PDA

Επιστροφή στο Forum : **SOS** bmw z3!!



manos131993
26-06-12, 16:08
Kαλησπέρα bmwedakides θέλω να αγοράσω μια bmw z3 αλλα πρώτου την πάρω θέλω να ρωτήσω αν βγάζουν προβλήματα σαν αμάξια!!!!

bill_m3
26-06-12, 16:15
Kαλησπέρα bmwdakides θέλω να αγοράσω μια bmw z3 αλλα πρώτου την πάρω θέλω να ρωτήσω αν βγάζουν προβλήματα σαν αμάξια!!!!

Καλώς μας ήρθες φίλε, να γράφεις σε παρακαλώ ελληνικά, είναι κανόνας του φόρουμ, αν θες γράψε κάτι για εσένα εδώ: https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23

m-power_01
26-06-12, 16:35
Καλώς όρισες φίλε μου.

Όχι το Ζ3 δεν είναι προβληματικό αυτοκίνητο. Βέβαια μήν ξεχνάς ότι το πιο πρόσφατο Ζ3 θα είναι του 2003. Μια δεκαετία δηλαδή... Μην περιμένεις ότι αμάξι 10ετιας δεν θα ζητήσει τίποτε. Μα ένα κολάρο, μα ανάρτηση μα κάτι.
Ζ3 κυκλοφορούν πολλά. Το 90% που πωλούνται σε χαμηλές τιμές είναι χάρβαλα, το άλλο 10% με λίγα μαζεματάκια είναι αξιοπρεπή αυτοκίνητα.
Προτίμησε ένα ακριβούτσικο ,για να να σου βγει φτηνό

deepBLUE
26-06-12, 16:37
Δεν υπάρχουν αμάξια χωρίς θέματα και ειδικά παλιά ;)

sasabmw
26-06-12, 17:00
Συγνωμη αλλα αν θες Ζ3 αγορασε ΜΧ5...Ειναι πολυ καλυτερο αμαξι απ'το Ζ3 και τα κανει ολα ως roadster.

m-power_01
26-06-12, 17:03
Συγνωμη αλλα αν θες Ζ3 αγορασε ΜΧ5...Ειναι πολυ καλυτερο αμαξι απ'το Ζ3 και τα κανει ολα ως roadster.

Ωραίο αμάξι το ΜΧ-5. Αλλά όχι πολύ καλύτερο από το Ζ. Τα πλαστικά του mazda μεσα, είναι πολύ χαμηλότερης ποιότητας από το Ζ πχ

Stradale
26-06-12, 17:09
Διπλο ποστ,λαθος

spar@
26-06-12, 17:17
Συγνωμη αλλα αν θες Ζ3 αγορασε ΜΧ5...Ειναι πολυ καλυτερο αμαξι απ'το Ζ3 και τα κανει ολα ως roadster.

εεε οχι ρε Σασα και πολυ καλυτερο...
εεε οχι...
που ειναι καλυτερο?>

Dimzan
26-06-12, 17:34
εεε οχι ρε Σασα και πολυ καλυτερο...
εεε οχι...
που ειναι καλυτερο?>

στην τιμη ενος σωστου Ζ3 παιρνει δυο σωστα ΜΧ5 .

Αν ειανι ανθρωπος που δεν κυνηγαει τη μοστρα του Bmw αλλα την οδηγηξη απολαυση τοτε το ΜΧ5 ειναι καλυτερο (κατα τη γνωμη μου). ΜΧ5 οποιος εχει οδηγησει ξερει. Κι ας μην ειανι τα πλαστικα του τοσο ομορφα, σε κανει να χαμογελας πιο συχνα

m-power_01
26-06-12, 17:36
στην τιμη ενος σωστου Ζ3 παιρνει δυο σωστα ΜΧ5 .

Αν ειανι ανθρωπος που δεν κυνηγαει τη μοστρα του Bmw αλλα την οδηγηξη απολαυση τοτε το ΜΧ5 ειναι καλυτερο (κατα τη γνωμη μου). ΜΧ5 οποιος εχει οδηγησει ξερει. Κι ας μην ειανι τα πλαστικα του τοσο ομορφα, σε κανει να χαμογελας πιο συχνα

Ταπεινή μου άποψη μέχρι τα 120χλμ/ω το mx5 είναι καλύτερο

spar@
26-06-12, 17:36
με 7-8 000ευρο παιρνεις 1900cc z3 facelift!
ενα καλο mx5 μκ2 1600cc παιρνεις με 4-5 000ευρο...
σαν ποιοτητα κατασκευης δεν συγκρινονται πουθενα...
σαν γκαζι το ζ3 ειναι πιο δυνατο απ το 1600 μχ5, το μαζντα ειναι πιο ευχαριστο λογο βαρους...

deepBLUE
26-06-12, 17:59
Το ενα ειναι αμαξι all time classic και το αλλο κουβας !!!!

deepBLUE
26-06-12, 18:04
Ωραίο αμάξι το ΜΧ-5. Αλλά όχι πολύ καλύτερο από το Ζ. Τα πλαστικά του mazda μεσα, είναι πολύ χαμηλότερης ποιότητας από το Ζ πχ

Μονο τα πλαστικα ?
Το κοψιμο η εμφανιση και η ομορφια του Ζ ειναι απιθανη και αξεπεραστη κατα τη γνωμη μου παντα !!!!

Nino
26-06-12, 18:21
εγω παλι λεω οτι κανουν την ιδια ακριβως δουλεια!!
η διαφορα η μεγαλη θα ερθει σε μερικα χρονια που η ζετα θα περασει στο πανθεον της ιστοριας τησ αυτοκινησης!!

sasabmw
26-06-12, 18:21
Οσοι γνωριζουν απο ροουντστερ γνωριζουν την αξια του Μιατα.....Για μενα ειναι στα λεφτα του το καλυτερο ροουντστερ στον κοσμο, ειναι το επομενο αμαξι μου κατα πασα πιθανοτητα.

Dimzan
26-06-12, 18:30
εγω παλι λεω οτι κανουν την ιδια ακριβως δουλεια!!
η διαφορα η μεγαλη θα ερθει σε μερικα χρονια που η ζετα θα περασει στο πανθεον της ιστοριας τησ αυτοκινησης!!

και θα εχει κοστισει τα διπλα λεφτα σε συντηρησ απο το μιατα.


εγω γι αυτο ειπα mx5 , γιατι μυριζομαι πως ο φιλος λογω χρηματων κοιταξε τη ζετα, αλλα αμα παρει καμια φτηνη θα ειναι χρεπι και θα το μετανιωσει. Λεφτα για χρεπι Ζ3 ισον λεφτα για αριστο Μχ5.

αν υπαρχει το ρευστο και μπορει να υποστηριχτει η συντηρηση του Ζ3 τοτε ναι, ειναι καλυτερη επιλογη, με δεδομενο πως παντα θα μιλαμε για Μ44 και μονο

sasabmw
26-06-12, 18:46
Λεφτα για χρεπι Ζ3 ισον λεφτα για αριστο Μχ5.



Και με μπλοκε μην το ξεχναμε...thumb

spar@
26-06-12, 19:10
μπλοκε ειχε το 1,8!

