PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο ηλεκτρολογικό προβλημα



fotis vs
23-06-12, 22:01
Καλησπέρα σε όλους,

έχω μια Ζ4 2,5 si 2006. έχει κάνει 97000km. Τους τελευταίους 2 μήνες παρουσιάζει ένα πρόβλημα με τις ενδείξεις του airbag και των υπολοίπων στοιχείων στο ταμπλό με αποτέλεσμα να ανοίγουν αυτόματα τα λαμπακια φλας και alarm χωρίς κανένα λόγο κατά τη διάρκεια της οδήγησης. Πολλές φορές όταν ξεκινάω τη μηχανή η ένδειξη στο ραδιοcd είναι --:-- με αποτέλεσμα να μη συχρονίζεται η ώρα μεταξύ ταμπλό και ραδιοcd. είναι πραγματικά ενοχλητικό και δεν μπορώ να φανταστώ τι τρέχει... πρέπει να σημειώσω ότι το λαμπάκι του airbag παραμένει αναμμένο για πολύ ώρα όταν συμβαίνει αυτό.

έχει κανείς καμιά ιδέα??

fotis vs
24-06-12, 10:20
καλημέρα φίλοι ,

έχω μια z4, 2.5 si 2006, η οποία παρουσιάζει ένα περίεργο πρόβλημα τους τελευταίους 2 μήνες. κατά την εκκίνηση του κινητήρα και όχι όλες τις φορές, ανάβει το λαμπάκι του airbag με αποτέλεσμα να μη συχρονίζονται οι ενδείξεις ώρας μεταξύ ταμπλό και ραδιοcd. Ταυτόχρονα κατά την οδήγηση μπορεί να ανάψουν αυτόματα οι ενδείξεις φλας και alarm ή οποιαδήποτε στο ταμπλό χωρίς να συμβαίνει το αντίστοιχο στα φώτα. όταν γίνεται αυτό "πέφτει" και η ισχύς του κλιματισμού. Μετά από κάποια λεπτά το πρόβλημα συνήθως αποκαθίσταται από μόνο του. Προφανώς όπως το καταλαβαίνω υπάρχει κάποιο θέμα με επικοινωνία ενδείξεων και ράδιοcd ή σε κάποιον εγκέφαλο των ενδείξεων του ταμπλό???

έχει κανείς καμιά εμπειρία από κάτι τέτοιο? είναι πραγματικά πολύ ενοχλητικό.

Επίσης γνωρίζει κανείς για το συνεργείο ΤΣΕΒΑΣ στην Πεντέλη? Είναι αξιόπιστος?

Ευχαριστώ

Nino
24-06-12, 10:33
Μια χαρα είναι το συνεργείο φιλικοί έχουν και τα διαγωστικα gt1 gt2.
Βλέπεις και τι κάνουν στο αμάξι σου.
Έχουν και έκπτωση για το φόρουμ μας .

fotis vs
24-06-12, 10:36
Σ ευχαριστώ για το συνεργειο... δεν έχεις ιδέα για το πρόβλημα μου φαντάζομαι..

Nino
24-06-12, 10:40
Μα καμία...
Πήγαινε να το μπριζωσουν στο διαγνωστικο.
Και σε αντίθεση με πολλα επίσημα προσωπικά σε μένα όσες φορές ζήτησα διάγνωση ,έτσι για να μου φύγει η ιδέα ούτε καν τη χρεωσαν.

tasos.kamv
24-06-12, 11:20
Βαυαρέ fotis vs έχεις κοιτάξει καθόλου την μπαταρία..??

fotis vs
24-06-12, 16:43
tasos.kamv εβγαλα τουσ πόλους απο την μπαταρια, η οποία αποδειχτηκε ότι λειτουργει σωστα... οπως καταλαβαίνεις είναι πολύ περιέργο όλο αυτο.

Kostas_1
24-06-12, 19:09
Μια χαρα είναι το συνεργείο φιλικοί έχουν και τα διαγωστικα gt1 gt2.
Βλέπεις και τι κάνουν στο αμάξι σου.
Έχουν και έκπτωση για το φόρουμ μας .

Συμφωνω. Να πεις οπωσδηποτε οτι εισαι απο το φορουμ μας. Ειναι και μελος μας ο Κωστης ο γυιος του

tasos.kamv
24-06-12, 23:28
tasos.kamv εβγαλα τουσ πόλους απο την μπαταρια, η οποία αποδειχτηκε ότι λειτουργει σωστα... οπως καταλαβαίνεις είναι πολύ περιέργο όλο αυτο.

Συνήθως τα κουλά-περιέργα που γίνονται με τα λαμπάκια είναι από χαμηλή τάση μπαταρίας... αν είσαι 100% σίγουρος ότι η μπαταρία σου είναι ok και όχι στα τελευταία της, τότε το καλύτερο είναι να πας σ'ένα συνεργείο να δεις στο διαγνωστικό αν έχει καταγραφτεί κάποια βλάβη στο εγκέφαλο και πράττεις αναλόγως...
Πάντως πιστεύω ότι δεν θα είναι κάτι ανησυχητικό και με ιδιαίτερο κόστος...