PDA

Επιστροφή στο Forum : M-παξίματα



gnx
21-06-12, 20:44
Υπάρχει κανείς που έχει βάλει camber plates σε ΟΕΜ ανάρτηση; Εαν ναί, τί μάρκα;

Έχει βάλει κανείς transmission mounts της Rogue;

Έχει βάλει κανείς Rear Trailing Arm Bushings της ίδιας εταιρείας; Μπλέ ή μαύρα;

Έχει βάλει κανείς Front Control Arm Bushings σε 46αρι Μ3;


Εντυπώσεις;


ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΑΞΩ!

m-power_01
21-06-12, 20:49
Υπάρχει κανείς που έχει βάλει camber plates σε ΟΕΜ ανάρτηση; Εαν ναί, τί μάρκα;

Έχει βάλει κανείς transmission mounts της Rogue;

Έχει βάλει κανείς Rear Trailing Arm Bushings της ίδιας εταιρείας; Μπλέ ή μαύρα;

Έχει βάλει κανείς Front Control Arm Bushings σε 46αρι Μ3;


Εντυπώσεις;


ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΑΞΩ!

Ξεκιναω απο το τελος.
Front Control Arm Bushings αξιζουν ωραια πληροφορηση στο τιμόνι

Rear Trailing Arm Bushings ακόμα περισσοτερο, χωρις κανενα συμβιβασμο

transmission mounts δεν βρίσκω τον λόγο

camber plates σε ΟΕΜ ανάρτηση αυτό θελω να το μάθω και εγω, καθως θέλω να έχει λάστιχο για αποσβεση.

gnx
21-06-12, 20:54
Για τα front control arm bushings δε μπορώ να βρώ τι ταιριάζει στο αμάξι μου από τη Rogue.

Camber plates φοριούνται στην Αμερικη πολύ τα Ground Control και Vorschlag.

Σκέφτομαι και ανάρτηση αλλά τα coilover με camber plates δεν εχουν λαστιχο, νομιζω.

Thomelef
21-06-12, 20:54
τα transmition mounts καλύτερα άστα έτσι όπως είναι, εκτός και αν υπάρχουν ίδια και για την βάση της μηχανής.
να έχουν σαζμάν και μοτέρ την ίδια απόσβεση. σκέψου στις αλλαγές στο όριο, το μοτέρ να κάνει μεγαλύτερη κίνηση στο τράνταγμα, και το σαζμάν μικρότερη. όχι και ότι καλύτερο γιωρίκα.
ειδικά για τα κάμπερ πλέιτς προχώρα.

manos///3
21-06-12, 21:23
Eχω βάλει transmition mounts rogue. Nα σου πω την αλήθεια η διάφορα δε φαίνεται αλλα η λογικη λεει πωσ κάνει δουλειά.

Έχω στο συρτάρι εμπρός σινεμπλοκ powerflex και πίσω της rogue τα μπλε. Θα τα βάλω κ θα πω.

m-power_01
21-06-12, 23:22
Για τα front control arm bushings δε μπορώ να βρώ τι ταιριάζει στο αμάξι μου από τη Rogue.

Camber plates φοριούνται στην Αμερικη πολύ τα Ground Control και Vorschlag.

Σκέφτομαι και ανάρτηση αλλά τα coilover με camber plates δεν εχουν λαστιχο, νομιζω.

Για τα ψαλιδια μπροστά πρόσεξε πριν παραγγειλεις. Το Ζ4 Μ είναι ιδιόρρυθμη περίπτωση. Πες μου απο που θές να παραγγειλεις να σου πω ποια είναι για σενα

alexk
21-06-12, 23:47
Υπάρχει κανείς που έχει βάλει camber plates σε ΟΕΜ ανάρτηση; Εαν ναί, τί μάρκα;

Έχει βάλει κανείς transmission mounts της Rogue;

Έχει βάλει κανείς Rear Trailing Arm Bushings της ίδιας εταιρείας; Μπλέ ή μαύρα;

Έχει βάλει κανείς Front Control Arm Bushings σε 46αρι Μ3;


Εντυπώσεις;


ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΑΞΩ!

Είχα ένα σετ turner motorsport.
Γιατί θέλεις ? Θα αλλάζεις κάμπερ συχνά ?

RTAB έχω powerflex.
Τα εμπρός δεν τα έχω τοποθετήσει ακόμη.

m-power_01
22-06-12, 00:03
Γιώργο για μπροστινά silent blocks ατύχησες... Δεν σου κάνουν! Κρίμα. Αν βρεις από κάποια εταιρεία για Ζ4Μ πολυουρεθανης ,βάλε μία φωνή θέλω και εγώ

spar@
22-06-12, 00:11
Γιώργο για μπροστινά silent blocks ατύχησες... Δεν σου κάνουν! Κρίμα. Αν βρεις από κάποια εταιρεία για Ζ4Μ πολυουρεθανης ,βάλε μία φωνή θέλω και εγώ

ρε συ ο νονος μου δεν ειναι κανενας τυχαιος... και να μην εχουν ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ, ασε που εχει βαφτηστηρι μηχανολογο μεσα στους τορνους, οχι σινεμπλοκ θα του φτιαξω, ολο ντιτιεμ θα του το κανω να σας σκισει στις Σερρες....
και μετα θα το βγαλουμε αποξω και θα του βαλουμε μια φωτια και θα ακουμε βρεχει φωτια στη στρατα μου, ετσι για να σας μπουμε στο ματι!
και θα γυρισουμε με μερσεντικο σιελες....αθορυβα!

m-power_01
22-06-12, 00:16
ρε συ ο νονος μου δεν ειναι κανενας τυχαιος... και να μην εχουν ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ, ασε που εχει βαφτηστηρι μηχανολογο μεσα στους τορνους, οχι σινεμπλοκ θα του φτιαξω, ολο ντιτιεμ θα του το κανω να σας σκισει στις Σερρες....
και μετα θα το βγαλουμε αποξω και θα του βαλουμε μια φωτια και θα ακουμε βρεχει φωτια στη στρατα μου, ετσι για να σας μπουμε στο ματι!
και θα γυρισουμε με μερσεντικο σιελες....αθορυβα!

