PDA

Επιστροφή στο Forum : Self adaptation. How much?



Stamatis
22-06-12, 12:56
Οι εγκεφαλοι της bmw απο το 95 και μετα, διορθωνουν μεχρι 10% στις τιμες τους για οποια παραμετρο εχουν και τη διαβαζουν απο αισθητηρα (αυτο για τους εκκεντροφορους που λετε)
Ετσι μου εχουν πει στο bF και τους πιστευω.
Σε Ε46 330 βαζοντας εκκεντροφορους, φουλ χταποδια εξατμιση και ελευθερους καταλυτες εβγαλε χωρις ρυθμιση 22 αλογα.
Μετα απο προγραμμα εβγαλε δυο ακομα (αν τα νουμερα ειναι αληθινα απο οτι ελεγε αυτος το 2009).
Ψαχνω το θρεντακι αλλα ειμαι απο το τηλεφωνο και ειναι δυσκολο.
Ειχαν μετρησει και το μειγμα και ηταν οκ.

VanVIC
22-06-12, 15:27
Οι εγκεφαλοι της bmw απο το 95 και μετα, διορθωνουν μεχρι 10% στις τιμες τους για οποια παραμετρο εχουν και τη διαβαζουν απο αισθητηρα (αυτο για τους εκκεντροφορους που λετε)
Ετσι μου εχουν πει στο bF και τους πιστευω.
Σε Ε46 330 βαζοντας εκκεντροφορους, φουλ χταποδια εξατμιση και ελευθερους καταλυτες εβγαλε χωρις ρυθμιση 22 αλογα.
Μετα απο προγραμμα εβγαλε δυο ακομα (αν τα νουμερα ειναι αληθινα απο οτι ελεγε αυτος το 2009).
Ψαχνω το θρεντακι αλλα ειμαι απο το τηλεφωνο και ειναι δυσκολο.
Ειχαν μετρησει και το μειγμα και ηταν οκ.

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα να λάβουμε και έναν σχολιασμό του m3est επί του συγκεκριμένου.

Stamatis
22-06-12, 16:00
Νομιζω χρειαζομαστε ενα ξεχωριστο θρεντ για αυτο...
Ισως φανει χρησιμο.
Αντιγραφω σε νεο θρεντ αυτες τις αποψεις και συνεχιζουμε εκει αυτη τη συζητηση.

spar@
22-06-12, 16:50
το 10% που διορθωνει ειναι οτι εχει καποιους εξτρα χαρτες για να το προφυλαξεις απο λαθος βενζινη/μπεκ που υπολειτουργουν/ ρυθμιστη πιεσης βενζινη που υπολειτουργει κλπ... δηλαδη εχεις περιθωρια οτι οταν αντιληφθει κατι να πηγαινει στραβα και ειναι φτωχο να σου αλλαξει χαρτη..
Εστω οτι με τα εξτρα πραγματα που θα βαλεις αντιλαμβανεται οτι ειναι φτωχο και σε παει σε safe χαρτη αν αστοχησει κατι απ τα παραπανω τι γινεται?
απλα μια λογικη ερωτηση!

Stamatis
22-06-12, 16:58
Αλλη ερωτηση δικη μου
Ενα bmw που πουληθηκε στο Ματσου Πιτσου του Περου και διαβαζει -Χ οξυγονο και +Ψ ατμοσφαιρικη πιεση σε σχεση με ενα αλλο που πουληθηκε στην Αλασκα των ΗΠΑ, εχουν διαφορετικο σεταπ στον εγκεφαλο;
Προφανως οχι.
Αν δεν γυρναει σε safe mode στο Περου, γιατι να μην νοιωθει και εκκεντροφορους χωρις ρυθμιση;
Δεν λεω οτι θα βγαλει το μαξιμουμ της αποδοσης, αλλα οτι θα δουλεψει.

spar@
22-06-12, 17:00
απο την εποχη του punto gt υπαρχει αισθητηρας βαρομετρικης πιεσης αν σε βοηθαει αυτο!

Stamatis
22-06-12, 17:03
Οταν δινεις ωραιες πληροφοριες βοηθας ολο το φορουμ, οχι μονο εμενα.
Στοιχημα πως 60% απο εδω δεν ηξεραν οτι υπηρχε.

spar@
22-06-12, 17:04
αν ειχατε ιταλικο-γαλλικο θα τα ξερατε με τους κωδικους τους!:th_Laie_67-1:

S8N
22-06-12, 17:16
Αυτό που λέει ο Σπύρος είναι 100% σωστό.

Υπάρχει ένα περιθώριο διορθώσεων, πέρα από το οποίο πέφτεις σε safe mode ή αποκτάς σφάλμα.

Στο ΤΤ είχα προχωρήσει σε πολλές βελτιώσεις χωρίς επαναπρογραμματισμό. Ακόμη κι όταν ο εγκέφαλος αυτοπροσαρμοζόταν, δεν ήταν σε θέση να κάνει μεγάλες διορθώσεις από 'κει και πέρα ώστε να προστατεύσει τον κινητήρα.

