PDA

Επιστροφή στο Forum : Αφαίρεση σημαδιών μπογιάς



drbiloukos
21-06-12, 18:46
Χτες μου αφήσαν ένα πολύ ωραίο μεγάλο σημάδι στην πόρτα, μάλον από προφυλακτήρα. :ranting2:

Έβγαλα όσο μπορούσα με πηλό αλλά μέχρι ένα σημείο. Μετά δεν καθαρίζει άλλο.

Κανά tip ή κανά καλό προϊόν;

Stamatis
21-06-12, 18:48
γυαλόχαρτο νερού 2.000, μόλικη λίπανση, τρίψιμο και μετά μια καλή αλοιφή γυαλιστική.
Βάλε φωτογραφία.

m-power_01
21-06-12, 19:55
Το τρίψιμο δεν μπορεί να το αποφύγει?
Γιατί δεν δοκιμάζεις με μία αλοιφούλα πρώτα?

Monsta
21-06-12, 20:11
Όπως λέει και ο Σπύρος, για να αποφύγεις το τρίψιμο με 2Κ (πλαστικά μέρη δύσκολα γυαλίζονται κι εύκολα καίγονται, ειδικά από ερασιτέχνες), πότισε ένα πανάκι με διαλυτικό νίτρου και χάιδεψέ το απαλά απαλά (μη τρίψεις δυνατά) μέχρι να φύγει. Επειδή το διαλυτικό εξατμίζεται γρήγορα, αν το νιώσεις να στεγνώνει, πότισέ το λίγο ακόμα.

Επειδή μάλλον θα θαμπώσει, έχε στο stand-by μια ψιλή αλοιφή κι ένα καθαρό μικρο ινών για να το γυαλίσεις.


edit: α ρε Πρόεδρε...

Kostas_1
21-06-12, 20:14
Δοκιμασε με νεφτι (white spirit). Λογικα θα φυγει

Monsta
21-06-12, 20:30
ΑΚΥΡΟΟΟΟΟΟΟΟ


Βάλε το ΜΑΓΙΚΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΙ της 3Μ / Scotch Brite ποτισμένο σε νερό. Τρίψε άφοβα. Δε θα κάνει ζημιά στο βερνίκι. Υπάρχει στα σουπερμαρκετ.

Ξέχνα τα προηγούμενα ποστ.

Kostas_1
21-06-12, 20:36
ΑΚΥΡΟΟΟΟΟΟΟΟ


Βάλε το ΜΑΓΙΚΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΙ της 3Μ / Scotch Brite ποτισμένο σε νερό. Τρίψε άφοβα. Δε θα κάνει ζημιά στο βερνίκι. Υπάρχει στα σουπερμαρκετ.

Ξέχνα τα προηγούμενα ποστ.

Τι του λες ρε συ του παιδιου :th_Laie_67-1:

drbiloukos
21-06-12, 21:10
Σας ευχαριστω όλους. Θα κανω τις δοκιμές μου το ΣΚ.

fast-enough
21-06-12, 21:13
Τι του λες ρε συ του παιδιου :th_Laie_67-1:

Πρέπει να παίζει πάντως. Έκανα τον διάδρομο στο σπίτι και έγινε σαν να τον έβαψα!

Andri
21-06-12, 21:15
Πρέπει να παίζει πάντως. Έκανα τον διάδρομο στο σπίτι και έγινε σαν να τον έβαψα!

Κάνουν τρελή δουλειά αυτά τα σφουγγαράκια...για αμάξι δεν ήξερα αλλά για βρώμα και σημάδια σε τοίχους είναι φοβερά...:thumbsup:

Monsta
21-06-12, 21:19
Τι του λες ρε συ του παιδιου :th_Laie_67-1:


Ναι ρε συ. Σοβαρά μιλάω. thumb

drbiloukos
21-06-12, 22:39
https://dl.dropbox.com/u/451227/Beemer/bumper_marks.jpg :mad:

Αν τελειώσω κατά τις 17:00 δουλεία είσαι ανοικτά φίλε Monsta;

