PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεχνικός για κουκούλα στο Ηράκλειο



savrakias_etsi_apla
23-06-12, 18:43
Ξέρει κανείς κάποιον τεχνικό εξειδικευμένο στο Ηράκλειο για την κουκούλα?

Kostas_1
23-06-12, 18:52
Ο νεος μας φιλος σαβρακιας, αναφερεται σε μια βλαβη που (αν θυμαμαι καλα) του παρουσιασε ο μηχανισμος κουκουλας σε Ε36 cabrio.

Δυστυχως το σχετικο θρεντ που ειχε ανοιξει, χαθηκε, απο ενα προβληματακι στο φορουμ.

savrakias_etsi_apla
24-06-12, 12:18
Πράγματι χάθηκε..αλλά δε πειράζει..
Ναί έχω ένα πρόβλημα με την αριστερή ντίζα της κουκούλας.Έχει σπάσει.
Το αυτοκίνητο το πήρα την Τρίτη.Είναι λίγο παράλογο νομίζω να σπάσει.
Μήπως να ζητήσω χρήματα για την επισκευή απο την μάντρα που το αγόρασα?
Ευχαριστώ πολυ..

Χρίστος
24-06-12, 14:28
θα επρεπε να τα ζητησεις γιατι εσυ μεσα σε 4 μερες δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ανοιγοκλησει τη κουκουλα πανω απο 5 φορες.....
Τωρα κατα ποσο ακρη θα μπορεσεις να βρεις με τον εμπορο....αυτο ειναι αλλη ιστορια.

redneck
24-06-12, 14:50
O κολλητος μου εχει μια 36αρα καμπριο και παρουσιαζει προβλημα στο ανοιξε κλεισε. Πιθανοτατα, επανω στην κινηση που κανει, καποιος ρελες δεν ακουει καλα , μπορει καποιος εαν εχει την καλοσυνη να δημοσιευση ενα σχεδιαγραμμα της κουκουλας και να μας συστησει καποιο μαστορα αξιοπιστο με γνωση επανω στο συγκεκριμενο μοντελο?

Στο ανοιξε κολλαει μολις η κουκουλα τυλιχθει μεσα στο αμαξι και το καπακι μεινει σε ορθια θεση. Δεν συνεχιζει δηλαδη την πορεια του εαν δεν σπρωξουμε με το χερι την κουκουλα, παντα με τον κινδυνο να μαγκωσει χερια ...

bill_m3
24-06-12, 15:38
O κολλητος μου εχει μια 36αρα καμπριο και παρουσιαζει προβλημα στο ανοιξε κλεισε. Πιθανοτατα, επανω στην κινηση που κανει, καποιος ρελες δεν ακουει καλα , μπορει καποιος εαν εχει την καλοσυνη να δημοσιευση ενα σχεδιαγραμμα της κουκουλας και να μας συστησει καποιο μαστορα αξιοπιστο με γνωση επανω στο συγκεκριμενο μοντελο?

Στο ανοιξε κολλαει μολις η κουκουλα τυλιχθει μεσα στο αμαξι και το καπακι μεινει σε ορθια θεση. Δεν συνεχιζει δηλαδη την πορεια του εαν δεν σπρωξουμε με το χερι την κουκουλα, παντα με τον κινδυνο να μαγκωσει χερια ...

Για Αθήνα σύμφωνα με τον φίλο, εδώ:

Φιλε μου σημειωσε κινητο: 6932227885-Γιωργος.Ο τυπος ειναι κορυφη σε οτι αφορα κουκουλες cabrio! Μου τον εφερε στο συνεργειο του ο μηχανικος μου οταν τον ενημερωσα για καποιο προβλημα που ειχα με την κουκουλα στο z3 μου.Μου το εφτιαξε επι τοπου! Στην αντιπροσωπεια της BMW ηθελαν να μου αντικαταστησουν ενα κομματι απο τον μηχανισμο κλεισιματος της κουκουλας αξιας 100 ευρω συν την εργασια και να την αφησω εκει για μια μερα!

Ο οποίος είναι αυτός :
https://www.4ty.gr/utf_index.php?p=merchant&id=19261

redneck
24-06-12, 16:48
^Eυχαριστω πολυ !
Εαν καποιος τυχαινει να εχει προχειρο το σχεδιαγραμμα της κουκουλα της 36αρας θα ηταν ενδιαφερον να της ριξουμε μια ματια μονοι μας πρωτα.

savvas bmwdakias
24-06-12, 18:44
Οταν ειχα το Ε36 το καμπριο καποιος μου ειχε πει οτι ειναι τρυπιος κουμπαρας.Ολο θα φτιαχνεις κατι στην κουκουλα και κατι αλλο θα χαλαει.Τα καμπριο γενικως θελουν σχολαστικη συντηρηση στην κουκουλα,πρεπει να σαι λιγο μερακλης αμα θες να το χεις στην εντελεια και να σου κρατησει χρονια.