Thomelef
22-06-12, 18:28
σε ένα μοτέρ κάργα πουσαρισμένο όπως του Μ3 για παράδειγμα, μπορείτε να καταλάβετε εμπράκτως και πολύ εύκολα το adaptation του κινητήρα απο τον εγκέφαλο.
συχνό το φαινόμενο μια πάει μια δεν πάει το μπ@@ρδέλ@. αμέσως μετά τις βροχές με τις μεγάλες ζέστες, το δικό μου το ένιωθα ότι δεν πήγαινε όπως πρέπει. βέβαια είμαι πλέον συνηθισμένος και ξέρω εκ των προτέρων μερικές φορές ότι θα μου φανεί πιο αργό το αυτοκίνητο.

Stunt Mike
22-06-12, 21:03
Ισχυει αυτο που λεει ο Σταματης για το adaptation αλλα μονο αν επεμβεις σε μηχανικα,μη ελεγχομενα απ'τον εγκεφαλο,ανταλλακτικα...Του τεστιν,ναι ισχυει οτι αν αλλαξεις εκκεντροφορους,αλλα παραμεινεις με το ιδιο βυθισμα,θα δουλεψει και θα κερδισεις μερικα αλογα τα οποια θα γινουν περισσοτερα και με πιο ραφινατη λειτουργια με μια σωστη χαρτογραφηση.Αν ομως αλλαξεις διαμετρο πεταλουδας ή μπεκ ή afm τοτε μην περιμενεις να δουλεψει σωστα,εως και καθολου....

alexk
22-06-12, 21:29
Ισχυει αυτο που λεει ο Σταματης για το adaptation αλλα μονο αν επεμβεις σε μηχανικα,μη ελεγχομενα απ'τον εγκεφαλο,ανταλλακτικα...Του τεστιν,ναι ισχυει οτι αν αλλαξεις εκκεντροφορους,αλλα παραμεινεις με το ιδιο βυθισμα,θα δουλεψει και θα κερδισεις μερικα αλογα τα οποια θα γινουν περισσοτερα και με πιο ραφινατη λειτουργια με μια σωστη χαρτογραφηση.Αν ομως αλλαξεις διαμετρο πεταλουδας ή μπεκ ή afm τοτε μην περιμενεις να δουλεψει σωστα,εως και καθολου....

Το 2ο δεν ισχύει απαραίτητα.
Ξέρω ότι σε Μ52 μπορείς να βάλεις μετρητή αέρα από Ε38 και δουλεύει άψογα.
Διάμετρο πεταλούδας επίσης το ίδιο. Ο μετρητής αέρα μετράει πόσος αέρας μπαίνει κάθε στιγμή στην εισαγωγή, οπότε άν βάζεις λίγο παραπάνω, το βλέπει.

Stunt Mike
22-06-12, 21:37
Το 2ο δεν ισχύει απαραίτητα.
Ξέρω ότι σε Μ52 μπορείς να βάλεις μετρητή αέρα από Ε38 και δουλεύει άψογα.
Διάμετρο πεταλούδας επίσης το ίδιο. Ο μετρητής αέρα μετράει πόσος αέρας μπαίνει κάθε στιγμή στην εισαγωγή, οπότε άν βάζεις λίγο παραπάνω, το βλέπει.

Αν θυμαμαι καλα,ισχυει αυτο που λες μονο αν βαλεις και τα 2 ταυτογχρονα δλδ μαφ Ε38+πεταλουδα.Αν βαλεις το ενα απ'τα δυο μπερδευει,ειδικα στο ρελαντι...

Stamatis
22-06-12, 23:32
Το 2ο δεν ισχύει απαραίτητα.
Ξέρω ότι σε Μ52 μπορείς να βάλεις μετρητή αέρα από Ε38 και δουλεύει άψογα.
Διάμετρο πεταλούδας επίσης το ίδιο. Ο μετρητής αέρα μετράει πόσος αέρας μπαίνει κάθε στιγμή στην εισαγωγή, οπότε άν βάζεις λίγο παραπάνω, το βλέπει.
Στοιχεια για αυτην την πατεντα εχουμε;
Πεταλουδα + μετρητη;
Plug & play?

alexk
22-06-12, 23:44
Στοιχεια για αυτην την πατεντα εχουμε;
Πεταλουδα + μετρητη;
Plug & play?