Ε91
21-06-12, 22:41
Έχει δίκιο ο Κώστας.
Τα "μαγικά σφουγγάρια" τρώνε προοδευτικά το βερνίκι και τη ζημιά πάνω σε αυτό (αρκεί να τρίψεις απαλά και να μην το "πλακώσεις" με τη μία), με αποτέλεσμα να φεύγει το σημάδι και η θαμπάδα που μένει να μπορεί να επανέλθει με μία γυαλιστική (ψιλή-μεσαία) αλοιφή. Μιλάμε βέβαια για ελαφριές γρατζουνιές που δεν κάνουν "νύχι" στο βερνίκι.
Το έχω δοκιμάσει σε γρατζουνισμένο γυαλιστερό εσωτερικό πλαστικό (βάση καθίσματος που είχε "λαστιχιές" από παπούτσια). Οι γρατζουνιές έφυγαν σιγά-σιγά, όσο έτριβα απαλά με το σφουγγάρι, και η θαμπάδα που έμεινε στο πλαστικό, έστρωσε με ένα ενυδατικό πλαστικών.
Λογικά θα δουλέψει και σε εξωτερικά μέρη του αμαξώματος, απλά δοκιμάστε το πρώτα σε ένα τυφλό σημείο,για να μη γίνει μεγαλύτερη ζημιά.

aristent
21-06-12, 23:09
https://dl.dropbox.com/u/451227/Beemer/bumper_marks.jpg :mad:

Αν τελειώσω κατά τις 17:00 δουλεία είσαι ανοικτά φίλε Monsta;

:shok:

αυτο δεν εχει αφησει και βαθουλωμα,εκτος απο χρωμα?

sasabmw
22-06-12, 00:11
το χρωμα απο ξενο αυτοκινητο βγαινει ΜΟΝΟ με ενα πανακι και μπολικο καθαρο οινοπνευμα. Κανε το και θα με θυμηθεις, οχι μονο θα φυγει αλλα και θα γυαλισει κιολας.thumbthumb

m-power_01
22-06-12, 00:21
το χρωμα απο ξενο αυτοκινητο βγαινει ΜΟΝΟ με ενα πανακι και μπολικο καθαρο οινοπνευμα. Κανε το και θα με θυμηθεις, οχι μονο θα φυγει αλλα και θα γυαλισει κιολας.thumbthumb

ΣΑΣΑ αυτό ξέχνα το. Πραγματικά δεν μπορείς να κάνεις χειρότερο πράγμα από το να ρίξεις οινόπνευμα σε βερνίκι. ¨οχι μονο στο αυτοκίνητο, αλλά γενικά ακομα και σε έπιπλο. Βερνίκι και οινόπνευμα ΠΟΤΕ.

Στο αυτοκινητο οινόπνευμα μόνο στα τζάμια

sasabmw
22-06-12, 00:26
Μα ρε παιδια το εχω κανει 1000 φορες. Θα επαιρνα στο λαιμο μου αδικα το παιδι; Ειναι δοκιμασμενο το ξαναλεω....
Το οινοπνευμα δεν παει στα τζαμια, μαλλον το μπερδευεις με το Αζαξ

m-power_01
22-06-12, 00:28
Μα ρε παιδια το εχω κανει 1000 φορες. Θα επαιρνα στο λαιμο μου αδικα το παιδι; Ειναι δοκιμασμενο το ξαναλεω....

Επειδή και εγώ το έχω δει το έργο... δύο φορες από φίλους. Ενας για ρετσίνι, αλλος για αυτοκόλλητο

αν δεν με πιστεύεις επιφυλάσσομαι για φωτογραφία

Driver M
22-06-12, 00:33
Φίλε, μια χοντρή αλοιφή χρειάζεσαι σαν τη χρυσή 1Ζ που είναι ειδική για τέτοιες δουλειές και υπομονετικό τρίψιμο με buffing pad ή πανί μικροϊνών (και στη συνέχεια μέτρια-ψιλή αλοιφή να φύγει η θαμπάδα της χοντρής).

Αν δεν κάνει δουλειά, τότε χρειάζεσαι τοπικό βάψιμο.
Το μεγαλύτερο μέρος είμαι σίγουρος πάντως ότι θα φύγει με αλοιφή.

sasabmw
22-06-12, 00:36
Επειδή και εγώ το έχω δει το έργο... δύο φορες από φίλους. Ενας για ρετσίνι, αλλος για αυτοκόλλητο

αν δεν με πιστεύεις επιφυλάσσομαι για φωτογραφία

Εγω Σπυρο μιλησα για ξενο χρωμα. Τιποτα αλλο...Ρετσινι;;:shok:

m-power_01
22-06-12, 00:36
.
Το οινοπνευμα δεν παει στα τζαμια, μαλλον το μπερδευεις με το Αζαξ