Στο θεμα μας τωρα, γνωστο προβλημα στα Ε36 ειναι οτι κατα το ανοιγμα της κουκουλας μπορει να σκαλωσει το καπακι κατα το ανοιγμα του στο σκελετο της κουκουλας.Δεν ειναι τοσο τραγικο προβλημα,απλα αμα δεν το βοηθησεις λιγο με το χερι σου καθως ανοιγει απο μεσα τραβοντας το τελευταιο μπραστο (του σκελετου της κουκουλας) θα ζορισεις το μοτερ με πιθανοτητα να το χαλασεις.Αν το βοηθησεις λιγο τοτε η κινηση θα γινει μια χαρα.Εφοσον μαζευτει η κουκουλα μεσα στο χωρο αποθηκευσης και κλεισει το καπακι, θα παρατηρησεις οτι εχει μεινει μικρο κομματι της κουκουλας εξω απο το το χωρο αποθηκευσης και το καπακι δεν κλεινει τελειως.Αυτο παλι μπορει να το διορθωσεις βαζοντας λιγο χερακι.Τωρα θα μου πεις τι ηλεκτρικη κουκουλα και κουραφεξαλα , μεχρι στιγμης σταματησα την κινηση 2 φορες για να την διορθωσω με το χερι.Αυτα τα προβληματα μπορεις να τα γιατρεψεις αλλαζοντας τους ιμαντες εσωτερικα της κουκουλας οι οποιοι εχουν χαλαρωσει απο την πολυκαιρια και την χρηση.Κοστος αντικαταστασης με εργασια στον Αδαμιδη το 2007 400 ευρω.Καποιος προσφερθηκε στη Θεσ/νικη να μου κανει μια πατεντα αλλαζοντας τους ιμαντες με λαστιχα.Δεν το κανα ποτε δεν μπορω να σου πω εντυπωσεις.
Αλλο γωστο προβλημα ειναι οτι μπαζει νερακια απο αριστερα και δεξια στο παρμπριζ.Αυτο συμβαινει επειδη ολο το χειμωνα σχεδον ειναι κλειστη η κουκουλα,μενει πατημενο και ξερενεται το λαστιχο που εφαπτει πανω στο παρμπριζ με αποτελεσμα να μην εχει καλη μονωση.Εδω επισης υπαρχει μια πατεντουλα.Βαζουν ενα λαστιχακι(μακαρονι) πανω στο παρπριζ και τελειωνεις και απο κει.Για να διατηρησεις τα λαστιχα της κουκουλας σε καλη κατασταση καλο ειναι να τα ψεκαζεις συχνα με ενα σπρει σιλικονης.
Δεν θα μπορουσα να ξεχασω την πισω ζελατινα η οποια ξερενεται κιτρινιζει και τελος σκιζεται.Κοστος αλλαγης γνησιας περιπου 300 ευρω.Σε ενα ταπετσερη και με 100 ευρω καθαριζεις.Επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις την ειδικη αλοιφη που δινει η bmw (10 ευρω) ωστε να περνας την ζελατινα να μενει καθαρη και ενυδατομενη ωστε να μην σκιζεται.
Επισης καλο ειναι οταν ανοιγει και κλεινεις την κουκουλα να πατας το κουμπι συνεχομενα χωρις ακοπα σταματηματα
Αυτα τα ολιγα απο εμενα ελπιζω να βοηθησα:original:

savrakias_etsi_apla
25-06-12, 11:53
Σήμερα πήγα σε ταπετσέρη και αύριο πρωί ελπίζω η σαύρα μου να μπορεί να κυκλοφορεί και πάλι ανοιχτή.Θα σας πω και για το πρόβλημα τελικά που είχε..!
Σας ευχαριστώ για την μέχρι τώρα υποστήριξή σας.

GIANNHS M
25-06-12, 12:54
Ξέρει κανείς κάποιον τεχνικό εξειδικευμένο στο Ηράκλειο για την κουκούλα?

στην περιπτωση που δεν βγαλεις ακρη υπαρχει ενας μαστορας που ασχολειται με οροφες κ εχει κ καποια ανταλλακτικα.ειναι στο γαλατσι στη τραλεων.αν χρειαστεις πληροφοριες πες μου.

savrakias_etsi_apla
25-06-12, 13:11
στην περιπτωση που δεν βγαλεις ακρη υπαρχει ενας μαστορας που ασχολειται με οροφες κ εχει κ καποια ανταλλακτικα.ειναι στο γαλατσι στη τραλεων.αν χρειαστεις πληροφοριες πες μου.

Γιάννη σε ευχαριστώ αλλά είμαι Ηράκλειο Κρήτης..
:thanks:

GIANNHS M
26-06-12, 07:12
Γιάννη σε ευχαριστώ αλλά είμαι Ηράκλειο Κρήτης..
:thanks:

τιποτα.καταλαβα λαθος.ωραια η κρητη.!!!(τι φαει εχουμε ριξει:offtopic:)

savrakias_etsi_apla
26-06-12, 07:24
τιποτα.καταλαβα λαθος.ωραια η κρητη.!!!(τι φαει εχουμε ριξει:offtopic:)

Βρήκα έναν μάστορα και τώρα πάω...ελπίζω να γυρίσω με καλά νέα.
Θα ενημερώσω το φορουμ..
Καλή μου επιτυχία:thumbsup:
(:offtopic: Όσο για το φαί...ναί...!Φαί και ρακί...και τίποτα άλλο...:notworthy:)
Καλημέρα..