Nino
26-06-12, 19:11
οι τιμες των αυτοκινητων ειναι κατι παρα πολυ σχετικο!
ο νομος της προσφορας και ζητησης παιζει σημαντικο ρολο.
Στο εμποριο καποιος πουλαει κατι σε μια τιμη, ο αγοραστης αν κρινει οτι η τιμη ειναι συμφερουσα αγοραζει ή οχι.
Μπορει και ο αγοραστης να δωσει μια προσφορα και αν συμφερει τον πωλητη τοτε πουλαει ή οχι.
Γενικα οι τιμες αυτη τη στιγμη στην αγορα ειναι χαμηλες, τοσο χαμηλες που το να λεμε οτι τα Ζ3 με 5-6 κ ειναι χρεπια ενω με8-9 Κ ειναι καλα, Οταν με 10 Κ παιρνεις Ζ4...
Καθε αυτοκινητο αν εχει καλοσυντηρηθει και ειχε εκτιμηθει απο τον ιδιοκτητη του μπορει να ειναι απροβληματιστο και ας εχουν περασει τα χρονια.
Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η ζετα ειναι ενα αυτοκινητο που στα χρονια που θα ερθουν θα συνεχισει να γοητευει με τις μοναδικες γραμμες της και θα αποκτησει υψηλη αισθητικη και χρηματικη αξια.

chrisgiapz3
26-06-12, 20:27
Εμφανισιακά το z3 με το mx5 είναι η μέρα με τη νύχτα...

Καμία επαφή... Το κόψιμο του z3 ήταν χρόνια μπροστά κ παραμένει διαχρονικό...

Και κάτι ακόμη, βγαίνεις έξω κ πετυχαίνεις σε μία βόλτα τουλάχιστον 5-6 mx5

ενώ με τα z3 δεν είναι έτσι... Εγώ τουλάχιστον το προτιμώ έτσι...

Όχι ότι λέει κάτι αυτό αλλά...

VanVIC
26-06-12, 20:45
και σε εσωτερικούς χώρους το Ζ3 είναι πολύ πιο άνετο απο το MX-5.
Tο ΜΧ-5 είναι μια χαρά και τίμιο αλλά και αξιόπιστο αυτοκίνητο, όπως και τα περισσότερα σύγχρονα Mazda άλλωστε.
Αν θέτε πάρτε Mazda, εδώ είναι forum BMWfans και κάποιος λόγος υπάρχει γί αυτό...

Ε91
26-06-12, 21:13
Νομίζω ότι είμαστε off topic. Ο φίλος μας δεν έθεσε δίλημμα Ζ3 ή άλλο roadster,αλλά ρώτησε εάν τα Ζ3 βγάζουν προβλήματα. Οπότε ας επικεντρωθούμε καλύτερα στο συγκεκριμένο θέμα. Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από Ζ3 για να παραθέσω την προσωπική μου γνώση. Κατά τα λοιπά,συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για το σχέδιο και τη μοναδικότητα του Ζ3.
(Υ.Γ. Αν και off topic,σύμφωνα με τη γνώμη μου,εάν ενδιαφερόμουν για roadster και λοξοκοιτούσα προς Ιαπωνία μεριά,σαφώς και θα προτιμούσαν το κεντρομήχανο MR2, ίσως το τελευταίο "αντρικό" αυτοκίνητο που έβγαλε η Toyota.Δυστυχώς όμως,λόγω της ιδιαίτερης οδικής συμπεριφοράς τους,τα περισσότερα που πουλιούνται είναι ταλαιπωρημένα με τρακαρίσματα κλπ., οπότε θέλει πολλή προσοχή η αγορά του).

Κωνσταντίνος
26-06-12, 21:53
Ναι, τα έχουμε μπερδέψει λίγο.
Είναι άλλη συζήτηση για το ποιό απο τα 2 υπερέχει σε value for money σε συγκεκριμένο εύρος ¤, και άλλο ποιό είναι καλλίτερο σας αυτοκίνητο.
Αν πεις ότι διαθέτω π.χ 5000 ¤ για αγορά roadster και τόσα ¤ τον χρόνο για συντήρηση και δεν θέλω να τα υπερβαίνω, ίσως να υπερισχύει ο Ιάπωνας.
Αλλά γενικά δεν τίθεται ερώτημα ποιό είναι καλλίτερο. Το μιάτα δεν είναι απλά κουβάς όπως είπαν, αλλά παιδικό κουβαδάκι για την παραλία μπροστά στην ζέτα.

alexk
26-06-12, 22:25
Και με μπλοκε μην το ξεχναμε...thumb

Και το Ζ3 έχει μπλοκέ.

sasabmw
26-06-12, 23:40
και σε εσωτερικούς χώρους το Ζ3 είναι πολύ πιο άνετο απο το MX-5.
Tο ΜΧ-5 είναι μια χαρά και τίμιο αλλά και αξιόπιστο αυτοκίνητο, όπως και τα περισσότερα σύγχρονα Mazda άλλωστε.
Αν θέτε πάρτε Mazda, εδώ είναι forum BMWfans και κάποιος λόγος υπάρχει γί αυτό...

Προσωπικα ο,τι αμαξι και να αλλαξω θα εξακολουθω να βρισκομαι εδω γιατι αλλο το αμαξι,αλλο η παρεα.
Το οτι ειμαστε μπεμβε φορουμ δε σημαινει οτι ειμαστε και χαζοι, υποτιθεται οτι εχουμε ανοιχτο μυαλο και ορθη κριση και ειναι αρκετοι που δεν εχουν μπεμβε και βρισκονται εδω.. Στο κατω κατω η μπεμβε δεν παραγει τα καλυτερα αυτοκινητα του κοσμου. Υπαρχουν και καλυτερα..:whistle:

alexk
26-06-12, 23:47
Προσωπικα ο,τι αμαξι και να αλλαξω θα εξακολουθω να βρισκομαι εδω γιατι αλλο το αμαξι,αλλο η παρεα.
Το οτι ειμαστε μπεμβε φορουμ δε σημαινει οτι ειμαστε και χαζοι, υποτιθεται οτι εχουμε ανοιχτο μυαλο και ορθη κριση και ειναι αρκετοι που δεν εχουν μπεμβε και βρισκονται εδω.. Στο κατω κατω η μπεμβε δεν παραγει τα καλυτερα αυτοκινητα του κοσμου. Υπαρχουν και καλυτερα..:whistle:


Γιατί θεωρείς ότι ένα ΜΧ5 είναι ανώτερο ενός Ζ3 ?

dark knight
26-06-12, 23:50
χωρις να θελω να δωσω συνεχεια.το ΜΧ-5 ειναι πολυ καλο αυτοκινητο αλλα δεν παυει να ειναι ενα πολυ καλο αντιγραφο της λοτους ελαν.οταν παρουσιαστηκε το Ζ3 ταραξε τα νερα με τη σχεδιαση του που τηρωντας τις κλασσικες γραμμες ενος ροουντστερ δεν αντεγραφε κανενα αλλο αυτοκινητο.εκτος αυτου δεν ειναι τυχαιο οτι εξοπλιζεται με κινητηρες ισχυος απο 115 εως 343 αλογα και μπορει και διαχειριζεται την ισχυ πραγμα που προφανως δεν κανει το μαζντα.το συνολο των κατοχων ΜΧ-5 οταν αντικαθιστουν το αυτοκινητο τους μεσα στις επιλογες τους παιζει και το Ζ3 ενω ποτε δεν γινεται το αντιστροφο.πιστευω οτι το Ζ3 οπως και το Ζ4 ειναι μια κλαση πανω σε ολους τους τομεις απο το ΜΧ-5

sasabmw
27-06-12, 00:06
Γιατί θεωρείς ότι ένα ΜΧ5 είναι ανώτερο ενός Ζ3 ?

