PDA

Επιστροφή στο Forum : κλιμα σε ασσο



stratos
20-02-10, 15:58
Σύνδεση με τα προηγούμενα (λίγα λόγια για το έργο)

Ο Γιάννης βρίσκεται σε διαδικασία βαλσίματος τιμονιού στο αυτοκίνητο.
Κάποτε το καταφέρνει, αλλά ο Στράτος (παρατσούκλι Βάνδαλος), ο Snoopy (παρατσούκλι Τσίγκλας) και ο Κονας (παρατσουκλι ο Θείος) τον μπριζώνουν να βάλε και CLIMA εκτός απο όλα τα άλλα που εχει τοποθετήσει.

Η συνέχεια εδώ λοιπόν...












Πολύ ωραίο έδειξε Γιάννη. Και εις ανώτερα...

Άντε να φύγει το αναλογικό air-condition να μπεί το panel του clima και είσαι εντάξει απο μέσα

Stamatis
20-02-10, 16:00
Πολύ ωραίο έδειξε Γιάννη. Και εις ανώτερα...

Άντε να φύγει το αναλογικό air-condition να μπεί το panel του clima και είσαι εντάξει απο μέσα

Ε το θέλει και το δερματάκι του στα καθίσματα τώρα


(καταστροφή είμαστε ρε)

stratos
20-02-10, 16:02
Ε το θέλει και το δερματάκι του στα καθίσματα τώρα


(καταστροφή είμαστε ρε)

Είμαι σίγουρος πως είμαστε καταστροφή και πως τώρα ψάχνει για σαλονάκι :hystericalbs1: Και είμαι σίγουρος οτι εχει βρεί τι ζάντες θα βάλει :whistle::th_Laie_67-1:

Z4 DCT
20-02-10, 18:43
Πολύ ωραίο έδειξε Γιάννη. Και εις ανώτερα...

Άντε να φύγει το αναλογικό air-condition να μπεί το panel του clima και είσαι εντάξει απο μέσα

Γιατι μπορει να γιναι κατι τετοιο????:shok:

Stamatis
20-02-10, 18:44
Γιατι μπορει να γιναι κατι τετοιο????:shok:


τα ελεγα εγώ...

αρχισαμεεεεεεε

Z4 DCT
20-02-10, 18:45
τα ελεγα εγώ...

αρχισαμεεεεεεε

χεχε....Σταματη...τι λεει αυτος ο ποιητης ο Στρατος???, γινεται αυτο? δεν πρεπει να αλλαξει και μεσα πισω απο το ταμπλο??? (μεγαλη δουλεια)???

Χρίστος
20-02-10, 18:53
αφηστε τον ησυχο τον ανθρωπο.

Μη τους ακους γιαννη.Το κλιμα τραβαει πιο πολυ απο το αναλογικο οταν το εχεις αναμενο και θα σε περνανε μετα τα κολτ!!!!!!!!!

Stamatis
20-02-10, 18:57
χεχε....Σταματη...τι λεει αυτος ο ποιητης ο Στρατος???, γινεται αυτο? δεν πρεπει να αλλαξει και μεσα πισω απο το ταμπλο??? (μεγαλη δουλεια)???
ναι αλλάζει και απο πισω μα π@παριά.
δεν ειναι και τρελα ακριβό, για δες στα παλιατζίδικα.///:original:

Z4 DCT
20-02-10, 18:58
αφηστε τον ησυχο τον ανθρωπο.

Μη τους ακους γιαννη.Το κλιμα τραβαει πιο πολυ απο το αναλογικο οταν το εχεις αναμενο και θα σε περνανε μετα τα κολτ!!!!!!!!!

Χεστο το κολτ...σημερα χεστικε να πατησει......!!!!!!

Το κλιμα μπαινει.....ετσι οπως λεεει ο Στρατος???? ειναι απλο???

Z4 DCT
20-02-10, 19:01
ναι αλλάζει και απο πισω μα π@παριά.
δεν ειναι και τρελα ακριβό, για δες στα παλιατζίδικα.///:original:

Τι παλιτζιδικα ρε Στρατο????:shok::shok:.....μη με πηδ@ς τωρα ...δεν πουλανε τιποτα???

