PDA

Επιστροφή στο Forum : M3 E46 smg Βάζει νεκρά ξαφνικά το σασμάν!!!!



m3racing
02-07-12, 13:49
Καλησπέρα

Ξέρει να μου πει κάποιος γιατί βάζει νεκρά ξαφνικά το αμάξι ενώ κινειται και παράλληλα ανάβει το λαμπάκι με το γρανάζι και ξαναβάζει ταχύτητα πάλι μόνο του μετά από 3 περίπου δευτερόλεπτα ????

hades7
02-07-12, 13:53
απωλεια πιεσης στη αντλια του smg αλλαξε ενα πορτοκαλι ρελε στην ασφαλειοθηκη και δες αν θελει και συμπληρωμα υγρα η αντλια.μετα βλεπουμε

pilot
02-07-12, 14:08
αν είναι το ρελεδάκι είσαι τυχερός, το άλλαξα και εγώ πριν λίγο καιρό, 10 ευρΑ κάνει. Βέβαια εμένα είχε ανάψει μόνο το λαμπάκι, το κιβώτιο δούλευε κανονικά.

pilot
02-07-12, 14:10
φυσικά εννοείτε πως θα το ''φυσώσεις'' σε διαγνωστικό πρώτα να δείτε ακριβώς τι παίζει!

m3racing
02-07-12, 14:42
Ρελε άλλαξα αλά πάλι το ίδιο και υγρά έχει , το διαγνωστικό έβγαλε ρελε!!! Αύριο θα το πάω για ρύθμιση στο smg , κάτι άλλο??

chief
02-07-12, 15:34
Αντλια μαλλον.

m3racing
11-07-12, 15:11
Παιδιά η διάγνωση λέει αντλία 2000¤!!!!! έχει βάλει κανείς μεταχειρισμένη??? Και αν κάποιος του έχει τύχει να λέει αντλία το διαγνωστικό και να είναι αλλού το πρόβλημα!

hades7
11-07-12, 15:27
Ξανααλαξε το ρελε να σιγουρευτεις 100% ότι δεν είναι απο εκει βάλε μια μτχ και όσο σε βγάλει στο car πουλάγε ένας ψάξε

S54POWER
11-07-12, 15:29
Μηπως ειναι αισθητηρας θερμοκρασιας??
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=855810

Thomelef
11-07-12, 19:02
περαστικά...αν άλλαξες ρελέ και σου κάνει τα ίδια, γμσ τα...
σκέψου το ενδεχόμενο να το κάνεις χειροκίνητο αν δεν θέλεις να δώσεις 2κ για την αντλία.
δεν θα μου φαινόταν καθόλου παράξενο να έκανες κάτι τέτοιο. ένα καντράν απο χειροκίνητο θές, και κάνα δυο εξαρτηματάκια για μέσα στο σαζμάν...μετά πές bye bye στα προβλήματα του smg.
εγώ πάντως αν μου ξαναβγάλει κάποια βλάβη, το γμσ...το ξηλώνω, και άντε γεια. σιγά μην πάω να ξαναδώσω ένα σκασμό λεφτά με το μλκσμένο.
δυο φορές τα έσκασα, και πάλι δεν ευχαριστιέμαι μπάντες όπως θέλω!!!

steliosm46
11-07-12, 21:37
+1000 για τις μπάντες thumb

και πόσο κάνει ρε θωμά αμα πείς να πάρεις χειροκίνητο σασμάν και ότι παρελκόμενα καντράν κλπ που είπες??

Thomelef
11-07-12, 21:44
δεν χρειάζεται να πάρεις καινούριο σαζμάν...απλά ξηλώνεις ότι ηλεκτρονικό υπάρχει πάνω στο σαζμάν απο το ες εμ τζι, ανοίγεται, και μπαίνουν κάποια εξαρτήματα που χρειάζονται για το χειροκίνητο. κοινός τπτ.
παίρνεις και ένα πεντάλ για τον συμπλέκτη για να κάνει την δουλειά της τρόμπας, και το καντράν είναι προαιρετικό. εγώ θα το άλλαζα πχ, γιατί δεν θέλω να έχω μάνιουαλ με άλλο καντράν.