Να αντιστρεψω την ερωτηση: Εσυ θεωρεις οτι ενα Ζ3 αξιζει να κοστολογειται διπλασια απο ενα μχ5;

m-power_01
27-06-12, 00:18
Να αντιστρεψω την ερωτηση: Εσυ θεωρεις οτι ενα Ζ3 αξιζει να κοστολογειται διπλασια απο ενα μχ5;

Πετάγομαι σφήνα... Δεν θα σου απαντήσω απευθείας σε αυτό.

Επειδή έχω πάει να δω άπειρα αμάξια μτχ για λογαριασμό φίλων υποψήφιων αγοραστών, όλων των ειδών και για όλα τα πορτοφόλια.
Θα πω κάτι και μην με παρεξηγήσετε. Το δίλημμα συνήθως είναι mx5 ,Z3, mg tf.
Πισωκινητα roadster φτηνά και προσιτά στο νεανικό κοινό. Ε λοιπόν mx5 και tf παίρνει όποιος δεν μπορεί να πάρει ένα καλό Ζ3. Εμένα η στατιστική μου αυτό δείχνει.

alexk
27-06-12, 00:18
Να αντιστρεψω την ερωτηση: Εσυ θεωρεις οτι ενα Ζ3 αξιζει να κοστολογειται διπλασια απο ενα μχ5;

Μιλάμε για τιμές καινούργιων ή μεταχειρισμένων ?

sasabmw
27-06-12, 00:39
Φανταζομαι οτι οι τιμες ειναι αναλογες σε καθε περιπτωση

spar@
27-06-12, 00:49
Φανταζομαι οτι οι τιμες ειναι αναλογες σε καθε περιπτωση

Σασα, αυτο που σου ειπε ο m-power_01 σε καλυψε?
ποσο εκανε το z3 καινουριο το 2003 και ποσο το mx-5?
αληθεια τι προσπαθεις να συγκρινεις? γιατι πηρες z4 και οχι το mx5 το 2λιτρο?
το θεωρεις καλυτερο αμαξι?

ο αδερφος μου εχει ενα z3 πολυ ακριβοπληρωμενο, καποιος μπορει να τον πει ανετα και "******" γιατι με αυτα τα χρηματα επαιρνε z4, απλα το αυτοκινητο του αρεσε και βρηκε ενα σε κατασταση βιτρινας, εχω οδηγησει μχ5 και το ζ3 πραγματικα δεν εχουν καμια σχεση πουθενα και ειναι πολυ λαθος να τα συγκρινεται.
Δεν λεω οτι ειναι κακο αυτοκινητο το μχ5 ανετα θα επαιρνα ενα, αλλα δεν σημαινει οτι αυτο που μπορω να αγορασω-συντηρησω ειναι καλυτερο απο κατι πιο ακριβο...
το mx-5 ειναι ενα παιχνιδιαρικο, σπορ διθεσιο, ελαφρυ και ποιοτητα μετρια, για να πεις οτι θες ποιοτητα πρεπει να φτασεις 2005+ ναρντι κλπ και οχι για ποιοτητα bmw αλλα για ποιοτητα mazda,πολυ αξιοπιστο, αλλα μεχρι εκει...
το z3 ειναι bmw , στοιβαρο αξιοπιστο , ποιοτικο, και εμενα μαρεσει οπως τραβαει παρα τα 118 αλογα του.
δηλαδη το mx5 ενω ακουγα οτι παει επειδη ειναι ελαφρυ κλπ οταν το οδηγησα δεν μου εκανε εντυπωση, το z3 επειδη πηγα με αρνητικη εικονα σε σχεση με τα αλογα βαρος, μου αρεσε πολυ, (ροπατο...).

NS-conv
27-06-12, 00:55
:offtopic: απ το #5 ποστ...Δεν εχω οδηγησει Ζ3 εχω οδηγησει ΜΧ5 ενος φιλου ομως...Βασικα πολυ αβολη θεση οδηγησης...και ειναι και λιγο καρεκλα το 1,6 χωρις μπλοκε κιολας... :thumbsdown:

spar@
27-06-12, 01:03
ας γινει ενα καθαρισμα απλα βρηκα ενα mk2.5 2005 μχ5 nardi οτι καλυτερο δηλαδη και σας βαζω 2 φωτογραφιες...οι εικονες μιλανε απο μονες τους...
τα υλικα επισης!
και το ζ3 ειναι 1,9I 2003 του αδερφου μου.

υ.γ δεν ειμαι κομπλεξικος, μχ5 θα επαιρνα για αλλος λογους, απλα δεν μπορω να σας πω οτι τα mazda 3 ειναι καλυτερο απ τον 116!

NS-conv
27-06-12, 01:07
Ρε παιδες τι συγκρινετε τωρα?Αφου το εχουμε πει...Οι Ιαπωνες στο εσωτερικο ειναι αστα να πανε τις πιο πολλες φορες...Στα υπολοιπα καλοι ειναι... thumb

giannis_compact
27-06-12, 01:54
ας γινει ενα καθαρισμα απλα βρηκα ενα mk2.5 2005 μχ5 nardi οτι καλυτερο δηλαδη και σας βαζω 2 φωτογραφιες...οι εικονες μιλανε απο μονες τους...
τα υλικα επισης!
και το ζ3 ειναι 1,9I 2003 του αδερφου μου.

υ.γ δεν ειμαι κομπλεξικος, μχ5 θα επαιρνα για αλλος λογους, απλα δεν μπορω να σας πω οτι τα mazda 3 ειναι καλυτερο απ τον 116!

Σπυρο αν ο αδερφος σου πουλησει καποια στιγμη το Ζ3 θα ειμαι ο αγοραστης :)

spar@
27-06-12, 03:05
Σπυρο αν ο αδερφος σου πουλησει καποια στιγμη το Ζ3 θα ειμαι ο αγοραστης :)

Χαζος είσαι ; Γιατί δεν παίρνεις μχ-5; Σπυρο πες όταν ψάχναμε για ζ αυτόν στον Άγιο Στέφανο πουλαγε ζ3 και κάνει slk έχεις κοιτάξει ; Πολυ καλύτερο απο αυτο εδω...

VanVIC
27-06-12, 06:57
Προσωπικα ο,τι αμαξι και να αλλαξω θα εξακολουθω να βρισκομαι εδω γιατι αλλο το αμαξι,αλλο η παρεα.
Πάντως δεν είναι τυχαίο οτι η συγκεκριμένη "παρέα" δημιουργήθηκε απο BMW fans...


...Το οτι ειμαστε μπεμβε φορουμ ...
Δεν είμαστε ακριβώς "μπεμβέ φόρουμ", είμαστε forum BMWfans, είναι διαφορετικό και η διαφορετικότητα εστιάζεται στο "fans"...
Βεβαίως αυτό το χαρακτηριστικό δεν αμφισβητεί ούτε την νοημοσύνη μας αλλά ούτε και το οτι έχουμε ανοιχτά μυαλά. Αν πρόσεξες, έγραψα οτι τα Mazda και τίμια και καλά είναι, όποιος θέλει ας πάρει. Κι εγώ έχω και άλλο αυτοκίνητο άλλης μάρκας, σ΄αυτό το forum όμως γράφω επειδή είμαι ΒMWfan (σίγουρα όχι κατά λάθος) και υπερθεματίζω για τα ΒΜW αντίστοιχα επειδή το πιστεύω.