Δεν το μπερδευω καθόλου. Το μόνο που μπορεί να κάνει το οινόπνευμα στο αμαξι είναι να βγάλει κόλλες από σήματα και ασφάλειες από το τζάμι.
Όπου αλλου πεσει καταστρέφει. Σε χρώμα, σε ταμπλώ, σε δέρματα...
κίνδυνος θάνατος

sasabmw
22-06-12, 00:42
Δεν το μπερδευω καθόλου. Το μόνο που μπορεί να κάνει το οινόπνευμα στο αμαξι είναι να βγάλει κόλλες από σήματα και ασφάλειες από το τζάμι.
Όπου αλλου πεσει καταστρέφει. Σε χρώμα, σε ταμπλώ, σε δέρματα...
κίνδυνος θάνατος

Βαζουμε στοιχημα για το χρωμα;:thumbsup:

m-power_01
22-06-12, 00:44
Βαζουμε στοιχημα για το χρωμα;:thumbsup:

στο δικό σου ναι...

sasabmw
22-06-12, 00:49
στο δικό σου ναι...

Ενταξει λοιπον ας κανει το παιδι οτι θελει εγω δεν ξαναμιλαω εδω. Αφου οι ειδικοι δεν εγκρινουν αυτο που λεω υποτιμωντας τη νοημοσυνη μου αφου λεω οτι το εχω κανει πολλες φορες ή με εχουν για κακοηθες ατομο αφου νομιζουν οτι θελω να κανω κακο στον αλλον, δεν υπαρχει λογος να μιλαω.......:thumbsdown:

spar@
22-06-12, 00:57
Ενταξει λοιπον ας κανει το παιδι οτι θελει εγω δεν ξαναμιλαω εδω. Αφου οι ειδικοι δεν εγκρινουν αυτο που λεω υποτιμωντας τη νοημοσυνη μου αφου λεω οτι το εχω κανει πολλες φορες ή με εχουν για κακοηθες ατομο αφου νομιζουν οτι θελω να κανω κακο στον αλλον, δεν υπαρχει λογος να μιλαω.......:thumbsdown:

Σασα γιατι τα παιρνεις ολα τοσο σοβαρα? αυτο που λες οτι δεν ξαναμιλας ειναι "παιδικο", λοιπον το οινοπνευμα που λες ισως κανει δουλεια, αλλα παιζει να θαμπωσει το χρωμα, οποτε οταν ρωταει καποιος εδω μεσα πρεπει να του δωσουμε μια απαντηση με 5% περιθωριο λαθους, οποτε πρεπει να παρει μια απαντηση που θα ειναι δοκιμασμενη σωστη και πρακτικα και θεωρητικα.
Εγω ξερεις με τι βγαζω ξενο χρωμα απο προφυλακτηρες με σπρει καρμπιρατερ(ακρως καυστικο) αν του εδινα αυτην την απαντηση ισως να θαμπωνε το χρωμα του, γιατι βλεπεις οτι το αυτοκινητο ειναι καινουριο...
οποτε γιατι να μπλεξεις εσυ εγω ο αλλος? αφου μπορει να παρει μια αλοιφη να δωσει 20+ευρο και αν του θαμπωσει το χρωμα να βρει ακρη ο ανθρωπος με την 1ζ και οχι με σενα.
Αν ηταν στο αμαξι του Μ-παουερ θα του εβγαζα το χρωμα με ρεμουβερ αλλα να σου πω κατι στα παπακια μου!

NS-conv
22-06-12, 01:00
Αν ηταν στο αμαξι του Μ-παουερ θα του εβγαζα το χρωμα με ρεμουβερ αλλα να σου πω κατι στα παπακια μου!

:th_Laie_67-1: Δεν παιζεσαι λεμε... :hystericalbs1:

sasabmw
22-06-12, 01:08
Φιλε spar@ οταν μιλαμε σοβαρα μιλαμε σοβαρα κι οταν κανουμε πλακα κανουμε πλακα, δεν εχω κανενα προβλημα...ειναι παιδικο που ειπα πως δεν ξαναμιλαω; πρεπει να συνεχισω για να τσακωθω στο τελος; Ειναι πιο ηθικο να του πω αντε πηγαινε δωσε 20 ευρω κι να βγει βγηκε, κι αν δε βγει κοψε το λαιμο σου; Τι να πω ρε παιδια, βρειτε τα.

m-power_01
22-06-12, 01:09
Αν ηταν στο αμαξι του Μ-παουερ θα του εβγαζα το χρωμα με ρεμουβερ αλλα να σου πω κατι στα παπακια μου!

Μετά θα σε πήγαινα στην φίλη μου και συναδελφο σου Σούλα.

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/190195_1868101186506_3308892_n.jpg

spar@
22-06-12, 01:17
Φιλε spar@ οταν μιλαμε σοβαρα μιλαμε σοβαρα κι οταν κανουμε πλακα κανουμε πλακα, δεν εχω κανενα προβλημα...ειναι παιδικο που ειπα πως δεν ξαναμιλαω; πρεπει να συνεχισω για να τσακωθω στο τελος; Ειναι πιο ηθικο να του πω αντε πηγαινε δωσε 20 ευρω κι να βγει βγηκε, κι αν δε βγει κοψε το λαιμο σου; Τι να πω ρε παιδια, βρειτε τα.

τι ειναι πιο ηθικο Σασα να δωσει 20 ευρο να βαλει κατι επωνυμο που εχει πιθανοτητες να βγει και δεν δημιουργει κανενα προβλημα ή να βαλει οινοπνευμα ή σπρει καρμπυρατερ και αν του θαμπωσει το χρωμα να κανει ζημια 200+ευρο??
ειναι "παιδικο" να λες δεν ξαναμιλαω εδω μεσα κλπ, λεμε την γνωμη μας και συζηταμε ομορφα με επιχειρηματα...
και στο ξαναλεω εγω σου ειπα τι χρησιμοποιω εσυ ειπες, αλλα επειδη αν το ψαξεις εστω και θεωρητικα ειναι λαθος καλυτερα να μην το προτεινουμε...

Monsta
22-06-12, 09:12
https://dl.dropbox.com/u/451227/Beemer/bumper_marks.jpg :mad:

Αν τελειώσω κατά τις 17:00 δουλεία είσαι ανοικτά φίλε Monsta;


Στις 17:00 κλείνω. Έλα Σάββατο 9-12.


ΜΗ βάλεις οινόπνευμα.

BILL007
22-06-12, 10:03
Βάλε WD 40 σε λίγο πανί και τρίψτο ελαφρά ή με 1Ζ που είπε πρίν ένα παιδί ;) Τέλοςςςς...;)

Δεν είναι τίποτα το σοβαρό. Eγω το αποκαλώ ως λαστιχιά και μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές στο παρελθόν απο ατζαμήδες...:ranting2::ranting2::ranting2 :

Monsta
22-06-12, 10:17
Άσχετο. Αφού δεν ακούτε κι ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του.... ;)



Θυμάστε το γέλιο που κάναμε μ ένα μέλος που σώνει και καλά να επιμένει ότι το VIAKAL κάνει καλό στο βερνίκι και του δίνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ λάμψη ??? LOL !!!!!! Τι είχα τραβήξει πάλι τότε...


Edit: Έλα να το κάνουμε 8 σελίδες το θρεντ !!!!

mark e92
22-06-12, 11:50
βαλε νιτρου σε ΒΑΜΒΑΚΙ και χαιδεψε το απαλα. Μπορει μετα να θελει λιγη ψιλη.

super duper
22-06-12, 13:05
μια αλοιφουλα για δοκιμη!

Nino
22-06-12, 19:24
ΣΑΣΑ αυτό ξέχνα το. Πραγματικά δεν μπορείς να κάνεις χειρότερο πράγμα από το να ρίξεις οινόπνευμα σε βερνίκι. ¨οχι μονο στο αυτοκίνητο, αλλά γενικά ακομα και σε έπιπλο. Βερνίκι και οινόπνευμα ΠΟΤΕ.

Στο αυτοκινητο οινόπνευμα μόνο στα τζάμια

μη το λες μη το λες...
ειδικα σε επιπλο που ειχε αφησει σημαδι απο κρασι και τσιπουρο και ειχε ποτισει, με βαμβακι οινοπνευμα και τριψιμο εγινε καινουργιο.

υγ. παντως αν το πας σε συνεργειο θα το κανουν οπως λεει ο Σταματης.

drbiloukos
22-06-12, 19:29
Τα κατάφερα με το σφουγγαράκι.

Δυστυχώς έχει και κάποια μικρά βαθουλώματα.

Θα πάω αύριο στον Monsta για εκτίμηση.

drbiloukos
22-06-12, 19:31
ειδικα σε επιπλο που ειχε αφησει σημαδι απο κρασι και τσιπουρο και ειχε ποτισει, με βαμβακι οινοπνευμα και τριψιμο εγινε καινουργιο.