Ποιο κινητήρα ακριβώς έχεις και τι ακριβώς έχεις κάνει ?

saikoe39
23-06-12, 01:33
Ουτε καν ξέρει τι μοτερ φοράει..!!:thnx:

Stamatis
23-06-12, 10:52
Ουτε καν ξέρει τι μοτερ φοράει..!!:thnx:
Μ52ΤUB25 με αριθμο σειρας 256S4 (10,5/1) οπως προκυπτει απο τον αριθμο του.
Με "σκουπα και φιλτροκουτι" 330, εξατμιση απο 330, γυαλισμενη εισαγωγη και στις δυναμομετρησεις (plex και αυτη που καναμε στο φορουμ βγαζει απο 182 μεχρι 186 αλογα αναλογα με τη μερα του)

alexk
23-06-12, 19:32
Μ52ΤUB25 με αριθμο σειρας 256S4 (10,5/1) οπως προκυπτει απο τον αριθμο του.
Με "σκουπα και φιλτροκουτι" 330, εξατμιση απο 330, γυαλισμενη εισαγωγη και στις δυναμομετρησεις (plex και αυτη που καναμε στο φορουμ βγαζει απο 182 μεχρι 186 αλογα αναλογα με τη μερα του)

Ωραία, να βρείς μια εισαγωγή από Μ54 (Β25 ή Β30) και μετά όταν την έχεις, θα σου δώσω τα στοιχεία ενός παλικαριού από Πολωνία που πουλάει τον αντάπτορα για την πεταλούδα πολύ φθηνότερα από τον Turner ενώ μάλιστα είναι καλύτερη ποιότητα.

Με την εισαγωγή θα δεις όπως και εγώ 10-15 άλογα επάνω σε όλη την μπάντα.
Άντε λοιπόν, ψάξου !

VanVIC
23-06-12, 19:52
Ξέρω 3 που έχουν τέτοια (απο Μ54Β30) εισαγωγή "κάβα".
Ο ένας σίγουρα δεν την δίνει, ίσως οι άλλοι 2 ...

alexk
23-06-12, 19:56
Ξέρω 3 που έχουν τέτοια (απο Μ54Β30) εισαγωγή "κάβα".
Ο ένας σίγουρα δεν την δίνει, ίσως οι άλλοι 2 ...

Ονόματα έχουμε ?
Κόστος ?

m-power_01
23-06-12, 20:00
Βασίλης , Βαγγέλης , Βαγγέλης. Ο Βασίλης πρέπει να την είχε και αγγελία αν θυμάμαι

m-power_01
23-06-12, 23:14
Για να φτάσουμε στο adaptation πρέπει να ξέρουμε πως λειτουργεί η dme.
Νομίζω ότι αν πάμε βήμα βήμα, με κουβέντα θα γίνουν όλα κατανοητά. Περισσοτερο από το να γράψω κατεβατα.

Γνωρίζουμε πως ξέρει η dme πόση ποσότητα καυσίμου θα ψεκάσει?

Stamatis
24-06-12, 00:26
Επειδη ειναι και αργα δε μας τα λες κατευθειαν να μην ψαχνομαστε;

Stamatis
24-06-12, 00:29
Το οτι εμενα ειναι με ντιζα το γκαζι παιζει ρολο;
(για την πεταλουδα λεω)

GiannisRob
24-06-12, 00:39
Το οτι εμενα ειναι με ντιζα το γκαζι παιζει ρολο;
(για την πεταλουδα λεω)

Nαι. Έχεις καλύτερη απόκριση από το ηλεκτρόγκαζο του Σπύρου και δεν χρειάζεσαι στρινγκ πούστερ για να το φχαριστηθείς.

Και τώρα ποιος θα μου πει τι είναι η dme?

:)

Stamatis
24-06-12, 00:55
Nαι. Έχεις καλύτερη απόκριση από το ηλεκτρόγκαζο του Σπύρου και δεν χρειάζεσαι στρινγκ πούστερ για να το φχαριστηθείς.

Και τώρα ποιος θα μου πει τι είναι η dme?

:)
Παιρνει την πεταλουδα που λεμε δηλαδη κανονικα;

m-power_01
24-06-12, 01:07
Το οτι εμενα ειναι με ντιζα το γκαζι παιζει ρολο;
(για την πεταλουδα λεω)


Παιρνει την πεταλουδα που λεμε δηλαδη κανονικα;

Δεν ξέρω ποια λέμε. Πρέπει πάντως να είναι με ντίζα και εκείνη

m-power_01
24-06-12, 01:12
Και τώρα ποιος θα μου πει τι είναι η dme?

:)

Digital Motor Electronics (DME) έτσι ονομάζει η BMW τον εγκέφαλο του κινητήρα.

spar@
24-06-12, 01:37
Ποπο έλα ρε σπυρο πες μας και είμαι ντιρλα!!

m-power_01
24-06-12, 01:39
Επειδη ειναι και αργα δε μας τα λες κατευθειαν να μην ψαχνομαστε;


Ποπο έλα ρε σπυρο πες μας και είμαι ντιρλα!!

Δεν κάνετε για τίποτα!!! Ούτε για κουβέντα

spar@
24-06-12, 01:42
πες μας ρε παλουκαρι να ουμε! Πως αντιλαμβάνεται ο κομπιούτερ πως θα ψεκασει τη μπενζινα!! Καταρχήν απάντησε μου στην αρχική ερώτηση 1η σελιδα πάνω στο θέμα και μετα θα κάνουμε όμορφη συζήτηση

GiannisRob
24-06-12, 01:47
Γνωρίζουμε πως ξέρει η dme πόση ποσότητα καυσίμου θα ψεκάσει?