Stathis
27-06-12, 08:33
παρε bmw αν εχεις τη δυνατοτητα.
ολα τα αλλα ειναι σκουπιδια (και ειδικα τα αουντι χεχεχε).
βεβαια υπαρχει ενα ερωτημα, ποσο bmw εχει παραμεινει ενα αυτοκινητο που εχει αλλαξει 10 χερια, εχει κακομεταχειριστει, εχει συντηρηθει πλημελως.
δινει ακομα την αισθηση που εχουν παραδοσιακα τα αυτοκινητα της φιρμας?
κατα τη γνωμη μου οχι παντα, ετσι απαιτειται ψαξιμο για το σωστο αυτοκινητο.
οταν μιλαμε για μεταχειρισμενο αυτο ας το εχουμε κατα νου, αγοραζουμε εκεινο που ειναι στην καλυτερη κατασταση.
στο διλημα χρεπι Ζ3 ή αριστο μιατα θα επελεγα το δευτερο.
αν εβρισκα ομως καλο Ζ δεν θα ειχα ενδοιασμους (βρειτε μου Ζ3 κουπε και το παιρνω τωρα!)

ziaba
27-06-12, 09:01
τα αμάξια αυτά δε συγκρίνονται τ Z3 ειναι ανώτερο στ πάντα κ δε μιλάω για Z3M που δε σύγκρινεται με κανένα μαζντα.

Nickolas_s2k
27-06-12, 10:20
Εχετε υποψιν σας ποσα ειναι τα αριστα ζ3 που κυκλοφορουν? Πιστευετε οτι αυτοι που τα εχουν θα μπουν στη διαδικασια να τα πουλησουν η εχουν αποφασισει να τα κρατησουν για παντα γιατι πολυ απλα ειναι τερμα ερωτευμενοι μαζι τους? Ειναι χαζοι η κατι τους εχει κανει η ζετα να νιωθουν πως δεν μπορουν να την αποχωριστουν? Οι απαντησεις που ξερω εγω ειναι :
-Παραααα πολυ λιγα!
-Αυτοι που εχουν ΑΡΙΣΤΑ ζ3 και μπορουν ΔΕΝ τα πουλανε
-Μπορει να ειναι και χαζοι..απλα δεν μπορουν να κανουν αλλιως! :):)

Γενικα το αμαξι ειναι αλλη ιστορια και το roadster και το coupe και δεν συγκρινεται ΠΟΥΘΕΝΑ με κανενα μαζντα.. Oποιος θελει μαζντα ας παρει,, ειναι πολυ τιμιο, πολυ παιχνιδιαρικο και πολυ καλο σχολειο για να ανεβει καποιος κατηγορια μετα και να παρει μια ζ3 ή μια ζ4...! :):):)

Vasilis M3
27-06-12, 11:38
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/2377347/

Αυτό εδώ φαίνεται πολύ καλό σαν εμφάνιση-κατάσταση-τιμή.

Τώρα για το αν είναι τρακαρισμένο,ξαναβαμμένο δεν μπορώ να το ξέρω.Μιλάω για αυτό που βλέπω και δεν χάνεις κάτι να πας να το δεις φίλεthumb

Nickolas_s2k
27-06-12, 12:35
Τρια ειναι αυτα που πωλουνται και αξιζουν πραγματικου ενδιαφεροντος για καποιον να τα δει ..
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2142523/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2371569/ του Σταυρου μελους msz3
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2575124/

Και τα 3 εχουν μια καλη βαση για να διαμορφωσει καποιος ενα σωστο ζ3 στα γουστα του..Το σημαντικο ειναι οτι φαινονται σωστα αυτοκινητα και καλα συντηρημενα! Οσο για τις τιμες αν καποιος τις θεωρει υπερβολικες τοτε καλο ειναι να μην κακοχαρακτηριζει γενικα τα bmw σαν προβληματικα διοτι αν παρει ενα ζ3 πχ με 5000 για να το κανει αυτοκινητο σωστο θα θελει αλλα τοσα στην καλυτερη και λιγα λεω!! Πρεπει εκ των προτερων να ξερει τι αγοραζει για να μην του στοιχισει μετα ο κουκος αηδονι και βλαστημισει την ωρα και τη στιγμη.....

Nickolas_s2k
27-06-12, 12:39
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/2377347/

Αυτό εδώ φαίνεται πολύ καλό σαν εμφάνιση-κατάσταση-τιμή.

Τώρα για το αν είναι τρακαρισμένο,ξαναβαμμένο δεν μπορώ να το ξέρω.Μιλάω για αυτό που βλέπω και δεν χάνεις κάτι να πας να το δεις φίλεthumb

Αυτο εχει γινει facelift με κονσολες κλπ κλπ απο profacelift και τρεχα γυρευε..εννοειται πως ειναι ξαναβαμενο και πως διαφορα περιεργα εχουν γινει..ετσι εικαζω εγω..στα δικα μου ματια δεν ειναι ενα καλο αυτοκινητο

bmwz3
27-06-12, 13:01
o nickolas ειναι γατος!!οντως ετσι οπως το βλεπω ειναι εννοειται ξαναβαμμενο και τα νυχια μπροστα και πισω στους προφυλακτηρες ειναι απαισια.

Nino
27-06-12, 15:30
αν και ειμαι απο τους υποστηρικτες του Ζ3 και πιστευω στη μελλοντικη του συλλεκτικοτητα για παρα πολλους λογους τους οποιους τους εχουμε αναφερει και σε καποιο αλλο νημα, καπου πρεπει να βαζουμε μπροστα τη λογικη και οχι μονο το συναισθημα.
Τη δεδομενη στιγμη το να αγορασεις ( και δεν λεω να ζητας, γιατι ο καθενας οτι ναναι ζηταει) Ζ3 με 12000 ειναι παραλογισμος.
Με λιγοτερα χρηματα παιρνεις Ζ4 που ειναι "αιωνες" μπροστα απο το Ζ3,παιρνεις ακομα και boxter.
Ναι ναι ξερω διαφορα στα τεκμηρια τελη κλπ...
Απο την αλλη τα χρεπια των 5000 που λετε, που στο τελευταιο link το κοκκινακι μια χαρα δειχνει, εε παιρνεις δυο και εχεις ενα ολοκληρο αμαξι ανταλλακτικα... φυσικα και υπερβαλλω.
Οποιος εχει Ζ3 και δεν εχει αμεση αναγκη ας μην το πουλησει ποτε, θα'ρθει η ωρα που θα με θυμηθει.
Αλλα ακομα και αν δεν ερθει (που θα'ρθει) σκεφτειτε μονο σε δεκαπεντε χρονια απο σημερα να πας ξεσκεπαστος την παραλιακη με ενα απο τα ποιο ομορφα αυτοκινητα που εχουν βγει...
Με την πρωτη ευκαιρια και αν λιγο αλλαξει η κατασταση θα παρω και εγω ενα "χρεπι"(φθηνο) Ζ3, να εχει ο γιος μου να καβαλαει..