Thomelef
11-07-12, 21:55
και κάποια λινκ.

https://www.m3post.com/forums/showthread.php?t=591095

https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=338476&page=11

και ένα που δεν τα δείχνει και τόσο ρόδινα τα πράγματα τελικά...
https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=338476&highlight=DIY

steliosm46
11-07-12, 22:11
και κάποια λινκ.

https://www.m3post.com/forums/showthread.php?t=591095

https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=338476&page=11

και ένα που δεν τα δείχνει και τόσο ρόδινα τα πράγματα τελικά...
https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=338476&highlight=DIY

εδώ υπάρχει άραγε κανείς που να εχει κάνει την συγκεκριμένη μετατροπή? Επίσης και είναι και το θέμα το συνεργείο ή αντιπροωπεία που θα στο κάνει θα σου δώσει εγγύηση καλής λειτουργίας ή είναι κάτι επίφοβο..

πάντως έτσι όπως είδα λίγο απ τα λίνκ που πόσταρες δεν είναι και τόσο απλό φυσικά για έναν που δεν γνωρίζει, αυτός που γνωρίζει εντάξει..

κάνουν παπάδες "αυτοί" εκεί..

Thomelef
11-07-12, 22:18
στην τελική δίνεις 3 - 4 κατοστάρικα για ένα μεταχειρισμένο, βγάζεις δισκόπλατα απο το ες εμ τζι που είναι τα ίδια, και την κάνεις έτσι την δουλειά.
εγώ δεν θα έδινα 2κ για μια αντλία, ούτε και θα τολμούσα να δώσω κάνα 500άρι - 700άρι για μεταχειρισμένη, και να πάω με σταυρωμένα δάχτυλα μην και κλάσει σε ένα μήνα.
να πάρουν την αντλία τους, και να την βάλουν στον πάτο τους.

arci
11-07-12, 22:54
Δηλαδή αν εχεις ένα κιβώτιο smg, τι χρειάζεται για να το κανεις μηχανικό για να μπει σε ένα συμβατικό αυτοκίνητο ;

Thomelef
11-07-12, 22:55
διάβασε αναλυτικά τα λινκ που είναι πιο πάνω.

soc12r
11-07-12, 23:01
εδώ υπάρχει άραγε κανείς που να εχει κάνει την συγκεκριμένη μετατροπή?το έχω κάνει εγω και δουλεύουν όλα τέλεια Στέλιο thumbthumb

Thomelef
11-07-12, 23:02
κόστος σωκράτη?

soc12r
11-07-12, 23:07
Κανένα χίλιαρικο είχα δώσει όλα μαζι πανε και 4 χρόνια φυσικά εάν θυμάμαι καλά Θωμάthumbthumb

EVERGET
12-07-12, 01:18
Mπορεί να μην είναι τόσο παιχνιδιάρικο το Μ3 με το smg αλλά προσωπικά δεν θα το έκανα manual με τίποτα. Όσες φορές έχει τύχει να οδηγήσω Μ3 manual πάντα κάτι μου έλειπε...αυτό το κιβώτιο του ταιριάζει γάντι και του προσθέτει χαρακτήρα... άσε που από το Regensburg έφυγε με τον κωδικό S793A (SMG Drivelogic) στον εξοπλισμό, αφαίρεση του οποίου ισούται με "μπαστάρδεμα" σύμφωνα με τα δικά μου ψυχωτικά κριτήρια:whistle:.

Όσο έχω το Μ3 το smg μου έχει βγάλει διακόπτη αναγνώρισης επιλεγμένης ταχύτητας (p/n 23412229792) μία βλάβη που ανταλλακτικό και εργασία στοιχίζουν περί τα 500 ευρώ. Τα συμπτώματα ήταν κίτρινο λαμπάκι μετάδοσης και κάποιες φορές μόλις επέλεγες σχέση ενώ έδειχνε στην οθόνη ότι την πήρε στην πραγματικότητα πάταγες γκάζι και το αμάξι μάρσαρε σαν να έχεις νεκρά. Κατά τα άλλα δεν έχω κανένα άλλο παράπονο από το κιβώτιο.

Το ότι η αντλία του smg είναι πανάκριβη οφείλεται σε μ@λακία της bmw που τη δίνει πακέτο με το μπλόκ των βαλβίδων της και το συσσωρευτή πίεσης. Πάντως τα περισσότερα προβλήματα στην υδραυλική μονάδα προκαλούνται από την υπερθέρμανσή της αφού εκεί που βρίσκεται όταν το αμάξι κινείται σε χαμηλές ταχύτητες δεν φτάνει επαρκής αέρας για να την κρυώνει. Γι αυτό η καλύτερη πρόληψη είναι να αποφεύγετε να πέφτετε σε κίνηση με το Μ3, όπως και να το οδηγείται ζεστά μεσημέρια καλοκαιριού...στη γυάλα δηλαδή αλλιώς το 2,5χίλιαρο παραμονεύει...:thumbsdown::thumbsup:

pilot
12-07-12, 01:23
Συμφωνώ με Νάσο..και εμένα μου αρέσει το κιβώτιο και η λειτουργία του.. τώρα όσον αφορά την αντλία, δυστυχώς είναι πανάκριβη και όντως ''προσεύχεσαι'' να μη σου τύχει! :thumbsdown:

Thomelef
12-07-12, 09:09
Σαφως και ειναι ωραιο το ες εμ τζι, αλλα θεωρω κοροιδια το διχιλιαρο. Εχοντας δωσει ηδη εναμιση χιλιαρικο, χωρια την ασετοσυνη ολονων των μηχανικων για το εν λογο σαζμαν σε μια σοβαρη βλαβη, προτιμω αν παθει κατι την αντικατασταη του με χειροκινητο.
Στην περιπτωση του μανου για παραδειγμα, που οκ...ειναι ένα ακραιο περιστατικο, ουτε καν θα συζητουσα για την επισκευη του από ένα σημειο και επειτα.

BILL007
12-07-12, 09:34
Συμφωνώ με Νάσο..και εμένα μου αρέσει το κιβώτιο και η λειτουργία του.. τώρα όσον αφορά την αντλία, δυστυχώς είναι πανάκριβη και όντως ''προσεύχεσαι'' να μη σου τύχει! :thumbsdown:

Αν έχεις Μ3 ελληνικό και φορτωμένο με κάμποσα χιλιόμετρα, την αντλία την έχεις στο πρόγραμμα δυστυχώς (στατιστικά επιβεβαιωμένο),οπότε το θέμα να μην σου τύχει το ξεχνάς :(



Το ότι η αντλία του smg είναι πανάκριβη οφείλεται σε μ@λακία της bmw που τη δίνει πακέτο με το μπλόκ των βαλβίδων της και το συσσωρευτή πίεσης. Πάντως τα περισσότερα προβλήματα στην υδραυλική μονάδα προκαλούνται από την υπερθέρμανσή της αφού εκεί που βρίσκεται όταν το αμάξι κινείται σε χαμηλές ταχύτητες δεν φτάνει επαρκής αέρας για να την κρυώνει. Γι αυτό η καλύτερη πρόληψη είναι να αποφεύγετε να πέφτετε σε κίνηση με το Μ3, όπως και να το οδηγείται ζεστά μεσημέρια καλοκαιριού...στη γυάλα δηλαδή αλλιώς το 2,5χίλιαρο παραμονεύει...:thumbsdown::thumbsup:


Πάντα σε αυτό το θέμα η σκέψη μου ήταν ότι το ζεστό ελληνικό κλίμα κάνει την διαφορά προς το χειρότερο.Ίσως ο σχεδιασμός να είναι με πιο βορειοκεντρικό προσανατολισμό ;)
Πραγματικά πιστεύω πως αν το ίδιο αμάξι ήταν πχ στο Αμβούργο,δεν θα είχε τέτοιο πρόβλημα στα ίδια χιλίομετρα ούτε για αστείο thumb

pilot
12-07-12, 09:36
ούτε ελληνικό είναι ούτε φορτωμένο..αν και κατά πάσα πιθανότητα θα το ''ξεφορτωθώ'' πριν το.. φορτώσω! :th_Laie_67-1:

BILL007
12-07-12, 09:42
ούτε ελληνικό είναι ούτε φορτωμένο..αν και κατά πάσα πιθανότητα θα το ''ξεφορτωθώ'' πριν το.. φορτώσω! :th_Laie_67-1:
:D:D:D:D
https://www.olympiapublishers.com/media/catalog/product/cache/9/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/l/u/lucky-man.jpg

pilot
12-07-12, 09:42
:th_Laie_67-1:

hades7
12-07-12, 10:01
https://www.car.gr/parts/view/1392423/ την αντλια μαζι με τα παρελκομενα θα στην δωσει κανα 400αρι η και λιγοτερα δωσε και κανα κατοσταρικο τοποθετηση και οσο σου κρατησει αξιζει η διαφορα της τιμης για να παρεις το ρισκο του μτχ ανταλακτικου γνωμη μου παντα ετσι

m_power_lunatic
12-07-12, 10:15
https://www.car.gr/parts/view/1392423/ την αντλια μαζι με τα παρελκομενα θα στην δωσει κανα 400αρι η και λιγοτερα δωσε και κανα κατοσταρικο τοποθετηση και οσο σου κρατησει αξιζει η διαφορα της τιμης για να παρεις το ρισκο του μτχ ανταλακτικου γνωμη μου παντα ετσι

Γιατι καποιος να ''σπασει'' το πακετο????Μετα θα του λειπουνε τα πραγματα και θα αρχισει το παζαρι απο τον επομενο.Απαγορευτικο αυτο στα μεταχειρισμενα ανταλλακτικα,εκτος του οτι επειδη η αντλια ειναι ολο το θεμα θα τον γδαρει οποιον θελει την αντλια μονο ΑΝ τα πουλησει χωρια.

Εκτος και αν ειναι εκτος αγορας και καιγεται ακομα και για 400 ευρω με ρισκο να του μεινει το σασμαν ''μισο''.....τοτε πασο!

Καλη προσπαθεια παντως να βοηθησεις τον φιλο!

P.S Το ειπα ποσο χαρουμενος ημουνα που ηθελα χειροκινητο απο την αρχη για την αισθηση και την αξιποιστια???? 4 χρονια Μ3 Ε46 ουτε ευρω σε ζημια,το ιδιο και ο επομενος που το εχει 1 χρονο τωρα!!!

hades7
12-07-12, 10:33
δικαιη η απορια σου γιατι να το κανει ο πωλητης να σπασει το πακετο αλλα επειδη μου ειχε προκυψει και εμενα προβλημα με την αντλια που ομως λυθηκε (τουλαχιστον μεχρι τωρα που μιλαμε) ετσι λοιπον ειχα ενδιαφερθει και ειχα ψαξει επεσα σε αυτην την αγγελια πηρα τηλ μου ειπε πριν 3 μηνες οτι την εδεινε 400 (την αντλια), τοσο απλα και τελος απο μενα.

m-power_01
12-07-12, 12:53
Lunatic? ποσα χλμ έκανες στα 4 χρόνια ;

STREETRACING
12-07-12, 14:22
Eμενα μου ετυχε παρασκευη μεσημερι καλοκαιρι με 40 βαθμους το 2010 στα 100000 χλμ περιπου.
2300 Ε τοτε.
εΧω ομως γλυτωσει τουλαχιστον αλλα τοσα ,
μιας κ ειμαι γνωστος παλιος σασμανοφαγος.

m_power_lunatic
12-07-12, 14:23
Lunatic? ποσα χλμ έκανες στα 4 χρόνια ;

Το ειχα φερει εγω απο την Γερμανια με 37.000χλμ και το εδωσα με σχεδον 67.000χλμ μεχρι που πουληθηκε.

Τον περασμενο μηνα που το εκανα βολτα εχει 70.000χλμ στο καντραν που το ειδα.Μοντελο 29 Απριλιου 2002 κατασκευη και κυκλοφορια Γερμανια 3 Μαιου 2002.

m-power_01
12-07-12, 14:33
Άρα Γιάννη δεν είναι και αντιπροσωπευτικό παράδειγμα.
7.000 χλμ τον χρόνο δεν είναι και ζόρι.
Περίπατο κάνει αυτό το αμάξι

m_power_lunatic
12-07-12, 14:42
Άρα Γιάννη δεν είναι και αντιπροσωπευτικό παράδειγμα.
7.000 χλμ τον χρόνο δεν είναι και ζόρι.
Περίπατο κάνει αυτό το αμάξι

Κοιτα,η χρηση ητανε ''καλες'' και γρηγορες βολτες ολα τα χλμ....δεν το επαιρνα στη δουλεια και στο γραφειο ή το περιπτερο.

Να πω ομως ολη την αληθεια ο Γερμανος απο τον οποιο το αγορασα ητανε στην ηλικια του πατερα μου σχεδον και το αμαξι οταν το πηρα το 2007 πισω φοραγε τα λαστιχα της πρωτης τοποθετησης ακομα με ημερομηνια 2002.

Θελω να πω ομως οτι το SMG ειναι ενα μεγαλο κοστος (σχεδον ενα μικρο αμαξι πολης) που τα χειροκινητα δεν το εχουνε και επιπελεον οποιος το εχει αγορασει απο την αρχη σαν SMG το εχει πληρωσει και ακριβοτερα απο το χειροκινητο.Διπλα χαμενος δηλαδη κατα τη γνωμη μου.

Αλλα αυτη ειναι απλα η γνωμη μου βεβαια ετσι???

Thomelef
12-07-12, 15:18
χαμένος σίγουρα δεν είσαι αγοράζοντας ένα Μ3 με smg.
είναι φοβερό σαζμάν, ταιριάζει απόλυτα με το αμάξι, κάνει μύτη τακούνι τέλειο, και είναι και πολύ ξεκούραστο.
όλα αυτά βέβαια, πλυν κάποιων προβλημάτων λειτουργείας, που σε πολλούς δεν λένε και τπτ.
ωραία όλα αυτά, ΑΛΛΑ...θεωρώ το κόστος στα τυχόν πρλβλήματα εξωπραγματικό και όχι ακριβό, σε σημείο που δεν αξίζει να τα δώσεις.
τώρα. όποιος πιστεύει ότι 2000, ή 500 - 600 με προοπτική να μην γίνει και η δουλειά, λογικό κόστος , εγώ πάω πάσο και ούτε θα το κρίνω.

EVERGET
12-07-12, 15:31
Οπουδήποτε υπάρχουν πολλοί αισθητήρες, διακόπτες, εγκέφαλοι, ηλεκτροβαλβίδες και λοιπά ηλεκτρονικά τεχνουργήματα...υπάρχουν και αυξημένα προβλήματα, αυτό είναι νόμος.

Προσωπικά όταν αγόραζα Μ3, έδειχνα σαφή προτίμηση στα Smg με σκοπό να αποκτήσω κάτι πιο ξεχωριστό από την πεπατημένη των manual που οδηγούσα μέχρι στιγμής. Από άποψη λειτουργίας δεν έχω κανένα παράπονο στη σειριακή λειτουργία...όσο για την αυτόματη λειτουργία θεωρώ πως η bmw την ενσωμάτωσε καθαρά για λόγους μάρκετινγκ....ούτε αποδίδει σωστά ούτε μπορεί να αποδώσει αφού μιλάμε για χειροκίνητο σασμάν. Άλλες εταιρίες όπως η Ferrari (που δεν κοροιδεύουν τους πελάτες τους) δεν τόλμησαν να βάλουν στο F1 πρόγραμμα auto.

Thomelef
12-07-12, 15:39
με κουράσατε...ανταλλάζω σαζμάν κομπλέ ες εμ τζι, με μάνιουαλ...

m_power_lunatic
12-07-12, 16:40
Ναι βρε,προτιμησεις ειναι αυτα!

Απλα θεωρω εξωφρενικο το κοστος αποκαταστασης το οποιο θα επρεπε να καλυπτεται μεχρι καποιου σημειου απο την BMW.

Δεν ειναι πενταροδεκαρες τα 2χιλιαρα τοτε και πολυ περισσοτερο σημερα.

Για το μυτη-τακουνι συμφωνω απολυτα,για το ξεκουραστο ναι για οσους τους απασχολει.

Μην λεω μεγαλα λογια γιατι μου ηρθε 1 ανταλλαγη με Μ3 Ε46 SMG και το λιγουρευτικα λιγο.....

STREETRACING
12-07-12, 16:47
που να δειτε κ ποσο κοστιζει η αντλια στο Μ5......
Κ ποσο εχει κοστος εργασιας......εγω παντως ποτε δεν θα εβαζα μεταχειρισμενο ακριβο ανταλλακτικο με αγνωστη αντοχη.

Thomelef
12-07-12, 18:42
το σίγουρο πάντως με το εν λόγο σαζμάν είναι ένα.
την ευχαρίστηση που σου δίνει μέσα στην πίστα, δεν την παίρνεις με τπτ με το μάνιουαλ.
ειδικά αν είναι καραμαμά χωρίς shortshift και σκληρότερο συμπλέκτη.

chief
12-07-12, 19:14
Δεν νομιζω οτι φταινε οι καιρικες συνθηκες σε οτι αφορα την αντλια. Αλλωστε το παθαινουν και αυτοκινητα σε χωρες με ψυχρο κλιμα.
Το προηγουμενο μου M3 το επαθε στο Λονδινο την ωρα που το φορτωναμε στο κοντεινερ για να μπει στο καραβι για Κυπρο.

pilot
12-07-12, 22:08
Συμφωνώ. Όπου υπάρχουν ηλεκτρονικά και λοιπά ''καλούδια'' ανα πάσα στιγμή μπορεί να την πάθεις! Εδώ ολοκαίνουργιο αεροπλάνο 70 μύρια ευρά και σου πετάει κάτι βλάβες στα ηλεκτρονικά και καραφλιάζεις!

Βέβαια εκεί μένω ψύχραιμος γιατί άλλος πλερώνει αλλά...:th_Laie_67-1:

STREETRACING
12-07-12, 23:02
Απλά η ζέστη σε κίνηση με 40 βαθμούς το επιδεινώνει 100%

mo328i
18-07-12, 16:46
Αλλαξα αντλία πριν 6 μήνες . Έψαξα για μεταχειρισμένη Αλλα με απέτρεψαν αρκετοί απο την αγορα του με τον φόβο ότι μπορεί να ξανά μείνει απο το ίδιο πρόβλημα. Η αγορα μου στοίχισε 1800 ευρώ περίπου. Την αντλία την παλιά την έχω έξω απο το αμάξι, αν και πριν την αλλάξω δούλευε κανονικά. Γνώμη μου πάρε καινουρια αν και σε καταλαβαίνω για το εγκεφαλικό που επαθες όταν ακούσεις την τιμη...

m3racing
22-07-12, 07:26
kalhmera se oloys telika alaxa kenourgia antlia kai to amaxi einai mia xara!! h simplexh ginete esthita kalhterh kai amesh apo paliotera... kai stis alages exeis mikroterh ptosh strofon, tha hthela opoios exei palaia antlia na epikininisei mazi moy mipos kai tataferoyme kai broyme tin etia tis blabis kai bohthisoyme kanenan melontiko atixo!!!!! eyxaristo gia thn bohthia kai SMG for ever!!!!thumb

chief
14-08-12, 08:16
Χθες το απογευμα σε βόλτα ειχα λαμπακια check engine και smg.
Το εφερα σπιτι και το ξεκινησα ξανα αργα το βραδυ και του εκανα μια βολτα να δω τι γινετε.
Το check engine εχει μεινει αναμενο, αλλα το αμαξι αλλαζει κανονικα ταχυτητες.

Επεσα και στις μερες των διακοπών και ο μηχανικός μου ειναι εκτος Κυπρου για να δουμε τι βγαζει το διαγνωστικό.
Πιστευω και ελπιζω να μην ειναι αντλια.

chief
14-08-12, 14:06
Φακ,
Το πηγα σε ενα διαγνωστικο φιλου αφου ο μηχανικός μου λειπει και μας εβγαλε κωδικο 056
και εγραψε ΟΝ period, hydraulic unit (OBD II:P17171).

Το περιεργο ειναι οτι σε μετρηση που καναμε η αντλια δουλευε μεταξυ 50-60 bar την ωρα που η BMW λεει οτι πρεπει να δουλευει μεταξυ 45-80 bar.
To λαμπακια εσβησαν, το πηγα για ξεσκισμα και το αμαξι δουλευει κανονικά.
Το μονο που προσεξα ειναι οτι ψηλα στις αλλαγες πατινιαρε.
Ισως και να ειναι δισκος γιατι οταν μου αναψαν τα λαμπακια το ειχα στο Α2 και ο δισκος εκει ζοριζετε.

Θα πάω για αλλαγη ρελέ και βλεπουμε. Αν ειναι αντλια, θα αρχισει να βαζει νεκρά και να κανει τα δικά του.
Το εχω ξαναδει το εργο με το προηγουμενο μου Μ3.

Stamatis
14-08-12, 15:16
κουμπάρε, αμα ειναι πομπα...

https://christian-leadership.org/wp-content/uploads/2010/10/ears-law_kevin-Flickr.jpg


https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E46-M3-3-2-SMG-GEARBOX-HYDRO-PUMP-/170893751850?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item27ca0fb62a#ht_500wt_1204

κάντο μονος σου.

steliosm46
14-08-12, 16:12
https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E46-M3-3-2-SMG-GEARBOX-HYDRO-PUMP-/170893751850?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item27ca0fb62a#ht_500wt_1204

κάντο μονος σου.

με 75% positive feedback δεν θα το σκεφτόμουν καν να αγοράσω απο τον συγκεκριμένο!

Stamatis
14-08-12, 16:24
Payed in full, unmarked as payment received, request to cancel !!

Tο αρνητικό rep ειναι απο Ρουμάνο που ζητάει να ακυρωθεί η πληρωμή του.

Ο ρουμάνος είναι ήδη marked απο το ebay με δυο προειδοποιήσεις.

Λέω να πιστέψω τον Αγγλο.

chief
14-08-12, 18:21
Κουμπαρε μου, ειτε δισκος ειτε πομπα, θα βαλω καινουργια στο κουτι.

Stamatis
14-08-12, 18:28
Κουμπαρε μου, ειτε δισκος ειτε πομπα, θα βαλω καινουργια στο κουτι.
Και καλά θα κάνεις.
Ελεγα μπας και εισαι και εσυ φτηνιαρης σαν τον ανηψιό μου που θελει να βάλει χειροκινητο.

chief
14-08-12, 18:50
Ο Συμπε ειναι large κουμπαρε.
Το θελει μανιουαλ γιατι ειναι κρυφο-ντριφτας.

Thomelef
14-08-12, 20:49
Large gipsy θες να πεις συμπεθερε...χαχαχα!!!
Περαν της πλακας, εγω δεν θα τα εδινα στην φαση που ειμαι, και μετα από τοσα χρονια που εχω το αμαξι. Αν ειχα και εγω ένα σι ες ελ, δεν θα το συζητουσα καν.