Για να δούμε αν κάνω για μηχανολόγος:

Η dme παίρνει δεδομένα από τους αισθητήρες λ και το MAF που μετράει τη μάζα αέρα που εισέρχεται, και με βάση αυτές τις τιμές καθορίζει το μείγμα.

Η άλλη εναλλακτική είναι το άλφα - Ν, όπου άλφα, η γωνία του πεντάλ του γκαζιού και Ν ο αριθμός των στροφών -> οι δύο τιμές που χρειάζονται για να καθοριστεί η ποσότητα καυσίμου.

spar@
24-06-12, 01:50
Μισο πάω στον υπολογιστή !!

m-power_01
24-06-12, 01:55
πες μας ρε παλουκαρι να ουμε! Πως αντιλαμβάνεται ο κομπιούτερ πως θα ψεκασει τη μπενζινα!! Καταρχήν απάντησε μου στην αρχική ερώτηση 1η σελιδα πάνω στο θέμα και μετα θα κάνουμε όμορφη συζήτηση

Την απαντηση θα την πάρεις στην πορεία.

Ο MAF μετράει την μάζα του είσερχόμενου αέρα. Μετράει την ΜΑΖΑ ...mass air flow. H DME γνωρίζοντας πλέον την μαζα του εισερχόμενου αέρα, αποφασίζει να ψεκάσει.

Τι στοιχειομετρία θέλει να πιάσει ?
Μα φυσικά 14,7:1 .

Γιατί? Εκεί βγάζει την περισσότερη δύναμη?
Όχι είναι χρυσή τομή, για καυσαέρια, θερμοκρασίες, οικονομία, δύναμη.

Αλήθεια τα καταφέρνει να πιάσει 14,7:1 η DME ?

GiannisRob
24-06-12, 01:58
Αλήθεια τα καταφέρνει να πιάσει 14,7:1 η DME ?

Αν δεν κάνω λάθος, όχι, λόγω θερμοκρασιών?

m-power_01
24-06-12, 02:02
Για να δούμε αν κάνω για μηχανολόγος:

Η dme παίρνει δεδομένα από τους αισθητήρες λ και το MAF που μετράει τη μάζα αέρα που εισέρχεται, και με βάση αυτές τις τιμές καθορίζει το μείγμα.

Η άλλη εναλλακτική είναι το άλφα - Ν, όπου άλφα, η γωνία του πεντάλ του γκαζιού και Ν ο αριθμός των στροφών -> οι δύο τιμές που χρειάζονται για να καθοριστεί η ποσότητα καυσίμου.

Ασε το alpha-N.

Τον λ δεν τον ανέφερα καθόλου. Διότι δεν συλλέγει πληροφορία από αυτόν για να ψεκάσει (σε πρώτη φάση). Ο λ αν βλέπαμε το αυτοκίνητο σαν εναν μηχανοτρονικό βρόγχο θα ήταν η ανάδραση. Δηλαδή είναι ο αισθητηρας εκεινος που ελεγχει το μίγμα και δίνει πληροφορία για διόρθωση.

spar@
24-06-12, 02:03
ρε Σπυρο γιατι κανεις κουιζ?
14,7:1 ειναι θεωρητικα η τελεια καυση, τελεια καυση δεν εχουμε ποτε, παμε παρακατω!

GiannisRob
24-06-12, 02:11
Τον λ δεν τον ανέφερα καθόλου. Διότι δεν συλλέγει πληροφορία από αυτόν για να ψεκάσει (σε πρώτη φάση). Ο λ αν βλέπαμε το αυτοκίνητο σαν εναν μηχανοτρονικό βρόγχο θα ήταν η ανάδραση. Δηλαδή είναι ο αισθητηρας εκεινος που ελεγχει το μίγμα και δίνει πληροφορία για διόρθωση.

Πάμε πάλι. Για να καθοριστεί το μείγμα, χρειαζόμαστε 2 πράγματα:

1) Στροφές: Υπολογίζονται από τον αισθητήρα στροφάλου

2) Φορτίο μηχανής: Υπολογίζεται μέσω του ΜΑΦ

καλά μέχρι εδώ?

m-power_01
24-06-12, 02:11
Αν δεν κάνω λάθος, όχι, λόγω θερμοκρασιών?

Ο αισθητήρας είναι ΜΑΖΑΣ MAF άρα ξέρει τα mol του οξυγόνου. Θα έπρεπε να στέλνει ακριβώς όσο χρειάζεται. Αλλά αυτό δεν γίνεται γιατί τίποτα δεν μεταφέρεται τόσο καλά στην πράξη. Πχ : Τα μπεκ ποτέ δεν είναι σε άριστη κατάσταση. Άρα στην διάρκεια ενος παλμου ψεκασμού δεν θα φτάσει όση βενζίνη έπρεπε. Επίσης το spray δεν θα είναι σωστό και αυτό παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. (Για αυτό και όταν καθαρίζουμε τα μπεκ βλέπουμε διαφορά)
Ακόμα ακόμα στην νέα τεχνολογία του άμεσου ψεκασμού, λόγω της τεράστιας διαφοράς πιέσεων από την μπεκιέρα στον θάλαμο, αναπτύσεται τρελη ταχύτητα στην βενζίνη και εμφανίζεται σπήλαίωση(ιδιως στο ντιζελ). Άρα ακόμα και στην θεωρία δεν ξέρουμε με ακρίβεια την ποσότητα.

Τωρα εμείς πιάσαμε έναν λόγο μπορεί να είναι 1.000.000

αυτό με τον λ να διορθώνει, γίνεται συνέχεια?

spar@
24-06-12, 02:15
λοιπον παρτα απ την αρχη γιατι τα κανεις μπαχαλο... ασε τα κουιζ και μην μπερδευεις ουτε νεες τεχνολογιες ουτε ντιζελ ουτε καρμπυρατερ!!! γιατι αυριο οποιος διαβασει για να μαθει δυο πραγματα θα κανει ενα κεφαλι καζανι!

GiannisRob
24-06-12, 02:16
αυτό με τον λ να διορθώνει, γίνεται συνέχεια?

Τι ακριβώς εννοείς τώρα?

m-power_01
24-06-12, 02:23
Τι ακριβώς εννοείς τώρα?

Οτι ο λ είναι πχ εκτός στην κρύα εκκίνηση...γιατί αν δεν ζεσταθεί να ερθει σε θερμοκρασία λειτουργίας κλάψ'τα. Επίσης βγαίνει εκτός σε κατάσταση WOT (wide open throtle) με την προυπόθεση ότι ο κινητήρας στροφάρει πάνω από ένα συγκεκριμένο σημείο στροφών κάπου στις 3000. Στα περισσοτερα bmw ειναι στις 3200.

Εδώ να εισάγουμε δύο έννοιες. closed loop οταν ο λ ελέγχει. open loop όταν είναι εκτος

GiannisRob
24-06-12, 02:25
Ωραία μέχρι εδώ. Το επόμενο βήμα, πιο είναι?

spar@
24-06-12, 02:26
Λοιπον επειδη ποτε ενας μηχανολογος θεωρητικος δεν θα σας μαθει τιποτα ας τα παρουμε απ την αρχη...
εστω οτι εχουμε ενα μεσο αυτοκινητο του 2005 με βενζινοκινητηρα!
εχουμε τον εγκεφαλο
ο εγκεφαλος παιρνει σημα απο καποιους αισθητηρες..
α)αισθητηρα θερμοκρασιας αερα
β) αισθητηρα εισερχομενου αερα (μαφ ή μαπ)
γ) αισθητηρα θεσης πεταλουδας
δ)αισθητηρα στροφαλοφορου
ε) αισθητηρα θερμοκρασιας
ζ) αισθητηρα ατμοσφαιρικης πιεσης
η) αισθητηρα ψυκτικου
θ) αισθητηρα λ
ι) αισθητηρα knock sensor
ισως ξεχναω κατι αλλα ειναι οι βασικες ληψεις του εγκαφαλου για να στειλει σημα
σε
α) μπεκ ψεκασμου
β) ηλεκτρονικη αναφλεξη
γ) πολλαπλασιαστη
δ) τρομπα βενζινης
ε) βηματικο ρελαντι
ζ) ρυθμιστη πιεση βενζινης
ΚΛΠ

m-power_01
24-06-12, 02:38
Ωραία μέχρι εδώ. Το επόμενο βήμα, πιο είναι?

Αφού το μηχάνημα είναι τόσο έξυπνο μπορεί όσο είναι με closed loop να αναπροσαρμόζει για να βγάλει 14,7:1. Αν πχ βάλουμε ένα μεγαλύτερο MAF το οποίο δείχνει ότι περνάει παραπάνω αέρας μέσα, ο εγκέφαλος θα δώσει εντολή για καύσιμο, μα ο λ θα την διορθώσει γιατί θα δει πλούσιο μείγμα.
Αν είμαστε σε open loop θα δώσει όσο πιστευει ότι πρέπει να δώσει χωρίς να διορθώσει. Άρα εκεί το ξεγελάσαμε.

spar@
24-06-12, 02:44
Κατα την κρυα εκκινηση δουλευει ο η βαλβιδα ψυχρης εκκινησης οπου στελνει σημα στον εγκεφαλο για περισσοτερο καυσιμο, και δουλευει συνηθως με χρονοδιακοπτη ρελε μεσω του εγκαφαλου.
Ο ρυθμιστης πιεσης μειωνει την πιεση στο καυσιμο για να δουλεψει πλουσιο, και δουλευει μεσω υποπιεσης
ο λ για να δουλεψει ξεκιναει απο 300 βαθμους και στις 600 ειναι σωστη θερμοκρασια για να δουλεψει, για να φτασει αυτη τη θερμοκρασια θελει καποια δευτερολεπτα...
τωρα μπαουερ εξηγησε τα οπεν και κλοουζ λουπ!