spar@
27-06-12, 15:53
αν και ειμαι απο τους υποστηρικτες του Ζ3 και πιστευω στη μελλοντικη του συλλεκτικοτητα για παρα πολλους λογους τους οποιους τους εχουμε αναφερει και σε καποιο αλλο νημα, καπου πρεπει να βαζουμε μπροστα τη λογικη και οχι μονο το συναισθημα.
Τη δεδομενη στιγμη το να αγορασεις ( και δεν λεω να ζητας, γιατι ο καθενας οτι ναναι ζηταει) Ζ3 με 12000 ειναι παραλογισμος.
Με λιγοτερα χρηματα παιρνεις Ζ4 που ειναι "αιωνες" μπροστα απο το Ζ3,παιρνεις ακομα και boxter.
Ναι ναι ξερω διαφορα στα τεκμηρια τελη κλπ...
Απο την αλλη τα χρεπια των 5000 που λετε, που στο τελευταιο link το κοκκινακι μια χαρα δειχνει, εε παιρνεις δυο και εχεις ενα ολοκληρο αμαξι ανταλλακτικα... φυσικα και υπερβαλλω.
Οποιος εχει Ζ3 και δεν εχει αμεση αναγκη ας μην το πουλησει ποτε, θα'ρθει η ωρα που θα με θυμηθει.
Αλλα ακομα και αν δεν ερθει (που θα'ρθει) σκεφτειτε μονο σε δεκαπεντε χρονια απο σημερα να πας ξεσκεπαστος την παραλιακη με ενα απο τα ποιο ομορφα αυτοκινητα που εχουν βγει...
Με την πρωτη ευκαιρια και αν λιγο αλλαξει η κατασταση θα παρω και εγω ενα "χρεπι"(φθηνο) Ζ3, να εχει ο γιος μου να καβαλαει..

Γιαννη το θεμα συγκρισης τιμης με το z4 ειναι λαθος, αρχικα γιατι τα κυβικα παιζουν σημαντικο ρολο, τοσο για τα τεκμηρια οσο και για τα σηματα.
Το ιδιο παραλογο ειναι και γιατι τα z4 3.0 ειναι πιο φθηνο απο ενα z4 2.0 και επισης το ιδιο ειναι γιατι τα m3 εφθασαν να τα δινουν οσο ενα καλο s3 (1.8γαρ) οσο ενα τσιροτο...
το καγιεν οσο ενα τιγκουαν (1.4 γαρ) κλπ
Οσο για το να παρεις ενα παρταλι και να το συμμαζεψεις ειναι και αυτο ενα βαρελι διχως πατο... εχουμε περασει κατα καιρους ιδια σταδια, με 0 εργατικα και παλι σε βαθος χρονου εφτασαν τα ιδια χρηματα με ενα καλο...
και το εργοστασιακο καλο δεν συγκρινεται με τιποτα..
οταν ψαχναμε ακομα και για z3 βρισκαμε καλα αυτοκινητα που ηθελα 2-3 μαζεματα και ειχαν διαφορα 2-3κ ευρο με ενα αριστο.. αξιζει?

Stathis
27-06-12, 16:09
συλλεκτικο θεωρειται ενα αυτοκινητο, το οποιο εχει καποια χαρακτηριστικα που το διαφοροποιουν απο τα υπολοιπα ή προκειται για ποια ειδικη εκδοση.
ετσι δεν προκειται να γινει ποτε κανενα απλο Ζ3 συλλεκτικο.
εκτος αν καποιο το ζωγραφισε π.χ. ο αντυ γουορχολ, καποιο που ανηκε π.χ. στον νελσον πικε, καποια ειδικη εκδοση που βγηκε απο το εργοστασιο σε μικρο αριθμο, ή αυτο που επαιξε στην ταινια με τον τζεϊμς μποντ, ή αν βρεθει καποιο με μηδεν χιλιομετρα.

απο τα απλα Ζ3, δεν βλεπω κανενα ιδιαιτερο νοημα να "συλλεξει" καποιος ενα απο αυτα, εκτος ισως αν προκειται για Μ και μαλιστα απο τα τελευταια με τον s54.
ειδικα για την ελλαδα θα εβαζα μεσα και τα κουπε μιας και ειναι εξαιρετικα σπανια στη χωρα μας.
απο ολα τα υπολοιπα δε νομιζω οτι καποιος συλλεκτης θα ενδιαφερθει ιδιαιτερα, ουτε προκειται να ανεβουν οι τιμες στα απλα Ζ, οπως φαινεται και στα Ε30 οπου ειναι παμφθηνα εκτος των Μ3 και των αλπινα.

ziaba
27-06-12, 16:12
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/2377347/

Αυτό εδώ φαίνεται πολύ καλό σαν εμφάνιση-κατάσταση-τιμή.

Τώρα για το αν είναι τρακαρισμένο,ξαναβαμμένο δεν μπορώ να το ξέρω.Μιλάω για αυτό που βλέπω και δεν χάνεις κάτι να πας να το δεις φίλεthumb


Αυτο εχει γινει facelift με κονσολες κλπ κλπ απο profacelift και τρεχα γυρευε..εννοειται πως ειναι ξαναβαμενο και πως διαφορα περιεργα εχουν γινει..ετσι εικαζω εγω..στα δικα μου ματια δεν ειναι ενα καλο αυτοκινητο

+1 σίγουρα ξαναβαμμένο κ 150αλογα στ μ43 που τα βρήκε :th_Laie_67-1:

spar@
27-06-12, 16:21
συλλεκτικο θεωρειται ενα αυτοκινητο, το οποιο εχει καποια χαρακτηριστικα που το διαφοροποιουν απο τα υπολοιπα ή προκειται για ποια ειδικη εκδοση.
ετσι δεν προκειται να γινει ποτε κανενα απλο Ζ3 συλλεκτικο.
εκτος αν καποιο το ζωγραφισε π.χ. ο αντυ γουορχολ, καποιο που ανηκε π.χ. στον νελσον πικε, καποια ειδικη εκδοση που βγηκε απο το εργοστασιο σε μικρο αριθμο, ή αυτο που επαιξε στην ταινια με τον τζεϊμς μποντ, ή αν βρεθει καποιο με μηδεν χιλιομετρα.

απο τα απλα Ζ3, δεν βλεπω κανενα ιδιαιτερο νοημα να "συλλεξει" καποιος ενα απο αυτα, εκτος ισως αν προκειται για Μ και μαλιστα απο τα τελευταια με τον s54.
ειδικα για την ελλαδα θα εβαζα μεσα και τα κουπε μιας και ειναι εξαιρετικα σπανια στη χωρα μας.
απο ολα τα υπολοιπα δε νομιζω οτι καποιος συλλεκτης θα ενδιαφερθει ιδιαιτερα, ουτε προκειται να ανεβουν οι τιμες στα απλα Ζ, οπως φαινεται και στα Ε30 οπου ειναι παμφθηνα εκτος των Μ3 και των αλπινα.

κανεις λαθος Σταθη... στην Ελλαδα ειναι ολα συλλεκτικα...
απο βεσπες, ποδηλατα μεχρι και συλλεκτικη κομποστα ανανα που εχει ληξει πριν 10 χρονια..
εγω κραταω μια μοτσαρελα την οποια σε 10 χρονια θα την πουλησω στην Ιταλια 10 000ευρο!

Stathis
27-06-12, 16:23
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Nickolas_s2k
27-06-12, 16:57
συλλεκτικο θεωρειται ενα αυτοκινητο, το οποιο εχει καποια χαρακτηριστικα που το διαφοροποιουν απο τα υπολοιπα ή προκειται για ποια ειδικη εκδοση.
ετσι δεν προκειται να γινει ποτε κανενα απλο Ζ3 συλλεκτικο.
εκτος αν καποιο το ζωγραφισε π.χ. ο αντυ γουορχολ, καποιο που ανηκε π.χ. στον νελσον πικε, καποια ειδικη εκδοση που βγηκε απο το εργοστασιο σε μικρο αριθμο, ή αυτο που επαιξε στην ταινια με τον τζεϊμς μποντ, ή αν βρεθει καποιο με μηδεν χιλιομετρα.