οκ κατούρα και λίγο...

https://www.karabinismedical.gr/assets/images/alfa/URINECUP.jpg

spar@
22-06-12, 01:12
τα φυλαω να σου κατουρησω το λαμπατερ...
και συμμαζεψου με τις φωτογραφιες, το εμπεδωσαμε οτι εμαθες να βαζεις φωτογραφιες...
θα σε κανω ριπορτ!

gnx
22-06-12, 09:21
Για τα ψαλιδια μπροστά πρόσεξε πριν παραγγειλεις. Το Ζ4 Μ είναι ιδιόρρυθμη περίπτωση. Πες μου απο που θές να παραγγειλεις να σου πω ποια είναι για σενα

Για μπροστά δε βγάΝει κανείς Σπύρο...Πέρυσι είχε πει η Rogue οτι θα βγάλει αλλά, μπά...

Τα transmission mounts μάλλον δε βλάφτουν αλλά και πάλι νομίζω ότι η μεγάλη δουλειά είναι οι βάσεις της μηχανής. Αλλά θα ήμουν επιφυλακτικός σε αυτό λόγω NVH και ίσως αυξημένης κόπωσης που θα προκύψει.

Τα σινεμπλόκ πίσω πρέπει να είναι καλή μοντιφούλα, αλλά όχι τίποτα major.

Major στο συγκεκριμένο αμάξι είναι η ανάρτηση, η οποία έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης. Το αμάξι γενικά έχω την αίσθηση ότι είναι πιό μαλακό από όσο πρέπει μπροστά και πιό σκληρό από όσο πρέπει πίσω, αλλά και αυτά τα λεω με επιφύλαξη γιατί δεν είμαι top expert.

Θα διακυνδύνευα να πώ οτι θέλει πιό άνετο bump και πιό σφικτό rebound. Δε ξέρω...

Monsta
22-06-12, 09:48
Ρε νίγκα δε πας να κάνεις μια σωστή ευθυγράμμιση και ν αφήσεις όλα τα υπόλοιπα ? Μια χαρά είναι τ αμάξι.

m-power_01
22-06-12, 10:03
Για τα σινεμπλοκ πίσω έχω να ομολογήσω το εξής. Τα έβαλα χωρίς να χρειάζονται, ήταν όλο φρέσκα τα μαμά. Δεν πίστευα ότι θα δω κάτι. Απλά αντί να πάρω μόνο για μπροστά ,πήρα τετράδα. Είχα άδικο λοιπΟν. Κάνουν δουλειά, το πίσω μέρος είχε μια μικρή υστέρηση η οποία πριν δεν μου ήταν αντιληπτή.

Βάσεις μηχανής και σασμαν δεν χρειάζονται οι μαμα ανταπεξερχονται μία χαρα στο έργο τους.

Monsta
22-06-12, 10:14
Φάκιν μπάξε ένα φάκιν κέρωμα.

soc12r
22-06-12, 11:17
Το αμαξι το αγορασα με αναρτηση AST αλλα αγορασα και την εργοστασιακή οπως και τα μαμα φρενα.
Για ενα χρονο ειχα την εργοστασιακη αναρτηση με ρυθμιζόμενα top mounts της Turner για να μπορω να δινω κάμπερ στα track days που πηγαινα. .

Niggaa ask chief....

Thomelef
22-06-12, 12:17
Niggaa ask chief....

he knows.

he is da champion

Stamatis
22-06-12, 12:19
Οποιος παιζει με το σεταπ του ΖΜ παιζει με τη φωτια.
Βαλε μια variant 3 call it a day and go back to bed.

spar@
22-06-12, 16:59
αστο οπως ειναι....
μετα θα γινει σκληρο και θα κουδουνισει και μετα θα χεις προβλημα με την νονα!
εσυ δεν θα μπεις για απολυτο χρονο, εισαι ζεν πρεμιε, βολτουλα μεσα να σε τραβηξει φωτογραφια κανας παραρατσι και μετα ρολλαρισμα στο δρομο...
και ποιον να κοντραρεις? τον Χαντε?
που θα ειναι μεσα και θα μετραει το γυρο του με ποσα τσιγαρα καπνισε? ή που θα σταματαει γιατι θα ζαλιζεται ο μινι-χασκι που εχει!

chief
22-06-12, 17:14
Υπάρχει κανείς που έχει βάλει camber plates σε ΟΕΜ ανάρτηση; Εαν ναί, τί μάρκα;


Εντυπώσεις;


Μια απ τις καλυτερες βελτειωσεις που εχω κανει.
Να παρεις με κλειστα τα ματια της Turner Motorsport και μην ακους τι λέει ο κουμπαρος ο Σταματης.
Ειναι αψογα, και ευκολα πολυ στο ανοιξε - κλεισε.
Θα δωσεις λιγο καμπερ μπροστα και θα το ευχαριστηθεις γιατι απ οτι ξερω το Z4M ακομη και με την αφαιρεση των πυρων απ τους θόλους δεν πάει παραπάνω απο -1.5 μοιρα.