Χρίστος
20-02-10, 19:05
Τι παλιτζιδικα ρε Στρατο????:shok::shok:.....μη με πηδ@ς τωρα ...δεν πουλανε τιποτα???
σταματη θες να πεις!!!!

Z4 DCT
20-02-10, 19:06
σταματη θες να πεις!!!!

Ναι σκεφτομουν ακομα αυτο που ειπε ο Στρατος!!!!!:hystericalbs1:
Σορυ Σταματη!!thumb

Χρίστος
20-02-10, 19:07
Τι παλιτζιδικα ρε Στρατο????:shok::shok:.....μη με πηδ@ς τωρα ...δεν πουλανε τιποτα???
απο φρατζη πλευρα θα βρεις σιγουρα.
δε ξερω αν ειναι ιδια με τα 36ρια και 46ρια, αλλα μαλλον θα θελει και αλλη μια φυσα

Z4 DCT
20-02-10, 19:09
απο φρατζη πλευρα θα βρεις σιγουρα.
δε ξερω αν ειναι ιδια με τα 36ρια και 46ρια, αλλα μαλλον θα θελει και αλλη μια φυσα

Δωστε μου διευθυνσεις ,τηλ, μαγαζια,.........:shok::shok:

Μαλλον ακυρο........

ΣΚΑΝΔΑΛΗ!!!!

Kostas_1
20-02-10, 19:10
Ρε θα τον τρελλανετε τον Γιαννη, εχει χασει τα λογια του, μπερδευει τα ονοματα, τον εχει πιασει τρεμουλο ειναι και Σ/Κ και ειναι κλειστα τα μπαξομαγαζια.
Ρεεεεεεε αφηστε τον ησυχο τον ανθρωπο καθε βδομαδα και μπαξιμο. Δεν θα ανγνωριζει το αμαξι του στο τελος

Z4 DCT
20-02-10, 19:12
Ρε θα τον τρελλανετε τον Γιαννη, εχει χασει τα λογια του, μπερδευει τα ονοματα, τον εχει πιασει τρεμουλο ειναι και Σ/Κ και ειναι κλειστα τα μπαξομαγαζια.
Ρεεεεεεε αφηστε τον ησυχο τον ανθρωπο καθε βδομαδα και μπαξιμο. Δεν θα ανγνωριζει το αμαξι του στο τελος

Ρε παμε καλα τι φορουμ ειμαστε?????. Αφου εχεουν ξαναδει οτι ηταν το αμαξι χωρις κλιμα.....και με ενοχλουσε, ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!

Αμα ηταν για κανα μοτερι ολοι κατι θα λεγατε.......φτου!!!!!!!

Χρίστος
20-02-10, 19:17
Ρε παμε καλα τι φορουμ ειμαστε?????. Αφου εχεουν ξαναδει οτι ηταν το αμαξι χωρις κλιμα.....και με ενοχλουσε, ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!

Αμα ηταν για κανα μοτερι ολοι κατι θα λεγατε.......φτου!!!!!!!
απο αθηνων πειραιως κοβεις χαμοστερνας, πιανεις αριστερα καλλιροης και στο δεξι σου χερι εχεις τη Φρατζη.
εκει γυυυρω γυυυρω ολοι εχουν απο τασακια μεχρι μοτερ.

Το μαγικο εκει ειναι να μη πεις "θελω να αλλαξω".
Αν σε παρουν πρεφα για μπαξμαν θα σε πιουν.
παιχτο οτι δεν εχει χαλασει/σπασει και θες αλλο.(μιλαω εκ πειρας)

stratos
20-02-10, 20:01
Πωωωω πωωω λίγο έλειψα και έγινε χαμός.

Λοιπόν, ένα τέτοι εγχείρημα είχε κάνει ο G_kaliteros στο δικό του Ε46. Είναι πολύ εύκολο και απο ότι θυμάμαι απλά τραβάς έξω την πρόσοψη και κουμπώνεις του κλίμα. Κόστος πάααρα πολύ χαμηλο απο ίντερνετ.

Επίσης χρειάζεται αντικατάσταση/αλλαγή ή κάτι τέτοιο το evaporator πίσω απο ταμπλό γιατί του έβγαζε κάποιο πρόβλημα με τον κρύο και τον ζεστό στους αεραγωγούς.