απο τα απλα Ζ3, δεν βλεπω κανενα ιδιαιτερο νοημα να "συλλεξει" καποιος ενα απο αυτα, εκτος ισως αν προκειται για Μ και μαλιστα απο τα τελευταια με τον s54.
ειδικα για την ελλαδα θα εβαζα μεσα και τα κουπε μιας και ειναι εξαιρετικα σπανια στη χωρα μας.
απο ολα τα υπολοιπα δε νομιζω οτι καποιος συλλεκτης θα ενδιαφερθει ιδιαιτερα, ουτε προκειται να ανεβουν οι τιμες στα απλα Ζ, οπως φαινεται και στα Ε30 οπου ειναι παμφθηνα εκτος των Μ3 και των αλπινα.

Συμφωνοι δε μιλαμε για συλλεκτικη αξια ενος απλου ζ3 σε καμια περιπτωση..Αλλα για μια αλλου ειδους αξια που δεν θα την αποκτησει ποτε για παραδειγμα μια μ3 ε92 και ας ειναι ενα φανταστικο αυτοκινητο και m και ετη φωτος μπροστα ακομα και απο μια ζ3μ με s54! Μια ζ3 ομως κουβαλα επανω της μια κλασσικη ομορφια που της προσδιδει διαχρονικη - old time classic αξια που για καποιους μπορει να ειναι σημαντικοτερη απο τη συλλεκτικη!

Nino
27-06-12, 17:09
Γιαννη το θεμα συγκρισης τιμης με το z4 ειναι λαθος, αρχικα γιατι τα κυβικα παιζουν σημαντικο ρολο, τοσο για τα τεκμηρια οσο και για τα σηματα.
Το ιδιο παραλογο ειναι και γιατι τα z4 3.0 ειναι πιο φθηνο απο ενα z4 2.0 και επισης το ιδιο ειναι γιατι τα m3 εφθασαν να τα δινουν οσο ενα καλο s3 (1.8γαρ) οσο ενα τσιροτο...
το καγιεν οσο ενα τιγκουαν (1.4 γαρ) κλπ
Οσο για το να παρεις ενα παρταλι και να το συμμαζεψεις ειναι και αυτο ενα βαρελι διχως πατο... εχουμε περασει κατα καιρους ιδια σταδια, με 0 εργατικα και παλι σε βαθος χρονου εφτασαν τα ιδια χρηματα με ενα καλο...
και το εργοστασιακο καλο δεν συγκρινεται με τιποτα..
οταν ψαχναμε ακομα και για z3 βρισκαμε καλα αυτοκινητα που ηθελα 2-3 μαζεματα και ειχαν διαφορα 2-3κ ευρο με ενα αριστο.. αξιζει?

Σπυρο ενα Ζ3 1.9 με ενα Ζ4 2.0 η διαφορα τους ειναι 300 ευρω στα τελη, ενω η διαφορα στα τεκμηρια ειναι μολις 600 ευρω, ασε που αυτο το θεμα με τα τεκμηρια μια ωραια πρωια θα ξαναπαει απο εκει που ηρθε...
Η δε διαφορα τους ομως σαν αμαξια ειναι τεραστια.
Τωρα Σταθη με την ακριβη εννοια του ορου συλλεκτικο μπορει και να εχεις δικιο, ομως ειναι καλο να εχει καποιος στη προσωπικη του συλλογη (αν μπορει) ενα τετοιο αυτοκινητο που θα κερδιζει ολα τα βλεμματα του μελλοντος ,θα αφηνει μια γλυκεια φαντασιωση στους νεωτερους ενω παραλληλα θα δενει με τις μοναδικες γραμμες και τον χαρακτηρα ακομα και σε αυτη την εποχη.
Προσωπικα Σταθη και ειναι γουστα αυτα περι αισθητικης,η Ε30 και ειδικα η τετραπορτη δεν μου αρεσε ουτε τοτε που ηταν στα ντουζενια της.
βεβαια το Ε30 Μ3 επειδη σημαδεψε και μια εποχη, επειδη πανω του ειχε τους ανεμους των αλλαγων παντα θα το βλεπουμε με διαφορετικο ματι...
Ναι ισως δεν αποτελει οικονομικη επενδυση ( αν και εγω πιστευω το αντιθετο) αποτελει ομως συναισθηματικη και ιστορικη επενδυση και οσα χρονια και αν περασουν η ομορφια της θα παραμενει "ανεγγιχτη"!!

VanVIC
27-06-12, 18:17
Kαλησπέρα bmwedakides θέλω να αγοράσω μια bmw z3 αλλα πρώτου την πάρω θέλω να ρωτήσω αν βγάζουν προβλήματα σαν αμάξια!!!!

To make the long story short...
Προβλήματα βγάζουν όλα τ΄αμάξια, μηχανές είναι.
Το Ζ3 είναι BMW, δεν είναι ούτε Alfa-Romeo ούτε Citroen, δεν θα σου βγάλει "θέματα", ειδικά αν είναι συντηρημένο έστω με τα βασικά.
Οι κινητήρες είναι πολύ αξιόπιστοι, οι λαμαρίνες δεν βγάζουν σκουριές, τα ηλεκτρολογικά-ηλεκτρικά είναι σχετικά απλής (και δοκιμασμένης) τεχνολογίας, μια χαρά.
Στη θέση σου θα προτιμούσα Ζ3 παραγωγής μετά το β΄εξάμηνο του 1999. Ουσιαστικά μιλάμε για το facelift αλλά υπάρχου λίγα τέτοια και pro-facelift.

Ψάξτο σχολαστικά και παζάρεψε, μην δείξεις οτι αποφασίζεις άμεσα, άσε το χρόνο να δουλέψει για σένα.

z3outofmind
27-06-12, 23:40
Ειδα λιγο απο το θεμα και περιμενα αλλη τοποθετηση τουλαχιστον απο
κατοχους Ζ3..Το λεω αυτο για τον απλο λογο οτι θα επρεπε η εχοντες να ξερεται οτι η συντηρηση του ζ3 κυμαινεται στα επιπεδα πλεον απο fiat punto χιλιαρακι.Κυριολεκτο!Εχω κολλητο οπου εχει μχ5 και πραγματικα κολησε με το τουτου,ειχε το 1.6 και πειρε το 1.8 με τα 148αλογατα,σκυλια και τα δυο του βγηκαν γιατι ειναι καυτης,αλλα!!!!!
Μετα τα 160χιλ και τα δυο μχ5 παρακαλουν τον υψιστο να παρουν λιγακι απο το πατημα των bmw..Εαν εισαι πανω απο 1.85 πραγματικα το μχ5 σου ριχνει πορτα!Εγω την ζετα την εχω δωσει σε κολλητο 1.97 και το οδηγησε το γ@μ@μεν@.
Ανταλακτικα δεν υπαρχει παιδια συγκριση μ42 μ43 μ44 μαζι με τοποθετηση και ενα σερβης καλο του κυνητηρα 1000ευρακια κομπλε!το μχ5 μονο το ψυγειο του που εψαχνε ο κολλητος για να αλλαξει εκανε 280ευρο..Εγω προσφατα παραγγειλα καινουργιο 105ευρο γνησιοτατο!!!
Τι να πρωτο θυμηθω,οπου ζεματαει απο τις θερμοκρασιες το καλοκαιρι απο την πλευρα του συνοδηγου απο την πλευρα του λεβιε ταχυτητων...
Εαν το ζ3 εχει τριγμους στο εσωτερικο του το μχ5 πασχει απο παρκισον απο την πρωτη 5ετια του...
Στο ζ3 μπαινουν ολα απο ε36,παρα πολλα ε46.Ας αναλογιστουμε το μεγεθος απο ανταλακτικα τρακαρισμενων κλπ...
Συγνωμη και για το δικο μου off topic αλλα μην ακουμε και οτι να ναι.
Εαν λεγαμε στο θεμα για ζ4 ναι τα σερβις ακομα πονανε σε σχεση με το μχ5..

ziaba
28-06-12, 06:39
το παιδί που έκανε τ ερωτηση τι έγινε, μήπως γράφτηκε στ mazdaforum κ μας ξεχάσε;

Ε91
28-06-12, 08:32
Κι εγώ την ίδια απορία έχω...

Ptboul
28-06-12, 09:06
Θα χτύπησε εργαΛίδι μπάνικο https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1126997/

Stradale
28-06-12, 09:38
Η δευτερη γενιά του ΜΧ5, το λεγόμενο και ΝΒ είναι αιώνες μπορστά από το Ζ3. Πέρα από τα πλαστικά, που οκ, δεν είναι και τόοοοσο πιο χάλια από το μάζντα σε όλα τα άλλα απλά είναι ένα καλό roadster.

Και ξεκινάω από το βάρος, μια Ζ4 1.9 είναι γύρο στα 1260 κιλά ενώ το Μάζντα δεν ξεπερνάει τα 1070...200 κιλά σε σπορ αμάξι είναι χάος,το ξέρω και το ξέρετε πολύ καλά. Γιατί εκτός από την συμπεριφορά σας βάζω και τις επιδόσεις.

Μετά έχουν βγάλει πίσω την πολλαπλών συνδέσμων από το Ε36 και βάζει την trailing arm, για να κάνει χώρο ή και εγώ δεν ξέρω τι, η οποία είναι η μεγαλύτερη πατάτα που έβγαλε ποτέ η BMW.Μεγάλη έμπνευση,εύγε.Όσα Ζ3 έχω πάρει υποστρέφουν το θανατά,και ότι και να πείτε αυτό δεν αλλάζει. Το τιμόνι επίσης είναι σαφώς πιο αργό και με χειρότερη αίσθηση και η θέση οδήγησης ΔΕΝ σε βάζει μέσα στο παιχνίδι.Πολύ βαρύ μπροστά μέρος επίσης.

Το Ζ3 δείχνει σπορ αλλά δεν είναι σε αντίθεση με το μαζντα.

Γενικά το μχ5 είναι ένα καρτάκι και η Ζ3 ένα GT με ανοιχτή οροφή.Θες άνεση ή έχεις συμπάθεια προς την BMW;Πάρε Ζ3. Είσαι άνθρωπος που οδηγάει και δεν βάζει τίποτα άλλο πάνω απο την οδική συμπεριφορά;Παίρνεις μάζντα. Απλά μην κλείνεται τα μάτια και λένε γνώμες άνευ πραγματικότητος.

Dimzan
28-06-12, 10:58
Εννοειται οτι μιλαμε για mk2 mk2.5 (nb και nblf αντιστοιχα) . Το facelift ειναι σαφως καλυτερο, ενω και στα απλα 1600αρια μπαινουν τα εξτρα που φορουσαν τα 1800αρια και αποκτουν πολυ καλο στησιμο.

Τελος, αν μιλαμε για 10.000¤ και πανω ειναι παραλογο να μιλαμε για Ζ3 τη στιγμη ου σε αυτα τα λεφτα παιζει το mk3 (η αλλιως NC) που ειναι 2 γενιες μπροστα. Αν δεν υπαρχει και προβλημα με φορολογια σημα 2λιτρου τοτε για μενα το s2000 ειναι μονοδρομος

deepBLUE
28-06-12, 12:20
Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι συγκρίνουμε και για τι συζητάμε σε τόσες σελιδες.:shok:

Stradale
28-06-12, 12:30
Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι συγκρίνουμε και για τι συζητάμε σε τόσες σελιδες.:shok:

Ξυπνας το πρωί,πίνεις καφεδάκι και πετάς και ένα σχόλιο στο bmwFans. Χαλαρά,κουβέντα να γινεται:)

Nickolas_s2k
28-06-12, 12:32
πρεπει να αποδειξουμε οτι το μαζντα ειναι καλυτερο με το ετσι θελω, οτι η ζ3 υποστρεφει -εχει αργο τιμονι - κακη θεση οδηγησης και λανθασμενο πισω αξονα που μπηκε λογω ελλειψης χωρου :):) και να καταληξουμε στο οτι ενα s2000 μια boxster μια elise ακομα και μια 430 modena ειναι επισης πολυ ανωτερα για καποιον που απλως ρωτησε αν η ζ3 βγαζει προβληματα.. Φιλικα και χιουμοριστικα τα λεω δεν ειρωνευομαι ! :)

bmwz3
28-06-12, 13:35
stradale το z3 δεν ειναι sport αυτοκινητο.Ειναι roadster με ολη τη σημασια της λεξης ετσι οπως δε θα ξαναβγει.το mazda ειναι μια ελαφρια μ@λ@κι@ που εχει λιγο καλυτερη αισθηση απο το z3 στην σπορτιφ οδηγηση.so what?
η αισθηση οταν ταξιδευεις με 100 χλμ/ωρα με το z3 ανοιχτος το καλοκαιρακι δεν περιγραφεται καν.αν θελεις σπορ αμαξακι παιρνεις ενα κουπερ και το σβηνεις το mx 5 παντου και παντα.

VanVIC
28-06-12, 17:47
Ξυπνας το πρωί,πίνεις καφεδάκι και πετάς και ένα σχόλιο στο bmwFans. Χαλαρά,κουβέντα να γινεται:)

Ενδιαφέρον θα είχε να παρευρεθείς σε κάποια συνάντησή μας, να σε γνωρίσουμε δια ζώσης και να ανταλλάξουμε απόψεις.
Το σίγουρο είναι οτι όταν ξέρεις κάποιον απο κοντά, όταν έχεις πεί δυό κουβέντες μαζί του, αλλιώς επικοινωνείς και πίσω απο τον υπολογιστή και ελαχιστοποιείται κι ο κίνδυνος παρεξηγήσεων.

gnx
28-06-12, 17:54
ο αδερφος μου εχει ενα z3 ...

Καλά, έχεις αδελφό; Έχει Ζ3; και ΔΕΝ ειναι μέλος στο FANS, βρε βαφτησιμιέ μου;

m-power_01
28-06-12, 17:57
Καλά, έχεις αδελφό; Έχει Ζ3; και ΔΕΝ ειναι μέλος στο FANS, βρε βαφτησιμιέ μου;

Είναι μέλος, αλλά δεν γράφει. Έρχεται σε μερικές συναντήσεις.
Αλλά πριν πεις οτιδήποτε πρόσεχε ... Ένας μπελάς αντέχεται ... Δύο;;;;

gnx
28-06-12, 18:01
Έχουν περάσει από τα χέρια μου 2 ΜΧ5, ενα πρωτης και ενα δεύτερης γενεάς. Διακρίνω σχόλια λίγο επιτιμητικά για αυτούς που προτιμούν το μάζντα, ενώ στη ρίζα της κουβέντας θα έπρεπε να είναι και το πόσο έκαναν τα αυτοκίνητα αυτά καινούργια. Θα θυμάστε ότι το ζ3 είχε πολύ περισσότερα χρήματα από το ΜΧ5 χωρίς να προσφέρει αναλογικά τόσα περισσότερα, οδηγικά πάντα.