ΝΤΑΛΙΜΠΙΡΑΣ
26-06-12, 07:38
φιλε γιωργο το προβλημα ειναι στους πισω ιμαντες που τραβαν το πισω (τζαμι) τοθς αλαζεις και ολλα ο.κ

Ε91
26-06-12, 07:56
Και ένα link με σχεδιαγράμματα και part numbers για την οροφή του E36.
Πατάς πάνω στο κάθε εικονίδιο και ανοίγει, δίνοντας τα αντίστοιχα part numbers.
https://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?model=BH31&mospid=47416&hg=54
Αν θέλεις να είσαι σίγουρος, στην αρχική σελίδα της ιστοσελίδας, μπορείς να ελέγξεις, εισάγοντας τα 7 τελευταία ψηφία του αριθμού πλαισίου σου, εάν φοράς τον συγκεκριμένο τύπο οροφής.

savrakias_etsi_apla
26-06-12, 12:11
Και ένα link με σχεδιαγράμματα και part numbers για την οροφή του E36.
Πατάς πάνω στο κάθε εικονίδιο και ανοίγει, δίνοντας τα αντίστοιχα part numbers.
https://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?model=BH31&mospid=47416&hg=54
Αν θέλεις να είσαι σίγουρος, στην αρχική σελίδα της ιστοσελίδας, μπορείς να ελέγξεις, εισάγοντας τα 7 τελευταία ψηφία του αριθμού πλαισίου σου, εάν φοράς τον συγκεκριμένο τύπο οροφής.

Σε ευχαριστώ πολύ..
Ο μοχλός μετάδοσης βραχίονας τεντώματος είναι σπασμένος...
Να δω πόσες μέρες θα κάνει να έρθει εδω..
:thanks:

Ε91
26-06-12, 12:26
Να'σαι καλά,φίλε. Υπομονή και θα λυθεί το πρόβλημα.

savrakias_etsi_apla
26-06-12, 15:30
Και επανερχόμανος στο πρόβλημα που είχα με την κουκούλα,και ενώ χτες πήγα σε κάποιον και αντί να δει το πρόβλημα μου είπε να αλλάξω τη κουκούλα με 1500 ευρω:thumbsdown:,τελικά ρώτησα ένα φίλο φανοποιό αποκλειστικά για BMW και μου σύστησε ένα πολύ καλό παιδί ταπετσέρη.
Το παιδί πήρε σήμερα το πρωι τη σαύρα μου και είναι ήδη έτοιμη.:thumbsup:Αλλαγμένος μοχλός μετάδοσης,αλλαγμένα λαστιχάκια υδροστέγασης(αν τα λεω σωστά) και μάζεμα στο ύφασμα..!
Αύριο πρωι..πάλι στους δρόμους!:rally:
Όποιος θέλει κάτι για τη κουκούλα του στην Κρήτη,σας τον συστήνω ανεπιφύλακτα!
Ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον..!
:thanks::thanks::thanks:

mitsos_chania
26-06-12, 18:11
Μπορεις ναα μου στειλεις με πμ το τηλεφωνο του να τον ρωτησω αν μπορει να κανει μια επισκευη που χρειαζεται και η δικια μου κουκουλα

savrakias_etsi_apla
27-06-12, 14:25
Παιδιά..ο τύπος που πήγα είναι απίστευτος!
Έκανε την κουκούλα μου πάλι να δουλεύει σαν καινούρια..!!
Όσο για τον μοχλό μετάδοσης..τον πήγε σε τόρνο..τον έβαψε και γλυτώσαμε την ταλαιπωρία της παραγγελίας και το χρήμα φυσικά!
Και αυτός και ο φανοπόιός φίλος μου αλλα και ο μηχανικός δεν σου δίνουν το αυτοκίνητο αν δε το κάνουν όπως πρέπει!
Αγαπάνε τις BMW όπως όλοι μας!
Σου κοιτάνε το αυτοκίνητο σαν να ήταν δικό τους.Και σε τιμές..λογικές!
Σας τους συστήνω όλους ανεπιφύλακτα..αχρείαστοι να είναι:thumbsup:
:warriorsmiley: τώρα για βόλτες στη παραλία..με τη μάυρη σαύρα μου!

nikostango
10-06-19, 18:39
γεια σου φιλε μου,,
πως τους αλλαζεις ομως? υπαρχει στο youtube

nikostango
10-06-19, 18:41
γεια σου φιλε μου
θελεις να μου πεις πως αλλαζεις τα λαστηχακια τησ κουκουλας???
ευχαριστω