Πάντως δεν είναι κάτι δύσκολο να γίνει.

Stamatis
20-02-10, 20:22
Παει. Εφυγε για να κανει διαρρηξη στη φραντζη να βρει ανταλλακτικα.

Θα του αλλαξω το user title νομιζω.
Θα το κανω grand baxator.

Z4 DCT
21-02-10, 00:04
Λοιπον, μολις επεστρεψα απο γιορτη, εχοντας πιει και τα κρασακια μου........τωρα μου φαινεται ακομα καλυτερη η ιδεα του auto clima.........:hystericalbs1::hystericalbs1:

Stamatis
21-02-10, 00:19
Γυρισα απο την Πλατεία Χαλανδρίου που είχα πάει για εφημερίδες.

ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ....

Δεν κρατήθηκε που ήταν κλειστά τα μαγαζιά και μπουκάρησε....

Z4 DCT
21-02-10, 08:30
Γυρισα απο την Πλατεία Χαλανδρίου που είχα πάει για εφημερίδες.

ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ....

Δεν κρατήθηκε που ήταν κλειστά τα μαγαζιά και μπουκάρησε....

αχαχαχαχαχα:hystericalbs1::hystericalbs 1:

Ρε δε πας καλα!!!!!!!!!!!!!!!
Νασαι καλα πρωι πρωι!!!!!!!!!!!!!!

Kostas_1
21-02-10, 13:29
Ωχ. Την πατησαμε!!! Με τις φωνες μας ξυπνησε ο ρεπορτερ. Αλλοιμονο τι θα παθουμε.

Αντε Γιαννη καλοριζικο το autoclima

320d
21-02-10, 16:05
Πωωωω πωωω λίγο έλειψα και έγινε χαμός.

Λοιπόν, ένα τέτοι εγχείρημα είχε κάνει ο G_kaliteros στο δικό του Ε46. Είναι πολύ εύκολο και απο ότι θυμάμαι απλά τραβάς έξω την πρόσοψη και κουμπώνεις του κλίμα. Κόστος πάααρα πολύ χαμηλο απο ίντερνετ.

Επίσης χρειάζεται αντικατάσταση/αλλαγή ή κάτι τέτοιο το evaporator πίσω απο ταμπλό γιατί του έβγαζε κάποιο πρόβλημα με τον κρύο και τον ζεστό στους αεραγωγούς.

Πάντως δεν είναι κάτι δύσκολο να γίνει.

αποκλειέται να δούλεψε(σωστά)!!

χωρις αλλαγή εβαπορέτας δεν μπορείς να στείλεις τον αέρα εκεί που θές

δεν δουλεύουν τα πλήκτρα

Z4 DCT
21-02-10, 16:16
αποκλειέται να δούλεψε(σωστά)!!

χωρις αλλαγή εβαπορέτας δεν μπορείς να στείλεις τον αέρα εκεί που θές

δεν δουλεύουν τα πλήκτρα

Εβαπορετα????

stratos
21-02-10, 16:30
αποκλειέται να δούλεψε(σωστά)!!

χωρις αλλαγή εβαπορέτας δεν μπορείς να στείλεις τον αέρα εκεί που θές

δεν δουλεύουν τα πλήκτρα


Επίσης χρειάζεται αντικατάσταση/αλλαγή ή κάτι τέτοιο το evaporator πίσω απο ταμπλό γιατί του έβγαζε κάποιο πρόβλημα με τον κρύο και τον ζεστό στους αεραγωγούς.


Helloooooo. Διαβάζουμε λίγο καλήτερα πριν την πούμε στον άλλο :thnx:

Z4 DCT
21-02-10, 16:35
Helloooooo. Διαβάζουμε λίγο καλήτερα πριν την πούμε στον άλλο :thnx:

Στρατο, οκ τα ηλεκτ χειριστηρια τα βρηκα ας πουμε στο ραλοεμ, αλλα η εβαπορετα ποια ειναι?????