Είδα by the way δύο pre facelift 2.8 ε36/7 και ε36/8 εχτές σε φοβερή κατάσταση αλλά η προσπάθεια φωτογράφισης απέτυχε παταγωδώς.

Stradale
28-06-12, 18:28
Ενδιαφέρον θα είχε να παρευρεθείς σε κάποια συνάντησή μας, να σε γνωρίσουμε δια ζώσης και να ανταλλάξουμε απόψεις.
Το σίγουρο είναι οτι όταν ξέρεις κάποιον απο κοντά, όταν έχεις πεί δυό κουβέντες μαζί του, αλλιώς επικοινωνείς και πίσω απο τον υπολογιστή και ελαχιστοποιείται κι ο κίνδυνος παρεξηγήσεων.

Μένω Γιάννενα όταν είμαι ελλάδα,μακάρι να μπορούσα.Ίσως κατέβω κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι και να είσαι σίγουρος ότι θα σας τιμήσω ;) Προς το παρόν έχω πιει ένα καφεδάκι χτες με τον Vassilis///M. thumb

Vassilis ///M
28-06-12, 18:49
Μένω Γιάννενα όταν είμαι ελλάδα,μακάρι να μπορούσα.Ίσως κατέβω κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι και να είσαι σίγουρος ότι θα σας τιμήσω ;) Προς το παρόν έχω πιει ένα καφεδάκι χτες με τον Vassilis///M. thumb


Ψέματα λέει...Εγώ δεν εμφανίστηκα ποτέ....

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

https://i.imgur.com/kbpgp.jpg

Sorry για το off topic. . . Hades7 σου θυμίζει τπτ η τοποθεσία????

Stradale
28-06-12, 22:27
Ω ρε Βασιλη,την πέτυχες την φώτο.Πολύ ψηλό φαίνεται εν τω μεταξύ το δικό μου,χμ....

alexk
28-06-12, 23:42
Φρόντζω είναι αυτό ?

Στραντάλε, αυτά που λες για το Ζ3 δεν ισχύουν (έχεις κάνει και ορθογραφικό λες Ζ4).
Και γρήγορο τιμόνι έχει, και τέλεια θέση οδήγησης, και σπορτίβικο είναι.
Βέβαια βλέπεις στο Ζ3 το απλό καθημερινό μοντέλο είναι 1.800 ενώ το σπορ/στημένο είναι 3200 thumb

Stradale
28-06-12, 23:54
Δεν συγκρίνω το M roadster με το miata, γιατί Ζ3 Μ δεν έχω οδηγήσει και δεν θέλω να είμαι απόλυτος στην άποψή μου.
Για τα υπόλοιπα όμως αυτή είναι η αλήθεια και αν συνυπολογίσεις την τιμή κτήσης η διαφορά μεγαλώνει ακόμα περισσότερο, παρ'ολη την συμπάθεια που έχω στα εξακύλινδρα την BMW μας.

Υ.Γ.1 Ναι Φρόντζο είναι, πουρνό-πουρνό γιατί βράζουμε εδώ... :(
Υ.Γ.2 Κεκτημένη ταχύτητα το Ζ4 :D

alexk
29-06-12, 00:00
Δεν συγκρίνω το M roadster με το miata, γιατί Ζ3 Μ δεν έχω οδηγήσει και δεν θέλω να είμαι απόλυτος στην άποψή μου.
Για τα υπόλοιπα όμως αυτή είναι η αλήθεια και αν συνυπολογίσεις την τιμή κτήσης η διαφορά μεγαλώνει ακόμα περισσότερο, παρ'ολη την συμπάθεια που έχω στα εξακύλινδρα την BMW μας.

Υ.Γ.1 Ναι Φρόντζο είναι, πουρνό-πουρνό γιατί βράζουμε εδώ... :(
Υ.Γ.2 Κεκτημένη ταχύτητα το Ζ4 :D

Μα έτσι είναι τα πάντα στη ζωή, ότι πληρώσεις παίρνεις.
Ίδιο το Mitsuko ίδιο το Nike ? Όχι.

Κοίτα και ένα απλό Ζ3 με ελάχιστες αλλαγές γίνεται πολύ σπορτίβικο.
Για παράδειγμα έξτρα κάμπερ εμπρός, χαμήλωμα με καλή αναρτησούλα, μπλοκέ διαφορικό αν δεν έχει.
Μεταμορφώνεται !
Γιατί το εντελώς γυμνό είναι και για την Κυριούλα ετών 60 που θέλει να πάει μια βόλτα την Κυριακή.
Δεν το στήσανε από το εργοστάσιο για πίστα, αλλά για καθημερινή χρήση από απλό κόσμο.

geoski
08-09-13, 14:31
Μονο τα πλαστικα ?
Το κοψιμο η εμφανιση και η ομορφια του Ζ ειναι απιθανη και αξεπεραστη κατα τη γνωμη μου παντα !!!!

[COLOR="Red"]αυτο ειναι σιγουρο !

geoski
08-09-13, 14:34
Ενδιαφέρον θα είχε να παρευρεθείς σε κάποια συνάντησή μας, να σε γνωρίσουμε δια ζώσης και να ανταλλάξουμε απόψεις.
Το σίγουρο είναι οτι όταν ξέρεις κάποιον απο κοντά, όταν έχεις πεί δυό κουβέντες μαζί του, αλλιώς επικοινωνείς και πίσω απο τον υπολογιστή και ελαχιστοποιείται κι ο κίνδυνος παρεξηγήσεων.
Ποτε & που θα γινει η επομενη συναντηση..? για να ερθω & εγω :thumbsup:

deepBLUE
08-09-13, 15:24
Ποτε & που θα γινει η επομενη συναντηση..? για να ερθω & εγω :thumbsup:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=19518

Bazil Van Sinner
03-06-15, 07:52
Για να μην ανοιγω καιούριο νήμα,δώστε μια βοήθεια παρακαλώ.

Σε Ζ3 φίλου ειναι αναμμένη η λυχνία του χειροφρένου και τρεμοπαίζει άλλη μία που την έχω σημαδέψει με κύκλο.Τι πρόβλημα λέτε να έχουμε?

skaros
03-06-15, 09:27
Έχει κοιτάξει αν είναι η ώρα για αλλαγή στα τακάκια?

Και αν είναι οκ, μήπως κανένας αισθητήρας (καλωδιάκι)?

Υγρά φρένων? :think:

Vassilis ///M
03-06-15, 11:34
Έχει κοιτάξει αν είναι η ώρα για αλλαγή στα τακάκια?

Και αν είναι οκ, μήπως κανένας αισθητήρας (καλωδιάκι)?

Υγρά φρένων? :think:

:+1::+1::+1: Ακριβώς αυτά!!!!!

Bazil Van Sinner
03-06-15, 14:27
Aυτό φαντάστηκα και γώ,ευχαριστώ για την επιβεβαίωση .