζικα σαιτ. Για πλακα τα βρισκεις. Μεχρι και διαρρηκτικα εργαλεια για συγκεκριμενα αυτοκινητα πουλουσαν
ναναι αξιοπιστα αυτα τα εργαλεια η κινεζικα?:th_Laie_67-1::thumbsdown::th_Laie_67-1:

hades7
03-07-12, 22:26
Τώρα όπου να ναι θα σκάσει κάποιος που θα λέει εγω έχω βάλει διακοπτακι κρυφό εκει στο ταδε σημειο που κάνει αυτο και αυτο και στο καπάκι άλλος που να ρωτάει που είναι το καταληλοτερο μέρος να το βάλει και αν κάνει δουλεια

steliosm46
03-07-12, 22:34
τι έκανε ρε πως άνοιξε την πόρτα? απ τον καθρέπτη? γιατί κλειδαριά της πόρτας δεν είδα να παραβιάζει!

δεν το βάλανε μπρός όμως εκτός και αν το πήγανε ποιο κάτω για να το βάλουν!

Panos 316T
03-07-12, 23:12
Ευτυχως που εχω βαλει διακοπτακι στη παροχη αντλιας βενζινης και το εχω τοποθετηση στο ταμπλο αριστερα απο το τιμονι.

Πιστευω οτι ειναι το καλυτερο αντικλεπτικο και στο καλυτερο σημειο :D

steliosm46
03-07-12, 23:14
Τώρα όπου να ναι θα σκάσει κάποιος που θα λέει εγω έχω βάλει διακοπτακι κρυφό εκει στο ταδε σημειο που κάνει αυτο και αυτο και στο καπάκι άλλος που να ρωτάει που είναι το καταληλοτερο μέρος να το βάλει και αν κάνει δουλεια

Δεν ξέρω αν το θεωρείς ανούσιο τον διακόπτη αλλα θα σου πω πως είναι το μόνο ΜΗ ανιχνεύσιμο πράγμα απο ηλεκτρονικές συσκευές κλπ..Και αυτό γιατί απλά δεν είναι ηλεκτρονική συσκευή ,είναι κάτι χειροκίνητο..

Εαν δεν μπορέσει να βρεθεί μετά απο ψάξιμο δεν παίρνει μπρός με τίποτα, τα ιμομπιλάιζερ και όλα αυτά πλέον μπορούν και τα σπάνε όπως επίσης και πολλών ειδών aftermarket συναγερμών και συστημάτων εντοπισμού γιατί είναι κάτι ηλεκτρονικό και το κάθε τέτοιο σύστημα έχει και το σπάσιμο του.

Επίσης μπορεί να μην είναι κάτι σπουδαίο ή να θεωρείται έτσι μπορεί να έχεις δίκιο αλλα εγω θα σου πω πως ανοίξανε φίλου μου αυτοκίνητο και τελικά το παράτησαν και βρέθηκε με την μπαταρία τελείως άδεια!

Και φυσικά υπάρχουν πολλά συμπεράσματα σε αυτό..

ίσως να μην μπορούσαν να παρακάμψουν το immobilizer και τελικά δεν έπερνε? Μπορεί... (Που πάλι δεν το πιστεύω προσωπικά διότι σε αυτό το αυτοκίνητο δεν πάει να το κλέψει όποιος να'ναι) έχει προετοιμαστεί και ξέρει..

Ίσως να μην μπορούσαν να παρακάμψουν οποιοδήποτε άλλο ηλεκτρονικό σύστημα και δεν έπερνε? Μπορεί.. (Που πάλι δεν το πιστεύω διότι την ώρα εκείνη που γινόταν δεν ακούστηκε τίποτα απο συναγερμούς στην γύρω γειτονιά απ τις μαρτυρίες των ανθρώπων)


Το σίγουρο είναι πως χτυπούσαν μίζα μέχρι που εξαντλήθηκε η μπαταρία! (Σημαίνει πως είχαν χρόνο απενεργοποίησαν συναγερμό και λογικά και το immobilizer και τους σταμάτησε ο διακόπτης προφανώς)

Οπότε κάτι μπορεί να κάνει απ το τίποτα πιστεύω..Εκτός τον περιπτώσεων φορτωτικής ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο σκαρφίζονται!! Μέχρι και κλάρκ άκουσα οτι χρησιμοποίησαν και σηκώσαν ένα αμάξι και το φορτώσαν κατευθείαν φορτηγό! Εκεί απλά είναι να μην σε βάλουν στο μάτι!

alexk
03-07-12, 23:19
Τώρα όπου να ναι θα σκάσει κάποιος που θα λέει εγω έχω βάλει διακοπτακι κρυφό εκει στο ταδε σημειο που κάνει αυτο και αυτο και στο καπάκι άλλος που να ρωτάει που είναι το καταληλοτερο μέρος να το βάλει και αν κάνει δουλεια

Σωστός !

Βγάζεις την ασφάλεια της αντλίας βενζίνης και ο κλέφτης παίρνει ένα φρύδι thumb

Panos 316T
03-07-12, 23:25
Πλακα κανει Αλεξ(οπως και γω)

Παντως ειναι πολυ καλη λυση οπως και αυτη που ειπες

Andri
04-07-12, 08:02
Πολλά κυκλοφορούν για την ασφάλεια κλοπής κτλπ αλλά και εγώ πιστεύω πως είναι να μην σε βάλουν στο μάτι αλλιώς και με αλυσίδες να το δέσεις και 100 σκύλους φύλακες δίπλα θα το πάρουν...Τώρα αν κυκλοφορεί κάτι τόσο αποτελεσματικό που να μην ανιχνεύεται κιόλας με ηλεκτρονικά μέσα αλλά μόνο με ανίχνευση δια οράσεως άλλο θέμα...αλλά πάλι καρτέρι δεν θα στήσει ο κλέφτης? θα δει τι "πειράζεις" πριν πατήσεις μίζα...

SoNiC_77Gr
04-07-12, 10:37
Η καλυτερη ασφαλεια ειναι να παιρνεις απο μεσα καθε φορα που το παρκαρεις οτιδηποτε πολυτιμο κ να το αφηνεις χωρις βενζινα! Εκτος κ αν εχουν σκεφτει κ αυτο το ενδεχομενο κ εχουν κανα 5λιτρο βενζινα μαζι τους... :p

gant
04-07-12, 12:13
Οργανωμένοι πάντως, στολές και εξοπλισμό που μου θύμισε προσωπικό πυρηνικού εργοστασίου.
Ήρεμοι, ατάραχοι, σίγουροι για την δουλειά τους.

super duper
04-07-12, 12:35
τι εγινε ρε παιδιά?
δεν μας σωζει τίποτα!
ευχομαι στο φιλο να το βρει συντομα.
Και εμένα μου κάνει εντύπωση, δεν χτυπησε τίποτα...τοσο εύκολο.

κρίμα....

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
04-07-12, 14:18
απο την αλλη μηπως ειναι τα λεφτα(απο την μικτη ασφαλεια) αρη?

Nino
04-07-12, 15:09
καποτε καποιο μελος (φυλακας σε φυλακες)ειχε γραψει οτι τα Χ5 τα κλεβουν απο το καθρεπτη και οσοι εχετε να αλλαξετε τα κρυσταλλα...
Τωρα αυτο που ειδα εγω ειναι οτι η παραβιαση εγινε απο τον καθρεπτη!

deepBLUE
04-07-12, 15:19
Πολλά κυκλοφορούν για την ασφάλεια κλοπής κτλπ αλλά και εγώ πιστεύω πως είναι να μην σε βάλουν στο μάτι αλλιώς και με αλυσίδες να το δέσεις και 100 σκύλους φύλακες δίπλα θα το πάρουν...Τώρα αν κυκλοφορεί κάτι τόσο αποτελεσματικό που να μην ανιχνεύεται κιόλας με ηλεκτρονικά μέσα αλλά μόνο με ανίχνευση δια οράσεως άλλο θέμα...αλλά πάλι καρτέρι δεν θα στήσει ο κλέφτης? θα δει τι "πειράζεις" πριν πατήσεις μίζα...

Ετσι ακριβως !!
Η Μοτο μου ηταν με αλυσιδα συναγιερμο και κλεισμενη απο 3 αυτοκινητα !!!
Κι ομως....

Kostas_1
04-07-12, 15:27
καποτε καποιο μελος (φυλακας σε φυλακες)ειχε γραψει οτι τα Χ5 τα κλεβουν απο το καθρεπτη και οσοι εχετε να αλλαξετε τα κρυσταλλα...
Τωρα αυτο που ειδα εγω ειναι οτι η παραβιαση εγινε απο τον καθρεπτη!

Με καποιο τροπο ανοιξε το παραθυρο παντως.....

A8hnaios
04-07-12, 15:51
This theft was part of a recent BMW theft spree which has seen 300 BMWs stolen in March 2012 in a single UK county.

Δηλαδη ρε Μαστορα για να καταλαβω.....

Αυτη η σπειρα εκλεψε 300 BMW το Μαρτιο σε μια μονο περιφερεια της Αγγλιας.. :shok:

10 την ημερα :confused:

Nino
04-07-12, 15:56
Με καποιο τροπο ανοιξε το παραθυρο παντως.....

το παραθυρο το ανοιγει αφου κατι παρακαμπτει ή παρεμβαλλει εκει στα ηλεκτρικα του καθρεπτη.
Παντως το παληκαρι τοτε ελεγε οτι σπανε πολυ ευκολα τα μαμα κρυσταλλα και απο εκει κανουν τη δουλεια!
Δεν θυμασαι Κωστα ηταν και στη πρωτη συναντηση που καναμε σαν fanς στον ταμ ,θα θυμηθω το nick του και θα σου το πω με pm μην τον εκθεσουμε κιολας.

deepBLUE
04-07-12, 17:42
Για παμε αλλη μια ρε παιδια,
Εσπασαν το καθρεφτη για να εχουν προσβαση στα καλωδια του και να ανοιξουν το τζαμι η εσπασαν το τζαμι του οδηγου με σκοπο να χρησιμοποιησουν την obd ?

steliosm46
04-07-12, 18:21
Για παμε αλλη μια ρε παιδια,
Εσπασαν το καθρεφτη για να εχουν προσβαση στα καλωδια του και να ανοιξουν το τζαμι η εσπασαν το τζαμι του οδηγου με σκοπο να χρησιμοποιησουν την obd ?

to τζάμι δεν νομίζω δεν φένεται να κάνει κάποια κίνηση να σπάει το τζάμι..Μάλλον τον καθρέπτη άνοιξε και απο κει παρέκαμψε το κύκλωμα του συναγερμού-κεντρικού κλειδώματος προφανώς διότι δεν έκανε καμία παραβίαση της κλειδαριάς της πόρτας..Έκανε χειροργικό κλέψιμο δηλαδή..

Πάντως εγώ βλέπω οτι όχι σε 3 λεπτά αλλα σε 1.40 το ανοίξανε και μπήκανε μέσα και άντε γεια!!

Nino
04-07-12, 18:54
Για παμε αλλη μια ρε παιδια,
Εσπασαν το καθρεφτη για να εχουν προσβαση στα καλωδια του και να ανοιξουν το τζαμι η εσπασαν το τζαμι του οδηγου με σκοπο να χρησιμοποιησουν την obd ?

τωρα αν βλεπω καλα, παει ο πρωτος σπαει τον καθρεπτη με καποιο τροπο αφηνει τα κοματια στο εδαφος και παει ο δευτερος που κανει τη δουλεια και σε λιγο ανοιγουν πορτοπαραθυρα βγαινει ο συναγερμος ( αυτο πρεπει να ειναι τα φλας που αναβουν).

katsaraios
04-07-12, 18:55
Στον καθρεπτη εχει τον ιδιο αισθητηρα που υπαρχει στο 46αρι c.....????
Αν ναι τοτε παιζει το αλλο σεναριο ,αλλα δημοσια ΜΗΝ ΤΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ρε παιδια:thumbsdown::thumbsdown:

deepBLUE
04-07-12, 22:11
Αν προσέξατε την ώρα που ο ένας είναι στο καθρέφτη φαινεται άλλος ένας απο τη πλάνη κάμερα που βασταει κάτι που μοιάζει με κεραία ραντάρ κάτι τέτοιο
Φαινεται ολοκαθαρα δε βλέπω όμως να το σχολιάζει κανείς .
Κάνω λάθος η μόνο εγω το πρόσεξα ρε παιδια ;

aristent
04-07-12, 22:25
Αν προσέξατε την ώρα που ο ένας είναι στο καθρέφτη φαινεται άλλος ένας απο τη πλάνη κάμερα που βασταει κάτι που μοιάζει με κεραία ραντάρ κάτι τέτοιο
Φαινεται ολοκαθαρα δε βλέπω όμως να το σχολιάζει κανείς .
Κάνω λάθος η μόνο εγω το πρόσεξα ρε παιδια ;


το ειδα και εγω Βαγγελη,προφανως ειναι το μηχανημα που συνδεουν στη θυρα OBD και κανουν επαναπρογραμματισμο για το "νεο κλειδι" που θα χρησιμοποιησουν να βαλουν μπροστα.....


ασφαλως φαινεται και οτι ολοι τους εχουν συγκεκριμενη "εργασια" να κανουν!!!! :ranting2:

SoNiC_77Gr
05-07-12, 01:00
Τιποτα.......
Το καλυτερο αντικλεπτικο ειναι να εχεις τοποθετησει στις πισω θεσεις καραμπινα που να κοιταει τις μπροστινες θεσεις, εναν αισθητηρα πιεσης στο καθισμα κ με το που κατσει ο αλλος :gun_bandana:!
Απλα το πρωι πρεπει να καθαριζεις ταμπλο κ παρμπριζ, το καθισμα αν ειναι δερμα το σενιαρεις γρηγορα.
Α επισης, να θυμασαι να αφοπλιζεις το οπλο οταν ειναι να μπεις μεσα..
Περα απο την πλακα πλεον ο οποιοσδηποτε αν κατσει να ψαξει λιγακι μπορει να βρει τα παντα, ετσι οπως εχουμε γινει πλεον στην αγορα βρισκεις οτι θες αμα εχεις κ ρευστο ετοιμο εδικα.
Με λιγο ζορι μεχρι κ πυρηνικα παιρνεις..........:whistle:

hlias303
05-07-12, 01:12
πελατι μου δεν καταφεραν να του κλεπσουν το ραμ και ασ μιν ειχε ιμομπιλαιζερ γιατι η γκαζμαδεσ σπαζοντασ τον διακοπτη γιοσαν το μονιμο ρευμα του διακοπτη με το σασι αποτελεσμα καψαν τιν κεντρικη ασφαλεια του αυτοκινιτου και ευτιχοσ δεν γνωριζαν φενετε απο ηλεκτρικα!χαχα!!!
επισις σε εναν αλον πελατι τα σπασαν ολα αλα ηταν ευτηχως ηταν ερασιτεχνεσ και δεν ξεραν τι σιμενι ιμομπιλαιζερ αποτελεσμα σπασμενο τζαμι-αφαλοσ κλειδαρειας και κεραια ιμομπιλαιζερ!

harryd
12-07-12, 15:01
https://whos.gr/other-news/keyless-bmw-ena-ofelos-gia-toys-kleftes-videos