spar@
24-06-12, 02:52
Αφού το μηχάνημα είναι τόσο έξυπνο μπορεί όσο είναι με closed loop να αναπροσαρμόζει για να βγάλει 14,7:1. Αν πχ βάλουμε ένα μεγαλύτερο MAF το οποίο δείχνει ότι περνάει παραπάνω αέρας μέσα, ο εγκέφαλος θα δώσει εντολή για καύσιμο, μα ο λ θα την διορθώσει γιατί θα δει πλούσιο μείγμα.
Αν είμαστε σε open loop θα δώσει όσο πιστευει ότι πρέπει να δώσει χωρίς να διορθώσει. Άρα εκεί το ξεγελάσαμε.

αυτο που λες δεν ειναι απολυτο γιατι ο λ εχει περιθωρια διορθωσης...

υ.γ δεν θελετε να το παμε απ την αρχη! θελετε επιδειξη δυναμης...
ο Σταματης κοιμηθηκε... οποτε συνεχιστε για open loop και closed loop!
αυριο απλα δεν θα εχει καταλαβει κανεις τιποτα!

GiannisRob
24-06-12, 02:56
οποτε συνεχιστε για open loop και closed loop!

Απ' όσο ξέρω, closed loop σημαίνει feedback, δηλαδή ανάδραση, που σημαίνει αναπροσδιορισμός μίας ή περισσοτέρων μεταβλητών, στην περίπτωση μας το μείγμα.

Open loop είναι προφανώς το αντίθετο?

m-power_01
24-06-12, 02:59
αυτο που λες δεν ειναι απολυτο γιατι ο λ εχει περιθωρια διορθωσης...

υ.γ δεν θελετε να το παμε απ την αρχη! θελετε επιδειξη δυναμης...
ο Σταματης κοιμηθηκε... οποτε συνεχιστε για open loop και closed loop!
αυριο απλα δεν θα εχει καταλαβει κανεις τιποτα!

Τι εννοείς έχει περιθώρια διόθωσης? Δεν κατάλαβα.

Τι να πάμε απ'την αρχή ρε Σπύρο. Όσο πιο κατανοητά μπορώ τα κάνω.
Τι θες να σου πω ? Ναι κάνει ανταπ και τέλος? Κάποιοι λίγοι μπορεί να θέλουν να μάθουν. Δεν έχουν όλοι το ιδιο υπόβαθρο με σενα

spar@
24-06-12, 03:00
το open loop ειναι χωρις λ... ψεκαζει μεσο χαρτη χαρακτηριστικο παραδειγμα peugeot sport προγραμμα που το βαζεις και ταπωνεις τον λ!αυτο γινοταν σε saxo-106 μεχρι το 2000!
το δικο μου ειναι με τον συγχρονο εγκαφλο με 2 λαμδα και το συστημα αναπροσαρμογης εγκεφαλου!
close loop ειναι κλειστο συστημα ρυθμισης με λ!

spar@
24-06-12, 03:03
Τι εννοείς έχει περιθώρια διόθωσης? Δεν κατάλαβα.

Τι να πάμε απ'την αρχή ρε Σπύρο. Όσο πιο κατανοητά μπορώ τα κάνω.
Τι θες να σου πω ? Ναι κάνει ανταπ και τέλος? Κάποιοι λίγοι μπορεί να θέλουν να μάθουν. Δεν έχουν όλοι το ιδιο υπόβαθρο με σενα

Σου λεω ρε μποζο, να το παρεις απ την αρχη... γιαυτο εβαλα αισθητηρες κλπ, να καταλαβουν τι παιζει και τι κανει το καθετι!
και να εξηγεις... μην βαζεις κουιζ ουτε να χρησιμοποιεις ορους close/open loop και μλκς...
εξηγησα τα λογικα και μην μπερδευεις ντιζελ και νεες τεχνολογιες...
ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ, ΠΑΡΤΟ ΑΠ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ...

m-power_01
24-06-12, 03:07
Εδώ να εισάγουμε δύο έννοιες. closed loop οταν ο λ ελέγχει. open loop όταν είναι εκτος


Σου λεω ρε μποζο, να το παρεις απ την αρχη... γιαυτο εβαλα αισθητηρες κλπ, να καταλαβουν τι παιζει και τι κανει το καθετι!
και να εξηγεις... μην βαζεις κουιζ ουτε να χρησιμοποιεις ορους close/open loop και μλκς...
εξηγησα τα λογικα και μην μπερδευεις ντιζελ και νεες τεχνολογιες...
ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ, ΠΑΡΤΟ ΑΠ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ...

Ρε Σπύρο διαβάζεις ή παίρνεις χάπια?

spar@
24-06-12, 03:10
για τα περιθωρια διορθωσης εννοω οτι σε θερμοκρασια λειτουργιας αναλογα τη ποσοτητα οξυγονου δινει καποια ταση η οποια μεταφραζεται σε λ<1 πλουσιο λ>1 φτωχο μειγμα!
αν δει τρελη τιμη θα διορθωσει?