https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=UE11&mospid=51168&btnr=64_1443&hg=64&fg=20

stratos
21-02-10, 16:43
Γιάννη δεν είμαι σίγουρος και δεν θέλω να πώ κάτι για να σας μπερδέψω γιατί δεν το κατέχω πολύ το θέμα. Εβαπορέτα ή evaporator είναι κάτι σαν μικρός εναλλάκτης που θερμαίνει η ψύχει τον εισερχόμενο αέρα που μπαίνει στην καμπίνα. αυτά που έχουν κλίμα χρειάζονται και μια δέυτερη εβαπορέτα γιατό ο g-kaliteros που είχε βάλει στο compact δεν έπαιρνε ζεστό αέρα απο τους αεραγωγούς του ταμπλό και των ποδιών ή το αντίστροφο, δεν θυμάμαι ακριβώς. Τα χειριστήρια του δούλεψαν plug 'n' play αλλά είχε ένα θέμα με την ροή ζεστού αέρα.

Παρόλαυτά δεν νομίζω οτι είναι μεγάλο το κόστος. Αν θυμάμαι καλά με 80 euro πήρε τα χειρηστήρια και άλλα τόσα κοστίζει η εβαπορέτα.

Ο Ζ3 2.2 και ο fanisk νομίζω θα σου πούν καήτερα γιατή ο Δημήτρης έχει παραπάνω γνώσεις σε αυτό και ο fanis βοήιησε στην παραγγελία των εξαρτημάτων απο e-bay

320d
21-02-10, 16:46
https://cgi.ebay.de/BMW-E46-Klimaanlage-Klima-Geblaese-Klimaautomatik_W0QQitemZ160386633581QQcmdZViewItem QQptZAutoteile_Zubehör?hash=item2557c9cf6d

αυτή είναι για το Ε46 και χρειάζεται αλλαγή 'οταν πας απο a/c σε clima..

+ οτι θέλει ξύλωμα όλο το ταμπλό


https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=UE11&mospid=51168&btnr=64_1451&hg=64&fg=35 το ν.1 είναι η εβαπορέτα

z3 2.2
21-02-10, 21:26
η εβαπορετα ειναι ενα κουτι που περιεχει το ψυγειο καλοριφερ και το ψυγειο το a/c .μεσα σε αυτο το κουτι συνηθως βρισκονται και τα κλαπετα μιξης θερμοκρασιας και κατανομης αερα
ααα και βρισκεται κατω απο το ταμπλο.μια εβαπορετα απο απλο a/c και μια εβαπορετα απο κλιμα ειναι διαφορετικες γιατι αυτη του κλιματισμου εχει ηλεκτρικα μοτερ επανω της που κουνανε τα κλαπετα μεσω εντολων της ηλ. μοναδας κλιματισμου

giannis_compact
21-02-10, 21:29
Λοιπον παιδες την προηγουμενη βδομαδα περασα και γω το ψηφιακο κλιμα στο Ε46 μου.Περα απο την οθνη χρειαζεται αλλαγη και ολη η εβαπορετα μεσα στο ταμπλω,θελει ξηλωμα το ταμπλω για να γινει η δουλεια.Επισης,για την αυτοματη ανακυκλωση χρειαζεται και ο αισθτηρας ηλιακης ακτινοβολιας,κοστος 26 ευρω καινουριος.Μονο με την οθονη κουμπωνει δε μπορεις να γυρισεις απο που θες να βγαινει ο αερας και επισης το κρυο με το ζεστο δε γυρναει παντα.Αυτααααα τα λιγα.

Z4 DCT
22-02-10, 07:24
Oποτε μια χαρα ειμαι και ετσι οπως ειμαι......

z3 2.2
22-02-10, 07:44
Oποτε μια χαρα ειμαι και ετσι οπως ειμαι......

Το μονο σιγουρο Γιαννακη!
Μη πειραζεις τπτ

Stamatis
22-02-10, 07:52
Oποτε μια χαρα ειμαι και ετσι οπως ειμαι......

τι και θα μεινει ετσι το αμαξι;
Καλα, ετσι τα παρατας;

Βαλε ρε την εβαπορετα ρε, μη μασας.

Z4 DCT
22-02-10, 07:55
τι και θα μεινει ετσι το αμαξι;
Καλα, ετσι τα παρατας;

Βαλε ρε την εβαπορετα ρε, μη μασας.

Σταματη δεν θα σε αφησω ετσι αγορακι μου......εχω κατι αλλο υπ οψιν.....:whistle: