PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντιπροσωπεία Γιαννενα



Stradale
03-07-12, 09:42
Ποια θεωρείτε καλή αντιπροσωπεία στην Θεσσαλονίκη όσο αναφορά το service κομμάτι της;

StratosZ4
03-07-12, 09:52
Ποια θεωρείτε καλή αντιπροσωπεία στην Θεσσαλονίκη όσο αναφορά το service κομμάτι της;

γενικα πιστευω στο μυαλο ολων ξεχωριζει μια αντιπροσωπεια για θεσσαλονικη.

αν θελεις κατι ιδιαιτερο πιστευω οτι δεν θα σε καλυψουν ομως.s54 βλεπουν απο καθολου εως παρα πολυ σπανια, ολες οι αντιπροσωπειες.

Αν δεν δουν το θεμα, θα σου προτεινα να στειλεις ενα πμ στον thomelef και στον pilot που ειναι τυπικοτατοι στη συντηρηση και προσεχουν παρα πολυ τα Μ3 τους, για να σε καθοδηγησουν

Thomelef
03-07-12, 09:55
για αντιπροσωπείες δεν έχω ιδέα τι γίνεται, μιας και δεν έχω πατήσει ποτέ το πόδι μου, και φυσικά δεν σκοπεύω να το κάνω...

Stradale
03-07-12, 09:57
Βασικά Θωμά δεν θέλω να το πάω για σερβις αλλά για την ανάκληση.

Thomelef
03-07-12, 10:01
i know...
δεν έχω ιδέα για τις αντιπροσωπείες να σου πώ. απο διάφορους πελάτες μου που έχουν διαφόρων τύπων πεμβέ, ποτέ δεν άκουσα καλά λόγια για καμμία αντιπροσωπεία.

Stradale
03-07-12, 10:06
Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα...Κάθομαι και Γιάννενα άμα είναι έτσι, μην τρέχω πάνω-κάτω :D

Vassilis ///M
03-07-12, 10:12
Τι έπαθες ρε τρελέ???
Δεν πήρες τηλεφωνάκι για να πάμε για την ανάκληση...

Stradale
03-07-12, 10:16
Περιμένω με τους μλκς, και θέλω να έχω μια λύση Β' αν με αργήσουν πολύ. Θέλω να πάρω τα βουνά και δεν μπορώ, κατάλαβες τι έχω πάθει;;; :D

Vassilis ///M
03-07-12, 10:38
Περιμένω με τους μλκς, και θέλω να έχω μια λύση Β' αν με αργήσουν πολύ. Θέλω να πάρω τα βουνά και δεν μπορώ, κατάλαβες τι έχω πάθει;;; :D

Ακόμη να σε πάρουν τηλέφωνο...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Stradale
03-07-12, 10:47
Και σκέψου ειναι η δεύτερη αντιπροσωπεία που πάω. Έιναι το ωραιο after sales της BMW. Premium μάρκα και τα λουλούδια του μπαξε...

m-power_01
03-07-12, 15:02
Στα Ιωάννινα δεν έχει αντιπροσωπεία ; Έχει απ´όσο ξέρω

Stradale
03-07-12, 15:20
Έχει, αλλά είμαι κανα 2 εβδομάδες στο περίμενε και στο περίμενε, άσε που δεν τους έχω και πολύ εμπιστοσύνη εδώ...

Stathis
03-07-12, 15:25
να τους εχεις, ειναι εξαιρετος γνωστης και γνησιος μπεμβεδακιας ο ιδιοκτητης...

Stradale
03-07-12, 15:28
να τους εχεις, ειναι εξαιρετος γνωστης και γνησιος μπεμβεδακιας ο ιδιοκτητης...

Σίγουρο αυτό; Με χαλαρώνεις να ξέρεις :)

Stathis
03-07-12, 15:28
ντε φακτο...;)

Stradale
03-07-12, 15:38
Πέρα από την καθυστέρηση που έχει γίνει στο θέμα να μπει το αυτοκίνητο μέσα, δεν έχω άλλο παράπονο. Εξυπηρετικότατοι είναι. Σε μία ερώτηση που έκανα γιατί καθυστερεί η ενημέρωση,πότε θα μπει μέσα, είναι ότι δεν έχουν όλα τα εργαλεία και θα με πάρουν να με ενημερώσουν,όπως επίσης και ότι θα έχω και αυτ/το αντικατάστασης εφόσον είναι διαθέσιμο κτλ κτλ.

Τώρα, για Θεσσαλονίκη ρώτησα να έχω μια β' εναλλακτική και με την λογική ότι θα έχουν μεγαλύτερη εμπειρία από S54.

Παρ'όλα αυτά, για να το λες κάτι θα ξέρεις παραπάνω, οπότε το "κλειδώνω" μέχρι νεωτέρας ;)

Thomelef
03-07-12, 18:26
τουλάχιστο για βόρεια ελλάδα φίλε στραντάλε, να είσαι σίγουρος ότι την μικρότερη εμπειρία απο το αυτοκίνητο μας, την εχουν οι αντιπροσωπείες σε σχέση με τα εξουσιοδοτημένα - εξειδικευμένα.

alexk
03-07-12, 21:28
Να αναφέρω κάτι εδώ.
Μερικές φορές απαιτούνται ειδικά εργαλεία που ούτε αντιπροσωπείες Αθήνας και Θεσσαλονικής δεν έχουν, μιας και δεν θα κάνουν απόσβεση σχεδόν ποτέ.
Ένα μηχάνημα ρύθμισης του vanos μπορεί να στοιχίζει 3-4χιλ. ευρώ (πρέπει να πληρωθούν στην BMW) και ίσως η αντιπροσωπεία να το χρησιμοποιήσει μία φορά στα 5 χρόνια.

Ανάκληση για τα κουζινέτα θέλεις να κάνεις έτσι δεν είναι ?
Πως πήρες αυτοκίνητο χωρίς να έχει κάνει ανάκληση ?
Λογικά είναι πριν του 2003 οπότε μιλάμε για 9+ χρόνια.

Είδα έχεις 2005. Και πάλι μιλάμε για 7 χρόνια...

Thomelef
03-07-12, 22:20
για την αλλαγή μετάλων πάντως, δεν χρειάζεται και κάποιο ειδικό εργαλείο. όσων αφορά αλέξη για το παράδειγμα που δίνεις, φυσικό και επόμενο είναι, και συμφωνώ κάθετα ότι δεν αξίζει μια εταιρία να χρεωθεί με τόσο πανάκριβο εξοπλισμό για κάτι που δεν πρόκειτε να δουλέψει.
και υπόψιν, ότι μιλάμε μόνο για το εργαλείο. βάλε και κόστος στο να μάθει κάποιος να το δουλεύει με σεμινάρια στην γερμανία, ταξίδια, μπίρι μπίρι...

E46 POWER
06-07-12, 01:10
εγω παντως εχω αντιθετη αποψη...αν δεν το εχει η αντιπροσωπεια και εγω χρειαστω ρυθμιση βανος τι γινεται??? αποσβεση θα το κανει το μηχανημα απο τα 10 πρωτα αυτοκινητα που θα πουλησει...αλλιως ας γινει απλα εξουσιοδοτημενο!

Thomelef
06-07-12, 08:49
τα μηχανήματα κάνουν απόσβεση απο την δουλειά που κάνουν, και όχι ζημιώνοντας άλλους τομείς μιας επιχείρησης.
απο το σύνολο των κερδών τώρα αν θέλει ένας επιχειρηματίας να χαλαλήσει ένα σοβαρό ποσό για να πάρει κάτι που δεν πρόκειτε να του αποφέρει ούτε την απόσβεση, είναι άλλο θέμα.
στον κόσμο της δουλειάς όμως, παίρνεις πάντα ένα μηχάνημα για να αυξήσεις τα κέρδη σου.
επίσεις είναι και άλλα πολλά στη μέση, και όχι μόνο η αγορά του μηχανήματος.
δώσε επιπλέον έξοδα για κάποιον υπάλληλο που θα παρακολουθήσει τα σεμινάρια στην γερμανία, όπως επίσεις το να του γυρίσει η βίδα του υπαλλήλου και να στο παίζει και πυρηνικός επιστήμονας, επειδή είναι και ο μοναδικός που ξέρει να το δουλεύει.
προσωπικά αν η ζήτηση για την συγκεκριμένη δουλειά ήταν πάρα πολύ μικρή, εγώ δεν θα το αγόραζα.
θα προτιμούσα να κάνω μια βαρβάτη έκπτωση στις 1 - 2 περιπτώσεις που θα μου τύχαιναν, παρά να δώσω μια περιουσία για κάτι εντελώς άχρηστο το οποίο πολύ πιθανόν να είναι και άχρηστο μετά απο 2 - 3 χρόνια έτσι όπως προχωράει η τεχνολογία, και έτσι όπως αλλάζουν τις λειτουργείες των κινητήρων.

EVERGET
06-07-12, 09:16
Προβλέπεται ανάκληση για μέταλλα σε Μ3 του 2005???? Αυτά έχουν τα νέα μέταλλα...

Stradale
06-07-12, 11:47
Ανάκληση για τα κουζινέτα θέλεις να κάνεις έτσι δεν είναι ?
Πως πήρες αυτοκίνητο χωρίς να έχει κάνει ανάκληση ?


Δεν είχα ιδέα περί ανάκλησης και γενικά για όλα τα σημεία που πονάει το 46ρι Μ3...

Όταν το πήρα έκανα του σύνηθες ελέγχους που κάνεις σε ένα μεταχειρισμένο και αυτοί σε λίγο λιγότερο βαθμό μιας και το αμάξι δεν γινόταν να φύγει από εκεί που ήταν. Έφερα μηχανικό και το είδε, για να καταλάβεις.

Το θετικό είναι ότι πέρα από αυτήν την ανάκληση και έναν βαμμένο πίσω προφυλακτήρα (που φρόντισε ένας γείτονας να θέλει πάλι...:thumbsdown: ) δεν έχει/μου έχει βγάλει κάτι άλλο.

Stradale
26-07-12, 15:07
Μόλις παρέλαβα τα αυτοκίνητο απο την αντιπρόσωπια της ΒΜW στα Ιωάννινα και εχω να πω τα καλύτερα. Πέρα απο την αρχική καθηστερηση που δεν ευθύνονται αυτοί, όλα τα αλλα έγιναν στην ώρα με σεβασμό και με πήραν μόνοι τους τηλέφωνο όταν ανοίχτηκε το αυτοκίνητο για να πάω να το δω ενώ έβγαλαν και φωτογραφίες σε περιπτωση που δεν μπορούσα. Ένα μπραβο πάλι, μια και δεν το συνηθίζουν αυτοί οι αντιπροσωπείες :)

Thomelef
26-07-12, 15:11
γενικά τι λέει το αμάξι φίλε???
τώρα που ανοίχτηκε έχεις και πλήρη γνώση για την κατάσταση του.
όλα οκ? καθαρό το Μ-τρίο???

Stradale
26-07-12, 15:23
Τα 2 κουζινέτα είχα κάποιες ελαφριες γρατσουνιές,δεν ήταν δηλαδή brand new, αλλά πέρα από αυτό τα πάντα άριστα, κανένα απολύτως πρόβλημα. Το έκανα και ένα γενικό check up που ανακάλυψα ότι τα μπροστά τακάκια είνια παρα-ξεραμένα οπότε στον επόμενο τόνο είμαι για αυτά αλλαγή και ακούγονται και λίγο οι βαλβίδες κάτι το οποίο το είχα ψιλιαστεί (ίδια φάση με το S2000...). Μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος είναι η αλήθεια και περιμένω να νυχτώσει να το βγάλω βόλτα :)
Δεν ρώτησα,αλλά δεν χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο στρώσιμο,σωστά;

Vassilis ///M
26-07-12, 15:24
Μόλις παρέλαβα τα αυτοκίνητο απο την αντιπρόσωπια της ΒΜW στα Ιωάννινα και εχω να πω τα καλύτερα. Πέρα απο την αρχική καθηστερηση που δεν ευθύνονται αυτοί, όλα τα αλλα έγιναν στην ώρα με σεβασμό και με πήραν μόνοι τους τηλέφωνο όταν ανοίχτηκε το αυτοκίνητο για να πάω να το δω ενώ έβγαλαν και φωτογραφίες σε περιπτωση που δεν μπορούσα. Ένα μπραβο πάλι, μια και δεν το συνηθίζουν αυτοί οι αντιπροσωπείες :)

Βάλε φωτό!!!!! Δεν με πήρες τηλ. να πηγαίναμε μαζί ρε τρελέ...

Stradale
26-07-12, 15:25
Αφού ασβεστώνεις τους τοίχους εσύ,τι να σε κάνω....:th_Laie_67-1:

m-power_01
27-07-12, 00:41
Θέλει στρωσιμο... Μην πλακωθεις! Ηρεμία

Thomelef
27-07-12, 09:00
επίσεις πάρε κάνα λίτρο λάδι παραπάνω καβάτζα, γιατί τώρα που άδειασε τελείως το μοτέρ με το άνοιγμα, μέχρι να κάτσει σε διάφορα σημεία θα σου ζητήσει γρήγορα, και αρκετό λαδάκι.
μην τρομάξεις δλδ αν στα 500 - 600 χιλ συμπληρώσεις κάνα μισόλιτρο και βάλε. είναι φυσιολογικό.

Stradale
27-07-12, 11:01
Σας ευχαριστώ παιδιά,σημαντικά και τα δύο που μου είπατε!