NS-conv
24-06-12, 03:10
Ρε Σπύρο διαβάζεις ή παίρνεις χάπια?

Απλα ειναι λιγο περιεργη η ωρα...Μηπως να εκανε ο καθενας μια εκθεση με τις γνωσεις του πανω στο συγκεκριμενο θεμα και μετα να διασταυρωναμε πληροφοριες και να βγαζαμε ακρη...?

spar@
24-06-12, 03:12
Απ' όσο ξέρω, closed loop σημαίνει feedback, δηλαδή ανάδραση, που σημαίνει αναπροσδιορισμός μίας ή περισσοτέρων μεταβλητών, στην περίπτωση μας το μείγμα.

Open loop είναι προφανώς το αντίθετο?

ρε Σπυρο εγω ξερω τι ειναι, ο Γιαννης λες να μην σε διαβασε?
πες το πιο αναλυτικα τουλαστιχον.
εγω σου ειπα ειμαι ντιρλα!

m-power_01
24-06-12, 03:19
για τα περιθωρια διορθωσης εννοω οτι σε θερμοκρασια λειτουργιας αναλογα τη ποσοτητα οξυγονου δινει καποια ταση η οποια μεταφραζεται σε λ<1 πλουσιο λ>1 φτωχο μειγμα!
αν δει τρελη τιμη θα διορθωσει?

¨οχι δεν θα διορθώσει, ο λ που έχουν τα περισσότερα αυτοκίνητα πάνω δεν είναι τόσο έξυπνος. Δεν μπορεί να πει πόση ακριβώς είναι η αναλογία κάθε στιγμή. Ξεχωρίζει 3 πράγματα, στοιχειομετρική, φτωχή, πλούσια. Αν βρει κάτι εκτος των ορίων του ...μπήκαμε σε safe mode ή σπάσαμε!
Για αυτό και λέγεται narrow band ο λ ο συνηθισμένος.
Στα δυναμόμετρα και σε άγραφους και γενικά σε σοβαρες δουλειές χρησιμοποιούμε wide band λ, που είναι ακριβείς.
Είχα διαβάσει ότι καινούρια μοντέλα εφοδιάζονται με wide band απο euro 4 και μετά. Αλλά δεν έχω δει ούτε διαφορά τιμής, ούτε να ξεχωρίζει κάτι στον κατάλογο.

GiannisRob
24-06-12, 03:25
Ρε Σπυρέοι να το πάρουμε λίγο πιο αργά?

Φτάσαμε στο σημείο να μιλάμε για τον λ. Από τη στιγμή που έχουμε closed loop, αρχίζει να υπάρχει η έννοια του adaptation, σωστά?


¨οχι δεν θα διορθώσει, ο λ που έχουν τα περισσότερα αυτοκίνητα πάνω δεν είναι τόσο έξυπνος. Δεν μπορεί να πει πόση ακριβώς είναι η αναλογία κάθε στιγμή. Ξεχωρίζει 3 πράγματα, στοιχειομετρική, φτωχή, πλούσια. Αν βρει κάτι εκτος των ορίων του ...μπήκαμε σε safe mode ή σπάσαμε!
Για αυτό και λέγεται narrow band ο λ ο συνηθισμένος.
Στα δυναμόμετρα και σε άγραφους και γενικά σε σοβαρες δουλειές χρησιμοποιούμε wide band λ, που είναι ακριβείς.
Είχα διαβάσει ότι καινούρια μοντέλα εφοδιάζονται με wide band απο euro 4 και μετά. Αλλά δεν έχω δει ούτε διαφορά τιμής, ούτε να ξεχωρίζει κάτι στον κατάλογο.

1. γιατί?
2. Η αναλογία αέρα καυσίμου? Γιατί? Δεν μπορεί ο εγκέφαλος για τη δεδομένη χρονική στιγμή, να γνωρίζει έστω και με άλλο τρόπο την αναλογία?
3. Εξηγήσου. Φτωχή/πλούσια το καταλαβαίνω. Στοιχειομετρική?
4. Τώρα μπερδέυτικα. Αφού ο λ διορθώνει, τα όρια που αναφέρεσαι είναι τα όρια διόρθωσης?

5. Αφού υπάρχουν narrow και wide λ, όταν λέμε ότι διαφέρουν τα όρια τους, δώσε τιμές ή έστω ποσοστά για να καταλάβουμε!