Τι μου θύμησες τώρα:

https://www.youtube.com/watch?v=OFZqixeRyaI"]https://www.youtube.com/watch?v=OFZqixeRyaI

gastone
14-11-13, 03:44
ΑΚΥΡΟΟΟΟΟΟΟΟ


Βάλε το ΜΑΓΙΚΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΙ της 3Μ / Scotch Brite ποτισμένο σε νερό. Τρίψε άφοβα. Δε θα κάνει ζημιά στο βερνίκι. Υπάρχει στα σουπερμαρκετ.

Ξέχνα τα προηγούμενα ποστ.

μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια απο το σφουγκαρακι που λες ειναι αυτο με το πρασινο σηρμα η καποιο αλλο

HLIAS - E36
14-11-13, 05:21
Εγώ στο δικό μου πριν 3 βδομάδες που κάποιος "σοφερ" άφησε το χρωμα του στον προφυλακτήρα μου το αφαίρεσα με αλοιφή (χοντρη) και στη συνέχεια γυάλισμα με μια απλή αλοιφούλα και είναι σαν να μην έγινε ποτέ...:thumbsup:

Ptboul
14-11-13, 08:30
μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια απο το σφουγκαρακι που λες ειναι αυτο με το πρασινο σηρμα η καποιο αλλο

Είναι λευκό και το βρίσκεις παντού

https://www.4umarket.gr/p-244383/magiko-sfouggari-gia-plusimo-xoris-aporrupantiko.html

Προσοχή όμως στην πίεση που ασκείς, γιατί (κάπου το είχα ξανα γράψει), με αυτό ξέβαψα τον τοίχο του δωματίου, όταν πήγα να καθαρίσω κάτι σημάδια (''λαστιχιές'') που είχε αφήσει ο μικρός με τα παπούτσια.

gastone
14-11-13, 11:12
Είναι λευκό και το βρίσκεις παντού

https://www.4umarket.gr/p-244383/magiko-sfouggari-gia-plusimo-xoris-aporrupantiko.html

Προσοχή όμως στην πίεση που ασκείς, γιατί (κάπου το είχα ξανα γράψει), με αυτό ξέβαψα τον τοίχο του δωματίου, όταν πήγα να καθαρίσω κάτι σημάδια (''λαστιχιές'') που είχε αφήσει ο μικρός με τα παπούτσια.

επειδη ο μονστα γραφει για συγκεκριμενη μαρκα σφουγκαριου παιζει ρολο αν ειναι αυτο η καποιας αλλης εταιρειας γιατι στο συπερ μαρκετ βρηκα ενα της vileda λες να κανει την ιδια δουλεια να το παρω?

Ptboul
14-11-13, 12:09
Θεωρώ πως είναι ακριβώς τα ίδια απλά αλλάζει η μάρκα, αλλά ας το δουν και άλλοι μη σε πάρω στον λαιμό μου!

Πάντως προσωπικά θα απέφευγα αυτό το σφουγγάρι, θέλει πολύ προσοχή!

gastone
14-11-13, 15:02
Θεωρώ πως είναι ακριβώς τα ίδια απλά αλλάζει η μάρκα, αλλά ας το δουν και άλλοι μη σε πάρω στον λαιμό μου!

Πάντως προσωπικά θα απέφευγα αυτό το σφουγγάρι, θέλει πολύ προσοχή!

να σε καλα μαλον χρειαζεται κατι ποιο εξειδικευμενο γιατι δεν βγαινει με τιποτα ειναι απο κιτρινο χρωμα που βαφουνε της λωριδες στους δρομους και ειναι σχεδον ενα χρονο πανω στο αυτοκηνιτο

mark e92
14-11-13, 17:25
να σε καλα μαλον χρειαζεται κατι ποιο εξειδικευμενο γιατι δεν βγαινει με τιποτα ειναι απο κιτρινο χρωμα που βαφουνε της λωριδες στους δρομους και ειναι σχεδον ενα χρονο πανω στο αυτοκηνιτο

Μετα από 1 χρόνο τι να βγάλεις;;;

PANOS-E60
14-11-13, 18:37
παιδια, κατα 99% πλακίτσα έκανε ο Μονστα. thumb

gastone
16-11-13, 01:40
Μετα από 1 χρόνο τι να βγάλεις;;;

τα χρωματα που προαναφερω

gastone
16-11-13, 01:44
παιδια, κατα 99% πλακίτσα έκανε ο Μονστα. thumb

της μικρες πιτσιλιες χρωματος με αρκετο τριψημο με το μαγικο σφουγκαρακι καταφερα και της εβγαλα της ποιο χοντρες με τιποτα οποτε ισως και να εχει δικιο ο μονστα