Θένκς ε λοτ!

spar@
24-06-12, 04:09
μετα απο τηλεφωνικη συνομιλια με τον m-power_01 και μετα απο αγρια διαμαχη 2 λεπτων καταλαβα οτι μιλαω με πορωμενο bmwδακια (σαν να μιλας με χοντακια), και αλλαξαμε κουβεντα και λεγαμε για γκομενες...
λοιπον ο Σπυρος ισχυριζεται για μνημες, εξυπνους εγκεφαλους που αντιλαμβανονται αερα και τον μετατρεπουν σε βενζινη, μεχρι και πορδες που βαφουν αυγα...
Συμπερασμα Σταματη βαλε τουρμπιδι ιντερκολερ και μπεκ... αστο 10 λεπτα ρελαντι και θα σου βγαλει 1000000 αλογα!
Περα απ την πλακα τωρα, δεν ξερω απο bmw, σε αυτα που ξερω οι εγκεφαλοι δεν εχουν μνημες, εχουν εξτρα χαρτες και παιζουν με αυτους, αν δεν το δω δεν μπορω να πω οτι δεν γινεται...
επισης και οσοι το εχουν κανει δεν μπορω να πιστοποιησω οτι δουλευουν σωστα...
αν θες Σταματη σοβαρα τωρα να κανουμε ενα καλο σε αυτον τον χωρο που βρισκομαστε, θα σου προτεινω μια ωραια λυση... να βαλουμε ενα wideband με οργανακι να δουμε που δουλευει οπως ειναι, και αν βαλεις εισαγωγες-εκκεντρα κλπ να δουμε που δουλευει...
αν εργοστασιακο δουλευε νορμαλ και με τα αλλα δουλευει σχεδον φτωχο για μενα ο εγκεφαλος δεν ειναι "εξυπνος" αν δουλευει με μικρη διαφορα απο πριν τοτε γινεται..
Σε αυτο που σιγουρα δεν γινεται ειναι να παρεις 25 αλογα ετσι... εκει θες να ρυθμισεις και αλλες παραμετρους... που αμα τους ρυθμιζει και αυτους ο εργοστασιακος εγκεφαλος μονος του, πραγματικα σας ζηλευω για τα αυτοκινητα σας.

spar@
24-06-12, 04:14
στοιχειομετρικη=θεωρητικη= 14,7:1
τα αλλα απ τον γκουρου...
καλο υπνο να εχουμε και Ονειρα Υγρα!

m-power_01
24-06-12, 04:19
1)Αν ξεφύγουν πολύ οι τιμές που διαβάζει, Θα καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά, και θα μπούμε σε safe mode γιατί θεωρεί ότι θα προκληθεί βλάβη ή ότι υπαρχει βλάβη. Πχ αν κολλήσει ενα μπεκ στον 4ο κύλινδρο, εφοσον δεν ψεκάσει δεν θα έχουμε ανάφλεξη.Ο λ θα δει φτωχό μείγμα το οποίο δεν μπορεί να διορθώσει. SAFE MODE

2)Oi narrow band όπως βλέπεις και στο διάγραμμα έχουν μικρό έυρος τιμών που στέλνουν σαν σήμα.Έτσι είναι κατασκευασμένοι να βλέπουν 3 πράγματα όπως είπαμε. Στελνει τιμές από 0-1volt. Σκέψου ότι η τεχνολογία αυτή υπάρχει από το 90.

3)Στοιχειομετρική αναλογία είναι 14,7:1 για την βενζίνη με ατμοσφαιρικο αερα. Και αυτο ζητά ο εγκέφαλος. Είναι η χρηση τομή για κατανάλωση, δύναμη, αξιοπιστία ,ρυπους κλπ

4)Νομίζω ότι εγινε αντιληπτό από το 1.

5)Ο narrow στελνει από 0-1volt , o wide απο 0-5volts. Κοίτα το διάγραμμα από κάτω

https://www.enginebasics.com/EFI%20Tuning/Images/AF%20Basics%203.gif

VanVIC
24-06-12, 09:59
... να βαλουμε ενα wideband με οργανακι να δουμε που δουλευει οπως ειναι, και αν βαλεις εισαγωγες-εκκεντρα κλπ να δουμε που δουλευει...
αν εργοστασιακο δουλευε νορμαλ και με τα αλλα δουλευει σχεδον φτωχο για μενα ο εγκεφαλος δεν ειναι "εξυπνος" αν δουλευει με μικρη διαφορα απο πριν τοτε γινεται..
Σε αυτο που σιγουρα δεν γινεται ειναι να παρεις 25 αλογα ετσι... εκει θες να ρυθμισεις και αλλες παραμετρους... που αμα τους ρυθμιζει και αυτους ο εργοστασιακος εγκεφαλος μονος του, πραγματικα σας ζηλευω για τα αυτοκινητα σας.

Το πιο σωστό !


Υ.Γ.: Πολύ ενδιαφέρον thread για όσους ψάχνονται ουσιαστικά για βελτίωση αλλά και για όσους θέλουν να μάθουν.

Stunt Mike
24-06-12, 11:45
Βρε τρελο-Σιπυροι ξημερωματα μετα 2 κασονια βοτκες και συζητατε για ρυθμισεις και wideband???Για να κανονιστει καφες γιατι μ'ενδιαφερει να μορφωθω λιγουλακι...ωραια τα θεωρητικα των μηχανολογων αλλα η πραξη εχει δειξει οτι η DME δεν σου κανει τα χατηρια ευκολα.....